Tihtilugu polegi inimeste jaoks sedavõrd oluline küsimus, kas midagi on õige või vale, vaid ollakse huvitatud muust
OTSE

Robotid suudavad valeuudiste vastu võidelda vaid inimeste abiga

Algoritmid ja arvutiprogrammid saavad inimesi valeuudiste märkamisel aidata, kuid iga veebiruumis nähtava vale paljastamiseks läheks tarvis inimesega võrreldavat tehisintellekti. Samal ajal võib viia väärinfo automaatselt veebist eemaldamine viia kergesti sõnavabaduse ja demokraatia piiramiseni, leiavad arvutiteadlased.

Pikka aega võis olla üsna kindel, et see, mis kirja pandi, oli kontrollitud ja seda võis usaldada. Nüüd tasub olla juba ettevaatlikum.
OTSE

Mis kasu on meediakirjaoskusest ehk meediataibust?

Maailmas hästi hakkama saamiseks ei piisa enam kaugeltki ainult kirjaoskusest, vaid arendada tasub ka oma meediataiplikkust. Tasemel meediakirjaoskus võimaldab tõhusamalt levitada nii omaenda loomingut kui ka hinnata kriitiliselt tarbitava info usaldusväärsust.

Just nagu toidulaua puhul võiks olla mitmekesine ka infodieet.
OTSE

Kuidas tarbida infot tervislikult: viis lihtsat soovitust

Kvaliteetse info tarbimine on tänapäevases ühiskonnas sama oluline nagu oskus teada, milline toit on tervisele kasulik või kuidas teha trenni. Paraku ei ole enamik inimestest sugugi kursis tervisliku infodieedi nõuannetega ja laseb endast valimatult läbi igasugu infojama.

Valeuudiseid võib võtta salatikastme, mitte põhiroana.
OTSE

Kas tunned ära valeuudise?

Meediapädevuse nädalal on mõistlik mõelda selle üle, kas info, millega te kokku puutute vastab tõele, on tegu valega või on selles infos korraga nii tõtt kui ka valet.

Valeuudiste äratundmine vajab harjutamist.
OTSE

Inimesed ei märka valeuudiseid

Teabe paljususe kasvades on üha olulisem elanike oskus sõeluda usaldusväärse teabe seast välja ebausaldusväärne. Samas on oluline vaadata ka seda, kuidas levivad valeinfot sisaldavad uudised professionaalses uudismeedias, kirjutab Tartu Ülikooli ajakiri Universitas Tartuensis.

Meediataip

Kuidas sünnivad uudised ja kuidas levib valeinfo? Mis on fakt ja mis arvamus? Kui olulised on allikad ja miks on vaja professionaalseid ajakirjanikke?

Eesti Rahvusringhääling on ellu kutsunud meediapädevuse projekti "Meediataip", et tõsta noorte teadmisi meedia toimimisest.

Oleme siia lehele kogunud õppevideod, artiklid, raadiolood ja kasulikud materjalid, mis on toeks nii noortele kui ka vanematele, kasutamiseks koolitundides või abiks meediateemaliste vestluste läbiviimisel.

2021. aasta sügisel võtame me erilise tähelepanu alla kohalikud valimised. Erilehelt leiab infot valimiste toimumise kohta, kuidas leida endale sobiv kandidaat ja millega otsuse tegemisel arvestada võiks.

Meediataip Jupiteris

loe ka meediataibu venekeelseid uudiseid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: