20.03.23 TEHNIKA ... Ettevõte OpenAI esitles möödunud nädalal oma keelemudelite sugupuu värskemat võsu nimega GPT4. Esialgu pääsevad uut mudelit kasutama üksikud suurettevõtted ja ülejäänutel tuleb seista ootenimekirjas. Kuigi uus mudel on kuulsast ChatGPT-st veel võimekam ja suudab töödelda ka pilti, ei tule see hästi toime rangeid reegleid eeldavate ülesannetega.
16.03.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Puidule selle jäikuse andva ligniini väärindamist on peetud aastaid sedavõrd keeruliseks, et see rändab praegu suuresti põletuskatlatesse. Uute tehnoloogiate abil võib see pakkuda aga lähteainet paljude naftast saadavate kemikaalide tootmiseks.
16.03.23 TEHNIKA ... Grafeen on eriskummaline materjal, mis kujutab endast ainult ühe aatomikihi paksust süsinikukilet.
15.03.23 TEHNIKA ... Tähelepanelikud kodanikud on märganud, et kaitseväe mütsidele on paigutatud märklaua sarnane detail. See võib näida ebaloogilise ja kaitseväelaste eriala arvestades vastunäidustatud elemendina. On ju tegemist inimestega, kelle ametiga seotud riskide hulka kuulub see, et sajad või isegi tuhanded inimesed võivad igati seaduslikult püüda neid tappa. Milleks anda vaenlasele suurepärane võimalus Eesti teenistuja kirbule võtta?
15.03.23 TEHNIKA ... Kaasaegsete elektroonikaseadmete, nagu nutitelefonide ja sülearvutite, akud kipuvad tühjenema isegi siis, kui keegi neid ei kasuta. Kanada töörühma egiidi alla tegutseva Eesti teadlase osalusel valminud uuring osutab nüüd, et selle juures mängib olulist rolli akudes leiduv teip.
14.03.23 TEHNIKA ... Tartu Ülikooli masintõlkemootori abil saab nüüd tõlkida 23 soome-ugri keelt. Enamik neist keeltest lisati avalikku tõlkemootorisse esimest korda. Teadlaste sõnul aitab see kaasa keelte säilimisele.
10.03.23 TEHNIKA ... Veel avaldamata uuringus näitas Jaapani teadlasrühm, et isashiirte rakkudest on võimalik teha munarakke. Kui selline munarakk viljastada ja siirata emashiire üsasse, võiks sellest areneda pealtnäha hea tervisega järglane. Tegu on siiski alles meetodi esmase toimivuse tõestusega ja katsed inimrakkudega on veel kauge tulevik.
09.03.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Eesti teadlased uurivad baktereid, mis suudavad toota gaasistatud jäätmetest erinevaid kasulikke ühendeid, millest saab omakorda valmistada rõivaid ja teisigi argielus tarvilikke tooteid.
08.03.23 TEHNIKA ... Suur osa Maa pinnast on kaetud veega ja selle sügavuste uurimine kujutab parajat väljakutset. Hiljuti Tallinna Tehnikaülikoolis kraadi kaitsnud Roza Gkliva uuris ja katsetas oma töö raames, milliseid võimalusi pakuvad selleks nii maal kui ka veel liikuda suutvad autonoomsed ja kaugjuhitavad robotid.
06.03.23 TEHNIKA ... Saksa teadlased on avastanud, et mõned sinivetikad oskavad reoveest haruldasi muldmetalle välja võtta.
06.03.23 TEHNIKA ... Tuuleenergia süsinikujalajälg on väike, aga lindudele on tuulegeneraatorid ohtlikud. Igal aastal hukkub maailmas sadu tuhandeid tiivikulabade ette sattunud linde.
02.03.23 TEHNIKA ... Tehisintellektist ja masinõppest on tänapäeval palju kasu ja üha rohkem seda kasu ilmsiks tuleb. Nüüd on teadlased koostanud masinõppele tugineva mudeli, mis võiks aidata arheolooge.
27.02.23 TEHNIKA ... Google'i füüsikutel õnnestus esimest korda ajaloos näidata, et kvantarvutuste tegemiseks rohkemate kvantbittide kasutamisel eksib kvantarvuti harvem.
27.02.23 TEHNIKA ... Kahe erineva asja või nähtuse kokkuviimisest võib ikka midagi uut või huvitavat sündida.
22.02.23 UNIVERSUM ... Juba käesoleval aastal võivad jõuda orbiidile esimesed puidust valmistatud satelliidid, mis tõotavad leevendada muu hulgas kosmoseprügi probleemi ja kaitsta tõhusamalt tehiskaaslaste tundlikku elektroonikat. Oma roll nende kosmosekindlaks muutmisel on mängida ka Eesti teadlastel.
20.02.23 TEHNIKA ... Tartu Ülikooli teadlaste osalusel valmivad nutikad pehmed materjalid, millest omakorda saavad hoo sisse nutikad pehmed robotid. Pehmerobotid tajuvad soojust, valgust ja niiskust ning liiguvad nende mõjul iseseisvalt. Tulevikus võiks sellistest robotitest kasu olla meditsiinis.
17.02.23 TEHNIKA ... Tartu Ülikooli teadlastel valmis korgijooki tuvastava nutika sõrmuse prototüüp Hedgehog. Eri vedelike ainulaadsel sõrmejäljel põhinev sõrmus võimaldab öelda, kas näiteks mahl või õlu sisaldavad uimasteid või ravimeid.
16.02.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Eesti teadlased loodavad muuta puidutööstuses tekkivad jäätmed vetikate abil kasulikeks lähteaineteks, mida saaks kasutada muu hulgas ravimite ja kosmeetikatoodete tootmiseks.
15.02.23 TEHNIKA ... Autonoomsed lendavad laevad saartevaheliseks ja siseveetranspordiks – sellist põnevat pealkirja kannab hiljuti alustatud rahvusvaheline teadus- ja arendusprojekt AIRSHIP. Eestis teemaga tegelev Tallinna Tehnikaülikooli ja Eesti Mereakadeemia professor Ulla Pirita Tapanineni sõnul pole võimatu, et rohepöörde tõttu võib näha ekranoplaane tulevikus ka Helsingi ja Soome vahel.
10.02.23 TEHNIKA ... Lapsed võivad tihtilugu karta haiglat, arste ja raviprotseduure. Tartu Ülikooli meditsiiniteadlased katsetasid erinevaid hologrammilahendusi ja leidsid, et nende abil tähelepanu kõrvale viimine aitas lastel hästi rahuneda.
09.02.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Ainuüksi Eesti saetööstustes tekib praegu igal aastal tuhandeid tonne puiduprügi, mis paremal juhul sooja ammutamiseks ahju aetakse. Raiskamist aitaks vähendada pärmil põhineva rakuvabrikud, mille arendamisega tegelevad ka Eesti teadlased.
01.02.23 TEHNIKA ... Harjumaal Viimsi Artiumi ja Haabneeme kooli ees reguleerivad liiklust kaks nutikat ülekäigurada, mille abil loodetakse piirkonnas vähendada liiklusõnnetuste arvu. Nutika ülekäiguraja loomisel kasutasid teadlased tarka teekatendit, mis annab erinevaid valgussignaale.
01.02.23 KESKKOND ... Keeruka tehismõistuse ehk TI algoritmid ennustavad, et maailm muutub tööstuspöörde-eelsega võrreldes üle 1,5 °C soojemaks juba 2030. aastate alguseks. Samas on veel võimalik, et heitmekogust kärpides jääb Maa keskmise temperatuuri tõus parimal juhul 2 °C piiresse.
01.02.23 TEHNIKA ... Rohepöördeks vajalike tehnoloogiate rakendamiseks on vaja suurtes kogustes erinevaid strateegilisi metalle. Mikroobidel põhinevad keskkonnasõbralikud tehnoloogiad võimaldavadki nende metallide eraldamist mitte ainult maavaradest, vaid ka tööstusjäätmetest.
31.01.23 LOODUS ... Taimeökoloogide üks suurimaid väljakutseid on leida aja- ning ressursitõhus meetod juurte kasvu ja arengu mõõtmiseks nende loomulikus kasvukeskkonnas. Praegused nutikad tehnoloogiad ja tehismõistus võimaldavad jälgida juurte kasvu peaaegu reaalajas.
31.01.23 TEADUS 3 MINUTIGA ... Tallinna Tehnikaülikooli teadlased teevad uuenduskuuri elektrimootoritele, et luua paremaid ja võimekamaid mootoreid, mis oleksid samal ajal ka hõlpasamini toodetavamad.
29.01.23 ÜHISKOND ... Nutipõlvkonna lapsed ja noored sündisid maailma, kus nutiseadmed olid elu tavapärane osa. Mida lapsed ja noored digimaailmas teevad ning kuidas täiskasvanu võiks neid pigem mõista kui hukka mõista, rääkis oma hiljuti valminud uuringu valguses Novaatorile Tallinna Ülikooli sotsiaaltervishoiu professor Merike Sisask.
26.01.23 UNIVERSUM ... Kui inimkond kavatseb Kuule püsiva asustuse rajada, peavad sealgi olema kohalikud aatomkellad. Nüüd murravadki teadlased pead, millest see ajanäit Kuu peal lähtuma peaks.
26.01.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Ehkki maailma nõudlus haruldaste muldmetallide järele on hüppeliselt kasvanud, ei muuda nende kaevandamine Eestit ratsarikkaks, leiab Tartu Ülikooli geoloogiaprofessor Kalle Kirsimäe. Küll aga tasub nende väärindamisele mõelda põhimaavara kaevandades.
25.01.23 TEADUS 3 MINUTIGA ... Eksimine on inimlik. Samas aga võivad nii inimeste kui ka masinate põhjustatud vead tekitada organisatsioonile märkimisväärset kahju. Võimalik lahendus peitub voogandmete sihipärasemas kasutamises.
25.01.23 TEADUS 3 MINUTIGA ... Rinnapiimast leiab sadu seedimatuid suhkruid, mis jõuavad imiku kõhubakterite toidulauale ja on tähtsad väikelaste tervisele. Piimasegudes neid paraku aga peaaegu pole. Olukorda aitaksid leevendada uued viisid bakteritele sobilike suhkrute valmistamiseks.
24.01.23 TEADUS 3 MINUTIGA ... Tuleviku elektrimootorid peavad olema töökindlamad ja tõhusamad, mis loob vajaduse paremate jahutite jaoks. Tallinna Tehnikaülikooli teadlased uurivad, kuidas luua jahuteid 3D-printimise abil.
24.01.23 TEADUSELU ... Hiljuti USA-s Whartoni ärikoolis tehtud katse näitas, et juturobot ChatGPT sooritaks seal kirjaliku eksami hindele B. Eesti kõrgkoolid on sellisest akadeemilise petturluse võimalusest teadlikud. Kuigi nad veel konkreetseid meetmeid võtnud pole, kaalutakse prorektorite sõnul suulise või paberit ja pliiatsit nõudva teadmistekontrolli juurde naasmist.
19.01.23 TEHNIKA ... Praegu pudulojuste toiduks minevas rapsikoogis leidub rikkalikult täisväärtuslikku valku, mis sobib ka inimeste toidulauale. Võimalusi selle inimestele meelepäraseks muutmiseks otsivad teiste seas ka Eesti Maaülikooli teadlased.
15.01.23 TEADUSELU ... Tartu Ülikooli sünteesibioloogid said Euroopa Komisjonilt ja Eesti riigilt 30 miljoni eurose arendustoetuse. Rahasüsti toel plaanib ülikool koostöös Tallinna Tehnikaülikooliga hoogu anda teaduskeskusele, kus bioloogiateadmised saavad kokku masinõppega. Uue teaduskeskuse oleviku- ja tulevikuplaane avas Novaatorile molekulaarse süsteemibioloogia professor Mart Loog.
13.01.23 TEHNIKA ... Juba lähiaastatel võib oodata suvistel lõunatundidel võrku pääsemist 650 MW jagu päikeseenergiat, mida ei suuda aga praegune elektrivõrk tervikuna vastu võtta. Probleemi lahendamiseks tuleks muuta väiketootjate võrguga liitumist senisest õiglasemaks ja abi oleks ka kohalike salvestusvõimsuste nõudest, osutab Tallinna Tehnikaülikoolis kaitstud doktoritöö.
12.01.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Nüüdisaegse kiire elutempo tõttu tarvitavad inimesed üha rohkem valmistoitu. Sinna juurde toidu värskuse ja hea maitse kindlustamine kujutab aga pidevat vägikaikavedu erinevate pisimikroobide ning sügavkülma laastava mõjuga. Väljakutsete seljatamiseks annavad oma panuse ka Eesti teadlased.
12.01.23 TEHNIKA ... Maailmas on palju tähtsat digitaalset infot, mis on krüptograafiliste võtetega tehtud kõrvalistele isikutele loetamatuks. On aga teada, et kui kvantarvutid piisavalt heaks saavad, siis suudavad nad neid krüpteeritud andmeid lahti muukida.
11.01.23 TEHNIKA ... Kehaline aktiivsus aitab hoida nii füüsilist kui ka vaimset vormi ja ennetada mitmete haiguste teket. Hiljuti Tallinna Tehnikaülikoolis kaitstud doktoritöö aitab muuta selle jälgimiseks kasutatavaid pulsikelli ja muid seadmeid täpsemaks.
04.01.23 TEHNIKA ... Kalamaja pargi kõrval töötab Põhja-Euroopa ainus klaverivabrik, kus valmistakse käsitööna kümneid tuhandeid eurosid maksvaid pille. Vikerraadio reportaaž viis kuulajad tuurile Kungla tänaval asuva ajaloolise tootmishoone müüride vahele.
03.01.23 TEHNIKA ... Kui tavaliselt kipuvad uutest tehnoloogiatest esmajoones rikkamad ja suuremad ettevõtted, siis peagi saavad virtuaal- ja liitreaalsuse tehnoloogiad kättesaadavaks väiksematele ettevõtetele ning kõrgkoolidele. Olulist rolli mängivad selles ka Tallinna Tehnikaülikooli teadlased.
03.01.23 TEHNIKA ... Kortermajade renoveerimisel kujutavad suurt probleemi vanad ventilatsioonisüsteemid. Kas neid tasuks parendada või on kõrgete energiahindade ajal siiski tark investeerida uude mehaanilisse ventilatsioonisüsteemi, uuris oma doktoritöös TTÜ vanemteadur Alo Mikola.
28.12.22 PSÜÜHIKA ... Pidevalt ühismeediat uudistades ei saa inimese mõistusel tekkida sügavat ja täielikku igavustunnet, osutab Ühendkuningriigi ja Iiri teadlaste uus uuring. Just täielik igavus on aga soodne pinnas uute ideede pähetulekuks.
22.12.22 TEHNIKA ... Koduses majapidamises, ka parimais peredes juhtub mõnikord, et natuke vett või muud vedelikku, aga mõnikord isegi rohkem kui natuke, sattub lauale või lausa põrandale.
21.12.22 TEHNIKA ... Millisena mingi värv inimsilmale paistab, sõltub sellest, kuidas värvimaterjal valgust neelab ja tagasi kiirgab. Tallinna Tehnikaülikooli kaasprofessori Riina Aavi sõnul annab nende omadustega mängimine teadlastele võimaluse lõputult uusi värve luua.
13.12.22 TEHNIKA ... Ameerika Ühendriikides asuvas Lawrence Livermore'i laboratooriumis tehtud katses eraldus aatomituumade liitmisel rohkem energiat, kui oli tarvis selleks kulutada. Teetähise ületamine on aga eeskätt sümboolse väärtusega ja pole veel selge, kas kasutatud lähenemist saab kasutada tulevikus elektri tootmiseks.
13.12.22 TEHNIKA ... Külmad ilmad on ju omamoodi toredad ka, aga kui külma käest tuppa tulla, siis võivad prilliklaasid uduseks minna. Või lähevad auto aknad seestpoolt uduseks.
06.12.22 TEHNIKA ... Tallinna Tehnikaülikooli teadlase sõnul võiksid inimesed oma elektritarbimist rohkem juhtida, et vähendada vajadust uute elektrijaamade rajamiseks ja elektrivõrku tehtavaid investeeringuid. Universaalteenus võtab aga inimestelt selleks motivatsiooni.
06.12.22 UNIVERSUM ... Ameeriklaste kosmoselaev Orion hakkas taas Maa suunas liikuma. Kui reisi teine pool sujub viperusteta, peaks Orion maanduma pühapäeva õhtul Vaiksesse ookeani.
05.12.22 R2 PORTAAL ... Energiakriisis soovitavad riigid oma kodanikel kodus temperatuuri alandada ja hoopis kampsun selga tõmmata. Kuna krüptovaluutade kaevandamine on väga energiamahukas, võivad kampsunilahenduse pooldajad need ajalooks muuta, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.