Teaduselu

Land: lubadus kõrghariduse rahastamist suurendada ei lahenda alusprobleemi

23.09.23 HARIDUS ... Ehkki eelarve läbirääkimistel kõlanud idee anda kõrgharidusele lisaraha lubatust tagasihoidlikumal määral ei leidnud ühiskonnas laiemat kandepinda, jääb valdkonna jätkusuutlikkus sõltuma poliitilistest tõmbetuultest, nendib Tallinna Tehnikaülikooli rektor Tiit Land.

Video: seminar Eesti teaduseetika hetkeseisust ja tulevikust

22.09.23 TEADUSELU ... Teadusagentuur korraldas Tallinna Tehnikakõrgkoolis teaduseetika seminari "Kuidas toetada teadlasi eetilise teadustöö tegemisel?". Ülekannet seminarilt sai jälgida Novaatori vahendusel.

Professor: tehisintellekt päästab biotehnoloogia pimeduses kobamisest

18.09.23 TEADUSELU ... Ehkki tööstuse digiteerimine ja tehisintellekti areng kiirendab märkimisväärselt biotehnoloogia arengut, ei kao vajadus inimliku loomingulisuse ja kriitikameele järele kuhugi, leiab Taani Tehnikaülikooli Novo Nordiski fondi bioloogilise jätkusuutlikkuse keskuse teadusdirektor Lars Nielsen. Muutuv maailm avab täiendava võimaluse ka IT-vallas vilunud Eesti ülikoolidele.

Suri mäluteaduse korüfee Endel Tulving

13.09.23 TEADUSELU ... Esmaspäeval suri 96-aastasena Endel Tulving, mäluteaduse suurkuju ning üks 20. sajandi väljapaistvamaid psühholooge ja tuntumaid eesti soost teadlasi kogu maailmas.

Eesti teadlane otsib miljonigrandi toel kaalulangetuse ja käitumise seoseid

05.09.23 TEADUSELU ... Tartu Ülikooli käitumisgeneetika kaasprofessor Uku Vainik sai Euroopa Teadusnõukogult (European Research Council, ERC) alustava teadlase grandi, et uurida rasvumisega seotud käitumuslikke ja geneetilisi seoseid. Samuti plaanib ta leida uusi võimalusi ülekaaluga võitlemiseks.

Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser andis ametivande

25.08.23 TEADUSELU ... Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser andis 25. augustil Tartu Ülikooli nõukogu ja senati avatud istungil ülikooli aulas ametivande.

Eesti teadlaste patud kõnelevad vähesest rahast ja põlvkondlikust lõhest

21.08.23 TEADUSELU ... Tartu Ülikooli teadlastel valmis Eesti esimene teaduseetika uuring. Küsitluse vormis tehtud töö näitab, et peamiselt käituvad Eesti teadlased küsitavalt seoses avaldamissurve ja teadusraha vähesusega. Nad peavad teaduseetikat väga oluliseks, ent värskeimas eetika-alases teadmises end tingimata kindlalt ei tunne.

Arvamusfestivali arutelu: ülikoolid võiks pakkuda teadlaste teenust

17.08.23 TEADUSELU ... Arvamusfestivali arutelul "kas igal ettevõttel peaks olema oma teadlane?" leidis puidukeemia ettevõtte Fibenol arendusjuht Peep Pitk, et ülikoolidel puuduvad institutsioonid, mis annaks ettevõtetele kiire ligipääsu teadlasteni, kes võiks ainult nende heaks töötada.

Teadlased annavad soovitusi teadusuuringu usaldusväärsuse hindamiseks

16.08.23 TEADUSELU ... Terviseteadlased muretsevad, et inimesed hakkavad edaspidi loobuma uuringutes osalemisest. Seetõttu pakuvad nad välja seitse lihtsat soovitust, kuidas iga inimene saab uuringu teaduspõhisuses ja usaldusväärsuses veenduda ning julgustavad uuringutes osalema.

TÜ teadlane hakkab miljonigrandi toel soodest immitsevat naerugaasi uurima

06.07.23 TEADUSELU ... Tartu Ülikooli loodusgeograafia ja maastikuökoloogia professor Ülo Mander pälvis Euroopa Teadusnõukogu 3,4 miljoni euro suuruse juhtiva tippteadlase grandi. Toetuse toel hakkab Mander uurima naerugaasina tuntud N2O ringet madalsoodes ja turbaaladel ning selle seoseid kliimamuutustega.

Pärtel Piirimäe: vabad kunstid toovad vaimsest rutiinist välja

03.07.23 ARVAMUS ... Kolm kümnendit tagasi, 1992. aastal avati Tartu Ülikoolis vabade kunstide professuur. Antiigis tähistas ladinakeelne väljend artes liberales just seda tüüpi haridust, mis ei seisne praktiliste ametioskuste omandamises, vaid teadmistes ja oskustes, mida on vaja vabal inimesel ja kodanikul, kirjutab Pärtel Piirimäe algselt ajakirjas Universitas Tartuensis ilmunud kommentaaris.

Teaduste akadeemia otsib kolme uut akadeemikut

26.06.23 TEADUSELU ... Akadeemikukandidaate saab üles seada tehnikateaduste, biomeditsiini ning etnoloogia ja folkloristika valdkonnas.

Kliimaminister valis teadusnõunikuks Aveliina Helmi

19.06.23 EESTI ... Kliimaminister Kristen Michali teadusnõunikuna asub tööle bioloog ja looduskaitseteadlane professor Aveliina Helm, kes uute kohustuste tõttu taandub Eestimaa Looduse Fondi nõukogu liikme kohalt.

Auhinnatud EMÜ teadlane teeb soola abil prahist ehitusvaiku

16.06.23 TEHNIKA ... Eesti Maaülikooli (EMÜ) biotehnoloogia doktorant Sharib Khan otsib uusi võimalusi, kuidas väärindada puidutööstuses tekkivaid jääke. Selle eest tunnustas Prantsuse instituut teda Põhjamaade auhinnaga. Laureaadi sõnul on tema lõplik eesmärk valmistada praegu põletusahju aetavast ligniinist ravimite täppismanustamise kapsleid.

Euroopa innovatsioonilõhe sulgemist pärsib liigne hoogtöö

14.06.23 TEADUSELU ... Ehkki vanu ja uusi Euroopa Liidu liikmesriike lahutava innovatsioonilõhe vähendamiseks on loodud mitmeid meetmeid, süveneb see jätkuvalt. Eluteadustele keskendunud analüüs viitab, et Lääne-Euroopa talentide impordi asemel tuleks panna rohkem rõhku kohaliku oivalisuse turgutamiseks.

Noor IT-teadlane: erikoolis käinud kratt säästab radiolooge läbipõlemisest

11.06.23 TEADUSELU ... Vabariigi President tunnustas tänavu noore IT-teadlase preemiaga Tartu Ülikooli tehisintellekti lektorit Dmytro Fishmani. Arvutimudelitele röntgenpiltide lugemist õpetava laureaadi sõnul ei asenda ükski kratt inimarsti täielikult, kuid vähendab oluliselt viimase tuima töökoormust. Esimesed lahendused viljatuse, neerukasvajate ja kopsuvähi leidmiseks on tema käe all juba valmimisjärgus.

ENTA president: napp järelkasv ohustab eestikeelse kõrghariduse tulevikku

04.06.23 TEADUSELU ... Eesti noorte teaduste akadeemia valis möödunud nädalal endale uue juhatuse. Värske president ja Tallinna Tehnikaülikooli vanemteadur Toomas Vaimann nentis, et noori teadlasi kimbutab ülekoormus ning ebakindlus tuleviku suhtes. Mõnel erialal on muutunud aga Eesti inimeste õppima meelitamine nii teravaks probleemiks, et raskusi on isegi järelkasvu tagamisega.

Eesti on idupioneer, aga teaduspõhist ettevõtlust napib

25.05.23 TEADUSELU ... Teadmussiirde käigus jõuab teadus ülikooli seinte vahelt ettevõttesse, kes arendab sellest ühiskonnale vajaliku toote või teenuse. Eduka teadmussiirde võti on teadlase ja ettevõtja võimalikult võrdsel tasemel huviga koostöö, selgub Tartu Ülikooli doktoritööst. Enne koostöö algust võiksid mõlemad partnerid veenduda, et teine on üldse valmis ja võimeline nende panust vastu võtma.

President andis üle noore teadlase preemiad

23.05.23 TEADUSELU ... President Alar Karis andis teisipäeval üle noore teadlase preemiad. Noore teadlase preemia laureaat on Kaspar Tootsi, noore keskkonnateadlase preemia pälvis Kuno Kasak ja noore IT-teadlase tunnustuse sai Dmytro Fishman.

Jaak Vilo: EMBL on molekulaarbioloogide CERN

23.05.23 TEADUSELU ... Eesti on alates veebruarist Euroopa Molekulaarbioloogia Laboratooriumi (EMBL) täisliige. Selle asutuse olemusest ja liitumise tähtsusest rääkis Vikerraadio teadussaates "Labor" Tartu Ülikooli bioinformaatika professor, Eesti Teaduste Akadeemia liige Jaak Vilo, kes on Eesti liitumist ka pikalt eest vedanud.

Kuidas ühendada teadlaskarjääri emaks olemisega?

14.05.23 TEADUSELU ... Emadepäeva puhul jagavad kaheksa Tallinna Tehnikaülikooli naisteadlast-juhti oma emaks olemise kogemusi ning toovad välja seitse põhjust, miks tasub pere ja laste kõrvalt kas ülikooli õppima minna või jätkata haridusteed magistri- või doktoriõppes.

ESA tööstusdirektor: tasemel kosmosetööstus lööb läbi ka riigiabita

14.04.23 TEADUSELU ... Konkurentsivõimelise kosmosetööstuse üles ehitamine võtab aastaid ning eeldab tihedat koostööd avaliku ja erasektori vahel, kuid riiklikud tellimused ei tohi jääda selle ainsaks tuluallikaks. Õnneks on näha Euroopas ettevõtete riskivalmiduse kasvu, leiab Euroopa Kosmoseagentuuri tööstuse ja hangete valdkonna direktor Géraldine Naja.

Õpilaste teadustööde konkursi peapreemiad läksid Tartusse ja Kadrinasse

12.04.23 TEADUSELU ... Täna anti Eesti Rahva Muuseumis üle õpilaste teadustööde konkursi riiklikud preemiad ja koostööpartnerite eriauhinnad. Gümnaasiumiastmes pälvisid esikoha Leene Pärtel Hugo Treffneri Gümnaasiumist ja Elo Joandi Miina Härma Gümnaasiumist. Põhikooliõpilastest tunnistati parimaks Laura Veerde Tartu Luterlikust Peetri Koolist ning Saamuel Palu Kadrina Keskkoolist.

Reportaaž: õpilasuurimused vaagisid ChatGPT-d ja süvamereseiret

11.04.23 TEADUSELU ... Tartus Eesti Rahva Muuseumis peeti sel nädalal õpilaste teadusfestivali. Festivali esimesel päeval tutvustasid parimate tööde autorid oma uuringuid posterettekande vormis. Novaator käis oma silma ja kõrvaga uurimas, millega koolinoored tegelevad.

Suurkoondamine viib väliseesti kirjanduse keskusest viimased töötajad

23.03.23 TEADUSELU ... Üks maailma suurimaid väliseesti trükisõna kogusid asub Tallinna Ülikooli akadeemilises raamatukogus. Äsja otsustas raamatukogu juhtkond koondada aga kolmandiku raamatukogu kollektiivist, sealhulgas ka viimased väliseesti kirjanduse keskuse töötajad.

Välisministeerium tellib ülikoolidelt miljoni eest uuringuid

01.03.23 EESTI ... Välisministeerium sai valitsuse reservfondist pisut üle miljoni euro, mille eest tellitakse ülikoolidelt Venemaa, Aasia ja Arktika teemalisi uuringuid. Ministeerium ei soovinud siiski täpsemalt öelda, mida uurima hakatakse.

Jaak Aaviksoo: lubatava raha kõrghariduseni jõudmine eeldab selget plaani

19.02.23 ARVAMUS ... Sarnaselt erakondade valimisprogrammide ülejäänud peatükkidele lubavad parteid suunata teadusesse ja kõrgharidusse rohkelt lisaraha. Mineviku põhjal on aga selge, et lahked rahalised lubadused jäävad enamasti täitmata, misläbi jääb üle loota, et uus koalitsioon oskab siduda rahaküsimise hädavajalike struktuursete ümberkorraldustega, kirjutab Jaak Aaviksoo.

Mihkel Zilmer: olen üritanud teha teisi tuntumaks

17.02.23 TEADUSELU ... Ainevahetusprofessor Mihkel Zilmer, tunnustatud biokeemik, siirdemeedik ja toitumisspetsialist, populaarteadusraamatute autor, on üks kahest tänavusest teaduse riikliku elutööpreemia laureaadist. Vikerraadio teadussaates "Labor" rääkis ta teadusest ja elust, aga ka kõige taustaks olevast Rajaca protsessist.

Konverentsil arutleti teaduse ja ettevõtluse koostöö üle

15.02.23 TEADUSELU ... Kolmapäeval toimus Öpiku Konverentsikeskuses teaduse ja ettevõtluse koostööd lahkav konverents, kus arutleti seniste edulugude ja ilmsiks tulnud kitsaskohtade üle.

Naisteadlasi kütkestab vaheldusrikkus ja võimalus maailma muuta

11.02.23 TEADUSELU ... Laupäeval, 11. veebruaril tähistatakse maailmas naisteadlaste päeva. Tallinna Tehnikaülikool uuris sel puhul rea teaduse valdkonnas tegutsevate naiste käest, mis viis neid teaduse radadele.

Maaülikooli rektor Ülle Jaakma: Eesti põllumajandus vajab noori

11.02.23 TEADUSELU ... Igal esmaspäeval toob Eesti Maaülikooli (EMÜ) uus rektor Ülle Jaakma kolleegidele oma aia õunu: "Talvenaudingut", "Liivi sibulõunu" ja "Meelist" – seda veel veebruari keskpaigaski. "Eks see õunte säilitamine on paras katsumus. Me abikaasaga tassime neid vahepeal nagu kass poegi," ütles ta.

Teaduse elutööpreemiad saavad Mihkel Zilmer ja Asta Õim

09.02.23 TEADUSELU ... Teaduse elutööpreemiad pälvisid sel aastal Tartu Ülikooli meditsiinilise biokeemia professor Mihkel Zilmer ja keeleteadlane Asta Õim.

President annetas teenetemärgi mitmele teadlasele

06.02.23 TEADUSELU ... Alar Karis tunnustas vabariigi aastapäeva eel teenetemärkidega 167 inimest, kelle seas oli ka mitu teadlast.

Suri akadeemik Andres Öpik

29.01.23 TEADUSELU ... Laupäeval suri tunnustatud keemiateadlane, akadeemik Andres Öpik, teatasid Eesti teaduste akadeemia ja Tallinna tehnikaülikool.

Juturoboti oht võib Eesti ülikoolid taas paberi ja pliiatsi manu viia

24.01.23 TEADUSELU ... Hiljuti USA-s Whartoni ärikoolis tehtud katse näitas, et juturobot ChatGPT sooritaks seal kirjaliku eksami hindele B. Eesti kõrgkoolid on sellisest akadeemilise petturluse võimalusest teadlikud. Kuigi nad veel konkreetseid meetmeid võtnud pole, kaalutakse prorektorite sõnul suulise või paberit ja pliiatsit nõudva teadmistekontrolli juurde naasmist.

Doktoritöö: Eesti innovatsiooni pärsib liigne kohapimedus

18.01.23 TEADUSELU ... Euroopa Liidu nutika spetsialiseerumise initsiatiiviga pole kaasnenud kohalikus innovatsioonipoliitikas oodatud muutusi, selgub Tallinna Tehnikaülikoolis kaitstud doktoritööst. Üks põhjusena ei arvesta osapooled innovaatilisi lahendusi luues piisavalt piirkondlike eripärade ja huvidega.

Mart Loog miljonigrandist: riskid on suured, aga lootma peab

15.01.23 TEADUSELU ... Tartu Ülikooli sünteesibioloogid said Euroopa Komisjonilt ja Eesti riigilt 30 miljoni eurose arendustoetuse. Rahasüsti toel plaanib ülikool koostöös Tallinna Tehnikaülikooliga hoogu anda teaduskeskusele, kus bioloogiateadmised saavad kokku masinõppega. Uue teaduskeskuse oleviku- ja tulevikuplaane avas Novaatorile molekulaarse süsteemibioloogia professor Mart Loog.

Geneetik: avastust lahutab tervishoiuteenusest pikk teekond

10.01.23 TEADUSELU ... Euroopa Komisjon ja Eesti riik panustavad kokku 30 miljonit eurot, et Tartu Ülikooli geeniteadlased saaks luua personaalmeditsiini arenduskeskuse. Ülikooli geneetika ja personaalmeditsiini kliiniku juht Sander Pajusalu nentis aga, et on veel vara öelda, millal muutub isiklikel geeniandmetel põhinev raviplaan elu tavapäraseks osaks.

Tartu Ülikooli teadlased said Eesti ajaloo suurima teadusrahastuse

07.01.23 EESTI ... Tartu Ülikooli teadlased said Eesti ajaloo suurima teadusrahastuse, et edendada biotööstuse digiteerimist ja personaalmeditsiini teenuste arendamist. Kaks rahvusvahelist tippkeskust said kokku Euroopa Komisjonilt 30 miljonit eurot. Keskustesse investeerib 30 miljonit ka Eesti riik.

Suuri läbimurdeid jääb teaduses üha harvemaks

05.01.23 TEADUSELU ... Teadmiste hulk maailmas üha kasvab, kuid pöördelisi teaduslikke läbimurdeid jääb sellest hoolimata üha harvemaks. Sellisele tõsiseks võtvale järeldusele on jõudnud Ameerika teadlased, kes on analüüsinud miljoneid teadusartikleid.

Erasektor peibutab teadlasi kambavaimu ja vahetu eduelamusega

04.01.23 TEADUSELU ... Ehkki eraettevõttesse liikumist peetakse Eestis ikka ja jälle märgiks läbikukkumisest akadeemilises maailmas, on võimalik teha sealgi tipptasemel teadust ja anda ühtlasi teadustööle kiiremini praktiline väljund, leiavad mitmed välismaal tegutsevad noorteadlased.

Suri akadeemik Ülo Lille

03.01.23 TEADUSELU ... Esmaspäeval suri üks bioorgaanilise keemia rajajaid Eestis ja selle valdkonna arendaja, akadeemik Ülo Lille.

Video: konverents "Eesti noorteadlased välismaal"

02.01.23 TEADUSELU ... Teisipäeval toimunud konverentsil toimuval konverentsil tutvustavad oma teadustööd välismaal tegutsevad noored Eesti teadlased. Teaduste akadeemia ülekannet saab järele vaadata akadeemia veebilehel ja Novaatoris.

Tarmo Soomere: lõppev aasta värskendas mälu ja avas teadlaste silmad

29.12.22 TEADUSELU ... Inimkonnal avanes lõppeval aastal mitmeid võimalusi mõistmaks oma kohta universumis ja tulevikus saatuslike vigade vältimiseks, sedastab Eesti teaduste akadeemia president Tarmo Soomere. Olulisena mõistsid aga teadlased käesoleval aastal, et nad peaksid nõustama poliitikuid ka julgeoleku ja rahvusvahelise poliitika vallas.

Pane oma teadmised proovile Novaatori aastalõpuviktoriinis

23.12.22 TEADUSELU ... Aasta on peagi läbi ja aeg on teha kokkuvõtteid. Novaator koostas viktoriini nende 12 loo põhjal, mis köitsid lõppeval aastal meie lugejaid igas kuus kõige rohkem.

Doktoriõpe nõuab ausust nii endalt kui ka juhendajalt

20.12.22 TEADUSELU ... Doktorikraadi kaitsmiseni jõudmisel mängib hea juhendaja kriitilist rolli. Samas peab nii doktorant kui ka juhendaja olema koostöö sujumiseks oma ootuste ning võimete osas ausad.

Naiste osakaal Eesti teadlaskonnas on kümne aastaga jõudsalt kasvanud

14.12.22 TEADUSELU ... Eesti teadlase keskmine vanus on kasvanud kümne aastaga aasta võrra – 50-aastani ja noorteadlased moodustavad teadlaskonnast praeguseks vaid kümnendiku. Samas on kasvanud märkimisväärselt naiste osakaal, selgus teadusfoorumil TeadusEST, kus muu hulgas kaardistati Eesti keskmise teadlase profiili.

Galerii: Vikipeedia teadusfoto võistluse võitjad 2022

13.12.22 TEADUSELU ... Sel nädalal said teatavaks Vikipeedia rahvusvahelise teadusfotode võistluse võitjad. Eestlased leidsid äramärkimist mitmes kategoorias, esikoht õnnestus napsata ühes.

Ülitihe konkurents muudab Eesti teadusraha jagamise loteriiks

09.12.22 TEADUSELU ... Eesti teadussüsteemi iseloomustav ülitihe konkurents grantide taotlemisel tõrjub teadlaste oskused tahaplaanile ja seab esikohale õigel ajal õiges kohas olemise. Eeskätt tõmbavad lainetused rahastuses pidurit nooremate teadlaste karjäärile, nähtub hiljuti ilmunud analüüsist.

Uuring: ülikooli keelepoliitika peab toetuma tegelikule suhtlusele

08.12.22 ÜHISKOND ... Tartu Ülikooli keele- ja rahvusvahelistumise põhimõtetes on ülikool seadnud sihi kindlustada eesti keele kestlikkus, tagades samas ka muukeelsete töötajate kaasatuse. Ülikooli keeleteadlaste uuring osutab, et ainult visioonidokumendist ei piisa ja tarvis on investeeringuid nii keeletehnoloogiasse, eesti keele õppesse kui ka tegevusi, mis toetaksid eesti keele kasutamist ja väärtustamist ühise suhtluskeelena.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: