Teaduselu

Teadus ei ole usk, vaid vahend ja mõtteviis

15.08.22 TEADUSELU ... Nädalavahetusel Paides toimunud arvamusfestivalil arutati muuhulgas selle üle, kas teadlane suudab jääda selgeltnägijaks. Arutelul kostis mõte, et teadusega on nagu õnnega: kõik teavad, mis see on, aga keegi ei oska sõnastada.

Kuidas inimesi statistikaga petta?

15.08.22 TEADUSELU ... Akadeemik Krista Fischer ja Tartu Ülikooli emeriitprofessor Ene-Margit Tiit käsitlesid tänavusel arvamusfestivali arutelul praktilisi statistilisi olukordi. Nad tõdesid, et statistilise uuringu valimi moodustamine ja järelduste tõlgendamine on sisuliselt uuringu kvaliteedi näitajad.

Arvamusfestivali teadusalal tuleb juttu teadlase rollist ja toidukriisist

11.08.22 TEADUSELU ... Kümnenda Arvamusfestivali teisel päeval, 13. augustil toimub festivali teadusalal traditsiooniline diskussioon teaduse eri tahkudest. Viies arutelus keskendutakse statistikale, kriisideks valmistumisele ning teaduse ja teadlaste rollile maailma paremaks muutmisel.

Teadlased asuvad TÜ observatooriumi kosmosepunkris kuukulgureid katsetama

03.07.22 UNIVERSUM ... Tartu ülikooli observatooriumis avati osaliselt maa all asuv kosmosemissioonide simuleerimise keskus. Suurde endisesse keldriruumi lõid kosmoseteadlased graniitliivast Kuu pinna analoogi, kus asutakse katsetama kuukulgureid ja teisi kosmoseinstrumente.

Teaduste akadeemia otsib kolme uut akadeemikut

28.06.22 TEADUSELU ... Akadeemikukandidaate saab üles seada füüsika, arvuti- ja tehnikateaduste ning sotsioloogia valdkonnas.

Eesti teadlased pälvisid Euroopa aasta leiutaja auhinna

21.06.22 TEADUSELU ... Euroopa aasta leiutaja innovatsiooniauhinna tööstuse kategoorias pälvisid sel aastal Jaan Leis, Mati Arulepp ja Anti Perkson. Teadlased töötasid nn kumera grafeeni kallal, mis sobib hästi energia kiireks talletamiseks ja vabastamiseks.

Eesti teadusrahastus on Nõukogude Liidu aegsete välissuhete nägu

21.06.22 TEADUSELU ... Eesti läks 1990. aastate alguses eesrinnas üle läänelikule konkurentsipõhisele teadusrahastuse süsteemile. Eesti teadlase doktoritöö osutab, et muutus oli siiski vähemalt alguses pinnapealne ega lõiganud läbi nõukogudeaegseid mõttemalle. Sotsiaal- ja humanitaarteadlased leiavad end nüüdseks aga süsteemist, mis nende tegelikke huvisid ei arvesta.

Epidemioloog: liigne selgus jätab maailmast vale mulje

14.06.22 TEADUSELU ... Teaduslike ideede liigne lihtsustamine ja selgete soovituste andmine jätab teaduse olemusest ning meid ümbritsevast maailmast vale mulje. Rahvatervishoiu vallas lõpeb aga teadlase ja poliitika eestkõneleja rolli segamine tavaliselt kehvasti, leiab Kenneth Rothman, Bostoni ülikooli epidemioloogiaprofessor ja mitme laialt kasutatava epidemioloogiaõpiku autor.

Teadusekspert: ühiskonna kaasamiseks ei piisa säravast teaduskommunikatsioonist

10.06.22 TEADUSELU ... Võrreldes mitmete teiste institutsioonidega on usaldus teadlaste vastu avalikkuse silmis erakordselt kõrge. Selle säilitamiseks ei piisa aga ainult tipptasemel teaduskommunikatsioonist, vaid inimesed peaks saama rohkem sõna ka teadusprioriteetide valimisel, leiab Marc Schiltz, Euroopa Liidu teadusagentuure koondava katusorganisatsiooni Science Europe president.

Sügis toob Eesti kõrgkoolidesse tulevikualasid ja mikrokraade

17.05.22 TEADUSELU ... Tänavu saab Eesti kõrgkoolides alates sügisest õppida mitmel uuel õppekaval nüüdiskultuurist kaasaegse majanduseni. Kõrghariduse ebapiisava rahastuse tõttu sulgevad ülikoolid aga kokku seitse õppekava, piiravad valikainete hulka ja avavad uusi täiendõppeprogramme ehk mikrokraade.

Mart Saarma: Eestile kuluks ära rohkem professoritest miljonäre

16.05.22 TEADUSELU ... Eestis võiks märksa rohkem olla professoritest miljonäre, siis oleks ka selle majanduse tulevik globaalse konkurentsi skaalal märkimisväärselt helgem, leiab akadeemik Mart Saarma.

Kotkauurija: harrastusteadus võiks sagedamini teadustööks vormuda

16.05.22 LOODUS ... Tavainimeste kaasamine teadustöösse ehk harrastusteadus on Eestis, nagu mujalgi maailmas, üha populaarsem. Eesti Maaülikooli teadlased analüüsisid kotkakaamerate teemaliste foorumite sisu. Nad tõdesid, et kodanikuteadus töövõttena toimib ja võiks praegusest sagedamini päädida teaduslike avaldamistega.

Kui sügisel lisaraha ei tule, peavad ülikoolid kärpima

02.05.22 EESTI ... Halduslepingute puudumine praegu veel ülikoole kärbetele ei sunni, aga kui sügisel loodetud 15-protsendist tõusu kõrghariduse rahastusse ei tule, on kärped siiski vältimatud.

Tarmo Soomere: heitlusest kroonviirusega suure sõja lävepakuni

01.05.22 ARVAMUS ... Akadeemiad ei saa võidelda tulejoonel, kuid nad peavad andma oma riikidele ja valitsustele parimat nõu, kirjutab Tarmo Soomere algselt Sirbis ilmunud kommentaaris.

Vesinikust villani: Tartus sai tutvuda tänavuste parimate õpilasuurimustega

13.04.22 TEADUSELU ... Sel nädalal toimub Tartus Eesti Rahva Muuseumis tänavune õpilaste teadusfestival. Teisipäeval sai kohapeal tutvuda parimate tööde posterettekannetega ja täna selguvad õpilaste teadustööde riikliku konkursi võitjad. Novaator käis ja uudistas noorte uurijate töid oma silmaga.

Nurmenukukampaania annab aimu teaduse köögipoolest

01.04.22 TEADUSELU ... Sel kevadel algab neljandat korda kampaania, mille eesmärk on kaardistada eestimaalaste abiga päikesekollaste nurmenukkude käekäiku Eestis. Tartu Ülikooli maastike elurikkuse töörühma kuuluvad Iris Reinula ja Marianne Kaldra selgitavad sel puhul, mis toimub teaduse köögipoolel.

Riik ja teadusasutused peavad rahastust teadustaristule tõstma

30.03.22 TEADUSELU ... Alusuuringuteks vajaliku tipptehnika soetamiseks Euroopa Liit enam sama heldelt kui varem toetust ei jaga. See tähendab, et Eesti riik ja teadusasutused peavad teadustaristu investeeringuteks leidma ise rohkem vahendeid.

Soome füüsikud lõid enneolematult kerge luteetsiumi

24.03.22 TEADUSELU ... Hõbevalge haruldane muldmetall luteetsium kannab elemendina järjenumbrit 71. Soome füüsikud on nüüd tehislikult loonud luteetsiumi nii kerge isotoobi, millist maailma ajaloos varem loodud ei olegi.

Eesti teadlane hakkab miljonigrandi toel uurima maakasutuse muutuse mõju

17.03.22 TEADUSELU ... Tartu Ülikooli taimeökoloogia kaasprofessor Marina Semtšenko pälvis Euroopa Teadusnõukogu (ERC) grandi, et uurida, kuidas on maakasutuse muutus mõjutanud taimede ja mullaorganismide omavahelisi sidemeid. Neis vastastiksuhetes toimuvad evolutsioonilised muutused mõjutavad nii mulla viljakust, põuakindlust kui ka süsiniku sidumise võimet.

Pane end proovile Novaatori keeleviktoriinis

14.03.22 TEADUSELU ... Viimasest emakeelepäevast saati on Novaatori portaalis ilmunud nii mõnigi keelte ja keeleteadusega seotud uudis. Kui hoolikalt oled neid märganud sina? Pane end proovile Novaatori keeleviktoriinis.

Teadlase tubliduse hindamine jätab uurijad eriarvamusele

11.03.22 TEADUSELU ... Teadlase edukuse oluline mõõdupuu on tema publikatsioonide arv ja see, kui palju teised teadlased nendele viitavad. Hiljutine uurimistöö põhjendas, kuidas erinevalt praegusest süsteemist peaks publikatsioonide ja viidete kokkulugemisel arvestama ka artiklite autorite arvuga. Omad puudused on aga ka uuel lähenemisel.

Teadlaste sotsiaalmeediavõrgustik kaotas kohtus suurkirjastajatele

07.03.22 TEADUSELU ... Saksa kohus leidis, et populaarne teadlasi koondav sotsiaalmeediavõrgustik ResearchGate vastutab keskkonda laetava sisu eest ja rikub seeläbi oma serverites uurimuste hoiustamisega mitme teaduskirjastaja autoriõiguseid.

Eesti ülikoolid peatavad koostöö Venemaa ja Valgevene kõrgkoolidega

28.02.22 EESTI ... Eesti avalik-õiguslikud ülikoolid peatavad koostöö Venemaa ja Valgevene kõrgkoolide ja teadusasutustega.

Tõnis Saarts: kõrghariduse rahastamine ja olematu poliitiline debatt

18.02.22 ARVAMUS ... Kuna erakondadel on ambitsioonikamad tulevikunarratiivid Eesti arengust senini veel formuleerimata, siis on ootuspärane, et ülikoolide mured ongi nende prioriteetide reas üsna tagaplaanil. Pealegi erutavad ülikoolide mured otseselt liiga väikest valijaskonna gruppi, nendib Tõnis Saarts Vikerraadio päevakommentaaris.

Stefan Groote: mis toimub kõrgharidussektoris?

13.02.22 ARVAMUS ... Haridusleppe keskne sõnum – kvaliteetne, kättesaadav ja stabiilselt rahastatud haridus on rahva heaolule ja ühiskonna kestma jäämisele strateegiliselt määrava tähtsusega, kirjutab Stefan Groote algselt Sirbis ilmunud kommentaaris.

Suri teaduste akadeemia vanim liige Ülo Lepik

12.02.22 EESTI ... Laupäeval suri 101. eluaastal Eesti Teaduste Akadeemia vanim liige, mehaanikateadlane Ülo Lepik.

Video: teaduste akadeemias selgusid konkursi "Teadus 3 minutiga" võitjad

11.02.22 TEADUSELU ... Konkursi "Teadus 3 minutiga" reedel toimunud tasavägisel võistlusel auhinnati viit enda teadustööst eriti selgelt ja ilmekalt rääkinud noorteadlast.

Karolina Kudelina: andekaid inseneritüdrukuid tuleb julgustada

11.02.22 ARVAMUS ... Olen doktorant, tegelen elektrimasinate diagnostika, rikete ja kahjustustega. Uskuge, see sobib väga hästi ka naistele, neile tuleb lihtsalt õigel ajal head nõu anda, kirjutab Karolina Kudelina.

Teaduse elutööpreemiad pälvisid Ingrid Rüütel ja Ene-Margit Tiit

10.02.22 TEADUSELU ... Teaduse elutööpreemiad pälvisid sel aastal Eesti Kirjandusmuuseumi emeriteerunud vanemteadur Ingrid Rüütel ja Tartu Ülikooli emeriitprofessor Ene-Margit Tiit.

Ülevaade. Oleviku- ja tulevikumaavarade uuringud Eestis

02.02.22 ARVAMUS ... Eesti maavarade senisest paremaks väärindamiseks peab riik praegu panustama uuringutesse, et lootustandvad laborieksperimendid viiksid tehnoloogilise valmisolekuni, kirjutavad Leho Ainsaar, Anne Menert, Enn Lust, Kaia Tõnsuaadu ja Kalle Kirsimäe värskes Riigikogu Toimetistes ilmunud ülevaates.

Galerii: Vikipeedia teadusfoto konkursi võitjad

29.01.22 TEADUSELU ... Wikimedia Eesti korraldatud teadusfoto konkursil valiti aasta teadusfotograafiks Tartu Ülikooli geoloogia nooremteadur Peeter Paaver. Kokku laekus võistlusele 112 fotot ja lühivideot.

"Pealtnägija": koroona puhus elu sisse miljonite eurode eest rajatud tipplaborile

12.01.22 TEADUSELU ... Koroonapandeemia aitas leida lisaraha miljoneid eurosid maksnud, kuid seejärel Tartus aastaid tühjalt seisnud üliohtlike haigustekitajate uurimiseks sobivale laborile. Kui lähiaastateks on tööpõld kindlustatud, napib selle jätkusuutlikult käigus hoidmiseks inimesi.

Doktoritöö: inimesed näevad geenides liiga rutakalt saatuse sõrme

10.01.22 TEADUSELU ... Eri teadusharudes väidetakse tihti, et üks või teine tunnus on kas kaasasündinud, pärilik või geneetiliselt põhjustatud. Tartu Ülikoolis kaitstud doktoritöö selgitas, et tegelikult on "kaasasündinuks" või "geneetiliseks" kuulutatud tunnused sageli – ja vahel peidetud viisidel – keskkonna kujundatud ega oma sellist püsivust ja fikseeritust, nagu kiputakse eeldama.

Ülevaade: 2021. aasta maailma teaduses

30.12.21 TEADUSELU ... Kuigi ka käesoleval polnud koroonast pääsu, suutsid teadlased parandada nii inimeste heaolu kui ka muuta inimkonna arusaama selle kohast universumis.

Pane silmaring proovile Novaatori aastalõpuviktoriinis

22.12.21 TEADUSELU ... Kui hoolikalt oled sina lõppeval aastal Novaatori uudiseid lugenud? Pane oma silmaring proovile.

Suri Eesti taimefüsioloogia suurkuju Heino Moldau

14.12.21 TEADUSELU ... Pühapäeval suri Eesti taimefüsioloogia grand old man Heino Moldau.

Teaduste akadeemia sai juurde neli uut akadeemikut

08.12.21 TEADUSELU ... Eesti teaduste akadeemia värsked liikmed on Maris Laan, Dmitri Vinnikov, Elmo Tempel ja Marek Tamm. Samuti anti üldkogu istungil üle teaduste akadeemia medalid.

Teadusfoorum TeadusEST lahkas teaduse rolli riigi juhtimisel

17.11.21 TEADUSELU ... Selleaastane teadusfoorum TeadusEST oli pühendatud koostööle. Päeva vältel arutasid teadlased, riigiametnikud ja teaduselukorraldajad olulisemate päevakajaliste küsimuste üle Eesti teadustegevuse maastikul.

Erik Puura lahkub Tartu Ülikooli arendusprorektori ametist

03.12.21 TEADUSELU ... Tartu Ülikooli arendusprorektor Erik Puura teatas, et plaanib 2022. aasta maikuu lõpus ameti maha panna. Puura sõnul on otsuse taga soov enne uusi töiseid väljakutseid puhata.

Suri akadeemik Arved-Ervin Sapar

02.12.21 TEADUSELU ... 1. detsembril suri 88-aastasena akadeemik ning astrofüüsik ja kosmoloog Arved-Ervin Sapar.

Jaak Vilo: Eesti ambitsioon doktoriõppe edendamisel peab kasvama

01.12.21 ARVAMUS ... Eesti doktoriõppe maht peaks kasvama 300-400 doktorikraadini aastas, vajalik maht tuleb valdkonniti läbi analüüsida ja sellest juhinduda. Maht peab tagama kõikide erialade piisava järelkasvu ja konkurentsi ülikoolide ametikohtadele ning lisaks riigile ja ettevõtetele tähtsate rollide täitmise, kirjutab Jaak Vilo.

Teaduse populariseerimise elutööpreemia pälvis Tõnu Viik

11.11.21 TEADUSELU ... Tiiu Silla nimelise elutööpreemia pikaajalise süstemaatilise teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest pälvis sel aastal astronoom Tõnu Viik.

Teadusajakirjanduse sõbraks valiti loomaökoloog Tuul Sepp

11.11.21 TEADUSELU ... Eesti teadusajakirjanike seltsi teadusajakirjanduse sõbra auhinna Ökul saab tänavu Tartu ülikooli loomaökoloogia kaasprofessor Tuul Sepp. Tubli tegija auhinna Ökuli muna saab aga Eesti teadusagentuuri teaduskommunikatsiooni osakonna juhataja Annely Allik.

Video: "Alternatiivsed meetodid teaduskommunikatsioonis"

30.10.21 TEADUSELU ... Neljapäeval, 11. novembril 14. korda toimuva teaduskommunikatsiooni konverentsi fookuses on alternatiivsed meetodid teaduskommunikatsioonis. Ülekannet saab vaadata 11. novembril 2021 kell 10.30 ERR-i teadusportaalist Novaator.

Video: kuidas iseloomustavad end uued akadeemikukandidaadid?

02.11.21 TEADUSELU ... Teisipäeval tutvustavad ennast teaduste akadeemia liikmetele ja laiemale avalikkusele 11 teadlast, kes esitati akadeemikukandidaadiks astronoomia ja astrofüüsika, kultuuriajaloo ning tehnika- ja arvutiteaduste valdkonnas.

Video: rahvatervise valdkonna akadeemikukandidaatide tutvustus

27.10.21 TEADUSELU ... Kolmapäeval tutvustavad end Teaduste Akadeemia liikmetele ja laiemale avalikkusele üheksa teadlast, kes esitati akadeemikukandidaadiks rahvatervise valdkonnas.

Video: konverentsil arutleti nutika rohepöörde üle

20.10.21 TEADUSELU ... Riigikogus toimus kolmapäeval kaheksas teaduspoliitikakonverents "Teadus kui Eesti arengumootor (VIII). Kuidas targalt roheliseks pöörata".

Tänavu pürgib neljale akadeemikukohale 20 kandidaati

13.10.21 TEADUSELU ... Eesti Teaduste Akadeemia juhatus registreeris saabunud esildiste alusel 20 kandidaati neljale akadeemikukohale. Kõige tihedam on konkurents rahvatervise valdkonna akadeemiku kohale, kuhu pürgib üheksa kandidaati.

Eesti loodusmuuseum otsib uut direktorit

12.10.21 TEADUSELU ... Seoses eelmise direktori ametiaja lõpuga kuulutas Eesti loodusmuuseum välja konkursi direktori kohale. Uut direktorit otsitakse taas tähtajaliselt viieks aastaks.

Nobeli majandusauhind läks loomulike katsete kasutussevõtjatele

11.10.21 TEADUSELU ... Rootsi Riigipanga väljaantava Alfred Nobeli mälestusauhinna majanduse alal pälvisid tänavu ameeriklased David Card ning Joshua D. Angrist ja Guido W. Imbens. Nad kasutasid oma töös loomulikke katseid ehk leidsid põhjuslikke seoseid ühiskonnas ilma juhuslikustatud laborikatseteta.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: