Teaduselu

Riina Sikkut: Eesti on personaalmeditsiini osas teistest mitu sammu ees

14.07.18 ... Eesti on küll tugev digiriik, kuid e-tervise võimekuse saavutamiseks on meil vaja hoopis lisaks saada andmeid, mida kogutakse välismaal, leiab tervise- ja tööminister Riina Sikkut. Eesti geeniteadlased koos ministri ja rahvusvaheliste ettevõtjatega tõstatasid selle teema sel nädalal Toulousis toimunud teadusfoorumil ESOF.

Noorteadlane: et näha Eesti teaduse eeliseid, tuleb minna välismaale

13.07.18 ... Tartu Ülikooli noorteadlane Elin Org esines täna üleilmsel teadusfoorumi ESOF peapaneelis, kus räägiti ebavõrdsusest Euroopa teaduses. Ta esitas küsimuse, kuidas Euroopa ääremaad, nagu Eesti, võiksid saada võrdväärset rahastust, et teha samasugust tippteadust nagu Euroopa teadlased.

Eesti viis üleilmsele teadusmessile e-tervise, post-kvant turvalisuse ja targa linna

11.07.18 ... Sel nädalal toimub Prantsusmaal Toulouse's üleilmne teadusfoorum EuroScience Open Forum (ESOF), kus Eesti teadusest esitletakse personaalmeditsiini, nutikat linnakeskkonda, e-tervist ja küberturvalisust.  

Aaviksoo: riik soovib TTÜ Tartu kolledži sulgemist

06.07.18 ... Riik otsib võimalusi kõrgharidusmaastiku korrastamiseks. Tallinna Tehnikaülikooli rektori Jaak Aaviksoo sõnul soovib riik, et ülikool sulgeks oma Tartu kolledži.

Ministeerium tahab õigushariduse koondada vaid Tartusse

06.07.18 ... Haridus- ja teadusministeerium soovib, et 2019. aasta sügisest õpetataks õigusteadust vaid Tartu Ülikoolis. Samas jääb segaseks, kuidas seda saavutada kavatsetakse.

Eestil on lootust CERNiga liituda kõige varem aasta pärast

05.07.18 ... Ligikaudu pooleteise aasta eest käisid Eesti teadlased välja mõtte, et Eestist võiks saada Euroopa Tuumauuringute Keskuse ehk CERNi liikmesriik. Tegu on pika ja kuluka protsessiga, kuid nüüd CERNist esmasele pöördumisele saadud vastus annab lootust, et Eesti liikmelisus saab lähiaastatel teoks.

Doktorantide lood – milleks ikkagi see teekond ette võtta?

04.07.18 ... Kevadel tõime lugejateni lood mitmesugustest (peamiselt rahalistest) väljakutsetest, millega doktoriõppes olijad igapäevaselt rinnutsi seisavad. Kõigist neist hoolimata alustavad ja jätkavad doktorantuuri igal aastal sajad noorteadlased. Tekib õigustatud küsimus – milleks? 

Nobeli laureaat: teadlased peaksid kindlustama oma avastuste kasutamise

03.07.18 ... Keemikud saavad inimesi teadustulemustele kaubandusliku vormi andmisel küll aidata, kuid vaid juhul, kui viimased oma vajadusi kirjeldada oskavad, leiab Nobeli keemiapreemia laureaat Robert H. Grubbs.

Teadlane selgitab: kuidas alusteadus meie nutitelefoni jõuab?

30.06.18 ... Tehnoloogiad, mis tegid võimalikuks iPhone'i loomise, pärinevad uurimistöödest, mis on ajendatud kas puhtast teaduslikust uudishimust või utoopilistest insenertehnilistest probleemiasetustest.

Rakkude tundmine aitab mõista, kuidas maailm toimib

28.06.18 ... Kõik elusorganismid koosnevad rakkudest. Esimene tutvus rakkude bioloogiaga tehakse juba põhikoolis. 11. juunil esitleti Tartu Ülikoolis esimest eestikeelset rakubioloogia õpikut ja nüüd saab iga inimene selle abil paremini iseend ja elusloodust tundma õppida.

Stephen Hawking maeti Westminster Abbey kirikusse

15.06.18 ... Kuulsat füüsikut kogunes reedel Westminster Abbey kirikusse ära saatma tuhatkond inimest, Euroopa Kosmoseagentuur saatis lähima musta augu suunas Hawkingi sõnumi rahust ja lootusest.

Signe Ratso: vabaettevõtlus ei suuda lahendada enam kõiki Eesti probleeme

15.06.18 ... Euroopa Komisjon esitas hiljuti ettepaneku eraldada järgmisel eelarveperioodil teadusuuringuteks ja innovatsiooniks peaaegu 100 miljardit eurot. ERR Novaator istus maha Euroopa Komisjoni teaduse ja peadirektoraadi asepeadirektori Signe Ratso ja haridus- ja teadusministeeriumi asekantsleri Indrek Reimandiga, et uurida, mida tähendab uus raamprogramm Eesti teaduse ja ettevõtete jaoks.

Eesti Teaduste Akadeemia otsib seitset uut liiget

07.06.18 ... Eesti Teaduste Akadeemia valib sel talvel seitse uut liiget, sobivaid kandidaate saab esitada oktoobrini.

Aimar Ventsel | Alternatiivfakti alternatiivsus

29.05.18 ... Soovitan olla ettevaatlik väitega "aga selle ülikooli teadlased tõestasid, et…", sest teise ülikooli teadlased võib-olla jälle tõestasid antud tõestuse kitsaskohad ära. See kõik ei tähenda, et fakte pole olemas, lihtsalt nende tõestamine võib teine kord olla märksa pikem protsess kui arvatakse, kirjutab Aimar Ventsel.

Teame maailmast rohkem kui Newtoni ajal, kuid teadmiste lahutamatu osa on määramatus

19.05.18 ... Kuidas teadus, teadlased ja neid ühendavad organisatsioonid saaksid panustada nii akadeemilise kogukonna kui ka kogu ühiskonna arengusse?

Ülikoolid andsid riigikogu komisjonile ülevaate õppekavadest

15.05.18 ... Haridus- ja teadusministeerium soovib, et kõik avalik-õiguslikud ülikoolid vaataks kriitilise pilguga üle oma õppekavad. See võib tähendada teatud erialadel vastuvõtu vähendamist või õpetamise lõpetamist.

Teadlased jagavad fotosid, kus veidralt kujutatud teadus ajab naerma

08.05.18 ... Teadlased on hakanud sotsiaalvõrgustikes jagama pilte, millel kujutatud teadlased ja teadustöö on lavastatud, sisult ebaloogiline ning seetõttu ka väga naljakas.

Kahe ja poole rektori kokkulepe ehk akadeemilisest vabadusest

05.05.18 ... Rektorite kokkulepe häirib teadlasi, kuna rikub akadeemilist vabadust ja irdub teadusliku maailmapildi alustõdedest, leiab Sirbi arvamusloos Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi vanemteadur Andi Hektor.

Asjatundmatu on mõõta kirjandusteadust füüsika standarditega

05.05.18 ... Humanitaarteadlased tunnevad sageli survet, et neid soovitakse hinnata loodus- ja täppisteaduste meetoditega. Miks see pole hea mõte ning kuidas humanitaarias siiski hindamiste kaudu kvaliteeti tagada, selgitas Hannoveri Leibnizi ülikooli ja Zürichi ülikooli teadusfilosoof professor Paul Hoyningen-Huene.

Kadri Aavik: ülikoolidest on saanud teadlaste energiat imevad vampiirid

28.04.18 ... Ülikoole kui organisatsioone toidab ja hoiab elus akadeemiliste töötajate tasustamata ja vabal ajal tehtud töö.

Tartus panid õpilased oma keemiateadmised praktikas proovile

27.04.18 ... Uute teadmiste omandamine on möödapääsmatu ka koolivaheajal, vähemalt Tartus. Teaduspäeval hangiti Tartus keemiavallas teadmisi veidi teistsugusel kujul kui koolipingis.

Toomas Asser jätkab arstikohustustega juuli lõpuni

26.04.18 ... Tartu Ülikooli rektoriks valitud neurokirurgia professor Toomas Asser ütles, et arstikohustuste täitmist jätkab ta juuli lõpuni.

Tartu Ülikooli rektoriks sai neurokirurg Toomas Asser

23.04.18 ... Tartu Ülikooli valimiskogu valis 187 poolthäälega rektoriks neurokirurgia professori Toomas Asseri. “See tänane tulemus ei ole selline, mida ma arvasin iial tulevat,” ütles Toomas Asser valimiskoosolekut lõpetavas kõnes. Toomas Asseri ametiaeg rektorina algab 1. augustil 2018.

Teadmiste kontroll: faktid ja kurioosumid Tartu Ülikooli rektorite ajaloost

26.04.18 ... Juba täna keskpäeval koguneb 263-liikmeline valimiskogu Tartu Ülikoolile rektorit valima. Rektorite ja nende valimiste ajalugu on pikk ning vaheldusrikas.

Rektorikandidaatide debatt: mõtted kordusid, ühel pikemalt, teisel lühemalt

24.04.18 ... Nagu varasemateski debattides, esitasid rektorikandidaadid “Foorumis” juba kuuldud seisukohti juba kõlanud teemadel, praktilise filosoofia professor Margit Sutrop pikemalt, neurokirurgia professor Toomas Asser lühemalt.

Mida arvavad Tartu Ülikooli rektorikandidaadid teadusküsimustest?

24.04.18 ... Sel neljapäeval, 26. aprillil valib valimiskogu Tartu Ülikoolile rektori. Täna õhtul kell 20 debateerivad rektorikandidaatid “Foorumi” erisaates. Enne seda avaldame valiku teadusküsimusi, mille kohta ülikoolipere kandidaatidelt seni aru on pärinud.

Inimene jõuab enne Marsile, kui täppisteadustest kaob sooline lõhe

23.04.18 ... Teadust ei peeta ühiskonna juba enam ammu vaid meeste pärusmaaks. Kulub aga veel vähemalt 16 aastat, kuni mees- ja naisteadlased avaldavad igal aastal võrreldaval hulgal teadustöid. Täppisteadustes võtab vahe tasa tegemiseks aega kordades rohkem, nähtub uuest analüüsist.

Praktikas liiguvad ülikoolid rektorite kokkuleppega edasi

19.04.18 ... Sügisel sõlmitud kolme ülikooli rektorite kokkulepe hakkab tegudeni jõudma ehk ülikoolid ja Est-For Invest arutavad koostöövõimalusi. Samal ajal usuvad Tartu Ülikooli rektorikandidaadid, et Tartu Ülikool peaks lepingust taanduma.

TÜ rektorikandidaadid võtaksid rektorite kokkuleppelt allkirja tagasi

19.04.18 ... Tartu Ülikooli rektorikandidaadi Margit Sutrop ja Toomas Asser tühistaksid mullu sõlmitud nn kolme rektori kokkulepe, mida teadlased pidasid akadeemilise vabaduse piiramiseks.

Galerii ja video: Toompeal marsiti teaduse toetuseks

14.04.18 ... Laupäeval, 14. aprillil toimus Tallinnas ja mujal maailmas Teadusmarss 2018 eesmärgiga meenutada avalikkusele teadussaavutuste hindamatut rolli meie igapäevaelus.

Jüri Engelbrecht: mida saab teadusele antud raha eest?

14.04.18 ... Valitseva pragmatismi tuules, tiivustatuna SKT kasvust, küsitakse ikka ja jälle: mida saab teadusele antud raha eest.

Arvutialane teaduskeel sai raamatu võrra rikkamaks

13.04.18 ... Arvutialane teaduskeel on saanud rikkamaks ühe olulise eestikeelse teose võrra. Eestis arvutiteaduse ja tehisintellekti uurimise rajanud akadeemik Enn Tõugu kirjutas raamatu, mis salvestab eesti keeles olulise lõigu arvutiteaduse erialasest aga ka kultuuriloolisest arengust.

Teadlaste murekoht – teadmistest pole kasu, kui need ühiskonda ei jõua

13.04.18 ... Teadlasi ei too laupäeval tänavatele vaid "klišeelik" mure teaduse rahastamise pärast. Sama palju ootab teadlaskond juba eelnevalt kogutud teadmiste rakendamist poliitiliste otsuste tegemisel ja teadusesse investeerimise läbi järeltulevate põlvkondade heaolu kindlustamist.

Aadu Must: kõik mõistavad teaduse rahastamise vajalikkust, aga...

12.04.18 ... Riigikogu kultuurikomisjoni esimees Aadu Must märkis, et teaduse rahastamise vajalikkust tunnetavad nii paljud riigikogu liikmed kui ka peaminister ning teadus- ja haridusminister. Paraku peab teadus alati konkureerima kõigi teiste valdkondadega.

Ekspert: doktorant peaks tegema õpingutes pausi ja töötama aasta ettevõttes

12.04.18 ... Teadmistepõhine majandus ja targad ettevõtted ei saa tekkida ilma tugeva riigipoolse panuseta alusuuringutesse, leiab USA riikliku teadusfondi tööstusinnovatsiooni osakonna juht Barry Johnson. Tööstuse ja ühiskonna vajaduste mõistmiseks on aga tudengite ja doktorantide ettevõtetesse praktikale saatmine lausa hädavajalik.

Mure kodumaise teaduse tuleviku pärast toob Eesti teadlased tänavatele

09.04.18 ... Soov meenutada avalikkusele teaduse olulisust ning valitsuse ja riigikogu kunagist lubadust eraldada teadus- ja arendustegevusele 1% SKP-st toob laupäeval Tallinna tänavatele kümned teadlased ja teadussõbrad.

Jaak Aaviksoo: ülikoolid tahavad rohkem vastutada?

09.04.18 ... Milline ülikool millise eriala õpetamise eest vastutada tahab ja miks? Ning millised on üldse kõrghariduse ja teaduse mõttes riigile tulusad erialad, selle üle arutleb Tallinna Tehnikaülikooli rektor Jaak Aaviksoo.

Kes (teadust) teeb, sel juhtub. Parimate teadlaste suurimad äpardused

07.04.18 ... Teaduse tutvustamises on valdavalt tavaks rääkida kordaminekutest – tehti tähtis avastus, teadusartikkel avaldati mõjusas väljaandes, ilmus raamat, leiutati midagi põrutavat, võeti kasutusele uus meetod, saadi arvestatav koht edetabelis, suur grant või tunnustus. Aga kas edukate teadlaste töö koosnebki vaid edulugudest?

President andis üle noore teadlase preemiad

06.04.18 ... President Kersti Kaljulaid andis üle noore teadlase preemiad. Noore teadlase preemia läks sel aastal Leopold Partsile, noore IT-teadlase preemia pälvis Mark Fišel.

TÜ rektorikandidaatide debatt: ülikoolis ja kõrgharidusmaastikul ellu jäämine

04.04.18 ... Täna väitlesid Tartu Ülikooli rektorikandidaadid professor Toomas Asser ja professor Margit Sutrop avalikul väitluskoosolekul, kus neil tutvustasid oma programmi põhiseisukohti ja vastasid ülikoolipere küsimustele.

Meditsiin TTÜsse? Ülikoolid peavad asuma läbi rääkima, kes mida õpetab

05.04.18 ... Tartu Ülikool ainuvastutab praegu meditsiini ja õigusteaduse õpetamise eest ja soovib, et see ka nii jääks. Samal ajal aga tahaks Tallinna Tehnikaülikool, et need õppekavagrupid oleksid mõlema ülikooli vastutada. On taas käes aeg, kus ministeerium ootab ülikoolidelt ülevaatamist, kes milles on hea, et midagi õpetada ja ülikoolid ei taha millestki loobuda.

Doktorantide lood – kuidas saada “PhD” oma nimekaardile

04.04.18 ... Tasuta, öösiti ja nädalavahetuseti tehtud töö, kiirnuudlid, puudulikud sotsiaalsed tagatised ja miinimumpalga lähedane töötasu on osa doktorikraadi tegemise igapäevast. Järgnevate lugude valguses tundub nominaalajaga doktorantuuri lõpetamine pigem imena. Tõsi, kui veab, siis saad seda kõike teha säravate silmadega kolleegide keskel, avastades samal ajal maailmale midagi uut. Alati nii hästi ei lähe.

Sotsiaalteaduste doktorante takistab lõpetamast töökoormus ja väitekirjaga üksiolek

04.04.18 ... Sotsiaalteaduste dokotorandid käivad sageli doktorantuuri kõrvalt tööl, et ära elada ning töötavad kohtadel, mis pole seotud nende uuringutega. Lisaks tunnevad nad, et on oma doktoritööga üksi, isoleeritud ning suhtlevad üsna vähe teiste kolleegidega. Samuti pole nende juhendajatel piisavalt teadusprojekte, mille juures doktorandid saaksid töötada.  

Noorteadlased: valitsus ja riigikogu käituvad Eestiga vastutustundetult

04.04.18 ... Eesti Noorte Teaduste Akadeemia (ENTA) saatis teisipäeval valitsusele ja riigikogule ametliku pöördumise, milles kutsub mõlemaid institutsioone üles teadlastele ning ühiskonnale antud lubaduse murdmine lõpetada ning eraldada juba järgmise aasta riigi- ja kohalikust eelarvest 1% SKP-st teadus- ja arendustegevusele.

Nädal teaduses: geenipalavik, Facebooki tembud ja Eesti soode naerugaas

25.03.18 ... Geenivaramu ootab uusi geenidoonoreid, Facebooki suurandmed külvavad endiselt pahandust ja soodest immitseb osooni hävitavat naerugaasi – need on vaid mõned möödunud nädalal kõneainet leidnud teadusteemad.

TTÜ emeriitprofessor selgitab, miks Abeli preemiast hoolima peaks

23.03.18 ... Tallinna tehnikaülikoolis küberneetika instituudi emeriitprofessor Peeter Puusemp annab ülevaate, mida saatis korda sellel aastal Abeli preemia pälvinud Robert Phelan Langlands ja miks auhind tavainimesele üleüldse korda peaks minema.

"Suud puhtaks": kas fokuseerida teadusraha või lasta Galileidel avastada?

21.03.18 ... "Teadlastel tuleb lasta mõelda! Kui Galilei tegi teleskoobi ja pööras seda taevasse, siis tal ei olnud projekti, et uurin, kas Saturnil on rõngad. Ta avastas need rõngad! Ja niimoodi me peame teadusesse suhtuma," ütles kolmapäevases saates "Suud puhtaks" Andres Metspalu, Tartu Ülikooli genoomika instituudi direktor.

Tippülikoolide võrgustik The Guild soovib teadusrahastuse kahekordistamist

21.03.18 ... Euroopa tippülikoolide võrgustik The Guild teatas tänases avalduses, et kutsub Euroopa Komisjoni, Euroopa Parlamenti ja Euroopa Nõukogu üles leidma järgmises mitmeaastases finantsraamistikus teadus-, innovatsiooni- ja haridusrahastuse jaoks senisest kaks korda suuremat summat.

"Suud puhtaks" graafikulugu: kust tuleb ja kuhu läheb Eesti teadusraha?

19.03.18 ... Teadus-, arendus- ja innovatsioonistrateegias on eesmärk viia teaduse ja arenduse rahastamine ühe protsendini SKPst, samas kui mullu oli riigi ja kohalike omavalitsuste rahastus 0,79 protsenti.

Doktorant on tudeng, kelle pangad ja riik võrdsustavad töötuga

16.03.18 ... Doktorant on noorteadlane, kes teeb täiskohaga teadustööd. Paraku võrdsustavad nii pangad kui ühiskond tervikuna doktorandi töötute ja n-ö lapsepõlve pikendavate noortega. Olukorra võiks osaliselt lahendada see, kui seaduse ja valitsuse silmis oleks doktorant teadustöötaja, mitte üliõpilane.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: