Teaduselu

Austraalia minister tühistas pehmete teaduste grandid kui "ühiskonnale kasutud"

15.11.18 ... Austraalias tühistas endine haridusminister 11 uurimistaotlust humanitaar- ja sotsiaalteadustes. Põhjenduseks väide, et need maksumaksja raha eest tehtud uuringud ei anna ühiskonnale tagasi kasu.

Radikaalne plaan kirjastajate taltsutamiseks võib piirata teadlaste tegutsemisvabadust

15.11.18 ... Plaan kärpida teadusmaailma suurimate kirjastajate mõjuvõimu on kitsarinnaline ning seab löögi alla akadeemilise vabaduse, leiavad ligi 1200 teadlast Euroopa teadusagentuuridele, ülikoolidele ja uurimisasutustele suunatud avalikus kirjas.

Kauaoodatud teade: Eesti Noorte Teaduste Akadeemia valib uusi liikmeid

15.11.18 ... Eesti Noorte Teaduste Akadeemia (ENTA) ootab oma liikmeskonda uusi noorteadlasi.

Otseülekanne: foorum teaduse hindamisest

14.11.18 ... Kuidas suunata uurimistoetuste taotlejaid rohkem ühiskonnale oluliste teemade uurimisele ning toetada uuenduslikke ja piire murdvaid uurimisprojekte teadusharude koostöös? Kuidas võtta hindamisel arvesse mitmekesisust ja elusündmustest tekkinud pause karjääriteel? Kuidas tunnustada mittelineaarseid karjääriteid ning võtta rohkem arvesse teadlaste tulevikupotentsiaali?

Teadus- ja tehnikauudised: lihamaks ja retseptiravimid jõgede toiduahelas

12.11.18 ... R2 hommikuprogrammi teadus- ja tehnikauudised võtsid seekord käsitleda Oxfordi ülikooli teadlaste ette pandud lihamaksu ja retseptiravimitest pungil veeloomastiku Austraalias, Melbourne'is.

Vahetegemine teaduses: Eestis on eelis traditsioonilise karjääriga meesteadlastel

08.11.18 ... Eesti teaduses on probleem soolise diskrimineerimisega, sest teadustöö hindamisel on edukamad lineaarse karjääritee valinud meessoost teadlased. Lisaks väärtustab Eesti teaduse hindamise süsteem pigem väiksema riskiga ja traditsioonilisi projekte ning teadlasi. Kuidas seda võiks muuta, sellest rääkis saates "Uudis+" Eesti Teadusagentuuri (ETAg) uurimistoetuste osakonna juhataja Siret Rutiku.

Eesti juutuberist teadusfotograaf võitis üleilmse teadusfoto võistluse

05.11.18 ... Maardust pärit juutuuber ja keemikust teadusfotograaf Maxim Bilovitskiy noppis võidu Vikipeedia teadusfotode konkursil mittefotode kategoorias. Finaalis pälvis äramärkimise ka Tartu Ülikooli foto arheokeemikust, kes tõmbab välja Tartu Ülikooli kunstimuuseumi muumia hammast.

Eestlanna teenis Rahvusvahelise Olümpiakomitee spordimeditsiini diplomi

29.10.18 ... Spordimeditsiini Sihtasutuse spordiarst dr. Pii Müller läbis Rahvusvahelise Olümpiakomitee kaheaastase spordimeditsiini täiendõppe programmi "Diploma in Sports Medicine". Dr. Müller on esimene Eestis töötav spordiarst, kes on läbinud programmi, mida ROK oma sõnul tulevikus eeldab kõigilt olümpiavõistlustel koondisi teenindavatelt arstidelt.

Tallinna Ülikool promoveerib tänavu rekordarvu välismaalastest doktoreid

26.10.18 ... Täna promoveeritakse Tallinna Ülikoolis doktoreid ning eriliseks teeb selle tõsiasi, et doktorikraadi omandanute hulgas on välismaalaste osakaal suurem kui ühelgi varasemal aastal.

Suri Eesti maavarade kasutamist uurinud akadeemik Mihkel Veiderma

25.10.18 ... Täna öösel lahkus meie hulgast akadeemik Mihkel Veiderma, kelle teadusuuringud anorgaanilises keemias viisid meid lähemale näiteks sellele, kuidas uute tehnoloogiate abil tööstusheitmeid kahjutuks teha ja kuidas tööstusjäätmeid uuesti kasutada.

Teadus- ja tehnikauudised: küberkiusamise vastane tehisintellekt ja linnuriigi ilu-andekuse kompromiss

23.10.18 ... Sellenädalased R2 tehnika-ja teadusuudised vaatasid nii tehnoloogia kui ka looduse valdkonda.

Järeldus teaduspoliitika konverentsilt: teadus peab minema poliitikasse

09.10.18 ... 10. oktoobril toimus riigkogus viies teaduspoliitika konverents "Teadus kui Eesti arengumootor. Kuidas teadus kaitseb Eestit?". Konverentsi arutelu keskendus Eesti tulevikule ja teaduse rollile selle kujundaja ja kaitsjana.

Majanduspreemia võitjad näitasid, kuidas jätkusuutlikult majandust kasvatada

08.10.18 ... Alfred Nobeli mälestusauhinna majanduse alal pälvisid sellel aastal William D. Nordhaus ja Paul M. Romer, kellel loodud meetodid aitavad paremini mõista, kuidas lõimida jätkusuutlik areng majanduskasvuga.

Nobeli keemiapreemia laureaadid püüdsid evolutsiooni katseklaasi

03.10.18 ... Nobeli keemiaauhinna pälvisid sellel aastal Frances H. Arnold, George P. Smith ja Gregory P. Winter, kes kasutasid uute kasulike valkude ja ensüümide loomiseks elusorganismide evolutsioonist tuttavaid põhimõtteid.

Nobeli füüsikapreemia võitjad leiutasid valgusest tööriistad

02.10.18 ... Nobeli auhinna füüsikas pälvisid sellel aastal Arthur Ashkin ning Gérard Mourou ja Donna Strickland. Ashkin leiutas optilised pintsetid, Moura ja Strickland leidsid võimaluse ülilühikeste -ja intensiivsete valgusimpulsside tekitamiseks.

CERN peatas koostöö kriitikat pälvinud teadlasega

02.10.18 ... Euroopa Tuumauuringute Keskus (CERN) peatas ajutiselt töösuhte Itaalia teadlasega, kes ütles ühel teadusüritusel tehtud ettekandes, et "füüsika mõeldi ja töötati välja meeste poolt" ning tänapäevane füüsikateadus on muutunud "meeste suhtes seksistlikuks".

Nobeli meditsiinipreemia pälvisid vähiteraapia pioneerid

01.10.18 ... Nobeli meditsiinipreemia pälvisid sel aastal James P. Allison ja Tasuku Honjo, kes leidsid võimaluse, kuidas hävitada vähirakke inimeste enda immuunsüsteemi abil ehk immunoteraapiaga.

8 ketserlikku ideed, mis tõid Nobeli preemia

01.10.18 ... Enamik uusi ja huvitavaid ideid osutuvad aja möödudes valeks. Seega pole ime, et esialgu on suhtutud eluterve skepsisega ka hiljem Nobeli preemia väärilisteks kuulutatud teadustöödesse. Kriitikaga saab minna aga üle piiri. ERR Novaator valis välja kaheksa ketserlikku ideed, mille autoritega on käitutud eriti vastikult, kuid mis on saanud praeguseks teadusmaailma lahutamatuks osaks.

Tartu Ülikool kujundab ümber rektori ametiraha, ülikooli medalid ja aumärgi

28.09.18 ... Tartu Ülikool kuulutas välja konkursi rektori ametiraha, ülikooli medalite ning aumärgi kujunduse saamiseks.

Nobeli medal võib tuua tõsiseid sekeldusi

28.09.18 ... Järgmisel nädalal jagatakse taas Nobeli preemiaid, paljude jaoks teadusmaailma kõige ihaldusväärsemaid auhindu. Nagu selgub AFP ülevaatest, toob auhinnaga kaasnev kuldmedal tihti kaasa sekeldusi, mis on sundinud ilmselt nii mõndagi laureaati vähemalt hetkeks endalt küsima, kas preemia oli seda tõesti väärt.

Riigieelarve seletuskiri: teadus peab senisest enam tegelema rakendusuuringutega

27.09.18 ... Teadusele eraldatakse 2019. aastal täiendavalt 13,3 miljonit eurot, mis peamiselt läheb baasfinantseerimise toetamiseks ning eelistatud on rakenduslikud uuringud, mis toetavad sotsiaalmajanduslike eesmärkideni jõudmist.

Analüüs: naiste vähesuse taga täppisteadustes on muu kui kooliaja hinded

26.09.18 ... Poiste ja tüdrukute keskmine hinne ning saadavate hinnete vahemik erineb loodus- ja täppisteaduste vallas vähem kui teistes ainetes, järeldavad sadade tuhandete õpilaste sooritust uurinud Austraalia teadlased.

Tarmo Soomere: teadus ei saa kunagi jagu libateadusest

25.09.18 ... Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere tõdes, et teadus ei saa kunagi libateadusest jagu ning pigem peaks teadus tegelema ühiskonnaga, et libateadus ei saaks seal üldse võimutsema hakata.

Teadlaste Öö püüab lastes teaduse vastu huvi äratada

24.09.18 ... Teadlaste öö festivali raames peetakse sellel nädalal üle Eesti arvukalt üritusi, mille üks peamine eesmärk on äratada noortes huvi teaduse vastu. Haapsalus innovatsioonikeskuse Innokas korraldatud messil käis kohal üle 2000 lapse.

Teadlaste pensionile jäämisest sõltub Eesti teaduse kvaliteet ja jätkuvus

24.09.18 ... Teadlaskarjäärist väljumine ehk teiste sõnadega pensionile minek on oluline, kuna sellest sõltub, kas noored teadlased kaaluvad Eestis teadlaskarjääri, kas neile üldse on akadeemilisi ametikohti ning kuidas tulevad toime pensionile jäänud teadlased, kui nende sissetulek väheneb sageli enam kui poole jagu.

Teadusuudised: laiskus on meie ajusse sisse ehitatud ja me jätame võõrastele parema mulje kui arvame

24.09.18 ... R2 teadus- ja tehnoloogiauudised keskendusid sel esmaspäeval inimmõistusele ja selle omadustele, mis jätavad meid trennimineku asemel diivanile laisklema ja pärast põgusat tühijuttu võõraga muretsema rumalate asjade pärast, mida me võisime öelda.

Eesti 200 võtaks õpetajate ja teadlaste palgatõusuks laenu

24.09.18 ... Eesti 200 esitles esmaspäeval lisaks varivalitsuse ministritele ka oma maailmavaadet ja reformikava, kus muuhulgas lubatakse õpetajatele ja teadlastele märkimisväärset palgatõusu läbi riiklike võlakirjade ehk laenu võtmise.

ERR Riias: Läti Ülikool asutas liivi keelt ja kultuuri uuriva instituudi

21.09.18 ... Läti Ülikool asutas Liivi instituudi, mis on esimene liivi keele ja kultuuri uurimisele keskenduv teadusasutus maailmas. Et Baltimaade ajalugu algab liivlastest, on Liivi instituudi töö oluline ka Eestile.

Toimetaja valik: 5 ideed ja teadustööd, mis võivad muuta maailma

21.09.18 ... Nädala alguses kogunesid Iirimaal Dublinis omavahel mõõtu võtma 134 noort teadlast 38 riigist. Lisaks põnevate ja uuenduslike teadusprojektide esitlemisele oli neil maailmale saata ka teisi, sügavama tähendusega sõnumeid. ERR Novaator uuris, mis kriibib noorteadlaste hinge kõige enam.

Arheoloogid loodavad Pirita kloostri püha reliikvia uurimisel parematele vahenditele tulevikus

20.09.18 ... 18.–30. septembrini saab Tallinna Linnamuuseumi fuajees näha Eestis ainsana säilinud keskaegset reliikviat – Pirita kloostri püha reliikviat, mille "Terevisioon" sai eksklusiivselt oma stuudiosse. Reliikviast rääkis lähemalt Tallinna linnamuuseumi arheoloogiakogu hoidja Küllike Tint, kelle sõnul on reliikvia puhul arheoloogidel palju oletusi ja seda tuleb tulevikus paremate vahenditega kindlasti veel uurida.

Nahkhiirte uurimine tõi Eesti noorteadlasele rahvusvahelisel konkursil teise preemia

19.09.18 ... Eesti noor teadlane Karl Hendrik Tamkivi pälvis Iirimaal Dublinis toimunud Euroopa Liidu noorte teadlaste konkursil (EUCYS) teise preemia. Võidu toonud teadustöö raames tehtud tähelepanekud aitavad kaitsta nahkhiiri inimtegevuse kahjuliku mõju eest.

TTÜ 100. sünnipäeva kontsertlavastus "Tulevik algas eile"

17.09.18 ... Esmaspäeval tähistas Tallinna Tehnikaülikool oma 100. aastapäeva, mille puhul valmis kontsertlavastus "Tulevik algas eile".

Tallinna Tehnikaülikooli uus lühinimi on TalTech

17.09.18 ... Tallinna Tehnikaülikool (TTÜ) hakkab edaspidi rahvusvahelises turunduses kasutama lühendit TalTech. Varem kasutas TTÜ rahvusvaheliselt lühendit TUT, mis tulenes ülikooli ingliskeelsest nimetusest Tallinn University of Technology.

HIV-vastasest tinktuurist plasti lagundavate liblikateni – Eesti noor teadus Dublinis

17.09.18 ... Milliste putukatega saab päästa maailma plastprügist? Kuidas paranda nahkhiirte elujärge? Kas ravimtaimetinktuurist võiks olla abi HIV vastu? Neile ja teistele küsimustele otsisid vastust 30. korda toimuvale Euroopa Liidu noorteadlaste konkurssile Eestit esindama sõitnud noored.

Otse kell 14: TTÜ tähistab 100. sünnipäeva aktusega

17.09.18 ... Esmaspäeval tähistab Tallinna Tehnikaülikool oma 100. aastapäeva aktusega, mida algusega kell 14 saab vaadata ERR.ee vahendusel. Õhtul kell 19.25 algavat pidulikku kontserti kannab üle Eesti Televisioon.

Tehnikaülikooli juubelil avatakse teadlase ja riigimehe Endel Lippmaa büst

16.09.18 ... 17. septembril, Tallinna Tehnikaülikooli 100. aastapäeval avatakse tippteadlase ning riigimehe Endel Lippmaa rinnakuju, mis asub ülikoolilinnaku Akadeemikute alleel.

Pilanobelite galal võidutsesid voodoo-nukud ja inimsööjad

14.09.18 ... USA-s neljapäeval 28. korda toimunud tseremoonial jagati sel aastal preemiaid nii täiesti kasutute tähelepanekute kui ka praktiliste meditsiiniliste abivahendite loomise eest.

Kust sa tead? | zooloog kontrollib Peeter Ernitsa väidet homoseksuaalsuse kohta

11.09.18 ... "Ei saa kuulutada erandeid normiks. See on mulle praegu kõige rohkem vastukarva. Ma olen hariduselt bioloog ja tean väga hästi, mida bioloogias tähendab norm. Homoseksuaalsus ei kuulu normi piiresse," ütles eile Peeter Ernits Postimehele antud intervjuus. Lasime Tartu Ülikooli zooloog Marko Mägil kommenteerida kaheldava väärtusega väidet.

Radikaalne plaan piiraks eesti teadlastel maailma tippajakirjades avaldamist

07.09.18 ... Euroopas küpsev plaan S võib tähendada, et eesti teadlased ei saa tulevikus avaldada oma teadusartikleid maailma tippajakirjades Nature ja Science, sest nende lugemise eest tuleb maksta.

TTÜ akadeemikute alleele lisandus Endel Lippmaa büst

07.09.18 ... Tallinna Tahnikaülikooli (TTÜ) juurde akadeemikute alleele on paigaldatud akadeemik Endel Lippmaa büst.

Rektorite nõukogu uueks esimeheks sai Mait Klaassen

06.09.18 ... Eesti Maaülikooli rektor Mait Klaassen vahetab välja viimased kolm aastat nõukogu juhtinud Tallinna Ülikooli rektor Tiit Landi.

Raport: Eesti teadus ja ettevõtlus astuvad erinevat jalga

05.09.18 ... Täna avaldati OSKA raport, millest ilmneb, et Eesti teaduse tugevused ei ole kooskõlas nende ettevõtlusvaldkondadega, mis Eestis on konkurentsivõimelisemad.

Tehnikauudised: tehisintellekti ülemvõimust päästev rumalus ja silmaliigutustest isiksuseomadusi tuvastav tarkvara

03.09.18 ... Inimeste suhted tehisintellektiga on jätkuvalt kahetised. Ühelt poolt nähakse selle tohutut kasu teatud probleemide lahendamisel ja teaduses, teisalt peljatakse jätkuvalt seda, et mingil hetkel viib tehisintellekti edasiarendamine inimkonna hukuni, mille vastu on viimane aeg võtta meetmeid.

Usalda, aga kontrolli: suur osa teadustulemustest jääb ühekordseks hitiks

28.08.18 ... Suurt osa eksperimentaalse sotsiaalteaduse vallas avaldatud katsetulemustest pole võimalik korrata, viitab maailma tippajakirjades ilmunud 21 uurimuse paikapidavust kontrollinud teadlasrühma analüüs.

Ülevaatelugu Tartu Ülikooli rektori inauguratsioonist

24.08.18 ... Tartu Ülikooli uus rektorile professor Toomas Asserile anti tänasel inauguratsioonil lahendamiseks mitu küsimust ning huvitavat mõtet, mille üle järgneval viiel aastal juurelda ning mille nimel tegutseda.

Rektor valitsusele: on viimane aeg liikuda ümberjagamismajanduselt teadmuspõhisele

24.08.18 ... Täna andis ametivande Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser, kes oma inauguratsioonikõnes tõi välja nii muudatused, mida peab ülikooli sees tegema, kui ka selle, kuidas teenida ühiskonda, sealjuures näiteks tuletades valitsusele meelde, miks on tarvis liikuda ümberjagamismajanduselt teadmuspõhisele majandusele.

Mida uurivad Eesti teadlased nanomeditsiinis ja -toksikoloogias?

24.08.18 ... Nano- on moesõnake, mille lisamine näiteks pakendile justkui tõstab selle toote teadusinnovaatilist väärtust. Mis need nanoosakesed on, kus neid kasutatakse ja mis eelised, kuid ka ohud kaasnevad nanoosakeste kasutamisega, seda uurivad Keemilise ja Bioloogiise Füüsika Instituudi teadlased Anna-Liisa Kubo ja Olesja Bondarenko, kes õige pea korraldavad sel teemal seminari.

Välisdoktorantide sissetulek tõuseb 1100 euroni

23.08.18 ... Haridus- ja Teadusministeeriumi haldusalas tegutsev Sihtasutus Archimedes hakkab alates septembrist maksma parimatele Eesti ülikoolides õppivatele välisdoktorantidele lisaks doktoranditoetusele 440 euro suurust doktorandistipendiumi, mis tõstab doktorantide sissetuleku 1100 euroni ehk keskmise netopalgani kuus.

Eesti ei täida enamikku teaduse ja arenduse vallas seatud eesmärkidest

22.08.18 ... Ehkki mitmed Eesti teaduse olukorda kirjeldavad näitajad peegeldavad Eesti teadlaste head taset, jääb suur osas 2020. aastaks seatud teaduse ja arenduse (TA) alaseid eesmärke Eestil täitmata, selgub kolmapäeval avaldatud analüüsi tulemustest.

Oodatakse kandidaate akadeemilise naisteadlase aunimetusele

22.08.18 ... Eesti Akadeemiliste Naiste Ühing (EANÜ) kuulutas välja konkursi aunimetustele aasta akadeemiline naisteadlane ja aasta akadeemiline noor naisteadlane.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: