Uudised

Psühholoogid: ebaratsionaalsuse väljajuurimine on lootusetu, veel rohkem valimistel

22.01.19 ... Valimiskabiinis emotsioonidega põimuv loogika võib anda ootamatuid tulemusi ja ettekäände kahelda inimeste terves mõistuses. Maailm on aga kaugelt liiga keeruline, et üritada ebaratsionaalset käitumist ühiskonnast täielikult välja juurida, leiavad psühholoogid.

Kuhu põhjatusse auku aeg arvutis olles kaob? Uus programm teab ja ütleb!

22.01.19 ... Kui tihti on teil tulnud ette olukordi, kus peate tegema tööd, aga järsku kella vaadates ei mõista, kuhu on aeg kadunud, samal ajal kui töö pole arenenud edasi mitte üks raas? Et aru saada, kuhu põhjatusse auku aeg arvutis olles kaob, on Tartu Ülikooli informaatikatudengid mõelnud välja rakenduse.

Suurimad GMO-de vastased teavad neist ka kõige vähem

22.01.19 ... Geneetiliselt muundatud organismide suhtes äärmuslikku vastumeelsust ilmutavad inimesed kalduvad olema oma seisukohtades äärmiselt kindlad. Nende teadmised geneetikast on GMO-toetajatest aga oluliselt napimad, selgub värskest uuringust.

Suur täheparv võib olla endine kääbusgalaktika

22.01.19 ... Linnutee galaktikas on miljonitest tähtedest koosnev täheparv, mis võib-olla oli kunagi hoopis omaette kääbusgalaktika.

Keeleteadlane selgitas häälikuvälte teooriat lapiku maa teooria abil

21.01.19 ... Tallinna Ülikooli emeriitprofessor Mati Hint võttis appi lameda ja kerakujulise maa teooriate vastuolu, et selgitada kaht meie emakeele teadusliku uurimise ajaloos esitatud teineteist välistavat põhimudelit.

Arhitektuurikommentaar. Arhitektuurist ja energiast

21.01.19 ... Aasta 2019 tõi arhitektuuri tulipunkti energia teema. Euroopa Liidu energiatõhususe direktiivi järgi peavad kõik uued avalikud hooned olema liginullenergiamajad. Alates 2020. aastast kehtib see nõue kõigile uutele hoonetele. Et seda saavutada, peavad majad mitte ainult energiat säästma, vaid ka ise hakkama energiat tootma – taas üks lisasüsteem, mis tuleb arhitektuuri siduda.

Meediakommentaar: valekildudega mängimine lõikab sisse noorrahvuslaste sõnavabadusse

21.01.19 ... Avalikkusele tahtlikult valetamine ja valenime all esinemine andis noorrahvuslastele õppetunni, et valega mängimine piirab nende endi sõnavabadust ning saadab valijatele sõnumi neist kui valetajatest ja vägivallatsejatest, leiab meediakommentaaris Marju Himma.

Teadlased said teada, kuidas palavik terveneda aitab

21.01.19 ... Mida head teeb palavik? Hiina teadlased selgitasid välja, et kui kehatemperatuur tõuseb, käivitub teatavates immuunsüsteemi rakkudes mehhanism, mis paneb nad kehasse tunginud haigustekitajate poole liikuma.

"Suure paugu teoorias" tutvustati Eesti rohe-lilla-valget trikoloori

21.01.19 ... Ameerika komöödiasarja "Suure paugu teooria" viimane episood algas ootamatu üllatusega, kui televaatajatele tutvustati rohe-lilla-valget trikoloori. Tegemist on tsaariaegse Eestimaa kubermangu lipuga, mis oli otseseks eelkäijaks tänasele sini-must-valgele.

Hiina kooliõpilastel katsetati keskendumist kontrollivaid peavõrusid

21.01.19 ... Hiinas katsetati hiljutises uuringus ettevõtte BrainCo loodud keskendumist kontrollivaid peavõrusid. Uuringus osalesid 10 000 õpilast vanuses 10–17 eluaastat, kes kandsid neid peavõrusid enam kui 21 päeva koolitundide ajal. Õpetajad said samal ajal rakenduse abil jälgida nende keskmisi tähelepanelikkuse tasemeid, vahendab Merit Maarits R2 tehnika- ja teadusuudistes.

Teatud ajurakkude vaigistamine muudab hiired valu suhtes ükskõikseks

21.01.19 ... Stanfordi ülikooli teadlased Californias tegid hiljuti oma uuringus järelduse, et valu ei pea olema üldsegi valus ja tuvastasid uuringus närvirakkude kogumi, mis lisab hiirte ajus valusignaalidele emotsionaalse sisu ehk tekitab valukogemuse, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Video ja galerii: pool planeeti nägi aasta ainsat täielikku kuuvarjutust

21.01.19 ... Esmaspäeva varahommikul oli võimalik näha enne Kuu loojumist Eestis täielikku kuuvarjutust. Ühtlasi läbis Kuu Maa täisvarju ajal, mil asub kaaslane Maale kõige lähemal.

Ürgne vaalaline oli merede hirm

19.01.19 ... Vaalad, delfiinid ja muud vaalalised võivad tunduda – ja enamjaolt ka olla – sõbralikud ja ohutud, kuid mõned neist nagu mõõkvaal on tõelised kiskjad, kes söövad kalu ja mereimetajaid, sealhulgas teisi vaalalisi ja isegi haisid.

Tehisintellekti abil geene analüüsides avastati inimese senitundmatu eellane

18.01.19 ... Teadlased avastasid tehisintellekti abil kaasaja inimeste genoomist geneetilise jälje, mis viitab uuele senitundmatule inimese eellasele. Selgus, et kümneid tuhandeid aastaid tagasi elas koos nüüdisinimestega peale denisi ja neandertali inimeste veel üks inimlaste liik, kellega saadi ka järglasi.

Väikeaju tegeleb ka tasustamisega

18.01.19 ... Aju on väidetavalt kõige keerulisem asi, mis seni teada. See pakub seni jätkuvalt palju avastamisvõimalusi aju uurijatele.

Teadlased suutsid panna rinnavähi rakud muutuma rasvkoeks

18.01.19 ... Pole ühtainsat täielikult ja universaalselt toimivat vähiravimit, kuid järjest tuleb avastusi, mis on paljulubavad erinevat tüüpi vähi vastu võitlemisel. Baseli Ülikooli teadlased suutsid pilootkatses näidata, et rinnavähirakke on võimalik meelitada muutuma rasvkoe rakkudeks. Seegi on samm lähemale ühele vähiravi võimalusele.

CERN-i füüsikud tutvustasid plaane uue hiigelkiirendi ehitamiseks

17.01.19 ... Euroopa Tuumauuringute Keskuse teadlased tutvustasid nädala alguses plaane saja kilomeetri pikkuse tunneli rajamiseks, millesse ehitatav kiirendi võimaldaks uurida mikromaailma veidrusi ja universumit senisest veelgi paremini.

Eesti avaandmete tuluallikaks muutmist aeglustab eduka e-riigi pärand

17.01.19 ... Üleilmsetes edetabelites riigi läbipaistvuse ja e-teenuste levikuga esirinnas olev Eestis kuulub avaandmete kasutamise poolest sabassörkijate sekka. Suuresti saab kanda mahajäämuse e-riigi esialgse edu arvele, selgub Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste analüüsist.

Eksinud ja võõras linnas - doktoritöö uuris kaardistamisvigasid

17.01.19 ... Vaatame oma teekonda maakaardil: kiriku juurest tuleb keerata paremale, maja juurde viib suur tee. Kui kirikut tegelikkuses ei ole ja maja juurde viiv tee on vaid väike rohtu kasvanud rada, siis ei leia me vajalikku kohta üles. Kuidas sünnivad sisukad ja täpsed kaardid ning mis põhjustab vigasid, uuris vastne doktoritöö.

Magnus Piirits: mis saab, kui teine sammas ära kaotada?

16.11.18 ... Isamaa lubab oma valimisprogrammis radikaalselt reformida II pensionisammast. Algatus "Kust sa tead?" küsib selle kohta kriitiliselt, mida see sisuliselt tähendab. Siinkohal on paslik tõsta esile mõttekoja Praxis analüütiku Magnus Piiritsa möödunud sügisel kirjutatud analüüs.

Must auk pöörleb ülimalt kiiresti

17.01.19 ... Astronoomid on avastanud meie Galaktikast musta augu, mis pöörleb oma kujuteldava telje ümber peaaegu et maksimaalse võimaliku kiirusega.

Tartu Ülikooli teadlased tegid elu alusprotsesse uurides tähtsa avastuse

17.01.19 ... Tartu Ülikooli molekulaarbioloogid lõid uue meetodi, et uurida valku tootva molekulaarse masina – ribosoomi – tööd. Edaspidi saab seda kasutada ka ravimite toime uurimiseks.

Avalik arvamus tõukab Islandi vaalatööstust hääbumise äärele

16.01.19 ... Kaubanduslikul otstarbel vaalade püüdmine keelustati 1987. aastal. Maailmas leidub veel kolm riiki, mille seadused vaalapüüki lubavad. Islandi vaalatööstus on hakanud näitama aga avaliku arvamuse tõttu märke hääbumisest, selgub saatest "Pealtnägija".

Kuule saadetud puuvillataim suri peagi pärast tärkamist

16.01.19 ... Kunagi võib-olla tulevad ajad, mil hakkamegi Kuu peal kurke kasvatama. Või rajame sinna esmalt siiski puuvillapõllud?

Madis Vasser | Tasaareng ehk miks majandus ei pea kasvama

16.01.19 ... Pideva kasvu imperatiivi asemel tooks tasaareng ühiskonna, mis on rahulikum, võrdsem, sisukam, tervislikum ja ökoloogilisem. Kas me oleme valmis aktsepteerima nende väärtuste nimel kahanevat majandust, küsib Madis Vasser oma arvamusloos.

Kust sa tead? | Tasuta ühistranspordi faktikontroll poliitiku lubadusele

16.01.19 ... Tallinna tasuta ühistranspordi laiendamine ka teiste tasuta transpordiga omavalitsuste elanikele ei ole pruugi kaasa tuua mõju, mida poliitik välja toob. Samuti ei tugine kõik väited uuringutel ja analüüsidel ning kohati on mõistlik hoopis lahendada muid ühistranspordi muresid, kui vaid sõidu hind.

Suur uuring: nutiseadmete mõju on võrreldav pidevalt kartulite söömisega

16.01.19 ... Nutitelefone, sülearvuteid ja teiste kaasaegseid tehnoloogiaimesid kasutavate laste eluga rahulolu on keskmisest sama palju väiksem, kui sageli kartuleid söövatel alaealistel. Mõju väiksus veeretab autorite sõnul vastutuse riigilt ja koolidelt vanemate kaela.

Mihkel Solvak: e-valijad ja paberil hääletajad on väga sarnased

16.01.19 ... 3. märtsil toimuvad Riigikogu valimised lähenevad pikkade sammudega. Kui turvalised on e-valimised ning kas ja kuidas e-hääletamine valimiste tulemusi mõjutab, rääkis "Terevisioonis" Tartu Ülikooli tehnoloogiauuringute vanemteadur Mihkel Solvak.

Mahukas raamatusari "Eesti ajalugu" peaks valmis saama veel sel aastal

16.01.19 ... Mahuka raamatusarja "Eesti ajalugu" eelmise köite ilmumisest on möödas viis aastat ning ilmumata on veel esiajalugu käsitlev köide. Tänavu loodetakse raamat ja sellega ka Eesti ajalookirjutuse oluliseks verstapostiks olev sari tervikuna valmis saada.

Fotod ja video: Alpakad tunnevad end Eesti talves hästi

15.01.19 ... Türi vallas asuvas Wile farmis tunnevad Lõuna-Ameerika päritolu villa- ja lihaloomad alpakad ennast väga hästi ja seda hoolimata paksust lumest ning külmakraadidest.

Putukatest biosõdalased asendavad Eesti kasvuhoonetes putukamürke

15.01.19 ... Ükski taimekasvandus ei saa üle ega ümber saaki hävitavatest taimekahjuritest. Kõige odavam, lihtsam ja laialdasem tõrje nende vastu käib keemiliste taimekaitsevahendite ehk putukamürkidega. Kasulikum ja ohutum oleks aga kasutada taimekahjurite looduslikke vaenlasi ehk teisi putukaid, nimetagem neid biosõdalasteks.

Riik ei jõudnud Kotka paisu ostuhinnas omanikuga kokkuleppele

15.01.19 ... Läbirääkimised, millega riik oleks ära ostnud Harjumaal Valgejõel asuva Kotka paisu, ebaõnnestusid. Probleemseid paise on Eestis mitu ning vaidlused nende avamise ja sulgemise üle kestavad aastaid.

Iraani satelliit ei jõudnud orbiidile

15.01.19 ... Iraan saatis teisipäeval kosmosesse satelliidi, mis ei jõudnud orbiidile, vahendas riigimeedia telekommunikatsiooniministri sõnu.

Geenid räägivad: iidsed indiaanlased kasvatasid papagoisid

15.01.19 ... Tänane Linnvaatleja teadusuudis pajatab loo, mille paljastasid arheogeneetikud papagoide luid uurides – indiaanlased tegelesid papagoide kasvatamisega. Ilmselt tegid nad seda seepärast, et kirevad suled olid hinnalised.

Timo Palo: mugavuse keskel elades uinutame oma keha ja vaimu

15.01.19 ... "Plekktrummi" saatekülaline oli polaaruurija ja -rändur Timo Palo, kes meenutas ekstreemset retke üle Põhja-Jäämere ning rääkis kliimamuutuste mõjust oma armastatud Arktikale.

Jää sulades lähevad talved karmimaks

15.01.19 ... Ilmateates kuuleme ikka, kuhu liigub kõrg- või madalrõhuala Barentsi mere kohalt, ja põhjendatult kuuleme, sest Arktika olud mõjutavad nii meid kui ka kaugemaidki maid.

Neli stsenaariumit, mis juhtub teadusraha kasvamisel või valesse kohta suunamisel

15.01.19 ... Eesti teaduse kvaliteeti tõstaks kindlasti see kui teadusrahastus jõuab ühe protsendi SKPst, kuid seejuures on oluline vaadata üle ka see, millele ja kuidas see raha jagatakse. Tartu Ülikooli majanduse doktorandid analüüsisid, millistesse kohtadesse ja kuidas oleks mõistlik raha suunata, et see teaduse kvaliteeti ja kestlikkust toetaks.

ISS-i mutantbakterid keskenduvad inimeste ründamise asemel ellujäämisele

14.01.19 ... Mikrogravitatsioon, kosmiline kiirgus ja eraldatus muust maailmast muudab küll jõudsalt rahvusvahelises kosmosejaamas elavate mikroobide DNA-d, kuid see ei muuda neid ilmtingimata inimestele ohtlikumaks, selgub värskest analüüsist.

Sportimisel vabanev hormoon võib kaitsta Alzheimeri tõve eest

14.01.19 ... Sportimisel vabanev hormoon võib kaitsta aju Alzheimeri tõve eest. See võib selgitada ka kehalise aktiivsuse teada-tuntud head mõju vaimsele võimekusele.

Facebookist loobumine võib vähendada stressi, kuid muuta ka õnnetumaks

14.01.19 ... Inimesed, kes loobusid Facebookist viieks päevaks, kogesid stressi vähenemist, kuid märkisid ka, et samaaegselt vähenes ka nende rahulolu eluga.

Andrei Liimets | Kuidas me kestame?

14.01.19 ... See on küsimus, millele vastuse otsimise võttis sügisel ette arutelusari #kuidasmekestame. Algatuse keskmes on kolm suurt teemat: sündimus, ränne ja tööhõive. Andrei Liimets uuris, mis Eestit nendes valdkondades ees ootab.

Arvutimudel seletab Uraani kummalisusi

14.01.19 ... Uraan on mitmes mõttes kummaline planeet. Näiteks on selle pöörlemistelg nii viltu, et planeet on piltlikult öeldes puhta pikali.

Loomaaia direktor: loomal täielikult stressi vältida on väga keeruline

13.01.19 ... Sel nädalal oli Tallinna loomaaed sunnitud magama panema 17-aastase jääkaru Nordi, kelle tõenäoliselt stressist põhjustatud aastaid kestnud haigus uues avaras puuris ei taandunud. "Aktuaalne kaamera. Nädal" uuris, milline peab olema loomaaialooma heaolu ja kas ka kõige paremad tingimused suudavad vaba looduskeskkonda täielikult asendada.

Viis aastat Ebolat: tapva troopikahaiguse vastu puudub huvi ja tõhus ravi

13.01.19 ... Kolm Aafrika riiki kokkuvarisemise äärele viinud Ebola on tagasi löödud. Enam kui viie miljardi dollari suurusele majanduskahjule ja 10 000 ohvrile pole aga teadlaste sõnul näha, et maailm teeb järgmise epideemia vältimiseks tõsiseid pingutusi.

Professor popist taimekaitsevahendist: teadlased löövad häirekella, kuid riik ei kuula

12.01.19 ... Eestis kasutatakse üha rohkem populaarset taimekaitsevahendit glüfosaati. Riik teadlaste arvamust ei kuula, kuigi riigil seisukoht puudub, oodatakse Euroopa Komisjonilt tulevaid juhiseid, leiab Eesti Maaülikooli taimefüsioloogia professor Ülo Niinemets.

Indo-Hiina mets langeb autokummitööstuse ohvriks

12.01.19 ... Metsad kahanevad paljudes maailma paikades. Kambodža metsad kaovad kiires tempos ja ühes rütmis kautššuki maailmaturuhinna tõusuga.

Lihavõttesaare ebatavaliste kujude eesmärk võib olla näidata joogivee asukohta

12.01.19 ... Lihavõttesaare hiiglaslikud inimkujud ehk moaid pole pelgalt silmailu. USA antropoloogide hiljutine uuring näitab, et need võidi püstitada eesmärgiga osutada saare elanikele, kus leidub joogivett.

Teadlane otsis vastuseid arheoloogiliste kogude saladuslikele leidudele

12.01.19 ... Eesti arheoloogiakogude hoidlariiulitel seisab palju esemeid, mille olemuse, kogumise põhjuse ja kasutusala üle pole mõtiskletud ilmselt kordagi pärast riiulile seadmist. Kristiina Johanson püüdis doktoritööd kirjutades anda sellistele esemetele tõlgendusi.

Hiina näitas fotosid Kuu tagaküljest

11.01.19 ... Hiina riiklik ringhääling CCTV näitas reedel kosmosemissiooni pilte Kuu tagaküljest.

Veljo Värk: on võigas, kui soodes ja rabades nähakse vaid rahaallikat

11.01.19 ... ERRi teadusportaalis Novaator käsitleti turvast kui maas vedelevat raha, seades järjekordselt raha esikohale innovatsiooni sildi all. Enne kui asume Eesti turvast kümnel erineval moel rahaks tegema, tasuks siiski mõelda põhiväärtuste peale. Inimene on harjunud väärtustama inimelu üle kõige, kuid pahatihti unustab, et inimelu pole võimalik ümbritseva eluta.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: