Teaduselu

Teadlased andsid ühispöördumise valitsusele üle

21.05.19 ... Teadlaste, ettevõtjate ja tudengite organisatsioonide esindajad andsid Vihulas riigi eelarvestrateegiat arutavale valitsusele üle ühispöördumise, millega tuletavad valitsusliikmetele meelde detsembris sõlmitud teaduslepet.

Uuring: teadustulemuste üleskiitmine on tulutu tegevus

21.05.19 ... Ülikoolide turundusosakonnad võivad kergemalt hingata. Uudisväljaanded avaldavad ettevaatliku sõnastusega pressiteadetel põhinevaid lugusid sama sageli kui ülespuhutud uudiseid. Puuduste väljatoomine tuleb isegi kasuks, selgub Briti teadlaste kahe aasta jooksul tehtud katsetest.

Teadlaste avalik pöördumine vabariigi valitsusele tuletab meelde teaduslepet

20.05.19 ... Teadlasi, teadustöötajaid, ettevõtjaid ja tudengid esindavad organisatsioonid tegid ühispöördumise valitsusele, et tuletada riigi eelarvestrateegia koostamisel meelde teaduslepet, mille kohaselt peab teadus saama igal aastal juurde vähemalt 47 miljonit eurot.

Tartu ülikool tähistas Juhan Peegli 100. sünniaastapäeva konverentsiga

15.05.19 ... Tartu ülikool tähistas reedel ajakirjandusõppele aluse panija Juhan Peegli 100. sünniaastapäeva juubelikonverentsiga. Peegli sünnipäeva puhul kogunesid tema kaasteelised ja õpilased arutama Eesti ajakirjanduse ja ajakirjandusõpetuse olevikku ja tulevikku.

Suri akadeemik Udo Margna

17.05.19 ... Reedel, 17. mail suri 84-aastasena taimefüsioloog ja Eesti Teaduste Akadeemia liige Udo Margna.

Teadus 3 minutiga parim video räägib kaduva rahvalaulu uurimisest

13.05.19 ... Inimesed hääletasid tänavu parimaks tedusvideoks Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktorandi Maria Korepanova uurimistööl põhineva loo bessermani ja udmurdi rahvalaulude kogumisest, uurimisest ja esitamisest.

Ametiühingud nõuavad teadlastele 30-protsendilist palgatõusu

13.05.19 ... Akadeemilised Ametiühingud soovivad kõrghariduse valdkonna töötajatele 30-protsendilist palgatõusu.

Teadus 3 minutiga: aita valida parim teadusvideo!

06.05.19 ... Viis noort teadlast on jutustanud oma teadustöö kolme minutiga. Kõik need videod on aga nii toredad, et läheb vaja teie abi, et valida neist välja parim. Vaadake videosid ja hääletage!

Doktorant taaselustab peaaegu välja surnud rahvalaulu

10.05.19 ... Maria Korepanova on pärit Udmurtiast ning Eestis uurib ta oma kodumaa rahvalaule Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Täpsemalt uurib ta udmurtide sugulasrahva bessermanide rahvamuusikat, kitsamalt üht vokaalžanrit kreži. Miks?

Lea Larin: revolutsiooniline deklaratsioon

07.05.19 ... Eesti Teaduste Akadeemia üldkogu võttis aastakoosolekul vastu deklaratsiooni. Et viimati juhtus midagi sellist kaksteist ja enam aastat tagasi, tuleb avaldusse tõsiselt suhtuda, kirjutab Lea Larin algselt Sirbis ilmunud kommentaaris.

Maaülikooli doktorant kaevub sügavuti rasva, et suurendada lehmade piimatoodangut

07.05.19 ... Piimalehmade tervis ja piimatoodang sõltub väga erinevates teguritest. Muu hulgas sellest, kui kõhn või paks on lehm ning millised molekulaarsed protsessid toimuvad parasjagu tema rasvkoes. Just seda viimast uuribki Eesti Maaülikooli doktorant Maksim Runin, kes konkursil Teadus 3 minutiga annab ülevaate oma teadustööst.

"Rakett 69" võitja: oluline on huvi maailma vastu

05.05.19 ... Saates "Hommik Anuga" olid külas "Rakett 69" üheksanda hooaja võitja Tiago Golub ja saatejuht Aigar Vaigu, kellega tuli juttu nii saates olnud keerukamatest ülesannetest kui ka teaduse arengust laiemalt.

Teadlaste meeldetuletus, mis juhtub alarahastuse jätkudes Eesti teaduse ja majandusega

04.05.19 ... Tartus tulid teadlased tänavatele, et tuletada poliitikutele ja poliitikakujundajatele meelde, mis juhtub siis, kui teadus ei saa teadusleppega lubatud lisaraha. Mis alarahastuses jätkamise korral Eesti teaduse, majanduse ja innovatsiooniga, uuris ERR Novaator Tartu Ülikooli rektorilt Toomas Assreilt ja Jean Chambazilt, rahvusvahelise teadusülikoolide võrgustiku LERU juhilt.

Galerii: teadusvõistluse "Rakett 69" võitis Tiago Golub

04.05.19 ... "Rakett 69" finaalist väljus võitjana Tiago Golub, kelle Rube Goldbergi masin jõudis tulemuseni 0,1 sekundilise täpsusega. Golub edestas teist finalisti, Nõo reaalgümnaasiumi õpilast Annika Jaaksonit.

Galerii: finaalis selgub teadussaate "Rakett 69" üheksanda hooaja võitja

03.05.19 ... Noorte teadusvõistlus "Rakett 69" on jõudnud finaalini ja 4. mail selgub üheksanda hooaja võitja. Kell 19.30 lähevad ETV ekraanil algavas lõpuheitluses vastamisi Annika Jaakson Nõo Reaalgümnaasiumist ja Tiago Golub Gustav Adolfi Gümnaasiumist.

Graafikud: teadlased taotlevad raha ligi 500 projektile, kokku pea 80 miljonit eurot

03.05.19 ... Järgmisel aastal algavate uurimisprojektide esitamise tähtaeg oli 30. aprillil ning teadlased esitasid kokku 487 taotlust, mille elluviimiseks oleks vaja oleks kokku pea 80 miljonit eurot. Tegelikkuses saab neist ilmselt rahastuse 20-30 protsenti ning nendegi rahastamiseks on vaja, et teaduse rahastus riigieelarvest tervikuna tõuseks.

Emaks olemine aitas teadlasel esimesena märgata ja uurida šimpanside tundeid

02.05.19 ... Naisteadlane Jane Goodall oli esimene, kes Aafrikas šimpanse uurides andis neile nimed ning kirjutas üles nende emotsioone, kuid selle teadustöö tulemusi ei võtnud ülejäänud teadlaskond üldse kergesti vastu, sest tegu oli uudse lähenemisega ning isehakanud naisteadlasega. Ehkki tema uuringuid on praeguseks tunnustatud, on vahel suhtumine naisteadlastesse jätkuvalt sarnane.

Tudeng Arktikas: kui Eesti talveööd ja suvepäevad pole piisavalt pikad

24.04.19 ... Nii mõnigi võib mind veidraks pidada, et ma olin vabatahtlikult nõus veetma mitu kuud oma elust Arktikas, maailma kõige põhjapoolsemas ülikooli kolledžis akronüümiga UNIS (The University Centre of Svalbard), kirjutab Tartu Ülikooli molekulaar ja rakubioloogia doktorant Kertu Liis Krigul ERR Novaatorile.

Suri Teaduste Akadeemia asepresident Ergo Nõmmiste

11.04.19 ... Neljapäeva hommikul suri pärast rasket haigust akadeemik Ergo Nõmmiste, teatas Eesti Teaduste Akadeemia.

Teateid teaduselust: följeton eetikakomisjoni loa saamisest

05.04.19 ... Selleks, et teadusuuringud oleksid eetiliselt planeeritud, on vaja eetikakomisjoni luba. Kui inimuuringutes ning loodus- ja täppisteadustes on see tavapärane, siis sotsiaalteadustes, näiteks meediauuringutes tuleb seda harvemini ette. Nii juhtubki mõnikord, et ühe valdkonna uuringu tarvis tuleb läbi pugeda teise valdkonna eetikasõelast. Järgnev on tõsielust inspireeritud följeton Eetikakomisjonist.

Noore teadlase preemia pälvis Jaan Aru ja noore IT-teadlase preemia Juri Belikov

03.04.19 ... Noore teadlase preemia saab sel aastal ajuteadlane Jaan Aru ja noore IT-teadlase preemia TalTechi professor Juri Belikov.

Näitusel "Geeniaalne" saab piiluda pärilikkusaine sisse

29.03.19 ... 1999. aastal esitleti president Lennart Merile geenipanga ideed, mis võimaldaks kasutada geneetilist infot rahva tervise hüvanguks. Nüüd, 20 aastat hiljem on meil üks esinduslikumaid geenipanku maailmas ja lisaks on sellest valminud ka näitus "Geeniaalne", kus saab piiluda pärilikkusaine sisse.

Teateid teaduselust: Teaduri seiklused konverentsil ja teel sinna

28.03.19 ... Teadlase elu on põnev. Võtame näiteks konverentsidel käimise, millest võib kokku saada terve seiklusfilmistsenaariumi. Tartu Ülikooli sotsioloogia teadur Mai Beilmann pani kirja följetoni tõsieluseiklusest Teaduriga Euroopa Sotsiaalpoliitika Analüüsi Võrgustiku konverentsist Vilniuses.

Abeli auhinna pälvis esimest korda naismatemaatik, eesti juurtega Karen Keskulla Uhlenbeck

20.03.19 ... Karen Keskulla Uhlenbeck on Texase Ülikooli emeriitprofessor ning ta pälvis Abeli auhinna, mida peetakse ka Nobeli preemiaks matemaatika vallas. Karen Keskulla Uhlenbeck on küll USA teadlane, kuid nagu tema keskmine perenimi Keskullagi osundab on tal seos Eestiga - tema vanaisa oli pärit Eestist.

Sotsioloogid rõhutavad teaduse vaieldamatut mõju ühiskonnale

18.03.19 ... Teadlastele heidetakse tihti ette, et nad töötavad ainult enda, teadlaste valitud seltskonna jaoks, kes istub oma elevandiluust tornis. Tartu Ülikooli sotsioloogid lükkavad nüüd selle müüdi ümber, tõendades, et Eesti teadusprojektide mõju ühiskonnale on suurem, kui me hinnatagi oskame.

Tehnikaülikool osaleb Euroopa Ülikooli algatuses

14.03.19 ... Tehnikaülikoolide võrgustik EuroTech koostöös Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) ning Praha Tehnikaülikooliga soovivad põhjalikult reformida inseneriõpet Euroopas, et tõsta oluliselt siinse tehnoloogiahariduse konkurentsivõimet. Eesmärk on käivitada ühine Euroopa Ülikooli algatus.

Teadusartikkel ja muinasjutt – mis neid ühendab?

14.03.19 ... Kuigi teadusartikkel esindab tarbeteksti ja muinasjutt ilukirjandusteksti, vastandudes seeläbi oma põhifunktsioonidelt üksteisele, on neil olemas selge ühisosa – narratiiv, lihtsamalt öeldes lugu. Teadusartiklist kui loost kirjutavad Riina Reinsalu ja Ann Veismann Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituudist.

Indrek Tammeaid: kas teadusriik või riik teadmusmajandusega?

07.03.19 ... Tuline debatt Eesti teadusrahastuse üle räägib paljuski muust kui ainult teadusest. Aeg on küsida, kas tänases Eestis on teaduspõhine innovatsioonipoliitika edukalt rakendatav ja kas on võimalik, et mitmete murede lähtekoht on teaduse mõju radikaalselt erinev tõlgendus teadussüsteemis ja väljaspool seda, arvab innovatsiooniekspert, ettevõtja ja investor Indrek Tammeaid.

Üleilmses edetabelis paistavad Eesti ülikoolid silma kunsti ja põllumajandusega

01.03.19 ... Maailma üks tuntum ülikoole reastav edetabel QS Univeristy Ranking avaldas 2019. aasta tulemused, milles valdkondlikult on esi-500 hulgas esindatud Tartu Ülikool ja Tallinna Tehnikaülikool. Kitsas erialavaldkonnas tõuseb aga esile Eesti Maaülikool.

Soomere on valmis kandideerima uuesti Teaduste Akadeemia presidendiks

27.02.19 ... 2014. aastal Eesti Teaduste Akadeemia presidendiks valitud Tarmo Soomere on valmis sügisel põhimõtteliselt uuesti kandideerima.

Fotod: valitsus andis üle kultuuri, spordi ja teaduse elutööpreemiad

24.02.19 ... Peaminister Jüri Ratas, haridusminister Mailis Reps ning kultuuriminister Indrek Saar andsid vabariigi aastapäeval Teaduste Akadeemia saalis üle riigi teaduspreemiad, F. J. Wiedemanni keeleauhinna ning spordi- ja kultuuripreemiad.

Ahhaa keskus on pärast remonti taas avatud

23.02.19 ... Pärast kuudepikkust remonti avati Tartus pühapäeval taas teaduskeskus Ahhaa ja seda piduliku punase vaiba tseremooniaga. Uuenenud maja avamise puhul oli külalisi tervitamas ka üsna harukordne tegelane - robot Oskar.

Video: avalik valimiste-eelne teadusväitlus

22.02.19 ... Neljapäeval toimus Eesti Teaduste Akadeemias teadusteemaline väitlus, milles on osalema kutsutud kõigi kümne riigikokku kandideeriva erakonna esimehed. Nüüd on võimalik vaadata väitluse salvestust.

Poliitikud ja teadlased arutasid esimest korda koos teaduse lisaraha jagamise üle

20.02.19 ... Täna hommikul kogunesid Eesti Teaduste Akadeemiasse teadlased ja poliitikud, et arutada selle üle, kuidas peaks jagunema teadusele antud lisarahastus. Kohal olid ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammist ning haridus- ja teadusminister Mailis Reps ning teiste ministeeriumide esindajad.

Teadlased: alarahastus on tekitanud kitsaskohti, mida lisarahaga enam ei lahenda

17.02.19 ... Kolmapäeval kogunesid teadlased Stenbocki maja ette, et näidata, et nad ei ole rahul sellega, kuidas valitsus on otsustanud jagada teadusesse suunatavat lisaraha. Kuigi lisaraha lahendab ilmselt paljud kiiremad mured, on teadlaste sõnul tekkinud alarahastusest juba ka selliseid kitsaskohti, mida vaid lisarahaga enam lahendada ei saa.

Tudengid toetavad TalTechi kaubamärki

15.02.19 ... Tallinna Tehnikaülikooli üliõpilasesindus saatis kuratooriumile omapoolse pöördumise seoses lühinime TalTech kasutuselevõtuga. Tudengid on seisukohal, et TalTechi lühinimi on ülikoolile sobilik.

Teaduse elutööpreemia pälvisid Anne Luik ja Peeter Saari

14.02.19 ... Sel aastal said 40 000 euro suurused teaduspreemiad pikaajalise tulemusliku teadus- ja arendustöö eest Anne Luik ja Peeter Saari. 50 000 euro suurune teaduspreemia väljapaistva avastuse eest määrati Mart Ustavile.

Väikestel teadlasrühmadel tekivad revolutsioonilisemad ideed

14.02.19 ... Väiksemates töörühmades tekib rohkem revolutsioonilisi ideid kui suurtes, kümneid teadlasi koondavates kollektiivides. Teadusmaailmas on aga oma koht mõlemal, järeldavad enam kui 65 miljonit uurimuse, patendi või tarkvaralahenduse elukäiku uurinud teadlased.

Professorid seadsid TalTechi nimemuutuse õiguspärasuse kahtluse alla

14.02.19 ... Rühm nimekaid professoreid, kelle hulgas on ka kaks endist rektorit Olav Aarna ja Andres Keevallik, seadsid kahtluse alla Tallinna Tehnikaülikooli lühinime ja kaubamärgi muutmise TalTechiks. Rektor Jaak Aaviksoo ei usu, et tehtud otsust tagasi pöörataks.

Teadus- ja arendusnõukogu jõudis ajalooliste otsusteni

13.02.19 ... Täna kogunesid teadlased Tallinnas Stenbocki maja juurde plakatitega protestima, et mõjutada Teadus- ja arendusnõukogu (TAN), mis arutas, kuidas teaduse lisaraha peaks jagatama. Tulemus oli ootamatu.

Erkki Karo: teaduse ilus vale eitab selgete sihtide seadmise olulisust

13.02.19 ... Aeg on mõelda võimalusele, et teaduse vähene avaliku sektori rahastamine ei ole mitte niivõrd Eesti teaduspoliitika läbikukkumine, vaid teaduse "ilusa vale" läbikukkumine laiemalt, leiab Erkki Karo, Tallinna Tehnikaülikooli Ragnar Nurkse instituudi teadus- ja tehnoloogiapoliitika professor.

Valimisprogrammid: teadus peab ettevõtlusega koostööd tegema, siis tuleb ka raha

13.02.19 ... Pea kõigi erakondade valimisprogrammide ühisosa on idee, et teadus ja ettevõtlus peavad olema senisest tihedamalt seotud, sest see kasvatab majandust. Selleks tuleb eelisarendada just olulisi valdkondi, ehkki alati pole selgitatud, mille alusel valitakse välja olulised ning mis saab "ebaolulistest" teadusvaldkondadest. Samuti lubatakse raha, ehkki lubaduste alusel, mis pidanuksid olema täidetud juba lõppeva valimistsükli jooksul.

Mart Min: Eesti teadus on liigestest lahti

09.02.19 ... Teadus on viimastel aastatel Eestimaa pinnal kõvasti kolki saanud. Pole küll tapetud, aga viga saanud ometi ning asjatundlik ravi kipub hiljaks jääma.

Teaduste Akadeemias selgusid konkursi "Teadus 3 minutiga" parimad

08.02.19 ... Noored teadlased võtsid reede õhtul neljandat korda mõõtu populaarteaduslike ettekannete pidamises, oma teadustöö tutvustamiseks oli neil vaid kolm minutit.

Tuul Sepp: arusaam alusteaduste ebavajalikkusest on sügavalt ekslik

08.02.19 ... Suured läbimurded teaduses – röntgenkiirguse avastamine, antibiootikumid, DNA struktuur – on kõik alusteadustega tegelenud, uudishimu poolt juhitud teadlaste poolkogemata tehtud avastused, tuletab Vikerraadio päevakommentaaris meelde Tuul Sepp.

Mainori tegevjuht: ettevõtlusvaenulikele teadlastele ei tohiks maksumaksja raha anda

06.02.19 ... Seoses teadlaste avaliku pöördumisega teaduse lisaraha jagamise osas leiab ettevõtluskõrgkooli Mainor tegevjuht Kristjan Oad, et teadlastele, kes eraettevõtlusest aru ei saa, ei tohikski raha anda.

Andi Hektor: ministrid sõidavad teadusraha jagamisel üle analüüsidest ja kokkulepetest

06.02.19 ... Teadusele lubatud ligikaudu 140 miljonist eurost lisarahast jõuab ministeeriumide plaanide kohaselt otse teadlasteni vaid kümnendik. Teaduskoja liikme Andi Hektori sõnul ei ministeeriumide rahajagamise üle otsustamine olnud teaduspõhine ega kaasav.

Eesti teadus linnulennult: teaduse mõjukus kasvab vaatamata rahanappusele

05.02.19 ... Eesti jõudmine maailma viie kõige mõjukama teadusriigi sekka on realistlik, kui Eesti teadust ei taba mõni suurem katastroof. Teisalt meenutab teaduse rahastamine Eestis eksperimenti, mille eesmärk on uurida, kas maailmatasemel teadust on võimalik teha ilma mingisuguse rahata, kirjutatakse ülevaates "Eesti teadus 2019".

Erkki Karo: lihtsalt teaduse kasulikkusest rääkimisest enam ei piisa

05.02.19 ... Teadus- ja arendustegevusse tehtavate investeeringute suurendamiseks tuleks rõhuda senisest rohkem võimalusele lahendada sellega konkreetseid väljakutseid, leiab Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi direktor Erkki Karo.

Viljar Lubi: Eesti majandus vajab teaduse abi

05.02.19 ... Ilma hästi funktsioneeriva baasteaduseta ei teki Eestisse arvestatavat rakendusuuringute võimekust, ilma milleta ei edene lõpuks ka majandus teaduspõhisuse ja kasvu suunas, leiab majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi majandusarengu asekantlser Viljar Lubi.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: