Tehnika

Puhtalt lehelt alustanud tehisintellektist sai pärastlõunaks maailma parim malemängija

07.12.18 ... Google'i iseõppiv algoritm õpetas endale inimlike taustateadmisteta selgeks kolm keerukat strateegiamängu, sillutades teed universaalsele tehisintellektile. Male maailmameistrite seljatamiseks tarviliku kogemuspagasi omandas programm vähem kui ühe tööpäevaga.

Plastelektroonika töötab hästi ka ülisuures kuumuses

07.12.18 ... Elektroonikaseadmeid on tänapäeval kõik kohad täis, kuid liiga kuumades ja liiga külmades kohtades kipuvad nad ometi tõrkuma. Nüüd aga on Ameerika teadlased loonud materjali, millest valmistatud elektroonikakomponendid töötavad ka 220-kraadise kuuma käes.

Eesti tudengite kosmosekaamerad on orbiidil

04.12.18 ... Eile, 3. detsembri õhtul kell 20.32 viis kosmoseettevõtte SpaceX kanderakett Falcon 9 Maa orbiidile Euroopa Kosmoseagentuuri satelliidi ESEO, mille kaamerasüsteemi ehitasid Eesti üliõpilased.

Jaapani rahvusringhääling avas maailma esimese 8K-telekanali

03.12.18 ... Jaapani avalik-õiguslik ringhääling NHK avas laupäeval maailma esimese ülikõrglahutusega 8K telekanali, vahendab R2 tehnikauudistes Merit Maarits.

Tartu arvutiteadlased asuvad looma turvalahendust arvutile, mida veel pole

29.11.18 ... Kvantarvutit ei ole veel olemas ja me ei tea täpselt, millal see tuleb. Aga kui ta tuleb, siis suudab see lahendada arvutusülesandeid oluliselt kiiremini kui praegused arvutid. Paraku tähendab see, et senised salasõnastamise ehk krüpteerimise lahendused on võimalik hetkega murda.

Imematerjal grafeen ühendab 5G võrku nii kohvimasina kui isesõitva auto

29.11.18 ... Ülikiire 5G võrk on nii automatiseeritud tööstuse kui ka asjade interneti, näiteks isesõitvate autode, jaoks eluliselt vajalik. Selleks, et seadmed suudaks suurenenud andmevoogudega hakkama saada, tuleb vastavalt uuendada ka värkvõrku ühendatud masinaparki. Grafeen on olnud elektroonikaseadmete uude ajastusse viimisel võtmetehnoloogiaks juba kümmekond aastat.

Seeneeosed puhastavad vett raskemetallidest

28.11.18 ... Hiina teadlased mõtlesid välja uue nipi, kuidas veest raskete metallide saastet välja saada.

Tallinna Tehnikaülikool sai uue energeetikalabori

27.11.18 ... Tallinna Tehnikaülikoolis on uus energeetikalabor, kus on võimalik kiiresti tuvastada ja eemaldada rikkeid elektrisüsteemis. Laborit saavad lisaks tudengitele kasutada täiendõppeks ka elektrifirmade töötajad, et tulevikus jääks rikete korral elektrist ilma võimalikult vähe tarbijaid.

Teadus- ja tehnikauudised: salaküttimisega kohastuvad elevandid ja süüst vabastatud inimeste eellased

26.11.18 ... R2 hommikuprogrammi teadus- ja tehnikauudiste rubriik oli sel nädalal Aafrika-keskne.

Teadlane ennustab, mis tuleb pärast teatrit ja kino

26.11.18 ... Loogiliseks järkuks klassikalisele teatri- ja kinokunstile ning uuele meediale on kogemuste ja elamuste saatmine otse inimajju, ennustab Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituudi arvutitunnetuse dotsent Aleksander Väljamäe.

Telefon võiks ise enda elu eest vastutada

22.11.18 ... USAs Denveris elav Scott Walsh on haiglas kriitilises seisus, kuna püüdis päästa prügipressi sattunud nutitelefoni. Juhul kui ta päästnuks kassipoega, peaksime Scotti ilmselt kangelaseks. Telefoni pärast eluga riskimine tundub ikka veel sammuna üle normaalsuse piiri. Aga võib-olla ka mitte.

Video: vaata lennukit, millel pole ainsatki liikuvat osa

22.11.18 ... Ameerika teadlased panid lendama lennuki, millel ei ole mitte ühtegi liikuvat osa. Seniajani on lennukeid õhus edasi liikunuma pannud propeller või reaktiivmootori sees pöörlev turbiin.

Teadus- ja tehnikauudised: sagenevate loodustulekahjude mõju kliimamuutustele ja allaneelatav mängupult

19.11.18 ... R2 hommikuprogrammi teadus- ja tehnikauudised võtsid ette nii tõsised kui ka vähemtõsised uudised – sagenevate loodustulekahjude mõju kliimasoojenemisele ning uut sorti mängu, mida mängida oma kõhus.

Robot žestikuleerib nagu vilunud kõnemeister

17.11.18 ... Eestlastele on ette heidetud, et oleme kõneldes võib-olla natuke liiga puised ja monotoonsed, vahest isegi robotlikud. Varsti seda robotlikkust aga enam ette heita ei saa, sest Korea teadlased on õpetanud roboti väga elavalt ja sisukalt žestikuleerima.

Teadlased hääletasid kilogrammi mõiste muutmise üle: kõik poolt

16.11.18 ... Prantsusmaale Pariisi kogunenud 57 riigi metroloogid hääletasid täna kilogrammi definitsiooni muutmise üle. Kõik kohalolnud riikide esindajad hääletasid poolt, kohal ei olnud Kasahastani esindajat. Nüüd tähendab see, et mitu kilogrammiga seotud mõõtühikut defineeritakse ümber.

TÜ arvutiteadlaste rakendus aitab märgata haigustega seotud geene

16.11.18 ... Tartu Ülikooli arvutiteadlastel on valminud veebirakendus, mille abil on võimalik tuvastada näiteks kasvajatega seotud geene. Uus rakendus lihtsustab geeniteadlaste tööd ja säästab nende aega.

Järjejutu 5. osa | Aga ühel päeval on üldtehisintellekt kohal...

13.11.18 ... Ühel päeval, olgu see 20 või 100 aasta pärast – kui inimkond vahepeal kuhugi tagasi ei lange – seisame silmitsi millegagi, mis on meist targem. Mida see kaasa toob? Selle üle arutleb ulmekirjanik Ats Miller tehisintellekti teemalise järjejutu viimases osas.

Teada-tuntud kilogrammiga võib nädala lõpus hüvasti jätta

12.11.18 ... Reedel hääletavad rahvusvahelise kaalude ja mõõtude konverentsil osalevad teadlased kilogrammi definitsiooni muutmise üle. Eesti turuplatsil kartulite ostmisel senisest ettevaatlikum olema ei pea.

Teadus- ja tehnikauudised: lihamaks ja retseptiravimid jõgede toiduahelas

12.11.18 ... R2 hommikuprogrammi teadus- ja tehnikauudised võtsid seekord käsitleda Oxfordi ülikooli teadlaste ette pandud lihamaksu ja retseptiravimitest pungil veeloomastiku Austraalias, Melbourne'is.

Järjejutu 1. osa | Tehisintellekt – inimkonna lõpp või vaid järjekordne singulaarsus?

09.11.18 ... Rohkem kui eal varem räägitakse, et tehisintellekt imbub meie igapäevaellu. Mida see moesõna tehisintellekt sisuliselt tähendab, võttis vaevaks viieosalises järjejutus selgitada ulmekirjanik, tõlkija ja toimetaja Ats Miller. Järjejutu 1. osas teeme tutvust tehisintellekti olemusega ja inimkonna tehnilise võimekusega, mis seisab tehisintellekti kasutuselevõtu ja reaalsuse vahel.

Kümme aastat bitcoini – sotsiaalne eksperiment muudab vaikselt maailma

07.11.18 ... Möödunud nädalal möödus kümme aastat bitcoini kirjeldava teadustöö ilmumisest. Kuigi detsentraliseeritud krüptovaluutast on saanud üleilmne sotsiaalne eksperiment, pole ekspertide sõnul endiselt selge, kas selle aluseks oleval tehnoloogial on maailmale ka sügavam mõju.

Selgusid parimad eesti-inglise-eesti tõlkemootorid

06.11.18 ... Tänu Tartu Ülikooli teadlaste pingutustele kasutati masintõlkesüsteemide rahvusvahelisel võistlusel esimest korda eesti keelt. Kõige paremini tõlkisid eesti ja inglise keelt omavahel Baltikumis ja Skandinaavias tegutsev keeletehnoloogia ettevõte Tilde ning jaapanlaste loodud tõlkemootorid.

Teadus- ja tehnikauudised: valedetektor ELi piirikontrollis ja lõputu kivi-paber-käärid

05.11.18 ... R2 teadus- ja tehnikauudistes oli sel nädalal juttu tehnoloogilistest uuendustest Euroopa Liidu piirikontrollis ning ka pealtnäha üsna tarbetutest avastustest matemaatikavaldkonnas.

TTÜ teadlaste patenteeritud leiutis aitab jälgida siirdatud organi tervist

05.11.18 ... Tallinna Tehnikaülikooli elektroonikateadlased said patendi uudsele impedantsimeetodile, millega võib näiteks jälgida siirdatud jäsemete taastumist, diagnoosida südame- ja veresoonkonna haigusi või analüüsida väikelaste närvisüsteemi.

Eestlaste ökotekstiil pakub asendust mürgisele kunstnahale

31.10.18 ... Eesti ettevõte Gelatex Technologies toodab želatiinist nahasarnast ökotekstiili, mis on loodussõbralik asendus loomsele nahale ja kunstnahale.

E-riigi arhitekt: ükski infosüsteem pole kunagi valmis ega lõpuni turvaline

31.10.18 ... Hiljaaegu tuli uudis, et sotsiaalministeeriumi juurde luuakse riigifirma, mis hakkab müüma eestlaste digiandmeid. Meie andmete müük ei alga siiski homme ega käi nagu poes: piiks-piiks ja andmed üle leti kätte, selgitab Priit Raspel, ekspert ja Eesti IT-süsteemide arhitekt, kelle ees seisab väljakutse ehitada infosüsteem, millel mainitud riigifirma tegevus tugineb.

TTÜ teadlaste arendatud tselluloosikangaga saab vajadusel laadida telefoni

31.10.18 ... Tallinna Tehnikaülikooli materjaliteadlased ketravad nutikat tekstiili. Täpsemalt ketravad nad elektroketrusseadme abil nanokiudu, mille algmaterjal on tselluloos ning millesse saab vajadusel salvestada energiat, et seda siis kasutada näiteks elektroonikaseadme laadimiseks.

Vestlus pommigrupi juhatajaga: meie inimesi ei saa metsa seenele lasta

29.10.18 ... Väljakutsele sõites ei tea pea mitte kunagi täpselt ette, kas kohale jõudes ootab ees sada grammi kaaluv miin või 50-kilone lennukipomm, nendib Põhja-Eesti pommigrupi juhataja Raido Taalmann. Statistika põhjal peab ta demineerijana töötamist aga märksa ohutumaks, kui regulaarselt näiteks Tallinnast Tartusse sõitmist.

Teadus- ja tehnikauudised: iseautod ja robotid NATO õppusel ning WhatsAppi väärkasutamine Brasiilia presidendivalimistel

29.10.18 ... R2 hommikuprogrammi teadus- ja tehnikauudised keskendusid sel korral NATO sõjaväeõppusel katsetatavatele uutele autonoomsetele tehnoloogiatele ja WhatsAppi kuritarvitamisele Brasiilia presidendivalimistel.

Tehisintellekti mõjul ei hakka inimeste töö muutuma kiiresti ja kardinaalselt

29.10.18 ... Tehisintellekti peetakse interneti loomise järel üheks suurimaks tehnoloogiliseks läbimurdeks. Kuigi olemuselt jääb see veel paljudele kaugeks, on tehisintellekt tehnoloogiana tegelikult kasutuses juba paljudes valdkondades meie ümber. Muutuse sisust lõpuni aru saamata taandavad inimesed selle teema aga sageli ekslikult mõtteni, et robotid võtavad inimestelt töö üle. Kuidas tegelikult on, selgitab Mariel Aim, EY tehingute nõustamise konsultant.

Maailmal pole veel aimu, keda võiksid isesõitvad autod alla ajada

25.10.18 ... Kas ajada alla kaks naissoost kodutut või pigem üks meessoost tippjuht, lapsega jalutav ema või sõita hoopis ise vastu barjääri? Isesõitvate autodega seonduvaid moraalikonflikte käsitlenud suurküsitluse tulemused viitavad, et üleilmse eetikakoodeksi loomine ei pruugi olla kuigi lihtne.

Teadus- ja tehnikauudised: küberkiusamise vastane tehisintellekt ja linnuriigi ilu-andekuse kompromiss

23.10.18 ... Sellenädalased R2 tehnika-ja teadusuudised vaatasid nii tehnoloogia kui ka looduse valdkonda.

Lugeja küsib: miks riigikogu kohal kaks Päikest säras?

20.10.18 ... Kolmapäeva õhtul riigikogu hoone aknast avanenud vaatepildi selgitamiseks on peale alanud valimiskampaania ka maisemaid selgitusi.

Eesti iduettevõte muudab tirtsud kasulikuks toiduõliks

19.10.18 ... Eesti iduettevõte BugBox sai juba mõne aja eest koostöös Eesti Maaülikooli Polli aiandusuuringute keskusega valmis esimese ritsikaõli katsepartii. Ettevõtte asutaja Erlend Silla sõnul on putukate söögiks ja söödaks kasvatamisel helge tulevik.

Ekspert: teadust rahastamata kaob tehisintellekti üle kontroll juba õige pea

18.10.18 ... Riiklikud investeeringud tehisintellekti arendamiseks peavad hüppeliselt kasvama, et kodanikel ja avalikul sektoril säiliks lootus valdkonnas tegutsevate tehnoloogiahiidude tegevust reguleerida, leiab vabaühenduse OpenAI strateegiajuht Jack Clark.

"Pealtnägija" uuris, kuidas eestlane Volvo tulevikuautosid mugavuspaleeks muudab

17.10.18 ... Moodsate autode navigatsiooni-, muusika- ja muud mugavusseadmed on tihti keerulised nagu IQ-test. Oma panuse olukorra parandamisse annab 37-aastane Rootsis elav Kaspar Raats, kes on teadaolevalt esimene autode kasutajakogemuse erialal doktorikraadi omandav eestlane.

Teadur: valitsuskõlbulikku tehisintellekti saab luua inimestega, mitte inimestele

17.10.18 ... Tehisintellektil põhinevad lahendused tõotavad muuta riigi valitsemist oluliselt tõhusamaks, kuid vaid juhul, kui neid arendatakse koos kodanikega, mitte kodanike jaoks, leiab Suurbritannia mõttekoja Centre for Public Impact teadur Danny Buerkli.

Tehnoloogiaekspert: tehisintellekti mõju pole majanduses näha veel viis aastat

17.10.18 ... Tehisintellekt ja selle kallal tehtav arendustöö ei kasvata maailma majandust märkimisväärselt veel vähemalt viis aastat, ennustab konsultatsioonifirma McKinsey Global Institute juht James Manyika ERR Novaatorile antud intervjuus. Töökohtade kadumise asemel tuleks muretseda aga oskuste väärtusetuks muutumise pärast.

Sõrmejälg paljastab isegi surnu narkolembuse

15.10.18 ... Laialt levinud uimastite tarvitamist saab tuvastada juba pelgalt sõrmejälje rasus leiduvate kemikaalide põhjal. Viie sekundiga tehtav test töötab selle loonud Briti teadlaste sõnul sama hästi ka surnute peal.

Raadiote töös võib järgmise nädala keskpaigani esineda häireid

12.10.18 ... Kuni 17. oktoobrini võib ülilevi tõttu esineda probleeme raadioprogrammide vastuvõtul. See tähendab, et programmid võivad omavahel seguneda ning kuulda võib sahinaid.

Veebist DNA abil sugulaste otsimine võib seada ohtu kõigi privaatsuse

12.10.18 ... Aprillis esitas USA Sacramento maakonna šerif 72-aastasele Joseph James DeAngelo'le tema koduõuel süüdistuse kaheksas aastate eest toimepandud mõrvas. Kadunud sugulaste leidmiseks ettevõtetele sülge saatvate inimeste loodavad andmebaasid võivad muuta taolise DNA-l põhineva isikutuvastuse igapäevaseks nähtuseks. Eesmärgid ei pruugi olla aga igakord sedavõrd õilsad.

Video: Boston Dynamicsi robot harrastab juba parkuuri

12.10.18 ... USA ettevõtte Boston Dynamics poolt arendatav robot Atlas on võimeline tegelema juba parkuuriga.

Teadlane: Eesti e-riigi kui süsteemi ründekindlust ei tahetagi mõõta

10.10.18 ... E-riik on väga keerukas ja paljudest erinevat tüüpi komponentidest koosnev infosüsteem. Iga komponent kogu süsteemis võib olla vigane, mida näitas ka mullune ID-kaardi kriis. Paraku ei taheta Eesti e-riigi süsteemi ega ka komponentide ründekindlust mõõta, leiab TTÜ professor Ahto Buldas.

Tudengid asuvad ehitama isesõitvat vormelit

10.10.18 ... Tallinna Tehnikaülikooli ja Tallinna Tehnikakõrgkooli tudengid tegutsevad, et kevadel lasta rajale Baltimaade esimene tudengite valmistatud isesõitev vormel FEST19-DV.

Tehnikauudised: tarkvara leiab kurjategija enne pahateo toimepanemist

09.10.18 ... Parem probleemi ennetada, kui tegeleda tagajärgede klaarimisega. USA California osariik ning rühm Briti teadlasi pakuvad välja mitu lahendust, kuidas ennetada küberkuritegevust, selgub R2 hommikuprogrammi teadus- ja tehnikauudiste rubriigi uudistest.

Nobeli füüsikapreemia võitjad leiutasid valgusest tööriistad

02.10.18 ... Nobeli auhinna füüsikas pälvisid sellel aastal Arthur Ashkin ning Gérard Mourou ja Donna Strickland. Ashkin leiutas optilised pintsetid, Moura ja Strickland leidsid võimaluse ülilühikeste -ja intensiivsete valgusimpulsside tekitamiseks.

Tehnikauudised: Hiina digitaalne diktatuur ja Briti sotsiaalmeedia ajapiirangud noortele

02.10.18 ... R2 hommikuprogrammi teadus- ja tehnikauudiste rubriigi sellenädalased teemad puudutasid tehnoloogiliste arengute pahempoolt – kuidas Hiina kasutab arenguid tehisintellekti alal ära oma kodanike jälgimisel ning kuidas sotsiaalmeedia mõjud kasutajatele vaimsele tervisele on ärgitanud Ühendkuningriike võtma samme soovituslike kasutuspiirangute koostamiseks.

"Välisilm" uuris, kas Elon Musk on visionäär või tähelepanu otsiv ettevõtja

01.10.18 ... Nädalavahetusel teatas USA väärtpaberite- ja börsikomisjon, et Elon Musk lahkub Tesla nõukogu esimehe kohalt ning peab ettevõttele maksma kahjutasu 20 miljonit dollarit - seda kõike ühe Twitteri-säutsu pärast. Kui aga poleks Muski, poleks meil täna ilmselt kosmoses lendavat elektriautot, me ei räägiks kosmoseturismist ja Marsi koloniseerimisest sellises julges võtmes nagu Musk seda teinud on. "Välisilm" uuris, kas tegu on oma ajast ees visionääri või lihtsalt tähelepanu otsiva ettevõtjaga.

Tartus võitlesid omavahel robotid

27.09.18 ... Seda, kuidas kaks lahingrobotit võistlusareenil kokku lähevad, saab Eestis näha vaid kord aastas. Tartu Raadi lennukiangaar muutuski neljapäeva õhtul suurejooneliseks lahinguplatsiks, kus võistlustules oli 17 iseehitatud robotit.

Tuleval suvel algavad Eestis rauamaardla eeluuringud

26.09.18 ... Teadlased on üle poole sajandi oodanud võimalust uurida Jõhvi rauamaagi leiukohta ning nüüdseks on saadud nii luba kui ka raha, et alustada järgmisel suvel miljon eurot maksma minevaid eeluuringuid, millel võib olla ülemaailmne tähtsus.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: