Teaduselu

Varaanid käsipagasis ehk 100 aastat loodusteaduslikke ekspeditsioone

19.02.20 ... Muuseum oli veel hiljaaegu ainus koht, kus tutvuda võõramaiste loomade, taimede ja geoloogiliste näidistega. Tartu Ülikooli loodusteadlased on aastasadu käinud eksootilistel ekspeditsioonidel muuseumi kogusid täiendamas ja teaduslikke proove kogumas. Nüüd on värvikamad lood neist kokku kogutud.

Teadlased uurisid maasikataimede abil seitsme Euroopa linna õhu saastatust

18.02.20 ... Teadlased uurisid seitsmes Euroopa linnas maasikataimede abil õhu saastatust ja tolmeldajate hulka. Tulemused näitavad, et puhtaim õhk on Tartus.

Tallinna Ülikool otsib kuut direktorit

17.02.20 ... Tallinna Ülikool kuulutas välja avaliku konkursi kuue akadeemilise üksuse juhti ametikohta täitmiseks tähtajaliselt 1. septembrist 2020 kuni 31. augustini 2025.

Keskerakond: riik peab edendama rahvusteadusi, kuid vaid eestikeelne doktoriõpe pole mõistlik

17.02.20 ... Keskerakonna hinnangul lasub Eesti riigil kohustus edendada eesti rahvusteadusi, mida ei õpetata kusagil mujal maailmas peale Eesti. Samas ei pea Keskerakond mõistlikuks selliste mudelite rakendamist, mis absolutiseerivad eestikeelse doktoriõppe nõuet.

Aune Valk: miks ja milliseid välisüliõpilasi vajame?

17.02.20 ... Eestis magistrikraadi saanud välismaalaste siia tööle jäämine on Eesti riigile ja ettevõtlusele igal juhul kasulik. Küsimus võib olla selles, kas meie ühiskond on selleks valmis, et nad siia jäävad, kirjutab Aune Valk.

Eesti Üliõpilaskondade Liit: hinnasildi panemisest kõrgharidusele

12.02.20 ... Kõrghariduse rahastuse süsteem peab suunama kõrgkoole prioteetseid eesmärke seadma, kuid mitte asetama neid rahastuses ebavõrdsesse olukorda, sedastab Eesti Üliõpilaskondade Liit reaktsioonina ettepanekutele muuta ülikoolide rahastamise mudelit.

EKRE soovib ülikoolide rahastamise mudelit muuta

10.02.20 ... EKRE tahaks tõsta kõrghariduse rahastuse mahtu 1,5 protsendini SKP-st, kuid sooviks muuta ka kõrghariduse rahastamise mudelit võttes kriteeriumide hulgast välja kõrgkooli lõpetanud välisüliõpilaste osakaalu ning õppekava nominaalkestuse jooksul lõpetanud üliõpilaste osakaalu.

Isamaa piiraks ingliskeelset õpet ning suurendaks välistudengitele eesti keele ja kultuuri õpet

08.02.20 ... Kvaliteetse eestikeelse kõrghariduse kättesaadavuse tagamiseks tuleb riiklikes strateegiadokumentides määratleda ingliskeelse õppe osakaalu ülempiir, leiab Isamaa riigikogu fraktsiooni esimees Priit Sibul. Lisaks tuleb tema hinnangul ülikoolide järgmistes halduslepingutes suurendada eesti keele ja kultuuri õppe mahtu siin õppivatele välistudengitele.

Suri akadeemik Valdek Kulbach

07.02.20 ... Reedel, 31. jaanuaril suri 92-aastasena akadeemik, Tallinna Tehnikaülikooli emeriitprofessor ja ehitusinsener Valdek Kulbach.

Usutlus popi võrguvaramu asutajaga: ärge võtke praegu igat teadustööd tõe pähe

07.02.20 ... Hiinast alguse saanud koroonaviiruse puhangu valguses tasub meeles pidada, et iga veebi jõudev teadustöö pole puhas kuld ja äreval ajal võivad eksida isegi teadlased, leiab populaarse võrguvaramu BiorXiv kaasasutaja John Inglis ERR Novaatorile antud intervjuus.

Eesti Teadusagentuur sai uue hindamisnõukogu

06.02.20 ... Haridus- ja teadusminister Mailis Reps kinnitas Eesti Teadusagentuuri hindamisnõukogu koosseisu kolmeks aastaks.

Teaduse elutööpreemia pälvisid Jüri Allik ja Richard Villems

06.02.20 ... Teaduse elutööpreemia pälvisid Tartu Ülikooli eksperimentaalpsühholoogia professor Jüri Allik ja Tartu Ülikooli populatsioonigeneetika juhtivteadur Richard Villems. Väljapaistva avastuse eest anti teaduspreemia Andres Metspalule Eesti geenivaramu asutamise ja eestvedamise ning Eesti genoomiprojekti algatamise eest.

Ene Ergma: teadus ja vabadus

06.02.20 ... Igasugune loominguline tegevus on mõeldamatu ilma vabaduseta. Kuid kuidas on lood vabadusega teaduses, küsib Ene Ergma.

Maaülikooli nõukogu juhiks sai Alar Karis

06.02.20 ... Sel aastal uuele juhtimissüsteemile üle läinud Eesti Maaülikooli nõukogu valis kolmapäeval oma esimeheks endise rektori ja praegu Eesti Rahva Muuseumit juhtiva Alar Karise.

Johanna Ross: täiuslik teadlane – suur kombinaator, rukkilill rinnas?

01.02.20 ... Teadusasutused vajavad suuremat iseseisvust eelarvega ümberkäimisel ja töö korraldamisel. Humanitaaria püsirahastust tuleb suurendada, unustamata sealjuures ka "mitterahvuslikku" humanitaarteadust, kirjutab Johanna Ross algselt Sirbis ilmunud kommentaaris.

Usutlus Jaak Viloga: digiriigi lihtsam arenguperiood on läbi

29.01.20 ... Eesti teenib isegi keskmise IT-vilistlase koolitamiseks kulutatud raha tagasi vaid 2–3 aastaga. Riigi võimetust leida suuremat lisandväärtust loovate võimekuste arendamiseks üliõpilaste pearaha võib pidada seeläbi naeruväärseks, leiab Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi juhataja ja akadeemik Jaak Vilo.

Galerii: 2019. aasta Eesti parimad teadusfotod

27.01.20 ... Laupäeval selgusid MTÜ Wikimedia Eesti korraldatava konkursi parimad, mis saadetakse edasi rahvusvahelisele teadusfotode võistlusele.

Urmas Sutrop: riik vajab eraldi Eesti uuringutele mõeldud grandisüsteemi

20.01.20 ... Grandirahast ilmajäämine tähendab, et Eesti kirjandusmuuseumil tuleb hakata töötajaid koondama, kuigi ennekõike püüab muuseum hoida kokku muudelt kuludelt, sest oluline on mitte kaotada järjepidevust. Tulevikus võiks tema sõnul valitsus ka mõelda sihtotstarbelise grandisüsteemi loomisele, mis oleks mõeldud Eesti uuringute rahastamiseks selle kõige laiemas mõttes.

Marju Himma: ahistamisjuhtumite ennetamiseks oleks tarvis vahemeest

20.01.20 ... Konflikt on ennekõike kahe inimese vaheline asi. See võib mõnikord võtta ahistamise, töökiusu või mistahes muu kohatu vormi. Taoliste olukordade ennetamiseks võiks lahendus peituda ülikoolides või mistahes teistes organisatsioonides suhtesegaduste klaarija ehk vahemehe rolli loomine, leiab Vikerraadio päevakommentaaris Marju Himma.

Ülikoolid püüavad ahistamiskaebusi lahendada asutuse sees

16.01.20 ... Eesti ülikoolides on viimaste aastate jooksul ahistamisjuhtumeid menetletud rohkem, kui seni avalikkuseni on jõudnud. Tõsi, kriminaalasju enamasti algatatud pole, vaid süüdistused lahendati õppeasutuse sees.

Suuruuring: hirm CO2 tõttu hulluvate kalade ees on ülepaisutatud

10.01.20 ... Vee süsihappegaasi sisalduse tõus mõjutab korallrahudel elavate kalade käitumist imevähe või üldse mitte, viitab värske analüüs. Suuruuring seab kahtluse alla viimasel kümnendil populaarsust kogunud uurimissuuna vundamendi.

Suri akadeemik Ilmar Koppel

10.01.20 ... Neljapäeval, 9. jaanuaril suri 79-aastasena keemik ja Eesti Teaduste Akadeemia liige Ilmar Koppel.

Ülevaade ja graafikud: mida asuvad teadlased 2020. aastal uurima

02.01.20 ... Vana aasta lõpuga sai selgeks, et 2020. aastal saab rahastuse 114 uut granti. Need teadustööd aitavad näiteks paremini kasutada digiandmeid vasikate haiguste avastamisel, leida võimalikult varajasi Parkinsoni tõve arenemisele viitavaid tunneuseid ning mõista, milline oli Eesti keskkonnaliikumise ideoloogia ja praktika 20. sajandil.

Lugeja valik: ERR Novaatori paremad palad 2019

31.12.19 ... Kõige rohkem ja pikemalt loetud ERR Novaatori lood käsitlesid nii kosmilisi veidrusi kui ka teravamaid ühiskondlikke probleeme.

Uuringud: kuidas viia ülikoolid ja ettevõtted koostööni

30.12.19 ... Uuringute järgi peab hulk Eesti väikese ja keskmise suurusega firmasid võimalikku teaduskoostööd kõrgkoolidega liialt keerukaks, ent lisaks sellele on ühistegevuseks olemas veel terve hulk vorme ja kanaleid. Alljärgnevalt kaardistame, millised need on ja vaatleme lähemalt, kuidas koostööni jõuda.

Tarmo Soomere: me pole osanud veel aktiivse ühiskonnaga kohaneda

28.12.19 ... Praegust ühiskonda võiks võrrelda iga hetk põlema süttida võiva heinamaaga, leiab Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere. Põhimõtteline muutus pole halb, kuid aktiivse ühiskonnaga kohanemine võtab aega.

Ülevaade: teadusmaailma säravamad hetked 2019

27.12.19 ... Sarnaselt elu teistele sfääridele kimbutasid teadust poliitiline ebastabiilsus ja eetilised konfliktid. Sellegipoolest nägi maailm nii mõningaidki murdelisi saavutusi, alates tohutust mustast august tehtud pildist, lõpetades esimese tavaarvutist kiiremini töötava kvantarvuti prototüübiga.

Polaaruurija Timo Palo: vaesuses elades on raske kliima pärast muretseda

26.12.19 ... Inimeste keskkonnateadlikkus sõltub suuresti nende elatustasemest, tõdeb polaaruurija Timo Palo. Samal ajal on aga ka palju oodata, et kliima nimel streikivatel lastel oleks akadeemikute teadmised.

Tarmo Jüristo: plaanid on head, aga elu teeb oma korrektiivid

20.12.19 ... Aasta eest sündinud teaduslepe oli küll sõlmitud erakondade, ettevõtjate ja teadlaste vahel, aga tegelikult oli selle puhul tegemist lubadusega kogu Eestile, sedastab Tarmo Jüristo Vikerraadio päevakommentaaris.

Aasta eurooplane 2019 on professor Andres Metspalu

19.12.19 ... Rahvusvaheline Euroopa Liikumine andis täna Tallinnas Vabal Laval üle aasta eurooplase tiitli, mille pälvis Tartu Ülikooli professor Andres Metspalu.

Aasta teadusleppe allkirjastamisest – kas ja mis on muutunud?

19.12.19 ... Aasta tagasi 19. detsembril sai president Kersti Kaljulaidi juures allkirjad teaduslepe, millelt leiab poliitikute allkirjad. ERR Novaatori toimetaja Marju Himma analüüsis, mis selle aasta jooksul on teaduselus ja -rahastuses muutunud.

Jaak Aaviksoo: teadus ja raha

13.12.19 ... Akadeemiline teadus on tervikliku teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni süsteemi lõiketera, mille rahastamistki tuleb vaadelda osana sellest kooslusest, kirjutab Jaak Aaviksoo algselt Riigikogu Toimetistes ilmunud kommentaaris.

Üliõpilasteaduse peapreemiad pälvisid Rebekka Lotman ja Marek Mooste

12.12.19 ... Rebekka Lotman uuris oma doktoritöös kõiki eesti keeles ilmunud algupäraseid sonette ning pani kirja selle luulevormi arenguloo Eestis. Marek Mooste doktoritöö eesmärk oli valmistada ja uurida teatud tüüpi katalüsaatormaterjalide pinna- ja elektrokeemilisi omadusi.

Galerii: Vikipeedia teadusfoto konkursi kandidaadid

12.12.19 ... Nädala lõpuni saab saata fotosid MTÜ Wikimedia Eesti korraldavatele konkursile "Teadusfoto 2019". ERR Novaator toob ära valiku seni maailma ülejäänud riikidest laekunud piltidest.

Fotolugu: Tallinna tehnikaülikooli raamatukogu läbi 100 tegevusaasta

11.12.19 ... Tallinna tehnikaülikooli raamatukogu tähistab kolmapäeval oma 100. sünnipäeva. ERR kultuuriportaal toob välja mõned seigad raamatukogu kogudest.

Otse kell 11: Riigikogu Toimetiste värske number keskendub Eesti teadusele

11.12.19 ... Kolmapäeval esitletakse Toompea lossis Riigikogu Toimetiste (RiTo) uut numbrit, mille keskmes on Eesti teadus, selle viimased sada aastat ning hetkeolukord. Kell 11 algavat otseülekannet esitluselt saab jälgida portaalis ERR.ee.

Otseülekanne: Eesti teadusmaastiku päevakajalised küsimused

09.12.19 ... Teadusfoorum TeadusEST käsitleb teaduseetika ning hea teadustava järgimise küsimusi ja arutleb teaduse rahastusviiside aruandluskoormuse üle. Otseülekannet konverentsist saab vaadata teisipäeval kell 11 ERR Novaatori vahendusel.

Mihhail Lotman: eesti keel on surve all, on alati olnud surve all

03.12.19 ... Poliitikute ja ametnike võimalused eesti keele arendamisel on väga piiratud. Keel areneb poeetide, teadlaste, filosoofide ja muude tarkade ja vaimukate inimeste kõnepruugis. Mida me aga saame teha, on luua keele arenguks mõnevõrra soodsamad tingimused ning kõrvaldada mõned takistused, eriti need, mille oleme ise tekitanud, kirjutab Mihhail Lotman.

Graafikud: teadlased küsisid uuringuteks 78 miljonit, said 18,7 miljonit eurot

02.12.19 ... Teadusagentuur on praegu teinud uurimisrühmadele teatavaks esialgsed otsused, millised teadusuuringud võiksid saada rahastuse. Lõplikud otsused ning teemad, mida teadlased selle raha eest uurima hakkavad, selguvad uue aasta alguseks.

Marju Himma: rahvusülikooli ei ohusta võõrkeeled, vaid eesti keele oskamatus

02.12.19 ... Rahvusülikool ehk emakeelne ülikool tähistas äsja 100. aastapäeva. Nagu sellistel juubelitel ikka, arutatakse eestikeelse kõrghariduse ja teaduse olukorra üle. Kas võõrkeelte pealetung seda ei ohusta? Kas teadlased ikka eesti keeles ka oma töö tulemusi vahendavad? Kui palju see rahvusvahelisus ikkagi rahvusülikooli ohustab, küsib Marju Himma Vikerraadio meediakommentaaris.

"AK. Nädal": õppejõudude lood aitavad mõista, kuidas rahvusülikool emakeelsena on püsinud

01.12.19 ... Nädalavahetus möödus Tartus rahvusülikooli juubelipidustuste tähe all. "Aktuaalne kaamera. Nädal" palus legendaarsetel õppejõududel meenutada lugusid, mis aitavad mõista, kuidas on rahvusülikool juba terve sajandi emakeelsena püsinud.

Tartu ülikool tähistas rahvusülikooli juubelit aktusega

01.12.19 ... 100 aastat tagasi avati Tartus eestikeelne ja eelkõige eestlastest üliõpilastele mõeldud ülikool. Ülikoolipere tähistas suurt sünnipäeva aktusega.

Galerii: rahvusülikooli juubelipidu ERM-is

30.11.19 ... Tartu ülikool tähistab 1. detsembril rahvusülikooli 100. aastapäeva. Pidustused algasid juba laupäeval, mil toimus juubeli auks tõrvikurongkäik, valgusmäng Toomemäel ning õhtu lõpetas suur pidu Eesti rahva muuseumis.

Galerii: rahvusülikooli 100. aastapäeva rongkäik

30.11.19 ... Tartu ülikool tähistab 1. detsembril rahvusülikooli 100. aastapäeva. Pidustused algasid juba laupäeval, mil toimus muu hulgas ülikooli tõrvikurongkäik.

Uuring: iga teine teadlane ja õppejõud tunneb, et ühiskond ei väärtusta teda

29.11.19 ... Iga teine akadeemiline töötaja Eestis tunnetab oma töö pingelisust ja kurnatust ning seda, et teda ei väärtustata Eesti ühiskonnas. Õppe- ja teadustööd tasakaalus hoida on erinevates valdkondades keeruline ning rakenduslikku teadustööd akadeemiline karjäär ei hinda.

Teadusele juurde antud raha jagati valdkondade vahel ära

26.11.19 ... Teadus- ja arendusnõukogu ehk TAN otsustas, kuidas jagada teadustegevusele uurimistoetustena sel aastal juurde antud 2,1 miljonit eurot.

Tartu Ahhaa teaduskeskuse näitus tutvustab CERN-i tööd

24.11.19 ... Tartus Ahhaa teaduskeskuses avati näitus, mis keskendub tuumafüüsikale ja proovib vaatajale selgeks teha universumi kõige väiksemate osakeste olulisuse. Selleks, et hoomamatult väikestest osakestest aru saamine lihtsamini laabuks, tutvustatakse kõigepealt looduse alustõdesid.

Tallinnas võisteldi spagetisildade ehitamises

22.11.19 ... Makaronidest ei saa tänapäeval mitte ainult keskkonnasõbralikke joogikõrsi, vaid neid saab kasutada ka inseneriõppes. Tallinna tehnikaülikoolis toimus järjekordne spagettidest sildade ehitamise võistlus.

Komisjon soovitab sel aastal teadusraha taotlusvoorus muudatusi mitte teha

22.11.19 ... Oktoobri alguses otsustas haridusministeerium pidurdada tänavust teadusprojektide taotlusvooru, kuna leidis, et valdkondadele jagatava raha proportsioone tuleks muuta. Nüüd on teaduspoliitika komisjon soovitanud käimasolevas taotlusvoorus muudatusi mitte teha.

Tudengid panid õppejõudude toetuseks kokku lood silmapaistvatest lektoritest

20.11.19 ... Hoolimata sellest, et ühiskonnana väärtustame teaduspõhisust ja hindame nutikat keskkonda, ei saa end turvaliselt tunda ei õppejõud, üliõpilased ega teadustöötajad, kuna kõrgharidusrahastuse jätkusuutlikkuse tagamiseks pole siiani leitud lahendusi, leiavad Tartu Ülikooli Üliõpilasesinduse tudengid, kes kolmapäeval kell 10.30 kogunevad Tartus õppejõudude toetusavaldusele.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: