Tehnika

SpaceX-i kosmoselaev maandus edukalt, kuid plahvatas sellegipoolest

04.03.21 TEHNIKA ... SpaceX teatas kolmapäeval, et nende SN10 Starship kosmoselaeva prototüüp maandus edukalt püstises asendis, ent plahvatas mõni minut hiljem.

Kauplustel on toiduainete õigel temperatuuril säilitamisel paranemisruumi

03.03.21 TEHNIKA ... Toidupakendil olev kõlblikkuse kuupäev kehtib vaid juhul, kui toodet on hoitud õigel temperatuuril. Tallinna Tehnikaülikooli uurimus väidab, et selles on Eesti kauplustel veel parandamise võimalust.

Veatut maakaarti pole võimalik teha

25.02.21 TEHNIKA ... Hiljaaegu valmistasid Princetoni Ülikooli teadlased uue kettakujulise maakaardi, kus ükski riik pole loomupärasest suurem. Arvestades, et Maad kujutavaid kaarte leidus juba enne kümneid erinevaid, uuris Novaator Eesti geograafidelt, mille poolest need erinevad ja kuidas neid koostatakse.

Eesti teadlased proovivad koledat raha biogaasiks muuta

22.02.21 TEHNIKA ... Kui paberrahatähed lähevad sedavõrd katki või kortsu, et neid enam kasutada ei kõlba, saab neist keskkonnale ohtlik ja väga aeglaselt lagunev jääde. Nüüd leidis Eesti teadlaste osalusel rahvusvaheline teadlasrühm viisi, kuidas väärindada rahajäätmed bioetanooliks ja -gaasiks.

Kvantfüüsikas toimus arenguhüpe üliturvalise interneti suunas

22.02.21 TEHNIKA ... Madalmaades Delfti Tehnikaülikoolis läbi viidud katse käigus loodi sidemed kolme kvantpõimitud punkti vahel, mis sillutab teed üliturvalise interneti poole.

Tulevikus võib torti kaunistada söödavate hologrammidega

18.02.21 TEHNIKA ... Hologramme leiab juba praegu laialt juhilubadest tootepakenditeni, kuid ühel päeval võime neid lisada ka oma toidule. Araabia Ühendemiraatide ja Ühendkuningriigi teadlased leiutasid laseril põhineva mooduse, kuidas printida hologramme kuivatatud maisisiirupist kilele. Leiutist saab rakendada toiduohutuses, tootemärgistusena või suhkrusisalduse näitamiseks.

Jää libedus sõltub uisutaja kiirusest, suurusest ja õhutemperatuurist

16.02.21 LOODUS ... Küsimus, miks on jää -20 °C kraadi juures libe, aga nii nulli lähedal kui ka madalamatel temperatuuridel karedam, pakkus teadlastele pikalt peamurdmist. Jää hõõrdumist uuel moel uurinud Hollandi teadlased leidsid, et jää libisemise kergus sõltub lisaks jää temperatuurile ka libiseja kontaktrõhust ja kiirusest.

Veini omadused sõltuvadki viinamarja kasvukohast

15.02.21 TEHNIKA ... Argentiina teadlaste uuringu põhjal saab veini koostisest välja lugeda nii selle, kus viinamari kasvas, kui ka veini aastakäigu.

Lugeja küsib: miks kipuvad veetorud ära külmuma just ilma soojemaks minnes?

11.02.21 TEHNIKA ... Külm ilm ei paku vaid silmailu ega too talverõõmu. Veeta jäänud Novaatori lugejat Tarmot huvitas, miks kipuvad torud ära külmuma just suurema pakase taandudes või on tegu kokkusattumusega. Küsimusele vastavad Tallinna Tehnikaülikooli füüsika osakonna juhataja Jaan Kalda ja küberneetika instituudi dotsent Arvo Mere.

Ühismeedia mütologiseerib ajaloosündmusi ja põlistab eelhoiakuid

10.02.21 AJALUGU ... Ajaloolised sündmused elavad tänapäeval edasi ühismeedias. Seal saavad erinevad kogukonnad küll oma hääle kuuldavaks teha, kuid samas soodustab lakooniline emotikonikeel seisukohtade kivinemist, leidsid Tallinna Ülikooli teadlased Armeenia genotsiidi mälestava Instagrami konto näitel.

Toote saatus on selle esimese arvustaja kätes

05.02.21 PSÜÜHIKA ... Tarbijad usaldavad toote ostmisel pigem teiste tarbijate arvustusi kui reklaami ja laitvate arvustuste korral jätab tarbija toote pigem ostmata. Florida Ülikooli teadlased soovitavad kliendil tutvuda aga erinevate arvustustega, sest vahel võib kõige esimene arvustus viia toote maine teenimatult madalaks.

Doktoritöö ulatab robottöökohti loovatele ettevõtetele abikäe

04.02.21 TEHNIKA ... Maailma tööstus liigub üha tõhusama ehk niinimetatud 4.0 tootmise suunas. See kätkeb endas muu hulgas tööstusrobotite kasutuselevõttu. Tallinna Tehnikaülikoolis kaitstud doktoritöös uuriti robottöökohtade olukorda Eestis ja pakuti ettevõtetele välja lahendus, mis aitaks neil võimalikult vähese vaevaga robottöökohti luua.

Läbipaistvat puitu saab senisest lihtsamini

03.02.21 TEHNIKA ... Läbipaistvast puidust saaks teha majale mitte ainult aknad, vaid soovi korral ka seinad ja katusegi. Veel saaks sellest valmistada näiteks puutetundlikke ekraane, loodavad värske uuringu autorid.

Päikesepatareidest klaasid muudavad akna elektrienergia allikaks

01.02.21 TEADUS 3 MINUTIGA ... Tallinna Tehnikaülikooli teadlased valmistasid eelmisel aastal poolläbipaistva aknaklaas-päikesepatarei, mis toodab samaaegselt elektrit ja reguleerib hoone sisekliimat, kirjutab Tallinna Tehnikaülikooli doktorant-nooremteadur Jako Siim Eensalu.

Eesti keele õppija saab lasta arvutil oma keeleoskust hinnata

27.01.21 TEADUS 3 MINUTIGA ... "Kuidas edenevad mu eesti keele õpingud? Millises seisus on mu sõnavara ja grammatika?" Nendele küsimustele saab nüüd vastuseid nõutada veebirakenduselt. Võtmerolli programmi loomisel mängis uurimus sellest, mismoodi eesti keelt teise keelena õppijad end keeleoskuse eri tasemetel väljendavad, kirjutab Tallinna Ülikooli doktorant Kais Allkivi-Metsoja.

Lõpututel videokõnedel võib olla keskkonnale arvatust suurem mõju

22.01.21 TEHNIKA ... Pandeemia ajal on jõudsalt kasvanud videosuhtlust võimaldavate rakenduste kasutamine. Kuigi inimeste väiksem reisimine ja liikuvus on viinud süsinikuheite määrad rekordmadalale, on ka virtuaalplatvormide kasutamisel olulised keskkonnamõjud.

Eesti teadlased said 7,5 miljonit eurot kosmilise tomograafi ehitamiseks

21.01.21 TEHNIKA ... Praegu skaneeritakse kaupa sadamas ja kohvreid lennujaama turvaväravas röntgenkiirgusega. Masinate kasutamine vajab kiirgustegevusluba, selle operaatorid vajavad eraldi väljaõpet ja röntgenkiirguse kahjulikkuse tõttu ei saa tehnoloogiat kasutada inimeste skaneerimiseks. Nüüd valmib koostöös Tartu Ülikooli Tehnoloogiainstituudi teadlased iCV laborist teadlaste ja üheksa konsortsiumiga, sealhulgas iduettevõtte GScan ning eesti Maksu- ja Tolliamet, skaneerija, mis kasutab inimest niigi läbivat looduslikku kiirgust.

Sideainete keemiline analüüs aitab mõista Eesti kultuuriväärtusi

20.01.21 TEADUS 3 MINUTIGA ... Kultuuriväärtuste uurimisel on siiani keeruline olnud sideainete analüüs. Keemia doktorant Eliise Tammekivi arendab analüüsimeetodeid Tartu Ülikooli laborile, et Eesti kunstiväärtustes leiduvaid sideaineid oleks võimalik uurida ja tuvastada Eestis kohapeal.

Inimmõõtmeline ehitus lisab energiamärgise kultusele kultuurse kastme

20.01.21 TEHNIKA ... Mis tahes tootmisest rääkides tähendab inimmõõtmelisus kasutaja kaasamist ja tema vajadustega arvestamist. Tallinna Tehnikaülikoolis kaitstud doktoritöö uuris, kuidas inimmõõtmelise ehituse ja vabalt jagatud inseneriteadmiste abil tulevikus vastupidavamaid ja kohalikku keskkonda sobivaid ehitisi luua.

TÜ füüsikute avastus sillutab teed uudsetele ülikiiretele kvantarvutitele

19.01.21 TEHNIKA ... Tartu Ülikooli füüsika instituudi teadlased leidsid võimaluse töötada välja uut tüüpi optilised kvantarvutid.

Elektrimasinate terviserikkeid aitaks ennetada tehisintellekt

19.01.21 TEADUS 3 MINUTIGA ... Elektrimasinate rikked on üldjuhul ajas süvenevad, mistõttu on nende varajases staadiumis avastamine eriti tähtis. Tehisintellekti kasutamine elektrimasinate diagnostikas aitab senisest täpsemalt tuvastada ja ennetada masinates esinevaid rikkeid. Kuidas ootamatuid rikkeid ära hoida ja elektrimasinate kasuliku eluea pikkust ette ennustada, selgitab Tallinna Tehnikaülikooli doktorant-nooremteadur Karolina Kudelina.

Nutitelefonide ekraane saab lähitulevikus kokku rullida

14.01.21 TEHNIKA ... Ajal, mil tarkavara uuenduses napib sisukaid ideid, pööravad nutitelefonide arendajad aina enam tähelepanu seadmete välimusele. Ühe paljulubava arenguna loodetakse peagi turule paisata uued lahtirullitavate ekraanidega telefonid.

Maa pöörded olid mullu viimase poolsajandi kiireimad

07.01.21 UNIVERSUM ... Lõppenud aastal pöörles planeet Maa kiiremini, kui kunagi viimase 50 aasta jooksul. Kui seni on teadlased maailmaajale aeg-ajalt sekundeid lisanud, siis nüüd kaalutakse esimest korda maailmaajast lisasekundi lahutamist, vahendab Live Science.

Eestist sai CERN-i assotsieerunud liige

01.01.21 TEHNIKA ... Eesti on sellest aastast Euroopa Tuumauuringute Organisatsiooni ehk CERN-i assotsieerunud liige.

Uuring: kohtinguäpis tutvunud paarid otsivad sagedamini püsisuhet

31.12.20 ÜHISKOND ... Kohtingurakenduste abil tutvunud armunud otsivad pikaajalist suhet ja plaanivad rutem kokku kolida tõenäolisemalt, kui traditsioonilisemal viisil kohtunud inimesed, selgus Genfi Ülikooli teadlase uuringus.

EKA doktoritöödes uuriti modulaarehitiste võimalusi ja puudujääke

30.12.20 TEHNIKA ... Detsembri lõpus kaitsti Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri ja linnaplaneerimise erialal kaks omavahel põimunud praktikapõhist doktoritööd. Siim Tuksam ja Sille Pihlak uurisid mõlemad modulaarset arhitektuuri ehk kuidas panna ehitisi paremini kokku ühesugustest standardosadest.

Küberturbe ekspert: häkkerid kolivad riigi palgale

23.12.20 TEHNIKA ... Mis ohustab e-Eestit, kas tavakodanik on kaitstud ja mida IT-kirjaoskuse laiem levik kaasa toob? Novaatori intervjuus võtab küberturbe aasta kokku Uus-Meremaal ja Belgias tegutsev Joe Burton, kelle teadustöö keskmes on küberturbe poliitilised, inimlikud ja psühholoogilised tahud.

Reovee teevad puhtaks õiged seadmed, bakterid ja oskuslik operaator

21.12.20 KESKKOND ... Nii iga lugeja kodust kui ka suurtest tööstustest jõuab reovesi mõnda kohalikku reoveepuhastisse, kus sellest saab puhastatud heitvesi. Tallinna Tehnikaülikoolis kaitstud doktoritöös võrreldi Eesti kohalikke reoveepuhasteid ja leiti, et töö teevad ära osalt õigesti valitud seadmed, kuid eeskätt sõltub lõpptulemus operaatori oskustest.

Kaks doktoritööd aitavad mõista eksootilise ruumi eripärasid

17.12.20 TEHNIKA ... Viimase 15 aasta jooksul on paljud matemaatikud mitmel pool maailmas uurinud tavaarusaama jaoks eksootilise Banachi ruumi geomeetriat. Kuigi seni pole uuringutel praktilist rakendust, saab uutest teadmistest ilmselt tulevikus kasu lõigata. Tänavu kaitsti Tartu Ülikoolis kaks doktoritööd, mis andsid oma panuse suurte viilude fenomeni uurimisse Banachi ruumides.

Doktoritöös valmis inimese ja tehnoloogia vahelise usalduse mõõdupuu

14.12.20 TEHNIKA ... Tallinna Ülikoolis kaitstava doktoritöö osana välja töötatud skaala annab nii teoreetikutele kui ka praktikutele lähtepunkti, mille alusel mõõta inimeste usaldust eri tehnoloogiavormide vastu. Samuti aitab skaala neil otsustada, kuidas tehnoloogiaid disainida, arendada ja rakendada.

Kolme minuti loeng: kodu saab valgustada keemilise reaktsiooniga

11.12.20 TEHNIKA ... Tahkeoksiidsed kütuseelemendid on seadmed, mis toodavad elektirt keemilisest energiast. Eesti majapidamise elektritarbe jaoks oleks vaja kas 80 suurt või 350 väikest sellist kütuseelementi. Kuidas neid energiaallikaid veelgi töökindlamaks teha, uurib Tartu Ülikooli keemia doktorant Ove Korjus.

Kolme minuti loeng: jälgimisrakendused võivad põhjustada usaldamatust

10.12.20 TEHNIKA ... Murelikel lapsevanematel on tänapäeval võimalik nutitelefoni ja jälgimisrakendustega igal hetkel oma lapse asukohta määrata. Kuidas mõjutavad jälgimisrakendused peresuhteid, lapsi ja lapsepõlve, uurib Tartu Ülikooli doktorant Marit Sukk.

Jaapan loodab sündide arvu tõsta riikliku kohtingurobotiga

08.12.20 R2 PORTAAL ... Euroopas ja mitmes Aasia riigis sünnib rahvastiku püsimiseks liiga vähe lapsi. Üks selliseid riike on ka Jaapan, kus eraldatakse raha kohtinguroboti arendamiseks. Täpsemalt luuakse tarkvara, mis arendaks paarilist otsivate jaapanlaste omavahelisi sügavamaid suhteid.

Kolme minuti loeng: kõrbenud piparkooki ja söetabletti eristavad poorid

08.12.20 TEHNIKA ... Süsi on mõiste, mida argielus väga tihti pruugitakse. Teaduslikul lähenemisel avaneb selle taga aga põnev maailm. Mis vahe on näiteks söetabletil, söestunud piparkoogil ja tööstuses kasutataval süsinikul? Tartu Ülikooli keemia doktorant Riinu Härmase sõnul on neil väga erinev ülesehitus. Süsiniku kasutusvõimalused määrabki justnimelt selles olevate pooride hulk.

"Prillitoosi" arvutitund: kuidas tunda ära kahtlast e-kirja

07.12.20 TEHNIKA ... Seekordses arvutiõppe rubriigis õpime, millele tuleb tähelepanu pöörata, kui e-posti on saabunud kahtlane e-kiri.

Eestis saaks toota seni arvatust kaks ja pool korda rohkem vee-energiat

04.12.20 KESKKOND ... Nõukogude ajast pärit hinnangu järgi on Eesti jõgede tehniline hüdroenergeetiline potentsiaal 30 megavatti. Eesti Maaülikoolis kaitstavas doktoritöös selgus, et täpsemate meetoditega uurides ja kliimamuutust arvestades saaks Eestis toota kuni 80 megavati mahus hüdroenergiat.

Tallinna Tehnikaülikooli teadlased lõid uue põlvkonna päikesepatarei

02.12.20 TEHNIKA ... Tallinna Tehnikaülikooli materjaliteadlased valmistasid uut tüüpi materjalist päikesepatarei. Seni laialt kasutatavate ränipõhiste päikesepatareide tootmine on kulukas ning patareid ise on rasked ja jäigad. Uurijad loodavad uuest materjalist loodussäästlikumat ning paindlikumat alternatiivi.

Tehisintellekt lahendas valkude mõistatuse aastakümneid oodatust varem

01.12.20 TEHNIKA ... Tehisintellekt lahendas pikka aega uurijatele peamurdmist pakkunud äärmiselt keeruka teadusliku probleemi valkude ehituse ja käitumise kohta.

"Prillitoosi" arvutitund: kuidas kasutada internetipanka

30.11.20 TEHNIKA ... Seekordses arvutiõppe rubriigis saame tuttavaks internetipangaga, kus on võimalik oma rahaasjadele ligi pääseda ja makseid teha.

Haridustehnoloog: YouTube'i videod võivad päästa reaalainete õppe

23.11.20 HARIDUS ... Loodus- ja täppisteaduste ained nagu keemia, füüsika, matemaatika ja bioloogia on ühiskonna arenguks vajalikud, kuid paljude õpilaste silmis keerulised ja igavad. Tartu Ülikooli haridustehnoloog Wilson Ofotsu Otchie pakub võimaliku lahendusena välja videoplatvormi YouTube videod, mis tooks abstraktsed teemad õpilaste jaoks lähemale.

Teadlased peatasid enda sõnul osaliselt inimrakkude vananemise

23.11.20 TERVIS ... Iga kord, kui mõni rakk inimese kehas pooldub, kaotab inimene tükikese oma noorusest. Selle käigus lühenevad meie pärilikkusinfot kandvate kromosoomide otsad ehk telomeerid. Nüüd on Iisraeli teadlased enda sõnul 26 patsiendil selle lühenemise tagasi pööranud

"Prillitoosi" arvutitund: kuidas veebis raamatuid laenutada ja lugeda

23.11.20 TEHNIKA ... Seekordses arvutiõppe rubriigis õpime, kuidas kasutada Tallinna Keskraamatukogu e-raamatukogu ELLU, kus on võimalik raamatuid laenutada ja internetis neid lugeda.

Arvustus | "Replacing Aging" kui inimmasinate remonditöökoja äriplaan

18.11.20 TERVIS ... Igavese nooruse otsingud ei kuulu enam pelgalt mütoloogia ega fantaasia valda. Populaarteaduslikus monograafias "Replacing Aging" esitab neuro- ja geeniteadlasest autor üsna üksikasjaliku kujutluspildi, kuidas elundite, kudede ja rakkude asendamine uutega saaks juba lähitulevikus pikendada inimese kui bioloogilise masina tervena elatud aastaid.

Eesti teadlaste loodud meetod aitab puhastada vett antibiootikumijääkidest

18.11.20 TEHNIKA ... Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste loodud uus osoonimeetod puhastab vett antibiootikumijääkidest.

"Prillitoosi" nutiabi: kuidas kasutada Skype'i

16.11.20 TEHNIKA ... Seekordses nutiabi tunnis õpime, kuidas saab arvutis Skype'i alla laadida ja seda kasutada.

Nutikatest disainerrakkudest tõuseb kasu nii ravimiarenduses kui ka keskkonnaseires

16.11.20 TEHNIKA ... Elusaid mikroobirakke saab kasutada tööriistana, mis annavad infot keemilistest või füüsikalistest protsessidest. Tartu Ülikoolis töötatakse välja bakterirakke, mille abil on võimalik uurida antibiootikumide toimeid bakteritele organismis.

Eesti esimese päikeseauto loojad loodavad masinat aprillist Eesti teedel testida

15.11.20 TELE/RAADIO ... Saates "Hommik Anuga" olid külas Eesti esimest päikeseautot välja töötava ettevõtte Solaride tegevjuht Kristel Leif ja mehhaanilise inseneeria juht Karl August Tatunts, kes rääkisid projekti edenemisest, väljakutsetest ja eesmärkidest.

Tuule- ja päikeseenergiaga saaks katta 80 protsenti elamu energiavajadusest

12.11.20 TEHNIKA ... Maaülikoolis tehtud doktoritöös uuriti võimalusi, kuidas suurendada kohapeal tuulest ja päikesest toodetud taastuvenergia kasutamist. Tööst selgus, et kui tuule- ja päikeseenergia salvestada vaakumisoleeritud mahutitesse, saaks elamu aastasest energiavajadusest katta pea 80 protsenti.

Uuring: arvutimängudest otsivad enim tuge madala enesedistsipliiniga mehed

11.11.20 PSÜÜHIKA ... Arvutimängud ehk videomängud ja nende mängimine on miljarditesse ulatuva käibega majandusvaldkond. Hiljuti avaldatud Eesti, Saksamaa ning Austraalia teadlaste koostööna sündinud uurimuses toodi välja isiksuseomadused ning arvutimängude mängimise motiivid, mis on seotud suurema arvutimängude mängimisele kulutatud ajaga.

"Prillitoosi" nutiabi: kuidas kasutada Gmaili rakendust

10.11.20 TEHNIKA ... Seekordses nutiabi tunnis õpime, kuidas oma nutitelefonis saab kasutada Gmaili rakendust.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: