Teaduselu

Miks reaalteadused on "päris" teadused, aga humanitaarteadused mitte?

02.07.20 ... Humanitaar- ja reaalteadused on justkui kaks erinevat maailma. Miks need kaks kultuuri omavahel pingestatud on ja kas näiteks kvantkirjandusest võiks leida üksteist täiendavaid ühisosi? Nimelt on kvantkirjandus kirjandusžanr, mis leiab inspiratsiooni kvantteooriast. Novaatori podcast'is selgitab teemat lähemalt Tallinna ülikooli kultuuride uuringute doktorant Taavi Remmel.

Tallinna Ülikooli rektori kohusetäitjaks saab Priit Reiska

18.06.20 ... Kuna Tallinna Tehnikaülikooli rektoriks valitud Tiit Landi töö Tallinna Ülikoolis lõpeb 31. augustil, otsustas ülikooli nõukogu, et alates 1. septembrist täidab rektori kohuseid senine õppeprorektor Priit Reiska.

Karsten Staehr: Eesti ülikoolides võiksid töötada eestikeelsed professorid

18.06.20 ... Eesti keelt rääkivate doktorantide vähesus ei ole uus probleem. Eestlastest doktorante on olnud keeruline värvata juba pikemat aega. Uus on aga see, et teaduse globaliseerumise ja piiride avanemisega on vabu doktorantuurikohti hakanud täitma välismaalased, kirjutab Karsten Staehr.

ETAg-i hindamisnõukogu: kuidas jagatakse Eesti Teadusagentuuri uurimistoetuste raha?

12.06.20 ... Eesti Teadusagentuuri hindamisnõukogu kirjeldab vastuseks sotsiaalmeedias ja ajalehes Sirp kõlanud kriitikale uurimistoetuste jagamiseks kasutatavaid põhimõtteid.

Maailma ülikoolide edetabelid: Tartu Ülikool parandas kohta, TTÜ langes

11.06.20 ... Võrreldes läinud aastaga on Eesti suuremate ülikoolide positsioon maailmas veidi muutunud. QS pingerea järgi on Tartu Ülikool tõusnud 285-ks, Tallinna Tehnikaülikool poolesaja koha võrra langenud ning Tallinna Ülikool püsib edetabelis mullusel kohal. CWUR pingereas on kõik Eesti ülikoolid viimase aastaga veidi kukkunud.

Toidutehnoloog: taimsete valkude pealetungi aeglustab eestlaste identiteet

09.06.20 ... Eesti teadlane Mari-Liis Tammik sai USAst 250 000 eurot toetust, et otsida lihale taimseid alternatiive. Taimsete toodete arendusjuhina tegeleb ta Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskuses (TFTAK) kaeravalgust "lihatoodete" arendusega, vahendab Taimne Teisipäev.

Minister esitas teaduspoliitika komisjoni uued liikmed

09.06.20 ... Haridus- ja teadusministeerium saatis kooskõlastusringile valitsuse korralduse, millega kinnitatakse teaduspoliitika komisjoni uus koosseis.

Piret Voolaid: uurijatöö on kui pendelränne teaduse ja selle praktiliste väljundite vahel

05.06.20 ... Möödunud nädalal sai Piret Voolaid teada, et on pälvinud folkloristika aastapreemia, mida annab välja Akadeemiline Rahvaluule Selts koostöös Eesti Kultuurkapitali Rahvakultuuri sihtkapitaliga.

EKA senat nimetas David Vseviovi emeriitprofessoriks

25.05.20 ... Eesti Kunstiakadeemia (EKA) senat nimetas Kunstiteaduse ja visuaalkultuuri instituudi (KVI) professor David Vseviov emeriitprofessoriks alates 1. septembrist.

Peep Palumaa: kuidas elab Eesti teadus?

22.05.20 ... Kuna me ei tea, missugune kriis või skandaal meid ees ootab, on mõistlik hoida igaks juhuks toimekana mitme valdkonna spetsialiste – toetada teadust laiapõhiselt, leiab Tallinna tehnika­ülikooli proteoomika professor Peep Palumaa

Teadlaste võidujooks viirusega on hoo sisse saanud

20.05.20 ... Maailmas on registreeritud 945 koroonaviiruse vaktsiini või ravi leidmisega seotud teadusuuringut. Paljulubavaid on nende seas palju, kinnitab Euroopa Ravimiameti uudsete ravimite komitee liige Toivo Maimets.

Aaviksoo: 20-30 aasta pärast ei ole meil eestikeelseid õppejõudusid

20.05.20 ... Kuivõrd Eesti taustaga noored ei lähe doktoriõppesse, ei ole meil 20-30 aasta pärast eestikeelseid õppejõudusid, tõi Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) rektori kohalt sügisel lahkuv Jaak Aaviksoo "Vikerhommikus" välja Eesti kõrghariduse ja teaduse ühe suurema probleemi.

TTÜ nõukogu valis Tiit Landi ülikooli uueks rektoriks

18.05.20 ... Tallinna Tehnikaülikooli nõukogu valis ülikooli uueks rektoriks praeguse Tallinna Ülikooli rektori Tiit Landi.

Tallinna Tehnikaülikool valib esmaspäeval rektori

18.05.20 ... Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) nõukogu valib esmaspäeval kolme kandidaadi seast järgmiseks viieks aastaks ülikoolile uue rektori.

Akadeemilised ühendused soovitavad majanduspaketi loomisel teadlasi kaasata

15.05.20 ... Akadeemilised ühendused saatsid täna Riigikogule ja Vabariigi Valitsusele pöördumise, kus soovitavad moodustada majanduskriisi lahendamiseks nõustav ekspertide kogu. Valitsuse kriisiaegne majanduspakett peaks nende sõnul toetama innovatsiooni, töötajate õigusi ja ettevõtluse keskkonnasõbralikkust.

Ülevaade: milliseid uusi õppesuundi toob ülikoolidesse sügis?

14.05.20 ... Muutuv maailm vajab asjatundjaid uutel elualadel. Sügisest saab Eesti ülikoolides õppida nii andmeteadust ja meediainnovatsiooni kui ka keskkonnasäästlikku kalandust ja tippjuhtimist. Kui e-õppe osakaal üha kasvab, siis välistudengite vastuvõtt võib takerduda koroonapiirangutesse.

Teaduslik jõukus koguneb kergemini väikeriikides

05.05.20 ... Riigi teaduslik jõukus sõltub teadus- ja arendustegevusse suunatava rahavoo asemel eeskätt riigi suurusest, avatusest ja demokraatlikust minevikust, selgub hiljutisest analüüsist. Kuigi väiksus ja riigi läbipaistvus annab Eestile maailmas eelise, võib osutuda valdkonna alarahastamine siiski ohtlikuks eksperimendiks.

Renno Veinthal: tehnikaülikooli teadustöö viljakus on suurenenud

02.05.20 ... TalTechi teaduspublikatsioonide viidatavus on kasvanud võrdluses 2014. aastaga ligikaudu 25 protsenti, teaduspublikatsioonide arv on kümne aastaga kahekordistunud ja ettevõtluskoostöö on viimase 10 aasta jooksul kasvanud ligi kolm korda, kirjutab Renno Veinthal vastuseks Ago Samosoni arvamusloole "Eesti teadus surmahirmus".

Koroonatestideks kogutud materjalis leidub väärt infot ka teiste haigustekitajate kohta

29.04.20 ... Kui praegu uuritakse koroonaviiruse proove selle nurga alt, kas nendes leidub koroonaviiruse jälgi, siis tegelikult sisaldavad testid palju rohkem infot. Teadlastel oleks võimalik uurida, millised teised bakterid või viirused haiguse kulgu võivad mõjutada.

Variatsioonid variolatsiooni teemal ehk "ilusad tüdrukud saavad paremini mehele kui rõugearmilised"

29.04.20 ... Ajal, mil uus viirushaigus on alustanud inimkonna proovile panemist, on arusaadavalt huvi selle teema vastu kõrgendatud. Alar Karise algselt ERM-i blogis ilmunud essees ongi jutuks nakkushaigused, täpsemalt võitlus rõugete vastu.

Ago Samoson: Eesti teadus surmahirmus

29.04.20 ... Pandeemia peaks lülitama sisse uue mõtlemise ning vastutuse tunnetamise ka õpetlaste ringis, kriitiliselt peaks üle vaatama senised normid ja eesmärgid. Meil tuleb aktsepteerida põhjuslikke seoseid ning vastutusi, mida pidasime seni võimalikuks eirata nagu tühja viiruselaborit ja sinna maetud raha Tartus, kirjutab Ago Samoson.

Eesti teadlase leiutatud sensor võib olla abiks hingamisraskustega inimeste ravil

26.04.20 ... Koroonaviiruse saanud patsiendid, kes haigust raskemalt põevad, kannatavad tugevate hingamisraskuste käes ning edaspidi võib selliseid inimesi aidata Tallinna tehnikaülikooli Seebecki instituudi emeriitprofessori Mart Mini leiutis - randme ümber kinnitatav sensor, mis annab infot nii kopsude töö, hapniku omastamise kui ka südamerütmi kohta, mida seiratakse korraga ja reaalajas.

Dagmar Narusson: avatud dialoog ja ebakindluse tolereerimine eriolukorras

26.04.20 ... Üsna inimlik on, et me tahame õigeid lahendusi ja tahame kontrolli olukorra üle. Eriti soovime, et keegi teine kontrolliks meie elu ja ütleks, mis on õige. Siiski, me võidame rohkem, kui oleme suutelised kuulama polüfooniat ehk erinevaid seisukohti, kirjutab Dagmar Narusson.

Tõnu Viik: viirus, teadus ja poliitika

23.04.20 ... Ainus inimtüüp, keda koroonakriisi ajal veel koos teadlastega kuulatakse, on majandusanalüütikud, kes hindavad majandussurutise mõjusid ning prognoosivad rahaturgude ja aktsiate käitumist, arutleb Tõnu Viik.

TTÜ rektorikandidaatide debatt: kõikuvast õppekvaliteedist rohelise linnakuni

22.04.20 ... Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) rektorikandidaadid Tiit Land, Jarek Kurnitski ja Jaak Aaviksoo vastasid kolmapäevasel debatil tudengite küsimustele, mis ulatusid õppekvaliteedist maine ja rohelise linnaku loomise võimalusteni.

Tiit Maran: loomaaedade karm aeg

20.04.20 ... Loomaaedadel, sealhulgas Tallinna loomaaial, on kohustus püsima jääda, et pärast pandeemiat oma missiooniga edasi minna. Tuleb teha kõik, mis võimalik, et tagada loomaaia vastutusel olevate loomadele igapäevane söök ja hooldamine ning tuleb hoida alal kompetentsi, et olla võimelised täitma oma funktsiooni ka koroonajärgses maailmas, kirjutab Tiit Maran.

Aastaid tühjana seisnud tipplabor käivitatakse koroonaviiruse uuringuteks

17.04.20 ... Haridus- ja teadusministeerium toetab lisaeelarvega teadus- ja arendustegevust nelja miljoni euroga. Muu hulgas on selle raha eest plaanis käima saada seni tühjana seisnud kolmanda taseme labor Tartu ülikooli siirdemeditsiinikeskuses.

Selgunud on Eesti parimad õpilasteadlased

13.04.20 ... Selgunud on tänavuse õpilaste teadustööde riikliku konkursi võitjad. Gümnaasiumiastmes pälvisid esikoha Hipp Saar Hugo Treffneri Gümnaasiumist ja Anna Pauliina Rumm Tallinna Reaalkoolist. Põhikooliõpilastest tunnistati parimaks Anni Hipp Visla Risti Põhikoolist ja Kristin Poopuu Saaremaa Ühisgümnaasiumist.

TÜ teaduskool alustab videoloengute nädalat kõigile huvilistele

12.04.20 ... Tartu ülikooli teaduskool alustab esmaspäevast videoloengute nädalaga - iga päev peab mõni teadlane või õppejõud pooletunnise loengu, mida kõik soovijad kodus arvutiekraani vahendusel jälgida saavad. Ka loengu käigus tekkinud küsimused ei jää vastuseta.

Teadlased esitasid uurimistoetuste voorus 416 taotlust

09.04.20 ... Eesti teadusagentuurile laekus uurimistoetuste taotlusvoorus järgmisel aastal algavatele uurimisprojektidele kokku 416 taotlust. Kolmveerand neist olid rühmagrandi taotlused, 78 ja 37 taotlust vastavalt stardi- ja järeldoktorigrantidele.

Suri molekulaarbioloog Erkki Truve

08.04.20 ... Tallinna Tehnikaülikooli teatel on meie seast lahkunud molekulaarbioloog Erkki Truve.

Teadusagentuur koostab ülevaadet eriolukorraga seotud uuringuteemadest

06.04.20 ... Eesti Teadusagentuur on asunud koostama ülevaadet eriolukorraga seotud uuringuteemadest ja uuringuvajadustest. Kuidas viia kokku teadlased, kes võiksid osata lahendusi leida, ja ametkonnad, kes keerdküsimustega rähklevad, sellest rääkis Vikerraadio saates "Labor" Eesti Teadusagentuuri juhatuse esimees Andres Koppel.

Immunoloogi hinnangul valmib koroonaviiruse ravi enne vaktsiini

05.04.20 ... Koroonaviirusse nakatanute arv maailmas on ületanud miljoni piiri, kuid tõhusad ravi ja ennetusmeetmed puuduvad. Immunoloogi Tanel Mahlakõivu sõnul valmib koroonaviiruse ravi enne vaktsiini.

Eesti teadlane hakkab suure grandi toel uurima iidsete eurooplaste elukäiku

01.04.20 ... Saamaks teada, kuidas toimis eelajaloolises Euroopas poliitika ja ebavõrdsus, eraldas Euroopa Teadusnõukogu kolme riigi teadlastele kokku ligi kaks miljonit eurot. Eesti, Ühendkuninriigi ja Itaalia teadlased seostavad uute uurimismeetodite abil iidse inimese elu ja surma.

Suri akadeemik Enn Tõugu

01.04.20 ... Esmaspäeval, 30. märtsil suri 85-aastasena akadeemik ja arvutiteadlane Enn Tõugu, kes pani muu hulgas aluse eesti arvutiteadusele.

Soomere viirusepuhangust: kriitilise tähtsusega on kõigi stsenaariumite teadvustamine

31.03.20 ... Kui seoses koroonaviirusega realiseerub niisugune süsimust stsenaarium, mida ei ole osatud ette näha, on asjad halvasti. Järelikult on oluline, et oleks teadvustatud igasugused stsenaariumid, rääkis "Vikerhommikus" Eesti Teaduste Akadeemia president professor Tarmo Soomere.

Tartu Ülikool pakub riigile abi koroonaviiruse puhangu lahendamiseks

27.03.20 ... Tartu Ülikoolil on olemas intellektuaalsed ressursid ja taristu, mida ülikool oleks valmis koroonaviiruse puhangu lahendamiseks pakkuma. Siiani ei ole ülikooli pakutud abi vastu võetud.

Haridusministeerium soovib muuta doktorandid nooremteaduriteks

26.03.20 ... Plaanitava seadusmuudatusega lõpetataks praeguste doktoranditoetuste maksmine ja ülikoolid võtaks doktorandid tööle nooremteaduritena. Sammuga loodetakse vähendada doktorantuurist väljalangemist ja tõsta ühiskonnas doktorikraadi mainet.

Koroonat trotsides: doktoritööd saavad kaitstud veebisillaga

25.03.20 ... Teadustöö ei jää eriolukorra tõttu tegemata. Eelmisel nädalal kaitsti Tallinna Ülikoolis kaks doktoritööd veebisillaga. Sama lahendust kasutasid sel nädalal ka Tartu Ülikool ja Tallinna Tehnikaülikool.

Tiit Land: tehnikaülikool vajab stabiilsusperioodi ning töörahu

25.03.20 ... Tehnikaülikooli rektoriks pürgiv Tiit Land lubab teha kõik selleks, et igale ülikoolipere liikmele meeldiks ülikoolis töötada. TTÜ suurema eesmärgina näeb Land 10-15 aastaga Põhjamaade tehnikaülikoolide taseme saavutamist.

Jarek Kurnitski: rektorivalimistel vajab TTÜ lendstarti

25.03.20 ... Tartu Ülikool ja Tallinna Ülikool on arenenud TTÜ-st kiiremini eelkõige teadustulemust arvestades, tunnistab tehnikaülikooli rektoriks pürgiv Jarek Kurnitski. Ühe konkreetse sammuna tahab ta tugevdada ülikooli sidet ettevõtetega ja selgelt välja mängida positsiooni ettevõtluse ja majanduse seisukohalt kõige olulisema ülikoolina.

Jaak Aaviksoo: kas tehnikaülikool peaks suurendama oma turuosa?

25.03.20 ... TTÜ rektoriks tagasi pürgiva Jaak Aaviksoo jaoks on strateegiline valik, kas tehnikaülikool peaks seadma oluliseks eesmärgiks suurendada oma turuosa Eesti kõrgharidusõppes, sh avardades vastuvõttu, konsolideerides teisi valdkondlikke (õppe)asutusi ja astudes teisi mahu kasvule suunatud samme.

Graafik: ministeeriumid tellivad 32 uut rakendusuuringut

19.03.20 ... Kaheksa ministeeriumit tellivad teadlastelt kokku 32 rakendusuuringut kogueelarvega 1, 79 miljonit eurot. Uuringute abil loodavad ministeeriumid kujundada teadmistepõhist poliitikat ja lahendada päevakajalisi probleeme.

Oliver Laas: kollektiivse intellekti mobiliseerimine

17.03.20 ... Intelligentsus on nii indiviidide kui ka kollektiivide omadus. Praegune pandeemia pakub mitmeid kollektiivse intellekti näiteid. Samal ajal võib kollektiivne käitumine viia ka kõigile kahjuliku rumaluseni, mille vältimine võiks olla meie kõigi huvides, sedastab Oliver Laas Vikerraadio päevakommentaaris.

Ülikoolides jätkub õppetöö e-õppe ja kaugõppe võimalusi kasutades

13.03.20 ... Tallinna ülikoolis lõpeb auditoorne õpe laupäevast, Tartu ülikoolis ja Tallinna Tehnikaülikoolis esmaspäevast. Teadus- ja arendustöö jätkub ülikoolides endistviisi.

Helle Metslang: ülikooli edu nendes pingeridades on suuresti humanitaarteadlaste eestveetud

13.03.20 ... Helle Metslang on viljakas ja mitmekülgne keeleteadlane, kes sai sel aastal Wiedemanni keeleauhinna. ERR Novaator tegi keeleteadlasega emakeelepäeva eel intervjuu, et küsida, kuidas läheb eesti keele uurimine, mis vajab uurimist ja kas rahalisi võimalusi on teadustööks piisavalt.

Teadlased ja akadeemilised töötajad taotlevad valdkonna rahastuse seaduses fikseerimist

13.03.20 ... Akadeemiliste Ametiühingute, Eesti Üliõpilaskondade Liidu ja Eesti Teaduskoja koostatud rahvaalgatuses loodetakse fikseerida seaduses kõrghariduse ja teaduse rahastamine vastavalt 1,5 ja ühe protsendiga SKP-st.

Õpilaste teadusfestival jääb koroonaviiruse ohu tõttu ära

13.03.20 ... Tulenevalt Vabariigi Valitsuse kehtestatud eriolukorrast koroonaviiruse leviku tõkestamiseks jääb 14. ja 15. aprillil Tartus Eesti Rahva Muuseumis toimuma pidanud õpilaste teadusfestival ära, teatas Eesti Teadusagentuur.

Noore teadlase preemia pälvis Tuul Sepp ja noore IT-teadlase preemia Kaur Alasoo

11.03.20 ... Noore teadlase preemia saab sel aastal Tartu Ülikooli loomaökoloogia teadur Tuul Sepp ja noore IT-teadlase preemia Tartu Ülikooli bioinformaatika teadur Kaur Alasoo.

Rektoriks pürgiv Kurnitski tahab tugevdada tehnikaülikooli sidet majandusega

10.03.20 ... Tallinna Tehnikaülikooli rektoriks kandideeriv akadeemik, inseneriteaduste professor Jarek Kurnitski lubab rektoriks saades pöörata enam tähelepanu tehnikateaduste rahastamisele erasektorist, tugevdada ülikooli sidet ettevõtetega ning rõhutab, et on ainus inseneritaustaga kandidaat.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: