Teaduselu

Toimetaja valik: 5 ideed ja teadustööd, mis võivad muuta maailma

21.09.18 ... Nädala alguses kogunesid Iirimaal Dublinis omavahel mõõtu võtma 134 noort teadlast 38 riigist. Lisaks põnevate ja uuenduslike teadusprojektide esitlemisele oli neil maailmale saata ka teisi, sügavama tähendusega sõnumeid. ERR Novaator uuris, mis kriibib noorteadlaste hinge kõige enam.

Arheoloogid loodavad Pirita kloostri püha reliikvia uurimisel parematele vahenditele tulevikus

20.09.18 ... 18.–30. septembrini saab Tallinna Linnamuuseumi fuajees näha Eestis ainsana säilinud keskaegset reliikviat – Pirita kloostri püha reliikviat, mille "Terevisioon" sai eksklusiivselt oma stuudiosse. Reliikviast rääkis lähemalt Tallinna linnamuuseumi arheoloogiakogu hoidja Küllike Tint, kelle sõnul on reliikvia puhul arheoloogidel palju oletusi ja seda tuleb tulevikus paremate vahenditega kindlasti veel uurida.

Nahkhiirte uurimine tõi Eesti noorteadlasele rahvusvahelisel konkursil teise preemia

19.09.18 ... Eesti noor teadlane Karl Hendrik Tamkivi pälvis Iirimaal Dublinis toimunud Euroopa Liidu noorte teadlaste konkursil (EUCYS) teise preemia. Võidu toonud teadustöö raames tehtud tähelepanekud aitavad kaitsta nahkhiiri inimtegevuse kahjuliku mõju eest.

TTÜ 100. sünnipäeva kontsertlavastus "Tulevik algas eile"

17.09.18 ... Esmaspäeval tähistas Tallinna Tehnikaülikool oma 100. aastapäeva, mille puhul valmis kontsertlavastus "Tulevik algas eile".

Tallinna Tehnikaülikooli uus lühinimi on TalTech

17.09.18 ... Tallinna Tehnikaülikool (TTÜ) hakkab edaspidi rahvusvahelises turunduses kasutama lühendit TalTech. Varem kasutas TTÜ rahvusvaheliselt lühendit TUT, mis tulenes ülikooli ingliskeelsest nimetusest Tallinn University of Technology.

HIV-vastasest tinktuurist plasti lagundavate liblikateni – Eesti noor teadus Dublinis

17.09.18 ... Milliste putukatega saab päästa maailma plastprügist? Kuidas paranda nahkhiirte elujärge? Kas ravimtaimetinktuurist võiks olla abi HIV vastu? Neile ja teistele küsimustele otsisid vastust 30. korda toimuvale Euroopa Liidu noorteadlaste konkurssile Eestit esindama sõitnud noored.

Otse kell 14: TTÜ tähistab 100. sünnipäeva aktusega

17.09.18 ... Esmaspäeval tähistab Tallinna Tehnikaülikool oma 100. aastapäeva aktusega, mida algusega kell 14 saab vaadata ERR.ee vahendusel. Õhtul kell 19.25 algavat pidulikku kontserti kannab üle Eesti Televisioon.

Tehnikaülikooli juubelil avatakse teadlase ja riigimehe Endel Lippmaa büst

16.09.18 ... 17. septembril, Tallinna Tehnikaülikooli 100. aastapäeval avatakse tippteadlase ning riigimehe Endel Lippmaa rinnakuju, mis asub ülikoolilinnaku Akadeemikute alleel.

Pilanobelite galal võidutsesid voodoo-nukud ja inimsööjad

14.09.18 ... USA-s neljapäeval 28. korda toimunud tseremoonial jagati sel aastal preemiaid nii täiesti kasutute tähelepanekute kui ka praktiliste meditsiiniliste abivahendite loomise eest.

Kust sa tead? | zooloog kontrollib Peeter Ernitsa väidet homoseksuaalsuse kohta

11.09.18 ... "Ei saa kuulutada erandeid normiks. See on mulle praegu kõige rohkem vastukarva. Ma olen hariduselt bioloog ja tean väga hästi, mida bioloogias tähendab norm. Homoseksuaalsus ei kuulu normi piiresse," ütles eile Peeter Ernits Postimehele antud intervjuus. Lasime Tartu Ülikooli zooloog Marko Mägil kommenteerida kaheldava väärtusega väidet.

Radikaalne plaan piiraks eesti teadlastel maailma tippajakirjades avaldamist

07.09.18 ... Euroopas küpsev plaan S võib tähendada, et eesti teadlased ei saa tulevikus avaldada oma teadusartikleid maailma tippajakirjades Nature ja Science, sest nende lugemise eest tuleb maksta.

TTÜ akadeemikute alleele lisandus Endel Lippmaa büst

07.09.18 ... Tallinna Tahnikaülikooli (TTÜ) juurde akadeemikute alleele on paigaldatud akadeemik Endel Lippmaa büst.

Rektorite nõukogu uueks esimeheks sai Mait Klaassen

06.09.18 ... Eesti Maaülikooli rektor Mait Klaassen vahetab välja viimased kolm aastat nõukogu juhtinud Tallinna Ülikooli rektor Tiit Landi.

Raport: Eesti teadus ja ettevõtlus astuvad erinevat jalga

05.09.18 ... Täna avaldati OSKA raport, millest ilmneb, et Eesti teaduse tugevused ei ole kooskõlas nende ettevõtlusvaldkondadega, mis Eestis on konkurentsivõimelisemad.

Tehnikauudised: tehisintellekti ülemvõimust päästev rumalus ja silmaliigutustest isiksuseomadusi tuvastav tarkvara

03.09.18 ... Inimeste suhted tehisintellektiga on jätkuvalt kahetised. Ühelt poolt nähakse selle tohutut kasu teatud probleemide lahendamisel ja teaduses, teisalt peljatakse jätkuvalt seda, et mingil hetkel viib tehisintellekti edasiarendamine inimkonna hukuni, mille vastu on viimane aeg võtta meetmeid.

Usalda, aga kontrolli: suur osa teadustulemustest jääb ühekordseks hitiks

28.08.18 ... Suurt osa eksperimentaalse sotsiaalteaduse vallas avaldatud katsetulemustest pole võimalik korrata, viitab maailma tippajakirjades ilmunud 21 uurimuse paikapidavust kontrollinud teadlasrühma analüüs.

Ülevaatelugu Tartu Ülikooli rektori inauguratsioonist

24.08.18 ... Tartu Ülikooli uus rektorile professor Toomas Asserile anti tänasel inauguratsioonil lahendamiseks mitu küsimust ning huvitavat mõtet, mille üle järgneval viiel aastal juurelda ning mille nimel tegutseda.

Rektor valitsusele: on viimane aeg liikuda ümberjagamismajanduselt teadmuspõhisele

24.08.18 ... Täna andis ametivande Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser, kes oma inauguratsioonikõnes tõi välja nii muudatused, mida peab ülikooli sees tegema, kui ka selle, kuidas teenida ühiskonda, sealjuures näiteks tuletades valitsusele meelde, miks on tarvis liikuda ümberjagamismajanduselt teadmuspõhisele majandusele.

Mida uurivad Eesti teadlased nanomeditsiinis ja -toksikoloogias?

24.08.18 ... Nano- on moesõnake, mille lisamine näiteks pakendile justkui tõstab selle toote teadusinnovaatilist väärtust. Mis need nanoosakesed on, kus neid kasutatakse ja mis eelised, kuid ka ohud kaasnevad nanoosakeste kasutamisega, seda uurivad Keemilise ja Bioloogiise Füüsika Instituudi teadlased Anna-Liisa Kubo ja Olesja Bondarenko, kes õige pea korraldavad sel teemal seminari.

Välisdoktorantide sissetulek tõuseb 1100 euroni

23.08.18 ... Haridus- ja Teadusministeeriumi haldusalas tegutsev Sihtasutus Archimedes hakkab alates septembrist maksma parimatele Eesti ülikoolides õppivatele välisdoktorantidele lisaks doktoranditoetusele 440 euro suurust doktorandistipendiumi, mis tõstab doktorantide sissetuleku 1100 euroni ehk keskmise netopalgani kuus.

Eesti ei täida enamikku teaduse ja arenduse vallas seatud eesmärkidest

22.08.18 ... Ehkki mitmed Eesti teaduse olukorda kirjeldavad näitajad peegeldavad Eesti teadlaste head taset, jääb suur osas 2020. aastaks seatud teaduse ja arenduse (TA) alaseid eesmärke Eestil täitmata, selgub kolmapäeval avaldatud analüüsi tulemustest.

Oodatakse kandidaate akadeemilise naisteadlase aunimetusele

22.08.18 ... Eesti Akadeemiliste Naiste Ühing (EANÜ) kuulutas välja konkursi aunimetustele aasta akadeemiline naisteadlane ja aasta akadeemiline noor naisteadlane.

Pseudoteadust saab toota massides, faktid sünnivad ajaga

13.08.18 ... Esoteerika, astroloogia, lame maa, MMS, kristallid. Osadele inimestele tekitavad need märksõnad teaduse pähe müüduna nalja, kuid teiste jaoks tähendavad need päriselt ka lahendust igapäevastele reaalsetele probleemidele. Miks tundub just viimasel ajal, et inimesed on muutunud kergeusklikemaks pesudoteaduse osas ning skeptilisemaks teadlaste suhtes, kes näevad aastaid oma tulemuste nimel vaeva?

Teadusraha jõudmiseks protsendini SKTst on vaja erakondadeülest kokkulepet

11.08.18 ... Teadusraha osakaal riigieelarves jääb alla strateegiates, valimisprogrammides ja koalitsioonilepetes lubatule. Miks see nii on, selgitasid politiikud Arvamusfestivali teadusala arutelus.

Teadlased: tselluloositehase juhtum õpetas mõndagi akadeemilisest vabadusest

10.08.18 ... Esimene ja ainus suur avalik arutelu, kuhu teadlased Eestis sekkusid, oli fosforiidisõda 1980ndatel. Viimasest aastast on meil järgmine selline juhtum – puidurafineerimise tehas. Mõlemad juhtumid on näited sellest, mis on akadeemiline vabadus ja mis seis on meil sellega ühiskonnas tervikuna.

Kas teaduses võiks naised ja mehed lüüa lahku nagu tippspordis?

10.08.18 ... Professorite ja grandisaajate hulgas on vähem naisi. Eesti Taduste Akadeemia 72 akadeemikust vaid neli on naised. Selgelt on teaduses vähem naisi, eriti juhtivatel ametikohtadel. Miks see nii on, räägiti arutelus "Kas sookvoodid on koledad sookollid? Arutelu teadusmaastiku näitel".

Noored leiutajad mõtlevad suvekoolis uusi tooteid ja teenuseid välja

27.07.18 ... Kogu selle nädala on 80 tehnoloogiahuvilist noort nuputanud Tallinnas toimuvas suvekoolis Hüppelaud välja uusi tooteid ja teenuseid, näiteks veebileht firmasiseste uute tutvuste leidmiseks, virtuaalreaalsuse rakendus, kus saab läbi viia teaduskatseid ja palju muud.

TTÜ noorteadlane asub maineka grandi toel uurima tulevikutööd

27.07.18 ... TTÜ Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi vanemteadur Vasilis Kostakis sai täna Euroopa Teadusnõukogu (ERC) maineka alustava teadlase grandi. Eesti Teadusagentuuri kinnitusel on Tallinna Tehnikaülikool seekord ainus ERC alustava teadlase grandi uurimistoetuse saaja Eestis. 

Riina Sikkut: Eesti on personaalmeditsiini osas teistest mitu sammu ees

14.07.18 ... Eesti on küll tugev digiriik, kuid e-tervise võimekuse saavutamiseks on meil vaja hoopis lisaks saada andmeid, mida kogutakse välismaal, leiab tervise- ja tööminister Riina Sikkut. Eesti geeniteadlased koos ministri ja rahvusvaheliste ettevõtjatega tõstatasid selle teema sel nädalal Toulousis toimunud teadusfoorumil ESOF.

Noorteadlane: et näha Eesti teaduse eeliseid, tuleb minna välismaale

13.07.18 ... Tartu Ülikooli noorteadlane Elin Org esines täna üleilmsel teadusfoorumi ESOF peapaneelis, kus räägiti ebavõrdsusest Euroopa teaduses. Ta esitas küsimuse, kuidas Euroopa ääremaad, nagu Eesti, võiksid saada võrdväärset rahastust, et teha samasugust tippteadust nagu Euroopa teadlased.

Eesti viis üleilmsele teadusmessile e-tervise, post-kvant turvalisuse ja targa linna

11.07.18 ... Sel nädalal toimub Prantsusmaal Toulouse's üleilmne teadusfoorum EuroScience Open Forum (ESOF), kus Eesti teadusest esitletakse personaalmeditsiini, nutikat linnakeskkonda, e-tervist ja küberturvalisust.  

Aaviksoo: riik soovib TTÜ Tartu kolledži sulgemist

06.07.18 ... Riik otsib võimalusi kõrgharidusmaastiku korrastamiseks. Tallinna Tehnikaülikooli rektori Jaak Aaviksoo sõnul soovib riik, et ülikool sulgeks oma Tartu kolledži.

Ministeerium tahab õigushariduse koondada vaid Tartusse

06.07.18 ... Haridus- ja teadusministeerium soovib, et 2019. aasta sügisest õpetataks õigusteadust vaid Tartu Ülikoolis. Samas jääb segaseks, kuidas seda saavutada kavatsetakse.

Eestil on lootust CERNiga liituda kõige varem aasta pärast

05.07.18 ... Ligikaudu pooleteise aasta eest käisid Eesti teadlased välja mõtte, et Eestist võiks saada Euroopa Tuumauuringute Keskuse ehk CERNi liikmesriik. Tegu on pika ja kuluka protsessiga, kuid nüüd CERNist esmasele pöördumisele saadud vastus annab lootust, et Eesti liikmelisus saab lähiaastatel teoks.

Doktorantide lood – milleks ikkagi see teekond ette võtta?

04.07.18 ... Kevadel tõime lugejateni lood mitmesugustest (peamiselt rahalistest) väljakutsetest, millega doktoriõppes olijad igapäevaselt rinnutsi seisavad. Kõigist neist hoolimata alustavad ja jätkavad doktorantuuri igal aastal sajad noorteadlased. Tekib õigustatud küsimus – milleks? 

Nobeli laureaat: teadlased peaksid kindlustama oma avastuste kasutamise

03.07.18 ... Keemikud saavad inimesi teadustulemustele kaubandusliku vormi andmisel küll aidata, kuid vaid juhul, kui viimased oma vajadusi kirjeldada oskavad, leiab Nobeli keemiapreemia laureaat Robert H. Grubbs.

Teadlane selgitab: kuidas alusteadus meie nutitelefoni jõuab?

30.06.18 ... Tehnoloogiad, mis tegid võimalikuks iPhone'i loomise, pärinevad uurimistöödest, mis on ajendatud kas puhtast teaduslikust uudishimust või utoopilistest insenertehnilistest probleemiasetustest.

Rakkude tundmine aitab mõista, kuidas maailm toimib

28.06.18 ... Kõik elusorganismid koosnevad rakkudest. Esimene tutvus rakkude bioloogiaga tehakse juba põhikoolis. 11. juunil esitleti Tartu Ülikoolis esimest eestikeelset rakubioloogia õpikut ja nüüd saab iga inimene selle abil paremini iseend ja elusloodust tundma õppida.

Stephen Hawking maeti Westminster Abbey kirikusse

15.06.18 ... Kuulsat füüsikut kogunes reedel Westminster Abbey kirikusse ära saatma tuhatkond inimest, Euroopa Kosmoseagentuur saatis lähima musta augu suunas Hawkingi sõnumi rahust ja lootusest.

Signe Ratso: vabaettevõtlus ei suuda lahendada enam kõiki Eesti probleeme

15.06.18 ... Euroopa Komisjon esitas hiljuti ettepaneku eraldada järgmisel eelarveperioodil teadusuuringuteks ja innovatsiooniks peaaegu 100 miljardit eurot. ERR Novaator istus maha Euroopa Komisjoni teaduse ja peadirektoraadi asepeadirektori Signe Ratso ja haridus- ja teadusministeeriumi asekantsleri Indrek Reimandiga, et uurida, mida tähendab uus raamprogramm Eesti teaduse ja ettevõtete jaoks.

Eesti Teaduste Akadeemia otsib seitset uut liiget

07.06.18 ... Eesti Teaduste Akadeemia valib sel talvel seitse uut liiget, sobivaid kandidaate saab esitada oktoobrini.

Aimar Ventsel | Alternatiivfakti alternatiivsus

29.05.18 ... Soovitan olla ettevaatlik väitega "aga selle ülikooli teadlased tõestasid, et…", sest teise ülikooli teadlased võib-olla jälle tõestasid antud tõestuse kitsaskohad ära. See kõik ei tähenda, et fakte pole olemas, lihtsalt nende tõestamine võib teine kord olla märksa pikem protsess kui arvatakse, kirjutab Aimar Ventsel.

Teame maailmast rohkem kui Newtoni ajal, kuid teadmiste lahutamatu osa on määramatus

19.05.18 ... Kuidas teadus, teadlased ja neid ühendavad organisatsioonid saaksid panustada nii akadeemilise kogukonna kui ka kogu ühiskonna arengusse?

Ülikoolid andsid riigikogu komisjonile ülevaate õppekavadest

15.05.18 ... Haridus- ja teadusministeerium soovib, et kõik avalik-õiguslikud ülikoolid vaataks kriitilise pilguga üle oma õppekavad. See võib tähendada teatud erialadel vastuvõtu vähendamist või õpetamise lõpetamist.

Teadlased jagavad fotosid, kus veidralt kujutatud teadus ajab naerma

08.05.18 ... Teadlased on hakanud sotsiaalvõrgustikes jagama pilte, millel kujutatud teadlased ja teadustöö on lavastatud, sisult ebaloogiline ning seetõttu ka väga naljakas.

Kahe ja poole rektori kokkulepe ehk akadeemilisest vabadusest

05.05.18 ... Rektorite kokkulepe häirib teadlasi, kuna rikub akadeemilist vabadust ja irdub teadusliku maailmapildi alustõdedest, leiab Sirbi arvamusloos Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi vanemteadur Andi Hektor.

Asjatundmatu on mõõta kirjandusteadust füüsika standarditega

05.05.18 ... Humanitaarteadlased tunnevad sageli survet, et neid soovitakse hinnata loodus- ja täppisteaduste meetoditega. Miks see pole hea mõte ning kuidas humanitaarias siiski hindamiste kaudu kvaliteeti tagada, selgitas Hannoveri Leibnizi ülikooli ja Zürichi ülikooli teadusfilosoof professor Paul Hoyningen-Huene.

Kadri Aavik: ülikoolidest on saanud teadlaste energiat imevad vampiirid

28.04.18 ... Ülikoole kui organisatsioone toidab ja hoiab elus akadeemiliste töötajate tasustamata ja vabal ajal tehtud töö.

Tartus panid õpilased oma keemiateadmised praktikas proovile

27.04.18 ... Uute teadmiste omandamine on möödapääsmatu ka koolivaheajal, vähemalt Tartus. Teaduspäeval hangiti Tartus keemiavallas teadmisi veidi teistsugusel kujul kui koolipingis.

Toomas Asser jätkab arstikohustustega juuli lõpuni

26.04.18 ... Tartu Ülikooli rektoriks valitud neurokirurgia professor Toomas Asser ütles, et arstikohustuste täitmist jätkab ta juuli lõpuni.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: