24.05.17 TERVIS ... Mis oleks suvi ilma kontserdite või muusikafestivalideta? Teadustoimetus tahab, et vaatajad saaksid elamusi nautida ka pikemalt, niisiis uurisime Tallinna Ülikoolist, kuidas mürtsuvatest festivalidest tervete kõrvadega välja tulla.
22.12.17 TEHNIKA ... Monoterapulbri iga üksik tera on väike monokristall, mis suures paneelis moodustab omaette fotoelemendi ehk miniatuurse päikesepatarei. Tallinna tehnikaülikooli materjaliteadlaste arendatav tehnoloogia on maailmas ainulaadne ja kaitstud mitme patendiga.
24.05.17 LOODUS ... Televaataja saatis „Novaatorile“ küsimuse, kas suurem mari on parem, pidades sealjuures silmas suviseid maasikaid. Esitasime küsimuse kas suuremad maasikad ja tomatid on paremad kui väikesed Eesti maaülikooli emeriitprofessorile Anne Luigele.
24.05.17 UNIVERSUM ... Täna õhtul on eetris selle hooaja viimane "Novaatori" teadussaade. Selle puhul meelitasime kaamera ette Rosetta missiooni juhtivteaduri Matt Taylori, kes tõesti saabki palka kosmoselaeva juhtimise ja komeedil maandumise eest.
10.05.17 TERVIS ... Eelmisel nädalal kirjutas Eesti Päevaleht suhkrumaksust. Muu hulgas mainiti, et sotsiaalministeerium tellis eelnõu suhkrumaksu mõjude kaardistamiseks, kuid ei ole nõus selle tulemusi avaldama. Kuna ERR Novaatori toimetajatele tundus taoline info kinni hoidmine veider, otsustasime teha oma ülevaate teadusuuringutest, mis on maailmas suhkrumaksu kohta tehtud.
10.05.17 NOVAATOR ... 10. mai „Novaator“ oli õige magus. Kas teadsite, et näiteks ketšup on üks magusamaid toiduaineid ning et suhkrut leidub ohtrasti ka leivas? ERRi teadustoimetajad tundsid huvi, kui palju on maailmas uuritud suhkrumaksu mõju ning ühtlasi rahuldasid oma uudishimu – kui palju lisasuhkrut sisaldavad toiduained, mida me tavaliselt soolase toiduna sööme?
10.05.17 NOVAATOR ... Tartu ülikooli kirjandusteadlane on kirjutanud doktoritöö, mis uurib Eesti ulmekirjanduse žanreid ja nende poeetikat. Töö peamine eesmärk ongi analüüsida vastava kirjanduse nii põhi- kui ka alamžanreid.
10.05.17 LUGEJA KÜSIB ... Televaataja Rene küsis ERR Novaatorilt, kui joosta maratoni maakera pöörlemisele vastupidises suunas, kas siis jõuab finišisse kiiremini kui joosta pöörlemisega samas suunas?
26.04.17 NOVAATOR ... Inimestel on taimedega kohati rohkem ühist kui arvata oskame. Üht Novaatori vaatajat huvitas, kas ka taimed haigestuvad vähki.
26.04.17 TEHNIKA ... Tallinna laulukaar on suure suvise peo ootuses, ehkki kaare tervis jätab soovida. Õnneks on Tallinna tehnikaülikooli teadlased pidevalt hoidnud laulukaarel kätt pulsil ning teadusuuringute tulemusena on laulukaarel õige pea oodata noorenduskuuri.
26.04.17 ÜHISKOND ... Hiljutistest Estonian Business Schooli (EBS) magistritööst välja kasvanud uuringust selgub, et kuigi Eesti ettevõtete juhtkondades ei hinnata mitmekesisust, peetakse naisjuhte ometi väga headeks otsustajateks just kriisihetkedel. Eesti ettevõtete juhtkondades on vaid 14 protsenti naisi, mis jääb oluliselt alla Euroopa keskmisele. Miks see nii on?
19.04.17 NOVAATOR ... Eesti keele instituudi peakeelekorraldaja Peeter Pällu sõnul sellele küsimusele vist täpselt vastata ei saagi, kuna me ei tea ka seda, millal täpselt inimesed omavahel kõnelema hakkasid.
12.04.17 TEHNIKA ... Siiani pole suudetud põlevkivist välja imeda kuigi palju rohkemat kui põlevkiviõli. Tööstus aga soovib enamat. Siin tuleb appi Tallinna tehnikaülikooli uus tööstuskeemia labor. Nad proovivad, kas oskavad haisvast kraamist võluda välja kasulikke kemikaale, näiteks teha banaanilõhna.
12.04.17 NOVAATOR ... Sel nädalal alustame tele-ekraanil mutanttomati eksperimendiga, viime vaatajad mõttes Eesti tulevikumetsa ja uurime, kas põlevkivist saaks toota banaani lõhna.
12.04.17 LOODUS ... Nõukogude ajal levis kuulujutt, et kui tomatitesse süstida uriini, siis lähevad need punaseks. Teadussaate "Novaator" vaataja küsis meie käest, kas see ka päriselus toimib. Küsisime seda akadeemiku ja Eesti maaülikooli taimefüsioloogia professori Ülo Niinemetsa käest.
05.04.17 TERVIS ... Iga kahe aasta tagant küsitlevad Tallinna ülikooli (TLÜ) rahvastikuteadlased enam kui 6000 üle 50-aastast eesti elanikku. SHARE nime kandev eakateuuring tunneb praegu käimas olevas küsitluslaines huvi inimese lapsepõlve, töö ja lähisuhete vastu. Koos teiste riikide teadlastega otsitakse vastust küsimusele, miks pole Eestis kasvanud tervena elatud aastate arv. Kuid lahendamist vajab ka hoolduse ja digitehnoloogiatega toimet tulemise küsimus.
05.04.17 NOVAATOR ... Hooaja vahetumisega vahetavad inimesed ka spordialasid, talvised alad asendatakse suvisemate tegevustega. Novaatori vaataja soovis teada, kas on selliseid alasid, mida ei tasu harrastada, kuna need töötavad teineteisele vastu, pärsivad kummagi tegevuse jaoks vajalike lihaste arengut – näiteks jalgrattasõit ja suusatamine.
05.04.17 NOVAATOR ... Lihasroboti loomise üks probleeme oli siiani selle tootmise ebastabiilsus – kord sai materjal liiga paks, kord liiga õhuke, kord pressiti see liiga kokku, nii et tekkis lühis. Tartu ülikooli teadlased mõtlesid aga välja lahenduse, kuidas vajalikud koostisosad tikkimisraamile pingutatud klaasriidele pihustada.
05.04.17 NOVAATOR ... „Novaatori“ selle nädala saates on juttu rahvusvahelisest vananemise uuringust SHARE ja lihasrobotist, mida võiks tulevikus kasutada näiteks päästetöödel või spioonirobotitena.
29.03.17 NOVAATOR ... Märtsi viimases saates uurisime nähtusi ja avastusi, mis on mõõdult pisikesed, kuid mõjult suured: need olid grafeeni ning halogeenside kasutusvõimalustest. Samuti olime tunnistajaks tähtede sünnile ning saime Tartu füüsikutelt teada kurva tõe: inimene ei jääks vabalangevas liftis ellu, isegi kui kasutada üht teatud nippi.
29.03.17 NOVAATOR ... Liftid pole inimajaloo mõistes kuigi uus nähtus, inimesed on lifte kasutanud aastatuhandeid. Küll aga on üsna uus see seade, mis takistab lifti kontrollimatult sügavikku langemist ja hiljuti oli selle seadme tähtpäev: 160 aastat tagasi võeti kasutusele Ameerika leiduri Elisha Otise mehhanism, mis ei lase liftil näiteks trosside katkemise korral alla kukkuda.
29.03.17 LOODUS ... Tallinna tehnikaülikooli orgaanilise keemia laboris käivad katsed, milles uuritakse halogeensidet. Just selle abil loodetakse tulevikus luua kõrgtehnoloogilisi materjale ja ravimeid.
29.03.17 NOVAATOR ... Tartu ülikooli füüsikud avaldasid järjekordse töö õhukese süsinikukihi ehk grafeeni tulevaste kasutusvõimaluste kohta. Ei pruugi minna rohkem kui mõni aasta, mil meist igaühe mobiiltelefonis on sensor, mis aitab välisõhu reostatust mõõta ning puhtama õhuga liiklemisteid valida.
23.03.17 TERVIS ... Meeste spermakvaliteedi ja spermid arvukuse hindamine võib muutuda lähiaastatel oluliselt lihtsamaks. Uus nutitelefonil ja 3D-prinditaval liidesel põhinev seade tõestab, et kulukaid analüüse saab teha kodus 98 protsendini küündiva täpsusega.
22.03.17 LOODUS ... Eesti maaülikooli veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi dotsendi Piret Kalmuse sõnul mõjutab kellaaja muutmine eelkõige neid loomi, kelle argirutiin sõltub inimesest enim.
22.03.17 ÜHISKOND ... Eesti elanike väärtused on viimase 12 aasta jooksul jäänud üldjoontes samaks, kuid just viimastel aastatel on märgata mitut olulist muutust, mis seotud riigi julgeoleku ja rahuga maailmas.
15.03.17 NOVAATOR ... Märtsi keskpaiga „Novaatori“ teadusuudiste saates tutvustasime Tartu ülikooli meediauurijate töö viljana valminud tarbijakäitumise raamatut. Saate põhifookus langes sel korral aga naftareostuse seirele ja koristamisele.
15.03.17 NOVAATOR ... Info vabam liikumine on tarbijatele andnud suurema võimu, kuid teisalt aitab ka turundajatel ja tootjatel tarbijate eraellu tungida.
15.03.17 KESKKOND ... Kui naftareostus tekib, siis suurema tõenäosusega laevateedel ning just talvistes oludes. Suuri naftalaike seiratakse praegu satelliitidelt ja lennukitelt, kuid kuna need andmed jõuavad kohale pika ajalõtkuga, ei pruugi naftareostust piisavalt kiiresti avastada. Lisaks pole jääaluseid või väiksemaid reostusi nõnda üldse näha.
14.03.17 TEHNIKA ... Tavalisest diivanipadjast leitav vaht võib pärast naftalembese ainega katmist imada endasse selle enda massist kuni 90 korda rohkem naftat. Sama käsna saab kasutada sadu kordi, mis võiks muuta naftareostuste tõrjumist senisest odavamaks ja lihtsamaks.
08.03.17 NOVAATOR ... Naistepäeval eetris olnud "Novaatori" teadusuudistes jätsime soouuringud kõrvale ning piilusime hoopis fundamentaalfüüsika maailma, saime üllatusliku teadmise Kunda tsemenditolmu mõju kohta samblikele ning saate lõpus ka vastuse küsimusele, miks mõne keedumuna koor tuleb kergesti lahti, teise oma aga üldse mitte.
08.03.17 NOVAATOR ... Eesti maaülikooli toiduteaduse ja toiduainete tehnoloogia osakonna dotsendi Ivi Jõudu sõnul saab munade koorimist hõlbustada mitmel viisil.
08.03.17 LOODUS ... Tartu ülikooli ökoloogid Ave Suija ja Jaan Liira uurisid seda, kuidas sambliku populatsioonid Kunda metsades vahelduvad. Just aluseline tsemenditolm on stressoriks, mis mõjutab lokaalset liikide dünaamikat. Sarnaseid mustreid leidub mujalgi.
08.03.17 LOODUS ... Keemilise ja bioloogilise füüsika instituudi (KBFI) füüsikud panevad kerakujulise süsinikumolekuli sisse lõksu teiste ainete molekule, et siis täpsemalt uurida ainete omadusi, mis võiksid kunagi jõuda näiteks materjaliteaduse kaudu meie igapäevakasutusse.
03.03.17 TEHNIKA ... Ameerika teadlasrühm on leidnud võimaluse mahutada ühte grammi pärilikkusainesse enam kui 200 000 arvuti kõvaketta jagu informatsiooni. Terve maailma andmed andmed mahuksid salvestusmeediumina DNA-d kasutades auto pagasiruumi.
03.03.17 TEHNIKA ... Tavalisel mänguarvutil jooksev arvutiprogramm suudab seljatada piiramata panustega mees-mehe vastu toimuvas pokkerimängus järjepidevalt vilunud pokkeriässi. Saavutus kuulutab tehisintellekti võidukäiku mängudes, kus pole kogu lahenduseks tarvilik informatsioon teada.
01.03.17 KESKKOND ... Hiljuti Eesti maaülikoolis doktoritööd kaitsnud Meelis Tederi sõnul pole metsandus eriti innovatiivne ehk uuenduslik valdkond. Pigem toimub uuendus puidutöötlemises või nendes valdkondades, mis valmistavad seadmeid, olgu need siis metsanduse või puidutöötlemise tarbeks.
23.02.17 TERVIS ... Kümme Tartu kooli on koos Tartu ülikooli liikumislaboriga kaasa tegemas Liikuma Kutsuva Kooli programmi. Kes mäletab kooliajast seda, et koridoris jooksmine on keelatud, on meeldivalt üllatunud, nähes kuidas praegu lapsi vahetundides jooksma, tantsima või suisa turnima meelitatakse.
22.02.17 NOVAATOR ... Mimikri on midagi enamat kui lihtsalt mõne liigi sarnanemine teisele liigile ja tekitab mõnikord segadust ka liigikaaslaste endi vahel. Semiootik Timo Maran avaldas kirjastuses Springer raamatu “Mimicry and meaning”, kus vaatleb mimikrit muuhulgas nii erinevate liikide vahelise ökoloogilise suhtena, kui ka märgisuhet jäljendaja, jäljendatava ja eksitatud looma vahel.
15.02.17 TEHNIKA ... Universum on olemuslikult ebastabiilne ja lõpliku elueaga, järeldavad teistele elementaarosakestele massi andva Higgsi bosoni omadusi uurinud füüsikud. Selle asemele tekkivas maailmakõiksuses kehtivad füüsikaseadused tõenäoliselt mõistuslikku elu ei toeta.
15.02.17 NOVAATOR ... "Novaatori" kolmas saade keskendus füüsikale, mille alusuuringud annavad aimu meie universumi ebastabiilsusest.
15.02.17 NOVAATOR ... Kuigi pole selge kas ja kuidas maailm lõpu saab, siis meie universumi uurimise käigus töötatakse välja tehnoloogiaid, millest on kasu ühiskonnale laiemalt – sõna otseses mõttes käega katsutavaim tulemus on meie nutitelefonide puutetundlikud ekraanid.
08.02.17 NOVAATOR ... Selle nädala Novaatori teadusuudiste saates vaadati eesti arheoloogide tööd mitme nurga alt.