Uudised

Ürginimeste suhetele lisandub üha uusi kihte

21.02.20 ... Inimeste liikumine toob kaasa ootamatuid kohtumisi. Värske uuring vihjab, et nüüdisinimestega ühiseid järglasi saanud neandertallased ja denisi inimesed jõudsid ühte heita ka Euraasiasse juba kahe miljoni aasta eest jõudnud üliarhailiste inimeste järeltulijatega.

Teadlased dekodeerisid hiirepiiksude keele

21.02.20 ... Hiired on tuntud piiksujad; nüüd on teadlastel lõpuks ometi korda läinud dešifreerida, mida hiirte ultrahelisagedusel kõlavad piiksud tähendavad.

Margus Punab: mehe tervisele pannakse alus juba enne viljastumist

21.02.20 ... Alates veebruarist Tartu Ülikooli androloogia professuuri juhtiv Margus Punab on paljude eestlaste jaoks tuntuim meestearst. Uurime temalt, kuhu areneb androloogia teadussuunana ja mida me teame Eesti mehe tervise kohta.

Uus meetod muudab ajud ja organid läbipaistvaks

20.02.20 ... Teadlased muutsid kemikaalikokteili ja masinõppega läbipaistvaks inimese neeru, silma ja aju. Osalised loodavad, et uus meetod aitab printida tulevikus päris elundeid meenutavaid tehisorganeid.

Koer võidi kodustada juba jääajal

20.02.20 ... Inimene hakkas koera kodustama juba mitukümmend tuhat aastat tagasi. Tšehhist leitud fossiilid osutavad, et umbes 28 500 aasta eest, mil suurt osa ülejäänud Euroopast kattis jää, elas sealkandis kõrvuti nii rohkem hundi moodi kui ka rohkem koera moodi loomi.

Otse kell 10: riigikogu arutelu "Mets muutuva kliima tingimustes"

20.02.20 ... Riigikogu neljapäevasel istungil on oluliselt tähtsa riikliku küsimusena arutelu teemal "Mets muutuva kliima tingimustes", mida käsitletakse koos metsanduse asjatundjatega. Kell 10 algavat istungit saab otsepildis jälgida portaalis ERR.ee.

Sotsiaalkomisjon lubaks uued tubakatooted turule

20.02.20 ... Tuleval neljapäeval naaseb riigikogu suurde saali hääletamisele pikalt peetud vaidlus uute suitsuvabade tubakatoodete pärast. Riigikogu sotsiaalkomisjon soovitab ühehäälselt niisuguseid tooteid lubada, ühtlasi soovitab komisjon müügile tagasi lubada mentoolimaitselised e-sigaretid.

Tänavune gripp nõudis möödunud nädalal esimesed ohvrid

19.02.20 ... Grippi haigestumine kasvas möödunud nädalal kõigis vanusegruppides. Intensiivravi vajanud grippi haigestunutest suri kolm, neist üks oli vaid 9-kuune imik.

Raport: Eesti metsade raiemahtu ei pea kliimaeesmärkide täitmiseks vähendama

19.02.20 ... Metsa kasvamisel on roll kliimamuutuste pidurdamisel, neid jätkusuutlikult majandades ei pea aga viimaste aastate raiemahtu oluliselt vähendama, selgub värskest raportist.

Varaanid käsipagasis ehk 100 aastat loodusteaduslikke ekspeditsioone

19.02.20 ... Muuseum oli veel hiljaaegu ainus koht, kus tutvuda võõramaiste loomade, taimede ja geoloogiliste näidistega. Tartu Ülikooli loodusteadlased on aastasadu käinud eksootilistel ekspeditsioonidel muuseumi kogusid täiendamas ja teaduslikke proove kogumas. Nüüd on värvikamad lood neist kokku kogutud.

Väikesel linnul on pikk mälu

19.02.20 ... Pisikestel linnukestel võib olla väga pikk ja püsiv mälu. Uus-Meremaa põhjasaarel elab väike sõbraliku loomuga värvuline, kes mäletab kord selgeks õpitud edu valemit kaks aastat hiljemgi.

Teadlased uurisid maasikataimede abil seitsme Euroopa linna õhu saastatust

18.02.20 ... Teadlased uurisid seitsmes Euroopa linnas maasikataimede abil õhu saastatust ja tolmeldajate hulka. Tulemused näitavad, et puhtaim õhk on Tartus.

Pool maailma majandusest on kohustunud saavutama süsinikuneutraalsuse

18.02.20 ... Peaaegu pool maailma majanduse kogutoodangust (SKP) andvad riigid, piirkonnad ja linnad on võtnud kohustuse jõuda süsinikuneutraalsuseni.

Oliver Laas: digitaalse surematuse tööstus

18.02.20 ... Surm on inimelu konstant ja seega on kõigil kultuuridel mingisugused surmaga seotud rituaalid ja praktikad, mis kohati erinevad üksteisest märkimisväärselt. Hiljutised tehnoloogilised arengud muudavad pildi senisest veelgi kirjumaks ja tõstatavad samal ajal uusi moraalseid küsimusi, mille jaoks meil hetkel veel selgeid vastuseid ei ole, arutleb Oliver Laas Vikerrraadio päevakommentaaris.

Hiina statistika: koroonaviirus tapab eeskätt eakaid

18.02.20 ... Enam kui 80 protsenti koroonaviirusega nakatunud inimestest põeb haiguse läbi kergelt ja tõsisemate kaebusteta, leiavad seniseid haigusjuhte uurinud Hiina teadlased. Suremus kasvab järsult vanemaealiste või kroonilisi haigusi põdevate patsientide hulgas.

Polaaruurija Timo Palo: käesolev talv lööb kõik rekordid

18.02.20 ... Harjumuspärasest oluliselt soojemat talve ei saa seostada küll otseselt kliimamuutusega, kuid annab aimu Eestit ja ülejäänud Euroopat ootavast tulevikust, leiab presidendi kliimanõunik Timo Palo.

Päranipunäärme nõre kaitseb lindu bakterite eest

18.02.20 ... Sulestikku kohendades pistab lind sageli noka sabapiirkonna seljasulgedesse – seal asub päranipunääre, mille nõrega ta oma sulestikku võiab.

Indoneesia kala liigub veepinnal hüpeldes

18.02.20 ... Mudahüpiklased on toredad ja kummalised kalad, kellele meeldib käia veest väljas ja mõnikord isegi kivi või puu otsa ronida. Nüüd on teadlased avastanud, et need kalad oskavad isegi vee pinnal liikuda.

Kuulihaavast ja valest toitumisest paranenud luik pääses Toolses vabadusse

17.02.20 ... Esmaspäeval lasti Lääne-Virumaal Toolse ordulinnuse juures vabadusse kuulihaavast ja valest toitumisest paranenud luik. Tallinnas tujutult ringi käinud haigest luigest sai Eesti metsloomaühing teate jaanuari lõpus ja oma ravikuuri läbis lind Tartus.

Tallinna Ülikool otsib kuut direktorit

17.02.20 ... Tallinna Ülikool kuulutas välja avaliku konkursi kuue akadeemilise üksuse juhti ametikohta täitmiseks tähtajaliselt 1. septembrist 2020 kuni 31. augustini 2025.

Keskerakond: riik peab edendama rahvusteadusi, kuid vaid eestikeelne doktoriõpe pole mõistlik

17.02.20 ... Keskerakonna hinnangul lasub Eesti riigil kohustus edendada eesti rahvusteadusi, mida ei õpetata kusagil mujal maailmas peale Eesti. Samas ei pea Keskerakond mõistlikuks selliste mudelite rakendamist, mis absolutiseerivad eestikeelse doktoriõppe nõuet.

Aune Valk: miks ja milliseid välisüliõpilasi vajame?

17.02.20 ... Eestis magistrikraadi saanud välismaalaste siia tööle jäämine on Eesti riigile ja ettevõtlusele igal juhul kasulik. Küsimus võib olla selles, kas meie ühiskond on selleks valmis, et nad siia jäävad, kirjutab Aune Valk.

Gorilla ja orangutani aju on sama ebasümmeetriline kui inimese oma

17.02.20 ... Inimese aju ei olegi ahvide omast päris nii erinev, kui arvatud. Värskest teadusuuringust ilmneb, et aju poolkerad on inimahvidel laias laastus sama ebasümmeetrilised kui inimeselgi.

Teadlased panid 2000-aastatest seemnetest datlipuud kasvama

17.02.20 ... Teadlastel on õnnestunud kahe tuhande aasta vanustest seemnetest panna kasvama seitse datlipalmi.

Teadlane selgitab, kuidas kirjandusteosed minevikutunnetust vormivad

17.02.20 ... Kirjandusteadused ja filmid võivad küll meie teadmisi minevikust moonutada, kuid aitavad luua ühist identiteeti, leiab Tallinna Ülikooli võrdleva kirjandusteaduse ja kultuurianalüüsi dotsent Eneken Laanes.

Ida-Viru riigigümnaasiumid suhtuvad ettevalmistuskursustesse erinevalt

14.02.20 ... Kohtla-Järve riigigümnaasiumis algasid 8. ja 9. klassi õpilastele gümnaasiumiks ettevalmistavad kursused. Jõhvi riigigümnaasiumi hinnangul võiks aga kohalikke põhikoole usaldada ja ettevalmistuskursused pole vajalikud.

Kauge keha heidab valgust Päikesesüsteemide tekkimisele

14.02.20 ... Planeedihakatisteks kasvavad planetesimaalid moodustusid rahulikult ja katastroofiliste kokkupõrgeteta, järeldavad Maast enam kui kuue miljardi kilomeetri kaugusel tiirleva objekti Arrokoth uurinud astronoomid.

Tänavune jaanuar oli rekordiliselt soe

14.02.20 ... Tänavune jaanuar oli maakera kõige soojem jaanuar alates 1880. aastast, kui selliseid mõõtmisi on tehtud, teatas USA Riiklik Ookeani- ja Atmosfäärivalitsus (NOAA) neljapäeval.

Osa aafriklastest jõudis seguneda tundmatu inimliigiga

14.02.20 ... Osa aafriklastest jõudis saada kümnete tuhandete aastate eest ühiseid järeltulijaid seni tundmatuks jääva ürgse inimliigiga, viitab värske DNA analüüs.

Antarktikas mõõdeti rekordilised 20,7 kraadi sooja

14.02.20 ... Antarktikas registreeriti uueks soojarekordiks 20,7 kraadi, see on teadaolevalt esimene kord, kui õhutemperatuur tõusis üle 20 kraadi.

Uuring: maailm raiskab arvatust veelgi rohkem toitu

14.02.20 ... Inimesed viskavad toitu ära kaks korda rohkem kui seni hinnatud, ja eriti rohkesti just jõukamates maades.

Eesti kasutab antibiootikume eeskujulikult, kuid oht ootab ukse taga

14.02.20 ... Kui kaugelt vaadata, paistab Eestis antibiootikumide kasutamisega kõik hästi olevat. Euroopas kasutab meist vähem antibiootikume ainult Holland. "Ent kui kätte võtta luup ja muidu tagasihoidlikke numbreid lähemalt vaadata, ei ole see pilt enam sugugi nii ilus," tõdeb antibiootikumide kasutamist uurinud Jana Lass ja lisab: "saatan peitub detailides".

EEA kaardid: kus Eestis kliimamuutuste tõttu põleb ja uputab?

13.02.20 ... Euroopa Keskkonnagentuur (EEA) pani möödunud kümnendi jooksul ilmunud teadustööde põhjal kokku kaardid, mis võtavad kokku Eestit ja ülejäänud Euroopat kliimamuutuste jätkumisel ähvardavad ohud.

Maailma viimaseid mammuteid kimbutasid sajad geenivead

13.02.20 ... Vähemalt üks Wrangeli saarel elanud mammut kaotas võime tunda lillelõhna ning teda vaevasid mitmed arenguhälbed ja viljakusprobleemid, leiavad geenivigade mõju uurinud teadlaste tööst.

Asteroid Pallas on kraatritest lohuline nagu golfipall

13.02.20 ... Päikesesüsteemi asteroidivöö suuruselt kolmas taevakeha, asteroid Pallas on lohke täis nagu golfipall.

Treenitud koer päästis metsatukast kokku kukkunud suhkruhaige poisi

12.02.20 ... Möödunud nädalavahetusel haigushoo tõttu kodumetsas kokku kukkunud üheksa-aastase Oskari päästis halvimast tema koer Krissu, keda on õpetatud diabeedihaiget last aitama.

Kümmekonna eestimaalase rinnus tuksub asendussüda

12.02.20 ... Eestis on kümmekond inimest saanud asendussüdame. Viimastel aastatel saavad eestlased uusi südameid Põhjamaade ühisest organdoonorite võrgustikust ja seda siirdamist tehakse eestlastele ainult Helsingi ülikooli haiglas. Ainsa eesti arstina teeb seda protseduuri doktor Günter Taal.

Eesti Üliõpilaskondade Liit: hinnasildi panemisest kõrgharidusele

12.02.20 ... Kõrghariduse rahastuse süsteem peab suunama kõrgkoole prioteetseid eesmärke seadma, kuid mitte asetama neid rahastuses ebavõrdsesse olukorda, sedastab Eesti Üliõpilaskondade Liit reaktsioonina ettepanekutele muuta ülikoolide rahastamise mudelit.

"Pealtnägija": lähisuhterobotit arendav Eesti filosoof avaldas armastuse retsepti

12.02.20 ... Eesti filosoofiaprofessor Tõnu Viik arendab koos jaapanlastega tehisintellektiga lähisuhterobotit, keda suudaks inimesed siiralt armastada. Kui inimese moodi rääkiv, liikuv ja hingav robot valmis saab, võiks ta aidata ravida ühte selle sajandi suurimat probleemi – üksindust.

Eesti põllumaa koondub üha enam suurtootjate kätte

12.02.20 ... Eesti põllumajandustootjate arv on viimase 20 aastaga oluliselt vähenenud ja praeguseks on enamik põllumaast suurtootjate kasutuses. Sarnased muutused iseloomustavad kogu Euroopat, kuid protsessi saab pidurdada, selgub Maaülikooli teadlaste uuringust.

Euroopa tööstusrevolutsiooni saaste jõudis Himaalajasse

12.02.20 ... Inimkond hakkas Himaalaja keskkonda mõjutama ammu enne seda, kui inimese jalg maailma kõrgeimatele tippudele astus. Ameerika teadlaste uuringu järgi jõudis juba 18. sajandi lõpuks Dasuopu liustikule Euroopas põletatud kivisöe saastet.

Hülged võivad Eesti varsti hüljata

11.02.20 ... Lähipäevil peaksid hülged tulema oma kunagisse sünnipaika Eesti rannikul poegima. Kuna meri pole jääs, siis on oht, et neid tulevad segama nii kahe- kui neljajalgsed kutsumata külalised.

Eesti kooliõpilased tarvitavad varasemast vähem alkoholi

11.02.20 ... Eesti kooliõpilaste uuringud näitavad, et 1990. aastatel kooliõpilaste alkoholi tarvitamine suurenes, 2000. aastate alguses jäi see stabiilseks ning alates 2003. aastast hakkas vähenema, selgub Tartu Ülikooli tudengi Daisy Kudre magistritööst.

Lõhnad võimendavad magamise ajal õppimist

11.02.20 ... Magamise ajal õppimine on ilmselt igaühe unistus. Saksamaal tehtud uuringust selgub, et kui õppimise ajal ja magades aroome strateegiliselt kasutada, on õpitulemused paremad.

Uuring: Eesti liginullenergiahooned on Põhjamaade kõige säästlikumad

11.02.20 ... Põhjamaades ehitatud liginullenergiahoonetest on kõige väiksema energiakulu ehk suurima energiatõhususega Eestis valminud ehitised, selgub värskest võrdlusest.

Brasiilia järvest leiti senitundmatute geenidega viirus

11.02.20 ... Enam kui 90 protsenti Brasiiliast leitud hiidviiruse geenidest ei meenuta mitte ühegi teadaoleva organismi oma. Viirus pole inimestele ohtlik, kuid sellest võib tõusta kasu meditsiinis ja mujalgi.

Maarja Kruusmaa: tänaste keskealiste lapsepõlve talved võivad tulla tagasi

11.02.20 ... "Plekktrummi" külaline oli Bellingshauseni ekspeditsioonil osalenud arvutiteadlane ja allveetehnoloog Maarja Kruusmaa, kes arutles, milliseid järske muutusi toob inimeste elus kaasa tehnoloogia areng ja kasvavad teabemahud. Juttu tuli Admiral Bellinghauseni ekspeditsioonist osa võtnud naisega ka maailmamerest.

Soolebakterid annavad inimese tervisest parema pildi kui geenid

11.02.20 ... Inimeste soolestikus elavad bakterid võivad mõjutada nende meeleolu ja tervist. Kaks uuringut vihjavad, et vähemalt praegu saab ennustada nende põhjal inimeste tervise- ja isegi surmariski paremini kui inimeste geenide alusel.

Galaktikad võisid tekkida ka ilma tumeaineta

11.02.20 ... Võib-olla tumedat ainet ei olegi? Teadlastel on korda läinud simuleerida arvutimudelis galaktikate teket olukorras, kus tumeaine puudub.

EKRE soovib ülikoolide rahastamise mudelit muuta

10.02.20 ... EKRE tahaks tõsta kõrghariduse rahastuse mahtu 1,5 protsendini SKP-st, kuid sooviks muuta ka kõrghariduse rahastamise mudelit võttes kriteeriumide hulgast välja kõrgkooli lõpetanud välisüliõpilaste osakaalu ning õppekava nominaalkestuse jooksul lõpetanud üliõpilaste osakaalu.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: