Psüühika

Kolmandikul riigisektori töötajatest esineb depressiooni tunnuseid

15.03.18 ... Kolmandikul riigisektori töötajatest esineb depressiooni tunnuseid, selgus kampaania "Must lumi" käigus läbi viidud testide tulemustest. 61 protsenti testi täitnutest olid politsei- ja piirivalveameti töötajad. PPA juhtkond tunnistab, et vaimse tervise teema on olnud neil fookuses juba aastaid.

Naine naeratab teisiti kui mees

15.03.18 ... Naeratab aeg-ajalt nii naisi kui ka mehi, kuid naeratuse dünaamika erineb sugude vahel märgatavalt. Seda on nüüd märganud tehisintellekt, mis suudab puhtalt näolihaste liikumise järgi ära arvata, kas naerataja on mees või naine.

Vaba tahte puudumist ei ole lõplikult tõestatud

13.03.18 ... Kas inimesel on vaba tahe või ei ole tal seda mitte? Mõnede teadlaste arvates on juba aastaid olnud selge, et vaba tahe on illusioon, kuid nüüd väidab rühm teadlasi, et uuringud, mille põhjal vaba tahte puudumist on justkui tõestatud peetuks, on metodoloogiliselt ebajärjekindlad ning vastuoluliste tulemustega.

Depressioonitesti täitnutest viiendik mõlgutab surmamõtteid

10.03.18 ... Depressioonile tähelepanu juhtivas kampaanias " Must lumi" on tänaseks depressioonitesti täitnud juba rohkem kui 15 000 inimest. Testidest selgub, et pea pooltel erasektori töötajaist esineb depressioonile viitavaid tunnuseid, rohkem kui 20 protsendil neist on peas ka surmamõtted.

Usk nõidusesse on inimaju paratamatu kõrvalprodukt

10.03.18 ... Ohjeldamatult teleoloogiline mõtlemine pole looduse ja asjade suhtes adekvaatne, sest neil ei ole eesmärki, tõdeb assürioloog Amar Annus.

Lootus endale uute ajurakkude tekitamisest hakkab mõranema

09.03.18 ... Täiskasvanud inimeste ajus tekib uusi ajurakke imevähe või üldse mitte. Lahkhelisid külvava uuringu tulemused ähvardavad kummutada viimase 20 aasta jooksul tekkinud lootuse, et protsessi ergutamisega on võimalik ravida näiteks Alzheimeri tõbe ja depressiooni.

Perearstidel napib vaimsete probleemide lahendamiseks raha ja küünarnukitunnet

07.03.18 ... Enamikel perearstidel on nende hoolealuste vaimsete probleemide märkamiseks ja nendega tegelemiseks piisavalt head oskused. Samas napib perearstikeskustel raha patsientide psühhoteraapiasse saatmiseks. Kohati jääb puudu küünarnukitundest, leiab Tartu ülikooli peremeditsiini dotsent Kadri Suija.

Eestis eiratakse tööstressi vaatamata moraalsele ja majanduslikule kahjule

07.03.18 ... Eesti töökultuuris võib märgata endiselt viimase majanduskriisi mõju. Paraku ei pööra tööandjad aga sellest tingitud tööstressile sageli tähelepanu. Töötajatel puudub tihti isegi hea ettekujutus, mida teha depressiooni või teiste vaimsete häirete tekkimisel.

Ekspert: vaimse tervise edendamine tasub ära rohkem kui ühel viisil

07.03.18 ... Teadlikkuse kasvatamine ja varajast sekkumist võimaldav tugisüsteem on piisavalt kulutõhus, et teenida vaimse tervise parandamiseks tehtud kulutused tasa kuni paari aastaga. Seda ei tohiks näha aga organisatsioonis eesmärgina omaette, leiab Briti nimekas majandusteadlane Martin Knapp.

Eestis pole vaimse tervise probleemide mõju rahasse ümber arvestatud

07.03.18 ... Eestis pole vaimse tervise häirete majanduslikku mõju mõõdetud. Seda põhjusel, et nende häirete ja haiguste alla võib liigitada palju erinevaid haigusi ja häireid, mille mõju tööle, elukvaliteedile ja selle kaudu ka majandusele on rahas keeruline mõõta.

Eestis jäävad igal aastal depressiooniga üksinda kümned tuhanded inimesed

05.03.18 ... Eestis esineb depressioon hinnanguliselt 6–7 inimesel 100-st, igal aastal jääb hinnanguliselt abita 45 000 inimest. Kliinilise psühholoogi Anna-Kaisa Oidermaa sõnul on võimalik depressiooni ravida ja sekkuda sisuliselt igal hetkel.

Eesti noorteadlane uuris Kanadas pilke jälgides eestlaste keelekasutust

02.03.18 ... Silmad võimaldavad meil näha maailma, ent peegeldavad ka seda, mida me mõtleme ja kuidas me maailmas toimuvat mõistame, kirjutab Tartu ülikooli vilistlane, noor keeleteadlane Kaidi Lõo.

Lavalaudadel rokkiv psühhiaater: leidke oma lastega emotsionaalne kontakt

24.02.18 ... Jürgen Kütner on Tartu ülikooli laste ja noorukite psühhiaatria viimase aasta resident. Muuhulgas mängib ta ka Eesti kuumimates ja tuntumates bändides Põhja Konn ja Lexsoul Dancemachine.

Mis on armastus? Väike teaduslik selgitus

14.02.18 ... Üleilmse armunute päeva puhul kohane meelde tuletada, et teaduslikus mõttes pole armastus ei midagi enamat kui ajukeemia. Jääb igaühe enda otsustada, kas see muudab nähtust imepärasemaks või kaotab osa selle võlust.

Sõpradel on ühesugune ajuhäälestus

05.02.18 ... Ütle mulle, mis toimub su sõbra ajus, ja ma ütlen, mis toimub sinu ajus. Tuleb välja, et sõprade ajud talitlevad üsnagi ühtemoodi. Eks sõprade vahel ole ikka täheldatud palju ühist, nagu enamasti lähedane vanus, sama sugu, ühesugused huvid.

Arvuti saab ajupildist aru, mis muusikat inimene kuulab

04.02.18 ... Ma tean, mis muusikapala sa kuulad! Ja ma ei pea selleks piiluma su nutitelefoni ekraani. Piisab sellestki, kui jälgin su ajupiirkondade aktiivsust. See on võimalik, sest Brasiilia, Saksa ja Soome teadlased on seda demonstreerinud.

Lääne ühiskond soodustab nartsissismi

30.01.18 ... Endisel Lääne-Saksamaal esineb inimeste hulgas nartsissismile omaseid isiksusejooni rohkem kui endisel Ida-Saksamaal kasvanud inimestel. Miks nii?

Magad kauem, toitud tervislikumalt

29.01.18 ... Kuidas saada end tervislikumalt toituma? Üks võimalus on kauem magada.

Surmaga silmitsi seismine paneb inimesi tarkust ümber hindama

24.01.18 ... Mille peale teie mõtleksite, kui oleksite saanud surmaga lõppeva haiguse diagnoosi ning teil oleks jäänud elada vähem kui pool aastat? Värske teadusuuringu põhjal annab sellises olukorras inimestele elumõtte õhkõrn tasakaal oma elutarkuse ümberhindamisel.

Nutiseadmete liigkasutamine kahjustab inimestevahelist suhtlust

23.01.18 ... Kuigi nutiseadmed hoiavad meid pidevalt ühenduses sotsiaalmeedia voogude ja lähedastega, näitavad uuringud, et seadmete liigkasutamine põhjustab keskendumisvõime kadu ja pealiskaudset info tarbimist.

Inimeste kehv lõhnataju võib taanduda kultuurilistele erisustele

22.01.18 ... Inimeste võime eristada ja nimetada erinevaid lõhnu on esimese ja teise maailma riikides pehmelt öeldes nadi. Kagu-Aasias elavate küttide ja korilastega katseid teinud teadlaste sõnul ei pruugi olla selle põhjus mitte niivõrd bioloogiline kui kultuuriline.

Rain Kooli: arvad teisiti – järelikult oled loll, laisk ja halb

22.01.18 ... Suutlikkus aduda, et teistmoodi mõtlevad inimesed võivad siiski samuti arukad ja inimestena head olla, on nagu haruldane kaunis lill, mis harva esineb ja tihtipeale varjatult õitseb. See võiks aga kuuluda ühe kaduma kippuva inimomaduse – väärikuse – peamiste kriteeriumite hulka, leiab Rain Kooli Vikerraadio päevakommentaaris.

Džässpianisti aju töötab teisiti kui klassikapianisti aju

20.01.18 ... Maailmakuulus džässpianist Keith Jarrett, kellele ei ole võõras ka klassikaline muusika, ütles kord ühes intervjuus, et ta ei kujuta ette, kui peaks mängima neid mõlemat žanri ühel kontserdil. Ta väitis, et džäss ja klassika nõuavad muusikult täiesti erinevate ajupiirkondade tegevust. Tuleb tõdeda, et suur improvisatsioonimeister tabaski täpselt naelapea pihta, kuigi ta ei ole mingi neuroteadlane.

Ajus on kaaslaste asukoha jälgimiseks oma rakud

17.01.18 ... Hea on enamasti teada, kus me oleme. Enam-vähem sama kasulik on aga enamasti teada, kus täpselt on meie kaaslased. Nüüd tuleb välja, et ajus on mõlemat laadi teadmise jaoks olemas omad spetsialiseerunud rakud.

Karmi kiusamist kogenud koolilastel on 3,5 korda suurem risk teha enesetapp

16.01.18 ... Lastel, keda põhikooli jooksul on eakaaslased väga palju kiusanud, on suurem tõenäosus teha enesetapukatse, samuti esineb neil 15. eluaastaks muid probleeme vaimse tervisega.

Tõnu Ploompuu: ei saa me läbi dogmata

10.01.18 ... Päris ilma dogmadeta ei ole võimalik igapäevaelu elada, vastab bioloog Tõnu Ploompuu Rain Kooli arvamusloole.

Mida Paukson ja Mang sulle ei räägi: teadus horoskoobihulluse taga

04.01.18 ... Teaduslikust vaatenurgast on horoskoopide ennustused sama täpsed, kui mündiviske tulemused. See ei muuda aga nende ajaloo prügikasti viskamist karvavõrdki kergemaks.

Ajuosade tihe sidusus tõstab arukuskvooti

03.01.18 ... Ühenduses on jõud. Ja ajurakkude ühenduses on mõistuse jõud. Teadlased on kindlaks teinud, et mida paremini on inimese ajupiirkonnad omavahel ühendatud, seda kõrgem on inimese arukuskvoot IQ.

Pilauudisest teadustööks – ei, selfitiit pole endiselt vaimne häire

29.12.17 ... Pidev selfide ehk autoportreede tegemine pole selgelt piiritletud sümptomitega vaimne häire. Ükskõik, mida võiks välja lugeda kolme aasta eest ilmunud pilaloost inspireeritud teadustöö meediakajastusest.

Närviraku kest hoiab kestlikke mälestusi

29.12.17 ... Mõni mälestus kestab ainult lühikese hetke, aga on ka neid mälestusi, millel me sugugi minna ei lase. Nüüd on teadlased jälile saanud, kuidas kestavad kõige kestlikumad mälestused ja tuleb tõdeda, et sõna kestlik oma ambivalentsuses on siin päris omal kohal.

Uuring: kassasaba vahetamine on reeglina halb mõte

28.12.17 ... Viimasena kassasabas seismine ajab meeleheitele. Mõnikord isegi piisavalt, et sundida inimesi järjekorda vahetama. Käitumise mõttekust uurinud Harvardi ärikooli teadlaste sõnul ei tõuse sellest aga tavaliselt kasu ja tegu on enesepettusega.

Teadlased: õnn ja raha on omavahel seotud

19.12.17 ... „Raha ei tee õnnelikuks, kuid ilma rahata õnnelik olla on raske,“ kõlab parafraseering rahvatarkusest. USA psühholoogide uuringust aga selgub, et osaliselt on selles tõetera sees: inimeste sissetuleku ja selle vahel, kuidas nad kogevad õnnetunnet, on tõesti seos.

Kõrgeid kontsi kandvad naised on seksikamad? – Vale puha

14.12.17 ... Meedias laia kõlapinda leidnud prantsuse psühholoogi tööd põhinevad küsitaval statistikal ning kompavad meetodite poolest kohati hea maitse ja eetikapiire. Pahateadusele jälile saanud teadlaste hinnangul pole tegu üksikjuhtumiga.

Tööalane ebaõiglus paneb haiguspäevi välja võtma

09.12.17 ... Õiglus on inimese jaoks tähtis. Võiks öelda, et lausa eluliselt, aga värske teadusuuringu järgi vähemalt terviseliselt ja seejuures ka töökohal.

Jõulurõõmu tume külg: kärgperede lapsed ja üksikud eakad

05.12.17 ... Olete kunagi mõelnud, mida tunnevad jõulude ajal kärgperede lapsed, kes peaksid korraga veetma aega mitme pere ringis? Või kuidas veedavad jõulud üksikud eakad, kelle lähedased on pühade ajal oma peredega? Või kuidas tunnevad ennast ületöötanud inimesed, kes veedaksid kohustusliku töökohajõulupeo pigem üksi või töökoormust kergendades?

Analüüs: male- ja pillimäng ei arendagi aju

29.11.17 ... Aju on plastiline. Selles pole mingit kahtlust. Samas napib tõendeid, et töömälu treenimisest või malemängu õppimisest oleks kasu kuskil mujal, kui konkreetse või sellega väga lähedalt seotud ülesande lahendamisel, nendivad Briti teadlased.

Magnet muudab muusika nauditavust

21.11.17 ... Kes meist ei armastaks muusikat! Isegi väga paljud armastavad. Paljud isegi väga. Mõned veidi vähem ja päris vähesed üldsegi mitte. Nüüd on Kanada teadlased leidnud ajust üles just selle koha, mis on muusikaarmastuse aluseks.

Usklikkus ei tulene ratsionaalse mõtlemise nõrkusest

09.11.17 ... Miks on nii, et mõni inimene on usklik, teine aga mitte? Rahvusvaheline teadlasrühm vaidleb vastu viimasel ajal levinud seletusele, et usklikkust soodustab intuitiivne mõtlemine ja pärsib analüütiline mõtlemine.

Eestis napib psühhiaatreid, arendada võiks ennetustööd

08.11.17 ... Igal aastal jõuab psühhiaatrite juurde pisut enam inimesi. See on hea, sest üha enam muresid saab lahendatud, teadvus probleemidest tõuseb. Paraku on psühhiaatrid ülekoormatud, ennetustöö aga pole veel süsteemseks muutunud.

Väsimus teeb närvisignaalid nõrgaks ja aeglaseks

08.11.17 ... Kui oleme magamata ja väsinud, siis võib olla raske keskenduda ja ka näiteks mälu võib aeg-ajalt alt vedada. Nüüd on teadlased näinud selle nähtuse arvatavat alust raku tasandil: väsinud inimese närvirakud suhtlevad omavahel aeglaselt ja loiult.

Stress väljendub varjatult inimese kõnepruugis

07.11.17 ... Kui inimene räägib, siis annab ta edasi rohkem infot, kui ta isegi aru saab. Ameerika teadlased on välja selgitanud, et inimesele endalegi teadvustamata muutused sõnavalikus annavad märku tema stressitasemest.

Seos talvemasenduse ja sügiskaamose vahel võib osutuda müüdiks

07.11.17 ... Taas on käes aeg, mil suur osa eestlastest näeb päeva jooksul päikest hea õnne korral vaid aknast. Teisi kimbutab kaamos nii tugevalt, et sünkpimedus tekitab neis vähemalt nende enda väitel isegi depressiooni. Seos meeleoluhäirete ja valgusnappuse vahel ei pruugi olla aga sedavõrd selge, kui esmapilgul paistab.

Pia Ruotsala: ahistamisest ja selle ennetamisest

01.11.17 ... Ahistamise vähendamine ja ennetamine on meie kõigi ühine vastutus, kirjutab Pia Ruotsala, EELK Perekeskuse juhataja Pia Ruotsala ja räägib konkreetselt, mida saaks iga lapsevanem teha selleks, et tema lapsest ei saaks ahistaja või ahistatav.

Anna-Kaisa Oidermaa: panustaks vaimsesse tervisesse 2 protsenti SKTst

30.10.17 ... Oktoober oli vaimse tervise kuu, mis keskendus seekord vaimsele tervisele töökohal. Vaimset tervist vaadeldakse reeglina „pehme“ teemana. Räägitakse sallivamast, nutikamast ja hoolivamast ühiskonnast, võitlemisest häbimärgistamise ja vähese teadlikkuse vastu. Sel aastal oleks põhjust juttu teha ka sellest, et tegemist on osaga elust, mis mõjutab tugevalt majandust tervikuna.

Kuidas oma unenägu kontrollida? Teadlane jagab näpunäiteid

27.10.17 ... Eksperimentide tegemine pole ainult teadlaste pärusmaa. Neist kõige tähtsamat teeb nimeka teadvusteadlase Giulio Tononi sõnul igaüks öösel unenägusid nähes. Nüüd on Austraalia teadlased välja nuputanud, kuidas anda neile kõige tõhusamalt veel täiendav mõõde. Piisavalt harjutades saab kasvatada oluliselt võimalust näha kirkaid unenägusid ja mõjutada nende kulgu teadlikult.

Vandenõuteooriate eripära ehk miks Kennedy mõrv inimestele rahu ei anna

26.10.17 ... USA rahvusarhiiv avaldas neljapäeval tuhandeid uusi Ameerika Ühendriikide presidendi John F. Kennedy mõrva uurimist puudutavaid dokumente. Lisanduvale materjalile vaatamata on ebatõenäoline, et sündmusele selgitavad vandenõuteooriad hoobilt välja surevad. Inimloomuse eripärade põhjal võib oodata vastupidist.

Kui kodu on metsa lähedal, on mandeltuumad tervemad

24.10.17 ... Paljud juba teavad, et loodus kosutab hinge. Teavad ka mõned teadlased, omal teaduslikul moel. Nüüd on Saksa teadlased avastanud, kuidas paistab looduslähedus mõjutavat lausa aju ehitust ja talitlust.

Hea juht kuulab oma töötajaid ja märkab nende probleeme esimesena

23.10.17 ... Inimeste tööga seonduv terviseteadlikkus on viimastel aastatel oluliselt paranenud. Psühholoogilistest ja sotsiaalsetest probleemidest ei söandata aga endiselt sageli rääkida, sedastavad Tallinna tehnikaülikooli teadlased. Juhtide tähelepanelikkus ja valmisolek alluvaid kuulata tuleks aga kasuks nii töötajatele kui ka ettevõttele tervikuna.

Lift ja kinganinad – kogu tõde personaalsest ruumist

20.10.17 ... Sõnuseletamatu ebamugavustunne, tahe põgeneda kaugele-kaugele, ehk isegi soov virutada sinust kümne sentimeetri kaugusel seisvale inimesele vastu vahtimist – meid ümbritseva nähtamatu mulli sisse tungimine võib viia meeleheitlike mõteteni! Tehku seda liftis eelmise päeva pohmaka järele lehkav turjakas hiiglane või õhtusel kokteilipeol ühe klaasi liiga palju võtnud modell. Kuid mis meid oma liigikaaslaste läheduse juures ikkagi nii palju heidutab?

Titaga rääkimise tämber on kõigis keeltes sama

13.10.17 ... Kogu maailma emad võtavad oma väikeste lastega rääkides kasutusele veidike ninnu-nännutava ehk nunnutava kõnemaneeri. Teate ju küll. Natuke justkui muusikaline, kõrgetooniline, samas liialdavalt üles-alla kõikuva tooniga ja pisut tobegi, kui võrrelda täiskasvanute omavahelise kõnega.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: