Liigu peamenüü juurde 09.09.24 TERVIS ... Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste hiljutisest uuringust selgus, kuidas majapidamistoodetes leiduv kemikaal võib kahjustada naiste viljakust.
09.09.24 TERVIS ... Võrreldes 2006. aastaga joob nüüdisajal magustatud jooke praktiliselt iga päev poole vähem Eesti täiskasvanuid ehk umbes seitse protsenti. Samas viitab värske uuring, et terviseteadlikkust annaks oluliselt tõsta noorte, meeste ja madalama haridustasemega inimeste hulgas.
06.09.24 TERVIS ... Rühm USA teadlasi leiutas meetodi, kuidas levinud toiduvärvi abil hiirte nahk ajutiselt läbipaistvaks muuta. Edaspidi võivad teadlased selle abil uurida laborihiirte elundeid ilma loomi tapmata ja lahkamata.
05.09.24 PSÜÜHIKA ... Ehkki depressiooni sümptomid võivad tulla ja minna, viitavad värsked andmed, et haiguse vallandumisega seotusd aju struktuurimuutused ei kao ka pärast depressioonist toibumist. Sellega kaasnevalt suurenenud närvivõrgustik näib kasvatavat depressiooniriski ka edaspidises elus.
05.09.24 LOODUS ... Kes koduõuntest mahla pressib, peab C-vitamiinist suu puhtaks pühkima. Mahla jõuab õuntest küll südamele häid antioksüdante, ent C-vitamiini leidub õunas juba eos mõni milligramm, ütleb toiduteadlane Rain Kuldjärv.
04.09.24 TERVIS ... Kolesterool on aju ehituskivi. Seetõttu on oluline, et alles arenevas ajus leiduks seda piisavalt palju. Liiga madal aju kolesteroolitase lapsepõlves võib hilisemas elus muuta inimese käitumise probleemselt impulsiivseks, osutab Tartu Ülikooli doktoritöö.
04.09.24 TEHNIKA ... Rahvusvaheline teadlasrühm vaatas läbi varasemad uurimused raadiolainete tervisemõju kohta. Teadlased leidsid, et mobiiltelefonide ja muude juhtmeta seadmete ning ajuvähi tekke vahel pole mingit seost.
03.09.24 TERVIS ... Eestis levivad koroonaviiruse tüved põhjustavad noorematel ja tervetel inimestel leebet haigust ning vaktsiinitootjad tasulist vaktsiini praeguse seisuga turule ei too, sõnas terviseameti nakkushaiguste epidemioloogia osakonna juhataja Kärt Sõber. Küll peaksid end laskma tasuta vaktsineerida riskirühmad, kellele võib haigus endiselt kurvalt lõppeda.
03.09.24 AJALUGU ... Superema hüpoteesi järgi sünnitavad mitmikuid keskmisest tugevamad ja elujõulisemad naised. Nüüd õnnestus Eesti teadlastel sellele hüpoteesile tõestus leida. Eesti 19. sajandi naiste andmed kinnitavad, et pärast 80. eluaastat oli kaksikute emade suremus madalam kui teistel. Seejuures oli rannikul elavate ja maanaiste eluiga suhteliselt pikem.
30.08.24 TERVIS ... Inimene on tõepoolest see, mida ta sööb. Rahvusvaheline teadlasrühm koostas seni kõige mahukama toidumikroobide kataloogi ja leidis, et inimese kõhus elutsev bakterikooslus on alati mingil määral tema toidulaua nägu.
29.08.24 TERVIS ... Kuigi sageli arvavad inimesed, et suhkruasendaja on tervisele kahjulikum kui tavaline suhkur, ei ole uuringuid, mis seda näitaksid.
29.08.24 TERVIS ... Plasttoodetest eralduv mikroplast jõuab üha sagedamini inimese elunditesse. Rühm USA teadlasi osutab lahkamiste põhjal, et viimase aastakümnega on mikroplasti sisaldus inimajus kasvanud poole võrra. Uuringu vettpidavust pole siiski veel hinnanud sõltumatud teadlased.
29.08.24 TERVIS ... Geneetiline eelsoodumus mängib teist tüüpi diabeedi tekke ja kujunemise juures tähtsat rolli. Soomes kõrge geneetilise riskiga inimesi haaranud uuring annab aga kindlust, et õigeaegse sekkumise korral on võimalik elustiili valikutega riski oluliselt maandada.
29.08.24 TERVIS ... Kümme aastat tagasi prooviti Eestis juurutada arvutipõhist kognitiivset käitumisteraapiat. Varases järgus depressiooni või ärevuse ravi toetav lisameede kukkus aga toona läbi. Tallinna Tehnikaülikooli doktoritöö osutab, et aeg polnud enne koroonapandeemiat vaimse tervise digilahenduseks küps ja Eestis polnud veel õige väljaõppega spetsialiste.
28.08.24 TEHNIKA ... Ehkki nutisõrmused, -kellad ja aktiivsusmonitorid on üha populaarsemad, on nende mõõtmistäpsus küsitav. Iiri teadlaste katusanalüüs osutab, et näiteks energiakulu ja unenäitajatega võivad argividinad märkimisväärselt eksida. Samuti puudub seadmete täpsuse hindamiseks üldtunnustatud meetod.
28.08.24 TERVIS ... Uus kooliaasta on kohe algamas. See toob päevakorda laste vaktsineerimise, mida teevad kooli tervishoiutöötajad. Sageli hakkavad levima septembri alguses ka täid, sest lapsed on jälle ninapidi koos.
27.08.24 TERVIS ... Kui inimesel on probleeme kõhukinnisusega, võib see tähendada, et tal on ka suurem oht põdeda südame-veresoonkonnaga seotud haiguseid, selgus uuringust.
26.08.24 TERVIS ... Kiire elutempo juures võib nii mõnigi lugeja tõdeda, et trenni tegemiseks lihtsalt ei jätku nädala sees aega. Kes liigub aktiivselt vaid nädalavahetusel, võib Hiina teadlaste uue uuringu tulemuste valguses rõõmustada. Ilmnes, et ka üksnes nädalavahetusel trenni tehes saab inimese tervis liikumisest kasu.
26.08.24 TERVIS ... Mitokondrid on meil kõigil peaaegu kõigis rakkudes leiduvad toredad tegelased, organellid, mis toodavad meile vajalikke energiakandjaid, ATP-molekule, aga kujutavad endast kunagiste iidsete vabalt elanud bakterite järeltulijaid, kelle me oleme edukalt oma rakkudesse lõiminud.
24.08.24 TERVIS ... Eestis levib veel tänapäevalgi ekslik arvamus, et augustis sureb kõige rohkem inimesi ning sellel ajal operatsioonile minna ei tohi, sest haavad lähevad tõenäoliselt mädanema. Taoline "mäda-aja" uskumus pärineb aga rahvameditsiini arusaamadest, mis tõenduspõhise meditsiiniga kuidagi ei klapi. Surmade statistikast vaatab vastu hoopis teistsugune pilt.
23.08.24 TERVIS ... Paastumine võib inimesi mõjutada rohkem kui seni arvatud. Uued hiirte peal tehtud uuringud näitavad, et kuigi paastumine võib kiirendada soolestiku tüvirakkude paranemist, võib see muuta need ka vastuvõtlikumaks vähkkasvajate tekkeks.
23.08.24 TERVIS ... Seitsme riigi 34 haiglas algasid maailma esimese kopsuvähi levikut ennetava vaktsiini kliinilised katsed. mRNA tehnoloogial põhinev kaitsesüst võib tulevikus päästa tuhandeid elusid.
23.08.24 TERVIS ... Seni on naise viljakuse muutumist vanusega uuritud enamasti munarakkude põhjal. Emakas kui teine oluline paljunemiselund on jäänud tagaplaanile. Nüüd osutavad Eesti teadlased, et 45. eluaastaks ei suuda emaka limaskest piisavalt kiiresti uueneda, et embrüot mitte ohtu seada. Tulemus võib aidata pakkuda vanematele naistele tõhusamat viljatusravi.
22.08.24 TERVIS ... Ligikaudu kahte miljonit inimest hõlmanud ülemaailmne uuring osutab, et töödeldud või punase liha söömine suurendab teist tüüpi diabeedi riski. Sealjuures tõstab isegi kahe viilu singi söömine päevas riski juba 15 protsendi võrra.
22.08.24 TERVIS ... Kui magusat tahaks, aga suhkrut ei taha, siis on pakkumisel ka rida niinimetatud magusaineid. Mure on aga selles, et needki ei pruugi alati just kõige tervislikumad olla.
21.08.24 LUGEJA KÜSIB ... Matkal või äärmuslikus olukorras tuleb joogivett ammutada loodusest: jõgedest, järvedest ja ojadest. Kuidas aga olla kindel, et suvaline looduses leiduv vesi ikka kõlbab juua? Vastab vee-ekspert, Tallinna Tehnikaülikooli emeriitprofessor Rein Munter.
19.08.24 TERVIS ... Rahvasuu soovitab arsti eemalhoidmiseks süüa iga päev üks õun. Kuidas oleks aga igapäevase äädikalonksuga? Värske uuringu põhjal võiks vähemalt depressiooni korral seda kaaluda.
16.08.24 TERVIS ... Värske uuringu tulemused tõestavad, et inimene ei vanane mitte lineaarselt ja pidevalt, vaid enamasti kahes laines.
16.08.24 PSÜÜHIKA ... Seni arvatust suurem osa koomas või muus kontaktivõimetus seisundis inimesi on tegelikult teadvusel, osutab uus uuring. Nimelt kuuleb ja mõistab vähemalt neljandik neist enda ümber toimuvat.
15.08.24 TERVIS ... Maailma terviseorganisatsioon (WHO) kuulutas välja rahvusvahelise tähtsusega hädaolukorra (Public Health Emergency of International Concern - PHEIC) seoses Aafrikas kiiresti leviva ahvirõugete uue tüvega. Tegu on juba teise ahvirõugetest tingitud hädaolukorraga viimase kahe aasta jooksul.
15.08.24 TERVIS ... Kui naiste puhul mängib laste saamisel rolli bioloogiline kell, siis meestel säärast muret ei ole.
14.08.24 TERVIS ... Inimkaaslejatest linnud kannavad endas looduses elavate liigikaaslastega võrreldes tõenäolisemalt antibiootikumiresistentseid baktereid, osutab rahvusvaheline uuring. Teadlased oletavad, et linnud korjavad bakterid üles prügilatest ja saastunud jõgedest.
14.08.24 TERVIS ... Aafrika Liidu terviseorganisatsioon Aafrika haiguste ennetamise ja tõrje keskus (Africa CDC) kuulutas välja üle-aafrikalise rahvatervise hädaolukorra seoses ahvirõugete uue tüve plahvatuslikult kiire levikuga.
13.08.24 TERVIS ... Värske uuring näitab, et kanepi tarvitamine võib aidata opioidisõltlastel sõltuvusega paremini toime tulla. Tulemuste kinnitamiseks on vaja läbi viia kliinilised uuringud.
13.08.24 TERVIS ... Alkoholitarbimine ei mõjuta kõiki inimesi ühtviisi, leidsid Hispaania teadlased. Põduramate ja vaesemate inimeste tervist võib teistega võrreldes rohkem kahjustada isegi mõõdukas joomine.
13.08.24 TERVIS ... Koroonaviirus ei ole maailmast kusagile kadunud ja riskirühmad võiksid viroloogi sõnul end jätkuvalt vaktsineerida. Sügisel võib korraga teha nii koroona- kui ka gripivaktsiini.
12.08.24 TERVIS ... Ilmselt on paljud meist kogenud, justkui hakkaks pärast mitut stressirohket päeva haigused kergemini külge. Nüüd on teadlased saanud jälile kuidas: võtmeroll näib olevat kõhubakteritel.
09.08.24 TERVIS ... Nõukogude Liidu algusaegadel Ukrainas riiklikult korraldatud näljahäda üleelanute järeltulijaid uurinud teadlased leiavad, et toidunappuse käes kannatanud rasedate lastel esineb diabeeti tavapärasest ligikaudu kaks korda sagedamini.
08.08.24 TERVIS ... Kümneid mikrolaineahje uurinud teadlased leidsid selle seest ligi 750 erinevat mikroobiliiki, millest mõningaid peetakse inimestele ohtlikuks. Teisalt ei erinenud mikroobikooslused kuigi palju teistel köögipindadel elutsevatest bakterikogumitest.
08.08.24 TERVIS ... Kas olete pidanud kunagi kellelegi selgitama, kui valus teil on? Tundub päris keeruline ülesanne. Samamoodi on arstidel raske hinnata, kui suurt valu üks või teine tervisemure põhjustab ja vastavalt sellele valuvaigisteid doseerida.
06.08.24 TERVIS ... Põiepõletik on üks sagedasemaid lapsi ja täiskasvanuid vaevavaid bakteriaalseid haigusi. Põiepõletikust annab märku tihe urineerimisvajadus, valu ja kipitustunne. Kergekujuline põiepõletik taandub üldjuhul mõne päevaga.
05.08.24 TERVIS ... Sportlaste soo üheselt määramine võib inimeste bioloogiliste eripärade tõttu olla aeg-ajalt raskem, kui arvata võiks. Temaatika läbipaistvalt käsitlemist raskendavad aga nii poliitilised huvid kui ka suurvõistlustega kaasnev au ja kuulsus, nendib meditsiiniteaduste doktor Margus Annuk.
05.08.24 TERVIS ... Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) uuendas nimekirja viirustest ja bakteritest, mis võivad vallandada uue pandeemia. Kõik riigid üksinda enam kui 30 nimekirjas leiduvat nakkust seirata ei jõua. Siiski võib olukord kontrolli alla jääda rahvusvahelise seire- ja ennetuskoostöö tulemusel, ütleb Tartu Ülikooli rakubioloogia professor Toivo Maimets.
05.08.24 TERVIS ... Arvatavasti on enamus inimesi endale mingil hetkel paberiga sõrme lõiganud. Nüüd on füüsikud välja selgitanud, millise paberi suhtes tuleks kõige valvsam olla, et valusat üllatust vältida.
05.08.24 TERVIS ... Käelihastel on terve mõistusega esmapilgul üsna vähe pistmist. Nüüd aga jõudsid Hiina teadlased järeldusele, et käelihaste treening võib mõjuda ajutervisele paremini kui näiteks erinevad kaalulangetusravimid.
02.08.24 TERVIS ... Sage suhkrurikaste toitude söömine võib kiirendada keha bioloogilise kella tiksumist isegi siis, kui inimene muidu tervislikult toitub.
31.07.24 TERVIS ... Ehkki on teada, et lähedase kaotus mõjub inimese tervisele halvasti, kinnitab värske uuring, et ümberkaudsed surmad muudavad inimest ka bioloogiliselt vanemaks.
30.07.24 TERVIS ... Argised füüsilised tegevused tööl ja kodus pole piisavad, et inimest insuldi eest kaitsta, selgus Rootsi teadlaste uuringust. Küll aga seostuvad väiksema insuldiohuga vabal ajal tehtud trenn ning aktiivsed liikumisviisid nagu jalutamine ja rattasõit.
29.07.24 ÜHISKOND ... Isiku- ja majapidamisteenuste arendamine on oluline töökohtade loomiseks, inimeste tööturule vabanemiseks ja vanemaealistele kauem kodus elamise võimaldamiseks. Samas pärsivad sektori arengut probleemid töötingimustega.
29.07.24 TERVIS ... Arstidel õnnestus tüvirakusiirdamise abil HI-viirusest terveks ravida järjekordne patsient. 60-aastane Saksa mees on nüüd vähemalt seitsmes viiruse seljatanud inimene maailmas.