Teaduselu

Urmas Sutrop: riik vajab eraldi Eesti uuringutele mõeldud grandisüsteemi

20.01.20 ... Grandirahast ilmajäämine tähendab, et Eesti kirjandusmuuseumil tuleb hakata töötajaid koondama, kuigi ennekõike püüab muuseum hoida kokku muudelt kuludelt, sest oluline on mitte kaotada järjepidevust. Tulevikus võiks tema sõnul valitsus ka mõelda sihtotstarbelise grandisüsteemi loomisele, mis oleks mõeldud Eesti uuringute rahastamiseks selle kõige laiemas mõttes.

Marju Himma: ahistamisjuhtumite ennetamiseks oleks tarvis vahemeest

20.01.20 ... Konflikt on ennekõike kahe inimese vaheline asi. See võib mõnikord võtta ahistamise, töökiusu või mistahes muu kohatu vormi. Taoliste olukordade ennetamiseks võiks lahendus peituda ülikoolides või mistahes teistes organisatsioonides suhtesegaduste klaarija ehk vahemehe rolli loomine, leiab Vikerraadio päevakommentaaris Marju Himma.

Ülikoolid püüavad ahistamiskaebusi lahendada asutuse sees

16.01.20 ... Eesti ülikoolides on viimaste aastate jooksul ahistamisjuhtumeid menetletud rohkem, kui seni avalikkuseni on jõudnud. Tõsi, kriminaalasju enamasti algatatud pole, vaid süüdistused lahendati õppeasutuse sees.

Suuruuring: hirm CO2 tõttu hulluvate kalade ees on ülepaisutatud

10.01.20 ... Vee süsihappegaasi sisalduse tõus mõjutab korallrahudel elavate kalade käitumist imevähe või üldse mitte, viitab värske analüüs. Suuruuring seab kahtluse alla viimasel kümnendil populaarsust kogunud uurimissuuna vundamendi.

Suri akadeemik Ilmar Koppel

10.01.20 ... Neljapäeval, 9. jaanuaril suri 79-aastasena keemik ja Eesti Teaduste Akadeemia liige Ilmar Koppel.

Ülevaade ja graafikud: mida asuvad teadlased 2020. aastal uurima

02.01.20 ... Vana aasta lõpuga sai selgeks, et 2020. aastal saab rahastuse 114 uut granti. Need teadustööd aitavad näiteks paremini kasutada digiandmeid vasikate haiguste avastamisel, leida võimalikult varajasi Parkinsoni tõve arenemisele viitavaid tunneuseid ning mõista, milline oli Eesti keskkonnaliikumise ideoloogia ja praktika 20. sajandil.

Lugeja valik: ERR Novaatori paremad palad 2019

31.12.19 ... Kõige rohkem ja pikemalt loetud ERR Novaatori lood käsitlesid nii kosmilisi veidrusi kui ka teravamaid ühiskondlikke probleeme.

Uuringud: kuidas viia ülikoolid ja ettevõtted koostööni

30.12.19 ... Uuringute järgi peab hulk Eesti väikese ja keskmise suurusega firmasid võimalikku teaduskoostööd kõrgkoolidega liialt keerukaks, ent lisaks sellele on ühistegevuseks olemas veel terve hulk vorme ja kanaleid. Alljärgnevalt kaardistame, millised need on ja vaatleme lähemalt, kuidas koostööni jõuda.

Tarmo Soomere: me pole osanud veel aktiivse ühiskonnaga kohaneda

28.12.19 ... Praegust ühiskonda võiks võrrelda iga hetk põlema süttida võiva heinamaaga, leiab Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere. Põhimõtteline muutus pole halb, kuid aktiivse ühiskonnaga kohanemine võtab aega.

Ülevaade: teadusmaailma säravamad hetked 2019

27.12.19 ... Sarnaselt elu teistele sfääridele kimbutasid teadust poliitiline ebastabiilsus ja eetilised konfliktid. Sellegipoolest nägi maailm nii mõningaidki murdelisi saavutusi, alates tohutust mustast august tehtud pildist, lõpetades esimese tavaarvutist kiiremini töötava kvantarvuti prototüübiga.

Polaaruurija Timo Palo: vaesuses elades on raske kliima pärast muretseda

26.12.19 ... Inimeste keskkonnateadlikkus sõltub suuresti nende elatustasemest, tõdeb polaaruurija Timo Palo. Samal ajal on aga ka palju oodata, et kliima nimel streikivatel lastel oleks akadeemikute teadmised.

Tarmo Jüristo: plaanid on head, aga elu teeb oma korrektiivid

20.12.19 ... Aasta eest sündinud teaduslepe oli küll sõlmitud erakondade, ettevõtjate ja teadlaste vahel, aga tegelikult oli selle puhul tegemist lubadusega kogu Eestile, sedastab Tarmo Jüristo Vikerraadio päevakommentaaris.

Aasta eurooplane 2019 on professor Andres Metspalu

19.12.19 ... Rahvusvaheline Euroopa Liikumine andis täna Tallinnas Vabal Laval üle aasta eurooplase tiitli, mille pälvis Tartu Ülikooli professor Andres Metspalu.

Aasta teadusleppe allkirjastamisest – kas ja mis on muutunud?

19.12.19 ... Aasta tagasi 19. detsembril sai president Kersti Kaljulaidi juures allkirjad teaduslepe, millelt leiab poliitikute allkirjad. ERR Novaatori toimetaja Marju Himma analüüsis, mis selle aasta jooksul on teaduselus ja -rahastuses muutunud.

Jaak Aaviksoo: teadus ja raha

13.12.19 ... Akadeemiline teadus on tervikliku teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni süsteemi lõiketera, mille rahastamistki tuleb vaadelda osana sellest kooslusest, kirjutab Jaak Aaviksoo algselt Riigikogu Toimetistes ilmunud kommentaaris.

Üliõpilasteaduse peapreemiad pälvisid Rebekka Lotman ja Marek Mooste

12.12.19 ... Rebekka Lotman uuris oma doktoritöös kõiki eesti keeles ilmunud algupäraseid sonette ning pani kirja selle luulevormi arenguloo Eestis. Marek Mooste doktoritöö eesmärk oli valmistada ja uurida teatud tüüpi katalüsaatormaterjalide pinna- ja elektrokeemilisi omadusi.

Galerii: Vikipeedia teadusfoto konkursi kandidaadid

12.12.19 ... Nädala lõpuni saab saata fotosid MTÜ Wikimedia Eesti korraldavatele konkursile "Teadusfoto 2019". ERR Novaator toob ära valiku seni maailma ülejäänud riikidest laekunud piltidest.

Fotolugu: Tallinna tehnikaülikooli raamatukogu läbi 100 tegevusaasta

11.12.19 ... Tallinna tehnikaülikooli raamatukogu tähistab kolmapäeval oma 100. sünnipäeva. ERR kultuuriportaal toob välja mõned seigad raamatukogu kogudest.

Otse kell 11: Riigikogu Toimetiste värske number keskendub Eesti teadusele

11.12.19 ... Kolmapäeval esitletakse Toompea lossis Riigikogu Toimetiste (RiTo) uut numbrit, mille keskmes on Eesti teadus, selle viimased sada aastat ning hetkeolukord. Kell 11 algavat otseülekannet esitluselt saab jälgida portaalis ERR.ee.

Otseülekanne: Eesti teadusmaastiku päevakajalised küsimused

09.12.19 ... Teadusfoorum TeadusEST käsitleb teaduseetika ning hea teadustava järgimise küsimusi ja arutleb teaduse rahastusviiside aruandluskoormuse üle. Otseülekannet konverentsist saab vaadata teisipäeval kell 11 ERR Novaatori vahendusel.

Mihhail Lotman: eesti keel on surve all, on alati olnud surve all

03.12.19 ... Poliitikute ja ametnike võimalused eesti keele arendamisel on väga piiratud. Keel areneb poeetide, teadlaste, filosoofide ja muude tarkade ja vaimukate inimeste kõnepruugis. Mida me aga saame teha, on luua keele arenguks mõnevõrra soodsamad tingimused ning kõrvaldada mõned takistused, eriti need, mille oleme ise tekitanud, kirjutab Mihhail Lotman.

Graafikud: teadlased küsisid uuringuteks 78 miljonit, said 18,7 miljonit eurot

02.12.19 ... Teadusagentuur on praegu teinud uurimisrühmadele teatavaks esialgsed otsused, millised teadusuuringud võiksid saada rahastuse. Lõplikud otsused ning teemad, mida teadlased selle raha eest uurima hakkavad, selguvad uue aasta alguseks.

Marju Himma: rahvusülikooli ei ohusta võõrkeeled, vaid eesti keele oskamatus

02.12.19 ... Rahvusülikool ehk emakeelne ülikool tähistas äsja 100. aastapäeva. Nagu sellistel juubelitel ikka, arutatakse eestikeelse kõrghariduse ja teaduse olukorra üle. Kas võõrkeelte pealetung seda ei ohusta? Kas teadlased ikka eesti keeles ka oma töö tulemusi vahendavad? Kui palju see rahvusvahelisus ikkagi rahvusülikooli ohustab, küsib Marju Himma Vikerraadio meediakommentaaris.

"AK. Nädal": õppejõudude lood aitavad mõista, kuidas rahvusülikool emakeelsena on püsinud

01.12.19 ... Nädalavahetus möödus Tartus rahvusülikooli juubelipidustuste tähe all. "Aktuaalne kaamera. Nädal" palus legendaarsetel õppejõududel meenutada lugusid, mis aitavad mõista, kuidas on rahvusülikool juba terve sajandi emakeelsena püsinud.

Tartu ülikool tähistas rahvusülikooli juubelit aktusega

01.12.19 ... 100 aastat tagasi avati Tartus eestikeelne ja eelkõige eestlastest üliõpilastele mõeldud ülikool. Ülikoolipere tähistas suurt sünnipäeva aktusega.

Galerii: rahvusülikooli juubelipidu ERM-is

30.11.19 ... Tartu ülikool tähistab 1. detsembril rahvusülikooli 100. aastapäeva. Pidustused algasid juba laupäeval, mil toimus juubeli auks tõrvikurongkäik, valgusmäng Toomemäel ning õhtu lõpetas suur pidu Eesti rahva muuseumis.

Galerii: rahvusülikooli 100. aastapäeva rongkäik

30.11.19 ... Tartu ülikool tähistab 1. detsembril rahvusülikooli 100. aastapäeva. Pidustused algasid juba laupäeval, mil toimus muu hulgas ülikooli tõrvikurongkäik.

Uuring: iga teine teadlane ja õppejõud tunneb, et ühiskond ei väärtusta teda

29.11.19 ... Iga teine akadeemiline töötaja Eestis tunnetab oma töö pingelisust ja kurnatust ning seda, et teda ei väärtustata Eesti ühiskonnas. Õppe- ja teadustööd tasakaalus hoida on erinevates valdkondades keeruline ning rakenduslikku teadustööd akadeemiline karjäär ei hinda.

Teadusele juurde antud raha jagati valdkondade vahel ära

26.11.19 ... Teadus- ja arendusnõukogu ehk TAN otsustas, kuidas jagada teadustegevusele uurimistoetustena sel aastal juurde antud 2,1 miljonit eurot.

Tartu Ahhaa teaduskeskuse näitus tutvustab CERN-i tööd

24.11.19 ... Tartus Ahhaa teaduskeskuses avati näitus, mis keskendub tuumafüüsikale ja proovib vaatajale selgeks teha universumi kõige väiksemate osakeste olulisuse. Selleks, et hoomamatult väikestest osakestest aru saamine lihtsamini laabuks, tutvustatakse kõigepealt looduse alustõdesid.

Tallinnas võisteldi spagetisildade ehitamises

22.11.19 ... Makaronidest ei saa tänapäeval mitte ainult keskkonnasõbralikke joogikõrsi, vaid neid saab kasutada ka inseneriõppes. Tallinna tehnikaülikoolis toimus järjekordne spagettidest sildade ehitamise võistlus.

Komisjon soovitab sel aastal teadusraha taotlusvoorus muudatusi mitte teha

22.11.19 ... Oktoobri alguses otsustas haridusministeerium pidurdada tänavust teadusprojektide taotlusvooru, kuna leidis, et valdkondadele jagatava raha proportsioone tuleks muuta. Nüüd on teaduspoliitika komisjon soovitanud käimasolevas taotlusvoorus muudatusi mitte teha.

Tudengid panid õppejõudude toetuseks kokku lood silmapaistvatest lektoritest

20.11.19 ... Hoolimata sellest, et ühiskonnana väärtustame teaduspõhisust ja hindame nutikat keskkonda, ei saa end turvaliselt tunda ei õppejõud, üliõpilased ega teadustöötajad, kuna kõrgharidusrahastuse jätkusuutlikkuse tagamiseks pole siiani leitud lahendusi, leiavad Tartu Ülikooli Üliõpilasesinduse tudengid, kes kolmapäeval kell 10.30 kogunevad Tartus õppejõudude toetusavaldusele.

Maailma mõjukaimate kolleegide sekka jõudis üheksa Eesti teadlast

19.11.19 ... Värskelt ilmunud firma Clarivate Analytics edetabel loetleb enam kui 6200 maailma mõjukamat loodus- ja sotsiaalteadlast. Eestist jõudis pingeritta üheksa teadlast – neist seitse töötavad Tartu ülikoolis, üks Eesti Maaülikoolis ja üks KBFI-s

Otseülekanne kolmapäeval: teaduskommunikatsiooni tuleviku konverents

19.11.19 ... Kolmapäeval 20. novembril toimub teaduskommunikatsiooni konverents "Eesti teab? Eesti teab!", mis keskendub teaduskommunikatsiooni rollile Eesti ühiskonna arengus. Kella 10st vahendab ERR Novaator konverentsist otseülekannet.

Iron Maideni laulja sai Helsingi Ülikooli audoktoriks

15.11.19 ... Helsingi Ülikool on andnud heviansambli Iron Maiden solistile Bruce Dickinsonile audoktori tiitli ning kolmapäeval käis briti rokkstaar Soome pealinnas ka audoktori torukübarat ja mõõka vastu võtmas.

Austraalia ülikoolid võtsid vastu välismõjutuse vastased eeskirjad

14.11.19 ... Austraalia võttis vastu uued eeskirjad, et võidelda välisriikide, eelkõige Hiina, mõjutustegevusega ülikoolides.

Andi Hektor: pinged Eesti kõrghariduses ja teaduses

02.11.19 ... Mis tahes muudatusi – eriti neid, mis teevad süsteemi kohmakamaks ja poliitilisemaks – tuleb sõltumatult analüüsida, kirjutab Andi Hektor algselt Sirbis ilmunud kommentaaris.

Professorite töötasude vahel laiutavad hiiglaslikud käärid

30.10.19 ... Ülikoolide õppejõud peavad nigela töötasu kergitamiseks taotlema projektipõhist teadusrahastust ja sõlmima ettevõtluslepinguid. Ainus võimalus rahvusvahelise kaliibriga professoreid Eestisse tööle meelitada on taotleda Euroopa grante, mis võimaldavad maksta siinsest palgatasemest mitu korda kõrgemat töötasu.

Renno Veinthal: rohkem suurepärast teadust, arvestades Eesti vajadusi

28.10.19 ... Hiljuti jõudis laboritest ja kabinettidest meediasse arutelu selle üle, kas uurimistoetuste valdkondliku jaotuse teemalised teaduspoliitilised otsused eelseisval Teadus- ja Arendusnõukogu (TAN) istungil võiks panna ootamatusse olukorda paljud teadlased, kirjutab Renno Veinthal.

Teadus- ja arendusnõukogu ootamatu sekkumine viivitab teadusraha jagamist

23.10.19 ... Teadus- ja arendusnõukogu otsustas oktoobri alguses, et võtab teadus- ja arendusprojektide üle otsustamise enda kätte. See aga tähendab, et sekkutakse juba käimasolevasse uurimisprojektide taotlusvooru ning teadlased saavad rahastamisotsuse teada mitu kuud hiljem kui varasematel aastatel.

Otseülekanne: teaduspoliitika konverents Riigikogus

21.10.19 ... 23. oktoobril kell 9.30–15.00 toimub Riigikogu konverentsisaalis kuues poliitikutele, ettevõtjatele, teadusasutuste juhtidele, teadlastele ja teaduskorraldusega tegelevate ametkondade esindajatele suunatud konverents "Teadus kui Eesti arengumootor. (VI). Targalt piiratud planeedil".

Nobeli majandusauhinna võitjad näitasid, kuidas leevendada üleilmset vaesust

14.10.19 ... Rootsi Riigipanga Alfred Nobeli mälestusauhinna majanduse alal pälvisid sel aastal Esther Duflo, Abhijit Banerjee ja Michael Kremer. Teadlased uurisid eksperimentaalselt, kuidas leevendada üleilmset vaesust.

Teet Ruubeni aastakümnete pikkuse tööga on teadaolevate liblikaliikide hulka lisandunud sadu uusi liike

13.10.19 ... Teet Ruuben, kellega "Prillitoosi" saatejuht Reet Linna juhtus kunagi isegi koos bändi tegema, on praegusel ajal tunnustatud liblikateadlane, kelle aastakümnete pikkuse töö jooksul on teadaolevate liikide hulka lisandunud sadu uusi liike.

Ökoloogid uurivad õhuniisutuskatsega kliimamuutuste mõju puudele

11.10.19 ... Tartu ülikooli ökoloogia doktorant Kaarin Parts uurib koos meeskonnaga Tartu metsades õhuniisutuskatsega seda, kuidas õhuniiskuse tõus eri taimestikuliike mõjutab. Senistest tulemustest paistab, et see pidurdab puude maapealset kasvu, kuivõrd taimel on mullast keerulisem toitaineid kätte saada.

Neuroteadlane halvatud mehe käima pannud leiutisest: lootusetule patsiendile on antud uus perspektiiv

11.10.19 ... Prantsuse ülikooli teadlased panid hiljuti kõndima 28-aastase seljaaju vigastusega mehe, kes tegelikult enam käia ei suuda. Tartu ülikooli neurokirurgia professor Toomas Asser märkis, et kuigi tegemist on primitiivse lahendusega, on see end õigustanud. See on esimene kord, kui teadlased saavad paranemise mõttes täiesti lootusetus seisundis patsiendile anda uue perspektiivi, tõdes ta.

Jevgeni Ossinovski: haridus on ühiskonna parim investeering

11.10.19 ... Haridussüsteem peab üheaegselt lähtuma kahest põhiväärtusest: kvaliteet ja võrdne ligipääs. Või lihtsamalt (ja Barack Obamalt laenates): et ka kõige vaesema pere laps saaks parima hariduse, kirjutab Jevgeni Ossinovski.

Eleri Pilliroog: kuidas tappa (kõrg)haritud Eestit?

11.10.19 ... Me ei soovi praeguses rahastusolukorras isegi mitte kaaluda muid variante riiklikult rahastatud kõrghariduse kõrval. Samal ajal argumente, miks kõrgharidus peaks olema riiklikult rahastatud, on palju, kirjutab Eesti Üliõpilaskondade Liidu juht Eleri Pilliroog.

Nobeli keemiapreemia pälvisid liitium-ioonakude loojad

09.10.19 ... Nobeli auhinna keemias said sel aastal John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham ja Akira Yoshino liitium-ioonakude vallas tehtud arendustöö eest.

Nobeli füüsikapreemia võitjad aitasid mõista Maa kohta universumis

08.10.19 ... Nobeli preemia füüsikas pälvisid sel aastal James Peebles, Michel Mayor ja Didier Queloz, kelle panus aitab mõista universumi evolutsiooni ning Maa kohta ilmaruumis.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: