Uudised

Teadlased arendavad välja väetisena kasutatava põlevkivituha graanuleid

15.11.19 ... Eesti maaülikooli teadlased ja põllukultuuride klaster arendavad välja põlevkivituha graanuleid, mida saaks edukalt mulla happelisust neutraliseeriva lubiväetisena põllumajanduses ära kasutada. Ühtlasi teeks põlevkivituha granuleerimine lihtsamaks energiatoodangu kõrvalprodukti eksportimise.

Iron Maideni laulja sai Helsingi Ülikooli audoktoriks

15.11.19 ... Helsingi Ülikool on andnud heviansambli Iron Maiden solistile Bruce Dickinsonile audoktori tiitli ning kolmapäeval käis briti rokkstaar Soome pealinnas ka audoktori torukübarat ja mõõka vastu võtmas.

Üksilduse-epideemiat ei pruugi leevendada isegi kõige andunum android

15.11.19 ... Maailma mattev üksilduseepideemia võib sundida otsida leevendust robotitest. Lisaks eetilistele küsitavustele ei pruugi pakkuda see probleemile aga jätkusuutlikku lahendust, leiab Eesti Kunstiakadeemia nooremteadur ja filosoof Oliver Laas.

Jaapani asteroidisond asus koduteele

15.11.19 ... Jaapani kosmosesond Hayabusa2 on asunud asteroid Ryugu juurest koduteele.

Meditatsioon aitab muuta aju reaktsiooni vigadele

15.11.19 ... Kas olete mõnikord autoga sõites märganud, et olete reastumas valesse ritta veel enne, kui manöövri sooritate? Kui jah, siis kogesite kõrgendatud eneseteadlikkust, mida uue uuringu kohaselt soodustab teatud tüüpi meditatsiooniharjutustega teadveloleku treenimine. Artikli lõpust leiab võimaluse osaleda TÜ ekperimentaalpsühholoogide uuringus.

Uuring: lapse sõimerühma jätmine ei kasvata tema stressitaset

14.11.19 ... Päevaks sõime jäetavate laste stressitase on võrreldav kodus hoitavate laste omaga, selgub Soomes läbiviidud uuringust. Teadlaste sõnul tuleb põhjalikumalt uurida, kas sama peab paika vanemate laste puhul ning kuidas mõjutab lasteaed nende sotsiaalseid oskusi ja iseloomu.

Austraalia ülikoolid võtsid vastu välismõjutuse vastased eeskirjad

14.11.19 ... Austraalia võttis vastu uued eeskirjad, et võidelda välisriikide, eelkõige Hiina, mõjutustegevusega ülikoolides.

Inimahvid võivad olla targemad kui inimese lähemad eellased

14.11.19 ... Tänapäeva inimahvid on targemad kui inimese otsene eellane australopiteekus. Nii väidavad Austraalia ja Lõuna-Aafrika teadlased.

Geograafiaviktoriin: Maa ümbermõõt ja Struve meridiaan

14.11.19 ... Tartu Ülikooli geograafiatudengite organisatsioon EGEA-Tartu kutsub õpilasi osalema veebiviktoriinil, et tähistada 10.-16. novembril toimuvat rahvusvahelist geograafianädalat. 14. novembri küsimused on geoinformaatika ja kartograafia vallast. Artikli lõpust leiate vastused ka 13. novembri küsimustele.

Teadlased uurivad, kuidas on kõrvaklapiheli mõjutanud Eesti laste kuulmist

13.11.19 ... Viimaste aastakümnete jooksul on audioloogid ja kõrvaarstid täheldanud, et noorte kuulmisteravus langeb. Teistes riikides tehtud uuringutest ilmneb, et kuulmislangust esineb kümnendikul noortest. Eestis pole selle kohta andmeid, mistõttu uurivadki Tallinna ülikooli teadlased nüüd Eesti õpilasi, et selgitada välja, kuidas kuulevad lapsed erinevaid helisagedusi.

Lastepsühholoog: laps vajab lahutuse järel mõlemat vanemat

13.11.19 ... Kahe vanemaga võrdselt aja veetmisest tulenev kasu kaalub üles elu kahe kodu vahel jagamisega seotud ebamugavused, leiab Malin Bergström, jagatud vanemluse uurimisele keskenduv Karolinska Instituudi dotsent.

Doktoritöö: malendite strateegiline sõjaline tähendus kandus ka vene kirjandusse

13.11.19 ... Nõukogude Venemaal oli malemäng tippsport, millel oli ka strateegiline sõjaline tähendus. Oma populaarsuse tõttu jõudis male ka kirjandusse, kus see ilmnes nii ulmes kui ka "malemuusika". Kõike seda analüüsis Tallinna Ülikooli doktorant Darja Dorving, kes nüüd kaitses oma väitekirja.

NASA muutis natsiseose tõttu asteroidi nime Ultima Thulest Arrakothiks

13.11.19 ... USA kosmoseagentuur NASA nimetas seni Ultima Thulena tuntud asteroidi ümber Arrakothiks. Tegu on kaugeima Maast asuva taevakehaga, mida inimesed on põhjalikult uurinud.

Kosmoselend muudab südamerakke, kuid enamjaolt ajutiselt

13.11.19 ... Inimese südamerakud muutuvad kosmoses, kuid lähevad Maale naasnuna siiski enam-vähem normaalseks tagasi.

Viktoriin inimgeograafias: inimeste liikumine tööle ja kooli rändamisel

13.11.19 ... Tartu Ülikooli geograafiatudengite organisatsioon EGEA-Tartu kutsub õpilasi osalema veebiviktoriinil, et tähistada 10.-16. novembril toimuvat rahvusvahelist geograafianädalat. 13. novembri küsimused on inimgeograafia valdkonnast. Artikli lõpust leiate vastused ka 12. novembri küsimustele.

Kehvemate matemaatikatulemuste pärast pole põhjust veel muretseda

12.11.19 ... Õpilased said küll sel aastal matemaatika eksamit lahendades vähem punkte, kuid muretsemiseks pole veel erilist põhjust, leiab Eesti koolimatemaatika ühenduse esimees Hele Kiisel.

Teadlased: maailm pole elektriautode ümbertöötlemiseks valmis

12.11.19 ... Ennustuste kohaselt lisandub järgmise kümnendi lõpuks teedele enam kui sada miljonit elektriautot. Briti teadlaste ülevaateartikkel viitab, et uute akude ümbertöötlemiseks kasutatavad tehnikad ei pea revolutsiooniga sammu. See võib viia nii materjalide nappuse kui ka tekkivate jäätmete hüppelise kasvuni.

Batumis loendati herilaseviusid rohkem, kui neid teati üldse olevat

12.11.19 ... Mitmete linnuliikide ränne jääb kergesti silma. Näiteks suuri hane- või sookureparvi märkame sügisel sageli, teravam silm suudab kerge vaevaga ka värvuliste parvi näha. Rännet on hea jälgida rannikul, sest sedamööda suunduvad paljud linnud lõunasse. Kuigi röövlinnud reeglina parvi ei moodusta, on siiski piirkondi, kus nad rände ajal koonduvad.

Tehnikaülikooli doktoritöö tõhustas robotijuhtimist virtuaalkaksikuga

12.11.19 ... Tööstusroboti virtuaalne digikaksik aitab programmeerida uut operatsiooni ja seda simulatsioonis juba katsetada. See kõik muudab tööstusrobotite töö kiiremaks ja tõhusamaks, selgub Vladimir Kutsi Tallinna Tehnikaülikoolis kaitstud doktoritööst.

Jää teeb libedaks õlijas vesi

12.11.19 ... Miks on jää libe? Paljud meist on kuulnud teaduslikuna esitatavat seletust, et näiteks uisk libiseb jää peal hästi seetõttu, et uisu all moodustub jää pinnale õhuke veekiht, mille peal uisk tegelikult libiseb. Samamoodi, õhukese veekihiga seletatakse ka suusa libisemist lumel.

Geograafiaviktoriin loodusgeograafias: maavärinad ja vulkaanid

12.11.19 ... Tartu Ülikooli geograafiatudengite organisatsioon EGEA-Tartu kutsub õpilasi osalema veebiviktoriinil, et tähistada 10.-16. novembril toimuvat rahvusvahelist geograafianädalat. 12. novembri küsimused on loodusgeograafia valdkonnast.

200 aasta setted annavad ülevaate järvede seisundi muutustest

11.11.19 ... Järvede setteläbilõigete uurimine andis vastuse järvede taastumise võime kohta. Järved suudavad küll ka iseseisvalt taastuda, kuid tugeva häiringuga järved vajavad taastumiseks inimese abi, selgub Tallinna Ülikoolis kaitstud doktoritööst.

Video: Merkuur varjutas osaliselt Päikese

11.11.19 ... Esmaspäeva pärastlõunal liikus Päikesesüsteemi väikseim planeet üle päikeseketta. Järgmine kord näeb sarnast vaatepilti 13 aasta pärast.

Päikesesüsteemi külastaval komeedil on vett

11.11.19 ... Astronoomid on avastanud märke vee olemasolust Borissovi komeedil.

Toataimed pole tõhusad õhupuhastajad

11.11.19 ... Toataimed on ilusad, aga tihtilugu kuuldavad väited, et nad teevad toas ka õhu puhtamaks, on mõnede Ameerika teadlaste sõnul tugevalt liialdatud.

Suur ülevaade: leia oma kool 2019. aasta riigieksamitulemuste hulgast

11.11.19 ... Tänavuste riigieksamite tulemuste analüüsist selgub, et tulemused on varasemate aastatega võrreldes stabiilsed, teatas SA Innove, kes avalikustas esmaspäeval 2019. aasta riigieksamite tulemuste kokkuvõtted.

Minutiloeng: kas õlu maitseb tänapäeval samamoodi kui minevikus?

11.11.19 ... Eestlased on pika ajalooga õllenautijad, nagu ka teised rahvad Põhja- ja Ida-Euroopas. Veini jõi siinmail pigem ülemklass. Tallinna Ülikooli baltisaksa uuringute ja keskkonnaajaloo professor Ulrike Plath küsib, kas siinse pruulimise pikk, aga siiski katkenud ajalugu, annab meile võimalusi lisada ka praegusele õllebuumile ajaloolisi retsepte ja kohalikke maitseid?

Följeton: kas viisakas oleks hakata juba linde toitma?

09.11.19 ... Et kõik ausalt ära rääkida, pean alustama sellest, et juba nädalaid mõlgutasin mõtet, kas oleks viisakas köögi akna taha seada üles lindude söögimaja. Seda selleks, et saaksin hommikukohvi juues jälgida sulepallide saginat ja tunda rõõmu nii enda, kui ka nende kõhtude täitumisest, kirjutab humoristlikult Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi linnuökoloog Marko Mägi, kes on uurinud ja avaldanud teadusartikleid lindude toitumiskäitumisest.

Robotitest võivad saada Maa esimesed tõeliselt vastutusvõimelised olendid

08.11.19 ... Inimesed pole võimelised oma valikuid täielikult läbi mõtlema, sest nende ajus pole loogilist teoreemitõestajat. Tulevikus võivad esimesteks tõeliselt vastutusvõimelisteks olenditeks osutuda seega meie loodud robotid, märgib Eesti Kunstiakadeemia nooremteadur ja filosoof Oliver Laas.

Freedom House: internetivabadus vähenes aastaga üle kogu maailma

08.11.19 ... Riigid kasutavad ühismeediat üha sagedamini oma ja teiste riikide kodanike järele luuramiseks ning valimistulemuste kallutamiseks, selgub mõttekoja Freedom House iga-aastasest analüüsist. Eesti paikneb internetivabaduse poolest Islandi järel teisel kohal.

Soojemas kliimas sagenevad paduvihmad

08.11.19 ... Kui kliima soojeneb, siis hakkab tugevamalt, aga ka sagedamini vihma sadama.

Eesti karude taastumine sajanditagusest madalseisust kestab endiselt

07.11.19 ... Kas Eestis on karude elu ikka nii hea kui me arvame? Tartu Ülikooli doktorant, Peeter Anijalg, räägib miks meile on vaja Venemaa karusid, mis juhtus Eesti karudega saja aasta taguse madalseisu ajal, kus asub Eesti karude pelgupaik rasketel aegadel ja miks on tähtis geneetiline mitmekesisus.

Euroopa teadusakadeemiad hoiatavad traditsioonilise hiina meditsiini eest

07.11.19 ... Kuigi Maailma Tervise Organisatsioon (WHO) lisas hiljuti oma raamistikku traditsioonilise hiina meditsiini, kutsuvad Euroopa teaduste ja meditsiini akadeemiad Euroopa seadusandjaid allutama seda samasugustele tõenduspõhisuse standarditele, mis kehtivad tavameditsiinile.

Ühe kandi galaktikad pöörlevad tihti ühes suunas

07.11.19 ... Korea teadlased on avastanud, et galaktikate pöörlemissuund ei ole tingimata päris juhuslik, vaid on paljudel üksteisest üsna kaugelgi asuvatel galaktikatel üsna ühesugune.

Edukaim õppija lahendab 15 protsenti ülesandeid valesti

06.11.19 ... Kes midagi õpib, see teeb ka vigu. See on loomulik ja käib asja juurde. Nüüd on teadlased välja selgitanud, et kõige paremini saab õpitav selgeks siis, kui õppija eksib umbes 15 protsendil juhtudest.

Uuring väidab, et liigne ekraanide kasutamine tekitab lapse ajus moonutusi

06.11.19 ... Kui koolieelikud veetsid ekraani ees rohkem kui tund aega päevas, hakkas see muutma nende aju valgeainet, mis mõjutab lapse keele- ja kirjaoskuse arengut, nii selgus USA teadlaste värskest uuringust.

IPCC raportite juhtivautor: teadlastel on aeg rääkida poliitikute ja ärimeestega

06.11.19 ... Kliimakriisi lahendamisel ei tohi jääda teadlased lootma vaid teadustööde avaldamisele ja ajakirjandusele, vaid looma rohkem otsekontakte valitsuste ja ettevõtetega, leiab William Moomaw, Tuftsi Ülikooli rahvusvahelise keskkonnapoliitika emeriitprofessor ja viie IPCC kliimaraporti juhtivautor.

11 000 teadlase ühispöördumine: kliimakriis on käes ja süveneb kiiresti

06.11.19 ... Inimtegevus on mõjutanud Maa kliimat viimastel kümnenditel piisavalt palju, et aeg on kuulutada välja tervet planeeti haarav hädaolukord, leiavad ühispöördumises enam kui 11 000 teadlast. Kliimamuutuste pidurdamiseks tuleb avaliku kirja autorite sõnul astuda viivitamatult samme kuue valdkonna ümberkorraldamiseks.

Essee: meediavaldkond ei saa areneda isevoolu teed

06.11.19 ... Rahvusvahelised hinnangud Eesti meediasüsteemi kohta on olnud siiani üsna sõbralikud: pressivabaduse indeksis oleme endiselt riigina kõrgel kohal ja meediapluralismi monitooring näeb meie meediasüsteemis samalaadseid riske kui näiteks Soome omas. Tõstetakse esile, et endiste idabloki riikide seas on meie meediast kõige edukamalt kujunenud läänelik liberaalne meedia, mis toetab demokraatiat ja inimõiguste järgimist.

Läänemaa ühisgümnaasiumis näeb kohaliku hariduse ajalugu

05.11.19 ... Läänemaa ühisgümnaasiumi muuseumitoas avaneb pilt sellest, milline on olnud viimase sajandi jooksul Haapsalu gümnaasiumiharidus.

Strandberg ja Meesak: riskantne soovitus kliimaneutraalseks tulevikuks

05.11.19 ... Valitsuse ametliku kliimapoliitika aluseks on valitud mitte kliimamuutustega kohanemise tee, vaid see võib olla hoopis nende muutuste piinarikka talumise lahendus, kirjutavad Marek Strandberg ja Andres Meesak.

Graafik: millistes Eesti kalades leidub kõige vähem elavhõbedat?

05.11.19 ... Eesti elanikud võiksid süüa praegusest kordades rohkem kala, selgub Eestis müüdavate kalatoodete ja kala elavhõbedasisaldust hinnanud teadlaste tööst.

Põhjapõder ja hunt on kõige liikuvamad suurimetajad

05.11.19 ... Mõned loomad liiguvad väga pikki maid ja rändavad kaugele. Rühm teadlasi väidab nüüd, et suurimetajate seas teeb kõige kaugemaid rändeid põhjapõder, kõige pikema maa käib läbi aga hunt.

Doktoritöö: suhtlemine aitab taastuda vaimse tervise probleemidest

05.11.19 ... Vaimse tervise probleemidest aitab üle saada see, kui hädasolija saab spetsialistidelt oskuslikku tagasisidet. Nii leidis Dagmar Narusson Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudis kaitstud doktoritöös, kui ta uuris personaalse taastumise võimalusi.

Kehavälisel viljastamisel tekkivad kromosoomimuutused ei ohusta tulevast last

05.11.19 ... Sageli ebaõnnestub kehavälise viljastamise protseduur, kuna katseklaasis viljastatud embrüos tekivad kromosomaalsed muutused. Seni on olnud teadmata, kas need muutused kanduvad üle ka lapsele. Teadusajakirjas Nature Medicine ilmus eesti teadlaste juhtimisel artikkel, mis näitab, et need geneetiliselt muteerunud rakuliinid ei kandu üle lapsele.

Tartu teadlased leidsid digiallkirjastamisel kitsaskoha ning pakkusid lahenduse

04.11.19 ... Tartu Ülikooli teadlaste teadusartikkel toob välja, et Eesti digiallkirja ajatempel on muudetav, mistõttu ei ole see hea vahend juriidiliselt tõendamaks, millal dokument tegelikult allkirjastati. Teadlaste hinnangul tuleks loobuda allkirjastamise aja tuvastamise nõudest ja vältida olukorda, kus kehtetu sertifikaat muutub uuesti kehtivaks.

Metauuring: kanepist on vaimse tervise häirete vastu vähe abi

04.11.19 ... Hiljuti tehtud suures metauuringus leiti vähe tõendeid selle kohta, et kanep aitab depressiooni, ärevuse ja muude vaimse tervise häirete vastu, hoolimata sagenevatest väidetest, et kanepil on raviomadusi, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistest.

Eestlased küsivad apteegist üha sagedamini unehormooni

04.11.19 ... Soomes on märkimisväärselt kasvanud uinumise ja unehäiretega hakkama saamiseks mõeldud melatoniini sisaldavate toidulisandite ja ravimite müük ning kasvu lõppu veel ei paista. Proviisorid Eestis tõdevad, et ka siin on viimase paari aasta jooksul melatoniini tarbimine oluliselt suurenenud.

Uued biomarkerid võivad tõhustada astma varasemat diagnoosimist väikelastel

04.11.19 ... Tartu Ülikooli meditsiiniteadlaste osalusel tuvastati väikelaste uuringus uued biomarkerid, mis suudavad ennustada nendesamade laste vajadust astmaravimite järele mitu aastat hiljem. Uuringu tulemusel saab edasi arendada väikelaste diagnostilist testi, mis aitab astma haigusseisundit täpsemalt prognoosida ja diagnoosida.

Ülitark tehisintellekt võib muutuda inimkonnale eksistentsiaalseks riskiks

04.11.19 ... Kuigi suur osa inimesest nupukama tehisintellekti loomisega seotud hirmudest pole põhjendatud, võivad selle kasutatavad ootamatud meetodid ja vahendid meile siiski saatuslikuks saada, leiab Eesti Kunstiakadeemia nooremteadur ja filosoof Oliver Laas.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: