26.09.23 TEHNIKA ... Tõdemust, et raadio pilti ei näita, võib pidada sama vaieldamatuks väiteks kui ükskõik millist muud põlist rahvatarkust. Küll aga tundub, et vastupidine ütlus – pilt raadiot ei mängi – on uuemate tehnikasaavutuste valgel sattunud kahtluse alla.
25.09.23 TEHNIKA ... Ajal, mil masinad ja materjalid lähevad üha nutikamaks, ei ole palju imestada, et mõne nutika linna nutikas majas läheb nutikamaks ka aken.
20.09.23 TEHNIKA ... Tallinna Tehnikaülikooli teadlased lõid uue mudeli, mis aitab muuta biomassist toidu tootmise tulevikus senisest tõhusamaks. Põhilist abimeest kujutab selles protsessis uudsete omadustega punane pärm.
18.09.23 TEADUSELU ... Ehkki tööstuse digiteerimine ja tehisintellekti areng kiirendab märkimisväärselt biotehnoloogia arengut, ei kao vajadus inimliku loomingulisuse ja kriitikameele järele kuhugi, leiab Taani Tehnikaülikooli Novo Nordiski fondi bioloogilise jätkusuutlikkuse keskuse teadusdirektor Lars Nielsen. Muutuv maailm avab täiendava võimaluse ka IT-vallas vilunud Eesti ülikoolidele.
12.09.23 TEHNIKA ... Igas sekundis müüakse maailmas 73 paari teksapükse. Samas kulub ühe teksapaari tootmiseks 7000 liitrit vett. Üks võimalus ressursimahuka teksatööstuse kestlikumaks muutmiseks on luua vastupidavamaid kangaid. Eesti tööstusdoktorant töötaski selle kallal, kuidas leida parim teksakanga kiuline koostis ja optimaalsed parameetrid keskkonnahoidliku laserkulutuse tegemiseks.
07.09.23 TEHNIKA ... Vedelike pumpamine on tähtis tegevus. Kogu maailmas tarbitavast elektrienergiast kulub mõne uuringu järgi tervelt viiendik vedelike pumpamisele, nii tööstusmasinates kui ka elumajade veevärgis.
04.09.23 TEHNIKA ... Tass kohvi on meeldiv hommikujook, kuid kohvist jääb ikka järele ka paras ports kohvipaksu, jahvatatud ube, millest maitse-, -aroomi ja virgutusained on välja tõmmatud.
25.08.23 TERVIS ... Geenikääridena tuntud CRISPR/Cas9 süsteem tõi esmakirjeldajatele 2020. aastal Nobeli keemiaauhinna. Ehkki selliste kääridega saab inimese geenikoodist haige koha piltlikult öeldes välja lõigata, jääb kobakas tööriist kohati tömbiks. Vilniuse Ülikooli biokeemika professor Virginijus Šikšnyse sõnul käib tema laboris töö uute peenemate kääride leidmiseks.
23.08.23 TEHNIKA ... Millised loomad metsas elavad ja askeldavad, on mõnikord keeruline täpselt öelda, sest mets võib olla paks ja loomade jäetud jälgede ja muude asitõendite peale alati ei satu.
17.08.23 TEHNIKA ... Meie ajastu väidetavast tõejärgsusest on viimasel ajal vist natuke vähem juttu olnud kui enne, aga võib-olla oleme olukorraga juba harjuma hakanud.
10.08.23 TEHNIKA ... Hiljaaegu raputas teadusmaailma järjekordne teade toatemperatuuril toimiva ülijuhi avastamisest. Kuigi füüsika "Püha Graali" avastamisest on teateid ka varem tulnud, pole neid kunagi suudetud korduskatsetes veenvalt jäljendada. Koreast saabunud teate suhtes on Eesti teadlased ettevaatlikult lootusrikkad ja samas ka äraootaval seisukohal.
07.08.23 VÄLISMAA ... USA valitsuse teadlased kordasid edukalt eelmise aasta detsembri termotuumakatsetust, mille käigus suudeti toota rohkem energiat, kui testi tegemiseks kulus.
03.08.23 TEHNIKA ... Teadlased avastasid uue viisi, kuidas tsemendis elektrit talletada. Taolise kondensaatortsemendi edasi arendamine võimaldaks muuta hoonete vundamendid ja isegi sõiduteed energiakandjateks.
28.07.23 ÜHISKOND ... Ameerika Ühendriikide presidendivalimiste ajal 2020. aastal muutsid Facebook ja Instagram ajutiselt katse jaoks oma algoritmi. Ehkki muudatuse mõte oli kõlakodadesse kapseldumist vähendada, jäid inimeste poliitilised vaated endiseks, kirjutavad USA teadlased.
24.07.23 LOODUS ... Kuna Eesti äikesehooaeg jääb kitsalt suvekuudesse, on äikeselöökide sagenemine näiline, ütleb äikeseteadlane Sven-Erik Enno. Küll aga peaks inimene tema sõnul äikese ajal varju otsima ning vältima koduski elektriseadmeid ja vett.
24.07.23 TEHNIKA ... USA teadlased täheldasid esimest korda, kuidas metallitükki tekkinud mõrad sulandusid kokku ilma inimesepoolse sekkumiseta. Kui taolist nähtust õnnestuks ära kasutada argielus, võiks tulevikus luua iseparanevaid metallkonstruktsioone, mis pikendaks näiteks ehitiste ja masinate eluiga.
24.07.23 TEHNIKA ... Juturobot ChatGPT aitab kehvema kirjutamisoskusega inimestel paremaid tekste luua, leidsid Ameerika Ühendriikide teadlased. Oskuslike kirjutajate töö kvaliteeti kratt aga eriliselt ei paranda.
14.07.23 TEHNIKA ... Ehkki tehisaru tulevik ja võimalikud mõjud pole veel sugugi selged, on sellest saanud juba praegu osa paljude valgekraede tööelust. Ehkki pikas vaates ei kao olemasolevad ametid kuhugi, võib tehisaru rakendamisoskusest sõltuda nii mõnegi inimese karjäär ja firma tulevik.
07.07.23 TEHNIKA ... Kuigi tehisintellektiga seotud eksistentsiaalseid riske ei tohi eirata, paisutab nendest pidevalt rääkimine TI-lahendusi ümbritsevat kõmu. Viimane omakorda aitab juhtida tähelepanu kõrvale juba praegu inimesi vaevavatelt probleemidelt ja hägustada suurte IT-ettevõtete vastutust, leiab Alan Turingi instituudi eetikauurija Mahiri Aitken.
07.07.23 TEHNIKA ... Maaelu Teadmuskeskuses (METK) on valmis saanud suur andmebaas Eesti maasikate kohta. Andmebaas aitab teada saada, kas maasikad, mille müüja väidab olevat Eestis kasvatatud, seda ikka tõepoolest on.
06.07.23 TEHNIKA ... Kui tarkvaras ja veebis varitsevate ohtude osas on inimeste teadlikkus viimasel kümnendil oluliselt kasvanud, siis riistvarast lähtuvatele riskidele mõeldakse vähem. Tallinna Tehnikaülikooli teadlased uurivad, kuidas muuta arvutikiibid jäljendamiskindlamaks ja maandada sellega ka riske tarbijatele.
03.07.23 TEHNIKA ... Kosmosefirma Virgin Galactic rakettlennuk Unity viis möödunud neljapäeval esmakordselt kolm reisijat kosmose piirile. Edaspidi hakkab ettevõte korraldama turistidele kommertsreise.
21.06.23 TEHNIKA ... Suvi on täies hoos ja "Terevisiooni" vaatajatel on tekkinud hulga päevakajalisi küsimusi. Tallinna Tehnikaülikooli professor Jaan Kalda selgitab, miks grillvorst alati pikkupidi lõhkeb ja liivalosse saab ehitada mõõdukalt niiskest liivast.
20.06.23 TEHNIKA ... Selleks, et vältida suuremat segadust, on kasulik seada asjad õigesse järjekorda.
19.06.23 TEHNIKA ... Päikesepaneelide arendamise kallal töötavad teadlased prognoosivad, et päikeseenergia tõhusamaks kasutamiseks ja päikesepaneelide laiemaks levikuks tuleb senisest enam kasutusele võtta õhukesekilelised päikesepaneelid. Täiendavat arendustööd on vaja teha ka tandem-ränipaneelide kallal.
16.06.23 TEHNIKA ... Eesti Maaülikooli (EMÜ) biotehnoloogia doktorant Sharib Khan otsib uusi võimalusi, kuidas väärindada puidutööstuses tekkivaid jääke. Selle eest tunnustas Prantsuse instituut teda Põhjamaade auhinnaga. Laureaadi sõnul on tema lõplik eesmärk valmistada praegu põletusahju aetavast ligniinist ravimite täppismanustamise kapsleid.
15.06.23 TEHNIKA ... Teadlased on leiutanud uudse metallisulami, mida sobiks kasutada tuumasünteesi- ehk fusioonireaktorites. Sulam sisaldab volframi ja hafniumi ning peaks teadlaste sõnul hästi vastu pidama reaktoris tekkivale kõrgele temperatuurile ja kiirgustasemele.
11.06.23 TEADUSELU ... Vabariigi President tunnustas tänavu noore IT-teadlase preemiaga Tartu Ülikooli tehisintellekti lektorit Dmytro Fishmani. Arvutimudelitele röntgenpiltide lugemist õpetava laureaadi sõnul ei asenda ükski kratt inimarsti täielikult, kuid vähendab oluliselt viimase tuima töökoormust. Esimesed lahendused viljatuse, neerukasvajate ja kopsuvähi leidmiseks on tema käe all juba valmimisjärgus.
08.06.23 TEHNIKA ... Viimastel aastatel tehisintellekti ja keelemudeleid saatnud edusammude valguses kiputakse unustama, et need poleks olnud võimalikud madalapalgalise inimtööjõuta, leiab CNRS-i sotsioloogia- ja tehnoloogiaprofessor Paola Tubaro. Lühikeses vaates varjutavad sellega seotud eetikaprobleemid isegi üldtehisintellekti loomisega seotud eksistentsiaalsed riskid.
07.06.23 TEHNIKA ... Tallinna Tehnikaülikooli teadlased arendavad elusolenditest inspireeritud ja kujumuutvat kaevandusrobotit, mida saaks kasutada väikestes ning raskesti ligipääsetavates maardlates.
07.06.23 TEHNIKA ... Kuigi isegi 5G-mobiilivõrgud pole jõudnud veel sugugi kõikjale ja nende pakutavaid võimalusi ei suudeta veel täielikult ära kasutada, on alanud juba pingeline arendustöö 6G-võrkude kallal. Lisaks suurematele andmeedastuskiirustele võimaldaksid need säästa ka energiat.
04.06.23 TEADUSELU ... Eesti noorte teaduste akadeemia valis möödunud nädalal endale uue juhatuse. Värske president ja Tallinna Tehnikaülikooli vanemteadur Toomas Vaimann nentis, et noori teadlasi kimbutab ülekoormus ning ebakindlus tuleviku suhtes. Mõnel erialal on muutunud aga Eesti inimeste õppima meelitamine nii teravaks probleemiks, et raskusi on isegi järelkasvu tagamisega.
02.06.23 UNIVERSUM ... Sel nädalal astus esimest korda avalikkuse ette hiljuti loodud NASA UFO-uuringute paneel. Selle liikmete sõnul tuleks vastaka mainega valdkonnas edaspidi inimeste häbimärgistamisest loobuda. Selle eeldusena on vaja aga rohkem ja kvaliteetsemaid andmeid.
02.06.23 TEHNIKA ... Neandertallased olid veel nutikamad kui seni arvatud, kui arvestada seda, kuidas nad Saksa teadlaste värske uuringu järeldusel tökatit ajasid.
25.05.23 R2 PORTAAL ... Vaimset tervist hoiavad head suhted, mida noor inimene otsib sageli ühismeediast. Digiajastul leiabki noor sealt sageli enneolematult lähedase seltsilise, kes pole aga tingimata päris inimene ega päriselt heade kavatsustega, hoiatab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
20.05.23 TEHNIKA ... Kiipidest on saanud argielu lahutamatu osa. Tallinna Tehnikaülikooli professor Jaan Raik hoiatab, et Eesti kõrgele innovatsiooni tasemele võib edasises arengus tõsiseks takistuseks saada omaenda arendatud kiibilahenduste puudumine.
18.05.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Taimedest valmistatud valgupulbritesse kipuvad kogunema antitoitained, mis vähendavad kasulike ühendite kättesaadavust ja võivad muutuda seeläbi ohtlikuks inimeste tervisele. Eesti teadlased töötasid terve rea võimalusi toodetes antitoitainete sisalduse määramiseks, mis kujutab esimest sammu taoliste taimsete toodete kasulikumaks muutmiseks.
18.05.23 ÜHISKOND ... Ehkki mahukaid keeleandmebaase on tehtud varemgi, valmis rahvusvahelisel teadlasrühmal seni suurim andmestik Grambank. Viimase valmimisele kaasa aidanud Eesti keeleteadlase sõnul rõhutab uus andmebaas eriliselt just kõnelejaskonnalt väikeste keelte panust maailma keelelisse väljendusrikkusesse. Ka Uurali keeled on tema sõnul Grambankis hästi pildis.
15.05.23 UNIVERSUM ... Hiljuti möödus kümme aastat esimese Eesti tudengisatelliidi ESTCube-1 lähetamisest. Kuigi ESTCube-2 ootab veel oma võimalust jõuda Maa-lähedasele orbiidile, käib Tartu Ülikooli Tartu observatooriumis juba töö kolmanda ja neljandagi kuupsatelliidi kallal. Kuu orbiidile võiks esimene praegu kavandijärgus olev satelliit jõuda 2029. aastaks.
12.05.23 TEHNIKA ... Ere valgus võib inimesi häirida, mõnesid inimesi koguni eriti. Mõnel inimesel esineb näiteks seisund nimega fotofoobia, eriti tugev valguskartlikkus.
11.05.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Biomassist uudsete plastide tootmine võib aidata lahendada keskkonnaprobleeme, kuid seda vaid juhul, kui suudetakse vältida naftapõhiste plastide arendamisel tehtud vigu, leiab Tartu Ülikooli orgaanilise keemia kaasprofessor Lauri Vares.
08.05.23 TEHNIKA ... Tartu Ülikooli kalateadlased arendavad koostöös ettevõtjatega isesõitvat merealust, mis suudab mehitatud laevade võrreldes oluliselt väiksemate kuludega teadustööks vajalikku infot koguda. Tulevikus võib uudsest tehnoloogiast kasu olla ka kalapüüdjatel.
04.05.23 HARIDUS ... Õpilase digipädevuse saavutamiseks tuleb õpetaja ja lapsevanem sõlmida üheks meeskonnaks. Hiljuti tehtud uuring annab viis soovitust, kuidas kool ja kodu saavad koostöös lapse digioskust arendada.
04.05.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Nõukogude ajal fosforiidimaagi töötlemiseks kasutatud meetodite keskkonnavaenulikkus sunnib otsima teadlasi uusi meetodeid. Kuigi esialgsed laborikatsed viitavad, et appi saaks võtta soolhappe, nõuab lähenemisviisi mõttekuse hindamine täiendavaid uuringuid.
03.05.23 TEHNIKA ... ChatGPT tuules on just viimase aasta jooksul tulnud turule rida juturoboteid, mis suudavad olla inimesele kaaslase eest. Tehnoloogiaekspert Glen Pilvre sõnul piirdub suhe robotiga praegu küll veel romantilise sõnumivahetusega, kuid tehnoloogilised võimalused arenevad tihedas konkurentsis kiirelt edasi.
02.05.23 VÄLISMAA ... Arvutiteadlane, keda on nimetatud "tehisintellekti ristiisaks", ütles üles oma töökoha Google'is, et võtta sõna tehisintellekti (AI) tehnoloogia ohtlikkuse kohta, vahendas esmaspäeval USA meedia.
02.05.23 TEHNIKA ... Rühm USA teadlasi leidis enda sõnul võimaluse, kuidas teha lühikokkuvõtteid parasjagu inimese peas liikuvatest mõtetest. Mõttelugemise tehnoloogias kujutab ajuskanneeringuid ja tehisaru mudeldamist kasutav lähenemine võimalikku edusammu, kuid võimaliku kasu kõrval tekitab see küsimusi mõttevabadusest.
02.05.23 TEADUS 3 MINUTIGA ... Konkursi "Teadus 3 minutiga" finalistide sekka valitud Tallinna Tehnikaülikooli elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi nooremteadur Martin Sarap selgitab oma teadusvideos, kuidas jahutada 3D-printimise abil elektrimasinaid ja muuta neid sellega tõhusamaks.
28.04.23 TEHNIKA ... Puust, erialakeeles puidust võib teha mitmesuguseid asju. Rootsi teadlased on nüüd leidnud võimaluse, kuidas teha puust transistori.
27.04.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Ehkki toidulaual loomsete saaduste taimsete toodetega asendamine aitab säästa keskkonda, võib jätta näiteks piimavalgu asemel hernevalgu kasutamine neile imeliku maitse ja tekstuuri. Nõnda nõuab nende laiemalt vastuvõetavaks muutmine sihikindlat arendustööd.