Tehnika

Lugeja küsib: miks riigikogu kohal kaks Päikest säras?

20.10.18 ... Kolmapäeva õhtul riigikogu hoone aknast avanenud vaatepildi selgitamiseks on peale alanud valimiskampaania ka maisemaid selgitusi.

Eesti iduettevõte muudab tirtsud kasulikuks toiduõliks

19.10.18 ... Eesti iduettevõte BugBox sai juba mõne aja eest koostöös Eesti Maaülikooli Polli aiandusuuringute keskuses valmis esimene tirtsuõli katsepartii. Ettevõtte asutaja Erlend Silla sõnul on putukate söögiks kasvatamist helge tulevik.

Ekspert: teadust rahastamata kaob tehisintellekti üle kontroll juba õige pea

18.10.18 ... Riiklikud investeeringud tehisintellekti arendamiseks peavad hüppeliselt kasvama, et kodanikel ja avalikul sektoril säiliks lootus valdkonnas tegutsevate tehnoloogiahiidude tegevust reguleerida, leiab vabaühenduse OpenAI strateegiajuht Jack Clark.

"Pealtnägija" uuris, kuidas eestlane Volvo tulevikuautosid mugavuspaleeks muudab

17.10.18 ... Moodsate autode navigatsiooni-, muusika- ja muud mugavusseadmed on tihti keerulised nagu IQ-test. Oma panuse olukorra parandamisse annab 37-aastane Rootsis elav Kaspar Raats, kes on teadaolevalt esimene autode kasutajakogemuse erialal doktorikraadi omandav eestlane.

Teadur: valitsuskõlbulikku tehisintellekti saab luua inimestega, mitte inimestele

17.10.18 ... Tehisintellektil põhinevad lahendused tõotavad muuta riigi valitsemist oluliselt tõhusamaks, kuid vaid juhul, kui neid arendatakse koos kodanikega, mitte kodanike jaoks, leiab Suurbritannia mõttekoja Centre for Public Impact teadur Danny Buerkli.

Tehnoloogiaekspert: tehisintellekti mõju pole majanduses näha veel viis aastat

17.10.18 ... Tehisintellekt ja selle kallal tehtav arendustöö ei kasvata maailma majandust märkimisväärselt veel vähemalt viis aastat, ennustab konsultatsioonifirma McKinsey Global Institute juht James Manyika ERR Novaatorile antud intervjuus. Töökohtade kadumise asemel tuleks muretseda aga oskuste väärtusetuks muutumise pärast.

Sõrmejälg paljastab isegi surnu narkolembuse

15.10.18 ... Laialt levinud uimastite tarvitamist saab tuvastada juba pelgalt sõrmejälje rasus leiduvate kemikaalide põhjal. Viie sekundiga tehtav test töötab selle loonud Briti teadlaste sõnul sama hästi ka surnute peal.

Raadiote töös võib järgmise nädala keskpaigani esineda häireid

12.10.18 ... Kuni 17. oktoobrini võib ülilevi tõttu esineda probleeme raadioprogrammide vastuvõtul. See tähendab, et programmid võivad omavahel seguneda ning kuulda võib sahinaid.

Veebist DNA abil sugulaste otsimine võib seada ohtu kõigi privaatsuse

12.10.18 ... Aprillis esitas USA Sacramento maakonna šerif 72-aastasele Joseph James DeAngelo'le tema koduõuel süüdistuse kaheksas aastate eest toimepandud mõrvas. Kadunud sugulaste leidmiseks ettevõtetele sülge saatvate inimeste loodavad andmebaasid võivad muuta taolise DNA-l põhineva isikutuvastuse igapäevaseks nähtuseks. Eesmärgid ei pruugi olla aga igakord sedavõrd õilsad.

Video: Boston Dynamicsi robot harrastab juba parkuuri

12.10.18 ... USA ettevõtte Boston Dynamics poolt arendatav robot Atlas on võimeline tegelema juba parkuuriga.

Teadlane: Eesti e-riigi kui süsteemi ründekindlust ei tahetagi mõõta

10.10.18 ... E-riik on väga keerukas ja paljudest erinevat tüüpi komponentidest koosnev infosüsteem. Iga komponent kogu süsteemis võib olla vigane, mida näitas ka mullune ID-kaardi kriis. Paraku ei taheta Eesti e-riigi süsteemi ega ka komponentide ründekindlust mõõta, leiab TTÜ professor Ahto Buldas.

Tudengid asuvad ehitama isesõitvat vormelit

10.10.18 ... Tallinna Tehnikaülikooli ja Tallinna Tehnikakõrgkooli tudengid tegutsevad, et kevadel lasta rajale Baltimaade esimene tudengite valmistatud isesõitev vormel FEST19-DV.

Tehnikauudised: tarkvara leiab kurjategija enne pahateo toimepanemist

09.10.18 ... Parem probleemi ennetada, kui tegeleda tagajärgede klaarimisega. USA California osariik ning rühm Briti teadlasi pakuvad välja mitu lahendust, kuidas ennetada küberkuritegevust, selgub R2 hommikuprogrammi teadus- ja tehnikauudiste rubriigi uudistest.

Nobeli füüsikapreemia võitjad leiutasid valgusest tööriistad

02.10.18 ... Nobeli auhinna füüsikas pälvisid sellel aastal Arthur Ashkin ning Gérard Mourou ja Donna Strickland. Ashkin leiutas optilised pintsetid, Moura ja Strickland leidsid võimaluse ülilühikeste -ja intensiivsete valgusimpulsside tekitamiseks.

Tehnikauudised: Hiina digitaalne diktatuur ja Briti sotsiaalmeedia ajapiirangud noortele

02.10.18 ... R2 hommikuprogrammi teadus- ja tehnikauudiste rubriigi sellenädalased teemad puudutasid tehnoloogiliste arengute pahempoolt – kuidas Hiina kasutab arenguid tehisintellekti alal ära oma kodanike jälgimisel ning kuidas sotsiaalmeedia mõjud kasutajatele vaimsele tervisele on ärgitanud Ühendkuningriike võtma samme soovituslike kasutuspiirangute koostamiseks.

"Välisilm" uuris, kas Elon Musk on visionäär või tähelepanu otsiv ettevõtja

01.10.18 ... Nädalavahetusel teatas USA väärtpaberite- ja börsikomisjon, et Elon Musk lahkub Tesla nõukogu esimehe kohalt ning peab ettevõttele maksma kahjutasu 20 miljonit dollarit - seda kõike ühe Twitteri-säutsu pärast. Kui aga poleks Muski, poleks meil täna ilmselt kosmoses lendavat elektriautot, me ei räägiks kosmoseturismist ja Marsi koloniseerimisest sellises julges võtmes nagu Musk seda teinud on. "Välisilm" uuris, kas tegu on oma ajast ees visionääri või lihtsalt tähelepanu otsiva ettevõtjaga.

Tartus võitlesid omavahel robotid

27.09.18 ... Seda, kuidas kaks lahingrobotit võistlusareenil kokku lähevad, saab Eestis näha vaid kord aastas. Tartu Raadi lennukiangaar muutuski neljapäeva õhtul suurejooneliseks lahinguplatsiks, kus võistlustules oli 17 iseehitatud robotit.

Tuleval suvel algavad Eestis rauamaardla eeluuringud

26.09.18 ... Teadlased on üle poole sajandi oodanud võimalust uurida Jõhvi rauamaagi leiukohta ning nüüdseks on saadud nii luba kui ka raha, et alustada järgmisel suvel miljon eurot maksma minevaid eeluuringuid, millel võib olla ülemaailmne tähtsus.

Õppetund ID-kaardi kriisist: me ei peaks ootama tehnoloogialt täiuslikkust

20.09.18 ... Aasta tagasi septembris lahvatas ID-kaardi kriis, milles Eesti otsustas anda avalikkusele ausalt teada, et on leitud turvarisk ning inimesed peavad oma ID-kaardid välja vahetama. Kas ja mida tegi Eesti õigesti ning millised olid sellest kriisist saadud õppetunnid, arutati eile eID foorumil.

eSIM-iga nutitelefonid niipea Eesti võrgus ei tööta ja mobiil-ID-d ei tunnista

18.09.18 ... Eesti telefonioperaatorid loodavad uue põlvkonna nutitelefonid, millel füüsilist SIM-kaarti enam sees ei ole, järgmise aasta jooksul oma võrku integreerida. Autentimist võimaldavat mobiil-ID teenust aga niipea nende telefonidega kasutada ei saa, selleks peab riik enne lahenduse välja töötama.

Tehnikauudised: kvoodid voogedastusplatvormide sisule ja piirangud mängusõltlaste mänguajale

10.09.18 ... R2 hommikuprogrammi tehnikarubriigi sellenädalased uudised võtavad kokku kolm märksõna – kvoodid, keelud ja piirangud.

Eesti küberturvalisuse ettevõte Guardtime teeb koostööd Hiina autotööstusega

06.09.18 ... Maailmas on väga tuntud Eesti küberturvalisuse ettevõte Guardtime, mis pakub blockchain- ehk plokiahela tehnoloogial põhinevaid küberturvalisuse lahendusi ning see ettevõte sõlmis koostööleppe Hiina suurima autotööstuse teenusplatvormiga UMVA-China. Täpsemalt rakendab autotootja eestlaste loodud jälgimistehnoloogiaid Hiina autotööstuse tootmisüksustes.

Tehnikauudised: tehisintellekti ülemvõimust päästev rumalus ja silmaliigutustest isiksuseomadusi tuvastav tarkvara

03.09.18 ... Inimeste suhted tehisintellektiga on jätkuvalt kahetised. Ühelt poolt nähakse selle tohutut kasu teatud probleemide lahendamisel ja teaduses, teisalt peljatakse jätkuvalt seda, et mingil hetkel viib tehisintellekti edasiarendamine inimkonna hukuni, mille vastu on viimane aeg võtta meetmeid.

Matemaatikud leidsid ideaalse viisi mulli puhumiseks

03.09.18 ... Rühm USA matemaatikuid leidis seebimullide moodustumist kirjeldava mudeli täiustamisel parema viisi seebimullide puhumiseks. Lisaks laste lõbustamisele tõotab tööst kasu tõusta vahul, spreil või teisi mulle ja piisku sisaldavate toodete valmistamisel.

Miniatuurne osakestepõrguti jõudis esimese verstapostini

30.08.18 ... Euroopa Tuumauuringute Keskuse füüsikud kiirendasid elementaarosakesi – elektrone – uuel viisil rekordiliselt kiiresti. Saavutus sillutab teed praegustest osakestekiirenditest märkimisväärselt väiksemate põrgutiteni.

Higgsi boson lagunes põhjakvarkideks

29.08.18 ... Higgsi boson, see tähtis osake, millega seonduv Higgsi väli annab teistele elementaarosakestele massi, avastati nüüd juba kuus aastat tagasi, kuid alles eile andsid füüsikud teada, et on näinud, kuidas Higgsi boson laguneb kaheks põhjakvargiks.

Õelalt käituv robotülemus parandab keskendumisvõimet

17.08.18 ... Inimkujulistel robotitel võib puududa küll teadvus, kuid nad suudavad mõjutada sellegipoolest inimeste käitumist ja sooritusvõimet, viitavad Prantsuse teadlaste tehtud katsed.

Schrödingeri kohv on korraga soe ja leige

15.08.18 ... See, kas kohv on parajalt kuum, on meil selge juba väikesest lonksust. Kui tahame temperatuuri täpsemalt määrata, siis võime pista kohvi sisse termomeetri, kuid päris täpset tulemuste pole võimalik saada sellegagi.

Spagetti on siiski võimalik kaheks tükiks murda

14.08.18 ... Võtke kätte toores spagett, või pigem kahte kätte, haarates näppudega spageti kummastki otsast, ja murdke ta plõksti! pooleks. Nii, kas läks pooleks? Vean kihla, et spagett läks tegelikult rohkem kui kaheks tükiks. Läks ju? Proovige veel! Ikka läheb ta vähemalt kolmeks, aga võib-olla ka enamaks tükiks. Miks?

WSJ: Facebook proovib saada pankadelt klientide andmeid

08.08.18 ... Sotsiaalmeediahiid Facebook on palunud suurtel USA pankadel jagada oma klientide detailseid finantsandmeid, sealhulgas kaarditehinguid ja kontoseisu, et pakkuda suhtlusvõrgustiku kasutajatele uusi teenuseid ja suurendada andmete abil kasutajate osalust Facebooki platvormidel.

Mis on õhk-õhk tüüpi rakett ja mida ta teeb?

08.08.18 ... Teisipäeval tulistas Hispaania hävitaja eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi AMRAAM, mis tekitas palju segadust. ERR Novaator annab lühiülevaate, mis raketiga on tegu.

Kogu maailma internetiliiklus mahuks ühte võrgukaablisse

06.08.18 ... Maailma veebiliiklus on juba praegu sedavõrd tihe, et andmete liigutamiseks kulub üheksa protsenti maailmas toodetavast elektrist. Rühm füüsikuid suutis nüüd pressida ühte võrgukaablisse terve maailma hetkelise veebiliiklusega võrreldaval hulgal andmeid, pakkudes seejuures võimalust oluliseks energiasäästuks.

Õpilasuurimus: mobiilikõne kvaliteet võib sõltuda ka telefoni hoidmisest

24.07.18 ... Mobiiltelefoni kasutajale võib aeg-ajalt tunduda, et kõnekvaliteet on kehv ja raske on ühendust saada. Tavaliselt arvame, et süüdi on operaator, aga mõnikord võib olla probleem hoopis mobiiltelefonis, selgub Tartu koolipoisi õpilasuurimusest.

Eestlaste loodud plokiahela lahendus tagab turvalisust USA valimistel

23.07.18 ... Eesti küberturvalisuse ettevõte Guardtime lõi koos Šveitsi turvatehnoloogiate pakkujaga SICPA blockchain-tehnoloogial põhineva lahenduse, mille abil saab USA kaitsta edaspidi valijate nimekirju ja valimisprotsessi andmete väärkasutuse eest.

Tehisintellekt võib kaotada vajaduse loomkatsete järele

13.07.18 ... Masinõppel põhinev algoritm suudab ennustada tuhandete kemikaalide ohutust sama hästi, kui teevad seda teadlased loomkatsete põhjal. Pikas perspektiivis võiks kaotada lähenemisviis vajaduse miljonite väikeloomade tapmise järele ning vähendada ravimite ja teiste toodete väljatöötamiseks tehtavaid kulutusi.

Google lubab tarkvaraarendajatel meie e-kirju lugeda

03.07.18 ... Tehnoloogiaettevõte Google lubas aasta tagasi, et ei lase oma arvutitel enam skaneerida Gmaili kasutajate e-kirju, millest oli varem kogunud infot reklaamide täpsemaks suunamiseks. Põhjenduseks ütles ettevõte, et peab kasutajate privaatsust ja turvalisust esmatähtsaks.

Uganda kehtestas sotsiaalmeedia kasutamisele maksu

02.07.18 ... Miljonid ugandalased peavad hakkama maksma populaarsete suhtlusvõrgustike, näiteks WhatsAppi, Facebooki ja Twitteri kasutamise eest.

TÜ robottudeng hakkas semestri lõpuks eesti keelt rääkima

29.06.18 ... Kolm kuud tagasi liitus Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi üliõpilastega humanoidrobot Pepper. Semestri lõpuks oskab robot tänu tudengitele jäljenada inimese liigutusi ja eesti keeles rääkida.

Kolm ettepanekut, kuidas Eestisse meelitada teadusmahukaid ettevõtteid

27.06.18 ... Eesti ei peaks püüdma vägisi edendada teaduspõhist arendustööd vihiku- ja õmblusvabrikute ning ülikoolide vahel, vaid võiks riiklikult luua toetava keskkonna kõrgtehnoloogiliste idufirmade arendamiseks, et neid üle maailma siia meelitada, leiab Skeleton Technologies asepresident Ants Vill.

Graafikulugu: tehisintellekti 13 suuremat ja väiksemat äpardust

25.06.18 ... Tehisintellekti tõttu on juhtunud juba terve rida väiksemaid ja suuremaid äpardusi. Üha uute intelligentsete toodete turule tulekul võib oodata, et kasvab nii nende sagedus kui ka tõsidus.

Eesti teadlaste loodud materjal peidab sõdurid kaasaegse tehnikaime eest

18.06.18 ... Laialt levinud kaitseväe maskeerumisvahendid on muutumas tehnika arengu tõttu iganenuks. Eesti teadlased esitlevad nüüd uut materjali, mis suudab edukalt ära petta isegi inimsilmale nähtamatut valgust registreerivaid kaameraid. Materjali vastu tunneb huvi ka NATO.

Hiigeltuum on kummalise kujuga

16.06.18 ... Millise kujuga on aatomituum? Tuum kujutab endast prootonite ja neutronite kobarat ning tundub üsna loogiline, et vähegi suurem tuum kobardub ikka enam-vähem ümmarguseks kokku. Nii oleme harjunud tuumi nägema vähemalt joonistuste peal – prootonid ja neutronid ilusasti eri värvi pallikesed, ümaras kobaras koos.

Töökindel põiming ühendab kvantarvutid võrku

15.06.18 ... Kvantarvutid on juba mõnda aega päriselt ka olemas ja oskavad teha lihtsamaid arvutusi. Kuid kui õnnestuks mitu kvantarvutit veel omavahel võrguks ühendada, siis saaksime juba võimsamaid arvutusi teha.

Arvutiteadlane: tehisintellekti ohtude pärast tuleb muretseda enne, kui on liiga hilja

14.06.18 ... Kui tehisintellekt on juba valmis, on selle ohtude pärast muretsemiseks liiga hilja. Ohutuse kindlustamiseks võib vaja minna 20-30 aasta jagu teadustööd. Louisville'i Ülikooli arvutiteadlane Roman Yampolskiy rääkis ERR Novaatorile antud intervjuus, mis teda tehisintellekti arendamise puhul kõige rohkem muretsema paneb ja milles tehisintellekti ohtude skeptikud eksivad.

TTÜ doktoritöö aitab tõhusamalt sademeveest energiat ammutada

12.06.18 ... Värske doktor Moniko Kollo esitles oma väitekirjas mudelit, mille abil saab leida hõlpsamalt muu hulgas sooja tarbevee tootmiseks tarviliku sademevee koguse.

Kahte raskeimat elementaarosakest nähti omavahel suhtlemas

11.06.18 ... Füüsikud on ära mõõtnud, kuidas kaks kõige suuremat teadaolevat elementaarosakest teineteist mõjutavad. Saavutus, milleni jõudmises osales ka Eesti füüsikuid, annab lootust maailma põhialuseid senisest paremini mõista.

Tehisintellekt silub vihakõne siivsaks

10.06.18 ... Vihakõne ja kolesõnad häirivad paljusid võrgulugejaid. Nüüd on Ameerika teadlased leidnud lahenduse.

Krüptodetektiiv jändab surnutega ja neid on palju

09.06.18 ... Kvantarheoloogia väidab, et tuginedes objektide praegustele olekutele on võimalik välja arvutada iga inimese täielik olek minevikus.

Port: tehisintellekti arengul peab pöörama rohkem tähelepanu väärtustele

08.06.18 ... Kuigi inimkond pole suutnud veel luua ideaalset sünteetilist inimmõistust, on Raadio 2 tehnikasaate "Portaal" autori Kristjan Pordi hinnangul praegu võimalus ennetada alles areneva laia tehismõistuse varjukülgi, kaasates tehisintellekti uurimisse filosoofe, kes suudaksid anda efektiivsuse vaimus arendatavale iseõppivale tarkvarale väärtusruumi, kus uusi teadmisi arendada.

Ülevaade: tehisintellekti ohtude uurimiseks kulutatakse liiga vähe raha

08.06.18 ... Inimtasemel või isegi võimekama tehisintellekti loomise osas on palju ebakindlust. Sellest hoolimata muretsevad mõned teadlased selle võimalike ohtude pärast.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: