Uudised

Enneaegselt sündinud poisid vananevad meestena kiiremini

17.05.21 TERVIS ... Võrreldes normaalkaalus sündinud suguvendadega, ent ka enneaegsete tüdrukutega vananevad äärmises alakaalus sündinud poisslapsed suureks saades kiiremini, leidsid McMasteri Ülikooli teadlased.

Galerii: Tõnu Viik vannutati TLÜ rektoriks

17.05.21 EESTI ... Esmaspäeval vannutati Tallinna Ülikooli aulas ülikooli rektoriks professor Tõnu Viik.

Tõnu Viik: tarkus teeb alandlikuks, rumalus teeb enesekindlaks

17.05.21 ARVAMUS ... Koroonaviirusest tingitud pandeemia näitas meile, et ükski teine tarkuse allikas peale teaduse ei toiminud. Vaimsete praktikate gurud ei teadnud, kuidas viiruse levikut tõkestada. Poliitiline vaist ja rahva tarkus, talupojamõistus, ei leidnud teed olukorrast välja. Teaduslik mõtlemine leidis, ütles Tallinna Ülikooli rektor Tõnu Viik inauguratsioonikõnes.

Zooloog: Eestist püütud kala võib süüa plastireostusest hoolimata

17.05.21 KESKKOND ... Tartu Ülikooli zooloog Randel Kreitsberg uuris kolleegidega, kui palju leidub mikroplasti Lääne-Eesti saarte rannikuvete liigirikastel mereheinaväljadel. Kuigi mereheinaväljadele koguneb plastreostust rohkem kui mujale, kõlbab sealt püütud kala zooloogi sõnul veel süüa ja muretsema peaks hoopis tuleviku pärast.

Ettekujutus eestlasest kui metsarahvast sündis nõukogude ajal

17.05.21 AJALUGU ... Levinud ettekujutuse järgi iseloomustab eestlasi kaugesse minevikku ulatuv eriline loodus- ja metsasuhe. Hiljutises uurimuses leiti, et eestlaste metsamüüdi ajalugu on aga üllatavalt lühike. Ökorahvusluse idee kujunes välja nõukogude perioodil, mil rahvus- ja looduskaitse üheks tervikuks sulasid.

Segadus "parim enne" kuupäevaga viib endiselt toiduraiskamiseni

17.05.21 TERVIS ... Inimestel kipuvad sageli sassi minema tootetähistused "parim enne ja "kõlblik kuni". Toitumisnõustaja Külli Holstingu sõnul tuleb tähelepanelik olla just "kõlblik kuni" tähistuse osas, sest selle kuupäeva kukkudes võivad toidus elutseda ohtlikud mikroorganismid.

Sotsiaalne eraldatus räsib Ida-Euroopat rohkem kui muid piirkondi

17.05.21 ÜHISKOND ... Koroonakriis on võimendanud inimeste sotsiaalset eraldatust mõjutades vaimset tervist ja toimetulekut. Euroopa Sotsiaaluuringu näitavad, et sotsiaalset eraldatust kogeb viiendik Euroopa elanikkonnast, mida on oluliselt rohkem kui üksildust tundvaid inimesi ning probleemi esineb iseäranis palju Ida-Euroopas.

Keskkonnasõbralik nutipasta võtab potis õige kuju

17.05.21 TEHNIKA ... Pastaroogi on väga mitmesuguseid: torujad penned, kruvijad fusillid, lintjad tagliatelled, liblikjad farfalled. Mure on aga selles, et pastatoodete transpordil veetakse tihtilugu rohkesti õhku, makaronide puhul näiteks on õhku pakis umbes 60 protsenti.

Inimliigi tekkele aitas kaasa ka väikeaju

17.05.21 PSÜÜHIKA ... Küsimust, mis tegi ahvist inimese, on küsitud alates evolutsiooniteooria välja käimisest. Vastuseid on teadagi mitmeid, kuid nüüd lisab rühm Ameerika teadlasi aruteluväljale oma uurimistulemuse.

Muru madalaks pügamine läheb moest

15.05.21 EESTI ... Paljudes omavalitsustes on muru kõrgus väga täpselt reguleeritud. Näiteks Harjumaal Sauel ei tohtinud muru eelmisel aastal kasvada kõrgemaks kui 10 sentimeetrit. Tartus võib naabri peale kaevata, kui rohi on kasvanud kõrgemaks kui 15 sentimeetrit, Pärnus aga on piiriks 20 sentimeetrit. Aga nüüd on ajad muutumas.

Graafik: koroonavaktsineeritute osakaal langes Eestis alla EL-i keskmise

15.05.21 TERVIS ... Saksamaal ja Hispaanias hoogu kogunud vaktsineerimiskampaaniate mõjul oli saanud nädala lõpuks vähemalt ühe süsti ligi 31 protsenti Euroopa Liidu elanikest. Eestist rohkem on jõudnud oma elanikkonnast ühe doosiga hõlmata 11 liikmesmaad.

Inglise keelt võib oodata ladina keele saatus

15.05.21 ÜHISKOND ... Juba mõnda aega on inglise keelel olnud maailmas ülemvõim ja eelis on olnud neil, kes seda räägivad. Kuid selles pole midagi erakordset – ühe keele laialdane kasutus on teada juba antiikajast. Teadlased annavad aga mõista, et inglise keel ei pruugi lingua franca staatust igavesti kanda – uued suundumused näitavad kasvavat huvi idamaiste keelte vastu.

Tallinna õpilased ehitavad ornitoloogiaühingu sünnipäevaks 100 pesakasti

14.05.21 ELU ... Tallinna õpilased ehitavad 100 pesakasti, et tähistada Eesti Ornitoloogiaühingu 100. sünnipäeva.

Teraapiakoera nunnutamine vähendab stressi mitmeks nädalaks

14.05.21 PSÜÜHIKA ... Ehkki nii mõnigi lugeja võib leida, et teadis seda juba ammu, järeldasid USA teadlased äsjases uuringus, et teraapiakoerad on tõesti toredad. Nende tehtud katse näitas nimelt, et teraapiakoertega suhtlemine taastab stressis tudengite vaimset võimekust paremini kui stressimaandamise õpitoad.

Tumeveebi üllad eesmärgid elavad kuritegevuse varjus edasi

14.05.21 TEHNIKA ... Internetil on kolm kihti: avalik osa, mis kajastub otsingumootorites, kasutajaspetsiifline osa ja tumeveeb. Kurjategijate turuplatsiks muutunud tumeveebi ei panda kinni, sest see täidab ka oma algset eesmärki: edendada sõnavabadust tsensuuririikides.

Reoveeuuring kinnitab: viirus annab tasapisi järele

14.05.21 TERVIS ... Reoveeuuringu kohaselt on koroonaviirus Eestis küll endiselt laialt levinud, aga võrreldes nädal varasemaga on olukord veidi paremaks läinud ja viiruse levik natuke tagasi andnud, ütles ERR-ile reovee seireuuringu juht ja Tartu Ülikooli antimikroobsete ainete professor Tanel Tenson.

Pronksiaegne DNA paljastas stepirahvaste mõju Itaalia poolsaarele

14.05.21 AJALUGU ... Varasemad uuringud on näidanud, et pronksiaja (2200-900 eKr) alguses ja sellele eelnenud perioodil segunes Euroopa rahvastik stepi päritolu populatsiooniga. Tartu Ülikooli teadlaste eestvedamisel valminud ning DNA analüüsil põhinenud uuring andis uusi tõendeid selle kohta, et nimetud demograafiline muutus toimus ka Itaalia poolsaarel. Lisaks selgus, et muutused rahvastikus kattusid muutustega matusekommetes.

Planeeditekkekettas leidub metanooli

14.05.21 UNIVERSUM ... Astronoomid on avastanud tähe ümber laiuvast planeeditekkekettast metanooli, orgaanilist ainet, millest võiks edaspidi tekkida aminohappeid ja valke, teadaolevate eluvormide jaoks hädavajalikke ühendeid.

Kõrgkoolid jätkavad õppeaasta lõpuni kaugõppega

13.05.21 EESTI ... Kuigi uuest nädalast tohivad kõik haridusasutused alustada kontaktõpet, on Eesti kõrgkoolid otsustanud minna valitsusest rangemat teed ja jätkata õppeaasta lõpuni kaugõppega. Lõpetajad saavad füüsiliselt kokku tulla lõpuaktusel.

USA kirdeosariikides tulevad miljardid tsikaadid maa alt välja

13.05.21 VÄLISMAA ... USA kirdeosariikides ronivad mai kahe viimase nädala jooksul maa alt välja miljardid tsikaadid.

Inimese soolestik oli aastatuhande eest elurikkam

13.05.21 AJALUGU ... Ükski inimese söödud toit ei seeduks ilma rikkaliku bakterikoosluseta tema soolestikus, mis peegeldub ka tema fekaalides. Tuhatkonna aasta eest elanud inimeste väljaheiteid uurinud teadlased leidsid nüüd, et toonane mikrobioom oli praegusest oluliselt mitmekesisem.

Mesilastest võib saada uus koroonaviiruse kiirtest

13.05.21 TERVIS ... Hollandi Wageningeni Ülikooli teadlased teatasid esmaspäeval, et nad on koolitanud meemesilased koroonaviiruse ainulaadset lõhna tundes keeled välja sirutama, toimides omamoodi kiirtestina.

Ninast leitud antikehad annavad lootust koroonaviiruse leviku pidurdumiseks

13.05.21 TERVIS ... mRNA-põhist koroonavaktsiini saanud inimeste ninas ja suus leidub viirust tõrjuda aitavaid antikehi. Uuring lisab lootust, et peale haigestumise ära hoidmise vähendab vaktsiin vähemalt noorte seas ka võimalust viiruse levitamiseks.

Unistus inimese eluea pikendamisest ulatub keskaegsesse alkeemiasse

13.05.21 AJALUGU ... Tänapäeva transhumanistlikud autorid filosofeerivad, kuidas inimest tehnoloogiliste vahendite abil täiustada, parandades näiteks tema mälu või pikendades eluiga. Uut ja täiuslikumat inimest kavandati aga juba keskaegses alkeemias, mille praktiseerijaid lootsid inimest muuta tema enda verest loodud salapärase eliksiiri abil.

Intervjuu ESA peadirektoriga: Euroopa vajab selget kosmosevisiooni

13.05.21 UNIVERSUM ... Kuigi suuremate kosmosemissioonide, näiteks inimese Kuule või Marsile saatmise, puhul on koostöö ameeriklastega vajalik ja vältimatu, tuleb seejuures hoolitseda, et Euroopale ei jääks vaid kõrvaltegelase roll. Selle eeldus on aga selge poliitiline nägemus, leiab Euroopa Kosmoseagentuuri peadirektor Josef Aschbacher.

Uus tehisintellekt teeb vahet haige ja terve inimese häälel

13.05.21 TEHNIKA ... Haige inimese hääl erineb terve inimese omast. Seda teadmist kasutades lõi Eesti teadlase osalusega rahvusvaheline teadlasrühm uue algoritmi, mis tunneb hääle põhjal ära näiteks gripihaiged inimesed.

Aidu põlekivikarjääri fjorde kimbutab liiga kõrge nikli sisaldus

13.05.21 KESKKOND ... Ida-Virumaal Lüganuse vallas asuva Aidu karjääri sulgemise järel on piirkonda tekkinud ulatuslik veemaastik, niinimetatud Aidu fjordid. Eesti keskkonnauuringute keskuse teadlased võtsid veesüsteemist proove, kus tuvastati tavapärasest kõrgemad nikli sisaldused.

Vaid kolm protsenti maast on inimtegevusest puutumata

13.05.21 LOODUS ... Vaid kolm protsenti maast on ökoloogiliselt inimtegevusest puutumata, leiavad teadlased põhjalikus maa ökosüsteeme kaardistavas uuringus.

Ameerikat vallutavad 17 aasta järel taas tsikaadid

12.05.21 LOODUS ... Ameerika Ühendriikide idarannikul tuleb praegu maapõuest välja miljardeid tsikaade. Putukateadlase Urmas Tartese sõnul veedavad tsikaadid vastsena maapõues 17 aastat selleks, et paremini ellu jääda.

Botaanikud eelistavad uurida ilusamaid taimi

12.05.21 LOODUS ... Taimi, mis on pikemad ja atraktiivsemad, uuritakse botaanikute poolt ka rohkem, leiab viimase 45 aasta teadustöid analüüsinud uurimus, kirjutab New Scientist.

4,5 miljardi aasta vanust asteroiditolmu kandev NASA sond naaseb koju

12.05.21 UNIVERSUM ... Osirix-Rexi asteroidisond, mis sisaldab päikesesüsteemivanuseid kivimi- ja tolmuproove, alustas esmaspäeval tagasiteed Maale ning langeb plaani järgi Utah' kõrbe Ameerika Ühendriikides 24. septembril 2023.

Liikuvad lapsed on vaimselt võimekamad

12.05.21 TERVIS ... Kehaliselt aktiivsed lasteaialapsed on aasta hiljem koolis vaimselt võimekamad, leidsid Tartu Ülikooli teadlased.

Tolmeldajad väldivad teeületust

12.05.21 LOODUS ... Loodusmaastikku risti-rästi läbivad maanteed segavad loomade loomupärast liikumist, kuid nüüd selgub, et vilkad liiklussooned on barjääriks ka tolmeldust vajavatele taimedele.

Varjusurmad muutusid üleloomulikeks alles 20. sajandil

12.05.21 AJALUGU ... Kui inimene pole ei elus ega kindlalt surnud, on ta rahvapäraselt öeldes varjusurmas. Ürgne hirm elusalt maetud saamise ees kerkis valgustusajastul Euroopas taas teravalt esile ja kajastus paljudes eluvaldkondades. Päriselt kadunud pole see hirm aga veel tänapäevalgi, kirjutab Eesti Kirjandusmuuseumi vanemteadur folklorist Eda Kalmre.

Koroonavaktsiinikatsetused laste ja noorte seas on andnud häid tulemusi

11.05.21 TERVIS ... USA-s läbiviidud katsete põhjal andis hiljuti sealne toidu- ja ravimiamet loa 12–15-aastaste noorte vaktsineerimiseks Pfizer/BioNTechi koroonavaktsiiniga. Katsed olid väga edukad ja annavad lootust, et sama lubatakse ka Euroopas, kommenteeris Tartu Ülikooli molekulaarimmunoloogia teadur Uku Haljasorg.

KKK: peaaegu kõik, mida võiksid teada koroonavaktsiinide kohta

10.03.21 TERVIS ... Maailma tabanud koroonapandeemia seljatamiseks loodi rekordkiirusel erinevaid vaktsiine. Nõnda on mõistetav, et nende kohta on tekkinud ka ohtralt küsimusi, mille oleme kokku koondanud käesolevale lehele.

Sigade vaktsineerimine jätab olulise antibiootikumi inimeste jaoks

11.05.21 TERVIS ... Kolibakterivastane antibiootikum kolistiin võeti algselt kasutusele nii inimeste kui ka loomade raviks. Kõrvaltoimete tõttu jäi see aga aastakümneteks vaid veterinaaride kasutada, kuid hiljutised teadusarengud lubavad ainega taas inimesi ravida. Eesti Maaülikooli teadlased leidsid äsjases uuringus, et Eesti seakasvatajad tõmbavadki juba kolistiinikasutust koomale.

Nahkhiire junnid paljastasid ootamatu rändlinnulembuse

11.05.21 LOODUS ... Rändlinnud võivad teel olles langeda nahkhiire saagiks. Nüüd leidsid Hispaania ja Jaapani teadlased, et Aasias elav videvlane Nyctalus aviator kasutab kevadel ja sügisel juhust ning sööb meeleldi vähem kui 15 grammi kaaluvaid pikamaarändlinde.

Nõrk elektrivool võib tugevdada platseeboefekti

11.05.21 PSÜÜHIKA ... Platseeboefekti korral paraneb tervis mitte ravimi enda tagajärjel, vaid ootusest, et manustatud ainel on tervist parandav toime. Hiljutises uuringus näitasid teadlased, et platseeboefekti on võimalik aju elektrilise stimuleerimise kaudu suurendada. Tulemusest võib tulevikus kasu olla näiteks kroonilise valu ravimisel.

Voyager kuuleb tähtedevahelise plasma kohinat

11.05.21 UNIVERSUM ... Päikesesüsteemist välja lennanud NASA kosmosesond Voyager 1 on nüüd kuulnud, kuidas kohiseb tähtedevahelise ruumi plasma.

Palmiõli peidab end tootekoostises keerukate ühendinimede taga

10.05.21 KESKKOND ... Igal aastal toodetakse maailmas umbes 74 miljonit tonni palmiõli, mida kasvatatakse sageli vihmametsade ja muu põllumaa arvelt ning inimõigusi eirates. MTÜ Mondo vastutustundliku tarbimise eestvedaja Kristina Mänd leiab, et palmiõli ei peaks siiski ära keelama, vaid iga tootja peaks huvi tundma, kust tema palmiõli tuleb.

Naisjuhid muudavad omavalitsused lapsesõbralikumaks

10.05.21 ÜHISKOND ... Naiste arv kohalike omavalitsuste volikogudes on seotud sellega, kui lapsesõbralikku poliitikat omavalitsus ellu viib, selgub Tartu Ülikooli teadlaste uuringust.

Uuring: ibuprofeen ei raskenda koroonaviiruse kulgu

10.05.21 TERVIS ... Kui mõni lugeja muretses, kas käsimüügiravimid nagu ibuprofeen annavad COVID-19 viirusele hoogu juurde, võib ta nüüd Ühendkuningriigi teadlaste uuringu valguses kergemalt hingata. Nimelt selgus, et uue koroonaviirusega haiglasse sattunud patsientide tervist ei mõjuta kuidagi nende varem tarvitatud valuvaigistid.

Sahinakõlar võiks hoiatada rändlinde tuuliku eest

10.05.21 LOODUS ... Tuuleenergia väidetakse olevat sõbralik ja nunnu, kuid lindude jaoks, kes tuulikulabaga pihta saavad, mitte nii väga. Ameerika teadlased pakuvad nüüd välja, et linde võiks turbiinidest eemal hoida niinimetatud valge müraga.

Minutiloeng: kuidas kodukontoris tervist hoida?

10.05.21 TERVIS ... Tööst kodukontoris on saanud argipäev ja karta on, et ega me endisel kujul kontoritööl käima hakkagi. Mida teha selleks, et ka kodukontoris püsiks vaim virge ja selg sirge, räägib Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži käsitöötehnoloogiate ja disaini eriala lektor Raivo Hein.

Sportlaste vaimne tervis nihkus koroonaajal paigast ühes võistluskalendriga

10.05.21 PSÜÜHIKA ... Koroonakriis pani piirangud peale terve ühiskonna normaalsele toimetamisele ja tippsportlased pole siin mingi erand. Eesti terviseteadlased kaardistasid piirangute mõju meie tippatleetide vaimsele tervisele ja tõdesid, et sportlaste heaolu võti on kindel võistlusgraafik.

Veenuse ööpäeva pikkus kõigub mitukümmend minutit

10.05.21 UNIVERSUM ... Veenuse püsipaksu pilvkatte varjust on teadlased kätte saanud uusi teadmisi meie naaberplaneedi põhisuuruste kohta. Selgub, et ööpäeva pikkus kõigub Veenusel päris märgatavalt, planeedi tuum on aga enam-vähem sama suur kui meie maakera oma.

Pilguheit minevikku – 19. sajand muutis meditsiini teaduseks

08.05.21 AJALUGU ... Ülemöödunud, 19. sajand oli kaasajastumise protsessi alus ja muutis läänemaailma ajaloos peaaegu kõiki ühiskonna tahke, seal hulgas arstiteadust. Oma roll oli selle juures mängida ka baltisaksa teadlastel.

Geoloog: märgid näitavad, et alanud on uus geoloogiline ajajärk

08.05.21 LOODUS ... Viimased 20 aastat on teadusmaailmas üha enam räägitud sellest, et oleme sisenenud uude, inimese ajastu ehk antropotseeni nime kandvasse geoloogilisse ajajärku. Kuigi ametlikult ei ole inimtegevuse ulatuslikku mõju tähistavat ajaüksust geoloogilisel ajaskaalal veel kinnitatud, on põhimõttelised tingimused selle jaoks täidetud, sõnas Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi geoloogiaprofessor akadeemik Kalle Kirsimäe.

Graafik: EL-i riikide vaktsineerimistempo erineb kordades

07.05.21 TERVIS ... Kui Malta ja Ungari oli vaktsineerinud selle nädala lõpuks vähemalt korra enam kui 43 protsenti oma elanikkonnast, siis Bulgaarias jääb nende osakaal endiselt alla kümne protsendi. Eestist möödusid sel nädalal mitu lääneriiki.

Lugeja küsib

Sul on põletav teadust puudutav küsimus või on sul ettepanek mõne teema sügavamaks kajastamiseks? Klõpsa selle edastamiseks allolevale nupule.

teadusuudiste kokkuvõte

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: