Uudised

Tubakas võis kuuluda inimeste argipäeva juba 12 300 aasta eest

18.10.21 AJALUGU ... Inimesed võisid hakata tubakat tarvitama juba vähemalt 12 300 aasta eest, osutavad Utah' osariigi muistsest koldest leitud neli söestunud seemet. Leid nihutaks sellega tubakakasutamise alguse aastatuhandete võrra varasemaks.

Hiigelsuur komeet on meie poole teel

18.10.21 UNIVERSUM ... Kaugelt Päikesesüsteemi äärealadelt, Öpik–Oorti pilvest on meie poole teel võib-olla kõige suurem komeet, mida seni üldse nähtud. Komeedi läbimõõduks hinnatakse 100–200 kilomeetrit.

Minutiloeng: kuidas lepitada tüli

18.10.21 PSÜÜHIKA ... Enamik inimesi tahab elada rahus ja üksteisemõistmises, aga vaidlused, tülid ja sõjad on siiski meie igapäevased kaaslased. Optimistid arvavad, et rahulike aegade vahepeal on tülisid ja vaidlusi. Pessimistid arvavad vastupidi – tülide ja sõdade vahepeal on pisut rahuaega. TLÜ läbirääkimiste psühholoogialektor Arno Baltin räägib, miks tekib tüli ja kuidas leida rahu.

Põtrade oksanosimine leevendab kliimamuutuse tagajärgi

18.10.21 KESKKOND ... Põtradel on ilmaelus üks üllatav roll varuks. Selgub, et metsas rahulikult oksi ja võrseid nosivad põdrad võivad eneseteadmata leevendada mõnesid kliimamuutuse tagajärgi.

Uudne meetod aitab põlevkivist keskkonnasõbralikumalt kemikaale ammutada

15.10.21 TEHNIKA ... Põlevkivi kaevandamine on olnud Ida-Virumaa elu mootor viimased sadakond aastat. Selle elektri saamiseks põletamise kõrval on leidnud aga teadlased hulga viise, kuidas saaks kasutada seda senisest nutikamalt.

Videoloeng: kuidas liiguvad Eesti erinevad rahvusrühmad?

15.10.21 KESKKOND ... Senised ruumilise eraldatuse vähendamise meetmed ja integratsioonipoliitikad on geograafilises mõttes lähtunud inimese elukohast. Tartu Ülikooli inimgeograafid leiavad aga, et targem oleks lähtuda nende tervest tegevusruumist.

Õpetajad vajavad uuenduste omaksvõtuks aega, mitte kiirkoolitusi

15.10.21 HARIDUS ... Haridus uueneb pidevalt ja varem keeruliseks peetud õppeaineid nagu matemaatika saab tänapäeval õpetada näiteks robotite abil. Kuigi riik toetab koole nutikate õppevahendite ostul, on see maha visatud raha, kui õpetajatele ei anta pikemat aega uue tehnoloogia omaksvõtuks, osutab Tallinna Ülikooli doktoritöö.

Eesti kiiruseületajad paistavad silma ebatervislike eluviisidega

15.10.21 PSÜÜHIKA ... Problemaatilist liikluskäitumist saab seostada ebatervisliku elustiiliga, näiteks alkoholi ja kiirtoidu tarvitamisega, selgus Tartu Ülikooli psühhofüsioloogia professor Jaanus Harro juhtimisel valminud uurimistööst.

Töödeldud toit teeb rotil mälu kehvaks

15.10.21 TERVIS ... Tugevalt töödeldud toit teeb vana roti mälu nelja nädalaga märgatavalt viletsamaks.

Reoveeuuring: viiruse hulga tõusu veab Ida-Virumaa

15.10.21 TERVIS ... COVID-19-viiruse tase on kõikjal Eestis kõrge, selgub selle nädala reoveeuuringust. Kõige kiiremini kasvab viiruse hulk reovees Ida-Virumaal.

Androloog: kiilanemist saab aeglustada, aga targem on edasi veereda

14.10.21 TERVIS ... Nii pealae kiilanemist kui ka juustepiiri taandumist saab hormoonravi abil aeglustada. Tartu Ülikooli kliinikumi androloog-uroloog Margus Punabi sõnul on aga reeglina mõistlikum muutustega leppida ja oma kehaga rahul olla.

Rauaaja eurooplaste toidulaual olid sinihallitusjuust ja õlu

14.10.21 AJALUGU ... Eurooplased nautisid sinihallitusjuustu ja õlut juba rauaajal, järeldab rahvusvaheline teadlasrühm umbes 2700 aasta vanuste väljaheidete põhjal.

Otse kell 12: hõimupäevade konverents põlisrahvaste keskkonnamuredest

14.10.21 KESKKOND ... Tallinnas toimub neljapäeval hõimupäevade raames rahvusvaheline konverents, mille ettekanded ja arutelud keskenduvad kliimasoojenemine ja keskkonnakaitse ning keskkonna ja majanduse seoste teemadele.

Saksa teadlased saavutasid maailma uue külmarekordi

14.10.21 TEHNIKA ... Sellal kui maakera kliima läheb soojemaks, on teadlased saavutanud ka uue külmarekordi: 38 pikokelvinit. Seda on vähem kui kümnemiljardik kraadi üle absoluutse nulli ehk kõige külmema külmuse, mis universumis teoreetiliselt üldse olla saab.

Haruldase geenitüübiga naine on Eestis uut neeru oodanud üle kümne aasta

13.10.21 EESTI ... Eestis on kõige kauem organisiirdamist oodanud haruldase geenitüübiga naine - üle kümne aasta ei ole talle sobilikku neerudoonorit leitud. Lootus leida talle elutähtis organ on praegu 0,1 protsenti ning naist hoiavad elus regulaarsed rängad protseduurid.

"Kaduva maailma lävel" | Ebapärlikarp

13.10.21 LOODUS ... Ebapärlikarp on puhta keskkonna tunnusliik, kes on eksisteerinud üle 200 miljoni aasta ning elanud üle kõik varasemad planeedi jahenemised ja soojenemised. Liigi elust ja erilisusest räägib bioloog Katrin Kaldma, kes on pühendunud nende imeliste karpide päästmisele.

Kooliõpilased poliitloosungite õnge ei lähe

13.10.21 ÜHISKOND ... Õpilased on oma kodukoha probleemidest huvitatud ning hammustavad poliitikute tühjad lubadused ja loosungid päris hästi läbi, rääkis saates "Terevisioon" Tallinna Saksa Gümnaasiumi ja Tallinna 32. keskkooli ajaloo ja ühiskonnaõpetuse õpetaja Ulla Herkel.

Lapsi ja vanemaid ühendab 970 miljonit USA dollarit maksnud vestlusteema

13.10.21 R2 PORTAAL ... Kui häkkerid panid müüki arvutimängijate seas populaarse voogedastusplatvormi Twitch lähtekoodi, oli huvilisi vaid üks. Ometi maksis see inimene koodi eest 970 USA dollarit. Mis on Twitchi tegelik väärtus noorte ja nende vanemate silmis, arutleb R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tänavu pürgib neljale akadeemikukohale 20 kandidaati

13.10.21 TEADUSELU ... Eesti Teaduste Akadeemia juhatus registreeris saabunud esildiste alusel 20 kandidaati neljale akadeemikukohale. Kõige tihedam on konkurents rahvatervise valdkonna akadeemiku kohale, kuhu pürgib üheksa kandidaati.

Alaselja valu vastu aitab trenn

13.10.21 TERVIS ... Pärast mitut koroonalainet kurdavad inimesed varasemast rohkem seljavalu üle. Olgu selle põhjus kas kõrgem stressitase või istuvam eluviis, uuringute järgi leevendab valu puhkuse asemel hoopis võimetekohane trenn.

Putukkonda rusuvad nii linnad kui ka põllud

13.10.21 LOODUS ... Putukaid on maailmas palju, kuid tundub, et siiski mitte nii palju, kui neid veel üsna hiljuti oli. Teated putukate arvukuse, aga kohati ka liigirikkuse kahanemisest teevad paljudele muret. Teadlased on nähtust seletanud muu hulgas muutustega maakasutuses, aga ka kliima soojenemisega.

Kuul voolas laava seni arvatust miljard aastat varem

13.10.21 UNIVERSUM ... Kuu vulkaanilised kivimid kinnitavad, et Maa kaaslase peal voolas laava vähem kui kaks miljardit aastat tagasi. See on ligi miljardi aasta võrra varem, kui seni arvatud.

Antropoloog: läänelikkust kopeerides kaotab Tallinn oma eriomase näo

12.10.21 ÜHISKOND ... Kui traditsiooniliselt huvitus antropoloogia kadumisohus eksootiliste põlisrahvaste elukommetest, siis tänapäeva uurijad keskenduvad ka oma koduriigile, iseäranis selle äärealadele. See, kuidas ühiskonna perifeersem osa on organiseeritud, paljastab, millised on kultuuri kesksed väärtused ja kuidas toimivad sotsiaalsed suhted, ütles Tallinna Ülikooli vanemteadur Francisco Martinez.

Eesti loodusmuuseum otsib uut direktorit

12.10.21 TEADUSELU ... Seoses eelmise direktori ametiaja lõpuga kuulutas Eesti loodusmuuseum välja konkursi direktori kohale. Uut direktorit otsitakse taas tähtajaliselt viieks aastaks.

16-aastased on ühiskonnas ühed aktiivsemad ja isepäisemad valijad

12.10.21 ÜHISKOND ... Sel nädalal pääsevad juba teist korda valimiskasti juurde ka 16–18-aastased Eesti noored. Vanuserühmade võrdluses on nad agaramad valijad kui näiteks 25–30-aastased ning rahvas keskmiselt, osutab Tallinna Ülikooli sotsiaalpoliitika professor Anu Toots. Vähene majanduslik seotus riigiga teeb noortest tema sõnul iseseisvamad otsustajad.

Eesti teadlane: meemesilasi on aina rohkem, kuid kasvab ka suremusprotsent

12.10.21 ARVAMUS ... Möödunud nädalal ilmus meedias refereering blogi Science 2.0 kirjutisele, mis väidetavalt põhineb hiljutisel uuringul mesilaste arvukuse kohta. Kahetsusväärselt tuleb kõigepealt nentida, et Science 2.0 ei ole teaduslik materjal, vaid ühe inimese arusaamade peegeldus. Siinkohal soovin selgitada blogi autori viidatud teadusartikli tegelikku sisu, mis on palju laiem, kui Eesti lugejale kajastatu.

Ajust loobunud mantelloomal on meile õpetlik sõnum

12.10.21 R2 PORTAAL ... Inimkond peab aju maise arengu suurimaks saavutuseks ja naeruvääristab näiteks mantellooma (Tunicata), kes sööb ära iseenda aju. Areneva tehisintellekti omapärased probleemilahendused tõstatavad aga küsimuse, kas inimese aju on ikka ülim arengusaavutus, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Rooste võib metalli pragunemist talitseda

12.10.21 TEHNIKA ... Tõelist varandust ei rikkuvat ei koi ega rooste (Mt 6:20), kuid nüüd selgub, et mõnikord ei riku väike rooste ka maist varandust, vaid teeb hoopis paremaks.

Nobeli majandusauhind läks loomulike katsete kasutussevõtjatele

11.10.21 TEADUSELU ... Rootsi Riigipanga väljaantava Alfred Nobeli mälestusauhinna majanduse alal pälvisid tänavu ameeriklased David Card ning Joshua D. Angrist ja Guido W. Imbens. Nad kasutasid oma töös loomulikke katseid ehk leidsid põhjuslikke seoseid ühiskonnas ilma juhuslikustatud laborikatseteta.

Telefonist loodetakse naistele õhtuteks turvalist kaaslast

11.10.21 R2 PORTAAL ... Ühendkuningriigis lõid telekomiettevõte BT ja poliitikud käed, et luua naistele turvalist hilisõhtust koduteed tagav teenus. Klahvikombinatsioonil 888 põhinev teenus võib saadaval olla juba jõuludeks, räägib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Aasta kool 2021: hääleta oma lemmiku poolt

11.10.21 AASTA KOOL ... "Terevisioon" otsib sellelgi aastal Eesti kõige mõnusamat, ägedamat ja uuenduslikumat kooli. Kümne finaali jõudnud kooli seast saab valida oma lemmiku Novaatoris.

Poegivatel sisalikel on asjakohased geenid imetajatega ühised

11.10.21 LOODUS ... Mõned loomad munevad mune, teised, niinimetatud elussünnitajad, toovad ilmale munast ümbritsemata poegi. Evolutsiooniliselt on munemine vanem nähtus kui elussünnitus; viimane on aga loomariigi ajaloos tekkinud mitmel eri korral.

Liblikad eristavad ka ultravioletis mitut värvust

11.10.21 LOODUS ... Liblikad näevad maailma teisiti kui inimesed. Lisaks nendele värvidele, mida inimesed näevad, näevad liblikad ka ultravioletti. Nüüd näitab Ameerikas tehtud teadusuuring, et vähemalt ühel liblikaliigil suudab üks sugupool eristada ultraviolettlainealas ka veel kahte omaette värvust.

Lugeja küsib: miks tunduvad sügisesed puulehed silmale ilusad?

11.10.21 LUGEJA KÜSIB ... Sügisel on tänaval kolletavaid puid ilus vaadata. Novaatori lugejal tekkis aga küsimus, miks see nii on. Miks tunduvad surevad lehed meile silmaga vaadates meeldivad? Vastab Tartu Ülikooli zooloogia osakonna emeriitprofessor Raivo Mänd.

Teine koroonasügis – mis on juhtunud viirusega ja kuidas edasi

09.10.21 TERVIS ... Varsti juba pea kaks aastat levinud viiruse SARS-CoV-2 erinevatest omadustest on kirjutatud üksjagu. Siiski tundub, et mõned vaatenurgad vajaksid kokkuvõtvat valgustamist ja mõned otsad kokkusõlmimist, kirjutab Tartu Ülikooli molekulaarviroloog Aare Abroi.

Jeruusalemmas tuli välja 2700 aasta vanune luksuskäimla

08.10.21 AJALUGU ... Hiljaaegu avastasid arheoloogid ühe Jeruusalemma muistse aadlielamu varemetest 2700 aasta vanuse tualeti. Leid on seda haruldasem, et aastatuhandete eest said endale käimlat lubada vaid ülikud.

Reoveeuuring: veebruari levikutase on peaaegu käes

08.10.21 TERVIS ... Reoveeuuring osutab jätkuvalt COVID-19 viiruse üha laiemale levikule Eestis. Nüüd on viirus jõudnud ka Lääne-Eestisse ja seni viiruseleiuta Hiiumaale.

Mobiiliandmed aitavad hinnata koroonaajal välisturistide arvu vähenemist

08.10.21 KESKKOND ... Mobiilpositsioneerimisega kogutavate andmetega saab aimu nii sellest, kuidas võib riiki sisse toodud viirus levida kui ka hinnata, millised piirkonnad vajavad pandeemia järel kõige rohkem toetust, kirjutab Tartu Ülikooli inimgeograafia kaasprofessor Anto Aasa.

OTSE: Tartu Ülikooli arstiteaduskonna aastapäeva teaduskonverents

08.10.21 TEADUSELU ... Tartu Ülikooli arstiteaduskonna aastapäeva peetakse 7.–8. oktoobril. Reedel toimub biomeedikumis konverents, mis keskendub patsiendiohutusele ja meditsiinis võrdsele kohtlemisele.

Naiste külmakartlikkusel on evolutsiooniline tagapõhi

08.10.21 TERVIS ... Naised armastavad natuke soojemat keskkonda kui mehed, ja sellele on evolutsiooniline põhjendus, nagu selgub värskest teadusuuringust.

Portugali vaktsineerimisedu tagasid surmahirm ja usk ekspertidesse

08.10.21 TERVIS ... Vaevaliselt alanud vaktsineerimiskampaaniaga Portugalist on saanud viimastega kuude üks kõige paremini koroona eest kaitstud riike maailmas. Kohalikud teadlased kirjutavad edu pandeemia kolmanda lainega kaasnenud jubeduste ja kampaania juhtimise poliitikute asemel sõjaväe kätte andmise arvele. Juhtrolli mängis aga portugallaste komme kuulata eksperte.

Harri Tiido: kas alkohol on arengu mootor?

07.10.21 ARVAMUS ... Vikerraadio saatesarjas "Harri Tiido taustajutud" on seekord vaatluse all alkoholi mõju inimkonna arengule. Alkoholi sotsiaalne funktsioon on tänini tähtsal kohal ja läbi aegade on alkohol olnud üks diplomaatia töövahendeidki, märgib Tiido.

Sõja korral takistavad rohked raielangid Eesti metsades vastase liikumist

07.10.21 ÜHISKOND ... Eesti metsade ümber käivad pikemat aega ühiskondlikud vaidlused mõistlike raiemahtude üle. Lahingupidamise kontekstis suurendavad raielangid küll nähtavust ja vähendavad varjumise võimalusi, aga ühtlasi aeglustavad üksuste liikumist, sõnas Eesti metsade taktikalisi omadusi uuriv Eesti Kaitseväe Akadeemia geoinformaatika lektor Kersti Vennik.

Teadlased hoiatavad kolmekordistunud kuumaohu eest linnades

07.10.21 KESKKOND ... Alates 1980. aastatest ohustab maailma linnu üha enam äärmuslik kuumus. Praegu esineb kuumalaineid seal kolm korda sagedamini kui 35 aasta eest ja kokku peavad kuumalainete sagenemist taluma nüüdseks 1,7 miljardit inimest ehk pea veerand Maa elanikkonnast, osutab USA teadlaste uuring.

Tartu Ülikooli arstiteaduskonna aastapäeva teaduskonverents

07.10.21 TEADUSELU ... Tartu Ülikooli arstiteaduskonna aastapäeva peetakse 7.–8. oktoobril. Neljapäeval toimub aastapäeva puhul teaduskonverents, kus tutvustatakse viimasel ajal meditsiiniteaduste valdkonnas ilmunud teadustöid. Konverentsi saab otseülekandes jälgida Novaatori portaalis.

Psühholoog: koeraomanik on üksilduse eest kaitstud

06.10.21 PSÜÜHIKA ... Inimene on sotsiaalne olevus, kelle lähedusvajadust võivad teise inimese puudumisel leevendada loomad. Nii võib näiteks koer ergutada üksildast eakat rohkem liikuma ja naabritega suhtlema, või kuldkala olla toeks tarumeeritud lapsele, rääkis psühholoog Ülli Kukumägi.

Nobeli keemiapreemia pälvisid molekuliehitajad

06.10.21 TEHNIKA ... Nobeli auhinna keemias pälvisid sel aastal sakslane Benjamin List ja šotlane David MacMillan asümmeetrilise organokatalüüsi arendamise eest, mis võimaldab valmistada hõlpsamalt suuri molekule.

"Kaduva maailma lävel" | Teelehe-mosaiikliblikas

06.10.21 LOODUS ... Veel poole sajandi eest võrdlemisi arvuka teelehe-mosaiikliblika käsi käib viiamsel ajal kehvemini. Päevaliblikat tutvustab hobi-lepidopteroloog ehk harrastus-libilikauurija Urmas Jürivete.

Uuring: kergelt kulgeva koroona pandiks osutus vana vaenlane

06.10.21 TERVIS ... ACE2 ehk angiotensiini konverteeriv ensüüm on seni pälvinud inimkehas tähelepanu kui COVID-19-viiruse vastuvõtja. Nüüd osutab Tartu Ülikooli teadlaste uuring, et ACE2 hulk kehas võib paika panna ka nakatunud inimese haiguse kulu.

TTÜ teadlaste abiga tahetakse hakata Kuul energiat tootma

05.10.21 UNIVERSUM ... Tallinna tehnikaülikooli teadlased töötavad koos Euroopa Kosmoseagentuuriga välja tehnoloogiat, mis aitaks Kuul päikesepatareidega energiat toota. Energiat hakatakse kasutama selle kümnendi lõpus Kuule rajatavas alalises baasis.

Lugeja küsib

Sul on põletav teadust puudutav küsimus või on sul ettepanek mõne teema sügavamaks kajastamiseks? Klõpsa selle edastamiseks allolevale nupule.

teadusuudiste kokkuvõte

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: