Uudised

Teadlased andsid ühispöördumise valitsusele üle

21.05.19 ... Teadlaste, ettevõtjate ja tudengite organisatsioonide esindajad andsid Vihulas riigi eelarvestrateegiat arutavale valitsusele üle ühispöördumise, millega tuletavad valitsusliikmetele meelde detsembris sõlmitud teaduslepet.

Teadlased mõõdavad Ida-Virumaal põlevkivi saasteaineid inimeste organismis

21.05.19 ... Terviseamet ja Tartu Ülikool alustavad uuringuga, mille eesmärk on selgitada välja biomarkerid, mis aitaksid näidata kui suurel hulgal jõuavad põlevkivisektorist pärinevad saasteained elanikkonna organismi.

Uuring: teadustulemuste üleskiitmine on tulutu tegevus

21.05.19 ... Ülikoolide turundusosakonnad võivad kergemalt hingata. Uudisväljaanded avaldavad ettevaatliku sõnastusega pressiteadetel põhinevaid lugusid sama sageli kui ülespuhutud uudiseid. Puuduste väljatoomine tuleb isegi kasuks, selgub Briti teadlaste kahe aasta jooksul tehtud katsetest.

Doktoritöö: värvaine aitab täpsemini mõõta vees leiduvaid mikrovetikaid

21.05.19 ... Kui vetikaid on liiga palju, muutub veekogu veekvaliteet kehvaks ning selles elavad kalad hukkuvad. Seetõttu otsitakse järjest enam viise, kuidas vetikate hulka ja liike vees täpsemini määrata ning ühe sellise meetodi kohta kaitstakse täna Eesti Maaülikoolis doktoritöö.

Koeralembus on inimesel geenides

21.05.19 ... Mõni inimene kohe on koera-inimene. Rootsi ja Briti teadlased on nüüd välja selgitanud, et kalduvus endale koera võtta on geneetiliselt pärilik.

Hiinas töötati väidetavalt välja ülehelikiirusega lennukite tegemiseks vajalik materjal

20.05.19 ... Hiinas töötati väidetavalt välja materjal, mis on võimeline pikema aja jooksul taluma äärmiselt kõrgeid temperatuure, mis tähendab, et see on sobilik ka ülehelikiirusega lennukite tegemiseks, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Teadlaste avalik pöördumine vabariigi valitsusele tuletab meelde teaduslepet

20.05.19 ... Teadlasi, teadustöötajaid, ettevõtjaid ja tudengid esindavad organisatsioonid tegid ühispöördumise valitsusele, et tuletada riigi eelarvestrateegia koostamisel meelde teaduslepet, mille kohaselt peab teadus saama igal aastal juurde vähemalt 47 miljonit eurot.

USA ja Venemaa salateenistused tegid koostööd kliimamuutuste uurimisel

20.05.19 ... Külma sõja järel tegid USA ja Venemaa luureagentuurid koostööd kliimamuutuste uurimise osas, nii selgub keskkonnakuu dokumentaalfilmist "Spioonid planeedi tuleviku nimel".

Uuring: iga neljas kogeb meditatsiooni tulemusena ärevust ja hirmu

20.05.19 ... Iga neljas regulaarne mediteerija on end meditatsiooni tulemusena tundnud hoopis halvasti, sealhulgas kogenud ärevust ja hirmu, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Kõrbeklaas tekkis asteroidilöögist

20.05.19 ... Klaasmummud lebavad Liibüa kõrbes nagu ergavad juveelid. Sada aastat on mõistatatud, kas nad on tekkinud meteoorkeha maha prantsatamisel või maa kohal õhus lõhki kärgatamisel.

Minutiloeng: kuidas valida tervist toetavat toitu?

20.05.19 ... Ei mingit eridieeti, muutma tuleb toiduvalikut nii, et see on püsivalt tervist toetav, leiab Tallinna Ülikooli teadlane Sirje Vaask.

"AK. Nädal": inimesed kasutavad endiselt arutul määral kilekotte

19.05.19 ... Kuigi juba aasta algusest ei saa klient poe kassast enam tasuta õhukesi kilekotte ja tavaliste kilekottide hind on läinud märgatavalt kallimaks, kasutavad inimesed endiselt arutul määral nii õhukesi kilekotte kui ostavad ka massiliselt tavalisi kilekotte. Õhukesest kilekotist loobumine ja taaskasutatavast materjalist poekoti kasutamine oleksid aga kõige lihtsamad võimalused, kuidas inimene saaks oma harjumusi keskkonnateadlikumaks muuta, nentis "Aktuaalne kaamera. Nädal".

Herilased valdavad üllatavalt keerukat loogikat

18.05.19 ... Kui A on parem kui B ja B parem kui C, siis järelikult on A parem kui C. Sedalaadi loogilise järeldamisega saavad inimesed enamasti hõlpsasti hakkama, nüüd aga selgub Ameerika teadlaste uuringust, et ka herilased valdavad seda loogilist konstruktsiooni.

Rohkem kui 1000 inimest üle Eesti istutas reedel ligi 45 000 puud

17.05.19 ... Üle 1100 inimese istutas reedel Eesti eri paigus metsa. Kokku istutati 11 hektarile ligi 45 000 puud.

Tartu ülikool tähistas Juhan Peegli 100. sünniaastapäeva konverentsiga

15.05.19 ... Tartu ülikool tähistas reedel ajakirjandusõppele aluse panija Juhan Peegli 100. sünniaastapäeva juubelikonverentsiga. Peegli sünnipäeva puhul kogunesid tema kaasteelised ja õpilased arutama Eesti ajakirjanduse ja ajakirjandusõpetuse olevikku ja tulevikku.

Suri akadeemik Udo Margna

17.05.19 ... Reedel, 17. mail suri 84-aastasena taimefüsioloog ja Eesti Teaduste Akadeemia liige Udo Margna.

Iidne kosmosepiparkook annab aimu Päikesesüsteemi algusaegadest

17.05.19 ... Uusaastaööl sai Neptuuni-tagusest objektist 2014 MU69 kõige kaugem inimeste poolt põhjalikult uuritud taevakeha. Värsked tulemused kinnitavad, et Ultima Thule tekkis kahe väiksema keha õhkõrnal ühinemisel ja on püsinud sisuliselt muutumatuna Päikeseüsteemi algusaegadest saadik.

Eksperdid: Euroopa suurriigid peaks kaaluma leetrivaktsiini kohustuslikuks muutmist

17.05.19 ... Vabatahtlikest vaktsineerimisprogrammidest jääb leetripuhangute ennetamiseks vajaka ja kaaluda tuleks algkoolilaste vaktsineerimise kohustuslikuks muutmist, leiavad Itaalia teadlased. Eesti terviseameti hinnangul tuleb olla karmimate meetmete rakendamisel ettevaatlik ja need ei pruugi anda soovitud tulemusi.

Taimne hõljum läheb pooluste poole liigirikkamaks

17.05.19 ... Maailma meredes hõljuv plankton ei ole sugugi lihtsalt mingi hõljum, vaid sisaldab endas suurt elurikkust. Ainuüksi fütoplanktoni ehk taimse hõljumi koostisse kuulub maailma ookeanides 10 000 kuni 20 000 liiki.

Iduettevõtja kogub miljoneid inimeste mõtteviisi muutmisega

17.05.19 ... "Maailmas on rohkem raha kui me vajame, aga see raha otsib põhjust ja teemasid," märgib iduettevõtja Péter Halácsy, kelle erinevad idufirmad meelitavad ligi investorite miljoneid, sest nende taga on eesmärk muuta inimeste mõtteviisi ja käitumist.

Podcast: kuidas ketšupipudelist saab poekorv ja piimapakist kipsplaat

17.05.19 ... Mõni pakend on keskkonna mõttes kahjulik, aga mõni on natuke parem, sest selle taaskasutus annab pakendi materjalile uue elu. ERR Novaator ja Vikerraadio uurisid, millist pakendit võiks inimene oma igapäevaelus eelistada, et see saastaks vähem keskkonda ja leiaks taaskasutust materjalina.

Tööõpetus poistele, käsitöö tüdrukutele - koolid rikuvad soopõhise tundidesse jagamisega seadust

17.05.19 ... Ehkki õppekava ei luba juba viis aastat õpilaste soopõhist jagamist tööõpetuse ja käsitöö tundide vahel, vaid nad peavad saama ise õppesuunda valida, on see harjumus koolidest visa kaduma. Nii jätkub soostereotüüpide taastootmine, et tüdrukud pannakse kuduma ja küpsetama, poisid aga prügikühvleid valmistama.

Film toidu evolutsioonist toob välja GMO pooldamise ja vastasuse põhjused

16.05.19 ... Keskkonnakuu film "Toidu evolutisoon" räägib GMOdes ehk geneetiliselt muundatud organismidest, täpsemalt toidust. Aga mitte ainult sellest, see räägib ka usaldusest ja inimlikkusest ning sellest, kuidas toita 30 aasta pärast üheksat miljardit inimest.

Briti teadlane muukis lahti Voynichi käsikirja? Vara öelda

16.05.19 ... Briti teadlane Gerard Cheshire dešifreeris enda sõnul isegi kuulsa arvutiteadlase Alan Turingi kimbatusse jätnud väidetavalt keskaegse Voynichi käsikirja. Teost varem uurinud eksperdid on tulemuste osas pehmelt öeldes skeptilised.

Eesti idufirma leidis ühekordsetele toidunõudele päästva õlekõrre

16.05.19 ... Maailm on uppumas plasträmpsu. Ühe abinõuna keelustab Euroopa Liit ülejärgmisest aastast ühekordsed plastnõud. Ent millega neid asendada? Pabernõud pole jätkusuutlik lahendus, sest puud kasvavad aegamööda ning puidu ületarbimine on maailmas tõsine probleem.

Neandertallased läksid oma teed arvatust varem

16.05.19 ... Neandertallaste ja nüüdisinimeste evolutsioonirajad lahknesid vähemalt 800 000 aastat tagasi, väidavad teadlased uute DNA andmete ja vanade hammaste põhjal. Seni on pigem arvatud, et lahknemine toimus hiljem.

Kuu kahanemine tekitab endiselt tugevaid värinaid

15.05.19 ... Veel mõnekümne aasta eest võis kogeda Kuul kuuvärinaid, mille magnituud ulatus 5,5-ni. Maisemates oludes piisaks neist juba kergemate purustuste tekitamiseks.

Vanglakaristus ei heiduta vägivallatsejaid kuigi palju

15.05.19 ... Kergemate rikkumiste eest inimeste vanglasse saatmine muudab ühiskonda turvalisemaks lühikeses plaanis, kuid ei pruugi ennetada pärast nende vabanemist uute vägivallategude toimepanemist, selgub USA-s läbiviidud analüüsist.

Geeni väljalülimisel keerdub teokoda teisipidi

15.05.19 ... Tigu on tore loom selle poolest, et kannab oma majakest, keermelist kojakest alati endaga kaasas.

"Suud puhtaks": kuidas ühendada keskkonna kaitsmine ja soov kasvatada sissetulekuid?

14.05.19 ... ETV saade "Suud puhtaks" keskendus sel nädalal ÜRO raportile, mis ütleb, et kasvava inimmõju tõttu on väljasuremisohus ligikaudu miljon taime- ja loomaliiki, seades ohtu ka inimeste enda heaolu. Saatekülalised arutlesid selle üle, kuidas ühendada omavahel vajadus kaitsta keskkonda ja soov kasvatada sissetulekuid?

Reps: alla 20 õpilasega koole on hirmutavalt palju

14.05.19 ... Haridusminister Mailis Repsi sõnul on Eestis alla 20 õpilasega koole hirmutavalt palju ja haridusvõrgu korrastamisel võidakse põhikooli viimaseid klasse sulgeda. Pikemat artiklit samal teemal loe kolmapäeva hommikul portaalis ERR.ee.

Statistikud: Eurovisioon on võistlusena katki ja kiivas, aga paremat pole

14.05.19 ... Eurovisioon allub suuresti hõimuühiskonna reeglitele, kuid juhus ja laulude köitvus mõjutavad lauluvõistluse tulemusi selle põnevana hoidmiseks piisavalt palju, leiavad statistikud.

Arstitudeng: kumb ravib mind tulevikus – kas arst või tehisintellekt?

14.05.19 ... Arstiteaduse üliõpilaste väljaõpe algab sageli ajaloolise ülevaatega meditsiiniajaloo olulistest pöördepunktidest. Vähem on juttu sellest, mida võib tulevik meditsiinis tähendada näiteks tehisintellekti arengu kontekstis. Kas tulevikus on üldse arste tarvis - sel teemal arutleb Tartu Ülikooli arstiteaduse üliõpilane Nikita Umov.

Haruldane mürakarude video: "Osoon" sattus ootamatult karude pulma

14.05.19 ... Tartumaal Laeva jõe alamjooksu taastamistööde järel kalastiku seiret filmima läinud meeskonda tabas suur üllatus. Mööda jõge paatidega liikudes märgati taamal luhal kahte tumedat kogu, kes osutusid ennastunustavalt müravateks pruunkarudeks.

Ühiskondlik ebavõrdsus Eestis väheneb

14.05.19 ... Nõukogude Liidu lagunemise tagajärjel toimunud üleminek turumajandusele tõi idaploki riikides kaasa hüppe sotsiaalsesse ebavõrdusesse. Eesti koos teiste Balti riikidega on olnud selles osas esirinnas, kuid viimaste aastate areng näitab paranemise märke.

Professor Tambet Teesalu tutvustas nanomeditsiini väljavaateid

14.05.19 ... Tartu Ülikooli nanomeditsiini professor Tambet Teesalu rääkis ülikooli aulas peetaval inauguratsiooniloengul nanomeditsiini valdkonnast, rakendusviisidest ja lahendamist vajavatest probleemidest. Loengu salvestust näeb ERR Novaatorist.

Selgus majja majaämblikega

14.05.19 ... Koibikuid, ämblikke ja teisi ämblikulaadseid leidub igas majapidamises. Viimasel ajal on lisandunud ka kaubavahetusega Eestisse jõudnud hiigelsuur Kesk-Euroopa majaämbik. Kes nad kõik on, ja kas ämblikud on ikka head loomad, räägib ämbliku-uurija Mart Meriste.

Pesa on linnupoja jaoks üks ohtlik koht

14.05.19 ... Pesasolemise perioodil ei suuda linnupojad end ise kiskjate eest kaitsta ja sõltuvad suuresti vanemlikust hoolest. Evolutsioon on õpetanud linnupojad oma kehasiseste varudega "skeemitama", et ohtlikust eluetapist tervelt välja tulla.

Vana-Rooma metallurgid saastasid jõudsalt keskkonda

14.05.19 ... Keskkonda saastasid juba vanad roomlased. Susanne Preunkert Prantsusmaalt Grenoble'i Ülikoolist ja ta kolleegid uurisid Mont Blanci liustikujää sügavamates kihtides sisalduvaid aineosakesi.

Mati Kaal: "Osooni" leitud mürakarud pidasid mesinädalaid

13.05.19 ... "Osooni" meeskond läks hiljuti võttele, et filmida kalu, kuid leidsid hoopis karud, mis "Osooni" saatejuhi Sander Loite sõnul oli uskumatu kogemus. Zooloog Mati Kaal selgitas "Ringvaate" stuudios, millega ennastunustavalt müranud karud täpselt tegelesid ja miks nad võttemeeskonda ei märganud.

Uuring: Uber ja Lyft ei vähenda liiklusummikuid

13.05.19 ... Uberi ja Lyfti autojuhid läksid hiljuti streigile, et nõuda reguleeritud piletihindu ja elatatavat palka. Aga Kentucky ülikooli teadlastel on nende teenuste omanikele veel üks halb uudis: nad ei ole vähendanud liiklusummikuid, nagu nad on väitnud end tegevat, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Häälassistendid saavad naistest kehvemini aru kui meestest

13.05.19 ... Paljud inimesed, kes kasutavad häälassistente, nagu Alexa või Google Home, on kursis sellega, et nad ei saa käsklustest alati päris täpselt aru. Kuid tundub, et nad saavad naistest kehvemini aru kui meestest, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Uuring tegevväelaste naiste elust: patriotism, iseseisvus ja privaatsuse hoidmine

13.05.19 ... Eesti tegevväelaste abikaasad ja elukaaslased tunnevad uhkust partneri elukutse üle ja tähistavad uhkelt Eesti iseseisvusega seotud tähtpäevi. Samas peavad naised end rohkem tsiviilisikuks ja kaitseväega otsest seotust ei tunne.

Inimene liigutab kaevandamisega päevas rohkem pinnast kui looduslikud jõud

13.05.19 ... Tuul, vesi ja teised looduslikud jõud liigutavad päevas ligikaudu 60 miljonit tonni pinnast. Inimesed liigutavad sama aja jooksul 156 miljonit tonni pinnast. Kuna kogu aeg võetakse kasutusele uusi tehnoloogiaid, kiireneb ka Maa ressursikasutus.

Teadus 3 minutiga parim video räägib kaduva rahvalaulu uurimisest

13.05.19 ... Inimesed hääletasid tänavu parimaks tedusvideoks Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktorandi Maria Korepanova uurimistööl põhineva loo bessermani ja udmurdi rahvalaulude kogumisest, uurimisest ja esitamisest.

Narvalite geenid osutusid ootamatult üheülbaliseks

13.05.19 ... Narvalid, need pika sirge kihvaga Põhja-Jäämere vaalad, on geneetiliselt üllatavalt üheülbalised.

Ametiühingud nõuavad teadlastele 30-protsendilist palgatõusu

13.05.19 ... Akadeemilised Ametiühingud soovivad kõrghariduse valdkonna töötajatele 30-protsendilist palgatõusu.

Minutiloeng: ämblik võiks olla kõige ägedam budist

13.05.19 ... Kui võtta buddha-loomuse avaldumise peamiseks tunnuseks askeetlik ja pikka aega enesekontrolli nõudev mitteliikumine, siis selle järgi võiks ämblik olla hea näide buddha-loomuse avaldumisest, leiab Tallinna Ülikooli Jaapani uuringute lektor Alari Allik.

Rändlindude päeval märkasid vaatlejad 170 liiki linde

12.05.19 ... Laupäeval kogunesid üle Eesti asuvatesse vaatlustornidesse rahvusvahelise rändlindude päeva tähistamiseks 172 linnuhuvilist. Vaatamata udusele ja vihmasele ilmale vaadeldi 170 liiki linde, mis on peaaegu pool Eestis kohatud linnuliikidest.

Intervjuu. Rohelise mõtteviisiga materjaliteadlane

12.05.19 ... Rainer Küngas: "Kui kogu maailm saastaks nagu Eesti inimesed, oleks juba viie aasta pärast 1,5-kraadine soojenemine garanteeritud."
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: