Ajalugu

Kuidas esimese öö õigusest sai eesti rahvuslik narratiiv?

21.09.18 ... Esimese öö õigust ei ole ajaloolise tõsiasjana Eestis kunagi eksisteerinud. Sellegipoolest on sellel uskumusel rahva kultuurimälus oma kindel koht – ja seda juba viimased sada aastat.

Video: kuidas automobiil Tallinna jõudis ja mida hobune sellest arvas?

20.09.18 ... 20. sajandi algus tõi kaasa transpordivahendite kiire arengu.

TTÜ 100 | Põnevaid fakte ja fotosid ülikooli 100-aastasest ajaloost

14.09.18 ... Sel sügisel tähistab Tallinna tehnikaülikool koos tudengite, vilistlaste, töötajate ja koostööpartneritega suurejooneliselt oma 100. aastapäeva. Ees on ootamas lõbus linnakupidu, Eesti esimese isesõitva auto esitlus, silmi avav visioonikonverents, põhjalik näitus ülikooli ajaloost, meeleolukad vilistlaste kokkutulekud.

Paksu Margareeta torni alt leiti keskaegseid müüriosi

14.09.18 ... Eesti Meremuuseumi ehitustööde käigus leiti Paksu Margareeta suurtükitornist seni mitte teadaolevaid müürikatkeid, mis täpsustavad tervikkäsitlust Tallinna keskaegsetest linnakindlustustest.

Madagaskari hiidlinnud elasid inimese kõrval tuhandeid aastaid

14.09.18 ... Esimesed inimasukad jõudsid Madagaskari saarele tuhandeid aastaid varem kui seni arvatud; see aga tähendab muu hulgas, et nad suutsid koos kõigi aegade kõige suurema linnuga sel saarel koos elada samuti tuhandeid aastaid kauem kui seni arvatud.

Lõuna-Aafrikast leiti maailma teadaolevalt vanim joonistus

12.09.18 ... Lõuna-Aafrika rannikul asuvast Blombose koopast tuli päevavalgele 73 000 aasta vanuste joonistusega kivitükk. Leid viitab, et Aafrikast lahkunud nüüdisinimesed olid kõrgelt arenenud nii oma kehalt kui ka juba vaimult.

Mida märgata Nõukogude Eesti naisarengu­romaanides?

10.09.18 ... Johanna Ross kaitses Tartu Ülikoolis hiljuti doktoritööd, milles uuris Nõukogude Eesti naisautorite teoseid ja naistegelaste kujutamist nendes.

Vahemeremaade juust on vanem kui arvatud

06.09.18 ... Tänapäeva Horvaatias tehti juustu juba enam kui 7000 aastat tagasi. Nii väidavad teadlased, kes on analüüsinud iidsete savinõude külge jäänud rasvajäänuseid.

Video: kuidas eestlased 19. sajandil koolis käisid?

01.09.18 ... Igal aastal 1. septembril alustavad tuhanded lapsed oma kooliteed. Paljude jaoks kujuneb sellest vähemalt 12-aastane kohustus, paljudele elukestev õpe. Kuidas aga meie esivanemad 19. sajandil koolis käisid?

Neandertallased paaritusid mitmete inimliikidega

30.08.18 ... Siberis asuvas Denissova koopas elanud teismelisel tüdrukul oli neandertallasest ema ja denisi inimesest isa, viitab pisikesest konditükist eraldatud DNA.

Video: 80 aastat tagasi avati Kehras esimene eestimaise tööstuse sümbol

27.08.18 ... Laupäeval möödus 80 aastat päevast, mil Kehras avati tselluloosivabrik.

Mammutikarvades sisalduvad suguhormoonid osutavad tiinusele

22.08.18 ... Siberist leitud kümne mammuti karvadest on eraldatud suguhormoon testosterooni, mille kõrge tase kahe kahel emasloomal viitab, et need on hukkumise hetkel olnud tiined.

Video: vaata, milline segadus valitses ajal, kui Hiiumaal maksid klubid

20.08.18 ... Kui maksid "Hiiu klubid". Omapärane koduraha Hiiumaal. Nahast ja papist rahad. Valerahad säärsaabastest.

Galerii: Kalamaja keskaegsete leidude arv küündib juba pea 20 000ni

16.08.18 ... Arheoloogid on leidnud Kalamajas Mündriku kortermajade ehitusplatsil toimuvatel väljakaevamistel ligi 20 000 keskaegset muistist. Leidude ainulaadsus ei väsi teadlasi üllatamast.

Teadlased leidsid vanima retsepti inimeste muumiaks muutmiseks

16.08.18 ... Muistsed egiptlased tegid surnukehade palsameerimisega algust juba ammu enne vaaraode hiilgeaega, viitab 5600 aasta vanuse muumia üksikasjalik analüüs.

Video: kõikvõimas Georg Lurich oli isegi kahest kaamelist tugevam

16.08.18 ... Georg Lurich on üks tuntuim eesti sportlane, elukutseline maadleja ja jõutõstja. Ta sündis 1876. aastal Väike-Maarjas. Püstitatud tõstmisrekorditega ja maadluses saavutatud võitudega kogus Lurich kuulsust üle kogu Vene tsaaririigi ning kaugemalgi. Ta esines paljudes linnades ja pakkus pealtvaatajatele eriliste jõu- ja osavusnumbritega rohkelt elamusi.

Videolugu sellest, kuidas Tartus karsket Eestit edendati

15.08.18 ... 2016. aastal joodi Eestis iga elaniku kohta 8,3 liitrit puhast alkoholi. 1924. aastal oli see näitaja 3,14 liitrit ja samal ajal tarbiti Prantsusmaal 17, Šveitsis 12 , Rootsis 3,03 ning Saksamaal 2,74 liitrit puhast alkoholi inimese kohta.

Maailmarekordi omanik Martin Klein oli esimene eestlasest olümpiamedalist

14.08.18 ... 14. juulil 1912. aastal Stockholmis toimunud olümpiamängudel võitis Martin Klein esimese eestlasena Kreeka-Rooma maadluse keskkaalus maailmarekordiga olümpiamedali. 106 aasta tagust erakordset sündmust meenutab Lenno Pärnjõe Tartu Ülikooli ajalooringist.

EKA tudengid avastasid Ridala kirikus keskaegseid maalinguid

12.08.18 ... Eesti Kunstiakadeemia tudengid avastasid Läänemaal 13. sajandil ehitatud Ridala kirikus välitöid tehes, et keskaegsed maalingud on kiriku seintel seni arvatust suuremal pinnal. Sellised figuraalmaalingud on Eestis haruldased.

Allveelaevade eritellimus oli iseseisva Eesti Vabariigi suurim relvahange

09.08.18 ... Kus ehitati Eesti kuulsad allveelaevad ja kuidas toimus pidulik vettelaskmise tseremoonia? Sellest kõneleb Minevikuminutite videosarjas Tartu Ülikooli uusima aja magistrant Bretty Peterson.

Lugu sellest, kuidas rahvas 30 aastat tagasi rahvusraamatukogu päästis

08.08.18 ... "Kaablile kraav, rahvale vaimuvalgus," nii kirjutas ajaleht Rahva Hääl 1988. aasta juunis rahvarinde kaablikraavi kaevamise aktsiooni kohta, mis toimus Tallinnas tollase Fr. R. Kreutzwaldi nimelise ENSV Riikliku Raamatukogu juures.

Video: Vabadust ja Vaba Euroopat kuulati segajatest hoolimata

07.08.18 ... Külma sõja puhkemisel loodi USA kongressi rahastusel raadiojaamad Vaba Euroopa ja Vabadus.

Video: pooletunnise Mahtra sõja 100. aastapäeva tähistati suurejooneliselt

06.08.18 ... 160 suve tagasi, see on 1858. aasta 14. juunil, vana kalendri järgi 2. juunil, toimus Juuru kihelkonnas Mahtra mõisas kohalike meeste ülestõus. See oli talurahva vastuhakkude kõrgpunkt – suurima talupoegade arvuga ülestõus. Mahtrast alguse saanud rahutuslaine levis teistessegi Eestimaa kubermangudesse.

Maiade tsivilisatsiooni hukku kiirendas ränk põuaperiood

06.08.18 ... Ajastu kohta erakordselt kõrgelt arenenud maiade tsivilisatsioonile võis anda otsustava hoobi enam kui sada aastat kestnud põuaperiood, järeldavad Yucatani poolsaarel asuva Chichancanabi järve setteid uurinud teadlased.

Video: arheoloogid sulatasid Rõuges 1000 aasta tagusel meetodil rauda

06.08.18 ... Juuli lõpus võtsid arheoloogid Rõuge muinastalus ette rauasulatuseksperimendi, mis on eriline selle poolest, et taolisel meetodil pole Rõuges edukalt rauda sulatatud juba 1000 aastat.

Florese saar muudab inimesi järjepanu kääbusteks

03.08.18 ... Indoneesias asuval Florese saarel elavad pügmeed ei kasva tavaliselt 1,4 meetrist palju pikemaks. Värske geeniuuring vihjab, et kääbuskasvu esivanemate asemel saab kirjutada selle pikka aega väikesel saarel elamise arvele.

Video: kuidas eestlased jalgpalli ja korvpalli armastama hakkasid?

03.08.18 ... Nii jalgpallil kui ka korvpallil seisvad Eesti spordiajaloos väga tähtsal kohal.

Galerii: Tallinnas Pärnu maanteel kaevati välja rootsiaegne garnisonikalmistu

26.07.18 ... Tallinnas Pärnu maanteel tuli arheoloogiliste kaevamiste käigus välja rootsiaegne 17. sajandist ja 18. sajandi algusest pärit kalmistu, mis kuulus ilmselt kohalikule garnisonile.

Teadlased uurisid välja, mida jäämees Ötzi enne surma sõi

13.07.18 ... Austria Alpides 5300 aasta eest surnud jäämehe maosisu üksikasjalikult uurinud teadlaste sõnul moodustas Ötzi viimasest söömaajast peaaegu poole loomarasv.

Ürginimesed jõudsid Hiinasse juba 2,1 miljoni aasta eest

12.07.18 ... Hiinast Shangchengist päevavalgele tulnud kümned kivist tööriistad viitavad, et ürginimesed Euraasia jõudsid Euraasia idaossa juba vähemal 2,1 miljoni aasta eest. Tähelepanekust lähtuvalt lahkusid nüüdisinimeste kauged eellased Aafrikast arvatust sadu tuhandeid aastaid varem.

Narvast leiti kiviaegne asulakoht

30.06.18 ... Narvat ja Narva-Jõesuud ühendava kergliiklustee rajamisel tuli päevavalgele terve hulk kivi- ja pronksiaegseid leide, mis viitavad kunagisele asulakohale.

Galerii: Kalamaja kinnistu peitis arheoloogilist peavõitu

19.06.18 ... Kalamaja uute kortermajade ehitusel päevavalgele tulnud enam kui 10 000 esemest koosnev keskaegne leiukogum on ainulaadne nii Eestis kui ka Läänemereruumi põhjaosas, kinnitasid leide tutvustanud arheoloogid.

Kalamaja ehitusplatsilt tuli päevavalgele tuhandeid keskaegseid leide

15.06.18 ... Mündriku kortermajade ehitamisele eelnevatel väljakaevamistel on tulnud päevavalgele tuhandeid keskajast pärit esemeid, alates malenditest ja kaubaplommidest lõpetades vitraažide ja palverännakumärgiga.

Minevikuminutid: kuidas Eesti kullavarud tagasi kodumaale jõudsid?

14.06.18 ... Milline saatus oli Eesti kullavarudel pärast teist maailmasõda ja kuidas saadi need 1990ndatel tagasi, et käivitada taasiseseisvunud riigi majandust?

Krüptodetektiiv jändab surnutega ja neid on palju

09.06.18 ... Kvantarheoloogia väidab, et tuginedes objektide praegustele olekutele on võimalik välja arvutada iga inimese täielik olek minevikus.

Galerii: miinitõrjujad leidsid Eesti merealadelt viis vrakki

04.06.18 ... Mereväelased leidsid hiljuti lõppenud miinitõrjeoperatsiooni Open Spirit 2018 käigus viis vrakki, mille edasise uurimisega hakkavad tõenäoliselt tegelema teised ametiasutused.

Jää taandus ja põlisasukad saabusid. Teadlased avasid Ameerika asustamise saladusi iidse DNA abil

31.05.18 ... Iidse DNA uuring näitab, et esimesed Ameerikasse jõudnud põlisasukad jagunesid tuhandeks aastaks kaheks eraldiseisvaks Põhja-Ameerikat asustanud populatsiooniks. Uuringust selgus, et vahetult enne Lõuna-Ameerika asustamist u 13 000 aastat tagasi kohtusid kaks inimrühma uuesti. Seega on tänapäeva lõunaameeriklased mõnes mõttes eskimote ja California põliselanike segu.

Ajaloomeenutus: kolm noormeest heiskasid 1962. aastal Eesti rahvuslipu

04.05.18 ... 56 aasta eest keskkooli lõpetanud otsustasid kolm noormeest muuta keskkoolis veedetud aja unustamatuks julgustükiga, mis paneb ka praegu meenutades ihukarvad värisema. Nad tegid plaani teoks, kuid mis neist edasi sai, uurisid Tartu Ülikooli ajalooringi tudengid.

Inimlased veristasid Filipiinidel ninasarviku juba 700 000 aasta eest

03.05.18 ... Esimesed inimlased jõudsid lähimast mandrist tuhande kilomeetri kaugusel asuvatele Filipiinidele enam kui 700 000 aasta eest, viitavad kohaliku ninasarviku säilmetelt leitud kivitööriistade jäljed.

Siberi kütid vestsid 11 000 aasta eest hiiglasliku puukuju

02.05.18 ... Uuralite idajalamil asuvast rabast leitud kuju vanus ulatub 11 000 aastani, järeldavad viie meetri kõrgust iidolit uurinud Vene ja Saksa teadlased.

Neandertallase väikeaju oli nüüdisinimese omast väiksem

28.04.18 ... Teadlastel on õnnestunud luua neandertallase aju kolmemõõtmeline mudel, mis aitab aimu saada, kuidas see nüüdisinimese ürgne sugulane mõtles ja käitus.

Kärntõves hobused ja vähetuntud kangelane Karl Bachmann Vabadussõjas

20.04.18 ... Vabadussõja teemal on avaldatud uurimusi ja mälestusi lahingutest ning kangelastest, kuid tagaplaanile on jäänud Eesti sõjaväe eluspüsimise eest hoolitsenud inimesed.

Uuring: kiviaja ravitsejad harjutasid loomade peal kolju avamist

19.04.18 ... Euroopas kiviajal elanud inimesed võisid harjutada muuhulgas peavalude leevendamiseks kolju sisse augu tegemist loomade peal, selgub iidset veise pealuud uurinud teadlasrühma tööst.

Minevikuminutid: ajarännak Valga kultuuritempli “Säde” avamispeole

18.04.18 ... Rahva koosviibimiskohad on kultuuri arenemise seisukohalt tähtsad. Linna jaoks tähendab uus moodne maja sammu tuleviku poole.

Kuidas muinaseestlased märkmeid tegid, kuigi nad kirjutada ei osanud?

16.04.18 ... Kindel on see, et enamik muinasaja inimestest olid kirjaoskamatud. Päriselt ei saa aga sugugi välistada, et üksikuid kirjaoskajaid leidus siiski ka Eestis juba enne ristiusustamist. Kuidas muinaseestlased märkmeid võisid teha, selgitab Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi vanemteadur Marika Mägi.

Minevikuminutid: ERM-i vabatahtlikest said kultuuri- ja kunstitegelased

16.04.18 ... Eesti Rahva Muuseumi loomisega 1909. aastal kaasnes hulk uusi ameteid ja kohustusi, mis olid vajalikud Eesti Rahva Muuseumi edukaks toimimiseks.

Sõrm osutab: inimesed lahkusid Vahemere kallastelt juba 90 000 aasta eest

10.04.18 ... Saudi Araabia kõrbeliivast leitud sõrm viitab, et nüüdisinimesed jõudsid Aafrikast ja Vahemere kallastelt kaugemale juba 90 000 aasta eest, eelnevalt arvatust umbes 25 000 aastat varem. Kriitikute arvates on leiu vanus kaheldav ja sõrmekont ei pruugi olla isegi inimese oma.

Minevikuminutid: Eesti esimene lastekliinik avati 96 aastat tagasi

06.04.18 ... Esimest korda hakati Tartus lastehaiguste kursust lugema aastal 1908 ning esimeseks pediaatriale spetsialiseerunud õppejõuks sai eradotsent Vassili Žukovski. 20 voodikohaga lastekliinik avati 1. aprillil 1922.

Süüfilis oli tartlaste jaoks tavaline asi

04.04.18 ... Süüfilise jäetud jälgi leiab vähemalt 0,5 protsendi varauusajal Tartu kalmistutele maetud inimeste säilmetelt. Sugulisel teel leviv tõbi levinud toona Eestis seega võrdlemisi laialt, selgub Miina Härma Gümnaasiumi õpilase James Paul Arney uurimusest.

Video: täna 31 aastat tagasi otsustasid tudengid fosforiidile “ei” öelda

03.04.18 ... 1987. aasta varakevadeks olid fosforiidivastased seisukohad tänu looduskaitse- ja loomeinimeste aktiivsusele juba laialt levinud. Kuid Tartu tudengkonna seast selge sõnavõtt veel puudus.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: