Tehnika

Pildilt saab välja lugeda ka heli

26.09.23 TEHNIKA ... Tõdemust, et raadio pilti ei näita, võib pidada sama vaieldamatuks väiteks kui ükskõik millist muud põlist rahvatarkust. Küll aga tundub, et vastupidine ütlus – pilt raadiot ei mängi – on uuemate tehnikasaavutuste valgel sattunud kahtluse alla.

Nutiklaasil on kolmesugust läbipaistvust

25.09.23 TEHNIKA ... Ajal, mil masinad ja materjalid lähevad üha nutikamaks, ei ole palju imestada, et mõne nutika linna nutikas majas läheb nutikamaks ka aken.

Eesti teadlaste loodud mudel aitab jäätmed tõhusamalt toiduks muuta

20.09.23 TEHNIKA ... Tallinna Tehnikaülikooli teadlased lõid uue mudeli, mis aitab muuta biomassist toidu tootmise tulevikus senisest tõhusamaks. Põhilist abimeest kujutab selles protsessis uudsete omadustega punane pärm.

Professor: tehisintellekt päästab biotehnoloogia pimeduses kobamisest

18.09.23 TEADUSELU ... Ehkki tööstuse digiteerimine ja tehisintellekti areng kiirendab märkimisväärselt biotehnoloogia arengut, ei kao vajadus inimliku loomingulisuse ja kriitikameele järele kuhugi, leiab Taani Tehnikaülikooli Novo Nordiski fondi bioloogilise jätkusuutlikkuse keskuse teadusdirektor Lars Nielsen. Muutuv maailm avab täiendava võimaluse ka IT-vallas vilunud Eesti ülikoolidele.

Eesti tööstusdoktorant leidis kestliku teksakanga valemi

12.09.23 TEHNIKA ... Igas sekundis müüakse maailmas 73 paari teksapükse. Samas kulub ühe teksapaari tootmiseks 7000 liitrit vett. Üks võimalus ressursimahuka teksatööstuse kestlikumaks muutmiseks on luua vastupidavamaid kangaid. Eesti tööstusdoktorant töötaski selle kallal, kuidas leida parim teksakanga kiuline koostis ja optimaalsed parameetrid keskkonnahoidliku laserkulutuse tegemiseks.

Tõhus pump töötab nagu süda

07.09.23 TEHNIKA ... Vedelike pumpamine on tähtis tegevus. Kogu maailmas tarbitavast elektrienergiast kulub mõne uuringu järgi tervelt viiendik vedelike pumpamisele, nii tööstusmasinates kui ka elumajade veevärgis.

Kohvist saab betooni

04.09.23 TEHNIKA ... Tass kohvi on meeldiv hommikujook, kuid kohvist jääb ikka järele ka paras ports kohvipaksu, jahvatatud ube, millest maitse-, -aroomi ja virgutusained on välja tõmmatud.

Leedu biokeemik: mitu paari geenikääre lõikab haiguse täpsemalt maha

25.08.23 TERVIS ... Geenikääridena tuntud CRISPR/Cas9 süsteem tõi esmakirjeldajatele 2020. aastal Nobeli keemiaauhinna. Ehkki selliste kääridega saab inimese geenikoodist haige koha piltlikult öeldes välja lõigata, jääb kobakas tööriist kohati tömbiks. Vilniuse Ülikooli biokeemika professor Virginijus Šikšnyse sõnul käib tema laboris töö uute peenemate kääride leidmiseks.

Taimelehtedelt võetud vatitikuproov reedab metsaloomade kohalolu

23.08.23 TEHNIKA ... Millised loomad metsas elavad ja askeldavad, on mõnikord keeruline täpselt öelda, sest mets võib olla paks ja loomade jäetud jälgede ja muude asitõendite peale alati ei satu.

Süvavõltskõnet on inimestel raske ära tunda

17.08.23 TEHNIKA ... Meie ajastu väidetavast tõejärgsusest on viimasel ajal vist natuke vähem juttu olnud kui enne, aga võib-olla oleme olukorraga juba harjuma hakanud.

Eesti füüsikud jäävad uue murdelise ülijuhi suhtes äraootavale seisukohale

10.08.23 TEHNIKA ... Hiljaaegu raputas teadusmaailma järjekordne teade toatemperatuuril toimiva ülijuhi avastamisest. Kuigi füüsika "Püha Graali" avastamisest on teateid ka varem tulnud, pole neid kunagi suudetud korduskatsetes veenvalt jäljendada. Koreast saabunud teate suhtes on Eesti teadlased ettevaatlikult lootusrikkad ja samas ka äraootaval seisukohal.

USA teadlased kordasid edukalt termotuumasünteesi eksperimenti

07.08.23 VÄLISMAA ... USA valitsuse teadlased kordasid edukalt eelmise aasta detsembri termotuumakatsetust, mille käigus suudeti toota rohkem energiat, kui testi tegemiseks kulus.

Elektrit talletav tsement võib muuta hooned ja teed suurteks laadijateks

03.08.23 TEHNIKA ... Teadlased avastasid uue viisi, kuidas tsemendis elektrit talletada. Taolise kondensaatortsemendi edasi arendamine võimaldaks muuta hoonete vundamendid ja isegi sõiduteed energiakandjateks.

Uuring: Facebooki algoritmide muutmine jättis kõlakojad püsti

28.07.23 ÜHISKOND ... Ameerika Ühendriikide presidendivalimiste ajal 2020. aastal muutsid Facebook ja Instagram ajutiselt katse jaoks oma algoritmi. Ehkki muudatuse mõte oli kõlakodadesse kapseldumist vähendada, jäid inimeste poliitilised vaated endiseks, kirjutavad USA teadlased.

Äikeseteadlane: äikese ajal varitseb kodus kaudse elektrilöögi oht

24.07.23 LOODUS ... Kuna Eesti äikesehooaeg jääb kitsalt suvekuudesse, on äikeselöökide sagenemine näiline, ütleb äikeseteadlane Sven-Erik Enno. Küll aga peaks inimene tema sõnul äikese ajal varju otsima ning vältima koduski elektriseadmeid ja vett.

Teadlased avastasid, et metallid võivad iseennast parandada

24.07.23 TEHNIKA ... USA teadlased täheldasid esimest korda, kuidas metallitükki tekkinud mõrad sulandusid kokku ilma inimesepoolse sekkumiseta. Kui taolist nähtust õnnestuks ära kasutada argielus, võiks tulevikus luua iseparanevaid metallkonstruktsioone, mis pikendaks näiteks ehitiste ja masinate eluiga.

ChatGPT aitab õide puhkeda kehvadel sõnaseppadel

24.07.23 TEHNIKA ... Juturobot ChatGPT aitab kehvema kirjutamisoskusega inimestel paremaid tekste luua, leidsid Ameerika Ühendriikide teadlased. Oskuslike kirjutajate töö kvaliteeti kratt aga eriliselt ei paranda.

Hoogsalt tööellu imbuv tehisaru paneb proovile inimeste kohanemisvõime

14.07.23 TEHNIKA ... Ehkki tehisaru tulevik ja võimalikud mõjud pole veel sugugi selged, on sellest saanud juba praegu osa paljude valgekraede tööelust. Ehkki pikas vaates ei kao olemasolevad ametid kuhugi, võib tehisaru rakendamisoskusest sõltuda nii mõnegi inimese karjäär ja firma tulevik.

Eetikauurija: ChatGPT-d saatev kõmu röövib tähelepanu tegelikelt probleemidelt

07.07.23 TEHNIKA ... Kuigi tehisintellektiga seotud eksistentsiaalseid riske ei tohi eirata, paisutab nendest pidevalt rääkimine TI-lahendusi ümbritsevat kõmu. Viimane omakorda aitab juhtida tähelepanu kõrvale juba praegu inimesi vaevavatelt probleemidelt ja hägustada suurte IT-ettevõtete vastutust, leiab Alan Turingi instituudi eetikauurija Mahiri Aitken.

Isotoobid paljastavad maasikapettusi

07.07.23 TEHNIKA ... Maaelu Teadmuskeskuses (METK) on valmis saanud suur andmebaas Eesti maasikate kohta. Andmebaas aitab teada saada, kas maasikad, mille müüja väidab olevat Eestis kasvatatud, seda ikka tõepoolest on.

Võitlus kiipides varitsevate troojalastega tõstab Eesti teadlased kilbile

06.07.23 TEHNIKA ... Kui tarkvaras ja veebis varitsevate ohtude osas on inimeste teadlikkus viimasel kümnendil oluliselt kasvanud, siis riistvarast lähtuvatele riskidele mõeldakse vähem. Tallinna Tehnikaülikooli teadlased uurivad, kuidas muuta arvutikiibid jäljendamiskindlamaks ja maandada sellega ka riske tarbijatele.

Richard Bransoni kosmosefirma tegi esimese kommertslennu

03.07.23 TEHNIKA ... Kosmosefirma Virgin Galactic rakettlennuk Unity viis möödunud neljapäeval esmakordselt kolm reisijat kosmose piirile. Edaspidi hakkab ettevõte korraldama turistidele kommertsreise.

Kübeke suveteadust: miks grillvorstid pikkupidi lõhkevad

21.06.23 TEHNIKA ... Suvi on täies hoos ja "Terevisiooni" vaatajatel on tekkinud hulga päevakajalisi küsimusi. Tallinna Tehnikaülikooli professor Jaan Kalda selgitab, miks grillvorst alati pikkupidi lõhkeb ja liivalosse saab ehitada mõõdukalt niiskest liivast.

Tehismõistus leidis kiire viisi andmeid sorteerida

20.06.23 TEHNIKA ... Selleks, et vältida suuremat segadust, on kasulik seada asjad õigesse järjekorda.

Päikeseenergeetika tulevikku kujundavad kilepinnad ja tandempaneelid

19.06.23 TEHNIKA ... Päikesepaneelide arendamise kallal töötavad teadlased prognoosivad, et päikeseenergia tõhusamaks kasutamiseks ja päikesepaneelide laiemaks levikuks tuleb senisest enam kasutusele võtta õhukesekilelised päikesepaneelid. Täiendavat arendustööd on vaja teha ka tandem-ränipaneelide kallal.

Auhinnatud EMÜ teadlane teeb soola abil prahist ehitusvaiku

16.06.23 TEHNIKA ... Eesti Maaülikooli (EMÜ) biotehnoloogia doktorant Sharib Khan otsib uusi võimalusi, kuidas väärindada puidutööstuses tekkivaid jääke. Selle eest tunnustas Prantsuse instituut teda Põhjamaade auhinnaga. Laureaadi sõnul on tema lõplik eesmärk valmistada praegu põletusahju aetavast ligniinist ravimite täppismanustamise kapsleid.

Volframisulam on vastupidav fusioonireaktori materjal

15.06.23 TEHNIKA ... Teadlased on leiutanud uudse metallisulami, mida sobiks kasutada tuumasünteesi- ehk fusioonireaktorites. Sulam sisaldab volframi ja hafniumi ning peaks teadlaste sõnul hästi vastu pidama reaktoris tekkivale kõrgele temperatuurile ja kiirgustasemele.

Noor IT-teadlane: erikoolis käinud kratt säästab radiolooge läbipõlemisest

11.06.23 TEADUSELU ... Vabariigi President tunnustas tänavu noore IT-teadlase preemiaga Tartu Ülikooli tehisintellekti lektorit Dmytro Fishmani. Arvutimudelitele röntgenpiltide lugemist õpetava laureaadi sõnul ei asenda ükski kratt inimarsti täielikult, kuid vähendab oluliselt viimase tuima töökoormust. Esimesed lahendused viljatuse, neerukasvajate ja kopsuvähi leidmiseks on tema käe all juba valmimisjärgus.

Professor: võidujooks parema tehisintellekti nimel varjutab inimkahjud

08.06.23 TEHNIKA ... Viimastel aastatel tehisintellekti ja keelemudeleid saatnud edusammude valguses kiputakse unustama, et need poleks olnud võimalikud madalapalgalise inimtööjõuta, leiab CNRS-i sotsioloogia- ja tehnoloogiaprofessor Paola Tubaro. Lühikeses vaates varjutavad sellega seotud eetikaprobleemid isegi üldtehisintellekti loomisega seotud eksistentsiaalsed riskid.

Eesti teadlased aitavad luua kujumuutvaid kaevurroboteid

07.06.23 TEHNIKA ... Tallinna Tehnikaülikooli teadlased arendavad elusolenditest inspireeritud ja kujumuutvat kaevandusrobotit, mida saaks kasutada väikestes ning raskesti ligipääsetavates maardlates.

6G-mobiilivõrk peibutab energiasäästu ja täppis-andmesidega

07.06.23 TEHNIKA ... Kuigi isegi 5G-mobiilivõrgud pole jõudnud veel sugugi kõikjale ja nende pakutavaid võimalusi ei suudeta veel täielikult ära kasutada, on alanud juba pingeline arendustöö 6G-võrkude kallal. Lisaks suurematele andmeedastuskiirustele võimaldaksid need säästa ka energiat.

ENTA president: napp järelkasv ohustab eestikeelse kõrghariduse tulevikku

04.06.23 TEADUSELU ... Eesti noorte teaduste akadeemia valis möödunud nädalal endale uue juhatuse. Värske president ja Tallinna Tehnikaülikooli vanemteadur Toomas Vaimann nentis, et noori teadlasi kimbutab ülekoormus ning ebakindlus tuleviku suhtes. Mõnel erialal on muutunud aga Eesti inimeste õppima meelitamine nii teravaks probleemiks, et raskusi on isegi järelkasvu tagamisega.

NASA uus UFO-töörühm nõuab häbistamise asemel kvaliteetsemaid tõendeid

02.06.23 UNIVERSUM ... Sel nädalal astus esimest korda avalikkuse ette hiljuti loodud NASA UFO-uuringute paneel. Selle liikmete sõnul tuleks vastaka mainega valdkonnas edaspidi inimeste häbimärgistamisest loobuda. Selle eeldusena on vaja aga rohkem ja kvaliteetsemaid andmeid.

Neandertallased ajasid tökatit nutikalt

02.06.23 TEHNIKA ... Neandertallased olid veel nutikamad kui seni arvatud, kui arvestada seda, kuidas nad Saksa teadlaste värske uuringu järeldusel tökatit ajasid.

Noorte üksilduserohi toidab vaimse tervise kriisi

25.05.23 R2 PORTAAL ... Vaimset tervist hoiavad head suhted, mida noor inimene otsib sageli ühismeediast. Digiajastul leiabki noor sealt sageli enneolematult lähedase seltsilise, kes pole aga tingimata päris inimene ega päriselt heade kavatsustega, hoiatab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Jaan Raik: kiibidisain aitaks saada Eestil jõukaks tehnoloogiamaaks

20.05.23 TEHNIKA ... Kiipidest on saanud argielu lahutamatu osa. Tallinna Tehnikaülikooli professor Jaan Raik hoiatab, et Eesti kõrgele innovatsiooni tasemele võib edasises arengus tõsiseks takistuseks saada omaenda arendatud kiibilahenduste puudumine.

Uus analüüsimeetodika aitab taimetoidud tervislikumaks muuta

18.05.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Taimedest valmistatud valgupulbritesse kipuvad kogunema antitoitained, mis vähendavad kasulike ühendite kättesaadavust ja võivad muutuda seeläbi ohtlikuks inimeste tervisele. Eesti teadlased töötasid terve rea võimalusi toodetes antitoitainete sisalduse määramiseks, mis kujutab esimest sammu taoliste taimsete toodete kasulikumaks muutmiseks.

Uus hiidandmebaas tõstab kilbile väikekeelte võlu

18.05.23 ÜHISKOND ... Ehkki mahukaid keeleandmebaase on tehtud varemgi, valmis rahvusvahelisel teadlasrühmal seni suurim andmestik Grambank. Viimase valmimisele kaasa aidanud Eesti keeleteadlase sõnul rõhutab uus andmebaas eriliselt just kõnelejaskonnalt väikeste keelte panust maailma keelelisse väljendusrikkusesse. Ka Uurali keeled on tema sõnul Grambankis hästi pildis.

Eesti kuupsatelliit võib jõuda Kuu orbiidile kümnendi lõpuks

15.05.23 UNIVERSUM ... Hiljuti möödus kümme aastat esimese Eesti tudengisatelliidi ESTCube-1 lähetamisest. Kuigi ESTCube-2 ootab veel oma võimalust jõuda Maa-lähedasele orbiidile, käib Tartu Ülikooli Tartu observatooriumis juba töö kolmanda ja neljandagi kuupsatelliidi kallal. Kuu orbiidile võiks esimene praegu kavandijärgus olev satelliit jõuda 2029. aastaks.

Nutipäikeseprillid tumendavad ainult eriti eredaid valgusallikaid

12.05.23 TEHNIKA ... Ere valgus võib inimesi häirida, mõnesid inimesi koguni eriti. Mõnel inimesel esineb näiteks seisund nimega fotofoobia, eriti tugev valguskartlikkus.

Tormakas bioplastide tootmine võib süvendada keskkonnaprobleeme

11.05.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Biomassist uudsete plastide tootmine võib aidata lahendada keskkonnaprobleeme, kuid seda vaid juhul, kui suudetakse vältida naftapõhiste plastide arendamisel tehtud vigu, leiab Tartu Ülikooli orgaanilise keemia kaasprofessor Lauri Vares.

Mehitamata merealus vähendab eesti kalateadlaste ökoloogilist jalajälge

08.05.23 TEHNIKA ... Tartu Ülikooli kalateadlased arendavad koostöös ettevõtjatega isesõitvat merealust, mis suudab mehitatud laevade võrreldes oluliselt väiksemate kuludega teadustööks vajalikku infot koguda. Tulevikus võib uudsest tehnoloogiast kasu olla ka kalapüüdjatel.

Õpilase digipädevus areneb koostöös koduga

04.05.23 HARIDUS ... Õpilase digipädevuse saavutamiseks tuleb õpetaja ja lapsevanem sõlmida üheks meeskonnaks. Hiljuti tehtud uuring annab viis soovitust, kuidas kool ja kodu saavad koostöös lapse digioskust arendada.

Fosforiidi kasutamine eeldab väärindamismeetodite täiustamist

04.05.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Nõukogude ajal fosforiidimaagi töötlemiseks kasutatud meetodite keskkonnavaenulikkus sunnib otsima teadlasi uusi meetodeid. Kuigi esialgsed laborikatsed viitavad, et appi saaks võtta soolhappe, nõuab lähenemisviisi mõttekuse hindamine täiendavaid uuringuid.

Suhe robotiga on justkui kahasse kirjutatud armastusromaan

03.05.23 TEHNIKA ... ChatGPT tuules on just viimase aasta jooksul tulnud turule rida juturoboteid, mis suudavad olla inimesele kaaslase eest. Tehnoloogiaekspert Glen Pilvre sõnul piirdub suhe robotiga praegu küll veel romantilise sõnumivahetusega, kuid tehnoloogilised võimalused arenevad tihedas konkurentsis kiirelt edasi.

"Tehisintellekti ristiisa" lahkus Google'ist ja hoiatas AI eest

02.05.23 VÄLISMAA ... Arvutiteadlane, keda on nimetatud "tehisintellekti ristiisaks", ütles üles oma töökoha Google'is, et võtta sõna tehisintellekti (AI) tehnoloogia ohtlikkuse kohta, vahendas esmaspäeval USA meedia.

Uus kratt loeb ajulainetest välja inimese mõtteiva

02.05.23 TEHNIKA ... Rühm USA teadlasi leidis enda sõnul võimaluse, kuidas teha lühikokkuvõtteid parasjagu inimese peas liikuvatest mõtetest. Mõttelugemise tehnoloogias kujutab ajuskanneeringuid ja tehisaru mudeldamist kasutav lähenemine võimalikku edusammu, kuid võimaliku kasu kõrval tekitab see küsimusi mõttevabadusest.

Martin Sarap – kihtlisandusmeetodi abil elektrimasinate jahutamine

02.05.23 TEADUS 3 MINUTIGA ... Konkursi "Teadus 3 minutiga" finalistide sekka valitud Tallinna Tehnikaülikooli elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi nooremteadur Martin Sarap selgitab oma teadusvideos, kuidas jahutada 3D-printimise abil elektrimasinaid ja muuta neid sellega tõhusamaks.

Rootsi teadlased meisterdasid puust transistori

28.04.23 TEHNIKA ... Puust, erialakeeles puidust võib teha mitmesuguseid asju. Rootsi teadlased on nüüd leidnud võimaluse, kuidas teha puust transistori.

Toiduteadus aitab muuta taimse jogurti maitsvaks ja kasulikuks

27.04.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Ehkki toidulaual loomsete saaduste taimsete toodetega asendamine aitab säästa keskkonda, võib jätta näiteks piimavalgu asemel hernevalgu kasutamine neile imeliku maitse ja tekstuuri. Nõnda nõuab nende laiemalt vastuvõetavaks muutmine sihikindlat arendustööd.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: