Teaduselu

Harri Tiido: ühest raamatust katastroofide poliitika teemal

21.09.21 ARVAMUS ... Vikerraadio saatesarjas "Harri Tiido taustajutud" on seekord vaatluse all Niall Fergusoni raamat "Doom". Fergusoni arvates võib koroonaviiruse mõju meie sotsiaalsele elule olla sama kui AIDS-il seksuaalelule: see muudab meie käitumist, kuid mitte piisavalt, et vältida hulka enneaegseid surmasid, märgib Tiido.

Tööstusdoktor: doktorikraad peaks olema akadeemias pigem norm kui erand

21.09.21 ARVAMUS ... Tööstuse valdkonna akadeemilises õppes peaks doktorikraad olema rohkem norm kui erand, leiab Tallinna Tehnikaülikooli värske doktor Siret Malmberg. Tema sõnul aitab tööstusdoktorantuur õpetada tudengeid leidma päriselu probleemidele lahendusi teaduslike meetodite abil.

Kurmo Konsa: digikultuuri tulevikule säilitamisest

20.09.21 ARVAMUS ... Mida suuremasse sõltuvusse infost langeme, seda tähtsam osa on selle säilitamisel, kirjutab Kurmo Konsa algselt Sirbis ilmunud kommentaaris.

Fischer koroonainfo muutlikkusest: teadlased on igavesed kõhklejad ja kahtlejad

17.09.21 EESTI ... "See on vist igipõline probleem, et skeptikutel, vastastel ja alternatiivsete mõtteviiside pooldajatel on palju rohkem kindlat kõneviisi, sest nad väga usuvad sellesse, aga teadlased on igavesed kõhklejad ja kahtlejad," ütleb valitsust nõustava teadusnõukoja liige, Tartu Ülikooli matemaatilise statistika professor Krista Fischer.

Pane end proovile: Tallinna Tehnikaülikooli sünnipäevaviktoriin

07.09.21 TEADUSELU ... Tallinna Tehnikaülikool tähistab peagi oma 103. sünnipäeva. Pane oma teadmised ja loogikavõime proovile selleks puhuks valminud mälumängus.

Urmas Kõljalg ja Martin Zobel: kliimamuutusest ja elurikkuse hävimisest

07.09.21 ARVAMUS ... Kliimamuutus ja elurikkuse hävimine on ühe ja sama mündi eri pooled. Vajame uusi majandusmudeleid, kirjutavad Urmas Kõljalg ja Martin Zobel algselt Sirbis ilmunud kommentaaris.

Tõnu Viik: on taas aeg süveneda endasse ja harida oma vaimu

01.09.21 ARVAMUS ... 21. sajandi ülikoolil on eesmärke, mida ülikoolid varem pole täitnud. See õppevormi aeg, kus üks tark annab teistele infot, mida neil veel ei ole, ning neist saavad aja möödudes samasuguse info valdajad, on mööda saamas, ütles Tõnu Viik Tallinna Ülikooli õppeaasta avaaktusel peetud kõnes.

Läbimurre valkude struktuuri ennustamisel tõotab edendada ravimiarendust

31.08.21 TEADUSELU ... Lisaks koroonapandeemiale, mis küttis kuumaks biotehnoloogia valdkonna laiemalt, jääb 2021. aasta suvi molekulaarbioloogia ja tehisintellekti piirimail tegutsejaile meelde veel ühe olulise sündmuse poolest. Samal ajal avaldati kahe teadusrühma programmid, mis suudavad üle ootuste hästi ennustada valkude ruumilist struktuuri. Arenguhüpe on oluline näiteks ravimiarenduses.

Teadlased täpsustasid matemaatilise konstandi π väärtust

18.08.21 TEADUSELU ... Šveitsi matemaatikud täpsustasid superarvuti abil matemaatilise konstandi π väärtust. Kui tavainimene teab, et pii väärtus on 3,14, siis teadlased tunnevad nüüd 62.8 triljonit komale järgnevat arvu, kirjutab The Guardian.

Arvamusfestival 2021 teadusala

11.08.21 TEADUSELU ... Sel reedel ja laupäeval ehk 13. ja 14. augustil leiab Paides aset tänavune Arvamusfestival. Novaatori portaali vahendusel saab otseülekandes jälgida festivali teadusalal toimuvat.

In memoriam Richard Ernst

05.08.21 TEADUSELU ... Juuni alguses suri Teaduste Akadeemia välisliige Richard Ernst, kes oli tuumamagnetresonantsi üks pioneeridest. Ernstile avaldas nüüd nobelist Kurt Wüthrich sõnade läbi järelhüüde ka ajakirjas Nature.

Juhan Hellerma: kas ajaloo paisumisel on piirid?

31.07.21 ARVAMUS ... Traditsiooniline inimkeskne vaade ajaloole teeb aina enam ruumi käsitlustele, mis rõhutavad asjade ja looduse agentsust ja rolli ajalooprotsessi osana, kirjutab Juhan Hellerma algselt Sirbis ilmunud ülevaates.

Naisteadlaste uurimusi osundatakse meditsiini teadusajakirjades vähem

14.07.21 TEADUSELU ... Teadustöid, mille autor on naine, osundatakse mainekates meditsiinile keskenduvates teadusajakirjades ligikaudu poole harvemini kui neid teadustöid, mille autor on mees.

Eesti vanim akadeemik Ülo Lepik sai saja-aastaseks

11.07.21 TEADUSELU ... Pühapäeval täitus sajas eluaasta Eesti teaduse ühel suurmehel, mehaanikateaduste korüfeel akadeemik Ülo Lepikul. Akadeemikuga vestles Margus Maidla.

Ministeerium: kärpeplaanidega teadusraha kallale ei minda

06.07.21 TEADUSELU ... Riigieelarve kärped teadus- ja arendustegevust tervikuna ei puuduta ning see moodustab ka järgmise aasta eelarvest vähemalt ühe protsendi SKT-st. Ministeeriumidest plaanib teadus- ja arendustegevust teadaolevalt ainsana kümnendiku võrra erakorraliselt kärpida kaitseministeerium.

Teaduste Akadeemia otsib nelja uut akadeemikut

22.06.21 TEADUSELU ... Alates augusti keskpaigast saab seada üles akadeemikukandidaate astronoomia ja astrofüüsika, kultuuriajaloo, rahvatervise ning tehnika- ja arvutiteaduste valdkonnas.

Ornitoloogiaühing pani kaante vahele jutud linnuvaatlustest ja saja-aastasest tegevusest

18.06.21 KIRJANDUS ... Eesti linnustiku uurimisele, kaitsmisele ja tutvustamisele pühendunud Eesti ornitoloogiaühing esitleb reedel raamatut "Kas on linnukesel muret?".

Tarmo Soomere: mida targemad oleme, seda tugevamad oleme

01.06.21 ARVAMUS ... Tarkuse kättesaamine oma inimeste käest on üks ülesanne. Tarkuse mujalt toomine on selle paarimees. Teadustöö mõte selles kontekstis on õpetada meie oma inimesi efektiivselt tooma sisse kogu maailma tarkust. Mida targemad oleme, seda tugevamad oleme, ütles Tarmo Soomere Paide keskväljakul peetud kõnes.

Ülevaade: sügis toob Eesti ülikoolidesse uusi õppesuundi

26.05.21 TEADUSELU ... Nagu igal sügisel, leiab ka seekord Eesti kõrgkoolide valikust uusi ja uuenenud õppekavu, uusi õppesuundi, nanokraade ja praktikavorme. Uuenduste rõhk on digi- ja rohepöördel, aga ka õpetajakoolituse erinevatel tahkudel.

Marju Himma: sotsiaaluuringud selgitavad metsa- ja kliimakokkupõrkeid

24.05.21 ARVAMUS ... Metsa- ja kliimahoiakutes on Eesti elanikud ühes pundis Ida-Euroopa riikidega, näitavad Euroopa Sotsiaaluuringu andmed. Uuringud aitavad mõista, miks meil keskkonna- ja metsaarutelud tihti tuliseks ja konfliktseks kisuvad, leiab Marju Himma Vikerraadio päevakommentaaris.

Tõnu Viik: tarkus teeb alandlikuks, rumalus teeb enesekindlaks

17.05.21 ARVAMUS ... Koroonaviirusest tingitud pandeemia näitas meile, et ükski teine tarkuse allikas peale teaduse ei toiminud. Vaimsete praktikate gurud ei teadnud, kuidas viiruse levikut tõkestada. Poliitiline vaist ja rahva tarkus, talupojamõistus, ei leidnud teed olukorrast välja. Teaduslik mõtlemine leidis, ütles Tõnu Viik Tallinna Ülikooli rektori ametisse vannutamise kõnes.

Video: teaduskonverents "Euroopa horisont"

04.05.21 TEADUSELU ... Eesti Teadusagentuur ja haridus- ja teadusministeerium korraldasid teisipäeval Euroopa Liidu teadus- ja arendustegevuse "Euroopa horisont" avakonverentsi.

Ülikoolid saavad tänavu taas lõpuaktuseid korraldada

06.05.21 EESTI ... Kui eelmisel aastal toimusid paljud lõpuaktused digitaalselt, siis tänavu loodavad ülikoolid, et lõpetajad saavad ka ise üritusele kohale tulla.

Teadlased otsivad miljonitele seeneliikidele nimesid

27.04.21 LOODUS ... Kuigi maailmas on hinnanguliselt kuni 3,8 miljonit seeneliiki, tunnevad teadlased neist vaid umbes 150 000 liiki. Tartu Ülikooli teadlase osalusel valminud artiklis pakub rahvusvaheline teadlasrühm välja uusi võimalusi seeneliikide täpsemaks nimetamiseks.

Hoiatav näide: Valgevene teaduse konnatiigistumine seab ohtu rahvatervise

26.04.21 TEADUSELU ... Tšornobõli tuumakatastroofile järgnes 1986. aasta kevadel suur avalik huvi nii Valgevenes kui ka kogu maailmas. Järgnenud kümnendi algul panustas plahvatuse mõju uurimisse omal moel enamik Valgevene teadlastest. Nüüdseks on Tšornobõli temaatika poliitikute silmis tähtsuse minetanud, rahastus selle uurimiseks kokku kuivanud ning näiteks väikeste kiirgusekoguste mõju rahvatervisele ei tea hästi enam keegi.

"Pealtnägija": Eestisse on leidnud tee sajad välisteadlased

14.04.21 TEADUSELU ... Hoolimata väiksusest ja kohatisest väiklusest on Eesti siiski üha atraktiivsem koht välismaa tippteadlastele, kes saavad siin oma professionaalseid unistusi täita, tuues teadmisi, au ja kuulsust juba Eestile. Viimase 15 aasta jooksul on Eestis tegutsevate välisteadlaste hulk statistika järgi kümnekordistunud ja ületas juba 500 piiri.

Rahva lemmikteadusklipiks valiti Reet Kasepalu lühiloeng

13.04.21 TEADUS 3 MINUTIGA ... Konkursi "Teadus 3 minutiga" rahvahääletus lõppes ja rahva lemmikuks osutus Tallinna Ülikooli nooremteadur Reet Kasepalu, kes uurib rühmatöö tegemist.

Uuring: Eesti teadus on võrdõiguslikkusest kaugel

06.04.21 TEADUSELU ... Endiselt kehtib reegel: mida madalam ametiaste, seda suurem on naiste osakaal ning vastupidi. Ametikohtadega seotud formaalsed nõuded võivad küll näida võrdsed, ent võimalused võrdsed ei ole. Nii tuleb välja Tartu Ülikooli sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskuse (RAKE) vastvalminud uuringust, mis väidab, et soolise võrdõiguslikkusega seotud probleemide tajumist pärsib meritokraatlik suhtumine ning enesetsensuur.

Satelliitide valgus reostab juba terve maakera taevast

30.03.21 UNIVERSUM ... Maamunal pole enam ühtki paika, kus astronoomid saaks segamatult tähti vaadelda. Värske analüüsi järgi võib kosmoseprügist ja satelliitidest tingitud valgusreostus olla tunginud kõikjale.

Eesti teadlaste tehtud kaamerad lähevad järgmisel aastal Kuu peale

26.03.21 UNIVERSUM ... Eesti kosmoseteadlased said Tartu observatooriumis valmis kaamerad, mis lendavad juba järgmisel aastal NASA missiooniga Kuu peale ja hakkavad seal robotkätt juhtima. See on esimene kord ajaloos, kus eestlaste valmistatud instrument saadetakse Kuu pinnale.

Kersna: lainetused grandimahtudes on suur probleem

22.03.21 TEADUSELU ... Teadusagentuuri jagatavate uute teadusgrantide maht on sel aastal aasta varasemast ligi kolm korda väiksem. Haridus- ja teadusminister Liina Kersna selgitas riigikogule, et kogusummas pole grantide rahastus võrreldes eelmiste aastatega siiski langenud, vaid isegi tõusnud. Samas nõuab tähelepanu grandimahtude kõikumine.

Tartu Ülikool tähistab August Rauberi 180. sünniaastapäeva

21.03.21 TEADUSELU ... Esmaspäeval on 180, sünniaastapäev Tartu Ülikooli meditsiinikollektsiooni rajajal professor August Rauberil. Ülikool tähistab koostöös Ahhaa keskusega seda päeva uuendatud anatoomianäitusega.

Arheoloogid leidsid maailma teadaolevalt vanima lemmikloomade surnuaia

01.03.21 TEADUSELU ... Punase mere ääres asuv iidne Egiptuse meresadam Berenice varjab endas ligi kaks tuhat aastat tagasi rajatud loomade surnuaeda. Värsked arheoloogilised leiud osutavad, et tegemist on vanima lemmikloomadele mõeldud matmispaigaga.

Asteroidi tolm kinnitab dinosauruste väljasuremise põhjust

25.02.21 TEADUSELU ... Levinud hüpoteesi järgi põhjustas dinosauruste väljasuremise asteroidi kokkupõrge Maaga, mis tõi kaasa radikaalse kliimamuutuse ja hävitas enamiku tollal eksisteerinud elusorganismidest. Teadlased usuvad, et uued tõendid vaigistavad ka viimased selles teoorias kahtlevad kriitikud, vahendab phys.org.

Lutsar teenetemärgist: koroonaviirus ei lase mul õnnelik olla

23.02.21 EESTI ... Presidendilt Eesti Punase Risti I klassi teenetemärgi saanud meditsiinilise mikrobioloogia professor Irja Lutsar ütles, et kuna olukord koroonaviirusega on Eestis praegu väga halb, ei saa ta tunnustusest täit rõõmu tunda.

President annetab teenetemärgi 17 teadlasele

23.02.21 TEADUSELU ... President Kersti Kaljulaid annetab tänavu 152 teenetemärki, iga kümnes president Kersti Kaljulaidilt teenetemärgi saanu on tegevteadlane.

Marsil maandunud kulgur hakkab uurima iidse järve põhjas olevaid setteid

19.02.21 TEADUSELU ... Marsile jõudnud NASA kulgur Perseverance on varustatud tehnoloogiaga, mis võimaldab senisest tõhusamalt uurida elu võimalikkust planeedi kauges minevikus. Lähima paarikümne aasta jooksul on tõenäoline, et punaplaneedi pinnale jõuab ka inimene.

Tarmo Soomere: sotsiaalteadlased teavad, kui ühiskonnas on pinge kasvanud, kuid ei oska seda leevendada

16.02.21 ARVAMUS ... Saates "Plekktrumm" oli külas mereteadlane ja matemaatik ning Eesti teaduste akadeemia president Tarmo Soomere, kes märkis muu hulgas, et kuigi oleme jõudnud reaalteadustes paljude vastusteni, on ühiskonnateadustes vaja suuri arenguid. Ta selgitas, et sotsiaalteadused suudavad küll öelda, kui ühiskonnas on pinge kasvanud, kuid ei oska seda leevendada. See on järgmine koht, kust oodatakse teadusrevolutsiooni.

Teaduse elutööpreemia pälvisid Toomas-Andres Sulling ja Jüri Talvet

11.02.21 TEADUSELU ... Teaduse elutööpreemia pälvisid sel aastal Põhja-Eesti Regionaalhaigla professor Toomas-Andres Sulling ja Tartu Ülikooli maailmakirjanduse õppetooli professor Jüri Talvet.

Suri lasteneuroloog Tiina Talvik

10.02.21 EESTI ... Teisipäeval suri 82 aasta vanuselt lasteneuroloogia rajaja, professor Tiina Talvik, teatas Tartu Ülikool.

Doktoritöö: keel ei peegelda maailma, vaid aitab saavutada praktilisi eesmärke

03.02.21 TEADUSELU ... Teaduses ja igapäevaelus eeldatakse enamasti, et keel on võimeline osutama keelevälisele reaalsusele, mis eksisteerib keelest ja inimkogemusest sõltumatult. Hiljuti Tartu Ülikooli filosoofia osakonnas doktoritöö kaitsnud Henrik Sova leiab, et selline nägemus keele ja maailma omavahelisest suhtest on olemuslikult eksitav.

Otse kell 12.30: tehnikaülikooli konverents tulevikuülikoolist

20.01.21 EESTI ... Tulevikuks sihte seadev Tallinna Tehnikaülikool korraldab neljapäeval virtuaalse arengukonverentsi, kus kuuleb ülikooli teadlaste ja ekspertide visioone tehnikaülikooli rollist Eestis ja maailmas, hariduse tulevikust ning teaduse ja ülikoolide panusest globaalsete väljakutsete lahendamisse. Konverentsi saab jälgida portaalis ERR.ee algusega kell 12.30.

Doktoritöö: ESA majandusmõju hindamiseks tuleb vaadata eurodest kaugemale

19.01.21 TEADUSELU ... Suurte rahvusvaheliste teadusorganisatsioonidega liitumise majandusmõju hindamisel kiputakse keskenduma liialt ettevõtetes tekkivale lisandväärtusele, mis on vaid liikmelisuse üks tahk. Tervikmõjust aimu saamiseks tuleks vaadata lisaks hoolikamalt ettevõtete käitumises nähtavaid muutusi. Need kipuvad avalduma aga pikema aja jooksul, selgub Tõnis Eerme doktoritööst.

Tiit Land: aeg on elevandiluutornist alla tulla

18.01.21 TEADUSELU ... Ülikooli roll on edendada majandust ja panustada globaalsete väljakutsete lahendamisse. Nende eesmärkide saavutamiseks on vajalik tihendada teadlaste ja ettevõtjate koostööd, leiab Tallinna Tehnikaülikooli rektor Tiit Land.

Riik kavatseb hakata maksma doktorantidele Eesti keskmist palka

17.01.21 TEADUSELU ... Riik kavatseb doktorantidele edaspidi stipendiumi asemel kõrgemat palka maksta, et võimaldada teadustööle pühendumist ja muuta see atraktiivsemaks. Paljude noorte teadlaste jaoks on see ammuoodatud samm, kriitikud muretsevad aga, et plaan võib endaga kaasa tuua vabaduse vähenemise.

Katrin Pihor: teadlasteni jõuab kogu lisaraha

15.01.21 ARVAMUS ... Kogu lisaraha jõuab teadlasteni nii uurimistoetuste, palgaraha kui ka parema taristuna, kinnitab Katrin Pihor, haridus- ja teadusministeeriumi teadusosakonna juhataja

Otse teadlasteni jõuab teadus- ja arendustegevuse lisarahast vaid väike osa

15.01.21 TEADUSELU ... Pärast aastaid teadlaste palvekirju ja protestimarsse, saabus mullu rõõmusõnum, et riik kavatseb teadus- ja arendustegevuste raha hüppeliselt suurendada nii, et see vastaks ühele protsendile SKP-st. Selle tasemeni jõudmiseks, eraldas valitsus 56 miljonit eurot lisavahendeid. Otse teadlastele jõuab aga vaid väike osa rahast.

Jaak Vilo: teadusrahastus uute reformide ootel

10.01.21 ARVAMUS ... Paljud väga head teadlased on jäämas ilma Eesti grandirahata – see pärsib võimekust meelitada doktorante ja seab ohtu ka vajalikud uurimissuunad, kirjutab akadeemik Jaak Vilo algselt Sirbis ilmunud kommentaaris.

Mida toob Eesti teadusele 2021. aasta?

01.01.21 TEADUSELU ... Teaduses on selle aasta olulised märksõnad teadusraha kasvamine ja mitmete koroonaviirusega seotud teemade uurimine. Mida on oodata algaval aastal Eesti teaduses, seda uuris Novaator teaduskommunikatsiooni lektor Arko Oleskilt, neurobioloog Mart Saarmalt ja taimefüsioloogia professor Ülo Niinemetsalt.

Lõppeva kümnendi säravamad ideed: bioteadused

30.12.20 TEADUSELU ... Aasta on peagi läbi. ERR Novaator palus sel puhul paarikümnel Eesti teadlasel meenutada, mida endaga lõppevast kümnendist kaasa võtta ja mis olid nende eriala läbivad märksõnad.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: