Tehnika

Tehnikaülikool näitas Brüsselis oma isesõitvat bussi

10.02.19 ... Tallinna Tehnikaülikool käis sel nädalal Brüsselis näitamas oma isesõitvat bussi ja otsis projektile koostööpartnereid. Bussi arenduse järgmine samm on selle katsetamine päris liikluses.

Eesti tehnoloogiaettevõte alustab Euroopa raha toel kütuseelementide masstootmist

09.02.19 ... Hea tahtmise korral ja järjekindel olles saab tegelda Eestis ka teadusmahuka ettevõtlusega, leiab Enn Õunpuu, Euroopa investeerimispangalt 12 miljonit eurot laenu saanud tehnoloogiaettevõtte Elcogen tegevjuht.

Noored hakkavad elektroonilise malelauaga maailma vallutama

08.02.19 ... Tartu Ülikooli vilistlased töötavad välja anduritega malelauda, mis aitab treenida malemänguoskust. Idee on jõudnud ka Ajujahi konkursi 30 parima sekka.

Antti Aasma: tehnoloogia pole kahjulik seni, kuni inimene ise pole rumal

06.02.19 ... Vajadus suuremate mälumahtude järele on põhjendatud ja on seotud pigem inimeste tarbimiskiiruse kasvuga, järeldab Samsung Eesti mobiilidivisjoni juht Antti Aasma vastulauses Kristjan Pordile.

Rakkes võistles üle 170 robootikahuvilise

02.02.19 ... Teadust ja tehnikat populariseeriva võistluse First Lego League Pandivere eelvoorus osales täna üle 250 võistlejat, juhendaja, fänni ja kohtuniku. FLLi võistlused toimuvad üle maailma ja nendest võtab käesoleval hooajal osa rohkem kui 50 000 võistkonda.

Seadmed võivad energiat saada wifi-võrgust

29.01.19 ... Traadita internetiühendust kohtame tänapäeval peaaegu kõikjal, aga kas mõtleme kunagi selle peale, et suurem osa wifi-ruuterist välja paiskuvast elektromagnetlainetusest ei jõua kunagi meie sülearvutisse, vaid hajub lihtsalt niisama laiali?

Ka halb sõiduoskus võib iseautosid paremini sõitma õpetada

28.01.19 ... Kuivõrd iseautode puhul võib vigade tegemine või isegi vigade lubamine olla reaalses maailmas üsna ohtlik ja kulukas, uurisid Jacob Beck ja tema kolleegid Browni ülikoolist USA-s, kuidas oleks võimalik iseautot õpetada selliselt, et ta ise ei peaks ise neid vigu tegema, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Tartu Ülikooli endised vähibioloogid sepitsevad revolutsiooni ilutööstuses

24.01.19 ... Tartu Ülikoolis molekulaarbioloogidena karjääri alustanud Tarmo Mölder ja Kuldar Kõiv on mehed, kes oma välimuse pärast muretsema ei pea. Nad on mõlemad heas toonuses ja sportliku kehaehitusega. Tarmol tumedad juuksed, viisakas lõikus, Kuldaril taanduva juuksepiiriga punaks käharpea.

Kuhu põhjatusse auku aeg arvutis olles kaob? Uus programm teab ja ütleb!

22.01.19 ... Kui tihti on teil tulnud ette olukordi, kus peate tegema tööd, aga järsku kella vaadates ei mõista, kuhu on aeg kadunud, samal ajal kui töö pole arenenud edasi mitte üks raas? Et aru saada, kuhu põhjatusse auku aeg arvutis olles kaob, on Tartu Ülikooli informaatikatudengid mõelnud välja rakenduse.

Hiina kooliõpilastel katsetati keskendumist kontrollivaid peavõrusid

21.01.19 ... Hiinas katsetati hiljutises uuringus ettevõtte BrainCo loodud keskendumist kontrollivaid peavõrusid. Uuringus osalesid 10 000 õpilast vanuses 10–17 eluaastat, kes kandsid neid peavõrusid enam kui 21 päeva koolitundide ajal. Õpetajad said samal ajal rakenduse abil jälgida nende keskmisi tähelepanelikkuse tasemeid, vahendab Merit Maarits R2 tehnika- ja teadusuudistes.

CERN-i füüsikud tutvustasid plaane uue hiigelkiirendi ehitamiseks

17.01.19 ... Euroopa Tuumauuringute Keskuse teadlased tutvustasid nädala alguses plaane saja kilomeetri pikkuse tunneli rajamiseks, millesse ehitatav kiirendi võimaldaks uurida mikromaailma veidrusi ja universumit senisest veelgi paremini.

Facebooki, vähirakke ja kliendikirju ühendab närvivõrk

09.01.19 ... Nutiabilised nagu Siri ja Alexa on kasulikud, kui soovite, et ta ütleks teile kohalikku ilma või mängiks teie lemmikmuusikat. Kui aga peaksite vajama, et ta kutsub kiirabi või soovite temaga suhelda eesti keeles, muutub ta üsna kasutuks. Miks see nii on, uuris Eeva Esse "Uudishimu tippkeskuse" uue hooaja esimeses saates.

Lugeja küsib: kas pikem pikivahe päästab Tallinna ummikutest?

09.01.19 ... Lõppenud koolivaheaeg on toonud taas Tallinna tänavatele tipptundidel ummikud. Kaasjuhtide agressiivse sõidustiili peale ärritunud ERR Novaatori lugeja Peeter küsis, kas olukorda aitaks leevendada ja liiklust sujuvaks muuta pikema pikivahe hoidmine.

Vanimast joonistusest GMO-lasteni: teadusmaailma 10 tähtsat lugu aastal 2018

21.12.18 ... Kliimamuutuste paratamatus, esimesed muudetud geenidega lapsed ja punasel planeedil laiuv tulisoolane järv on vaid mõned näited lugudest, mis panid sel aastal ERR Novaatori toimetajaid esmalt ahhetama ja seejärel sügavalt järele mõtlema.

Eesti peab digi-eduloo jätkumiseks vaatama oma piiridest kaugemale

17.12.18 ... Digivaldkonnas maailma esirinnas püsimiseks tuleb senisest paremini hoomata, et Eestil on võimekus olla rohkem kui vaid enda ja teiste uurimisobjekt, leiab Tallinna tehnikaülikooli uue digivalitsemise labori juht Robert Krimmer.

Meediakommentaar: robot tegi eestikeelse uudise – ajakirjandusega on lõpp?

17.12.18 ... Milleks on vaja ajakirjanikku, kui arvutid suudavad ka uudiseid koostada? Miks ja kuidas robotid ajakirjandust mõjutama hakkavad, lahkas meediakommentaaris Marju Himma.

Riik ootab ideid tehisintellekti kasutamiseks Eestis

13.12.18 ... Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ning riigikantselei veetav ekspertrühm alustas aadressil www.kratid.ee ideekorjet tehisintellekti ehk krattide kasutuselevõtuks Eestis.

Puhtalt lehelt alustanud tehisintellektist sai pärastlõunaks maailma parim malemängija

07.12.18 ... Google'i iseõppiv algoritm õpetas endale inimlike taustateadmisteta selgeks kolm keerukat strateegiamängu, sillutades teed universaalsele tehisintellektile. Male maailmameistrite seljatamiseks tarviliku kogemuspagasi omandas programm vähem kui ühe tööpäevaga.

Plastelektroonika töötab hästi ka ülisuures kuumuses

07.12.18 ... Elektroonikaseadmeid on tänapäeval kõik kohad täis, kuid liiga kuumades ja liiga külmades kohtades kipuvad nad ometi tõrkuma. Nüüd aga on Ameerika teadlased loonud materjali, millest valmistatud elektroonikakomponendid töötavad ka 220-kraadise kuuma käes.

Eesti tudengite kosmosekaamerad on orbiidil

04.12.18 ... Eile, 3. detsembri õhtul kell 20.32 viis kosmoseettevõtte SpaceX kanderakett Falcon 9 Maa orbiidile Euroopa Kosmoseagentuuri satelliidi ESEO, mille kaamerasüsteemi ehitasid Eesti üliõpilased.

Jaapani rahvusringhääling avas maailma esimese 8K-telekanali

03.12.18 ... Jaapani avalik-õiguslik ringhääling NHK avas laupäeval maailma esimese ülikõrglahutusega 8K telekanali, vahendab R2 tehnikauudistes Merit Maarits.

Tartu arvutiteadlased asuvad looma turvalahendust arvutile, mida veel pole

29.11.18 ... Kvantarvutit ei ole veel olemas ja me ei tea täpselt, millal see tuleb. Aga kui ta tuleb, siis suudab see lahendada arvutusülesandeid oluliselt kiiremini kui praegused arvutid. Paraku tähendab see, et senised salasõnastamise ehk krüpteerimise lahendused on võimalik hetkega murda.

Imematerjal grafeen ühendab 5G võrku nii kohvimasina kui isesõitva auto

29.11.18 ... Ülikiire 5G võrk on nii automatiseeritud tööstuse kui ka asjade interneti, näiteks isesõitvate autode, jaoks eluliselt vajalik. Selleks, et seadmed suudaks suurenenud andmevoogudega hakkama saada, tuleb vastavalt uuendada ka värkvõrku ühendatud masinaparki. Grafeen on olnud elektroonikaseadmete uude ajastusse viimisel võtmetehnoloogiaks juba kümmekond aastat.

Seeneeosed puhastavad vett raskemetallidest

28.11.18 ... Hiina teadlased mõtlesid välja uue nipi, kuidas veest raskete metallide saastet välja saada.

Tallinna Tehnikaülikool sai uue energeetikalabori

27.11.18 ... Tallinna Tehnikaülikoolis on uus energeetikalabor, kus on võimalik kiiresti tuvastada ja eemaldada rikkeid elektrisüsteemis. Laborit saavad lisaks tudengitele kasutada täiendõppeks ka elektrifirmade töötajad, et tulevikus jääks rikete korral elektrist ilma võimalikult vähe tarbijaid.

Teadus- ja tehnikauudised: salaküttimisega kohastuvad elevandid ja süüst vabastatud inimeste eellased

26.11.18 ... R2 hommikuprogrammi teadus- ja tehnikauudiste rubriik oli sel nädalal Aafrika-keskne.

Teadlane ennustab, mis tuleb pärast teatrit ja kino

26.11.18 ... Loogiliseks järkuks klassikalisele teatri- ja kinokunstile ning uuele meediale on kogemuste ja elamuste saatmine otse inimajju, ennustab Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituudi arvutitunnetuse dotsent Aleksander Väljamäe.

Telefon võiks ise enda elu eest vastutada

22.11.18 ... USAs Denveris elav Scott Walsh on haiglas kriitilises seisus, kuna püüdis päästa prügipressi sattunud nutitelefoni. Juhul kui ta päästnuks kassipoega, peaksime Scotti ilmselt kangelaseks. Telefoni pärast eluga riskimine tundub ikka veel sammuna üle normaalsuse piiri. Aga võib-olla ka mitte.

Video: vaata lennukit, millel pole ainsatki liikuvat osa

22.11.18 ... Ameerika teadlased panid lendama lennuki, millel ei ole mitte ühtegi liikuvat osa. Seniajani on lennukeid õhus edasi liikunuma pannud propeller või reaktiivmootori sees pöörlev turbiin.

Teadus- ja tehnikauudised: sagenevate loodustulekahjude mõju kliimamuutustele ja allaneelatav mängupult

19.11.18 ... R2 hommikuprogrammi teadus- ja tehnikauudised võtsid ette nii tõsised kui ka vähemtõsised uudised – sagenevate loodustulekahjude mõju kliimasoojenemisele ning uut sorti mängu, mida mängida oma kõhus.

Robot žestikuleerib nagu vilunud kõnemeister

17.11.18 ... Eestlastele on ette heidetud, et oleme kõneldes võib-olla natuke liiga puised ja monotoonsed, vahest isegi robotlikud. Varsti seda robotlikkust aga enam ette heita ei saa, sest Korea teadlased on õpetanud roboti väga elavalt ja sisukalt žestikuleerima.

Teadlased hääletasid kilogrammi mõiste muutmise üle: kõik poolt

16.11.18 ... Prantsusmaale Pariisi kogunenud 57 riigi metroloogid hääletasid täna kilogrammi definitsiooni muutmise üle. Kõik kohalolnud riikide esindajad hääletasid poolt, kohal ei olnud Kasahastani esindajat. Nüüd tähendab see, et mitu kilogrammiga seotud mõõtühikut defineeritakse ümber.

TÜ arvutiteadlaste rakendus aitab märgata haigustega seotud geene

16.11.18 ... Tartu Ülikooli arvutiteadlastel on valminud veebirakendus, mille abil on võimalik tuvastada näiteks kasvajatega seotud geene. Uus rakendus lihtsustab geeniteadlaste tööd ja säästab nende aega.

Järjejutu 5. osa | Aga ühel päeval on üldtehisintellekt kohal...

13.11.18 ... Ühel päeval, olgu see 20 või 100 aasta pärast – kui inimkond vahepeal kuhugi tagasi ei lange – seisame silmitsi millegagi, mis on meist targem. Mida see kaasa toob? Selle üle arutleb ulmekirjanik Ats Miller tehisintellekti teemalise järjejutu viimases osas.

Teada-tuntud kilogrammiga võib nädala lõpus hüvasti jätta

12.11.18 ... Reedel hääletavad rahvusvahelise kaalude ja mõõtude konverentsil osalevad teadlased kilogrammi definitsiooni muutmise üle. Eesti turuplatsil kartulite ostmisel senisest ettevaatlikum olema ei pea.

Teadus- ja tehnikauudised: lihamaks ja retseptiravimid jõgede toiduahelas

12.11.18 ... R2 hommikuprogrammi teadus- ja tehnikauudised võtsid seekord käsitleda Oxfordi ülikooli teadlaste ette pandud lihamaksu ja retseptiravimitest pungil veeloomastiku Austraalias, Melbourne'is.

Järjejutu 1. osa | Tehisintellekt – inimkonna lõpp või vaid järjekordne singulaarsus?

09.11.18 ... Rohkem kui eal varem räägitakse, et tehisintellekt imbub meie igapäevaellu. Mida see moesõna tehisintellekt sisuliselt tähendab, võttis vaevaks viieosalises järjejutus selgitada ulmekirjanik, tõlkija ja toimetaja Ats Miller. Järjejutu 1. osas teeme tutvust tehisintellekti olemusega ja inimkonna tehnilise võimekusega, mis seisab tehisintellekti kasutuselevõtu ja reaalsuse vahel.

Kümme aastat bitcoini – sotsiaalne eksperiment muudab vaikselt maailma

07.11.18 ... Möödunud nädalal möödus kümme aastat bitcoini kirjeldava teadustöö ilmumisest. Kuigi detsentraliseeritud krüptovaluutast on saanud üleilmne sotsiaalne eksperiment, pole ekspertide sõnul endiselt selge, kas selle aluseks oleval tehnoloogial on maailmale ka sügavam mõju.

Selgusid parimad eesti-inglise-eesti tõlkemootorid

06.11.18 ... Tänu Tartu Ülikooli teadlaste pingutustele kasutati masintõlkesüsteemide rahvusvahelisel võistlusel esimest korda eesti keelt. Kõige paremini tõlkisid eesti ja inglise keelt omavahel Baltikumis ja Skandinaavias tegutsev keeletehnoloogia ettevõte Tilde ning jaapanlaste loodud tõlkemootorid.

Teadus- ja tehnikauudised: valedetektor ELi piirikontrollis ja lõputu kivi-paber-käärid

05.11.18 ... R2 teadus- ja tehnikauudistes oli sel nädalal juttu tehnoloogilistest uuendustest Euroopa Liidu piirikontrollis ning ka pealtnäha üsna tarbetutest avastustest matemaatikavaldkonnas.

TTÜ teadlaste patenteeritud leiutis aitab jälgida siirdatud organi tervist

05.11.18 ... Tallinna Tehnikaülikooli elektroonikateadlased said patendi uudsele impedantsimeetodile, millega võib näiteks jälgida siirdatud jäsemete taastumist, diagnoosida südame- ja veresoonkonna haigusi või analüüsida väikelaste närvisüsteemi.

Eestlaste ökotekstiil pakub asendust mürgisele kunstnahale

31.10.18 ... Eesti ettevõte Gelatex Technologies toodab želatiinist nahasarnast ökotekstiili, mis on loodussõbralik asendus loomsele nahale ja kunstnahale.

E-riigi arhitekt: ükski infosüsteem pole kunagi valmis ega lõpuni turvaline

31.10.18 ... Hiljaaegu tuli uudis, et sotsiaalministeeriumi juurde luuakse riigifirma, mis hakkab müüma eestlaste digiandmeid. Meie andmete müük ei alga siiski homme ega käi nagu poes: piiks-piiks ja andmed üle leti kätte, selgitab Priit Raspel, ekspert ja Eesti IT-süsteemide arhitekt, kelle ees seisab väljakutse ehitada infosüsteem, millel mainitud riigifirma tegevus tugineb.

TTÜ teadlaste arendatud tselluloosikangaga saab vajadusel laadida telefoni

31.10.18 ... Tallinna Tehnikaülikooli materjaliteadlased ketravad nutikat tekstiili. Täpsemalt ketravad nad elektroketrusseadme abil nanokiudu, mille algmaterjal on tselluloos ning millesse saab vajadusel salvestada energiat, et seda siis kasutada näiteks elektroonikaseadme laadimiseks.

Vestlus pommigrupi juhatajaga: meie inimesi ei saa metsa seenele lasta

29.10.18 ... Väljakutsele sõites ei tea pea mitte kunagi täpselt ette, kas kohale jõudes ootab ees sada grammi kaaluv miin või 50-kilone lennukipomm, nendib Põhja-Eesti pommigrupi juhataja Raido Taalmann. Statistika põhjal peab ta demineerijana töötamist aga märksa ohutumaks, kui regulaarselt näiteks Tallinnast Tartusse sõitmist.

Teadus- ja tehnikauudised: iseautod ja robotid NATO õppusel ning WhatsAppi väärkasutamine Brasiilia presidendivalimistel

29.10.18 ... R2 hommikuprogrammi teadus- ja tehnikauudised keskendusid sel korral NATO sõjaväeõppusel katsetatavatele uutele autonoomsetele tehnoloogiatele ja WhatsAppi kuritarvitamisele Brasiilia presidendivalimistel.

Tehisintellekti mõjul ei hakka inimeste töö muutuma kiiresti ja kardinaalselt

29.10.18 ... Tehisintellekti peetakse interneti loomise järel üheks suurimaks tehnoloogiliseks läbimurdeks. Kuigi olemuselt jääb see veel paljudele kaugeks, on tehisintellekt tehnoloogiana tegelikult kasutuses juba paljudes valdkondades meie ümber. Muutuse sisust lõpuni aru saamata taandavad inimesed selle teema aga sageli ekslikult mõtteni, et robotid võtavad inimestelt töö üle. Kuidas tegelikult on, selgitab Mariel Aim, EY tehingute nõustamise konsultant.

Maailmal pole veel aimu, keda võiksid isesõitvad autod alla ajada

25.10.18 ... Kas ajada alla kaks naissoost kodutut või pigem üks meessoost tippjuht, lapsega jalutav ema või sõita hoopis ise vastu barjääri? Isesõitvate autodega seonduvaid moraalikonflikte käsitlenud suurküsitluse tulemused viitavad, et üleilmse eetikakoodeksi loomine ei pruugi olla kuigi lihtne.

Teadus- ja tehnikauudised: küberkiusamise vastane tehisintellekt ja linnuriigi ilu-andekuse kompromiss

23.10.18 ... Sellenädalased R2 tehnika-ja teadusuudised vaatasid nii tehnoloogia kui ka looduse valdkonda.

Lugeja küsib: miks riigikogu kohal kaks Päikest säras?

20.10.18 ... Kolmapäeva õhtul riigikogu hoone aknast avanenud vaatepildi selgitamiseks on peale alanud valimiskampaania ka maisemaid selgitusi.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: