Teaduselu

Katrin Pihor: teadlasteni jõuab kogu lisaraha

15.01.21 ARVAMUS ... Kogu lisaraha jõuab teadlasteni nii uurimistoetuste, palgaraha kui ka parema taristuna, kinnitab Katrin Pihor, haridus- ja teadusministeeriumi teadusosakonna juhataja

Otse teadlasteni jõuab teadus- ja arendustegevuse lisarahast vaid väike osa

15.01.21 TEADUSELU ... Pärast aastaid teadlaste palvekirju ja protestimarsse, saabus mullu rõõmusõnum, et riik kavatseb teadus- ja arendustegevuste raha hüppeliselt suurendada nii, et see vastaks ühele protsendile SKP-st. Selle tasemeni jõudmiseks, eraldas valitsus 56 miljonit eurot lisavahendeid. Otse teadlastele jõuab aga vaid väike osa rahast.

Jaak Vilo: teadusrahastus uute reformide ootel

10.01.21 ARVAMUS ... Paljud väga head teadlased on jäämas ilma Eesti grandirahata – see pärsib võimekust meelitada doktorante ja seab ohtu ka vajalikud uurimissuunad, kirjutab akadeemik Jaak Vilo algselt Sirbis ilmunud kommentaaris.

Mida toob Eesti teadusele 2021. aasta?

01.01.21 TEADUSELU ... Teaduses on selle aasta olulised märksõnad teadusraha kasvamine ja mitmete koroonaviirusega seotud teemade uurimine. Mida on oodata algaval aastal Eesti teaduses, seda uuris Novaator teaduskommunikatsiooni lektor Arko Oleskilt, neurobioloog Mart Saarmalt ja taimefüsioloogia professor Ülo Niinemetsalt.

Lõppeva kümnendi säravamad ideed: bioteadused

30.12.20 TEADUSELU ... Aasta on peagi läbi. ERR Novaator palus sel puhul paarikümnel Eesti teadlasel meenutada, mida endaga lõppevast kümnendist kaasa võtta ja mis olid nende eriala läbivad märksõnad.

Lõppeva kümnendi säravamad ideed: ühiskonnateadused ja kultuur

30.12.20 TEADUSELU ... Aasta on peagi läbi. ERR Novaator palus sel puhul paarikümnel Eesti teadlasel meenutada, mida endaga lõppevast kümnendist kaasa võtta ja mis olid nende eriala läbivad märksõnad.

Lõppeva kümnendi säravamad ideed: terviseteadused

30.12.20 TEADUSELU ... Aasta on peagi läbi. ERR Novaator palus sel puhul paarikümnel Eesti teadlasel meenutada, mida endaga lõppevast kümnendist kaasa võtta ja mis olid nende eriala läbivad märksõnad.

Lõppeva kümnendi säravamad ideed: loodusteadused ja tehnika

30.12.20 TEADUSELU ... Aasta on peagi läbi. ERR Novaator palus sel puhul paarikümnel Eesti teadlasel meenutada, mida endaga lõppevast kümnendist kaasa võtta ja mis olid nende eriala läbivad märksõnad.

2020. aasta Eesti teaduse ja teaduselu olulisemad sündmused

22.12.20 TEADUSELU ... Tänavu andsid Eesti teadlased olulise panuse, et uurida koroonaviirusega seonduvat. Lisaks koroonauuringutele rõõmustas Eesti teadlasi teadusraha ühe protsendi lubaduse täitumine. Veel leiti võimalus, kuidas renoveerida kiiresti tuhandeid paneelmaju ja Salme laevade mõistatuse lahendamisse saadi ka üks pusletükk juurde.

Maailma teadusaasta säravamad sündmused. Mitte-koroona eri

21.12.20 TEADUSELU ... Koroonaviirus ei olnud ainus teema, mida teadlased tänavu uurisid, märkimisväärseid saavutusi oli paljudes valdkondades. Veenuselt leiti elumärke, mitmed riigid alustasid Marsi-missioone ja ära ei unustatud ka kliimaprobleeme.

Viktoriin: mida mäletad lõppevast teadusaastast

21.12.20 TEADUSELU ... Aasta on peagi läbi ja aeg on teha kokkuvõtteid. ERR Novaatori toimetus pani sel puhul kokku lühikese viktoriini, et meenutada mõningaid humoorikamaid või olulisemaid teadussaavutusi ja tähelepanekuid.

Grandiraha hakatakse jagama algoritmi alusel

15.12.20 TEADUSELU ... Konkurents Eesti Teadusagentuuri jagatud uurimistoetustele on nii tihe, et teadlased võrdlevad süsteemi õnnemänguga. Ebakõlasid tekitab ka raha valdkondlik jaotus, milles nähakse nõukogude aja pärandit. Tänavu algas üleminekuperiood, mis peaks kolme aasta pärast päädima senise fikseeritud rahajaotuse asemel algoritmipõhisega.

Eesti teaduse tippkeskused ootavad selgust tuleviku rahastuse kohta

11.12.20 TEADUSELU ... Eestis on üheksa tippkeskust, mis koondavad eri valdkondade teadlaste kompetentsi ja toetavad noorte teadlaste järelkasvu. Euroopa tõukefondide toel tegutsenud tippkeskused võivad aga uksed sulgeda, sest riik ei ole öelnud, kuidas 2022. aastast neid rahastatakse.

ENTA: kasvava teadusrahastuse taustal jäid kaotajateks noored teadlased

11.12.20 ARVAMUS ... Noored teadlased ei ole mitte mingil juhul koht, kust vananev teadlaskond saaks endale lubada kokkuhoidu. Kui noortele antaks rohkem grante ehk nii-öelda "lotovõite", oleks vähem noori, kes oma oskused ja teadmised välisriiki viivad või teadustee pooleli jätavad, kirjutab Eesti noorte teaduste akadeemia.

Teadusgrantide jagamine tekitab pingeid

09.12.20 TEADUSELU ... 8. detsembril avaldatud Eesti Teadusagentuuri uurimisprojektide konkursi tulemusi kajastav statistika näitab, et humanitaarteadlased küll esitavad palju taotluseid, ent grante määratakse neile vähe. Tänavu komisjonile laekunud 71-st avaldusest rahuldati 11.

Karl Schlossmanni medali pälvis Irja Lutsar

02.12.20 TEADUSELU ... Eesti Teaduste Akadeemia tunnustas Karl Sclossmanni nimelise medaliga meditsiinilise mikrobioloogia professorit Irja Lutsarit, et kõrgelt hinnata tema panust COVID-19 kriisi leevendamisel.

Noor leiutaja leidis lahenduse oma jänese karvaajamisele

30.11.20 TELE/RAADIO ... "Ringvaate" otsestuudios olid külas leiutaja Imre Kirikal ja tema ema Ly Kirikal. Imre, kes kandideerib teiste hulgas õpilasleiujate konkursil, leiutas nimelt karvapüüdja oma 4aastasele jänesele Kikile.

Legendaarne Arecibo raadioteleskoop lõpetab varinguohu tõttu töö

20.11.20 TEADUSELU ... Üks maailma suuremaid raadioteleskoope, Puerto Ricos asuv Arecibo teleskoop lõpetab töö. Ameerika Ühendriikide riiklik teadusfond teatas, et töö jätkamine oleks liiga ohtlik.

Teaduse populariseerija elutööpreemia pälvis Jüri Engelbrecht

13.11.20 TEADUSELU ... Tiiu Silla nimelise elutööpreemia pikaajalise süstemaatilise teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest pälvis mehaanikateadlane ja akadeemik Jüri Engelbrecht. Eesti teaduse populariseerimise auhindu jagati Tartus toimunud teaduskommunikatsiooni konverentsil.

Video: konverents "Koroona õppetunnid teaduskommunikatsioonile"

13.11.20 TEADUSELU ... Reedel toimunud konverentsi fookuses oli teaduskommunikatsiooni roll ja võimalused Eesti ühiskonnas suurte kriisidega toimetuleku toetamisel.

Teadusajakirjanduse sõber 2020 on Irja Lutsar

13.11.20 TEADUSELU ... Eesti teadusajakirjanike seltsi teadusajakirjanduse sõbra auhinna Ökul saab tänavu Tartu ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia ja viroloogia professor Irja Lutsar. Teadusajakirjanike kolleegiauhinna Ökuli muna saab ERR Novaatori toimetaja Jaan-Juhan Oidermaa.

Eesti teadusbaromeeter: Eesti elanikud usaldavad teadlasi

11.11.20 TEADUSELU ... Äsja valminud Eesti teadusbaromeetrist selgub, et teadlasi usaldab 78 protsenti siinsetest elanikest. Samuti peab enamik eestlastest teadlasi ekspertideks. Teadlasi usaldavad rohkem mehed, eesti keele kõnelejad, alla 65-aastased ja kõrgharitud inimesed.

TÜ arvates kahjustab välismaalaste seaduse muutmine Eesti kõrgharidust

11.11.20 EESTI ... Tartu Ülikooli senati ja nõukogu hinnangul on välismaalaste seaduse, kõrgharidusseaduse ning õppetoetuste ja õppelaenu seaduse muutmine liiga tormakas, ebavajalik ning vastuolus riiklike eesmärkidega.

Akadeemikute valimised 2020: kes on Asko Lõhmus

10.11.20 TEADUSELU ... Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikukandidaadiks metsanduse valdkonnas esitati sel aastal Tartu Ülikooli looduskaitsebioloogia juhtivteadur Asko Lõhmus. ERR Novaator teeb Lõhmuse tegevusest lühiülevaate.

Akadeemikute valimised 2020: kes on Jaan Janno

10.11.20 TEADUSELU ... Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikukandidaadiks matemaatika ja matemaatilise statistika valdkonnas esitati sel aastal Tallinna Tehnikaülikooli matemaatika professori Jaan Janno. ERR Novaator teeb Janno tegevusest lühiülevaate.

Akadeemikute valimised 2020: kes on Krista Fischer

10.11.20 TEADUSELU ... Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikukandidaadiks matemaatika ja matemaatilise statistika valdkonnas esitati sel aastal Tartu Ülikooli matemaatilise statistika professor Krista Fischer. ERR Novaator teeb Fischeri tegevusest lühiülevaate.

Akadeemikute valimised 2020: kes on Luule Epner

10.11.20 TEADUSELU ... Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikukandidaadiks teatrikunsti valdkonnas esitati sel aastal Tallinna Ülikooli eesti kirjanduse dotsent Luule Epner. ERR Novaator teeb Epneri tegevusest lühiülevaate.

Akadeemikute valimised 2020: kes on Arne Sellin

10.11.20 TEADUSELU ... Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikukandidaadiks metsanduse valdkonnas esitati sel aastal Tartu Ülikooli ökofüsioloogia professor Arne Sellin. ERR Novaator teeb Sellini tegevusest lühiülevaate.

Akadeemikute valimised 2020: kes on Veiko Uri

10.11.20 TEADUSELU ... Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikukandidaadiks metsanduse valdkonnas esitati sel aastal Eesti Maaülikool metsaökosüsteemide professor Veiko Uri. ERR Novaator teeb Uri tegevusest lühiülevaate.

Akadeemikute valimised 2020: kes on Merle Karusoo

10.11.20 TEADUSELU ... Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikukandidaadiks teatrikunsti valdkonnas esitati sel aastal lavastaja ja näitekirjanik Merle Karusoo. ERR Novaator teeb Karusoo tegevusest lühiülevaate.

Akadeemikute valimised 2020: kes on Anu Lamp

10.11.20 TEADUSELU ... Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikukandidaadiks teatrikunsti valdkonnas esitati sel aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli lavakõne ja eesti keele õppejõud Anu Lamp. ERR Novaator teeb Lambi tegevusest lühiülevaate.

Akadeemikute valimised 2020: kes on Elmo Nüganen

10.11.20 TEADUSELU ... Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikukandidaadiks teatrikunsti valdkonnas esitati sel aastal Linnateatri peanäitejuht ja Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia näitlejatöö professor Elmo Nüganen. ERR Novaator teeb Nüganeni tegevusest lühiülevaate.

Video: akadeemikukandidaatide konverents

09.11.20 TEADUSELU ... Ülemaailmse teaduspäeva raames tutvustasid Eesti Teaduste Akadeemias toimuval konverentsil akadeemikukandidaatideks esitatud teadlased ja väljapaistvad loomeisikud oma tegevust avalikkusele.

Laiade massideni võivad koroonavaktsiinid jõuda alles aasta pärast

30.10.20 EESTI ... Kui koroonavaktsiinide väljatöötamisega lõpusirgel olevad ravimitootjad EL-is müügiloa kätte peaksid saama, jõuavad need kõige optimistlikuma stsenaariumi järgi esimeste Eesti inimesteni veel selle aasta lõpus või järgmise alguses. Ent masside vaktsineerimiseni ei jõua ilmselt enne järgmise aasta teist poolt.

Veealune Praaga saar Peipsis võimaldab uurida enam kui tuhandeaastast perioodi

23.10.20 UUDISED ... Arheoloogid tutvustasid "Ringvaates" leide, mis pärit nn Eesti oma Atlantisest ehk veealuselt Praaga saarelt. Nende sõnul on võimalik selle kaudu uurida isegi mitme tuhande aasta pikkust perioodi Eesti ajaloost.

Arvustus. Kuidas mitte saada linnuvaatlejaks

23.10.20 KIRJANDUS ... Tarvo Valker "Kuidas saada linnuvaatlejaks?" Huvitava Bioloogia Kool 2020

Eelnõu: doktorandid hakkavad saama Eesti keskmist palka

23.10.20 TEADUSELU ... Haridus- ja teadusministeeriumis on valmimas seaduseelnõu, mis muudab praegust doktoriõppe olemust ja suurendab ka doktorantidele makstavat toetust. Seaduseelnõu järgi võiks tulevikus doktorantide töötasu olla võrdne Eesti keskmise palgaga.

Hollandi teadlased leidsid inimkehast uue elundi

20.10.20 TERVIS ... Inimese peas paiknevad süljenäärmed, mille olemasolust polnud arstidel Hollandi meditsiiniteadlaste sõnul varem aimu. Kui varem oli teada, et inimesel eritab sülge kolm suuremat piirkonda, siis vähihaigete uuring paljastas ninaneelu tagant veel ühe suure süljenäärmekogumi.

Kell 21.40 "Esimeses stuudios" akadeemik Tarmo Soomere

15.10.20 EESTI ... Eesti teadlased saavad järgmisel aastal kauaoodatud ühe protsendi SKP-st. Mida selle raha eest teha saab ja milline on ühiskonna võit teadusraha kasvust ning kas rahajagamine võib teadlased ka tülli ajada, sellest tuleb juttu Eesti Teaduste Akadeemia presidendi Tarmo Soomerega.

Galerii: selgusid makrofotovõistluse Nikon Small World võitjad

14.10.20 TEADUSELU ... Igal aastal saadavad teadlased ja amatöörid üle maailma sadu lähivõtteid teadusfotode võistlusele Nikon Small World. Tänavu leiab 20 parima foto seast näiteks noore sebrakala, teokeele ja nailonsukad.

Riigikogus toimus konverents "Teadus kui Eesti arengumootor"

13.10.20 TEADUSELU ... Kolmapäeval toimus Riigikogu konverentsisaalis seitsmes konverents "Teadus kui Eesti arengumootor. Targalt tulevikku luues". Ülekannet saalist sai jälgida ERR Novaatori vahendusel.

Kolmele akadeemiku kohale on üheksa kandidaati

12.10.20 TEADUSELU ... Eesti teaduste akadeemia kolmele vabale akadeemiku kohale on esitatud kokku üheksa kandidaati.

Nobeli majandusauhind läks ideaalse oksjoni otsijatele

12.10.20 TEADUSELU ... Rootsi Riigipanga Alfred Nobeli mälestusauhinna majanduse alal pälvisid sel aastal Paul R. Milgrom ja Robert B. Wilson, kes täiustasid oksjoniteooriat. Selle põhjal leiutatud uutest oksjoniformaatidest on kasu nii ostjatele, müüjatele kui ka maksumaksjatele.

Soomere värsketest nobelistidest: kõige oodatum oli keemiapreemia

10.10.20 TEADUSELU ... Sel nädalal jagati Nobeli preemiaid. Eesti Teaduste Akadeemia presidendi Tarmo Soomere sõnul oli seekord kõige oodatum just keemiapreemia, mis anti kahele naisteadlasele, kes leidsid uue meetodi elusolendite DNA muutmiseks.

Liikurrobotist plasmani: Eesti teadlased otsivad koroonarohtu mitmel rindel

06.10.20 TEADUSELU ... Uue koroonaviirusega seonduvate probleemide lahendamiseks käivitub 13 teadusprojekti. Projektidele eraldab Eesti teadusagentuur kokku 2,14 miljonit eurot.

Nobeli füüsikapreemia pälvisid galaktika tumedaima saladuse avastajad

06.10.20 TEADUSELU ... Nobeli auhinna füüsikas pälvisid sel aastal Roger Penrose, Reinhard Genzel ja Andrea Ghez. Penrose avastas, et mustade aukude teke on üldrelatiivsusteooria vältimatu ennustus. Genzel ja Ghez leidsid supermassiivse musta augu meie galaktika keskelt.

Marju Himma: teadusraha kasvust võidavad vahest kõige enam poliitikud

05.10.20 ARVAMUS ... Kui teadlased ei näita ise, kus nende töö ühiskonnas rakenduse leiab, siis jäävad teaduspõhised otsused ühiskonnas tulemata ning teadusrahastuse kasvust võidavad ennekõike poliitikud, leiab Vikerraadio päevakommentaaris Tartu Ülikooli ajakirjanduse teadur Marju Himma.

Lisanduva teadusrahaga toetatakse noorteadlaste järelkasvu

05.10.20 TEADUSELU ... Valitsuse vastu võetud riigieelarve seaduse eelnõu kohaselt läheb teadus- ja arendustegevuseks üks protsent sisemajanduse kogutoodangust. Muu hulgas on plaanis lisanduv raha suunata noorteadlaste järelkasvu kindlustamiseks.

Nobeli meditsiinipreemia läks C-hepatiidi viiruse avastajatele

05.10.20 TEADUSELU ... Nobeli füsioloogia- või meditsiiniauhinna pälvisid sel aastal Harvey J. Alter, Michael Houghton ja Charles M. Rice. Teadlased leidsid HCV-viiruse, mis põhjustab C-hepatiiti ehk viiruslikku maksapõletikku.

Tuleva aasta eelarve kulude maht jääb alla 13 miljardi euro

29.09.20 MAJANDUS ... 2021. eelarve kulutuste maht on kokku veidi alla 13 miljardit eurot, natuke alla selle ja tulude maht üle 11 miljardi euro. Valitsussektori investeeringud on tuleval aastal 1,9 miljardit eurot. Valitsus tõstab ka teadusrahastuse ühe protsendini SKP-st.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: