R2 Portaal

Tehisintellekt tõotab muuta inimkonda rohkem kui tule või elektri kasutuselevõtt

22.01.18 ... Ajaloolise kogemuse põhjal tabavad tulevikutehnoloogiate mõjudega tegelemist vältivaid riike muutused kõige rängemalt. Seega peab oskama muutusi lihtsalt võimalikut hästi ära kasutada, olgu selleks tuli, elekter või tehisintellekt, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tehnika areng muudab tööorjad looduslasteks

18.01.18 ... Tööviljakuse tõstmiseks parema keskkonna otsimisel on hoidnud inimesi kinni vaid üksainus tegur – voolupistik. Kaugel ei pruugi olla aga aeg, kus uue ajastu elumahla saab ammutada pargipingi kõrval lebavatest koerapabulatest, lohutab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Krüptorahale lööb noa selga lihtlabane saamahimu

17.01.18 ... Krüptovaluuta täielik sõltumatus riikidest on illusioon, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port. Riikidest rohkem teeb sellele aga kahju lihtlabane inimlik ahnus.

Uudisvoo uuendused kergitavad Facebooki lammaste hinda

16.01.18 ... Facebooki uudisvoos tehtavate uuenduste taga võib olla osaliselt lihtne tõdemus, et platvormikasutajad ei jaganud enam reklaamiostjatega piisavalt palju detaile oma isiklikust elust, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Hawaii raketidraama kui "Maailmade sõja" kuuldemängu kaasajastus

15.01.18 ... Planeeti uputav valeinfo on muutnud inimesed ümbritseva maailma suhtes sedavõrd skeptiliseks, et tõsiselt ei võeta isegi ametlikke hoiatusi peagi lähenevast katastroofist, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kui ei meeldi, jäta endale – Walmarti-Amazoni võitlus võtab äärmuslikke vorme

11.01.18 ... Veebikaubandusega konkureerimine on pannud tegema päris poode üha uusi trikke. Nii lubab Walmarti kaubanduskett USA-s klientidel nende aja säästmiseks tagastatavad tooted endale jätta. Pole aga sugugi selge, kui palju sellest kõigest kasu on, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Aeg on tunnistada, et töötamine kahjustab tõesti tervist

10.01.18 ... Vaevalt peab ükski terve mõistusega inimene stressi, depressiooni ja ängistust puhkuseks. Nüüdisaegsete töötavade tõttu on saanud sellest aga karm reaalsus, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port. Paraku ei näita mitte miski, et probleemi saaks lahendada uute tehnoloogiliste lahendustega.

Sõprust 150 euro eest ehk kuidas virtuaalmaailm inimsuhete hinda tõstab

09.01.18 ... Üha rohkem inimeste omavahelisest suhtlusest leiab aset virtuaalmaailmas. See toob omakorda kaasa reaalsete suhete hinna kasvu, Jaapanis tuleb head sõpra matkiva näitleja teenuste eest käia välja juba 150 eurot, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Ühismeediast tõotab saada eneseimetlejatest sotsiopaatide kasvulava

08.01.18 ... Ühismeediast leiab tavalisest suurema tõenäosusega nartsissistlikke sotsiopaate. Paraku ei näita ükski märk, et ühismeediaplatvormid oleks nende tegevuse piiramisest huvitatud, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

iPõlvkond ei oska korralikult pidu panna ja see on probleem

04.01.18 ... Kaasaja noored veedavad oma eakaaslastega koos üha vähem aega ja pidudel käimisest on saanud pigem tüütu kohustus. See tõotab teha neile vanemas eas aga tõsise karuteene, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kas Uberit ootab aasta lõpuks au ja kuulsus või pankrot?

03.01.18 ... Viimane aeg on kihla vedada, kas tehnoloogiasektori kõigi aegade suurima kahjumiga ettevõtet Uber ootab aasta lõpuks pankrot või saab sellest üks ajastu edulugusid, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Moodne 100-aastane peaks mõtlema samale, millele Facebook ja Google

02.01.18 ... Kõigile õnnelikku juubeliaastat soovides on raske vältida fantaasiaid, kuidas ja millele mõtleb üks saja-aastane. Arvatavasti tulevad meelde eluteele jäänud suured sõjad ja kuidas kaotuste ja kannatuste kiuste ollakse endiselt olemas. Tõenäoliselt täis jätkamise vimma, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Telegrammide väljasuremiseni on jäänud Euroopas loetud päevad

20.12.17 ... Juba meedium ise on sõnumiks, teadis meediaanalüütik Marshall McLuhan. Mida võiks arvata seega tõdemusest, et selle aasta lõpus läheb Belgias lendu Euroopa viimane telegramm, küsib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Facebooki töötajaid on tabanud kriitilise sisekaemuse aeg

19.12.17 ... Targemad inimesed jagavad Facebooki töötajaid tabanud süütunde kaheks. Üks on selline, millesse võib uppuda. Teine täidab hinge uue sihiga. Inimkonna nimel lootkem parimat, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Prantsusmaa tahab keelustada koolides nutitelefonide kasutamise

18.12.17 ... Emmanuel Macron lubas presidendivalimiste ajal hoolitseda, et nutitelefonid ei teeks lastele liiga. Nüüd jõudis kätte aeg valijatele antud lubadus teoks teha, teatab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kas jõuluvana peaks eelistama põhjapõtru või vitsaga pakiroboteid?

14.12.17 ... Eesti tänavatel veel suhteliselt harva kohatavatest robotitest on saanud USA-s San Fransisco linnas sedavõrd tavaline nähtus, et need on hakanud tekitama tavainimestes juba teatavat ebamugavust, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Facebookist on saanud head otsustusvõimet ähmastav narkootikum

13.12.17 ... Facebooki algne eesmärk polnud mõjutada maailma valima Donald Trumpe või kaotada selle kasutajate vaimne sõltumatus. Paraku suudab sotsiaalvõrgustik mõjutada aju dopamiinivõrgustikku tänaseks isegi liiga hästi, nendib Facebooki selle alguspäevil arendada aidanud Chamath Palihapitiya, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kui sõnadest jääb väheks, osta endale jõulukingiks emotikon

12.12.17 ... Mõnikord jääb sõnadest väheks. Kui sobivat emotsiooni ei leia isegi olemasolevate emotikonide seast, on võimalus need sümboolse tasu eest osta rahvusvaheliselt standarditeühingult Unicode Consortium, teatab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Krüptorahast on saanud keskkonda saastav investeerimisobjekt

07.12.17 ... Inimlik ahnus muutis krüptoraha käibevahendi asemel investeerimisobjektiks, millest pole kasu muuks, kui investorite spekuleerimisnälja kustutamiseks ja keskkonna saastamiseks, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Surprise Play Doh Pig ehk midagi on internetiga väga valesti

06.12.17 ... Veebist multikaid otsiva pisipere tähelepanu kasutatakse üha sagedamini hoolimatult raha õngitsemiseks, kaupade reklaamiks või mõne haige tüübi sadismi rahuldamiseks, hoiatab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Naudi kaasaja hüvesid täiel rinnal ja telli jõuluvanalt raamat

05.12.17 ... Raamatute lugemist ei piira enam ammu selleks kasutatava valguse hind, vaid lihtlabane ajanappus. Tegevuse kasulikkust arvestades ei teeks aga paha selleks aga aega võtta ja jõuluvanalt mõni hea raamat tellida, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Elon Musk saadab "Space Oddityt" mängiva Tesla Marsi orbiidini

04.12.17 ... Elektriautode kõrval muu hulgas rakettide ehitamisega tegelev Elon Musk lubas saata järgmisel aastal oma uhiuue raketiga Marsi orbiidini järgmise põlvkonna Tesla sportauto. Kirsina tordi peal mängib autos David Bowie kuulus laul "Space Oddity", selgub R2 tehnikakommentaarist.

Pisike telefon võib murda isegi sumojumala

30.11.17 ... Kas oled tundnud nina mobiiltelefonis istuvaid sõpru vaadates viha või kahetsustunnet? Sa ei ole üksi. Möödunud kuul tõmbas noore sumoka telefonilembuse peale vihastamine kriipsu peale jumala staatusesse tõusnud yokozuna karjäärile, märkis R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Veebikaupmees Amazon kütab ostupalaviku toel kasvuhooneid

29.11.17 ... Suurem osa arvutite ja serverite käigus hoidmiseks kulutatavast energiast ei lähe mitte arvutuste tegemisele, vaid nende jahutamiseks. Õnneks on IT-hiidudel paar säravat mõtet, kuidas selle tõttu tekkiva kõige lollimat tüüpi energia – soojusega – siiski midagi kasulikku teha, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Nutiajastu muudab autoparklad elurajoonideks

28.11.17 ... Maailma innovatsioonikeskustes elamine on muutunud kohati sedavõrd kulukaks, et tarkvarainsenerid peavad elama samades autodes, mille jaoks uudseid tarkvaralahendusi välja töötavad, selgub R2 tehnikakommentaarist.

Robot võttis töö ära? Hakka pensionipõlve kindlustamiseks nõudepesijaks!

27.11.17 ... Inimesed ei pruugi hoolimata automatiseerimise uuest lainest ja robotite pealetungist veel niipea töötuks jääda. Seda vähemalt juhul kui nad valmis tegema lihtsalt töid, näiteks nõusid pesema, järeldab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port Google'it juhtinud Eric Scmidti hiljutise mõtiskluse põhjal.

Kurdistav infovoog teeb tasahilju pimedaks

22.11.17 ... Aju plastilisus, tehnika areng ja kiirenev elutempo kuulutab paberraamatute nurka vedelema jätmist ja taskuhäälingute pealtungi. Sisuliselt tähendab aga info nautimise ja mälumise asemel selle õgardlikult kugistamine tasahilju ja vabatahtlikult pimedaks jäämist, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Saksamaa kutsub üles purustama laste järele luuravaid nutikelli

21.11.17 ... Lihtsakoelised, kuid kõikjale jõudvad võrguühendusega seadmed muudavad inimeste privaatsuse rikkumise hõlpsamaks kui kunagi varem. Saksamaa võrgu järelevalve amet kutsub lapsevanemaid üles purustama laste ja õpetajate järgi luuravaid nutikelli, selgub R2 tehnikakommentaarist.

R2 Portaal: Jurvetsoni juhtum kompab üleilmse suuräri taluvuspiire

20.11.17 ... "Hea mees" ja "tõeline mees" pole teada-tuntult kattuvad mõisted. Steve Jurvetsoni lahkumine riskikapitali pakkuvast firmast Draper, Fisher, Jurvetson sunnib aga küsima, millist mehe tüpaaži esindavad sõnad edukas ja loser?

Vaba tahte seab löögi alla juba üks ühismeediasse jäetud infokild

16.11.17 ... Igal mündil on kaks poolt. Vabadust oluliseks pidades ja seda sotsiaalmeedia abil edendades oleme võimaldanud sündida ühtlasi tööriistal, mis pärsib vabadust kõike inimeste psüühika nõrkuseid ekspluateerides erakordse tõhususega, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Vabariiklaste plaanitav maksureform ajas Ränioru paanikasse

15.11.17 ... Vabariiklaste plaan maksustada alustavaid ettevõtteid nende kasvuperioodil ning küsida nende töötajatelt ja rahastajatelt kümneid tuhandeid dollareid on ajanud Ränioru paanikasse. See tekitab küsimuse, kas maksureformist piisab järgmistel valimistel vabariiklaste maine päästmiseks, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Teksti uuriv algoritm ähvardab sõnavabadust ja isikupäraseid e-kirju

14.11.17 ... Inimestel pole oma harjumustest pääsu, vajutades oma sõrmejälje isegi napisõnalistele e-kirjadele. Briti teadlased esitlevad nüüd algoritmi, mis võimaldab tuvastada selle alusel isikuid 95-protsendise täpsusega. Paraku ähvardab see valedesse kätesse sattudes hakata riivama ka inimeste põhivabadusi, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Veebikaupmehed muudavad liitreaalsuse argielu lahutamatuks osaks

13.11.17 ... Käimas on kihlvedu nägemistajusse lisatud tehniliste signaalidega laiendatud reaalsuse edu peale. Hääletatakse rahaga. Võitjad saavad lisaks õiguse esindamisele jagada omavahel kopsakad kasumid või siis mitte ja ajaloo kanalisatsiooni kaovad nii arendusse panustatud raha kui ka renomee, teatab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Vaidlus inimkonna tuleviku üle muutub üha tulisemaks

09.11.17 ... Vaidlus tehisintellekti rolli üle inimkonna edasises arengus muutub tehnika- ja teadusmaailma hiidude vahel üha valjemaks. Tulle lisab hagu tõdemus, et olukorra ainulaadsuse tõttu pole mõtet eelnevatest kogemustest abi otsida, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Ränioru geeniused taasleiutavad Facebooki asemel leivatööstust

08.11.17 ... Ränioru podisev innovatsioonikatel kubiseb jäljendajatest ja kopeerijatest, kelle ainsaks eesmärgiks näib olevat järjekordse Facebooki kallal nikerdamine. Nii pole ehk ime, et mõned Ränioru geeniused on otsustanud vastureaktsioonina pöörata tähelepanu märksa argisematele probleemidele, näiteks ideaalse leivaretsepti leidmisele, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kas Saudi Araabia esimesest robokodanikust sai õige kodanik või hoopis ori?

07.11.17 ... Saudi Araabia andis hiljuti esimese riigina maailmas robotile kodakondsuse. Paraku jäid enne seda vastamata küsimused, mille vastustest sõltub, kas Sophiat võib pidada pigem orjaks kui kodanikuks, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kellest saab uuel sajandil maailma rikkaim inimene?

02.11.17 ... Bill Gatesist on saanud viimase paarikümne aastaga folklooris rikkuse sünonüüm. Internetiajastul peaks rikkusest unistav rahvaluule asendama selle Amazoni rajaja Jeff Bezosi nimega, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kuhu pista hamburgeris juust ehk kuidas Gulliver sotsiaalmeedias seikles

01.11.17 ... Erimeelsus väikeste asjade osas võivad sünnitada ulatuslikke konflikte ja sõdu, teadis juba "Gulliveri reiside" autor Jonathan Swift. Paraku soodustab nüüdisaegne kultuur ja veebiruum tõsiste probleemide lahendamise asemel tühiasjade üle vaidlemist rohkem kui kunagi varem, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Hangi endale tehisintellekti vastu seismiseks parem aju

31.10.17 ... Viimastel aastatel aju-uuringute vallas tehtud edusammud annavad lootust, et parandada annab nii inimeste õppimisvõimet kui ka vaimset võimekust. Tegu võib olla aga faustiliku vahetuskaubaga, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tehisintellekt oskab juba paremini lugeda ja arvutada kui enamik inimesi

30.10.17 ... OECD värske ülevaate kohaselt oskab tehisintellektist paremini lugeda ja arvutada kõigest 11 protsenti arenenud riikide elanikest. Kuigi kõrghariduse kättesaadavuse parandamine võiks inimeste töötuks jäämist aeglustada, ei pruugi see kujutada endas jätkusuutlikku lahendust, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tänaval mobiili kasutamine muudab inimesed vihmaussiks

26.10.17 ... Kui palju vahet on tänaval mobiiltelefoni kasutaval inimesel ja labürindis siugleval vihmaussil? Värske uuringu kohaselt pole erinevus kuigi suur, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Google'i tehisintellekt kuulutab masinjumala peatset sündi

25.10.17 ... Google'i tehisintellekt õppis hiljuti iseseisvalt selgeks ühe kõige keerukama inimeste loodud lauamängu, edestades peajagu kõiki inimestest meistreid. Pannes selle paari teise piiblivärsse kirjutava tehisintellektiga ei pruugi olla kaugel aeg, kui edastame jumalmasinale palveid, saamaks juhiseid, kuidas maises elus paremini hakkama saada, märgib Kristjan Port.

Siiras abi? Kanada luureorganisatsioon pakub tasuta viirusetõrjet

24.10.17 ... Hiljuti raputas maailma teade tuntud viirusetõrjetootja Kaspersky Lab väidetavast seotusest Venemaa luureteenistusega. Seda kummalisem tundub Kanada ühe kõige salajasemaks peetud luureorganisatsiooni värske pakkumine. Pakutav tasuta tarkvara lubab kaitsta arvutit viiruste eest paremini kui miski muu, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Polariseeriv veebiruum muutis 5G eluohtlikuks

23.10.17 ... Kaasajal pole polariseeriva diskussiooni elushoidmiseks palju vaja. Piisab, kui mainida tõendite puudumist ja käimasolevaid uuringuid. Halvimal juhul võib märkimisväärne osa planeedi elanikkonnast seetõttu uue põlvkonna andmesidest, 5G-st lähiaastatel ainult und näha, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Google'i sõsarettevõte asub rajama Toronto külje alla tulevikulinna

19.10.17 ... Milline võiks näha infole ja sensoritele üles ehitatud tulevikulinn? Maailm võib seda õige pea teada saada. Google'i sõsarettevõte Sidewalk Labs sõlmis kokkuleppe Kanadas asuva Toronto linnaga selle kaguosa üles vuntsimiseks. Inimesed ei pruugi aga tarklinnaks valmis olla, nentis R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Turvaviga muutis ühe hoobiga ebaturvaliseks pea kõik WiFi-seadmed

18.10.17 ... Paari päeva eest raputas maailma teade, et laialt kasutatavas turvaprotokollis on viga, mis muutis ühe hoobiga haavatavaks praktiliselt kõik WiFi-seadmed. Nii on inimestel aeg harjuda, et erinevalt pärisloodusest, kus vesi on alati märg, ei tähenda parima turvalisusega lahendus kunagi parimat turvalisust, järeldab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

See tunne, kui saatsid kogemata valele adressaadile piinliku kirja

17.10.17 ... Milline võiks olla kõige kehvem infotehnoloogia põhjustatud tunne? Keset tööd arvuti hangumine? Failide kadumine? Aga kuidas oleks järgmine pärast nupuvajutust saabuv tunne? See on hetk kui oled vajutanud send-nupule ja tabad siis, et saatsid kirja vale(de)le inimes(t)ele.

Saatmata sõnum võib asendada testamenti

16.10.17 ... Siit ilmast lahkunud inimese mustandina salvestatud sõnum või kiri lauasahtlis, mis väljendab lahkunu tegelikku soovi, võib olla testamendina tähtsamgi kui testament. Selle kohaselt võiks Apple kuuluda Google'ile, nagu eelmisel nädalal uudistest lugeda võis.

Kübermaailm vajab süütute kaitsmiseks Genfi konventsiooni

12.10.17 ... Inimkond ja maailma riigid on sõlminud sõja inimlikumaks muutmiseks terve rea erinevaid konventsioone. Kahtlused viirusetõrje tarkvara tootva Kaspersky Labi kübersõjas osalemisest viitavad vajadusele sõlmida kokkulepe ka soovimatult kübersõtta kaasatud arvutite tervise kaitsjate kaitseks, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kasvav mõjuvõim paneb maailma IT-hiiud nõutult kukalt kratsima

11.10.17 ... Inimkonnal puudub kogemus, mis juhtub, kui mõned firmad kasvavad nii suurteks ja keerulisteks, et neis tärkab iseseisev elu, mis tallab elama õppides kohmakalt riikide huvidel. Kindel on aga see, et mäesuuruste kollidega võitlemiseks enda isakonnana õhu ahmimisest lihtsalt ei piisa, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: