Uudised

Oliver Laas: ChatGPT eetilisest kasutamisest koolides

22.03.23 ARVAMUS ... Kui eesmärk on ChatGPT ja teiste sarnaste juturobotite eetiline õppetöösse kaasamine, siis peaks sellega kaasnema ka asjakohase allikakriitika väljaarendamine kasutajate seas, arutleb Oliver Laas Vikerraadio päevakommentaaris.

Noorsootöötajal aitab läbi lüüa noorte väärtuste mõistmine

22.03.23 HARIDUS ... Kuigi erinevates valdkonnapoliitikates, näiteks noorsoo- ja sotsiaaltöös ning hariduses räägitakse noortesõbralikkusest ja noortekeskset lähenemisest omajagu, pole Eestis noortekesksust üheselt mõtestatud.

Asteroidilt leiti vitamiini

22.03.23 UNIVERSUM ... Jaapani teadlased, kes on uurinud asteroid Ryugult Maale toodud proove, annavad teada, et sel väikesel taevakehal leiduvate orgaaniliste ühendite seas tuleb ette mõni sellinegi, mida pigem võiks olla ootuspärane leida mõne maise elusolendi seest.

Uuring: Nord Streami plahvatused mürgitasid mereelustikku vähemalt kuu

21.03.23 KESKKOND ... Möödunud aastal gaasijuhtmete Nord Stream 1 ja 2 juures toimunud plahvatuste mõjul paiskus vette piisavalt palju setteid, et nendes leidunud mürkained kahjustasid ümbruskonna mereelustikku vähemalt kuu, vihjab hiljutine eelretsenseerimata uuring.

Eesti püsib meeste ja naiste oodatava eluea lõhe poolest Euroopa tipus

21.03.23 TERVIS ... Kuigi Eesti elanike oodatav eluiga kasvas enne koroona-aastaid jõudsalt ja ületab lõunanaabrite oma, elavad Eesti naised meestest keskmiselt ligi üheksa aastat kauem. Euroopas on käärid suuremad vaid Lätis ja Leedus, selgub Eurostati andmetest.

Trilobiitidel oli vastseeas viis silma

21.03.23 LOODUS ... Eelajaloolistel mereelukatel trilobiitidel oli silmi tõenäoliselt rohkemgi kui kaks, vähemalt vastsestaadiumis. Nii väidavad kaks teadlast, kes on tõendust leidnud suurest juba olemasolevate teadusuuringute hulgast.

Uus keelemudel GPT4 heietab nagu pime Homeros

20.03.23 TEHNIKA ... Ettevõte OpenAI esitles möödunud nädalal oma keelemudelite sugupuu värskemat võsu nimega GPT4. Esialgu pääsevad uut mudelit kasutama üksikud suurettevõtted ja ülejäänutel tuleb seista ootenimekirjas. Kuigi uus mudel on kuulsast ChatGPT-st veel võimekam ja suudab töödelda ka pilti, ei tule see hästi toime rangeid reegleid eeldavate ülesannetega.

Ilmus 15 000 aastat kattev Eesti alade tumeda elurikkuse ajalugu

20.03.23 LOODUS ... Kliimamuutusega seoses on hea teada, kuidas ökosüsteemid varem sarnastes tingimustes käitunud on. Nii sukeldusidki Tartu ülikooli teadlased Eesti alade minevikku ja koostasid ülevaate siinse taimemaailma elurikkusest viimase 15 000 aasta jooksul.

Hirm ja jälestus ajavad mao happeliseks

20.03.23 PSÜÜHIKA ... Mõnikord ajab tugev viha või tigedus mõnel lausa sapi keema.

Kiirelt pöörlev asteroid paiskab kive ilmaruumi

20.03.23 UNIVERSUM ... Asteroid Didymos, mille juures toimetas möödunud sügisel NASA kosmoseaparaat DART, pöörleb oma telje ümber sedavõrd kiiresti, et paiskab suure hooga lausa kive kosmosse.

Mürkaineteta toidu tagab puhas loomasööt

17.03.23 LOODUS ... Kodulooma kehasse võib taimse sööda kaudu sattuda erinevaid mürgiseid aineid. Kuigi enamik neist väljub uriiniga või seedekulglast, pole välistatud ka nende jõudmine looma kudede kaudu inimese toidulauale. Eesti Maaülikooli teadlase sõnul jäävad kõik sellised ained kohalikus toidus vähemalt praegu ohutult alla piirnormi, aga muret võiks tunda lüpsirekordite pärast.

Video: paneelarutelu "Kõrgharidus tasuliseks?!"

17.03.23 HARIDUS ... Reedel kell 13 algab Tallinna Ülikoolis paneelarutelu teemal "Kõrgharidus tasuliseks?!", et lahata Eesti kõrghariduse tulevikku. Ülekannet saab jälgida ka Novaatori vahendusel.

Eesti fosforiidi tulevik sõltub üksikasjadest

17.03.23 KESKKOND ... Kaevandustehnoloogiate arengu ja maailma muutunud vajaduste tõttu on hakanud Eesti fosforiidi vastu uuesti huvi tundma nii riik kui ka eraettevõtted. Senised uuringud vihjavad, et fosforiidi ja selles leiduvate haruldaste metallide kaevandamise kasumlikkus sõltub mitmetest üksikasjadest ning eeskätt tuleks näha fosforiidis väetiseallikat.

Hambaarst: toitumisest enam mõjutab suuhügieeni veipimine

17.03.23 TERVIS ... Soome meedias levis hiljaaegu uudis, et kaerajook lõhub hambaid kõrgema suhkrusisalduse tõttu rohkem kui tavaline piim. Hambaarst Maria Toompere sõnul ei kahjusta aga kaerajook hambaid nii palju, et selle tarvitamisest loobuma peaks. Küll aga võib salakaval olla e-sigaret.

Tirtsukesel on hämmastavalt mahukas genoom

17.03.23 LOODUS ... Putukad on pisikesed mutukad, aga tuleb välja, et mõnel neist on geene rohkem kui hobuselgi.

Biofüüsikud loodavad südamerakkude segadusse ajamisega haigusi ennetada

16.03.23 TERVIS ... Laborihiirelt võetud südamega tehtavad katsed võivad anda aimu, kuidas vältida südamelihase rakkude surma, ja aidata mõista rakkude jõujaamade käitumist kehalise pingutuse ajal. Kuigi konkreetsete ravimeetodite loomisest ollakse kaugel, kiirendab Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste töö inimese füsioloogia põhitõdede tundmaõppimist.

Ahju aetav ligniin tõotab keemiatööstuses naftat asendada

16.03.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Puidule selle jäikuse andva ligniini väärindamist on peetud aastaid sedavõrd keeruliseks, et see rändab praegu suuresti põletuskatlatesse. Uute tehnoloogiate abil võib see pakkuda aga lähteainet paljude naftast saadavate kemikaalide tootmiseks.

Grafeen on osutunud tõhusaks katalüsaatoriks

16.03.23 TEHNIKA ... Grafeen on eriskummaline materjal, mis kujutab endast ainult ühe aatomikihi paksust süsinikukilet.

Lugeja küsib: miks on kaitseväelaste laubal märklaud?

15.03.23 TEHNIKA ... Tähelepanelikud kodanikud on märganud, et kaitseväe mütsidele on paigutatud märklaua sarnane detail. See võib näida ebaloogilise ja kaitseväelaste eriala arvestades vastunäidustatud elemendina. On ju tegemist inimestega, kelle ametiga seotud riskide hulka kuulub see, et sajad või isegi tuhanded inimesed võivad igati seaduslikult püüda neid tappa. Milleks anda vaenlasele suurepärane võimalus Eesti teenistuja kirbule võtta?

Eesti laste kõne arengut pärsib vanemate kesine sõnavara ja käsutamine

15.03.23 HARIDUS ... Hiljuti kaitstud doktoritööst selgus, et lapsevanema ja lapse vahelises argivestluses räägib üldjuhul rohkem lapsevanem, kelle kõne hulk ületab ühes vestluses lapse oma ligi poole võrra. Lapse kõne seisukohast ei ole oluline siiski mitte niivõrd lapsevanema jutukus, vaid see, kui rikast keelt vanem lapsega vesteldes kasutab.

Akude isetühjenemise taga võib olla tavaline kleeplint

15.03.23 TEHNIKA ... Kaasaegsete elektroonikaseadmete, nagu nutitelefonide ja sülearvutite, akud kipuvad tühjenema isegi siis, kui keegi neid ei kasuta. Kanada töörühma egiidi alla tegutseva Eesti teadlase osalusel valminud uuring osutab nüüd, et selle juures mängib olulist rolli akudes leiduv teip.

Uuring: unevaegus kärbib vaktsiini kaitsevõimet

15.03.23 TERVIS ... Kes magab öösiti alla kuue tunni, ei saa enamasti vaktsiinilt loodetud kaitset, osutab rahvusvaheline uuring. Näiteks jääb koroonavaktsiini saamise järel tekkivate antikehade hulk sama tagasihoidlikuks, kui näeb tavaliselt inimestel, kelle vaktsineerimisest on möödas kaks kuud. Eriti selgelt mõjutab vähene uni noori mehi.

John Stanturf: kliimatark metsandus aitab säästvalt kliimamuutusega võidelda

15.03.23 ARVAMUS ... Avalikkuses tihti kohatava arusaama kohaselt peaksime kliima ja bioloogilise mitmekesisuse huvides metsad rahule jätma. Kliimatark metsandus pooldab aga sobivate tingimuste korral metsa aktiivset majandamist, leiab Eesti Maaülikooli külalisprofessor John A. Stanturf.

Keerutavad ahvid muudavad meelega teadvusseisundit

15.03.23 PSÜÜHIKA ... Ahvide maailmas toimub asju, mis võivad tunduda päris pöörased.

Masintõlke abil saab nüüd teksti tõlkida ka võru või liivi keelde

14.03.23 TEHNIKA ... Tartu Ülikooli masintõlkemootori abil saab nüüd tõlkida 23 soome-ugri keelt. Enamik neist keeltest lisati avalikku tõlkemootorisse esimest korda. Teadlaste sõnul aitab see kaasa keelte säilimisele.

Kus metsa raiutakse, jääb vihma vähemaks

14.03.23 KESKKOND ... Maakera troopika-aladel jääb seal, kus raiutakse palju metsa, vihma vähemaks.

Keeleteadlane: eesti keel on lustimiseks piisavalt elujõuline

14.03.23 ÜHISKOND ... Emakeelepäev tähendab Eestis eeskätt eesti keele päeva, mil räägitakse palju õigekirjareeglitest. Väliseesti juurtega Tartu Ülikooli psühholingvistika kaasprofessori Virve-Anneli Vihmani sõnul võib õigekirjale osaks saada liigagi suur tähelepanu. Samuti julgustab ta noori nende keelekasutuse pärast vähem hukka mõistma.

Pane oma teadmised proovile Novaatori keeleviktoriinis

14.03.23 KULTUUR ... Kui tähelepanelikult oled sina viimase aasta jooksul keelega seotud uudiseid jälginud? Pane oma mälu ja loogiline mõtlemine proovile Novaatori viktoriinis!

Ajaloolane: nälja ajal niitis surm ühtviisi nii pere- kui ka sulasrahvast

13.03.23 AJALUGU ... Liivimaa kubermangus 1844. aastal vihma ja 1845. aastal põua tõttu ikaldunud saagid tõid kaasa ulatusliku näljahäda. Näljast põhjustatud suremuse kasvu soodustasid talurahva kohustused mõisa ees ja puudulikud poliitilised valikud, andes pikemas vaates hoogu talupoegade iseseisvumisele, selgub hiljutisest uurimusest.

Auli ja teisi merelinde ohustab kaaspüük

13.03.23 LOODUS ... Koos kalaga püüab inimene võrku ka ette jäänud veelinde. Aasta linnu auli ja paljude teiste Läänemere lindude arvukus on seetõttu ohus. Nimelt hukkub kaaspüügis mitu korda rohkem linde, kui neid loomulikult aastas surma saaks.

Doktoritöö: Eesti maaelu on veel võimalik väiketootjatega päästa

13.03.23 ÜHISKOND ... Viimase 20 aasta jooksul on koondunud Eesti põllumajandusmaa väikese ringi suurtootjate kätte. Kuigi Šotimaa eeskujul on Euroopast teada ka halvem näide, hoiatab Eesti Maaülikooli hiljuti kaitstud doktoritöö riigi tegevusetuse eest. Abi oleks näiteks maapanga loomisest ja alustavate tootjate eelistamisest põllumaaturul.

Rändlind taastab puhkehetkel immuunsüsteemi

13.03.23 LOODUS ... Rändlinnud tulevad peagi robinal lõunast tagasi. Teekond on pikk ja aeg-ajalt tuleb ka puhata.

Mõnisada lisasammu päevas kahandab eakatel südamehaiguse riski

12.03.23 TERVIS ... Ameerika teadlaste uuringu järgi piisab eakamatel inimestel astuda vaid mõnisada lisasammu päevas, et südame-veresoonkonna tervis tugevneks.

Professor: Legionella on ohtlik raske immuunpuudulikkuse korral

10.03.23 TERVIS ... Reedel leidis terviseamet kolmandast Tartu asutusest rohkem Legionella bakterit, kui seal olla tohiks. Tartu Ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia professori Irja Lutsari sõnul võiksid olla ettevaalikumad eeskätt sügava immuunpuudulikkusega inimesed ja lähikümnenditel võib legionelloosi juhtude arv Eestis kasvada.

Ühe vanemaga hiirepojad meelitavad uue viljatusraviga

10.03.23 TEHNIKA ... Veel avaldamata uuringus näitas Jaapani teadlasrühm, et isashiirte rakkudest on võimalik teha munarakke. Kui selline munarakk viljastada ja siirata emashiire üsasse, võiks sellest areneda pealtnäha hea tervisega järglane. Tegu on siiski alles meetodi esmase toimivuse tõestusega ja katsed inimrakkudega on veel kauge tulevik.

Ühismeediast hoidujatel paraneb tervis

10.03.23 TERVIS ... Ühismeedia pakub põnevat ajaviidet ja kasulikke teabekilde, kuid tekitab ka sõltuvust ja käib isegi tervisele. Ühismeedia negatiivsete külgede leevendamiseks saame aga me igaüks ise ka midagi ära teha: veedame ta seltsis lihtsalt vähem aega.

Eesti naised ahju tagant välja kihutanud õiguslased vajusid unustusehõlma

09.03.23 AJALUGU ... Vabamus saab näha uut näitust "Välja ahju tagant!", mis annab ülevaate Eesti naisliikumiste 150-aastasest ajaloost.

Väike bakter muudab Eesti tööstusjäätmed rõivaste lähteaineks

09.03.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Eesti teadlased uurivad baktereid, mis suudavad toota gaasistatud jäätmetest erinevaid kasulikke ühendeid, millest saab omakorda valmistada rõivaid ja teisigi argielus tarvilikke tooteid.

Supermaakera paiskaks Maa tähtedevahelisse ruumi

09.03.23 UNIVERSUM ... Meie Päikesesüsteem oma kaheksa planeedi ja paljude väiksemate taevakehadega võib oma stabiilsuse kergesti kaotada, kui Marsi ja Jupiteri orbiidi vahel tiirutaks ümber Päikese veel üks keskmise suurusega planeet.

Amfiibrobotid aitavad aimu saada veealusest elust

08.03.23 TEHNIKA ... Suur osa Maa pinnast on kaetud veega ja selle sügavuste uurimine kujutab parajat väljakutset. Hiljuti Tallinna Tehnikaülikoolis kraadi kaitsnud Roza Gkliva uuris ja katsetas oma töö raames, milliseid võimalusi pakuvad selleks nii maal kui ka veel liikuda suutvad autonoomsed ja kaugjuhitavad robotid.

Ajalooliselt on naine olnud Eesti ühiskonnas mehega samal pulgal

08.03.23 AJALUGU ... Naise roll on Eesti ajaloos palju muutunud. Enne kristluse tulekut oli siinsetel naistel võrreldes muu maailmaga tunduvalt rohkem õigusi.

Uuring: energiajooke joovatel noortel esineb rohkem terviseprobleeme

08.03.23 TERVIS ... Hiljuti Soomes ilmunud uuringu kohaselt esineb energiajooke tarbivatel noortel rohkem terviseprobleeme, kui nendest hoiduvatel eakaaslastel. Ehkki energiajoogid ei pruugi soodustada sõltuvuste teket, võib arstide sõnul kurnata noorte organismi magamatus.

Webbi teleskoobi galaktikasära võib heita valgust tumeaine olemusele

08.03.23 UNIVERSUM ... Mitmed universumi esimesed galaktikad osutusid James Webbi kosmoseteleskoobiga tehtud vaatluste põhjal oodatust eredamaks ja kogumaks. Kui saadud tulemused ajahambale ja täiendavale kontrollile vastu peavad, võib anda need Eesti teadlaste sõnul aimu, milline näeb välja vähemalt osa seni tabamatuks jäänud tumeainest.

Tiivulised mutukad naudivad linnaelu eeliseid

08.03.23 LOODUS ... Linnas keeb elu, ja mitte ainult inimeste elu, vaid ka putukate ja ämblike oma. Austria teadlased on nüüd lähemalt välja selgitanud, milline vahe on lülijalgsete elul linnas ja maal.

Uudne Eesti teadlaste meetod tõi välja HPV-vaktsiini kasulikkuse

08.03.23 TERVIS ... Eestis sureb keskmiselt üks naine nädalas emakakaelavähki. Nende hulgas on ligi pooled parimas elujõus naised, kellel peaks elada olema veel 20–30 aastat. Samas on arstide ja teadlaste sõnul emakakaelavähk üks neist vähkidest, mida saab ennetada.

Eesti inimeste prügisorteerimise kultuur jätab soovida

07.03.23 KESKKOND ... Üle 90 protsendi prügikonteineritest sisaldab jäätmeid, mis seal tegelikult ei tohiks olla. See omakorda muudab jäätmete taaskasutamise kalliks ja tülikaks.

Mahlapressjääk võib asendada kunstlikud säilitusained

07.03.23 LOODUS ... Praegu lisatakse lihatoodetesse nende värskuse säilitamiseks sünteetilisi lisaaineid, samas kui mahlatööstuses tekib tonnide kaupa pealtnäha kasutuid, kuid tegelikult väärtuslikke antioksüdante sisaldavaid pressjääke. Eesti Maaülikooli teadlased lahendavad nüüd kaks muret ühe hoobiga. Nimelt väärindavad nad mahlapressimise jääke looduslikeks lisaaineteks.

Linna parim õhupuhasti koosneb mitmest puuliigist

07.03.23 KESKKOND ... Üldiselt puhastavad okaspuud õhku lehtpuudest paremini. Samas võivad just laialehised puud püüda paremini osakestega seotud õhusaastet. Ühtlasi osutab Göteborgi Ülikooli teadlaste uus uuring, et linnaruumi tasuks puid valida just sealkandis tekkiva saastetüübi põhjal.

Teoloog: kristliku poliitika võimatust näitab nõue armastada ka Putinit

07.03.23 ÜHISKOND ... Taani filosoof ja kirjanik Søren Kierkegaard eristas kolme olemisviisi: esteetilist, eetilist ja religioosset. Inimene peaks püüdlema viimase poole, ka poliitikas ja ühiskonnaelus. See aga eeldab ennastsalgavat tegutsemist ja oma vaenlase radikaalset armastamist, märgib Igor Ahmedov, Tartu Ülikooli usuteaduskonna doktorant.

Satelliidid sodivad kosmoseteleskoobi pilte

07.03.23 UNIVERSUM ... Maa ümber tiirutavad satelliidid segavad kosmoseteleskoop Hubble'il kaugemat kosmost vaadelda. Rahvusvaheline teadlasrühm püüab ajakirjas Nature Astronomy probleemile suuremat tähelepanu tõmmata.

Lugeja küsib

Sul on põletav teadust puudutav küsimus või on sul ettepanek mõne teema sügavamaks kajastamiseks? Klõpsa selle edastamiseks allolevale nupule.

teadusuudiste kokkuvõte

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: