Tehnika

Haridustehnoloog: YouTube'i videod võivad päästa reaalainete õppe

23.11.20 HARIDUS ... Loodus- ja täppisteaduste ained nagu keemia, füüsika, matemaatika ja bioloogia on ühiskonna arenguks vajalikud, kuid paljude õpilaste silmis keerulised ja igavad. Tartu Ülikooli haridustehnoloog Wilson Ofotsu Otchie pakub võimaliku lahendusena välja videoplatvormi YouTube videod, mis tooks abstraktsed teemad õpilaste jaoks lähemale.

Teadlased peatasid enda sõnul osaliselt inimrakkude vananemise

23.11.20 TERVIS ... Iga kord, kui mõni rakk inimese kehas pooldub, kaotab inimene tükikese oma noorusest. Selle käigus lühenevad meie pärilikkusinfot kandvate kromosoomide otsad ehk telomeerid. Nüüd on Iisraeli teadlased enda sõnul 26 patsiendil selle lühenemise tagasi pööranud

"Prillitoosi" arvutitund: kuidas veebis raamatuid laenutada ja lugeda

23.11.20 TEHNIKA ... Seekordses arvutiõppe rubriigis õpime, kuidas kasutada Tallinna Keskraamatukogu e-raamatukogu ELLU, kus on võimalik raamatuid laenutada ja internetis neid lugeda.

Arvustus | "Replacing Aging" kui inimmasinate remonditöökoja äriplaan

18.11.20 TERVIS ... Igavese nooruse otsingud ei kuulu enam pelgalt mütoloogia ega fantaasia valda. Populaarteaduslikus monograafias "Replacing Aging" esitab neuro- ja geeniteadlasest autor üsna üksikasjaliku kujutluspildi, kuidas elundite, kudede ja rakkude asendamine uutega saaks juba lähitulevikus pikendada inimese kui bioloogilise masina tervena elatud aastaid.

Eesti teadlaste loodud meetod aitab puhastada vett antibiootikumijääkidest

18.11.20 TEHNIKA ... Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste loodud uus osoonimeetod puhastab vett antibiootikumijääkidest.

"Prillitoosi" nutiabi: kuidas kasutada Skype'i

16.11.20 TEHNIKA ... Seekordses nutiabi tunnis õpime, kuidas saab arvutis Skype'i alla laadida ja seda kasutada.

Nutikatest disainerrakkudest tõuseb kasu nii ravimiarenduses kui ka keskkonnaseires

16.11.20 TEHNIKA ... Elusaid mikroobirakke saab kasutada tööriistana, mis annavad infot keemilistest või füüsikalistest protsessidest. Tartu Ülikoolis töötatakse välja bakterirakke, mille abil on võimalik uurida antibiootikumide toimeid bakteritele organismis.

Eesti esimese päikeseauto loojad loodavad masinat aprillist Eesti teedel testida

15.11.20 TELE/RAADIO ... Saates "Hommik Anuga" olid külas Eesti esimest päikeseautot välja töötava ettevõtte Solaride tegevjuht Kristel Leif ja mehhaanilise inseneeria juht Karl August Tatunts, kes rääkisid projekti edenemisest, väljakutsetest ja eesmärkidest.

Tuule- ja päikeseenergiaga saaks katta 80 protsenti elamu energiavajadusest

12.11.20 TEHNIKA ... Maaülikoolis tehtud doktoritöös uuriti võimalusi, kuidas suurendada kohapeal tuulest ja päikesest toodetud taastuvenergia kasutamist. Tööst selgus, et kui tuule- ja päikeseenergia salvestada vaakumisoleeritud mahutitesse, saaks elamu aastasest energiavajadusest katta pea 80 protsenti.

Uuring: arvutimängudest otsivad enim tuge madala enesedistsipliiniga mehed

11.11.20 PSÜÜHIKA ... Arvutimängud ehk videomängud ja nende mängimine on miljarditesse ulatuva käibega majandusvaldkond. Hiljuti avaldatud Eesti, Saksamaa ning Austraalia teadlaste koostööna sündinud uurimuses toodi välja isiksuseomadused ning arvutimängude mängimise motiivid, mis on seotud suurema arvutimängude mängimisele kulutatud ajaga.

"Prillitoosi" nutiabi: kuidas kasutada Gmaili rakendust

10.11.20 TEHNIKA ... Seekordses nutiabi tunnis õpime, kuidas oma nutitelefonis saab kasutada Gmaili rakendust.

Eesti teadlaste loodud süsteem aitab kaladel hüdroelektrijaamas ellu jääda

10.11.20 TEHNIKA ... Eesti biorobootikud koostöös teiste Euroopa teadlastega on loonud tugisüsteemi, mis aitab analüüsida kalade liikumise ohutust uute hüdroelektrijaamade ehitamisel ning olemasolevate hindamisel.

Õunad ja sõõrikud inspireerivad teadlasi looma tuleviku tuumareaktoreid

10.11.20 TEHNIKA ... Tuumasüntees on tuumaenergia tulevik – tootmine on ohutum ja keskkonnasõbralikum, kuid siiani mõistatavad teadlased, kuidas saaks tuumasünteesi abil energiat toota nii, et see reaalselt ennast ka ära tasuks. Inglismaal käivitati hiljuti uut tüüpi õunakujuline eksperimentaalne reaktor, mis avab tee senistest palju kompaktsemate jaamadeni.

Esimene taimede abil valmistatud gripivaktsiin läbis inimkatsed edukalt

09.11.20 TERVIS ... Kanada ja Soome teadlased valmistasid esimese taimepõhise gripivaktsiini. Geenmuundatud tubakas valmiv vaktsiin läbis kaks kolmanda faasi kliinilist katset ning oli tõhususelt võrreldav praegu turul olevate vaktsiinidega. Tulevikus oleks võimalik uue tehnoloogia abil võimalik toota vaktsiini kiiremini ja suuremates kogustes.

Maiad ehitasid läänepoolkera esimese veefiltrisüsteemi

06.11.20 AJALUGU ... Muistses Kesk-Ameerikas elanud maiad olid vee puhastamises omast ajast üksjagu ees. Ühe nende suurlinna veehoidla põhjast leitud poorsed kivimisetted viitavad omaaegsele nutikale veefiltrisüsteemile, kirjutavad Cincinnati Ülikooli teadlased.

Geneetikud astusid kasvu mõjutavate geenide leidmisele sammu lähemale

04.11.20 TERVIS ... Rahvusvaheline teadlasrühm leidis enam kui nelja miljoni inimese pärilikkusainet uurides umbes 10 000 markerit, mis seletavad ära lõviosa inimeste kasvuerinevustest. Ehkki leitud on vaid markerid, teeb nende teadmine pikkust reguleerivate geenide leidmise edaspidi hõlpsamaks.

Imepisike voltmeeter mõõdab pinget rakuorganelli membraanil

04.11.20 TEHNIKA ... Elekter on tähtis jõud ka inimese kehas. Võib öelda, et nii meie süda kui ka aju käivadki elektriga, seetõttu annavad nende organite seisundist hea ülevaate elektrokardiogramm ja elektroentsefalogramm.

"Prillitoosi" nutiabi: kuidas telefoniga ilusaid pilte teha

02.11.20 TEHNIKA ... Seekordses nutiabi tunnis õpime, kuidas teha nutitelefoniga ilusaid pilte ja videoid.

Juristid jäävad krattide kasutamise reguleerimisega kimbatusse

02.11.20 TEHNIKA ... Tehisintellekt ehk niinimetatud kratt saab üha rohkem igapäevaseks osaks meie elus, kuid selle õiguslik reguleerimine on keeruline. Justiitsministeeriumis on kavas koostada eraldi tehisintellekti seadus, kuid teadlaste hinnangul nii seda valdkonda reguleerida ei saa.

Teadlased panid Boston Dynamicsi robotkoera Tšernobõli tuumajaama uurima

28.10.20 VÄLISMAA ... USA robootikaettevõte Boston Dynamics on loonud robotkoera, millega pääseb ligi keerulistesse kohtadesse. Bristoli ülikooli teadlased viisid roboti Tšernobõli aatomielektri-jaama, et katsetada kiirguse mõju.

Robotid suudavad valeuudiste vastu võidelda vaid inimeste abiga

28.10.20 MEEDIATAIP ... Algoritmid ja arvutiprogrammid saavad inimesi valeuudiste märkamisel aidata, kuid iga veebiruumis nähtava vale paljastamiseks läheks tarvis inimesega võrreldavat tehisintellekti. Samal ajal võib viia väärinfo automaatselt veebist eemaldamine viia kergesti sõnavabaduse ja demokraatia piiramiseni, leiavad arvutiteadlased.

Eesti teadlaste loodud meetod teeb ravimitootmise keskkonnasõbralikumaks

27.10.20 TERVIS ... Kui traditsiooniliselt toodetakse mitmeid ravimeid keemiatööstuses lahusteid kasutades, mis võivad tekitada mürgiseid jääkaineid, siis mehhanokeemilisi meetodeid kasutades on tootmise protsess keskkonnasõbralikum.

Marek Strandberg: vask suudab hävitada baktereid ja lagundada viiruseid

26.10.20 TERVIS ... Metallide antibakteriaalseid omadusi on palju uuritud, kuid neid on kasutatud märksa vähem. Koroonaepideemia puhkedes on igasugused uued lahendused teretulnud ja inimeste tervist võiks kaitsta näiteks vase abil, leiab materjaliteadlane Marek Strandberg.

"Prillitoosi" arvutitund: kuidas kasutada Gmaili

26.10.20 TEHNIKA ... Seekordses nutiabi tunnis õpime, kuidas luua endale Google'i konto ja seeläbi ka Gmaili kasutada.

Covid-19 leviku tõkestamisel võib mängida võtmerolli hea ventilatsioon

20.10.20 TERVIS ... Kui kevadel olid teadlased seisukohal, et uue koroonaviiruse vastu aitab kahemeetrine vahemaa, siis hiljutine ülevaateartikkel kinnitab, et viirust sisaldavad piisad võivad kanduda palju kaugemale, mistõttu aitab viirusega võidelda eeskätt korralik ventilatsioonisüsteem.

"Prillitoosi" arvutitund: kuidas kasutada arvuti töölauda

20.10.20 TEHNIKA ... Seekordses nutiabi tunnis saame lähemalt tuttvaks arvuti töölauaga ja õpime internetist faile salvestama.

Uudisterobot: tööriist või kaasautor?

20.10.20 ÜHISKOND ... Robotajakirjandus ja masinuudised kõlavad tulevikumuusikana. Tõenäoliselt oleme aga lugejatena nendega juba iseenese teadmata kokku puutunud, vahendab veebiajakiri Peegel.

Teadlased mõõtsid rekordiliselt lühikese ajavahemiku

19.10.20 TEHNIKA ... Teadlased seadsid ajalised piirid zeptosekundi skaalal toimuvale sündmusele. Täpsemalt kulus valguseosakesel vesinikumolekuli pikkuse vahemaa läbimiseks 247 zeptosekundit.

TTÜ teadlane pani nutiseadmed omavahel tõhusamalt rääkima

16.10.20 TEHNIKA ... Hiljuti Tallinna Tehnikaülikoolis kaitstud doktoritöö raames tehtud arendustöö aitab ühtlustada asjade interneti ehk targa keskkonna sensorandmeid. Nutikate seadmete koostöö võiks muutuda seeläbi oluliselt kiiremaks ja tõhusamaks.

Suur unistus on täitunud: materjal on ülijuht toatemperatuuril

15.10.20 TEHNIKA ... Viisteist kraadi on eluruumi kohta ehk jahedavõitu, kuid füüsikutel ja füüsikasõpradel, aga usun, et ka kuulajatel ja lugejatel on selle temperatuuri üle nüüd põhjust rõõmustada, sest just sellise soojuse juures on nüüd õnnestunud panna üks materjal ülijuhtima.

"Prillitoosi" netiabi: kuidas kasutada Google'i otsingumootorit

12.10.20 TEHNIKA ... "Prillitoosi" netiabi teises osas saame tuttavaks, kuidas Google'i otsingumootorist infot otsida ja kuidas kasutada kaardirakendust Google Maps.

Selgus heli kiiruse ülempiir universumis

12.10.20 TEHNIKA ... Teadlased on teinud kindlaks kõige suurema kiiruse, millega heli võib liikuda. See kiirus on 36 kilomeetrit sekundis ehk umbes kaks korda suurem kui heli kiirus teemandis, maailma kõige kõvemas materjalis.

Nobeli keemiapreemia läks geenikääride loojatele

07.10.20 TEHNIKA ... Nobeli auhinna keemias pälvisid Emmanuelle Charpentier ja Jennifer A. Doudna, kes leidsid uue meetodi elusolendite DNA muutmiseks.

Uuring: Beiruti plahvatus oli üks ajaloo tugevamaid

06.10.20 TEHNIKA ... Augustis Beirutis toimunud plahvatus oli Sheffieldi Ülikooli ehitustehnika ja tsiviilehituse teadlaste sõnul üks ajaloo tugevamaid inimtekkelisi plahvatusi, mis polnud seotud tuumapommi lõhkemisega.

"Prillitoosi" nutiabi 1: kuidas valida arvuti parooli ja surfata internetis

05.10.20 TEHNIKA ... Uue "Prillitoosi" videosarja esimeses osas õpime oma arvutit võõraste eest parooliga kaitsma. Samuti anname näpunäiteid, kuidas internetti kasutada, näiteks sealt uudiseid lugeda.

Eesti müüonidetektor võib asendada lennujaamade röntgenseadmed

28.09.20 TEHNIKA ... Eesti teadlaste ja ettevõtjate ehitatud müüonidetektor võiks asendada tulevikus lennujaamades, postikeskustes ning mujal pruugitavad röntgeniaparaadid. Esimese tööstuslikult toodetava seadmeni jõudmine võib võtta veel mõne aasta.

TTÜ teadlased katsetasid Muhu rannikuvees maailmas ainulaadseid rõhuandureid

27.09.20 TEHNIKA ... Tallinna tehnikaülikooli teadlased loopisid pühapäeval lennukilt Muhu rannikumerre ligi 20 000 euro väärtuses maailmas ainulaadseid rõhumõõtmisandureid. Tegemist oli eksperimendiga, uurimaks, kas Eestis väljatöötatud tehnikat saaks ka tulevikus teadusuuringutel kasutada.

Roostevaba terase eelkäijat valmistati juba 1000 aasta eest

24.09.20 AJALUGU ... Kroomteras, mida tunneme tänapäeval pigem roostevaba terase nime all, polegi nii hiljutine leiutis, kui seni arvatud. Värske areholoogiauuring näitab, et muistsed pärslased valmistasid samalaadset sulamit juba pea milleeniumi eest.

Uuringu kohaselt on Eesti maapõues üsna suured uraani varud

22.09.20 TEHNIKA ... Eesti teadlastel valmis hiljuti uuring, mille kohaselt on maapõues üsna suured uraani varud. Riik siiski uraani kaevandamisega tegeleda ei plaani ning fookus on haruldastel muldmetallidel ja akumetallidel.

Elon Musk teatab akupäeval maailmale "ajusid sodiks laskva" uudise

22.09.20 R2 TEHNIKAMINUTID ... Tesla omanik Elon Musk teatab akupäeval ehk 22. septmebril maailmale "ajusid sodiks laskva" uudise. Oletatavasti ütleb ta, et Tesla hakkab edaspidi ise oma elektrisõidukite akusid tootma. Arendatav uut tüüpi aku langetab elektriauto hinda ning võib raputada kogu maailma elektriturgu, arutleb R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tehisintellekt ulatab tulevikus arstidele abikäe

11.09.20 TEHNIKA ... Tehisintellekt võiks tuua meditsiinis kaasa revolutsiooni, aidates kaasa ravitulemuste, patsientide ravikogemuste ning raviteenustele ligipääsu parendamisele, samuti tõstaks tehisintellekt teenuste tõhusust, selgub värskest raportist. Siiski on oluline tervishoiutöötajate koolitamine, et tulevikus tehisintellekti tundvatest spetsialistidest puudust ei oleks.

Hiigelkaamera tegi brokolist maailma suurima digifoto

10.09.20 TEADUSELU ... SLACi riikliku kiirendilabori teadlased tegid maailma esimesed 3200 megapikslilise lahutusvõimega digifotod. Kasutatud kaamerast loodetakse tulevikus suurt abi astronoomias.

Facebooki kolinud Eesti nõiad ennustavad GIFide abil tulevikku

09.09.20 ÜHISKOND ... Ühismeediaajastul kolivad oma tegevuse Facebooki ka end nõiana määratlevad inimesed. Ehkki ekraani vahendusel ei saa nad osutada klientidele näiteks energiaravi, löövad Facebookis õitsele kiired ennustused pendli või GIFide abil, kirjutavad Tallinna Ülikooli meediauurijad Berit Renser ja Katrin Tiidenberg.

Lugeja küsib: mille poolest on ralliauto kütus eriline?

08.09.20 TEHNIKA ... Nädalavahetusel toimunud Rally Estonia valguses hakkas Novaatori lugejat huvitama, mille poolest on ralliauto kütus eriline võrreldes tavalise kütusega. Selgitab Tallinna Tehnikaülikooli keemia professor Allan Niidu.

Doktoritöö aitab paremini Läänemere punavetikaid väärindada

04.09.20 TEHNIKA ... Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi doktorant Mihkel Saluri uuris oma väitekirja raames Läänemere punavetikates sisalduvaid biomakromolekule ja nende potentsiaalseid rakendusi erinevates valdkondades.

Puust ja punaseks: mida närvigaasid inimesega teevad?

14.03.18 TEHNIKA ... Saksamaa valitsus teatas sel nädalal, et augustis mürgistusnähtudega Berliini ravile toimetatud Vene opositsiooniliider Aleksei Navalnõi mürgitati närvimürgiga Novitšok. Avaldame sel puhul uuesti eksspiooni Sergei Skripali mürgistamisjuhtumi järel koostatud ülevaate.

Uut tüüpi plasti saab korduvalt ümber töödelda

03.09.20 TEHNIKA ... Maailm hakkab plasti täis saama, kuid üha rohkem toodetakse seda juurde, sest materjalina on ta väga sobivate omadustega.

Seentest putukateni: inimesed keetsid Eestis värvi kõigest ettejuhtuvast

28.08.20 AJALUGU ... Ajalooliste tekstiiliesemete uuringul ja taastamisel, aga ka näiteks kriminalistikas ja uute materjalide tootmisel on sageli vaja kindlaks määrata mõne materjali koostis või värv. Tartu Ülikooli keemik arendas oma doktoritöös välja meetodid, mis võimaldavad hõlpsalt teha kõike eelnimetatut Eesti oma laborites.

Kosmoseteleskoop hakkab ulguplaneete avastama

24.08.20 UNIVERSUM ... Ameerika Ühendriikide kosmoseagentuuris NASA kavandatav uus kosmoseteleskoop Roman võib avastada meie galaktikast sadu üksikult ilmaruumis hulkuvaid planeete, mis ei tiiruta ühegi tähe ümber.

Teadlased nuputavad, mida teha punase mudaga

21.08.20 KESKKOND ... Alumiiniumi tootmisel tekib söövitav ja muldmetallirohke jääkaine ehk punane muda. Viimast kuhjub planeedi jäätmehoidlatesse üha rohkem. Sestap otsivad teadlased üle maailma praktilisi lahendusi, kuidas punast muda uuesti kasutusse suunata, vahendab Science.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: