Tehnika

Esimesed teadustulemused Eesti-Soome FinEstBeAMS kiirekanalilt

15.10.19 ... Hiljuti avaldati esimene teadustöö, mis põhineb Rootsis, Lundis asuvasse MAX IV sünkrotronkiirguse keskusesse ehitatud uuel kiirekanalil tehtud eksperimentidel. Tartu Ülikooli füüsikute töö käsitleb kolme ioonse vedeliku keerukat elektronstruktuuri. Kiirekanal on aga valmis kasutamiseks nii kõikide akadeemiliste kui ka rakenduslike teadusteemade uurimiseks.

Lugeja küsib: kui palju säästab toiduõlist kütus loodust?

11.10.19 ... ERR Novaatorit lugevat Tõnu huvitas, kui mõttekas on Euroopasse kümnete tuhandete kilomeetrite kauguselt kasutatud toiduõli ja muude toidujäätmete toomine, et sellest siin keskkonna säästmise nimel kütust valmistada. Küsimusele vastab seda Hollandis asuva Neste rafineerimistehase näitel uurinud Utrechti ülikooli geoteaduste dotsent Ric Hoefnagels.

Veetilk püsib kauem, kui arvata võiks

11.10.19 ... Kui lauale potsatab veetilk ja me teda ära ei pühi, siis aurab ta lõpuks ära ikkagi. Aga kui kiiresti?

Nobeli keemiapreemia pälvisid liitium-ioonakude loojad

09.10.19 ... Nobeli auhinna keemias said sel aastal John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham ja Akira Yoshino liitium-ioonakude vallas tehtud arendustöö eest.

Nutipõlvkond kirjutab telefoniga üha kiiremini, kuid harvem

03.10.19 ... Nutipõlvkond kirjutab telefoniga minutis keskmiselt ligi 40 sõna, edestades oluliselt oma eelkäijaid. Samas hoolivad noored oma mõtete teksti teel edastamisest ka üha vähem, viitab enam kui 37 000 osalisega uuring.

Teadus vastab igipõlisele küsimusele: kuhu parkida?

26.09.19 ... Auto on mõnelgi pool maailmas staatuse sümbol. Kuid tihti tõuseb küsimus, kuhu see sümbol parkida.

Suured molekulid olid kahes kohas korraga

25.09.19 ... Kvantmehaanika võimaldab asjadel olla kahes kohas korraga, niiöelda superpositsioonis.

Oliver Laas: automatiseerimine muudab suure osa inimestest majanduslikult üleliigseks

23.09.19 ... Automatiseerimise tõttu muutub üha suurem osa elanikkonnast majanduslikult üleliigseks, misläbi võivad muutuda ka mitmed meile ilmselgena näivad arusaamad töö moraalsest väärtusest ja olulisusest, leiab Eesti Kunstiakadeemia nooremteadur Oliver Laas.

Šampanjapudeli avamisel ületab süsihappegaas helikiiruse

22.09.19 ... Kui šampanjapudelilt lendab kork, paiskub pudelisuust ülehelikiirusel välja külm gaasijuga. Pudelikaelas suure rõhu all olnud süsihappegaas jahtub ja kondenseerub järsult ning pahvatab pilvise joana.

Rootsi noor iduettevõtja loodab päästa maailma veepuudusest

20.09.19 ... Värskelt Rootsis keskkooli lõpetanud õpilasteadlane leiutas seadme tööstuse jääksoojuse abil suurtes kogustes magevee tootmiseks. Eduka pilootprojekti korral loodab ta seadmeturule tuua lähiaastatel.

Lõpmatul loteriil ei taga võitu ka lõpmatu pilet

17.09.19 ... Lõpmatus sisaldab lõpmata palju võimalusi, kuid mitte alati tingimata kõiki võimalikke võimalusi. Nõnda võiks ülevaatlikult kokku võtta kahe matemaatiku viie aasta pikkuse mõttetöö tulemuse, millega nad lahendasid 50 aastat tagasi püstitatud mõistatuse.

Uus i-telefon äratab inimestes ürgse hirmu aukude vastu

12.09.19 ... Hiljuti välja tulnud iPhone 11 on tehnoloogiaarenduses teinud väikese tahtmatu apsaka, mis kutsub inimestes esile evolutsiooniliselt välja kujunenud trüpofoobiat ehk hirmu auguliste pindade vastu, selgitab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Pilte teravdav tehistaip jätab hägused turvakaamera pildid minevikku

09.09.19 ... USA John Hopkinsi ülikoolis välja töötatud tehistaip tõotab muuta reaalsuseks krimisarjadest nähtud tehnoloogia, kus kahtlusalusest tehtud hägune pilt muutub hetkega selgeks fotoks, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

India teadlased ehitasid prügikorjeroboti

30.08.19 ... Prügi on maailmas üüratult palju – mõnel pool rohkem, mõnel pool veel rohkem. Kuidas sellest lahti saada? Üks võimalus on "Teeme ära!". Teine võimalus on "Teeme prügikorjamise roboti!".

Teadlased ehitasid süsiniknanotorudest esimese praktilise arvuti

29.08.19 ... Inimesi enam kui poolsada aastat teeninud räniarvutite täiustamiseks pole jäänud enam palju ruumi. Rühm USA teadlasi esitleb nüüd esimest praktilist süsiniknanotorudel põhinevat raali, mis võiks olla senistest arvutitest kordades kiirem ja energiasäästlikum.

Nanokile isoleerib tõhusalt soojust

21.08.19 ... Materjaliteadlased on valmis teinud soojusisolaatori, mis on imeõhuke, kuid ülitõhus.

Euroopa Liidu andmekaitse määrus loob eeldused suureks andmevarguseks

14.08.19 ... Trahve kartvad ettevõtted avaldavad teabenõude peale inimeste sotsiaalkindlustusnumbri, osalise krediitkaardinumbri ja elukoha isegi juhul, kui päringu tegemiseks kasutatakse kõigile kättesaadavaid andmeid.

Murrangulise teadustöö preemia pälvisid supergravitatsiooni pioneerid

07.08.19 ... Kolme miljoni dollari suuruse läbimurde auhinna ehk Breakthrough Prize'i pälvisid sel aastal füüsika vallas supergravitatsiooni uurijad. Kuigi spekulatiivne teooria võib kirjeldada maailma paremini kui ükski teine teooria, pole võimalik veel selle paikapidavust proovile panna.

Eesti IT firma tehnoloogia aitab tuvastada võltsitud veine

30.07.19 ... Eesti küberturvalisuse ettevõte Guardtime kasutab plokiahela-tehnoloogiat, et aidata Austraalia veinimestritel tuvastada veinide päritolu ja autentsust ning nõnda võidelda veinipettustega.

ESTCube-1 positiivsele meediakajastusele aitasid kaasa kriitikata ajakirjanikud

29.07.19 ... 2008. aastal kuulis avalikkus esimest korda ESTCube'i tudengisatelliidist, mille eesmärk pidi olema katsetada kosmoses liikumiseks mõeldud päikesepurje ning õpetada tudengeid. See kuubik tegi Eestist kosmoseriigi, kasvatas põlvkonna meediapädevaid teadlasi ning kõiges selles on ajakirjanikel üks kandvamaid rolle.

Tehisintellekt seljatas pokkerimängijate koorekihi

12.07.19 ... Uus programm suudab võita professionaale järjepidevalt piiramata panustega ja mitme mängijaga Texas Hold'em pokkeris. Saavutus näitlikustab tehisintellekti võimekust lahendada probleeme, kus pole teada kogu selleks tarvilik info.

Tehnikaülikooli doktorant ehitas uudse energiasalvesti

10.07.19 ... Hiljuti Tallinna Tehnikaülikoolis kaitstud doktoritöös uuriti uudset energiasalvestit, mille ehitamiseks saab kasutada liitiumi asemel ka teisi, maailmas oluliselt laiemalt levinud keemilisi elemente.

Doktoritöö pakub lahenduse, mis vähendab lennuki kütusekulu kümnendiku jagu

03.07.19 ... Lennukite kütusekulu on korraga nii rahaliselt kulukas kui ka saastab oluliselt keskkonda. Tallinna Tehnikaülikoolis kaitstud doktoritöö pakub välja erinevaid tehnilisi lahendusi, kuidas vähendada lennukitiiva takistust ja suurendada tõstejõudu, et selle kaudu vähendada oluliselt kütusekulu ning süsihappegaasi saastet.

Tallinna tudengivormeli meeskond sai oma isejuhtiva sõiduki valmis

28.06.19 ... Tallinna tudengivormeli meeskond sai valmis Baltimaade esimese isejuhtiva vormeli.

Rahvusraamatukogu esitas teadlastele energiasäästlikuks rekonstrueerimise väljakutse

27.06.19 ... Eesti rahvusraamatukogu hoone valmis 1993. aastal pärast kaheksa aastat kestnud ehitust. Nüüd otsustati enne uue rekonstrueerimisprojekti koostamist tellida hoone energiaanalüüs Tallinna Tehnikaülikooli teadlastelt.

Teadlased võtsid eeskuju loodusest ja töötasid välja "elastse teemandi" tunnelipuuri

19.06.19 ... Tallinna Tehnikaülikooli materjaliteadlased töötasid välja materjali, mis teeb tunnelipuuride lõiketerad oluliselt kulumiskindlamaks. Inspiratsiooni said teadlased uurides muu hulgas mutinaha, kalasoomuste ja ränivetikate struktuuri.

Tehisintellekt tuvastab halvemini vaestest riikidest pärit objekte

17.06.19 ... Tehisintellekt tuvastab vaesematest riikidest pärit objekte halvemini, mis võib avaldada negatiivset mõju mitmesugustele süsteemidele, mis tehisintellektile tuginevad, sealhulgas iseautodele, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Ümber ilma seilanud vesinikulaev inspireerib eesti teadlasi

13.06.19 ... Tallinnas peatus maailma esimene vesiniklaev Energy Observer. Laeva meeskonna eesmärk on propageerida vesinikkütuste kasutamist maailmas. Ka eesti teadlased näevad selles suurt potentsiaali.

Tehnikaülikooli seade muudab päikesepaneelid märgatavalt tootlikumaks

12.06.19 ... Kogu maailm liigub paratamatult säästvama eluviisi poole. Keskkonna säästmine eeldab mõistagi senise elustiili ülevaatamist ning uute, säästlikemate lahenduste kasutuselevõttu ka meie igapäevatarbimises.

Pentakvark koosneb mesonist ja barüonist

07.06.19 ... Pentakvark, eriskummaline pisiosakeste ühendus, mis avastati Suures Tuumaosakeste Põrgutis LHCs neli aastat tagasi, on hakanud füüsikutele oma saladusi ilmutama.

Tehnikaülikooli teadlaste uuring aitab ehitada puitmaju tulekindlamaks

06.06.19 ... Tehnikaülikooli ehituskonstruktsioonide uurimisrühm analüüsis neli aastat puitkonstruktsioonide tulepüsivust, võttes sealjuures arvesse ka ehituses kasutatud isolatsioonimaterjalide mõju. Mis kasu saab Eesti ettevõtlus sellest tööst, selgub ERR Novaatori ja "Aktuaalse kaamera" teaduslugude seeria uuest loost.

Futuroloog: üksiku superjuhi edukultus kaob koos masin-inimestega

03.06.19 ... Automatiseerimine ja robotite pealetung võimaldab tegeleda inimkonnal pärast mitmeid aastaid masinate teenindamise asemel inimliku geniaalsuse arendamisega. Maailmas läbi löömiseks on aga olulisem kui kunagi varem usaldusväärne partner ning aus tagasiside, leiab Taani tuleviku-uurija Liselotte Lyngsø.

Digievolutsiooni indeksi autor: eestlased on e-rahvana ära hellitatud

23.05.19 ... Eestlaste kõrgete ootuste tõttu on digiriigi suhtes järjepidevalt samaväärse usalduse säilitamine juba praktiliselt võimatu, leiab digitaalse evolutsiooni indeksi kaasautor Ravi Shankar Chaturvedi. Eesti ja Põhjamaade eduloo laiem tutvustamine võiks aga sellegipoolest summutada tehnoloogiasfääris puhkenud külma sõja.

Mis suunas areneb nanotehnoloogia?

23.05.19 ... Me elame maailmas, kus materjaliteadus ja nanotehnoloogia on vaieldamatu osa meie igapäevaelust. Õige pea on saabumas aeg, mil näiteks nanomõõtmetes robotid puhastavad inimeste veresooni kolesteroolist. Enne seda tuleb aga hulk takistusi ületada.

Professor: Euroopa Liit suudab olla enamat kui regulatsioonide superriik

22.05.19 ... Euroopa Liidu katse kaitsta isikuandmeid võimestas küll üksikisikuid, kuid pole viinud radikaalselt uute teenuste sünnini, leiab Marko Turpeinen, tehnoloogia- ja innovatsioonikeskuse EIT Digital Finland juht. Kadunud pole ka oht, et inimeste käitumist mõjutavad üha enam automatiseeritud algoritmid.

Hiinas töötati väidetavalt välja ülehelikiirusega lennukite tegemiseks vajalik materjal

20.05.19 ... Hiinas töötati väidetavalt välja materjal, mis on võimeline pikema aja jooksul taluma äärmiselt kõrgeid temperatuure, mis tähendab, et see on sobilik ka ülehelikiirusega lennukite tegemiseks, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Häälassistendid saavad naistest kehvemini aru kui meestest

13.05.19 ... Paljud inimesed, kes kasutavad häälassistente, nagu Alexa või Google Home, on kursis sellega, et nad ei saa käsklustest alati päris täpselt aru. Kuid tundub, et nad saavad naistest kehvemini aru kui meestest, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Kaasaegne elektroonika sündis täna 65 aastat tagasi

10.05.19 ... 10. mail 1954 esitles Texas Instruments Ameerikas esimest ränitransistorit*, seda kuupäeva võib lugeda üheks kaasaegse elektroonika sünnipäevaks, kirjutab Tallinna Tehnikaülikooli vanemlektor Martin Jaanus.

Uus salvestustehnika talletab andmeid sadu tuhandeid aastaid

09.05.19 ... Aastaks 2020 on tekkinud inimtegevuse tagajärjel hinnanguliselt 44 triljoni gigabaidi jagu andmeid. Rühm USA teadlasi esitleb nüüd uudset andmetalletustehnikat, mis võimaldaks hoiustada neid potentsiaalselt sadu tuhandeid aastaid.

Kas teadsid, et umbes pooled Estonia teatri seintest on silikaattellistest?

08.05.19 ... Silikaattellis on nõukogudeaegne ehitusmaterjal, mis oli nii laialt kasutusel, et muutus inimeste silmis väga harilikuks ja seetõttu kohati väheväärtuslikuks. Eesti Kunstiakadeemia doktorant Maris Mändel uuribki, kas, kus ja kuidas võiks silikaattellistest arhitektuuri säilitada ja restaureerida sama moodi nagu näiteks keskaegseid paekivimüüre.

Katrin Merike Nyman-Metcalf ja Tanel Kerikmäe: krattide õiguskuulekusest

07.05.19 ... Tallinna Tehnikaülikooli õiguse instituudi professorid Tanel Kerikmäe ja Katrin Merike Nyman-Metcalf kirjutavad sellest, kuidas on lood Eestis tehisintellekti õiguskuulekusega ehk kuidas on Eestis maandatud tehisintellektiga seotud juriidilised riskid.

Eesti keele toeta virtuaalassistendid võivad keele säilimisele teha karuteene

07.05.19 ... Google avalikustas hiljuti eestikeelse kõnetuvastuse, mis Eesti keeletehnoloogide sõnul aitab küll kaasa eesti keele alahoidmisele, kuid tõstab esile uue võimaliku probleemi. Kui Eestiski muutuvad populaarseks virtuaalsed assistendid, mis nende hinnangul lähiajal eesti keeles rääkima ei hakka, siis hakkavad lapsed nendega rääkima inglise keeles, mis võib eesti keele säilimisele teha karuteene.

25 aastat La Manche'i tunnelit: mida on sellest õppida Tallinna-Helsingi tunneliks?

06.05.19 ... 50 km tunnelit, 11 tunnelipuuri, ligi 3,5 aastat läbindamistööd, 24 tundi ööpäevas – nii sai lõpuks valmis Eurotunnel, mille avamisest täna, 6. mail möödub 25 aastat. Mida oleks Eestil ja Soomel praegu teadmiseks võtta selle tunneli rajamisest ja kasutamisest, selle üle arutleb TalTechi geoloogia instituudi teadlane Rutt Hints.

Ligi 100 huvilist lõi Tõraveres kosmosega seotud projekte

05.05.19 ... Ligi 100 kosmosehuvilist kogunes nädalavahetuseks Tõravere observatooriumisse, et 48 tunni jooksul luua toimivaid prototüüpe, mis suudaks kosmosesse lennata ja samas kosmoseandmeid maa peal ära kasutada.

Usutlus Tanel Ermi ja Scott Van Vlietiga: Microsoft pole kuri suurkorporatsioon

29.04.19 ... Möödunud nädalal asendati sümboolse žestina Skype'i Tallinna kontori logo Microsofti omaga. Skype Eesti arenduskeskuse juht Tanel Erm ja Microsofti intelligentsete kommunikatsioonisüsteemi osakonna juht Scott Van Vliet kinnitasid ERR Novaatorile antud intervjuus, et tegu on kosmeetilise muutusega ja ettevõte plaanib kasvatada Eestisse tehtavaid investeeringuid.

Tallinna lasteaialapsed panid proovile oma teadmised robotitest

25.04.19 ... Tallinna lasteaialapsed panid Südalinna koolis oma robootikateadmised proovile.

Uus ajuliides muudab mõtted arusaadavaks kõneks

25.04.19 ... Mitmed närvihaigused ja vigastused jätavad patsiente ikka ning jälle kõnevõimeta. USA teadlased esitlevad nüüd aju ja masinat ühendavat liidest, mis muundab inimeste ajuaktiivsuse arusaadavaks kõneks juba lühikese treeningperioodi järel.

Vanarooma ehitiste maavärinakindluse võti hakkab selguma

24.04.19 ... Juba vanad roomlased võisid luua katse ja eksituse meetodil metamaterjale, mis muutsid amfiteatrid maavärina käigus vallanduvate suure purustusjõuga lainete suhtes osaliselt läbipaistvaks, järeldavad prantsuse teadlased.

Tehisintellekt aitab tuvastada tänavapiltidelt ebavõrdsuse ilminguid

22.04.19 ... Sotsiaalsel ja majanduslikul ebavõrdsusel puudub lihtne lahendus, kuid abi võib pakkuda süsteem, mis tuvastab tänavapiltidelt automaatselt ebavõrdsuse ilminguid, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Tartus pidasid robotid lahingut

20.04.19 ... Tartus Kammivabrikus peeti laupäeval traditsioonilist robolahingut.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: