Teaduselu

Eesti õpilane võitis rahvusvaheliselt füüsikaolümpiaadilt kuldmedali

15.07.19 ... Eesti õpilane Konstantin Dukatš võitis rahvusvaheliselt füüsikaolümpiaadilt Tel Avivis kuldmedali. Olümpiaadi võit läks Hiinasse.

Marju Himma: peaks tegema seakisa, kui kedagi sildistatakse hobusevargaks

08.07.19 ... Üks reljeefsena näiv väljaütlemine ühe ülikooli aadressil võib olla märk, mis sillutab teed akadeemilise vabaduse ja sõltumatuse piiramisele. See võiks alarmeerida ka teisi ülikoole, leiab Vikerraadio meediakommentaaris teadusajakirjanik Marju Himma.

Orban hakkab Ungari teaduse rahastamist kontrollima

02.07.19 ... Ungari parlament kiitis heaks seaduse, mis annab peaminister Viktor Orbanile voli Teaduste Akadeemia ja selle all tegutsevate uurimisinstituutide üle.

Uuring: Eesti elanikud usaldavad teadlasi palju rohkem kui valitsust

21.06.19 ... Eestlased usaldavad arste ja õdesid ning teadlasi oluliselt rohkem kui valitsust ja ravitsejaid, selgub Briti vabaühenduse Wellcome Trust tellitud uuringust.

Edukas Euroopa raha hankimine ei lahenda üldist teaduse alarahastatust

20.06.19 ... Eesti ülikoolides on viimastel aastatel asutatud märkimisväärsel hulgal uusi Euroopa teadusruumi õppetoole (ingl ERA Chair) ja meelitatud neisse tööle teiste Euroopa riikide tippteadlasi. Uurime, kuidas Euroopast tulev raha Eesti teadust tagant tõukab ja kas sellega võivad kaasneda ka probleemid.

Andi Hektor: teadusleppe 1 protsent ja faasisiirdes majandus

18.06.19 ... Elame Eesti majandusliku faasisiirde keskel. Ühel pool on keskmise tootlikkusega tubli allhanke-Eesti, teisel pool kõrge tootlikkusega teadus- ja disainirikas lõpptoote-Eesti. Teadagi, faasisiirdes süsteemis piisab liblika tiivalöögist, et sattuda ühele või teisele poole. Faasisiiret selgitab lähemalt Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi vanemteadur ja Teaduskoja liige Andi Hektor arvamusloos.

Marju Himma: teadusraha jäi kommunikatsiooni kinni

17.06.19 ... Teadlaskonna ja poliitikute vaheline konflikt kogub üha hoogu ning kommunikatsioonivead raskendavad olukorda veelgi, leiab Vikerraadio meediakommentaaris teadusajakirjanik Marju Himma.

Mihkel Kangur: teadusele pole raha, aga teaduseta ei saa me kunagi rikkaks

14.06.19 ... Riigijuhtide eesmärgiks peaks olema rahvale sellise arenguvõimaluse loomine, mis võimaldaks meil läbi uute teadmiste ning innovaatiliste lahenduste püsida maailma nutikaimate seas ja selleks on praegu vaja panustada teadusesse ning haridusse, kirjutab Mihkel Kangur.

Ratas: kolme aastaga teaduse rahastamine ühe protsendini ei tõuse

13.06.19 ... Peaminister Jüri Ratase sõnul ei jõua teaduse rahastamine järgmise kolme aasta jooksul tõenäoliselt ühe protsendini SKP-st nagu kavandati eelmise aasta lõpus sõlmitud teaduse rahastamise leppes.

Ametnikud: teadusuuringud, eetika ja andmekaitse vajavad terviklikku lahendust

13.06.19 ... Teadust on vaja teha ja tehnoloogiaid arendada – nii saab ühiskond uusi teadmisi ja võimalusi, mis ühel või teisel moel elu paremaks muudavad, olgu see siis ravimite, taimesortide või tehnika vallas. Eesti unikaalsus oma e-lahenduste ja andmekogudega annab teadusele ulatuslikke võimalusi, kui vaid suudame mõistlikult korraldada nii eetika kui andmekaitse hindamise, leiavad sotsiaalministeeriumi ametnikud Nele Nisu ja Kristel Niidas.

Otse kell 16.15: president kutsus teadlased, poliitikud ja ettevõtjad teadusleppe arutelule

13.06.19 ... President Kersti Kaljulaid kutsus tänaseks kokku teaduse rahastamise arutelu, pärast mida jagavad president, peaminister Jüri Ratas ja Eesti Teaduste Akadeemia liige Lauri Mälksoo avalikkusele arutatust infot. Orienteeruvalt kell 16.15 algavat pressikonverentsi näeb otsepildis portaalis Novaator.err.ee.

Mari-Liis Jakobson: mida muudab teadlaste streik?

07.06.19 ... Ma arvan, et Martin Helmel on õigus, et teadlaste streik ja meeleavaldused olid ülereageerimine, aga kui kuuldakse üksnes kõige reljeefsemaid sõnavõtte, ei jää teadlastelgi midagi muud üle, leiab Vikerraadio päevakommentaaris Mari-Liis Jakobson.

Teadlaste protest Tartus: pole päris selge, millele teaduse lisaraha läheks

05.06.19 ... Tartusse haridusministeeriumi ette kogunes kolmapäeval üle kahesaja teadlase ja tudengi, kellele teeb muret teaduse vähene rahastus. Plakatite ja ruuporiga teadlased nõudsid, et riik kaaluks ümber oma prioriteedid ning tõstaks teadusrahastuse osa SKP-st ühe protsendini, nagu lugabtud teadusleppes, samas oldi veidi erinevatel seisukohtadel, mille jaoks lisanduvat raha kasutataks.

Galerii: akadeemiliste töötajate hoiatusstreik

05.06.19 ... Kolmapäeval kell 12 alanud akadeemiliste töötajate hoiatusstreigi ajal avaldavad kõrgharidustöötajad meelt Tallinnas riigikogu ees ning Tartus haridus- ja teadusministeeriumi ees, et toetada oma palgatõusu nõuet ja teadusleppe täitmist valitsuse poolt.

Teadusagentuuri hindamisnõukogu: osapooled peavad teadusleppest kinni pidama

05.06.19 ... Eesti Teadusagentuuri hindamisnõukogu leiab oma avalikus pöördumises, et kõik osapooled peaksid kinni pidama möödunud aasta detsembris sõlmitud teadusleppest.

Aaviksoo: pikas perspektiivis on õppejõudude olukord kehvem kui teadlaste oma

04.06.19 ... Tallinna Tehnikaülikooli rektor Jaak Aaviksoo tunnistas, et kõrghariduse rahastamise püsimine neljandat aastat samal tasemel on suur probleem õppejõududele, eriti noorematele, kelle palgad jäävad juba alla ka kooliõpetajatele.

Lea Larin: püüdmatu protsent

03.06.19 ... Valitsuse kevadpäevad kaunis Vihula mõisas said veedetud ning kui ka Euroopa parlamendi valimiste tulemused olid ära oodatud, hakkaski tasapisi tilkuma uudiseid, missuguste otsustega kujundatakse riigieelarve strateegiat aastateks 2020–2023, kirjutab Lea Larin algselt Sirbis ilmunud kommentaaris.

Teadlased kogunesid teadmistepõhise Eesti matustele

30.05.19 ... Neljapäeval kell 11 kogunesid teadlased meeleavalduseks riigikogu hoone ette, kust liiguti edasi Stenbocki maja juurde, et seal avaldada oma pahameelt otsuse üle mitte tõsta teaduse rahastust, nagu poliitikud, teadlased ja ettevõtjad eelmise aasta lõpul kokku leppisid.

TÜ ametiühing lõputööde komisjonide liikmeid streigile tulema ei õhuta

29.05.19 ... Teadlasi esindav akateemiliste ametiühingute nõukogu korraldab 5. juunil riigikogu ees hoiatusstreigi. Ülikoolitöötajad, kes peavad samal ajal olema lõputööde kaitsmise komisjonides, streigile tulema ei õhutata.

Ratas: teadusleppe täitmine vajaks 591 miljonit, mille sees on ka 2019. aasta raha

29.05.19 ... Peaminister Jüri Ratas ütles kolmapäevases riigikogu infotunnis, et kui tahetakse teaduse rahastamine viia ühe protsendini SKP-st, tähendaks see, et järgmise nelja aasta jooksul peaks leidma 591 miljonit eurot juurde. Teadlased aga ei mõista, millise arvutuse tulemusel on peaminister selle summa saanud ning esitavad oma arvutuskäigu.

Tiit Land: teadlastel on pettasaanu tunne

28.05.19 ... Tallinna Ülikooli rektor Tiit Land ütles veebisaates "Otse uudistemajast", et valitsuse taganemine lubaduses tõsta teaduse rahastamine ühele protsendile SKT-st tekitas teaduskonnas pettasaanud tunde.

Teadusraha arutelu kokkuvõte: 5. juunil tuleb teadlaste hoiatusstreik

28.05.19 ... Riigi eelarvestrateegia läbirääkimistel on selgunud, et teaduse rahastust püütakse hoida samal tasemel ehk 0,7 protsendi juures SKPst. See aga ei lähe kokku aastaid lubatud eesmärgiga tõsta teadusele ettenähtud raha ühe protsendini SKPst. Teadlased on pettunud ning asuvad korraldama meeleavaldusi.

President: kui kaob teadlaste usk Eestis töötades inimkonda teenida, lähevad nad mujale

28.05.19 ... President Kersti Kaljulaid ütles ERR-ile, et jagab teadlaste, ettevõtjate ja ülikoolide pettumust, kui valitsus loobub kokkuleppest tõsta teaduse rahastamine ühe protsendini SKP-st. Avaldame presidendi kommentaari täismahus.

Reps: ees võivad oodata kärped, koondamised ja palkade vähendamised

28.05.19 ... Vajadus majandust jahutada võib tähendada tervet ühiskonda puudutavat kärpimist, võimalikke koondamisi ja palga vähendamist, ütles haridus- ja teadusminister Mailis Reps.

Rektorite hinnangul võib teadusraha külmutamine viia tasulise kõrghariduse taastamiseni

28.05.19 ... Tallinna Ülikooli (TLÜ) rektori ja Eesti Maaülikooli rektori hinnangul tähendab valitsuse otsus loobuda teaduse rahastuse suurendamisest seda, et päevakorda tõuseb tasulise kõrghariduse taastamine.

Valitsus ei plaani teaduse rahastamise tõstmist ühe protsendini SKP-st

27.05.19 ... Kui aprillis leppisid võimuliidu osalised kokku, et tõstavad riigi teadus- ja arendustegevuseks eraldatavate vahendite taseme ühe protsendini sisemajanduse koguproduktist (SKP), siis äsja kokku lepitud nelja aasta riigieelarve strateegia näeb ette vaid rahastuse säilitamise senisel tasemel.

Ülikoolid lubavad sügisest akadeemilisel puhkusel viibijatel taas õppida

23.05.19 ... Alates sügisest lubavad suuremad Eesti ülikoolid taas õppida ka neil, kes ametlikult akadeemilisel puhkusel on. Ülikoolid tõdevad, et lõpetamiseni kuluv aeg võib niimoodi kaugemale nihkuda, kuid vähemalt ei lange tudeng mõne eksimuse pärast välja.

Galerii| Teadlased andsid ühispöördumise valitsusele üle

21.05.19 ... Teadlaste, ettevõtjate ja tudengite organisatsioonide esindajad andsid Vihulas riigi eelarvestrateegiat arutavale valitsusele üle ühispöördumise, millega tuletavad valitsusliikmetele meelde detsembris sõlmitud teaduslepet.

Uuring: teadustulemuste üleskiitmine on tulutu tegevus

21.05.19 ... Ülikoolide turundusosakonnad võivad kergemalt hingata. Uudisväljaanded avaldavad ettevaatliku sõnastusega pressiteadetel põhinevaid lugusid sama sageli kui ülespuhutud uudiseid. Puuduste väljatoomine tuleb isegi kasuks, selgub Briti teadlaste kahe aasta jooksul tehtud katsetest.

Teadlaste avalik pöördumine vabariigi valitsusele tuletab meelde teaduslepet

20.05.19 ... Teadlasi, teadustöötajaid, ettevõtjaid ja tudengid esindavad organisatsioonid tegid ühispöördumise valitsusele, et tuletada riigi eelarvestrateegia koostamisel meelde teaduslepet, mille kohaselt peab teadus saama igal aastal juurde vähemalt 47 miljonit eurot.

Tartu ülikool tähistas Juhan Peegli 100. sünniaastapäeva konverentsiga

15.05.19 ... Tartu ülikool tähistas reedel ajakirjandusõppele aluse panija Juhan Peegli 100. sünniaastapäeva juubelikonverentsiga. Peegli sünnipäeva puhul kogunesid tema kaasteelised ja õpilased arutama Eesti ajakirjanduse ja ajakirjandusõpetuse olevikku ja tulevikku.

Suri akadeemik Udo Margna

17.05.19 ... Reedel, 17. mail suri 84-aastasena taimefüsioloog ja Eesti Teaduste Akadeemia liige Udo Margna.

Teadus 3 minutiga parim video räägib kaduva rahvalaulu uurimisest

13.05.19 ... Inimesed hääletasid tänavu parimaks tedusvideoks Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktorandi Maria Korepanova uurimistööl põhineva loo bessermani ja udmurdi rahvalaulude kogumisest, uurimisest ja esitamisest.

Ametiühingud nõuavad teadlastele 30-protsendilist palgatõusu

13.05.19 ... Akadeemilised Ametiühingud soovivad kõrghariduse valdkonna töötajatele 30-protsendilist palgatõusu.

Teadus 3 minutiga: aita valida parim teadusvideo!

06.05.19 ... Viis noort teadlast on jutustanud oma teadustöö kolme minutiga. Kõik need videod on aga nii toredad, et läheb vaja teie abi, et valida neist välja parim. Vaadake videosid ja hääletage!

Doktorant taaselustab peaaegu välja surnud rahvalaulu

10.05.19 ... Maria Korepanova on pärit Udmurtiast ning Eestis uurib ta oma kodumaa rahvalaule Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Täpsemalt uurib ta udmurtide sugulasrahva bessermanide rahvamuusikat, kitsamalt üht vokaalžanrit kreži. Miks?

Lea Larin: revolutsiooniline deklaratsioon

07.05.19 ... Eesti Teaduste Akadeemia üldkogu võttis aastakoosolekul vastu deklaratsiooni. Et viimati juhtus midagi sellist kaksteist ja enam aastat tagasi, tuleb avaldusse tõsiselt suhtuda, kirjutab Lea Larin algselt Sirbis ilmunud kommentaaris.

Maaülikooli doktorant kaevub sügavuti rasva, et suurendada lehmade piimatoodangut

07.05.19 ... Piimalehmade tervis ja piimatoodang sõltub väga erinevates teguritest. Muu hulgas sellest, kui kõhn või paks on lehm ning millised molekulaarsed protsessid toimuvad parasjagu tema rasvkoes. Just seda viimast uuribki Eesti Maaülikooli doktorant Maksim Runin, kes konkursil Teadus 3 minutiga annab ülevaate oma teadustööst.

"Rakett 69" võitja: oluline on huvi maailma vastu

05.05.19 ... Saates "Hommik Anuga" olid külas "Rakett 69" üheksanda hooaja võitja Tiago Golub ja saatejuht Aigar Vaigu, kellega tuli juttu nii saates olnud keerukamatest ülesannetest kui ka teaduse arengust laiemalt.

Teadlaste meeldetuletus, mis juhtub alarahastuse jätkudes Eesti teaduse ja majandusega

04.05.19 ... Tartus tulid teadlased tänavatele, et tuletada poliitikutele ja poliitikakujundajatele meelde, mis juhtub siis, kui teadus ei saa teadusleppega lubatud lisaraha. Mis alarahastuses jätkamise korral Eesti teaduse, majanduse ja innovatsiooniga, uuris ERR Novaator Tartu Ülikooli rektorilt Toomas Assreilt ja Jean Chambazilt, rahvusvahelise teadusülikoolide võrgustiku LERU juhilt.

Galerii: teadusvõistluse "Rakett 69" võitis Tiago Golub

04.05.19 ... "Rakett 69" finaalist väljus võitjana Tiago Golub, kelle Rube Goldbergi masin jõudis tulemuseni 0,1 sekundilise täpsusega. Golub edestas teist finalisti, Nõo reaalgümnaasiumi õpilast Annika Jaaksonit.

Galerii: finaalis selgub teadussaate "Rakett 69" üheksanda hooaja võitja

03.05.19 ... Noorte teadusvõistlus "Rakett 69" on jõudnud finaalini ja 4. mail selgub üheksanda hooaja võitja. Kell 19.30 lähevad ETV ekraanil algavas lõpuheitluses vastamisi Annika Jaakson Nõo Reaalgümnaasiumist ja Tiago Golub Gustav Adolfi Gümnaasiumist.

Graafikud: teadlased taotlevad raha ligi 500 projektile, kokku pea 80 miljonit eurot

03.05.19 ... Järgmisel aastal algavate uurimisprojektide esitamise tähtaeg oli 30. aprillil ning teadlased esitasid kokku 487 taotlust, mille elluviimiseks oleks vaja oleks kokku pea 80 miljonit eurot. Tegelikkuses saab neist ilmselt rahastuse 20-30 protsenti ning nendegi rahastamiseks on vaja, et teaduse rahastus riigieelarvest tervikuna tõuseks.

Emaks olemine aitas teadlasel esimesena märgata ja uurida šimpanside tundeid

02.05.19 ... Naisteadlane Jane Goodall oli esimene, kes Aafrikas šimpanse uurides andis neile nimed ning kirjutas üles nende emotsioone, kuid selle teadustöö tulemusi ei võtnud ülejäänud teadlaskond üldse kergesti vastu, sest tegu oli uudse lähenemisega ning isehakanud naisteadlasega. Ehkki tema uuringuid on praeguseks tunnustatud, on vahel suhtumine naisteadlastesse jätkuvalt sarnane.

Tudeng Arktikas: kui Eesti talveööd ja suvepäevad pole piisavalt pikad

24.04.19 ... Nii mõnigi võib mind veidraks pidada, et ma olin vabatahtlikult nõus veetma mitu kuud oma elust Arktikas, maailma kõige põhjapoolsemas ülikooli kolledžis akronüümiga UNIS (The University Centre of Svalbard), kirjutab Tartu Ülikooli molekulaar ja rakubioloogia doktorant Kertu Liis Krigul ERR Novaatorile.

Suri Teaduste Akadeemia asepresident Ergo Nõmmiste

11.04.19 ... Neljapäeva hommikul suri pärast rasket haigust akadeemik Ergo Nõmmiste, teatas Eesti Teaduste Akadeemia.

Teateid teaduselust: följeton eetikakomisjoni loa saamisest

05.04.19 ... Selleks, et teadusuuringud oleksid eetiliselt planeeritud, on vaja eetikakomisjoni luba. Kui inimuuringutes ning loodus- ja täppisteadustes on see tavapärane, siis sotsiaalteadustes, näiteks meediauuringutes tuleb seda harvemini ette. Nii juhtubki mõnikord, et ühe valdkonna uuringu tarvis tuleb läbi pugeda teise valdkonna eetikasõelast. Järgnev on tõsielust inspireeritud följeton Eetikakomisjonist.

Noore teadlase preemia pälvis Jaan Aru ja noore IT-teadlase preemia Juri Belikov

03.04.19 ... Noore teadlase preemia saab sel aastal ajuteadlane Jaan Aru ja noore IT-teadlase preemia TalTechi professor Juri Belikov.

Näitusel "Geeniaalne" saab piiluda pärilikkusaine sisse

29.03.19 ... 1999. aastal esitleti president Lennart Merile geenipanga ideed, mis võimaldaks kasutada geneetilist infot rahva tervise hüvanguks. Nüüd, 20 aastat hiljem on meil üks esinduslikumaid geenipanku maailmas ja lisaks on sellest valminud ka näitus "Geeniaalne", kus saab piiluda pärilikkusaine sisse.

Teateid teaduselust: Teaduri seiklused konverentsil ja teel sinna

28.03.19 ... Teadlase elu on põnev. Võtame näiteks konverentsidel käimise, millest võib kokku saada terve seiklusfilmistsenaariumi. Tartu Ülikooli sotsioloogia teadur Mai Beilmann pani kirja följetoni tõsieluseiklusest Teaduriga Euroopa Sotsiaalpoliitika Analüüsi Võrgustiku konverentsist Vilniuses.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: