Teaduselu

Hollandi teadlased leidsid inimkehast uue elundi

20.10.20 ... Inimese peas paiknevad süljenäärmed, mille olemasolust polnud arstidel Hollandi meditsiiniteadlaste sõnul varem aimu. Kui varem oli teada, et inimesel eritab sülge kolm suuremat piirkonda, siis vähihaigete uuring paljastas ninaneelu tagant veel ühe suure süljenäärmekogumi.

Kell 21.40 "Esimeses stuudios" akadeemik Tarmo Soomere

15.10.20 ... Eesti teadlased saavad järgmisel aastal kauaoodatud ühe protsendi SKP-st. Mida selle raha eest teha saab ja milline on ühiskonna võit teadusraha kasvust ning kas rahajagamine võib teadlased ka tülli ajada, sellest tuleb juttu Eesti Teaduste Akadeemia presidendi Tarmo Soomerega.

Galerii: selgusid makrofotovõistluse Nikon Small World võitjad

14.10.20 ... Igal aastal saadavad teadlased ja amatöörid üle maailma sadu lähivõtteid teadusfotode võistlusele Nikon Small World. Tänavu leiab 20 parima foto seast näiteks noore sebrakala, teokeele ja nailonsukad.

Riigikogus toimus konverents "Teadus kui Eesti arengumootor"

13.10.20 ... Kolmapäeval toimus Riigikogu konverentsisaalis seitsmes konverents "Teadus kui Eesti arengumootor. Targalt tulevikku luues". Ülekannet saalist sai jälgida ERR Novaatori vahendusel.

Kolmele akadeemiku kohale on üheksa kandidaati

12.10.20 ... Eesti teaduste akadeemia kolmele vabale akadeemiku kohale on esitatud kokku üheksa kandidaati.

Nobeli majandusauhind läks ideaalse oksjoni otsijatele

12.10.20 ... Rootsi Riigipanga Alfred Nobeli mälestusauhinna majanduse alal pälvisid sel aastal Paul R. Milgrom ja Robert B. Wilson, kes täiustasid oksjoniteooriat. Selle põhjal leiutatud uutest oksjoniformaatidest on kasu nii ostjatele, müüjatele kui ka maksumaksjatele.

Soomere värsketest nobelistidest: kõige oodatum oli keemiapreemia

10.10.20 ... Sel nädalal jagati Nobeli preemiaid. Eesti Teaduste Akadeemia presidendi Tarmo Soomere sõnul oli seekord kõige oodatum just keemiapreemia, mis anti kahele naisteadlasele, kes leidsid uue meetodi elusolendite DNA muutmiseks.

Liikurrobotist plasmani: Eesti teadlased otsivad koroonarohtu mitmel rindel

06.10.20 ... Uue koroonaviirusega seonduvate probleemide lahendamiseks käivitub 13 teadusprojekti. Projektidele eraldab Eesti teadusagentuur kokku 2,14 miljonit eurot.

Nobeli füüsikapreemia pälvisid galaktika tumedaima saladuse avastajad

06.10.20 ... Nobeli auhinna füüsikas pälvisid sel aastal Roger Penrose, Reinhard Genzel ja Andrea Ghez. Penrose avastas, et mustade aukude teke on üldrelatiivsusteooria vältimatu ennustus. Genzel ja Ghez leidsid supermassiivse musta augu meie galaktika keskelt.

Marju Himma: teadusraha kasvust võidavad vahest kõige enam poliitikud

05.10.20 ... Kui teadlased ei näita ise, kus nende töö ühiskonnas rakenduse leiab, siis jäävad teaduspõhised otsused ühiskonnas tulemata ning teadusrahastuse kasvust võidavad ennekõike poliitikud, leiab Vikerraadio päevakommentaaris Tartu Ülikooli ajakirjanduse teadur Marju Himma.

Lisanduva teadusrahaga toetatakse noorteadlaste järelkasvu

05.10.20 ... Valitsuse vastu võetud riigieelarve seaduse eelnõu kohaselt läheb teadus- ja arendustegevuseks üks protsent sisemajanduse kogutoodangust. Muu hulgas on plaanis lisanduv raha suunata noorteadlaste järelkasvu kindlustamiseks.

Nobeli meditsiinipreemia läks C-hepatiidi viiruse avastajatele

05.10.20 ... Nobeli füsioloogia- või meditsiiniauhinna pälvisid sel aastal Harvey J. Alter, Michael Houghton ja Charles M. Rice. Teadlased leidsid HCV-viiruse, mis põhjustab C-hepatiiti ehk viiruslikku maksapõletikku.

Tuleva aasta eelarve kulude maht jääb alla 13 miljardi euro

29.09.20 ... 2021. eelarve kulutuste maht on kokku veidi alla 13 miljardit eurot, natuke alla selle ja tulude maht üle 11 miljardi euro. Valitsussektori investeeringud on tuleval aastal 1,9 miljardit eurot. Valitsus tõstab ka teadusrahastuse ühe protsendini SKP-st.

Eesti teadlased said valmis turbauuringute andmebaasi

21.09.20 ... Eesti soode turbarikkus on saanud suure töö tulemusel suurde avalikku andmebaasi. Andmebaas koondab infot nii turba alade kui ka turba omaduste kohta.

Riigipeadest palgamõrvariteni: selgusid tänavused naljanobelistid

18.09.20 ... Sel nädalal pärjati 30. korda Ig Nobeli preemia võitjaid. Niinimetatud naljanobelistide hulgast leiab tänavu ämblikke kartvad putukauurijad, võimukad valitsusjuhid ning mõrva ära hoidnud palgamõrtsukad.

Teadlased ja tudengid nõudsid Toompeal teadusrahastuse korrastamist

14.09.20 ... Eesti teadlased, õppejõud ja üliõpilased tahavad kõrghariduse ja teadus-arendustegevuse rahastamise korrastamist ning pidasid seetõttu esmaspäeval riigikogu ees sel teemal avaliku koosoleku.

Mihkel Kangur: Eesti teaduse kahanemine

14.09.20 ... Teaduse alarahastusega jätkav valitsus määrab väga selgelt kogu meie rahva elama vaesusesse. See on teadusleppest taganemise hind, mida ei saa kuidagi välja vabandada, kirjutab Mihkel Kangur.

Hiigelkaamera tegi brokolist maailma suurima digifoto

10.09.20 ... SLACi riikliku kiirendilabori teadlased tegid maailma esimesed 3200 megapikslilise lahutusvõimega digifotod. Kasutatud kaamerast loodetakse tulevikus suurt abi astronoomias.

Przewalski hobuse kloonitud varss aitab päästa oma hääbuvat liiki

08.09.20 ... USA Texase osariigis Timber Creeki loomakliinikus sündis augusti alguses maailma esimene Przewalski hobuse kloonitud varss, kes lisab loodetavasti tulevikus oma hääbumisohus liigile geneetilist mitmekesisust. Varsa kloonimiseks kasutati 40 aasta eest nn külmutatud loomaaeda tallele pandud rakku.

Fotod: eestlased noppisid Vikipeedia fotovõistlusel mitu teist kohta

03.09.20 ... Vikipeedia rahvusvahelisel teadusfotode võistlusel noppisid peaauhinnad USA, Austraalia, Poola, Itaalia ja Venemaa fotograafid. Eestlased jõudsid mitmes kategoorias nelja kuni kuue teise koha omaniku sekka.

"Rakett 69" juubelihooaja võitis Uku Andreas Reigo

01.09.20 ... Teadusduell selgitas välja "Rakett 69" juubelihooaja võitja, kes on tänavu 17-aastane Miina Härma gümnaasiumi õpilane Uku Andreas Reigo.

Reportaaž: anatoomiaolümpiaadil sai pimesi elundeid katsuda

01.09.20 ... Tartu Ülikooli arstiteaduse üliõpilased korraldasid 28. ja 29. augustil Tartus rahvusvahelise anatoomiaolümpiaadi "Anatomy Theatre". Olümpiaadil panid oma meditsiiniteadmised proovile kümme meeskonda kuuest ülikoolist. Novaator käis uurimas, milliste ülesannetega osalejad olümpiaadil rinda pistsid.

Lõviosa teaduskeele lühenditest lõpetab ajaloo prügikastis

24.08.20 ... Alates 1950. aastatest kasutatakse biomeditsiini teadustööde pealkirjades üha enam akronüüme ehk esitähelühendeid. Üldtuntuks on neist samas saanud vaid käputäis, nagu DNA või HIV, selgub Austraalia teadlaste uuringust.

Teaduskommunikatsioonist on saanud ülikoolide mainekujundus

24.08.20 ... Teaduskommunikatsioon on suhtlus, mille eesmärk on tutvustada teadust ühiskonnale ja luua eeldusi teaduse tihedamaks lõimimiseks ühiskonda. Tegelikkuses kasutavad Eesti ülikoolid teaduskommunikatsiooni kui võimalust enda mainet kujundada ning seeläbi suuremat rahastust saada.

Lutsar: teaduskirjanduses pole Venemaa vaktsiini kohta midagi

11.08.20 ... Viroloogiaprofessor Irja Lutsar ütles, et Venemaa vaktsiini kohta pole ülejäänud maailmal suurt midagi teada, ka teaduskirjanduses pole selle kohta mingeid tulemusi avaldatud.

Tarmo Soomere: teadusnõustamise tuleproov koroonakriisis

09.08.20 ... COVID-19 pandeemia on olnud meie kaaslaseks juba mitu kuud. Euroopa riikide peateadurite foorumi värske eesistuja, Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere vahendab algselt Sirbis ilmunud ülevaates Euroopa Komisjoni peateadusnõunike rühma kogemusi, kuidas teadusnõustamine on selliste kriiside puhul toiminud, ja kaalutlusi, kuidas see võiks toimida.

Suri Eesti teaduste akadeemia akadeemik Tšeslav Luštšik

08.08.20 ... Laupäeval suri 92 aasta vanusena akadeemik Tšeslav Luštšik, teatas Eesti teaduste akadeemia.

Teadlased esitasid veel 29 ettepanekut koroonaviirusega toimetulekuks

24.07.20 ... Teadlased esitasid Eesti Teadusagentuurile (ETAg) uue koroonaviirusega seotud probleemide lahendamiseks mõeldud erakorralises sihtgrantide taotlusvoorus 29 taotlust. Uurida plaanitakse näiteks viirust pärssivaid pinnatöötlusvahendeid ja viiruse levikut õhusüsteemides, aga ka võimalusi, kuidas vähendada tervishoiusektori töötajate koormust.

Uuring: tipptasemel teaduse võti on hea valitsemine

24.07.20 ... Teadustöid hinnatakse eeskätt nende viidatavuse põhjal. Paraku annab olulise teaduse indikaatori (ESI) praegune hindamismetoodika kohati vildakaid tulemusi. Tartu Ülikooli sotsiaalteadlased pakuvad välja uue hindamismetoodika ja osutavad, et teaduse tervist parandab pigem hea valitsemine kui raha.

Euroopa pikaajalises eelarves eraldatakse teadusele vähem raha

23.07.20 ... Euroopa Liidu teadusuuringute juhtprogrammile eraldati viimastel eelarve läbirääkimistel pea 81 miljardit eurot, seda on oluliselt vähem kui varem välja pakuti.

Miks reaalteadused on "päris" teadused, aga humanitaarteadused mitte?

02.07.20 ... Humanitaar- ja reaalteadused on justkui kaks erinevat maailma. Miks need kaks kultuuri omavahel pingestatud on ja kas näiteks kvantkirjandusest võiks leida üksteist täiendavaid ühisosi? Nimelt on kvantkirjandus kirjandusžanr, mis leiab inspiratsiooni kvantteooriast. Novaatori podcast'is selgitab teemat lähemalt Tallinna ülikooli kultuuride uuringute doktorant Taavi Remmel.

Tallinna Ülikooli rektori kohusetäitjaks saab Priit Reiska

18.06.20 ... Kuna Tallinna Tehnikaülikooli rektoriks valitud Tiit Landi töö Tallinna Ülikoolis lõpeb 31. augustil, otsustas ülikooli nõukogu, et alates 1. septembrist täidab rektori kohuseid senine õppeprorektor Priit Reiska.

Karsten Staehr: Eesti ülikoolides võiksid töötada eestikeelsed professorid

18.06.20 ... Eesti keelt rääkivate doktorantide vähesus ei ole uus probleem. Eestlastest doktorante on olnud keeruline värvata juba pikemat aega. Uus on aga see, et teaduse globaliseerumise ja piiride avanemisega on vabu doktorantuurikohti hakanud täitma välismaalased, kirjutab Karsten Staehr.

ETAg-i hindamisnõukogu: kuidas jagatakse Eesti Teadusagentuuri uurimistoetuste raha?

12.06.20 ... Eesti Teadusagentuuri hindamisnõukogu kirjeldab vastuseks sotsiaalmeedias ja ajalehes Sirp kõlanud kriitikale uurimistoetuste jagamiseks kasutatavaid põhimõtteid.

Maailma ülikoolide edetabelid: Tartu Ülikool parandas kohta, TTÜ langes

11.06.20 ... Võrreldes läinud aastaga on Eesti suuremate ülikoolide positsioon maailmas veidi muutunud. QS pingerea järgi on Tartu Ülikool tõusnud 285-ks, Tallinna Tehnikaülikool poolesaja koha võrra langenud ning Tallinna Ülikool püsib edetabelis mullusel kohal. CWUR pingereas on kõik Eesti ülikoolid viimase aastaga veidi kukkunud.

Toidutehnoloog: taimsete valkude pealetungi aeglustab eestlaste identiteet

09.06.20 ... Eesti teadlane Mari-Liis Tammik sai USAst 250 000 eurot toetust, et otsida lihale taimseid alternatiive. Taimsete toodete arendusjuhina tegeleb ta Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskuses (TFTAK) kaeravalgust "lihatoodete" arendusega, vahendab Taimne Teisipäev.

Minister esitas teaduspoliitika komisjoni uued liikmed

09.06.20 ... Haridus- ja teadusministeerium saatis kooskõlastusringile valitsuse korralduse, millega kinnitatakse teaduspoliitika komisjoni uus koosseis.

Piret Voolaid: uurijatöö on kui pendelränne teaduse ja selle praktiliste väljundite vahel

05.06.20 ... Möödunud nädalal sai Piret Voolaid teada, et on pälvinud folkloristika aastapreemia, mida annab välja Akadeemiline Rahvaluule Selts koostöös Eesti Kultuurkapitali Rahvakultuuri sihtkapitaliga.

EKA senat nimetas David Vseviovi emeriitprofessoriks

25.05.20 ... Eesti Kunstiakadeemia (EKA) senat nimetas Kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudi (KVI) professor David Vseviov emeriitprofessoriks alates 1. septembrist.

Peep Palumaa: kuidas elab Eesti teadus?

22.05.20 ... Kuna me ei tea, missugune kriis või skandaal meid ees ootab, on mõistlik hoida igaks juhuks toimekana mitme valdkonna spetsialiste – toetada teadust laiapõhiselt, leiab Tallinna tehnika­ülikooli proteoomika professor Peep Palumaa

Teadlaste võidujooks viirusega on hoo sisse saanud

20.05.20 ... Maailmas on registreeritud 945 koroonaviiruse vaktsiini või ravi leidmisega seotud teadusuuringut. Paljulubavaid on nende seas palju, kinnitab Euroopa Ravimiameti uudsete ravimite komitee liige Toivo Maimets.

Aaviksoo: 20-30 aasta pärast ei ole meil eestikeelseid õppejõudusid

20.05.20 ... Kuivõrd Eesti taustaga noored ei lähe doktoriõppesse, ei ole meil 20-30 aasta pärast eestikeelseid õppejõudusid, tõi Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) rektori kohalt sügisel lahkuv Jaak Aaviksoo "Vikerhommikus" välja Eesti kõrghariduse ja teaduse ühe suurema probleemi.

TTÜ nõukogu valis Tiit Landi ülikooli uueks rektoriks

18.05.20 ... Tallinna Tehnikaülikooli nõukogu valis ülikooli uueks rektoriks praeguse Tallinna Ülikooli rektori Tiit Landi.

Tallinna Tehnikaülikool valib esmaspäeval rektori

18.05.20 ... Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) nõukogu valib esmaspäeval kolme kandidaadi seast järgmiseks viieks aastaks ülikoolile uue rektori.

Akadeemilised ühendused soovitavad majanduspaketi loomisel teadlasi kaasata

15.05.20 ... Akadeemilised ühendused saatsid täna Riigikogule ja Vabariigi Valitsusele pöördumise, kus soovitavad moodustada majanduskriisi lahendamiseks nõustav ekspertide kogu. Valitsuse kriisiaegne majanduspakett peaks nende sõnul toetama innovatsiooni, töötajate õigusi ja ettevõtluse keskkonnasõbralikkust.

Ülevaade: milliseid uusi õppesuundi toob ülikoolidesse sügis?

14.05.20 ... Muutuv maailm vajab asjatundjaid uutel elualadel. Sügisest saab Eesti ülikoolides õppida nii andmeteadust ja meediainnovatsiooni kui ka keskkonnasäästlikku kalandust ja tippjuhtimist. Kui e-õppe osakaal üha kasvab, siis välistudengite vastuvõtt võib takerduda koroonapiirangutesse.

Teaduslik jõukus koguneb kergemini väikeriikides

05.05.20 ... Riigi teaduslik jõukus sõltub teadus- ja arendustegevusse suunatava rahavoo asemel eeskätt riigi suurusest, avatusest ja demokraatlikust minevikust, selgub hiljutisest analüüsist. Kuigi väiksus ja riigi läbipaistvus annab Eestile maailmas eelise, võib osutuda valdkonna alarahastamine siiski ohtlikuks eksperimendiks.

Renno Veinthal: tehnikaülikooli teadustöö viljakus on suurenenud

02.05.20 ... TalTechi teaduspublikatsioonide viidatavus on kasvanud võrdluses 2014. aastaga ligikaudu 25 protsenti, teaduspublikatsioonide arv on kümne aastaga kahekordistunud ja ettevõtluskoostöö on viimase 10 aasta jooksul kasvanud ligi kolm korda, kirjutab Renno Veinthal vastuseks Ago Samosoni arvamusloole "Eesti teadus surmahirmus".

Koroonatestideks kogutud materjalis leidub väärt infot ka teiste haigustekitajate kohta

29.04.20 ... Kui praegu uuritakse koroonaviiruse proove selle nurga alt, kas nendes leidub koroonaviiruse jälgi, siis tegelikult sisaldavad testid palju rohkem infot. Teadlastel oleks võimalik uurida, millised teised bakterid või viirused haiguse kulgu võivad mõjutada.

Variatsioonid variolatsiooni teemal ehk "ilusad tüdrukud saavad paremini mehele kui rõugearmilised"

29.04.20 ... Ajal, mil uus viirushaigus on alustanud inimkonna proovile panemist, on arusaadavalt huvi selle teema vastu kõrgendatud. Alar Karise algselt ERM-i blogis ilmunud essees ongi jutuks nakkushaigused, täpsemalt võitlus rõugete vastu.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: