Tehnika

Õelalt käituv robotülemus parandab keskendumisvõimet

17.08.18 ... Inimkujulistel robotitel võib puududa küll teadvus, kuid nad suudavad mõjutada sellegipoolest inimeste käitumist ja sooritusvõimet, viitavad Prantsuse teadlaste tehtud katsed.

Schrödingeri kohv on korraga soe ja leige

15.08.18 ... See, kas kohv on parajalt kuum, on meil selge juba väikesest lonksust. Kui tahame temperatuuri täpsemalt määrata, siis võime pista kohvi sisse termomeetri, kuid päris täpset tulemuste pole võimalik saada sellegagi.

Spagetti on siiski võimalik kaheks tükiks murda

14.08.18 ... Võtke kätte toores spagett, või pigem kahte kätte, haarates näppudega spageti kummastki otsast, ja murdke ta plõksti! pooleks. Nii, kas läks pooleks? Vean kihla, et spagett läks tegelikult rohkem kui kaheks tükiks. Läks ju? Proovige veel! Ikka läheb ta vähemalt kolmeks, aga võib-olla ka enamaks tükiks. Miks?

WSJ: Facebook proovib saada pankadelt klientide andmeid

08.08.18 ... Sotsiaalmeediahiid Facebook on palunud suurtel USA pankadel jagada oma klientide detailseid finantsandmeid, sealhulgas kaarditehinguid ja kontoseisu, et pakkuda suhtlusvõrgustiku kasutajatele uusi teenuseid ja suurendada andmete abil kasutajate osalust Facebooki platvormidel.

Mis on õhk-õhk tüüpi rakett ja mida ta teeb?

08.08.18 ... Teisipäeval tulistas Hispaania hävitaja eksikombel välja õhk-õhk tüüpi raketi AMRAAM, mis tekitas palju segadust. ERR Novaator annab lühiülevaate, mis raketiga on tegu.

Kogu maailma internetiliiklus mahuks ühte võrgukaablisse

06.08.18 ... Maailma veebiliiklus on juba praegu sedavõrd tihe, et andmete liigutamiseks kulub üheksa protsenti maailmas toodetavast elektrist. Rühm füüsikuid suutis nüüd pressida ühte võrgukaablisse terve maailma hetkelise veebiliiklusega võrreldaval hulgal andmeid, pakkudes seejuures võimalust oluliseks energiasäästuks.

Õpilasuurimus: mobiilikõne kvaliteet võib sõltuda ka telefoni hoidmisest

24.07.18 ... Mobiiltelefoni kasutajale võib aeg-ajalt tunduda, et kõnekvaliteet on kehv ja raske on ühendust saada. Tavaliselt arvame, et süüdi on operaator, aga mõnikord võib olla probleem hoopis mobiiltelefonis, selgub Tartu koolipoisi õpilasuurimusest.

Eestlaste loodud plokiahela lahendus tagab turvalisust USA valimistel

23.07.18 ... Eesti küberturvalisuse ettevõte Guardtime lõi koos Šveitsi turvatehnoloogiate pakkujaga SICPA blockchain-tehnoloogial põhineva lahenduse, mille abil saab USA kaitsta edaspidi valijate nimekirju ja valimisprotsessi andmete väärkasutuse eest.

Tehisintellekt võib kaotada vajaduse loomkatsete järele

13.07.18 ... Masinõppel põhinev algoritm suudab ennustada tuhandete kemikaalide ohutust sama hästi, kui teevad seda teadlased loomkatsete põhjal. Pikas perspektiivis võiks kaotada lähenemisviis vajaduse miljonite väikeloomade tapmise järele ning vähendada ravimite ja teiste toodete väljatöötamiseks tehtavaid kulutusi.

Google lubab tarkvaraarendajatel meie e-kirju lugeda

03.07.18 ... Tehnoloogiaettevõte Google lubas aasta tagasi, et ei lase oma arvutitel enam skaneerida Gmaili kasutajate e-kirju, millest oli varem kogunud infot reklaamide täpsemaks suunamiseks. Põhjenduseks ütles ettevõte, et peab kasutajate privaatsust ja turvalisust esmatähtsaks.

Uganda kehtestas sotsiaalmeedia kasutamisele maksu

02.07.18 ... Miljonid ugandalased peavad hakkama maksma populaarsete suhtlusvõrgustike, näiteks WhatsAppi, Facebooki ja Twitteri kasutamise eest.

TÜ robottudeng hakkas semestri lõpuks eesti keelt rääkima

29.06.18 ... Kolm kuud tagasi liitus Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi üliõpilastega humanoidrobot Pepper. Semestri lõpuks oskab robot tänu tudengitele jäljenada inimese liigutusi ja eesti keeles rääkida.

Kolm ettepanekut, kuidas Eestisse meelitada teadusmahukaid ettevõtteid

27.06.18 ... Eesti ei peaks püüdma vägisi edendada teaduspõhist arendustööd vihiku- ja õmblusvabrikute ning ülikoolide vahel, vaid võiks riiklikult luua toetava keskkonna kõrgtehnoloogiliste idufirmade arendamiseks, et neid üle maailma siia meelitada, leiab Skeleton Technologies asepresident Ants Vill.

Graafikulugu: tehisintellekti 13 suuremat ja väiksemat äpardust

25.06.18 ... Tehisintellekti tõttu on juhtunud juba terve rida väiksemaid ja suuremaid äpardusi. Üha uute intelligentsete toodete turule tulekul võib oodata, et kasvab nii nende sagedus kui ka tõsidus.

Eesti teadlaste loodud materjal peidab sõdurid kaasaegse tehnikaime eest

18.06.18 ... Laialt levinud kaitseväe maskeerumisvahendid on muutumas tehnika arengu tõttu iganenuks. Eesti teadlased esitlevad nüüd uut materjali, mis suudab edukalt ära petta isegi inimsilmale nähtamatut valgust registreerivaid kaameraid. Materjali vastu tunneb huvi ka NATO.

Hiigeltuum on kummalise kujuga

16.06.18 ... Millise kujuga on aatomituum? Tuum kujutab endast prootonite ja neutronite kobarat ning tundub üsna loogiline, et vähegi suurem tuum kobardub ikka enam-vähem ümmarguseks kokku. Nii oleme harjunud tuumi nägema vähemalt joonistuste peal – prootonid ja neutronid ilusasti eri värvi pallikesed, ümaras kobaras koos.

Töökindel põiming ühendab kvantarvutid võrku

15.06.18 ... Kvantarvutid on juba mõnda aega päriselt ka olemas ja oskavad teha lihtsamaid arvutusi. Kuid kui õnnestuks mitu kvantarvutit veel omavahel võrguks ühendada, siis saaksime juba võimsamaid arvutusi teha.

Arvutiteadlane: tehisintellekti ohtude pärast tuleb muretseda enne, kui on liiga hilja

14.06.18 ... Kui tehisintellekt on juba valmis, on selle ohtude pärast muretsemiseks liiga hilja. Ohutuse kindlustamiseks võib vaja minna 20-30 aasta jagu teadustööd. Louisville'i Ülikooli arvutiteadlane Roman Yampolskiy rääkis ERR Novaatorile antud intervjuus, mis teda tehisintellekti arendamise puhul kõige rohkem muretsema paneb ja milles tehisintellekti ohtude skeptikud eksivad.

TTÜ doktoritöö aitab tõhusamalt sademeveest energiat ammutada

12.06.18 ... Värske doktor Moniko Kollo esitles oma väitekirjas mudelit, mille abil saab leida hõlpsamalt muu hulgas sooja tarbevee tootmiseks tarviliku sademevee koguse.

Kahte raskeimat elementaarosakest nähti omavahel suhtlemas

11.06.18 ... Füüsikud on ära mõõtnud, kuidas kaks kõige suuremat teadaolevat elementaarosakest teineteist mõjutavad. Saavutus, milleni jõudmises osales ka Eesti füüsikuid, annab lootust maailma põhialuseid senisest paremini mõista.

Tehisintellekt silub vihakõne siivsaks

10.06.18 ... Vihakõne ja kolesõnad häirivad paljusid võrgulugejaid. Nüüd on Ameerika teadlased leidnud lahenduse.

Krüptodetektiiv jändab surnutega ja neid on palju

09.06.18 ... Kvantarheoloogia väidab, et tuginedes objektide praegustele olekutele on võimalik välja arvutada iga inimese täielik olek minevikus.

Port: tehisintellekti arengul peab pöörama rohkem tähelepanu väärtustele

08.06.18 ... Kuigi inimkond pole suutnud veel luua ideaalset sünteetilist inimmõistust, on Raadio 2 tehnikasaate "Portaal" autori Kristjan Pordi hinnangul praegu võimalus ennetada alles areneva laia tehismõistuse varjukülgi, kaasates tehisintellekti uurimisse filosoofe, kes suudaksid anda efektiivsuse vaimus arendatavale iseõppivale tarkvarale väärtusruumi, kus uusi teadmisi arendada.

Ülevaade: tehisintellekti ohtude uurimiseks kulutatakse liiga vähe raha

08.06.18 ... Inimtasemel või isegi võimekama tehisintellekti loomise osas on palju ebakindlust. Sellest hoolimata muretsevad mõned teadlased selle võimalike ohtude pärast.

Superarvuti leidis kuuest veidrast kvargist osakese

30.05.18 ... Jaapani teadlased on teoreetiliste arvutuste kaudu avastanud võimaliku uue aineosakese, mis on kaks korda suurem kui prooton või neutron ja koosneb kuuest kvargist.

Tehnikauudised: pane oma teadmised proovile

28.05.18 ... Nii nagu Margus Kamlat ja Karl-Andreas Kalmet lähevad mai lõpust suve nautima, jäävad ka sel esmaspäeval Raadio 2 hommiku programmis olnud tehnikauudised kevade viimasteks. Sel puhul kutsusime appi portaali Geenius.ee kaasautori Jakob Rosina ning panime saatejuhtide teadmised proovile.

IT-ettevõtte direktori unenägu, milles maailm on üks suur arvuti

23.05.18 ... Reaalsus ei olegi kuigi kaugel IT-ettevõtete juhtide nägemusest, kus arvutid on pilve abil ühendatud kõik üheks suureks arvutiks, arutleb R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

TTÜ teadlaste muundur aitab päikesepaneelist energia välja ka pilvise ilmaga

21.05.18 ... Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste artiklis kirjeldatakse esimeste korda uudset alalispingemuundurit, mis suudab päikesepaneelist kätte saada energiat ka kehvades päikesevalgusoludes.

Intervjuu tiigrihüppe taassünni arhitektidega

19.05.18 ... E-riik on saavutanud teatud küpsuse, sellist plahvatuslikku kiiret arengut ja teenuseid, nagu toodi turule aastatel 2000–2010, lähiajal tulekul ei paista selgub Sirbis ilmunud intervjuust.

Prootonis valitseb hiigelsuur rõhk

18.05.18 ... Kõikide asjade sees on aatomid, iga aatomi sees on tuum, tuuma sees on prootonid, ja prootoni sees on suur rõhk. Nüüd on teadlased saanud jälile, kui tohutu hiigelsuur see rõhk seal prootoni sees tegelikult on.

TTÜ vineerilabor meelitab siia Soome tudengeid ja ettevõtteid

16.05.18 ... Tallinna Tehnikaülikooli puidumajas on labor, kus puidutootmise ettevõtted saavad arendada oma tooteid ja küsida nõu oma tootmisprotsessi tõhustamiseks. Kuna Soome ülikoolide juures taolisi laboreid enam pole, siis vaatavad sealsed ettevõtted spetsialistide ja teadmiste saamiseks üha enam Tallinna poole.

TTÜ töötas välja tehnoloogia kortermaja soodsamaks renoveerimiseks

15.05.18 ... Tallinna Tehnikaülikool töötas välja liginullenergiaga seinamoodulite tehnoloogia, mis muudab vana kortermaja soojustamise senisest märksa lihtsamaks ja tulevikus ka soodsamaks.

Tehnikauudis: omapäi kõndivad robotid ja narkomeeter

14.05.18 ... Robootika on viimastel aastatel meeletu kiirusega arenenud, sest vaid mõne aasta eest pidid inimkõndi imiteerivad tehiskaaslased olema ühendatud juhtpuldiga, kuid nüüd õpivad nad juba sörkima.

Kvantmaailma veidrus sai uut tõendust tuhandete arvutimängurite abiga

11.05.18 ... Kvantmaailm on veider, väga veider. Üks kvantmaailma suuri veidrusi on kvantpõiming. Nüüd on teadlased koos 100 000 arvutimänguriga kvantpõimingu nähtust senisest veelgi tugevamalt tõendanud.

ID-kaardi nõrkuse avastanud teadlane: ühele lahendusele ei tohi lootma jääda

09.05.18 ... Eesti näitas end ID-kaardi kriisi lahendamisel tugevast küljest, kuid loorberitele ei saa puhkama jääda, leiab muuhulgas Eesti ID-kaarte puudutava turvariski leidnud Masaryki ülikooli krüptograaf Petr Švenda ERR Novaatorile antud usutluses. Praegu kasutatavale turvalahendusele tuleb otsida alternatiive juba praegu.

ID-kaardi riske saab hajutada, kuid vaja on ka varuvarianti

09.05.18 ... ID-kaardi kriisi puhkemisest möödus hiljuti kaheksa kuud. Kolmapäeval toimus Kultuurikatlas konverents, kus esines ka turvariski avastanud Tšehhi krüptograaf Petr Švenda. Arvutiteadlane soovitas küll riiki usaldada, kuid ka survestada seda pidevalt riske hajutama. 

Tehnikauudised: droonid pahalaste käes ja vankumatu usk Facebooki

07.05.18 ... Kuigi tehnoloogiat rakendatakse üldjuhul positiivsete muutuste saavutamisel, on progress andud kurjategijatele innovatiivsed töövahendid. Sellegipoolest näitavad uuringud, et tehnoloogia varjuküljed ja sellega seotud skandaalid ei pane inimesi oma harjumusi muutma.

Tehnikauudised: võltsuudiste pisendamine ja kultustelefoni teine tulek

30.04.18 ... Ilu peitub lihtsuses ja see reegel kehtib ka tehnoloogiamaailmas. Lihtsad lahendused nagu näiteks võltsuudiste pisendamine või genealoogia andmebaaside kasutamine külmunud juhtumite lahendamisel on vaid mõned näiteid tehnoloogia valdkonna lollikindlatest lahendustest.

TTÜ teadlased töötasid välja uue veefiltri

26.04.18 ... Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) teadlased töötasid välja uue veefiltri, mis põhineb nanokomposiidil ja suudab veest välja filtreerida tervisele kahjulikke raskemetalle.

Kristjan Korjus: tehnoloogia areng teeb loodusele kahju, aga muud inimühiskonna näitajad paranevad

24.04.18 ... "Plekktrummi" saatekülaline oli informaatikateadlane ja tehisintellekti ekspert Kristjan Korjus, kellega arutleti tehnoloogia arengu ja sellega kaasnevate riskide üle. Kristjan Korjus rääkis, et tehnoloogia arenguga seoses on esile kerkinud mitmeid hirme, kuid enamasti on need põhjendamatud.

TÜ tudengid loodavad robottudengi semestri lõpuks eesti keelt rääkima panna

18.04.18 ... Tartu ülikoolis alustas õpinguid humanoidrobot Pepper, kellele hakkavad uusi teadmisi ja oskusi süstima tehnoloogia instituudi üliõpilased. Semestri lõpuks loodetakse muidu inglise keeles kõnelev Pepper ka eesti keelt rääkima õpetada.

Algoritm tuvastab sotsiaalmeedia libakontod

18.04.18 ... Tänapäeval, infosõja ajastul, on ausatel inimestel vaja ära tunda sotsiaalmeedia libakontod. Iisraeli ja Ameerika teadlased on nüüd välja töötanud uue meetodi, kuidas Facebookis, Twitteris ja mujal pahatahtlikuks tegevuseks loodud kasutajakontosid tuvastada.

Tehnikauudised: konfidentsiaalsuse tõus ja langus

16.04.18 ... Privaatsus on 21. sajandil suhteline mõiste – ühelt poolt on saamas konfidentsiaalsusest virtuaalteenuste põhiline müügipunkt, kuid teisalt täiustub näiteks näotuvastustehnoloogia hirmutava kiirusega, mistõttu pole ühe isiku leidmine inim-heinakuhjast mitte mingisugune probleem.

Kvantpõiming aitab saada tõeliselt juhuslikke arve

14.04.18 ... Ameerika teadlased kirjutavad ajakirjas Nature, et neil on õnnestunud kvantmehaanika abiga genereerida arve, mis on palju juhuslikumad kui ühegi muu senituntud meetodiga genereeritud juhuslikud arvud.

Enn Tõugu: ma õpetaksin koolis aurumasinate asemel arvuteid

13.04.18 ... Eesti arvutiteaduse üks esiisadest, akadeemik Enn Tõugu avaldas äsja raamatu “Arvutid, küberruum ja tehismõistus”, mille peaks läbi lugema iga inimene, kes kasutab arvutit ja tahab teada, kuidas see kõik toimib. ERR Novaator usutles Enn Tõugut arvutite, interneti ja küberruumi teemadel.

TÜ magister ähvardab hirmkalli vesinikauto taskukohasemaks teha

12.04.18 ... Tartu Ülikooli magister Sander Ratso on loonud uudse tehnoloogia, mille kasutusele võtmine lööks hirmkallite kütuseelementide hinna alla ning muudaks need kõigile taskukohaseks laiatarbekaubaks.

Parim õpilasteadus: kuidas tõrjuda liigeshaigusi ja renoveerida 1930. aastate korterit?

09.04.18 ... Neljapäeval ja reedel võib näha Eesti Rahva Muuseumi seinte vahel Eesti saja parima õpilasteadlase töid. Muu hulgas saab nendest teada, kas kuldsõrmust kandes saab ennetada liigeshaigusi ja mida tuleks silmas pidada 1930. aastate stiilis korterite renoveerimisel.

Tehnikauudised: sõidujagamine tekitab ummikuid ja boikott tapjarobotitele

09.04.18 ... Sel nädalal küsime, kas sõidujagamine kui personaalse ühistranspordi liik on vähendanud liikluskoormust tänavatel või hoopis põhjustab inimeste võõrdumine bussiliiklusest rohkem ummikuid. Omamoodi tupikusse on sattunud Korea teadusinsitituut KAIST, keda 50 teadlast enam kui 30 riigist süüdistavad tapjarobotite arendamises.

Teadlane selgitab, kuidas masinad meid tundma õpivad

09.04.18 ... Tänapäeval on arvutid võimelised koguma, organiseerima ja töötlema suurel hulgal andmeid. Andmed on mahult ja keerukuselt tervikuna ületanud selgelt arusaadavuse piiri traditsioonilise andmeanalüüsi tegemiseks. Kuidas masinõpe toimib, selgitab Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituudi tarkvaratehnika õpetaja Romil Rõbtšenkov.

Video: eestlaste leiutatud lihastoonuse mõõtja lennutati kosmosesse

03.04.18 ... Esmaspäeval õhtul veidi enne südaööd pandi rahvusvahelise kosmosejaama ISS poole teele Eestis arendatud ja valmistatud seade, millega hakatakse kosmoses mõõtma astronautide lihastoonust.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: