Tehnika

Euroopa Liidu andmekaitse määrus loob eeldused suureks andmevarguseks

14.08.19 ... Trahve kartvad ettevõtted avaldavad teabenõude peale inimeste sotsiaalkindlustusnumbri, osalise krediitkaardinumbri ja elukoha isegi juhul, kui päringu tegemiseks kasutatakse kõigile kättesaadavaid andmeid.

Murrangulise teadustöö preemia pälvisid supergravitatsiooni pioneerid

07.08.19 ... Kolme miljoni dollari suuruse läbimurde auhinna ehk Breakthrough Prize'i pälvisid sel aastal füüsika vallas supergravitatsiooni uurijad. Kuigi spekulatiivne teooria võib kirjeldada maailma paremini kui ükski teine teooria, pole võimalik veel selle paikapidavust proovile panna.

Eesti IT firma tehnoloogia aitab tuvastada võltsitud veine

30.07.19 ... Eesti küberturvalisuse ettevõte Guardtime kasutab plokiahela-tehnoloogiat, et aidata Austraalia veinimestritel tuvastada veinide päritolu ja autentsust ning nõnda võidelda veinipettustega.

ESTCube-1 positiivsele meediakajastusele aitasid kaasa kriitikata ajakirjanikud

29.07.19 ... 2008. aastal kuulis avalikkus esimest korda ESTCube'i tudengisatelliidist, mille eesmärk pidi olema katsetada kosmoses liikumiseks mõeldud päikesepurje ning õpetada tudengeid. See kuubik tegi Eestist kosmoseriigi, kasvatas põlvkonna meediapädevaid teadlasi ning kõiges selles on ajakirjanikel üks kandvamaid rolle.

Tehisintellekt seljatas pokkerimängijate koorekihi

12.07.19 ... Uus programm suudab võita professionaale järjepidevalt piiramata panustega ja mitme mängijaga Texas Hold'em pokkeris. Saavutus näitlikustab tehisintellekti võimekust lahendada probleeme, kus pole teada kogu selleks tarvilik info.

Tehnikaülikooli doktorant ehitas uudse energiasalvesti

10.07.19 ... Hiljuti Tallinna Tehnikaülikoolis kaitstud doktoritöös uuriti uudset energiasalvestit, mille ehitamiseks saab kasutada liitiumi asemel ka teisi, maailmas oluliselt laiemalt levinud keemilisi elemente.

Doktoritöö pakub lahenduse, mis vähendab lennuki kütusekulu kümnendiku jagu

03.07.19 ... Lennukite kütusekulu on korraga nii rahaliselt kulukas kui ka saastab oluliselt keskkonda. Tallinna Tehnikaülikoolis kaitstud doktoritöö pakub välja erinevaid tehnilisi lahendusi, kuidas vähendada lennukitiiva takistust ja suurendada tõstejõudu, et selle kaudu vähendada oluliselt kütusekulu ning süsihappegaasi saastet.

Tallinna tudengivormeli meeskond sai oma isejuhtiva sõiduki valmis

28.06.19 ... Tallinna tudengivormeli meeskond sai valmis Baltimaade esimese isejuhtiva vormeli.

Rahvusraamatukogu esitas teadlastele energiasäästlikuks rekonstrueerimise väljakutse

27.06.19 ... Eesti rahvusraamatukogu hoone valmis 1993. aastal pärast kaheksa aastat kestnud ehitust. Nüüd otsustati enne uue rekonstrueerimisprojekti koostamist tellida hoone energiaanalüüs Tallinna Tehnikaülikooli teadlastelt.

Teadlased võtsid eeskuju loodusest ja töötasid välja "elastse teemandi" tunnelipuuri

19.06.19 ... Tallinna Tehnikaülikooli materjaliteadlased töötasid välja materjali, mis teeb tunnelipuuride lõiketerad oluliselt kulumiskindlamaks. Inspiratsiooni said teadlased uurides muu hulgas mutinaha, kalasoomuste ja ränivetikate struktuuri.

Tehisintellekt tuvastab halvemini vaestest riikidest pärit objekte

17.06.19 ... Tehisintellekt tuvastab vaesematest riikidest pärit objekte halvemini, mis võib avaldada negatiivset mõju mitmesugustele süsteemidele, mis tehisintellektile tuginevad, sealhulgas iseautodele, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Ümber ilma seilanud vesinikulaev inspireerib eesti teadlasi

13.06.19 ... Tallinnas peatus maailma esimene vesiniklaev Energy Observer. Laeva meeskonna eesmärk on propageerida vesinikkütuste kasutamist maailmas. Ka eesti teadlased näevad selles suurt potentsiaali.

Tehnikaülikooli seade muudab päikesepaneelid märgatavalt tootlikumaks

12.06.19 ... Kogu maailm liigub paratamatult säästvama eluviisi poole. Keskkonna säästmine eeldab mõistagi senise elustiili ülevaatamist ning uute, säästlikemate lahenduste kasutuselevõttu ka meie igapäevatarbimises.

Pentakvark koosneb mesonist ja barüonist

07.06.19 ... Pentakvark, eriskummaline pisiosakeste ühendus, mis avastati Suures Tuumaosakeste Põrgutis LHCs neli aastat tagasi, on hakanud füüsikutele oma saladusi ilmutama.

Tehnikaülikooli teadlaste uuring aitab ehitada puitmaju tulekindlamaks

06.06.19 ... Tehnikaülikooli ehituskonstruktsioonide uurimisrühm analüüsis neli aastat puitkonstruktsioonide tulepüsivust, võttes sealjuures arvesse ka ehituses kasutatud isolatsioonimaterjalide mõju. Mis kasu saab Eesti ettevõtlus sellest tööst, selgub ERR Novaatori ja "Aktuaalse kaamera" teaduslugude seeria uuest loost.

Futuroloog: üksiku superjuhi edukultus kaob koos masin-inimestega

03.06.19 ... Automatiseerimine ja robotite pealetung võimaldab tegeleda inimkonnal pärast mitmeid aastaid masinate teenindamise asemel inimliku geniaalsuse arendamisega. Maailmas läbi löömiseks on aga olulisem kui kunagi varem usaldusväärne partner ning aus tagasiside, leiab Taani tuleviku-uurija Liselotte Lyngsø.

Digievolutsiooni indeksi autor: eestlased on e-rahvana ära hellitatud

23.05.19 ... Eestlaste kõrgete ootuste tõttu on digiriigi suhtes järjepidevalt samaväärse usalduse säilitamine juba praktiliselt võimatu, leiab digitaalse evolutsiooni indeksi kaasautor Ravi Shankar Chaturvedi. Eesti ja Põhjamaade eduloo laiem tutvustamine võiks aga sellegipoolest summutada tehnoloogiasfääris puhkenud külma sõja.

Mis suunas areneb nanotehnoloogia?

23.05.19 ... Me elame maailmas, kus materjaliteadus ja nanotehnoloogia on vaieldamatu osa meie igapäevaelust. Õige pea on saabumas aeg, mil näiteks nanomõõtmetes robotid puhastavad inimeste veresooni kolesteroolist. Enne seda tuleb aga hulk takistusi ületada.

Professor: Euroopa Liit suudab olla enamat kui regulatsioonide superriik

22.05.19 ... Euroopa Liidu katse kaitsta isikuandmeid võimestas küll üksikisikuid, kuid pole viinud radikaalselt uute teenuste sünnini, leiab Marko Turpeinen, tehnoloogia- ja innovatsioonikeskuse EIT Digital Finland juht. Kadunud pole ka oht, et inimeste käitumist mõjutavad üha enam automatiseeritud algoritmid.

Hiinas töötati väidetavalt välja ülehelikiirusega lennukite tegemiseks vajalik materjal

20.05.19 ... Hiinas töötati väidetavalt välja materjal, mis on võimeline pikema aja jooksul taluma äärmiselt kõrgeid temperatuure, mis tähendab, et see on sobilik ka ülehelikiirusega lennukite tegemiseks, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Häälassistendid saavad naistest kehvemini aru kui meestest

13.05.19 ... Paljud inimesed, kes kasutavad häälassistente, nagu Alexa või Google Home, on kursis sellega, et nad ei saa käsklustest alati päris täpselt aru. Kuid tundub, et nad saavad naistest kehvemini aru kui meestest, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Kaasaegne elektroonika sündis täna 65 aastat tagasi

10.05.19 ... 10. mail 1954 esitles Texas Instruments Ameerikas esimest ränitransistorit*, seda kuupäeva võib lugeda üheks kaasaegse elektroonika sünnipäevaks, kirjutab Tallinna Tehnikaülikooli vanemlektor Martin Jaanus.

Uus salvestustehnika talletab andmeid sadu tuhandeid aastaid

09.05.19 ... Aastaks 2020 on tekkinud inimtegevuse tagajärjel hinnanguliselt 44 triljoni gigabaidi jagu andmeid. Rühm USA teadlasi esitleb nüüd uudset andmetalletustehnikat, mis võimaldaks hoiustada neid potentsiaalselt sadu tuhandeid aastaid.

Kas teadsid, et umbes pooled Estonia teatri seintest on silikaattellistest?

08.05.19 ... Silikaattellis on nõukogudeaegne ehitusmaterjal, mis oli nii laialt kasutusel, et muutus inimeste silmis väga harilikuks ja seetõttu kohati väheväärtuslikuks. Eesti Kunstiakadeemia doktorant Maris Mändel uuribki, kas, kus ja kuidas võiks silikaattellistest arhitektuuri säilitada ja restaureerida sama moodi nagu näiteks keskaegseid paekivimüüre.

Katrin Merike Nyman-Metcalf ja Tanel Kerikmäe: krattide õiguskuulekusest

07.05.19 ... Tallinna Tehnikaülikooli õiguse instituudi professorid Tanel Kerikmäe ja Katrin Merike Nyman-Metcalf kirjutavad sellest, kuidas on lood Eestis tehisintellekti õiguskuulekusega ehk kuidas on Eestis maandatud tehisintellektiga seotud juriidilised riskid.

Eesti keele toeta virtuaalassistendid võivad keele säilimisele teha karuteene

07.05.19 ... Google avalikustas hiljuti eestikeelse kõnetuvastuse, mis Eesti keeletehnoloogide sõnul aitab küll kaasa eesti keele alahoidmisele, kuid tõstab esile uue võimaliku probleemi. Kui Eestiski muutuvad populaarseks virtuaalsed assistendid, mis nende hinnangul lähiajal eesti keeles rääkima ei hakka, siis hakkavad lapsed nendega rääkima inglise keeles, mis võib eesti keele säilimisele teha karuteene.

25 aastat La Manche'i tunnelit: mida on sellest õppida Tallinna-Helsingi tunneliks?

06.05.19 ... 50 km tunnelit, 11 tunnelipuuri, ligi 3,5 aastat läbindamistööd, 24 tundi ööpäevas – nii sai lõpuks valmis Eurotunnel, mille avamisest täna, 6. mail möödub 25 aastat. Mida oleks Eestil ja Soomel praegu teadmiseks võtta selle tunneli rajamisest ja kasutamisest, selle üle arutleb TalTechi geoloogia instituudi teadlane Rutt Hints.

Ligi 100 huvilist lõi Tõraveres kosmosega seotud projekte

05.05.19 ... Ligi 100 kosmosehuvilist kogunes nädalavahetuseks Tõravere observatooriumisse, et 48 tunni jooksul luua toimivaid prototüüpe, mis suudaks kosmosesse lennata ja samas kosmoseandmeid maa peal ära kasutada.

Usutlus Tanel Ermi ja Scott Van Vlietiga: Microsoft pole kuri suurkorporatsioon

29.04.19 ... Möödunud nädalal asendati sümboolse žestina Skype'i Tallinna kontori logo Microsofti omaga. Skype Eesti arenduskeskuse juht Tanel Erm ja Microsofti intelligentsete kommunikatsioonisüsteemi osakonna juht Scott Van Vliet kinnitasid ERR Novaatorile antud intervjuus, et tegu on kosmeetilise muutusega ja ettevõte plaanib kasvatada Eestisse tehtavaid investeeringuid.

Tallinna lasteaialapsed panid proovile oma teadmised robotitest

25.04.19 ... Tallinna lasteaialapsed panid Südalinna koolis oma robootikateadmised proovile.

Uus ajuliides muudab mõtted arusaadavaks kõneks

25.04.19 ... Mitmed närvihaigused ja vigastused jätavad patsiente ikka ning jälle kõnevõimeta. USA teadlased esitlevad nüüd aju ja masinat ühendavat liidest, mis muundab inimeste ajuaktiivsuse arusaadavaks kõneks juba lühikese treeningperioodi järel.

Vanarooma ehitiste maavärinakindluse võti hakkab selguma

24.04.19 ... Juba vanad roomlased võisid luua katse ja eksituse meetodil metamaterjale, mis muutsid amfiteatrid maavärina käigus vallanduvate suure purustusjõuga lainete suhtes osaliselt läbipaistvaks, järeldavad prantsuse teadlased.

Tehisintellekt aitab tuvastada tänavapiltidelt ebavõrdsuse ilminguid

22.04.19 ... Sotsiaalsel ja majanduslikul ebavõrdsusel puudub lihtne lahendus, kuid abi võib pakkuda süsteem, mis tuvastab tänavapiltidelt automaatselt ebavõrdsuse ilminguid, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Tartus pidasid robotid lahingut

20.04.19 ... Tartus Kammivabrikus peeti laupäeval traditsioonilist robolahingut.

Uus metamaterjal lahendab valguskiirusel keerukaid matemaatika ülesandeid

17.04.19 ... Teadlased on loonud metamaterjali, mis lahendab sellest mikrolaineid läbi lastes peaaegu momentaalselt keerukaid matemaatika ülesandeid. Materjalist võiks tõusta kasu näiteks uute kontserthallide rajamisel ja koduseinte vahel wifi-ruuterile parima asukoha leidmiseks.

Tehnikaülikooli teadlaste uudne lahendus puhastab vett elektriga

17.04.19 ... Puhta joogivee saamiseks võib seda puhastada klooriga, millel on kaudselt vähki tekitav mõju. Võib puhastada ka osooniga, mis on aga kallis. Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste uudne lahendus aga puhastaks vett elektri abil.

Suur analüüs: kas elektriauto ikka säästab kliimat?

12.04.19 ... Elektriauto eelistamine säästab kliimat, kui sellega kavatsetakse läbida enam kui 90 000 kilomeetrit, selgub saksa teadlaste põhjalikust analüüsist. Pikas plaanis tõuseb autorite sõnul elektriauto ostmisest kasu ka Eestis. Tasakaalupunktini jõudmine võib võtta mõne aasta kauem.

Raport: Lääs peab Huaweist lähtuvate riskide suhtes ettevaatlik olema

02.04.19 ... Demokraatlikud lääneriigid peavad 5G sidevõrkude rajamisel arvestama riske, mis kaasnevad Hiina ettevõtte Huawei pakutava tehnoloogia kasutamisega, kuna selle kaudu võib kompartei poolt juhitud Hiina Rahvavabariik saada neis riikides suure mõju, öeldakse Tallinnas tegutseva NATO küberkaitse keskuse teadurite koostatud raportis.

Minituumajaama arendaja: ehitame esimese reaktori 2020. aastate lõpuks

02.04.19 ... Suurte tuumajaamade ehitamist on raske põhjendada isegi suurriikidel. Kasvuhoonegaaside vähendamiseks ja kliimamuutuste aeglustamiseks aga vaid taastuvenergiast ei piisa, viitab neljanda põlvkonna tuumareaktoreid arendava ettevõtte Terrestrial Energy finantsjuht Canon Bryan.

Sandor Liive näeb väikeses tuumajaamas Eestile suurt võimalust

02.04.19 ... Fermi Energia OÜ omanikeringi kuuluv endine Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive ütles, et neljanda põlvkonna väike tuumajaam oleks tõsiseltvõetavaks alternatiiviks täna põlevkivist toodetavale elektrienergiale. Teisipäeval on Eestis seda tehnoloogiat tutvustava Kanada ettevõte Terrestrial Energy esindaja.

Zuckerberg tahab valitsustelt aktiivsemat rolli veebi reguleerimisel

31.03.19 ... Facebooki juht Mark Zuckerberg ärgitas laupäeval valitsusi etendama aktiivsemat rolli interneti reguleerimisel ning kutsus riike üles kiitma heaks oma versioonid Euroopa Liidu reeglitest, mille eesmärk on kaitsta kasutaja privaatsust.

Tartu Ülikooli professor paneb tehisintellekti äriprotsesse juhtima

28.03.19 ... Täna välja kuulutatud enam kui kahe miljoni eurone teadusrahastus võimaldab välja töötada senisest tõhusamaid äriprotsesse juhtivaid IT-lahendusi. Maineka ERC grandi pälvinud infosüsteemide professor, Marlon Dumas, on selleks välja töötamas tööriista nimega Pix.

Kuidas Eesti kosmose- ja kaitsetehnoloogiad maailma paremaks muudavad?

28.03.19 ... Täna pidas Tartu Ülikooli kosmose- ja kaitsetehnoloogiate professor Mart Noorma inauguratsiooniloengu. Ta rääkis ülikooli muuseumi valges saalis teemal "Kuidas Eesti kosmose- ja kaitsetehnoloogiad aitavad maailma paremaks muuta".

Tartu Ülikooli materjaliteadlane lõi maailma esimese robotväädi

28.03.19 ... Tartu Ülikooli intelligentsete ja arukate materjalide labori materjaliteadlased on aastaid töötanud tehislihastega, kuid nüüd on leitud uus suund taimerobootikasse. Nimelt ehitasid nad täiesti ainulaadse taimevääti matkiva roboti, mis on võimeline väädil turnima ja ronima.

Meditsiiniteadlased: võimalus tapjarobotite keelustamiseks hakkab käest libisema

26.03.19 ... Maailmal on jäänud iseseisvalt inimeste elu ja surma üle otsustavate robotite keelustamiseks vähem kui aasta, hoiatab maailma meditsiiniteadlaste avalikku pöördumist eest vedanud Emilia Javorsky.

Google avalikustas videomänguplatvormi, mille kasutamiseks on vaja ainult brauserit

25.03.19 ... Google avalikustas eelmisel nädalal Stadia, teenuse, mis võimaldab inimestel mängida videomänge ilma spetsiaalsete konsoolide või kõrgekvaliteediliste arvutiteta. Selle asemel mängivad mängijad tavalistes sülearvutites, tahvelarvutites või telefonides, samas kui kõik ressursinõudlikud protsessid toimuvad Google'i serverites, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Eesti 27 aastat internetis välismaailmaga: teadlaste uus andmeedastustehnoloogia

25.03.19 ... 26. märtsil 27 aastat tagasi sai Eesti esimese internetiühenduse välismaailmaga, mis toimis satelliidi kaudu Tallinna ja Stockholmi vahel ning see muudab märgiliseks ka seekordse Eesti ja Rootsi teadlaste saavutuse.

Ainel ja antiainel tuvastati uus erinevus

22.03.19 ... Teadlased on avastanud veel ühe väikese erinevuse aine ja antiaine vahel, mis aitab lõppkokkuvõttes seletada seda, miks üldse midagi on.

TÜ plasmafüüsikud arendavad tehnoloogiat, mis aitab õhku puhastada

22.03.19 ... Ehkki päikese- ja tuuleenergeetika tähtsus üha kasvab, sõltume endiselt kütuste põletamisest nii transpordisektoris kui ka elektri ja sooja tootmisel. Kütuste põletamisega kaasnev peamine keskkonnaprobleem on seotud tekkivate heitgaasidega ja selle lahendamisel saab aidata plasmatehnoloogia, kirjutab Tartu Ülikooli plasmatehnoloogia vanemteadur Indrek Jõgi.

Moodulreaktori arendaja: Eestis võiks asendada põlevkivi minituumajaam

15.03.19 ... Kuigi praegu on tuumaenergia fossiilkütuste asendamiseks liiga kallis, aitaks tagada uue põlvkonna tuumajaam ühtaegu Eesti energiajulgeolekut ja langetada elektrihinda, leiab Eestit väisanud ettevõtte Moltex Energy esindaja Simon Newton.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: