Psüühika

Kristjan Kalm. Evolutsioon tundrast nutiseadmesse

20.03.19 ... Kristjan Kalm teeb Müürilehes sissevaate nutiajastusse neuroteaduslikust vaatenurgast.

Psüühikahäire kui üks elu jooksul saadud kogemus

19.03.19 ... 19. märts on rahvusvaheline sotsiaaltöö päev, mille teema sel aastal on inimsuhete väärtustamine. Kuidas aga suhelda nendega, kes on kogenud mõnd psüühikahäiret?

Süvenev tähelepanukriis muudab tulemusliku töö sõnakõlksuks

19.03.19 ... Tähelepanu defitsiit süveneb. Ühendkuningriigis läbiviidud uuring osutab, et kontoritöötajatel kulub jagub kaheksatunnisest tööpäevadest tulemuslikule tööle vähem kui kolm tundi, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kariina Laas: nutisõltuvust tekitavad mõnuainete sõltuvusele sarnased mehhanismid

19.03.19 ... "Plekktrummi" saatekülaline oli kliiniline psühholoog ja Tartu Ülikooli õppejõud Kariina Laas, kellega arutleti nutisõltuvuse teemal.

Sissehingamine enne ülesande lahendamist võib parandada sooritust

18.03.19 ... Sissehingamine enne ülesande tegemist võib muuta selles õnnestumise tõenäolisemaks. Tundub, et sissehingamine valmistab aju tegevuseks ette ja aitab inimestel mõningad testid paremini sooritada, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Rollis oleval näitlejal kahaneb eneseteadvusega seotud ajuaktiivsus

15.03.19 ... Olla keegi teine on lihtsam kui olla sina ise. Sellise järelduse võib teha Kanada teadlaste uurimistööst. Teadlased mõõtsid näitlejate ajuaktiivsust siis, kui nad olid rollis, ja siis, kui nad olid rollist väljas.

Unustamine nõuab meelde jätmisest rohkem energiat

12.03.19 ... Aju kulutab midagi sihilikult unustada püüdes rohkem energiat, kui läheb tarvis samasuguste infokildude meelde jätmiseks, järeldavad väikese vabatahtlike rühma ajutegevust jälginud USA teadlased.

Und on vaja närvirakkude DNA remondiks

11.03.19 ... Miks me öösiti magame? Ja mitte ainult meie, inimesed, vaid muud loomad ka. Iisraeli teadlased on avastanud uue ja üllatava vastuse.

Nädalavahetusel unevõla leevendamine on lootusetu üritus

01.03.19 ... Nädalavahetusel kauem magamisest jääb nädalaga tekkiva unepuudusega seotud tervisehädade ennetamiseks vajaka, vihjab noorte täiskasvanutega tehtud lühiajaline uuring.

Psühholoogia vajab toekamat vundamenti

20.02.19 ... Hoolikamalt läbimõeldud eksperimendid ja täpsemalt jäädvustatud katsed aitavad psühholoogias valitsevat kriisi leevendada, kuid teadusharu päästmiseks on tarvis toekamat teoreetilist raamistikku, järeldavad psühholoogid.

Riskialtimatel teismelistel on rohkem sõpru

18.02.19 ... Teismeiga on teada-tuntud aeg riskide võtmiseks – seda alates joomingutest kuni hoolimatu autojuhtimiseni. Teadlased on hakanud nüüd aru saama, miks selline käitumine sõprade vahel levib, vahendab Merit Maarits R2 hommikuprogrammi teadus- ja tehnikauudistes.

Õudukad õpetavad päriselu negatiivsete kogemustega toime tulema

18.02.19 ... Õudusfilmid ja õuduste majad lõbustusparkides pakuvad inimestele naudingut ilmselt seepärast, et need võimaldavad meil seista silmitsi simuleeritud ohtudega turvalises ruumis. Tänu sellele on meil võimalik õppida, kuidas reaalses elus negatiivsete kogemustega toime tulla, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Mis on armastus? Väike teaduslik selgitus

14.02.18 ... Üleilmse armunute päeval on kohane meelde tuletada, et teaduslikus mõttes pole armastus ei midagi enamat kui ajukeemia. Jääb igaühe enda otsustada, kas see muudab nähtust imepärasemaks või kaotab osa selle võlust.

Jaan Aru keskendumisharjutus: arenda loovust nutiseadmete valitsetud maailmas

12.02.19 ... Järgnev tekst on keskendumise ja püsivuse harjutus. Kui suudate selle läbi lugeda nii, et ei tegele vahepeal ühegi kõrvaltegevusega ning pühendute üksnes artiklist saadavale infole, olete tõenäoliselt lugemise lõpetamise ajaks natuke osavamad. Milles? Osavamad keskendumises, aga ka targemad oluliste teadmiste poolest loovuse, nutiseadmete kasutamise ja arengu osas.

Tegevuspõhine kontor – kas kõik on kuld, mis hiilgab?

09.02.19 ... Ideaalis peaks töötaja päeva jooksul valima töö iseloomu ja vajadustega sobivaima koha, luues nii eelduse tulemuslikumaks tööks. Harjumuspärastele lahendustele pakub alternatiivi tegevuspõhine kontor, leiavad Tartu Ülikooli majandusteadlased Anne Aidla ja Laura Hääl.

Teadlased leidsid ajust teadvuse sõrmejälje

07.02.19 ... Kümnete inimeste ajusid uurinud teadlased leidsid selles jälgi aktiivsusmustritest, mis viitavad teadvusel olekule. Tähelepanekud võivad aidata muu hulgas täpsemalt öelda, kas näiliselt koomalaadses seisundis viibivatel patsientidel on paranemislootust.

Soolebakterite ja vaimse tervise vaheline seos sai uut tuge

06.02.19 ... Soolestikus elavad mikroobid võivad mõjutada lisaks ainevahetusele ja immuunsüsteemile ka ajus toimuvat. Tuhandete eurooplaste mikrobioomi uurinud teadlased leidsid nüüd kahte tüüpi baktereid, kelle soolestikust puudumine seostub depressiooni põdemisega.

Puu- ja köögivili teevad õnnelikuks

06.02.19 ... Puu- ja köögivilju on ammu tervislikuks toiduks peetud, kuid Briti teadlaste uuringust selgub, et need toiduained tugevdavad peale füüsilise tervise ka vaimset heaolu ehk õnnelikkuse tunnet.

Kiikvoodi toob parema une täiskasvanulegi

04.02.19 ... Mis aitaks paremini magada? Vastus on väga lihtne: kiikuge. Värskest teadusuuringust ilmneb, et ka täiskasvanud inimesed magavad paremini, kui neid unele kiigutada.

Psühholoog: halb infodieet võrdub rämpstoidu söömisega

01.02.19 ... Infost ja digiprügist üleküllastunud keskkonnas elamine on vaimsele tervisele sama halb kui pidev ebakvaliteetse toidu ületarbimine kehale, leiab psühholoog Roman Timofejev, kes annab soovitusi "infofitnessi" ja oma tervise hoidmise jaoks.

Geeniteadlased: hilised ärkajad pole laisad, vaid lihtsalt teistsugused

30.01.19 ... Inimese geenikaardi alusel töögraafiku koostamine on naeruväärne idee. Inimeste eripäradega tuleks arvestada aga senisest rohkem, järeldavad sadu ööpäevarütmidega seotud geenivariante leidnud teadlased.

Maailmalõpu anatoomia ehk miks inimkond pidevalt oma hukku ennustab

29.01.19 ... Antikristus, tuumasõda, hiigelasteroid ja tehisintellekti mäss – inimkonna võime leida enda hukutamiseks uusi huvitavaid viise kasvab iga sajandiga. Sellele tõuke andvad mehhanismid pole aga aastatega muutunud ja võivad inimeste eksistentsi reaalselt ähvardatavatele probleemidele lahenduse leidmist hoopis raskendada.

Psühholoogid: ebaratsionaalsuse väljajuurimine on lootusetu, veel rohkem valimistel

22.01.19 ... Valimiskabiinis emotsioonidega põimuv loogika võib anda ootamatuid tulemusi ja ettekäände kahelda inimeste terves mõistuses. Maailm on aga kaugelt liiga keeruline, et üritada ebaratsionaalset käitumist ühiskonnast täielikult välja juurida, leiavad psühholoogid.

Suurimad GMO-de vastased teavad neist ka kõige vähem

22.01.19 ... Geneetiliselt muundatud organismide suhtes äärmuslikku vastumeelsust ilmutavad inimesed kalduvad olema oma seisukohtades äärmiselt kindlad. Nende teadmised geneetikast on GMO-toetajatest aga oluliselt napimad, selgub värskest uuringust.

Hiina kooliõpilastel katsetati keskendumist kontrollivaid peavõrusid

21.01.19 ... Hiinas katsetati hiljutises uuringus ettevõtte BrainCo loodud keskendumist kontrollivaid peavõrusid. Uuringus osalesid 10 000 õpilast vanuses 10–17 eluaastat, kes kandsid neid peavõrusid enam kui 21 päeva koolitundide ajal. Õpetajad said samal ajal rakenduse abil jälgida nende keskmisi tähelepanelikkuse tasemeid, vahendab Merit Maarits R2 tehnika- ja teadusuudistes.

Teatud ajurakkude vaigistamine muudab hiired valu suhtes ükskõikseks

21.01.19 ... Stanfordi ülikooli teadlased Californias tegid hiljuti oma uuringus järelduse, et valu ei pea olema üldsegi valus ja tuvastasid uuringus närvirakkude kogumi, mis lisab hiirte ajus valusignaalidele emotsionaalse sisu ehk tekitab valukogemuse, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Väikeaju tegeleb ka tasustamisega

18.01.19 ... Aju on väidetavalt kõige keerulisem asi, mis seni teada. See pakub seni jätkuvalt palju avastamisvõimalusi aju uurijatele.

Suur uuring: nutiseadmete mõju on võrreldav pidevalt kartulite söömisega

16.01.19 ... Nutitelefone, sülearvuteid ja teiste kaasaegseid tehnoloogiaimesid kasutavate laste eluga rahulolu on keskmisest sama palju väiksem, kui sageli kartuleid söövatel alaealistel. Mõju väiksus veeretab autorite sõnul vastutuse riigilt ja koolidelt vanemate kaela.

Facebookist loobumine võib vähendada stressi, kuid muuta ka õnnetumaks

14.01.19 ... Inimesed, kes loobusid Facebookist viieks päevaks, kogesid stressi vähenemist, kuid märkisid ka, et samaaegselt vähenes ka nende rahulolu eluga.

Kehv uni võib viidata kõrgemale Alzheimeri riskile aastaid enne haigust

10.01.19 ... Hommikul väsinuna ärkamise ning mälu halvenemise vahelist seost on märgatud varemgi. Värske töö annab lootust, et inimeste unekvaliteedi põhjal saab ennustada Alzheimeri tõve tekkimise riski juba aastaid enne väliselt nähtavaid sümptomeid.

Meelike Saarna | Nutiseadmetest, autoriteetsuse kriisist ja vastutusest

10.01.19 ... Nutimaailmas elamine ei rahulda mitte ühtegi inimlikku põhivajadust, see vaid tekitab illusiooni nende vajaduste täitmisest. Nutiseadmetega liialdamist aitabki kõige paremini ära hoida lapse kasvamise käigus eelkõige suhet toetavate käitumiste ja hoiakute valimine, kirjutab pereterapeut Meelike Saarna.

"Suud puhtaks": vanemate soovis koolis telefone keelustada peegelduvad nende enda hirmud

08.01.19 ... Vanemate soovis laste nutiseadmete kasutust piirata peegeldub osaliselt nende enda hirm digimaailma suhtes tuntava ebakindluse ees.

Teadlane teab: aeg on alustada üksildusetaudi ennetamist

22.12.18 ... Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi teadur Tiina Tambaum räägib, kuidas kuulis mõni aeg tagasi esinemas Reykjaviki hooldekodu direktorit Gisli Pälssoni. Mees rääkis oma tööalasest motost: "Parem on anda kui saada".

Koolipäeva hilisem algus parandab õpitulemusi

13.12.18 ... Palju on räägitud sellest, et kool algab õpilaste jaoks võib-olla liiga vara. Ameerika Ühendriikides Seattle'is on nüüd mitte ainult räägitud, vaid ka tehtud.

Lugeja küsib, miks jõululaulud kummitavad

12.12.18 ... Kuidas pühade ajal paremini välja puhata, miks jõululaulud kummitavad ja mida teevad ostukeskused inimeste taskust raha õngitsemiseks? ERR Novaator vastab lähenevate pühade valguses populaarsematele lugejaküsimustele.

Emotsioonide ja isiksuseomaduste hindamist mõjutab vaimne võimekus

11.12.18 ... Vanemas eas tunneme kehvemini ära viha ja kurbust, kui tajume paremini põlgust. Emotsioonide ja isiksuseomaduste hindamist mõjutab terve rida tegureid alates vanusest ja vaimsest võimekusest.

Suur osa nutitelefonide mõju mõõtvatest uuringutest on ekslikud

03.12.18 ... Briti teadlased nendivad, et nutiseadmete ja sotsiaalmeedia kasutamist ning ekraaniaja mõju mõõtvatel uuringutel on mitmeid puudusi, vahendab R2 tehnikauudistes Merit Maarits.

Teadlane jagab näpunäiteid, kuidas leevendada nutisõltuvust

03.12.18 ... Nutiajastu on tekitanud lõbusama nime, aga mõtlemapaneva sisuga sündroome, mis ilmestavad nutiseadmete suurt mõjuvõimu. Õnneks on selle kärpimiseks mitmeid võimalusi, lohutab Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudi direktor Kristi Vinter-Nemvalts.

Korealased lähevad üksilduse vähendamiseks vabatahtlikult vangimajja

29.11.18 ... Lõuna-korealased proovivad leevendada ühismeedia ja kiire elutempo tõttu tekkivat üksildustunnet vabatahtlikult paar ööd vangimaja meenutavas kongis veetmisega, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Poolte psühholoogiakatsete tulemused ei pruugi tõele vastata

26.11.18 ... Kümnetes laborites 28 psühholoogiakatse tulemusi korrata püüdnud teadlased jõudsid pooltel juhtudel algsest erineva järelduseni. Tulemused viitavad, et mitmetesse laia kõlapinda leidnud teadustöödesse tuleks suhtuda ettevaatusega ja valdkonda laiemalt kimbutavad süstemaatilised probleemid.

Tagurpidikõnd elavdab mälu

26.11.18 ... Kuidas minevikus toimunut selgemini meenutada? Teadlased on avastanud üllatava võtte: käige natuke maad selg ees!

Arvustus. "Miks me magame?" ehk kuidas tööandjale hilinemist õigustada

14.11.18 ... Ajuteadlase Matthew Walkeri une olulisusele pühendatud teose voodikaaslaseks võtmine tekitab hommikul süümepiinu.

Tita naerab nagu ahv

13.11.18 ... Väike tita naerab teistmoodi kui täiskasvanu. Kui täiskasvanu naerab, siis toob ta naerukõhinat kuuldavale peaaegu ainult väljahingamisel, tita aga naerab nii sisse- kui ka väljahingamisel, ja selle poolest sarnaneb ta hoopis teiste primaatidega.

Ussripikulõikus vähendab Parkinsoni ohtu

01.11.18 ... Kellel on noores eas pimesool ehk ussripik eemaldatud, sellel väheneb vanemas eas Parkinsoni tõve oht. Sellisele tähelepanuväärsele järeldusele jõudsid teadlased, kui olid läbi analüüsinud suure hulga andmeid.

Stress nõrgestab mälu ja pisendab aju

30.10.18 ... Lõõgastugem ja vältigem stressi, sest värske teadusuuringu järgi kehveneb stressi toimel mälu, ja isegi ajumaht võib kahaneda.

Inimene tunneb nägupidi tuhandeid teisi

12.10.18 ... Tänapäeva maailmas tunnevad väga paljud inimesed nägupidi väga paljusid inimesi. Kuid kas olete endalt kunagi küsinud, mitu inimest teile nägupidi tuttav on?

Üle kahe tunni ekraaniaega päevas võib vähendada laste vaimset võimekust

28.09.18 ... Ligi kaks kolmandikku USA lastest veedab päevas enam kui kaks tundi vaadates ja näppides ekraane. Värske uuringu tulemused aga näitavad, et neil lastel on kehvemad tulemused mälu-, keele- ja nuputamisülesannetes kui lastel, kes on ekraanide ees vähem kui kaks tundi.

Abivalmiduse märke ilmneb juba imikueas

27.09.18 ... Mõned inimesed on abivalmis, teised vähem, ja seda erinevust esineb juba maimikueas. Nüüd selgub, et juba lausa imikueas imneb esimesi märke, mis osutavad, et imikust kasvab abivalmis maimik.

Sa meeldid teistele rohkem kui arvad

22.09.18 ... Psühholoogidelt tuleb sulle täna üks hea uudis. Sa meeldid teistele tegelikult rohkem, kui ise arvad.

Tõnu Lehtsaar | Autoriteedivõimetuse sündroomist

07.09.18 ... Autoriteedijanus eestlased ei suuda samal ajal autoriteete ei tunnustada ega tunnistada, kirjutab religiooni- ja suhtlemispsühholoog Tõnu Lehtsaar.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: