Psüühika

Meditatsioon aitab muuta aju reaktsiooni vigadele

15.11.19 ... Kas olete mõnikord autoga sõites märganud, et olete reastumas valesse ritta veel enne, kui manöövri sooritate? Kui jah, siis kogesite kõrgendatud eneseteadlikkust, mida uue uuringu kohaselt soodustab teatud tüüpi meditatsiooniharjutustega teadveloleku treenimine. Artikli lõpust leiab võimaluse osaleda TÜ ekperimentaalpsühholoogide uuringus.

Lastepsühholoog: laps vajab lahutuse järel mõlemat vanemat

13.11.19 ... Kahe vanemaga võrdselt aja veetmisest tulenev kasu kaalub üles elu kahe kodu vahel jagamisega seotud ebamugavused, leiab Malin Bergström, jagatud vanemluse uurimisele keskenduv Karolinska Instituudi dotsent.

Doktoritöö: suhtlemine aitab taastuda vaimse tervise probleemidest

05.11.19 ... Vaimse tervise probleemidest aitab üle saada see, kui hädasolija saab spetsialistidelt oskuslikku tagasisidet. Nii leidis Dagmar Narusson Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudis kaitstud doktoritöös, kui ta uuris personaalse taastumise võimalusi.

Metauuring: kanepist on vaimse tervise häirete vastu vähe abi

04.11.19 ... Hiljuti tehtud suures metauuringus leiti vähe tõendeid selle kohta, et kanep aitab depressiooni, ärevuse ja muude vaimse tervise häirete vastu, hoolimata sagenevatest väidetest, et kanepil on raviomadusi, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistest.

Päevavalgus annab psüühilist soojust

30.10.19 ... Päevad lähevad nüüd järjest lühemaks ja ilmad külmemaks. Kuidas end siiski võimalikult soojalt ja mõnusalt tunda?

Inimese intelligentsuse võti võib peituda aju aeglases arengus

28.10.19 ... Kuidas me, inimesed, küll nii targad oleme? Aju on meil üldiselt ehituselt üsna samasugune kui inimahvide aju. Nüüd annab uus teadusuuring tuge esmapilgul kummalisele seletusele, et inimese aju areng on looteeas teiste loomaliikidega võrreldes aeglasem.

Meeldiv muusika ei ole liiga lihtne ega liiga keerukas

24.10.19 ... Muusika pakub inimestele palju rõõmu. Kuid mitte igasugune muusika ei võlu meid ühepalju. Nüüd on teadlased välja uurinud, et kõige enam köidab inimesi niisugune muusika, mis ei ole liiga lihtne, aga ei ole ka liiga keerukas.

Ööülikool "Elu nutimaailmaga"

13.10.19 ... Raadioteatri Ööülikoolis rääkis Püha Johannese kooli juhataja Liivika Simmul elust nutimaailmaga.

Erinevates riikides seostub kollane värv erinevate emotsioonidega

11.10.19 ... Inimesed seostavad värve emotsioonidega. Aga kas riigiti tajuvad inimesed värvidega seotud emotsioone erinevalt? Tuleb välja, et tajuvad ning just päikesevalgus on see, mis selgitab, miks näiteks kollast värvi seostatakse erinevates piirkondades erineva emotsiooniga.

Nutika elu taskusaade: kust läheb piir meelelahutuse ja kiusu vahel?

09.10.19 ... "Kõiki kiusatakse" ja "lapsed ongi julmad" – ilmselt teate neid sõnakõlkse, mida koolikiusamise puhul öeldakse. Aga sotsiaalmeedias ei ole need inimesed enam koolilapsed, kuid kiusavad sama julmalt. Kust läheb digimaailmas piir kiusu ja meelelahutuse vahel, selle üle arutavad Marju Himma ja Rain Kooli Raadioteatri podcastis ehk taskusaates.

Eksperdid selgitavad, kuidas seletada lapsele psüühilist erivajadust

09.10.19 ... Vaimse tervise raskustest on sageli keeruline aru saada nii täiskasvanutel kui lastel. Kuidas seda seletada lastele, et ei tekiks aluseta eelhoiakuid psüühilise erivajadusega inimeste suhtes, selgitavad Anna-Kaisa Oidermaa ja Imbi Rego.

Meediakirjaoskuse projekt "Nutikas elu" kutsub digivahendeid arukalt kasutama

20.09.19 ... Nii nagu ebatervisliku toitumise puhul ei ole lahenduseks söömisest loobumine, vaid teadlikud valikud, on ka digimaailmas vahelitsevate ohtudega toime tulemiseks parim lahendus digivahendite oskuslik kasutamine. Rahvusringhäälingu eestvedamisel on alanud projekt "Nutikas elu", mis aitab kaasa aruka nutidieedi kujundamisele.

Optimistid elavad kauem

27.08.19 ... Optimistlik ellusuhtumine pikendab eluiga. Ameerika teadlased on saanud tõendust, et optimistlikel inimestel on suurem tõenäosus elada 85 eluaastani või kauem.

Vara virgujaid on rohkem kui arvatud

14.08.19 ... Mõned inimesed lähevad õhtul meeleldi vara magama ja ärkavad ka hommikul juba enne kukke ning koitu rõõmsa ja väljapuhanuna. Nüüd selgub, et neid inimesi on palju rohkem, kui seni arvatud.

Mida rohkem on inimestel aega, seda rohkem nad muretsevad

10.08.19 ... Mida rohkem on aega, seda rohkem on ka aega muretseda. Kuidas muretsemisega toime tulla – kõigile tunnetele ei tasu reageerida, või kui, siis lihtsalt teadliku logelemisega.

Küpsemas eas vanemate lastel esineb vähem käitumishäireid

02.08.19 ... Arenenud maades lükkavad inimesed esimese lapse saamist järjest hilisemasse ikka. Kui bioloogiliselt kaasneb sellega üksjagu probleeme, siis psühholoogiliselt on ema ja isa kõrgem vanus lapsele parem, kuna neil lastel esineb vähem käitumishäireid, selgub Hollandi teadlaste uuringust.

Teadlik tähelepanu juhtimine aitab toime tulla emotsionaalse olukorraga

30.07.19 ... Vaimse tervise häired saavad sageli alguse erinevate negatiivsete tunnete pidevast ja korduma kippuvast kogemisest. Emotsionaalsetel olukordadel on faasid, mille äratundmine ja juhtimine aitavad emotsioone kontrollida.

Puhkav aju mängib tööülesandeid uuesti läbi

01.07.19 ... Mida teeb aju, kui me puhkame? Kui puhkame, siis tihtilugu mängib aju läbi meie viimatisi tööülesandeid. Teadlased on seda nüüd senisest veel paremini teada saanud.

Teaduse salgajate mõju aitab vähendada kaks lihtsalt strateegiat

28.06.19 ... Suurema publiku ees toimuvates vaidlustes aitavad valeväiteid võrdväärselt edukalt kummutada nii faktid kui ka teadussalgaja eksitavatele strateegiatele tähelepanu juhtimine, leiavad Saksa teadlased.

Suurem kiusatus muudab inimesed ausamaks

21.06.19 ... Inimesed on valmis tagastama tänavalt leitud rahakotti omanikule varmamalt juhul, kui selles leidub suurel hulgal sularaha, viitab enam kui kolm aastat kestnud ja pool miljonit eurot nõudnud eksperiment.

Kaks tundi nädalas looduse rüpes on tervisele hea

17.06.19 ... Looduses olla on tervislik. Briti teadlased said sellele tõdemusele uut tuge, kui uurisid läbi peaaegu 20 000 inglase kohta varem kogutud küsitlusandmed.

Ülevaade: palav ilm muudab liiklejad agressiivseks ja rumalaks

06.06.19 ... Tavapärasest kõrgem õhutemperatuur muudab inimesed agressiivsemaks, vägivaldsemaks ja pärsib loogilist mõtlemist, selgub viimase mõnekümne aasta jooksul avaldatud teadustöödest.

Enamik ateiste usub üleloomulikesse jõududesse

05.06.19 ... Usk üleloomulikkusesse on ühiskonnas jätkuvalt tugev, seda isegi inimeste hulgas, kes ei usu jumalasse. Ateistide ja agnostikute hulgas tehtud uuring üle maailma näitab, et peaaegu keegi ei eitaks täielikult irratsionaalseid uskumusi, nagu elu pärast surma, astroloogia ja kõrgema jõu olemasolu, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Leonardo da Vincil võis olla aktiivsus- ja tähelepanuhäire

27.05.19 ... Mitmekülgne renessansiajastu geenius Leonardo da Vinci saavutas paljugi, kuid jättis paljugi ka pooleli. Marco Catani Londoni Kuningakolledžist väidab, et tõenäoliselt oli Leonardol aktiivsus- ja tähelepanuhäire.

Lugeja küsib: kas spoilerid rikuvad kauaoodatud filmielamuse?

24.05.19 ... Enne populaarse telesaaga viimase osa nägemist ebameeldiva üllatuse osaliseks saanud ERR Novaatori lugejat Annikat huvitas, kas ta jäi selle võrra kogemuse võrra vaesemaks.

Uuring: iga neljas kogeb meditatsiooni tulemusena ärevust ja hirmu

20.05.19 ... Iga neljas regulaarne mediteerija on end meditatsiooni tulemusena tundnud hoopis halvasti, sealhulgas kogenud ärevust ja hirmu, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Eesti noored ei usalda alternatiivmeediat kuigi palju

11.05.19 ... Eesti, Kreeka ja Tšehhi noorte meediausaldust käsitlevast uuringust ilmnes, et Eesti teismelised ja noored täiskasvanud usaldavad eelkõige professionaalset meediat ja nende usaldus alternatiivsete meediaallikate vastu on leige. Samuti selgus, et noorte eestlaste üldine usaldus inimeste, institutsioonide ja meedia suhtes on kõrgem kui tšehhidel ja kreeklastel.

Teadlased selgitavad, mis teeb eakana õnnelikuks

24.04.19 ... Depressiooni esineb ühiskonnas üha rohkem. Kui noorte puhul räägitakse sellest haigusest avalikult, siis vähem on juttu sellest, kui tõsine on see eakate hulgas. Selleks, et haiguse kujunemist ennetada, on palju viise, üks neist on uurida alustuseks neid asju, mis teevad meele rõõmsaks eakana.

Infouputus on muutnud ühiskonna tähelepanu hüplikumaks kui kunagi varem

16.04.19 ... Hirm uue mahamagamise ees ja 24/7 uudistsükkel on muutnud ühiskonna kollektiivse tähelepanu hüplikumaks kui kunagi varem, leiavad Taani ja Saksa teadlased. Samas märgivad nad, et tähelepanu kiirenevas tempos killustumine sai alguse vähemalt saja aasta eest.

Vanurite mälu võib parandada nõrk elektrivool

08.04.19 ... Vanuse tõttu halvemaks muutnud töömälu saab aju elektrilise stimuleerimisega ajutiselt taas paremaks muuta, leiavad USA teadlased. Samas on veel vara öelda, kas sama tehnikat saab rakendada odava teraapiavahendina ka argielus.

Suhkru söömine teeb loiuks ja vähendab tähelepanelikkust

06.04.19 ... Enesetunde parandamise ja enda ergutamise lootuses suhkru söömisel on soovitule vastupidine mõju, selgub kõik teemakohased uuringud ette võtnud Saksa ja Briti teadlaste metaanalüüsist.

Kogu keeleoskuseks vajalik info võtab ajus ruumi umbes 1,5 megabaiti

02.04.19 ... Emakeele õppimisel salvestab teie aju umbes 1,5 megabaidi jagu informatsiooni – veidi rohkem kui mahutab üks flopiketas (magnetiline andmekandja, mis oli arvutustehnikas laialdaselt kasutusel 1970.-1990. aastail ja mahutas 1,44 megabaiti), vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Liigenesekindlad linnuvaatlejad kipuvad tavalisi linde haruldaseks pidama

01.04.19 ... Haruldaste linnuliikide tuvastamine on paljude linnuvaatlejate jaoks suur saavutus. Kuid hiljutisest uuringust selgub, et inimesed, kes peavad end linnuvaatlusekspertideks, on tõenäolisemad tuvastama tavalisi linde haruldaste ja eksootiliste liikide pähe kui need, kes on oma teadmiste suhtes tagasihoidlikumad, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Värvidega saab teha tehteid sama hästi kui arvudega

28.03.19 ... Ka värve saab liita ja lahutada, jagada ja korrutada, mitte ainult arve.

Õpilasuurimus: energiajooke joonud hiirtel on kehvem lühimälu

27.03.19 ... Energiajookide joomine muudab kehvemaks hiirte lühimälu ja kasvatab mõnel juhul nende ärevust, selgub Gustav Adolfi Gümnaasiumi õpilase Emma Maria Metsandi uurimusest. Tulemuste inimestele laiendamiseks tuleb teha aga täiendavaid katseid.

Aeg kiireneb, sest aju aeglustub

27.03.19 ... Lapsepõlves tundusid päevad ja nädalad nii pikad, nii pikad, nüüd aga lipsavad need mööda üha kiiremini. Rumeenia päritolu Ameerika füüsik Adrian Bejan on tulnud välja uudse seletusega.

Kristjan Kalm. Evolutsioon tundrast nutiseadmesse

20.03.19 ... Kristjan Kalm teeb Müürilehes sissevaate nutiajastusse neuroteaduslikust vaatenurgast.

Psüühikahäire kui üks elu jooksul saadud kogemus

19.03.19 ... 19. märts on rahvusvaheline sotsiaaltöö päev, mille teema sel aastal on inimsuhete väärtustamine. Kuidas aga suhelda nendega, kes on kogenud mõnd psüühikahäiret?

Süvenev tähelepanukriis muudab tulemusliku töö sõnakõlksuks

19.03.19 ... Tähelepanu defitsiit süveneb. Ühendkuningriigis läbiviidud uuring osutab, et kontoritöötajatel kulub jagub kaheksatunnisest tööpäevadest tulemuslikule tööle vähem kui kolm tundi, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kariina Laas: nutisõltuvust tekitavad mõnuainete sõltuvusele sarnased mehhanismid

19.03.19 ... "Plekktrummi" saatekülaline oli kliiniline psühholoog ja Tartu Ülikooli õppejõud Kariina Laas, kellega arutleti nutisõltuvuse teemal.

Sissehingamine enne ülesande lahendamist võib parandada sooritust

18.03.19 ... Sissehingamine enne ülesande tegemist võib muuta selles õnnestumise tõenäolisemaks. Tundub, et sissehingamine valmistab aju tegevuseks ette ja aitab inimestel mõningad testid paremini sooritada, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Rollis oleval näitlejal kahaneb eneseteadvusega seotud ajuaktiivsus

15.03.19 ... Olla keegi teine on lihtsam kui olla sina ise. Sellise järelduse võib teha Kanada teadlaste uurimistööst. Teadlased mõõtsid näitlejate ajuaktiivsust siis, kui nad olid rollis, ja siis, kui nad olid rollist väljas.

Unustamine nõuab meelde jätmisest rohkem energiat

12.03.19 ... Aju kulutab midagi sihilikult unustada püüdes rohkem energiat, kui läheb tarvis samasuguste infokildude meelde jätmiseks, järeldavad väikese vabatahtlike rühma ajutegevust jälginud USA teadlased.

Und on vaja närvirakkude DNA remondiks

11.03.19 ... Miks me öösiti magame? Ja mitte ainult meie, inimesed, vaid muud loomad ka. Iisraeli teadlased on avastanud uue ja üllatava vastuse.

Nädalavahetusel unevõla leevendamine on lootusetu üritus

01.03.19 ... Nädalavahetusel kauem magamisest jääb nädalaga tekkiva unepuudusega seotud tervisehädade ennetamiseks vajaka, vihjab noorte täiskasvanutega tehtud lühiajaline uuring.

Psühholoogia vajab toekamat vundamenti

20.02.19 ... Hoolikamalt läbimõeldud eksperimendid ja täpsemalt jäädvustatud katsed aitavad psühholoogias valitsevat kriisi leevendada, kuid teadusharu päästmiseks on tarvis toekamat teoreetilist raamistikku, järeldavad psühholoogid.

Riskialtimatel teismelistel on rohkem sõpru

18.02.19 ... Teismeiga on teada-tuntud aeg riskide võtmiseks – seda alates joomingutest kuni hoolimatu autojuhtimiseni. Teadlased on hakanud nüüd aru saama, miks selline käitumine sõprade vahel levib, vahendab Merit Maarits R2 hommikuprogrammi teadus- ja tehnikauudistes.

Õudukad õpetavad päriselu negatiivsete kogemustega toime tulema

18.02.19 ... Õudusfilmid ja õuduste majad lõbustusparkides pakuvad inimestele naudingut ilmselt seepärast, et need võimaldavad meil seista silmitsi simuleeritud ohtudega turvalises ruumis. Tänu sellele on meil võimalik õppida, kuidas reaalses elus negatiivsete kogemustega toime tulla, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Mis on armastus? Väike teaduslik selgitus

14.02.18 ... Üleilmse armunute päeval on kohane meelde tuletada, et teaduslikus mõttes pole armastus ei midagi enamat kui ajukeemia. Jääb igaühe enda otsustada, kas see muudab nähtust imepärasemaks või kaotab osa selle võlust.

Jaan Aru keskendumisharjutus: arenda loovust nutiseadmete valitsetud maailmas

12.02.19 ... Järgnev tekst on keskendumise ja püsivuse harjutus. Kui suudate selle läbi lugeda nii, et ei tegele vahepeal ühegi kõrvaltegevusega ning pühendute üksnes artiklist saadavale infole, olete tõenäoliselt lugemise lõpetamise ajaks natuke osavamad. Milles? Osavamad keskendumises, aga ka targemad oluliste teadmiste poolest loovuse, nutiseadmete kasutamise ja arengu osas.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: