Teaduselu

"Suud puhtaks" graafikulugu: kust tuleb ja kuhu läheb Eesti teadusraha?

19.03.18 ... Teadus-, arendus- ja innovatsioonistrateegias on eesmärk viia teaduse ja arenduse rahastamine ühe protsendini SKPst, samas kui mullu oli riigi ja kohalike omavalitsuste rahastus 0,79 protsenti.

Doktorant on tudeng, kelle pangad ja riik võrdsustavad töötuga

16.03.18 ... Doktorant on noorteadlane, kes teeb täiskohaga teadustööd. Paraku võrdsustavad nii pangad kui ühiskond tervikuna doktorandi töötute ja n-ö lapsepõlve pikendavate noortega. Olukorra võiks osaliselt lahendada see, kui seaduse ja valitsuse silmis oleks doktorant teadustöötaja, mitte üliõpilane.

Jaak Aaviksoo: mul on oma alma mater'i pärast tõsiselt mure

16.03.18 ... Tallinna Tehnikaülikooli rektor Jaak Aaviksoo ütles usutluses Madis Hindrele, et tal on Tartu Ülikooli pärast mure. See, kuidas sealsed teadlased osalevad tselluloositehase-teemalises arutelus, diskrediteerib endise Tartu Ülikooli rektori ja eksharidusministri sõnul kogu akadeemilist debatti.

Teadlaste väitluses tselluloositehase üle varjutasid argumente emotsioonid

16.03.18 ... Arutelud Emajõe lähistele plaanitava tselluloositehase üle on läinud emotsionaalseks ka teadlaste seas. Argumendid kipuvad aga emotsioonide taha ära kaduma, tõdeb teadlaste debatti kuulanud ERR-i ajakirjanik Madis Hindre.

Rektorikandidaat Asser: ülikoolis on vaja parandada strateegilist juhtimist

16.03.18 ... Neljapäeval esitasid Tartu ülikooli rektoriks kandideerimiseks dokumendid filosoofiaprofessor Margit Sutrop ning arstiteadlane ja akadeemik Toomas Asser. ERR Novaatorile antud usutluses tõstis Asser esile vajadust analüüsida, mida on reformid ülikoolile toonud ning hinnata nende muudatuste tõhusust, et edasi liikuda.

Rektorikandidaat Sutrop: peame tegema vähem mõttetuid reforme

16.03.18 ... Neljapäeval esitasid Tartu ülikooli rektoriks kandideerimiseks dokumendid arstiteadlane ja akadeemik Toomas Asser ning filosoofiaprofessor Margit Sutrop. ERR Novaatorile antud usutluses tõstis Sutrop esile vajadust selgemini mõtestada ülikooli rolli ühiskonda panustamisel. Ülikooli sees tuleks aga kriitiliselt hinnata reforme, nende vajadust ja tulemusi. 

Heleri All lasi endale emakeelepäeva puhul klemmid keele külge panna

14.03.18 ... Tartu ülikooli keeleteadlased kleebivad keldris keelte külge klemme. Miks nad seda teevad ja mis sellest kõigest kasu on? Heleri All proovis tänase emakeelepäeva puhul omal nahal järele.

Video: ühiskonnale pole saadetud selget sõnumit kõrghariduse väärtusest

14.03.18 ... Täna tegi Rektorite Nõukogu koos haridusministeeriumiga avatud kohtumise, kus tõdeti, et ühiskonnale ei ole piisavalt selgelt öeldud, mis väärtust loob kõrgharidus. Osaliselt sel põhjusel ei ole ka tööturul piisavalt töökohti, mis vajaksid kõrgharidusega inimesi. Lisaks arvavad inimesed, et suvalises välismaa ülikoolis saadud kraad on kvaliteetsem kui kodumaine.

Aaviksoo hinnangul on praeguse tööturu jaoks liiga palju kõrgharituid

14.03.18 ... Kas meie tööturu jaoks on liiga palju kõrgharidusega inimesi, küsis Jaak Aaviksoo, kes pidas ettekande tänasel Rektorite Nõukogu ja haridusministeeriumi ühiskoosolekul. Oma küsimusega juhtis ta tähelepanu asjaolule, et ühe eagrupi lõikes saab kõrghariduse iga teine inimene, kuid tööturul nõuab kõrgharidust vaid iga kolmas töökoht.

Ülikoolid ja ministeerium nõuavad kõrgharidusele 22 miljonit eurot lisaraha

14.03.18 ... Tänasel haridusministeeriumi ja Rektorite Nõukogu avalikul koosolekul sedastas minister Mailis Reps, et ühiselt nõutakse lisarahastust kõrgharidusele ehk õppetöö toetamisele ülikoolides ja kõrgkoolides. Juba järgmiseks aastaks on vaja vähemalt 22 miljonit lisaeurot, sealt edasi igal aastal veel 15 miljonit eurot.

Miks on mõned riigid tehnoloogia arendamisel edukamad?

12.03.18 ... Innovatsiooni aitab tugevalt turgutada välisvaenlaste ja toimivate suhtlusvõrgustike olemasolu.

Interaktiivne viktoriin: kui hästi tunned naisteadlasi?

08.03.18 ... ERR Novaator pani naistepäeva puhul kokku väikese viktoriini, et meenutada, millega on hakkama saanud juba loetud arv maailmas elanud naisi.

Füüsikud: aeg on tunnistada õnne ja juhuslikkuse olulisust

07.03.18 ... Õnn ja õigel ajal õiges kohas olemine mängib edu saavutamisel vähemalt sama suurt rolli kui anne ning sihikindlalt töö rassimine, viitab uus analüüs.

Teadus- ja arendusnõukogu: teadus peab riigieelarvest raha juurde saama

06.03.18 ... Täna kogunes Teadus- ja arendusnõukogu ehk TAN, mis tegi otsuse, et teadusrahastus peab järgmisel aastal tõusma 0,03 protsendipunkti jagu. Selle toetusega läheb haridusministeerium nüüd järgmise aasta riigi eelarvestrateegia läbirääkimistele.

Eesti teadlased on euroraha taotlemisel edukad, kuid alla ELi keskmise

05.03.18 ... Sel nädalal avalikustatakse andmed, kui edukad on Eesti teadlased ja teaduspõhised ettevõtted olnud Euroopa Liidu raha taotlemisel.

Kõrghariduse rahastamiseks võib kaaluda ka eraraha, näiteks õppemaksu

05.03.18 ... Soome keele ja kultuuri erialale vastuvõtu lõpetamise teema Tallinna ülikoolis on üks näide, et ülikoolid ei tule toime praeguse õppetööks ette nähtud rahaga ning praegu algavatel riigi eelarvestrateegia läbirääkimistel seab haridus- ja teadusministeerium (HTM) see lauale ühe teemana. Paraku on see üks neljast HTMi prioriteedist, mis võib ühtlasi tähendada, et sellele raha ei jagu.

Nädala teadusteemad: soolevähi kurjus, diabeet ja mikroobid Saturni kuul

03.03.18 ... Vähkkoe energiatarbimisest sõltub tema agressiivsus. Mikroobid suudaksid elada Saturni kuul. Diabeet on tegelikult mitu erinevat haigust. Need on esiletõsted lõppeva nädala Eesti ja välismaa teadusteemadest.

Rektorite hinnangud: tasuta kõrgharidus on lühinägelik ja muudab laisaks

02.03.18 ... Teiste ülikoolide rektorid nõustuvad Tallinna ülikooli õppeprorektori Priit Reiska hinnanguga, et tasuta kõrgharidus on oma elu ära elanud, kuid millise süsteemiga seda asendada, vajab veel läbi vaidlemist.

Neurokirurg Toomas Asser kandideerib Tartu ülikooli rektoriks

01.03.18 ... Tartu ülikooli neurokirurgia professor ja närvikliiniku juhataja Toomas Asser kinnitas ERR-i uudisteportaalile, et kandideerib Tartu ülikooli rektori ametikohale.

Professor Rein Ahas saadeti viimsele teekonnale

26.02.18 ... Täna keskpäeval jäeti Tartu ülikooli aulas hüvasti inimgeograafia professori Rein Ahasega

Els Heinsalu: lihtsalt vingumisest pole kasu, räägi õigete inimestega

26.02.18 ... "Ei, me ei pea kohtuma ilmtingimata laboris, koha võid ise pakkuda. Jah, reede õhtul sobib ka". Lootus saada Eesti Noorte Teaduste Akadeemia presidendi Els Heinsalu (37) kohta teada midagi enne temaga sama laua taha istumist näib olevat määratud eos läbikukkumisele.

Eesti teaduse fenomen: konnatiiklus. Agu Laisk

25.02.18 ... Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul iseloomustab sel nädalal iga päev üks Eesti teadlane mõnda oma hinnangul Eesti teaduse jaoks tähendusrikast sündmust, nähtust või isikut. Tartu Ülikooli emeriitprofessor, Eesti Teaduste Akadeemia liige ja tänavune teaduse elutööpreemia laureaat, fotosünteesi uurija Agu Laisk räägib Eesti teaduse konnatiiklusest.

Tuul Sepp: Eesti on ideaalne koht teaduse tegemiseks

24.02.18 ... Loomaökoloogi ja viljaka teaduse populariseerija Tuul Sepa arvates võiks juhtnöör, mille abil elu Eestis järgmise saja aasta jooksul kujundada, olla lähtumine faktidest ja teadusliku meetodi rakendamine.

Teaduste akadeemia: võtkem sihiks Eesti sotsiaalmeedia positiivne hõlvamine

24.02.18 ... Eesti Teaduste akadeemia ees on uus ülesanne: laiendada oma väärtusruumi ühismeediale, sedastab akadeemia president Tarmo Soomere Sirbis.

Eesti teaduse fenomen: molekulaarbioloogia. Jaan Einasto

23.02.18 ... Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul iseloomustab sel nädalal iga päev üks Eesti teadlane mõnda oma hinnangul Eesti teaduse jaoks tähendusrikast sündmust, nähtust või isikut. Tartu Observatooriumi teaduslik nõustaja, Eesti Teaduste Akadeemia liige Jaan Einasto räägib Eesti molekulaarbioloogia tekkest ja arengust.

Eesti teaduse fenomen: akadeemia. Tarmo Soomere

22.02.18 ... Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul iseloomustab sel nädalal iga päev üks Eesti teadlane mõnda oma hinnangul Eesti teaduse jaoks tähendusrikast sündmust, nähtust või isikut. Tallinna Tehnikaülikooli kübrneetika instituudi juhtivteadur ja Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere räägib teaduste akadeemia tähtsusest väikeses riigis.

Sada aastat Eesti teadust ja leiutisi: Minox, Skype ja Andromeeda udukogu

21.02.18 ... Geneetikast süvakosmose uurmiseni - Eesti silmapaistvad kordaminekud teaduses on laiahaardelised. Teadusajakirjanik Arko Olesk tegi ülevaate Eesti teadlaste ja leiutajate murrangulistest saavutustest, mis on saja aasta jooksul maailma muutnud.

Eesti teaduse fenomen: keemiahoone 414. Toivo Maimets

21.02.18 ... Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul iseloomustab sel nädalal iga päev üks Eesti teadlane mõnda oma hinnangul Eesti teaduse jaoks tähendusrikast sündmust, nähtust või isikut. Tartu Ülikooli rakubioloogia professor Toivo Maimets räägib ühest Eesti teaduse jaoks tähendusrikkast laboriruumist.

Peaminister andis Haapsalus üle riiklikud preemiad

20.02.18 ... Eesti 100. sünnipäeva nädala tähtsündmused jätkusid teisipäeval Haapsalus, kus peaminister Jüri Ratas andis koos haridusminister Mailis Repsi ja kultuuriminister Indrek Saarega üle 2017. aasta riigi teaduspreemiad, Wiedemanni keeleauhinna ning spordi- ja kultuuripreemiad.

Eesti teaduse fenomen: edetabeliedu. Jüri Allik

20.02.18 ... Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul iseloomustab sel nädalal iga päev üks Eesti teadlane mõnda oma hinnangul Eesti teaduse jaoks tähendusrikast sündmust, nähtust või isikut. Tartu ülikooli psühholoogiaprofessor, Eesti Teaduste Akadeemia liige Jüri Allik räägib Eesti teaduse edust rahvusvahelises edetabelis.

Röövajakirjad reostavad teaduskirjandust

20.02.18 ... Tipptasemel teadus ei ole ulmest tihti kuigi kaugel. Teaduskirjandust reostavate röövajakirjade abil saab anda tõsiteadusele pretendeeriva pakendi aga isegi puhtakujulisele väljamõeldisele, viitab anonüümse bioloogi salaoperatsioon.

Rein Ahas, elu tulevikulinnas

19.02.18 ... “Tulevikulinn on see, mis tõmbab ligi talente. Need on justkui talentide linnad – talendid lähevad sinna, sest seal on parim elu- ja loomekeskkond,” kirjeldas Tartu ülikooli inimgeograafia professor Rein Ahas möödunud suvel, kui jalutasime ringi Tartus rahvusarhiivi vastavalminud majas. Selle sama maja töötajate liikumismustrite muutust oli Ahase töörühm äsja uurinud.

Maratonil kokku kukkunud professor Rein Ahas suri

19.02.18 ... Pühapäeval Tartu maratonil kokku kukkunud Tartu Ülikooli inimgeograafia professor suri haiglas, kinnitas ülikool esmaspäeval.

Eesti teaduse fenomen: vabanemine. Els Heinsalu

19.02.18 ... Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul iseloomustab sel nädalal iga päev üks Eesti teadlane mõnda oma hinnangul Eesti teaduse jaoks tähendusrikast sündmust, nähtust või isikut. Keemilise ja bioloogilise füüsika Instituudi vanemteadur, Eesti Noorte Teaduste Akadeemia president Els Heinsalu räägib Eesti teaduse vabanemisest.

Anti Selart: Lembitu pealuu legend annab loodetavasti tõuke Eesti ajaloo jälgi ka mujalt otsida

14.02.18 ... Kultuuriministeerium toetab muistse malevajuhi Lembitu pealuu otsimiseks loodud Eesti-Poola ühisprojekti 10 000 euroga. Hendriku Liivimaa kroonika räägib, et Lembitu pea lõigati pärast langemist Madispäeva lahingus maha ja viidi tõenäoliselt Riiga kaasa. Ajaloolane Anti Selart rääkis, kui suur tõenäosus on Lembitu pea ja selle legend üldse üles leida.

Galerii: Eesti teadusfotod, mis ei võitnud auhinda

12.02.18 ... Wikimedia Eesti avaldas eile 2017. aasta parimad teadusfotod, mis näitasid Eesti teadust mitme eri nurga alt. ERR Novaatori toimetaja Marju Himma vaatas aga üle need fotod, mis tunnustust ei pälvinud, kuid on siiski väärt esile tõstmist.

Galeriid: Eesti parimad teadusfotod 2017. aastal

12.02.18 ... Pühapäeval tehti teatavaks ja nähtavaks parimad teadusfotod.Võistlus on osa üleilmsest teadusfotode võistlusest, mida korraldab MTÜ Wikimedia Eesti.

Leho Tedersoo: teadus on kui kunst ja kirjandus üheskoos

10.02.18 ... Hakkame ERR Novaatoris nädalavahetuseti tutvustama Eesti Noorte Teaduste Akadeemia liikmeid. Esimesena kohtume Tartu ülikooli seeneteadlase, Leho Tedersooga, kes on seeneriiki uurinud üle kogu maailma. Uurime, mis viib meest üksinda Aafrika kaugetesse küladesse mullaproove koguma ja kuidas Eestis neid parimaid seenekohti ära tunda.

Agu Laisk: teadus on niisugune töö, mida raha pärast ei tehta

08.02.18 ... Tänavune riikliku teaduspreemia laureaat Agu Laisk selgitab, mida tähendab fotosüntees ühele loodusteadlasele, kes on oma elu pühendanud selle uurimisele.

Valitsus andis rohelise tule Eesti liitumiseks CERN-iga

08.02.18 ... Valitsus toetas peaminister Jüri Ratase ettepanekut Eesti liitumiseks Euroopa Tuumauuringute Organisatsiooniga (CERN).

Mall Hiiemäe elutööpreemia sai alguse telefonikõnest 1964. aastal

08.02.18 ... Mall Hiiemäe oli kümmekond aastat töötanud Iisaku metskonna metsavahina kui keset päeva 1964. aastal helises telefon.

Riigi teaduspreemia laureaadid – millega nad tegelevad?

08.02.18 ... Täna kinnitas valitsus tänavused riigi teaduspreemiate laureaadid. ERR Novaator pani kokku ülevaate, millega need teadlased tegelevad.

Kriitiline uuring: mis tööd teevad doktorikraadiga inimesed?

07.02.18 ... Tartu ülikooli majandusteaduskonna teadlaste uuringust tuleb välja, et doktorikraadi kaitsnutel on raskusi soovitud erialase töö leidmisega. Veel enam, ligi 1 protsent kõikidest uuringus osalenud doktoritest on töötud. Kas Eestis on potentsiaali igal aastal kraadi kaitsva umbes 200 doktori rakendamiseks?

Teenetemärgi pälvis üksteist teadlast. Millega nad tegelevad?

05.02.18 ... Täna tehti teatavaks sel aastal Eesti Vabariigi teenetemärgi saavate inimeste nimed, kelle hulgas on ka üksteist teadlast. ERR Novaator pani kokku lühikese ülevaate sellest, millega need teadlased tegelevad.

Mis tunne on olla (noor) naisteadlane?

04.02.18 ... Akadeemilise personali sooline jaotus räägib selget keelt: kõrgematel ametikohtadel, eriti teadustegevuses (professor, vanemteadur, juhtivteadur) on ilmne meeste ülekaal.

Naisteadlased saavad rohkem raha, kui CV asemel hinnatakse tehtavat teadust

02.02.18 ... Sooline lõhe algab juba väikestest asjadest. Muu hulgas sellest, kellele jagatakse sagedamini teadusraha. Kanadas tehtud uuringust ilmneb, et vahe mees- ja naisteadlaste vahel kaob juhul, kui uurimistoetuste hindajad keskenduvad otsuse langetamisel ettepaneku sisule, mitte teadlase eelnevale karjäärile.

Margit Sutrop kandideerib Tartu ülikooli rektoriks

30.01.18 ... Tartu ülikooli humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaan, praktilise filosoofia professor Margit Sutrop kandideerib uuesti ülikooli rektoriks.

RITA programmist saavad raha kõik kümme soovitatud teadusprojekti

30.01.18 ... Eesti Teadusagentuur (ETAg) otsustas eile, et rakendusuuringute porgrammist RITA saavad rahastuse kõik kümme projekti, millele Teadus- ja arendusnõukogu (TAN) andis novembris soovituse. Praegu jätkub arutelu projektide eelarve üle.

Teaduse helge tulevik

27.01.18 ... Teadust peetakse üheks paremaks meetodiks maailma kohta tõeste teadmiste hankimisel, kuid inimesed on üha rahulolematumad pakutavate teaduslike seletuste suhtes, kirjutab professor Ülo Niinemets Sirbis.

Video: kuidas sai Tähtverest professorite linnaosa?

26.01.18 ... Tartu ülikooli professorid olid Eesti kolmekümnendate teisel poolel juba nii jõukad ja võisid endale tolle aja mõistes moodsaid elukohti lubada. Sel põhjusel on ka arusaadav, et nad hakkasid koonduma Tähtverre.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: