24.03.23 PSÜÜHIKA ... Tunded ja emotsioonid võivad olla nakkavad, kanduda ühelt olendilt teisele, ja tähtis molekul selle nakkuvuse võimaldamisel on oksütotsiin.
23.03.23 PSÜÜHIKA ... Tänapäeva tõejärgses ühiskonnas toime tulekuks on tähtis eksimatult ära tunda, kes millal valetab. Hollandi teadlaste uue uuringu tulemusel on meil nüüd selleks äratundmiseks käepärast senistest paremad võimalused.
20.03.23 PSÜÜHIKA ... Mõnikord ajab tugev viha või tigedus mõnel lausa sapi keema.
15.03.23 PSÜÜHIKA ... Ahvide maailmas toimub asju, mis võivad tunduda päris pöörased.
28.02.23 PSÜÜHIKA ... Ühel inimesel 33 kohta esineb raskusi inimeste näo järgi ära tundmisega ja tal võib esineda teisigi näopimeduse tunnuseid, selgus Ameerika Ühendriikide teadlaste uuringust. Ühtlasi ei paista olema vahet, kui rangete põhimõtete alusel seda seisundit diagnoositakse.
23.02.23 PSÜÜHIKA ... Eesti teadlased oletavad, et muusikal on keeleõppes väga suur roll. Selle asemel, et tuupida pähe erinevaid sõnu ja lauseid, võiks tulevikus uut keelt harjutada hoopis muusika abil.
22.02.23 PSÜÜHIKA ... Mõnikord ei piisa ühe töö tegemiseks ühest tööriistast, vaid vaja on mitut. Nüüd selgub, et seda tõika oskavad teadvustada ja ära kasutada ka kakaduud.
15.02.23 PSÜÜHIKA ... Kes on kunagi mõnd kohtingurakendust kasutanud, on tõenäoliselt kokku puutunud ka haihtumisega, kirjutavad Ameerika Ühendriikide teadlased. Täpsemalt ilmnes nende uuringust, et ühegi selgituseta suhtluskatkestust on kogenud ligi kaks kolmandikku uuritavatest.
13.02.23 ÜHISKOND ... Keskmisest paksem rahakott ei ole tingimata märk selle omaniku keskmisest suuremast nupukusest, selgub rahvusvahelisest uuringust. Ühiskonna kõige rikkama ühe protsendi esindajad saavad vaimse võimekuse testides isegi veidi kehvemaid tulemusi, kui neist pisut väiksema sissetulekuga inimesed.
12.02.23 PSÜÜHIKA ... Elamine kriiside keskel eeldab psühholoogilist säilenõtkust, mille oluline osa on emotsioonide reguleerimine. Pikemas usutluses Novaatorile räägib Tartu Ülikooli afektiivpsühholoogia kaasprofessor Andero Uusberg täpsemalt, mida on teadusel ja ühiskonnal koroonapandeemiast õppida ja selgitab, kuidas ebameeldivate tunnetega toime tulla.
10.02.23 PSÜÜHIKA ... Õhusaaste võib otsustada malemängu lõpptulemuse, selgub USA teadlaste hiljutisest uuringust. Kuigi õhusaaste räsib eeskätt kehvema reitinguga maletajaid, kujutab leid võimalikku häirekella ka ülejäänud inimsoole.
09.02.23 ÜHISKOND ... Lapsed, kellel on teistest vähem sõpru, hoiavad oma sõprussuhetest kiivamalt kinni. Võrreldes populaarsemate lastega väldivad nad võimalusel sõbraga eriarvamuste teket, kirjutavad USA teadlased.
09.02.23 PSÜÜHIKA ... Lamba elu ei ole alati kerge. Aeg-ajalt võib ette tulla ka raskusi. Nüüd on teadlased välja selgitanud, et kui mõned lambad ületavad raskusi üheskoos, siis hoiavad nad ka edaspidi omavahel kokku.
08.02.23 PSÜÜHIKA ... Kuigi psühhoterapeut on reguleeritud elukutse, on selle ameti esindajaid Eestis selgelt liiga vähe, tõdes kliiniline psühholoog ja psühhoterapeut Katri-Evelin Kalaus. Põuast hoolimata peaks inimene tema sõnul esimesena pöörduma oma perearsti, mitte esimese internetist leitud ja kiiret tulemust lubava terapeudi poole.
06.02.23 PSÜÜHIKA ... Koer on inimese parim sõber. Aga nagu headegi sõprade puhul juhtuda võib, mõnikord me ka õrritame oma neljajalgseid kaaslasi natuke oma lõbuks.
02.02.23 PSÜÜHIKA ... Enne tulise teema üle arutlema hakkamist tasub inimestel oma väärtushinnangud endamisi läbi mõelda. Sellisel juhul kulgeb arutelu ise ladusamalt ja meeleolukamalt, osutab Ühendkuningriigi teadlaste hiljutine uuring.
30.01.23 PSÜÜHIKA ... Oksütotsiin on aine, mida on nimetatud ka armastusehormooniks. Juba enam kui nelja aastakümne jooksul on uuringud osutanud oksütotsiini tähtsusele inimese ja teiste imetajate paarisuhete loomisel ja püsimisel.
27.01.23 PSÜÜHIKA ... Tänaval käies tuleb meile tavaliselt ikka teisi inimesi vastu. Mõnele neist ikka kipume ka otsa vaatama, kasvõi vilksamisi ja vargsi.
25.01.23 PSÜÜHIKA ... Varem polnud päris selge, kas komme kohustusi edasi lükata soodustab inimesel pikas plaanis tervisemurede teket või aitab neid hoopis peletada. Nüüd näitas Rootsi ja Kanada teadlaste uuring, et nihverdamisega käivad käsikäes siiski tervisemured. Kuigi leitud seos pole põhjuslik, saab nihverdamiskombe väikese vaevaga küljest ära harjutada.
23.01.23 TERVIS ... Gripp ja muud viirusnakkused võivad olla seotud kuue ajuhaiguse tekkega, sealhulgas Parkinsoni ja Alzheimeri tõbedega, kirjutab USA teadlasrühm. Uuring ei tõesta samas otseselt, et viirused neid haigusi põhjustavad ja esialgu on tegu vaid korrelatsiooniga.
17.01.23 PSÜÜHIKA ... Juba väikesed lapsed saavad aru, et ka loomadel on oma soovid ja tahtmised. Enamgi veel, lapsed enamasti ka aitavad toredatel loomadel jõudumööda oma soove ja tahtmisi täita.
10.01.23 PSÜÜHIKA ... Šimpansitel on üksteisega suhtlemiseks kasutusel tähendusrikkad žestid. Nüüd selgub, et selles žestide keeles esineb šimpansitel ka piirkondlikke murdeid.
09.01.23 PSÜÜHIKA ... Ehkki patsientide ravimise edukus ja nende taastumine sõltub suuresti arstide ning ülejäänud tugipersonali oskustest, ravib inimesi teatud määral ka targalt kujundatud keskkond, leiab Haapsalu neuroloogilise rehabilitatsioonikeskuse teenuste juht Mari-Liis Ööpik-Loks.
09.01.23 PSÜÜHIKA ... Tänapäevane arusaam emotsioonide kujunemisest tugineb suuresti Eesti päritolu Ameerika neuroteadlase ja psühholoogi Jaak Panksepa (1943-2017) töödele. Tema ühe peateose, Lucy Biveniga kahasse kirjutatud "Vaimu arheoloogia" jõudmine eesti keelde annab põhjust uurida, millised on meie emotsioonide ürgsed lätted ja kuivõrd need aitavad elada kaasaegses maailmas.
05.01.23 PSÜÜHIKA ... Aastanumbri vahetumine on aeg, mil inimesed tahavad piiluda tulevikku ja aimu saada, mis uuel aastal varuks. Seetõttu on horoskoobid äärmiselt populaarsed. Tallinna Ülikooli psühholoog rääkis, et horoskoopidest võib ka kasu olla, sest panevad inimesed soovitu suunas tegutsema.
01.01.23 PSÜÜHIKA ... Pingviinidemaale on saabumas südasuvi, ehkki meie mõistes suve suurem osa pingviine kindlasti ei tea ega tunne. See-eest aga, nagu selgub värskest teadusuuringust, tunnevad pingviinid vist vähemalt mõnevõrra iseennast.
30.12.22 PSÜÜHIKA ... Mõnikord tuleb raadiost head muusikat. Siis keeraks hea meelega raadio pisut valjemakski. Briti teadlased on uurinud, kui valjusti inimesed muusikat kuulavad, ja jõudnud huvitavale tulemusele, et kui inimese enda tegevusala on muusika, siis kipub ta muusikat valjemini kuulama.
28.12.22 PSÜÜHIKA ... Pidevalt ühismeediat uudistades ei saa inimese mõistusel tekkida sügavat ja täielikku igavustunnet, osutab Ühendkuningriigi ja Iiri teadlaste uus uuring. Just täielik igavus on aga soodne pinnas uute ideede pähetulekuks.
27.12.22 AJALUGU ... Kui 19. sajandi lõpu kohta ringleb stereotüüp vaimuhaiglasse pandud hüsteeriadiagnoosiga naisest, siis Tartu materjal seda ei kinnita, osutab värske ajaloo-uurimus. Tartus veetsid psüühika- ja närvihaiguste kliinikus rohkem aega mehed. Kalli luksuspalati eest jõudsid rohkem raha välja käia aga ainult jõukad.
21.12.22 PSÜÜHIKA ... Meeleoluhäirete ja teiste vaimsete probleemide esinemissagedus on viimastel aastatel oluliselt kasvanud. Oma isikliku looga tulevad järjepanu välja ka avaliku elu tegelased ja alles hiljuti arutati noorte vaimset tervist riiklikult tähtsa küsimusena riigikogus. Muusik Eeva Talsi käis "Pealtnägija" jõulusaate kaasautorina PERH-i psühhiaatriakliinikus töövarjuks.
19.12.22 PSÜÜHIKA ... Ilmselt on nii mõnigi vanem andnud lapsele rahustamiseks kätte nutiseadme. Kuigi see tagab kodus ilmselt mõneks ajaks vaikuse, osutab uus uuring, et meetod ei pruugi pikas plaanis lapse tundeelule hästi mõjuda.
14.12.22 PSÜÜHIKA ... Detsembrikuu on aeg, mil paljud lapsevanemad vaagivad, kuidas rääkida lastele päkapikkudest ja jõuluvanast. Kas tunnistada, et neid ei ole olemas või lasta lastel jõulumaagiasse uskuda?
14.12.22 PSÜÜHIKA ... Koeratõud erinevad üksteisest välimuse poolest, aga ka käitumiselt. Näiteks olukorras, kus lambakoer läheb kergesti elevile, eelistab shiba inu pigem rahulikuks jääda.
09.12.22 ÜHISKOND ... Kuna lemmikloom võib olla inimesele sama kallis kui teine inimene, võib lemmiku kaotusele järgnenud leinaperiood olla samuti emotsionaalselt raske. Uuringud osutavad, et lemmiku kaotanud inimese leina tuleks mõista ja austada samamoodi kui lähedase kaotanu oma.
08.12.22 KULTUUR ... Kes on võõrast keelt kuulates tajunud, et mõni sõna kõlab ebaviisakamalt kui teine, võib olla õigel teel. Londoni Ülikooli psühholoogid leidsid nimelt, et paljudes keeltes on vägisõnadel sarnane hääldusmuster – neis napib pehmeid häälikuid.
25.11.22 PSÜÜHIKA ... Toidu maitse võib pakkuda inimesele mitmesuguseid emotsioone — kui on hea maitse, siis häid, vastasel juhul pigem vastupidi.
23.11.22 PSÜÜHIKA ... Beebid on ju alles väikesed, aga tundub, et nende kujutlusvõime võib olla juba päris suur.
17.11.22 LOODUS ... Mõnikord võivad ühes laudas elavad sead omavahel tülli minna. Itaalia teadlaste uuring osutab, et eriti vihase vastasseisu korral võib abi olla kolmandast seast, kes vaenutsejate vahel rahu sobitab.
15.11.22 PSÜÜHIKA ... Inimeste kalduvus uskuda vandenõuteooriaid on seotud tihedalt usaldusega riigi valitsuse vastu ja tajutava majandusliku olukorraga, selgub kümneid riike haaranud võrdlevast uuringust. Ehkki Nõukogude aja taak võib mõjutada ses osas Eestit tänapäevani, on haritud noorte seas konspiratiivne mõtlemine siiski võrdlemisi vähelevinud.
15.11.22 PSÜÜHIKA ... Miks on need inimesed, kes meiega nõus ei ole, sellised, noh, vähe imelikud? Põhjuseks võib tegelikult olla hoopis meie enda psüühika.
14.11.22 PSÜÜHIKA ... Miks on mõned poplaulud palju populaarsemad kui mõned teised? Kas võib olla, et peale kaasahaarava viisi on oma osa ka laulusõnadel?
08.11.22 PSÜÜHIKA ... Elektroonilise muusika kontserdiks maskeeritud katse näitas, et kõrvale tabamiseks liiga madalate helide kõlades liigutavad inimesed end kümnendiku võrra tavalisest rohkem.
04.11.22 TERVIS ... Psühhedeelikumiks loetav aine psilotsübiin pakkus seni suurimas omataolises uuringus mõningat leevendust seni ravimatuks peetud depressioonijuhtumitele. Samas kimbutasid enamikke uuritavaid märgatavad kõrvaltoimed ning teisi aitas teraapia vaid lühikest aega.
03.11.22 PSÜÜHIKA ... Külm kodu ei tähenda elanikule üksnes füüsilist ebamugavust, vaid võib anda hoobi ka tema vaimsele tervisele, osutab Suurbritannias kogutud andmetele toetuv uuring. Eriti teravalt võib külm kodu mõjutada juba varem vaimse tervisega kimpus inimesi.
02.11.22 PSÜÜHIKA ... Elektroonilist hääletamist kasutati Eestis esimest korda 2005. aasta kohalike omavalitsuste valimistel. Eesti ja Saksa teadlaste koostöös valminud uuring analüüsis, mil määral mõjutavad isiksuseomadused inimeste usaldust e-hääletuse vastu. Selgus, et seda soodustavad muu hulgas suurem koostöövõime ja omakasupüüdmatus.
01.11.22 PSÜÜHIKA ... Sageli iseloomustatakse mõnd inimest kui loovat. Raske on aga üheselt kirjeldada, mida selle all mõeldakse ja veelgi keerulisem on loovust arvuliselt mõõta. Teadlased mõtlesid nüüd välja erakordselt lihtsa viisi, kuidas hinnata vähemalt ühte loovuse tahku.
28.10.22 PSÜÜHIKA ... Inimene on looduse osa. Briti teadlased tõdevad värske uuringu põhjal, et kui inimene kuuleb linnulaulu, siis paraneb ta vaimne heaolu kuni kaheksaks tunniks. Samalaadne toime on linnu nägemisel.
27.10.22 PSÜÜHIKA ... Nutisõltuvus on ühiskonnas üha suurem probleem. Lastel, kes veedavad pikki tunde ekraani taga, võib langeda õpiedukus ja -motivatsioon, nendib Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudi dotsent Riin Seema.
25.10.22 TEHNIKA ... Texase Ülikooli teadlastel õnnestus enda sõnul esimest korda inimese koljusse tungimata lugeda ajutöö andmetest välja tema peast läbi käinud lausete tähendust. Tulevikus saaks sarnast lähenemist kasutades valmistada kõnevõimetutele inimestele paremaid kõnesünteesiliideseid. Samas pole sõltumatud teadlased veel selle toimivuses veendunud.
25.10.22 PSÜÜHIKA ... Kassid saavad väga hästi aru, kas omanik räägib nendega või mõne inimesega. Sellisele järeldusele on jõudnud Prantsuse teadlased oma katsetuste põhjal.