Ajalugu

Uuring: viikingite geneetiline taust on varem arvatust palju mitmekesisem

21.09.20 ... Viikingid olid geneetiliselt palju mitmekesisem inimrühm, kui seni arvatud, näitab värske geeniuuring. Neist osa olid sarnasemad Lõuna-Euroopas ning Siberis elavatele inimestele kui Skandinaavia rahvastele.

Saudi Araabias uitasid juba 120 000 aasta eest inimesed ja elevandid

18.09.20 ... Araabia poolsaar pole alati olnud kõrbeline. Niiskema kliimaga aegadel liikus muistses Araabias nii nüüdisinimesi kui ka suuremaid imetajaid, selgub rahvusvahelisest uuringust.

Võhkadega loomake võis suikuda talveunne juba 250 miljoni aasta eest

18.09.20 ... Lystrosauruse-nimelised imetajate eellased võisid polaaröö ajaks oma elutegevust oluliselt aeglustada ehk langeda talveune-laadsesse seisundisse. Talveuni on seega seni arvatust palju vanem nähtus, selgub värskest uuringust.

Venemaalt leiti suurepäraselt säilinud jääaegne karu

16.09.20 ... Põhjapõdrakasvatajad kaevasid Venemaa arktika aladelt välja laitmatult säilinud jääaegse karukorjuse, kirjutavad Jakutskis asuva Kirde föderaalülikooli (NEFU) teadlased.

Minutiloeng: kuidas on seotud üritusturundus ja gladiaatorid?

14.09.20 ... Üritusturundus kuulub vanimate tegevusalade hulka maailmas ja selle alguseks võib lugeda Vana-Rooma ühiskonda umbes 300 aastat eKr, selgitab minutiloengus Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi külalislektor Olavi Ruhno.

Eesti rahvastikuplahvatus jäi ära maanappuse tõttu

11.09.20 ... Eesti oli Prantsusmaa järel üks esimesi maailma riike, kus sündimus ja suremus juba 19. sajandi lõpul vähenesid. Seetõttu jäi siinmail ära rahvaarvu plahvatuslik kasv, avab Tallinna Ülikooli doktrant Mark Gortfelder oma väitekirjas Eesti väikese rahvaarvu tagamaid.

Kolmekümne aasta eest tegid ilma kummikeks ja nähtamatu korvpall

08.09.20 ... Kummikeks, nähtamatu korvpall ja isetehtud "Monopoly" on vaid mõned 1990. aastate algupoolele iseloomulikest mängudest. Eesti rahvaluule arhiivi teadurid Astrid Tuisk ja Inge Annom kirjeldavad oma raamatus "Viis ritta. Meie kooliaja mängud" kolmekümne aasta taguste laste kirjut mängumaailma.

Taasiseseisvusajal lühenes Eesti lavastuste eluiga paarikümne mängukorrani

01.09.20 ... Aastatel 1986–2006 muutus Eesti teatrite repertuaar koos ülejäänud ühiskonnaga. Ühe lavastuse eluiga lavalaudadel muutus lühemaks, repertuaar ise mahukamaks, kesksele kohale tõusis Eesti algupärand ning esteetilises mõttes katsetati julgemalt kõikvõimalike uute võimalustega, kirjutab teatriteadlane ja dramaturg Sven Karja oma doktoritöös.

Seentest putukateni: inimesed keetsid Eestis värvi kõigest ettejuhtuvast

28.08.20 ... Ajalooliste tekstiiliesemete uuringul ja taastamisel, aga ka näiteks kriminalistikas ja uute materjalide tootmisel on sageli vaja kindlaks määrata mõne materjali koostis või värv. Tartu Ülikooli keemik arendas oma doktoritöös välja meetodid, mis võimaldavad hõlpsalt teha kõike eelnimetatut Eesti oma laborites.

Igikeltsas säilinud kutsikas sõi üht viimastest karvastest ninasarvikutest

26.08.20 ... Igikeltsas säilinud kutsikamuumia kõhust leiti ninasarvikuliha jääke. Tegemist võis olla ühe viimase karvase ninasarvikuga maamunal, selgub Rootsi teadlaste uuringust.

Mulgimaa lesed eelistasid jääda majanduskasvu tuules vallaliseks

25.08.20 ... Mehe surma järel uuesti abielluvate taluperenaiste osakaal langes talude päriseks ostmise ja teorendi raharendiga asendumise järel Mulgimaal hüppeliselt. Registritest nähtub, et piisava majandusliku kindlustatuse korral eelistati taasabiellumisele sageli aastaid kestvat lesepõlve.

Doktoritöö annab ülevaate Põhja-Eesti maakirikute ehitusarheoloogiast

24.08.20 ... Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi doktorant Villu Kadakas uuris oma väitekirjas Põhja-Eesti maakirikute ruumi kujunemist ja kasutust. Ühtlasi annab tema töö ülevaate viimaste aastakümnete uurimistulemustest.

Rüükaladele ja trilobiitidele võis saatuslikuks saada supernoova

19.08.20 ... Ligi 400 miljonit aastat tagasi Maa elustikku hävitanud suure väljasuremislaine võis valla päästa suhteliselt lähedal plahvatanud supernoova, mis pühkis atmosfäärist minema osoonikihi ja avas tee elusolenditele ohtlikule kiirgusele.

Uuring: Marsi pinda kattis kunagi jää

17.08.20 ... Planeet Marsi pinda katva orgude võrgustiku uuristas pinnasesse liustike all sulav vesi, mitte voolavad jõed, leidsid Briti Kolumbia Ülikooli teadlased. Avastus lükkab ümber senise ettekujutuse varajasest Marsist kui soojast ja niiskest planeedist.

Lindude eellased olid lennuvõimele väga lähedal

17.08.20 ... Lindude eellased katsetasid tiibade abil liikumist ammu enne seda, kui nad päriselt lennuvõimeliseks arenesid. Hong Kongi teadlased koostasid uue evolutsioonipuu, mis näitab, et lindude eellased jõudsid oma katsetustega lennuvõime lähedale vähemalt kolmel korral.

Halltõvest tiisikuseni: viis maailma kuulsamat taudi läbi aja

08.08.20 ... Inimkonda on kimbutanud aegade jooksul mitmed haigused. Novaator uuris teadusajaloolaselt Ken Kallingult viie tõsiselt maailma laastanud nakkushaiguse ajaloo kohta.

Eestlaste geneetiline peenstruktuur paljastab värvika ajaloo ja piirkondlikud eripärad

07.08.20 ... Kuigi Eesti pole kuigi suur, võib näha meie geneetilises peenstruktuuris sõdade ja taudide piirkondlikku mõju ning jälgi segunemisest piiritaguste naabritega. Analüüs viitab, et geeniuuringutes tuleb arvestada kohalike eripäradega senisest enam.

Teadlased asuvad neandertallaste pärandit muukima tüvirakkude ja miniajudega

05.08.20 ... Teadlased loodavad inimeste rakkudest miniajude ja teiste organoidide kasvatamisega mõista paremini neandertallaste DNA mõju inimeste arengule. Lisaks kahe inimrühma erisuste leidmisele võib tõusta uuringutest kasu mitmete haigusriskide uurimisel.

Padise kloostri alt leiti hauakambrid

04.08.20 ... Padise kloostris tehtud konserveerimistööde käigus toimusid seal ka arheoloogilised väljakaevamised, mis tõid päevavalgele mitmeid ajaloolisi leide, nende seas näiteks hauakambreid.

Kreenholmis käib töö ja vile koos

01.08.20 ... Aastaid tagasi pankrotistunud Kreenholmi territooriumil käib endiselt vilgas elu, uurijad huvituvad sealse disaini ajaloost ning veel mõned aastakümned tagasi põlu alla sattunud tarbetekstiili väärtustamine on tõusuteel.

Luurelennuki U-2 esmalennust möödub 65 aastat

01.08.20 ... Laupäeval möödub 65 aastat külma sõja ühe kõige tuntuma luurelennuki Lockheed U-2 Dragon Lady esmalennust. USA Luure Keskagentuuri (CIA) dokumentide põhjal kasutati seda nõukogude ajal korduvalt ka Eesti lennuväljade ja mitmete tööstusobjektide seiramiseks.

Paljud levinud aialilled pärinevad maailma vanimast taimekooslusest

31.07.20 ... Rododendronid, priimulad ja teisedki iluaedade lemmiktaimed arenesid välja Edela-Hiinas Hengduani mägedes. Seal kasvab koos üle 3000 taimeliigi, millest osa ilmusid maamunale juba 30 miljonit aasta eest, selgub rahvusvahelisest uuringust.

Teadlased lahendasid Stonehenge'i suurte kivide päritolu müsteeriumi

31.07.20 ... Stonehenge'i suurte kivirahnude päritolu on nüüdseks teadlastel välja selgitatud. Rahnud on toodud 25 kilomeetri kauguselt Marlborough' lähedalt.

Tänapäeva inimeste valutundlikkus võib sõltuda neandertallaste omast

30.07.20 ... Valuaisting jõuab meie ajju närvirakkude ühe kindla ioonkanali kaudu. Neandertallastel oli see ioonkanal tundlikum kui nüüdisinimestel. Sestap tunnevad neandertallaste geene kandvad tänapäeva inimesed tugevamat valu, kirjutavad Max Plancki instituudi teadlased.

Uuring: juba viikingitel olid rõuged

28.07.20 ... Teadlased leidsid viikingite hammastest väljasurnud rõugete tüvesid. See leid tõestab, et rõuged on inimkonda vaevanud vähemalt 1400 aastat.

Platonil oli õigus: kivid on keskmiselt kuubikujulised

27.07.20 ... Platonil oligi õigus – Maa on keskmiselt tehtud kuubikutest. 5. sajandil e. Kr. elanud Kreeka filosoof Platon arvas, et universum koosneb viiest ainetüübist: maa, õhk, tuli, vesi ja kosmos. Igaüht neist kirjeldas ta mingisuguse geomeetrilise kujundiga ehk platoonilise kehaga. Platoni kohaselt on just Maa tehtud kuubikutest.

Euroopas ainulaadse Salme laevamatuse uuringud on täis müsteeriume

24.07.20 ... Saaremaalt Salme alevikust leitud muinaslaevu on teadlased uurinud rohkem kui kümme aastat, kuid endiselt ümbritseb laevu müsteeriumide loor ja vastuseta küsimusi on palju. Novaator uuris mitmelt Salme laevade uuringutega tegelenud teadlaselt, mis seisus uuringud on.

Puuetega inimestele mõeldud kaldteed olid kasutusel juba Vana-Kreekas

24.07.20 ... Tänapäeval tavaliseks saanud kaldteed avalike hoonete sissepääsude juures pole üldse nii uus nähtus, kui seni arvati. Värskes uuringus leidsid California Ülikooli teadlased jälgi üle 2300 aasta vanustest kaldteedest Vana-Kreeka pühapaiga sissepääsu juures.

Uuring: inimesed elasid Põhja-Ameerikas üle 30 000 aasta tagasi

23.07.20 ... Mehhiko keskosas asuvast koopast välja kaevatud tööriistad on tõendiks selle kohta, et inimesed elasid Põhja-Ameerikas vähemalt 30 000 aastat tagasi, pea 15 000 aastat varem kui seni arvati, ütlesid teadlased kolmapäeval.

"Ringvaade" uuris, miks on Eestis monument Ivan Julma kuulsaimale timukale

14.07.20 ... Eestisse Mäosse on püstitatud monument Venemaa ühele suuremale mõrtsukale - Ivan Julma kuulsaimale timukale Maljuta Skuratovile. "Aktuaalse kaamera" ajakirjanik Astrid Kannel käis "Ringvaate" reporterina uurimas, miks niisugune monument Eestis on.

Aastatuhande-tagused Siiditee karjakasvatajad olid kassiinimesed

10.07.20 ... Tänapäevased kodukassid saatsid Siiditeel elanud kasahhi karjakasvatajaid juba 1000 aastat tagasi, näitas värske arheoloogiline leid. See tähendab, et Lõuna-Kasahstani aladel asendus karjakasvatus linnaliku eluviisiga arvatust varem.

Polüneeslased ja põlisameeriklased kohtusid sajandite eest

09.07.20 ... Geenianalüüs näitab, et vanad polüneeslased ja Ameerika põlisrahvad on omal ajal omavahel tõepoolest kokku puutunud, nagu arheoloogiliste ja lingvistiliste vihjete põhjal on aeg-ajalt juba ammu kahtlustatud.

Balti loomaõigusluse ajalugu katavad verepritsmed

08.07.20 ... Loomade õiguste eest peetaval diskussiooni kirevat kohalikku ajalugu käis Vikerraadio Huvitaja saates tutvustamas Tallinna Ülikooli baltisaksa uuringute ja keskkonnajaaloo professor ning Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse vanemteadur Ulrike Plath.

Suurkask Stonehenge'i kiviringist: arheoloogid on sündmustest ette rutanud

29.06.20 ... Ajaloolane Heiki Suurkask kommenteeris Vikerraadio saates "Uudis+" Stonehenge'i lähedalt leitud kiviringi ja sõnas, et leiti hoopis uus aukude ring. Avastuse põhjal kaugeleulatuvate järelduste tegemine on aga ennatlik.

Kelgukoerad on inimesi vedanud juba üle 9500 aasta

26.06.20 ... Kelgukoerad kohanesid arktiliste elutingimustega seni arvatust tunduvalt varem. Nende eelkäijad elasid inimesega koos juba 9500 aasta eest, selgub Kopenhaageni Ülikooli teadlaste uuringust.

Stonehenge'i lähedal asub teinegi eelajalooline kiviring

26.06.20 ... Arheoloogid leidsid Stonehenge'i lähistelt veel 20 hiiglaslikku kiviplokki, millel on läbimõõtu üle 10 meetri ja sügavust viis meetrit. Leitud plokid moodustavad üle kahe kilomeetri laiuse ringi, mis teeb sellest Suurbritannia suurima teadaoleva kivimälestise, vahendab Science Daily.

Uuring: kana ja muna küsimuse juured viivad Kagu-Aasiasse

25.06.20 ... Maailma kõige arvukam linnuliik kodukana kodustati tõenäoliselt Kagu-Aasias või Lõuna-Hiinas umbes 9500 aasta eest, leidsid Hiina teadlased värskes geeniuuringus. Samas pole kõik teadlased uuringu tulemustes ilma arheoloogilise toetusmaterjalita veendunud.

Ettevõtja Kristjan Rahu annab pool miljonit eurot Saaremaa ajaloo uurimiseks

20.06.20 ... Tallinna Ülikooli arheoloogiadoktor Marika Mägi rajab metseen Kristjan Rahu toel maailmatasemel tehnoloogiaga uurimisbaasi ja pühendab järgmised viis aastat Saaremaa ajaloo süsteemsele uurimisele. Mägi usub, et uuringute abil saab nii mõnigi peatükk Saaremaa möödanikust uue ilme.

Marju Kõivupuu selgitab, millised on olnud eestlaste jaanipäeva traditsioonid

20.06.20 ... Jaanipäev on meie tähtpäevade aastaringis kindlasti teine tähtsaim ja meeleolukam kuid ka traditsioonideküllasem rahvakalendripüha jõulude kõrval, kirjutab folklorist Marju Kõivupuu.

Inimesel aitasid Aafrikast välja rännata mereannid

17.06.20 ... Inimkonna rännak Aafrikast välja muud maailma asustama oli pikk ja vaevarikas. Nüüd selgub, et Araabia poolsaare rannikualade hõlvamisel oli inimestel suur abi väikestest mereloomadest, keda nad põuasel ja toiduvaesel ajal sõid.

Armastust kinnitavad sõrmused toimisid sajandite eest omandimärgina

04.06.20 ... Folklorist Reet Hiiemäe kõneles "Huvitajas" sõrmuse usundilisest taustast. Muuhulgas avas ta, miks peab armastust kinnitama just selle rõngakujulise objekti kandmine.

Novaator alustab raamatuklubiga

29.05.20 ... Suvises podcastisarjas arutlevad värskelt avaldatud ilukirjanduse üle teadlased ja õppejõud, kes on teoses olevate valdkondadega oma uurimistöö kaudu kokku puutunud.

Ilmasõjajärgsed lapsed matkisid mängides muinasjutulisi trofeefilme

29.05.20 ... Aastatel 1947–1955 näidati Nõukogude Liidus Saksamaa filmiarhiivist leitud niinimetatud trofeefilme. Sõjajärgsele reaalsusele vastanduvad muinasjutulised Lääne filmid jätsid tugeva jälje toonaste laste mängudesse, kirjutab mängu-uurija Astrid Tuisk oma artiklis.

Baltisaksa diplomaadid Napoleoni sõdade keerises: Gustav Ernst von Stackelberg

25.05.20 ... Gustav Ernst von Stackelberg, üks väljapaistvamaid diplomaate Vene keisririigi teenistuses Napoleoni sõdade ajal, töötas ühtlasi selle nimel, et ära hoida Venemaa ja Preisimaa intiimse liidu lagunemine.

Baltisaksa diplomaadid Napoleoni sõdade keerises: Christoph Heinrich von Lieven

25.05.20 ... Keiser Aleksander I lähikondlane Christoph Heinrich von Lieven, kes tegi kõrget sõjaväelist karjääri, määrati oma esimesele diplomaatilisele positsioonile just Berliini õukonda.

Mask annab kandjale võimu ja eesõiguse

21.05.20 ... Koroonakriisi ajal on kaitsemaskid saanud osaks argielust. Maskikandmises kaitseks või rituaalsel eesmärgil pole aga midagi uut. Maski ajaloolisest tõrjemaagilisest ja sümboolsest mõjust rääkis folklorist Reet Hiiemäe.

Tsistertslased oskasid keskajal head äri teha

21.05.20 ... Tsistertslaste tugev ärivaist võimaldas neil tunda ära võimalikku rikkust seal, kus seda esialgu ei paistnud olevat. Just laiahaardelise ja mitmekülgse tegevuse tõttu on nende panus meie piirkonda märksa mitmekihilisem, kui ühelt religioosselt ordult oodata võiks.

Andrus Öövel: Eesti inimesed murdsid Moskva-meelsete selgroo Toompeal

15.05.20 ... 30 aastat tagasi ründasid Nõukogude Liidu meelsed inimesed Tallinnas Toompea lossi. Omaaegne Kodukaitse staabiülem Andrus Öövel ütles, et tänu peaministri kohale kutsutud Eesti inimestele suudeti mässajatest jagu saada.

Mälu instituut avas kommunismikuritegude portaali täisversiooni

06.05.20 ... Eesti Mälu Instituut avas portaali communistcrimes.org täisversiooni, mis edastab kommunistlike režiimide ja nende kuritegude ajalugu puudutavat info eesti, inglise ja vene keeles. Portaali eesmärk on süvendada rahvusvahelisel tasandil arusaama kommunistlike režiimide ajaloost ning piirata punaterrori eitajate tegevust.

Sajanditaguste kvääride elukäiku ümbritseb saladuseloor

30.04.20 ... Vabariigi alguskümnenditel kujundas Eestis avalikke arutelusid maailmas toona populaarne teadusvool eugeenika ehk rasside hierarhiaid kuulutav õpetus inimese tõutervishoiust. Selle valguses kujutati tänapäeva mõistes LGBTQI+ inimesi ehk kvääre haigete ja kurioossetena, mistap paljud neist inimestest eelistasid jääda avalikkusele võimalikult nähtamatuks, kirjutab Rebeka Põldsam oma artiklis.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: