Tervis

Mine haigena koju! Gripp levib ka pelgalt hingeõhu vahendusel

22.01.18 ... Gripiviirused ei paisku õhku ainult köhimisel või aevastamisel, piisab ka rahulikult sisse ja välja hingamisest. Nii selgub kümnete grippi haigestunud üliõpilaste lähistelt kogutud proove analüüsinud teadlaste tööst.

Uus veretest paljastab kaheksa vähivormi, lollikindlusest on vara rääkida

20.01.18 ... USA teadlased esitlesid arendusjärgus veretesti, mis võimaldab märgata kaheksat laialt levinud vähivormi. Võimalusest diagnoosida haigust usaldusväärselt enne väliste sümptomite avaldumist on aga veel vara rääkida.

Mikrobioloog: koerale toorest liha söötes riskid oma tervisega

18.01.18 ... Koduloomadele toorest liha või seda sisaldavaid külmutatud toitesegusid söötvad inimesed seavad ohtu omaenda tervise, viitab Hollandis tehtud uuring.

Geeniteadlane: kõhumikroobid mõjutavad ka vaimset tervist

18.01.18 ... Soolestikus elavate mikroobide toitmist ei tohiks unarusse jätta, leiab Eesti geenivaramu mikrobioomika vanemteadur Elin Org. Üha rohkem tõendeid viitab, et terve mikroobikooslus on oluline ka vaimse tervise tagamiseks.

Gripihooaja kuum teema: paratsetamool ei ravi grippi, vaid peidab sümptomid

17.01.18 ... Gripihooaeg kogub tuure ning inimesed on ERR Novaatorilt küsinud kas külm ilm pidurdab viiruste levikut, kas paratsetamooli võtmine aitab haigusest kiiremini üle saada ning millal ja kui kaua on inimene nakkusohtlik.

Ukraina sõda kannustas HIV-i levikut riigi suurlinnadesse

17.01.18 ... Ukraina idaosas lõõmav konflikt on mõjutanud riiki rohkem kui ühel viisil. HI-viirust kandvate sõjapõgenike tõttu on kasvanud järsult nakatumisrisk ka Ukraina suurlinnades nagu Kiiev ja Odessa. Seejuures pole HIV enam ainult süstivate narkomaanide seas leviv haigus.

Gripihooaeg on seni nõudnud kaks inimelu

17.01.18 ... Gripist tingitud tüsistuste tõttu on surnud kaks vanemaealist inimest vanuses 79 ja 81 eluaastat, teatas terviseamet kolmapäeval.

Hea küsimus: mitu bakterit elab korraliku rahatähe peal?

16.01.18 ... Nakkushaiguste ja kõhutõbede laiem levik on tekitanud ERR Novaatori lugejatel küsimuse, kas näpud tuleks talvel igaks juhuks eemal hoida ka käest-kätte ringlevast paberrahast ja müntidest. Kuigi raha on tõepoolest räpane, pole vastus ehk päris see, mida võiks ehk oodata.

Külmetushaigusi pole olemas ja külm ei vähenda viirushaigusi

16.01.18 ... Ilm läks külmemaks ja ERR Novaatori lugejad on kahe päeva jooksul meilt neljal korral küsinud, kas külm tapab pisikuid ja kas nüüd väheneb külmetushaigustesse nakatumine? Vastused on ehk üllatavad ning paraku päris mitte see, mida ilmselt oodatakse.

Aevastuse allasurumine võib kurvalt lõppeda

16.01.18 ... Kuuldava aevastuse vältimiseks üheaegselt ninasõõrmete ja suu kokkusurumine võib mõnikord halvasti lõppeda. Arstid kirjeldavad ajakirjas BMJ Case Reports ilmunud raportis juhtumit, kus päädis see tugeva valu ning kõne- ja neelamisraskustega.

Pikalt valuvaigistite söömine võib panna põntsu meeste viljakusele

15.01.18 ... Pikka aega järjest ja suures koguses levinud valuvaigisti võtmine võib mõjuda pärssivalt meeste viljakusele. Kuigi tegu on väikesemõõdulise uuringu järeldustega, on leiud kooskõlas mõnedes eelnevates töödes tehtud tähelepanekutega.

AB0-süsteemi kõrval on olemas enam kui kolmsada teist veregruppi

09.01.18 ... Kui me oleme harjunud, et meil on olemas A-, B- ja 0-veregrupp, selgub, et lisaks neile on Eestis veel üle kolmesaja erineva veregrupi. See ei tähenda, et AB0-süsteem muutuks nüüd üleliigseks, vaid verd saab tänu sellele ka selle võrra peenemalt uurida.

Öövahetustes töötamine kasvatab naiste vähki haigestumise riski

09.01.18 ... Öövahetuses töötamine kahjustab tervist. Nii palju oli teada varemgi. Nüüd ilmunud ulatusliku analüüsi kohaselt kergitab pikemat aega öövahetustes töötamine ka naiste riski haigestuda rinna-, naha- ja seedetrakti vähki.

Eesti vanureid kimbutav reieluukaela murd võtab liiga sageli ka elu

08.01.18 ... Eesti elanikkond vananeb ning kõrgemas eas on ka tervis kehvem. Seetõttu suureneb ühtlasi luumurdude oht. Mikk Jürissoni doktoritöö näitas, et reieluukaela murdudega kaasneb oluline elukvaliteedi langus ja liigsuremus.

TÜ teadlased astusid sammu lähemale levinud nahahaiguse ravile

05.01.18 ... Atoopiline dermatiit on krooniline põletikuline nahahaigus, mille tekkepõhjused ei ole täpselt teada ning mille puhul ravi alati ei aita. Teadlased töötavad uue lahenduse kallal, mis võimaldab naharakkudes põletikku pärssida ning said edasisteks uuringuteks Taani fondi Leo Foundation poolt 220 000 eurose teadusgrandi.

Teadlased leidsid põhjuse, miks alkohol vähki tekitab

04.01.18 ... Alkoholi lagunemisel tekkiv etanaal ehk atseetaldehüüd tekitab vereliblede allikaks olevate tüvirakkude DNA-s pöördumatuid kahjustusi, leiavad Briti teadlased. See selgitab vähemalt osaliselt, miks seostub sage alkoholi tarbimine kõrgema vähki haigestumise riskiga.

Spetsiaalne imikute piimasegu ei vähenda I tüüpi diabeeti haigestumist

03.01.18 ... Lõhustatud lehmapiimavalke sisaldava piimaseguga ei saa vältida I tüüpi diabeedi teket lastel, kellel on haiguse tekkeks geneetiline eelsoodumus. Nii selgub pikaajalisest ülemaailmsest uuringust, milles osalesid ka Tartu ülikooli lastekliinik ja Tallinna lastehaigla.

Kuidas tekib pohmell ja mis kassiahastuse vastu aitab?

29.12.17 ... Aastavahetuseni on jäänud vaid mõni kukesamm. Paljude eestimaalaste jaoks pole seetõttu kaugel ka väsimustunne, peapööritus ja -valu, masendus, iiveldus ja kõik teised kassiahastuse tunnused. Teadusest ei ole mõtet siinkohal abi otsida. Ei ole veel päris selge, kuidas pohmelli sümptomeid leevendada ega isegi see, kuidas see üleüldse tekib.

Vesiliku genoom näitab, kuidas uusi kehaosi ja närvirakke kasvatada

27.12.17 ... Salamanderlased on salapärased sabakonnalised, keda elab mitmel mandril. Nende seas on ka vesilikud, keda Eesti mail ja vetes leidub kahte liiki. Nüüd on Rootsi teadlased vesiliku hiigelsuure genoomi ära järjeldanud, lootes sellega salamanderlaste saladustele paremini jälile jõuda.

TÜ doktoritöö annab lootust levinud liigeshaigusega patsientidele

22.12.17 ... Tartu ülikoolis doktoritöö kaitsnud Kaspar Tootsi leidis uudse seose aordi jäikuse ja osteoartroosi raskusastme vahel. Uuringus käsitletud biomarkerid võivad tulevikus osutuda olulisteks osteoartroosi diagnoosimisel ja kulu ennustamisel ning aidata leida uusi ründepunkte haiguse ravimisel.

Riik võimaldab 100 000 inimesel saada teada oma geneetilised riskid

20.12.17 ...  Riik eraldab järgmisel aastal 5 miljonit eurot sotsiaalministeeriumi, Tervise Arengu Instituudi ja Tartu Ülikooli ühisele arendusprojektile, mille käigus kogutakse 100 000 inimese geeniandmed ning integreeritakse need igapäevameditsiini osaks, et anda inimestele tagasisidet personaalsetest geneetilistest riskidest. Projekti eesmärk on anda hoogu personaalmeditsiini arendamisele Eestis.

Lugeja küsib: kas kuumutades saab hõõgveini teha alkoholivabaks?

20.12.17 ... Enne jõulu laekub ERR Novaatorile üksjagu palju küsimusi seoses eelseisvate pühadega. Meie lugejad küsisid kaks hõõgveiniga seotud küsimust, millele palusime vastata Tartu ülikooli keemia instituudi teaduril Marje Kasaril.

Lugeja küsib: kuidas jõuluõhtul mõistlikus koguses süüa?

20.12.17 ... Kas terve jõuluõhtu jooksul kogu aeg vaikselt mingeid suupisteid süües sööme sisse rohkem kaloreid, kui kõhtu n-ö ühekorraga täis süües ja pidusöögi ajal looma- ja linnulihast täielikult hoidudes saab üleüldse täiskõhutunne tekkida? Mureliku lugeja küsimustele vastab Montreali neuroloogilise instituudi järeldoktorant ja TÜ psühholoogia instituudi teadur Uku Vainik.

Kas mul on gripp ja teised korduma kippuvad küsimused

19.12.17 ... USA-s on gripihooaeg juba täies hoos, Euroopas ja Eestis püsib nakkusjuhtude hulk veel suhteliselt madalal tasemel. Teisisõnu on veel õige aeg end gripi vastu vaktsineerida ja küsida selle kohta ka kõiki teisi küsimusi.

Eesti noored taimetoitlased tunnevad ennast oma kehas hästi

19.12.17 ... Beatrice Marlene Metsaorg Tallinna Prantsuse lütseumist uuris Eesti noorte taimetoitlaseks saamise ajendeid ning tervisemõjusid iseloomustamaks 21. sajandi noore vegetaarlase profiili.

Tervislikult toituvatel lastel on kõrgem enesehinnang

14.12.17 ... Tervislik toitumine seostub kõrgema enesehinnangu ja eakaaslastega paremini läbisaamisega, leidsid kaheksas Euroopa riigis, sh Eestis kasvanud lapsi uurinud teadlased.

Hoiatus: kontoritöötajate lihasvalud võivad viia tõsiste tervisehädadeni

13.12.17 ... Skeleti-lihassüsteemi vaevused on üks levinumaid tööga seotud terviseprobleeme. Euroopas on vähemalt 60 miljonit töötajat, kellel on probleemiks luu-lihaskonna vaevused.

Omapäi diagnoositud gluteenitalumatusega ei tasu leivast-saiast loobuda

11.12.17 ... Laktoosi- või gluteenivabu toiduaineid on üha rohkem meie poodides saada. Kuid nende ainete väljavõtmine toidust tähendab, et need asendatakse teiste ainete, näiteks suhkrutega. Omapäi ei tasuks gluteeni- või laktoosivabu toite eelistama hakata, kuna nii võib keha jääda ilma eluliselt olulistest vitamiinidest ja elementidest.

Jõulurõõmu tume külg: kärgperede lapsed ja üksikud eakad

05.12.17 ... Olete kunagi mõelnud, mida tunnevad jõulude ajal kärgperede lapsed, kes peaksid korraga veetma aega mitme pere ringis? Või kuidas veedavad jõulud üksikud eakad, kelle lähedased on pühade ajal oma peredega? Või kuidas tunnevad ennast ületöötanud inimesed, kes veedaksid kohustusliku töökohajõulupeo pigem üksi või töökoormust kergendades?

Geeniteadlased: rasse pole olemas

05.12.17 ... Inimeste rassideks jagamine on mõttetu ja sisutühi, nendivad nahavärvi mõjutavaid geene uurinud teadlased.

Teie rakud on rasv, mida sööte

05.12.17 ... Sinu rakud on see, millist rasva sa sööd - nii võiks kokku võtta värske uuringu järelduse.

Platsentakapslite söömine ei vähenda sünnitusjärgseid meeleolumuutusi

04.12.17 ... USAs, Ühendkuningriigis, Saksamaal ja mitmes teises arenenud lääneriigis kogub värskelt emaks saanud naiste hulgas populaarsust platsentakapslite söömine, millel arvatakse olevat mõju sünnitusjärgse meeleolumuutuse vastu ning mis peaks tekitama ema ja lapse vahel suurema sideme.

Naistearstid põhjendavad HPV vastu vaktsineerimise vajalikkust

04.12.17 ... Kuna emakakaela vähki haigestumine on Eestis tõusuteel ning selle haiguse tõttu sureb aastas palju naisi, pani Eesti Naistearstide Selts kirja põhjused, miks emakakaela vähi ennetamiseks ning selle vastu võitlemiseks on vaja vaktsineerida inimese papilloomviiruse ehk HPV vastu.

Magnet ravib südant

04.12.17 ... Südant saab ravida ka magnetiga. Vähemalt loodetavasti kunagi saab. Igal juhul on Saksa teadlased teinud hiirtega katseid, mis annavad lootust, et südamelihase infarkti järgset taastumist saab magneti abil soodustada.

Professor: sageli ei saa töökiusamist kannatav inimene töökohta vahetada

01.12.17 ... Maaülikooli professor, tööstresssi ja -kiusamist uurinud Eda Merisalu ütles "Aktuaalses kaameras", et sageli ei ole töökiusamise all kannatavatel inimestel võimalik erinevatel põhjustel töölt lahkuda.

Tööstressi- ja vägivalla ennetamiseks puudub Eestis siiani tegevusprogramm

01.12.17 ... Uuringute järgi sõltub ettevõtete edukus paljuski usalduslikest töösuhetest ning heast juhtimis- ja ohutuskultuurist. Sellele vaatamata kannatavad inimesed tööstress- ja vägivalla all ning 40 protsendi töötajate hinnangul esineb Eestis töökiusamist sagedamini just juhtide poolt - puudu on põhjalikust ennetustööst.

Eesti teadlased: kasvaja iseloomu ja ravivõimaluse reedab energiatarbimine

28.11.17 ... Tavaliselt koosneb kasvaja erinevat tüüpi rakkudest. Enamik rakkudest, mis vähki moodustavad, on organismile üsna ohutud. Keemilise ja bioloogilise füüsika instituudi (KBFI) doktorant Ljudmila Õunpuu uurib aga kasvaja tüvirakke, täpsemalt seda, kuidas need rakud kasutavad energiat võrreldes tervete keharakkudega.

Anna-Maria Penu: naiste moraalse haava anatoomia

25.11.17 ... „Traumajärgne stress mõjutab ajutalitlust. Emotsionaalselt negatiivsed kogemused põhjustavad meie kehale haavu, mis on teatud perioodi jooksul ajuehituses selgelt näha. On n-ö päriselt olemas,“ kirjutab Anna-Maria Penu naistevastase vägivalla vastu võitlemise päeval.

Video: viis soovitust, kuidas koolilapsed rohkem liikuma panna

24.11.17 ... Eesti lapsed liiguvad koolipäeva vältel väga vähe ja see võib ohustada nende tervist juba praegu. Enamiku õpilaste katkestamata istumise aeg ainetunnis ületab soovituslikku 20 minutit. Mida vanemaks koolilapsed saavad, seda rohkem nad istuvad.

Agu Uudelepa tudengite innustav üleskutse

23.11.17 ... Agu Uudelepa tudengid Tallinna tehnikaülikoolist soovivad toetada oma inspireerivat õppejõudu võitluses vähiga ning panid kirja innustavad mõtted ja humoorikad kooliseigad, et nii kutsuda inimesi üles tegema annetust Vähiravifondile "Kingitud Elu". Kirjapandust peegeldub mees, keda üliõpilased pikisilmi ülikooli tagasi õpetama ootavad.

HPV vaktsiinist: ausalt ja emotsioonideta

23.11.17 ... Järgmisest aastast saavad Eesti tütarlapsed vaktsineerida end tasuta inimese papilloomiviiruse vastu. Sõltuvalt vaktsineeritute arvust on võimalik sellega nende eluea jooksul hoida ära kümneid surmaga lõppevaid vähijuhtumeid. Teaduspõhise otsuse kasulikku mõju ähvardavad aga ühismeedias kriitikameeleta jagatavad postitused.

10 küsimust ja vastust vaktsineerimise ning autismi kohta

23.11.17 ... Vaktsineerimisega seoses on lapsevanematel sageli hulk küsimusi. ERR Novaator pani kolmapäevase saate “Suud puhtaks” põhjal kokku kümme küsimust ja vastust, mis on abiks lapsevanematele ja kõigile, kelles vaktsineerimise ning autismi teema on tekitanud kaalumiskohti.

"Suud puhtaks" | Vaktsiinidel on kõrvaltoimed, aga autism ei ole üks neist

22.11.17 ... Just nagu on pikalt kinnitanud üldtunnustatud teadusuuringud, nii kordasid ka arstid ja meditsiinivaldkonna spetsialistid saates "Suud puhtaks", et autismil ega vaktsiinidel mingisugust seost ei ole, olgugi et võimalike kõrvaltoimete olemasolu ja nende vaktsiinijärgset teket eitada ei saa.

Arstid "Pealtnägijale": inimlikult on vaktsiinivastaste mure mõistetav

22.11.17 ... Viimase kümne aastaga on vaktsiinivastaste liikumine Eestis üha jõudu kogunud. Teemat käsitletakse juba avalikult ja oma nime all rääkides. Arstide sõnul on inimeste mure mõistetav, kuid endiselt ei leidu teaduskirjanduses tõendeid, et laste vaktsineerimine kutsub esile arenguhäireid ja teisi raskeid haigusi.

TTÜ teadlased arendavad sensorit neeruasendusravi parendamiseks

22.11.17 ... Tehnikaülikooli teadlased koostöös Euroopa tipparstidega on välja arendamas uue põlvkonna sensorit verest puhastatavate mürkide jälgimiseks neeruasendusravil.

Teadlane teab: teadlikkuse tehnikad, mis aitavad igapäevaeluga toime tulla

20.11.17 ... Kuidas suudab näitleja kehastuda rollile laval, seda ka siis kui teda segavad päeva jooksul saadud mõtted ja tunded? Taoliste keskendumist nõudvate ülesannete jaoks soovitab Tallinna ülikooli tervisekäitumise ja heaolu eriala doktorant Loore Martma teadveloleku praktikaid.

Kohv kaitseb südamepuudulikkuse eest

20.11.17 ... Kas kohv on tervisele kasulik või kahjulik? Hea küsimus! Ameerika teadlaste värskest uuringust igal juhul ilmneb, et kohvijoomine vähendab südamepuudulikkuse ohtu, ja isegi väga märgatavalt.

Haruldases geenimutatsioonis võib peituda vananemise aeglustamise võti

17.11.17 ... Juba üks väike geenimuutus pikendab inimeste keskmist eluiga kuni kümne aasta võrra. Haruldasel mutatsioonil on aga oma varjukülg – geen mõjutab vere hüübimist, mille tõttu võib eluohtlikuks osutuda isegi väike õnnetus, nendivad teadlased värskes teadustöös.

Teadlased muutsid esimest korda inimkeha sees asuvaid geene

16.11.17 ... Teadlased muutsid haruldase päriliku haiguse raviks teadaolevalt esimest korda püsivalt inimkeha sees asuvate rakkude DNA-d, kirjutab Associated Press. Kuigi inimeste geenivigu on parandatud varemgi, on tehtud seda seni katseklaasis ja organismi viidud juba muudetud pärilikkusainega rakud.

TÜ vähibioloogid aitasid teha Alzheimeri tõve kohta tähtsa avastuse

13.11.17 ... USA ja Eesti teadlaste koostöö aitab avastada ajukoe muutusi, mis on seotud väga varajases staadiumis dementsusega.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: