Tervis

Töödeldud toit teeb rotil mälu kehvaks

15.10.21 TERVIS ... Tugevalt töödeldud toit teeb vana roti mälu nelja nädalaga märgatavalt viletsamaks.

Reoveeuuring: viiruse hulga tõusu veab Ida-Virumaa

15.10.21 TERVIS ... COVID-19-viiruse tase on kõikjal Eestis kõrge, selgub selle nädala reoveeuuringust. Kõige kiiremini kasvab viiruse hulk reovees Ida-Virumaal.

Androloog: kiilanemist saab aeglustada, aga targem on edasi veereda

14.10.21 TERVIS ... Nii pealae kiilanemist kui ka juustepiiri taandumist saab hormoonravi abil aeglustada. Tartu Ülikooli kliinikumi androloog-uroloog Margus Punabi sõnul on aga reeglina mõistlikum muutustega leppida ja oma kehaga rahul olla.

Haruldase geenitüübiga naine on Eestis uut neeru oodanud üle kümne aasta

13.10.21 EESTI ... Eestis on kõige kauem organisiirdamist oodanud haruldase geenitüübiga naine - üle kümne aasta ei ole talle sobilikku neerudoonorit leitud. Lootus leida talle elutähtis organ on praegu 0,1 protsenti ning naist hoiavad elus regulaarsed rängad protseduurid.

Alaselja valu vastu aitab trenn

13.10.21 TERVIS ... Pärast mitut koroonalainet kurdavad inimesed varasemast rohkem seljavalu üle. Olgu selle põhjus kas kõrgem stressitase või istuvam eluviis, uuringute järgi leevendab valu puhkuse asemel hoopis võimetekohane trenn.

Teine koroonasügis – mis on juhtunud viirusega ja kuidas edasi

09.10.21 TERVIS ... Varsti juba pea kaks aastat levinud viiruse SARS-CoV-2 erinevatest omadustest on kirjutatud üksjagu. Siiski tundub, et mõned vaatenurgad vajaksid kokkuvõtvat valgustamist ja mõned otsad kokkusõlmimist, kirjutab Tartu Ülikooli molekulaarviroloog Aare Abroi.

Reoveeuuring: veebruari levikutase on peaaegu käes

08.10.21 TERVIS ... Reoveeuuring osutab jätkuvalt COVID-19 viiruse üha laiemale levikule Eestis. Nüüd on viirus jõudnud ka Lääne-Eestisse ja seni viiruseleiuta Hiiumaale.

OTSE: Tartu Ülikooli arstiteaduskonna aastapäeva teaduskonverents

08.10.21 TEADUSELU ... Tartu Ülikooli arstiteaduskonna aastapäeva peetakse 7.–8. oktoobril. Reedel toimub biomeedikumis konverents, mis keskendub patsiendiohutusele ja meditsiinis võrdsele kohtlemisele.

Naiste külmakartlikkusel on evolutsiooniline tagapõhi

08.10.21 TERVIS ... Naised armastavad natuke soojemat keskkonda kui mehed, ja sellele on evolutsiooniline põhjendus, nagu selgub värskest teadusuuringust.

Portugali vaktsineerimisedu tagasid surmahirm ja usk ekspertidesse

08.10.21 TERVIS ... Vaevaliselt alanud vaktsineerimiskampaaniaga Portugalist on saanud viimastega kuude üks kõige paremini koroona eest kaitstud riike maailmas. Kohalikud teadlased kirjutavad edu pandeemia kolmanda lainega kaasnenud jubeduste ja kampaania juhtimise poliitikute asemel sõjaväe kätte andmise arvele. Juhtrolli mängis aga portugallaste komme kuulata eksperte.

Psühholoog: koeraomanik on üksilduse eest kaitstud

06.10.21 PSÜÜHIKA ... Inimene on sotsiaalne olevus, kelle lähedusvajadust võivad teise inimese puudumisel leevendada loomad. Nii võib näiteks koer ergutada üksildast eakat rohkem liikuma ja naabritega suhtlema, või kuldkala olla toeks tarumeeritud lapsele, rääkis psühholoog Ülli Kukumägi.

Uuring: kergelt kulgeva koroona pandiks osutus vana vaenlane

06.10.21 TERVIS ... ACE2 ehk angiotensiini konverteeriv ensüüm on seni pälvinud inimkehas tähelepanu kui COVID-19-viiruse vastuvõtja. Nüüd osutab Tartu Ülikooli teadlaste uuring, et ACE2 hulk kehas võib paika panna ka nakatunud inimese haiguse kulu.

Mikroobide uurimine aitab tõhustada jämesoolevähi ennetust

04.10.21 TERVIS ... Tartu Ülikooli teadlased leidsid, et jämesoolevähi sõeluuringus kasutatavast peitveretesti proovist on võimalik uurida ka mikrobioomi kooslust, mis aitaks tuvastada haigust oluliselt varasemas staadiumis.

Ravimihiid Merck otsib heakskiitu enda sõnul tõhusale koroonaravimile

01.10.21 TERVIS ... USA ravimifirma Merck kinnitas reedel oma värskete katsete põhjal, et nende loodud ravim molnuripaviir vähendab oluliselt võimalust haiglasse sattumiseks ja surmariski. Samas tuleb võtta viirusvastast ravimit vahetult pärast sümptomite ilmnemist ja vaheanalüüsi tulemusi pole avaldatud veel teadusajakirjas.

Reoveeuuring: koroonaviirus on läinud laiali ka Ida-Eestis

01.10.21 TERVIS ... Iganädalasest reoveeuuringust selgub, et koroonaviiruse levik on Ida-Virumaal märgatavalt laienenud, viirust leidub vähem vaid Lääne-Eestis.

Alkohol satub Eestis sagedamini tüdrukute ja jõukamate noorte kätte

30.09.21 ÜHISKOND ... Aastatel 2003–2015 vähenes alkoholi igakuine tarvitamine noorte seas nii Baltimaades kui ka Soomes ja Rootsis. Sealjuures tarvitavad Leedu noored nüüdseks kaks korda vähem alkoholi kui sajandi alguses. Ehkki kõigi uuritud riikide noorte alkoholitarvitamine on vähenenud, ületab see tüdrukutel kohati poiste oma, selgub Eesti terviseteadlaste uuringust.

Langevarjurite seiklusjanu peitub osaliselt geenides

29.09.21 PSÜÜHIKA ... Inimesed võtavad iga päev kõikvõimalikke riske: ohtlikud möödasõidud maanteel, investeerimine, millegi uue ja huvitava söömine jne. Vajadus põnevuse ja seikluste järele on aga inimesiti erinev. Langevarjureid uurinud Eesti teadlaste analüüs osutab, et osaliselt on selle taga geenid.

Uuring osutab inimelu teoreetilisele lõpmatusele

29.09.21 TERVIS ... Inimesed võiksid teoreetiliselt elada 130-aastaseks ja vanemakski. Praktikas on sellise vanuse saavutamise tõenäosus aga kaduvväike, selgub uuest rahvusvahelisest uuringust.

Eesti naiste huvi vähi sõeluuringute vastu on madal

27.09.21 EESTI ... Eestis on emakakaelavähki haigestumuse ja suremuse näitajad mitme Euroopa riigiga võrreldes väga kõrged ning emakakaelavähi esinemissagedus aina kasvab. Kasvaja teket aitab ära hoida sõeluuringutel osalemine, kuid Eestis käiakse end vähe kontrollimas.

Mikrobioloog: vaktsiini tugevamad kõrvalnähud tähendavad rohkem antikehi

27.09.21 TERVIS ... Pool aastat pärast teise süsti saamist on vähemalt Pfizeri vaktsiini saanud inimestel antikehi selgelt vähemaks jäänud. Ehkki see tähendab väiksemat kaitset nakatumise eest, võivad inimese T-rakud siiski raske haigestumise ära hoida, rääkis Synlabi infektsioonhaiguste valdkonna juht ja Tartu Ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia kaasprofessor Paul Naaber.

Reoveeuuring: viirus liigub Lõuna-Eestist põhja poole

24.09.21 TERVIS ... Viimasel nädalal on viiruse rohke levik nihkunud Lõuna-Eestist edasi Kesk-Eestisse. Samas Lõuna-Eesti olukord paranemise märke ei näita.

Ülevaateartikkel tõstatab küsimuse paratsetamooli ohutusest rasedatele

24.09.21 TERVIS ... Neljapäeval avaldas rahvusvaheline teadlasrühm ülevaate, kus osutab paratsetamooli võimalikule loote arengut kahjustavale mõjule. Siiski pole tegu uue teadmisega, vaid ettepanekuga ravimiametitele teemat lähemalt uurida.

Autismikalduvusega lastel võib olla abi varajasest teraapiast

22.09.21 PSÜÜHIKA ... Rahvusvaheline teadlasrühm lõi teraapia väikelastele, kelle käitumises ilmneb varakult märke autismispektri häirest. Teraapia vähendab võimalust, et lapsel diagnoositakse kolme-aastasena autism.

Onkoloog: nahk ei unusta ühtegi päikesepõletust

21.09.21 TERVIS ... Kuigi kuum suvi viis paljud randa päevitama, teadvustavad Eesti inimesed võimalikku päevitamisest tingitud nahavähiohtu üha enam, ütleb onkoloog Kadri Putnik. Kuigi nahavähil pole üht selget tekkepõhjust, soodustavad seda paljuski elu jooksul ja eriti lapsena saadud päikesepõletused.

Pfizer: koroonavaktsiin tekitab 5–11-aastastel tugeva immuunsuse

20.09.21 VÄLISMAA ... USA ravimihiid Pfizer teatas esmaspäeval, et nende koroonavaktsiin tekitab tugeva immuunsuse lastel vanuses 5 kuni 11 aastat. Ettevõte esitab USA ravimiametile peagi taotluse, et vaktsiini lubataks ka lastele.

Teadlased: tulevikutoidus on aina rohkem putukaid ja vetikaid

20.09.21 TERVIS ... Rahvastiku kiire juurdekasv, põllumaa mullastiku vaesumine, kalavarude vähenemine ning kliima heitlikkus on aasta-aastalt suurendanud maailmas toidupuudust. Ühe lahendusena näevad teadlased putuka- ja vetikatoitude osakaalu kasvu.

KKK: peaaegu kõik, mida võiksid teada koroonavaktsiinide kohta

10.03.21 TERVIS ... Maailma tabanud koroonapandeemia seljatamiseks loodi rekordkiirusel erinevaid vaktsiine. Nõnda on mõistetav, et nende kohta on tekkinud ka ohtralt küsimusi, mille oleme kokku koondanud käesolevale lehele.

Reoveeuuring: viirus on üle Eesti ühtlaselt laiali

17.09.21 TERVIS ... Viimase nädalaga pole Tartu Ülikooli teadlaste juhitava reoveeuuringu põhjal koroonaviiruse levik Eestis tõusnud. Pigem saab üksikute kollete asemel rääkida viiruse ühtlasest levikust üle Eesti.

Doktoritöö aitab leida libaravimeid ja toidust allergeene

11.09.21 TERVIS ... Toit ja ravimtaimed ei tule tänapäeval vaid inimeste endi või nende vanavanemate tagaaiast, mistõttu pole alati kõige kergem veenduda, kas pakendis on just see, mida seal väidetakse olevat. Uue võimaluse võib nüüd selleks anda Tartu Ülikoolis kaitstud doktoritöö raames loodud metoodika, mis võimaldab tuvastada liike lühikeste DNA järjestuste põhjal isegi töödeldud toidus.

Uuring: liiga palju vaba aega on halb

10.09.21 PSÜÜHIKA ... Ehkki vaba aeg on igal juhul vajalik, osutab USA teadlaste uus uuring, et üle kahe tunni päevas võib olla liiga palju. Heaolu sõltub eeskätt hoopis sellest, kuidas inimene vaba aega sisustab. Uuringul on aga ka oma kitsaskohad.

Graafik: uute vaktsiinihuviliste leidmisega on hädas pea terve Euroopa

10.09.21 TERVIS ... Huvi koroonavaktsiini vastu rauges Euroopa Liidus ka sel nädalal ja enam kui protsendi võrra ei kasvanud vaktsineeritute osakaal mitte üheski liikmesriigis. Vahe ühenduse lääne- ja idapoolsete riikide vahel ulatub aga kohati enam kui 20 protsendini.

Merits: Pfizerit tagantjärele kritiseerida on lihtne, kuid tulutu

08.09.21 TERVIS ... Ravimifirma Pfizer põhjendus kasutada oma koroonavaktsiinis kõrvaltoimete vältimiseks väiksemat mRNA kogust on mõistetav ja võimaldas vaktsineerida rohkem inimesi, leiab Tartu Ülikooli rakendusviroloogia professor Andres Merits. Samas rõhub teade taas vajadusele teha jõudsalt leviva delta tüve tõttu võimalikult paljudele tõhustusdoos.

Doktoritöö paljastas viisi rakkude pooldumise täpsemaks kontrolliks

08.09.21 TERVIS ... Tartu Ülikooli värske biomeditsiini doktor Mihkel Örd jõudis oma doktoritöös jälile mehhanismile, mis võimaldab kontrollida rakkude pooldumist senisest täpsemini. See oluline alusteaduslik tõdemus võimaldab jõuda suurte edusammudeni nii tööstuslikus biotehnoloogias sünteetiliste disainerrakkude töö juhtimisel kui ka uute vähiravimeetodite väljatöötamisel.

Teadlane: delta tüvi eeldab poliitikutelt teistsuguseid otsuseid

08.09.21 EESTI ... Tartu Ülikooli molekulaarimmunoloogia teadur Uku Haljasorg leiab, et poliitikud lähtuvad praeguses koroonaviirusolukorras ühiskonna korraldamisel eelmise tüve andmetest, ent delta tüve tõttu tuleks käituda teisiti. Ühtlasi soovitab ta rohkem küsida sotsiaalteadlaste arvamust.

Suuremahuline uuring avas geenide vastastikmängu tagamaid

07.09.21 TERVIS ... Eesti teadlaste osalusel valminud mahukas uuring kaardistas, kuidas mõjutavad erinevad genoomi variandid geenide avaldumist. Tulemustest on muu hulgas kasu pärilikkuse mehhanismide mõistmisel ja täppismeditsiinis.

India DNA-vaktsiin avab koroona vastu uue rinde

06.09.21 TERVIS ... Indias sai rohelise tule koroonavaktsiin ZyCoV-D, mis on esimene maailmas kasutusloa saanud DNA-põhine vaktsiin. Uut vaktsiini manustatakse süstlata ja kolme doosi järel hoiab see haigestumise ära kahel juhul kolmest.

Mürgistusnõustaja: seeni ja infot tuleb korjata õigest kohast

03.09.21 LOODUS ... Tänavu on Eestis teada juba 55 seenemürgistusjuhtumit, mis tõotab mürgistusteabekeskuse juhi Mare Odra sõnul lähenemist mullusele mürgistusrekordile. Halvima vältimiseks soovitab ta metsa minnes tutvuda eesootavate seeneliikidega teaduspõhistest allikatest, korjata ainult hästi tuntud seeni ja kahtluse korral pigem seent lihtsalt mälestuseks pildistada.

Reoveeuurija: koroonaviiruse levikus pole nädalaga suurt muutunud

03.09.21 TERVIS ... Viimase nädalaga pole Tartu Ülikooli teadlaste juhitava reoveeuuringu põhjal koroonaviiruse levikus suuri muutusi olnud, endiselt valmistab muret eeskätt Lõuna-Eesti.

Graafik: koroonavaktsiini on saanud pea kaks kolmandikku EL-i elanikest

02.09.21 TERVIS ... Euroopa Liidus on lasknud teha endale vähemalt ühe koroona eest kaitsva süsti enam kui 64 protsenti selle elanikest ja suurem osa ühenduse liikmetest on hõlmatuse poolest esirinnas ka ülejäänud maailmas. Riigiti on vahed vaktsineerituses siiski endiselt suured.

Teadlane: kolmanda vaktsiinidoosi jutt peaks puudutama riskirühmi

02.09.21 TERVIS ... Olukorras, kus delta tüvi on langetanud mRNA vaktsiinide tõhusust pea kolmandiku võrra, alustab osa riike kolmanda vaktsiiniringiga. Ehkki praegu kasutatakse kolmandaks doosiks endiselt algse tüve vastu arendatud vaktsiini, on ka sel moel saadav kaitse igal juhul tõhus, selgitas Tartu Ülikooli molekulaarimmunoloogia professor Pärt Peterson.

Ülekaalulist lehma ohustavad ainevahetushaigused

31.08.21 LOODUS ... Ehkki suhkrutõbi ja teised insuliinihäirest põhjustatud haigused on üha suurem probleem inimeste seas, ohustab sama mure ka valesti peetud ja söödetud farmilehmi. Eesti Maaülikooli doktoritöö osutab, et ülekaalulisus tõotab lehmale ainevahetushaigusi.

Reoveeuuring: Ida-Virumaal koroonaviirust pole, kõrgem tase Lõuna-Eestis

27.08.21 EESTI ... Sellenädalane reoveeuuring näitab, et koroonaviiruse tase Eestis on tõusnud aprilliga võrreldavale tasemele, seejuures pole viirust pea üldse Ida-Virumaa linnades.

Rakubioloog: tõhusate koroonaravimite otsimine läheb väga vaevaliselt

26.08.21 TERVIS ... Ehkki alates koroonapandeemia puhkemisest on tehtud kliinilisi katseid ligi 4000 ravimiga, pole sellel rindel veel seni suuri edulugusid olnud. Nõnda peab lootma nakatumise ennetamisel ja haiguse leevendamisel vaktsiinide peale, nendib Tartu Ülikooli rakubioloogia professor Toivo Maimets.

Graafik: Euroopa Liidu vaktsineerimistempo langes suvega kolm korda

25.08.21 TERVIS ... Huvi koroonavaktsiini vastu vähenes suvega Euroopa Liidus tervikuna. Kui juuni esimesel nädalal laskis end esimest korda vaktsineerida ligi 3,5 protsenti ühenduse elanikest, siis augusti keskpaigaks veidi enam kui üks protsent.

Doktoritöö: vägivallaohvreid ohustavad pikaaegsed tervisehäired

17.08.21 TERVIS ... Isikutevahelist vägivalda uurinud Tartu Ülikooli doktoritööst selgus, et kui meeste seas on ülekaalus füüsiline vägivald, siis naised kogevad tihedamini mitut vägivallavormi korraga. Samuti analüüsis uurimistöö, kuidas vägivald võib kaasa tuua pikaaegsed, mõnikord terve elu kestvaid tervisemõjusid.

Reoveeuuring kardetud hüppelist nakatumise tõusu ei näita

13.08.21 TERVIS ... Reoveeuuringu põhjal koroonaviiruse levikus kardetud hüppelist kasvu võrreldes möödunud nädalaga ei ole, ütles uuringu läbiviija Tartu Ülikooli antimikroobsete ainete tehnoloogia professor Tanel Tenson.

Pikkust kaotavaid keskealisi naisi ohustab kõrgem suremusrisk

13.08.21 TERVIS ... Värskes uurimuses väidavad teadlased, et keskaes pikkust kaotavaid naisi ohustab kõrgem surermusrisk, sealhulgas südame-veresoonkonna haiguste tagajärjel.

Puuduvad tõendid, mis kinnitaks ivermektiini edukust koroonaravimina

12.08.21 TERVIS ... Erinevalt varem ilmunud hinnangutest väidab juuli lõpus avaldatud Cochrane'i raport, et puuduvad vettpidavad tõendid, mis näitaks, et parasiidivastane ravim ivermektiin võiks toimida koroonaravimina. Ivermektiini tõhusust väitvad uuringud ei põhine usaldusväärsetel andmetel, sõnas Cochrane'i viirushaiguste uurimisrühma koordineerija professor Paul Garner.

Teadlased võitsid laboris ühe ALS-i põhitunnuse

12.08.21 TERVIS ... Amüotroofiline lateraalskleroos ehk ALS on närvisüsteemi haigus, mis hävitab aegamisi aju ja seljaaju närvirakke, viies haige halvatuse ja surmani. Ehkki ALS-ile pole leitud ravi, jõudsid Briti teadlased haiguse võitmisele sammukese lähemale.

Peterson: ilmselt jõuame koroonaviirusega gripiga sarnasesse olukorda

10.08.21 TERVIS ... Koroonaviiruse antikehad ei kao inimestel aja jooksul ära, vaid langevad, ütleb Tartu Ülikooli molekulaarimmunoloog Pärt Peterson. Samuti kujuneb tema sõnul COVID-19 viirusest omamoodi uus gripp, mille eest tuleb end gripist hoolsamalt igal aastal kaitsta.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: