Tehnika

TÜ tudengid loodavad robottudengi semestri lõpuks eesti keelt rääkima panna

18.04.18 ... Tartu ülikoolis alustas õpinguid humanoidrobot Pepper, kellele hakkavad uusi teadmisi ja oskusi süstima tehnoloogia instituudi üliõpilased. Semestri lõpuks loodetakse muidu inglise keeles kõnelev Pepper ka eesti keelt rääkima õpetada.

Algoritm tuvastab sotsiaalmeedia libakontod

18.04.18 ... Tänapäeval, infosõja ajastul, on ausatel inimestel vaja ära tunda sotsiaalmeedia libakontod. Iisraeli ja Ameerika teadlased on nüüd välja töötanud uue meetodi, kuidas Facebookis, Twitteris ja mujal pahatahtlikuks tegevuseks loodud kasutajakontosid tuvastada.

Tehnikauudised: konfidentsiaalsuse tõus ja langus

16.04.18 ... Privaatsus on 21. sajandil suhteline mõiste – ühelt poolt on saamas konfidentsiaalsusest virtuaalteenuste põhiline müügipunkt, kuid teisalt täiustub näiteks näotuvastustehnoloogia hirmutava kiirusega, mistõttu pole ühe isiku leidmine inim-heinakuhjast mitte mingisugune probleem.

Kvantpõiming aitab saada tõeliselt juhuslikke arve

14.04.18 ... Ameerika teadlased kirjutavad ajakirjas Nature, et neil on õnnestunud kvantmehaanika abiga genereerida arve, mis on palju juhuslikumad kui ühegi muu senituntud meetodiga genereeritud juhuslikud arvud.

Enn Tõugu: ma õpetaksin koolis aurumasinate asemel arvuteid

13.04.18 ... Eesti arvutiteaduse üks esiisadest, akadeemik Enn Tõugu avaldas äsja raamatu “Arvutid, küberruum ja tehismõistus”, mille peaks läbi lugema iga inimene, kes kasutab arvutit ja tahab teada, kuidas see kõik toimib. ERR Novaator usutles Enn Tõugut arvutite, interneti ja küberruumi teemadel.

TÜ magister ähvardab hirmkalli vesinikauto taskukohasemaks teha

12.04.18 ... Tartu Ülikooli magister Sander Ratso on loonud uudse tehnoloogia, mille kasutusele võtmine lööks hirmkallite kütuseelementide hinna alla ning muudaks need kõigile taskukohaseks laiatarbekaubaks.

Parim õpilasteadus: kuidas tõrjuda liigeshaigusi ja renoveerida 1930. aastate korterit?

09.04.18 ... Neljapäeval ja reedel võib näha Eesti Rahva Muuseumi seinte vahel Eesti saja parima õpilasteadlase töid. Muu hulgas saab nendest teada, kas kuldsõrmust kandes saab ennetada liigeshaigusi ja mida tuleks silmas pidada 1930. aastate stiilis korterite renoveerimisel.

Tehnikauudised: sõidujagamine tekitab ummikuid ja boikott tapjarobotitele

09.04.18 ... Sel nädalal küsime, kas sõidujagamine kui personaalse ühistranspordi liik on vähendanud liikluskoormust tänavatel või hoopis põhjustab inimeste võõrdumine bussiliiklusest rohkem ummikuid. Omamoodi tupikusse on sattunud Korea teadusinsitituut KAIST, keda 50 teadlast enam kui 30 riigist süüdistavad tapjarobotite arendamises.

Teadlane selgitab, kuidas masinad meid tundma õpivad

09.04.18 ... Tänapäeval on arvutid võimelised koguma, organiseerima ja töötlema suurel hulgal andmeid. Andmed on mahult ja keerukuselt tervikuna ületanud selgelt arusaadavuse piiri traditsioonilise andmeanalüüsi tegemiseks. Kuidas masinõpe toimib, selgitab Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituudi tarkvaratehnika õpetaja Romil Rõbtšenkov.

Video: eestlaste leiutatud lihastoonuse mõõtja lennutati kosmosesse

03.04.18 ... Esmaspäeval õhtul veidi enne südaööd pandi rahvusvahelise kosmosejaama ISS poole teele Eestis arendatud ja valmistatud seade, millega hakatakse kosmoses mõõtma astronautide lihastoonust.

Tõhusa alumiiniumpatarei saab ehitada kodus juba paari euroga

02.04.18 ... Suhteliselt tõhusa alumiinium-õhk patarei on võimalik ehitada lihtsate ja odavate vahenditega kodustes tingimustes, selgub Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasiumi õpilase Alex Savolaineni uurimusest.

Eestis valmistatud nanoliiges viib sammu lähemale nanorobotite loomisele

02.04.18 ... Nanorobotite loomisest on kirjutatud ulmeromaanides, tegelikkuses on praegu olemas vaid üksikud üsna lihtsad katseekemplarid. Nanorobotite abil loodetakse kunagi aga ravida inimesi. Nagu elusuuruses robotitel, on ka nanorobotitel vaja osiseid, näiteks liigeseid, ja just viimaste väljatöötamisele ongi Tartu Ülikooli füüsikud astunud suure sammu lähemale.

Tehnikauudised: revolutsioonilised patendid ja kuidas sulgeda salasilmi

02.04.18 ... Sel nädalal räägime kahest suurest visioonist, mis peaks aitama leevendada 20. sajandi inimese põhjustatud kahjusid. Nii esitasid Lockheed Martini teadlased avalduse kompaktse termotuumasünteesi reaktori tehnoloogia patendile, mis tulevikus võiks anda energiat 80 000 kodule. Seevastu USA kaubanduskett WalMart soovib tagada värskete puuviljade kättesaadavuse robot-mesilaste abil.

Doktoritöö aitab vältida IT-s jalgratta leiutamist

29.03.18 ... Ilja Šmorguni välja töötatud disainimustrite kogumik dokumenteerib rakenduste disainimise valdkonnas esinenud oskusteabe. See hõlbustab seadmeüleste rakenduste loomist, pakkudes võimalust töötada välja uusi rakendusi toetudes juba olemaolevale teadmisele.

Doktorant koostas juhendi inimkeskseks disainiks tarkvaraarenduses

28.03.18 ... Arvutitele tarkvara arendades peab võtma arvesse ka seda, kuidas inimene ja arvuti omavahel suhtlevad, leiab Tallinna Ülikooli doktorant Abiodun Afolayan Ogunyemi, kes täna kaitseb oma doktoritööd.

Tehnikauudised: tehisintellekti hingeelu ja unistus uudsest nutiekraanist

26.03.18 ... Üha rohkem mõjutavad e-arengut reaalselt toimuvad õnnetusjuhtumid. Nii keelab YouTube relvaentusiastidel enda kätetöö eksponeerimise ning Uber otsib endiselt viga, mistõttu pidi enda elu jätma 49-aastane naisterahvas. Samas ei pea kõik teadlased kohanema ajastuvaimuga, vaid saavad hoopis tehisintellekti toel kinnitada tõdemust, et tuupimisest ei ole kasu, sest arenemiseks tuleb osata üldistada.

TTÜ emeriitprofessor selgitab, miks Abeli preemiast hoolima peaks

23.03.18 ... Tallinna tehnikaülikoolis küberneetika instituudi emeriitprofessor Peeter Puusemp annab ülevaate, mida saatis korda sellel aastal Abeli preemia pälvinud Robert Phelan Langlands ja miks auhind tavainimesele üleüldse korda peaks minema.

Nanopuit on väga hea soojusisolaator

23.03.18 ... Teadlased on välja mõelnud uue võimaluse, kuidas puitu rafineerida: kui kõrvaldada puidust kõik muu peale tema kiudainetest sõrestiku, siis saame materjali, mis isoleerib soojust paremini kui peaaegu kõik muud soojusisolaatorid.

Facebooki kasutajaandmete allatõmbamine oli jõukohane ka TTÜ magistrandile

21.03.18 ... Kuigi Facebookist kasutajate andmete kättesaamine nõuab tehnilisi teadmisi, pole see ületamatult keeruline, selgitas TTÜ arvutiteadlane Tanel Tammet. Ta on seda õppe- ja teadustöö eesmärgil ka oma magistrandiga proovinud, kuid mitte reaalselt andmeid alla laadinud.

Matemaatikute Nobeli pälvis "suure ühendteooria" looja

21.03.18 ... Selleaastase Abeli preemia, nn matemaatikute Nobeli pälvis Kanada matemaatik Robert Phelan Langlands. Princetoni fundamentaaluuringute instituudi emeriitprofessorit tunnustati „suure ühendteooria“ raamistiku loomise eest, mis seostas omavahel teineteisest täiesti eraldiseisvaks peetud matemaatika valdkonnad.

TTÜ professori 3 soovitust, kuidas panna robotid kiiremini eesti keelt rääkima

20.03.18 ... Teksti ja kõnet mõistvad robotid tõotavad teha inimeste elu kergemaks mitmes eluvaldkonnas. Tallinna tehnikaülikooli tarkvarateaduse instituudi sotsiotehniliste süsteemide laboratooriumi professor Kuldar Taveter pakub nüüd kolm lahendust, kuidas kiirendada eesti keelt mõistvate robotite kasutuselevõttu.

Tehnikauudised: Hiina küberarmee ja vandenõuteooriaid lastele

19.03.18 ... Üldjuhul on hirmul suured silmad, kuid tehnoloogia vallas tasub üllatusmomendi vältimiseks olla teadlik ka kõige absurdsematest turvariskidest. Sestap räägime sel nädalal teiste muu hulgas ulmeliste mõõtmetega Hiina küberarmeest ja sellest, kuidas YouTube õpetab lastele vandenõuteooriaid.

Naine naeratab teisiti kui mees

15.03.18 ... Naeratab aeg-ajalt nii naisi kui ka mehi, kuid naeratuse dünaamika erineb sugude vahel märgatavalt. Seda on nüüd märganud tehisintellekt, mis suudab puhtalt näolihaste liikumise järgi ära arvata, kas naerataja on mees või naine.

Puust ja punaseks: mida närvigaasid inimesega teevad?

14.03.18 ... Tallinna tehnikaülikooli professor akadeemik Margus Lopp kinnitas Vene eksspiooni Sergei Skripali mürgitamisjuhtumi valguses, et kuigi esimesed tugeva mõjuga närvigaasid loodi juba aastate eest, suudavad neid omal käel valmistada endiselt vaid kogenud spetsialistid.

Video: foneetikud soovivad Novaatori lugejatele teaduslikku emakeelepäeva

14.03.18 ... Tartu ülikooli foneetikalabori teadlased salvestasid keeleuurimiseks mõeldud seadmega katkendi Kristjan Jaak Petersoni luuletusest “Kuu” ja tervitavad ERR Novaatori lugejaid: “Tundkem rõõmu emakeelsest teadusest ja emakeele teaduslikust uurimisest!”

TTÜ teadlased tegid Rootsi neutronkiirguse allika jaoks üliolulise seadme

12.03.18 ... Iga päev viimased kaks aastat on Tallinna tehnikaülikooli teadlased töötanud seadme kallal, mis Rootsis Lundi linnas asuvale Euroopa Neutronkiirguse Allikale on sama oluline kui autole rehv. Nüüd on see prototüüp valmis ning kui see peaks teaduskeskuses kasutusele võetama, on TTÜ elektromehaanikutel käed tööd täis.

TTÜ-s loodud meetod aitab tõhusamalt ravimeid teha

12.03.18 ... Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) teadlaste sulest ilmunud teadusartikkel valiti ajakirja Synthesis möödunud aasta parimaks uurimuseks. Kirjeldatud meetodist võiks olla kasu näiteks ravimitööstuses, leidis TTÜ orgaanilise keemia professor Tõnis Kanger.

Tehnikauudised: reisidroonid ja krüptoraha teeniv küttesüsteem

12.03.18 ... Sel nädalal räägime nutikast nullkulu või isegi kasumit teenivast küttelahendusest, mis kasutab "kütusena" krüptoraha. Ühtlasi on muutmas leiutajate visioon lendavast transpordist ning uurime, miks Amazoni nutiassistent valimatult kõkutama on hakanud.

Juhuavastus tõotab elektriautole pikemat sõitu

12.03.18 ... Elektriautoga oleks veel vahvam sõita, kui praegu on, kui akust jätkuks voolu sama pikaks teekonnaks kui bensiiniauto paagist bensiini ja aku laadimine käiks sama kähku, kui paagi täitmine. Ka telefoniaku juures ei teeks pikem kestvus ja lühem laadimine paha. Üks täiesti juhuslik avastus võib need unistused nüüd tõeluseks teha. Tõsi küll, mitte aku abil, vaid superkondensaatoriga.

Ekspert: eesti keelt valdava tehisintellekti loomist ei takista miski

08.03.18 ... Apple'i sarnased suurettevõtted ei hakka ilmselt keeletehnoloogia arendamisel eesti keele poole. Mitte miski ei takista aga eestlastel endil arendada eesti keelt rääkivat ja seda mõistvat tehisintellekti, leiab virtuaalassistentide loomisega tegeleva tarkvaraettevõtte tehnoloogiajuht Alpha Blues Hendrik Luuk.

Google asus testima suurimat kvantarvutit

07.03.18 ... Google'i insenerid teatasid Ameerika Füüsika Seltsi kohtumisel, et on asunud testima 72 kvantbitti sisaldavat arvutit Bristlecone. Töörühm loodab, et pikapeale suudetakse lahendada sellega ülesandeid, millega ei saa hakkama ükski tavapärane arvuti.

Füüsikud: aeg on tunnistada õnne ja juhuslikkuse olulisust

07.03.18 ... Õnn ja õigel ajal õiges kohas olemine mängib edu saavutamisel vähemalt sama suurt rolli kui anne ning sihikindlalt töö rassimine, viitab uus analüüs.

Grafeen võib olla nii isolaator kui ka ülijuht

06.03.18 ... Grafeen on kõigest ühe aatomi paksune süsinikust kilematerjal, aga häid ja huvitavaid omadusi on sel enam kui küllaga.

PPA krüptorakendustest: krüpteeritud sideta oleks internet ohtlikum koht

05.03.18 ... Krüpteeritud andmeside kasutamine pole kurjategijatele võõras töövõte, aga sellegipoolest võidavad andmeside salastamisest eelkõige tavakasutajad, sest ilma krüpteeritud sideta oleks turvatunne virtuaalruumis märksa madalam, leiab keskkriminaalpolitsei küberkuritegude büroo juht Oskar Gross.

Tehnikauudised: unustust soovivad eurooplased ja digiaskeedi unistus

05.03.18 ... Pidevalt virutaalruumis olemine võib tekitada palju stressi ning tihti jätame endast interneti jälgi, mida hiljem enam näha ei soovi. Nende pingete vältimiseks on kasulik astuda paar sammu tehnoloogilises progressis tagasi. Ühtlasi räägime ajaloo suurimast DDoS küberrünnakust ja nö klassikalise kõrvaklapi augu kadumisest.

Teadlane teab, mis on küberturvalisus

05.03.18 ... Küberturvalisus tähendab, et digitaalsed andmed ja nende andmete töötlemine on igakülgselt kaitstud, selgitab Tallinna ülikooli doktorant Raul Rikk. Kaitstud on andmete loomine, edastamine, salvestamine, esitamine ning kõik muud andmekäitlusprotsessid.

Video: Garage48 ajurajus sündinud ideede esitlus

04.03.18 ... Reedel algas Tartus Garage48, kus said kokku osalejad erinevatest valdkondadest inseneriteadusest disainini. Millised riistavaraarenduse prototüübid nad 48 tunni jooksul välja mõtlesid, sai vaadata pühapäeva õhtul.

Loodav robot aitab päästetöid teha keerulistes tingimustes

02.03.18 ... Eesti Kaitsetööstuse Liitu kuuluv Milrem katsetab koos päästeametiga robotit, mis pääseks kohtadesse, kuhu inimesel on ohtlik minna või kuhu suured päästeautod sõita ei saa. Näiteks viib puldiga juhitav robot põlevasse metsa või rabasse voolikud ja vee. 

Krüpteeritud sõnumirakendused: e-salastusmeetod, mida peab igaüks kasutama

02.03.18 ... Kuigi uudistekülgedel seostatakse krüpteeritud sõnumivahetust tihti tumeveebi küberpahalaste ja terroristidega, märgivad Eesti küberjulgeoleku spetsialistid, et usaldusväärselt krüpteeritud ning tuntud sõnumirakenduse kasutamine võiks olla vähemalt nutiseadmete omanike seas norm

Miks keel lipuvarda külge jääb ehk veidi talveteadust

28.02.18 ... Koos pakaseliste ilmadega on saabunud ERR Novaatorile terve rida talviseid lugejaküsimusi.

Tehnikauudised: nutiseadmete maailmas valitseb ideekriis

26.02.18 ... Androidi maailma vägevad on kogunenud Barcelonasse, et panna pead kokku ja arutada, kuidas teha nutikas klaasjas must ristkülik tarbijatele taas kultusobjektiks. Lisaks sellele vaatame üle ka BMW ambitsioonid teha Briti legendaarne automudel Hiina elektriliseks rahvaautoks.

TTÜ juhita sõiduki arendajaid käivad jahtimas Soome idufirmad

26.02.18 ... Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) isejuhtiv sõiduk ei näe välja nagu buss või auto, vaid pigem nagu ATV. Kuigi eesmärk on sellest sügiseks valmis teha isejuhtiv bussike, siis tegelikult on sel sõidukil hoopis teine funktsioon, mida ta täidab juba praegu päris hästi.

Tehnikauudised: sinu taskus võib olla Hiina küberrelv ja unustatud teenused

19.02.18 ... Tehnikamaailmas kütavad endiselt kirgi turvaaugud, mis tekitavad peavalu nii valitsustele, ettevõtetel kui ka tavakasutajatele. Nii ei soovita näiteks USA võimud enam ameeriklastel soetada Hiina päritolu nutiseadmeid, rike Facebooki innovatiivses kaheastmelises autentimissüsteemis "äratas" ellu unustatud SMS-teenused ning Google ei lase enam nii lihtsalt fotot näpata.

Kvantarvutite argikasutusse jõudmist võib kiirendada vana hea räni

16.02.18 ... Aastaid inimkonda teeninud räni võiks kasutada ka tavaarvutitest kohati suurusjärkude võrra kiiremate kvantarvutite ehitamiseks, leiavad materjali kasutusvõimalusi põhjalikumalt uurinud füüsikud ja arvutiteadlased

Tallinna tehnikaülikoolis alustas tööd moodne akustikalabor

14.02.18 ... Tallinna tehnikaülikooli (TTÜ) kolmapäeval avatud akustikalaboris saavad ettevõtted katsetada oma toodete heliisolatsiooni omadusi. Sellise labori loomine pakub firmadele ajalist ja rahalist kokkuhoidu, sest enam ei pea nad testimiseks pöörduma välismaale.

Arvuti tegi endale selgeks kunstivoolude vahelised seosed

13.02.18 ... Masinad lähevad järjest targemaks. Nüüd on tehismõistusel täheldatud ka arenenud kunstimeelt. Ameerika arvuti- ja kunstiteadlaste koostöös tehtud katses on tehismõistusalgoritm analüüsinud kümneid tuhandeid ajaloolisi maale ja tuvastanud iseseisvalt kunstivoole ja nende vahelisi seoseid.

Teadlased lõid eksootilise jää, mis on ühtaegu vedel ja tahke

12.02.18 ... Teemantide ja ülivõimsa laseriga katseid teinud füüsikud teatasid uut tüüpi veejää loomisest. Kuigi ühtaegu vedelikku ja tahkist meenutava superioonilise jää olemasolu ennustati juba aastate eest, on tegu esimese korraga, kui seda on kontrollitud tingimustes reaalselt nähtud.

Tehnikauudised: lendtakso, leegitsev kõrvaklapp ja patused tuumateadlased

12.02.18 ... Sel nädalal saab tehnikauudistest vastuse, miks peaksite toetama parkimismaja või kõrghoone ehitust enda kodupiirkonnas või töö lähedal. Ühtlasi räägime ühest õnnelikust õnnetusest ja sellest, kuidas Venemaa tuumateadlased proovisid superarvuti abil kaevandada krüptoraha.

Telefoni võib laadida inimkeha energiaga

10.02.18 ... Nutitelefonil on nutti nii et seda nägu, aga üks nutune koht on sel pahatihti aku, mis juba mõne aasta vanusel telefonil kipub ammu enne õhtut tühjaks saama. Nüüd aga on rühm nutiteadlasi tulnud mõttele, kuidas ammutada telefonile energiat selle omaniku enda kehast.

TTÜ doktoritöö aitab arendada mobiilset kaardistussüsteemi

10.02.18 ... Kaasaegses kaardistamises on laserskaneerimine muutumas üheks oluliseks koostisosaks. Laserskaneerimine on kaugseire meetod, kus ruumiandmete hõiveks ja suurema detailsuse tabamiseks kasutatakse mõõtmiseks laserkiiri.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: