Tervis

Müüt või tõde: külma kivi peal istudes saab põiepõletiku

29.09.23 MÜÜT VÕI TÕDE? ... Sarja "Müüt või tõde" kolmandas osas annab arst Liis Puis vastuse küsimusele, kas külmal kivil istumine toob endaga kaasa põiepõletiku.

Kõrvatagused ja varbavahed peavad puhtad olema

29.09.23 TERVIS ... Lapsepõlves on küllap paljusid meist õpetatud, et ennast pestes tuleb omajagu tähelepanu pühendada ikka ka kõrvataguste ja varbavahede küürimisele, mitte lihtsalt korra siuh-säuh üle käia.

Müüt või tõde: teeleht aitab verejooksu peatada

28.09.23 MÜÜT VÕI TÕDE? ... Sarja "Müüt või tõde" teises osas annab arst Liis Puis vastuse küsimusele, kas vanaemade tarkus panna väikese verejooksu korral haavale teeleht, on ikka õige käitumine.

Müüt või tõde: kui lihasvalu ei tunne, oli trenn asjatu

27.09.23 MÜÜT VÕI TÕDE? ... Sarja "Müüt või tõde" esimeses osas annab Tartu Ülikooli spordibioloogia professor vastuse põletavale küsimusele, kas lihasvaluta lõppenud trenn on mahavisatud aeg.

Farmakoloog: multivitamiinid võib apteegis rahuga riiulile jätta

27.09.23 TERVIS ... Multivitamiinide kasutegur organismile on üsna piiratud, sest sageli ei suuda paljude eri koostisosadega preparaadid lihtsalt organismi imenduda. Kindlasti ei suuda need asendada mitmekülgset toitumist, küll aga on nende kasutamine korralikuks koormaks rahakotile.

Imetossudest üksi on maratoni võitmiseks vähe kasu

26.09.23 TERVIS ... Etioopia pikamaajooksja Tigist Assefa tegi pühapäeval ajalugu, kui parandas Berliini maratonil naiste maailmarekordit enam kui kahe minutiga. Rohkem veel kui rekordist on räägitud sportlase jalanõudest, millega ta maratoni läbis. Assefa 138 grammi kaaluvad jalatsid ristiti suisa imetossudeks.

Uuring: enamik Eesti linnapuuke kannab ohtlikke haigustekitajaid

25.09.23 TERVIS ... Tervise Arengu Instituudi (TAI) värskest puugiuuringust selgub, et puuke võib leida pea iga Eesti linna haljasaladelt ning neist ligi 70 protsenti kannavad puukentsefaliidi viirust, puukborrelioosi põhjustavat bakterit või mõnda teist inimestele ohtlikku haigustekitajat.

Avastatud aine aitab astronautide luid hoida

22.09.23 TERVIS ... Kosmoses on tore lennata, aga paraku käib see lõbu pisut tervisele; muu hulgas hakkavad kaaluta olekus hõrenema luud. Ameerika teadlased on nüüd leidnud kosmilise luuhõrenemise vastu rohtu.

Füsioterapeut: jutt õigest rühist on iganenud

21.09.23 TERVIS ... Inimeste argipäevi täitva kontoritöö ja nutilembuse tõttu viibivad nad üha pikemalt sundasendis. Füsioterapeut Signe Valgemäe nentis, et sellest tulenevate tervisehädade ennetamiseks tuleks nn õige rühi otsimise asemel päeva jooksul kehaasendeid võimalikult sageli vahetada.

Koroonaviirusega nakatumine on tõusuteel, ringi liigub palju uusi tüvesid

19.09.23 TERVIS ... Koroonaviiruse levik on viimastel nädalatel hakanud Eestis jälle veidi tõusma. Kuigi risk rahvatervisele püsib suhteliselt madalal, liigub ringi hulganisti erinevaid tüvesid. Samuti hakatakse Eestis peagi kasutama ka kõige uuemate tüvede vastu mõeldud vaktsiini.

Uuring: mõned patsiendid mäletavad oma surma

15.09.23 PSÜÜHIKA ... Mõnel südameseiskumisega patsiendil jätkab aju tööd veel elustamise ajalgi. Rühm USA ja Ühendkuningriigi teadlasi oletab, et tegu on niinimetatud surmalähedaste kogemuste bioloogilise alusega.

Vanemate vaktsiinipelgus võib tagasi tuua ohtlikud lastehaigused

14.09.23 TERVIS ... Sügisilmade saabumise ja kooliaasta algusega ei jää enam kaugele ka nakkushaiguste hooaeg. Sedapuhku võib anda raskemate nakkushaiguste levikule hoogu viimase kümne aastaga oluliselt vähenenud vaktsiinidega hõlmatus.

Uuring nihutas rasvumisepideemia alguse arvatust varasemaks

14.09.23 TERVIS ... Taani teadlaste andmetest nähtub, et ülekaalulisus ja rasvumine muutusid laialt levinud tervisemureks juba mitukümmend aastat enne seda, kui teema avalikkuse huviorbiiti tõusis. Miks see nii oli, jääb esialgu veel mõistatuseks.

Eesti inimesed saavad lapsi üha enam peale "parim enne" möödumist

12.09.23 TERVIS ... Meeste viljakus hakkab vähenema 40. ja naistel 30. eluaastates. Sellest hoolimata saab taasiseseisvunud Eestis üha rohkem naisi lapsi peale 35. eluaastat ja vanim värske isa on olnud 82-aastane. Arstide sõnul kaasnevad hilisema vanemlusega omad terviseriskid, kuid neid on võimalik üha paremini maandada.

Doktoritöö: muutus kehakaalus võib vormida ka isiksust

11.09.23 PSÜÜHIKA ... Kuigi ühiskonnas levinud arvamuse järgi mõjutavad inimese isikuomadused tema kehakaalu, ei paku uurimistulemused sellele tingimata kinnitust. Pigem ilmnes Tartu Ülikooli doktoritöös vastupidine seos: suurem kehakaal võib mõjutada inimese isiksuseomadusi. Töö autori sõnul ei ole teadusuuringud niisiis andnud alust panna tüsedamate inimeste kaalu nende iseloomu süüks.

Farmatseut: täihäbi tagajärjel levib mure kiiremini

08.09.23 TERVIS ... Kooliaasta algul saavad lapsed õppeasutustes jälle rohkem ninapidi kokku ja täidelgi on suurem tõenäosus levida. Tallinna Tervishoiukõrgkooli farmatseut Catri Valneri sõnul on täimure valehäbist mahavaikimine põhjendamatu. Mida varem kodu õppeasutust murest teavitab, seda parem.

Vähk kimbutab noori üha sagedamini

08.09.23 TERVIS ... Maailmas on viimase 30 aastaga kasvanud alla 50-aastaste seas vähki haigestumine ligi 80 protsenti. Ehkki vähiravi on üha tulemuslikum, suri haiguse tõttu seeläbi 2019. aastal 28 protsenti rohkem inimesi kui 30 aasta eest, selgub hiljutisest uuringust.

Eesti teadlane otsib miljonigrandi toel kaalulangetuse ja käitumise seoseid

05.09.23 TEADUSELU ... Tartu Ülikooli käitumisgeneetika kaasprofessor Uku Vainik sai Euroopa Teadusnõukogult (European Research Council, ERC) alustava teadlase grandi, et uurida rasvumisega seotud käitumuslikke ja geneetilisi seoseid. Samuti plaanib ta leida uusi võimalusi ülekaaluga võitlemiseks.

Eesti lastel esineb gluteenitalumatust lääneliku elu kiuste soomlastest harvem

05.09.23 TERVIS ... Soomes haigestub esimese viie eluaasta jooksul tsöliaakiasse märksa rohkem lapsi kui Eestis, osutab Tartu Ülikoolis valminud doktoritöö. Tulemus toetab varasemat arvamust, et mõningaid autoimmuunhaigusi võib esineda Soome elanike seas rohkem kui Eestis. Samas on ka Eesti laste tsöliaakiasse haigestumus ajas suurenenud.

Iga viies 11–15-aastane laps maadleb ülekaaluga

05.09.23 TERVIS ... Tervise arengu instituudi Eesti kooliõpilaste tervisekäitumise uuringust selgub, et ülekaaluliste laste arv on nelja aastaga oluliselt kasvanud. See omakorda ähvardab kasvatada tulevikus terviseprobleemide käes vaevlevate täiskasvanute hulka.

Lugeja küsib: mida süüa, et matkapäev vastu pidada?

04.09.23 LUGEJA KÜSIB ... Matkatoidu ja -joogi valik sõltub matka pikkusest ja tõsisusest. Mida peaks üht- või teist tüüpi matkale minnes kaasa võtma, vastavad Tallinna Tehnikaülikooli toiduteadlased Kaarel ja Signe Adamberg.

Maimets: praegu on õige aeg sügisene koroonavaktsiin ära teha

29.08.23 TERVIS ... Covid-19 viirus ei ole kuhugi kadunud ja Eestis haigestub sellesse iga päev endiselt umbes 35 inimest. Eriti just eakad ja nõrga immuunsusega inimesed võiksid sügisesele haigestumislainele mõeldes juba praegu oma kaitsesüsti värskendada, soovitab Tartu Ülikooli rakubioloogia professor Toivo Maimets.

Paberist joogikõrs sisaldab kahjulikke aineid rohkem kui plastkõrs

29.08.23 TERVIS ... Mõnikord juhtub nii, et inimene on ise enda arvates hea ja hooliv, keskkonnasõbralik ja terviseteadlik, aga siis tuleb järsku salk teadlasi, teeb uuringu, avaldab artikli, ja ühtäkki selgub, et ainult head teha tahtnud inimene on olnud täie tallaga eksiteel.

Leedu biokeemik: mitu paari geenikääre lõikab haiguse täpsemalt maha

25.08.23 TERVIS ... Geenikääridena tuntud CRISPR/Cas9 süsteem tõi esmakirjeldajatele 2020. aastal Nobeli keemiaauhinna. Ehkki selliste kääridega saab inimese geenikoodist haige koha piltlikult öeldes välja lõigata, jääb kobakas tööriist kohati tömbiks. Vilniuse Ülikooli biokeemika professor Virginijus Šikšnyse sõnul käib tema laboris töö uute peenemate kääride leidmiseks.

Öine lennuliiklus Tallinnas võib põhjustada tervist kahjustavat müra

25.08.23 TERVIS ... Kuigi paljudes Euroopa lennujaamades kehtivad öörahu säilitamiseks lennukitele kellaajalised maandumise ja õhkutõusmise piirangud, siis Tallinnas neid pole. Sealjuures näitavad uuringud, et tervist ohustava ööpäevaringse lennumüraga tsoonis paikneb Tallinnas tuhandeid majapidamisi ning kümneid koole ja lasteaedu.

Väike geenierinevus teeb tervisetoidust mürgi

24.08.23 TERVIS ... Toit, mis ühe jaoks on tervislikemast tervislikum, võib teise jaoks olla puhas mürk. Ei tundu üllatav, et see võib nii olla liikide vahel, näiteks kassile ei sobi avokaado, aga huvitaval kombel võib niisuguseid erinevusi ette tulla ka ühe ja sama liigi sees.

Ultraheli viib tardumusse

21.08.23 TERVIS ... Kui süüa on vähe või on keskkonnatingimused muidu ebasoodsad, langevad mõndagi liiki linnud ja imetajad niinimetatud tardumusunne ehk letargiasse ehk torporisse, alanenud kehatemperatuuri ja aeglustunud ainevahetusega seisundisse, mis meenutab mõnevõrra talveundki.

Geeniteaduslik fakt võib inimeste uskumuste peale kõikuma lüüa

15.08.23 TERVIS ... Kui inimene saab teada, et mingil omadusel, näiteks kehakaalul, on geneetilised põhjused, võib ta hakata vähem kontrollima selle tunnuse arengut mõjutavat käitumist: näiteks hakata varasemast isukamalt sööma. Seeläbi võib teadmine mingi tunnuse seosest geenidega selle hoopis tugevamalt geenidega kokku siduda, osutab Tartu Ülikooli filosoof.

Unevõla tagasimaksmine on pea lootusetu

14.08.23 TERVIS ... Ilmselt on kõik kuulnud, et ööpäevas võiks magada umbes kaheksa tundi. Kui nädala sees jääb unetunde väheks, siis sageli mõeldakse, et küll nädalavahetusel saab rohkem magada. Justkui üks pikk uni teeks tasa teised lühikeseks jäänud ööd. Värske teadustöö põhjal sellele loota ei saa.

Mahukas uuring: kõndimise kasulikkus avaldub juba 4000 sammu peale

10.08.23 TERVIS ... Seni suurim omataoline metaanalüüs näitab, et varajase surma vältimiseks pole iga päev vaja teha nii palju samme, kui seni arvati. Küll aga tuleb lisasammude tegemine ainult kasuks.

USA kiitis heaks esimese suukaudse sünnitusjärgse depressiooni ravimi

09.08.23 TERVIS ... Ameerika Ühendriikide toidu- ja ravimiamet, FDA kiitis möödunud nädal heaks esimese tableti kujul võetava sünnitusjärgse depressiooni ravimi. Otsus võib sillutada teed ka ka selle kasutuselevõtuni ülejäänud maailmas. Seni lubas USA kasutada vaid väga kallist veeni manustatavat ravimit.

Inimese ülekaal peegeldub tema ajus

08.08.23 TERVIS ... Rasvunud ja ülekaaluliste inimeste söögiisu reguleeriv ajupiirkond – hüpotalamus – on normaalkaalus olevate inimeste samast ajuosast märgatavalt suurem. Ehkki põhjuse ja tagajärje seos pole veel sugugi selge, võib aidata tähelepanek mõista Cambridge'i Ülikooli teadlaste sõnul paremini rasvumise juurpõhjuseid.

Lõhnad aitavad aju treenida

07.08.23 TERVIS ... Olete kindlasti isegi kogenud, kuidas mõni lõhn toob meelde mälestusi. Olgu selleks siis kas mõni söögi- või looduselõhn.

Geenid reedavad, mida inimestele süüa meeldib

07.08.23 TERVIS ... Miks mõnele meeldib üks toit, teisele teine? See on küsimus, mis on inimeste pead ajast aega vaevanud. On isegi ütlus, et sa oled see, mida sööd. Selgub, et see, mida süüa, ongi kirjutatud meie DNA-sse.

Eesti meeste viljakus püsib muutumatuna, kuid murekohti jagub

02.08.23 TERVIS ... Möödunud aastal ilmunud analüüsi põhjal on üle maailma vähenenud meeste seemnerakkude hulk viimasel 50 aastal keskmiselt protsendi võrra aastas. Androloog Paul Korrovitsi sõnul on Eestis viljakusprobleemidega meeste osakaal jäänud samasuguseks, kuid üha sagedamini kimbutavad mehi heaoluühiskonna probleemid.

Teadlased astusid sammu lähemale Alzheimeri ravimisel

02.08.23 TERVIS ... Alzheimeri tõbi on kõige sagedamini esinev dementsuse vorm. Haigestumus on üle 65-aastaste inimeste seas üks protsent aastas ning üle 85-aastaste ja vanemate seas esineb seda juba enam kui pooltel.

Merebioloog: inimene sööb krediitkaardi jagu mikroplasti aastas

01.08.23 TERVIS ... Kuigi mikroplasti mõju organismile pole veel hästi mõistetud, tunnevad teadlased tõsiselt muret, kui palju inimesed seda alla neelavad ja sisse hingavad.

Seljavalud muutuvad üha tavalisemaks

01.08.23 TERVIS ... Kes on seljavaluga kimpus olnud, teab, et mõnus tunne see ei ole. Paraku on üha rohkem inimesi, keda see häda kimbutab.

Araabia Ühendemiraatides sai kinnitust MERS-i juhtum

27.07.23 TERVIS ... Araabia Ühendemiraatide pealinnas Abu Dhabis andis üks inimene positsiivse proovi MERS-CoV viirusele, teatab Maailma terviseorganisatsioon WHO. Ehkki 28-aastase mehe 108 lähikontaktset pole teadaolevalt nakatunud, manitseb organisatsioon inimesi valvsusele.

Teleri ees veedetud lapsepõlv võis ainevahetuse ära rikkuda

26.07.23 TERVIS ... Lapseeas iga päev mitu tundi televiisori ees veetnud inimestel esineb täiskasvanueas teistest tõenäolisemalt ainevahetushäireid, leidsid Uus-Meremaa teadlased.

Uuring: isegi pillav veganidieet hoiab planeeti lihatoidust rohkem

25.07.23 TERVIS ... Üha enam räägitakse, kuidas tarbitav toit mõjutab keskkonda ja loodust. Arutatud on sellegi üle, kui palju kasulikum on eelistada taimset toitu loomsele.

Lugeja küsib: kas toataimed puhastavad kodus õhku?

25.07.23 LUGEJA KÜSIB ... Puhas õhk on täiesti lõhnatu ning mistahes lõhn viitab õhku sattunud saasteosakestele. Kui hästi või halvasti aitavad aga seejuures õhust saasteosakesi neelata kodused toataimed? Küsimusele vastavad Tartu Ülikooli kopsukliiniku juhataja Rain jõgi ja Eesti Maaülikooli taimefüsioloogia professor Ülo Niinemets.

Kuulmisaparaat aitab eakal nuti teravana hoida

21.07.23 TERVIS ... Kuulmisaparaat võib aeglustada mõnel vanemal inimesel vaimse võimekuse langust ligi poole võrra, selgus Ameerika Ühendriikide teadlaste kliinilises katses.

Koroonasümptomid hoiab ära erirelvastusega geen

21.07.23 TERVIS ... Suure valimiga rahvusvaheline uuring näitas, et inimesi, kellel koroonaviirusega nakatudes sümptomeid ei teki, ühendab üks kindel geenivariant.

Eksperimentaalne ravim aeglustas Alzheimeri tõve kulgu kolmandiku võrra

19.07.23 TERVIS ... USA ettevõtte Eli Lilly ravim donanemab aeglustas dementsust põhjustava Alzheimeri tõve kulgu 20–30 protsendi võrra. Samas polnud ravimist erilist kasu patsientidel, kellel oli haigus juba kaugele arenenud, ning see põhjustas tihti ka tõsiseid kõrvaltoimeid.

Poolas surevad kümned kassid linnugrippi, PTA soovitab lemmikuid jälgida

19.07.23 TERVIS ... Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel on Poolas surnud hiljaaegu linnugrippi vähemalt 11 kassi ja veel 14 haiget kassi kaastundest hukatud. Eesti põllumajandus- ja toiduamet (PTA) soovitab kodumaistel lemmikloomadel silma peal hoida ning vajadusel kasse siseruumides hoida.

Isalt saadud geenid mahitavad loote suhkrumaiust

18.07.23 LOODUS ... Isalt päritud geen aitab lootel oma ema verest rohkem glükoosi saada. Nii leiavad hiirtega tehtud katsete põhjal Ühendkuningriigi teadlased.

Varem virgudes väheneb masenduse oht

15.07.23 TERVIS ... Inimesi on kahesuguseid: hommikuinimesi ja õhtuinimesi ehk linnuriigist võrdpilti võttes lõokesi ja öökulle. Ühtedele meeldib hommikul vara tõusta, teistele õhtul hilja magama minna.

WHO kuulutas aspartaami ohutuks, kuid võimalikuks vähitekitajaks

14.07.23 TERVIS ... Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) järeldas oma ülevaadetes, et magusainet aspartaami sisaldavate jookide ja teiste toodete tarbimine on ohutu. Samas on teaduskirjanduse põhjal võimalik, et aine tekitab vähki, ent täiendavate uuringute mõjul võib seisukoht muutuda.

Mullune kuum suvi nõudis Euroopas üle 60 000 inimelu

12.07.23 KESKKOND ... Läinud suvel Euroopat tabanud enneolematu kuumalaine tõttu suri üle 61 000 inimese, selgub rahvusvahelisest uuringust. Eestis nõudis kuum ilm märksa rohkem naiste kui meeste elusid.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: