Tervis

Šveitsi teadlane: maailm on koroonaviirusest rääkides viies asjas eksinud

13.07.20 ... Koroonaviirus taandub nüüdseks aegamööda. Asjatundjad on aga viiruse senist kulgu ohjates jätnud olulisi seoseid kahe silma vahele. Immuunvastus viirusele on nimelt arvatust palju tugevam, vahendavad Weltwoche ja Medium Šveitsi teadlase Beda M. Stadleri arvamuslugu.

Hiinas ja Mongoolias leviv katk Eestit ei ohusta

13.07.20 ... Mongoolias ja Põhja-Hiinas aset leidnud mõned muhkkatku puhangud Eestit suure tõenäosusega ei kimbuta.

Kliimamuutuste tõttu võib Zika viirus hakata levima põhjapoolsetel aladel

13.07.20 ... Sääsed kannavad soojades piirkondades edasi Zika viirust, mille vastu vaktsiini pole. Kliimamuutustest põhjustatud temperatuuri tõusu tõttu võib aga Zika viirus hakata levima ka põhjapoolsetel aladel.

Sportlike hiirte verevalgud noorendavad laiskvorst-hiirte ajurakke

10.07.20 ... Vereülekanne korrapäraselt trenni teinud hiirtelt võib väheliikuva hiire aju paremini tööle panna, selgub California Ülikooli teadlaste uuringust. Avastust saab rakendada voodihaigete inimeste aju turgutava ravimi loomiseks.

Viroloogiadotsent: koroonaviiruse õhu kaudu levimist võiks näha võimalusena

10.07.20 ... Nakatumisriski vähendamiseks hoonete ventilatsioonisüsteemide täiustamine ja nende jõulisem käitamine vähendaks võimalust nakatuda ka paljudesse teistesse haigustesse. Sellega kaasnev üldine tootlikkuse kasv avaks ettevõtetele võimaluse selle pealt isegi tulu teenida, leiab Julian Tang, Leicesteri Ülikooli hingamisteede haigustele keskenduv viroloogiadotsent.

Magistritöö: isolatsiooni pandud patsiendid tunnevad end räpase ja üksildasena

10.07.20 ... Eestis haiglas kontaktisolatsioonis viibinud inimesed tundsid end häbimärgistatuna, neil oli teiste nakatamise hirm ja raske toime tulla sotsiaalse ja füüsilise eraldatusega. Olukorda ei leevendanud ka tervishoiutöötajate suhtumine, selgub Tartu Ülikoolis kaitstud magistritööst.

Brasiilias on pealtnäha paranenud üks patsient HI-viirusest

09.07.20 ... 36-aastane Brasiiliast pärit mees on pealtnäha paranenud HIV-st. Juhtum võib tõestada, et olemas on inimesele sobiv ravistrateegia HIV raviks, ent põhjapanevaid järeldusi sellest HIV ravi kohta teha ei saa.

Teadlased hoiatavad: koroonaviiruse põdemine võib põhjustada ajukahjustust

09.07.20 ... Koroonaviiruse põdemine võib põhjustada tõsiseid neuroloogilisi tüsistusi, sealhulgas põletikku, psühhoosi ja deliiriumi, selgus Suurbritannia teadlaste uuringust.

Teadlased: kahe meetri reeglist jääb koroonaviiruse vältimiseks vajaka

08.07.20 ... Mitmed teadlased on pikka aega rõhutanud koroonaviiruse õhu kaudu levimise olulisust. WHO tunnistas aga alles eile, et ikkagi on piisavaid tõendeid koroonaviiruse õhu kaudu levimise kohta.

Hiina meditsiin kogub Eestis poolehoidjaid teaduspõhise debati vältimisega

08.07.20 ... Hiina meditsiin on Eestis konfliktne teema, mille ümber keerleb palju kahtlusi, kriitikat ja eriarvamusi. Kõnealust raviviisi õigustatakse siinses meedias autoriteetsetele ravijatele ja kõikehaaravale meditsiinile rõhudes ning teaduspõhist lähenemist vältides, kirjutavad Tartu Ülikooli teadlased.

Metaanalüüs: koroonaviiruse antikehatestide täpsus jätab tihti soovida

03.07.20 ... Koroonaviiruse antikehatestide täpsust ja usaldusväärsust hinnanud teadustööde tulemused kokku võtnud töörühm nendib, et nende kvaliteet on kõikuv ja testitulemuste põhjal immuunpasside väljastamine oleks ennatlik.

Uuring: liigne istumine mõjutab rohkem naiste kehamõõtmeid

03.07.20 ... Kuigi liigne istumine ei ole kasuks kummalegi sugupoolele, mõjutab see märkimisväärselt just naiste vöö- ja puusaümbermõõdu suhet, selgub Tartu ülikoolis kaitstud magistritööst.

Maasikas leiduvat rauda tallele panna ei saa

01.07.20 ... Tänavune maasikasuvi on olnud väga viljakas. Seoses marjade kiire valmimisega ning asjaoluga, et vähemalt osa võib tänavu tööjõu puuduse tõttu ka põllule jääda, tõotab kodumaine maasikahooaeg jääda üürikeseks ning suur punane maasikaplahvatus võib lõppeda juba õige pea. Kuidas seda lühikest aega targalt kasutada? Vikerraadio Huvitaja saates andis nõu Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert Tagli Pitsi.

Eakatele on keeruline leida õendusabi teenust

01.07.20 ... Rahvastiku vananemise tõttu suureneb ühiskonnas vajadus iseseisva statsionaarse õendusabi ehk õendushaigla teenuse järele. Tartu ülikoolis kaitsud magistritööst selgus, et lähedastel on raske leida eakale õendusabi teenust.

Hiinas avastati uut tüüpi seagripi tüvi

30.06.20 ... Teadlased on Hiinas avastanud uut tüüpi seagripi tüve, mis on suuteline vallandama üleilmse pandeemia, selgub USA teadusajakirjas PNAS avaldatud uurimusest.

Inimene ei suuda eristada terve ja haige inimese köhatuse helisid

29.06.20 ... Kui inimene köhib, võib tekkida küsimus, kas ta on nakatunud mõnda haigusesse või on tegemist lihtsalt ühe süütu köhatusega. USA teadlaste läbi viidud uuringust selgub, et inimesed ei suuda köhatuse heli põhjal eristada, kas see on põhjustatud mõnest haigusest või mitte.

Eestis tuvastati koroonaviiruse antikehi neil, kes koroonat põdenud pole

26.06.20 ... Tartu ülikooli koroonauuringud näitavad, et viirusesse nakatus rohkem inimesi kui ametlikud andmed näitasid, kuid viiruse üldine levik jäi siiski väikeseks.

Koroonaviirus võib soodustada suhkruhaiguse teket

26.06.20 ... Uue koroonaviiruse ja suhkruhaiguse vahel võib olla seos. Suhkruhaigetel võib koroonaviirus põhjustada raskeid tüsistusi, ent nakkuse järel võib tõusta ka terve inimese diabeedirisk, hoiatab rahvusvaheline teadlasrühm.

Soome uuring: tuulegeneraatorite helid ei ole inimese tervisele kahjulikud

25.06.20 ... Tuuleturbiinid tekitavad madala sagedusega helisid ehk infrahelisid, mida inimene ei kuule. Soome valitsuse tellitud uuringust selgus, et tuulegeneraatoritest tulevad infrahelid ei kahjusta inimese tervist.

Raske lapsepõlv poeb sõna otseses mõttes naha alla

25.06.20 ... Raske lapsepõlv jätab jälje geenidele, mis on seotud kroonilise põletiku, tubakasuitsu, õhusaaste ja kopsuvähiga. Nii võib lapse kodukant mõjutada tema tervist veel aastaid, selgub Duke'i ülikooli teadlaste uuringust.

Uuring: koroonaviirus oli Põhja-Itaalias juba detsembris

19.06.20 ... Uus koroonaviirus levis kahes Põhja-Itaalia suurlinnas juba detsembris, ehk kaks kuud enne esimese juhtumi tuvastamist, selgub riikliku tervishoiuinstituudi reoveeuuringust.

Eesti poisid hindavad oma tervist paremaks kui tüdrukud

19.06.20 ... Teadusuuringud on näidanud, et füüsiliselt aktiivsetel lastel on parem vaimne tervis. Neil on kõrgem enesehinnang ning vähem depressiooni ja ärevust kui passiivsetel lastel. Tartu Ülikooli magistritöös selgus, et Eestis on teismeslised poisid oma tervisega tunduvalt rohkem rahul kui sama vanad tüdrukud.

Skisofreenia tõstab enesetapuriski kümneid kordi

18.06.20 ... Skisofreeniaspektri diagnoosiga inimesed võivad enesetapu teha elanikkonna keskmisest 170 korda tõenäolisemalt, selgub Kanada sõltuvuste ja vaimse tervise keskuse (CAMH) teadlaste uuringust.

Päikese käes töötamine teeb inimesed töntsimaks ja seab nad ohtu

18.06.20 ... Pikalt lagipähe paistev päike nüristab märkimisväärselt inimese meeli. Ühtlasi teeb see inimese koordinatsiooni kehvemaks ja pärsib töövõimet, selgub Kopenhaageni Ülikooli teadlaste uuringust.

Viroloogiaprofessorid on koroonavaktsiini suhtes eri seisukohtadel

16.06.20 ... Ravimihiid AstraZeneca asus tootma koroonaviiruse vaktsiini. Praeguseks on seda katsetatud juba enam kui 10 000 vabatahtliku peal. Ametlikku heakskiitu pole see siiski veel pälvinud, sest uuringud alles kestavad. Kuigi Irja Lutsari sõnul võiks valmistuda vakstiini tellimiseks, siis Andres Merits tema entusiasmi ei jaga.

Uuring: raskeid koroonahaigeid võib aidata ammu tuntud ravim

16.06.20 ... Praegu muu hulgas reuma ja allergiate raviks kasutatav deksametasoon võiks päästa iga kaheksanda kunstlikku hingamist vajava patsiendi elu. COVID-19 kergemalt põdevaid patsiente sünteetiline hormoon tulemuste põhjal ei aita.

Samale toidule võivad reageerida erinevalt isegi identsed kaksikud

16.06.20 ... Kõikvõimalikke toitumisjuhiseid on palju, leida võib nii riiklikke soovitusi kui ka Instagramis levivaid moehulluseid. Hiljuti avaldatud rahvusvaheline uuring aga viitab individuaalsete toitumiskavade vajadusele, kuna selgus, et isegi identsed kaksikud reageerivad samale toidule erinevalt.

Jala loomulikku liikumist toetab minimalistlik jooksujalanõu

11.06.20 ... Toestatud jooksujalanõu muudab jala laisaks, minimalistliku jalanõu abil saab aga jäljendada paljajalu jooksu, mis on jalale palju loomulikum, kirjutab füsioteraapia õppekava vilistlane ja füsioterapeut Marii Meinberg Tartu Ülikooli vilistlaste ajaveebis.

Emotsionaalse tundlikkuse taga on osaliselt geenid

10.06.20 ... Osa inimesi on tundlikumad kui teised. Kaksikuid vaadelnud uuring näitas, et inimese tundlikkus sõltub peaaegu pooles osas geenidest, vahendab ScienceDaily.

Inimese rakkudest kasvatatud maks hakkas roti kehas tööle

10.06.20 ... Teadlased on kasvatanud inimese rakkudest viis väikest rotimaksa ja siiranud need rottidele. Laboris loodud maks talitles roti sees neli päeva ning tootis maksasappi ja karbamiidi nagu maksale kohane.

Tartu Ülikooli uuring näitab koroonaviiruse arvatust laiemat levikut

09.06.20 ... Tartu Ülikooli korraldatava ning Saaremaad ja Õismäed hõlmava koroonaviiruse antikehade uuringu praegused tulemused viitavad viiruse laiemale levikule, kui näitab ninaneeluproovidel põhinev riiklik statistika. Põhjapanevate järelduste tegemiseks on aga veel vara.

Rohkem haridust tagab vanemas eas parema mälu

09.06.20 ... Haridus kaitseb vanemaid inimesi, eriti naisi, mälu kaotuse eest. Georgetowni ülikooli teadlaste tehtud uuringust selgus, et need lapsed, kes on rohkem koolis käinud, neil on vanemas eas parem mälu.

Uued kunstlikud verelibled on looduslikest võimekamad

08.06.20 ... New Mexico Ülikooli teadlased valmistasid kunstlikud punaverelibled, millel on kõik looduslike punaliblede omadused. Uued tehislibled on paindlikud, transpordivad hapnikku ja peavad pikale ringlusele kaua vastu. Lisaks suudavad nad erinevalt ehtsatest punalibledest kanda kehas laiali ravimeid ning tuvastada mürkaineid, vahendab Science Daily.

Borrelioosiga seotud liigesevaegused võivad jääda minevikku

08.06.20 ... Ravist hoolimata võib puukidega leviv borrelioos tuua põdejaile kaasa pikaaegseid tervisehädasid. Teadlastel õnnestus tuvastada valk, mis on seotud haiguse ühe levinuima tüsistuse ehk liigesevaegustega. On lootust, et tulevikus ei pea borrelioosiga nakatunud enam nende all kannatama.

Mikroorganismide DNA-vöötkood aitab tuvastada toidu päritolu

08.06.20 ... Kui tahame teada, kust meie toit pärineb, siis võime lugeda pakendil olevat silti. Aga mis siis, kui sildil pole kirjas kogu tõde? Või kui turult saadud kaubal silti polegi? Kust me siis teame, keda näiteks toidumürgituse korral süüdistada?

Eesti on COVID-ravis ibuprofeeni eelistamisel äraootaval seisukohal

04.06.20 ... Kuigi Briti teadlased on avastanud ibuprofeenil koroonaviiruse raviks vajalikke omadusi, ei kiirusta ravimiamet Eesti seisukohti revideerima, oodates ära ka kliiniliste katsete tulemused. Eestis on ametlik soovitus eelistada esimesena paratsetamooli, kuid ibuprofeen on samuti lubatud.

Doktoritöö aitab teha vastsündinute ravis paremaid otsuseid

04.06.20 ... Kriitilises seisus vastsündinute ravimiseks kasutatakse tihti ravimeid, mida pole vastsündinute peal põhjalikult uuritud. Tartu Ülikoolis kaitstud doktoritöö annab uut infot kahe ravimi doseerimise, plasmakontsentratsiooni ja toimete kohta olukorras, kus oodatava toime saavutamine ja kõrvaltoimete vältimine on vastsündinu jaoks elutähtis.

Eestlased hindavad eurooplastest oma tervist kõige kehvemaks

04.06.20 ... Viimase Euroopa sotsiaaluuringu andmetest selgub, et ligikaudu kaks kolmandikku uuringus osalenud eurooplastest hindavad enda tervise kas heaks või väga heaks. Küsitlusele vastanutest andsid eestlased oma tervisele kõige halvema hinnangu.

Euroopa suurriigid leppisid kokku koostöös koroonavaktsiini loomisel

03.06.20 ... Prantsusmaa, Saksamaa, Itaalia ja Holland on loonud liidu, et kiirendada uue koroonaviiruse vaktsiini loomist Euroopas, teatas kolmapäeval Hollandi valitsus.

Briti teadlased uurivad valuvaigisti kasutamist COVID-19 patsientidel

03.06.20 ... Londoni teadlased asuvad testima seda, kas valuvaigisti tarbimine võib aidata vältida koroonapatsientidel võimaliku surmaga lõppeva hingamispuudulikkuse tekkimist ja toetatud hingamise vajadust.

Uus hiidandmebaas aitab leida ravimeid ja diagnoosida pärilikke haigusi

02.06.20 ... Inimkonna geneetilist mitmekesisust kirjeldav andmebaas võimaldab leida hõlpsamini raskeid haigusi tekitavaid geenimuutusi ja võib aidata teadlasi ka uute ravimite väljatöötamisel. Olulist rolli mängisid gnomAD-i loomisel ja selle võimaluste tutvustamisel Eesti geenivaramu andmed.

Üksiveedetud aeg võib jätta laste vaimsele tervisele jälje aastateks

01.06.20 ... Eriolukorra ajal üksinduses veedetud kuud võivad halvemal juhul mõjutada lapse vaimset tervist terve järgmise kümnendi, kirjutavad Bathi Ülikooli teadlased värskes ülevaateuuringus.

Reovesi võib kuulutada järgmist koroonapuhangut

29.05.20 ... Koroonaviiruse RNA jäljed kohalikus kanalisatsioonis võib olla märk, et sealtkandi inimesed on viirusega nakatunud, kirjutab Sciencenews.

Teadlased avastasid geenimutatsiooni, mis teeb meid kõhnemaks

27.05.20 ... Koos Eesti teadlastega tehtud rahvusvahelises uuringus tuvastati geenimutatsioon, mida on varem seostatud inimese kehakaalu reguleerimisega. Uuringu jaoks valiti välja terved ja väga kõhnad inimesed ning neid võrreldi normaalkaalus olevate inimestega kasutades geeni- ja meditsiiniandmeid.

Uuring: köhimisel võib koroonaviirus kanduda kuni nelja meetri kaugusele

27.05.20 ... Kui koroonaviirusega nakatunud isik köhib, siis võivad viirust kandvad osakesed kanduda siseruumis kuni nelja meetri kaugusele, selgus Soome teadlaste uuringust.

Nädala koroonauudised: WHO loobus klorokviinist, lapsed nakatuvad poole harvem

26.05.20 ... ERR Novaator pani kokku lühikese ülevaate viimase nädala jooksul uut koroonaviirust SARS-Cov-2 puudutavatest teadustöödest.

Uudne TTÜ teadlaste analüüs hõlbustab Alzheimeri tõve diagnoosimist

26.05.20 ... Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste uudne analüüs aitab mõista inimorganismis paremini vase ainevahetust. Tulemustest võib tõusta kasu muu hulgas mitmete närvisüsteemi kahjustavate haiguste diagnoosimisel ja nende kulu jälgimisel.

Eesti haiglaõed põlevad ülekoormatusest läbi

22.05.20 ... Töö eripära tõttu kogevad paljud õed kõikjal maailmas läbipõlemist. Kõige haavatavamad on just nooremad ja väiksema tööstaažiga õed. Eestis võib asi olla aga õdede puuduses, kirjutab ajakiri Eesti Õde.

Teadlased: SARS-CoV-2 võib levida inimeselt koerale

22.05.20 ... Ajakirjas Nature avaldamiseks vastuvõetud teadusartikkel väidab, et hingamisteede haigust COVID-19 põhjustav SARS-CoV-2 on levinud inimestelt koertele.

Peenises esinev hormooniretseptor võib olla seotud erektsioonihäiretega

22.05.20 ... Tartu Ülikooli doktoritöös uuriti luteiniseeriva hormooni retseptori esinemist inimese ja hiire peenise koes. Kuigi selle hormooni funktsioon peenises pole veel teada, on võimalik, et vananevate meeste kõrgem luteiniseeriva hormooni tase avaldab mõju peenise koele. See omakorda võib tähendada ka seotust erektsioonihäirete tekkemehhanismidega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: