Teaduselu

Välisministeerium tellib ülikoolidelt miljoni eest uuringuid

01.03.23 EESTI ... Välisministeerium sai valitsuse reservfondist pisut üle miljoni euro, mille eest tellitakse ülikoolidelt Venemaa, Aasia ja Arktika teemalisi uuringuid. Ministeerium ei soovinud siiski täpsemalt öelda, mida uurima hakatakse.

Jaak Aaviksoo: lubatava raha kõrghariduseni jõudmine eeldab selget plaani

19.02.23 ARVAMUS ... Sarnaselt erakondade valimisprogrammide ülejäänud peatükkidele lubavad parteid suunata teadusesse ja kõrgharidusse rohkelt lisaraha. Mineviku põhjal on aga selge, et lahked rahalised lubadused jäävad enamasti täitmata, misläbi jääb üle loota, et uus koalitsioon oskab siduda rahaküsimise hädavajalike struktuursete ümberkorraldustega, kirjutab Jaak Aaviksoo.

Mihkel Zilmer: olen üritanud teha teisi tuntumaks

17.02.23 TEADUSELU ... Ainevahetusprofessor Mihkel Zilmer, tunnustatud biokeemik, siirdemeedik ja toitumisspetsialist, populaarteadusraamatute autor, on üks kahest tänavusest teaduse riikliku elutööpreemia laureaadist. Vikerraadio teadussaates "Labor" rääkis ta teadusest ja elust, aga ka kõige taustaks olevast Rajaca protsessist.

Konverentsil arutleti teaduse ja ettevõtluse koostöö üle

15.02.23 TEADUSELU ... Kolmapäeval toimus Öpiku Konverentsikeskuses teaduse ja ettevõtluse koostööd lahkav konverents, kus arutleti seniste edulugude ja ilmsiks tulnud kitsaskohtade üle.

Naisteadlasi kütkestab vaheldusrikkus ja võimalus maailma muuta

11.02.23 TEADUSELU ... Laupäeval, 11. veebruaril tähistatakse maailmas naisteadlaste päeva. Tallinna Tehnikaülikool uuris sel puhul rea teaduse valdkonnas tegutsevate naiste käest, mis viis neid teaduse radadele.

Maaülikooli rektor Ülle Jaakma: Eesti põllumajandus vajab noori

11.02.23 TEADUSELU ... Igal esmaspäeval toob Eesti Maaülikooli (EMÜ) uus rektor Ülle Jaakma kolleegidele oma aia õunu: "Talvenaudingut", "Liivi sibulõunu" ja "Meelist" – seda veel veebruari keskpaigaski. "Eks see õunte säilitamine on paras katsumus. Me abikaasaga tassime neid vahepeal nagu kass poegi," ütles ta.

Teaduse elutööpreemiad saavad Mihkel Zilmer ja Asta Õim

09.02.23 TEADUSELU ... Teaduse elutööpreemiad pälvisid sel aastal Tartu Ülikooli meditsiinilise biokeemia professor Mihkel Zilmer ja keeleteadlane Asta Õim.

President annetas teenetemärgi mitmele teadlasele

06.02.23 TEADUSELU ... Alar Karis tunnustas vabariigi aastapäeva eel teenetemärkidega 167 inimest, kelle seas oli ka mitu teadlast.

Suri akadeemik Andres Öpik

29.01.23 TEADUSELU ... Laupäeval suri tunnustatud keemiateadlane, akadeemik Andres Öpik, teatasid Eesti teaduste akadeemia ja Tallinna tehnikaülikool.

Juturoboti oht võib Eesti ülikoolid taas paberi ja pliiatsi manu viia

24.01.23 TEADUSELU ... Hiljuti USA-s Whartoni ärikoolis tehtud katse näitas, et juturobot ChatGPT sooritaks seal kirjaliku eksami hindele B. Eesti kõrgkoolid on sellisest akadeemilise petturluse võimalusest teadlikud. Kuigi nad veel konkreetseid meetmeid võtnud pole, kaalutakse prorektorite sõnul suulise või paberit ja pliiatsit nõudva teadmistekontrolli juurde naasmist.

Doktoritöö: Eesti innovatsiooni pärsib liigne kohapimedus

18.01.23 TEADUSELU ... Euroopa Liidu nutika spetsialiseerumise initsiatiiviga pole kaasnenud kohalikus innovatsioonipoliitikas oodatud muutusi, selgub Tallinna Tehnikaülikoolis kaitstud doktoritööst. Üks põhjusena ei arvesta osapooled innovaatilisi lahendusi luues piisavalt piirkondlike eripärade ja huvidega.

Mart Loog miljonigrandist: riskid on suured, aga lootma peab

15.01.23 TEADUSELU ... Tartu Ülikooli sünteesibioloogid said Euroopa Komisjonilt ja Eesti riigilt 30 miljoni eurose arendustoetuse. Rahasüsti toel plaanib ülikool koostöös Tallinna Tehnikaülikooliga hoogu anda teaduskeskusele, kus bioloogiateadmised saavad kokku masinõppega. Uue teaduskeskuse oleviku- ja tulevikuplaane avas Novaatorile molekulaarse süsteemibioloogia professor Mart Loog.

Geneetik: avastust lahutab tervishoiuteenusest pikk teekond

10.01.23 TEADUSELU ... Euroopa Komisjon ja Eesti riik panustavad kokku 30 miljonit eurot, et Tartu Ülikooli geeniteadlased saaks luua personaalmeditsiini arenduskeskuse. Ülikooli geneetika ja personaalmeditsiini kliiniku juht Sander Pajusalu nentis aga, et on veel vara öelda, millal muutub isiklikel geeniandmetel põhinev raviplaan elu tavapäraseks osaks.

Tartu Ülikooli teadlased said Eesti ajaloo suurima teadusrahastuse

07.01.23 EESTI ... Tartu Ülikooli teadlased said Eesti ajaloo suurima teadusrahastuse, et edendada biotööstuse digiteerimist ja personaalmeditsiini teenuste arendamist. Kaks rahvusvahelist tippkeskust said kokku Euroopa Komisjonilt 30 miljonit eurot. Keskustesse investeerib 30 miljonit ka Eesti riik.

Suuri läbimurdeid jääb teaduses üha harvemaks

05.01.23 TEADUSELU ... Teadmiste hulk maailmas üha kasvab, kuid pöördelisi teaduslikke läbimurdeid jääb sellest hoolimata üha harvemaks. Sellisele tõsiseks võtvale järeldusele on jõudnud Ameerika teadlased, kes on analüüsinud miljoneid teadusartikleid.

Erasektor peibutab teadlasi kambavaimu ja vahetu eduelamusega

04.01.23 TEADUSELU ... Ehkki eraettevõttesse liikumist peetakse Eestis ikka ja jälle märgiks läbikukkumisest akadeemilises maailmas, on võimalik teha sealgi tipptasemel teadust ja anda ühtlasi teadustööle kiiremini praktiline väljund, leiavad mitmed välismaal tegutsevad noorteadlased.

Suri akadeemik Ülo Lille

03.01.23 TEADUSELU ... Esmaspäeval suri üks bioorgaanilise keemia rajajaid Eestis ja selle valdkonna arendaja, akadeemik Ülo Lille.

Video: konverents "Eesti noorteadlased välismaal"

02.01.23 TEADUSELU ... Teisipäeval toimunud konverentsil toimuval konverentsil tutvustavad oma teadustööd välismaal tegutsevad noored Eesti teadlased. Teaduste akadeemia ülekannet saab järele vaadata akadeemia veebilehel ja Novaatoris.

Tarmo Soomere: lõppev aasta värskendas mälu ja avas teadlaste silmad

29.12.22 TEADUSELU ... Inimkonnal avanes lõppeval aastal mitmeid võimalusi mõistmaks oma kohta universumis ja tulevikus saatuslike vigade vältimiseks, sedastab Eesti teaduste akadeemia president Tarmo Soomere. Olulisena mõistsid aga teadlased käesoleval aastal, et nad peaksid nõustama poliitikuid ka julgeoleku ja rahvusvahelise poliitika vallas.

Pane oma teadmised proovile Novaatori aastalõpuviktoriinis

23.12.22 TEADUSELU ... Aasta on peagi läbi ja aeg on teha kokkuvõtteid. Novaator koostas viktoriini nende 12 loo põhjal, mis köitsid lõppeval aastal meie lugejaid igas kuus kõige rohkem.

Doktoriõpe nõuab ausust nii endalt kui ka juhendajalt

20.12.22 TEADUSELU ... Doktorikraadi kaitsmiseni jõudmisel mängib hea juhendaja kriitilist rolli. Samas peab nii doktorant kui ka juhendaja olema koostöö sujumiseks oma ootuste ning võimete osas ausad.

Naiste osakaal Eesti teadlaskonnas on kümne aastaga jõudsalt kasvanud

14.12.22 TEADUSELU ... Eesti teadlase keskmine vanus on kasvanud kümne aastaga aasta võrra – 50-aastani ja noorteadlased moodustavad teadlaskonnast praeguseks vaid kümnendiku. Samas on kasvanud märkimisväärselt naiste osakaal, selgus teadusfoorumil TeadusEST, kus muu hulgas kaardistati Eesti keskmise teadlase profiili.

Galerii: Vikipeedia teadusfoto võistluse võitjad 2022

13.12.22 TEADUSELU ... Sel nädalal said teatavaks Vikipeedia rahvusvahelise teadusfotode võistluse võitjad. Eestlased leidsid äramärkimist mitmes kategoorias, esikoht õnnestus napsata ühes.

Ülitihe konkurents muudab Eesti teadusraha jagamise loteriiks

09.12.22 TEADUSELU ... Eesti teadussüsteemi iseloomustav ülitihe konkurents grantide taotlemisel tõrjub teadlaste oskused tahaplaanile ja seab esikohale õigel ajal õiges kohas olemise. Eeskätt tõmbavad lainetused rahastuses pidurit nooremate teadlaste karjäärile, nähtub hiljuti ilmunud analüüsist.

Uuring: ülikooli keelepoliitika peab toetuma tegelikule suhtlusele

08.12.22 ÜHISKOND ... Tartu Ülikooli keele- ja rahvusvahelistumise põhimõtetes on ülikool seadnud sihi kindlustada eesti keele kestlikkus, tagades samas ka muukeelsete töötajate kaasatuse. Ülikooli keeleteadlaste uuring osutab, et ainult visioonidokumendist ei piisa ja tarvis on investeeringuid nii keeletehnoloogiasse, eesti keele õppesse kui ka tegevusi, mis toetaksid eesti keele kasutamist ja väärtustamist ühise suhtluskeelena.

Teaduste akadeemia sai juurde kolm uut akadeemikut

07.12.22 TEADUSELU ... Eesti teaduste akadeemia üldkogu istungil valiti füüsika vallas akadeemikuks Toomas Rõõm, arvuti- ja tehnikateaduste alal Dan Bogdanov ning sotsioloogia valdkonnas Ellu Saar.

Selgusid Karl Ernst von Baeri ja teaduste akadeemia medalite laureaadid

07.12.22 TEADUSELU ... Eesti Teaduste Akadeemia tänasel üldkogul pälvis Karl Ernst von Baeri nimelise medali Martin Zobel. Eesti Teaduste Akadeemia medali laureaadid on Krista Aru, Mart-Olav Niklus, Malle Krunks ja Jaan-Juhan Oidermaa.

Tartu Ülikooli teadlane uurib miljonigrandi toel immuunsüsteemi kujunemist

25.11.22 TEADUSELU ... Tartu Ülikooli iidsete biomolekulide kaasprofessor Christiana Lyn Scheib töötab välja uuenduslikku metoodikat, et leida vastused seni lahendamata küsimustele inimese immuunsüsteemi kujunemise kohta. Euroopa Teadusnõukogu (ERC) toetab tema uurimistööd ligi 1,5 miljoni euro suuruse alustava teadlase grandiga.

Akadeemikute valimised 2022: kes on Heikki Junninen?

24.11.22 TEADUSELU ... Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikukandidaadiks füüsika valdkonnas esitati sel aastal Tartu Ülikooli keskkonnafüüsika professor Heikki Junninen.

Akadeemikute valimised 2022: kes on Kaupo Kukli?

24.11.22 TEADUSELU ... Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikukandidaadiks füüsika valdkonnas esitati sel aastal Tartu Ülikooli materjaliteaduse professor Kaupo Kukli.

Akadeemikute valimised 2022: kes on Toomas Rõõm?

24.11.22 TEADUSELU ... Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikukandidaadiks füüsika valdkonnas esitati sel aastal KBFI juhtivteadur Toomas Rõõm.

Akadeemikute valimised 2022: kes on Veronika Kalmus?

24.11.22 TEADUSELU ... Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikukandidaadiks sotsioloogia valdkonnas esitati sel aastal Tartu Ülikooli sotsioloogia professor Veronika Kalmus.

Akadeemikute valimised 2022: kes on Dan Bogdanov?

24.11.22 TEADUSELU ... Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikukandidaadiks arvuti- ja tehnikateaduste valdkonnas esitati sel aastal Cybernetica AS infoturbeinstituudi direktor Dan Bogdanov.

Akadeemikute valimised 2022: kes on Maarja Grossberg-Kuusk?

24.11.22 TEADUSELU ... Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikukandidaadiks arvuti- ja tehnikateadustevaldkonnas esitati sel aastal Tallinna Tehnikaülkooli materjaliteaduse professor Maarja Grossberg-Kuusk.

Akadeemikute valimised 2022: kes on Alvo Aabloo?

24.11.22 TEADUSELU ... Eesti Teaduste Akadeemia akadeemikukandidaadiks arvuti- ja tehnikateadustevaldkonnas esitati sel aastal Tartu Ülikooli polümeersete materjalide tehnoloogia professor Alvo Aabloo.

Uuring: sotsiaalteaduste tulemusi õõnestavad laisad hüpoteesid

23.11.22 TEADUSELU ... Ühtesid ja samu andmeid analüüsivad teadlased saavad eriti just sotsiaalteadustes väga erinevaid tulemusi, selgus rahvusvahelisest uuringust. Kuigi väikesed valikud andmeanalüüsil muudavad tulemust paratamatult, oleks abi täpsema sõnastusega hüpoteesidest.

Saage tuttavaks: uued ühikud ronnagramm ja kvetabait

19.11.22 TEADUSELU ... Kilogramm on tuhat grammi, sentimeeter on sajandik meetrit ja terabait on tihtilugu miljon miljonit baiti.

Video: loodusteaduste konverents "Mis värvi on tulevik?"

17.11.22 TEADUSELU ... Neljapäeval ja reedel Tartu Ülikooli loodus- ja täppisteaduste valdkonna konverentsil "Loodusteadlased kestlikust arengust: mis värvi on tulevik?" võeti kokku 220 aastat loodusteaduste õpetamist ja vaadatakse tulevikku.

Kommunikatsiooniekspert: teadlane vajab pressiteate asemel vabadust ja küünarnukki

15.11.22 TEADUSELU ... Killustuval meediamaastikul langeb teaduskommunikatsioonis üha suurem vastutus teadlastele. Ülikoolide pressiosakonnad võiksid panna seeläbi põhirõhu nende meediapädevuse tõstmisele, leiab Gian-Andri Casutt, Šveitsi föderaalsete tehnoloogiainstituutide kommunikatsioonijuht ja organisatsiooni EUPRIO president.

Teaduse populariseerimise elutööpreemia pälvis Andres Metspalu

11.11.22 TEADUSELU ... Tiiu Silla nimelise elutööpreemia pikaajalise süstemaatilise teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest pälvis sel aastal geeniteadlane Andres Metspalu.

Õpilasuurimus: kliimakriisi leevendaks haritud ja tasakaalukas arutelu

09.11.22 TEADUSELU ... Õpilaskonverentsil HUNTS peetud vestlusringis nägid noored humanitaarteadustes võimalikku tasakaalustajat äärmustesse laskuvas kliimaarutelus. Üks seal üles astunud õpilastest kutsus ka oma fotonäitusega vaatajaid üles kliimateemadele mõtlema ja nende üle tasakaalukalt arutlema.

Maaülikooli rektoriks sai Ülle Jaakma

28.10.22 TEADUSELU ... Reedel toimunud hääletusel sai Eesti Maaülikooli uueks rektoriks teises voorus 72 poolthäälega ametisolev teadusprorektor Ülle Jaakma.

Video: akadeemikukandidaatide minikonverents

25.10.22 TEADUSELU ... Teisipäeva keskpäeval algaval konverentsil tutvustavad end ja oma teadustööd kaheksa akadeemikukandidaati, kes esitati detsembri alguses toimuvateks valimisteks. Ülekannet saab jälgida ka Novaatori vahendusel.

Konverentsil arutleti teaduse rolli üle riigikaitses

19.10.22 TEADUSELU ... Kolmapäeval toimus riigikogus riigikaitsele ja julgeolekule pühendatud teaduspoliitika konverents "Teadus kui Eesti arengumootor: targalt avatud või suletud polariseerunud maailmas."

Karsten Staehr: finantskriisi vari kummitab maailma tänase päevani

15.10.22 TEADUSELU ... Maailma 2008. aastal tabanud finantskriisi leevendamiseks kasutatud tavatu rahanduspoliitika ja ulatusliku rahatrüki pikaajalised mõjud pole teadlasele endiselt selged. Eestist on saanud aga majanduse poolest viimase kümnendiga igav Euroopa riik, nendib Tallinna Tehnikaülikooli makroökonoomika professor Karsten Staehr.

Kolmele akadeemikukohale kandideerib kaheksa teadlast

12.10.22 TEADUSELU ... Eesti Teaduste Akadeemia juhatus kinnitas kaheksa kandidaati kolmele uuele akadeemikukohale.

Nobeli majandusauhinna pälvisid finantskriiside uurijad

10.10.22 TEADUSELU ... Sel aastal pälvisid Rootsi Riigipanga Alfred Nobeli mälestusauhinna majanduse alal pankade ning majanduskriiside alal tehtud teadustöö eest ameeriklased Ben Bernanke, Douglas Diamond ja Philip Dybvig.

Suri akadeemik Hans Küüts

06.10.22 TEADUSELU ... Reedel suri 89-aastasena akadeemik ja põllumajandusteadlane Hans Küüts. Akadeemik kogus tuntust mitmete teravilja-, eeskätt odrasortide aretamisega ja sordiagrotehnika arendamisega.

Kummituslik kaugmõju on tõsine teadus

05.10.22 TEADUSELU ... Neil pisut vanamoodsatel kõrvaklappidel, mille kuuldenöpsid on omavahel juhtmega ühendatud, kipub see juhe taskus olles minema spontaanselt väga keerukatesse põimingutesse.

Nobeli füüsikapreemia läks kvantmaailma inseneridele

04.10.22 TEADUSELU ... Nobeli füüsikapreemia pälvisid sel aastal prantslane Alain Aspect, ameeriklane John Clauser ja austerlane Anton Zeilinger. Laureaadid on loonud oma teadustöö käigus hulga meetodeid ja tööriistu, mis aitavad lõigata silmale nähtamatust ja tavamõistuse jaoks ebaharilikult käituvast kvantmaailmast praktilist kasu.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: