23.09.23 HARIDUS ... Ehkki eelarve läbirääkimistel kõlanud idee anda kõrgharidusele lisaraha lubatust tagasihoidlikumal määral ei leidnud ühiskonnas laiemat kandepinda, jääb valdkonna jätkusuutlikkus sõltuma poliitilistest tõmbetuultest, nendib Tallinna Tehnikaülikooli rektor Tiit Land.
22.09.23 TEADUSELU ... Teadusagentuur korraldas Tallinna Tehnikakõrgkoolis teaduseetika seminari "Kuidas toetada teadlasi eetilise teadustöö tegemisel?". Ülekannet seminarilt sai jälgida Novaatori vahendusel.
18.09.23 TEADUSELU ... Ehkki tööstuse digiteerimine ja tehisintellekti areng kiirendab märkimisväärselt biotehnoloogia arengut, ei kao vajadus inimliku loomingulisuse ja kriitikameele järele kuhugi, leiab Taani Tehnikaülikooli Novo Nordiski fondi bioloogilise jätkusuutlikkuse keskuse teadusdirektor Lars Nielsen. Muutuv maailm avab täiendava võimaluse ka IT-vallas vilunud Eesti ülikoolidele.
13.09.23 TEADUSELU ... Esmaspäeval suri 96-aastasena Endel Tulving, mäluteaduse suurkuju ning üks 20. sajandi väljapaistvamaid psühholooge ja tuntumaid eesti soost teadlasi kogu maailmas.
05.09.23 TEADUSELU ... Tartu Ülikooli käitumisgeneetika kaasprofessor Uku Vainik sai Euroopa Teadusnõukogult (European Research Council, ERC) alustava teadlase grandi, et uurida rasvumisega seotud käitumuslikke ja geneetilisi seoseid. Samuti plaanib ta leida uusi võimalusi ülekaaluga võitlemiseks.
25.08.23 TEADUSELU ... Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser andis 25. augustil Tartu Ülikooli nõukogu ja senati avatud istungil ülikooli aulas ametivande.
21.08.23 TEADUSELU ... Tartu Ülikooli teadlastel valmis Eesti esimene teaduseetika uuring. Küsitluse vormis tehtud töö näitab, et peamiselt käituvad Eesti teadlased küsitavalt seoses avaldamissurve ja teadusraha vähesusega. Nad peavad teaduseetikat väga oluliseks, ent värskeimas eetika-alases teadmises end tingimata kindlalt ei tunne.
17.08.23 TEADUSELU ... Arvamusfestivali arutelul "kas igal ettevõttel peaks olema oma teadlane?" leidis puidukeemia ettevõtte Fibenol arendusjuht Peep Pitk, et ülikoolidel puuduvad institutsioonid, mis annaks ettevõtetele kiire ligipääsu teadlasteni, kes võiks ainult nende heaks töötada.
16.08.23 TEADUSELU ... Terviseteadlased muretsevad, et inimesed hakkavad edaspidi loobuma uuringutes osalemisest. Seetõttu pakuvad nad välja seitse lihtsat soovitust, kuidas iga inimene saab uuringu teaduspõhisuses ja usaldusväärsuses veenduda ning julgustavad uuringutes osalema.
06.07.23 TEADUSELU ... Tartu Ülikooli loodusgeograafia ja maastikuökoloogia professor Ülo Mander pälvis Euroopa Teadusnõukogu 3,4 miljoni euro suuruse juhtiva tippteadlase grandi. Toetuse toel hakkab Mander uurima naerugaasina tuntud N2O ringet madalsoodes ja turbaaladel ning selle seoseid kliimamuutustega.
03.07.23 ARVAMUS ... Kolm kümnendit tagasi, 1992. aastal avati Tartu Ülikoolis vabade kunstide professuur. Antiigis tähistas ladinakeelne väljend artes liberales just seda tüüpi haridust, mis ei seisne praktiliste ametioskuste omandamises, vaid teadmistes ja oskustes, mida on vaja vabal inimesel ja kodanikul, kirjutab Pärtel Piirimäe algselt ajakirjas Universitas Tartuensis ilmunud kommentaaris.
26.06.23 TEADUSELU ... Akadeemikukandidaate saab üles seada tehnikateaduste, biomeditsiini ning etnoloogia ja folkloristika valdkonnas.
19.06.23 EESTI ... Kliimaminister Kristen Michali teadusnõunikuna asub tööle bioloog ja looduskaitseteadlane professor Aveliina Helm, kes uute kohustuste tõttu taandub Eestimaa Looduse Fondi nõukogu liikme kohalt.
16.06.23 TEHNIKA ... Eesti Maaülikooli (EMÜ) biotehnoloogia doktorant Sharib Khan otsib uusi võimalusi, kuidas väärindada puidutööstuses tekkivaid jääke. Selle eest tunnustas Prantsuse instituut teda Põhjamaade auhinnaga. Laureaadi sõnul on tema lõplik eesmärk valmistada praegu põletusahju aetavast ligniinist ravimite täppismanustamise kapsleid.
14.06.23 TEADUSELU ... Ehkki vanu ja uusi Euroopa Liidu liikmesriike lahutava innovatsioonilõhe vähendamiseks on loodud mitmeid meetmeid, süveneb see jätkuvalt. Eluteadustele keskendunud analüüs viitab, et Lääne-Euroopa talentide impordi asemel tuleks panna rohkem rõhku kohaliku oivalisuse turgutamiseks.
11.06.23 TEADUSELU ... Vabariigi President tunnustas tänavu noore IT-teadlase preemiaga Tartu Ülikooli tehisintellekti lektorit Dmytro Fishmani. Arvutimudelitele röntgenpiltide lugemist õpetava laureaadi sõnul ei asenda ükski kratt inimarsti täielikult, kuid vähendab oluliselt viimase tuima töökoormust. Esimesed lahendused viljatuse, neerukasvajate ja kopsuvähi leidmiseks on tema käe all juba valmimisjärgus.
04.06.23 TEADUSELU ... Eesti noorte teaduste akadeemia valis möödunud nädalal endale uue juhatuse. Värske president ja Tallinna Tehnikaülikooli vanemteadur Toomas Vaimann nentis, et noori teadlasi kimbutab ülekoormus ning ebakindlus tuleviku suhtes. Mõnel erialal on muutunud aga Eesti inimeste õppima meelitamine nii teravaks probleemiks, et raskusi on isegi järelkasvu tagamisega.
25.05.23 TEADUSELU ... Teadmussiirde käigus jõuab teadus ülikooli seinte vahelt ettevõttesse, kes arendab sellest ühiskonnale vajaliku toote või teenuse. Eduka teadmussiirde võti on teadlase ja ettevõtja võimalikult võrdsel tasemel huviga koostöö, selgub Tartu Ülikooli doktoritööst. Enne koostöö algust võiksid mõlemad partnerid veenduda, et teine on üldse valmis ja võimeline nende panust vastu võtma.
23.05.23 TEADUSELU ... President Alar Karis andis teisipäeval üle noore teadlase preemiad. Noore teadlase preemia laureaat on Kaspar Tootsi, noore keskkonnateadlase preemia pälvis Kuno Kasak ja noore IT-teadlase tunnustuse sai Dmytro Fishman.
23.05.23 TEADUSELU ... Eesti on alates veebruarist Euroopa Molekulaarbioloogia Laboratooriumi (EMBL) täisliige. Selle asutuse olemusest ja liitumise tähtsusest rääkis Vikerraadio teadussaates "Labor" Tartu Ülikooli bioinformaatika professor, Eesti Teaduste Akadeemia liige Jaak Vilo, kes on Eesti liitumist ka pikalt eest vedanud.
14.05.23 TEADUSELU ... Emadepäeva puhul jagavad kaheksa Tallinna Tehnikaülikooli naisteadlast-juhti oma emaks olemise kogemusi ning toovad välja seitse põhjust, miks tasub pere ja laste kõrvalt kas ülikooli õppima minna või jätkata haridusteed magistri- või doktoriõppes.
14.04.23 TEADUSELU ... Konkurentsivõimelise kosmosetööstuse üles ehitamine võtab aastaid ning eeldab tihedat koostööd avaliku ja erasektori vahel, kuid riiklikud tellimused ei tohi jääda selle ainsaks tuluallikaks. Õnneks on näha Euroopas ettevõtete riskivalmiduse kasvu, leiab Euroopa Kosmoseagentuuri tööstuse ja hangete valdkonna direktor Géraldine Naja.
12.04.23 TEADUSELU ... Täna anti Eesti Rahva Muuseumis üle õpilaste teadustööde konkursi riiklikud preemiad ja koostööpartnerite eriauhinnad. Gümnaasiumiastmes pälvisid esikoha Leene Pärtel Hugo Treffneri Gümnaasiumist ja Elo Joandi Miina Härma Gümnaasiumist. Põhikooliõpilastest tunnistati parimaks Laura Veerde Tartu Luterlikust Peetri Koolist ning Saamuel Palu Kadrina Keskkoolist.
11.04.23 TEADUSELU ... Tartus Eesti Rahva Muuseumis peeti sel nädalal õpilaste teadusfestivali. Festivali esimesel päeval tutvustasid parimate tööde autorid oma uuringuid posterettekande vormis. Novaator käis oma silma ja kõrvaga uurimas, millega koolinoored tegelevad.
23.03.23 TEADUSELU ... Üks maailma suurimaid väliseesti trükisõna kogusid asub Tallinna Ülikooli akadeemilises raamatukogus. Äsja otsustas raamatukogu juhtkond koondada aga kolmandiku raamatukogu kollektiivist, sealhulgas ka viimased väliseesti kirjanduse keskuse töötajad.
01.03.23 EESTI ... Välisministeerium sai valitsuse reservfondist pisut üle miljoni euro, mille eest tellitakse ülikoolidelt Venemaa, Aasia ja Arktika teemalisi uuringuid. Ministeerium ei soovinud siiski täpsemalt öelda, mida uurima hakatakse.
19.02.23 ARVAMUS ... Sarnaselt erakondade valimisprogrammide ülejäänud peatükkidele lubavad parteid suunata teadusesse ja kõrgharidusse rohkelt lisaraha. Mineviku põhjal on aga selge, et lahked rahalised lubadused jäävad enamasti täitmata, misläbi jääb üle loota, et uus koalitsioon oskab siduda rahaküsimise hädavajalike struktuursete ümberkorraldustega, kirjutab Jaak Aaviksoo.
17.02.23 TEADUSELU ... Ainevahetusprofessor Mihkel Zilmer, tunnustatud biokeemik, siirdemeedik ja toitumisspetsialist, populaarteadusraamatute autor, on üks kahest tänavusest teaduse riikliku elutööpreemia laureaadist. Vikerraadio teadussaates "Labor" rääkis ta teadusest ja elust, aga ka kõige taustaks olevast Rajaca protsessist.
15.02.23 TEADUSELU ... Kolmapäeval toimus Öpiku Konverentsikeskuses teaduse ja ettevõtluse koostööd lahkav konverents, kus arutleti seniste edulugude ja ilmsiks tulnud kitsaskohtade üle.
11.02.23 TEADUSELU ... Laupäeval, 11. veebruaril tähistatakse maailmas naisteadlaste päeva. Tallinna Tehnikaülikool uuris sel puhul rea teaduse valdkonnas tegutsevate naiste käest, mis viis neid teaduse radadele.
11.02.23 TEADUSELU ... Igal esmaspäeval toob Eesti Maaülikooli (EMÜ) uus rektor Ülle Jaakma kolleegidele oma aia õunu: "Talvenaudingut", "Liivi sibulõunu" ja "Meelist" – seda veel veebruari keskpaigaski. "Eks see õunte säilitamine on paras katsumus. Me abikaasaga tassime neid vahepeal nagu kass poegi," ütles ta.
09.02.23 TEADUSELU ... Teaduse elutööpreemiad pälvisid sel aastal Tartu Ülikooli meditsiinilise biokeemia professor Mihkel Zilmer ja keeleteadlane Asta Õim.
06.02.23 TEADUSELU ... Alar Karis tunnustas vabariigi aastapäeva eel teenetemärkidega 167 inimest, kelle seas oli ka mitu teadlast.
29.01.23 TEADUSELU ... Laupäeval suri tunnustatud keemiateadlane, akadeemik Andres Öpik, teatasid Eesti teaduste akadeemia ja Tallinna tehnikaülikool.
24.01.23 TEADUSELU ... Hiljuti USA-s Whartoni ärikoolis tehtud katse näitas, et juturobot ChatGPT sooritaks seal kirjaliku eksami hindele B. Eesti kõrgkoolid on sellisest akadeemilise petturluse võimalusest teadlikud. Kuigi nad veel konkreetseid meetmeid võtnud pole, kaalutakse prorektorite sõnul suulise või paberit ja pliiatsit nõudva teadmistekontrolli juurde naasmist.
18.01.23 TEADUSELU ... Euroopa Liidu nutika spetsialiseerumise initsiatiiviga pole kaasnenud kohalikus innovatsioonipoliitikas oodatud muutusi, selgub Tallinna Tehnikaülikoolis kaitstud doktoritööst. Üks põhjusena ei arvesta osapooled innovaatilisi lahendusi luues piisavalt piirkondlike eripärade ja huvidega.
15.01.23 TEADUSELU ... Tartu Ülikooli sünteesibioloogid said Euroopa Komisjonilt ja Eesti riigilt 30 miljoni eurose arendustoetuse. Rahasüsti toel plaanib ülikool koostöös Tallinna Tehnikaülikooliga hoogu anda teaduskeskusele, kus bioloogiateadmised saavad kokku masinõppega. Uue teaduskeskuse oleviku- ja tulevikuplaane avas Novaatorile molekulaarse süsteemibioloogia professor Mart Loog.
10.01.23 TEADUSELU ... Euroopa Komisjon ja Eesti riik panustavad kokku 30 miljonit eurot, et Tartu Ülikooli geeniteadlased saaks luua personaalmeditsiini arenduskeskuse. Ülikooli geneetika ja personaalmeditsiini kliiniku juht Sander Pajusalu nentis aga, et on veel vara öelda, millal muutub isiklikel geeniandmetel põhinev raviplaan elu tavapäraseks osaks.
07.01.23 EESTI ... Tartu Ülikooli teadlased said Eesti ajaloo suurima teadusrahastuse, et edendada biotööstuse digiteerimist ja personaalmeditsiini teenuste arendamist. Kaks rahvusvahelist tippkeskust said kokku Euroopa Komisjonilt 30 miljonit eurot. Keskustesse investeerib 30 miljonit ka Eesti riik.
05.01.23 TEADUSELU ... Teadmiste hulk maailmas üha kasvab, kuid pöördelisi teaduslikke läbimurdeid jääb sellest hoolimata üha harvemaks. Sellisele tõsiseks võtvale järeldusele on jõudnud Ameerika teadlased, kes on analüüsinud miljoneid teadusartikleid.
04.01.23 TEADUSELU ... Ehkki eraettevõttesse liikumist peetakse Eestis ikka ja jälle märgiks läbikukkumisest akadeemilises maailmas, on võimalik teha sealgi tipptasemel teadust ja anda ühtlasi teadustööle kiiremini praktiline väljund, leiavad mitmed välismaal tegutsevad noorteadlased.
03.01.23 TEADUSELU ... Esmaspäeval suri üks bioorgaanilise keemia rajajaid Eestis ja selle valdkonna arendaja, akadeemik Ülo Lille.
02.01.23 TEADUSELU ... Teisipäeval toimunud konverentsil toimuval konverentsil tutvustavad oma teadustööd välismaal tegutsevad noored Eesti teadlased. Teaduste akadeemia ülekannet saab järele vaadata akadeemia veebilehel ja Novaatoris.
29.12.22 TEADUSELU ... Inimkonnal avanes lõppeval aastal mitmeid võimalusi mõistmaks oma kohta universumis ja tulevikus saatuslike vigade vältimiseks, sedastab Eesti teaduste akadeemia president Tarmo Soomere. Olulisena mõistsid aga teadlased käesoleval aastal, et nad peaksid nõustama poliitikuid ka julgeoleku ja rahvusvahelise poliitika vallas.
23.12.22 TEADUSELU ... Aasta on peagi läbi ja aeg on teha kokkuvõtteid. Novaator koostas viktoriini nende 12 loo põhjal, mis köitsid lõppeval aastal meie lugejaid igas kuus kõige rohkem.
20.12.22 TEADUSELU ... Doktorikraadi kaitsmiseni jõudmisel mängib hea juhendaja kriitilist rolli. Samas peab nii doktorant kui ka juhendaja olema koostöö sujumiseks oma ootuste ning võimete osas ausad.
14.12.22 TEADUSELU ... Eesti teadlase keskmine vanus on kasvanud kümne aastaga aasta võrra – 50-aastani ja noorteadlased moodustavad teadlaskonnast praeguseks vaid kümnendiku. Samas on kasvanud märkimisväärselt naiste osakaal, selgus teadusfoorumil TeadusEST, kus muu hulgas kaardistati Eesti keskmise teadlase profiili.
13.12.22 TEADUSELU ... Sel nädalal said teatavaks Vikipeedia rahvusvahelise teadusfotode võistluse võitjad. Eestlased leidsid äramärkimist mitmes kategoorias, esikoht õnnestus napsata ühes.
09.12.22 TEADUSELU ... Eesti teadussüsteemi iseloomustav ülitihe konkurents grantide taotlemisel tõrjub teadlaste oskused tahaplaanile ja seab esikohale õigel ajal õiges kohas olemise. Eeskätt tõmbavad lainetused rahastuses pidurit nooremate teadlaste karjäärile, nähtub hiljuti ilmunud analüüsist.
08.12.22 ÜHISKOND ... Tartu Ülikooli keele- ja rahvusvahelistumise põhimõtetes on ülikool seadnud sihi kindlustada eesti keele kestlikkus, tagades samas ka muukeelsete töötajate kaasatuse. Ülikooli keeleteadlaste uuring osutab, et ainult visioonidokumendist ei piisa ja tarvis on investeeringuid nii keeletehnoloogiasse, eesti keele õppesse kui ka tegevusi, mis toetaksid eesti keele kasutamist ja väärtustamist ühise suhtluskeelena.