Tehnika

Tartus pidasid robotid lahingut

20.04.19 ... Tartus Kammivabrikus peeti laupäeval traditsioonilist robolahingut.

Uus metamaterjal lahendab valguskiirusel keerukaid matemaatika ülesandeid

17.04.19 ... Teadlased on loonud metamaterjali, mis lahendab sellest mikrolaineid läbi lastes peaaegu momentaalselt keerukaid matemaatika ülesandeid. Materjalist võiks tõusta kasu näiteks uute kontserthallide rajamisel ja koduseinte vahel wifi-ruuterile parima asukoha leidmiseks.

Tehnikaülikooli teadlaste uudne lahendus puhastab vett elektriga

17.04.19 ... Puhta joogivee saamiseks võib seda puhastada klooriga, millel on kaudselt vähki tekitav mõju. Võib puhastada ka osooniga, mis on aga kallis. Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste uudne lahendus aga puhastaks vett elektri abil.

Suur analüüs: kas elektriauto ikka säästab kliimat?

12.04.19 ... Elektriauto eelistamine säästab kliimat, kui sellega kavatsetakse läbida enam kui 90 000 kilomeetrit, selgub saksa teadlaste põhjalikust analüüsist. Pikas plaanis tõuseb autorite sõnul elektriauto ostmisest kasu ka Eestis. Tasakaalupunktini jõudmine võib võtta mõne aasta kauem.

Raport: Lääs peab Huaweist lähtuvate riskide suhtes ettevaatlik olema

02.04.19 ... Demokraatlikud lääneriigid peavad 5G sidevõrkude rajamisel arvestama riske, mis kaasnevad Hiina ettevõtte Huawei pakutava tehnoloogia kasutamisega, kuna selle kaudu võib kompartei poolt juhitud Hiina Rahvavabariik saada neis riikides suure mõju, öeldakse Tallinnas tegutseva NATO küberkaitse keskuse teadurite koostatud raportis.

Minituumajaama arendaja: ehitame esimese reaktori 2020. aastate lõpuks

02.04.19 ... Suurte tuumajaamade ehitamist on raske põhjendada isegi suurriikidel. Kasvuhoonegaaside vähendamiseks ja kliimamuutuste aeglustamiseks aga vaid taastuvenergiast ei piisa, viitab neljanda põlvkonna tuumareaktoreid arendava ettevõtte Terrestrial Energy finantsjuht Canon Bryan.

Sandor Liive näeb väikeses tuumajaamas Eestile suurt võimalust

02.04.19 ... Fermi Energia OÜ omanikeringi kuuluv endine Eesti Energia juhatuse esimees Sandor Liive ütles, et neljanda põlvkonna väike tuumajaam oleks tõsiseltvõetavaks alternatiiviks täna põlevkivist toodetavale elektrienergiale. Teisipäeval on Eestis seda tehnoloogiat tutvustava Kanada ettevõte Terrestrial Energy esindaja.

Zuckerberg tahab valitsustelt aktiivsemat rolli veebi reguleerimisel

31.03.19 ... Facebooki juht Mark Zuckerberg ärgitas laupäeval valitsusi etendama aktiivsemat rolli interneti reguleerimisel ning kutsus riike üles kiitma heaks oma versioonid Euroopa Liidu reeglitest, mille eesmärk on kaitsta kasutaja privaatsust.

Tartu Ülikooli professor paneb tehisintellekti äriprotsesse juhtima

28.03.19 ... Täna välja kuulutatud enam kui kahe miljoni eurone teadusrahastus võimaldab välja töötada senisest tõhusamaid äriprotsesse juhtivaid IT-lahendusi. Maineka ERC grandi pälvinud infosüsteemide professor, Marlon Dumas, on selleks välja töötamas tööriista nimega Pix.

Kuidas Eesti kosmose- ja kaitsetehnoloogiad maailma paremaks muudavad?

28.03.19 ... Täna pidas Tartu Ülikooli kosmose- ja kaitsetehnoloogiate professor Mart Noorma inauguratsiooniloengu. Ta rääkis ülikooli muuseumi valges saalis teemal "Kuidas Eesti kosmose- ja kaitsetehnoloogiad aitavad maailma paremaks muuta".

Tartu Ülikooli materjaliteadlane lõi maailma esimese robotväädi

28.03.19 ... Tartu Ülikooli intelligentsete ja arukate materjalide labori materjaliteadlased on aastaid töötanud tehislihastega, kuid nüüd on leitud uus suund taimerobootikasse. Nimelt ehitasid nad täiesti ainulaadse taimevääti matkiva roboti, mis on võimeline väädil turnima ja ronima.

Meditsiiniteadlased: võimalus tapjarobotite keelustamiseks hakkab käest libisema

26.03.19 ... Maailmal on jäänud iseseisvalt inimeste elu ja surma üle otsustavate robotite keelustamiseks vähem kui aasta, hoiatab maailma meditsiiniteadlaste avalikku pöördumist eest vedanud Emilia Javorsky.

Google avalikustas videomänguplatvormi, mille kasutamiseks on vaja ainult brauserit

25.03.19 ... Google avalikustas eelmisel nädalal Stadia, teenuse, mis võimaldab inimestel mängida videomänge ilma spetsiaalsete konsoolide või kõrgekvaliteediliste arvutiteta. Selle asemel mängivad mängijad tavalistes sülearvutites, tahvelarvutites või telefonides, samas kui kõik ressursinõudlikud protsessid toimuvad Google'i serverites, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Eesti 27 aastat internetis välismaailmaga: teadlaste uus andmeedastustehnoloogia

25.03.19 ... 26. märtsil 27 aastat tagasi sai Eesti esimese internetiühenduse välismaailmaga, mis toimis satelliidi kaudu Tallinna ja Stockholmi vahel ning see muudab märgiliseks ka seekordse Eesti ja Rootsi teadlaste saavutuse.

Ainel ja antiainel tuvastati uus erinevus

22.03.19 ... Teadlased on avastanud veel ühe väikese erinevuse aine ja antiaine vahel, mis aitab lõppkokkuvõttes seletada seda, miks üldse midagi on.

TÜ plasmafüüsikud arendavad tehnoloogiat, mis aitab õhku puhastada

22.03.19 ... Ehkki päikese- ja tuuleenergeetika tähtsus üha kasvab, sõltume endiselt kütuste põletamisest nii transpordisektoris kui ka elektri ja sooja tootmisel. Kütuste põletamisega kaasnev peamine keskkonnaprobleem on seotud tekkivate heitgaasidega ja selle lahendamisel saab aidata plasmatehnoloogia, kirjutab Tartu Ülikooli plasmatehnoloogia vanemteadur Indrek Jõgi.

Moodulreaktori arendaja: Eestis võiks asendada põlevkivi minituumajaam

15.03.19 ... Kuigi praegu on tuumaenergia fossiilkütuste asendamiseks liiga kallis, aitaks tagada uue põlvkonna tuumajaam ühtaegu Eesti energiajulgeolekut ja langetada elektrihinda, leiab Eestit väisanud ettevõtte Moltex Energy esindaja Simon Newton.

Humanoidrobot Sophia ERR-ile: tahan, et robotid teeksid inimeste elu paremaks

14.03.19 ... Tallinnas suhtles inimestega maailma esimene humanoidrobot Sophia, mis on juba kolm aastat mööda maailma ringi käies demonstreerinud oma oskusi. Inimrobot Sophia on pälvinud kõikjal suurt tähelepanu, muu hulgas on tal esimese tehisintellektina Saudi Araabia kodakondsus.

Tehismõistus tunneb naljakad sõnad ära

14.03.19 ... Tehismõistus saab tänapäeval juba üsna hästi inimkeelest aru: tõlgib vigadega ühest keelest teise ja ajab isegi inimesega lihtsamat sorti juttu. Aga on üks asi, mida tehismõistus inimkeeles hästi ei taba. See on huumor.

Helilainetel on mass

12.03.19 ... Heli ei ole lihtsalt tühipaljas võnkumine. Teadlased on avastanud, et helil on mass. Tõsi, mitte päris tavaline mass: tuleb välja, et heli mass on negatiivne, natuke alla nulli.

Häkkerid muutsid arvuti kõvaketta salamikrofoniks

06.03.19 ... Helilained mõjutavad kirjutuspea liikumist piisavalt palju, et seda jälgiva sensori saab muuta kaugloetavaks mikrofoniks, hoiatavad Michigani Ülikooli arvutiteadlased.

Füüsik Marco Kirm pidas inauguratsiooniloengu

06.03.19 ... Täna kell 16 pidas Tartu Ülikooli muuseumi valges saalis inauguratsiooniloengu eksperimentaalfüüsika professor Marco Kirm. Tema loengut "Valgus tahkiste saladusi paljastamas"näeb ERR Novaatoris.

Kuidas panna kokku elus masin? Tartu Ülikooli teadlased teavad vastust

06.03.19 ... Teadusajakirjas Nature Communications ilmus Tartu Ülikooli teadlaste artikkel, mis aitab välja selgitada kitsaskoha sünteetilises bioloogias. Nende töö näitab, kust tuleb viga otsida ja mida parandada, et panna laboris kokku hästi töötav ribosoom.

Kalmaari iminapp virgutab ökoplasti loomist

05.03.19 ... Mikroplastisaaste maailmameredes teeb looduse sõpradele muret, kuid just merest pärineb ka üks võimalik osaline lahendus.

Sokkidega võib lähitulevikus telefoni laadida

04.03.19 ... Singapuri riikliku ülikooli teadlased on leiutanud iselaadivad sokid, millele annavad elektritoidet selle kandja sammud ja mis võimaldavad jälgida jalutuskäikude mustreid ja varustada elektriga ka kantavaid seadmeid, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Teadlased leidsid odava lahenduse CO2 uuesti söeks muutmiseks

27.02.19 ... Austraalia teadlased leidsid võimaluse muuta süsihappegaas toatemperatuuril hapnikuks ja söeks. Samas jääb veel ebaselgeks, kas sama tehnikat saab rakendada kasvuhoonegaaside atmosfäärist eemaldamiseks laiemal skaalal.

Tartu Ülikoolis valmis tulevikutelefoni prototüüp

27.02.19 ... Tartu Ülikooli füüsikud on viimased viis aastat töötanud grafeenil põhineva õhusensori kallal. Mobiiltelefoni lisatav sensor seiraks aktiivselt ümbritsevas õhus leiduvaid toksilisi aineid ja teeks selle kandjale ettepanekuid ohutuma teekonna valimisel. Esimene prototüüp on nüüd valmis ja seda tutvustatakse maailma juhtivatele mobiiltelefonide tootjatele Mobile World Congressil, Barcelonas.

Neli uut DNA-tähte sillutavad teed seninägematutele eluvormidele

22.02.19 ... Teadlased leidsid neli sünteetilist DNA-tähte, mis võimaldab luua uute ja ebaharilike omadustega kasulikke aineid, mida looduses ei leidu. Ühtlasi viitab töö, et Maal leiduvas DNA-s pole midagi erilist ja teistel planeetidel leiduv elu võib olla radikaalselt teistsugune.

Tehisintellekti lai levik ähvardab teha teadusele karuteene

19.02.19 ... Iseõppivad algoritmid võimaldavad leida suurandmetest uudseid ja ootamatuid seoseid, mis võivad jääda inimsilmale haaramatuks. Pimesi tehisintellekti usaldamine võib teha teaduse arengule aga pikas plaanis karuteene, hoiatab meditsiinistatistik Generva Allen.

Tsitrusekoor aitab õlireostuse vastu

18.02.19 ... Õlireostusest võiks lahti saada tsitrusvilja koore abil. Pomeli koorest saab valmistada ülikerge käsna, mis tõmbab reostuse endasse. Pomel on apelsini meenutav tsitrusvili, millel on ümber üsna paks koor.

Uusi rõivaid sobib kanda nii sooja kui ka külmaga

18.02.19 ... Külmas on hea kanda paksemaid riideid, soojas õhemaid. Aga mis saab siis, kui temperatuur me ümber muutub? Alati ei ole ju võimalust riideid vahetada. Teadlased pakuvad nüüd lahenduse.

Tehnikaülikool näitas Brüsselis oma isesõitvat bussi

10.02.19 ... Tallinna Tehnikaülikool käis sel nädalal Brüsselis näitamas oma isesõitvat bussi ja otsis projektile koostööpartnereid. Bussi arenduse järgmine samm on selle katsetamine päris liikluses.

Eesti tehnoloogiaettevõte alustab Euroopa raha toel kütuseelementide masstootmist

09.02.19 ... Hea tahtmise korral ja järjekindel olles saab tegelda Eestis ka teadusmahuka ettevõtlusega, leiab Enn Õunpuu, Euroopa investeerimispangalt 12 miljonit eurot laenu saanud tehnoloogiaettevõtte Elcogen tegevjuht.

Noored hakkavad elektroonilise malelauaga maailma vallutama

08.02.19 ... Tartu Ülikooli vilistlased töötavad välja anduritega malelauda, mis aitab treenida malemänguoskust. Idee on jõudnud ka Ajujahi konkursi 30 parima sekka.

Antti Aasma: tehnoloogia pole kahjulik seni, kuni inimene ise pole rumal

06.02.19 ... Vajadus suuremate mälumahtude järele on põhjendatud ja on seotud pigem inimeste tarbimiskiiruse kasvuga, järeldab Samsung Eesti mobiilidivisjoni juht Antti Aasma vastulauses Kristjan Pordile.

Rakkes võistles üle 170 robootikahuvilise

02.02.19 ... Teadust ja tehnikat populariseeriva võistluse First Lego League Pandivere eelvoorus osales täna üle 250 võistlejat, juhendaja, fänni ja kohtuniku. FLLi võistlused toimuvad üle maailma ja nendest võtab käesoleval hooajal osa rohkem kui 50 000 võistkonda.

Seadmed võivad energiat saada wifi-võrgust

29.01.19 ... Traadita internetiühendust kohtame tänapäeval peaaegu kõikjal, aga kas mõtleme kunagi selle peale, et suurem osa wifi-ruuterist välja paiskuvast elektromagnetlainetusest ei jõua kunagi meie sülearvutisse, vaid hajub lihtsalt niisama laiali?

Ka halb sõiduoskus võib iseautosid paremini sõitma õpetada

28.01.19 ... Kuivõrd iseautode puhul võib vigade tegemine või isegi vigade lubamine olla reaalses maailmas üsna ohtlik ja kulukas, uurisid Jacob Beck ja tema kolleegid Browni ülikoolist USA-s, kuidas oleks võimalik iseautot õpetada selliselt, et ta ise ei peaks ise neid vigu tegema, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Tartu Ülikooli endised vähibioloogid sepitsevad revolutsiooni ilutööstuses

24.01.19 ... Tartu Ülikoolis molekulaarbioloogidena karjääri alustanud Tarmo Mölder ja Kuldar Kõiv on mehed, kes oma välimuse pärast muretsema ei pea. Nad on mõlemad heas toonuses ja sportliku kehaehitusega. Tarmol tumedad juuksed, viisakas lõikus, Kuldaril taanduva juuksepiiriga punaks käharpea.

Kuhu põhjatusse auku aeg arvutis olles kaob? Uus programm teab ja ütleb!

22.01.19 ... Kui tihti on teil tulnud ette olukordi, kus peate tegema tööd, aga järsku kella vaadates ei mõista, kuhu on aeg kadunud, samal ajal kui töö pole arenenud edasi mitte üks raas? Et aru saada, kuhu põhjatusse auku aeg arvutis olles kaob, on Tartu Ülikooli informaatikatudengid mõelnud välja rakenduse.

Hiina kooliõpilastel katsetati keskendumist kontrollivaid peavõrusid

21.01.19 ... Hiinas katsetati hiljutises uuringus ettevõtte BrainCo loodud keskendumist kontrollivaid peavõrusid. Uuringus osalesid 10 000 õpilast vanuses 10–17 eluaastat, kes kandsid neid peavõrusid enam kui 21 päeva koolitundide ajal. Õpetajad said samal ajal rakenduse abil jälgida nende keskmisi tähelepanelikkuse tasemeid, vahendab Merit Maarits R2 tehnika- ja teadusuudistes.

CERN-i füüsikud tutvustasid plaane uue hiigelkiirendi ehitamiseks

17.01.19 ... Euroopa Tuumauuringute Keskuse teadlased tutvustasid nädala alguses plaane saja kilomeetri pikkuse tunneli rajamiseks, millesse ehitatav kiirendi võimaldaks uurida mikromaailma veidrusi ja universumit senisest veelgi paremini.

Facebooki, vähirakke ja kliendikirju ühendab närvivõrk

09.01.19 ... Nutiabilised nagu Siri ja Alexa on kasulikud, kui soovite, et ta ütleks teile kohalikku ilma või mängiks teie lemmikmuusikat. Kui aga peaksite vajama, et ta kutsub kiirabi või soovite temaga suhelda eesti keeles, muutub ta üsna kasutuks. Miks see nii on, uuris Eeva Esse "Uudishimu tippkeskuse" uue hooaja esimeses saates.

Lugeja küsib: kas pikem pikivahe päästab Tallinna ummikutest?

09.01.19 ... Lõppenud koolivaheaeg on toonud taas Tallinna tänavatele tipptundidel ummikud. Kaasjuhtide agressiivse sõidustiili peale ärritunud ERR Novaatori lugeja Peeter küsis, kas olukorda aitaks leevendada ja liiklust sujuvaks muuta pikema pikivahe hoidmine.

Vanimast joonistusest GMO-lasteni: teadusmaailma 10 tähtsat lugu aastal 2018

21.12.18 ... Kliimamuutuste paratamatus, esimesed muudetud geenidega lapsed ja punasel planeedil laiuv tulisoolane järv on vaid mõned näited lugudest, mis panid sel aastal ERR Novaatori toimetajaid esmalt ahhetama ja seejärel sügavalt järele mõtlema.

Eesti peab digi-eduloo jätkumiseks vaatama oma piiridest kaugemale

17.12.18 ... Digivaldkonnas maailma esirinnas püsimiseks tuleb senisest paremini hoomata, et Eestil on võimekus olla rohkem kui vaid enda ja teiste uurimisobjekt, leiab Tallinna tehnikaülikooli uue digivalitsemise labori juht Robert Krimmer.

Meediakommentaar: robot tegi eestikeelse uudise – ajakirjandusega on lõpp?

17.12.18 ... Milleks on vaja ajakirjanikku, kui arvutid suudavad ka uudiseid koostada? Miks ja kuidas robotid ajakirjandust mõjutama hakkavad, lahkas meediakommentaaris Marju Himma.

Riik ootab ideid tehisintellekti kasutamiseks Eestis

13.12.18 ... Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ning riigikantselei veetav ekspertrühm alustas aadressil www.kratid.ee ideekorjet tehisintellekti ehk krattide kasutuselevõtuks Eestis.

Puhtalt lehelt alustanud tehisintellektist sai pärastlõunaks maailma parim malemängija

07.12.18 ... Google'i iseõppiv algoritm õpetas endale inimlike taustateadmisteta selgeks kolm keerukat strateegiamängu, sillutades teed universaalsele tehisintellektile. Male maailmameistrite seljatamiseks tarviliku kogemuspagasi omandas programm vähem kui ühe tööpäevaga.

Plastelektroonika töötab hästi ka ülisuures kuumuses

07.12.18 ... Elektroonikaseadmeid on tänapäeval kõik kohad täis, kuid liiga kuumades ja liiga külmades kohtades kipuvad nad ometi tõrkuma. Nüüd aga on Ameerika teadlased loonud materjali, millest valmistatud elektroonikakomponendid töötavad ka 220-kraadise kuuma käes.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: