Teaduselu

Erik Puura lahkub Tartu Ülikooli arendusprorektori ametist

03.12.21 TEADUSELU ... Tartu Ülikooli arendusprorektor Erik Puura teatas, et plaanib 2022. aasta maikuu lõpus ameti maha panna. Puura sõnul on otsuse taga soov enne uusi töiseid väljakutseid puhata.

Suri akadeemik Arved-Ervin Sapar

02.12.21 TEADUSELU ... 1. detsembril suri 88-aastasena akadeemik ning astrofüüsik ja kosmoloog Arved-Ervin Sapar.

Jaak Vilo: Eesti ambitsioon doktoriõppe edendamisel peab kasvama

01.12.21 ARVAMUS ... Eesti doktoriõppe maht peaks kasvama 300-400 doktorikraadini aastas, vajalik maht tuleb valdkonniti läbi analüüsida ja sellest juhinduda. Maht peab tagama kõikide erialade piisava järelkasvu ja konkurentsi ülikoolide ametikohtadele ning lisaks riigile ja ettevõtetele tähtsate rollide täitmise, kirjutab Jaak Vilo.

Teadusfoorum TeadusEST lahkab teaduse rolli riigi juhtimisel

17.11.21 TEADUSELU ... Selleaastane teadusfoorum TeadusEST on pühendatud koostööle. Päeva vältel arutavad teadlased, riigiametnikud ja teaduselukorraldajad olulisemate päevakajaliste küsimuste üle Eesti teadustegevuse maastikul. Ülekannet saab vaadata Novaatoris 8. detsembril.

Teaduse populariseerimise elutööpreemia pälvis Tõnu Viik

11.11.21 TEADUSELU ... Tiiu Silla nimelise elutööpreemia pikaajalise süstemaatilise teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest pälvis sel aastal astronoom Tõnu Viik.

Teadusajakirjanduse sõbraks valiti loomaökoloog Tuul Sepp

11.11.21 TEADUSELU ... Eesti teadusajakirjanike seltsi teadusajakirjanduse sõbra auhinna Ökul saab tänavu Tartu ülikooli loomaökoloogia kaasprofessor Tuul Sepp. Tubli tegija auhinna Ökuli muna saab aga Eesti teadusagentuuri teaduskommunikatsiooni osakonna juhataja Annely Allik.

Video: "Alternatiivsed meetodid teaduskommunikatsioonis"

30.10.21 TEADUSELU ... Neljapäeval, 11. novembril 14. korda toimuva teaduskommunikatsiooni konverentsi fookuses on alternatiivsed meetodid teaduskommunikatsioonis. Ülekannet saab vaadata 11. novembril 2021 kell 10.30 ERR-i teadusportaalist Novaator.

Video: kuidas iseloomustavad end uued akadeemikukandidaadid?

02.11.21 TEADUSELU ... Teisipäeval tutvustavad ennast teaduste akadeemia liikmetele ja laiemale avalikkusele 11 teadlast, kes esitati akadeemikukandidaadiks astronoomia ja astrofüüsika, kultuuriajaloo ning tehnika- ja arvutiteaduste valdkonnas.

Video: rahvatervise valdkonna akadeemikukandidaatide tutvustus

27.10.21 TEADUSELU ... Kolmapäeval tutvustavad end Teaduste Akadeemia liikmetele ja laiemale avalikkusele üheksa teadlast, kes esitati akadeemikukandidaadiks rahvatervise valdkonnas.

Video: konverentsil arutleti nutika rohepöörde üle

20.10.21 TEADUSELU ... Riigikogus toimus kolmapäeval kaheksas teaduspoliitikakonverents "Teadus kui Eesti arengumootor (VIII). Kuidas targalt roheliseks pöörata".

Tänavu pürgib neljale akadeemikukohale 20 kandidaati

13.10.21 TEADUSELU ... Eesti Teaduste Akadeemia juhatus registreeris saabunud esildiste alusel 20 kandidaati neljale akadeemikukohale. Kõige tihedam on konkurents rahvatervise valdkonna akadeemiku kohale, kuhu pürgib üheksa kandidaati.

Eesti loodusmuuseum otsib uut direktorit

12.10.21 TEADUSELU ... Seoses eelmise direktori ametiaja lõpuga kuulutas Eesti loodusmuuseum välja konkursi direktori kohale. Uut direktorit otsitakse taas tähtajaliselt viieks aastaks.

Nobeli majandusauhind läks loomulike katsete kasutussevõtjatele

11.10.21 TEADUSELU ... Rootsi Riigipanga väljaantava Alfred Nobeli mälestusauhinna majanduse alal pälvisid tänavu ameeriklased David Card ning Joshua D. Angrist ja Guido W. Imbens. Nad kasutasid oma töös loomulikke katseid ehk leidsid põhjuslikke seoseid ühiskonnas ilma juhuslikustatud laborikatseteta.

OTSE: Tartu Ülikooli arstiteaduskonna aastapäeva teaduskonverents

08.10.21 TEADUSELU ... Tartu Ülikooli arstiteaduskonna aastapäeva peetakse 7.–8. oktoobril. Reedel toimub biomeedikumis konverents, mis keskendub patsiendiohutusele ja meditsiinis võrdsele kohtlemisele.

Tartu Ülikooli arstiteaduskonna aastapäeva teaduskonverents

07.10.21 TEADUSELU ... Tartu Ülikooli arstiteaduskonna aastapäeva peetakse 7.–8. oktoobril. Neljapäeval toimub aastapäeva puhul teaduskonverents, kus tutvustatakse viimasel ajal meditsiiniteaduste valdkonnas ilmunud teadustöid. Konverentsi saab otseülekandes jälgida Novaatori portaalis.

Nobeli keemiapreemia pälvisid molekuliehitajad

06.10.21 TEHNIKA ... Nobeli auhinna keemias pälvisid sel aastal sakslane Benjamin List ja šotlane David MacMillan asümmeetrilise organokatalüüsi arendamise eest, mis võimaldab valmistada hõlpsamalt suuri molekule.

Nobeli füüsikapreemia läks komplekssüsteemide uurijatele

05.10.21 TEADUSELU ... Rootsi Kuninglik Teaduste Akadeemia andis sel aastal Nobeli füüsikapreemia kolmele komplekssüsteemide uurijale. Preemia pälvisid jaapanlane Syukuro Manabe, sakslane Klaus Hasselmann ja itaallane Giorgio Parisi, kelle töö aitab muu hulgas mõista inimese rolli kliimamuutuste juures.

Nobeli meditsiinipreemia läks temperatuuri- ja puutetaju aluse avastajatele​

04.10.21 TEADUSELU ... Nobeli preemia füsioloogia või meditsiini alal pälvisid sellel aastal California Ülikooli füsioloog David Julius ja Scrippsi instituudi molekulaarbioloog Ardem Patapoutian. Teadlased avastasid temperatuuri ja puudutuste tajumiseks tarvilikud valgud – puute- ja termoretseptorid.

Suurbritannia teadlased tahavad luua geneetiliselt muudetud kariloomi

29.09.21 TEADUSELU ... Suurbritannias ärgitavad teadlased Euroopa Liidust lahkumise järel valitsust lõdvendama reegleid, mis piiravad kariloomade geenide muutmist. Teadlaste sõnul aitaks uued meetodid luua viiruste suhtes vastupidavamaid ning kuuma ja põuda paremini taluvaid sea-, lehma- ja kodulinnutõuge.

Hea majanduskasv suurendab teaduse rahastamist mitmekümne miljoni võrra

25.09.21 TEADUSELU ... Hea majanduskasv suurendab teaduse ja arendustegevuse rahastamist järgmisel aastal.

Harri Tiido: ühest raamatust katastroofide poliitika teemal

21.09.21 ARVAMUS ... Vikerraadio saatesarjas "Harri Tiido taustajutud" on seekord vaatluse all Niall Fergusoni raamat "Doom". Fergusoni arvates võib koroonaviiruse mõju meie sotsiaalsele elule olla sama kui AIDS-il seksuaalelule: see muudab meie käitumist, kuid mitte piisavalt, et vältida hulka enneaegseid surmasid, märgib Tiido.

Tööstusdoktor: doktorikraad peaks olema akadeemias pigem norm kui erand

21.09.21 ARVAMUS ... Tööstuse valdkonna akadeemilises õppes peaks doktorikraad olema rohkem norm kui erand, leiab Tallinna Tehnikaülikooli värske doktor Siret Malmberg. Tema sõnul aitab tööstusdoktorantuur õpetada tudengeid leidma päriselu probleemidele lahendusi teaduslike meetodite abil.

Kurmo Konsa: digikultuuri tulevikule säilitamisest

20.09.21 ARVAMUS ... Mida suuremasse sõltuvusse infost langeme, seda tähtsam osa on selle säilitamisel, kirjutab Kurmo Konsa algselt Sirbis ilmunud kommentaaris.

Fischer koroonainfo muutlikkusest: teadlased on igavesed kõhklejad ja kahtlejad

17.09.21 EESTI ... "See on vist igipõline probleem, et skeptikutel, vastastel ja alternatiivsete mõtteviiside pooldajatel on palju rohkem kindlat kõneviisi, sest nad väga usuvad sellesse, aga teadlased on igavesed kõhklejad ja kahtlejad," ütleb valitsust nõustava teadusnõukoja liige, Tartu Ülikooli matemaatilise statistika professor Krista Fischer.

Pane end proovile: Tallinna Tehnikaülikooli sünnipäevaviktoriin

07.09.21 TEADUSELU ... Tallinna Tehnikaülikool tähistab peagi oma 103. sünnipäeva. Pane oma teadmised ja loogikavõime proovile selleks puhuks valminud mälumängus.

Urmas Kõljalg ja Martin Zobel: kliimamuutusest ja elurikkuse hävimisest

07.09.21 ARVAMUS ... Kliimamuutus ja elurikkuse hävimine on ühe ja sama mündi eri pooled. Vajame uusi majandusmudeleid, kirjutavad Urmas Kõljalg ja Martin Zobel algselt Sirbis ilmunud kommentaaris.

Tõnu Viik: on taas aeg süveneda endasse ja harida oma vaimu

01.09.21 ARVAMUS ... 21. sajandi ülikoolil on eesmärke, mida ülikoolid varem pole täitnud. See õppevormi aeg, kus üks tark annab teistele infot, mida neil veel ei ole, ning neist saavad aja möödudes samasuguse info valdajad, on mööda saamas, ütles Tõnu Viik Tallinna Ülikooli õppeaasta avaaktusel peetud kõnes.

Läbimurre valkude struktuuri ennustamisel tõotab edendada ravimiarendust

31.08.21 TEADUSELU ... Lisaks koroonapandeemiale, mis küttis kuumaks biotehnoloogia valdkonna laiemalt, jääb 2021. aasta suvi molekulaarbioloogia ja tehisintellekti piirimail tegutsejaile meelde veel ühe olulise sündmuse poolest. Samal ajal avaldati kahe teadusrühma programmid, mis suudavad üle ootuste hästi ennustada valkude ruumilist struktuuri. Arenguhüpe on oluline näiteks ravimiarenduses.

Teadlased täpsustasid matemaatilise konstandi π väärtust

18.08.21 TEADUSELU ... Šveitsi matemaatikud täpsustasid superarvuti abil matemaatilise konstandi π väärtust. Kui tavainimene teab, et pii väärtus on 3,14, siis teadlased tunnevad nüüd 62.8 triljonit komale järgnevat arvu, kirjutab The Guardian.

Arvamusfestival 2021 teadusala

11.08.21 TEADUSELU ... Sel reedel ja laupäeval ehk 13. ja 14. augustil leiab Paides aset tänavune Arvamusfestival. Novaatori portaali vahendusel saab otseülekandes jälgida festivali teadusalal toimuvat.

In memoriam Richard Ernst

05.08.21 TEADUSELU ... Juuni alguses suri Teaduste Akadeemia välisliige Richard Ernst, kes oli tuumamagnetresonantsi üks pioneeridest. Ernstile avaldas nüüd nobelist Kurt Wüthrich sõnade läbi järelhüüde ka ajakirjas Nature.

Juhan Hellerma: kas ajaloo paisumisel on piirid?

31.07.21 ARVAMUS ... Traditsiooniline inimkeskne vaade ajaloole teeb aina enam ruumi käsitlustele, mis rõhutavad asjade ja looduse agentsust ja rolli ajalooprotsessi osana, kirjutab Juhan Hellerma algselt Sirbis ilmunud ülevaates.

Naisteadlaste uurimusi osundatakse meditsiini teadusajakirjades vähem

14.07.21 TEADUSELU ... Teadustöid, mille autor on naine, osundatakse mainekates meditsiinile keskenduvates teadusajakirjades ligikaudu poole harvemini kui neid teadustöid, mille autor on mees.

Eesti vanim akadeemik Ülo Lepik sai saja-aastaseks

11.07.21 TEADUSELU ... Pühapäeval täitus sajas eluaasta Eesti teaduse ühel suurmehel, mehaanikateaduste korüfeel akadeemik Ülo Lepikul. Akadeemikuga vestles Margus Maidla.

Ministeerium: kärpeplaanidega teadusraha kallale ei minda

06.07.21 TEADUSELU ... Riigieelarve kärped teadus- ja arendustegevust tervikuna ei puuduta ning see moodustab ka järgmise aasta eelarvest vähemalt ühe protsendi SKT-st. Ministeeriumidest plaanib teadus- ja arendustegevust teadaolevalt ainsana kümnendiku võrra erakorraliselt kärpida kaitseministeerium.

Teaduste Akadeemia otsib nelja uut akadeemikut

22.06.21 TEADUSELU ... Alates augusti keskpaigast saab seada üles akadeemikukandidaate astronoomia ja astrofüüsika, kultuuriajaloo, rahvatervise ning tehnika- ja arvutiteaduste valdkonnas.

Ornitoloogiaühing pani kaante vahele jutud linnuvaatlustest ja saja-aastasest tegevusest

18.06.21 KIRJANDUS ... Eesti linnustiku uurimisele, kaitsmisele ja tutvustamisele pühendunud Eesti ornitoloogiaühing esitleb reedel raamatut "Kas on linnukesel muret?".

Tarmo Soomere: mida targemad oleme, seda tugevamad oleme

01.06.21 ARVAMUS ... Tarkuse kättesaamine oma inimeste käest on üks ülesanne. Tarkuse mujalt toomine on selle paarimees. Teadustöö mõte selles kontekstis on õpetada meie oma inimesi efektiivselt tooma sisse kogu maailma tarkust. Mida targemad oleme, seda tugevamad oleme, ütles Tarmo Soomere Paide keskväljakul peetud kõnes.

Ülevaade: sügis toob Eesti ülikoolidesse uusi õppesuundi

26.05.21 TEADUSELU ... Nagu igal sügisel, leiab ka seekord Eesti kõrgkoolide valikust uusi ja uuenenud õppekavu, uusi õppesuundi, nanokraade ja praktikavorme. Uuenduste rõhk on digi- ja rohepöördel, aga ka õpetajakoolituse erinevatel tahkudel.

Marju Himma: sotsiaaluuringud selgitavad metsa- ja kliimakokkupõrkeid

24.05.21 ARVAMUS ... Metsa- ja kliimahoiakutes on Eesti elanikud ühes pundis Ida-Euroopa riikidega, näitavad Euroopa Sotsiaaluuringu andmed. Uuringud aitavad mõista, miks meil keskkonna- ja metsaarutelud tihti tuliseks ja konfliktseks kisuvad, leiab Marju Himma Vikerraadio päevakommentaaris.

Tõnu Viik: tarkus teeb alandlikuks, rumalus teeb enesekindlaks

17.05.21 ARVAMUS ... Koroonaviirusest tingitud pandeemia näitas meile, et ükski teine tarkuse allikas peale teaduse ei toiminud. Vaimsete praktikate gurud ei teadnud, kuidas viiruse levikut tõkestada. Poliitiline vaist ja rahva tarkus, talupojamõistus, ei leidnud teed olukorrast välja. Teaduslik mõtlemine leidis, ütles Tõnu Viik Tallinna Ülikooli rektori ametisse vannutamise kõnes.

Video: teaduskonverents "Euroopa horisont"

04.05.21 TEADUSELU ... Eesti Teadusagentuur ja haridus- ja teadusministeerium korraldasid teisipäeval Euroopa Liidu teadus- ja arendustegevuse "Euroopa horisont" avakonverentsi.

Ülikoolid saavad tänavu taas lõpuaktuseid korraldada

06.05.21 EESTI ... Kui eelmisel aastal toimusid paljud lõpuaktused digitaalselt, siis tänavu loodavad ülikoolid, et lõpetajad saavad ka ise üritusele kohale tulla.

Teadlased otsivad miljonitele seeneliikidele nimesid

27.04.21 LOODUS ... Kuigi maailmas on hinnanguliselt kuni 3,8 miljonit seeneliiki, tunnevad teadlased neist vaid umbes 150 000 liiki. Tartu Ülikooli teadlase osalusel valminud artiklis pakub rahvusvaheline teadlasrühm välja uusi võimalusi seeneliikide täpsemaks nimetamiseks.

Hoiatav näide: Valgevene teaduse konnatiigistumine seab ohtu rahvatervise

26.04.21 TEADUSELU ... Tšornobõli tuumakatastroofile järgnes 1986. aasta kevadel suur avalik huvi nii Valgevenes kui ka kogu maailmas. Järgnenud kümnendi algul panustas plahvatuse mõju uurimisse omal moel enamik Valgevene teadlastest. Nüüdseks on Tšornobõli temaatika poliitikute silmis tähtsuse minetanud, rahastus selle uurimiseks kokku kuivanud ning näiteks väikeste kiirgusekoguste mõju rahvatervisele ei tea hästi enam keegi.

"Pealtnägija": Eestisse on leidnud tee sajad välisteadlased

14.04.21 TEADUSELU ... Hoolimata väiksusest ja kohatisest väiklusest on Eesti siiski üha atraktiivsem koht välismaa tippteadlastele, kes saavad siin oma professionaalseid unistusi täita, tuues teadmisi, au ja kuulsust juba Eestile. Viimase 15 aasta jooksul on Eestis tegutsevate välisteadlaste hulk statistika järgi kümnekordistunud ja ületas juba 500 piiri.

Rahva lemmikteadusklipiks valiti Reet Kasepalu lühiloeng

13.04.21 TEADUS 3 MINUTIGA ... Konkursi "Teadus 3 minutiga" rahvahääletus lõppes ja rahva lemmikuks osutus Tallinna Ülikooli nooremteadur Reet Kasepalu, kes uurib rühmatöö tegemist.

Uuring: Eesti teadus on võrdõiguslikkusest kaugel

06.04.21 TEADUSELU ... Endiselt kehtib reegel: mida madalam ametiaste, seda suurem on naiste osakaal ning vastupidi. Ametikohtadega seotud formaalsed nõuded võivad küll näida võrdsed, ent võimalused võrdsed ei ole. Nii tuleb välja Tartu Ülikooli sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskuse (RAKE) vastvalminud uuringust, mis väidab, et soolise võrdõiguslikkusega seotud probleemide tajumist pärsib meritokraatlik suhtumine ning enesetsensuur.

Satelliitide valgus reostab juba terve maakera taevast

30.03.21 UNIVERSUM ... Maamunal pole enam ühtki paika, kus astronoomid saaks segamatult tähti vaadelda. Värske analüüsi järgi võib kosmoseprügist ja satelliitidest tingitud valgusreostus olla tunginud kõikjale.

Eesti teadlaste tehtud kaamerad lähevad järgmisel aastal Kuu peale

26.03.21 UNIVERSUM ... Eesti kosmoseteadlased said Tartu observatooriumis valmis kaamerad, mis lendavad juba järgmisel aastal NASA missiooniga Kuu peale ja hakkavad seal robotkätt juhtima. See on esimene kord ajaloos, kus eestlaste valmistatud instrument saadetakse Kuu pinnale.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: