Tehnika

Renoveeritud korterelamute energiasääst võib jääda plaanitust väiksemaks

21.05.22 TEHNIKA ... Tallinna Tehnikaülikoolis kaitsmisele tulevas doktoritöös uuriti, kui palju kortermajade renoveerimisega kütteks kuluvat energiat kokku hoitakse. Kuigi kütteenergiakulud langesid keskmiselt poole võrra, on väitekirja põhjal nii mõnigi kord renoveerimiseelsed rehkendused liiga lootustandvad.

Eesti füüsik teeb Kuu peale lampe

17.05.22 UNIVERSUM ... Tartu Ülikooli kaasprofessor Mihkel Pajusalu ehitab kosmosesse valgusallikaid, mis aitaks näha seal, kuhu inimene ei pääse.

Eesti teadlased jõudsid Euroopa aasta leiutaja auhinna finaali

17.05.22 TEHNIKA ... Energia kiireks talletamiseks ja vabastamiseks sobiva süsinikumaterjali kallal tehtud arendustöö kindlustas Eesti teadlastele koha Euroopa aasta leiutaja innovatsiooniauhinna finaalis.

Uuring: videomängud võivad kergitada laste IQ-d

17.05.22 PSÜÜHIKA ... Kuigi üldiselt peetakse videomängude mõju laste ajudele halvaks, näitas rahvusvaheline uuring pigem vastupidist. Uurijad leidsid lastel võimaliku seose pikema mänguaja ja parema IQ-testi tulemuse vahel.

Ülijuhtiv diood teeb arvutid tõhusamaks

09.05.22 TEHNIKA ... Tehnikateadlased on saanud esimest korda tööle ülijuhtiva dioodi, tähtsa elektroonikakomponendi.

Kosmoseteadlane: venelaste uued satelliidid võivad näha läbi pilvede

05.05.22 TEHNIKA ... Sel nädalal levis meedias uudis, et Venemaa saatis orbiidile uued ja tõenäoliselt sõjalise otstarbega satelliidid. Tallinna Tehnikaülikooli kosmosevaldkonna juht Rauno Gordoni sõnul võimaldavad uued satelliidid venelastel seirata maapinnal toimuvat ka läbi pilvede.

Uuring: videokõned pärsivad loovust ja mõttelendu

03.05.22 PSÜÜHIKA ... Koroonapandeemia ajal tavaliseks saanud videokoosolekute pidamine mõjutab inimeste võimet loominguliselt mõelda, leidsid Ameerika Ühendriikide teadlased. Samas ei paistnud vahendatud suhtlus pärssivat inimeste otsustusvõimet.

Teadlased: põhjamaises kodus toetab elanike heaolu loomulik valgus

29.04.22 TEHNIKA ... Meeldiva loomuliku valgusega kodus on elanikul hea viibida igal aasta- ja kellaajal ning pandeemia tingimustes on sellises kodus mugav töötada. Kuna kodude loomulikku valgustust pole palju uuritud, lõid Tallinna Tehnikaülikooli teadlased selleks meetodi, mis toetuks elanike tegelikele kogemustele.

Teadus 3 minutiga: uue ajastu energiaallikaks saab tuumasünteesireaktor

28.04.22 TEHNIKA ... Veebruaris toimunud konkursi "Teadus 3 minutiga" viie parema loengutest on valminud videoklipid, mille seast saavad nüüd vaatajad valida oma lemmiku. Tartu Ülikooli füüsika doktorant Jasper Ristkok räägib oma panusest sajandi megaprojekti – tuumasünteesireaktori - arendamisesse.

Teadus 3 minutiga: päikesepatareid annavad vunki värkvõrguseadmetele

26.04.22 TEHNIKA ... Veebruaris toimunud konkursi "Teadus 3 minutiga" viie parema loengutest on valminud videoklipid, mille seast saavad nüüd vaatajad valida oma lemmiku. Tallinna Tehnikaülikooli doktorant-nooremteadur Robert Krautmann räägib uudsetel materjalidel põhinevatest päikesepatareidest, mida on odav toota ja mida saaks kasutada värkvõrgus.

Eesti teadlased aitavad vegantoitu tervislikumaks muuta

22.04.22 TEHNIKA ... Taimedes sisalduvad antitoitained võivad pikapeale veganite tervisele kahjulikud olla. Eesti teadlased leidsid, kuidas neist kõige paremini lahti saada.

Tipukvargi mass sai tipptäpsusega teada

21.04.22 TEHNIKA ... Elementaarosakesed on kõik väga väikesed ja kerged, kuid üks on nende seas siiski kõigist teistest suurem ja massiivsem. See on t-kvark ehk tipukvark, ja teadlased on nüüd tipukvargi massi senisest veelgi täpsemini kindlaks määranud.

Doktoritöö: Eesti andmeeksperte huvitab kasumi asemel kasu

20.04.22 ÜHISKOND ... Andmestunud ühiskonnas jätab iga veebis tehtud tegevus maha andmejälje. Oluline vedur andmetehnoloogiate ja andmepraktikate ning seeläbi ka ühiskonna kujundamisel on siin andmeeksperdid. Tartu Ülikooli doktoritöö keskendub just neile ning osutab, et ehkki eksperdid näevad andmetes suurt väärtust, kammitsevad neid ligipääsupiirangud ja ärihuvidega osapoolte eelisseisund.

Soome esimene teadussatelliit Foresail-1 kuulutati lennuvalmiks

13.04.22 TEHNIKA ... Soome jätkusuutlike kosmoseuuringute tippkeskuse loodud esimene teadussatelliit Foresail-1 on valmis orbiidile lähetamiseks. Tehiskaaslane viib orbiidile maalähedast kiirgust seirava osakesteteleskoobi ja kukutatakse eluea lõppedes orbiidilt eeldatavasti uudse plasmapiduri abil.

Ühendkuningriigi teadlased noorendasid naise naharakke 30 aasta võrra

11.04.22 TERVIS ... Ühendkuningriigi teadlased noorendasid 53-aastaselt naiselt võetud naharakke niivõrd palju, et need on nüüd võrdväärsed 23-aastase naise rakkudega. Kuigi meetodi argimeditsiinis rakendamine on aastate kaugusel, loodab töörühm jõuda samade tulemusteni ka teiste keharakkudega ja luua tulevikus seeläbi noorendavaid ravimeid.

Ootamatu katsetulemus ahvatleb võimaliku füüsikarevolutsiooniga

08.04.22 TEHNIKA ... Ameerika Ühendriikide teadlased leidsid, et ühe vastastikmõju vahendava osakese mass on suurem, kui praegu käibiv teooria ennustab. Kui katse tulemused kinnitust leiavad, sillutab see teed uuele ja täiuslikumale viisile meid ümbritseva maailma kirjeldamiseks.

Doktoritöö pakub lahenduse põhust tõhusalt biokütuse tootmiseks

08.04.22 TEHNIKA ... Kuigi põhust ja muudest jäätmetest biokütuse tootmine on viimasel kümnendil populaarsust kogunud, jätab selle keskkonnasõbralikkus kohati soovida ja pole ka kõige odavam. Eesti Maaülikoolis kaitstud doktoritöö viitab, et tootmise tõhusust saaks parandada kemikaalivaba eeltöötlusega, kuid vaid bioetanoolile keskendumine on lühinägelik.

Uuring pakub metoodika Eesti võrkudest halva elektri tõrjumiseks

05.04.22 TEHNIKA ... Taastuvenergia osakaalu kasv, suured hinnakõikumised ja võrgu üleüldine vananemine tõotab tekitada elektrivõrkudes üha sagedamini pingeprobleeme. Tallinna Tehnikaülikooli teadlased pakuvad nüüd välja metoodika võrkudes nn halva elektri vähendamiseks, mis rikub elektriseadmeid ja tekitab ettevõtetele tõsist majanduskahju.

Teadlased järjestasid esimest korda inimese täieliku genoomi

01.04.22 TERVIS ... Rahvusvaheline teadlasrühm avaldas sel nädalal inimese DNA täieliku järjestuse. Uue info kõrval annab täielik genoom uurijatele lootust, et tulevikus on inimestel hõlpsam leida haigusi tekitavaid mutatsioone ja geenivariatsioone.

Mikroobivastaste pindade katsetused jäävad ohtlikult eluvõõraks

31.03.22 TEHNIKA ... Tervishoius, toidutööstuses ja ühiskasutatavatel pindadel on mikroobide tõrjumine vajalik, et ennetada haiguste levikut. Tallinna Tehnikaülikooli ning Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi doktoritöö osutab aga, et mikroobivastaste pinnakatete efektiivsust testitakse sageli liiga leebetes tingimustes. Samuti esitletakse töös uusi pinnakatteid, mis võitlevad mikroobidega mitmel rindel.

Teadlased kirjutasid tulnukatele uue sõnumi

31.03.22 UNIVERSUM ... Rahvusvaheline teadlasrühm koostas uue binaarkoodis sõnumi, mida levitada tulevikus võimalikele tulnukatele meie galaktikas. Sõnum on üksikasjalik, kirjeldades nii inimeste keemilist koostist, Maa kaarti kui ka meie täpset asukohta Linnuteel.

Tulevikus võib väikesaarte elekter tulla merelainetest

30.03.22 TEHNIKA ... Lisaks päikesele ja tuulele saab taastuvallikatel põhinevat energiat toota ka merelainetest. Laineeneergia kasutusvõimalusi Läänemeres uurinud Tallinna Tehnikaülikooli teadlased selgitasid, kuidas sellest võiks saada tulevikus oluline alternatiiv väiksemate kogukondade, näiteks väikesaarte elektriga varustamiseks.

Oliver Laas: nutilinnad süvendavad sõltuvust tehnoloogiast

28.03.22 ARVAMUS ... Amsterdam, Songdo, Santander, Tallinn - neid ja mitmeid teisi linnu peetakse nutilinnadeks. Mis on nutilinnad? Miks neid arendatakse? Oliver Laas võtab Vikerraadio päevakommentaaris kokku, millised tagajärjed võivad olla nutilinnade laialdasel levikul.

Tehisintellekt leidis kerge vaevaga novitšokist kangemaid närvimürke

24.03.22 R2 PORTAAL ... Teadlased kasutavad uute ravimite otsimiseks üha sagedamini masinõppe algoritme. Hiljuti ilmunud teadustöö osutab, et tööriistal on oma varjukülg – kuue tunniga leidis tehisintellekt 40 000 potentsiaalselt surmavat molekuli, millest mitu on tapvamad kui võimsamad teadaolevad närvimürgid, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Doktoritöö laob kindlama vundamendi tuleviku süsinikmaterjalide uurimiseks

22.03.22 TEHNIKA ... Puhtama maailma nimel kasutatakse süsinikku selle põletamise asemel üha sagedamini muul moel toodetud energia salvestamiseks. Kasvõi tipptasemel superkondensaatorite ehitamiseks on vaja aga täpselt kirjeldada, kuidas selles leiduv süsinikmaterjal välja näeb. Põhjalikke näpunäiteid pakub nüüd selleks Riinu Härmase Tartu Ülikoolis kaitstud doktoritöö.

Tehismõistus taastab vanakreeka tekste

21.03.22 TEHNIKA ... Mida kõike tänapäeva tehisintellekt ei suuda? Nüüd on ajaloolaste ja tehisintellektiteadlaste koostöös loodud algoritm, mis suudab restaureerida vana-kreeka tekste 72-protsendise täpsusega. Seda pole küll 100 protsenti, kuid puhtalt inimtööjõu tulemustega võrreldes on see ikkagi väga suur edasiminek.

Teadlased leidsid uue nõksu spagettide valmiduse hindamiseks

18.03.22 TEHNIKA ... Täiusliku al dente pasta saab igaüks kodus joonlaua abil kindlaks teha. Ameerika teadlaste katsed näitasid nimelt, et pasta söömisvalmiduse tunneb ära sellest, kui pika vahemaa tagant keedetud nuudlid omavahel kokku kleepuma kipuvad.

Menu koguvad jälgimisrakendused kompavad Eesti laste privaatsuse piire

17.03.22 TEHNIKA ... Eestis hoiab oma lapsel jälgimisrakendusega silma peal pea iga neljas vanem. Kuigi värske uuringu põhjal pole see enamasti laste jaoks häiriv, ootavad nad vanematelt selle kohta siiski senisest rohkem selgitusi.

Doktoritöö: vananevat elektrivõrku annab uuendada senisest odavamalt

16.03.22 TEHNIKA ... Euroopa elektrisüsteemide vananemine toob järgmisel kümnendil kaasa seadmete väljavahetamise laine. Elektrivõrkude praegusel kujul uuendamisest on aga odavamaid viise, selgub Tallinna Tehnikaülikoolis kaitstud doktoritööst.

Väljasurnud liikide taastamine võibki jääda ulmevalda

10.03.22 LOODUS ... Rahvusvaheline teadlasrühm taastas enamiku ühe väljasurnud rotiliigi genoomist ja püüdis selle abil närilist uuesti ellu äratada. Katse näitas aga, et liikide taastamine on paberil lihtsam kui päriselt.

Teadlased õpetasid krati sigu mõistma

08.03.22 TEHNIKA ... Rahvusvahelise teadlasrühma sõnul on nad loonud algoritmi, mis tõlgendab sigade häälitsusi inimestele mõistetavaks. Sellise algoritmiga saaks farmerid tulevikus jälgida oma hoolealuste heaolu automaatselt.

Õpetajad teevad tiigrihüppe tugivõrgustiku ja õpilased meeldivuse põhjal

04.03.22 HARIDUS ... Kuigi õpetajad võivad innukalt öelda, et on uute nutikate õppevahendite kasutamiseks valmis, ei pruugi nad selleks kiires argitöös tegelikult aega leida. Nutilahendusi kasutavad õppetöös sagedamini õpetajad, kellel on toetavad kolleegid, ja õpilased, kelle kogemus uue vahendiga kujuneb toredaks, osutab Tartu Ülikooli doktoritöö.

Kuu tagaküljele kukkus raketitükk

04.03.22 UNIVERSUM ... Reede pärastlõunal langes Kuu pinnale ilmaruumis triiviv raketitükk. Siiani pole täiesti selge, kelle raketi küljest see pärineb.

Uudne muundur aitab muuta terve maja päikesepaneeliks

02.03.22 TEHNIKA ... Fotoelektriliste materjalide ja seadmete kiire areng võimaldab lõimida neid otse hoone konstruktsioonidesse. Samas on olnud väljakutseks taoliste päikesepaneelide, majasisese mikrovõrgu ja elektrivõrgu ühendamine. Tallinna Tehnikaülikooli teadlased esitlevad nüüd uudset muundurit, mille abil saab liita väga erineva pingega seadmeid.

Uudne sensor aitab C-hepatiiti senisest varem avastada

22.02.22 TERVIS ... C-hepatiit on raskelt kulgev haigus, mida põhjustab nakatumine C-hepatiidi viirusega. Kuna haigus võib kulgeda paarkümmend aastat sümptomiteta ja olla nende avaldumise ajaks kaugele arenenud, on oluline see võimalikult vara avastada. Uut võimalust arendab selleks Tallinna Tehnikaülikooli järeldoktor.

Uus algoritm muudab isejuhtiva auto möödasõidu sujuvamaks ja kiiremaks

17.02.22 TEHNIKA ... Möödasõit on olnud isejuhtivate autode jaoks üks keerukamaid manöövreid, milles inimene suudab siiani masinat ületada. Tallinna Tehnikaülikooli autonoomsete sõidukite uurimisrühm töötas välja uue algoritmi, mis võrreldes varasemate meetoditega tagab oluliselt sujuvama, kiirema ja ohutuma liikumise, säilitades manöövri ajal vajaliku ohutuskauguse.

Eesti teadlased hakkavad tootma puidust kilode kaupa bioplasti

16.02.22 TEHNIKA ... Puidust suuremas koguses ja täielikult ümbertöödeldava plasti tootmine võib olla Eestis juba käeulatuses.

Doktoritöö: haavandite ravi võivad kergendada tulevikus nanoplaastrid

15.02.22 TERVIS ... Halvasti paranevad haavad on varjatud epideemia, millest sageli ei räägita. Tõsisematel juhtudel ravitakse neid suukaudsete antibiootikumidega, mis tekitavad kõrvaltoimeid kogu organismile. Tartu Ülikooli doktoritöö toob lähemale tulevikulahenduse ehk uudsed nano- ja mikrokiudplaastrid, mis vabastavad antibiootikumi otse haavale.

Neutriino imepisike mass on enneolematult täpselt teada

15.02.22 UNIVERSUM ... Neutriinod on imepisikesed elementaarosakesed, millel on ka imepisike mass. Nüüd on Saksa teadlased täpsemalt teada saanud, kui imepisike see neutriino mass õigupoolest on.

Teadlased andsid alkovabale õllele tavaõlle maitse

14.02.22 TEHNIKA ... Alkoholi, sealhulgas õlle liigtarvitus kahjustab tervist, kuid alkoholivabal õllel ei ole paljude arvates ikka seda päris õiget mekki man. Taani teadlased on nüüd lõpuks leidnud nipi, kuidas alkovabale õllele õige õlle mekk manu saada.

Murdeline katse tõi lähemale tähtede energiaallika

09.02.22 TEHNIKA ... EUROfusion konsortsiumi tehtud eksperimendis vabanes umbes viie sekundi jooksul kokku umbes sama palju energiat, kui on tarvis 190 liitri vee keema ajamiseks. Katse kujutab järjekordset verstaposti tähtede energiaallika Maa peale toomiseks.

Eesti teadlased aitavad päästa inimkonda energiakriisist

07.02.22 TEADUS 3 MINUTIGA ... Inimkonna energiavajadus kasvab pidevalt ja praeguse tempoga jätkates tuleb tõenäoliselt suur energiakriis. Probleemi lahendamiseks on käimas rahvusvaheline projekt, millega on liitunud koos Eestiga 28 riiki. Plaani järgi "pannakse Päike purki" juba lähimal kümnendil.

NASA plaanib rahvusvahelise kosmosejaama Vaiksesse ookeani kukutada

04.02.22 UNIVERSUM ... NASA teatas, et kavatseb rahvusvahelise kosmosejaama 2031. aasta alguses orbiidilt alla tuua ja uputada selle jäänused Vaiksesse ookeani. Täpsemalt on jaam plaanis kukutada lähimast maismaast tuhandete kilomeetrite kaugusel asuvasse Point Nemo piirkonda.

Värkvõrgule võivad tulevikus vunki anda päikesepatareid

04.02.22 TEADUS 3 MINUTIGA ... Tuleviku värkvõrgus võivad kaugtöötavad juhtmevabad nutisensorid kasutada pikaaegseks andmete seireks toiteallikana õhukesekilelisi päikesepatareisid, mida arendatakse Tallinna Tehnikaülikoolis.

Küberpättide nõrkuseks võivad osutuda end tõestanud ärimudelid

03.02.22 TEADUS 3 MINUTIGA ... Küberkuritegevuse tekitatav kahju on paisunud maailmas viimasel kümnendil sedavõrd suureks, et ületab juba Venemaa SKP-d. Tallinna Tehnikaülikoolis loodud mudel aitab lahata küberpättide tegevusmustreid ja töötada seeläbi välja meetmeid küberkuritegevusest tuleneva kahju vähendamiseks.

Uus materjal neelab ja vabastab energiat välkkiirelt

03.02.22 TEHNIKA ... Materjaliteadlased on loonud uue materjali, mis võib kiiresti neelata ja vabastada suures koguses energiat.

Vesiniku hoiustamise võti võib peituda tillukestes poorides

01.02.22 TEADUS 3 MINUTIGA ... Euroopa Liidu plaan saavutada 2050. aastaks süsinikuneutraalsus paneb proovile riikide energiamajanduse. Probleemi saaks leevendada tuule- ja päikeseenergiast vesiniku tootmisega, kuid enne selle ulatuslikku kasutuselevõttu tuleks leida viis vesiniku tõhusamaks hoiustamiseks. Oma panuse annavad Tartu Ülikoolis tehtavad uuringud.

Ülevaateuuring: päikesepaneelid võivad kütta linnaruumi

31.01.22 KESKKOND ... Arizona Osariigiülikooli teadlased vaatasid läbi 116 varasemat teadustööd päikesepaneelide mõjust ümbritsevale keskkonnale. Nad täheldasid, et päikesepaneelid võivad linnaruumi muuta päevasel ajal märkimisväärselt soojemaks, misläbi tuleks hoolikalt läbi mõelda, kuhu need paigaldatakse.

Magistritöö: silmast silma koosolekul antakse loba rohkem andeks

27.01.22 ÜHISKOND ... Kaie Kaas-Ojavere kaitses mullu Tallinna Tehnikaülikoolis magistritöö, kus uuris Eesti juhtide suhtumist kaks aastat kestnud hübriidtöösse. Juhid osutasid enim vajadusele digitaalse etiketi ehk kokkulepete järele, kuidas virtuaalsetel koosolekutel käituda.

Rohelised laternad võivad päästa mereloomade elu

27.01.22 TEHNIKA ... Ameerika Ühendriikide ja Mehhiko teadlastel valmisid uuenduslikud valgustusega püügivõrgud. Ideaalis peaksid need peletama võrkudest eemale suuri mereelukaid, vähendamata samas kalapüüki.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: