Tehnika

Keskkonnasõbralik nutipasta võtab potis õige kuju

17.05.21 TEHNIKA ... Pastaroogi on väga mitmesuguseid: torujad penned, kruvijad fusillid, lintjad tagliatelled, liblikjad farfalled. Mure on aga selles, et pastatoodete transpordil veetakse tihtilugu rohkesti õhku, makaronide puhul näiteks on õhku pakis umbes 60 protsenti.

Tumeveebi üllad eesmärgid elavad kuritegevuse varjus edasi

14.05.21 TEHNIKA ... Internetil on kolm kihti: avalik osa, mis kajastub otsingumootorites, kasutajaspetsiifline osa ja tumeveeb. Kurjategijate turuplatsiks muutunud tumeveebi ei panda kinni, sest see täidab ka oma algset eesmärki: edendada sõnavabadust tsensuuririikides.

Uus tehisintellekt teeb vahet haige ja terve inimese häälel

13.05.21 TEHNIKA ... Haige inimese hääl erineb terve inimese omast. Seda teadmist kasutades lõi Eesti teadlase osalusega rahvusvaheline teadlasrühm uue algoritmi, mis tunneb hääle põhjal ära näiteks gripihaiged inimesed.

SpaceX-i rakett Starship maandus viiendal katsel edukalt

06.05.21 TEHNIKA ... Kolmapäeval lähetas SpaceX oma hiidraketi Starship uusima prototüübi Texase osariigi kohale. Järjekorras viies raketikatsetus on esimene, kus rakett maandumise järel ei plahvatanud.

Laoroboti arendusmeeskond piilub haigla poole

06.05.21 TEHNIKA ... Tallinna Tehnikaülikooli teadlased arendavad lisaks isejuhtivale autole isejuhtivaid roboteid. Nende Boxbot 2.0 saab juba hakkama laotööga ja võib tulevikus tööd leida ka haiglates.

Arhitekt: ootan aega, mil puitehitised taas linna tungivad

05.05.21 KESKKOND ... Liigagi tihti juhtub suurarendustes, et esmalt saab paika lennukas kavand, mille teostamiseks otsitakse sobivad materjalid hiljem. Eesti Kunstiakadeemia teaduri ja arhitekti Sille Pihlaku sõnul peaks hoone loomisel alustama materjalist ja sellele omastest kvaliteetidest, luues algosa – niinimetatud lego tüki, millest uus arhitektuur saab sündida.

Arhitektuuriteadur: ühetaolised klaashooned rikuvad linnaruumi ja keskkonda

05.05.21 TEHNIKA ... Uute kõrghoonete rajamisel tuleks arvestada senisest rohkem neid ümbritsema hakkava keskkonnaga, mis aitab täita ühtaegu auahnemaid kliimaeesmärke ja muuta linnaruumi jalakäijatele mugavamaks. Abi oleks ka kvartalipõhisest linnaplaneerimisest, leiab Tallinna Tehnikaülikooli ehituse ja arhitektuuri instituudi vanemteadur Francesco De Luca.

Suunamudijat jälgivad andunult ka antifännid

30.04.21 ÜHISKOND ... Mikrokuulsus peab arvestama, et tema sisu ei tarbi mitte ainult andunud fännid, vaid ka lihtsalt jälgijad ja tema postitustesse negatiivselt suhtuvad antifännid, selgus Tartu Ülikooli meediauurijate Maria Murumaa-Mengeli ja Andra Siibaku ülevaateuuringust.

Tulevikuplast võib olla lõputult taaskasutatav

23.04.21 TEHNIKA ... Plast on lahutamatu osa enamikest toodetest, mida me igapäevaselt kasutame. Kui praegu jõuab suur osa plastjäätmetest prügimäele, siis teadlaste arendatav uuenduslik plast võimaldaks seda tulevikus aina uuesti taaskasutada.

Insenerid muutsid plasti uudseks andmekandjaks

23.04.21 TEHNIKA ... Inimkond tekib igal aastal võrreldes varasemaga hüppeliselt rohkem andmeid, samas muutub andmekandjate keskmine eluiga üha lühemaks. Rühm USA teadlasi esitlevad nüüd meetodit andmete tillukeste plastimolekulidena talletamiseks, mis võimaldaks säilitada neid tuhandeid aastaid.

Insener: leedvalguse revolutsiooni mõju alles uuritakse

22.04.21 TEHNIKA ... Leedvalgustuse tulek meie majapidamistesse on sama revolutsiooniline sündmus, kui elektrivalguse tulek sajand tagasi, leiab Tallinna Tehnikaülikooli akrediteeritud valgustehnika labori mõõtespetsialist Toivo Varjas. Kuna lahendus on uus, ei osata veel õigesti aduda sellega seotud riske.

Isejuhtiva ühistranspordi arengul on kaalukaid takistusi

22.04.21 TEHNIKA ... Nii Eesti kui ka mujal on isejuhtiva ühistranspordi pilootprojektid saanud kasutajatelt positiivset tagasisidet. Vaatamata jätkuvale arendustööle kuulub ettekujutus avatud liikluses osalevast isejuhtivast bussist esialgu siiski utoopia valda, leiab Tallinna Tehnikaülikooli vanemteadur Ralf-Martin Soe.

Hea muusikasoovitus arvestab, kellega koos inimene muusikat kuulab

19.04.21 TEHNIKA ... Iga lugeja, kes on kunagi kasutanud mõnd voogedastusplatvormi, teab ilmselt, kui raske on tuhandete soovitatud palade seast seda õiget valida. Siin ulatavad inimesele abikäe soovitussüsteemid ehk kasutajainfo põhjal otsustavad algoritmid. Nüüd pakuvad Tallinna Tehnikaülikooli teadlased välja mudeli, mille järgi peaks algoritm arvestama laulu soovitades ka kasutajat ümbritsevaid olusid ja inimesi.

Eesti teadlased loodavad lahendada kuuma füüsikamõistatuse ebaosakestega

18.04.21 TEHNIKA ... Möödunud nädalal ajas teadlased üle kogu maailma elevile katsetulemus, mis võib juhatada senitundmatute osakeste ja uute loodusjõudude jälile. Müüonite veidrat käitumist püüti seletada juba esimesel päeval vähemalt 35 teadustöös ja uudse nurga pakkusid välja ka Eesti teadlased.

Tulevikus saab merereostust seirata vetikarüüs droonidega

13.04.21 KESKKOND ... Lugejale on ilmselt tuttav Vaikses ookeanis triiviv Prantsusmaa-suurune prügisaar. Kui vee pinnal hõljuvat prahti uurida ja mõõta on üsna lihtne, siis sügavamale vette või merepõhja jõudnud reostusest pole teadlastel kuigi head aimu. Nüüd pakuvad Eesti teadlased rahvusvahelises uuringus välja võimaluse, kuidas isejuhtivate droonidega edukalt ka merepõhja kogunenud prahti seirata.

Teadlased tõmbavad Eestit vesinikuenergia rongile

12.04.21 TEHNIKA ... Teadlased ja ettevõtjad on vesinikuenergiaga tegelenud juba aastakümneid. Möödunud aasta juulis Euroopa Liidus vastu võetud vesinikustrateegia on pööranud ka siinsete inimeste pilgud selle tulevikukütuse poole, millel on potentsiaali olla täiesti keskkonnasõbralik.

Teadlased eraldasid esimese üdini loodusliku sinise toiduvärvi

09.04.21 TEHNIKA ... Sinist toiduvärvi on loodusest väga raske leida. Nüüd eraldas rahvusvaheline teadlasrühm esimese täiesti loodusliku sinise pigmendi, proovis selle järele ja leidis ka võimaluse, kuidas uut toiduvärvi suures koguses toota.

Uudsed pinnakatted puhastavad õhu kahjulikest viirustest ja bakteritest

07.04.21 TEHNIKA ... Uudseid siseruumide õhupuhastuse materjale saaks lõimida lähitulevikus nii ehitistesse kui ka seadmetesse, kirjutab Tallinna Tehnikaülikooli dokorant-nooremteadur Jekaterina Sydorenko.

Doktoritöö: ID-kaardi turvariskid korduvad, sest neist ei õpita

05.04.21 TEHNIKA ... Eesti on kasutanud ID-kaardi süsteemi kodanike tuvastamiseks juba pea 20 aastat ning selle aja jooksul on leitud mitmeid turvariske. Peagi Tartu Ülikoolis kaitstav doktoritöö heidab neile turvariskidele valgust ja pakub välja võimalikke õppetunde tulevikuks.

Viis asja, mida konteinerilaevade kohta teada võiks

30.03.21 TEHNIKA ... Kuidas konteinerite virnad paigal püsivad ega kuku vette ning miks laevad ise kummuli ei vaju? Kuidas konteinerilaevandus algas ja kui palju Eesti lipu all seilavaid hiiglasi maailmameredel on? Novaator vastab põletavatele küsimustele konteinerilaevade kohta.

Uuring: kõik rohelise majanduskasvu mõõdikud on poliitiliselt kaldus

23.03.21 KESKKOND ... Rohekasv tähendab ideaalis, et riik suudab kasvatada oma majandust, kärpides sealjuures energia- ja materjalikulu. Kreeka ja Eesti teadlaste koostöös valmiv uuring osutab rohekasvu võimatusele, ent julgustab jätkusuutlikkusega tegelevaid teadlasi rohkem sisulist koostööd tegema ja oma mõõdikuid üheskoos kriitilise pilguga vaatama.

Teadlased kasvatasid katseklaasis pisaranäärmed ja ajasid need nutma

17.03.21 TERVIS ... Hollandi teadlasrühm kasvatas katseklaasis pisaraid eritavatest rakkudest koosnevad kunstelundid, mis käituvad nagu pisaranäärmed. Tulevikus võivad need muuta silmahaiguste uurimise ja ravi tõhusamaks.

Iidse arvuti digimudel paljastas antiikaja inseneriteaduse meistriteose

16.03.21 AJALUGU ... Briti ja Küprose teadlased koostasid uue digitaalse mudeli Antikythera mehhanismist ja võisid seeläbi välja nuputada muistse seadme peamise eesmärgi. Katse ennustada taevaseid sündmusi annab uurijate sõnul tunnistust antiikkreeklaste kõrgelt arenenud teadusest.

Maailma suurim osakeste põrguti hakkab andma kümme korda rohkem andmeid

09.03.21 TEHNIKA ... CERN-is ehk rahvusvahelises Euroopa tuumauuringute keskuse laboris võeti kümme aastat tagasi kasutusele maailma võimsaim tuumaosakeste põrguti. Kuulsa Higgsi bosoni leidmise tõttu laiemat tähelepanu pälvinud suurprojekt ilmestab, et teadusprogressi ei saa mõõta ühiskondliku kasulikkuse alusel.

Energiatehnoloog: kliimaneutraalsus on saavutatav ka põlevkiviga

04.03.21 KESKKOND ... Euroopa Liidu kliimaeesmärkide järgi peaks Eesti olema 30 aasta pärast kliimaneutraalne. Kuna suur osa Eesti süsinikuheitest tuleb põlevkivitööstusest, on tööstuse sulgemise kõrval teine võimalus süsihappegaas kinni püüda ja taaskasutada, rääkis Tallinna Tehnikaülikooli energiatehnoloogia professor Alar Konist.

SpaceX-i kosmoselaev maandus edukalt, kuid plahvatas sellegipoolest

04.03.21 TEHNIKA ... SpaceX teatas kolmapäeval, et nende SN10 Starship kosmoselaeva prototüüp maandus edukalt püstises asendis, ent plahvatas mõni minut hiljem.

Kauplustel on toiduainete õigel temperatuuril säilitamisel paranemisruumi

03.03.21 TEHNIKA ... Toidupakendil olev kõlblikkuse kuupäev kehtib vaid juhul, kui toodet on hoitud õigel temperatuuril. Tallinna Tehnikaülikooli uurimus väidab, et selles on Eesti kauplustel veel parandamise võimalust.

Veatut maakaarti pole võimalik teha

25.02.21 TEHNIKA ... Hiljaaegu valmistasid Princetoni Ülikooli teadlased uue kettakujulise maakaardi, kus ükski riik pole loomupärasest suurem. Arvestades, et Maad kujutavaid kaarte leidus juba enne kümneid erinevaid, uuris Novaator Eesti geograafidelt, mille poolest need erinevad ja kuidas neid koostatakse.

Eesti teadlased proovivad koledat raha biogaasiks muuta

22.02.21 TEHNIKA ... Kui paberrahatähed lähevad sedavõrd katki või kortsu, et neid enam kasutada ei kõlba, saab neist keskkonnale ohtlik ja väga aeglaselt lagunev jääde. Nüüd leidis Eesti teadlaste osalusel rahvusvaheline teadlasrühm viisi, kuidas väärindada rahajäätmed bioetanooliks ja -gaasiks.

Kvantfüüsikas toimus arenguhüpe üliturvalise interneti suunas

22.02.21 TEHNIKA ... Madalmaades Delfti Tehnikaülikoolis läbi viidud katse käigus loodi sidemed kolme kvantpõimitud punkti vahel, mis sillutab teed üliturvalise interneti poole.

Tulevikus võib torti kaunistada söödavate hologrammidega

18.02.21 TEHNIKA ... Hologramme leiab juba praegu laialt juhilubadest tootepakenditeni, kuid ühel päeval võime neid lisada ka oma toidule. Araabia Ühendemiraatide ja Ühendkuningriigi teadlased leiutasid laseril põhineva mooduse, kuidas printida hologramme kuivatatud maisisiirupist kilele. Leiutist saab rakendada toiduohutuses, tootemärgistusena või suhkrusisalduse näitamiseks.

Jää libedus sõltub uisutaja kiirusest, suurusest ja õhutemperatuurist

16.02.21 LOODUS ... Küsimus, miks on jää -20 °C kraadi juures libe, aga nii nulli lähedal kui ka madalamatel temperatuuridel karedam, pakkus teadlastele pikalt peamurdmist. Jää hõõrdumist uuel moel uurinud Hollandi teadlased leidsid, et jää libisemise kergus sõltub lisaks jää temperatuurile ka libiseja kontaktrõhust ja kiirusest.

Veini omadused sõltuvadki viinamarja kasvukohast

15.02.21 TEHNIKA ... Argentiina teadlaste uuringu põhjal saab veini koostisest välja lugeda nii selle, kus viinamari kasvas, kui ka veini aastakäigu.

Lugeja küsib: miks kipuvad veetorud ära külmuma just ilma soojemaks minnes?

11.02.21 TEHNIKA ... Külm ilm ei paku vaid silmailu ega too talverõõmu. Veeta jäänud Novaatori lugejat Tarmot huvitas, miks kipuvad torud ära külmuma just suurema pakase taandudes või on tegu kokkusattumusega. Küsimusele vastavad Tallinna Tehnikaülikooli füüsika osakonna juhataja Jaan Kalda ja küberneetika instituudi dotsent Arvo Mere.

Ühismeedia mütologiseerib ajaloosündmusi ja põlistab eelhoiakuid

10.02.21 AJALUGU ... Ajaloolised sündmused elavad tänapäeval edasi ühismeedias. Seal saavad erinevad kogukonnad küll oma hääle kuuldavaks teha, kuid samas soodustab lakooniline emotikonikeel seisukohtade kivinemist, leidsid Tallinna Ülikooli teadlased Armeenia genotsiidi mälestava Instagrami konto näitel.

Toote saatus on selle esimese arvustaja kätes

05.02.21 PSÜÜHIKA ... Tarbijad usaldavad toote ostmisel pigem teiste tarbijate arvustusi kui reklaami ja laitvate arvustuste korral jätab tarbija toote pigem ostmata. Florida Ülikooli teadlased soovitavad kliendil tutvuda aga erinevate arvustustega, sest vahel võib kõige esimene arvustus viia toote maine teenimatult madalaks.

Doktoritöö ulatab robottöökohti loovatele ettevõtetele abikäe

04.02.21 TEHNIKA ... Maailma tööstus liigub üha tõhusama ehk niinimetatud 4.0 tootmise suunas. See kätkeb endas muu hulgas tööstusrobotite kasutuselevõttu. Tallinna Tehnikaülikoolis kaitstud doktoritöös uuriti robottöökohtade olukorda Eestis ja pakuti ettevõtetele välja lahendus, mis aitaks neil võimalikult vähese vaevaga robottöökohti luua.

Läbipaistvat puitu saab senisest lihtsamini

03.02.21 TEHNIKA ... Läbipaistvast puidust saaks teha majale mitte ainult aknad, vaid soovi korral ka seinad ja katusegi. Veel saaks sellest valmistada näiteks puutetundlikke ekraane, loodavad värske uuringu autorid.

Päikesepatareidest klaasid muudavad akna elektrienergia allikaks

01.02.21 TEADUS 3 MINUTIGA ... Tallinna Tehnikaülikooli teadlased valmistasid eelmisel aastal poolläbipaistva aknaklaas-päikesepatarei, mis toodab samaaegselt elektrit ja reguleerib hoone sisekliimat, kirjutab Tallinna Tehnikaülikooli doktorant-nooremteadur Jako Siim Eensalu.

Eesti keele õppija saab lasta arvutil oma keeleoskust hinnata

27.01.21 TEADUS 3 MINUTIGA ... "Kuidas edenevad mu eesti keele õpingud? Millises seisus on mu sõnavara ja grammatika?" Nendele küsimustele saab nüüd vastuseid nõutada veebirakenduselt. Võtmerolli programmi loomisel mängis uurimus sellest, mismoodi eesti keelt teise keelena õppijad end keeleoskuse eri tasemetel väljendavad, kirjutab Tallinna Ülikooli doktorant Kais Allkivi-Metsoja.

Lõpututel videokõnedel võib olla keskkonnale arvatust suurem mõju

22.01.21 TEHNIKA ... Pandeemia ajal on jõudsalt kasvanud videosuhtlust võimaldavate rakenduste kasutamine. Kuigi inimeste väiksem reisimine ja liikuvus on viinud süsinikuheite määrad rekordmadalale, on ka virtuaalplatvormide kasutamisel olulised keskkonnamõjud.

Eesti teadlased said 7,5 miljonit eurot kosmilise tomograafi ehitamiseks

21.01.21 TEHNIKA ... Praegu skaneeritakse kaupa sadamas ja kohvreid lennujaama turvaväravas röntgenkiirgusega. Masinate kasutamine vajab kiirgustegevusluba, selle operaatorid vajavad eraldi väljaõpet ja röntgenkiirguse kahjulikkuse tõttu ei saa tehnoloogiat kasutada inimeste skaneerimiseks. Nüüd valmib koostöös Tartu Ülikooli Tehnoloogiainstituudi teadlased iCV laborist teadlaste ja üheksa konsortsiumiga, sealhulgas iduettevõtte GScan ning eesti Maksu- ja Tolliamet, skaneerija, mis kasutab inimest niigi läbivat looduslikku kiirgust.

Sideainete keemiline analüüs aitab mõista Eesti kultuuriväärtusi

20.01.21 TEADUS 3 MINUTIGA ... Kultuuriväärtuste uurimisel on siiani keeruline olnud sideainete analüüs. Keemia doktorant Eliise Tammekivi arendab analüüsimeetodeid Tartu Ülikooli laborile, et Eesti kunstiväärtustes leiduvaid sideaineid oleks võimalik uurida ja tuvastada Eestis kohapeal.

Inimmõõtmeline ehitus lisab energiamärgise kultusele kultuurse kastme

20.01.21 TEHNIKA ... Mis tahes tootmisest rääkides tähendab inimmõõtmelisus kasutaja kaasamist ja tema vajadustega arvestamist. Tallinna Tehnikaülikoolis kaitstud doktoritöö uuris, kuidas inimmõõtmelise ehituse ja vabalt jagatud inseneriteadmiste abil tulevikus vastupidavamaid ja kohalikku keskkonda sobivaid ehitisi luua.

TÜ füüsikute avastus sillutab teed uudsetele ülikiiretele kvantarvutitele

19.01.21 TEHNIKA ... Tartu Ülikooli füüsika instituudi teadlased leidsid võimaluse töötada välja uut tüüpi optilised kvantarvutid.

Elektrimasinate terviserikkeid aitaks ennetada tehisintellekt

19.01.21 TEADUS 3 MINUTIGA ... Elektrimasinate rikked on üldjuhul ajas süvenevad, mistõttu on nende varajases staadiumis avastamine eriti tähtis. Tehisintellekti kasutamine elektrimasinate diagnostikas aitab senisest täpsemalt tuvastada ja ennetada masinates esinevaid rikkeid. Kuidas ootamatuid rikkeid ära hoida ja elektrimasinate kasuliku eluea pikkust ette ennustada, selgitab Tallinna Tehnikaülikooli doktorant-nooremteadur Karolina Kudelina.

Nutitelefonide ekraane saab lähitulevikus kokku rullida

14.01.21 TEHNIKA ... Ajal, mil tarkavara uuenduses napib sisukaid ideid, pööravad nutitelefonide arendajad aina enam tähelepanu seadmete välimusele. Ühe paljulubava arenguna loodetakse peagi turule paisata uued lahtirullitavate ekraanidega telefonid.

Maa pöörded olid mullu viimase poolsajandi kiireimad

07.01.21 UNIVERSUM ... Lõppenud aastal pöörles planeet Maa kiiremini, kui kunagi viimase 50 aasta jooksul. Kui seni on teadlased maailmaajale aeg-ajalt sekundeid lisanud, siis nüüd kaalutakse esimest korda maailmaajast lisasekundi lahutamist, vahendab Live Science.

Eestist sai CERN-i assotsieerunud liige

01.01.21 TEHNIKA ... Eesti on sellest aastast Euroopa Tuumauuringute Organisatsiooni ehk CERN-i assotsieerunud liige.

Uuring: kohtinguäpis tutvunud paarid otsivad sagedamini püsisuhet

31.12.20 ÜHISKOND ... Kohtingurakenduste abil tutvunud armunud otsivad pikaajalist suhet ja plaanivad rutem kokku kolida tõenäolisemalt, kui traditsioonilisemal viisil kohtunud inimesed, selgus Genfi Ülikooli teadlase uuringus.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: