Teaduselu

AK Nädal analüüsis euroraha väärkasutamisele teed sillutavaid vigu süsteemis

08.09.19 ... Kahe nädala eest avalikuks tulnud Tallinna Tehnikaülikooli euroraha väidetav väärkasutamine vallandas skandaali, mis on teadlaskonda pannud tuliselt arvamusi vahetama. "Aktuaalne kaamera. Nädal" uuris, kus on aga selle skandaali süsteemi sisse kirjutatud vead ning mida annaks teha teisiti.

Intervjuu | Tarmo Soomere: sellised skandaalid on tulnud, et jääda

08.09.19 ... "Oli ainult aja ja koha küsimus, millal taoline skandaal tekib," nendib Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere euroraha võimaliku väärkasutuse skandaali kommenteerides. Tema hinnangul on nüüdsest teadus ühiskonna terava tähelepanu all ja see on ka õigustatud, kuna teadus on saanud ühiskonnas n-ö parketikõlbulikuks.

Lauri Laanisto: millest me üldse räägime, kui me räägime tööajatabelitest?

07.09.19 ... Mitte ainult TTÜ Nurkse instituudi skandaalist, vaid teadusbürokraatiast üldiselt. Mis saab siis, kui kirjutada tööajatabelisse lahtri tühjaks jätmise asemel ümmargune null, küsib Lauri Laanisto algselt Müürilehes ilmunud kommentaaris.

Üliõpilaskond õppemaksust: keravälk tapab tudengeid

06.09.19 ... Keravälk kas plahvatab keset tuba suure pauguga või lahkub ruumist ilma suuremaid kahjustusi tegemata. Sellise paralleeli toovad Tartu Ülikooli üliõpilaste esindajad plaaniga kehtestada 1000-eurone aastane õppemaks.

Neli Eesti teadusasutust sõlmisid oma huvide kaitseks koostööleppe

04.09.19 ... Eesti teadusastustel on tihti keeruline üksinda olulisi kokkuleppeid saavutada. Nüüd panid neli teadusasutust seljad kokku ja sõlmisid koostööleppe huvide ja seisukohtade kaitsmiseks.

Ruth Oltjer ja Andi Hektor: targalt targa majanduse poole

04.09.19 ... Eesti jonnakas ja hariduseusku rahvas väärib juhte, kes kokkuleppeid austavad, unustamata kaugemat eesmärki — jätkusuutlikku ja kõrge elatustasemega Eestit, kirjutavad oma pöördumises Ruth Oltjer ning Andi Hektor.

TÜ loodusmuuseumi peavarahoidja: mammutiluud on hinnalised leiud

02.09.19 ... Sel suvel leiti Eestist mammutite luid, mida TÜ loodusmuuseumi peavarahoidja Mare Isakari sõnul leitakse üldiselt väga harva.

Eesti teaduse tippkeskuste juhid: teaduses tuleb hinnata tulemust

02.09.19 ... Tööajatabel pole tõhus viis mõõta teadlase tööd, leiavad Eesti tippteadlased ühisavalduses. Teadustöö rahastajad peaksid muutma teadustöö tulemuse viise ning mõistagi peaksid teadlased saadud raha kasutama heaperemehelikult.

Eesti on globaalses innovatsioonipingereas 24. kohal

01.09.19 ... Eesti on Euroopa vähemarenenud riikidest kõige innovatiivsem, Euroopa riikide üldarvestuses 15. ja maailmas 24. positsioonil, selgub globaalse innovatsiooniindeksi tänavusest edetabelist.

Marju Himma: kuidas tööajatabelist sai mõjus sõna

26.08.19 ... Tööajatabelist sai eelmisel nädala uus nalja- ja sõimusõna, kuid sõnal on vägi ja tõenäoliselt omal kombel hakkab see sõna – tööajatabel – mõjutama nii mitutki edasist protsessi, leiab Vikerraadio meediakommentaaris Marju Himma.

Aaviksoo: komisjon selgitab Nurkse instituudi rahakasutuses välja tõe

22.08.19 ... Tallinna tehnikaülikooli rektor Jaak Aaviksoo rääkis, et Ragnar Nurkse instituudi raha kasutuse küsimustes selgitab tõe välja spetsiaalselt kokku kutsutud komisjon.

Asekantsler: nahaalset võltsimist teadussüsteemis palju ei ole

22.08.19 ... Haridus- ja teadusministeeriumi teadusala asekantsler Indrek Reimand ütles Vikerraadio saates "Uudis +" Ragnar Nurkse instituudi rahastamisjuhtumit kommenteerides, et kui esitatud väited tõele vastavad, on tegemist mastaapse nahaalse võltsimisega, mida teadussüsteemis palju ei ole.

Tehnikaülikool selgitab euroraha kasutamist pressikonverentsil

22.08.19 ... Tallinna tehnikaülikool selgitab kell 12 algaval pressikonverentsil Postimehes on avaldatud süüdistusi Ragnar Nurkse instituudis läbi viidud projektide kulude arvestuse kohta.

Ajaleht: TTÜ-s peteti süsteemselt välja euroraha

22.08.19 ... Postimehe andmetel esitasid Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi teadlased Euroopa Komisjonile valeandmeid, millega paisutati TTÜ töökoormus kunstlikult suureks ning raha kanti töötasudeks inimestele, kes projektis ei osalenud.

Eesti järgmine teadusstrateegia võtab suuna rakendusteaduse edendamisele

14.08.19 ... Teadus- ja arendusnõukogu ehk TAN tegi kolmapäeval väljasõiduistungi, et pakkuda välja suunised strateegiadokumendile, mis määrab, kuhu Eesti teadus-, arendustöö peaks järgmise kümnendi jooksul liikuma. Leiti, et Eesti majanduse edendamiseks on senisest enam vaja rakendusteadust, ehkki ei ole päris selge, kust ja kui palju peaks selle edendamiseks tulema raha.

Vene võimud asusid piirama teadlaste suhtlust välismaiste kolleegidega

14.08.19 ... Venemaa teadus- ja kõrgharidusministeerium saatis juulis teadusorganisatsioonidele uued reeglid, mis teevad Vene teadlaste jaoks keerulisemaks suhtlemise välismaiste kolleegidega.

Arutelu teadusleppe eetilisusest ja teadusraha tegelikkusest

11.08.19 ... Arvamusfestivali Teadusalal toimunud arutelus tõstatus muu hulgas teema, kas teadusleppe sündimine oli eetiline või ebaeetiline ning mis sõnumi saadab teadusrahastuse praegune seis.

Arutelu: libateaduse leviku piiramiseks tuleb inimesi õpetada infot tarbima

05.08.19 ... Arvamusfestivalil arutasid erinevate valdkondade teadlased teadlaste rolli üle tõenduspõhises argumentatsioonis. Leiti, et teadusliku tõe juurde jõuavad inimesed siis, kui neil on oskused kriitiliselt infot tarbida.

Teaduskeele arutelu: kõrghariduse ingliskeelseks muutumine on pidurdunud

05.08.19 ... Tasuta kõrghariduse järelmõjuna hakkas hoogustuma ingliskeelsete õppekavade loomine ülikoolides. See on praeguseks pidurdunud, kuid eesti teaduskeele säilimiseks oleks vaja teaduslikult otsida tasakaalu eesti ja inglise keele vahel, sh tasuks eesti keelt lõimida ka ingliskeelsetesse õppekavadesse, leiavad teaduskeele üle arutlenud teadlased.

ERR Brüsselis: professori sõnul tuleb roheline tehnoloogia tõhusamaks muuta

28.07.19 ... Rohelise energeetika arendamisel on põhiküsimus majandusliku efektiivsuseni jõudmine, ütles Belgia prantsuskeelse Leuveni katoliikliku ülikooli professor Gian-Marco Rignanese. See ülikool tegeleb mitmete rohetehnoloogia arendustega.

Risto Tanner. Teadusele raha juurde! Kellele siis ja mis otstarbeks?

28.07.19 ... Riigi tasemel ei tohi teadus olla asi iseeneses. Teadus on riiklik infrastruktuur, mitte vähem tähtis kui raudtee- või maanteeliiklus, haridus- ja tervishoiukorraldus, kirjutab Risto Tanner Sirbis.

Peeter Olesk: teadus kõige täiega

28.07.19 ... Teadus ei ole post ega kriips. Tal on rohkesti dimensioone, mistõttu on arukam arvestada võimalikult paljusid mõõte, kirjutab Peeter Olesk algselt Sirbis ilmunud artiklis.

Eesti õpilane võitis rahvusvaheliselt füüsikaolümpiaadilt kuldmedali

15.07.19 ... Eesti õpilane Konstantin Dukatš võitis rahvusvaheliselt füüsikaolümpiaadilt Tel Avivis kuldmedali. Olümpiaadi võit läks Hiinasse.

Marju Himma: peaks tegema seakisa, kui kedagi sildistatakse hobusevargaks

08.07.19 ... Üks reljeefsena näiv väljaütlemine ühe ülikooli aadressil võib olla märk, mis sillutab teed akadeemilise vabaduse ja sõltumatuse piiramisele. See võiks alarmeerida ka teisi ülikoole, leiab Vikerraadio meediakommentaaris teadusajakirjanik Marju Himma.

Orban hakkab Ungari teaduse rahastamist kontrollima

02.07.19 ... Ungari parlament kiitis heaks seaduse, mis annab peaminister Viktor Orbanile voli Teaduste Akadeemia ja selle all tegutsevate uurimisinstituutide üle.

Uuring: Eesti elanikud usaldavad teadlasi palju rohkem kui valitsust

21.06.19 ... Eestlased usaldavad arste ja õdesid ning teadlasi oluliselt rohkem kui valitsust ja ravitsejaid, selgub Briti vabaühenduse Wellcome Trust tellitud uuringust.

Edukas Euroopa raha hankimine ei lahenda üldist teaduse alarahastatust

20.06.19 ... Eesti ülikoolides on viimastel aastatel asutatud märkimisväärsel hulgal uusi Euroopa teadusruumi õppetoole (ingl ERA Chair) ja meelitatud neisse tööle teiste Euroopa riikide tippteadlasi. Uurime, kuidas Euroopast tulev raha Eesti teadust tagant tõukab ja kas sellega võivad kaasneda ka probleemid.

Andi Hektor: teadusleppe 1 protsent ja faasisiirdes majandus

18.06.19 ... Elame Eesti majandusliku faasisiirde keskel. Ühel pool on keskmise tootlikkusega tubli allhanke-Eesti, teisel pool kõrge tootlikkusega teadus- ja disainirikas lõpptoote-Eesti. Teadagi, faasisiirdes süsteemis piisab liblika tiivalöögist, et sattuda ühele või teisele poole. Faasisiiret selgitab lähemalt Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi vanemteadur ja Teaduskoja liige Andi Hektor arvamusloos.

Marju Himma: teadusraha jäi kommunikatsiooni kinni

17.06.19 ... Teadlaskonna ja poliitikute vaheline konflikt kogub üha hoogu ning kommunikatsioonivead raskendavad olukorda veelgi, leiab Vikerraadio meediakommentaaris teadusajakirjanik Marju Himma.

Mihkel Kangur: teadusele pole raha, aga teaduseta ei saa me kunagi rikkaks

14.06.19 ... Riigijuhtide eesmärgiks peaks olema rahvale sellise arenguvõimaluse loomine, mis võimaldaks meil läbi uute teadmiste ning innovaatiliste lahenduste püsida maailma nutikaimate seas ja selleks on praegu vaja panustada teadusesse ning haridusse, kirjutab Mihkel Kangur.

Ratas: kolme aastaga teaduse rahastamine ühe protsendini ei tõuse

13.06.19 ... Peaminister Jüri Ratase sõnul ei jõua teaduse rahastamine järgmise kolme aasta jooksul tõenäoliselt ühe protsendini SKP-st nagu kavandati eelmise aasta lõpus sõlmitud teaduse rahastamise leppes.

Ametnikud: teadusuuringud, eetika ja andmekaitse vajavad terviklikku lahendust

13.06.19 ... Teadust on vaja teha ja tehnoloogiaid arendada – nii saab ühiskond uusi teadmisi ja võimalusi, mis ühel või teisel moel elu paremaks muudavad, olgu see siis ravimite, taimesortide või tehnika vallas. Eesti unikaalsus oma e-lahenduste ja andmekogudega annab teadusele ulatuslikke võimalusi, kui vaid suudame mõistlikult korraldada nii eetika kui andmekaitse hindamise, leiavad sotsiaalministeeriumi ametnikud Nele Nisu ja Kristel Niidas.

Otse kell 16.15: president kutsus teadlased, poliitikud ja ettevõtjad teadusleppe arutelule

13.06.19 ... President Kersti Kaljulaid kutsus tänaseks kokku teaduse rahastamise arutelu, pärast mida jagavad president, peaminister Jüri Ratas ja Eesti Teaduste Akadeemia liige Lauri Mälksoo avalikkusele arutatust infot. Orienteeruvalt kell 16.15 algavat pressikonverentsi näeb otsepildis portaalis Novaator.err.ee.

Mari-Liis Jakobson: mida muudab teadlaste streik?

07.06.19 ... Ma arvan, et Martin Helmel on õigus, et teadlaste streik ja meeleavaldused olid ülereageerimine, aga kui kuuldakse üksnes kõige reljeefsemaid sõnavõtte, ei jää teadlastelgi midagi muud üle, leiab Vikerraadio päevakommentaaris Mari-Liis Jakobson.

Teadlaste protest Tartus: pole päris selge, millele teaduse lisaraha läheks

05.06.19 ... Tartusse haridusministeeriumi ette kogunes kolmapäeval üle kahesaja teadlase ja tudengi, kellele teeb muret teaduse vähene rahastus. Plakatite ja ruuporiga teadlased nõudsid, et riik kaaluks ümber oma prioriteedid ning tõstaks teadusrahastuse osa SKP-st ühe protsendini, nagu lugabtud teadusleppes, samas oldi veidi erinevatel seisukohtadel, mille jaoks lisanduvat raha kasutataks.

Galerii: akadeemiliste töötajate hoiatusstreik

05.06.19 ... Kolmapäeval kell 12 alanud akadeemiliste töötajate hoiatusstreigi ajal avaldavad kõrgharidustöötajad meelt Tallinnas riigikogu ees ning Tartus haridus- ja teadusministeeriumi ees, et toetada oma palgatõusu nõuet ja teadusleppe täitmist valitsuse poolt.

Teadusagentuuri hindamisnõukogu: osapooled peavad teadusleppest kinni pidama

05.06.19 ... Eesti Teadusagentuuri hindamisnõukogu leiab oma avalikus pöördumises, et kõik osapooled peaksid kinni pidama möödunud aasta detsembris sõlmitud teadusleppest.

Aaviksoo: pikas perspektiivis on õppejõudude olukord kehvem kui teadlaste oma

04.06.19 ... Tallinna Tehnikaülikooli rektor Jaak Aaviksoo tunnistas, et kõrghariduse rahastamise püsimine neljandat aastat samal tasemel on suur probleem õppejõududele, eriti noorematele, kelle palgad jäävad juba alla ka kooliõpetajatele.

Lea Larin: püüdmatu protsent

03.06.19 ... Valitsuse kevadpäevad kaunis Vihula mõisas said veedetud ning kui ka Euroopa parlamendi valimiste tulemused olid ära oodatud, hakkaski tasapisi tilkuma uudiseid, missuguste otsustega kujundatakse riigieelarve strateegiat aastateks 2020–2023, kirjutab Lea Larin algselt Sirbis ilmunud kommentaaris.

Teadlased kogunesid teadmistepõhise Eesti matustele

30.05.19 ... Neljapäeval kell 11 kogunesid teadlased meeleavalduseks riigikogu hoone ette, kust liiguti edasi Stenbocki maja juurde, et seal avaldada oma pahameelt otsuse üle mitte tõsta teaduse rahastust, nagu poliitikud, teadlased ja ettevõtjad eelmise aasta lõpul kokku leppisid.

TÜ ametiühing lõputööde komisjonide liikmeid streigile tulema ei õhuta

29.05.19 ... Teadlasi esindav akateemiliste ametiühingute nõukogu korraldab 5. juunil riigikogu ees hoiatusstreigi. Ülikoolitöötajad, kes peavad samal ajal olema lõputööde kaitsmise komisjonides, streigile tulema ei õhutata.

Ratas: teadusleppe täitmine vajaks 591 miljonit, mille sees on ka 2019. aasta raha

29.05.19 ... Peaminister Jüri Ratas ütles kolmapäevases riigikogu infotunnis, et kui tahetakse teaduse rahastamine viia ühe protsendini SKP-st, tähendaks see, et järgmise nelja aasta jooksul peaks leidma 591 miljonit eurot juurde. Teadlased aga ei mõista, millise arvutuse tulemusel on peaminister selle summa saanud ning esitavad oma arvutuskäigu.

Tiit Land: teadlastel on pettasaanu tunne

28.05.19 ... Tallinna Ülikooli rektor Tiit Land ütles veebisaates "Otse uudistemajast", et valitsuse taganemine lubaduses tõsta teaduse rahastamine ühele protsendile SKT-st tekitas teaduskonnas pettasaanud tunde.

Teadusraha arutelu kokkuvõte: 5. juunil tuleb teadlaste hoiatusstreik

28.05.19 ... Riigi eelarvestrateegia läbirääkimistel on selgunud, et teaduse rahastust püütakse hoida samal tasemel ehk 0,7 protsendi juures SKPst. See aga ei lähe kokku aastaid lubatud eesmärgiga tõsta teadusele ettenähtud raha ühe protsendini SKPst. Teadlased on pettunud ning asuvad korraldama meeleavaldusi.

President: kui kaob teadlaste usk Eestis töötades inimkonda teenida, lähevad nad mujale

28.05.19 ... President Kersti Kaljulaid ütles ERR-ile, et jagab teadlaste, ettevõtjate ja ülikoolide pettumust, kui valitsus loobub kokkuleppest tõsta teaduse rahastamine ühe protsendini SKP-st. Avaldame presidendi kommentaari täismahus.

Reps: ees võivad oodata kärped, koondamised ja palkade vähendamised

28.05.19 ... Vajadus majandust jahutada võib tähendada tervet ühiskonda puudutavat kärpimist, võimalikke koondamisi ja palga vähendamist, ütles haridus- ja teadusminister Mailis Reps.

Rektorite hinnangul võib teadusraha külmutamine viia tasulise kõrghariduse taastamiseni

28.05.19 ... Tallinna Ülikooli (TLÜ) rektori ja Eesti Maaülikooli rektori hinnangul tähendab valitsuse otsus loobuda teaduse rahastuse suurendamisest seda, et päevakorda tõuseb tasulise kõrghariduse taastamine.

Valitsus ei plaani teaduse rahastamise tõstmist ühe protsendini SKP-st

27.05.19 ... Kui aprillis leppisid võimuliidu osalised kokku, et tõstavad riigi teadus- ja arendustegevuseks eraldatavate vahendite taseme ühe protsendini sisemajanduse koguproduktist (SKP), siis äsja kokku lepitud nelja aasta riigieelarve strateegia näeb ette vaid rahastuse säilitamise senisel tasemel.

Ülikoolid lubavad sügisest akadeemilisel puhkusel viibijatel taas õppida

23.05.19 ... Alates sügisest lubavad suuremad Eesti ülikoolid taas õppida ka neil, kes ametlikult akadeemilisel puhkusel on. Ülikoolid tõdevad, et lõpetamiseni kuluv aeg võib niimoodi kaugemale nihkuda, kuid vähemalt ei lange tudeng mõne eksimuse pärast välja.

Galerii| Teadlased andsid ühispöördumise valitsusele üle

21.05.19 ... Teadlaste, ettevõtjate ja tudengite organisatsioonide esindajad andsid Vihulas riigi eelarvestrateegiat arutavale valitsusele üle ühispöördumise, millega tuletavad valitsusliikmetele meelde detsembris sõlmitud teaduslepet.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: