Tervis

Karmen Joller: ema Karmen tahtis lapse esimese nohu peale kohe kiirabi kutsuda, õnneks doktor Joller oli kõrval

25.02.18 ... Saates "Hommik Anuga" arutlesid lapsevanemad Luisa Värk ja Mai Palling ning Aasta arst 2017 Karmen Joller ja Qvalitas arstikeskuse peaarst Toomas Põld selle üle, milliseid probleeme võib tekitada enda ja oma pereliikmete sümptomite guugeldamine selle asemel, et õige ajal arstile pöörduda. Nii Värk kui Palling tunnistasid, et on oma laste puhul nende sümptomeid guugeldanud. Isegi siis, kui on juba arsti juures oldud. Joller nentis, et õudsem kui olla haige lapsega lapsevanem, on olla lapsevanem ja arst samaaegselt.

USA-s esitleti uue põlvkonna proteesi ehk Luke Skywalkeri kätt

24.02.18 ... USA-s esitleti uue põlvkonna proteesi ehk Star Warsist tuntud Luke Skywalkeri kätt, mille paneb liikuma musklist tulev signaal.

Kas operatsioonil tehtud narkoos mõjutab mälu?

22.02.18 ... Inimesed, kes on pidanud operatsiooni ajal üldnarkoosis, väidavad sageli hiljem, et neil on tekkinud mäluprobleemid. USA teadlased uurisid seda lähemalt ning tulemused vähendavad hirme, kuid tekitavad ühtlasi juurde ka küsimusi.

Arstiteadus saja aasta eest: eugeenikal oli nii räige kui ka kasulik külg

20.02.18 ... Eugeenika võis tähendada steriliseerimist inimeste tõuaretuse eesmärgil. Kuid 1930. aastate Eestis tõi eugeeniline ideoloogia kaasa ka üksjagu positiivseid arenguid, mis vähendasid laste suremust ning parandasid rahva tervishoidu, toob välja meditsiiniajaloolane Ken Kalling.  

Liigsel kaltsiumil võib olla oma roll Parkinsoni tõve tekkimisel

20.02.18 ... Liigne kaltsium meie ajurakkudes võib soodustada meie ajurakkudes keemilist klompide tekkimist, mis omakorda on Parkinsoni tõve alguspunktiks.

Tartu maratoni meditsiinipealik: pikaajaline pingutus tõstab äkksurma võimalust

19.02.18 ... Tartu maratoni meditsiinipealiku Andras Laugametsa sõnul tõstab pikaajaline pingutus sportimisel äkksurma võimalust.

Teadlased lõid esimese lamba ja inimese ristandi

19.02.18 ... Jaapani ja USA teadlased teatasid uut tüüpi kimääri loomisest. Tulevikus võiks ühtaegu nii lamba kui ka inimese rakkudest koosnevaid ebaloomulikke olendeid kasutada uut organit vajavatele patsientidele asenduselundite kasvatamiseks.

Ultratöödeldud toitude söömine võib tõsta vähki haigestumise riski

15.02.18 ... Ühendkuningriigis pakub aruteluainest prantslaste teadusartikkel, milles väidetakse, et ülemäära töödeldud ehk n-ö ultratöödeldud toiduained võivad kõrgendada vähiriski 12 protsenti.

"Pealtnägija": maailmas kogub populaarsust "fertiilsuskindlustus", eestlased on säilitanud kaine meele

14.02.18 ... Karjääri või teistel sotsiaalsetel põhjustel raseduse edasi lükkamine on muutumas läänemaailmas ühe tavalisemaks. Eesti naistearstid soovitavad aga meeles pidada, et munarakkude külmutamine ei anna sajaprotsendilist garantiid ning võimalus elusa ja terve lapse ilmale toomiseks väheneb iga mööduva aastaga.

Teadlased said parema aimduse, miks alkohol inimesed kurjaks muudab

14.02.18 ... Alkohol muudab inimesi ja nende ajutegevust. Selles pole mingit kahtlust. Austraalia teadlased on saanud nüüd aga parema aimduse, miks viib see mõnikord eriliselt vastiku ja isegi vägivaldse käitumiseni.

Uuring: olümpiamängud kurnavad ajakirjanikke pea sama palju kui sportlasi

13.02.18 ... Rio de Janeiro olümpiamängud, mis toimusid 2016. aasta augustikuus, andsid hea võimaluse uurida, kas ja kuidas töiselt pingeline periood spordiajakirjanikke mõjutab. Intervjuudest ja vaatlustest ilmnes, et olümpiamängudel on ajakirjanike jaoks eriline tähendus, mis aitab stressi leevendada, samal ajal kurnab neid aga suurenenud töökoormus.

Tavaline õuemuld peitis uut antibiootikumide perekonda

13.02.18 ... Tavalisest õuemullast võetud mullaproovis leidunud DNA järjestanud teadlased leidsid uue antibiootikumiklassi. Looduslikud ühendid tapavad isegi baktereid, mille vastu juba aastaid kasutuses olnud antibiootikumid ei aita.

Lugeja küsib: kas mask kaitseb kõhugripi vastu? 5 kasulikku nõuannet

13.02.18 ... Kas kõhuviiruse vastu aitab nina- ja suumaski kandmine ja mida üldse annaks nn kõhugrippi tekitava noroviiruse vältimiseks teha? Teadlased andsid ERR Novaatorile paar huvitavat nõuannet.

Väljas on libe: 5 lihtsat harjutust, millega maandada kukkumisriski

12.02.18 ... Talvised ilmad ei pane kiruma ainuüksi autojuhte. Ka jalakäijal tuleb lumest- ja jääst libedatel tänavatel õnnetuse vältimiseks pingutada.

Teadlased küpsetasid esimest korda katseklaasis munasarjakoest küpse munaraku

09.02.18 ... Teadlased suutsid kasvatada esimest korda väikesest ja veel lõpuni välja arenemata munasarjakoest võetud rakkudest küpse viljastamiskõlbuliku munaraku.

Liha söömine ja kuuma tee joomine tekitab vähki. Kas tõesti?

07.02.18 ... Meediasse jõuab ikka ja jälle teateid sellest, et liha ja sellest valmistatud toodete söömine tekitab vähki. Sellel nädalal ilmunud uuringu põhjal on võib vähiriski kergitada ka näiteks kuuma tee joomine. Mõlemal juhul tasub lugeda enne ärritumist pealkirjadest kaugemale.

Vetikad kõhtu ja näole määrimiseks – teaduslikult tõestatult hea mõte

07.02.18 ... Süüa vetikaid – milleks ometi? Mida nii head ja kasulikku saab olla milleski, mida me enamjaolt tunneme rannaliival haisva adruna? Sushi võib ju hästi maitsta, aga kindlasti ei ole määravaks faktoriks nori. Ka marmelaad on hea maius, aga ju ei midagi enamat. Veelgi veidram, milleks vetikat omale siis veel näkku määrida?

HPV vaktsiin ei ole teistest vaktsiinidest ohtlikum

07.02.18 ... Riiklikku immuniseerimiskavasse on lisatud alates sellest aastast tütarlaste kaitsesüstimine inimese papiloomviiruse (HPV) vastu. Kuigi sotsiaalmeedias on HPV vaktsiiniga seostatud ohtlikke kõrvaltoimeid, siis Eesti Ravimiamet pole tõsiseid tüsistusi vakstineeritutel täheldanud.

PERH gripiperioodil enam haigete külastamist ära ei keela

03.02.18 ... Põhja-Eesti regionaalhaigla (PERH) otsustas, et gripiperioodil enam haigete külastamist ära ei keelata. Meedikud loodavad, et patsientide lähedased annavad endale ilma käskude ja keeldudeta aru, et patsientide külastamine haigena on pahatahtlik.

Grippi haigestunud tekitavad EMO-des pikki järjekordi

03.02.18 ... Grippi haigestunud tekitavad järjekordi erakorralise meditsiini osakondades (EMO), kuna lähevad esmalt sinna abi saama. Arstid rõhutavad aga, et gripi esmast ravi peaks püüdma kodus ise teha või kui see ei aita, pöörduma perearsti poole. EMO-sse tuleb minna raskete sümptomite või tüsistuste korral.

Uuring: ärevad ja närvis inimesed saavad rohkem hammustada

02.02.18 ... Soovitust hirmuäratava koeraga kohtudes rahulikuks jääda pole ehk alati kõige lihtsam järgida. Ajakirjas BMJ ilmunud töö kohaselt tasuks aga seda tõesti teha – ärevamad ja neurootilisemad inimesed saavad koerte käest hammustada teistest oluliselt sagedamini.

Gripistatistika: 121 haiglaravil, 3 surnud, gripihooaja tipp on alles ees

31.01.18 ... Terviseameti andmetel on grippi haigestunute hulk on hakanud kiiresti kasvama. Eelmisel nädalal  pöördus ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu arstide poole pea 4000 haigestunut.

Eestlase uuring “geenitulekahjudest” avaldati mainekas teadusajakirjas

30.01.18 ... “Käisin Miinas, mind ei võetud Treffnerisse sisse,” tutvustab ennast Cambridge’i ülikoolis doktorikraadi kaitsnud Kaur Alasoo. Tema väitekiri aitab vastata seni vastamata küsimusele: millest keerulised geenihaigused tegelikult alguse saavad ja kuidas neid tulevikus vältida.

Taskusse mahtuv seadeldis tõotab viia geeniinfo massideni

30.01.18 ... Briti ja USA teadlased esitlesid esimest ühte kätte mahtuvat seadet inimgenoomi järjestamiseks, mis maksab vaid tuhatkond dollarit. Töörühm loodab, et seadeldis kiirendab muu hulgas geeniinfo laiemat kasutamist personaalmeditsiinis ja hõlbustab kriisipiirkondades tehtavaid DNA analüüse.

Laste rasvumine algab kodusest kasvatusest

30.01.18 ... Eestis on kasvanud laste keskmine kehakaal viimase 15 aastaga erakordselt kiiresti – rasvunud või ülekaaluline on neist iga kolmas. Tervise arengu instituudi projektijuht Kristin Salupuu nentis, et võtmerolli mängivad ülekaalu ennetamisel õigel ajal sisse harjutatud söömis- ja liikumisharjumused.

Magad kauem, toitud tervislikumalt

29.01.18 ... Kuidas saada end tervislikumalt toituma? Üks võimalus on kauem magada.

Ohtlike viiruste valmistamisest on saanud käkitegu

27.01.18 ... Avalikkusel on aeg tunnistada, et nakkusohtlike viiruste valmistamine ei nõua juba enam ammu eriti palju raha ega oskusteavet, sedastavad rakendusviroloogid. Seetõttu pole mõtet liigselt muretseda ka hiljuti laboriseinte vahel sünteesitud hobuserõugete pärast.

Teisele ringile minevad plastmänguasjad võivad olla lastele ohtlikud

26.01.18 ... Lapsed kasvavad mänguasjadest välja ning sageli annavad lapsevanemad need edasi tutvusringkonna noorematele lastele. Kuid just plastmänguasjade puhul ei ole see sugugi hea mõte, nagu näitab Plymouthi ülikooli teadlaste uuring.

Kuidas valida toidulisandit dieedi või treeningu jaoks

25.01.18 ... Kevadeks keha vormi ajamise aeg on taas käes ning on neid inimesi, kes lisavad oma treeningutele ja tervisliku toitumise juurde ka toidulisandeid. Milline on erinevate preparaatide koostisainete mõju, pani kahele kasulikule infolehele kirja USA riiklik tervise instituut.

Ekraaniaeg ja ettelugemine – kuidas need mõjutavad väikelapse sõnavara?

25.01.18 ... Väikelaste vanemad on ERR Novaatorilt küsinud, kas ekraaniaeg pärsib lapse sõnavara arengut. Briti teadlaste hiljutise uuringu kohaselt ei pärsi televiisori vaatamine ja nutiseadmete kasutamine sõnavara arengut, kuid on miski, mis soodustab sõnade õppimist oluliselt rohkem.

Unearst: väsinuna autorooli istumine on ohtlik

25.01.18 ... Magamatus ja unepuudus võib lisaks halvale enesetundele põhjustada ka tööõnnetusi ja eluohtlikke liiklusavariisid. Hea Une Keskuse peaarst Heisl Vaher nentis, et enda lühiajaline ergutamine on pigem meelepettus.

Retsepti- ja loodusravimite üheskoos pruukimine võib viia tõsiste kõrvaltoimeteni

24.01.18 ... Topelt ei kärise, teab rahvasuu. Küll võib aga selline suhtumine tekitada probleeme ravikuuri ajal. Teaduskirjanduse analüüs viitab, et retseptiravimitega samaaegselt erinevate loodusravimite kasutamine võib vähendada nende tõhusust või viia isegi kahjulike kõrvaltoimeteni.

Hiinlased on muutnud juba pea 90 inimese geene

23.01.18 ... Hiina teadlased alustasid revolutsioonilise geenimuutmistehnikaga CRISPR/Cas9 inimgeenide muutmist arvatust varem ja on kasutanud seda jaanuari alguseks vähemalt 86 inimese DNA-s muudatuste tegemiseks.

Mine haigena koju! Gripp levib ka pelgalt hingeõhu vahendusel

22.01.18 ... Gripiviirused ei paisku õhku ainult köhimisel või aevastamisel, piisab ka rahulikult sisse ja välja hingamisest. Nii selgub kümnete grippi haigestunud üliõpilaste lähistelt kogutud proove analüüsinud teadlaste tööst.

Uus veretest paljastab kaheksa vähivormi, lollikindlusest on vara rääkida

20.01.18 ... USA teadlased esitlesid arendusjärgus veretesti, mis võimaldab märgata kaheksat laialt levinud vähivormi. Võimalusest diagnoosida haigust usaldusväärselt enne väliste sümptomite avaldumist on aga veel vara rääkida.

Mikrobioloog: koerale toorest liha söötes riskid oma tervisega

18.01.18 ... Koduloomadele toorest liha või seda sisaldavaid külmutatud toitesegusid söötvad inimesed seavad ohtu omaenda tervise, viitab Hollandis tehtud uuring.

Geeniteadlane: kõhumikroobid mõjutavad ka vaimset tervist

18.01.18 ... Soolestikus elavate mikroobide toitmist ei tohiks unarusse jätta, leiab Eesti geenivaramu mikrobioomika vanemteadur Elin Org. Üha rohkem tõendeid viitab, et terve mikroobikooslus on oluline ka vaimse tervise tagamiseks.

Gripihooaja kuum teema: paratsetamool ei ravi grippi, vaid peidab sümptomid

17.01.18 ... Gripihooaeg kogub tuure ning inimesed on ERR Novaatorilt küsinud kas külm ilm pidurdab viiruste levikut, kas paratsetamooli võtmine aitab haigusest kiiremini üle saada ning millal ja kui kaua on inimene nakkusohtlik.

Ukraina sõda kannustas HIV-i levikut riigi suurlinnadesse

17.01.18 ... Ukraina idaosas lõõmav konflikt on mõjutanud riiki rohkem kui ühel viisil. HI-viirust kandvate sõjapõgenike tõttu on kasvanud järsult nakatumisrisk ka Ukraina suurlinnades nagu Kiiev ja Odessa. Seejuures pole HIV enam ainult süstivate narkomaanide seas leviv haigus.

Gripihooaeg on seni nõudnud kaks inimelu

17.01.18 ... Gripist tingitud tüsistuste tõttu on surnud kaks vanemaealist inimest vanuses 79 ja 81 eluaastat, teatas terviseamet kolmapäeval.

Hea küsimus: mitu bakterit elab korraliku rahatähe peal?

16.01.18 ... Nakkushaiguste ja kõhutõbede laiem levik on tekitanud ERR Novaatori lugejatel küsimuse, kas näpud tuleks talvel igaks juhuks eemal hoida ka käest-kätte ringlevast paberrahast ja müntidest. Kuigi raha on tõepoolest räpane, pole vastus ehk päris see, mida võiks ehk oodata.

Külmetushaigusi pole olemas ja külm ei vähenda viirushaigusi

16.01.18 ... Ilm läks külmemaks ja ERR Novaatori lugejad on kahe päeva jooksul meilt neljal korral küsinud, kas külm tapab pisikuid ja kas nüüd väheneb külmetushaigustesse nakatumine? Vastused on ehk üllatavad ning paraku päris mitte see, mida ilmselt oodatakse.

Aevastuse allasurumine võib kurvalt lõppeda

16.01.18 ... Kuuldava aevastuse vältimiseks üheaegselt ninasõõrmete ja suu kokkusurumine võib mõnikord halvasti lõppeda. Arstid kirjeldavad ajakirjas BMJ Case Reports ilmunud raportis juhtumit, kus päädis see tugeva valu ning kõne- ja neelamisraskustega.

Pikalt valuvaigistite söömine võib panna põntsu meeste viljakusele

15.01.18 ... Pikka aega järjest ja suures koguses levinud valuvaigisti võtmine võib mõjuda pärssivalt meeste viljakusele. Kuigi tegu on väikesemõõdulise uuringu järeldustega, on leiud kooskõlas mõnedes eelnevates töödes tehtud tähelepanekutega.

AB0-süsteemi kõrval on olemas enam kui kolmsada teist veregruppi

09.01.18 ... Kui me oleme harjunud, et meil on olemas A-, B- ja 0-veregrupp, selgub, et lisaks neile on Eestis veel üle kolmesaja erineva veregrupi. See ei tähenda, et AB0-süsteem muutuks nüüd üleliigseks, vaid verd saab tänu sellele ka selle võrra peenemalt uurida.

Öövahetustes töötamine kasvatab naiste vähki haigestumise riski

09.01.18 ... Öövahetuses töötamine kahjustab tervist. Nii palju oli teada varemgi. Nüüd ilmunud ulatusliku analüüsi kohaselt kergitab pikemat aega öövahetustes töötamine ka naiste riski haigestuda rinna-, naha- ja seedetrakti vähki.

Eesti vanureid kimbutav reieluukaela murd võtab liiga sageli ka elu

08.01.18 ... Eesti elanikkond vananeb ning kõrgemas eas on ka tervis kehvem. Seetõttu suureneb ühtlasi luumurdude oht. Mikk Jürissoni doktoritöö näitas, et reieluukaela murdudega kaasneb oluline elukvaliteedi langus ja liigsuremus.

TÜ teadlased astusid sammu lähemale levinud nahahaiguse ravile

05.01.18 ... Atoopiline dermatiit on krooniline põletikuline nahahaigus, mille tekkepõhjused ei ole täpselt teada ning mille puhul ravi alati ei aita. Teadlased töötavad uue lahenduse kallal, mis võimaldab naharakkudes põletikku pärssida ning said edasisteks uuringuteks Taani fondi Leo Foundation poolt 220 000 eurose teadusgrandi.

Teadlased leidsid põhjuse, miks alkohol vähki tekitab

04.01.18 ... Alkoholi lagunemisel tekkiv etanaal ehk atseetaldehüüd tekitab vereliblede allikaks olevate tüvirakkude DNA-s pöördumatuid kahjustusi, leiavad Briti teadlased. See selgitab vähemalt osaliselt, miks seostub sage alkoholi tarbimine kõrgema vähki haigestumise riskiga.

Spetsiaalne imikute piimasegu ei vähenda I tüüpi diabeeti haigestumist

03.01.18 ... Lõhustatud lehmapiimavalke sisaldava piimaseguga ei saa vältida I tüüpi diabeedi teket lastel, kellel on haiguse tekkeks geneetiline eelsoodumus. Nii selgub pikaajalisest ülemaailmsest uuringust, milles osalesid ka Tartu ülikooli lastekliinik ja Tallinna lastehaigla.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: