Teaduselu

Ornitoloogiaühing pani kaante vahele jutud linnuvaatlustest ja saja-aastasest tegevusest

18.06.21 KIRJANDUS ... Eesti linnustiku uurimisele, kaitsmisele ja tutvustamisele pühendunud Eesti ornitoloogiaühing esitleb reedel raamatut "Kas on linnukesel muret?".

Tarmo Soomere: mida targemad oleme, seda tugevamad oleme

01.06.21 ARVAMUS ... Tarkuse kättesaamine oma inimeste käest on üks ülesanne. Tarkuse mujalt toomine on selle paarimees. Teadustöö mõte selles kontekstis on õpetada meie oma inimesi efektiivselt tooma sisse kogu maailma tarkust. Mida targemad oleme, seda tugevamad oleme, ütles Tarmo Soomere Paide keskväljakul peetud kõnes.

Ülevaade: sügis toob Eesti ülikoolidesse uusi õppesuundi

26.05.21 TEADUSELU ... Nagu igal sügisel, leiab ka seekord Eesti kõrgkoolide valikust uusi ja uuenenud õppekavu, uusi õppesuundi, nanokraade ja praktikavorme. Uuenduste rõhk on digi- ja rohepöördel, aga ka õpetajakoolituse erinevatel tahkudel.

Marju Himma: sotsiaaluuringud selgitavad metsa- ja kliimakokkupõrkeid

24.05.21 ARVAMUS ... Metsa- ja kliimahoiakutes on Eesti elanikud ühes pundis Ida-Euroopa riikidega, näitavad Euroopa Sotsiaaluuringu andmed. Uuringud aitavad mõista, miks meil keskkonna- ja metsaarutelud tihti tuliseks ja konfliktseks kisuvad, leiab Marju Himma Vikerraadio päevakommentaaris.

Tõnu Viik: tarkus teeb alandlikuks, rumalus teeb enesekindlaks

17.05.21 ARVAMUS ... Koroonaviirusest tingitud pandeemia näitas meile, et ükski teine tarkuse allikas peale teaduse ei toiminud. Vaimsete praktikate gurud ei teadnud, kuidas viiruse levikut tõkestada. Poliitiline vaist ja rahva tarkus, talupojamõistus, ei leidnud teed olukorrast välja. Teaduslik mõtlemine leidis, ütles Tõnu Viik Tallinna Ülikooli rektori ametisse vannutamise kõnes.

Video: teaduskonverents "Euroopa horisont"

04.05.21 TEADUSELU ... Eesti Teadusagentuur ja haridus- ja teadusministeerium korraldasid teisipäeval Euroopa Liidu teadus- ja arendustegevuse "Euroopa horisont" avakonverentsi.

Ülikoolid saavad tänavu taas lõpuaktuseid korraldada

06.05.21 EESTI ... Kui eelmisel aastal toimusid paljud lõpuaktused digitaalselt, siis tänavu loodavad ülikoolid, et lõpetajad saavad ka ise üritusele kohale tulla.

Teadlased otsivad miljonitele seeneliikidele nimesid

27.04.21 LOODUS ... Kuigi maailmas on hinnanguliselt kuni 3,8 miljonit seeneliiki, tunnevad teadlased neist vaid umbes 150 000 liiki. Tartu Ülikooli teadlase osalusel valminud artiklis pakub rahvusvaheline teadlasrühm välja uusi võimalusi seeneliikide täpsemaks nimetamiseks.

Hoiatav näide: Valgevene teaduse konnatiigistumine seab ohtu rahvatervise

26.04.21 TEADUSELU ... Tšornobõli tuumakatastroofile järgnes 1986. aasta kevadel suur avalik huvi nii Valgevenes kui ka kogu maailmas. Järgnenud kümnendi algul panustas plahvatuse mõju uurimisse omal moel enamik Valgevene teadlastest. Nüüdseks on Tšornobõli temaatika poliitikute silmis tähtsuse minetanud, rahastus selle uurimiseks kokku kuivanud ning näiteks väikeste kiirgusekoguste mõju rahvatervisele ei tea hästi enam keegi.

"Pealtnägija": Eestisse on leidnud tee sajad välisteadlased

14.04.21 TEADUSELU ... Hoolimata väiksusest ja kohatisest väiklusest on Eesti siiski üha atraktiivsem koht välismaa tippteadlastele, kes saavad siin oma professionaalseid unistusi täita, tuues teadmisi, au ja kuulsust juba Eestile. Viimase 15 aasta jooksul on Eestis tegutsevate välisteadlaste hulk statistika järgi kümnekordistunud ja ületas juba 500 piiri.

Rahva lemmikteadusklipiks valiti Reet Kasepalu lühiloeng

13.04.21 TEADUS 3 MINUTIGA ... Konkursi "Teadus 3 minutiga" rahvahääletus lõppes ja rahva lemmikuks osutus Tallinna Ülikooli nooremteadur Reet Kasepalu, kes uurib rühmatöö tegemist.

Uuring: Eesti teadus on võrdõiguslikkusest kaugel

06.04.21 TEADUSELU ... Endiselt kehtib reegel: mida madalam ametiaste, seda suurem on naiste osakaal ning vastupidi. Ametikohtadega seotud formaalsed nõuded võivad küll näida võrdsed, ent võimalused võrdsed ei ole. Nii tuleb välja Tartu Ülikooli sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskuse (RAKE) vastvalminud uuringust, mis väidab, et soolise võrdõiguslikkusega seotud probleemide tajumist pärsib meritokraatlik suhtumine ning enesetsensuur.

Satelliitide valgus reostab juba terve maakera taevast

30.03.21 UNIVERSUM ... Maamunal pole enam ühtki paika, kus astronoomid saaks segamatult tähti vaadelda. Värske analüüsi järgi võib kosmoseprügist ja satelliitidest tingitud valgusreostus olla tunginud kõikjale.

Eesti teadlaste tehtud kaamerad lähevad järgmisel aastal Kuu peale

26.03.21 UNIVERSUM ... Eesti kosmoseteadlased said Tartu observatooriumis valmis kaamerad, mis lendavad juba järgmisel aastal NASA missiooniga Kuu peale ja hakkavad seal robotkätt juhtima. See on esimene kord ajaloos, kus eestlaste valmistatud instrument saadetakse Kuu pinnale.

Kersna: lainetused grandimahtudes on suur probleem

22.03.21 TEADUSELU ... Teadusagentuuri jagatavate uute teadusgrantide maht on sel aastal aasta varasemast ligi kolm korda väiksem. Haridus- ja teadusminister Liina Kersna selgitas riigikogule, et kogusummas pole grantide rahastus võrreldes eelmiste aastatega siiski langenud, vaid isegi tõusnud. Samas nõuab tähelepanu grandimahtude kõikumine.

Tartu Ülikool tähistab August Rauberi 180. sünniaastapäeva

21.03.21 TEADUSELU ... Esmaspäeval on 180, sünniaastapäev Tartu Ülikooli meditsiinikollektsiooni rajajal professor August Rauberil. Ülikool tähistab koostöös Ahhaa keskusega seda päeva uuendatud anatoomianäitusega.

Arheoloogid leidsid maailma teadaolevalt vanima lemmikloomade surnuaia

01.03.21 TEADUSELU ... Punase mere ääres asuv iidne Egiptuse meresadam Berenice varjab endas ligi kaks tuhat aastat tagasi rajatud loomade surnuaeda. Värsked arheoloogilised leiud osutavad, et tegemist on vanima lemmikloomadele mõeldud matmispaigaga.

Asteroidi tolm kinnitab dinosauruste väljasuremise põhjust

25.02.21 TEADUSELU ... Levinud hüpoteesi järgi põhjustas dinosauruste väljasuremise asteroidi kokkupõrge Maaga, mis tõi kaasa radikaalse kliimamuutuse ja hävitas enamiku tollal eksisteerinud elusorganismidest. Teadlased usuvad, et uued tõendid vaigistavad ka viimased selles teoorias kahtlevad kriitikud, vahendab phys.org.

Lutsar teenetemärgist: koroonaviirus ei lase mul õnnelik olla

23.02.21 EESTI ... Presidendilt Eesti Punase Risti I klassi teenetemärgi saanud meditsiinilise mikrobioloogia professor Irja Lutsar ütles, et kuna olukord koroonaviirusega on Eestis praegu väga halb, ei saa ta tunnustusest täit rõõmu tunda.

President annetab teenetemärgi 17 teadlasele

23.02.21 TEADUSELU ... President Kersti Kaljulaid annetab tänavu 152 teenetemärki, iga kümnes president Kersti Kaljulaidilt teenetemärgi saanu on tegevteadlane.

Marsil maandunud kulgur hakkab uurima iidse järve põhjas olevaid setteid

19.02.21 TEADUSELU ... Marsile jõudnud NASA kulgur Perseverance on varustatud tehnoloogiaga, mis võimaldab senisest tõhusamalt uurida elu võimalikkust planeedi kauges minevikus. Lähima paarikümne aasta jooksul on tõenäoline, et punaplaneedi pinnale jõuab ka inimene.

Tarmo Soomere: sotsiaalteadlased teavad, kui ühiskonnas on pinge kasvanud, kuid ei oska seda leevendada

16.02.21 ARVAMUS ... Saates "Plekktrumm" oli külas mereteadlane ja matemaatik ning Eesti teaduste akadeemia president Tarmo Soomere, kes märkis muu hulgas, et kuigi oleme jõudnud reaalteadustes paljude vastusteni, on ühiskonnateadustes vaja suuri arenguid. Ta selgitas, et sotsiaalteadused suudavad küll öelda, kui ühiskonnas on pinge kasvanud, kuid ei oska seda leevendada. See on järgmine koht, kust oodatakse teadusrevolutsiooni.

Teaduse elutööpreemia pälvisid Toomas-Andres Sulling ja Jüri Talvet

11.02.21 TEADUSELU ... Teaduse elutööpreemia pälvisid sel aastal Põhja-Eesti Regionaalhaigla professor Toomas-Andres Sulling ja Tartu Ülikooli maailmakirjanduse õppetooli professor Jüri Talvet.

Suri lasteneuroloog Tiina Talvik

10.02.21 EESTI ... Teisipäeval suri 82 aasta vanuselt lasteneuroloogia rajaja, professor Tiina Talvik, teatas Tartu Ülikool.

Doktoritöö: keel ei peegelda maailma, vaid aitab saavutada praktilisi eesmärke

03.02.21 TEADUSELU ... Teaduses ja igapäevaelus eeldatakse enamasti, et keel on võimeline osutama keelevälisele reaalsusele, mis eksisteerib keelest ja inimkogemusest sõltumatult. Hiljuti Tartu Ülikooli filosoofia osakonnas doktoritöö kaitsnud Henrik Sova leiab, et selline nägemus keele ja maailma omavahelisest suhtest on olemuslikult eksitav.

Otse kell 12.30: tehnikaülikooli konverents tulevikuülikoolist

20.01.21 EESTI ... Tulevikuks sihte seadev Tallinna Tehnikaülikool korraldab neljapäeval virtuaalse arengukonverentsi, kus kuuleb ülikooli teadlaste ja ekspertide visioone tehnikaülikooli rollist Eestis ja maailmas, hariduse tulevikust ning teaduse ja ülikoolide panusest globaalsete väljakutsete lahendamisse. Konverentsi saab jälgida portaalis ERR.ee algusega kell 12.30.

Doktoritöö: ESA majandusmõju hindamiseks tuleb vaadata eurodest kaugemale

19.01.21 TEADUSELU ... Suurte rahvusvaheliste teadusorganisatsioonidega liitumise majandusmõju hindamisel kiputakse keskenduma liialt ettevõtetes tekkivale lisandväärtusele, mis on vaid liikmelisuse üks tahk. Tervikmõjust aimu saamiseks tuleks vaadata lisaks hoolikamalt ettevõtete käitumises nähtavaid muutusi. Need kipuvad avalduma aga pikema aja jooksul, selgub Tõnis Eerme doktoritööst.

Tiit Land: aeg on elevandiluutornist alla tulla

18.01.21 TEADUSELU ... Ülikooli roll on edendada majandust ja panustada globaalsete väljakutsete lahendamisse. Nende eesmärkide saavutamiseks on vajalik tihendada teadlaste ja ettevõtjate koostööd, leiab Tallinna Tehnikaülikooli rektor Tiit Land.

Riik kavatseb hakata maksma doktorantidele Eesti keskmist palka

17.01.21 TEADUSELU ... Riik kavatseb doktorantidele edaspidi stipendiumi asemel kõrgemat palka maksta, et võimaldada teadustööle pühendumist ja muuta see atraktiivsemaks. Paljude noorte teadlaste jaoks on see ammuoodatud samm, kriitikud muretsevad aga, et plaan võib endaga kaasa tuua vabaduse vähenemise.

Katrin Pihor: teadlasteni jõuab kogu lisaraha

15.01.21 ARVAMUS ... Kogu lisaraha jõuab teadlasteni nii uurimistoetuste, palgaraha kui ka parema taristuna, kinnitab Katrin Pihor, haridus- ja teadusministeeriumi teadusosakonna juhataja

Otse teadlasteni jõuab teadus- ja arendustegevuse lisarahast vaid väike osa

15.01.21 TEADUSELU ... Pärast aastaid teadlaste palvekirju ja protestimarsse, saabus mullu rõõmusõnum, et riik kavatseb teadus- ja arendustegevuste raha hüppeliselt suurendada nii, et see vastaks ühele protsendile SKP-st. Selle tasemeni jõudmiseks, eraldas valitsus 56 miljonit eurot lisavahendeid. Otse teadlastele jõuab aga vaid väike osa rahast.

Jaak Vilo: teadusrahastus uute reformide ootel

10.01.21 ARVAMUS ... Paljud väga head teadlased on jäämas ilma Eesti grandirahata – see pärsib võimekust meelitada doktorante ja seab ohtu ka vajalikud uurimissuunad, kirjutab akadeemik Jaak Vilo algselt Sirbis ilmunud kommentaaris.

Mida toob Eesti teadusele 2021. aasta?

01.01.21 TEADUSELU ... Teaduses on selle aasta olulised märksõnad teadusraha kasvamine ja mitmete koroonaviirusega seotud teemade uurimine. Mida on oodata algaval aastal Eesti teaduses, seda uuris Novaator teaduskommunikatsiooni lektor Arko Oleskilt, neurobioloog Mart Saarmalt ja taimefüsioloogia professor Ülo Niinemetsalt.

Lõppeva kümnendi säravamad ideed: bioteadused

30.12.20 TEADUSELU ... Aasta on peagi läbi. ERR Novaator palus sel puhul paarikümnel Eesti teadlasel meenutada, mida endaga lõppevast kümnendist kaasa võtta ja mis olid nende eriala läbivad märksõnad.

Lõppeva kümnendi säravamad ideed: ühiskonnateadused ja kultuur

30.12.20 TEADUSELU ... Aasta on peagi läbi. ERR Novaator palus sel puhul paarikümnel Eesti teadlasel meenutada, mida endaga lõppevast kümnendist kaasa võtta ja mis olid nende eriala läbivad märksõnad.

Lõppeva kümnendi säravamad ideed: terviseteadused

30.12.20 TEADUSELU ... Aasta on peagi läbi. ERR Novaator palus sel puhul paarikümnel Eesti teadlasel meenutada, mida endaga lõppevast kümnendist kaasa võtta ja mis olid nende eriala läbivad märksõnad.

Lõppeva kümnendi säravamad ideed: loodusteadused ja tehnika

30.12.20 TEADUSELU ... Aasta on peagi läbi. ERR Novaator palus sel puhul paarikümnel Eesti teadlasel meenutada, mida endaga lõppevast kümnendist kaasa võtta ja mis olid nende eriala läbivad märksõnad.

2020. aasta Eesti teaduse ja teaduselu olulisemad sündmused

22.12.20 TEADUSELU ... Tänavu andsid Eesti teadlased olulise panuse, et uurida koroonaviirusega seonduvat. Lisaks koroonauuringutele rõõmustas Eesti teadlasi teadusraha ühe protsendi lubaduse täitumine. Veel leiti võimalus, kuidas renoveerida kiiresti tuhandeid paneelmaju ja Salme laevade mõistatuse lahendamisse saadi ka üks pusletükk juurde.

Maailma teadusaasta säravamad sündmused. Mitte-koroona eri

21.12.20 TEADUSELU ... Koroonaviirus ei olnud ainus teema, mida teadlased tänavu uurisid, märkimisväärseid saavutusi oli paljudes valdkondades. Veenuselt leiti elumärke, mitmed riigid alustasid Marsi-missioone ja ära ei unustatud ka kliimaprobleeme.

Viktoriin: mida mäletad lõppevast teadusaastast

21.12.20 TEADUSELU ... Aasta on peagi läbi ja aeg on teha kokkuvõtteid. ERR Novaatori toimetus pani sel puhul kokku lühikese viktoriini, et meenutada mõningaid humoorikamaid või olulisemaid teadussaavutusi ja tähelepanekuid.

Grandiraha hakatakse jagama algoritmi alusel

15.12.20 TEADUSELU ... Konkurents Eesti Teadusagentuuri jagatud uurimistoetustele on nii tihe, et teadlased võrdlevad süsteemi õnnemänguga. Ebakõlasid tekitab ka raha valdkondlik jaotus, milles nähakse nõukogude aja pärandit. Tänavu algas üleminekuperiood, mis peaks kolme aasta pärast päädima senise fikseeritud rahajaotuse asemel algoritmipõhisega.

Eesti teaduse tippkeskused ootavad selgust tuleviku rahastuse kohta

11.12.20 TEADUSELU ... Eestis on üheksa tippkeskust, mis koondavad eri valdkondade teadlaste kompetentsi ja toetavad noorte teadlaste järelkasvu. Euroopa tõukefondide toel tegutsenud tippkeskused võivad aga uksed sulgeda, sest riik ei ole öelnud, kuidas 2022. aastast neid rahastatakse.

ENTA: kasvava teadusrahastuse taustal jäid kaotajateks noored teadlased

11.12.20 ARVAMUS ... Noored teadlased ei ole mitte mingil juhul koht, kust vananev teadlaskond saaks endale lubada kokkuhoidu. Kui noortele antaks rohkem grante ehk nii-öelda "lotovõite", oleks vähem noori, kes oma oskused ja teadmised välisriiki viivad või teadustee pooleli jätavad, kirjutab Eesti noorte teaduste akadeemia.

Teadusgrantide jagamine tekitab pingeid

09.12.20 TEADUSELU ... 8. detsembril avaldatud Eesti Teadusagentuuri uurimisprojektide konkursi tulemusi kajastav statistika näitab, et humanitaarteadlased küll esitavad palju taotluseid, ent grante määratakse neile vähe. Tänavu komisjonile laekunud 71-st avaldusest rahuldati 11.

Karl Schlossmanni medali pälvis Irja Lutsar

02.12.20 TEADUSELU ... Eesti Teaduste Akadeemia tunnustas Karl Sclossmanni nimelise medaliga meditsiinilise mikrobioloogia professorit Irja Lutsarit, et kõrgelt hinnata tema panust COVID-19 kriisi leevendamisel.

Noor leiutaja leidis lahenduse oma jänese karvaajamisele

30.11.20 TELE/RAADIO ... "Ringvaate" otsestuudios olid külas leiutaja Imre Kirikal ja tema ema Ly Kirikal. Imre, kes kandideerib teiste hulgas õpilasleiujate konkursil, leiutas nimelt karvapüüdja oma 4aastasele jänesele Kikile.

Legendaarne Arecibo raadioteleskoop lõpetab varinguohu tõttu töö

20.11.20 TEADUSELU ... Üks maailma suuremaid raadioteleskoope, Puerto Ricos asuv Arecibo teleskoop lõpetab töö. Ameerika Ühendriikide riiklik teadusfond teatas, et töö jätkamine oleks liiga ohtlik.

Teaduse populariseerija elutööpreemia pälvis Jüri Engelbrecht

13.11.20 TEADUSELU ... Tiiu Silla nimelise elutööpreemia pikaajalise süstemaatilise teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest pälvis mehaanikateadlane ja akadeemik Jüri Engelbrecht. Eesti teaduse populariseerimise auhindu jagati Tartus toimunud teaduskommunikatsiooni konverentsil.

Video: konverents "Koroona õppetunnid teaduskommunikatsioonile"

13.11.20 TEADUSELU ... Reedel toimunud konverentsi fookuses oli teaduskommunikatsiooni roll ja võimalused Eesti ühiskonnas suurte kriisidega toimetuleku toetamisel.

Teadusajakirjanduse sõber 2020 on Irja Lutsar

13.11.20 TEADUSELU ... Eesti teadusajakirjanike seltsi teadusajakirjanduse sõbra auhinna Ökul saab tänavu Tartu ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia ja viroloogia professor Irja Lutsar. Teadusajakirjanike kolleegiauhinna Ökuli muna saab ERR Novaatori toimetaja Jaan-Juhan Oidermaa.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: