Liisu Lass ERRi "Meediataibu" projekti raames Tallinna Reaalkooli 9. klassiga kohtumas.
OTSE

Meediataip jagas Eestimaa koolides meediatarkust

ERR-i meediapädevuse projekti "Meediataip" raames külastasid rahvusringhäälingu ajakirjanikud möödunud aasta lõpus 12 kooli üle Eesti. Ehkki paljusid noori kütkestab sotsiaalmeedia ja suunamudimine, pole ajakirjanike sõnul veel oma võlu ja haaret täielikult kaotanud.

Professionaalne ajakirjanik suudab üha vähem ette näha avaldatu võimalikke tagajärgi erinevatele osapooltele.
OTSE

Professor: lõhe ajakirjanike ja radikaalse avalikkuse vahel üha suureneb

Eetilist konflikti sisaldavate teemade kajastamise juures tuleb ajakirjanikul kaaluda oma peamiste kohustuste vahel: informeerida avalikkust, kaitsta süütuid ja lähtuda piisavalt tõendatud tõesest infost. Ükski põhimõte pole aga absoluutne ja alati ei olegi võimalik neid korraga rakendada, rääkis Tartu Ülikooli ajakirjandusprofessor Halliki Harro-Loit.

Eesti noored tõlgendavad ja konstrueerivad sotsiaalmeediasõltuvust märkimisväärse probleemina, kuid enamik neist sõltuvuses pole.
OTSE

Uuring: sotsiaalmeediasõltuvus on üle võimendatud

Liigse sotsiaalmeedia kasutamisega hädas olevate noorte aitamine on väga oluline. Samal ajal tuleb meeles pidada, et sotsiaalmeedia kasutamisest on sõltuvuses vaid väike osa noori ning teema on tervikuna meedias oluliselt üle võimendatud, leiab Tallinna Ülikooli tervisekäitumise ja heaolu eriala doktorant Rasmus Sinivee.

Tihtilugu polegi inimeste jaoks sedavõrd oluline küsimus, kas midagi on õige või vale, vaid ollakse huvitatud muust
OTSE

Robotid suudavad valeuudiste vastu võidelda vaid inimeste abiga

Algoritmid ja arvutiprogrammid saavad inimesi valeuudiste märkamisel aidata, kuid iga veebiruumis nähtava vale paljastamiseks läheks tarvis inimesega võrreldavat tehisintellekti. Samal ajal võib viia väärinfo automaatselt veebist eemaldamine viia kergesti sõnavabaduse ja demokraatia piiramiseni, leiavad arvutiteadlased.

Pikka aega võis olla üsna kindel, et see, mis kirja pandi, oli kontrollitud ja seda võis usaldada. Nüüd tasub olla juba ettevaatlikum.
OTSE

Mis kasu on meediakirjaoskusest ehk meediataibust?

Maailmas hästi hakkama saamiseks ei piisa enam kaugeltki ainult kirjaoskusest, vaid arendada tasub ka oma meediataiplikkust. Tasemel meediakirjaoskus võimaldab tõhusamalt levitada nii omaenda loomingut kui ka hinnata kriitiliselt tarbitava info usaldusväärsust.

Just nagu toidulaua puhul võiks olla mitmekesine ka infodieet.
OTSE

Kuidas tarbida infot tervislikult: viis lihtsat soovitust

Kvaliteetse info tarbimine on tänapäevases ühiskonnas sama oluline nagu oskus teada, milline toit on tervisele kasulik või kuidas teha trenni. Paraku ei ole enamik inimestest sugugi kursis tervisliku infodieedi nõuannetega ja laseb endast valimatult läbi igasugu infojama.

Valeuudiseid võib võtta salatikastme, mitte põhiroana.
OTSE

Kas tunned ära valeuudise?

Meediapädevuse nädalal on mõistlik mõelda selle üle, kas info, millega te kokku puutute vastab tõele, on tegu valega või on selles infos korraga nii tõtt kui ka valet.

Valeuudiste äratundmine vajab harjutamist.
OTSE

Inimesed ei märka valeuudiseid

Teabe paljususe kasvades on üha olulisem elanike oskus sõeluda usaldusväärse teabe seast välja ebausaldusväärne. Samas on oluline vaadata ka seda, kuidas levivad valeinfot sisaldavad uudised professionaalses uudismeedias, kirjutab Tartu Ülikooli ajakiri Universitas Tartuensis.

Meediataip

Kuidas sünnivad uudised ja kuidas levib valeinfo? Mis on fakt ja mis arvamus? Kui olulised on allikad ja miks on vaja professionaalseid ajakirjanikke?

Eesti Rahvusringhääling on ellu kutsunud meediapädevuse projekti "Meediataip", et tõsta noorte teadmisi meedia toimimisest.

Oleme siia lehele kogunud õppevideod, artiklid, raadiolood ja kasulikud materjalid, mis on toeks nii noortele kui ka vanematele, kasutamiseks koolitundides või abiks meediateemaliste vestluste läbiviimisel.

Meediataip Jupiteris

loe ka meediataibu venekeelseid uudiseid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: