Uudised

Repsi plaan lõpetada põhikooli lõpueksamid tekitab vastakaid arvamusi

23.05.18 ... Haridus- ja teadusminister Mailis Reps ei pea põhikooli lõpueksameid praegusel kujul vajalikuks. Koolijuhtide ja õpilaste seas tekitab idee vastakaid arvamusi.

Koolipärimuse uuring: õpilased leiavad tapjaklounide eest kaitset poolvääriskividest

23.05.18 ... Sellise poeetilise liialdusega võiks 3000 vastusankeedi põhjal kokku võtta üleriigilise kogumisaktsiooni "Koolipärimus 2018" tulemused õpilaste hirmude ja uskumuste kohta. Aktsiooni projektijuht ja folklorist Reet Hiiemäe rääkis ERR-ile lähemalt tapjaklounidest, meemidest, poolvääriskividest, aga ka täiskasvanute loodud perehirmutistest laste ja noorte igapäevapärimuses.

Linnalindude loendamine annab infot ka linna kui elukeskkonna kohta

23.05.18 ... Linnalindudel on vähem poegi kui nende liigikaaslastel metsas. Samas aga elavad linnalinnud pikema ja õnnelikuma elu. Lindude loendamine ja vaatlus annab aga ka olulist infot linna kui elukeskkonna kohta.

IT-ettevõtte direktori unenägu, milles maailm on üks suur arvuti

23.05.18 ... Reaalsus ei olegi kuigi kaugel IT-ettevõtete juhtide nägemusest, kus arvutid on pilve abil ühendatud kõik üheks suureks arvutiks, arutleb R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kaelkirjakute karjaelu üllatab zoolooge

23.05.18 ... Kaelkirjaku erilisus ei seisne üksnes selles, et tal on pikk ja kirju kael. Tuleb välja, et ka kaelkirjakukari ei ole mingi tavaline kari.

Eripedagoogiliste väikeklasside loomist pärsib nii ruumi- kui personalipõud

22.05.18 ... 1. veebruarist kehtib seadusemuudatus, mis näeb varasemast täpsemalt ette hariduslike erivajadustega lastele väikeklassi avamise. Haridusministeerium eraldas selleks kohalikele omavalitsustele ka raha, ent koole kummitab nii spetsialisti- kui ruumipõud, samuti tegi seadusejärgimise keeruliseks poole õppeaasta pealt muutunud mängureeglid.

Margus Haidak | Üliõpilase õigused ja kohustused uues kõrgharidusseaduses

22.05.18 ... Uus seadus toob mitu sisulist muudatust kõrghariduse omandamisse. Milliseid, kirjeldab Margus Haidak.

Väike roosa karp paljastab käitumise geneetilise tausta

22.05.18 ... Geenide uurimine on imelihtne, selleks on vaja vaid väikest roosat karpi! Päris nii lihtne see siiski pole – natuke vaeva tuleb ikka ka näha.

Soe ilm paneb Eesti veekogudes varakult vohama vetikad ja veeparasiidid

22.05.18 ... Juba praegu on Eesti Maaülikooli teadlased täheldanud vee teravat kihistumist, mis on omaette oht ujumisel. Kuid vee kiire soojenemine toob esile teisedki järvede "nõrgad kohad".

Tartu Ülikooli filosoofiamagister mõtestab valu hävitusliku jõu tähendust

22.05.18 ... Proovi kirjeldada seda kogemust, kui lööd küünarnuki hoo pealt vastu lauaserva. Kuidas paneksid selle kogemuse eripära sõnadesse?

Kummaline asteroid on pärit teise tähe juurest

22.05.18 ... Alles see oli, kui meie meeli erutas erakordne kosmosekülaline – Oumuamua, esimene teadaolev taevakeha väljastpoolt Päikesesüsteemi, mis ühtäkki ootamatult saabus ja siis kiiresti taas oma teed läks.

Koolikohtade jaotuse on vaidlustanud mõned vanemad

21.05.18 ... Tallinna koolikohtade jagamine tõi lapsevanematelt, kes haridusameti otsusega rahul pole, kaasa vaidlustusi. Nendega tegeleb edasi linna sisekontroll.

USA ravimiamet kiitis heaks uudse migreeniravimi, Euroopas luba taotlemisel

21.05.18 ... USA ravimiamet andis möödunud nädalal müügiloa esimesele profülaktilisele migreeniravimile, mis vähendab miljoneid inimesi vaevava tõsise terviseprobleemi sümptomeid. Euroopas loodab ravimifirma saada müügiloa veel selle aasta jooksul.

Semiootik annab igava reklaami retsepti

21.05.18 ... Igav reklaam on nagu vaimuvaesus – keegi ei taha, et see käiks tema toote või teenuse pihta, teisalt pole ka neid, kes sooviksid igavaid reklaame näha. Ometi võib igavusest teha põneva teema. Kuidas, selgitab semiootik Tiit Kuuskmäe.

TTÜ teadlaste muundur aitab päikesepaneelist energia välja ka pilvise ilmaga

21.05.18 ... Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste artiklis kirjeldatakse esimeste korda uudset alalispingemuundurit, mis suudab päikesepaneelist kätte saada energiat ka kehvades päikesevalgusoludes.

Hiina saatis teele Kuu-missiooni toetava satelliidi

21.05.18 ... Ööl vastu esmaspäeva saatis Hiina Rahvavabariik teele kosmosesatelliidi Kuu orbiidi suunas.

Teadlane selgitab, kui ohutu või ohtlik on linnas mesilaste pidamine

21.05.18 ... Mis on ühist Tallinna ja Harvardi ülikoolidel või näiteks Tallinna Valdeku tänava spordihoonel ja Pariisi ooperimajal? Nende majade katusel paiknevad mesitarud selgitab Tallinna Ülikooli ökoloogia keskuse teadur Liisa Puusepp.

Silmad reedavad keeleoskuse taseme

21.05.18 ... Su silmad reedavad, kuidas sul keeleõpe läheb. Teadlased on avastanud, et väikeste mitteteadlike silmaliigutuste põhjal saab öelda, kui hästi valdab teksti lugev inimene seda keelt, milles tekst on kirjutatud.

Loodusele ohtlik uus vähi võõrliik Eesti vetes - marmorvähk

20.05.18 ... Loodushoiu Keskuse kalauurijad avastasid regulaarsel seirepüügil Narva veehoidlast meie loodusele uue ohtliku vähi võõrliigi.

Graafik: kus elavad Eesti kõige kurjemad puugid?

19.05.18 ... Kõige sagedamini kohtab käesoleva ja eelmise aasta statistika põhjal haigusi levitavaid puuke Lääne-Eestis, eriti Saare- ja Hiiumaal.

Inimtegevus kahjustab maailma kaitsealasid

19.05.18 ... Maakeral on mitmesuguseid looduskaitsealasid tänaseks juba kokku samasuurel alal kui Lõuna-Ameerika. Alates Rio keskkonnakonverentsist aastal 1992 on see pindala kasvanud kaks korda. Kuid mitte kõik ei ole nii hästi, kui võiks neist arvudest paista.

Johann-Christian Põder | Heaoluühiskond kui luterluse tagajärg

19.05.18 ... Kapitalistlike riigireformide kalvinistlikku innukust peaksime tasakaalustama luterliku sügava solidaarsuse ja vastastikuse hoolivusega, kirjutab teoloogiadoktor Johann-Christian Põder.

Teame maailmast rohkem kui Newtoni ajal, kuid teadmiste lahutamatu osa on määramatus

19.05.18 ... Kuidas teadus, teadlased ja neid ühendavad organisatsioonid saaksid panustada nii akadeemilise kogukonna kui ka kogu ühiskonna arengusse?

Intervjuu tiigrihüppe taassünni arhitektidega

19.05.18 ... E-riik on saavutanud teatud küpsuse, sellist plahvatuslikku kiiret arengut ja teenuseid, nagu toodi turule aastatel 2000–2010, lähiajal tulekul ei paista selgub Sirbis ilmunud intervjuust.

Eakatest ei peaks rääkima kui probleemist, vaid kui võimalusest

18.05.18 ... Eakatest ja vananevast ühiskonnast kuuleme meedia kaudu ikka ennekõike problemaatilises võtmes – kuidas aina kasvav kõrges vanuses tuge vajavate inimeste segment ühiskonnas aina painavama koormana tööealise elanikkonna turjal lasub. Kuidas tegelikult on ja kuidas kuvandit muuta, arutleb Tallinna Ülikooli kirjandusteaduse magistrant Maarja Helena Meriste.

Prootonis valitseb hiigelsuur rõhk

18.05.18 ... Kõikide asjade sees on aatomid, iga aatomi sees on tuum, tuuma sees on prootonid, ja prootoni sees on suur rõhk. Nüüd on teadlased saanud jälile, kui tohutu hiigelsuur see rõhk seal prootoni sees tegelikult on.

5. osa: kuidas leida motivatsiooni diivanilt tõusmiseks

18.05.18 ... Õues on kehv ilm. Ma vaatan veel ainult selle saate telekast lõpuni. Tossud nagu natuke hõõruvad. Vabandusi, miks mitte minna end liigutama, leiab üsna kergesti, kas pole? Maijooksuks valmistudes otsime esmalt motivatsiooni, et diivanilt püsti saada ja siis vaatame, kuidas hoida motivatsiooni võistluse vältel.

Teadlane koolikohtade jagamisest: Eesti viljeleb peidetud koolivalikut

17.05.18 ... Koolikohtade jagamisel puudub selgus, millistest põhimõtetest riik ja kohalik omavalitsus lähtuvad, leiab Tallinna Ülikooli avaliku poliitika dotsent Triin Lauri.

Suur analüüs: HPV vaktsiin on ohutu ja tõhus

17.05.18 ... HPV-vaktsiin ennetab rakkudes tõhusalt emakakaelavähini viivate muutuste teket, selgub kümneid tuhandeid naisi ja tüdrukuid haaranud uuringute kokkuvõttest. Parima kaitse saamiseks tuleks naisi vaktsineerida aga enne aktiivse suguelu algust.

Linnukesed toidavad poegi ülekuumenemise piiril

17.05.18 ... Miks on linnul kurnas just nii palju mune, kui on, mitte rohkem. Kaua aega on arvatud, et kurna suurust piirab see, kui palju leidub pesa lähikonnas poegadele toitu. Nüüd aga on Rootsi teadlased avastanud uue seletuse – lindude kehatemperatuuri.

4. osa: hamburger, pasta või puder enne jooksuvõistlust

17.05.18 ... Masin, milles pole kütust, ei tööta. Selleks, et pidada vastu treeningul, on vaja oma kehasse panna kütust ehk toitu. Kas joosta tühja kõhuga? Kumb, kas hamburger või puder, on enne võistlust parem söök? Kui palju vedelikku ja millal juua enne rajale minemist? Küsisime nõu ERRi saatejuhilt Eeva Esselt, kes paneb end proovile väga pikkadel jooksu- ja suusavõistlustel.

TTÜ vineerilabor meelitab siia Soome tudengeid ja ettevõtteid

16.05.18 ... Tallinna Tehnikaülikooli puidumajas on labor, kus puidutootmise ettevõtted saavad arendada oma tooteid ja küsida nõu oma tootmisprotsessi tõhustamiseks. Kuna Soome ülikoolide juures taolisi laboreid enam pole, siis vaatavad sealsed ettevõtted spetsialistide ja teadmiste saamiseks üha enam Tallinna poole.

Üleskutse: otsi metsast pähklinäppi!

16.05.18 ... Pähklinäpp on üks Eesti haruldasemaid metsloomi. Hea looduses liikuja, leia ta üles ja anna temast teada, et tunneksime kodumaa loodust paremini ja teaksime seda hästi hoida!

Piltuudis: Maa-lähedane asteroid Eesti öötaevas

16.05.18 ... Ööl vastu teisipäeva lipsas Maa lähedalt mööda pilvelõhkuja-suurune asteroid 2010 WC9. Kuigi taevas enam öösel õieti pimedaks ei lähegi, õnnestus see pildile püüda ka Eesti taevavaatlejatel.

Doktoritöö: keeleõppes tuleks vältida kontekstivabu grammatikaseletusi

16.05.18 ... Selleks, et keeleõppija areneks, peab ta pidevalt õpitavat keelt kasutama, sealjuures ka vigu tegema, ning pigem tasub keelt õppida erinevates suhtlussituatsioonides kui kontekstivabade grammatikateooriate järgi, selgub Mare Kitsniku väskelt kaitstud doktoritööst.

Herilane annab toidust teada tagakehaga trummeldades

16.05.18 ... Kui herilane leiab head toitu, ei jäta ta seda enda teada. Ameerika teadlased on avastanud, et tagakehaga trummeldamine, mida herilaste juures on juba ammu täheldatud, signaliseerib teistele pesakondlastele, et läheduses leidub hüva kõhutäidet.

3. osa: milliseid harjutusi peaks tegema enne ja pärast jooksudistantsi?

16.05.18 ... ETV saatejuht Reet Linna harrastab kepikõndi, teadustoimetaja Marju Himma käib aegajalt jooksmas. Kuna sel nädalavahetusel on Maijooks, kus saab nii joosta kui läbida distantsi keppidega kõndides, tekkis neil küsimus, milliseid harjutusi oleks hea teha enne ja milliseid pärast distantsi läbimist. Videost näeb, milliseid harjutusi on mõistlik jooksjal ja keppikõndijal teha.

Ülikoolid andsid riigikogu komisjonile ülevaate õppekavadest

15.05.18 ... Haridus- ja teadusministeerium soovib, et kõik avalik-õiguslikud ülikoolid vaataks kriitilise pilguga üle oma õppekavad. See võib tähendada teatud erialadel vastuvõtu vähendamist või õpetamise lõpetamist.

TTÜ töötas välja tehnoloogia kortermaja soodsamaks renoveerimiseks

15.05.18 ... Tallinna Tehnikaülikool töötas välja liginullenergiaga seinamoodulite tehnoloogia, mis muudab vana kortermaja soojustamise senisest märksa lihtsamaks ja tulevikus ka soodsamaks.

Tartu kõrgem kunstikool muudab nime

15.05.18 ... Tartu Kõrgema Kunstikool (TKK) saab ajaloolise järjepidevuse alusel augustist alates nimeks Kõrgem Kunstikool Pallas.

Miks peaks tegema päevas just 10 000 sammu?

15.05.18 ... Sammulugejaid tootnud ettevõtte turunduskampaania ühest elemendist on saanud tervisliku eluviisi üks läbivaid märksõnu. Kuigi tõsiteaduslikus võtmes pole soovitusel siiani head alust, näib see täitvat oma eesmärki piisavalt hästi.

"Suud puhtaks" eellugu: lapsed rasvuvad erakordselt kiiresti

15.05.18 ... 1) Iga kolmas Eesti laps on ülekaaluline. 2) Iga kolmandat maailma täiskasvanut kimbutavad kehakaaluga seotud terviseprobleemid. 3) 2015. aasta andmetel oli maailmas 2,2 miljardit inimest, kel kehakaalu rohkem kui peaks.

Koolijuhtidele terendab kohustus enda taset komisjoni ees tõestada

15.05.18 ... Riigikogus läbis esimese lugemise eelnõu, mis võimaldab tulevikus hinnata direktorite töö tulemuslikkust ning vastavust kvalifikatsiooninõuetele vähemalt üks kord viie aasta jooksul.

Doktoritöö: Eesti peab kaevama Helsingisse digitaalse tunneli

15.05.18 ... Eesti peaks elu mugavamaks muutvate digilahenduste väljatöötamisel mõtlema juba eos sellele, kuidas juurutada neid välismaal. Selle kõrval tuleb teha standardite ühtlustamiseks kihutustööd aga ka poliitilisel tasandil, selgub ühisteenuste võimalikkust Helsingi ja Tallinna näitel uurinud Ralf-Martin Soe doktoritööst.

Tartu Ülikool võttis aegade suurima laenu

15.05.18 ... Tartu Ülikooli rektori kohusetäitja Tõnu Lehtsaar sõlmis esmaspäeval lepingu OP Corporate Bankiga, et laenata 24,4 miljonit eurot kolme ehitusinvesteeringu rahastamiseks.

Kuidas mõjutab lapsepõlve stress linnupoegade elu?

15.05.18 ... Raske lapsepõlv võib jätta jälje kogu eluks, kuna just siis valatakse vundament tulevaseks eluks. Tartu Ülikooli teadur Tuul Sepp uuris seda kuivõrd linnupesas veedetud aeg aed-karmiinleevikesi hilisemalt mõjutab.

Europast ilmaruumi paiskuv vesi hõlbustab elu otsinguid

15.05.18 ... Jupiteri suuruselt neljas kuu Europa paiskab vist tõepoolest aeg-ajalt võimsaid veepahvakuid maailmaruumi. Veepurskamise kahtlus sai uut tugevat kinnitust, kui teadlased vaatasid hoolikalt läbi andmed, mille NASA kosmoseaparaat Galileo enam kui 20 aastat tagasi toimunud möödalennul kogus.

Valmistumas jooksuvõistluseks 2. osa: aktiivsusmonitor kui abimees või eksitaja

15.05.18 ... Kas Maijooksule peaks minema aktiivsusmonitori, pulsikella, terviseäpiga või tasuks kõik tehnikavahendid hoopis koju jätta?

Kim Jong-un pani mäed liikuma

14.05.18 ... Põhja-Koreas asuva Mantapi mäe tipp nihkus vesinikupommi katsetamisel 3,5 meetri võrra, selgub Singapuri ja USA teadlaste uurimusest. Erinevalt varasematest analüüsidest hajutab töö hirme, et katsetuse mõjul tekkinud saaste võib tekitada lähitulevikus keskkonnareostuse.

Müüt purustatud: Raua sauna ei ole koolieelikuid sisse kirjutatud

14.05.18 ... Tallinnas on aastaid ringelnud visalt müüt, et 21. kooli vastas asuvasse Raua sauna on fiktiivselt sisse kirjutatud sadu koolieelikuid, kelle vanemad soovivad neile õppekohta eliitkooli elukohajärgses klassis. Siiski on saunahoonesse sisse kirjutud noortekeskuste vabatahtlikud.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: