Uudised

Inimesed ei märka valeuudiseid

18.07.19 ... Teabe paljususe kasvades on üha olulisem elanike oskus sõeluda usaldusväärse teabe seast välja ebausaldusväärne. Samas on oluline vaadata ka seda, kuidas levivad valeinfot sisaldavad uudised professionaalses uudismeedias, kirjutab Tartu Ülikooli ajakiri Universitas Tartuensis.

Selge taeva korral näeb eeloleval ööl osalist kuuvarjutust

16.07.19 ... Teisipäeva hilisõhtul algab Eestiski selge ilma korral nähtav osaline kuuvarjutus, järgmine taoline võimalus avaneb alles 2023. aastal.

Malaisia vaidlustab EL-i plaani palmiõlist loobuda WTO-s

16.07.19 ... Malaisia esitab Maailma Kaubandusorganisatsioonile (WTO) kaebuse seoses Euroopa Liidu plaaniga lõpetada järkjärgult palmiõli kasutamine biokütustes, ütles riigi minister.

TÜ uuring: taime konkurentsivõime sõltub mikroskoopilistest seentest

16.07.19 ... Igaüks meist oskab nimetada vähemalt paari taimede kasvu mõjutavat tegurit, olgu selleks siis ilmastik (põud, üleujutused, rahe) või taimedest toituvate organismide olemasolu (linnud, putukad, imetajad, taimehaigused). Mõned mõtlevad ehk ka sellele, et kasvuks on olulised mullas olevad toitained, milleta taimed hakkama ei saa. Kuid ilmselt on vähesed teadlikud, et lisaks toitainetele elavad mullas mikroskoopilised seened, kelleta taimed hakkama ei saa. Veelgi enam – need seened võivad olla väga olulised taimekoosluste kujundajad.

Eesti õpilane võitis rahvusvaheliselt füüsikaolümpiaadilt kuldmedali

15.07.19 ... Eesti õpilane Konstantin Dukatš võitis rahvusvaheliselt füüsikaolümpiaadilt Tel Avivis kuldmedali. Olümpiaadi võit läks Hiinasse.

Tehisintellekt seljatas pokkerimängijate koorekihi

12.07.19 ... Uus programm suudab võita professionaale järjepidevalt piiramata panustega ja mitme mängijaga Texas Hold'em pokkeris. Saavutus näitlikustab tehisintellekti võimekust lahendada probleeme, kus pole teada kogu selleks tarvilik info.

Eestlased tähistavad Bellingshauseni avastusretke uue reisiga Antarktikale

11.07.19 ... Kroonlinnast asus neljapäeva õhtul Antarktika poole teele eestlaste purjelaev Admiral Bellingshausen, et tähistada 200 aasta möödumist Antarktika avastamisest Saaremaal sündinud Vene admirali Fabian Gottlieb von Bellingshauseni poolt.

Aastakümneid Pirital inimesi häirinud haisust pääsu pole

11.07.19 ... Pirita mereäärselt alalt tulevale ebameeldivale haisule ei ole siiani ühtset lahendust. Periooditi esinevat haisu on seni püütud leevendada vetikate korjamisega rannaäärselt alalt, ent tänavu raskendab seda näiteks kõrge veetase.

Sajandi keskpaik võib tuua Tallinna Bratislava kliima

11.07.19 ... Maailma keskmise õhutemperatuuri tõusu tõttu võib sarnaneda Tallinna kliima 2050. aastaks sellest 1300 kilomeetrit lõunas asuva Bratislava omale. Igas viiendas linnas valitsevatele tingimustele ei leiaks praegusest maailmast analoogi.

Jaapani kosmosesond Hayabusa2 maandus teist korda asteroidile

11.07.19 ... Jaapan kosmosesond Hayabusa2 maandus neljapäeval kaugel asteroidil, et koguda sealt proove, mis võivad heita valgust päikesesüsteemi ajaloole.

Kanderaketi Vega start Prantsuse Guajaanast ebaõnnestus

11.07.19 ... Kanderaketi Vega start Prantsuse Guajaanast ebaõnnestus kolmapäeva õhtul, teatas kompanii Arianespace.

Esimesed inimesed võisid jõuda Euroopasse arvatust neli korda varem

11.07.19 ... Esimesed nüüdisinimesed jõudsid Euroopasse juba 210 000 aasta eest, seniarvatust enam kui neli korda varem, viitab Kreeka koopast leitud kolju.

Peremeditsiini dotsent: toidulisand ei asenda tervislikke eluviise

10.07.19 ... Elukvaliteedi parandamiseks tasub toidulisandite võtmise asemel pöörata tähelepanu oma kehakaalule, liikumisele ja toidu koostisele, leiab ERR Novaatoris ilmunud artikli valguses perearst Tartu Ülikooli peremeditsiini dotsent Marje Oona.

Papagoi leiutas iseseisvalt üle kümne tantsuliigutuse

10.07.19 ... Viimastel aastatel internetis tantsuvideotega populaarsust kogunud papagoi on loonud aastatega 14 ainulaadset tantsuliigutust, selgub pikalt linnu käitumist jälginud teadlaste tööst. Tulemused viitavad, et lisaks inimestele suudavad sundimatult tantsida ka teised loomaliigid.

Tehnikaülikooli doktorant ehitas uudse energiasalvesti

10.07.19 ... Hiljuti Tallinna Tehnikaülikoolis kaitstud doktoritöös uuriti uudset energiasalvestit, mille ehitamiseks saab kasutada liitiumi asemel ka teisi, maailmas oluliselt laiemalt levinud keemilisi elemente.

Ümarmudilat jääb Soome lahes aina vähemaks

10.07.19 ... Soome lahest on võõrliigina siia tulnud ümarmudil hakanud kaduma, ütles kirglik kalamees ja kalandundusraamatute autor Vladislav Koržets. Tema sõnu kinnitab kalandusteadlane Markus Vetemaa.

Internetiohutust saab õppida lauamängu abil

10.07.19 ... Tartu Ülikooli kommunikatsioonijuhtimise magistrant Diana Poudel mõtles välja lauamängu, mille abil õpivad lapsed digioskusi, ja kirjutas selle kohta ka magistritöö.

Dotsent: suurem osa multivitamiine ja toidulisandeid on raharaisk

09.07.19 ... Valdav enamik vitamiine, toidulisandeid ja dieete ei aita ennetada südamehaigusi ega vähendada suremust, selgub ligi miljonit inimest haaranud kliiniliste katsete koondanalüüsist. Ühtlasi napib põhjapanevat tõestusmaterjali nii nende kasulikkuse kui ka kahjulikkuse kohta.

Ülevaade: elektritõukerataste laiem levik võib tuua kümneid lisatraumasid

09.07.19 ... Teaduskirjanduses on käsitletud elektriliste tõukerataste mõju inimeste tervisele veel vähe. Nende laenutamise võimalusega linnades ja riikides on nendega seotud vigastuste arv aga viimastel aastatel mitmekordistunud.

Linnud tõstavad kuumaga toime tulemiseks kehatemperatuuri

09.07.19 ... Lindudel on kuuma ilmaga toime tulemiseks mitmeid esmapilgul kummalisena tunduvaid kohastumusi.

Kuumahoiatused muutuvad Euroopas üha sagedasemateks

08.07.19 ... Suviste kuumalainetega kaasnevad terviseprobleemid on järjest aktuaalsemaks muutunud ka Põhja-Euroopas, sealhulgas Eestis. Esmaspäeval arutasid Eesti, Soome ja Rootsi kliimateadlased Tallinnas, kuidas ennetada kuumalainete põhjustatud tervisekahjusid.

Marju Himma: peaks tegema seakisa, kui kedagi sildistatakse hobusevargaks

08.07.19 ... Üks reljeefsena näiv väljaütlemine ühe ülikooli aadressil võib olla märk, mis sillutab teed akadeemilise vabaduse ja sõltumatuse piiramisele. See võiks alarmeerida ka teisi ülikoole, leiab Vikerraadio meediakommentaaris teadusajakirjanik Marju Himma.

Millal muutub sõna rassistlikuks? TÜ lõputöö annab vastuse

08.07.19 ... Äsja filosoofia osakonnas kaitstud bakalauseusetöö käsitles rassiga seotud nimisõnade omadusi. Kas mustanahalistele viitavatel sõnadel "nigger" ja "neeger" on erinevad tähendused või mitte?

Rootsi religiooniuurija: kasutusele tuleks võtta mõiste ilmalik moslem

08.07.19 ... Rootslased on üks ilmalikum rahvas Euroopas, ometi ilmneb nende igapäevategevustes palju sellist, mis võimaldab neid pidada religioossemateks kui Rootsi migreerunud moslemeid, kellest enamiku kohta võiks Rootsis kasutada hoopis uut mõistet ilmalik moslem. Sellisele järeldusele jõudis Rootsis asuva Södertörni Ülikooli religiooniuuringute professor David Thurfjell koos oma uurimisrühmaga.

Läänemaa muuseum pidas juba 26. ajalookonverentsi

06.07.19 ... Läänemaa muuseum on enam kui veerand sajandit korraldanud igal aastal ajalookonverentsi, kus osaleb teadlasi kogu Eestist. Tegemist on ühe pikema järjepidevalt peetud maakondliku ajalookonverentsiga ning selle ettekannete põhjal on ilmunud 22 artiklikogumikku.

Eriala valikul motiveerib noori ennekõike tulevane palganumber

05.07.19 ... Eesti ülikoolide õppeprorektorid põhjendasid enim avaldusi saanud erialade populaarsust sealt hiljem saadava kindla palga ja töökohaga.

Tehnikaülikooli uue tudengisatelliidi start läks edukalt

05.07.19 ... Reede hommikul toimetas Vostotšnõi kosmodroomilt startinud rakett Sojuz Maa orbiidile tehnikaülikooli uue põlvkonna tudengisatelliidi Koit.

Graafiline ülevaade: Eesti ülikoolide kõige popimad erialad

05.07.19 ... Kõige rohkem sisseastumisavaldusi esitati taaskord ülekaalukalt Tartu Ülikooli. Bakalaureuseastmes on konkurentsi tiheduse poolest esirinnas aga ka teised Eesti ülikoolid. Populaarsemate erialadena troonivad endiselt arstiteadus, psühholoogia ja informaatikaga seotud erialad.

Teadlased: kliimamuutusi saab pidurdada miljardihektarilise hiidmetsaga

05.07.19 ... Toidu tootmist ja kohalikke ökosüsteeme ohustamata saaks maailmas uuesti metsaga katta peaaegu miljardi hektari jagu maismaad. Uued metsad seoksid lähikümnenditel ligi poole inimeste õhkupaisatud süsihappegaasist, selgub värskest analüüsist.

Võõraste toitude proovimise hirm võib anda märku elustiilihaiguste riskist

04.07.19 ... Toiduneofoobia ehk hirm proovida uusi, inimesele tundmatuid ja harjumatuid toite võib anda märku soodumusest toituda ühekülgselt ning sellega seoses haigestuda erinevatesse toitumis- ja ainevahetushaigustesse. Nii selgus Tartu ja Helsingi Ülikoolide teadlaste ühisuuringust.

TalTechi tudengisatelliit viib laulu "Ta lendab mesipuu poole" orbiidile

04.07.19 ... Reedel, 5. juulil kell 8.41 stardib tehnikaülikooli uue põlvkonna tudengisatelliidiga Koit rakett Soyuz Vostoschnoy kosmodroomilt Maa orbiidile. Koit lennutab kosmosesse laulupeo laulu "Ta lendab mesipuu poole" ning asub Maad seirama liitvärvi- ja lähi-infrapuna kaameraga.

Doktoritöö: vanemad vajavad väikelaste digijuhendamiseks professionaalset nõu

04.07.19 ... Lapsevanemad tunnevad end ebakindlalt lubades oma lastel digiseadmetes tegutseda ning tunnevad vajadust lasteaiaõpetajate ja lastearstide nõu järele, kui palju ja mida võiks laps nutiseadmes teha. Sellistele järeldustele jõudis Tallinna Ülikoolis kaitstud doktoritöö.

Metskitsi hukkub liikluses mitu korda rohkem kui aastate eest

03.07.19 ... Alates 2013. aastast on metskitsedega seotud liiklusõnnetuste arv kolmekordistunud, selgub keskkonnaagentuuri ulukiasurkondade aruandest.

Perearstide maine tõusuteel: eriala tahab õppida järjest enam noori

03.07.19 ... Kui aastaid on mureks olnud perearsti eriala madal prestiiž, siis juba kolmandat aastat järjest tunnevad meditsiinitudengid elavat huvi perearsti eriala vastu. Tänavu soovis perearsti residentuuri astuda rohkem noorarste, kui kohti oli.

Doktoritöö pakub lahenduse, mis vähendab lennuki kütusekulu kümnendiku jagu

03.07.19 ... Lennukite kütusekulu on korraga nii rahaliselt kulukas kui ka saastab oluliselt keskkonda. Tallinna Tehnikaülikoolis kaitstud doktoritöö pakub välja erinevaid tehnilisi lahendusi, kuidas vähendada lennukitiiva takistust ja suurendada tõstejõudu, et selle kaudu vähendada oluliselt kütusekulu ning süsihappegaasi saastet.

Inimmõju kasvatas Euroopa kuumalaine nägemise võimalust viis korda

03.07.19 ... Kuigi üksikute sündmuste kliimamuutustega seostamine on veel raske, on kasvatanud inimmõju sarnaste kuumalainete esinemissagedust vähemalt viis korda ja aitas püstitada hiljuti ka uusi temperatuurirekordeid, selgub värskest analüüsist.

Uudne teraapia päästis hiired HIV-st

03.07.19 ... USA teadlastel õnnestus uute pikatoimeliste HIV-ravimite ja geeniteraapiaga hävitada viie hiire organismis pesitsenud viirus. Kui sama heade tulemusteni jõutakse primaatidega tehtud katsetes, võivad esimesed inimesed saada eksperimentaalset ravi järgmise aasta jooksul.

Haigekassa hakkas rahastama muna- ja seemnerakkude külmutamist

03.07.19 ... Juuli algusest hakkas haigekassa rahastama viljakust kahjustavat ravi saavate inimeste muna- ja seemnerakkude külmutamist, samuti lisati haigekassa tervishoiuteenuste loetellu seni patsiendile tasuline olnud emakasisese viljastamise teenus. Haigekassa eelarvest võtavad need teenused vastavalt 43 000 ja 64 000 eurot aastas.

Mereökoloog Jonne Kotta: istume dünamiidi otsas

03.07.19 ... Mida teeb teadlane, kel on erialaseid andmeid kõikjalt maailmast, ent kelle jaoks osutub valgeks laiguks kõige kaugem ja külmem koht? Ta läheb sinna ise kohale. Isegi kui see võtab üle kümne aasta ettevalmistusaega, kirjutab Tartu Ülikooli ajakiri Universitas Tartuensis.

Lõuna-Ameerikas nägi täielikku päikesevarjutust

02.07.19 ... Tšiili ja Argentina elanikel oli võimalik teistipäeval osa saada täielikust päikesevarjutusest.

Orban hakkab Ungari teaduse rahastamist kontrollima

02.07.19 ... Ungari parlament kiitis heaks seaduse, mis annab peaminister Viktor Orbanile voli Teaduste Akadeemia ja selle all tegutsevate uurimisinstituutide üle.

Teadmistekontroll: kas elu läheb maailmas paremaks?

02.07.19 ... Esimeste inimeste Kuule astumisest saab peagi 50 aastat. Kuigi inimkond pole koloniseerinud veel Marssi ega jõudnud tähtede vahele, on maailmas nii mõndagi muutunud. ERR Novaator pani selle meenutamiseks kokku lühikese viktoriini.

Tuntud HIV-i ravim pääses Eestis patendi alt, kuid koopiaid pole

02.07.19 ... HIV-i nakatumist ennetada aitava ravimi Truvada patent kaotas Eestis kehtivuse veebruari keskpaigas, kuid vaatamata nõudlusele pole jõudnud turule ühtegi selle odavamat koopiat.

Analüüs: Pariisi kliimaleppe nurjaks juba olemasolevad elektrijaamad

02.07.19 ... Enam kui 30 riigi lubadustest lõpetada lähitulevikus söe kasutamine jääb Pariisi kliimaleppe täitmiseks vajaka. Juba olemasolevad fossiilkütustel töötavad elektrijaamad ja autod paiskavad õhku piisavalt CO2, et tõsta planeedi temperatuuri enam kui 1,5°C võrra, selgub värskest analüüsist.

Kahepaiksete sigimisveekogusid on vaja rajada ka looduslike kõrvale

02.07.19 ... Kas teil on majapidamises tiik, kus tegutsevad konnad või vesilikud? Kui jah, siis olete ilmselt teinud kahepaiksetele heateo, sest edukaks sigimiseks on väikesed veesilmad neile üliolulised. Kuid kahepaiksed on valivad ja kõik väikesed lombid ei pruugi neile meeldida.

Puhkav aju mängib tööülesandeid uuesti läbi

01.07.19 ... Mida teeb aju, kui me puhkame? Kui puhkame, siis tihtilugu mängib aju läbi meie viimatisi tööülesandeid. Teadlased on seda nüüd senisest veel paremini teada saanud.

Uuringud alkoholiaktsiisi vähendamisest näitavad joomise ja tervisehädade kasvu

01.07.19 ... Eestis langevad 1. juulist õlle, siidri ja kange alkoholi aktsiisimäärad 25 protsenti. ERR Novaator otsis erinevatest teadusuuringutest vastust, milline mõju on aktsiisi muutmisel alkoholitarbimisele ja selle kaudu rahva tervisele ning muudele kaasnevatele nähtustele.

Linn Tallinna Kunstigümnaasiumile "demokraatliku kooli" rajamiseks lisaraha ei anna

29.06.19 ... Munitsipaalkoolina tegutsev Tallinna Kunstigümnaasium lootis oma tiiva alla "demokraatliku kooli" rajamiseks saada ministeeriumilt ja riigilt lisaraha, ent sai eitava vastuse.

Tallinna tudengivormeli meeskond sai oma isejuhtiva sõiduki valmis

28.06.19 ... Tallinna tudengivormeli meeskond sai valmis Baltimaade esimese isejuhtiva vormeli.

Tartu Ülikooli uuring tekitab maailma taimefüsioloogide hulgas tõsist arutelu

28.06.19 ... Selleks, et kuivas ilmas mitte ära kuivada, peab taim oma pinnal olevad väikesed "suud" ehk õhulõhed tõmbama koomale, et nii vältida veekadu. Küsimusele, mis paneb taimede suud kuivas õhus kinni, on Tartu Ülikooli taimebioloogidel vastus, mis pakub selle valdkonna teadlastele üksjagu palju kõneainet.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: