Teaduselu

Tudengid panid õppejõudude toetuseks kokku lood silmapaistvatest lektoritest

20.11.19 ... Hoolimata sellest, et ühiskonnana väärtustame teaduspõhisust ja hindame nutikat keskkonda, ei saa end turvaliselt tunda ei õppejõud, üliõpilased ega teadustöötajad, kuna kõrgharidusrahastuse jätkusuutlikkuse tagamiseks pole siiani leitud lahendusi, leiavad Tartu Ülikooli Üliõpilasesinduse tudengid, kes kolmapäeval kell 10.30 kogunevad Tartus õppejõudude toetusavaldusele.

Maailma mõjukaimate kolleegide sekka jõudis üheksa Eesti teadlast

19.11.19 ... Värskelt ilmunud firma Clarivate Analytics edetabel loetleb enam kui 6200 maailma mõjukamat loodus- ja sotsiaalteadlast. Eestist jõudis pingeritta üheksa teadlast – neist seitse töötavad Tartu ülikoolis, üks Eesti Maaülikoolis ja üks KBFI-s

Otseülekanne kolmapäeval: teaduskommunikatsiooni tuleviku konverents

19.11.19 ... Kolmapäeval 20. novembril toimub teaduskommunikatsiooni konverents "Eesti teab? Eesti teab!", mis keskendub teaduskommunikatsiooni rollile Eesti ühiskonna arengus. Kella 10st vahendab ERR Novaator konverentsist otseülekannet.

Iron Maideni laulja sai Helsingi Ülikooli audoktoriks

15.11.19 ... Helsingi Ülikool on andnud heviansambli Iron Maiden solistile Bruce Dickinsonile audoktori tiitli ning kolmapäeval käis briti rokkstaar Soome pealinnas ka audoktori torukübarat ja mõõka vastu võtmas.

Austraalia ülikoolid võtsid vastu välismõjutuse vastased eeskirjad

14.11.19 ... Austraalia võttis vastu uued eeskirjad, et võidelda välisriikide, eelkõige Hiina, mõjutustegevusega ülikoolides.

Andi Hektor: pinged Eesti kõrghariduses ja teaduses

02.11.19 ... Mis tahes muudatusi – eriti neid, mis teevad süsteemi kohmakamaks ja poliitilisemaks – tuleb sõltumatult analüüsida, kirjutab Andi Hektor algselt Sirbis ilmunud kommentaaris.

Professorite töötasude vahel laiutavad hiiglaslikud käärid

30.10.19 ... Ülikoolide õppejõud peavad nigela töötasu kergitamiseks taotlema projektipõhist teadusrahastust ja sõlmima ettevõtluslepinguid. Ainus võimalus rahvusvahelise kaliibriga professoreid Eestisse tööle meelitada on taotleda Euroopa grante, mis võimaldavad maksta siinsest palgatasemest mitu korda kõrgemat töötasu.

Renno Veinthal: rohkem suurepärast teadust, arvestades Eesti vajadusi

28.10.19 ... Hiljuti jõudis laboritest ja kabinettidest meediasse arutelu selle üle, kas uurimistoetuste valdkondliku jaotuse teemalised teaduspoliitilised otsused eelseisval Teadus- ja Arendusnõukogu (TAN) istungil võiks panna ootamatusse olukorda paljud teadlased, kirjutab Renno Veinthal.

Teadus- ja arendusnõukogu ootamatu sekkumine viivitab teadusraha jagamist

23.10.19 ... Teadus- ja arendusnõukogu otsustas oktoobri alguses, et võtab teadus- ja arendusprojektide üle otsustamise enda kätte. See aga tähendab, et sekkutakse juba käimasolevasse uurimisprojektide taotlusvooru ning teadlased saavad rahastamisotsuse teada mitu kuud hiljem kui varasematel aastatel.

Otseülekanne: teaduspoliitika konverents Riigikogus

21.10.19 ... 23. oktoobril kell 9.30–15.00 toimub Riigikogu konverentsisaalis kuues poliitikutele, ettevõtjatele, teadusasutuste juhtidele, teadlastele ja teaduskorraldusega tegelevate ametkondade esindajatele suunatud konverents "Teadus kui Eesti arengumootor. (VI). Targalt piiratud planeedil".

Nobeli majandusauhinna võitjad näitasid, kuidas leevendada üleilmset vaesust

14.10.19 ... Rootsi Riigipanga Alfred Nobeli mälestusauhinna majanduse alal pälvisid sel aastal Esther Duflo, Abhijit Banerjee ja Michael Kremer. Teadlased uurisid eksperimentaalselt, kuidas leevendada üleilmset vaesust.

Teet Ruubeni aastakümnete pikkuse tööga on teadaolevate liblikaliikide hulka lisandunud sadu uusi liike

13.10.19 ... Teet Ruuben, kellega "Prillitoosi" saatejuht Reet Linna juhtus kunagi isegi koos bändi tegema, on praegusel ajal tunnustatud liblikateadlane, kelle aastakümnete pikkuse töö jooksul on teadaolevate liikide hulka lisandunud sadu uusi liike.

Ökoloogid uurivad õhuniisutuskatsega kliimamuutuste mõju puudele

11.10.19 ... Tartu ülikooli ökoloogia doktorant Kaarin Parts uurib koos meeskonnaga Tartu metsades õhuniisutuskatsega seda, kuidas õhuniiskuse tõus eri taimestikuliike mõjutab. Senistest tulemustest paistab, et see pidurdab puude maapealset kasvu, kuivõrd taimel on mullast keerulisem toitaineid kätte saada.

Neuroteadlane halvatud mehe käima pannud leiutisest: lootusetule patsiendile on antud uus perspektiiv

11.10.19 ... Prantsuse ülikooli teadlased panid hiljuti kõndima 28-aastase seljaaju vigastusega mehe, kes tegelikult enam käia ei suuda. Tartu ülikooli neurokirurgia professor Toomas Asser märkis, et kuigi tegemist on primitiivse lahendusega, on see end õigustanud. See on esimene kord, kui teadlased saavad paranemise mõttes täiesti lootusetus seisundis patsiendile anda uue perspektiivi, tõdes ta.

Jevgeni Ossinovski: haridus on ühiskonna parim investeering

11.10.19 ... Haridussüsteem peab üheaegselt lähtuma kahest põhiväärtusest: kvaliteet ja võrdne ligipääs. Või lihtsamalt (ja Barack Obamalt laenates): et ka kõige vaesema pere laps saaks parima hariduse, kirjutab Jevgeni Ossinovski.

Eleri Pilliroog: kuidas tappa (kõrg)haritud Eestit?

11.10.19 ... Me ei soovi praeguses rahastusolukorras isegi mitte kaaluda muid variante riiklikult rahastatud kõrghariduse kõrval. Samal ajal argumente, miks kõrgharidus peaks olema riiklikult rahastatud, on palju, kirjutab Eesti Üliõpilaskondade Liidu juht Eleri Pilliroog.

Nobeli keemiapreemia pälvisid liitium-ioonakude loojad

09.10.19 ... Nobeli auhinna keemias said sel aastal John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham ja Akira Yoshino liitium-ioonakude vallas tehtud arendustöö eest.

Nobeli füüsikapreemia võitjad aitasid mõista Maa kohta universumis

08.10.19 ... Nobeli preemia füüsikas pälvisid sel aastal James Peebles, Michel Mayor ja Didier Queloz, kelle panus aitab mõista universumi evolutsiooni ning Maa kohta ilmaruumis.

Tuul Sepp otsib lestadest ravi vähi vastu

07.10.19 ... Võib juhtuda, et paari aasta pärast teame, kuidas vähki ravida ja seda Läänemere lestade abiga. Just selle eesmärgi nimel töötab praegu linnuteadlane Tuul Sepp.

Nobeli meditsiinipreemia võitjad näitasid, kuidas kohanevad rakud hapnikupuudusega

07.10.19 ... Nobeli füsioloogia- või meditsiiniauhinna pälvisid sellel aastal William Kaelin, Peter Ratcliffe ja Gregg Semenza. Teadlased selgitasid välja, kuidas tajuvad ja kohanevad rakud keskkonnas leiduva hapniku taseme langusega.

AK Nädal: ülikoolid näevad rahanappusele lahendust osaliselt tasulises kõrghariduses

06.10.19 ... Viimasel nädalal on elavat arutelu pakkunud ülikoolide mõte hakata tudengitelt küsima üldist õppemaksu, sest kõrghariduses napib raha. Õppemaks ei sobitu aga tasuta kõrghariduse ideega. Kas tasuta kõrghariduses hakatakse küsima ka kõigilt tudengitelt tasu ning millised on alternatiivid, uuris "Aktuaalne kaamera. Nädal".

Aune Valk: kas paneme raha juurde või õpetame oluliselt kehvema kvaliteediga

06.10.19 ... Tartu Ülikoolist sai alguse arutelu kehtestada üldine õppemaks, et selle abil korvata üha napimaks jäävat kõrgharidusrahastust. Lisaks õppemaksule on valikuvariant õpetada suuremates rühmades ja oluliselt madalama kvaliteediga, kuid see võiks omakorda viia Eestist ära andekad tudengid, leiab Tartu Ülikooli õppeprorektor Aune Valk.

Tudengite õppemaks ei pruugi leida poliitikute toetust

29.09.19 ... Tartu ülikooli hinnangul võiks ülikoolid saada lisaraha, kehtestades tudengitele aastas 1000 euro suuruse õppemaksu. Poliitikud leiavad, et kõrgharidus peab olema kättesaadav ka väiksema sissetulekuga inimestele. Poliitikute sõnul on kõrghariduses teisigi probleeme, mida lahendada.

Ahhaa keskus teeb Teadlaste Öö festivalil kolm eksperimenti

26.09.19 ... Neljapäeval algas Teadlaste Öö festival, mis koondab endas üle Eesti teadust populariseerivaid üritusi.

Ida-Virumaa koolide õpilased tegid koos põnevaid eksperimente

26.09.19 ... Teadlaste Öö festivaliga seoses said viie Ida-Virumaa kooli õpilased kokku Jõhvi gümnaasiumis, et teha ohutult põnevaid eksperimente.

Teaduste Akadeemia valis presidendiks tagasi Tarmo Soomere

25.09.19 ... Teaduste Akadeemia üldkogu valis kolmapäeval oma presidendiks tagasi senise presidendi Tarmo Soomere.

Eesti Teaduste Akadeemia hakkab presidenti valima

24.09.19 ... Eesti Teaduste Akadeemia hakkab hakkab kolmapäeval presidenti valima, ametikult on ainsa kandidaadina üles seatud praegune president Tarmo Soomere.

Valitsus tõstab teaduskulutuste osakaalu 0,74 protsendini SKP-st

24.09.19 ... Kui kevadel riigieelarve strateegiat koostades tegi teadlastele suurt meelehärmi valitsuse plaan jätta teaduskulutuste oskaal 0,71 protsendini sisemajanduse koguproduktist (SKP), otsustas valitsus seda tõsta tuleval aastal 0,74 protsendile.

Väike spikker: kuidas teha parimat õpilasteadust

19.09.19 ... Euroopa Liidu noorte teadlaste konkursil osalenud Eesti noored rääkisid ERR Novaatorile, miks on nende teadustöö oluline ja kuidas võistlusel läbi lüüa.

Liisi Keedus: teeks õige PISA-t ka ülikoolides?

19.09.19 ... Kõnelda ja unistada "teadmistepõhisest Eestist", kus oleks aina enam eneseteostust võimaldavaid, oskustel ja loovusel, nutikusel põhinevaid töökohti, meeldib pea kõigile meist – nii lihtkodanikele, ettevõtjatele kui isegi poliitikutele, leiab oma kommentaaris Liisi Keedus.

Ig Nobelid: kui palju sülge toodab 5-aastane ning kumb munand on jahedam?

18.09.19 ... Ig Nobelid vastasid taas inimkonda "pikalt vaevanud küsimustele" ehk eelmisel nädalal avalikustati taas nn liba-Nobeli preemiad teadustöödele, mis kõigi kriteeriumide kohaselt on teaduslikud, kuid mille uurimisküsimus või eesmärk on kindlasti veidi veider.

AK Nädal analüüsis euroraha väärkasutamisele teed sillutavaid vigu süsteemis

08.09.19 ... Kahe nädala eest avalikuks tulnud Tallinna Tehnikaülikooli euroraha väidetav väärkasutamine vallandas skandaali, mis on teadlaskonda pannud tuliselt arvamusi vahetama. "Aktuaalne kaamera. Nädal" uuris, kus on aga selle skandaali süsteemi sisse kirjutatud vead ning mida annaks teha teisiti.

Intervjuu | Tarmo Soomere: sellised skandaalid on tulnud, et jääda

08.09.19 ... "Oli ainult aja ja koha küsimus, millal taoline skandaal tekib," nendib Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere euroraha võimaliku väärkasutuse skandaali kommenteerides. Tema hinnangul on nüüdsest teadus ühiskonna terava tähelepanu all ja see on ka õigustatud, kuna teadus on saanud ühiskonnas n-ö parketikõlbulikuks.

Lauri Laanisto: millest me üldse räägime, kui me räägime tööajatabelitest?

07.09.19 ... Mitte ainult TTÜ Nurkse instituudi skandaalist, vaid teadusbürokraatiast üldiselt. Mis saab siis, kui kirjutada tööajatabelisse lahtri tühjaks jätmise asemel ümmargune null, küsib Lauri Laanisto algselt Müürilehes ilmunud kommentaaris.

Üliõpilaskond õppemaksust: keravälk tapab tudengeid

06.09.19 ... Keravälk kas plahvatab keset tuba suure pauguga või lahkub ruumist ilma suuremaid kahjustusi tegemata. Sellise paralleeli toovad Tartu Ülikooli üliõpilaste esindajad plaaniga kehtestada 1000-eurone aastane õppemaks.

Neli Eesti teadusasutust sõlmisid oma huvide kaitseks koostööleppe

04.09.19 ... Eesti teadusastustel on tihti keeruline üksinda olulisi kokkuleppeid saavutada. Nüüd panid neli teadusasutust seljad kokku ja sõlmisid koostööleppe huvide ja seisukohtade kaitsmiseks.

Ruth Oltjer ja Andi Hektor: targalt targa majanduse poole

04.09.19 ... Eesti jonnakas ja hariduseusku rahvas väärib juhte, kes kokkuleppeid austavad, unustamata kaugemat eesmärki — jätkusuutlikku ja kõrge elatustasemega Eestit, kirjutavad oma pöördumises Ruth Oltjer ning Andi Hektor.

TÜ loodusmuuseumi peavarahoidja: mammutiluud on hinnalised leiud

02.09.19 ... Sel suvel leiti Eestist mammutite luid, mida TÜ loodusmuuseumi peavarahoidja Mare Isakari sõnul leitakse üldiselt väga harva.

Eesti teaduse tippkeskuste juhid: teaduses tuleb hinnata tulemust

02.09.19 ... Tööajatabel pole tõhus viis mõõta teadlase tööd, leiavad Eesti tippteadlased ühisavalduses. Teadustöö rahastajad peaksid muutma teadustöö tulemuse viise ning mõistagi peaksid teadlased saadud raha kasutama heaperemehelikult.

Eesti on globaalses innovatsioonipingereas 24. kohal

01.09.19 ... Eesti on Euroopa vähemarenenud riikidest kõige innovatiivsem, Euroopa riikide üldarvestuses 15. ja maailmas 24. positsioonil, selgub globaalse innovatsiooniindeksi tänavusest edetabelist.

Marju Himma: kuidas tööajatabelist sai mõjus sõna

26.08.19 ... Tööajatabelist sai eelmisel nädala uus nalja- ja sõimusõna, kuid sõnal on vägi ja tõenäoliselt omal kombel hakkab see sõna – tööajatabel – mõjutama nii mitutki edasist protsessi, leiab Vikerraadio meediakommentaaris Marju Himma.

Aaviksoo: komisjon selgitab Nurkse instituudi rahakasutuses välja tõe

22.08.19 ... Tallinna tehnikaülikooli rektor Jaak Aaviksoo rääkis, et Ragnar Nurkse instituudi raha kasutuse küsimustes selgitab tõe välja spetsiaalselt kokku kutsutud komisjon.

Asekantsler: nahaalset võltsimist teadussüsteemis palju ei ole

22.08.19 ... Haridus- ja teadusministeeriumi teadusala asekantsler Indrek Reimand ütles Vikerraadio saates "Uudis +" Ragnar Nurkse instituudi rahastamisjuhtumit kommenteerides, et kui esitatud väited tõele vastavad, on tegemist mastaapse nahaalse võltsimisega, mida teadussüsteemis palju ei ole.

Tehnikaülikool selgitab euroraha kasutamist pressikonverentsil

22.08.19 ... Tallinna tehnikaülikool selgitab kell 12 algaval pressikonverentsil Postimehes on avaldatud süüdistusi Ragnar Nurkse instituudis läbi viidud projektide kulude arvestuse kohta.

Ajaleht: TTÜ-s peteti süsteemselt välja euroraha

22.08.19 ... Postimehe andmetel esitasid Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi teadlased Euroopa Komisjonile valeandmeid, millega paisutati TTÜ töökoormus kunstlikult suureks ning raha kanti töötasudeks inimestele, kes projektis ei osalenud.

Eesti järgmine teadusstrateegia võtab suuna rakendusteaduse edendamisele

14.08.19 ... Teadus- ja arendusnõukogu ehk TAN tegi kolmapäeval väljasõiduistungi, et pakkuda välja suunised strateegiadokumendile, mis määrab, kuhu Eesti teadus-, arendustöö peaks järgmise kümnendi jooksul liikuma. Leiti, et Eesti majanduse edendamiseks on senisest enam vaja rakendusteadust, ehkki ei ole päris selge, kust ja kui palju peaks selle edendamiseks tulema raha.

Vene võimud asusid piirama teadlaste suhtlust välismaiste kolleegidega

14.08.19 ... Venemaa teadus- ja kõrgharidusministeerium saatis juulis teadusorganisatsioonidele uued reeglid, mis teevad Vene teadlaste jaoks keerulisemaks suhtlemise välismaiste kolleegidega.

Arutelu teadusleppe eetilisusest ja teadusraha tegelikkusest

11.08.19 ... Arvamusfestivali Teadusalal toimunud arutelus tõstatus muu hulgas teema, kas teadusleppe sündimine oli eetiline või ebaeetiline ning mis sõnumi saadab teadusrahastuse praegune seis.

Arutelu: libateaduse leviku piiramiseks tuleb inimesi õpetada infot tarbima

05.08.19 ... Arvamusfestivalil arutasid erinevate valdkondade teadlased teadlaste rolli üle tõenduspõhises argumentatsioonis. Leiti, et teadusliku tõe juurde jõuavad inimesed siis, kui neil on oskused kriitiliselt infot tarbida.

Teaduskeele arutelu: kõrghariduse ingliskeelseks muutumine on pidurdunud

05.08.19 ... Tasuta kõrghariduse järelmõjuna hakkas hoogustuma ingliskeelsete õppekavade loomine ülikoolides. See on praeguseks pidurdunud, kuid eesti teaduskeele säilimiseks oleks vaja teaduslikult otsida tasakaalu eesti ja inglise keele vahel, sh tasuks eesti keelt lõimida ka ingliskeelsetesse õppekavadesse, leiavad teaduskeele üle arutlenud teadlased.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: