Tehnika

Uudne meetod aitab põlevkivist keskkonnasõbralikumalt kemikaale ammutada

15.10.21 TEHNIKA ... Põlevkivi kaevandamine on olnud Ida-Virumaa elu mootor viimased sadakond aastat. Selle elektri saamiseks põletamise kõrval on leidnud aga teadlased hulga viise, kuidas saaks kasutada seda senisest nutikamalt.

Õpetajad vajavad uuenduste omaksvõtuks aega, mitte kiirkoolitusi

15.10.21 HARIDUS ... Haridus uueneb pidevalt ja varem keeruliseks peetud õppeaineid nagu matemaatika saab tänapäeval õpetada näiteks robotite abil. Kuigi riik toetab koole nutikate õppevahendite ostul, on see maha visatud raha, kui õpetajatele ei anta pikemat aega uue tehnoloogia omaksvõtuks, osutab Tallinna Ülikooli doktoritöö.

Saksa teadlased saavutasid maailma uue külmarekordi

14.10.21 TEHNIKA ... Sellal kui maakera kliima läheb soojemaks, on teadlased saavutanud ka uue külmarekordi: 38 pikokelvinit. Seda on vähem kui kümnemiljardik kraadi üle absoluutse nulli ehk kõige külmema külmuse, mis universumis teoreetiliselt üldse olla saab.

Lapsi ja vanemaid ühendab 970 miljonit USA dollarit maksnud vestlusteema

13.10.21 R2 PORTAAL ... Kui häkkerid panid müüki arvutimängijate seas populaarse voogedastusplatvormi Twitch lähtekoodi, oli huvilisi vaid üks. Ometi maksis see inimene koodi eest 970 USA dollarit. Mis on Twitchi tegelik väärtus noorte ja nende vanemate silmis, arutleb R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Rooste võib metalli pragunemist talitseda

12.10.21 TEHNIKA ... Tõelist varandust ei rikkuvat ei koi ega rooste (Mt 6:20), kuid nüüd selgub, et mõnikord ei riku väike rooste ka maist varandust, vaid teeb hoopis paremaks.

Telefonist loodetakse naistele õhtuteks turvalist kaaslast

11.10.21 R2 PORTAAL ... Ühendkuningriigis lõid telekomiettevõte BT ja poliitikud käed, et luua naistele turvalist hilisõhtust koduteed tagav teenus. Klahvikombinatsioonil 888 põhinev teenus võib saadaval olla juba jõuludeks, räägib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Nobeli keemiapreemia pälvisid molekuliehitajad

06.10.21 TEHNIKA ... Nobeli auhinna keemias pälvisid sel aastal sakslane Benjamin List ja šotlane David MacMillan asümmeetrilise organokatalüüsi arendamise eest, mis võimaldab valmistada hõlpsamalt suuri molekule.

Nobeli füüsikapreemia läks komplekssüsteemide uurijatele

05.10.21 TEADUSELU ... Rootsi Kuninglik Teaduste Akadeemia andis sel aastal Nobeli füüsikapreemia kolmele komplekssüsteemide uurijale. Preemia pälvisid jaapanlane Syukuro Manabe, sakslane Klaus Hasselmann ja itaallane Giorgio Parisi, kelle töö aitab muu hulgas mõista inimese rolli kliimamuutuste juures.

Doktoritöö: sinisemat majanduskasvu aitavad vedada nutikad väikesadamad

30.09.21 TEHNIKA ... Maailmas toimub kiire areng, kuid idee Läänemere-äärsest väikesest nutisadamast, kus kõik on täielikult automatiseeritud, on käesoleval ajal siiski ainult nägemus, selgub Tallinna Tehnikaülikoolis doktorikraadi kaitsnud Robert Philippi tööst.

Iha näha nähtamatut põimib kokku teaduse ja kunsti

27.09.21 TEHNIKA ... Kunstiteadlased ei piirdu suurteoste sünniloo lahkamisel ja säilitamisel juba enam ammu ajalooürikutes tuhlamise ning palja silmaga vaatlemisega. Üha enam võetakse appi hoopis mõnel teisel otstarbel loodud uurimismeetodid. Eesti väiksuse ja nendeks tarvilike seadmete nappuse tõttu võib see kokku tuua ootamatud partnerid.

Tehismõistus loeb savitahvlitelt kadunud tekste

27.09.21 TEHNIKA ... Teadlased on loonud tehismõistuse, mis suudab lugeda vanu kiilkirjas tekste ka siis, kui neist on mõned kohad puudu.

Doktoritöö: kastanist valmistatud materjal sobib toidupakendiks

24.09.21 TEHNIKA ... Kristi Kõrge uuris oma Tallinna Tehnikaülikoolis kaitstud doktoritöös kastaniekstraktiga seotud kitosaankilede omadusi ja selle põhjal loodud materjali kasutamist võimaliku toidupakendina. Kuigi sellega ei saa asendada kõiki plastmaterjale, selgub, et seda tüüpi materjalidest olla kasu lühiajalist pakendamist vajavate toodete puhul.

Kuutolmust saab välja kuumutada vett ja hapnikku

24.09.21 TEHNIKA ... Kui inimesed kunagi Kuule pikemaks ajaks elama ja töötama lähevad, siis oleks neil hea mõnedki eluks ja tööks vajalikud ained ammutada Kuu pinnasest. Nüüd on rahvusvaheline teadlasrühm välja nuputanud, kuidas kuumutada Kuu pinnast välja vett ja hapnikku.

Endine astronaut: ISS-i praod on muret tekitavad

23.09.21 TEHNIKA ... Juba mõnda aega on rahvusvaheline kosmosejaam ehk ISS kimpus üha uute pragudega. NASA endise astronaudi William Shepherdi sõnul kujutavad need endast üsna tõsist murekohta.

Eesti on maailmas endiselt internetivabaduses teisel kohal

22.09.21 ÜHISKOND ... Värske Freedom House'i raporti järgi on juba kolmandat aastat maailmas internetivabaduses esikohal Island ja teisel kohal Eesti. Samas võib digivalitsemise eksperdi Hille Hinsbergi sõnul Eesti head seisu edaspidi kõigutada näiteks elektroonilise side ja andmekogude seaduste jõustumine.

Uus algoritm aitab leida turistidel pinget pakkuvad reisisihtkohad

20.09.21 TEHNIKA ... Tallinna Tehnikaülikoolis doktoritöö kaitsnud Ago Luberg töötas selle raames välja algoritmi, mis soovitab veebis surfavale reisihuvilisele osavamalt neid vaatamisväärsusi ja külastamist väärt kohti, mida inimene näha tahab.

Põrandal kõndija võib tuba valgustada

17.09.21 TEHNIKA ... Oleks ju tore, kui majapidamist saaks elektrivooluga varustada lihtsalt inimeste enda igapäevast ringiliikumist elektrienergiaks muundades?

Puidutehnoloog: väikese arendustöö järel saaks teha vineerist ämbreid

16.09.21 TEHNIKA ... Vineeri kasutusvõimalused muutuvad üha mitmekesisemaks. Näiteks saab spoonile jäädvustada litofaaniatehnikas pilte ja selle veekindlaks muutmisel võiks vineer asendada näiteks plastpakendid, rääkis Tallinna Tehnikaülikooli spooni- ja vineerikeskuse professor Jaan Kers.

Hinnalist liitiumi saaks ka naftatööstuse reoveest

09.09.21 TEHNIKA ... Kes helistab mobiiliga, veedab aega nuhvliga või sõidab elektriautoga, see vajab tõenäoliselt ka liitiumi, sest just liitium on suure tõenäosusega seadeldise akus tähtis element.

Eesti taimsete piimajookide turg kasvab, aga on veel ühekülgne

08.09.21 TEHNIKA ... Eesti toiduteadlaste värskelt avaldatud uuringu järgi on siinsel taimsete piimajookide turul suhteliselt laiale sortimendile vaatamata teatud toorainete puhul valikuvariante vähe. Samuti soovitavad nad taimsete jookide tootjatel hästi läbi mõelda, kuidas mõjutab tootmisprotsess joogi lõplikku lõhna, maitset ja tekstuuri.

Doktoritöö: Eesti siidritööstus võiks mõelda kastist välja

02.09.21 LOODUS ... Kui tootja jaoks tähendab kvaliteetne siider jooki, mis vastab kindlatele tehnilistele parameetritele, siis tarbija hindab märjukese lõhna, maitset, värvi ja kihisevust. Tallinna Tehnikaülikooli doktoritöö osutab, et tarbijale meelepärase siidri valmistamisel tuleb enim tähelepanu pöörata sellele, millega toidetakse mahla kääritavat pärmi.

Paljulubav imeõhuke materjal kasvab hõbekandikul

02.09.21 TEHNIKA ... Element boor ei ole materjalina just eriliselt hõlpsasti vormitav, kuid nüüd on Ameerika teadlastel korda läinud teha boorist väga õhuke kile, mis on just täpselt ainult kahe aatomi paksune.

ISS-i Vene moodulit kimbutavad üha uued probleemid

01.09.21 UNIVERSUM ... Rahvusvahelise kosmosejaama ehk ISS-i Zarja mooduli seintesse on tekkinud tillukesed praod. Kuigi praegu pole veel teada, kas need on pelgalt kosmeetilised, viitavad praod, et venelaste jaamasegmendi seisund muutub üha halvemaks.

Doktoritöö: liigsest vihmaveest aitaks vabaneda tark veetorustik

01.09.21 KESKKOND ... Süveneva linnastumise ja äärmuslike ilmaolude sagenemise valguses pole võimalik praeguseid sademevee ära juhtimise süsteeme lõputult laiendada. Tallinna Tehnikaülikoolis kaitstud doktoritöö raames välja töötatud algoritm ilmestab, et vähemalt osa lahendusest võib peituda nutikas ja oludele kohanduvas veetorustikus.

Eesti tee-ehitus on nii tasemel kui muutlik ilm ja euronõuded lubavad

21.08.21 TEHNIKA ... Ehkki tee-ehituse asjatundjad hindavad Eesti teede kvaliteeti ajas üha paremaks, möönavad nad, et muutlik ilmastik mõjutab meie teede seisundit. Osa asjatundjaid osutab ka ehitusnõuete jäikusele ja vajadusele ehitusmaterjale paremini uurida. Samas muutub defektide tuvastamine teedel üha tõhusamaks, sest mängu on tulnud panoraamfotod, droonid ja tehisintellekt.

Doktoritöö: autonoomne küberkaitse peatab rünnaku selle toimumise ajal

19.08.21 TEHNIKA ... Ajal, mil aina enam esineb küberrünnakuid, tõuseb küberkaitse olulisus. Tallinna Tehnikaülikoolis kaitstud doktoritöö uuris, kuidas liikuda autonoomsete küberkaitse süsteemide poole, mis võitleks rünnakutega nende toimumise hetkel.

Läbimurre tuumasünteesis võib viia uue taastuva energiaallikani

18.08.21 TEHNIKA ... Lawrence Livermore'i riikliku labori teadlased teatasid teisipäeval, et neil õnnestus kolme jalgpalliväljaku suuruste laserite abil käivitatud tuumasünteesis vabastada tohutus koguses energiat. Saavutus võib anda lootust uue puhta energiaallika väljatöötamiseks.

Briti transpordipöörde kogemus: avalikkuse meelemuutus võtab kaks aastat

17.08.21 KESKKOND ... Reedel 13. augustil peeti Arvamusfestivalil arutelu "How ready are we?" (Kui valmis me oleme?) transpordipöörde võimalikkusest Eestis. Teiste arutlejate hulgas võtsid sõna Milton Keynesi linnavolikogu juht Peter Marland ja Dundee linnavolikogu kohaliku elektrisõidukipargi juhataja Fraser Crichton. Novaator uuris külalisvestlejatelt, milline oli nende kogemus rohetranspordile üleminekul.

Arvamusfestivali arutelu: Eesti võiks transpordipöördes korrata oma 4G edu

14.08.21 KESKKOND ... Kui Eesti suutis katta hõredalt asustatud ja väikese rahvaarvuga riigi 4G andmesidevõrguga, ei tohiks ka rohelisele transporditaristule üleminek Eestile raske olla, leidsid Briti rohetranspordi eestvedajad Arvamusfestivali arutelul. Kohalike asjatundjate sõnul tuleb Eestis elektrisõidukite taristut luues läheneda linnadele ja maapiirkondadele erineval moel.

Kvantarvuteid kimbutavad kosmilised probleemid

06.08.21 TEHNIKA ... Kaugelt avakosmosest pärit kiired vallandavad osakeste kaskaade, mis võivad tekitada arvutusi hüppeliselt kiirendavate kvantarvutite töös olulisi vigu. Värske uurimus vihjab, et vigade parandamiseks jääb tavaarvutite puhul laialdaselt kasutatavast võttest vajaka.

Eesti teadlased aitasid luua prinditava biolaguneva superkondensaatori

05.08.21 TEHNIKA ... Eesti ja Itaalia teadlased on leidnud viisi, kuidas printida mikromõõtmeis superkondensaatorit, kasutades täielikult biolagunevaid materjale. Tehnoloogiast võib tõusta kasu muu hulgas meditsiinis ja uute keskkonnaseireseadmete arendamisel.

Ärihoonete raiskav energiakasutus ohustab rohepööret

02.08.21 TEHNIKA ... Kuigi Eestis peetakse hoonete uuendamist tähtsaks, ei taga ärihoonete renoveerimine oodatud energiatõhusust. Tallinna Tehnikaülikooli teadlased selgitasid, et kaks kolmandikku ärihoonetest, sealhulgas kontori- ja kaubandushooned ei saavuta renoveerimise tulemusel loodetud energiatõhusust ega vasta hoonete rekonstrueerimise pikaajalises strateegias seatud eesmärkidele.

Teadlased tegid veest kullakarva metalli

30.07.21 TEHNIKA ... Ühendades omavahel naatriumi ja kaaliumi elektronid ning vee, valmistas rahvusvaheline teadlasrühm kuldse läikega ja elektrit juhtiva metallilise vee.

Painduv jää laiendab vee füüsika piire

13.07.21 TEHNIKA ... Hiina teadlased kasvatasid puhtaid jääkristalle, mida saab painutada madalatel temperatuuridel peaaegu ringikujulisteks silmusteks. Tehnikast võib tõusta kasu nii vee enda omaduste uurimisel kui ka arvutikiipides info edastamiseks kasutatavate mikrokiudude loomisel.

Reklaamifirmade võimalusi inimeste tegevust internetis jälgida kärbitakse

06.07.21 TEHNIKA ... Küpsistel põhinev interneti reklaamimudel muutub lähiaastatel ulatuslikult, sest tehnoloogiahiiud on loobumas kolmandate osapoolte küpsistest. See tähendab, et oluliselt kärbitakse ka reklaamifirmade võimalusi inimeste tegevuse järele nuhkida, ütles advokaadibüroo Triniti vandeadvokaat Karmen Turk reedeses Vikerraadio "Huvitaja" saates.

Eesti teadlaste mudel kergitab närviimpulsside köögipoolelt saladusloori

03.07.21 PSÜÜHIKA ... Kiire infotöötlus ja -vahetus on keerukas maailmas hakkama saamiseks hädavajalik. Kuigi selle aluseks olevate närviimpulsside tekke ja levimisel analüüsimisel on keskendutud eeskätt elektrisignaalidele, nähtub eesti teadlaste monograafiast, et selle peensuste mõistmiseks tuleb arvestada loomse elektri kõrval teistegi nähtustega, sealhulgas mehaaniliste lainetega.

Digitaalsed kaksikud teevad säästlikust energiatarbimisest võistluse

28.06.21 TEHNIKA ... Kui praegu saavad teenusepakkujad klientide energiatarbimisest aimu vaid küsitluste põhjal, siis lähitulevikus hoiab uus nutikas lahendus kliendi tarbimiskäitumisel pidevalt silma peal. Iga soovija võib hankida enda majapidamise või ettevõtte digitaalse kaksiku, mis aitaks tal just tema tausta ja käitumist arvestades energiat säästa, kirjutavad Tallinna Tehnikaülikooli teadlased.

Tudengid tutvustasid isejuhtivat elektrivormelit

14.06.21 EESTI ... Tallinna tudengid tutvustasid esmaspäeval Eesti tudengivormeli meeskonna sellel aastal valminud isejuhtivat elektrivormelit.

Grafeen aitab andmeid kümme korda tihedamalt salvestada

08.06.21 TEHNIKA ... Arvuti kõvaketta mahtu saab tõsta kuni kümme korda, kui katta ketas grafeeniga. Nii väidab rahvusvaheline teadlasrühm eesotsas Andrea Ferrariga Inglismaalt Cambridge'i Ülikoolist ajakirjas Nature Communications.

Inimeste kehamass kasvas kevadel sõrmegi liigutamata paarsada mikrogrammi

07.06.21 TEHNIKA ... Kilogrammi ümber defineerimine ei kulge sugugi valutult. Sõltumatute mõõtmiste põhjal osutus varem kasutatud Pariisi etalonkilogramm oodatust kahe mikrogrammi võrra raskemaks, mis peegeldub nüüd omakorda muu hulgas inimeste suuremas kehamassis.

Tuulepargid võivad üksteiselt tuult näpata

04.06.21 TEHNIKA ... Tuuleenergias nähakse ühte võimalikku leevendust maailma muredele. Kuid omajagu muret tekitab ka tuuleenergia tootmine ise, sealhulgas, tuleb välja, võib tuulenergia tootmine kahjustada tuulenergia tootmist ennast.

Rahvusvaheline kosmosejaam sai prahiga pihta

31.05.21 TEHNIKA ... Ennetavaks jälgimiseks liiga tilluke kosmoseprahi tükk tabas rahvusvahelist kosmosejaama ehk ISSi. Kokkupõrke tõttu sai kahjustada jaama robotkäsi Canadarm2.

"Toiduporno" juured viivad Vana-Roomasse

29.05.21 ÜHISKOND ... Võimalikult isuäratavaks kujundatud toidupildid ja -videod ehk nii-öelda toiduporno puhkes õitsele ühismeediaajastul. Filosoof Uku Toomingu sõnul pole toidu maitsekujutelmi simuleerivas kunstis ajaloos midagi uut, lihtsalt kujutamisvõimalused on paranenud.

Venemaa plaanib tuumajõul töötava kosmoselaeva Jupiterile saata

26.05.21 UNIVERSUM ... Venemaa plaanib saata tuumaenergial töötava kosmoselaeva esmalt Kuule, sealt edasi Veenusele ja lõpuks Jupiterile, teatas Vene riiklik kosmoseagentuur Roskosmos.

Rooma tänavale ilmunud pitsarobot pani itaallased nägu krimpsutama

24.05.21 TEHNIKA ... Rooma tänavale ilmunud pitsamasin pani pitsausku itaallased nägu krimpsutama. Tallinna Tehnikaülikooli elektroenergeetika ja mehhatroonika programmijuhi professor Lauri Küti sõnul on pitsarobot vaid algus ning tõenäoliselt kohtab tulevikus sarnaseid toidumasinad Eesti tänavailgi.

Valgelibled aitavad inimestel nanohõbeda mürgisust taluda

21.05.21 TERVIS ... Antibakteriaalsete omadustega nanomeetri suuruses hõbe võib inimkehasse jõuda läbi selle kasutuse meditsiinis, desovahenditega ja töödeldud tekstiilide kaudu. Inimkehasse jõudes ei põhjusta nanohõbe erilisi vaevusi. Kehas liikvele minnes muundub see kiiresti mõneks orgaaniliseks kompleksiks ja seejärel raskesti lahustuvaks sulfiidiks, selgus Eesti teadlase osalusel valminud uuringust.

Tehisintellekt päästab tuleviku tarkvõrgud halvast elektrist

19.05.21 TEHNIKA ... Taastuvenergiaallikate osakaalu kasv kompab praeguste elektrivõrkude taluvuspiire. Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste uurimistöö ja katsed Saksa kolleegide taristul näitavad, et abi võiks olla tehisintellektist ja masinõppest, kirjutab Tallinna Tehnikaülikooli professor Argo Rosin.

Keskkonnasõbralik nutipasta võtab potis õige kuju

17.05.21 TEHNIKA ... Pastaroogi on väga mitmesuguseid: torujad penned, kruvijad fusillid, lintjad tagliatelled, liblikjad farfalled. Mure on aga selles, et pastatoodete transpordil veetakse tihtilugu rohkesti õhku, makaronide puhul näiteks on õhku pakis umbes 60 protsenti.

Tumeveebi üllad eesmärgid elavad kuritegevuse varjus edasi

14.05.21 TEHNIKA ... Internetil on kolm kihti: avalik osa, mis kajastub otsingumootorites, kasutajaspetsiifline osa ja tumeveeb. Kurjategijate turuplatsiks muutunud tumeveebi ei panda kinni, sest see täidab ka oma algset eesmärki: edendada sõnavabadust tsensuuririikides.

Uus tehisintellekt teeb vahet haige ja terve inimese häälel

13.05.21 TEHNIKA ... Haige inimese hääl erineb terve inimese omast. Seda teadmist kasutades lõi Eesti teadlase osalusega rahvusvaheline teadlasrühm uue algoritmi, mis tunneb hääle põhjal ära näiteks gripihaiged inimesed.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: