15.08.22 TEADUSELU ... Nädalavahetusel Paides toimunud arvamusfestivalil arutati muuhulgas selle üle, kas teadlane suudab jääda selgeltnägijaks. Arutelul kostis mõte, et teadusega on nagu õnnega: kõik teavad, mis see on, aga keegi ei oska sõnastada.
15.08.22 TEADUSELU ... Akadeemik Krista Fischer ja Tartu Ülikooli emeriitprofessor Ene-Margit Tiit käsitlesid tänavusel arvamusfestivali arutelul praktilisi statistilisi olukordi. Nad tõdesid, et statistilise uuringu valimi moodustamine ja järelduste tõlgendamine on sisuliselt uuringu kvaliteedi näitajad.
11.08.22 TEADUSELU ... Kümnenda Arvamusfestivali teisel päeval, 13. augustil toimub festivali teadusalal traditsiooniline diskussioon teaduse eri tahkudest. Viies arutelus keskendutakse statistikale, kriisideks valmistumisele ning teaduse ja teadlaste rollile maailma paremaks muutmisel.
03.07.22 UNIVERSUM ... Tartu ülikooli observatooriumis avati osaliselt maa all asuv kosmosemissioonide simuleerimise keskus. Suurde endisesse keldriruumi lõid kosmoseteadlased graniitliivast Kuu pinna analoogi, kus asutakse katsetama kuukulgureid ja teisi kosmoseinstrumente.
28.06.22 TEADUSELU ... Akadeemikukandidaate saab üles seada füüsika, arvuti- ja tehnikateaduste ning sotsioloogia valdkonnas.
21.06.22 TEADUSELU ... Euroopa aasta leiutaja innovatsiooniauhinna tööstuse kategoorias pälvisid sel aastal Jaan Leis, Mati Arulepp ja Anti Perkson. Teadlased töötasid nn kumera grafeeni kallal, mis sobib hästi energia kiireks talletamiseks ja vabastamiseks.
21.06.22 TEADUSELU ... Eesti läks 1990. aastate alguses eesrinnas üle läänelikule konkurentsipõhisele teadusrahastuse süsteemile. Eesti teadlase doktoritöö osutab, et muutus oli siiski vähemalt alguses pinnapealne ega lõiganud läbi nõukogudeaegseid mõttemalle. Sotsiaal- ja humanitaarteadlased leiavad end nüüdseks aga süsteemist, mis nende tegelikke huvisid ei arvesta.
14.06.22 TEADUSELU ... Teaduslike ideede liigne lihtsustamine ja selgete soovituste andmine jätab teaduse olemusest ning meid ümbritsevast maailmast vale mulje. Rahvatervishoiu vallas lõpeb aga teadlase ja poliitika eestkõneleja rolli segamine tavaliselt kehvasti, leiab Kenneth Rothman, Bostoni ülikooli epidemioloogiaprofessor ja mitme laialt kasutatava epidemioloogiaõpiku autor.
10.06.22 TEADUSELU ... Võrreldes mitmete teiste institutsioonidega on usaldus teadlaste vastu avalikkuse silmis erakordselt kõrge. Selle säilitamiseks ei piisa aga ainult tipptasemel teaduskommunikatsioonist, vaid inimesed peaks saama rohkem sõna ka teadusprioriteetide valimisel, leiab Marc Schiltz, Euroopa Liidu teadusagentuure koondava katusorganisatsiooni Science Europe president.
17.05.22 TEADUSELU ... Tänavu saab Eesti kõrgkoolides alates sügisest õppida mitmel uuel õppekaval nüüdiskultuurist kaasaegse majanduseni. Kõrghariduse ebapiisava rahastuse tõttu sulgevad ülikoolid aga kokku seitse õppekava, piiravad valikainete hulka ja avavad uusi täiendõppeprogramme ehk mikrokraade.
16.05.22 TEADUSELU ... Eestis võiks märksa rohkem olla professoritest miljonäre, siis oleks ka selle majanduse tulevik globaalse konkurentsi skaalal märkimisväärselt helgem, leiab akadeemik Mart Saarma.
16.05.22 LOODUS ... Tavainimeste kaasamine teadustöösse ehk harrastusteadus on Eestis, nagu mujalgi maailmas, üha populaarsem. Eesti Maaülikooli teadlased analüüsisid kotkakaamerate teemaliste foorumite sisu. Nad tõdesid, et kodanikuteadus töövõttena toimib ja võiks praegusest sagedamini päädida teaduslike avaldamistega.
02.05.22 EESTI ... Halduslepingute puudumine praegu veel ülikoole kärbetele ei sunni, aga kui sügisel loodetud 15-protsendist tõusu kõrghariduse rahastusse ei tule, on kärped siiski vältimatud.
01.05.22 ARVAMUS ... Akadeemiad ei saa võidelda tulejoonel, kuid nad peavad andma oma riikidele ja valitsustele parimat nõu, kirjutab Tarmo Soomere algselt Sirbis ilmunud kommentaaris.
13.04.22 TEADUSELU ... Sel nädalal toimub Tartus Eesti Rahva Muuseumis tänavune õpilaste teadusfestival. Teisipäeval sai kohapeal tutvuda parimate tööde posterettekannetega ja täna selguvad õpilaste teadustööde riikliku konkursi võitjad. Novaator käis ja uudistas noorte uurijate töid oma silmaga.
01.04.22 TEADUSELU ... Sel kevadel algab neljandat korda kampaania, mille eesmärk on kaardistada eestimaalaste abiga päikesekollaste nurmenukkude käekäiku Eestis. Tartu Ülikooli maastike elurikkuse töörühma kuuluvad Iris Reinula ja Marianne Kaldra selgitavad sel puhul, mis toimub teaduse köögipoolel.
30.03.22 TEADUSELU ... Alusuuringuteks vajaliku tipptehnika soetamiseks Euroopa Liit enam sama heldelt kui varem toetust ei jaga. See tähendab, et Eesti riik ja teadusasutused peavad teadustaristu investeeringuteks leidma ise rohkem vahendeid.
24.03.22 TEADUSELU ... Hõbevalge haruldane muldmetall luteetsium kannab elemendina järjenumbrit 71. Soome füüsikud on nüüd tehislikult loonud luteetsiumi nii kerge isotoobi, millist maailma ajaloos varem loodud ei olegi.
17.03.22 TEADUSELU ... Tartu Ülikooli taimeökoloogia kaasprofessor Marina Semtšenko pälvis Euroopa Teadusnõukogu (ERC) grandi, et uurida, kuidas on maakasutuse muutus mõjutanud taimede ja mullaorganismide omavahelisi sidemeid. Neis vastastiksuhetes toimuvad evolutsioonilised muutused mõjutavad nii mulla viljakust, põuakindlust kui ka süsiniku sidumise võimet.
14.03.22 TEADUSELU ... Viimasest emakeelepäevast saati on Novaatori portaalis ilmunud nii mõnigi keelte ja keeleteadusega seotud uudis. Kui hoolikalt oled neid märganud sina? Pane end proovile Novaatori keeleviktoriinis.
11.03.22 TEADUSELU ... Teadlase edukuse oluline mõõdupuu on tema publikatsioonide arv ja see, kui palju teised teadlased nendele viitavad. Hiljutine uurimistöö põhjendas, kuidas erinevalt praegusest süsteemist peaks publikatsioonide ja viidete kokkulugemisel arvestama ka artiklite autorite arvuga. Omad puudused on aga ka uuel lähenemisel.
07.03.22 TEADUSELU ... Saksa kohus leidis, et populaarne teadlasi koondav sotsiaalmeediavõrgustik ResearchGate vastutab keskkonda laetava sisu eest ja rikub seeläbi oma serverites uurimuste hoiustamisega mitme teaduskirjastaja autoriõiguseid.
28.02.22 EESTI ... Eesti avalik-õiguslikud ülikoolid peatavad koostöö Venemaa ja Valgevene kõrgkoolide ja teadusasutustega.
18.02.22 ARVAMUS ... Kuna erakondadel on ambitsioonikamad tulevikunarratiivid Eesti arengust senini veel formuleerimata, siis on ootuspärane, et ülikoolide mured ongi nende prioriteetide reas üsna tagaplaanil. Pealegi erutavad ülikoolide mured otseselt liiga väikest valijaskonna gruppi, nendib Tõnis Saarts Vikerraadio päevakommentaaris.
13.02.22 ARVAMUS ... Haridusleppe keskne sõnum – kvaliteetne, kättesaadav ja stabiilselt rahastatud haridus on rahva heaolule ja ühiskonna kestma jäämisele strateegiliselt määrava tähtsusega, kirjutab Stefan Groote algselt Sirbis ilmunud kommentaaris.
12.02.22 EESTI ... Laupäeval suri 101. eluaastal Eesti Teaduste Akadeemia vanim liige, mehaanikateadlane Ülo Lepik.
11.02.22 TEADUSELU ... Konkursi "Teadus 3 minutiga" reedel toimunud tasavägisel võistlusel auhinnati viit enda teadustööst eriti selgelt ja ilmekalt rääkinud noorteadlast.
11.02.22 ARVAMUS ... Olen doktorant, tegelen elektrimasinate diagnostika, rikete ja kahjustustega. Uskuge, see sobib väga hästi ka naistele, neile tuleb lihtsalt õigel ajal head nõu anda, kirjutab Karolina Kudelina.
10.02.22 TEADUSELU ... Teaduse elutööpreemiad pälvisid sel aastal Eesti Kirjandusmuuseumi emeriteerunud vanemteadur Ingrid Rüütel ja Tartu Ülikooli emeriitprofessor Ene-Margit Tiit.
02.02.22 ARVAMUS ... Eesti maavarade senisest paremaks väärindamiseks peab riik praegu panustama uuringutesse, et lootustandvad laborieksperimendid viiksid tehnoloogilise valmisolekuni, kirjutavad Leho Ainsaar, Anne Menert, Enn Lust, Kaia Tõnsuaadu ja Kalle Kirsimäe värskes Riigikogu Toimetistes ilmunud ülevaates.
29.01.22 TEADUSELU ... Wikimedia Eesti korraldatud teadusfoto konkursil valiti aasta teadusfotograafiks Tartu Ülikooli geoloogia nooremteadur Peeter Paaver. Kokku laekus võistlusele 112 fotot ja lühivideot.
12.01.22 TEADUSELU ... Koroonapandeemia aitas leida lisaraha miljoneid eurosid maksnud, kuid seejärel Tartus aastaid tühjalt seisnud üliohtlike haigustekitajate uurimiseks sobivale laborile. Kui lähiaastateks on tööpõld kindlustatud, napib selle jätkusuutlikult käigus hoidmiseks inimesi.
10.01.22 TEADUSELU ... Eri teadusharudes väidetakse tihti, et üks või teine tunnus on kas kaasasündinud, pärilik või geneetiliselt põhjustatud. Tartu Ülikoolis kaitstud doktoritöö selgitas, et tegelikult on "kaasasündinuks" või "geneetiliseks" kuulutatud tunnused sageli – ja vahel peidetud viisidel – keskkonna kujundatud ega oma sellist püsivust ja fikseeritust, nagu kiputakse eeldama.
30.12.21 TEADUSELU ... Kuigi ka käesoleval polnud koroonast pääsu, suutsid teadlased parandada nii inimeste heaolu kui ka muuta inimkonna arusaama selle kohast universumis.
22.12.21 TEADUSELU ... Kui hoolikalt oled sina lõppeval aastal Novaatori uudiseid lugenud? Pane oma silmaring proovile.
14.12.21 TEADUSELU ... Pühapäeval suri Eesti taimefüsioloogia grand old man Heino Moldau.
08.12.21 TEADUSELU ... Eesti teaduste akadeemia värsked liikmed on Maris Laan, Dmitri Vinnikov, Elmo Tempel ja Marek Tamm. Samuti anti üldkogu istungil üle teaduste akadeemia medalid.
17.11.21 TEADUSELU ... Selleaastane teadusfoorum TeadusEST oli pühendatud koostööle. Päeva vältel arutasid teadlased, riigiametnikud ja teaduselukorraldajad olulisemate päevakajaliste küsimuste üle Eesti teadustegevuse maastikul.
03.12.21 TEADUSELU ... Tartu Ülikooli arendusprorektor Erik Puura teatas, et plaanib 2022. aasta maikuu lõpus ameti maha panna. Puura sõnul on otsuse taga soov enne uusi töiseid väljakutseid puhata.
02.12.21 TEADUSELU ... 1. detsembril suri 88-aastasena akadeemik ning astrofüüsik ja kosmoloog Arved-Ervin Sapar.
01.12.21 ARVAMUS ... Eesti doktoriõppe maht peaks kasvama 300-400 doktorikraadini aastas, vajalik maht tuleb valdkonniti läbi analüüsida ja sellest juhinduda. Maht peab tagama kõikide erialade piisava järelkasvu ja konkurentsi ülikoolide ametikohtadele ning lisaks riigile ja ettevõtetele tähtsate rollide täitmise, kirjutab Jaak Vilo.
11.11.21 TEADUSELU ... Tiiu Silla nimelise elutööpreemia pikaajalise süstemaatilise teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest pälvis sel aastal astronoom Tõnu Viik.
11.11.21 TEADUSELU ... Eesti teadusajakirjanike seltsi teadusajakirjanduse sõbra auhinna Ökul saab tänavu Tartu ülikooli loomaökoloogia kaasprofessor Tuul Sepp. Tubli tegija auhinna Ökuli muna saab aga Eesti teadusagentuuri teaduskommunikatsiooni osakonna juhataja Annely Allik.
30.10.21 TEADUSELU ... Neljapäeval, 11. novembril 14. korda toimuva teaduskommunikatsiooni konverentsi fookuses on alternatiivsed meetodid teaduskommunikatsioonis. Ülekannet saab vaadata 11. novembril 2021 kell 10.30 ERR-i teadusportaalist Novaator.
02.11.21 TEADUSELU ... Teisipäeval tutvustavad ennast teaduste akadeemia liikmetele ja laiemale avalikkusele 11 teadlast, kes esitati akadeemikukandidaadiks astronoomia ja astrofüüsika, kultuuriajaloo ning tehnika- ja arvutiteaduste valdkonnas.
27.10.21 TEADUSELU ... Kolmapäeval tutvustavad end Teaduste Akadeemia liikmetele ja laiemale avalikkusele üheksa teadlast, kes esitati akadeemikukandidaadiks rahvatervise valdkonnas.
20.10.21 TEADUSELU ... Riigikogus toimus kolmapäeval kaheksas teaduspoliitikakonverents "Teadus kui Eesti arengumootor (VIII). Kuidas targalt roheliseks pöörata".
13.10.21 TEADUSELU ... Eesti Teaduste Akadeemia juhatus registreeris saabunud esildiste alusel 20 kandidaati neljale akadeemikukohale. Kõige tihedam on konkurents rahvatervise valdkonna akadeemiku kohale, kuhu pürgib üheksa kandidaati.
12.10.21 TEADUSELU ... Seoses eelmise direktori ametiaja lõpuga kuulutas Eesti loodusmuuseum välja konkursi direktori kohale. Uut direktorit otsitakse taas tähtajaliselt viieks aastaks.
11.10.21 TEADUSELU ... Rootsi Riigipanga väljaantava Alfred Nobeli mälestusauhinna majanduse alal pälvisid tänavu ameeriklased David Card ning Joshua D. Angrist ja Guido W. Imbens. Nad kasutasid oma töös loomulikke katseid ehk leidsid põhjuslikke seoseid ühiskonnas ilma juhuslikustatud laborikatseteta.