Liigu peamenüü juurde 13.03.25 EESTI ... Reedese tööpäeva lõpuni saab esitada kandidaate Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) rektori valimistele. Praegu on avalikkusele teada vaid üks kindel kandidaat: praegune rektor Tiit Land.
13.03.25 TEADUSELU ... Koroonapandeemia ajal arutati Eesti avalikkuses palju selle üle, miks siinne vaktsineerituse tase ei ole nii kõrge kui näiteks Põhjamaades. Käitumisteadlase Andero Uusbergi sõnul oli see aga reeglipärane ning sama oli näha ka teistes Ida-Euroopa riikides.
13.03.25 TEADUSELU ... Tänavu möödub viis aastat koroonapandeemia algusest, mis pani sisuliselt terve maailma lukku. Kust viirus alguse sai, ei saa me ilmselt kunagi teada.
13.03.25 TEADUSELU ... Tartu Ülikooli professor Krista Fischer tunnistas, et teadusnõukojas vaieldi omajagu. Kuigi teadlased tõlgendasid andmeid samamoodi, siis lahkhelisid tekitasid soovitused piirangute osas.
28.02.25 HARIDUS ... Teadlaste järelkasv on Eesti teaduse tuleviku seisukohalt kriitilise tähtsusega. Ehkki teadlaste üldarv kasvab, on Eestis doktorante vähem kui kümme aastat tagasi. Küsimärgi all on eestikeelse kõrghariduse jätkusuutlikkus ning rebimine teadusraha pärast on karmim kui kunagi varem.
25.02.25 TEADUSELU ... Doktorikraadi omandanud noorte spetsialistide sõnul on kraad neid tööelus pigem aidanud ning kahju pole see toonud kellelegi. Kõlava tiitli asemel hindavad nad kõrgemalt õpingute käigus saadud analüüsi- ja projektijuhtimisoskusi.
19.02.25 KULTUUR ... Kolmapäeval anti Tallinnas Rüütelkonna hoones üle riigi kultuuri- teadus- ja spordipreemiad, samuti ka Wiedemanni keeleauhind.
12.02.25 TEADUSELU ... Antarktikas on ajaloo jooksul käinud teadust tegemas üle 40 eestlase. Tänavu töötab seal korraga kaks teadlast, kelle vahel laiub üle 2000 kilomeetri ehk sama pikk vahemaa, mis lahutab Tallinnat Brüsselist.
06.02.25 TEADUSELU ... Sel aastal teaduse elutööpreemia pälvinud Tallinna Tehnikaülikooli emeriitprofessor ja matemaatik Leo Võhandu tõi oma karjäärile tagasi vaadates kõige enam esile tema käe all kaitstud doktoreid. Eestis tehtava teaduse üle on tema sõnul põhjust uhke olla.
06.02.25 TEADUSELU ... Koos Martin Klökeriga humanitaaria ja kunstide teaduspreemia pälvinud Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse juhtivteadurile Kristi Viidingule valmistab valdkonnas laiemalt muret noorte langev võõrkeelte oskus ning suutmatus käsitleda uurimisteemasid laiemas süsteemis.
06.02.25 TEADUSELU ... Valitsuselt teaduspreemia pälvinud Rene Mõttus ütles, et inimestel on isiksuseteemade vastu suur huvi, aga see tuleb panna sobivasse vormi. Oma töörühmaga tegi ta möödunud aastal olematu raha eest isiksuseomadusi hindava veebirakenduse, mis sai väga menukaks.
06.02.25 TEADUSELU ... Teaduse elutööpreemia sai sel aastal Tallinna Tehnikaülikooli emeriitprofessor ja matemaatik Leo Võhandu.
05.02.25 TEADUSELU ... Alar Karis annetas vabariigi aastapäeva eel teenetemärgi 157 inimesele, kelle seas oli mitmeid teadlasi ja haridustegelasi. Esimest korda ajaloos annetati teadlasele Riigivapi I klassi teenetemärk, tunnustuse osaliseks sai molekulaarbioloog Richard Villems.
05.02.25 TEADUSELU ... Valgetähe IV klassi teenetemärgi pälvinud Tallinna Tehnikaülikooli professor Gert Jervan märkis, et IT-valdkond seisab tehisaru tõttu suurte väljakutsete ees, kuid kohanemisvõimelistel inimestel pole vaja veel muretseda.
05.02.25 TEADUSELU ... Presidendilt Valgetähe IV klassi teenetemärgi pälvinud Tartu Ülikooli loomaökoloogia ja zooloogia emeriitprofessor Raivo Mändi rõõmustab, et tema uurimisrühm on 30 aastaga rahvusvaheliselt tuntuks saanud. Küll aga ootab ta teaduse rahastussüsteemis kindlamaid aegu.
05.02.25 TEADUSELU ... Tartu Ülikooli matemaatilise statistika professor ja akadeemik Krista Fischer pälvis Valgetähe III klassi teenetemärgi. Uudis tabas Fischerit nagu välk selgest taevast, aga jalga päris värisema ei võtnud.
28.01.25 TEADUSELU ... Kahe aasta eest Euroopa Liidult Eesti biotehnoloogia maastiku arendamiseks 15 miljoni eurose toetuse saanud Mart Loog lahkus eelmisel reedel päevapealt Tartu Ülikooli professoriametist. Loogi sõnul on olukord maailmas kahe aastaga muutunud ja biokeemia alusuuringutel pole Eestis tulevikku.
27.01.25 EESTI ... Teisipäeval, 28. jaanuaril toimub Eesti Kunstiakadeemia aulas avalik rektorikandidaatide Hilkka Hiiopi ja Kirke Kangro debatt. Kell 16 algavat debatti näeb otsepildis ERR-i portaalis.
24.01.25 LOODUS ... Euroopa 32 riigi harrastusteadlaste kaasabil vaadeldi aastatel 2021-2022 nurmenukke enam kui 5200 asukohas. Tulemused heidavad valgust putuktolmlevate taimede toimetulekule ja kohastumispüüdlustele muutuva kliima ning maakasutuse tingimustes.
21.01.25 TEADUSELU ... Teisipäeval suri 84-aastaselt akadeemik Jüri Martin, kes keskendus oma teadustöös taimeökoloogiale, uurides eeskätt õhu kaudu levivate saasteainete mõju taimestikule.
20.01.25 TEADUSELU ... Šotimaalt pärit ajaloolane ja poliitikateadlane Catherine Helen Gibson sattus Eestisse natuke üle kümne aasta tagasi mõnevõrra juhuslikult. Esialgu osales ta Läti suvekoolis ning jätkas hiljem õpinguid Tartu Ülikoolis. Praegu uurib ta, kuidas suhtusid kohalikud sellesse, kui ühel hetkel muudeti Dorpat Jurjeviks.
16.01.25 TEADUSELU ... Sotsiaalteadlane Rainer Kattel ei varja oma kriitikat Euroopa kultuuriruumis valitsevale neoliberalismi mudelile ning märgib, et kui Euroopa, ja ka Eesti, ei soovi rongist maha jääda või enda arengut ise takistada, on vaja kollektiivne aju uuesti teravaks teha.
14.01.25 TEADUSELU ... Ühest Tartu ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi teise korruse kabinetist leiab laua, mis on äärest-ääreni täis igasuguseid pabereid ja muid kontoritarbeid. Üks mandariingi on jäänud söömata.
13.01.25 TEADUSELU ... Mõnes teadusvaldkonnas, näiteks bioloogias, töötab naisi isegi rohkem kui mehi. Ometi lõpetavad nad oma teadlaskarjääri esimese 20 tööaasta jooksul ka sel juhul meestest märksa sagedamini, osutab Poola teadlaste uuring. Tegu on esialgsete uuringutulemustega, mille paikapidavust pole teised teadlased veel kontrollinud.
10.01.25 TEADUSELU ... Tallinna Tehnikaülikooli majandusteaduskonna dekaani ja õppejõu Mari Avarmaa südameasi on tagada järelkasv teaduses ja hariduses. Samas peavad tema arvates haridusjuhid noori inimesi piisavalt innustama ja toetama, et nood omakorda tulevikus järeltulevat põlve hariks.
08.01.25 TEADUSELU ... Eesti teadmistepõhise poliitikakujundamise suurim edulugu on ministeeriumides töötavad teadusnõunikud. Samas puudub siinsel teadusnõustamise süsteemil selge juht ja kirjul teekonnal teadlaselt ministrini, võib tippteadmine korraliku vahendamiseta takerduda. Kitsaskoht võib selgitada ka Kersti Kaljulaidi hiljutist sõnavõttu Eesti teadlaste aadressil.
08.01.25 TEADUSELU ... Kolmapäeval toimus Eesti Teaduste Akadeemia presidendi Mart Saarma inauguratsioon.
30.12.24 TEADUSELU ... "Kui keegi oleks küsinud minult keskkooli lõpus, kes minust saab, siis ma ei oleks kunagi osanud mõelda, et minust saab Jaapani uurija või veel vähem doktorikraadiga inimene," ütles jaapani kultuuri uurija Margit Juurikas.
27.12.24 TEADUSELU ... Inimesed küsivad sageli muusikapsühholoog Marju Raju käest, mis muusikat tuleks kuulata, et ennast hästi ja õnnelikult tunda. Ühte õiget retsepti ei ole tal aga anda.
20.12.24 TEADUSELU ... Millist ühist nimetajat kannavad sõnad teadus, teadlane, sport, triatlon ja film? Siin on küll sarnased sõnapaarid, kuid tegelikult on ühine nimetaja haridusteadlane ja Pimedate Ööde Filmifestivali eestvedaja Mikk Granström.
19.12.24 TEADUSELU ... Eestlased kuuluvad läänemeresoome rahvastest hulka. Endi olemuse mõistmiseks on vajalik tunda oma sugulasrahvaid ja väärtustada oma pärimuse säilimist. Selle mõtestamisega tegeleb Madis Arukask.
18.12.24 TEADUSELU ... Inspiratsiooni loodusest ja ulmekirjandusest saades sünnivad komplekssed robotid. Kadri-Ann Pankratov keskendub ulmelisele bioinspireeritud pehmerobootikale, tasakaalustades teadust loovusega.
17.12.24 TEADUSELU ... Uus aeg nõudvat uusi inimesi. Vähemalt nii mäletab terve põlvkond vahva sõdur Švejki seiklusi kirjeldava kultusraamatu algust, mis rääkis tänapäeva mõistes kriisi algusest ja kriisiaegsest absurdist. Üks selline uue ajastu inimene on professor Tanel Tenson, kelle ülevaated reovee seisust lendasid koroonaajal nii veebis kui ka teleekraanil ning kaardistasid haiguse leviku kulgu üle Eesti.
16.12.24 TEADUSELU ... Tartu Ülikooli teadur Peeter Paaver on nagu orkester. Temaga vesteldes jäi mitmel korral kõlama lause "Elu peab ju põnev olema!". Paaveri töö ülikoolis keskendub peamiselt keskkonnatehnoloogiale ja geokeemiale, kuid kirg fotograafia ja seikluste vastu on viinud teda üle kogu maailma. Tema südameteema on põlevkivituha väärindamine.
15.12.24 ÜHISKOND ... Tööstusajastu alguse järel tekkinud institutsioonid ning naiivne usk teaduse ja tehnoloogia kõikvõimsusse võimaldavad keskkonnaprobleemide juurpõhjustega tegelemist üha edasi lükata, leiavad Tartu Ülikooli analüütik Anna-Kati Pahker ja tehnoloogiauuringute kaasprofessor Laur Kanger.
10.12.24 EESTI ... Haridus- ja teadusministeerium kaotab 2026. aastaks doktoriõppe tulemustasud, kuid suurendab see-eest ülikoolide tegevustoetust. Kui Tallinna Ülikool on lahendusega päri, siis Tartu Ülikooli hinnangul on tegemist halva sammuga.
02.12.24 EESTI ... Eesti Kunstiakadeemia (EKA) rektori kohale kandideerivad Kirke Kangro ja Hilkka Hiiop.
03.12.24 TEADUSELU ... Eesti teadlased said Euroopa Teadusnõukogult (ERC) ligi kaks miljonit eurot, et uurida, kuidas takistavad teaduse ning tehnoloogia sünnitatud ideed, institutsioonid ja käitumisviisid maailma keskkonnaprobleemide lahendamist.
29.11.24 TEADUSELU ... Eesti teadlased lõid uue teadusliku ühingu, mille eesmärk on uurida lääne esoteerikat. Peamiselt uurivad nad, milline on selle mõju inimestele, ühiskonnale ja kultuurile.
29.11.24 TEADUSELU ... Täna tunnustas Eesti Vabariigi president Alar Karis Tallinnas Proto avastustehases õpilasleiutajate riikliku konkursi laureaate. Samuti anti üle koostööpartnerite eripreemiad.
22.11.24 TEADUSELU ... Neljapäeval suri 81-aastasena pikaaegne eesti füüsikute ja füüsikaõpetajate õpetaja, Tartu Ülikooli emeriitdotsent Henn Voolaid.
15.11.24 TEADUSELU ... Eesti Teadusajakirjanike Seltsi teadusajakirjanduse sõbra auhinna Ökul sai tänavu Eesti Kirjandusmuuseumi folkloristika osakonna juhataja ja akadeemik Mare Kõiva.
15.11.24 TEADUSELU ... Reedel toimunud teaduskommunikatsiooni konverentsil sai Tiiu Silla nimelise elutööpreemia pikaajalise süstemaatilise teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest Tartu Ülikooli rakubioloogia professor Toivo Maimets.
15.11.24 TEADUSELU ... Reedel, 15. novembril suri 83-aastaselt akadeemik ja tehnikateadlane Rein Küttner.
11.11.24 TEADUSELU ... Venemaa sissetung Ukrainasse ja sellele järgnenud majandussanktsioonid on sundinud riiki edasi lükkama vähemalt kolme suure materjalide ning molekulide uurimisele keskenduva uurimiskeskuse ehitamist ning ajakohastamist.
09.11.24 TEADUSELU ... Euroopa teadlased ja insenerid suudavad küll välja mõelda uudseid ja innovaatilisi lahendusi, kuid neid ise töötlevas tööstuses rakendamata, jäävad neist kasu lõikama kolmandad riigid, leiab Euroopa Komisjoni tööstuse ja siseturu peadirektori asetäitja Maive Rute. Samal ajal on naiivne loota, et Eesti teadlastel jaguks jõudu tegeleda ühtaegu alusteaduse, õpetamise ja rakendusuuringutega.
08.11.24 TEADUSELU ... Kiiresti tõusvad hinnad annavad endast tunda ka laboratoorses töös, samas kui teadusgrandid ei suuda inflatsiooni- ja palgasurvega ilmtingimata sammu pidada.
01.11.24 ÜHISKOND ... Ehkki eetikanõukogud pole avalikkuses üleliia häälekad, on nende kanda oluline roll – kaitsta inimest kahjude eest, mida võivad põhjustada teadusuuringud. Kolme eetikanõukogu liikme Aive Pevkuri sõnul on aga eetika komisjonide tööst ammuilma kaduma läinud ning asendunud juriidilise formalismiga.
27.10.24 TEADUSELU ... Majanduslanguse valguses pole kuigi tõenäoline, et riigil jätkub lähiajal vahendeid suurendada oluliselt teaduse ja arendustegevuse finantseerimist, leiab teaduste akadeemia tulevane president Mart Saarma. Maksurahale lisa leidmiseks peaks pakkuma teadlastele lisatuge välismaiste rahastusallikate leidmiseks ja arendama teadusmahukat tööstust.
22.10.24 HARIDUS ... Tehisaru on tulnud, et jääda ja tudengidki kasutavad seda õppetöös üha rohkem. Samas peidavad vähemalt USA-s paljud ülikoolid veel pea liiva alla, ütleb Pittsburghi Ülikooli kaasprofessor Annette Vee. Artikli kirjutamise assistendiks tehisaru tema sõnul ei sobi, küll aga võib seda kasutada kirjatüki esmaseks lihvimiseks.