Psüühika

Väikeaju tegeleb ka tasustamisega

18.01.19 ... Aju on väidetavalt kõige keerulisem asi, mis seni teada. See pakub seni jätkuvalt palju avastamisvõimalusi aju uurijatele.

Suur uuring: nutiseadmete mõju on võrreldav pidevalt kartulite söömisega

16.01.19 ... Nutitelefone, sülearvuteid ja teiste kaasaegseid tehnoloogiaimesid kasutavate laste eluga rahulolu on keskmisest sama palju väiksem, kui sageli kartuleid söövatel alaealistel. Mõju väiksus veeretab autorite sõnul vastutuse riigilt ja koolidelt vanemate kaela.

Facebookist loobumine võib vähendada stressi, kuid muuta ka õnnetumaks

14.01.19 ... Inimesed, kes loobusid Facebookist viieks päevaks, kogesid stressi vähenemist, kuid märkisid ka, et samaaegselt vähenes ka nende rahulolu eluga.

Kehv uni võib viidata kõrgemale Alzheimeri riskile aastaid enne haigust

10.01.19 ... Hommikul väsinuna ärkamise ning mälu halvenemise vahelist seost on märgatud varemgi. Värske töö annab lootust, et inimeste unekvaliteedi põhjal saab ennustada Alzheimeri tõve tekkimise riski juba aastaid enne väliselt nähtavaid sümptomeid.

Meelike Saarna | Nutiseadmetest, autoriteetsuse kriisist ja vastutusest

10.01.19 ... Nutimaailmas elamine ei rahulda mitte ühtegi inimlikku põhivajadust, see vaid tekitab illusiooni nende vajaduste täitmisest. Nutiseadmetega liialdamist aitabki kõige paremini ära hoida lapse kasvamise käigus eelkõige suhet toetavate käitumiste ja hoiakute valimine, kirjutab pereterapeut Meelike Saarna.

"Suud puhtaks": vanemate soovis koolis telefone keelustada peegelduvad nende enda hirmud

08.01.19 ... Vanemate soovis laste nutiseadmete kasutust piirata peegeldub osaliselt nende enda hirm digimaailma suhtes tuntava ebakindluse ees.

Teadlane teab: aeg on alustada üksildusetaudi ennetamist

22.12.18 ... Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi teadur Tiina Tambaum räägib, kuidas kuulis mõni aeg tagasi esinemas Reykjaviki hooldekodu direktorit Gisli Pälssoni. Mees rääkis oma tööalasest motost: "Parem on anda kui saada".

Koolipäeva hilisem algus parandab õpitulemusi

13.12.18 ... Palju on räägitud sellest, et kool algab õpilaste jaoks võib-olla liiga vara. Ameerika Ühendriikides Seattle'is on nüüd mitte ainult räägitud, vaid ka tehtud.

Lugeja küsib, miks jõululaulud kummitavad

12.12.18 ... Kuidas pühade ajal paremini välja puhata, miks jõululaulud kummitavad ja mida teevad ostukeskused inimeste taskust raha õngitsemiseks? ERR Novaator vastab lähenevate pühade valguses populaarsematele lugejaküsimustele.

Emotsioonide ja isiksuseomaduste hindamist mõjutab vaimne võimekus

11.12.18 ... Vanemas eas tunneme kehvemini ära viha ja kurbust, kui tajume paremini põlgust. Emotsioonide ja isiksuseomaduste hindamist mõjutab terve rida tegureid alates vanusest ja vaimsest võimekusest.

Suur osa nutitelefonide mõju mõõtvatest uuringutest on ekslikud

03.12.18 ... Briti teadlased nendivad, et nutiseadmete ja sotsiaalmeedia kasutamist ning ekraaniaja mõju mõõtvatel uuringutel on mitmeid puudusi, vahendab R2 tehnikauudistes Merit Maarits.

Teadlane jagab näpunäiteid, kuidas leevendada nutisõltuvust

03.12.18 ... Nutiajastu on tekitanud lõbusama nime, aga mõtlemapaneva sisuga sündroome, mis ilmestavad nutiseadmete suurt mõjuvõimu. Õnneks on selle kärpimiseks mitmeid võimalusi, lohutab Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudi direktor Kristi Vinter-Nemvalts.

Korealased lähevad üksilduse vähendamiseks vabatahtlikult vangimajja

29.11.18 ... Lõuna-korealased proovivad leevendada ühismeedia ja kiire elutempo tõttu tekkivat üksildustunnet vabatahtlikult paar ööd vangimaja meenutavas kongis veetmisega, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Poolte psühholoogiakatsete tulemused ei pruugi tõele vastata

26.11.18 ... Kümnetes laborites 28 psühholoogiakatse tulemusi korrata püüdnud teadlased jõudsid pooltel juhtudel algsest erineva järelduseni. Tulemused viitavad, et mitmetesse laia kõlapinda leidnud teadustöödesse tuleks suhtuda ettevaatusega ja valdkonda laiemalt kimbutavad süstemaatilised probleemid.

Tagurpidikõnd elavdab mälu

26.11.18 ... Kuidas minevikus toimunut selgemini meenutada? Teadlased on avastanud üllatava võtte: käige natuke maad selg ees!

Arvustus. "Miks me magame?" ehk kuidas tööandjale hilinemist õigustada

14.11.18 ... Ajuteadlase Matthew Walkeri une olulisusele pühendatud teose voodikaaslaseks võtmine tekitab hommikul süümepiinu.

Tita naerab nagu ahv

13.11.18 ... Väike tita naerab teistmoodi kui täiskasvanu. Kui täiskasvanu naerab, siis toob ta naerukõhinat kuuldavale peaaegu ainult väljahingamisel, tita aga naerab nii sisse- kui ka väljahingamisel, ja selle poolest sarnaneb ta hoopis teiste primaatidega.

Ussripikulõikus vähendab Parkinsoni ohtu

01.11.18 ... Kellel on noores eas pimesool ehk ussripik eemaldatud, sellel väheneb vanemas eas Parkinsoni tõve oht. Sellisele tähelepanuväärsele järeldusele jõudsid teadlased, kui olid läbi analüüsinud suure hulga andmeid.

Stress nõrgestab mälu ja pisendab aju

30.10.18 ... Lõõgastugem ja vältigem stressi, sest värske teadusuuringu järgi kehveneb stressi toimel mälu, ja isegi ajumaht võib kahaneda.

Inimene tunneb nägupidi tuhandeid teisi

12.10.18 ... Tänapäeva maailmas tunnevad väga paljud inimesed nägupidi väga paljusid inimesi. Kuid kas olete endalt kunagi küsinud, mitu inimest teile nägupidi tuttav on?

Üle kahe tunni ekraaniaega päevas võib vähendada laste vaimset võimekust

28.09.18 ... Ligi kaks kolmandikku USA lastest veedab päevas enam kui kaks tundi vaadates ja näppides ekraane. Värske uuringu tulemused aga näitavad, et neil lastel on kehvemad tulemused mälu-, keele- ja nuputamisülesannetes kui lastel, kes on ekraanide ees vähem kui kaks tundi.

Abivalmiduse märke ilmneb juba imikueas

27.09.18 ... Mõned inimesed on abivalmis, teised vähem, ja seda erinevust esineb juba maimikueas. Nüüd selgub, et juba lausa imikueas imneb esimesi märke, mis osutavad, et imikust kasvab abivalmis maimik.

Sa meeldid teistele rohkem kui arvad

22.09.18 ... Psühholoogidelt tuleb sulle täna üks hea uudis. Sa meeldid teistele tegelikult rohkem, kui ise arvad.

Tõnu Lehtsaar | Autoriteedivõimetuse sündroomist

07.09.18 ... Autoriteedijanus eestlased ei suuda samal ajal autoriteete ei tunnustada ega tunnistada, kirjutab religiooni- ja suhtlemispsühholoog Tõnu Lehtsaar.

Inimese tõeline pale paljastub siis, kui on kiire

05.09.18 ... Inimese tõeline pale tuleb kõige paremini nähtavale siis, kui tal on kiire. Kui on vaja kiiresti otsustada, otsustavad isekad isikud veelgi isekamalt kui muidu, isetud aga isetumalt.

Räniorus asutakse uurima väikeses koguses LSD pruukimise mõju

04.09.18 ... Räniorus algav eksperimendiga üritatakse esmakordselt välja selgitada, kas väikeses koguses hallutsinatsioone tekitava LSD võtmine aitab ergutada loovust ja tõsta tööviljakust või on tegu tugevast platseeboefektist tingitud legendiga.

Aju otsib uut tegevust neli korda sekundis

29.08.18 ... Aju otsib isegi jäägitult ühele tegevusele keskendudes inimest ümbritsevast keskkonnast ohte ja uusi ärritajaid neli korda sekundis, järeldab inimeste ja makaakide ajuaktiivsust jälginudteadlasrühm.

KSA Silmakeskuses käinud skisofreenik sai kaasa soovituse ravimitest loobuda

28.08.18 ... KSA Silmakeskus, mille omanik ja juhataja dr Ants Haavel on silma torganud patsientidele jagatud soovitustega loobuda vaktsineerimisest ja piimatoodetest, võttis õiguse soovitada ka skisofreenia all kannatavale patsiendile psühhotroopsetest ravimitest loobumist, kuivõrd psüühikahaigust saavat ravida ka jooga ja mõtteviisi muutusega. Terviseameti menetlus KSA Silmakeskuse suhtes on pooleli.

TÜ doktorant uuris Brasiilias teadvust muutva joogi rituaalset kasutamist

27.08.18 ... Tartu Ülikooli usuteaduskonna doktorant Helle Kaasik uuris Brasiilias, kuidas kasutatakse psühhedeelset rituaalijooki nimega ayahuasca ja milline on selle nime all pakutavate jookide keemiline koostis.

Käibefraasid peegeldavad vahel tundetaipamatust, aga ka näpunäiteid elamiseks

21.08.18 ... Kes lööb, see armastab. Laps räägib siis, kui kana pissib. Mehed ei nuta. Magama ei minda tülis. Käibefraasides peitub suur osa tundetaiplikkust, aga ka -taipamatust, millist täpselt, analüüsis psühholoog ja pereterapeut Kätlin Konstabel.

Tiiu Kuurme: ülbed inimesed varjutavad head eestlased

21.08.18 ... Eestlaste suhtluskultuur pole kiita, kuna ajalooliselt on põlvest põlve kandunud edasi palju pahatahtlikkust ja ülbust, mistõttu peab iga järeltulev põlvkond tõsiselt kaaluma, milliseid suhtlusmalle võetakse vanematelt üle ja millised negatiivseid käitumismustreid peaks vältima, leiab Tallinna Ülikooli kasvatusteadlane Tiiu Kuurme.

Unepuudus muudab üksildustunde nakkavaks

15.08.18 ... Juba üks magamata öö tekitab teisigi nakatada suutvat üksildustunnet, andes sellega hoogu maailma vallanud üksildusepideemia levikule.

Kliimamuutused ähvardavad maailma üleilmse vaimsete häirete epideemiaga

14.08.18 ... Kuumalainete ja äärmuslike ilmaolude sagenemise tõttu ähvardab maailma teiste hädade kõrval ka vaimsete probleemide epideemia, hoiatavad psühholoogid. Nii tuleks hakata juba praegu otsima võimalusi, kuidas pöörata kliimadepressioon planeeti päästa aitavaks konstruktiivseks jõuks.

Laps ei saa nutisõltuvusest lahti, kui vanem on sõltuvuses

11.08.18 ... Kuigi nutisõltuvuse arutelu esitleti arvamusfestivalil kui laste nutiteadlikkuse teemalist vestlust, siis jutu käigus selgus, et nutiseadmete (liig)kasutamise üle tuleb järele mõelda igas vanuses inimestel.

Lapsevanem – kui noor ütleb, et tal läheb "tavaliselt", ära rahuldu sellega

11.08.18 ... Kui noor ütleb, et tal läheb tavaliselt, tuleks alati täpsustada, mis selle sõna taga on. Olla võib nimelt hulk depressioonile viitavaid sümptomeid, nentis ise depressiooni läbi põdenud Helen Voogla arvamusfestivalil laste ja noorte depressiooni teemalisel arutelul.

Kas tõsielusarjade vaatamine teeb inimese lollimaks?

10.08.18 ... Abielusaade. Kardashianid. Armastuse saar. Kohe ei tule rohkem meelde, aga kõiksugused tõsielusaated – olgugi nende tõsielulisus vaieldav – on oluline osa kaasaja massikultuurist, millest tegelikult ei taha sageli ilma jääda ka üle keskmise intelligentsem tarbija. Miks, ja kas see tähendab, et iga järgmise episoodiga kaotab ta osa oma intelligentsuskvoodist?

Kalduvus valeuudiseid uskuda tekib juba lapseeas

09.08.18 ... Ärevuse ja stressi maandamiseks fantaasiamaailmast abi otsimine võib vähendada laste võimet edaspidises elus kriitiliselt mõelda ning muudab nad seeläbi vastuvõtlikumaks valeuudistele ja propagandale, järeldavad USA psühholoogid.

Kassiparasiit teeb ettevõtlikuks

06.08.18 ... Kassid on toredad, kuid ka pisut kummalised loomad, ja üsnagi kummalisel kombel aitavad nad ka meie majandust elavdada. Kui nüüd natuke täpsem olla, siis ergutavad ettevõtlikku vaimu ühiskonnas pigem kasside rakkudes elutsevad parasiidid nimega Toxoplasma gondii.

Kätlin Konstabel | Suvi kui isiksustest

02.08.18 ... Iseloom avaldub kõige paremini keskkonnas, kus inimesel on kõige vähem piiranguid peal. Mida vabam keskkond – mida rohkem saab ise vabalt valida, mida teed, kellega, kuidas – seda rohkem saab käituda oma loomusele sobivalt, kirjutab psühholoog ja pereterapeut Kätlin Konstabel.

Nutiseadme näppimine langetab kaaslase eksamihinnet

31.07.18 ... Sülearvuti või nutitelefoni kasutamine võib muuta halvemaks isegi nende üliõpilaste eksamitulemust, kes ise loengus nutiseadmetest abi ei otsi, viitab väikesemõõduline uuring.

Neuroteadlane Jaan Aru: nutiseade ei tee teid oma töös paremaks

31.07.18 ... Keegi ei kahetse elu viimasel tunnil "kahju, et ma meilidele kiiremini ei vastanud". Aga millegi pärast arvavad inimesed, et pidevalt nutiseadmest meilide kontrollimine ja neile vastamine on midagi olulist. Nutiseadme näppimine on sõltuvus ja neuroteadlane Jaan Aru selgitab, miks telefonis istumine on inimajule üks salakavalamaid ja ohtlikumaid harjumusi.

Harro: üldiselt on sõltuvuse eelsoodumus rahulolematus

30.07.18 ... Inimene hakkab otsima võimalust vahetada enda teadvust, kui talle tundub, et tema elu pole piisavalt kvaliteetne. Sestap kui keegi soovib kasvatada ühiskonnas inimeste hulka, kes läheksid kaasa sõltuvust tekitavate hullustega, siis tuleb tõsta just üldist rahuolematust ümbritsevaga, leiab Tartu Ülikooli professor Jaanus Harro.

Kätlin Konstabel | Tõelisusest võõrandumise tee

25.07.18 ... Kui inimesed ikka suurema osa ajast internetist tunnustust, aktsepteerimist ja hoolimist otsivad, siis ehk me oleme hakanudki eelistama pealiskaudset – ning päris asju ja -lähedust lihtsalt kartma hakanud? arutleb psühholoog ja pereterapeut Kätlin Konstabel ajendatult Rain Kooli arvamusloost.

Psühholoog: huvitav eriala ei pea pakkuma kohest mõnutunnet

16.07.18 ... Kui valite eriala vaid soovituse alusel, mille kohaselt tuleb kuulata oma sisemist kirga, siis sel on tugev miinuspool, järeldub Yale'i ja Stanfordi ülikooli teadlaste uuringust. See mõtteviis vähendab inimeste püsivust ja soodustab n-ö munade ühte korvi panemist.

Analüüs: loomingupalavik vanust ei küsi

12.07.18 ... Loomingulised kõrgperioodid esinevad inimeste elus juhuslikult ega ole otseselt seotud inimeste kasvanud produktiivsusega, leiavad silmapaistvate teadlaste, kunstnike ja filmilavastajate karjääre uurinud sotsiaalteadlaste tööst. Miinuspoolena satuvad inimesed analüüsi kohaselt loomingulisele kullasoonele tavaliselt vaid korra elus.

Eurooplaste IQ langeb, paanikaks pole (veel) põhjust

10.07.18 ... Inimeste keskmine IQ on hakanud pärast sajandi kestnud kasvu mitmes Euroopa riigis langema. Psühholoogid ei suuda trendi pöördumist veel üheselt selgitada ega ole jõudnud ka kokkuleppele, kas selle pärast peaks üleüldse erilist muret tundma.

Agressiivsel inimesel ja kiusajal on üks oluline erinevus

06.07.18 ... Kiusaja võib olla agressiivne, kuid mitte iga agressiivne inimene pole kiusaja ning selle erinevuse selgeks tegemine on ülioluline, et osata käituda vastavalt kiusaja ja agressiivse inimesega.

Imikuea mälestusi võib olla võimalik taastada

06.07.18 ... Täiskasvanueas lapsepõlve meenutada paludes tuleb enamikele inimestele meelde alles 4.– 5. eluaastast pärit mälestused. Inimestele sarnaselt lapseea amneesia all kannatavate hiirtega tehtud katsed viitavad, et mälujäljed pole tegelikult kuhugi kadunud ja neid annab hea tahtmise korral uuesti meelde tuletada.

Uuring: avatud kontor vähendab tööviljakust ja pärsib suhtlust

04.07.18 ... Kahes suurorganisatsioonis tehtavatel ümberkorraldustel silma peal hoidnud psühholoogid nentisid, et üleminek kuubikutelt avatud kontorile vähendas märkimisväärselt näost-näkku toimuvat suhtlust. Kahtlustada saab ka tööviljakuse vähenemist.

Lehtsaar: me tegelikult ei küsi, kuidas sul läheb, vaid see on tervituse erivorm

02.07.18 ... Ühel vihmasel juunikuu lõpu päeval läks ajakirjanik Linda Eensaar religioonipsühholoogia professori Tõnu Lehtsaare juurde ja uuris talt elu mõtte kohta, õigupoolest selle kohta, mis teeb elu mõttekaks. Lehtsaar, kes praegu viimaseid päevi Tartu Ülikooli rektori kohusetäitja ülesandeid täidab, leidis lõpuaktustest tiheda päeva sees pool tundi intervjuuks. Ta lohutab, et seni, kuni keegi leiab lõpuaktuste piltidest ja eneseesitlustest kiirel perioodil vahele küsida elu mõtte kohta, on kõik tegelikult hästi.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: