R2 Portaal

Masinate ülemvõim võib alata prügikastist

21.03.23 R2 PORTAAL ... New Yorgi tänavatele kaks iseliikuvat prügikasti jätnud teadlased paljastasid, kui varmad on inimesed suhtlema ja aimama neist tegelikult mitte midagi teadva ega arvava roboti soove, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan port.

Vanemate töökultus ajab hauda ja noored vihale

20.03.23 R2 PORTAAL ... Lõuna-Korea näide vihjab, et elu tööga täitmine viib haige ühiskonnani, millest annavad tunnistust nii ülimadal sündivus kui ka kõrge enesetappude määr. Samas paistab, et vihaste noorte hääled on jõudnud viimaks ka riigi poliitikuteni, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Keelemudelite hüppeline areng toob KITT-i teleseriaalist tänavale

16.03.23 R2 PORTAAL ... Muu hulgas legendi staatusesse tõusnud Pontiac Firebird Trans Ami valmistanud General Motors teatas hiljuti, et kavatseb lisada oma uutesse autodesse vestleva tehisintellekti mudeli ChatGTP, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

OpenAI esitles uut murdelist keelemudelit GPT4

15.03.23 R2 PORTAAL ... Ettevõte OpenAI tutvustas uut murdelist tehisintellekti GPT4, mis on oma väärtussüsteeme lõhkuma asunud eelkäijast veelgi loomingulisem ja faktitäpsem. Paraku paistab taas, et sellega inimestele tekitatav lisastress jääb entusiasmilaine varju, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Venemaa sõda näitas kätte erateenustele toetumise kitsaskohad

14.03.23 R2 PORTAAL ... Ehkki erasektori võimekuse jõudmine rahvusriikide tasemele aitab osutada mitmeid teenuseid senisest odavamalt ja tõhusamalt, meenutas Venemaa agressioon maailmale, et ettevõtete põhihuvi seisneb riskide maandamises ja kasumi teenimises, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Populaarne juturobot võib reeta tahtmatult ettevõtete ärisaladusi

13.03.23 R2 PORTAAL ... Nii IT-hiid Amazon kui ka mitmed teised ettevõtted keelasid oma töötajatel laineid lööva juturoboti ChatGPT kasutamise, sest see näib teadvat asju, mida said nende sõnul teada vaid ettevõtte töötajad, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Ühiskondlik surve ajab nutikaid töötegemist simuleerima

09.03.23 R2 PORTAAL ... Kaasaegne kontoritöö eeldab sageli lühiajalist intellektuaalset pingutust, mille käigus sündivad lahendused toovad tööandjale kasu pikemaks ajaks. Kuigi vaimsete ressursside taastamiseks on nutikamaid lahendusi, nõuab ühiskond aga töötajatelt endiselt vahepealsel ajal laua taga istumist, järeldab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Linnastumist leevendavaid kompaktlinnu piirab fantaasiavaesus

08.03.23 R2 PORTAAL ... Vandenõuteoreetikud kõrvale jättes näib Suurbritannia näitel olevat 15-minuti-linna idee populaarne nii poliitikute kui ka linnaelanike seas. Paraku paistab, et nende kavandamisel ei osata veel mõelda tulevikuteenuste peale, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Iseteeninduspoed langevad järjepanu inimliku mugavuse ohvriks

07.03.23 R2 PORTAAL ... Jaekaubanduse vallas kätt proovinud Amazon otsutas sulgeda iga neljanda täielikku iseteeninduskogemust pakkuva poe. Probleemid kimbutavad ka Amazoni kopeerinud kaubaketti Walmarti, näitlikustades, et innovatsiooni omaksvõtt nõuab inimliku mugavuse kindlustamist, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Küberneetika hüppeline areng tõotab täiendada inimesi lisajäsemetega

06.03.23 R2 PORTAAL ... Inimesed õppisid hiljutise teadustöö raames kasutama nende külge aheldatud lisapöialt loetud minutitega. Samas ei tasu aga Teslaboti näitel unustada, et samal ajal õpivad robotid enda koopiate valmistamist, misläbi võib jääda lisajäsemete pakutav eelis üürikeseks, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Juturoboti abil jutluse kirjutanud rabi tabas surmahirm

02.03.23 R2 PORTAAL ... New Yorgis tegutsev rabi kasutas oma iganädalase jutluse koostamiseks vestlevat tehisintellekti ChatGPT. Sõnumi näiline jumalikkus tekitas rabis surmahirmu ja võib tekitada eksistentsiaalseid küsimusi ka teiste usundite järgijates, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Ford hankis patendi autode automaatseks teisaldamiseks

01.03.23 R2 PORTAAL ... Värskelt väljastatud patendist lähtudes võivad leida endale võetud kohustusi eiranud kodanikud end poest naasmise järel olukorrast, kus nende auto on vahepeal iseseisvalt minema sõitnud, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Virtuaalelu suhtekõrb tungib päris maailma

28.02.23 R2 PORTAAL ... Värske USA statistika viitab, et alla 30-aastastest meestest on üle 60 protsendi on vallalised. Samas otsivad aga meeleheitlikult kaaslasi ka naised, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tehisintellekti areng tõotab kõigutada tavapäraseid liigirolle

27.02.23 R2 PORTAAL ... Tehnika arengu tõttu võib peagi oodata, et sotsiaalmeediasse ilmuvad pamfletid inimsoo õigusest teha robotite tööd, millele sarnanevaid trükiseid võis näha enne naiste emantsipatsiooni, ennustab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Neljapäevase töönädala eksperimenti saatis Suurbritannias edu ja menu

23.02.23 R2 PORTAAL ... Pooleaastases katses osalenud 61 ettevõttest 54 kavatsevad vabatahtlikult samas režiimis edasi töötada ja koguda veel kogemusi. Paraku pole veel sugugi selge, kas töötajad ei hakka täiendava vaba päeva arvelt lihtsalt rohkem tööd tegema, nullides selle kasuliku mõju, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Isejuhtivate autode pealetung võib viia riigipiiride tugevdamiseni

22.02.23 R2 PORTAAL ... Suurbritannias kütab täiskasvanute seas kirgi vaidlus, kas riigi teedele peaks lubama isejuhtivad autod, mida kontrollitakse mõnest teisest riigist, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port. Sõltumatu nõukoja esialgne soovitus näeb ette selle selget keelamist.

Energiahinna šokk innustas ettevõtteid serveritega kodusooja tootma

21.02.23 R2 PORTAAL ... Kriisid kipuvad ikka ja jälle kiirendama üleminekut innovaatilisemale ning säästlikumale energeetikale. Nii pole ime, et mitmetes riikides testitakse lahendusi, mis võimaldavadserveri jahutamisel tekkiva soojusega tuba kütta, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Juturoboti sõnaosavus tõotab uinutada inimeste reklaamiresistentuse

20.02.23 R2 PORTAAL ... Kuigi viimase põlvkonna juturobotid ei saa veel ise aru, mida nad täpselt teevad, suudavad mängida need inimeste tajumehhanismidele juba piisavalt hästi, et uinutada inimeste väljakujunenud valvsust reklaamide suhtes, ennustab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

USA usaldas viimaks hävituslennuki juhtimise tehisintellekti hoolde

16.02.23 R2 PORTAAL ... USA õhujõud teatasid nädala alguses tehisintellekti edust hävituslennuki F-16 juhtimisel. Päästikule vajutamises ja lahingkäskluste andmises usaldavad relvajõud siiski veel esialgu inimeste ülimuslikkust, vahendab R2 tehnikakommentaaris Krisjtan Port.

Näilise partnerimere taga laiub steriilne raamatupidamine

15.02.23 R2 PORTAAL ... Suhtluse ja partneri otsimise veebiavarustesse kolimise tõttu sarnaneb armastuse leidmine üha rohkem poodeldes defitsiitse kauba tabamisele. Paraku paistab, et hoolimata sektori miljardite eurodeni ulatuvast käibest muutuvad uue asjastu suhted üha steriilsemaks, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Murrangulisse keelemudelisse imbuvad ettevõtete moraalinormid

14.02.23 R2 PORTAAL ... Hiljutises ajakirjanduslikus eksperimendis keeldus Microsofti otsinguteenus Bing kirjutamast inimesele soovituskirja eetilistel kaalutlustel. Samas pole teada, mida kõike võidakse taoliste piirangutega nii heas kui ka halvas võidakse sellise teenusega põhjustada, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Google'it tõotab kimbutada valentinipäeva nädalal kibe kaotusvalu

13.02.23 R2 PORTAAL ... Kiirkorras avalikkuse ette toodud tehisintellekti tehtud piinliku vea tõttu kukkus Google'i aktsiate väärtus märgatavalt. Võib oodata, et otsingumootori hülgab hulk inimesi ka valentinipäeva nädalal, ennustab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Liikluse sujuvust võiks parandada neljas foorituli

09.02.23 R2 PORTAAL ... USA teadlaste teadustöö vihjab, et liikluse sujuvust parandaks nii isejuhtivate autode liiklusesse lisandumine kui ka valgusfoori neljanda tule lisamine – käsu järgida eesoleva auto käitumist, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Maailma juhtkujud näevad selle tulevikku üdini vastandlikes toonides

08.02.23 R2 PORTAAL ... ÜRO peasekretäri Antonio Guterresi ja USA presidendi Joe Bideni kõnesid sobib kokku võtta Oscar Wilde tõdemusega, et kuigi me elame kõik rentslis, vaatavad tähtede poole vaid meist mõned, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kasvav energianälg kannustab pruuni kullapalavikku

07.02.23 R2 PORTAAL ... Viimase paari aastaga on asunud energiahiiud sõlmima USA-s usinalt eelkokkuleppeid suuremate piimatööstustega. Nõnda paistab, et vanarahvas ilmutas sõnniku ja raha vahele erinevate seoste tõmbamisega harukordset ettenägemisvõimet, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tehisintellekt hiilib vargsi kohtunike töölauale

06.02.23 R2 PORTAAL ... USA-s Columbia osariigis peetud protsessil kasutas kohtunik otsusele jõudmiseks keelemudeli ChatGPT abi. Paraku tõestab juba lihtne näide, et tehisintellektil põhineval süsteemil on praegu inimeste väärtustest suva ja see ei pruugi inimeste püstitatud ülesannet üleüldse mõista, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

OpenAI esitles petturitest tehisintellekte tuvastavat tehisintellekti

02.02.23 R2 PORTAAL ... Ettevõte OpenAI töötas välja tööriista, mis aitab tuvastada eelnevalt välja töötatud keelemudeli ChatGPT loodud tekste. Võib aga oodata, et probleemi lahendamise asemel tekitab see nutikate arvutiprogrammide vastu eelnevast veelgi suuremat umbusku, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

McDonald's loodab tõrjuda noortekampu klassikalise muusika ja wifi-keeluga

01.02.23 R2 PORTAAL ... Noortekampadega hädas olevad Inglismaa kiirsöögikohad loodavad peletada neid õhtuses vööndis klassikalise muusika mängimise ja wifi-ühenduse piiramisega. Pole veel selge, kas idee autorid mõtlesid abinõud disainides ka filmi "Kellavärgiga Apelsin" lõpu peale, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Suurlinnades tühjenevad büroohooned ennustavad ajastu muutust

31.01.23 R2 PORTAAL ... Juba aastavahetuse paiku tehtud analüüs viitas USA büroohoonete tühjenemisele. Laiemaid muutusi ilmestab nüüd Amazoni otsus müüa märkimisväärse kahjumiga jätkuva kasvu ootuses San Fransisco lähistel hangitud maatükk, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tehisintellektil põhinevat töötajaskonda kimbutab inimeste keskpärasus

30.01.23 R2 PORTAAL ... Ehkki tehisintellektist on saanud moesõna ja see tungib mitmete inimekspertide marjamaale, muutub selle koolitamine järjest kulukamaks. Viimane annab lootust, et õppimisvõimelisemad inimesed ei jää ka tulevikus töötuks, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Automatiseerimine räsib USA keskklassi ja kasvatab palgalõhet

26.01.23 R2 PORTAAL ... Palgalõhe kõrgema ja madalama haridusega töötajate vahel on Ameerika Ühendriikide näitel oluliselt kasvanud, nähtub hiljutisest teadustööst. Seejuures saab ebavõrdsuse kasvust selgitada 50–70 protsenti automatiseerimisega, ilmestades ühtlasi, et innovatsiooni asemel on tihti tegu hoopis banaalse kulude kokkuhoiuga, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Sõnasepast tehisintellekti saatev melu läheneb interneti kuldajale

25.01.23 R2 PORTAAL ... Ettevõtte Open AI loodud kõnemudel GPT ja selle peale rajatud rakendused on tekitanud maailmas samasuguse entusiasmilaine, kui eelmise kümnendi alguses interneti enda taasavastamine, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Imperiaalsüsteemi populaarsus ilmestab inimkonna uuendusmeelsust

24.01.23 R2 PORTAAL ... USA-sse saadetud meetersüsteemi etalonide röövimisest möödub peagi 230 aastat. Vahejuhtumi tõttu riigis kehtima jäänud imperiaalsüsteem ilmestab, et progressiivsuse mõõdupuu koosneb suuresti optimismist ja hullumeelsusest, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Näotuvastus aitab tuvastada teistest kuritegelikumaid rotte

23.01.23 R2 PORTAAL ... Ehkki näotuvastustehnoloogiate laiemat rakendamist on hakatud mitmel pool maailmas, sh Euroopa Liidus piirama, üritavad leida ettevõtted tehnoloogiale uudseid rakendusvõimalusi, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Ontlike kodanike suhtlusest õppinud tehisintellekt asus kliente ahistama

19.01.23 R2 PORTAAL ... Kenade inimeste suhtlusest õppinud virtuaalne suhtluspartner Replica hakkas kliente erineval moel seksuaalselt ahistama. Toimunu viitab võimalusele, et tulevikus võivad hakata inimsuhtlusest intiimse igatsuse erinevaid varjundeid tabavad keelemudelid kallutama ka inimeste poliitilisi eelistusi, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Alanud aastal tõotab lahvatada mitu olulist IT-vastasseisu

18.01.23 R2 PORTAAL ... Tehnoloogiaekspertide ennustuste kohaselt saadavad alanud aastat mitmed tehnoloogia valdkonnas tegutsevate titaanide kokkupõrked, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Küberkurjategijate ohvrid võivad jääda korraliku kindlustuskaitseta

17.01.23 R2 PORTAAL ... Tuntud Šveitsi kindlustusettevõtte Zurich Insurance juht Mario Greco hoiatas, et küberkuritegevusest lähtuvad riskid muutuvad kindlustajate jaoks ebamõistlikult suureks. Samas leiavad küberpätid tulude maksimeerimiseks üha uusi strateegiaid, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Hiina elektriautotootja õhutab hinnasõda terves maailmas

16.01.23 R2 PORTAAL ... Hiinlaste elektriautotootja BYD madal väljamüügihind sundis langetama Teslat oma autode hinda paarikümne protsendi võrra. Aeg näitab, kas hinnasõjast võidavad pikas plaanis rohkem tarbijad või keegi teine, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Küberkuritegevuse seletamine valmistab ÜRO-le parajat peavalu

12.01.23 R2 PORTAAL ... Ehkki sõna küberruum mõeldi välja juba 40 aasta eest, jääb enamik inimesi selle sõnasõnalise seletamisega hätta. Nõnda tundub ÜRO katse pakkuda kahe nädalaga seletust küberkuritegevuse mõistele läbikukkumisele määratud üritusena, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Valgevene arendab kleptoparasitismi uudset vormi

11.01.23 R2 PORTAAL ... Valgevene president Aleksandr Lukašenko seadustas jaanuari alguses ebasõbralike riikide intellektuaalomandi varastamise. Samas tuleb maksta varastatud varade kasutamise eest riigile lõivu, mida saab varguse ohver kolme aasta jooksul endale nõutada, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

IT-hiidude koondamislained tõotavad innovatsiooni massideni viia

10.01.23 R2 PORTAAL ... Maailma suuremad tehnoloogiafirmad on viimase poole aasta jooksul koondanud kümneid tuhandeid töötajaid. Pikas plaanis võivad isiklikud tragöödiad aga tervele ühiskonnale kasuks tulla, sest tehnoloogiapõhiste töökohtade arv kasvab eeskätt just IT-välistes valdkondades, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Taani pangaröövide nappus paneb eksperdid muretsema

09.01.23 R2 PORTAAL ... Möödunud aastal ei toimunud Taanis ühtegi pangaröövi. Ehkki seda võib pidada omatte töövõiduks, muretsevad eksperdid, et see viitab kurjategijate kolimisele internetti, kus saab korraldada märksa suurejoonelisemaid petuskeeme, vahendab Kristjan Port.

Linnastumise pidurdamiseks jääb rahasärast vajaka

05.01.23 R2 PORTAAL ... Ehkki Tokyos leidub eluruume veel kümnele miljonile inimesele, jagab linn sellest lahkuvatele noortele peredele paari kuupalga suurust toetust. Linnavõlude mitmekesisusega arvestades ei piisa aga linnastumise pidurdamiseks vaid rahast, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tehisintellekt hiilib programmeerijate ja juristide marjamaale

04.01.23 R2 PORTAAL ... Ehkki parimad praegused arvutiprogrammid on oma võimetelt võrreldavad keskpäraste programmeerijate ja kehvemapoolsete juristidega, oleks lühinägelik arvata, et taolised tööriistad piirduvad vaid inimeste abistamisega, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Inimeste keskendumisvõime langeb kiirenevas tempos

03.01.23 R2 PORTAAL ... Üleilmsed uuringud vihjavad, et vähemalt arvutiga tööd tegevad inimesed suudavad keskenduda ühele tegevusele üha vähemat aega, sageli alla minuti. Paraku ei märka seejuures paljud, kuidas nad uue normaalsuse kinnituseks omakorda teisi segavad, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Videomänguäri näeb täiskasvanutes viljakat kasvupinnast

02.01.23 R2 PORTAAL ... Juba varajasest noorusest saadik ekraani ees videomänge mänginute põlvkond on saanud piisavalt vanaks, et hakata palgatööga raha teenima. Nõnda pole ime, et rahvastikurühma on võtnud kasumiihas sihikule peaaegu kõik suuremad tehnoloogiaettevõtted, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Metaversumi võlu ja valu imbub romaanist päris maailma

28.12.22 R2 PORTAAL ... Ligi 30 aastat pärast ulmeromaani "Lumevaring" avaldamist on hakanud kiirenevas tempos lahustuma piir reaalse ja virtuaalse vahel ning sellest johtuvalt ka seni püsivana paistnud väärtused, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Näotuvastusel põhinevad mustad nimekirjad imbuvad vargsi läänemaailma

22.12.22 R2 PORTAAL ... Laia haardega USA ettevõtja James Dolan otsustas lisada mitmed tema hagejat esindanud juristid musta nimekirja, mis piirab viimastel muu hulgas talle kuuluva kontserdihalli külastamist. Lahendus põhineb näotuvastustehnoloogial, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Ülipopi videomängu Fortnite looja sai ligi 500 miljoni suuruse trahvi

21.12.22 R2 PORTAAL ... USA trahvis ligi 80 miljoni kasutajaga mängu Fortnite valmistajat Epic Gamesi 520 miljoni dollariga. Jääb veel ebaselgeks, kas sellest piisab lapseliku innuga vanemate rahakotti nooliva ettevõtte taltsutamiseks, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Twitteri kasutajaskond soovitas Muskil end tagandada

20.12.22 R2 PORTAAL ... Hiljuti Twitterit juhtima asunud Elon Musk pidi avaliku hääletuse lõppedes nentima, et üle poole sellele vastanud kasutajatest soovib tema lahkumist. Aeg näitab, kas riskiinvestor võtab kasutajate nõu kuulda ka sel korral, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: