Uudised

Enesetapp on inimliigile ainuomane ja see eristab meid teistest loomadest

21.07.18 ... Enesetapp on inimliigile küllaltki ainuomane probleem ja põhjusi tulebki otsida meie eripärast võrreldes teiste loomaliikidega, kirjutab Sirbis loodusteadlane Tuul Sepp.

Uuring: Eesti inimesed valivad pensionifondi pigem kellegi teise soovituse järgi

20.07.18 ... Võiks arvata, et majandusasjades targemad ja suurema sissetulekuga inimesed teevad oma pensionipõlve kindlustamiseks teadlikumaid valikuid, kuid finantskirjaoskuse uuringust selgub, et see pole nii.

Myanmari turult saadud vaigutükist tuli ilmsiks teadaolevalt vanim maopoeg

20.07.18 ... Merevaiguturult saadud vaigutükist tuli ootamatult välja nastiku sarnane maopoeg, kelle abiga kirjutavad teadlased uue peatüki madude evolutsiooni ja levikusse.

Test võimaldab melanoomi avastada väga varases staadiumis

19.07.18 ... Austraalia teadlased esitlesid testi, mis võimaldab inimese verest avastada melanoomi väga varajases staadiumis, kuid läheb veel paar aastat kuni see jõuab kliinikutesse, sest teadlased peavad testi veel täpsemaks timmima.

Märk hulgiskleroosi väljaarenemisest: teatud tervisehädade koosesinemine

18.07.18 ... Enne seda, kui inimesed saavad hulgiskleroosi diagnoosi, on terve rida higussümptome, mida tavaliselt ei seostatagi selle haigusega, kuid mida esineb 50 protsendise tõenäosusega selle diagnoosi saanud inimestel.

Alternatiivmeediat usaldavad rohkem need, kes on ühiskonnaelust võõrdunud

18.07.18 ... Kaasaegses ühiskonnas hakkamasaamiseks on tähtis olulise ja vajaliku informatsiooni kättesaamine. Paraku ei ole see kõigile inimestele võrdselt ligipääsetav, kirjutab Tartu Ülikooli sotsioloog Andu Rämmer.

TÜ teadlased tõestasid, et teadust saab teha ka tavaliste sammulugejatega

17.07.18 ... Tartu Ülikooli teadlased mõõtsid koolis õpilaste liikumisaktiivsust ja näitasid oma äsja ilmunud teadusartiklis, et ka lihtsad sammulugejad on tippteaduses kallimate analoogidega võrdväärselt kasutatavad.

Geenivaramu tutvustas Euroopale uudset diabeedikalkulaatorit

17.07.18 ... Diabeedikalkulaator on teadusuuringutel põhinev rakendus, mis ennustab, kui suure tõenäosusega inimene diabeeti haigestub. Geeniandmeid ja elustiili näitajaid kasutades arvutab diabeedikalkulaator haigestumisriski täpsemalt kui varasemad.

Keeleteadlane selgitab, kuidas fakt ja väärtushinnang kohtus erinevad

17.07.18 ... Kujutlege, et Aadu Aaberg loeb hommikul ajalehest enda kohta järgnevat pealkirja: "Aadu Aaberg on varas!". Kui Aadu peab ennast ausaks inimeseks, kes usub õigusriiki, siis ta pöördub oma õiguste kaitseks kohtusse. Kahjuks võib ta siinkohal takerduda Eesti seaduste tihnikusse.

Rahatarkus: vanaduspuhkuse rikkus nõuab planeerimist ja tegutsemist kohe täna

17.07.18 ... Pikka aega ühe tööandja jaoks töötamine on asendunud lepinguliste projektitöödega, mida aga meie panga- ja pensionisüsteem ei toeta. Millist rahatarkust nõuab selline tööelu, et vanaduspuhkusel ei peaks sente lugema, selgitab EBSi doktorant ja MTÜ Rahatarkus kaasasutaja Leonore Riitsalu.

Miks vananeva linnu sigimisedu langeb? Võimalik seletus peitub munas

17.07.18 ... Lindude vananemise uuringud on näidanud, et pikaealistel lindudel vananedes sigimisedukus väheneb.

Sinivetikate kogus randades on viimase kümnendi suurim

16.07.18 ... Eesti randades on sinivetikad ning kuni ilm püsib kuum ja tuul puhub mere poolt, on oht nendega kokku puutuda. Sinivetikate eest tasub hoiduda eriti lastel, lemmikloomadel ja neil, kel allergia.

Kogu, hajuta ja riski ehk targa investori esimesed sammud

16.07.18 ... Aktsiaturul raha kasvatamine võib tunduda lihtne viis, kuidas enda sääste kasvatada, aga enne kui hüpata suhteliselt ebastabiilsele väärtpaberiturule, peaks alustav investor tegema selgeks mõned riskijuhtimise põhitõed, leiab Tallinn Tehnikaülikooli majanduslektor ja investor Kristjan Liivamägi.

Sinivetikad hakkasid levima sõjajärgse põllumajanduse tõttu

16.07.18 ... Pikka aega kestnud suveleitsak on praegu pannud vohama vetikad, mürgised sinivetikad teiste hulgas. Kuid vähem teavad inimesed seda, et sinivetikate vohamise taga on aastakümnete tagused põhjused, täpsemalt sõjajärgne põllumajandus ja mineraalväetistega liialdamine. Praegune soojaga kaasnev vohamine on selle iga-aastane meeldetuletus.

Psühholoog: huvitav eriala ei pea pakkuma kohest mõnutunnet

16.07.18 ... Kui valite eriala vaid soovituse alusel, mille kohaselt tuleb kuulata oma sisemist kirga, siis sel on tugev miinuspool, järeldub Yale'i ja Stanfordi ülikooli teadlaste uuringust. See mõtteviis vähendab inimeste püsivust ja soodustab n-ö munade ühte korvi panemist.

Eestil puudub ülevaade, kui palju koolilõpetajaid jätkab õpinguid välismaal

16.07.18 ... Eestis lõpetab igal aastal keskkooli üle 6000 noore. Neist umbes 3000st saavad Eesti ülikoolides ja kõrgkoolides tudengid. Mis saab aga ülejäänutest? Kui palju läheb näiteks välismaistesse kõrgkoolidesse, sellest puudub Eestil ülevaade.

Kuumalained langetavad ajutiselt vaimset võimekust

14.07.18 ... Tavatult kõrge õhutemperatuur vähendab ajutiselt inimeste võimekust lahendada vaimset pingutust nõudvaid ülesandeid, leiavad üliõpilaste sooritusvõimet jälginud teadlased.

Riina Sikkut: Eesti on personaalmeditsiini osas teistest mitu sammu ees

14.07.18 ... Eesti on küll tugev digiriik, kuid e-tervise võimekuse saavutamiseks on meil vaja hoopis lisaks saada andmeid, mida kogutakse välismaal, leiab tervise- ja tööminister Riina Sikkut. Eesti geeniteadlased koos ministri ja rahvusvaheliste ettevõtjatega tõstatasid selle teema sel nädalal Toulousis toimunud teadusfoorumil ESOF.

Noorteadlane: et näha Eesti teaduse eeliseid, tuleb minna välismaale

13.07.18 ... Tartu Ülikooli noorteadlane Elin Org esines täna üleilmsel teadusfoorumi ESOF peapaneelis, kus räägiti ebavõrdsusest Euroopa teaduses. Ta esitas küsimuse, kuidas Euroopa ääremaad, nagu Eesti, võiksid saada võrdväärset rahastust, et teha samasugust tippteadust nagu Euroopa teadlased.

Tehisintellekt võib kaotada vajaduse loomkatsete järele

13.07.18 ... Masinõppel põhinev algoritm suudab ennustada tuhandete kemikaalide ohutust sama hästi, kui teevad seda teadlased loomkatsete põhjal. Pikas perspektiivis võiks kaotada lähenemisviis vajaduse miljonite väikeloomade tapmise järele ning vähendada ravimite ja teiste toodete väljatöötamiseks tehtavaid kulutusi.

Teadlased uurisid välja, mida jäämees Ötzi enne surma sõi

13.07.18 ... Austria Alpides 5300 aasta eest surnud jäämehe maosisu üksikasjalikult uurinud teadlaste sõnul moodustas Ötzi viimasest söömaajast peaaegu poole loomarasv.

Graafikud: eestlane loeb päevas keskmiselt rohkem kui ükski teine eurooplane

13.07.18 ... Eurostati andmete kohaselt kulutati 2016. aastal Euroopa Liidu riikides üle 90 miljardi euro raamatutele, ajalehtedele ja ajakirjadele. See on umbes 200 eurot EL-i kodaniku kohta ning moodustab 0,6 protsenti euroliidu SKTst. Tekib küsimus, kes selle kõik ära jõuab lugeda, aga vastus on lihtne: eestlased.

Graafikud: Eestis on üha enam hakatud puitu väärindama

12.07.18 ... Toorpuit on odavam, kui töödeldud ehk näiteks akendeks-usteks või graanuliteks tehtud puit. Statistikaameti tehtud ülevaatest selgub, et Eesti ekspordib toorpuitu üha vähem ning järjest enam müüakse välismaale väärindatud puitu, mille hind on kõrgem.

Ülienergeetilised kummitusosakesed pärinevad kaugest galaktikast

12.07.18 ... Iga inimese keha läbistavad sekundis miljardid avakosmosest pärit kummitusosakesed – neutriinod. Teadlastel õnnestus seostada nüüd esimest korda käputäit ülienergeetilisi osakesi kauges galaktikas asuva äärmiselt ereda musta auguga, kuulutades neutriinoastronoomia sündi.

Mitmes Tallinna supluskohas levivad sinivetikad

12.07.18 ... Sel nädalal tehtud analüüside tulemused näitavad sinivetikate levimist Tallinna supluskohtades.

Paljajalu käimine arendab laste tasakaalu ja kaugushüpet

12.07.18 ... Lastel, aga ka täiskasvanutel, kes käivad palju paljajalu, arenevad paremini motoorsed oskused. "Paljasjalgsetel" tuleb paremini välja kaugushüpe, tasakaalu hoidmine ja jooksusprint.

Galerii: President Kersti Kaljulaid võttis kantselei mesitarude mett

12.07.18 ... President Kersti Kaljulaid kogus mesinike abiga presidendi kantselei mesitarudest saaki.

Teadlased tegid Tartule uue ja linlaste vajadusi arvestava bussivõrgu

12.07.18 ... Linnaliinibussid hakkavad uue liinivõrgu järgi sõitma järgmise aasta 1. juulist. Ettepaneku, milline võiks olla uus liinivõrk, on teinud Tartu Ülikoolist võrsunud Positium LBS koostöös Soome ettevõttega WSP Finland. Uus liinivõrgu kava läbib enne kasutusele võtmist veel ka avaliku aruteluringi.

Soomlased kirjeldasid esimest ainult Läänemeres elavat kalaliiki

12.07.18 ... Läänemeres elavad lestad tuleks jagada kahte erinevasse liiki, järeldavad Helsingi ülikooli bioloogid. Tehtud tähelepanek võib sundida riike muutma juba kehtestatud püügikvoote.

Analüüs: loomingupalavik vanust ei küsi

12.07.18 ... Loomingulised kõrgperioodid esinevad inimeste elus juhuslikult ega ole otseselt seotud inimeste kasvanud produktiivsusega, leiavad silmapaistvate teadlaste, kunstnike ja filmilavastajate karjääre uurinud sotsiaalteadlaste tööst. Miinuspoolena satuvad inimesed analüüsi kohaselt loomingulisele kullasoonele tavaliselt vaid korra elus.

Ürginimesed jõudsid Hiinasse juba 2,1 miljoni aasta eest

12.07.18 ... Hiinast Shangchengist päevavalgele tulnud kümned kivist tööriistad viitavad, et ürginimesed Euraasia jõudsid Euraasia idaossa juba vähemal 2,1 miljoni aasta eest. Tähelepanekust lähtuvalt lahkusid nüüdisinimeste kauged eellased Aafrikast arvatust sadu tuhandeid aastaid varem.

Uuring: vaalade ulatusliku küttimisega tehti algust juba Vana-Roomas

11.07.18 ... Gibraltari väina kallastelt leitud vaalaluud viitavad, et vaalade küttimisega teeniti elatist juba Vana-Roomas. Roomlaste vaalahimu võis olla ka üks põhjustest, mis viis piirkonnas hall- ja lõunavaalade arvukuse vähenemise ning nende leviala kahanemiseni.

Eesti viis üleilmsele teadusmessile e-tervise, post-kvant turvalisuse ja targa linna

11.07.18 ... Sel nädalal toimub Prantsusmaal Toulouse's üleilmne teadusfoorum EuroScience Open Forum (ESOF), kus Eesti teadusest esitletakse personaalmeditsiini, nutikat linnakeskkonda, e-tervist ja küberturvalisust.  

Arktika ülibakterid parandavad väljavaateid leida maavälist elu

11.07.18 ... Arktilises külmas karastunud bakterid suudavad ellu jääda ka -30 °C tulisoolases vees. Katsetulemused parandavad väljavaateid leida mikroorganisme peale Maa ka Päikesesüsteemi teistelt kehadelt.

Öövahetus paiskab aju ja soolestiku eri ajavöönditesse

11.07.18 ... Teadlased jõudsid paremale arusaamale, miks kergitab öövahetustes töötamine muu hulgas ülekaalulisuse, diabeedi ja teiste ainevahetushäirete tekkimise riski.

Taimekaitsevahendid pärsivad mesilaste õppimisvõimet

11.07.18 ... Põllumajanduses kasutatavad putukamürgid vähendavad mesilaste õppimisvõimet ja mälu ning seda isegi siis, kui kogused jäävad põllumajanduses seatud piirmäärade sisse.

Lükati ümber müüt sebra triipude kohta

11.07.18 ... Üks selgitus selle kohta, miks sebral on triibud, ütleb, et sebra tumedad triibud jahutavad looma keha kuuma päikese käes. Nii tore kui see müüt ka ei tunduks, lükkasid Lundi Ülikooli teadlased selle oma katsetega ümber.

Eurooplaste IQ langeb, paanikaks pole (veel) põhjust

10.07.18 ... Inimeste keskmine IQ on hakanud pärast sajandi kestnud kasvu mitmes Euroopa riigis langema. Psühholoogid ei suuda trendi pöördumist veel üheselt selgitada ega ole jõudnud ka kokkuleppele, kas selle pärast peaks üleüldse erilist muret tundma.

Iidsed linnud olid munade haudumiseks liiga rasked

10.07.18 ... Esimesed linnud olid liiga kogukad ja nende munad liiga väikesed, et tibud oleks saanud kooruda tänapäeval elavaid linde iseloomustava haudumise teel.

Kogu tõde kõhubakteritest: inimene saab oma bakterikokteili juba ema kõhus

10.07.18 ... Kui teie vanaema elas 105-aastaseks, olete te kõhubakterite ehk mikrobioomi ehk mikrobioota uurijatele väga huvitav uurimisalune. Seda põhjusel, et väga paljudest teguritest, mis mõjutavad meie elutee pikkust, on meie kõhus elavad bakterid äärmiselt olulised. Tartu Ülikooli mikrobioloogid, geneetikud ja sotsioloogid on ühendanud jõud, et aru saada, mis on väga eakate kõhubakterites teist moodi kui noorematel.

Vastuolulist geeniajamit katsetati esimest korda imetajate peal

09.07.18 ... Mõne põlvkonna jooksul potentsiaalselt terve liigi DNA-järjestust muuta võimaldavat geeniajami tehnikat (gene-drive, ing k) katsetati esimest korda hiirte peal. Tehtud eksperimentide põhjal on tehnika praegu veel liiga ebatõhus, et see kujutaks endas ohtu või seda saaks kasutada millekski praktiliseks

Arheoloogid kaevasid Woodstocki festivali ala

09.07.18 ... Tänavu augustis möödub 49 aastat legendaarsest Woodstocki festivalist. Pea pool sajandit on piisavalt lühike aeg, et mäletada selle muusikafestivali suurejoonelisust, kuid piisavalt pikk aeg, et ära unustada, mis täpselt kus toimus.

Soome teadlased: Läänemerd kimbutav hapnikupuudus on enneolematult ränk

09.07.18 ... Läänemere rannikuvetes pole leidunud sedavõrd vähe hapnikku vähemalt viimased 1500 aastat, leiavad Soome ja Saksamaa teadlased. Töörühma hinnangul peitub põhjus põldude liigses väetamises ja linnadest merre voolavas solgis.

Einsteini gravitatsiooniteooria sai uut kinnitust

09.07.18 ... Kõigi kehade gravitatsioonikiirendus on täpselt samasugune, ükskõik kui suur on nende enda mass, leiavad kauget kolmiktähesüsteemi jälginud astronoomid. Vaatlused kinnitavad, et Einsteini üldrelatiivsusteooria kehtib ka äärmiselt tugeva gravitatsiooniväljaga kehade lähistel.

Tallinna Ülikooli teadlased lõid mängud inseneridele ja programmeerijatele

09.07.18 ... Mänge, näiteks arvutimänge, saab luua ka erialase õppimise eesmärgil ning siis nimetatakse neid mänge tõsimängudeks. Tallinna Ülikooli teadlased on äsja valmis saanud kolme tõsimänguga, mis on ennekõike mõeldud inseneridele.

Aaviksoo: riik soovib TTÜ Tartu kolledži sulgemist

06.07.18 ... Riik otsib võimalusi kõrgharidusmaastiku korrastamiseks. Tallinna Tehnikaülikooli rektori Jaak Aaviksoo sõnul soovib riik, et ülikool sulgeks oma Tartu kolledži.

Agressiivsel inimesel ja kiusajal on üks oluline erinevus

06.07.18 ... Kiusaja võib olla agressiivne, kuid mitte iga agressiivne inimene pole kiusaja ning selle erinevuse selgeks tegemine on ülioluline, et osata käituda vastavalt kiusaja ja agressiivse inimesega.

Ameerika põliskoerad elavad edasi sugulisel teel leviva vähina

06.07.18 ... Euroopa sisserändajad võisid küll Ameerika põliskoerad välja suretada, kuid osa kunagiste koerte DNA-st jätkab enda paljundamist koerte seas sugulisel teel leviva vähina, viitab uus teadustöö.

Teadusavastus viib lähemale gonorröa ravimi ja vaktsiini väljatöötamisele

06.07.18 ... Sugulisel teel levivat bakterit, mis tekitab gonorröad, on võimalik pärssida näiteks vaktsiiniga, sest USA teadlased leidsid mehhanismi, mis taistab bakteril inimese limaskestasid nakatamast.

Imikuea mälestusi võib olla võimalik taastada

06.07.18 ... Täiskasvanueas lapsepõlve meenutada paludes tuleb enamikele inimestele meelde alles 4.– 5. eluaastast pärit mälestused. Inimestele sarnaselt lapseea amneesia all kannatavate hiirtega tehtud katsed viitavad, et mälujäljed pole tegelikult kuhugi kadunud ja neid annab hea tahtmise korral uuesti meelde tuletada.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: