Teaduselu

Neli stsenaariumit, mis juhtub teadusraha kasvamisel või valesse kohta suunamisel

15.01.19 ... Eesti teaduse kvaliteeti tõstaks kindlasti see kui teadusrahastus jõuab ühe protsendi SKPst, kuid seejuures on oluline vaadata üle ka see, millele ja kuidas see raha jagatakse. Tartu Ülikooli majanduse doktorandid analüüsisid, millistesse kohtadesse ja kuidas oleks mõistlik raha suunata, et see teaduse kvaliteeti ja kestlikkust toetaks.

ERR Novaator kutsub: tulge tähistama Eesti teaduselus kolme olulist sündmust

09.01.19 ... Täna pärastlõunal on põhjust tähistada kolme Eesti teaduse populariseerimises olulise tegevuse märgilist päeva, teiste hulgas ka ERR Novaatori sünnipäeva ja teadussaate "Uudishimu tippkeskus" ekraanile naasmist.

Graafikud: mida hakkavad Eesti teadlased uurima 8,7 miljoni euro eest?

05.01.19 ... Haruldaste geneetiliste haiguste põhjused, energia-, transpordi- ja telekommunikatsioonisüsteemide ümberkujundamine, piimalehmade eluiga – need on mõned teemadest, mida 2019. aastal personaalsete uurimistoetuste toel uurima hakatakse. Rahastuse saanud projektide puhul torkab silma nende rakenduslik suunitlus.

Eesti Noorte Teaduste Akadeemia valis viis uut liiget

01.01.19 ... Reedel, 28. detsembril, kogunes Eesti Noorte Teaduste Akadeemia (ENTA) üldkogu, et valida esmakordselt enda ridadesse uusi tegevliikmeid. Viis uut ENTA liiget valiti välja 42 kandidaadi hulgast neljas hääletusvoorus.

OECD prognoos: järgmise kümnendi vajalikem amet on andmeteadlane

28.12.18 ... Meie ümber on järjest rohkem andmeid, millest on tehisintellekti ja masinõppe abil võimalik välja võtta üha rohkem ja rohkem, kuid mõistagi on selles kitsaskohad: näiteks andmeteadlaste nappus ja lahendamata küsimused andmetega ümberkäimise kohta.

Lili Milani ebateaduse levikust: inimesed usuvad seda, millesse neile uskuda meeldib

28.12.18 ... Ebateaduse levikut soodustab vähene allikakriitilisus, leiab Eesti Geenivaramu vanemteadur Lili Milani ja nendib, et isegi teadlased peaksid pidevalt jälgima, mida täpselt nende sõbrad ja sugulased ühismeedias jagavad.

Teateid teaduselust: eetikakomisjoni otsus J. Vana laste ja noorte käitumisuuringu osas

25.12.18 ... Isehakanud eetikakomitee kogunes 24. detsembril 2018, et arutada käitumisuurija J. Vana (kohati publitseerib nime all J. Taat) taotlust tema pikaajalise uuringu jätkamise osas. Eetikakomitee avaldab oma otsuse ERR Novaatoris följetonina*.

Teadmistekontroll: mis jäi meelde lõppevast teadusaastast?

22.12.18 ... ERR Novaator pani kokku lühikese viktoriini, millega tuletada meelde aasta olulisemaid või populaarsemaid teadussündmusi.

Ülikoolid ootavad kolledžitega jätkamiseks riigilt lisaraha

22.12.18 ... Kui selle osas, milline ülikool millise õppe eest Eestis vastutab, on jõutud kokkuleppele, siis peamine vaidlus jätkub halduslepingutes hoopis piirkondaliku arengu kohustuse üle, millega ülikoolid küsivad juurde raha, et pidada üleval regionaalseid kolledžeid.

Vanimast joonistusest GMO-lasteni: teadusmaailma 10 tähtsat lugu aastal 2018

21.12.18 ... Kliimamuutuste paratamatus, esimesed muudetud geenidega lapsed ja punasel planeedil laiuv tulisoolane järv on vaid mõned näited lugudest, mis panid sel aastal ERR Novaatori toimetajaid esmalt ahhetama ja seejärel sügavalt järele mõtlema.

Tartus peeti Jaan Tõnissoni 150. sünniaastapäeva konverentsi

21.12.18 ... 22. detsembril tähistati Tartus omaaegse tuntud riigimehe ja Postimehe väljaandja Jaan Tõnissoni 150. sünniaastapäeva. Ka rahvusülikooli ajalooga tihedalt seotud Tõnissoni auks toimus ülikooli aulas laupäeval kell 14 konverents "Jaani kood".

Minister: erasektor tuleb teadusele visalt lähemale

19.12.18 ... Haridus- ja teadusminister Mailis Reps tõdes, et Eestis on teaduse ja ettevõtluse sidumine visalt edenenud, samas ei süüdista ta selles kumbagi osapoolt.

Eesti teadusleppe täistekst

19.12.18 ... Täna allkirjasid teadlased, poliitikud ja ettevõtlusorganisatsioonid presidendi juures ühiskondliku kokkuleppe ehk Eesti teadusleppe, mille toome teieni täismahus, muutmata kujul koos allkirjastanute nimedega.

Soomere: kui kogu Eesti teadus kaoks, ei märkaks me seda mitme aasta jooksul

19.12.18 ... Täna saab allkirjad erakondade ülene kokkulepe, mida kommenteeris Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere, kes leiab, et teaduse kadumine ei oleks kohe nähtav, kuid selle tulemused peegelduvad näiteks kehvemas arstiabis ning kõrghariduse taseme languses.

Täna allkirjastatakse teaduslepe

19.12.18 ... Täna Kadrioru lossis allkirjastatava teadusleppe olulisim osa on see, et valimisteks valmistuvad erakonnad lubavad tõsta teaduse- ja arendustegevuse riiklikku rahastamist ühe protsendini sisemajanduse kogutoodangust (SKT). Eelmisel aastal oli see protsent peaaegu poole väiksem ehk 0,53 protsenti.

Galerii: teaduste akadeemias inaugureeriti uued akadeemikud

18.12.18 ... Eesti Teaduste Akadeemias seadis teisipäeval pidulikult ametisse detsembri alguses valitud uued akadeemikud.

Kust sa tead? | Faktikontroll poliitikute väidetele teadusraha kohta

15.12.18 ... Rahandusminister Toomas Tõniste ja riigikogu rahanduskomisjoni esimees Mihhail Stalnuhhin vastasid kolmapäeval riigikogu infotunnis küsimustele teadusrahastuse kohta. ERR Novaator analüüsis nende vastuseid ning leidis mõne fakti oleva pisut teistsuguse kui poliitiku suust kõlas.

Täisnimekiri premeeritud tudengitöödest: puuetega inimeste abitusest nanomaterjali ohtudeni

11.12.18 ... Täna tunnustati tänavusi parimaid üliõpilastöid ning peapreemia pälvisid Karin Hanga Tallinna Ülikoolist ja Katre Juganson Tallinna Tehnikaülikoolist.

Graafikud: loodusteadlased ja TÜ korjasid lõviosa 2019. aasta teadusprojektidest

06.12.18 ... Kui eelmisel aastal rahastati 42 uut teadusprojekti 3,79 miljoni euro eest, siis tänavu on heakskiidu saanud 76 projekti, mille eelarve kokku on mullusest kaks korda suurem: 8 727 100 eurot.

Reps toetab erakondadeülest kokkulepet teadusrahastuses kasvu saavutamiseks

06.12.18 ... Teadlased nõuavad teadusrahastuse tõusu ühele protsendile SKP-st ning lubavad hakata protestima, kui selle eesmärgi poole ei liiguta. Haridusministri sõnul on valmimas ka poliitiline kokkulepe, mis seda eesmärki täita lubab.

Teaduse alarahastamine seab küsimärgi alla füüsika instituudi eksisteerimise

06.12.18 ... Eesti Teaduste Akadeemia asepresident Ergo Nõmmiste pöördus hiljuti haridusministeeriumi ja Eesti Teadusagentuuri poole kirjaga, milles selgitas Tartu Ülikooli füüsika instituudi eelarve järsku vähendamist, mis seab kahtluse alla kogu instituudi jätkamise. See on vaid üks näide, kus teaduse alarahastus väljendub ning millele teadlased täna avaldatud ühiskirjaga tähelepanu juhivad.

Teadlaste avaldus: oleme sügavas mures Eesti teaduse alarahastatuse pärast

06.12.18 ... Eesti Teaduskojaga ühinenud teadlased, õppejõud ja teadusmeelsed inimesed nõuavad teadusrahastuse tõstmist ühe protsendini SKTst kolme aasta jooksul. Kui seda ei juhtu, kaalutakse protestiettevõtmisi.

Teaduste Akadeemia valis seitse uut akadeemikut

05.12.18 ... Teaduste Akadeemia valis seitse uut akadeemikut, kelle hulgas on ka kolm naisteadlast, mis tähendab, et 78 akadeemikust seitse on naisteadlased.

Kust sa tead? | teadlased pole rahul ministri väidetega GMO-de kohta

05.12.18 ... Maaeluminister Tarmo Tamm lubas kuulutada Eesti GMO-vabaks, väites, et Eestis pole EL-iga liitumisest kasvatatud ühtki GMO põllukultuuri. Teadlased aga lükkavad väite Eesti GMO-vabadusest ümber ning seavad taolise lubaduse kahtluse alla.

Teadlased asutasid organisatsiooni, et suunata poliitikat teaduspõhisuse poole

04.12.18 ... Teadlased on juba pea aasta häälekalt rääkinud vajadusest ühiskonnas, poliitikas ja majanduses tegutseda teaduspõhiselt. Kuna paljud teadlaste ettepanekutest on jäänud poliitikute poolt vastuseta, asutasid teadlased ja teadusmeelsed inimesed katusorganisatsiooni Eesti Teaduskoda.

Kulutused teadus- ja arendustegevusele kasvasid 13 protsenti

04.12.18 ... Möödunud aastal tehti Eestis teadus- ja arendustegevusele kulutusi 304,3 miljoni euro eest, mida on 13 protsenti enam kui aasta varem, teatas statistikaamet. Täistööajale taandatud hõivatuid oli 2017. aastal teadus- ja arendustegevuses 6048, mida on viis protsenti enam kui 2016. aastal.

Mees, tänu kellele tähistame täna rahvusülikooli 99. sünnipäeva

01.12.18 ... Täna 99 aastat tagasi, 1919. aasta 1. detsembril toimus aktus, millega avati ametlikult emakeelne Tartu Ülikool.

TÜ senat ei nõustu riigiga sõlmitava halduslepingu kavandiga

30.11.18 ... Tartu Ülikooli senat otsustas üksmeelselt, et ei kooskõlasta riigiga sõlmitavat halduslepingu kavandit ilma, et sellele oleks lisatud teave riigieelarvest järgmisel kolmel aastal lepingu täitmiseks vajaliku raha planeerimise, sealhulgas 2019. aastal lepingu täitmiseks eraldatava raha kohta.

Rahvarahutused hoiavad Eesti teadlasi India ookeani saarel lõksus

30.11.18 ... Maateaduste ja ökoloogia doktorikooli tänavuaastane teadusekspeditsioon viis Eesti ülikoolide doktorandid ja nende juhendajad India ookeanile. Prantsusmaalt alguse saanud kütusehinna protestid levisid ka riigi haldusalasse jäävale Réunioni saarele – nii tuli teadlastel tavapärase troopikalooduse asemel hakkama saada hoopis ettearvamatu inimfaktoriga nagu teesulud, kütuse- ja toidupuudus.

Ministeerium: Tallinna Ülikool lõpetagu tasuta õigusõpe, kõik ülikoolid vähendagu ärindust

29.11.18 ... Haridus- ja Teadusministeerium on teinud ülikoolidele oma pakkumise järgmise kolme aasta halduslepinguteks ehk selleks, mis valdkondades ja millises mahus riik ülikoolidelt kõrgharidusega inimesi vajab. Oluliselt soovitakse vähendada õpetamist ärinduse ja halduse valdkonnas.

Teadus- ja tehnikauudised: salaküttimisega kohastuvad elevandid ja süüst vabastatud inimeste eellased

26.11.18 ... R2 hommikuprogrammi teadus- ja tehnikauudiste rubriik oli sel nädalal Aafrika-keskne.

Poolte psühholoogiakatsete tulemused ei pruugi tõele vastata

26.11.18 ... Kümnetes laborites 28 psühholoogiakatse tulemusi korrata püüdnud teadlased jõudsid pooltel juhtudel algsest erineva järelduseni. Tulemused viitavad, et mitmetesse laia kõlapinda leidnud teadustöödesse tuleks suhtuda ettevaatusega ja valdkonda laiemalt kimbutavad süstemaatilised probleemid.

Geenivaramusse on eriti oodatud eakate vereproovid

25.11.18 ... Geeniteadlased on otsustanud eesti 100. sünnipäevaks koguda veel sada tuhat uut geenidoonorit. Eakad ehk seda ei mõista, aga tegelikult on eriti oodatud just nende vereproovid.

Professor Andres Metspalu pälvis inimese geneetika elutööpreemia

23.11.18 ... Eesti Inimesegeneetika Ühing tunnustas Tartu Ülikooli biotehnoloogia professorit Andres Metspalu tema laiahaardelise ja mitmetahulise tegevuse eest inimese geneetika vallas. Auhind "Elutöö geneetikuna" anti Metspalule üle eile Viljandis Ugala teatris alanud inimese geneetika konverentsil.

Eestist tuule tiibadesse saanud geneetika superstaarid kohtuvad Viljandis

23.11.18 ... Eesti Inimesegeneetika Ühing kutsus oma 20. sünnipäevale kolm maailma paremikku kuuluvat ja väljaspool Eesti geneetikut, keda võib nimetada ka kodumaalt tuule tiibadesse saanud teaduse superstaarideks.

Eesti teaduse populariseerimise elutööpreemia pälvis Mihkel Zilmer

21.11.18 ... Täna anti Tartus, Dorpati konverentsikeskuses toimuval teaduskommunikatsiooni konverentsil "Teadus sotsiaalmeedias – meelelahutuse ja müra vahel?" üle 2018. aasta Eesti teaduse populariseerimise riiklikud auhinnad.

Ennet: teadusajakirjanik oskab teadlasest võib-olla paremini sõnumit edastada

21.11.18 ... Priit Ennet, kes on viimased 13 aastat juhtinud Vikerraadios saadet "Labor" ning teinud hommikusi "Teadusuudiseid", pälvis kolmapäeval parima teaduse ja tehnoloogia populariseerija peapreemia. Ennet ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et teadlased võiksid sotsiaalmeedias rohkem sõna võtta, kuid teadusajakirjanikud oskavad ilmselt paremini teadussõnumeid inimestele edastada.

"Kust sa tead?" algatus nõuab poliitikutelt, et fakte kasutataks õigesti

21.11.18 ... Selleks, et valimiskampaanias oleks selge, millel tuginevad poliitikute väited ja lubadused, on 25 teaduspõhist maailmavaadet toetavad Eesti organisatsioonid ja ettevõtted liitunud algatusega Kust Sa Tead?

Teadusajakirjanduse sõbra tiitli pälvib looduskaitseteadlane Aveliina Helm

21.11.18 ... Aveliina Helm on tippteadlane: kuulub ühe protsendi enim viidatud Eesti teadlaste hulka. Ta hoolitseb kolmandiku kogu maakera loopealsete liigirikkuse eest. Ta on kirglik looduskaitsja ning kaitseb seda ka ajakirjanduses. Viimase eest pälviski ta teadusajakirjanduse sõbra tiitli ja auhinna Ökul.

Teadusvabaduse piiramise vastu luuakse ebamugavate teemade teadusajakiri

21.11.18 ... Tuleval aastal võib teadusmaailm saada täiendust uue ajakirjaga, milles avaldamiseks piisab uurimusele vaid enda pseudonüümi lisamisest. ERR Novaator uuris ajakirja asutajalt filosoofilt Jeff McMahanilt algatuse kohta lähemalt.

Otseülekanne: teadus sotsiaalmeedias – meelelahutuse ja müra vahel

20.11.18 ... Kas teadus peab olema sotsiaalmeedias nähtav? Kas Eesti teadus on täna ühismeedias olemas? Mida on sotsiaalmeedial teadusele ja teadusel sotsiaalmeediale pakkuda? Kas sotsiaalmeedia on teadlase ja teaduskommunikaatorite vaenlane või sõber? Kas ja kuidas anda vastulöök sotsiaalmeedias levivale pseudoteadusele?

Austraalia minister tühistas pehmete teaduste grandid kui "ühiskonnale kasutud"

15.11.18 ... Austraalias tühistas endine haridusminister 11 uurimistaotlust humanitaar- ja sotsiaalteadustes. Põhjenduseks väide, et need maksumaksja raha eest tehtud uuringud ei anna ühiskonnale tagasi kasu.

Radikaalne plaan kirjastajate taltsutamiseks võib piirata teadlaste tegutsemisvabadust

15.11.18 ... Plaan kärpida teadusmaailma suurimate kirjastajate mõjuvõimu on kitsarinnaline ning seab löögi alla akadeemilise vabaduse, leiavad ligi 1200 teadlast Euroopa teadusagentuuridele, ülikoolidele ja uurimisasutustele suunatud avalikus kirjas.

Kauaoodatud teade: Eesti Noorte Teaduste Akadeemia valib uusi liikmeid

15.11.18 ... Eesti Noorte Teaduste Akadeemia (ENTA) ootab oma liikmeskonda uusi noorteadlasi.

Otseülekanne: foorum teaduse hindamisest

14.11.18 ... Kuidas suunata uurimistoetuste taotlejaid rohkem ühiskonnale oluliste teemade uurimisele ning toetada uuenduslikke ja piire murdvaid uurimisprojekte teadusharude koostöös? Kuidas võtta hindamisel arvesse mitmekesisust ja elusündmustest tekkinud pause karjääriteel? Kuidas tunnustada mittelineaarseid karjääriteid ning võtta rohkem arvesse teadlaste tulevikupotentsiaali?

Teadus- ja tehnikauudised: lihamaks ja retseptiravimid jõgede toiduahelas

12.11.18 ... R2 hommikuprogrammi teadus- ja tehnikauudised võtsid seekord käsitleda Oxfordi ülikooli teadlaste ette pandud lihamaksu ja retseptiravimitest pungil veeloomastiku Austraalias, Melbourne'is.

Vahetegemine teaduses: Eestis on eelis traditsioonilise karjääriga meesteadlastel

08.11.18 ... Eesti teaduses on probleem soolise diskrimineerimisega, sest teadustöö hindamisel on edukamad lineaarse karjääritee valinud meessoost teadlased. Lisaks väärtustab Eesti teaduse hindamise süsteem pigem väiksema riskiga ja traditsioonilisi projekte ning teadlasi. Kuidas seda võiks muuta, sellest rääkis saates "Uudis+" Eesti Teadusagentuuri (ETAg) uurimistoetuste osakonna juhataja Siret Rutiku.

Eesti juutuberist teadusfotograaf võitis üleilmse teadusfoto võistluse

05.11.18 ... Maardust pärit juutuuber ja keemikust teadusfotograaf Maxim Bilovitskiy noppis võidu Vikipeedia teadusfotode konkursil mittefotode kategoorias. Finaalis pälvis äramärkimise ka Tartu Ülikooli foto arheokeemikust, kes tõmbab välja Tartu Ülikooli kunstimuuseumi muumia hammast.

Eestlanna teenis Rahvusvahelise Olümpiakomitee spordimeditsiini diplomi

29.10.18 ... Spordimeditsiini Sihtasutuse spordiarst dr. Pii Müller läbis Rahvusvahelise Olümpiakomitee kaheaastase spordimeditsiini täiendõppe programmi "Diploma in Sports Medicine". Dr. Müller on esimene Eestis töötav spordiarst, kes on läbinud programmi, mida ROK oma sõnul tulevikus eeldab kõigilt olümpiavõistlustel koondisi teenindavatelt arstidelt.

Tallinna Ülikool promoveerib tänavu rekordarvu välismaalastest doktoreid

26.10.18 ... Täna promoveeritakse Tallinna Ülikoolis doktoreid ning eriliseks teeb selle tõsiasi, et doktorikraadi omandanute hulgas on välismaalaste osakaal suurem kui ühelgi varasemal aastal.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: