Tervis

Tugev stress ajab hiirtel karvad valgeks

23.01.20 ... Kehas tugeva stressi korral vallanduv hormoon vähendab karvadele neile iseloomuliku värvuse andmise eest vastutavate tüvirakkude hulka. Kaugemas tulevikus võivad aidata hiirtega tehtud katsed ennetada juuste enneaegset halliks muutumist.

Doktoritöös uuriti pahaloomulisi günekoloogilisi kasvajaid

23.01.20 ... Günekoloogilised pahaloomulised kasvajad moodustavad Eestis 13% kõigist naistel diagnoositavatest pahaloomulistest kasvajatest. Tartu Ülikoolis tehtud uuringu tulemused näitavad, et üha rohkem on vaja pöörata tähelepanu sõeluuringutele, vaktsineerimisele ja vähiennetusele, sealhulgas tervislikule eluviisile.

Uus teaduskeskus ühendab genoomika, evolutsiooni ja personaalmeditsiini

22.01.20 ... Hiljuti Tartu Ülikooli genoomika instituudis alanud ERA õppetooli projekt on viimas Eesti personaalmeditsiini veel sammukese võrra edasi. Londoni King's College'st uut projekti juhtima tulnud Jon Andres Eriksson selgitab, mis suunas geeniteadust arendama asutakse.

TÜ magistritöö põhjal tarvitavad Eesti kooliõpilased üha enam kanepit

20.01.20 ... Uuringust selgus, et ajavahemikul 2003. kuni 2015. aastani suurenes kanepi tarvitamine kooliõpilaste hulgas. Lisaks kasvas ka nende osakaal, kes pidasid kanepit kergemini kättesaadavaks ja arvasid, et selle tarvitamine kuni paaril korral on tervisele ohutu.

Uuring osutab inimeste keskmise kehatemperatuuri langusele

17.01.20 ... Enam kui 650 000 mõõtetulemusel põhinev uuring vihjab, et vähemalt USA-s on langenud inimeste kehatemperatuur alates 19. sajandi algusest kümnendi kohta kraadi murdosa võrra. Töö autorid seostavad langust meditsiini vallas tehtud edusammudega.

Kooliõed vajavad õpilaste ülekaalulisuse ennetamiseks lapsevanemate tuge

14.01.20 ... Ülekaalulisus on kiiresti kasvav terviseprobleem, millega seistakse silmitsi üha varasemas eas. Seepärast on selle teema käsitlemisel, sealhulgas ülekaalulisuse ennetamisel, tähtis koht koolitervishoiuteenusel. Tartu Ülikoolis kaitstud magistritöös uuriti esmakordselt Eestis kooliõdede kogemusi seoses õpilaste ülekaalulisuse ennetamisega.

HIV ekspert: Eestis levib HIV ennekõike seksuaalkontakti kaudu

13.01.20 ... Eestis on aastate jooksul HIV diagnoosi saanud üle 7000 inimese, kellest igal aastal käib arsti juures umbes 5500. Arvestades, et Eesti rahvaarv on veidi enam kui 1,3 miljonit ja HIV levib üle Eesti, võib selle levikut nimetada epideemiaks. Epideemia leevendamiseks ja ennetuseks on oluline teada, kuidas HIV edasi kandub.

Kuidas tulla toime talviselt kuiva nahaga?

09.01.20 ... Praeguste ilmadega süveneb paljude inimeste mure naha kuivuse pärast. Kuiv nahk on probleem, mis võib häirida igapäevast elukvaliteeti ja enesetunnet, samuti võib hooldamata kuiv nahk muuta selle vastuvõtlikumaks uutele nahaprobleemidele. Teadlane selgitab, miks kuiva nahka hooldada ja kuidas seda teha.

Tartu mutantrotid aitavad päästa kümneid lapsi haruldase geenihaiguse küüsist

08.01.20 ... Tartu Ülikooli mutantrottide abil leitud ravi aitas päästa kümneid Wolframi sündroomi põdevaid lapsi igapäevastest süstidest. Pikas plaanis loodavad teadlased pidurdada ka sündroomiga seotud vananemist ja ravida teisigi raskeid aju närvirakke hävitavaid haigusi.

Suusatajatel esineb oluliselt harvem depressiooni

03.01.20 ... Rootsis toimuval Vasaloppeti maratonil osalenud inimeste risk haigestuda depressiooni oli sellele järgnenud aastatel pea poole väiksem, selgub ligi 200 000 suusatajat hõlmanud tööst. Järeldus vihjab taas, et kehaliselt aktiivsus aitab ennetada mõningaid vaimseid probleeme.

Uuring: leetrite juured ulatuvad 2400 aasta taha

02.01.20 ... Leetrid hakkasid laiemalt levima ligikaudu 2400 aasta eest, leiavad viiruse genoomi uurinud teadlased. Ühe kõige nakkavama inimesi ohustava haiguse pealetungi saab seostada tõenäoliselt rahvastiku ja eeskätt linnade kasvuga.

Lapsena põetud gripp mõjutab haiguse kulgu ka täiskasvanuna

31.12.19 ... Grippi haigestumine hakkas Eestis möödunud nädalal jõudsalt kasvama. Värske uuring lisab kindlust, et haiguse läbipõdemise raskus sõltub suuresti esimesest gripiviiruse alatüübist, millega inimene lapsena kokku puutus.

Väidetavalt laste geene muutnud Hiina teadlane läheb vangi

30.12.19 ... Hiina mõistis esmaspäeval vangi arsti, kes enda sõnul muutis esimesena maailmas vastusündinute geene.

Osale uuringus: kuidas nutiseadmete kasutamine seostub isiksuse ja käitumisega?

27.12.19 ... Miks mõne inimese jaoks tähendab nutiseadmete kasutamine tegusamat ajakasutust ja tõhusamat tööd ning teise jaoks toob kaasa hoopis käitumisprobleemi ja sõltuvuse? Nendele küsimustele otsivad vastuseid Tartu Ülikooli ajuteadlane Jaan Aru ja nutiseadmete kasutamist uuriv Dmitri Rozgonjuk, kes kutsuvad inimesi osalema uuringus.

Bakterite spionaaži avastanud teadlased loodavad võitu nakkuste üle

27.12.19 ... Magavate bakterite pealtkuulamise mehhanismid avastanud Tartu Ülikooli teadlased loodavad tuua lahenduse krooniliste nakkuste vastu, mis antibiootikumiravile ei allu.

WHO: leetrijuhtumite arv ületas Euroopas 100 000 piiri

18.12.19 ... Alates selle aasta algusest nakatus Euroopas leetritesse enam kui 101 000 inimest, selgub Maailma Terviseorganisatsiooni ülevaatest.

Keda ohustab listeeria?

18.12.19 ... Listeeriabakter on praegu Eesti tuntuim mikroorganism, mida seostatakse ennekõike kalatoodetega. Sel teemal on aga külvatud liialt palju alusetut hirmu. Tähtis on teada, et listeeria ei ohusta normaalse immuunsüsteemiga inimesi, vaid riskirühma kuuluvad eelkõige immuunsüsteemi häiretega inimesed. "Mina ostan ja söön kala," kinnitas Tartu Ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia professor Irja Lutsar oma loengus "Listeeria Eestis".

Eesti täiskasvanud on sportlikumad kui aastatuhande vahetusel

17.12.19 ... Kui 2000. aastal olid Eesti meestest vabal ajal kehaliselt aktiivsed 26,2 ning naistest 28 protsenti, siis 2016. aastal oli meeste ja naiste kehaline aktiivsus tublisti suurem – vastavalt 42,6 ja 43,6 protsenti –, selgus Tartu Ülikoolis analüüsitud Eesti täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuringute (2000–2016) andmetest.

Uuring: laste trenniajast möödub aktiivselt liikudes vaid kolmandik

17.12.19 ... Eesti spordiregistri andmetel osaleb iga teine Eestis elav laps organiseeritud spordis: käib jalgpallis, kergejõustikus, tantsimas või mõnes muus trennis. Samas on teada-tuntud fakt, et kolm last neljast ei liigu piisavalt. Uus uuring näitab, et alati ei liigu piisavalt ka trennis käivad lapsed, sest seal saavad nad väga aktiivselt liikuda ainult kolmandiku treeningu ajast ning samas tuleb neil üsna suur osa treeningust ilma suurema füüsilise koormuseta paigal püsida.

Soome uuring: nutiseadmed ja istuv eluviis mõjuvad koolilaste tervisele halvasti

15.12.19 ... Paljudel lastel on vähenenud nii füüsiline vastupidavus kui ka painduvus, selgus Soomes tehtud üleriigilisest laste füüsiliste võimete uuringust.

Ravimihärra Ain Raal põrutab apteegireformile lutsuliku huumoriga

11.12.19 ... Kui Arno kursusekaaslastega farmakognoosia (droogiõpetus) praktikumi jõudis, oli koolimaja alles pooleldi pime, rohkem kui pooled uksed veel lukus, töövahendid lohakalt laudadel ja ravimikappide uksed ripakil, kirjutab Tartu Ülikoolis tegutsev ravimihärra Ain Raal. "Kevade", "Suve" ja "Viimse reliikvia" ainetel valminud följeton* on professori teravmeelne vastus kurbloolisele apteegireformile.

Kas vanad haigused nagu katk võivad tulla tagasi?

10.12.19 ... Mõne nädala eest tuli Hiinast uudis, et kaks inimest haigestus katku. Järveküla kooli 6.b klassi reporterid käisid "Aktuaalse kaamera" lasteuudiste tarvis uurimas, kuidas üldse saadakse teada vanadest haigustest ja kas on oht, et need tänapäeval taas levima hakkavad.

Teadlased annavad nõu, kuidas Eestis ennetada enesetappe

09.12.19 ... Mida vanemaks inimene saab, seda suuremaks kasvab ka enesetapu ehk suitsiidi sooritamise tõenäosus, seda eriti üksi elavate ja töötute hulgas. Tartu Ülikooli teadlased uurisid, kes ja mis põhjustel sooritavad enesetapu ning pakuvad välja rea lahendusi, kuidas enesetappe Eestis saaks ära hoida.

Terviseamet: ettevõtjad võiks Ukraina töölisi leetrite vastu vaktsineerida

08.12.19 ... Eestis on tänavu olnud juba 26 leetritesse haigestumist ning kui lapsed on üldjuhul vaktsineeritud, siis oht nakatuda on just täiskasvanutel, kes seda pole vaktsineeritud või on vaktsiini saanud aastakümneid tagasi. Ukraina leetriepideemiat arvestades soovitab terviseamet vaktsineerimist ka Ukraina võõrtööjõudu kasutavatele ettevõtetele.

Kahtlaselt käituv loom võib põdeda marutaudi

07.12.19 ... Kahtlaselt käituva mets- või koduloomaga tuleb olla ettevaatlik ja sellise loomaga kontaktis olnud inimene peaks kahtluse korral pöörduma kohe lähima haigla erakorralise meditsiini osakonda, sest ta võib põdeda marutaudi, hoiatavad terviseamet ning veterinaar- ja toiduamet.

Merihobukesed aitavad Tartu teadlastel uurida raseduse evolutsiooni

05.12.19 ... Merihobukesed on imelised kalad. Isane kala kasvatab arenevaid embrüoid oma kõhupaunas platsenta sarnase elundi abil – merihobukese raseduse uurimine võimaldab paremini mõista ka raseduse kohastumuslikke protsesse inimestes. Tartu Ülikooli teadlastega teeb koostööd merihobukeste ekspert Kanaari saartelt.

Vanad inimesed vajavad depressiivsuse ennetamiseks rohkem tähelepanu

04.12.19 ... Tartu Ülikoolis tehtud analüüs näitas, et vanus 80 ja enam aastat, naissugu, läbipõetud depressiivsus ja vähene füüsiline aktiivsus on Eesti kesk- ja vanemaealiste depressiivsuse tekkes olulised tegurid. Uuringu tulemustest nähtub, et kuna depressiivsete riskirühma kuulub üha enam eakaid, peaks mõtlema perearsti visiidi aja pikendamisele, et ennetada vaimse tervise halvenemist.

VTA proovid näitavad: M.V. Wooli tehased kubisevad listeeriabakterist

03.12.19 ... Veterinaar- ja toiduamet (VTA) võttis meetmed M.V. Wooli kalatööstuse suhtes tarvitusele pärast Euroopa toiduohutusasutustelt kiirteavitussüsteemi kaudu tänavu märtsis saadud häirest viies riigis avastatud listeeriabakteriga, mis põhjustas 15 haiguspuhangut. Tegemist oli tüvega ST1247, mida VTA on avastanud M.V. Wooli toodetest ja tootmisest kokku 35 korral ning mida saab seostada üksnes selle tootjaga, selgub VTA avalikustatud ettekirjutusest kalatöötlejale.

Milline on Eesti pikaealiste inimeste tervis ja elukeskkond?

28.11.19 ... Tartu Ülikooli sotsiaal- ja meditsiiniteaduste valdkonna teadlased uurisid eakaid inimesi ja said teada, et uuritud rühm on silmapaistev mitme olulise tunnuse poolest: neil on suhteliselt hea vaimne võimekus, hea haridustase ja üllatavalt vähe lapsi. Rahulolu eluga ning majanduslikku olukorda läbi elu hindasid nad probleemitumaks, kui nende põlvkonna kohta võiks eeldada.

Ema ja embrüo räägivad omavahel inimkonna esimest keelt

27.11.19 ... Millal sina rääkima hakkasid? Tavatarkuse kohaselt umbes aastavanuselt, eks? Aga tavatarkus võib üsna ekslik olla. Tartu Ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituudi rakubioloog Kasun Madhuranga Godakumara Godagedara usub, et toome oma esimese sõna kuuldavale juba enne, kui oma silmad avame.

Rasvarikas toit aitab hiiri gripi vastu

26.11.19 ... Kui piirata süsivesikute söömist ja süüa nende asemel kõvasti rasva, siis võime saada mõningast kaitset gripi vastu.

Tavalisest lauasuhkrust saab teha uudseid tervisele kasulikke kiudaineid

22.11.19 ... Tartu Ülikooli teadlased tegid kindlaks, kuidas saab tavalisest lauasuhkrust teha uudseid tervisele kasulikke kiudaineid. Kui nende tehnoloogia kasutusele võetakse, saab hakata tootma suurtes kogustes tervislike kiudainetega rikastatud toiduaineid, kirjutavad uuringud teostanud molekulaarbioloogid Karin Ernits ja Triinu Visnapuu.

Raport: kliimamuutuste mõju saab tundma iga laps

18.11.19 ... Kliimamuutused mõjutavad juba praegu mitmel erineval moel inimeste tervist, järeldab ajakirjas The Lancet ilmunud raportis enam kui sajast teadlasest koosnev töörühm. Seni nähtud temperatuuritõusu jätkudes võivad elada praegu sündivad lapsed veel kolm kraadi soojemas maailmas.

Meditatsioon aitab muuta aju reaktsiooni vigadele

15.11.19 ... Kas olete mõnikord autoga sõites märganud, et olete reastumas valesse ritta veel enne, kui manöövri sooritate? Kui jah, siis kogesite kõrgendatud eneseteadlikkust, mida uue uuringu kohaselt soodustab teatud tüüpi meditatsiooniharjutustega teadveloleku treenimine. Artikli lõpust leiab võimaluse osaleda TÜ ekperimentaalpsühholoogide uuringus.

Uuring: lapse sõimerühma jätmine ei kasvata tema stressitaset

14.11.19 ... Päevaks sõime jäetavate laste stressitase on võrreldav kodus hoitavate laste omaga, selgub Soomes läbiviidud uuringust. Teadlaste sõnul tuleb põhjalikumalt uurida, kas sama peab paika vanemate laste puhul ning kuidas mõjutab lasteaed nende sotsiaalseid oskusi ja iseloomu.

Teadlased uurivad, kuidas on kõrvaklapiheli mõjutanud Eesti laste kuulmist

13.11.19 ... Viimaste aastakümnete jooksul on audioloogid ja kõrvaarstid täheldanud, et noorte kuulmisteravus langeb. Teistes riikides tehtud uuringutest ilmneb, et kuulmislangust esineb kümnendikul noortest. Eestis pole selle kohta andmeid, mistõttu uurivadki Tallinna ülikooli teadlased nüüd Eesti õpilasi, et selgitada välja, kuidas kuulevad lapsed erinevaid helisagedusi.

Euroopa teadusakadeemiad hoiatavad traditsioonilise hiina meditsiini eest

07.11.19 ... Kuigi Maailma Tervise Organisatsioon (WHO) lisas hiljuti oma raamistikku traditsioonilise hiina meditsiini, kutsuvad Euroopa teaduste ja meditsiini akadeemiad Euroopa seadusandjaid allutama seda samasugustele tõenduspõhisuse standarditele, mis kehtivad tavameditsiinile.

Uuring väidab, et liigne ekraanide kasutamine tekitab lapse ajus moonutusi

06.11.19 ... Kui koolieelikud veetsid ekraani ees rohkem kui tund aega päevas, hakkas see muutma nende aju valgeainet, mis mõjutab lapse keele- ja kirjaoskuse arengut, nii selgus USA teadlaste värskest uuringust.

Graafik: millistes Eesti kalades leidub kõige vähem elavhõbedat?

05.11.19 ... Eesti elanikud võiksid süüa praegusest kordades rohkem kala, selgub Eestis müüdavate kalatoodete ja kala elavhõbedasisaldust hinnanud teadlaste tööst.

Kehavälisel viljastamisel tekkivad kromosoomimuutused ei ohusta tulevast last

05.11.19 ... Sageli ebaõnnestub kehavälise viljastamise protseduur, kuna katseklaasis viljastatud embrüos tekivad kromosomaalsed muutused. Seni on olnud teadmata, kas need muutused kanduvad üle ka lapsele. Teadusajakirjas Nature Medicine ilmus eesti teadlaste juhtimisel artikkel, mis näitab, et need geneetiliselt muteerunud rakuliinid ei kandu üle lapsele.

Doktoritöö: suhtlemine aitab taastuda vaimse tervise probleemidest

05.11.19 ... Vaimse tervise probleemidest aitab üle saada see, kui hädasolija saab spetsialistidelt oskuslikku tagasisidet. Nii leidis Dagmar Narusson Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudis kaitstud doktoritöös, kui ta uuris personaalse taastumise võimalusi.

Eestlased küsivad apteegist üha sagedamini unehormooni

04.11.19 ... Soomes on märkimisväärselt kasvanud uinumise ja unehäiretega hakkama saamiseks mõeldud melatoniini sisaldavate toidulisandite ja ravimite müük ning kasvu lõppu veel ei paista. Proviisorid Eestis tõdevad, et ka siin on viimase paari aasta jooksul melatoniini tarbimine oluliselt suurenenud.

Uued biomarkerid võivad tõhustada astma varasemat diagnoosimist väikelastel

04.11.19 ... Tartu Ülikooli meditsiiniteadlaste osalusel tuvastati väikelaste uuringus uued biomarkerid, mis suudavad ennustada nendesamade laste vajadust astmaravimite järele mitu aastat hiljem. Uuringu tulemusel saab edasi arendada väikelaste diagnostilist testi, mis aitab astma haigusseisundit täpsemalt prognoosida ja diagnoosida.

Soolarikas toit kahjustab aju immuunsüsteemi kaudu

04.11.19 ... Kes liiga palju soola sööb, sel võivad vaimsed võimed kannatada. Nüüd teame paremini, miks: sool kutsub esile immuunvastuse, mis põhjustab ajurakkude tööd takistava valgu kogunemist ajju.

Minutiloeng: sport aitab stressi ja vananemise vastu

04.11.19 ... Vanuse kasvades on kolm uut ja paljudele üllatavat põhjust, miks peaks kehalist aktiivsust suurendama, selgitab lühiloengus Tallinna Ülikooli spordibioloogia professor Kristjan Port.

Tartus näidati operatsioonidest otseülekandeid

03.11.19 ... Maailma parimad ortopeedid näitasid otse videoülekandes, kuidas nad patsiendi põlve opereerivad ja vigastusega seotud probleeme lahendavad. See oli esimene kord artroskoopilise kirurgia ajaloos, kui Eestis sellist õppemeetodit kasutati. Otseülekandeid vaatas ligi 100 spordivigastuste ravile spetsialiseerunud huvilise nii Eestist kui ka mujalt Euroopast.

Uuring: leetrid sandistavad laste immuunsüsteemi pikemaks ajaks

01.11.19 ... Leetritesse haigestumine kasvatab märkimisväärselt laste riski nakatuda juba kord läbipõetud viirustest ja bakteritest põhjustatud haigustesse, selgub 77 vaktsineerimata lapse immuunsüsteemi enne ja pärast nakatumist uurinud teadlaste tööst.

Tehnikaülikoolis loodud marker hõlbustab Sclerosis multiplexi ja kasvajate ravi

30.10.19 ... Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste loodud markeri, täpsemalt antikeha abil saab määrata raku valutundlikkust, mis tulevikus hõlbustab nii närvisüsteemi haiguse Sclerosis multiplexi kui ka kasvajate ravi.

Arstid paluvad lisada pneumokoki vaktsiini riiklikku kavasse

30.10.19 ... Eesti kõrva-nina-kurguarstide ning pea- ja kaelakirurgide selts teeb pöördumises sotsiaalministeeriumile ettepaneku lisada pneumokoki vaktsiin riiklikku vaktsineerimisprogrammi. Pneumokokk on bakter, mis põhjustab näiteks väikelastele ägedat keskkõrvapõletikku.

Uus uuring: kas rasvumist saab võrrelda sõltuvusega?

29.10.19 ... Inimesed kipuvad mõnikord toiduga liialdama just nagu alkoholi ja narkootikumidega, kuid sellega asi veel ei lõpe, leiab Tartu Ülikooli eksperimentaalpsühholoogia teadur Uku Vainik. Tema teadusartikkel rasvumise ja sõltuvuse vahelistest seostest ilmus eile õhtul ajakirjas Nature Human Behaviour.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: