Tervis

Tants D-vitamiini ümber: odav turundustrikk või põhjamaine paratamatus?

23.10.18 ... Akna taga on võtmas maad iga-aastane põhjamaine kaamos ja toidulisandimüüjate tööpäevad pikenevad. Teaduskirjanduse põhjal ja juhtivate D-vitamiini mõju uurijate hinnangul tasub Eesti laiuskraadil küll talvisel ajal vitamiini võtta, kuid sellega piiri pidada ja meeles pidada, et tegu pole imerohuga.

Tehnikaülikoolis näidati, kuidas maja sisekliima tervist mõjutab

22.10.18 ... Tallinna Tehnikaülikoolis (TalTech) näidati, kuidas mõõta hoone sisekliimat, et teada saada, millised on maja füüsikalised, keemilised ja bioloogilised omadused ning kuidas need mõjutavad inimeste tervist.

Tiine hiire toit mõjutab järglasi mitu põlve

22.10.18 ... Kui anda hiirele poegade saamise ajal rasvarikast toitu, siis tõuseb ülekaalulisuse ja sõltuvushäire tõenäosus tema poegadel, pojapoegadel ja veel poja-pojapoegadelgi.

Geenidoonori projekti eesmärgist on 40 000 proovi puudu

22.10.18 ... Kui selle aasta aprillis alustati 100 000 geenidoonori projekti raames proovide kogumist, olid projekti läbiviijad optimistlikud - suur oli usk, et juba enne 31. detsembrit on 100 000 geeniproovi olemas. Oktoobrikuu keskpaiga seisuga on geeniproovi andnud aga ligi 60 000 inimest. Aasta lõpuni on vähe aega, kuid koerasaba ületamisest puuduolevate proovide mõttes veel rääkida ei saa.

Pea kõik Eesti elanikud vajaksid mõne ravimi puhul tavapärasest erinevat annust

17.10.18 ... Tartu Ülikooli teadlaste avaldatud uuringust selgus, et 99,8 protsenti Eesti inimestest kannab vähemalt ühte sellist geenivarianti, mille tõttu oleks mõnda ravimit tarvis võtta tavapärasest erinevas annuses. Jutt on üsna sagedasti kasutatavatest ravimitest, mida võtab iga päev üle viie protsendi elanikkonnast.

Ülevaade suurt suremust põhjustavast lihasööjabakterist

18.10.18 ... Lihasööjabakterist rääkis Tartu Ülikooli kirurgia professoriks valitud Urmas Lepner. Avalik inauguratsiooniloeng toimus täna ülikooli muuseumi valges saalis.

"Suud puhtaks": kunstliku viljastamise osas on Eestis asi paranemas

16.10.18 ... Eesti Televisiooni saates "Suud puhtaks" osalenud külalised tõdesid, et kunstliku viljastamise osas on Eestis lähiaastata jooksul asjad palju paremaks läinud ja sellega seonduv valehäbi on taandumas.

Suur graafikulugu: hiired saavad poegi juba vastassoo abita

16.10.18 ... Ajaks, mil Eestis vaieldakse homopaaride õiguse üle kasutada laste saamiseks laenatud naiseüsa, on teadlased suutnud ilmale tuua juba terve rodu bioloogiliselt kahe isa või kahe emaga hiirepoegi. ERR Novaator teeb kiire ülevaate, kuidas teadus eetikaprobleemide selgeks vaidlemisest sageli ette ruttab.

Vale kasutamise korral võivad plastist toidunõud kujutada tervisele ohtu

16.10.18 ... Tänapäeval on keeruline elu ilma erinevate plasttoodeteta ettegi kujutada. Samas plastiku tootmise ja kasutamise mõju inimeste tervisele ning elu- ja looduskeskkonnale alles hakatakse lõplikult mõistma. Vastupidavast ja praktilisest melamiinplastist valmistatakse näiteks toidunõusid, kuid ebakvaliteetsema materjali või toodete vale käitlemise korral võib kasutajat varitseda oht.

Kutsekoda standardiseerib ka ebateaduste praktiseerimist

16.10.18 ... Riiklikult tunnustatud kutsekoda on loonud spetsialistilt eeldatavaid oskusi ja teadmisi kirjeldava standardi ka täiendmeditsiini- ja loodusraviterapeudi kutsele, mille alla käivad muuhulgas nii homöopaadi, refleksoloogi kui holistilise regressiooni terapeudi spetsialiseerumised, ehkki teadus neid meditsiinina ei tunnista.

Nutikas andmeanalüüs parandab tulevikus viljatusravi kvaliteeti

11.10.18 ... Tartu teadlased avastasid lihtsa viisi, kuidas muuta viljatusravi tulevikus tõhusamaks. Oma valdkonna parimas ajakirjas Human Reproduction avaldatud teadustulemus võimaldab arvestada iga naispatsiendi tsükli varieeruvusega ja on koheselt täppismeditsiinis kasutatav. Personaalne lähenemine viljatusravis on eelkõige hea uudis paaridele, kellel on kehaväline viljastamine korduvalt ebaõnnestunud.

Lugeja küsib: kas piima joomine soodustab limaeritust?

11.10.18 ... Kas külmetada saanud lapsele võib ikka sooja piima anda või teen sellega lapsele karuteene? Hoogsamalt levima hakanud külmetushaigused on pannud muretsema viimastel nädalatel nii mõnegi ERR Novaatori poole pöördunud lapsevanema. Teaduskirjanduse põhjal võib end rahulikult tunda – piima ja lima vaheline seos on keskajal levima hakanud müüt.

Tartu Ülikooli Kliinikum kutsub geenidoonorid rinnavähiuuringusse

11.10.18 ... See on suurim personaalmeditsiini uuring, mis on seni Eestis tehtud. Selle eesmärk on aastail 2018–2020 uurida, kuidas kasutada geeniandmeid parimal viisil ja laialdaselt.

Neandertallastega ühtimine kaitses inimesi iidsete viiruste eest

10.10.18 ... Esimesi Euraasiasse jõudnud nüüdisinimesi aitas kaitsta uute viiruste ja teiste haigustekitajate eest kohalike oludega paremini kohastunud neandertallastega ühiste järeltulijate saamine, viitab sadade geenivariantide esinemissagedust uurinud teadlaste analüüs.

TÜ Eesti geenivaramu uuring võis päästa 13 inimest varajasest äkksurmast

10.10.18 ... Eestlaste veres on liiga palju kolesterooli, sellega puutuvad kokku kõik arstid. Selle haiguse pärilik vorm on küll suhteliselt haruldane, esinedes ainult 0,5% elanikest, kuid juba aastaid aladiagnoositud ja -ravitud. Nüüd võib see olukord tänu Tartu Ülikooli Eesti geenivaramu teaduskeskuse järjekindlale tööle paraneda.

Vikerraadio uus saade "Öövalve" ootab kuulajatelt terviseküsimusi

08.10.18 ... Ühel suveööl olid Vikerraadio otsestuudios arstid, kes vastasid kuulajate nendele küsimustele, mida on endal otse arstilt veidi piinlik küsida. Või ei olnud inimesed veel leidnud julgust, et arsti poole pöörduda. Kuna nõudlus sellise saate järele osutus suureks, on alates 9. oktoobrist Vikerraadio uues saates "Öövalve" kohal arstid, et kuulata ära inimeste tervisemured ja jagada asjalikke soovitusi.

Selfit tehes hukkus kuue aastaga ligi 260 inimest

05.10.18 ... Endast pilti tehes suri aastatel 2011–2017 maailmas vähemalt 259 inimest, järeldavad ingliskeelses meedias kirjeldatud selfisurmade arvu kokku löönud India teadlased. Töörühm nendib, et fotode abil heakskiidu otsimisest ja katsetest "liiga lahe" paista on saanud uus terviserisk.

Teadlased: salmonella farmi sattumine on imelihtne, kuid Eestil läheb hästi

04.10.18 ... Veterinaar- ja toiduamet (VTA) hoiatas eile salmonellakahtluse tõttu OÜ Sanlind kahest farmist pärinevate munade eest. Eesti Maaülikooli teadlaste sõnul on Eestis salmonella bakteriga probleeme pigem vähe ning elementaarseid toiduohutusreegleid järgides pole kuigi suur ka nakatumisoht.

Lugeja küsib: kui palju peaksid lasteaialapsed päeva jooksul vett jooma?

03.10.18 ... Täiskasvanul soovitatakse päevas juua 6–8 klaasi vett, mis on kuni kaks liitrit. Sobiv kogus sõltub inimese kehakaalust, tema aktiivsusest ja isiklikest eelistustest. Aga kui palju peaks laps, näiteks kolme-aastane lasteaialaps jooma päevas vett?

Surm konnamürgiseansil: keskealise mehe süda seiskus

02.10.18 ... Eestis on viimastel aastatel kogunud populaarsust konnamürgiseansid, mille korraldajad lubavad teadvuse avardumist ja isiklikele probleemidele kõiksuse abil lahenduse leidmist. Tegelikkuses võib oksendamise, kõhulahtisuse, südamepekslemise ja iiveldusega kulgeva seansi käigus ka surra, nagu juhtus tänavu ühe konnamürgiusku pöördunud keskealise eesti mehega.

Lehepuhurite "muusika" ehk kuidas saada aru, et mingi heli on ohtlik?

02.10.18 ... Kevadel algavad ehitustööd ja teeremondid summutavad linnulaulu. Suvel maakodus või suvilas lõõgastudes on kuskil kindlasti keegi, kes pläristab muruniidukiga. Sügisel on juba täiesti loomulik hooaja "muusika" lehepuhurid.

Nobeli meditsiinipreemia pälvisid vähiteraapia pioneerid

01.10.18 ... Nobeli meditsiinipreemia pälvisid sel aastal James P. Allison ja Tasuku Honjo, kes leidsid võimaluse, kuidas hävitada vähirakke inimeste enda immuunsüsteemi abil ehk immunoteraapiaga.

Sügisene päevavalguse vähenemine mõjutab meie meeleolu

01.10.18 ... Aina lühemaks jääv päev ja vähene valgus tekitavad sügismasendust, selgitab Tallinna Ülikooli tervisekäitumise ja heaolu doktorant, Põhja-Eesti regionaalhaigla psühhiaater dr Merit Kudeviita. Kuid selle vastu aitab ikkagi sel väheselgi ajal aktiivne olemine ja värske õhu käes liikumine.

Statistika: ligi kolmandik Eesti lapsi sünnib haigena

26.09.18 ... Ligi kolmandikul vastsündinutest diagnoositi mullu juba sünnitusmajas mõni haigus, selgus Tervise Arengu Instituudi (TAI) täna avaldatud statistikast.

Vaid rinnapiima saavaid imikuid on aasta-aastalt järjest vähem

26.09.18 ... Esimesel kolmel elukuul oli täielikul rinnapiimatoidul 64% Eesti lastest, kuue kuu vanuselt aga vaid 23% lastest, selgub Tervise Arengu Instituudi (TAI) täna avaldatud statistikast 2017. aasta kohta. Ainult rinnapiima saavate laste osakaal on Eestis aasta-aastalt vähenenud.

Elekter aitas halvatud jalule, põhjus jääb segaseks

25.09.18 ... Seljaajju siirdatud elektroodide ja taastusraviga saab aidata uuesti jalule isegi mitu aastat alakehast halvatud inimesi, viitavad USA-s tehtud katsed. Taastumise täpne põhjus jääb teadlastele endile veel aga selgusetuks.

Aju ja soolestiku infovahetus on kiirem kui seni arvatud

25.09.18 ... Millal oli viimane kord, kui tundsid end ärevana, närvilisena, hirmul või hoopis rõõmujoovastuses? Võib-olla oli see enne olulist testi, ettekannet või abiellumist. Teadlased on leidnud, et side soolestiku ja aju vahel on tegelikult kahesuunaline – nii nagu "liblikad kõhus" tunne on tekitatud aju poolt, võib soolestik edastada rahulolu- või ärevustunnet ajju.

Plasti läbipaistvaks tegemisel kasutatav aine bisfenool S kahjustab hiiri

24.09.18 ... Paljud plastpudelid on tänapäeval kuulutatud BPA-vabaks. See tähendab, et nende valmistamisel ei ole kasutatud ainet nimega bisfenool A, mis teeb plasti läbipaistvaks ja tugevaks, kuid mis võib olla tervislikus mõttes kahtlane, sest võib organismis toimida nagu naissuguhormoon östrogeen.

Hirmutav toiduvideo: katse "mürgise" õuna ja Fantaga – kui ohtlik on toit päriselt?

20.09.18 ... Millega on kaetud poest ostetud õun? Kas Fanta ja teiste värviliste jookide sees on tõesti värvaine, mille saab sealt välja imeda värvieemalduslapiga? Ning kas margariin lahustub vees teisiti kui või? ERR Novaator proovis mõnda inimestes hirmu tekitanud katset korrata. Lühike kokkuvõte on: rahu, ainult rahu; ning soovitus: sööge Eesti toitu.

Nakkushaiguste pidu on alanud, kuid mitte tavapärasest hoogsamalt

15.09.18 ... Kuigi ühistranspordis köhivate ja turtsuvate inimeste ning töölt puuduvate kolleegide arvu põhjal võiks arvata, et gripihooaeg on juba täies hoos, viitavad perearstide tähelepanekud ja statistika, et inimestel on lühike mälu ja olukord pole sel aastal hullem.

Geeni täppismuutmine paljastas sadu rinnavähiga seotud mutatsioone

13.09.18 ... Rinnavähki haigestumise riskiga seotud geenis tuhandeid muudatusi teinud teadlased selgitasid välja, millised laialt levinud mutatsioonid põhjustavad rinnavähki ja milliste geenivariantide korral võivad naised kergemalt hingata.

Geenidoonoriks saab ka apteegis

12.09.18 ... Geenidoonorlus on innovatsiooniprojekt, millest on inimestele suur kasu, ütles proviisor Mari Krass. Alates järgmisest esmaspäevast saavad soovijad anda geeniproovi ka kahes apteegis Tallinnas ja Tartus.

Allikvee on skeptiline haiglate võime suhtes patsiendikindlustuse fondi maksta

11.09.18 ... Ida-Tallinna keskhaigla juht Ralf Allikvee ütles, et kui haiglad peavad panema raha patsiendikindlustuse fondi, siis hakkab patsiendikindlustuse süsteem väga visalt tööle.

Raske lapsepõlv kiirendab vananemist

11.09.18 ... Vanema surma või töötuks jäämise üle elanud lapsed on DNA põhjal nende kergemat elu nautinud eakaaslastest teismeeaks bioloogiliselt paari aasta võrra vanemad, leiavad Briti teadlased.

Inimene saab paelussi kõige tõenäolisemalt oma koera kakast

11.09.18 ... Äsja kaitsti Tartu Ülikoolis tervelt kaks doktoritööd ülemaailmselt terviseprobleeme ja majanduslikku kahju tekitavatest paelussidest. Tegemist on esimeste paelussi uuringutega, mis selgitavad ohtliku parasiidi levikut globaalselt. Üheks oluliseks levimisviisiks on näiteks rahvusvaheline loomakaubandus. Kuidas on olukord Eestis?

Eestlaste küberturvalisuse ettevõte loob Aasiasse digitaalse meditsiiniplatvormi

10.09.18 ... Eestis asuv küberturvalisuse lahendusi loov ettevõte Guardtime loob Aasiasse meditsiiniplatvormi, mis võimaldab virtuaalkõne või -video teel kiiret kontakti juhtivate meditsiiniekspertidega kõikjalt maailmas.

Uuring seab kahtluse alla probiootikumide võtmise vajaduse ja mõju

07.09.18 ... Probiootikume soovitavad arstid võtta pärast antibiootikumikuuri, et taastada meie soolestikus elavate bakterite kooslust. Nüüd aga sedastab Iisraeli teadlaste värske uuring, et probiootikumide võtmine võib hoopis olla kahjuliku mõjuga. ERR Novaator uuris uuringu autoritelt ja Eesti teadlastelt, kuidas seda nüüd mõista ja kuidas tegutseda.

Statistik vastab: milline alkoholikogus jääb veel mõistlikkuse piiresse?

04.09.18 ... Hiljutise hiigeluuringu kohaselt kahjustab tervist ükskõik millises koguses alkoholi joomine. Briti Kuningliku Statistika Seltsi presidendi David Spiegelhalteri hinnangul on tulemused ülepaisutatud ja riskide hindamisel tuleks kasutada kainet mõistust.

Ajukoorest leiti uut tüüpi närvirakke

03.09.18 ... Tänapäeva elu käib teinekord tõesti närvidele. Õnneks on teadlased nüüd avastanud ühe täiesti uut tüüpi närviraku. Kes oleks võinud seda arvata!

Kuidas elada sajani, isegi kui ei taha?

29.08.18 ... ERR Novaator ja Vikerraadio ühendasid jõud suvises teaduspõhises taskuhäällingus, mille kõiki kümmet osa pakume teile kuulamiseks ja kaasa mõtlemiseks.

Kui palju on ülekaalulisus seotud aju ja geenidega?

29.08.18 ... Ülekaalulisuse põhjused peituvad nii meie peas kui ka geenides. Äsja avaldatud uuringus kirjeldatakse ülekaalulisuse seoseid ajuehituse ja vaimsete võimetega. Seega võib just mõttelaad muuta meid kaalutõusule vastuvõtlikuks või vastupidi – seda takistada.

Kliimamuutus ähvardab inimesed paksuks muuta

29.08.18 ... Süsihappegaasi hulga tõus Maa atmosfääris võib soodustada küll taimede kasvu, kuid hoogsamalt kasvanud köögi- ja teraviljades leidub vähem toitaineid, viitab USA teadlaste analüüs. Päevase valgu ja mikrotoitainete vajaduse rahuldamine sunnib inimesi rohkem sööma või võtma toidulisandeid.

TAI raport: kümnendik eestlastest otsib juhusuhet netist või mobiiliäpist

22.08.18 ... 15 protsenti eestlastest on endale otsinud seksuaalpartnerit internetist või mobiiliäpi abil. Kümnendik internetist voodipartnerit otsinud inimestest on nendega juhusuhtes, millega sageli kaasneb ka kaitsevahenditeta seks, seda eriti vanemaealiste hulgas, selgub värskest Tervise Arengu Instituudi (TAI) raportist.

Muusikafestivalil kõlari kõrval seismine mõjub kõrvale kui reaktiivlennuk

24.05.17 ... Mis oleks suvi ilma kontserdite või muusikafestivalideta? Teadustoimetus tahab, et vaatajad saaksid elamusi nautida ka pikemalt, niisiis uurisime Tallinna Ülikoolist, kuidas mürtsuvatest festivalidest tervete kõrvadega välja tulla.

Soome tüdrukute uuring: HPV vaktsiin ei tekita kõrvaltoimena teisi haigusi

16.08.18 ... Kui Eestis lülitati HPV vaktsiin riiklikku vaktsineerimisprogrammi alles 2018. aastast, siis Soomes pakuti HPV vaktsineerimist 11–13-aastastele tüdrukutele juba 2013. aasta novembrist. Need pea viis aastat vaktsineerimist on nüüd andnud teadlastele võimaluse analüüsida seost vaktsiini ja teatud autoimmuunhaiguste ning kliiniliste sündroomide vahel.

Kasulik podcast: kuidas kaitsta oma aju dementsuse eest

15.08.18 ... Üks murettekitavam vanemate inimeste haigus on dementsus ning see kimbutab lääne ühiskonna inimesi aina rohkem ja aina varem. Selle vältimiseks on äärmiselt olulised noorelt tehtud otsused, et veel 90selt mõistus selge oleks. Kuidas seda teha, uuris Linda Eensaar suvises teaduspõhises podcastis "Kuidas elada sajani, aga veel 90selt möllu teha".

Ülevaade umbrohutõrjevahendi glüfosaat ohtudest koduaednikele

14.08.18 ... 11. augustil tehti teatavaks üks lähiajaloo olulisim kohtuotsus taimemürkide osas: California kohus otsustas, et agrokeemiaettevõte Monsato peab maksma ligi 290 miljonit dollarit kahjutasu, kuna ei hoiatanud umbrohutõrjevahendis Roundup sisalduva glüfosaadi vähki tekitava mõju eest. ERR Novaator uuris, mida glüfosaat inimesega teeb ja mida võiksid seda kasutavad inimesed silmas pidada.

Videolugu sellest, kuidas Tartus karsket Eestit edendati

15.08.18 ... 2016. aastal joodi Eestis iga elaniku kohta 8,3 liitrit puhast alkoholi. 1924. aastal oli see näitaja 3,14 liitrit ja samal ajal tarbiti Prantsusmaal 17, Šveitsis 12 , Rootsis 3,03 ning Saksamaal 2,74 liitrit puhast alkoholi inimese kohta.

Nutiseadmest kiirguv sinine valgus kahjustab nägemist

13.08.18 ... Nutitelefonide, sülearvutite ja mitmete teiste kaasaegsete tehnikaseadmete ekraanidest kiirguv sinise valguse tõttu tekib silmas ühendeid, mis võivad kiirendada pimedaks jäämist, viitab Itaalia teadlaste uuring.

Varsti õpivad geenidoonorid haigusriskide kõrval ka enda päritolu kohta

13.08.18 ... Lennart Meri üks lemmikfraase oli: kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme. Need on küsimused, mille üle inimesed ikka aeg-ajalt mõtisklevad. Need on ka küsimused, millele saab aina täpsemaid vastuseid anda. Selle teeb võimalikuks geenitehnoloogia kiire areng ning järjest suuremaks paisuv geenivaramu andmebaas.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: