Psüühika

Ähmased huulepulganimed müüvad ajutisi kujutluspilte

22.09.22 ÜHISKOND ... Veebipoest jumestustooteid telliv klient võib vähemalt huulepulka valides veidi hätta jääda, sest puhtalt värvitooni nime põhjal ei pruugi toote toon selguda. Hispaania värviuurija sõnul on tegu tihedas konkurentsis sündinud ellujäämise taktikaga, kus punase, roosa ja pruuni pumati asemel müüakse kliendile kujutlusi julgusest, romantikast ja šokolaadist.

Inimene mõtleb mõnikord ka kätega

16.09.22 PSÜÜHIKA ... Maailma mõistmine on mõneski mõttes kehaline tegevus. Ka siis, kui midagi kuuleme või loeme, jõuab tähendus tihtipeale hõlpsamini kohale näiteks käte abiga.

Uuring: imiku suigutab unele kaisutav jalutuskäik

15.09.22 PSÜÜHIKA ... Nii mõnigi lapsevanem on ilmselt unistanud, et leidub mingi võluvits, mis nutva tita maha rahustab ja lapsel uinuda aitab. Nüüd osutab uus rahvusvaheline uuring, et abi võib olla sellest, kui last kätel kandes temaga veidi ringi jalutada ja seejärel teda kaisus hoides mõni minut istuda.

Minutiloeng: kuidas võõrkeel kiiremini selgeks saada?

12.09.22 PSÜÜHIKA ... Teise keele omandamine nõuab mugavustsoonist väljumist. Kiiremate tulemuste saavutamiseks on aga palju võimalusi, märgib Tallinna Ülikooli eesti keele kui teise keele didaktika lektor Kristiina Bernhardt.

Looduse stressivastane toime on aju mandeltuumades näha

07.09.22 PSÜÜHIKA ... Tunniajane jalutuskäik kaunis loodusmiljöös aitab hästi stressi maandada, sama pikk jalutuskäik linnatänaval aga mitte. Saksa teadlased on nüüd leidnud looduse lõõgastava toime kohta tõendust otse inimeste ajupildist.

Teadur: inimesed kipuvad vanusega lisanduvat küpsust ülehindama

06.09.22 PSÜÜHIKA ... Kuigi laias laastus on isiksuseomadused elu jooksul suhteliselt püsivad ja stabiilsed, toimub ometi ka teatud muutusi. Tartu Ülikooli teadlaste eestvedamisel valminud uuringust selgus, et vananemisega kaasnev küpsemine ei toimu tõenäoliselt nii suurel määral, kui inimeste enesekirjeldused seda arvata lubavad.

Ühismeediapostitus paneb end eksperdina tundma

01.09.22 PSÜÜHIKA ... Tänasel tarkusepäeval on tarkuse tähtsus eriti esil. Kuid tarkuse puhul on peale tarkuse enda tähtis ka inimese kui suure tarkuse kandja kuvand.

Koeradementsuse risk kasvab iga täiendava eluaastaga

30.08.22 PSÜÜHIKA ... Dementsust võib ette tulla ka inimese parimal sõbral, kuid koeraomanik ei pruugi seda alati märgata. Nüüd osutab USA teadlaste uuring, et dementsus on üle kümne aastastel koertel väga tavaline ja selle tekkimise risk kasvab iga täiendava aastaga poole võrra.

Psühhofarmakoloog: karmist minevikust päästab uimastite asemel omamüüt

29.08.22 PSÜÜHIKA ... Koroonapandeemia ja Ukraina sõda räsivad Eesti inimeste viimase sajandiga õhukeseks kulunud vastupanuvõimet, nendib aju neurokeemiliste protsesside ja sõltuvuste uurija Jaanus Harro. Enda alkoholi ja kanepiga tuimestamise asemel võiksid aidata negatiivsete kihistustega toime tulla omamüüdid.

Lähemate inimeste peale mõtlemiseks on ajus oma piirkonnad

29.08.22 PSÜÜHIKA ... Kui mõtleme oma lähemate sõprade ja pereliikmete peale, siis teeme seda mõnevõrra teiste ajupiirkondadega, kui ülejäänud tutvuskonna peale mõeldes.

Juhi töörõõm sõltub igas kultuuris tema otsustusvabadusest

26.08.22 ÜHISKOND ... Juhiametit pidavad inimesed on oma tööga rohkem rahul, kuid töö nõudmised ja ressursid peavad olema tasakaalus, osutab Eesti teadlaste uuring. Erineva kultuuritaustaga juhtide jaoks on see ühtviisi tähtis.

Doktoritöö: sportlane on inimene, mitte lihtsalt tulemuste tooja

25.08.22 PSÜÜHIKA ... Eesti spordikultuur on olnud peamiselt tulemustele suunatud, kuid liigub terviklikku arengut väärtustava käsitluse poole. Nii muutub üha olulisemaks ka sportlaste vaimsete oskuste arendamine. Noorsportlast saab selles vallas toetada just kvaliteetse arengukeskkonnaga ning tema treeneri ja teiste lähedaste koostöös, osutab Tallinna Ülikooli doktoritöö.

Kehv uni kahandab abivalmidust

25.08.22 PSÜÜHIKA ... Öine uni ei ole kaugeltki tühi ajaraiskamine, vaid on meile vägagi terviseks. Nüüd selgub, et heal unel on oluline roll ka heade suhete alal hoidmisel inimeste vahel.

Eakate mälu parandab nõrk elektrivool

23.08.22 PSÜÜHIKA ... Õppimise ajal mäluga seostatud ajupiirkondade nõrga elektrivooluga ergutamine näib parandavat vähemalt lühiajaliselt eakate võimet õpitut hiljem meenutada, viitab paarisaja vabatahtlikuga läbiviidud uuring.

Vaimne kurnatus võib olla kaitsereaktsioon

15.08.22 PSÜÜHIKA ... Ameerika 19. sajandi kirjanik Wallace D. Wattles väitis kord, et mõtlemine on kõigist töödest kõige raskem ja väsitavam. Nüüd osutab Prantsuse teadlaste uus uuring, et liiga pikk ja keeruline mõtlemine võib aju tõepoolest ära väsitada.

Kanaaju võib mõelda vägagi tarku mõtteid

09.08.22 LOODUS ... Linnu vaimsed võimed sõltuvad ajurakkude arvust ühes tema eesaju osas ning aju erinevate osade ühendustest.

Õpetaja julgus õpilast kuulata on investeering tulevikku

28.07.22 HARIDUS ... Kõigil inimestel on kooliajast mälestusi, mida meenutada terve elu. Tartu Ülikooli teadlased kirjutavad, kuidas head koolimälestused võivad inimesi võimestada aastateks. Teisalt võib koduse toetuseta ja õpetajatega pahuksis laste tee kujuneda pigem käänuliseks.

Kimalased võivad valu tunda

27.07.22 LOODUS ... Kimalased on maitsvama toidu nimel valmis kannatama ohtlikku kuuma, näitas rahvusvaheline uuring. Leid viitab, et ka putukatel võivad olla tunded.

Ülevaateuuring: depressiooni taga pole vaid vussis ajukeemia

22.07.22 PSÜÜHIKA ... Varem avaldatud teaduskirjanduse kokkuvõttev ülevaade seab kahtluse alla liialt madala serotoniini taseme tähtsuse depressiooni tekkes. Mitmed teadlased jäävad aga omakorda ülevaate järelduste paikapidavuses eriarvamusele ning soovitavad näha depressioonis mitmetahulist haigust.

Mälestuse helgus sõltub ühest virgatsainest

22.07.22 PSÜÜHIKA ... USA-s asuva Salki instituudi teadlased tegid kindlaks ajumolekuli, mis aitab mälestustele häid või halbu emotsioone külge pookida.

Imikud omandavad keele kõla juba esimesel elupäeval

21.07.22 PSÜÜHIKA ... Imiku aju suudab juba kolm tundi peale sündi eristada loomulikke ja pisut ebaloomulikke kõnehelisid.

Kaaslasega voodi jagamine toob parema une

18.07.22 PSÜÜHIKA ... Kas teil tuleb mõnusam uni, kui olete voodis üksi või kaksi? Uuest uuringust selgub, et voodi jagamine romantilise partneriga parandab tervist.

Uuring: suurem osa inimesi vajab ideaaleluks kümme miljonit dollarit

17.06.22 ÜHISKOND ... Inimesed ei olegi nii saamahimulised varandusekogujad kui majandusteooria kipub eeldama. Rahvusvahelise küsitlusuuringu tulemused annavad tegijaile lootust, et inimkond ehk suudabki kestlikult jätkusuutliku elulaadi omaks võtta.

Doktorant uurib, kas sigadel on igav

27.05.22 PSÜÜHIKA ... Kristina Kull on üks esimesi inimesi maailmas, kes uurib teaduslikult sigade ajataju.

Uuring: meditatsioonikuurist on sama palju kasu kui lühiajalisest dieedist

23.05.22 PSÜÜHIKA ... Ameerika Ühendiriikide teadlaste uuringust nähtus, et kaheksa nädalat kestev populaarne niinimetatud teadvelolekut soodustav meditatsioonikursus ei muuda aju ehitust mitte kuidagi. Töörühm ei välista siiski võimalust, et meditatsiooni kasulik mõju avaldub pikapeale ega erine oluliselt mõne teise uue oskuse omandamise mõjust.

Minutiloeng: vaimse tervise pant peitub vabas ajas

20.05.22 PSÜÜHIKA ... Vaba aja veetmiseks pole ühte universaalset "õnne valemit", mis kõigil ühtselt stressi maandaks. Küll tasub aga meeles pidada, et see peaks olema tegevus tegevuse enda pärast, leiab Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi nooremteadur Karel Kulbin.

Uuring: videomängud võivad kergitada laste IQ-d

17.05.22 PSÜÜHIKA ... Kuigi üldiselt peetakse videomängude mõju laste ajudele halvaks, näitas rahvusvaheline uuring pigem vastupidist. Uurijad leidsid lastel võimaliku seose pikema mänguaja ja parema IQ-testi tulemuse vahel.

Meediapausi eristab pausimeediast inimese juhtroll

11.05.22 PSÜÜHIKA ... Meediatarbimisel on uus rütm ehk meediapausid murravad nutiseadmete kasutajate igapäevarutiinidesse, pannes neid kooli- või tööasju katkestama, toovad oma teadusartiklis välja Tartu Ülikooli teadlased.

Muutumatust silmaavast paistab afantaasia

06.05.22 PSÜÜHIKA ... Mõned inimesed väidavad, et nad ei suuda mitte kunagi mitte midagi oma vaimusilmas ette kujutada. Teised teatavad, et suudavad vaimusilmas asju ette kujutada küll, ja vägagi hästi.

Uuring: videokõned pärsivad loovust ja mõttelendu

03.05.22 PSÜÜHIKA ... Koroonapandeemia ajal tavaliseks saanud videokoosolekute pidamine mõjutab inimeste võimet loominguliselt mõelda, leidsid Ameerika Ühendriikide teadlased. Samas ei paistnud vahendatud suhtlus pärssivat inimeste otsustusvõimet.

Üksildus paistab soodustavat töötuksjäämist

02.05.22 PSÜÜHIKA ... Inimene, kes tunneb end elus üksildasena, võib tulevikus suurema tõenäosusega töötuks jääda, osutab Ühendkuningriigi teadlaste uuring.

Teadus 3 minutiga – lastele tõttavad appi robotid

29.04.22 PSÜÜHIKA ... Veebruaris toimunud konkursi "Teadus 3 minutiga" viie parema loengutest on valminud videoklipid, mille seast saavad nüüd vaatajad valida oma lemmiku. Tartu Ülikooli arstiteaduskonna doktorant Alina Roštšinskaja räägib, kuidas saab kasutada roboteid suhtlemishäiretega laste ravis.

Lahkhelid suhtes aitavad luua lähedust

27.04.22 PSÜÜHIKA ... Kuigi konfliktid võivad tunduda ebameeldivad, siis teadlaste sõnul on need laste arengu seisukohast vajalikud. Täiskasvanute puhul võimaldab konflikt tõsta suhte kvaliteeti ja lähedust ning parandada teineteise mõistmist.

Tuttava laulu tunnevad ära rotidki

26.04.22 PSÜÜHIKA ... Barcelonas asuva Pompeu Fabra Ülikooli teadlased otsisid vastust küsimusele, kuidas me muusikat ja helisid tajume. Nad leidsid katsete käigus, et viisijupi tunnevad ära rotidki, olenemata selle kiirusest või helikõrgusest, mis tähendab, et selline taju pole inimestele ainuomane.

Doktorante aitab edasi jõuda üheskoos murede murdmine

30.03.22 PSÜÜHIKA ... Kui koolilapsi ja tudengeid ümbritsevad klassi- ja kursusekaaslased, siis doktorandid kirjutavad oma tööd sõltuvalt erialast sageli üksi. Tallinna Ülikooli teadlased katsetasid doktorantide toetamiseks uut sorti töötube ja leidsid, et õppuritel oli abi nii enda edusammude tunnetamisest kui ka teiste doktorantide murede mõistmisest.

Uuring: antibiootikumid võivad pärssida naiste vaimseid võimeid

28.03.22 PSÜÜHIKA ... Ameerika teadlaste mahukas uuringus tuli välja uurijate jaoks ootamatu seos. Nimelt said keskeas vähemalt kahe kuu pikkuse antibiootikumikuuri läbinud naised mõni aasta hiljem vaimset võimekust mõõtvas testis varasemast kehvema tulemuse.

Inimese riskihimu selgub magades

23.03.22 PSÜÜHIKA ... Inimesed võtavad iga päev erinevaid riske, näiteks tehes ohtlikke möödasõite või investeerimisotsuseid. Värske uuringu tulemused ütlevad, et justnimelt magades selgub, kui innukalt inimesed elus riskivad.

Uuring: kehv esmamulje rikub igavaks peetava inimese suhted

21.03.22 PSÜÜHIKA ... Elus juhtub sageli, et mõni inimene on teise silmis igavam kui ülejäänud. Nüüd leidsid Briti ja Iirimaa teadlased väikese valimiga uuringus, et kindlaid ameteid, hobisid ja iseloomujooni ei peeta mitte üksnes igavaks, vaid neid kandvaid inimesi kiputakse vältima.

Uuring: inimkeel algas mühatuste asemel žestidest

16.03.22 AJALUGU ... Teadlased pole seni päriselt üksmeelel, kas muistsed inimesed hakkasid omavahel suhtlema häälitsedes või viibeldes. Nüüd osutab rahvusvaheline uuring, et oma universaalsuse tõttu võis inimkonna esimene suhtluskeel olla siiski kehaline.

Negatiivsete uudiste ületarbimisest päästab kindel päevaplaan

14.03.22 PSÜÜHIKA ... Kriiside ajal tuleb olla iseäranis tähelepanelik, et ei jäädaks negatiivsete uudiste lõksu, mis võivad tekitada ärevust ja depressiooni ning kahjustada tähelepanu- ja mõtlemisvõimet, selgitavad hiljutises arvamusartiklis Cambridge'i ja Fudani Ülikooli teadlased.

Pliibensiin vähendas ameeriklaste IQ-d paari punkti võrra

14.03.22 PSÜÜHIKA ... Sada aastat tagasi tuli kütusetootjatele pähe mõte lisada bensiini sisse tetraetüülpliid, et automootor töötaks sujuvamalt. Mõte võis tunduda esialgu nutikana, kuid aja jooksul on selgunud, et mootorist väljunud pliisaaste võib sellega kokku puutunud inimeste nutikust kahandada.

Uuring: koroona põdemine vähendab aju hallaine hulka

08.03.22 TERVIS ... Mahukas uuring andis aimdust, kuidas võib koroona põdemine mõjutada inimese aju. Uurijate sõnul võib ka kerge või mõõdukas haiguskulg seostuda muutustega inimese närvisüsteemis ja hallolluse väikese kaoga. Tegu on samas üldistava tulemusega, mis iga inimese kohta eraldi ei kehti.

Ärksad närvirakud häirivad eakate und

07.03.22 PSÜÜHIKA ... Piisava pikkusega ööuni on tervisele tarviline, kuid mida vanemaks inimene saab, seda lühemaks kipub uneaeg jääma. Nüüd on teadlased avastanud võimaliku põhjuse: vanemas eas lähevad ärkvelolekut soodustavad närvirakud agaramaks.

Uuring: nostalgitsemine aitab valu leevendada

01.03.22 PSÜÜHIKA ... Nostalgiast tingitud igatsus võib tekitada inimeses väga erinevaid tundeid. Nüüd osutab Hiina teadlaste uus uuring, et nii rõõmsad kui ka kurvad mälestused võivad leevendada omal moel inimese valu.

Maailma õnnelikumate riikide õhkkond võib süvendada depressiooni

28.02.22 PSÜÜHIKA ... Maailma õnnelike riikide edetabeli tipus troonivad aastaid samad riigid. Nüüd osutab Eesti teadlase kaasabil valminud rahvusvaheline uuring, et ühiskondlik surve õnnelik olla võib teha selliste riikide elanike vaimsele tervisele hoopis karuteene.

Rott saab aru, kui hästi ta ajataju töötab

28.02.22 PSÜÜHIKA ... Loomad on tihtipeale osutunud nutikamaks, kui ehk meie, inimesed neist arvata oskame. Nüüd selgub teadusuuringust, et rottidel on päris hea ajataju. Mis veelgi huvitavam, rotid oskavad ka ise õigesti hinnata, kui hästi on neil ajataju rakendamist nõudva ülesande täitmine läinud.

Uuring: koerad võivad leinata surnud liigikaaslasi

25.02.22 PSÜÜHIKA ... Inimese parima sõbra surm on omanikule kurb sündmus, kuid uue rahvusvahelise uuringu järgi ei pruugi surnud kutsut leinata vaid inimesed. Kui peres on veel koeri, võib olla neilgi oma leinaperiood.

Gupidki lähevad illusioonide õnge

25.02.22 LOODUS ... Kõik ei ole alati selline, nagu paistab, ei inimese silmis ega ka mitte kala omis. Nii nagu inimene võib lasta end eksitada optilisest illusioonist, võib seda juhtuda ka gupiga.

Harakad aitasid üksteisel jälitusseadmeid eemaldada

23.02.22 LOODUS ... Austraalia ornitoloogid valmistasid uut tüüpi jälitusseadme, mille abil uurida suurleigareid. Uurijate üllatuseks aitasid need üksteisel aga teadlaste kinnitatud vidinad seljast võtta ehk ilmutasid lindude kohta haruldast isetust.

Muusikast ajendatud kujutelmad sõltuvad kultuuritaustast

23.02.22 PSÜÜHIKA ... Mõnikord öeldakse, et muusika on rahvusvaheline keel, mis on mõistetav kõigile rahvastele. Nüüd tuleb välja, et kui nii öeldakse, siis tihtipeale eksitakse.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: