Ajalugu

Uuring: neandertallased polnud nüüdisinimestest vägivaldsemad

16.11.18 ... Neandertallane pole viimasel kümnendil avaldatud teadusuuringute põhjal juba ammu sõimusõna. Kümnete neandertallaste koljusid uurinud teadlased järeldavad nüüd, et nad polnud toonastest nüüdisinimestest ka vägivaldsemad ning vigastasid end nendega võrreldaval määral.

Pühapäeval tähistatakse akadeemilise pärandi päeva

16.11.18 ... Pühapäeval, 18. novembril tähistab kogu Euroopa akadeemilise pärandi päeva. Mis on akadeemiline pärand ja kellele seda vaja on, kirjutab Tartu Ülikooli muuseumi teadusdirektor Jaanika Anderson.

Video: kuidas liivimaalased keskajal mardipäeva tähistasid?

09.11.18 ... Mardipäev on püha, mis ei vaja pikemat tutvustust – mardisandid jooksevad ringi tänagi. Ent kas ka tead, kuidas liivimaalased seda keskajal tähistasid? Mida nad sõid ja mida nad jõid?

Kalimantani saarelt leiti maailma vanim koopamaal

07.11.18 ... Inimesed viljelesid kujutavat kunsti juba vähemalt 40 000 aasta eest, viitavad keset Kalimantani džunglit asuva koopa seintelt leitud maalingud. Ühtlasi on tegu järjekordse märgiga, et Euroopa ei andnud inimeste vaimse võimekuse arengule erilist tõuget.

Video: kes korraldas Eestis esimesed künnivõistlused?

07.11.18 ... Carl-Robert Jakobson ei ole Eesti ajalukku läinud ainult silmapaistva haridus- ja kultuuritegelasena, vaid ka põllumajanduse reformijana.

Heleri All uuris, kuidas konservaatorite käe all vanadest fotodest uued saavad

30.10.18 ... Mis nippidega vanadest fotodest justkui uued võlutakse, käis "Ringvaade" uurimas laboris, kus säärane ime sünnib iga päev. Tartu Ülikooli keldrites töötavad konservaatorid, kes just selle tööga tegelevad.

Kaks olümpiavõitu, üks kuldmedal – vehkleja Svetlana Tširkova kibe võitlus

24.10.18 ... Eestis on vehkemist võistlusspordina harrastatud alates 1930. aastatest.

Mustast merest leiti 2400 aastat vana pea puutumata laevavrakk

23.10.18 ... Musta mere põhjast leiti peaaegu puutumatuna iidne Kreeka kaubalaev, ütlesid teadlased teisipäeval.

"Osoon" 25 aasta eest: Eestit vaevab okupatsiooniarmee laga ja radioaktiivne saast

22.10.18 ... Esimene "Osooni" saade läks eetrisse 25. oktoobril 1993, 25 aasta eest filmitud kaadrid maalivad Eesti loodusest sünge vaatepildi. Okupatsiooniarmee jäetud kaost võib näha pea igas suuremas metsatukas.

50 aasta tagused üliõpilaspäevad õpetasid süsteemi vastu võitlema

19.10.18 ... 50 aastat tagasi, see on 1968. aastal 19. – 20. oktoobril, toimusid Tartus IV üliõpilaspäevad.

Norra arheoloogid teatasid suure viikingilaeva leidmisest

18.10.18 ... Norra arheoloogid teatasid esmaspäeval, et on leidnud sisemaalt Rootsi piiri lähedal maa alla maetud suure viikingilaeva.

Maailma vanimad fossiilid võivad olla tavalised kivid

18.10.18 ... Kahe aasta eest Gröönimaa kagurannikult pärit fossiilid võivad olla 3,7 miljardi aasta eest elanud bakterite elutegevuse jälgede asemel hoopis tavalised ebahariliku kujuga kivitükid.

Neandertallastega ühtimine kaitses inimesi iidsete viiruste eest

10.10.18 ... Esimesi Euraasiasse jõudnud nüüdisinimesi aitas kaitsta uute viiruste ja teiste haigustekitajate eest kohalike oludega paremini kohastunud neandertallastega ühiste järeltulijate saamine, viitab sadade geenivariantide esinemissagedust uurinud teadlaste analüüs.

Video: Minevikuminutid meenutavad 99 aasta tagust maareformi

10.10.18 ... Täna 99 aastat tagasi, see on 10. oktoobril 1919, võeti Asutavas Kogus vastu maaseadus, mis pidi lahendama Eestis pikka aega kestnud maanälja. Maanälja kustutamine tagas noorele riigile rahva toetuse kriitilisel hetkel.

Fotod: Paksu Margareeta maapõu paljastas kaks keskaegset ehitist

06.10.18 ... Eesti Meremuuseumi ehitustöödel tulid Paksu Margareeta siseõuest, tulevase ekspositsioonisaali keskelt ootamatult nähtavale kaitsemüür ja kanal, mis täiendavad taas arusaama Tallinna keskaegsetest kindlustustest.

Uuring: Saaremaa kolhoosnikud meenutavad Eesti esimest kolhoosi heldimusega

02.10.18 ... Elust ja olust Eesti esimeses kolhoosis kirjutab äsja Tartu Ülikooli lõpetanud Aivo Põlluäär. Folkloristile ja koduloouurijale on Saaremaale rajatud Viktor Kingissepa nimeline kolhoos lisaks uurimisobjektile tähtis ka isiklikult: seal kohtusid ning armusid tema vanemad.

Kas keelesugulus on päris sugulus? Geenid vastavad

01.10.18 ... Tartu Ülikooli geneetikud uurisid, kui sarnased on Uurali keelte läänepiiril elavad eestlased ja kõik teised Uurali keeli rääkivad rahvad omavahel ning kas keeltes nähtav sugulus peegeldub nende geenides.

Täna on mihklipäev. Vaata videost, mida talupojad sel päeval tegid

29.09.18 ... Mihklipäev on Eesti rahvakalendris tähtis päev. See tähistab sügise algust ja põllutööde lõppu.

Kesk-Ameerika džunglist leiti kümneid tuhandeid iidseid varemeid

27.09.18 ... Sadu aastaid Yucatáni poolsaart valitsenud ja seejärel ootamatult kokku varisenud maiade kõrgtsivilisatsioon muutis ümbritsevat keskkonda arvatust veelgi rohkem. Enam kui 61 000 hoonet, väljakut, kanalit ja muud struktuuri sünnivad nägema teises valguses ka maiade ajalugu tervikuna.

Vastilmunud ürikuteraamat koondab Baltikumi vanema ajaloo olulised materjalid

27.09.18 ... Ligi 150 aasta jooksul on kokku pandud ürikuteraamatuid, mis koondavad kõiki olulisemaid säilinud dokumente keskaegse Liivimaa kohta. Värskelt ilmus ürikuteraamatu 13. köide, milles ligi pool dokumentidest pärineb Tallinna Linnaarhiivist.

Kuidas esimese öö õigusest sai eesti rahvuslik narratiiv?

21.09.18 ... Esimese öö õigust ei ole ajaloolise tõsiasjana Eestis kunagi eksisteerinud. Sellegipoolest on sellel uskumusel rahva kultuurimälus oma kindel koht – ja seda juba viimased sada aastat.

Video: kuidas automobiil Tallinna jõudis ja mida hobune sellest arvas?

20.09.18 ... 20. sajandi algus tõi kaasa transpordivahendite kiire arengu.

TTÜ 100 | Põnevaid fakte ja fotosid ülikooli 100-aastasest ajaloost

14.09.18 ... Sel sügisel tähistab Tallinna tehnikaülikool koos tudengite, vilistlaste, töötajate ja koostööpartneritega suurejooneliselt oma 100. aastapäeva. Ees on ootamas lõbus linnakupidu, Eesti esimese isesõitva auto esitlus, silmi avav visioonikonverents, põhjalik näitus ülikooli ajaloost, meeleolukad vilistlaste kokkutulekud.

Paksu Margareeta torni alt leiti keskaegseid müüriosi

14.09.18 ... Eesti Meremuuseumi ehitustööde käigus leiti Paksu Margareeta suurtükitornist seni mitte teadaolevaid müürikatkeid, mis täpsustavad tervikkäsitlust Tallinna keskaegsetest linnakindlustustest.

Madagaskari hiidlinnud elasid inimese kõrval tuhandeid aastaid

14.09.18 ... Esimesed inimasukad jõudsid Madagaskari saarele tuhandeid aastaid varem kui seni arvatud; see aga tähendab muu hulgas, et nad suutsid koos kõigi aegade kõige suurema linnuga sel saarel koos elada samuti tuhandeid aastaid kauem kui seni arvatud.

Mida märgata Nõukogude Eesti naisarengu­romaanides?

10.09.18 ... Johanna Ross kaitses Tartu Ülikoolis hiljuti doktoritööd, milles uuris Nõukogude Eesti naisautorite teoseid ja naistegelaste kujutamist nendes.

Vahemeremaade juust on vanem kui arvatud

06.09.18 ... Tänapäeva Horvaatias tehti juustu juba enam kui 7000 aastat tagasi. Nii väidavad teadlased, kes on analüüsinud iidsete savinõude külge jäänud rasvajäänuseid.

Video: kuidas eestlased 19. sajandil koolis käisid?

01.09.18 ... Igal aastal 1. septembril alustavad tuhanded lapsed oma kooliteed. Paljude jaoks kujuneb sellest vähemalt 12-aastane kohustus, paljudele elukestev õpe. Kuidas aga meie esivanemad 19. sajandil koolis käisid?

Neandertallased paaritusid mitmete inimliikidega

30.08.18 ... Siberis asuvas Denissova koopas elanud teismelisel tüdrukul oli neandertallasest ema ja denisi inimesest isa, viitab pisikesest konditükist eraldatud DNA.

Video: 80 aastat tagasi avati Kehras esimene eestimaise tööstuse sümbol

27.08.18 ... Laupäeval möödus 80 aastat päevast, mil Kehras avati tselluloosivabrik.

Mammutikarvades sisalduvad suguhormoonid osutavad tiinusele

22.08.18 ... Siberist leitud kümne mammuti karvadest on eraldatud suguhormoon testosterooni, mille kõrge tase kahe kahel emasloomal viitab, et need on hukkumise hetkel olnud tiined.

Video: vaata, milline segadus valitses ajal, kui Hiiumaal maksid klubid

20.08.18 ... Kui maksid "Hiiu klubid". Omapärane koduraha Hiiumaal. Nahast ja papist rahad. Valerahad säärsaabastest.

Galerii: Kalamaja keskaegsete leidude arv küündib juba pea 20 000ni

16.08.18 ... Arheoloogid on leidnud Kalamajas Mündriku kortermajade ehitusplatsil toimuvatel väljakaevamistel ligi 20 000 keskaegset muistist. Leidude ainulaadsus ei väsi teadlasi üllatamast.

Teadlased leidsid vanima retsepti inimeste muumiaks muutmiseks

16.08.18 ... Muistsed egiptlased tegid surnukehade palsameerimisega algust juba ammu enne vaaraode hiilgeaega, viitab 5600 aasta vanuse muumia üksikasjalik analüüs.

Video: kõikvõimas Georg Lurich oli isegi kahest kaamelist tugevam

16.08.18 ... Georg Lurich on üks tuntuim eesti sportlane, elukutseline maadleja ja jõutõstja. Ta sündis 1876. aastal Väike-Maarjas. Püstitatud tõstmisrekorditega ja maadluses saavutatud võitudega kogus Lurich kuulsust üle kogu Vene tsaaririigi ning kaugemalgi. Ta esines paljudes linnades ja pakkus pealtvaatajatele eriliste jõu- ja osavusnumbritega rohkelt elamusi.

Videolugu sellest, kuidas Tartus karsket Eestit edendati

15.08.18 ... 2016. aastal joodi Eestis iga elaniku kohta 8,3 liitrit puhast alkoholi. 1924. aastal oli see näitaja 3,14 liitrit ja samal ajal tarbiti Prantsusmaal 17, Šveitsis 12 , Rootsis 3,03 ning Saksamaal 2,74 liitrit puhast alkoholi inimese kohta.

Maailmarekordi omanik Martin Klein oli esimene eestlasest olümpiamedalist

14.08.18 ... 14. juulil 1912. aastal Stockholmis toimunud olümpiamängudel võitis Martin Klein esimese eestlasena Kreeka-Rooma maadluse keskkaalus maailmarekordiga olümpiamedali. 106 aasta tagust erakordset sündmust meenutab Lenno Pärnjõe Tartu Ülikooli ajalooringist.

EKA tudengid avastasid Ridala kirikus keskaegseid maalinguid

12.08.18 ... Eesti Kunstiakadeemia tudengid avastasid Läänemaal 13. sajandil ehitatud Ridala kirikus välitöid tehes, et keskaegsed maalingud on kiriku seintel seni arvatust suuremal pinnal. Sellised figuraalmaalingud on Eestis haruldased.

Allveelaevade eritellimus oli iseseisva Eesti Vabariigi suurim relvahange

09.08.18 ... Kus ehitati Eesti kuulsad allveelaevad ja kuidas toimus pidulik vettelaskmise tseremoonia? Sellest kõneleb Minevikuminutite videosarjas Tartu Ülikooli uusima aja magistrant Bretty Peterson.

Lugu sellest, kuidas rahvas 30 aastat tagasi rahvusraamatukogu päästis

08.08.18 ... "Kaablile kraav, rahvale vaimuvalgus," nii kirjutas ajaleht Rahva Hääl 1988. aasta juunis rahvarinde kaablikraavi kaevamise aktsiooni kohta, mis toimus Tallinnas tollase Fr. R. Kreutzwaldi nimelise ENSV Riikliku Raamatukogu juures.

Video: Vabadust ja Vaba Euroopat kuulati segajatest hoolimata

07.08.18 ... Külma sõja puhkemisel loodi USA kongressi rahastusel raadiojaamad Vaba Euroopa ja Vabadus.

Video: pooletunnise Mahtra sõja 100. aastapäeva tähistati suurejooneliselt

06.08.18 ... 160 suve tagasi, see on 1858. aasta 14. juunil, vana kalendri järgi 2. juunil, toimus Juuru kihelkonnas Mahtra mõisas kohalike meeste ülestõus. See oli talurahva vastuhakkude kõrgpunkt – suurima talupoegade arvuga ülestõus. Mahtrast alguse saanud rahutuslaine levis teistessegi Eestimaa kubermangudesse.

Maiade tsivilisatsiooni hukku kiirendas ränk põuaperiood

06.08.18 ... Ajastu kohta erakordselt kõrgelt arenenud maiade tsivilisatsioonile võis anda otsustava hoobi enam kui sada aastat kestnud põuaperiood, järeldavad Yucatani poolsaarel asuva Chichancanabi järve setteid uurinud teadlased.

Video: arheoloogid sulatasid Rõuges 1000 aasta tagusel meetodil rauda

06.08.18 ... Juuli lõpus võtsid arheoloogid Rõuge muinastalus ette rauasulatuseksperimendi, mis on eriline selle poolest, et taolisel meetodil pole Rõuges edukalt rauda sulatatud juba 1000 aastat.

Florese saar muudab inimesi järjepanu kääbusteks

03.08.18 ... Indoneesias asuval Florese saarel elavad pügmeed ei kasva tavaliselt 1,4 meetrist palju pikemaks. Värske geeniuuring vihjab, et kääbuskasvu esivanemate asemel saab kirjutada selle pikka aega väikesel saarel elamise arvele.

Video: kuidas eestlased jalgpalli ja korvpalli armastama hakkasid?

03.08.18 ... Nii jalgpallil kui ka korvpallil seisvad Eesti spordiajaloos väga tähtsal kohal.

Galerii: Tallinnas Pärnu maanteel kaevati välja rootsiaegne garnisonikalmistu

26.07.18 ... Tallinnas Pärnu maanteel tuli arheoloogiliste kaevamiste käigus välja rootsiaegne 17. sajandist ja 18. sajandi algusest pärit kalmistu, mis kuulus ilmselt kohalikule garnisonile.

Teadlased uurisid välja, mida jäämees Ötzi enne surma sõi

13.07.18 ... Austria Alpides 5300 aasta eest surnud jäämehe maosisu üksikasjalikult uurinud teadlaste sõnul moodustas Ötzi viimasest söömaajast peaaegu poole loomarasv.

Ürginimesed jõudsid Hiinasse juba 2,1 miljoni aasta eest

12.07.18 ... Hiinast Shangchengist päevavalgele tulnud kümned kivist tööriistad viitavad, et ürginimesed Euraasia jõudsid Euraasia idaossa juba vähemal 2,1 miljoni aasta eest. Tähelepanekust lähtuvalt lahkusid nüüdisinimeste kauged eellased Aafrikast arvatust sadu tuhandeid aastaid varem.

Narvast leiti kiviaegne asulakoht

30.06.18 ... Narvat ja Narva-Jõesuud ühendava kergliiklustee rajamisel tuli päevavalgele terve hulk kivi- ja pronksiaegseid leide, mis viitavad kunagisele asulakohale.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: