Ajalugu

Tehisintellekti abil geene analüüsides avastati inimese senitundmatu eellane

18.01.19 ... Teadlased avastasid tehisintellekti abil kaasaja inimeste genoomist geneetilise jälje, mis viitab uuele senitundmatule inimese eellasele. Selgus, et kümneid tuhandeid aastaid tagasi elas koos nüüdisinimestega peale denisi ja neandertali inimeste veel üks inimlaste liik, kellega saadi ka järglasi.

Mahukas raamatusari "Eesti ajalugu" peaks valmis saama veel sel aastal

16.01.19 ... Mahuka raamatusarja "Eesti ajalugu" eelmise köite ilmumisest on möödas viis aastat ning ilmumata on veel esiajalugu käsitlev köide. Tänavu loodetakse raamat ja sellega ka Eesti ajalookirjutuse oluliseks verstapostiks olev sari tervikuna valmis saada.

Teadlane otsis vastuseid arheoloogiliste kogude saladuslikele leidudele

12.01.19 ... Eesti arheoloogiakogude hoidlariiulitel seisab palju esemeid, mille olemuse, kogumise põhjuse ja kasutusala üle pole mõtiskletud ilmselt kordagi pärast riiulile seadmist. Kristiina Johanson püüdis doktoritööd kirjutades anda sellistele esemetele tõlgendusi.

Kuidas sündis traditsioon jõuluõhtul Julius Kuperjanovi hauda külastada?

24.12.18 ... Julius Kuperjanov oli Eesti väejuht ja Vabadussõja kangelane. Ta oli tuntud oma julguse ja partisaniliikumise poolest vaenlase tagalas.

Vanimast joonistusest GMO-lasteni: teadusmaailma 10 tähtsat lugu aastal 2018

21.12.18 ... Kliimamuutuste paratamatus, esimesed muudetud geenidega lapsed ja punasel planeedil laiuv tulisoolane järv on vaid mõned näited lugudest, mis panid sel aastal ERR Novaatori toimetajaid esmalt ahhetama ja seejärel sügavalt järele mõtlema.

Täna 88 aastat tagasi jõudsid kanged vennad purjekaga Tallinnast Miamisse

19.12.18 ... Juba vanemate poolt merepisikuga nakatatud Kõu ja Ahto Valter sündisid vastavalt 1907. ja 1912. aastal.

Video: vaata, kuidas Eestist Rootsi kuningriiki valitseti

13.12.18 ... Põhjasõja ajal, aastal 1700 saabus Eestisse Rootsi kuningas Karl XII.

Geeniuuring: India rahvad on eestlastega sarnast päritolu

11.12.18 ... Induse kõrgkultuuri viljelejate ja eurooplaste, sealhulgas eestlaste geenidesse on andnud suure panuse nüüdselt Lõuna-Venemaalt alguse saanud rahvastikuränne, selgub Tartu Ülikooli genoomika instituudis tehtud uuringu tulemustest.

Teadlane selgitab, millest räägivad inimese kohta tema luud

10.12.18 ... Inimluude üksikaasjalik uurimine võimaldab taastada kümnete ja sadade aastate eest elanud inimeste eluloo, märgib Tallinna Ülikooli Humanitaarteaduste instituudi doktorant Liivi Varul.

Video: viiesaja tuhandes tallinlane oli kokkuleppemäng

06.12.18 ... Pärast teist maailmasõda hakkas Tallinn kiiresti kasvama. See toimus peamiselt võõrtööjõu abil, mida oli tarvis tööstuse arendamiseks. Kaasa aitas ka mitmete uute linnaosade rajamine, sealhulgas Lasnamäe ja Mustamäe.

Minevikuminutid: naised tõid Eestile lauatennises kuulsust

03.12.18 ... Eesti Spordilehes kirjutati esimene artikkel lauatennisest ehk pingpongist 1926. aastal.

"Aktuaalne kaamera. Nädal" arutles Tallinna Reaalkooli õpilastega Vabadussõja üle

02.12.18 ... Sel nädalal möödus 100 aastat Vabadussõja algusest. Sõda, kuhu jätsid oma elu tuhanded koolipoisid, käisid esimeste lahingute toimumispaigas Narva lähistel meenutamas ka Tallinna Reaalkooli õpilased ja õpetajad, kelle koolikaaslased sõjas oma elu jätsid. "Aktuaalne kaamera. Nädal" uuris, mis tundega nad neid lahingupaiku vaatasid ja mida Vabadussõda nende jaoks tähendab.

Mees, tänu kellele tähistame täna rahvusülikooli 99. sünnipäeva

01.12.18 ... Täna 99 aastat tagasi, 1919. aasta 1. detsembril toimus aktus, millega avati ametlikult emakeelne Tartu Ülikool.

Video: kes oli Vabadussõja menukaim kindral "Vana Õkva"?

28.11.18 ... Täna 100 aastat tagasi algas Eesti iseseisvuse kaitseks ja kindlustamiseks Vabadussõda. Eesti Rahvavägi, mis pidi kaitsma Eesti vabadust sisse tungivate punaste eest, loodi 1918. aasta 16. novembril.

Meditsiin: "Iseäranis voodilinu palutakse tungivalt haigemajade jaoks annetada"

28.11.18 ... Täna möödub Vabadussõja algusest 100 aastat. Selle puhul toome teie ette tahud, mis sõja puhul võib-olla tavapäraselt jäävad tähelepanuta. Esimeses osas räägime arstiabist sõjaajal.

Naised läksid rindele meeste nime all ja kindral Laidoneri salajasel nõusolekul

28.11.18 ... Kuigi naisi Vabadussõjas esialgu rindele ei lastud, siis tagalas olid nad asendamatud. Kuid naised jõudsid ka rindele ning ajaloolased rõhutavad eranditult, et Vabadussõda oli kogu rahva ehk nii naiste kui meeste sõda.

Ajaloolane: Vabadussõjas olid ka kodusõja elemendid olemas

28.11.18 ... Ajaloolane ja kirjastaja Andres Adamson ütleb, et Vabadussõja alguses kukkusid esimesed mobilisatsioonid läbi, sest usku rahva hulgas, et Eesti saab hakkama, üleliia ei olnud. Adamson räägib intervjuus Indrek Kiislerile, et vaja oleks korralikku akadeemilist käsitlust Vabadussõjast, millega Sõjamuuseum õnneks ka tegeleb.

Galerii: Vabadussõja 100. aastapäevaks ehitatud soomusrong Wabadus

27.11.18 ... Teisipäeval esitleti Tapa depoos Eesti Vabadussõja 100. aastapäeva meenutamise puhul ehitatud soomusrongi nr 7 Wabadus, mille teekond ja rändnäitus kunagisel lahingutegevuse marsruudil algab tuleva aasta jaanuaris.

Uuring: neandertallased polnud nüüdisinimestest vägivaldsemad

16.11.18 ... Neandertallane pole viimasel kümnendil avaldatud teadusuuringute põhjal juba ammu sõimusõna. Kümnete neandertallaste koljusid uurinud teadlased järeldavad nüüd, et nad polnud toonastest nüüdisinimestest ka vägivaldsemad ning vigastasid end nendega võrreldaval määral.

Pühapäeval tähistatakse akadeemilise pärandi päeva

16.11.18 ... Pühapäeval, 18. novembril tähistab kogu Euroopa akadeemilise pärandi päeva. Mis on akadeemiline pärand ja kellele seda vaja on, kirjutab Tartu Ülikooli muuseumi teadusdirektor Jaanika Anderson.

Video: kuidas liivimaalased keskajal mardipäeva tähistasid?

09.11.18 ... Mardipäev on püha, mis ei vaja pikemat tutvustust – mardisandid jooksevad ringi tänagi. Ent kas ka tead, kuidas liivimaalased seda keskajal tähistasid? Mida nad sõid ja mida nad jõid?

Kalimantani saarelt leiti maailma vanim koopamaal

07.11.18 ... Inimesed viljelesid kujutavat kunsti juba vähemalt 40 000 aasta eest, viitavad keset Kalimantani džunglit asuva koopa seintelt leitud maalingud.

Video: kes korraldas Eestis esimesed künnivõistlused?

07.11.18 ... Carl-Robert Jakobson ei ole Eesti ajalukku läinud ainult silmapaistva haridus- ja kultuuritegelasena, vaid ka põllumajanduse reformijana.

Heleri All uuris, kuidas konservaatorite käe all vanadest fotodest uued saavad

30.10.18 ... Mis nippidega vanadest fotodest justkui uued võlutakse, käis "Ringvaade" uurimas laboris, kus säärane ime sünnib iga päev. Tartu Ülikooli keldrites töötavad konservaatorid, kes just selle tööga tegelevad.

Kaks olümpiavõitu, üks kuldmedal – vehkleja Svetlana Tširkova kibe võitlus

24.10.18 ... Eestis on vehkemist võistlusspordina harrastatud alates 1930. aastatest.

Mustast merest leiti 2400 aastat vana pea puutumata laevavrakk

23.10.18 ... Musta mere põhjast leiti peaaegu puutumatuna iidne Kreeka kaubalaev, ütlesid teadlased teisipäeval.

"Osoon" 25 aasta eest: Eestit vaevab okupatsiooniarmee laga ja radioaktiivne saast

22.10.18 ... Esimene "Osooni" saade läks eetrisse 25. oktoobril 1993, 25 aasta eest filmitud kaadrid maalivad Eesti loodusest sünge vaatepildi. Okupatsiooniarmee jäetud kaost võib näha pea igas suuremas metsatukas.

50 aasta tagused üliõpilaspäevad õpetasid süsteemi vastu võitlema

19.10.18 ... 50 aastat tagasi, see on 1968. aastal 19. – 20. oktoobril, toimusid Tartus IV üliõpilaspäevad.

Norra arheoloogid teatasid suure viikingilaeva leidmisest

18.10.18 ... Norra arheoloogid teatasid esmaspäeval, et on leidnud sisemaalt Rootsi piiri lähedal maa alla maetud suure viikingilaeva.

Maailma vanimad fossiilid võivad olla tavalised kivid

18.10.18 ... Kahe aasta eest Gröönimaa kagurannikult pärit fossiilid võivad olla 3,7 miljardi aasta eest elanud bakterite elutegevuse jälgede asemel hoopis tavalised ebahariliku kujuga kivitükid.

Neandertallastega ühtimine kaitses inimesi iidsete viiruste eest

10.10.18 ... Esimesi Euraasiasse jõudnud nüüdisinimesi aitas kaitsta uute viiruste ja teiste haigustekitajate eest kohalike oludega paremini kohastunud neandertallastega ühiste järeltulijate saamine, viitab sadade geenivariantide esinemissagedust uurinud teadlaste analüüs.

Video: Minevikuminutid meenutavad 99 aasta tagust maareformi

10.10.18 ... Täna 99 aastat tagasi, see on 10. oktoobril 1919, võeti Asutavas Kogus vastu maaseadus, mis pidi lahendama Eestis pikka aega kestnud maanälja. Maanälja kustutamine tagas noorele riigile rahva toetuse kriitilisel hetkel.

Fotod: Paksu Margareeta maapõu paljastas kaks keskaegset ehitist

06.10.18 ... Eesti Meremuuseumi ehitustöödel tulid Paksu Margareeta siseõuest, tulevase ekspositsioonisaali keskelt ootamatult nähtavale kaitsemüür ja kanal, mis täiendavad taas arusaama Tallinna keskaegsetest kindlustustest.

Uuring: Saaremaa kolhoosnikud meenutavad Eesti esimest kolhoosi heldimusega

02.10.18 ... Elust ja olust Eesti esimeses kolhoosis kirjutab äsja Tartu Ülikooli lõpetanud Aivo Põlluäär. Folkloristile ja koduloouurijale on Saaremaale rajatud Viktor Kingissepa nimeline kolhoos lisaks uurimisobjektile tähtis ka isiklikult: seal kohtusid ning armusid tema vanemad.

Kas keelesugulus on päris sugulus? Geenid vastavad

01.10.18 ... Tartu Ülikooli geneetikud uurisid, kui sarnased on Uurali keelte läänepiiril elavad eestlased ja kõik teised Uurali keeli rääkivad rahvad omavahel ning kas keeltes nähtav sugulus peegeldub nende geenides.

Täna on mihklipäev. Vaata videost, mida talupojad sel päeval tegid

29.09.18 ... Mihklipäev on Eesti rahvakalendris tähtis päev. See tähistab sügise algust ja põllutööde lõppu.

Kesk-Ameerika džunglist leiti kümneid tuhandeid iidseid varemeid

27.09.18 ... Sadu aastaid Yucatáni poolsaart valitsenud ja seejärel ootamatult kokku varisenud maiade kõrgtsivilisatsioon muutis ümbritsevat keskkonda arvatust veelgi rohkem. Enam kui 61 000 hoonet, väljakut, kanalit ja muud struktuuri sünnivad nägema teises valguses ka maiade ajalugu tervikuna.

Vastilmunud ürikuteraamat koondab Baltikumi vanema ajaloo olulised materjalid

27.09.18 ... Ligi 150 aasta jooksul on kokku pandud ürikuteraamatuid, mis koondavad kõiki olulisemaid säilinud dokumente keskaegse Liivimaa kohta. Värskelt ilmus ürikuteraamatu 13. köide, milles ligi pool dokumentidest pärineb Tallinna Linnaarhiivist.

Kuidas esimese öö õigusest sai eesti rahvuslik narratiiv?

21.09.18 ... Esimese öö õigust ei ole ajaloolise tõsiasjana Eestis kunagi eksisteerinud. Sellegipoolest on sellel uskumusel rahva kultuurimälus oma kindel koht – ja seda juba viimased sada aastat.

Video: kuidas automobiil Tallinna jõudis ja mida hobune sellest arvas?

20.09.18 ... 20. sajandi algus tõi kaasa transpordivahendite kiire arengu.

TTÜ 100 | Põnevaid fakte ja fotosid ülikooli 100-aastasest ajaloost

14.09.18 ... Sel sügisel tähistab Tallinna tehnikaülikool koos tudengite, vilistlaste, töötajate ja koostööpartneritega suurejooneliselt oma 100. aastapäeva. Ees on ootamas lõbus linnakupidu, Eesti esimese isesõitva auto esitlus, silmi avav visioonikonverents, põhjalik näitus ülikooli ajaloost, meeleolukad vilistlaste kokkutulekud.

Paksu Margareeta torni alt leiti keskaegseid müüriosi

14.09.18 ... Eesti Meremuuseumi ehitustööde käigus leiti Paksu Margareeta suurtükitornist seni mitte teadaolevaid müürikatkeid, mis täpsustavad tervikkäsitlust Tallinna keskaegsetest linnakindlustustest.

Madagaskari hiidlinnud elasid inimese kõrval tuhandeid aastaid

14.09.18 ... Esimesed inimasukad jõudsid Madagaskari saarele tuhandeid aastaid varem kui seni arvatud; see aga tähendab muu hulgas, et nad suutsid koos kõigi aegade kõige suurema linnuga sel saarel koos elada samuti tuhandeid aastaid kauem kui seni arvatud.

Lõuna-Aafrikast leiti maailma teadaolevalt vanim joonistus

12.09.18 ... Lõuna-Aafrika rannikul asuvast Blombose koopast tuli päevavalgele 73 000 aasta vanuste joonistusega kivitükk. Leid viitab, et Aafrikast lahkunud nüüdisinimesed olid kõrgelt arenenud nii oma kehalt kui ka juba vaimult.

Mida märgata Nõukogude Eesti naisarengu­romaanides?

10.09.18 ... Johanna Ross kaitses Tartu Ülikoolis hiljuti doktoritööd, milles uuris Nõukogude Eesti naisautorite teoseid ja naistegelaste kujutamist nendes.

Vahemeremaade juust on vanem kui arvatud

06.09.18 ... Tänapäeva Horvaatias tehti juustu juba enam kui 7000 aastat tagasi. Nii väidavad teadlased, kes on analüüsinud iidsete savinõude külge jäänud rasvajäänuseid.

Video: kuidas eestlased 19. sajandil koolis käisid?

01.09.18 ... Igal aastal 1. septembril alustavad tuhanded lapsed oma kooliteed. Paljude jaoks kujuneb sellest vähemalt 12-aastane kohustus, paljudele elukestev õpe. Kuidas aga meie esivanemad 19. sajandil koolis käisid?

Neandertallased paaritusid mitmete inimliikidega

30.08.18 ... Siberis asuvas Denissova koopas elanud teismelisel tüdrukul oli neandertallasest ema ja denisi inimesest isa, viitab pisikesest konditükist eraldatud DNA.

Video: 80 aastat tagasi avati Kehras esimene eestimaise tööstuse sümbol

27.08.18 ... Laupäeval möödus 80 aastat päevast, mil Kehras avati tselluloosivabrik.

Mammutikarvades sisalduvad suguhormoonid osutavad tiinusele

22.08.18 ... Siberist leitud kümne mammuti karvadest on eraldatud suguhormoon testosterooni, mille kõrge tase kahe kahel emasloomal viitab, et need on hukkumise hetkel olnud tiined.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: