Tervis

Raport: kliimamuutuste mõju saab tundma iga laps

18.11.19 ... Kliimamuutused mõjutavad juba praegu mitmel erineval moel inimeste tervist, järeldab ajakirjas The Lancet ilmunud raportis enam kui sajast teadlasest koosnev töörühm. Seni nähtud temperatuuritõusu jätkudes võivad elada praegu sündivad lapsed veel kolm kraadi soojemas maailmas.

Meditatsioon aitab muuta aju reaktsiooni vigadele

15.11.19 ... Kas olete mõnikord autoga sõites märganud, et olete reastumas valesse ritta veel enne, kui manöövri sooritate? Kui jah, siis kogesite kõrgendatud eneseteadlikkust, mida uue uuringu kohaselt soodustab teatud tüüpi meditatsiooniharjutustega teadveloleku treenimine. Artikli lõpust leiab võimaluse osaleda TÜ ekperimentaalpsühholoogide uuringus.

Uuring: lapse sõimerühma jätmine ei kasvata tema stressitaset

14.11.19 ... Päevaks sõime jäetavate laste stressitase on võrreldav kodus hoitavate laste omaga, selgub Soomes läbiviidud uuringust. Teadlaste sõnul tuleb põhjalikumalt uurida, kas sama peab paika vanemate laste puhul ning kuidas mõjutab lasteaed nende sotsiaalseid oskusi ja iseloomu.

Teadlased uurivad, kuidas on kõrvaklapiheli mõjutanud Eesti laste kuulmist

13.11.19 ... Viimaste aastakümnete jooksul on audioloogid ja kõrvaarstid täheldanud, et noorte kuulmisteravus langeb. Teistes riikides tehtud uuringutest ilmneb, et kuulmislangust esineb kümnendikul noortest. Eestis pole selle kohta andmeid, mistõttu uurivadki Tallinna ülikooli teadlased nüüd Eesti õpilasi, et selgitada välja, kuidas kuulevad lapsed erinevaid helisagedusi.

Euroopa teadusakadeemiad hoiatavad traditsioonilise hiina meditsiini eest

07.11.19 ... Kuigi Maailma Tervise Organisatsioon (WHO) lisas hiljuti oma raamistikku traditsioonilise hiina meditsiini, kutsuvad Euroopa teaduste ja meditsiini akadeemiad Euroopa seadusandjaid allutama seda samasugustele tõenduspõhisuse standarditele, mis kehtivad tavameditsiinile.

Uuring väidab, et liigne ekraanide kasutamine tekitab lapse ajus moonutusi

06.11.19 ... Kui koolieelikud veetsid ekraani ees rohkem kui tund aega päevas, hakkas see muutma nende aju valgeainet, mis mõjutab lapse keele- ja kirjaoskuse arengut, nii selgus USA teadlaste värskest uuringust.

Graafik: millistes Eesti kalades leidub kõige vähem elavhõbedat?

05.11.19 ... Eesti elanikud võiksid süüa praegusest kordades rohkem kala, selgub Eestis müüdavate kalatoodete ja kala elavhõbedasisaldust hinnanud teadlaste tööst.

Doktoritöö: suhtlemine aitab taastuda vaimse tervise probleemidest

05.11.19 ... Vaimse tervise probleemidest aitab üle saada see, kui hädasolija saab spetsialistidelt oskuslikku tagasisidet. Nii leidis Dagmar Narusson Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudis kaitstud doktoritöös, kui ta uuris personaalse taastumise võimalusi.

Kehavälisel viljastamisel tekkivad kromosoomimuutused ei ohusta tulevast last

05.11.19 ... Sageli ebaõnnestub kehavälise viljastamise protseduur, kuna katseklaasis viljastatud embrüos tekivad kromosomaalsed muutused. Seni on olnud teadmata, kas need muutused kanduvad üle ka lapsele. Teadusajakirjas Nature Medicine ilmus eesti teadlaste juhtimisel artikkel, mis näitab, et need geneetiliselt muteerunud rakuliinid ei kandu üle lapsele.

Eestlased küsivad apteegist üha sagedamini unehormooni

04.11.19 ... Soomes on märkimisväärselt kasvanud uinumise ja unehäiretega hakkama saamiseks mõeldud melatoniini sisaldavate toidulisandite ja ravimite müük ning kasvu lõppu veel ei paista. Proviisorid Eestis tõdevad, et ka siin on viimase paari aasta jooksul melatoniini tarbimine oluliselt suurenenud.

Uued biomarkerid võivad tõhustada astma varasemat diagnoosimist väikelastel

04.11.19 ... Tartu Ülikooli meditsiiniteadlaste osalusel tuvastati väikelaste uuringus uued biomarkerid, mis suudavad ennustada nendesamade laste vajadust astmaravimite järele mitu aastat hiljem. Uuringu tulemusel saab edasi arendada väikelaste diagnostilist testi, mis aitab astma haigusseisundit täpsemalt prognoosida ja diagnoosida.

Soolarikas toit kahjustab aju immuunsüsteemi kaudu

04.11.19 ... Kes liiga palju soola sööb, sel võivad vaimsed võimed kannatada. Nüüd teame paremini, miks: sool kutsub esile immuunvastuse, mis põhjustab ajurakkude tööd takistava valgu kogunemist ajju.

Minutiloeng: sport aitab stressi ja vananemise vastu

04.11.19 ... Vanuse kasvades on kolm uut ja paljudele üllatavat põhjust, miks peaks kehalist aktiivsust suurendama, selgitab lühiloengus Tallinna Ülikooli spordibioloogia professor Kristjan Port.

Tartus näidati operatsioonidest otseülekandeid

03.11.19 ... Maailma parimad ortopeedid näitasid otse videoülekandes, kuidas nad patsiendi põlve opereerivad ja vigastusega seotud probleeme lahendavad. See oli esimene kord artroskoopilise kirurgia ajaloos, kui Eestis sellist õppemeetodit kasutati. Otseülekandeid vaatas ligi 100 spordivigastuste ravile spetsialiseerunud huvilise nii Eestist kui ka mujalt Euroopast.

Uuring: leetrid sandistavad laste immuunsüsteemi pikemaks ajaks

01.11.19 ... Leetritesse haigestumine kasvatab märkimisväärselt laste riski nakatuda juba kord läbipõetud viirustest ja bakteritest põhjustatud haigustesse, selgub 77 vaktsineerimata lapse immuunsüsteemi enne ja pärast nakatumist uurinud teadlaste tööst.

Tehnikaülikoolis loodud marker hõlbustab Sclerosis multiplexi ja kasvajate ravi

30.10.19 ... Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste loodud markeri, täpsemalt antikeha abil saab määrata raku valutundlikkust, mis tulevikus hõlbustab nii närvisüsteemi haiguse Sclerosis multiplexi kui ka kasvajate ravi.

Arstid paluvad lisada pneumokoki vaktsiini riiklikku kavasse

30.10.19 ... Eesti kõrva-nina-kurguarstide ning pea- ja kaelakirurgide selts teeb pöördumises sotsiaalministeeriumile ettepaneku lisada pneumokoki vaktsiin riiklikku vaktsineerimisprogrammi. Pneumokokk on bakter, mis põhjustab näiteks väikelastele ägedat keskkõrvapõletikku.

Uus uuring: kas rasvumist saab võrrelda sõltuvusega?

29.10.19 ... Inimesed kipuvad mõnikord toiduga liialdama just nagu alkoholi ja narkootikumidega, kuid sellega asi veel ei lõpe, leiab Tartu Ülikooli eksperimentaalpsühholoogia teadur Uku Vainik. Tema teadusartikkel rasvumise ja sõltuvuse vahelistest seostest ilmus eile õhtul ajakirjas Nature Human Behaviour.

Eestis on juba üle 200 000 geenidoonori

28.10.19 ... Eestis on rohkem kui 200 000 geenidoonorit, ütles Geenivaramu juht Andres Metspalu.

Terviseminut: kas annetaksid oma elundi?

24.10.19 ... Organdoonorlus on vastuoluline terviseteema, mille kohta on enamikul meist rohkem küsimusi kui vastuseid. Eesti Kudede ja Organite Transplantatsiooni Ühingu esimees, hematoloog Ain Kaare räägib Terviseminutite loengus, kuidas elundidoonorluse abil elusid päästa.

Doktoritöö: Tallinnas ja Ida-Virumaal peaks HIV-d palju rohkem testima

22.10.19 ... Eestis on HIV-sse nakatumise näitajad püsinud juba aastaid ühed Euroopa Liidu suuremad. HIV-d iseloomustab pikk sümptomiteta haiguskulg, nii et inimene võib enese teadmata olla kaua aega viirusega nakatunud.

Mehe soolestik hakkas antibiootikumikuuri järel ise õlut tootma

21.10.19 ... USA mehe soolestik hakkas ise õlut tootma pärast seda, kui õllepärm seal pärast antibiootikumikuuri kogemata vohama hakkas, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Sporditeadlased arendavad laste kehaliste oskuste edendamiseks mänge

21.10.19 ... Tartu Ülikooli sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi teadlased on võtnud eesmärgiks töötada koolilaste jaoks välja oskustepõhised mängud ja harjutused, mis sobiksid kasutamiseks kehalise kasvatuse tunnis ja vahetunnis. Et peale oskuste arendamise oleks mängudel ja harjutustel ka kasulik mõju tervisele, peavad need olema vähemalt mõõdukalt intensiivsed.

Terviseminut Jaan Arult: aju mõtleb kehale välja tervisehädasid

17.10.19 ... Kas väsimus võiks olla märk raskest haigusest? Aga üliaktiivsus? Info ülekülluse ajastul kimbutab terviseärevus üha rohkemaid inimesi. Millest see tuleb, et inimesed endale tervisehädasid ise välja mõtlevad, selgitab Tartu Ülikooli ja Berliini Humboldti Ülikooli neuroteadlane Jaan Aru.

Doktoritöö uuris habraste luude haigust

16.10.19 ... Tartu Ülikoolis valminud doktoritöös uuriti haruldast geneetilist sidekoehaigust Osteogenesis imperfecta, mis on rahvakeeli tuntud kui habraste luude haigus. Doktoritöö tulemused aitavad kaasa haiguse paremale diagnoosimisele ja edasisele uurimisele.

Parkinsoni tõve diagnoosimisel kasutati uut meetodit

14.10.19 ... Parkinsoni tõbi on sageduselt teine liigutushäire maailmas ning seda on keeruline diagnoosida ja ravida. Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna doktorant Toomas Toomsoo tegi oma doktoritöö raames esmakordselt Eestis ulatusliku aju-ultraheli uuringu, mis võimaldab näha keskajus toimuvaid muudatusi.

Praktilised näpunäited tarbijale ja tootjale listeeriabakterist hoidumiseks

13.10.19 ... Sel nädalal kutsus kalatootja M.V.Wool Veterinaar- ja toiduameti (VTA) nõudel poodidest tagasi 200-grammised viilutatud graaviforelli pakid. Listeeriabakteri levikust on räägitud palju, kuid kui ohtlik või ohutu see mikroob on ning mida inimesed sellest teadma peaksid, uuris "Aktuaalne kaamera. Nädal" Eesti maaülikooli toiduhügieeni professorilt Mati Roastolt.

ITK-s on lülisamba operatsioonidel ametis Põhja-Euroopa ainus robotkäsi

13.10.19 ... Juba mitu nädalat on Ida-Tallinna keskhaiglas (ITK) lülisamba lõikustel ametis robotkäsi. Kui tavaliselt jõuavad uued kallid seadmed Eestisse mitu aastat hiljem, siis Põhja-Euroopa ainuke robotkäsi ongi Tallinnas tööl.

Otse: personaalmeditsiini konverents

11.10.19 ... Kuidas on personaalne meditsiin ajas muutunud ja milliseid võimalusi haiguste diagnoosimisel ja ravis on avanud personaalmeditsiini areng, arutletakse täna Tartu Ülikooli arstiteaduskonna aastapäeva teemakonverentsil "100 aastat personaalset meditsiini".

Terviseminut selgitab, millest sõltub ravimi hind

10.10.19 ... Ravimid on kallid. Õnneks on ravimite ostmisel sageli abiks haigekassa, võimaldades paljusid ravimeid osta soodushinnaga. Kuidas kujuneb ravimite hind ja mille järgi valitakse, millistele ravimitele kehtib soodustus, selgitab terviseminuti loengus haigekassa ravimite ja meditsiiniseadmete osakonna peaspetsialist Argo Aug.

Platsenta geenid on eduka raseduse võtmeks

08.10.19 ... Platsenta on ainulaadne organ, mis ühelt poolt ühendab loodet emaga ning teiselt poolt hoiab kahte erineva genoomiga organismi ka lahus. Raseduse mõjutajana on selle tähtsust raske alahinnata.

Uuringu tulemus: eestlaste loodud mobiilimäng aitab lastel vähiga võidelda

08.10.19 ... Teaduslik uuring näitab, et eestlaste idufirma Triumf Health loodud uudne mobiilimäng toetab vähihaigete laste ravi. Tegemist on tõsielul põhineva mänguga, mis toimib justkui digitaalne ravim.

Usutlus tõenduspõhise meditsiini ristiisaga: kehva teadust pole mõtet poputada

07.10.19 ... Teadusuuringute kvaliteedi suhtes tuleks olla armutult aus isegi juhul, kui see ei aita veenda inimesi järgima parasjagu õigena tunduvaid tervisesoovitusi, leiab Gordon Guyatt, liha söömise vähendamise kasulikkuse kahtluse saanud analüüsi kaasautor ja tõenduspõhise meditsiini ristiisa.

Terviseminut: millal helistada perearsti nõuandetelefonile?

03.10.19 ... Igaühel meist võib vahel tervisega probleeme tekkida. Mõnikord on probleemi tõsidust ise keeruline hinnata ja tekib küsimus, kuhu abi saamiseks pöörduda – kas minna kohe EMO-sse, panna aeg perearstile või piisab perearsti nõuandeliinile helistamisest ja apteegis käimisest?

Samm lähemale rinnavähi ja südame- veresoonkonnahaiguste ennetamisele

03.10.19 ... Tartu Ülikooli ja Tartu Ülikooli Kliinikumi eestvedamisel uuritakse, mil määral rakendatakse rinnavähi ja südame-veresoonkonnahaiguste ennetuses personaalmeditsiini põhimõtteid. Teadlaste eesmärk on töötada personaalse geneetilise eelsoodumuse põhjal välja rinnavähi õigeaegse avastamise mudel ning südame-veresoonkonnahaiguste riskipõhine ennetusplaan. Mõlemast saab tulevikus perearsti töövahend.

Vastuoluline analüüs seab kahtluse alla liharikka dieedi kahjulikkuse

02.10.19 ... Ainult tervisele mõeldes pole inimeste toidulauale jõudva liha koguse vähendamiseks erilist põhjust, viitab hea mainega terviseajakirjas ilmunud koondanalüüs. Kriitikute sõnul on tehtavad järeldused ühiskonna jaoks ohtlikult eksitavad ja neid tuleks eirata.

Tulekul on uue põlvkonna ravimid

02.10.19 ... Kaasaegse ravimiarenduse üks suuremaid ülesandeid on luua ravimid, mis sisenevad valitud rakkudesse – näiteks vähirakku. Tartu Ülikooli teadlased on selle valdkonna eestvedajad, kasutades ravimite rakku viimisel süstikpeptiide.

Doktoritöö aitab mõista ja prognoosida raviainete imendumist seedetraktis

02.10.19 ... Tartu Ülikooli keemia instituudis kaitstud doktoritöö tulemused aitavad paremini mõista, kuidas seedetrakti aluselised ja happelised tingimused mõjutavad raviainete läbitavust. Selle teada saamiseks uuriti raviainete läbitavust seedetraktis nii eksperimentaalsete kui ka keemiainformaatika meetoditega.

Nutika elu taskusaade: 5 soovitust nutirakenduste lõksust pääsemiseks

02.10.19 ... Nutivahendil ja külmkapil on palju ühist: sealt saab meelepärast, mis küll kiirelt rahuldab isu, kuid võib pikas perspektiivis soodustada ka "ülesöömist". Nutirakendused on justkui kaubad poes, mis kutsuvad end tarbima. Nutika elu podcast ehk taskusaade käsitleb sel korral viise, kuidas end neist sõltuvust tekitavatest rakendustest tervislikult mööda hiilida.

Rahvusvaheline eakate päev: võidab see, kes oskab vanaks saada

30.09.19 ... Homme, 1. oktoobril tähistatakse üle maailma eakate päeva ja pööratakse tähelepanu eakate tervisele ning tunnustatakse nende panust ühiskonda. Ida-Tallinna Keskhaigla psühhiaater ja kohtupsühhiaatriaekspert Jüri Ennet arvustab sel puhul Tartu Ülikooli geriaatria dotsendi Kai Saksa äsjailmunud raamat "Avameelselt vananemisest".

Doktoritöö uuris, kuidas kaitsta hapnikupuuduses kudesid

27.09.19 ... Doktoritöö aitab paremini mõista, kuidas vähendada praegu ajukahjustuse või infarktiga kaasneva hapnikupuuduse raviks kasutatavate võtete kahjulikku mõju.

Hannes Kuhlbach: kas ärevus on häire või märguanne?

27.09.19 ... Ärevus on psüühika tööriist, mis räägib automaatsete, teadvustamata tasakaaluprotsesside häiritusest ning vajadusest "midagi ette võtta". Analüütilises mõttes on ärevus signaal, mis viib kaitsete rakendumisele, et algne konflikt ei tõuseks teadvusesse ega ujutaks seda üle talumatu hirmu, abituse, õudusega, kirjutab psühholoog Hannes Kuhlbach.

Terviseminut: kuidas püsida terve kõrge vanuseni?

26.09.19 ... Vananeva ühiskonna üks suurimaid väljakutseid on aidata inimestel hoida enda tervist ja ennetada haiguseid. Mida teha selleks, et võimalikult kõrge eani tervisliku ja vitaalsena püsida? Küsimusele leiab Terviseminutite loengus vastused Tartu Ülikooli tervishoiukorralduse õppejõud Liis Rooväli.

Doktoritöö tuvastas Eesti mesindussaadustes 17 erineva taimemürgi jääke

26.09.19 ... Meemesilasi ja tolmeldajaid jääb järjest vähemaks ning ei ole selge, mis on selle täpne põhjus. Üks oletatav põhjus on põllumajanduses kasutatavate taimekaitsevahendite ja nende segude kasutamine, mis kahjustab mesilasi ning tekitab põhjendatult küsimuse, kas mürgijääke võib sisaldada ka mesi. Eesti Maaülikooli värske doktoritöö aitab vastata sellele küsimusele.

Personaalmeditsiin areneb kiiresti, kuid tavaravimid ei kao kuhugi

26.09.19 ... Ravimitööstus peab liikuma personaalsema ravimiarenduse poole, sest meil kõigil on oma eripärad ja isesugused vajadused. Tartu Ülikooli farmaatsia instituudi teadlased töötavad selle nimel, et arendatavad ravimid oleksid patsiendile ohutud ja võimalikult tõhusa toimega. Uue tehnoloogia ja uudsete ravimite kõrval jäävad aga alati alles tavapärased ravimid ning otsesuhtlus arsti ja apteekriga, arvab TÜ farmatseutilise tehnoloogia dotsendi Urve Paaver.

Viirused toovad inimorganismi uusi geene

23.09.19 ... Evolutsiooni käigus uute oludega kohastumiseks muutuvad organismid geneetiliselt – muuhulgas tekib ka uusi geene. Oma panuse elusorganismide geneetilisse mitmekesisusse annavad eluta looduse alla rühmitatud viirused.

Kas tugev käepigistus näitab tugevat tervist?

23.09.19 ... Käehaardetugevuse mõõtmine on lihtne, odav ja objektiivne meetod. Selle abil on võimalik varakult prognoosida vanadusega seotud terviseprobleeme ja hinnata vananemise kulgu. Seepärast on esmatasandi tervishoius soovitatav seda tervisenäitaja mõõtmise viisi rohkem rakendada, kirjutab Tartu Ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi vilistlane Ragnar Vaiknemets.

Terviseminut: miks mehed arsti juures ei taha käia?

19.09.19 ... Arsti juurde minekut seostatakse tihti haiguse või mõne muu tervisemurega, kuid tegelikult on arstil käimine kohustuslik, et vältida soovimatuid terviseprobleeme. Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliiniku juhataja dr Margus Punab selgitab Terviseminuti loengus, miks mehed arsti juures käia ei taha.

Lapsed vajavad radioloogilise kiirguse eest paremat kaitset

18.09.19 ... Radioloogia on kaasaegse meditsiini lahutamatu osa ja radioloogilised uuringud moodustavad järjest suurema osa elanikkonna meditsiinikiiritusest nii Eestis kui ka kogu maailmas. Tartu Ülikooli Kliinikumi ja Tartu Ülikooli radioloogiakliiniku juhataja Pilvi Ilvese sõnul tuleb elanikkonna kiirguskaitses erilist tähelepanu pöörata lastele ja rasedatele, et vähendada nende radioloogilistest uuringutest saadavaid kiirgusdoose.

Näitus õpetab bakteritega koos elama ja neid oma tervise kasuks tööle panema

17.09.19 ... Kui seepide ja puhastusvahendite reklaamid ärgitavad baktereid tapma nii palju kui võimalik, siis Tallinnas tervishoiu muuseumis avatud näitus "Mina, superorganism" õpetab bakteritega koos elama ja neid oma tervise kasuks nii-öelda tööle panema. Inimese kooselu bakteritega pole kunagi varem nii oluliseks peetud ja mikrobioomiuuringutest saab tulevikuteadus.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: