Tervis

Sage sukeldumine ja looduslik valik kasvatas saarerahva põrna suurust

20.04.18 ... Kagu-Aasias elavate sama-bajau inimeste harukordne sukeldumisvõime taandub vähemalt osaliselt mujal maailmas haruldasele geenimutatsioonile.

TTÜ teadlased uurisid geeni, mille toimimist närvirakkudes mõjutab aju aktiivsus

17.04.18 ... Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste uuring näitab, et teatud harva esinevate vaimse arenguga seotud haiguste kujunemises mängib rolli geen TCF4, mille toimimist närvirakkudes mõjutab aju aktiivsus. Just selle teadustöö valis TTÜ 2017. aasta parimaks teadusartikliks loodus-, täppis- ja terviseteaduste valdkonnas.

Eluiga lüheneb juba kahe klaasi viina peale

16.04.18 ... Oodatav eluiga hakkab märgatavalt vähenema juba nädalas enam kui 12,5 alkoholi ühiku tarbimisel. See vastab umbes 1,5 klaasile viinale või 1,2 pudelile veinile.

Läkaköhaga puutub kokku 500 korda rohkem inimesi, kui näitab riiklik statistika

16.04.18 ... Läkaköhaga puutuvad inimesed kokku ligi 500 korda enam kui see kajastub riiklikus statistikas, selgub Piia Jõgi doktoritööst, mida ta kaitseb täna Tartu Ülikoolis. See võib tunduda ehmatav, kuid selle doktoritöö uuringute põhjal võib välja tuua ka hea külje: vaktsineerimine on andnud oodatud tulemused.

Katri-Evelin Kalaus | Depressioonist nii, nagu ta on

12.04.18 ... Oluline on igapäevast meeleolukõikumist mitte pidada depressiooniks ja depressiooni tavapäraseks meeleolukõikumiseks. Lisaks pole ravimid ainuke depressiooniravi ning alati ei ravita antidepressantidega depressiooni, kirjutab kliiniline psühholoog Katri-Evelin Kalaus.

Riik tahab elusid päästa ja tellis uuringu. Nüüd vajavad teadlased sinu abi

12.04.18 ... See on väga valus, aga me peame sellest rääkima ja teadlased peavad seda uurima, sest see võib päästa minu, sinu ja meie lähedase elu.

Vabas Eestis sündinute edu sõltub geenidest enam kui nõukaajal sündinutel

11.04.18 ... Vabas Eestis on pärilikkusel elus edasijõudmisele kaks korda suurem mõju kui see oli nõukogude Eestis, näitab eestlaste geeniandmetel põhinev teadusuuring.

Dotsent: ärge lööge vaktsiinist keeldujaid ühe vitsaga

10.04.18 ... Vaktsineerimata laste vanemate valimatult vaktsiinivastasteks tembeldamine teeb rohkem kahju kui kasu. Hõlmatuse kasvatamiseks tuleks eelistada aga vanemaid õigele teele suunavaid väikesi mükse ja isiklikku lähenemist, leiab vaktsiinist keeldujate käitumist uuriv Sidney ülikooli dotsent Julie Leask.

Parim õpilasteadus: kuidas tõrjuda liigeshaigusi ja renoveerida 1930. aastate korterit?

09.04.18 ... Neljapäeval ja reedel võib näha Eesti Rahva Muuseumi seinte vahel Eesti saja parima õpilasteadlase töid. Muu hulgas saab nendest teada, kas kuldsõrmust kandes saab ennetada liigeshaigusi ja mida tuleks silmas pidada 1930. aastate stiilis korterite renoveerimisel.

Meelespea täiskasvanule: mille vastu peaks (uuesti) vaktsineerima

08.04.18 ... Täiskasvanud peaksid üle vaatama, mille vastu nad on vaktsineeritud ja millise haiguse vastu tuleks vaktsiinisüsti korrata. Vajadusel saab oma vaktsiinikaitset teada antikehade testiga.

Murdeline geenimuutmistehnika kuulutati ohutuks, kuid kahtlused ei kao

05.04.18 ... Loomade ja taimede pärilikkusaine muutmiseks kasutatav tööriist CRISPR-Cas9 ei tekita siiski tuhandeid soovimatuid geenimutatsioone, selgub uuringust, mille tegi teadlasrühm, kes 2017. aastal põhjustas biotehnoloogia maailmas paanika. Eelnevalt avaldatud uurimus otsustati teaduskirjandusest eemaldada.

TTÜ teadlased uurivad helikobakteri mõju inimese maksale

04.04.18 ... Mõnikümmend aastat on teada, et helikobakter on see, mis teadaolevalt põhjustab gastriiti ja maohaavu, kuid Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) teadlased uurivad nüüd aga helikobakteri võimalikku mõju inimese maksarakkudele ja võimalust, et sealt kujuneb edasi vähk.

Kuldsõrmuse kandmine ei pruugi liigesehaiguste käest päästa

04.04.18 ... Reumatoidartriiti põdevaid patsiente uurinud Tallinna Reaalkooli õpilase Johanna Poksi tööst tuleb välja, et kuldsõrmuse kandmine ei vähenda haigusega seotud liigeskahjustusi.

Lihavalk kahjustab südant, pähklivalk toob kasu

04.04.18 ... Pähkleid ja seemneid süüa on südamele tervislikum kui liha süüa, aga mitte üksnes seepärast, et taimne rasv on tervislikum kui loomne. Värskest teadusuuringust tuleb ilmsiks, et vahe on ka valkudes: pähkli- ja seemnevalgud on südamele kasulikud, lihavalgud kahjulikud.

Südamearst: erektsioonihäire võib olla märk kehvast südametervisest

03.04.18 ... Erektsioonihäire võib olla märk väikeste arterite lupjumisest, nentis kardioloog Margus Viigimaa südamenädala hakul.

"Ringvaade" sorteeris häid ja halbu praekartuleid

29.03.18 ... Kartulite küpsetamisel, röstimisel ning praadimisel tekib liiga suur kogus tervisele ohtlikku akrüül­amiidi, seetõttu ei tohiks neid ülemäära pruunistada. Kahe nädala pärast jõustub Euroopa Komisjoni määrus, millega kehtestatakse toiduainetööstusele ja toitlustusasutustele meetmed akrüülamiidi vähendamiseks. "Ringvaade" tegi otsestuudios selgeks, milliseid praekartuleid tohib ja milliseid ei tohi süüa.

Inimkehast leiti järjekordselt uus organ? Mitte nii kiiresti

29.03.18 ... Väikese teadlasrühma sõnul on nad leidnud uue ja sisuliselt üle terve keha ulatuva organi. Interstiitsiumi olemasolu võiks aidata selgitada muu hulgas vähirakkude kiiret levikut. Teised peavad 80. organi olemasolu heal juhul "julgeks hüpoteesiks".

11-aastane vaktsineerimata laps nakatus reisilt tulles leetritesse

29.03.18 ... Terviseameti andmetel diagnoositi märtsis 11-aastasel vaktsineerimata lapsel leetrid. Viimsi koolis õppiva lapse nakatumine toimus reisil Taisse, kust pere tuli tagasi märtsi alguses.

Eesti naine on esimese lapse sünni ajal noorem kui EL-is keskmiselt

29.03.18 ... Keskmiselt olid 2016. aastal EL-is naised esimese lapse sünni ajal 29-aastased, Eestis 27,5 aastased. Keskmiselt on noorimad esmasünnitajad Bulgaarias, vanimad aga Itaalias.  

Lihtne nipp, kuidas vähendada tualetis mikroobide vohamist

29.03.18 ... Seente ja bakterite kasvu avalikes tualettides aitab pidurdada Tallinna Inglise Kolledži õpilase Karen Lauren Vahi uurimistöö kohaselt kõrgem õhutemperatuur.

Eesti teadlased on leiutanud pinnakatted, mis tapavad baktereid ülikiiresti

29.03.18 ... Kolme Eesti teadusasutuse teadlased on valmistanud katted, mis tapavad juba viie minutiga üle 90 protsendi pinnal leiduvatest bakteritest. Kui sellised katted kasutusele võtta, võivad need pidurdada antibiootikumidele allumatute ehk resistentsete bakterite levikut. Lisaks võiks see pärssida järjest enam inimelusid nõudvaid gripiepideemiaid.

Karmen Joller: Telliskivisse on kogunenud vaktsineerimise vastased

28.03.18 ... Aasta arstiks valitud Karmen Joller nentis, et perearstid võivad küll rääkida lapsevanematele vaktsineerimise olulisusest, kuid vastu tahtmist lapsi vaktsineerida ei saa.

Lugeja küsib: kui palju vitamiinivee joomisest kasu on?

28.03.18 ... ERR Novaatori lugejat hakkas huvitama, kas vitamiinidega täiendatud vesi päästab tõesti vitamiinivaegusest või on tegu pelgalt turundustrikiga.

Suur osa meeste viljakusprobleemidest saab alguse juba emaüsas

27.03.18 ... Kui ema suitsetab raseduse esimese kümne nädala jooksul, siis tema poja munandimaht ja viljakus väheneb veerandi ning testosteroonitase viiendiku jagu, selgitab Tartu Ülikooli kliinikumi adroloogiakeskuse juht Margus Punab märtsi-aprilli Horisondis ilmunud intervjuus.

Kaheksa nõuannet depressiooni ja tusatuju peletamiseks

27.03.18 ... Kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa jagas saates “Huvitaja” nõuandeid, millest võib kasu olla nii depressioonis inimestel, kuid mida tasuks igapäevaselt järgida ka niisama, et tõsta tuju ning peletada eemale kehva meeleolu, mis sageli ongi ju depressiooni ja meeleoluhäirete alguspunkt.

Tartu Ülikooli teadlaste avastus jõudis Eesti apteekidesse

27.03.18 ... Tartu Ülikooli teadlaste enam kui 20 aastat kestnud teadustöö tulemusena on jõudnud Eesti apteekidesse piimhappebakter ME-3, mis on saanud viimase 15 aasta jooksul tuntuks kui Tere piimatoodetesse lisatud Helluse bakter.

Loeng sellest, mida sa diabeedi kohta teada oled tahtnud

27.03.18 ... Täna pidas Tartu Ülikooli laborimeditsiini professor Kalle Kisand inauguratsiooniloengu “Immuunsüsteem ja diabeet“.

Geeniandmete kasutamine ei hakka riigi rahakotile vähemalt lühikeses plaanis

26.03.18 ... Geeniandmete argimeditsiinis kasutamine ei kasvata oluliselt patsientide raviks tehtavaid kulutusi, näitab USA-s tehtud pilootuuring. Seda vähemalt juhul, kui neid kaasavad arstid ja nõustajad läbivad eelnevalt põhjaliku koolituse.

Arenev haigus tuli ilmsiks geenidest, mitte tavapärasest vereproovist

25.03.18 ... Triin Roostfeld läks geenidoonoriks nelja aasta eest. Eesmärk oli lihtsalt anda oma panus teadusele. Ühel päeval, poolteist aastat hiljem sai ta aga kirja, et tema geenidest on leitud midagi ootamatut ning talt soovitakse lisaanalüüse.

Lootevalk parandab haava kiiresti

24.03.18 ... Teadlased on teinud plaastri, mis parandab haavad kiiresti ja ilma armi jätmata. Plaastri toimeaineks on valk, mida leidub loote nahas.

Geenidoonoriks registreerus ööpäevaga üle 4100 inimese

21.03.18 ... Inimesed allkirjastasid öö otsa geenidoonoriks saamise nõusolekuvorme ning ööpäeva jooksul on nõusolekuvormi digiallkirjastanud enam kui 4100 uut geenidoonorit. Kuigi praegu on huvi suur, ei pea kiirustama ega kartma, et 100 000 uue doonori hulka ei pääse.

Reportaaž: geenidoonoriks saamine võtab aega vähem kui 10 minutit

20.03.18 ... Kui seni oli Eesti Geenivaramu biopangas 52 000 inimese geeniproovid, siis nüüd kogutakse täiendavalt veel 100 000 inimese proovid. Geenidoonoriks saab alates 2. aprillist suuremates haiglates ja Synlabi laborites. Täna aga osutus geenidoonorlus nii populaarseks, et ülekoormuse tõttu pani geenidoonori veebileht inimesed ootama.

Inimeste kõhubaktereid tapavad ka paljud tavaravimid ja see on halb

20.03.18 ... Inimese kõhus elavate mikroobide heaolu ei sea löögi alla mitte ainult antibiootikumid, vaid ka umbes neljandik kõigist teistest ravimitest, alates heinapalaviku tablettidest lõpetades valuvaigistite ja vähiravimitega.

Paanikahoo vallandab kokkupuude keskkonnas oleva keemilise ühendiga

20.03.18 ... Ärevus, hirm, paanikahoog on peaaegu kõigile tuttavad, kuid igaühe jaoks erinevad reaktsioonid. Salki instituudi teadlased on aga lahti harutamas seda keemilist reaktsiooni, mis need erinevana näivad, kuid keemiliselt vast üsna sarnased reaktsioonid esile kutsub. Ja see kõik võib taanduda väikese uusikese ja inimese ühisosale.

"Aktuaalne kaamera. Nädal" küsis ettevõtetelt nippe tööstressi leevendamiseks

18.03.18 ... Tippjuhi amet on vaieldamatult stressirohke, samas näitavad uuringud, et töö on liiga pingeline paljudes Eesti töökohtades, mis omakorda soodustab tööstressi ja sellest tingitud depressiooni teket.

Ligi kolmandikku eestlastest vaevavad uneprobleemid

16.03.18 ... Eesti inimene magab ööpäevas kesmiselt rohkem kui seitse ja pool tundi, selgub nutiseadmete unejälgimise rakendusi kasutavate inimeste põhjal. 27 riigi seas, kelle vahel andmeid võrreldi, on see pikim aeg. Ometi vaevab pea kolmandikku eestlastest uneprobleemid, samas on unerohtude väljakirjutamine püsinud viimased aastad samal tasemel.

Iiri mehe ajust leiti rusikasuurune õhumull

15.03.18 ... Iirimaal arsti juurde pöördunud vana mehe ajust leiti rusikasuurune tühimik. Patsiendi vaimseid võimeid õhumull ei mõjutanud.

Teaduspõhine mobiilimäng aitab lastel võidelda vähiga

03.03.18 ... Rollimängul põhinev rakendus Triumf Gamification aitab lastel mängukeskkonna abil võidelda krooniliste haigustega. Esimene sihtrühm on vähihaiged lapsed.

Diabeet võib olla tegelikult viis erinevat haigust

02.03.18 ... Diabeeti oleks mõistlik jagada tõhusama ravi ja patsientide huvides senise kahe tüübi asemel vähemalt viite erinevasse kategooriasse, leiavad Soome ja Rootsi teadlased.

Doktoritöö: rinna- ja soolevähi agressiivsus sõltub energiast

01.03.18 ... Kui terve rinnakoe rakud on normaalse energiatarbimisega, siis rinnavähirakud kasutavad palju rohkem energiat. Samamoodi on energiatarbimisega seotud soolevähi agressiivsus, selgub hiljutisest TTÜ ja KBFI koostöös valminud Andre Koidu doktoritööst.

Uued bioplastist meekapslid muudavad tee joomise mugavaks

01.03.18 ... Kaleidoskoobi võistluse võitnud ja Ajujahil osalev Decomer Technology on välja mõelnud veeslahustuvas pakendis meeportsjonid, mis muudavad mee tarbimise mugavamaks. Noorte sõnul on tootest huvitatud toitlustuskohad.

Levinud nahabakter aitab vähi vastu

01.03.18 ... Tavaline nahal elutsev bakter Staphylococcus epidermidis valmistab keemilist ühendit, mis pidurdab nahavähi kasvu.

Ravimatut ALS-i põdevad inimesed rääkisid "Pealtnägijale" oma katsumustest

28.02.18 ... 29. veebruar on harvikhaiguste päev. Harvikhaigust esineb kõige rohkem viiel inimesel 10 000-st. Üks selline on närvisüsteemi haigus ALS, mida Eestis põeb umbes 100 inimest. "Pealtnägija" uuris, millest lootusetuna näivas olukorras ALS-i inimesed jõudu ammutavad.

Lugeja küsib: miks tekivad magusaisud?

27.02.18 ... Kuigi sõite lõunaajal korralikult ning kõht pole üldse tühi, on tunne, et tahaks midagi magusat. Aga miks meil tekivad need “tahaks midagi magusat” isud, küsis ERR Novaatori lugeja Ester.

Tallinna kardiokirurg siirdas Helsingis eesti patsiendile südame

27.02.18 ... Regionaalhaigla kardiokirurg dr Günter Taal siirdas jaanuaris koostöös Soome kolleegidega Helsingi ülikooli keskhaiglas 53-aastasele eestlannale uue südame.

Tudeng soovitab lõputöös, kuidas vältida eeldiabeedi arenemist diabeediks

26.02.18 ... Teist tüüpi diabeet, millele eelneb lühemat või pikemat aega eeldiabeet, vähendab tunduvalt inimese elukvaliteeti. Sellega kaasneb ka tüsistuste tekke risk. Seevastu eeldiabeedi õigeaegne avastamine vähendab märkimisväärselt võimalust, et haigus areneb edasi diabeediks.

Karmen Joller: ema Karmen tahtis lapse esimese nohu peale kohe kiirabi kutsuda, õnneks doktor Joller oli kõrval

25.02.18 ... Saates "Hommik Anuga" arutlesid lapsevanemad Luisa Värk ja Mai Palling ning Aasta arst 2017 Karmen Joller ja Qvalitas arstikeskuse peaarst Toomas Põld selle üle, milliseid probleeme võib tekitada enda ja oma pereliikmete sümptomite guugeldamine selle asemel, et õige ajal arstile pöörduda. Nii Värk kui Palling tunnistasid, et on oma laste puhul nende sümptomeid guugeldanud. Isegi siis, kui on juba arsti juures oldud. Joller nentis, et õudsem kui olla haige lapsega lapsevanem, on olla lapsevanem ja arst samaaegselt.

USA-s esitleti uue põlvkonna proteesi ehk Luke Skywalkeri kätt

24.02.18 ... USA-s esitleti uue põlvkonna proteesi ehk Star Warsist tuntud Luke Skywalkeri kätt, mille paneb liikuma musklist tulev signaal.

Kas operatsioonil tehtud narkoos mõjutab mälu?

22.02.18 ... Inimesed, kes on pidanud operatsiooni ajal üldnarkoosis, väidavad sageli hiljem, et neil on tekkinud mäluprobleemid. USA teadlased uurisid seda lähemalt ning tulemused vähendavad hirme, kuid tekitavad ühtlasi juurde ka küsimusi.

Arstiteadus saja aasta eest: eugeenikal oli nii räige kui ka kasulik külg

20.02.18 ... Eugeenika võis tähendada steriliseerimist inimeste tõuaretuse eesmärgil. Kuid 1930. aastate Eestis tõi eugeeniline ideoloogia kaasa ka üksjagu positiivseid arenguid, mis vähendasid laste suremust ning parandasid rahva tervishoidu, toob välja meditsiiniajaloolane Ken Kalling.  
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: