Uudised

Lootevalk parandab haava kiiresti

24.03.18 ... Teadlased on teinud plaastri, mis parandab haavad kiiresti ja ilma armi jätmata. Plaastri toimeaineks on valk, mida leidub loote nahas.

“Hea Eesti isa” erinevate riigikordade ajal

24.03.18 ... Mees muutis oma lihasjõu päeva lõpuks markadeks. Ootustele vastava elatustaseme saavutamiseks peavad ka naised töötama, ja siinse madala palgataseme tõttu harilikult täiskoormusega. „Uuelt mehelt“ oodatakse, et ta planeeriks koos naisega rasestumist. Need on mõned mehe- ja isarollid erinevatest aegadest; neist andis Feministeeriumis ülevaate Marion Pajumets, Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi soo- ja rändesotsioloog.

Reps: õpetajatele tuleb rohkem iseseisvust pakkuda

24.03.18 ... Reedel lõppenud õpetajaameti tippkohtumisel rõhutas minister Mailis Reps Eesti näitel, et õpetajaid on põhjust usaldada ja neile ka õpetamistöös suuremat iseseisvust pakkuda.

Ööl vastu pühapäeva algab suveaeg – miks seda vaja on?

24.03.18 ... Ööl vastu pühapäeva keeratakse kellad üks tund edasi ehk minnakse üle suveajale. Energiasääst, küünalde kokkuhoid, tarbimise survestamine – mis argumendid peituvad kellakeeramise taga?

Emaliku hoole nappus muudab ajurakkude DNA-d

23.03.18 ... Emaliku hoole nappus lapseeas muudab ajurakkude DNA-d, viitavad hiirtega tehtud katsed. Samas on vara öelda, kas nähtud muutused on otseselt kahjulikud.

TTÜ emeriitprofessor selgitab, miks Abeli preemiast hoolima peaks

23.03.18 ... Tallinna tehnikaülikoolis küberneetika instituudi emeriitprofessor Peeter Puusemp annab ülevaate, mida saatis korda sellel aastal Abeli preemia pälvinud Robert Phelan Langlands ja miks auhind tavainimesele üleüldse korda peaks minema.

San Diego loomaaia teadusjuht: valgete-ninasarvikute päästmisest on juba kasu olnud

23.03.18 ... Miljonite dollarite kulutamine põhja valge-ninasarvikute väljasuremisest päästmiseks on on õigustatud, sest selleks alusuuringute käigus leitakse nippe ka teiste ohustatud liikide kaitsmiseks. Nii leiab ERR Novaatorile antud intervjuus ninasarvikute viljatusravi edendamisele keskenduva San Diego Global Zoo teadus- ja looduskaitsejuht Stacey Johnson.

TÜ uuring: kas me oleme nutitelefonide kasutamisega liiale läinud?

23.03.18 ... Tartu Ülikooli psühholoogia instituudi uurijad Karin Täht, Kristiina Saal ja parasjagu USA-s tudeeriv Dmitri Rozgonjuk küsitlesid üle 400 Eesti tudengi, et teada saada, kui sageli nad loengutes sotsiaalmeediat kasutavad ja kuidas on see soetud sügava ja pindmise õpistiiliga.

Nanopuit on väga hea soojusisolaator

23.03.18 ... Teadlased on välja mõelnud uue võimaluse, kuidas puitu rafineerida: kui kõrvaldada puidust kõik muu peale tema kiudainetest sõrestiku, siis saame materjali, mis isoleerib soojust paremini kui peaaegu kõik muud soojusisolaatorid.

Baltimaade illegaalne võõrtööline pärineb tavaliselt Ida-Euroopast

23.03.18 ... Illegaalsed võõrtöölised on üks rahvusvahelise varimajanduse levinumaid tuluallikaid ning Põhja- ja Baltimaade tööturg pole kolmandates riikidest tulevate varitööliste probleemist puutumata jäänud. Näiteks Eestis leiab tavapäraselt Ida-Euroopast pärinev must tööjõud enim rakendust ehitus- ja põllumajandussektoris, selgitas Euroopa rändevõrgustiku Eesti kontaktpunkti ekspert Silver Stõun.

Ruth Annus: Eesti rändepoliitikat pole kodanikule piisavalt selgitatud

23.03.18 ... Rändepoliitikat kujundatakse paljude osapoolte koostöös ning ideaalis peab sündima vastus küsimusele “Keda Eestisse ootame?” ühiskondliku kokkuleppe alusel. Kuigi ettevõtjaid, teadlasi, poliitikuid ja teisi eksperte on suudetud aktiivselt otsuste langetamisse kaasata, on rändepoliitika otsustuskohad tavakodanikele endiselt kauged, tõdes siseministeeriumi kodakondsus ja rändepoliitika osakonna juhataja Ruth Annus

Rahvastikutrendid võivad lähiaastatel ebaseaduslikku töötamist kasvatada

23.03.18 ... Euroopa demograafilised trendid viitavad sellele, et ebaseaduslik tööhõive võib kasvada või vähemasti selle ohjamine muutuda tulevatel aastatel keerulisemaks, kuna suur osa viimastel aastatel ebaseaduslikult Euroopasse saabunud migrantidest pole saanud veel kindlat staatust ning peavad süsteemiveskite jahvatamise ajal sissetuleku teenimiseks ebaseaduslikult töötama – nii arutles Põhja- ja Baltimaade rändekonverentsil OECD rändepoliitika vanemekspert Jonathan Chaloff.

Põhja valge-ninasarvikud võiks päästa väljasuremisest kunstlik viljastamine

22.03.18 ... Esmaspäeval suri Keenias maailma viimane isane põhja laimokk-ninasarvik. Liik pole aga täielikult kadunud, sest muna- ja seemnerakke saaks valmistada ka looma külmutatud rakkudest ja kudedest, leiavad rakubioloogid. Samas tekitab see järjekordse küsimuse, kas saadav tulemus on selleks kuluvat raha väärt.

Viimane isane põhja valge-ninasarvik pandi magama

22.03.18 ... Sel nädalal suri üks viimastest põhja valge-ninasarvik Sudan. Õigupoolest pandi ta magama, kuna tema tervislik seisund oli lootusetu. “Osooni” võttemeeskonnal oli õnn näha Kesk-Keenias seda looma tema eluõhtul.

Inimeste ja neandertallaste suhe oli äärmiselt ühepoolne

22.03.18 ... Kuigi nüüdisinimestel õnnestus saada neandertallastega ühiseid järeltulijaid rohkem kui ühel korral, oli tegu ühepoolse suhtega. Uus geenianalüüs näitab, et liigi väljasuremise hakul leidus neandertallaste pärilikkusaine hulgas inimestelt pärinevaid geene imevähe või üldse mitte.

Hea küsimus: kas Eestis leidub rohkem kopra või inimese rajatud tamme?

22.03.18 ... Eestimaal ringi vaadates paistavad vee omatahtsi suunajatest ja paisutajatest silma kaks liiki: inimene ja kobras. Statistikast koorub välja, et tükitöö poolest on koprad inimestest usinamad, kuid rajatud paisude mõju on inimeste omadest selgelt väiksem.

Põhja-Eestisse võis seakatk jõuda Venemaalt tulnud veokijuhi võileiva vahel

22.03.18 ... Sigade Aafrika katku vaktsiini töötatakse välja, kuid sinna kulub veel aastaid. Samal ajal aga uurivad Eesti teadlased, kuidas see viirus Eestisse jõudis ning kuidas ta siin jätkuvalt metsa all nakkust põhjustab. Teada on saadud nii mõndagi uut.

Video: täna 97 aastat tagasi loodi Eesti esimene lennundusettevõte

22.03.18 ... 22. märtsil 1921. aastal asutati Tallinnas Eesti esimene lennundusettevõte – Eesti Õhusõidu Aktsiaselts Aeronaut.

Ekspert mikroplasti paanikast: ärge võtke ühe uuringu tulemusi lõpliku tõena

22.03.18 ... Täna tähistatakse ülemaailmset vee päeva, mille fookuses on tänavu looduslikud märgalad. Mitmel pool Tallinnas räägitakse aga hoopis mikroplastist, mida leidub viimase aasta jooksul ilmunud uuringute põhjal nii pudeli- kui ka kraanivees.

Päikesest möödunud täht külvas Oorti pilves segadust

22.03.18 ... Kui umbes 70 000 aastat tagasi läks üks teine täht Päikese lähedalt mööda, siis avaldas ta paljudele Päikesesüsteemi taevakehadele nii tugevat mõju, et tagajärjed on tänapäevani näha. Neid tagajärgi on nüüd avastanud Hispaania ja Briti teadlased, kes kirjutavad neist Briti Kuningliku Astronoomia Seltsi kuukirjas.

Loodusmuuseumi näitus annab ülevaate liblikate armuelust

21.03.18 ... Milline on liblikate armuelu ja kuidas õige kaaslase leidmine välja näeb, sellest saab sõna otseses mõttes detailse ülevaate Eesti loodusmuuseumi väikeselt näituselt.

"Suud puhtaks": kas fokuseerida teadusraha või lasta Galileidel avastada?

21.03.18 ... "Teadlastel tuleb lasta mõelda! Kui Galilei tegi teleskoobi ja pööras seda taevasse, siis tal ei olnud projekti, et uurin, kas Saturnil on rõngad. Ta avastas need rõngad! Ja niimoodi me peame teadusesse suhtuma," ütles kolmapäevases saates "Suud puhtaks" Andres Metspalu, Tartu Ülikooli genoomika instituudi direktor.

Tippülikoolide võrgustik The Guild soovib teadusrahastuse kahekordistamist

21.03.18 ... Euroopa tippülikoolide võrgustik The Guild teatas tänases avalduses, et kutsub Euroopa Komisjoni, Euroopa Parlamenti ja Euroopa Nõukogu üles leidma järgmises mitmeaastases finantsraamistikus teadus-, innovatsiooni- ja haridusrahastuse jaoks senisest kaks korda suuremat summat.

Facebooki kasutajaandmete allatõmbamine oli jõukohane ka TTÜ magistrandile

21.03.18 ... Kuigi Facebookist kasutajate andmete kättesaamine nõuab tehnilisi teadmisi, pole see ületamatult keeruline, selgitas TTÜ arvutiteadlane Tanel Tammet. Ta on seda õppe- ja teadustöö eesmärgil ka oma magistrandiga proovinud, kuid mitte reaalselt andmeid alla laadinud.

Matemaatikute Nobeli pälvis "suure ühendteooria" looja

21.03.18 ... Selleaastase Abeli preemia, nn matemaatikute Nobeli pälvis Kanada matemaatik Robert Phelan Langlands. Princetoni fundamentaaluuringute instituudi emeriitprofessorit tunnustati „suure ühendteooria“ raamistiku loomise eest, mis seostas omavahel teineteisest täiesti eraldiseisvaks peetud matemaatika valdkonnad.

TTÜ teadlased otsivad võimalust vähendada Läänemeres lämmastikureostust

21.03.18 ... Liigsed toitained ehk peamiselt lämmastiku- ja fosforiühendid, teevad vee kvaliteedi kehvemaks nii põhja- kui pinnavees. Seetõttu asuvadki TTÜ teadlased välismaa kolleegidega uurima võimalusi, kuidas vähendada lämmastikureostust Läänemeres.

Geenidoonoriks registreerus ööpäevaga üle 4100 inimese

21.03.18 ... Inimesed allkirjastasid öö otsa geenidoonoriks saamise nõusolekuvorme ning ööpäeva jooksul on nõusolekuvormi digiallkirjastanud enam kui 4100 uut geenidoonorit. Kuigi praegu on huvi suur, ei pea kiirustama ega kartma, et 100 000 uue doonori hulka ei pääse.

Perearst: antidepressandid töötavad, kuid tulemusi ei näe ühe päevaga

21.03.18 ... Depressiooni ravi ei pea algama psühhiaatri juurde minekust, vaid enamasti suudab sobiva lahenduse pakkuda juba perearst, sedastab perearst Karmen Joller. Samas peaksid inimesed mõistma, et depressiooni pole võimalik ravida paari päevaga.

TRAPPIST-1 planeedid on elu jaoks liiga vesised

21.03.18 ... Tavaliselt arvatakse, et kui planeedil avastatakse vett, siis suurendab see väljavaateid, et seal võiks olla ka elu. Kuid nüüd väidavad Ameerika astronoomid, et möödunud aastal tähe TRAPPIST-1 ümber tiirlemast avastatud planeetidel on vett elu jaoks hoopis liiga palju.

Algas astronoomiline kevad

20.03.18 ... Hoolimata veel mitmel pool Eestis akna taga laiuvatest lumehangedest, algas õhtul kell 18.15 Eestis kevad.

Reportaaž: geenidoonoriks saamine võtab aega vähem kui 10 minutit

20.03.18 ... Kui seni oli Eesti Geenivaramu biopangas 52 000 inimese geeniproovid, siis nüüd kogutakse täiendavalt veel 100 000 inimese proovid. Geenidoonoriks saab alates 2. aprillist suuremates haiglates ja Synlabi laborites. Täna aga osutus geenidoonorlus nii populaarseks, et ülekoormuse tõttu pani geenidoonori veebileht inimesed ootama.

Inimeste kõhubaktereid tapavad ka paljud tavaravimid ja see on halb

20.03.18 ... Inimese kõhus elavate mikroobide heaolu ei sea löögi alla mitte ainult antibiootikumid, vaid ka umbes neljandik kõigist teistest ravimitest, alates heinapalaviku tablettidest lõpetades valuvaigistite ja vähiravimitega.

Paanikahoo vallandab kokkupuude keskkonnas oleva keemilise ühendiga

20.03.18 ... Ärevus, hirm, paanikahoog on peaaegu kõigile tuttavad, kuid igaühe jaoks erinevad reaktsioonid. Salki instituudi teadlased on aga lahti harutamas seda keemilist reaktsiooni, mis need erinevana näivad, kuid keemiliselt vast üsna sarnased reaktsioonid esile kutsub. Ja see kõik võib taanduda väikese uusikese ja inimese ühisosale.

Dotsent: kosmoseprügi probleemi kiputakse ületähtsustama

20.03.18 ... Kosmoseprügi tekitamine on vältimatu ja selle vähendamise peale tuleb tõsiselt mõelda, leidis Tartu ülikooli optilise metroloogia dotsent Mart Noorma. Samas ei tasu probleemi ületähtsustada.

Nägu näitab emotsioone ka värvidena

20.03.18 ... Meie nägu näitab meie emotsioone täisvärvides, ka siis, kui me lihastki ei liiguta.

Kas suurenenud kisklusrisk sunnib partnerit petma?

20.03.18 ... Tänane Linnuvaatleja teadusuudis räägib rasvatihaste paaritruudusest oludes, kus oht hukkuda on tavapärasest suurem.

TTÜ professori 3 soovitust, kuidas panna robotid kiiremini eesti keelt rääkima

20.03.18 ... Teksti ja kõnet mõistvad robotid tõotavad teha inimeste elu kergemaks mitmes eluvaldkonnas. Tallinna tehnikaülikooli tarkvarateaduse instituudi sotsiotehniliste süsteemide laboratooriumi professor Kuldar Taveter pakub nüüd kolm lahendust, kuidas kiirendada eesti keelt mõistvate robotite kasutuselevõttu.

TÜ teadlaste uuring: soodest immitseb naerugaasi

19.03.18 ... Tartu Ülikooli geograafide juhitud ülemaailmne uuring näitas, et kuivendatud lämmastikurikkad soomullad toodavad osoonikihti lagundavat ja kliimat soojendavat naerugaasi. Selle vältimiseks tuleb soid kaitsta.

"Suud puhtaks" graafikulugu: kust tuleb ja kuhu läheb Eesti teadusraha?

19.03.18 ... Teadus-, arendus- ja innovatsioonistrateegias on eesmärk viia teaduse ja arenduse rahastamine ühe protsendini SKPst, samas kui mullu oli riigi ja kohalike omavalitsuste rahastus 0,79 protsenti.

Nüüdisinimeste vaimset arengut tõukasid tagant kliimamuutused

19.03.18 ... Ida-Aafrikas elanud nüüdisinimesed valmistasid keerukaid kivitööriistu, vahetasid üksteisega sümbolistlikke mõtteid ja ilmutasid teisi keerukaid käitumismustreid arvatust kümneid tuhandeid aastaid varem. Arenguhüppe taga olid tõenäoliselt kliimamuutused.

Vakra: Väinatammi kõrgepingeliinile paigaldatakse lindudele hoiatusmärgised

19.03.18 ... 122-aastane Saaremaad ja Muhu saart ühendav Väinatamm on küll silmapaistev vesiehitis, aga 19. sajandil projekteeritud ehitismälestis tekitab palju kahju ümbritsevale keskkonnale. Nii sureb ornitoloogide andmetel Väinatammi elektriliinidel 500 kuni 2500 lindu aastas. Sestap otsustati esmaspäevasel riigikogu keskkonnakomisjoni istungil, et kuigi õhutrass täielikult ei kao, paigaldatakse sellele lindudele mõistetavad hoiatusmärgised.

Keskealiste naiste Instagrami fotodel domineerivad fitness ja mood

19.03.18 ... Keskealised ehk 40ndates ja 50ndates eluaastates naised avaldavad pildikeskkonnas Instagram fotosid, milles tõstavad esile head kehalist vormi ja moodi, selgub Tallinna Ülikooli hiljutisest uuringust. Muutunud on trend, et vananevad naised on nähtamatud – pildid tõstavad esile vananemismärkideta vananemist.

Mikroplasti leidub pea igas pudelivees, paanikaks pole põhjust

16.03.18 ... Suur osa maailmas müüdavast pudeliveest on saastunud tillukestest plastitükkidest, viitab värske uuring. Samas napib usaldusväärset teaduslikku teadmist, kui ohtlik või ohutu joogivees leiduv mikroplast inimeste tervisele õigupoolest on.

Tehnikauudised: Hiina küberarmee ja vandenõuteooriaid lastele

19.03.18 ... Üldjuhul on hirmul suured silmad, kuid tehnoloogia vallas tasub üllatusmomendi vältimiseks olla teadlik ka kõige absurdsematest turvariskidest. Sestap räägime sel nädalal teiste muu hulgas ulmeliste mõõtmetega Hiina küberarmeest ja sellest, kuidas YouTube õpetab lastele vandenõuteooriaid.

Cerese kraatrinõlvale lisandub jääd

19.03.18 ... Kääbusplaneedil Ceres toimub rohkemat, kui seni arvatud. Cerese ümber tiirutav NASA kosmosesond Dawn on registreerinud taevakeha pinnal muutusi.

Teadlane seletab, miks Eesti õpilastel silmad ei sära

19.03.18 ... Eesti kooliõpilased on oma teadmiste poolest maailma tipus, teisalt paistame aga välja kesise koolirõõmu poolest. Õpilased on küll targad, aga nende silm ei sära.

"Aktuaalne kaamera. Nädal" küsis ettevõtetelt nippe tööstressi leevendamiseks

18.03.18 ... Tippjuhi amet on vaieldamatult stressirohke, samas näitavad uuringud, et töö on liiga pingeline paljudes Eesti töökohtades, mis omakorda soodustab tööstressi ja sellest tingitud depressiooni teket.

"Aktuaalne kaamera. Nädal" uuris, mida peavad kandidaadid TÜ rektori ametis tähtsaks

18.03.18 ... Tartu ülikool peab veidi rohkem kui kuu aja pärast valima endale järgmiseks viieks aastaks uue rektori. Ametikohale kandideerivad praktilise filosoofia professor Margit Sutrop ja neurokirurgia professor Toomas Asser.

Mitmekesisus rikastab otseses mõttes, kuid säilitada tuleb kaine meel

18.03.18 ... Üleskutse sooliselt, vanuseliselt, etniliselt ja muidu mitmekesise töötajaskonna loomiseks ei ole vaid järjekordne poliitkorrektsuse ilming. Soovituse taga peitub ka lihtne majanduskasu. Samas ei saa see olla eesmärk omaette.

Teismeliste reportaaž matkalt ja kohtumine kliimamuutustega

18.03.18 ... 11. klassi poisid Mihkel ja Andres ei ole need koolinoored, keda võiks näha Viru keskuses hängimas või ninapidi nutitelefonis chattimas. Iga vaba hetk, ka näiteks koolivaheaeg kulub looduses matkamiseks. Külm talveilm pole mingiks takistuseks.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: