Uudised

Mahasurutud mõtted on ajus ikkagi näha

22.09.20 ... Püüdke nüüd nii, et järgmised kaks minutit ei mõtle roosast elevandist, kohe mitte üldse ei mõtle roosa elevandi peale. Vaatame, kuidas välja tuleb.

Dementsusega vanurid päästab enesetapumõtetest arstide tähelepanu

22.09.20 ... Pea kuuendik kodus elavatest dementsusega eakatest mõtleb suitsiidist, selgus Tartu Ülikooli teadlaste osalusel kaheksas Euroopa riigis tehtud uuringust. Suitsiidimõtete olemasolust on teadlaste hinnangul vaja kindlasti teada saada, et pakkuda haigele sobivat ravi ja tema hooldajatele abi.

Kas harjutamine teeb meistriks või on see üks mõttetu sõnakõlks?

22.09.20 ... Ütlust "harjutamine teeb meistriks", on kuulnud ilmselt paljud. Põhjus, miks ühe tegevuse kordamine meid osavaks teeb, seisneb lihasmälus. Teadlased on tõestanud, et inimese lihasmälu toimib aga hoopis teisiti kui need mälu osad, kuhu talletuvad teadmised faktidest või sündmustest.

Kliimamuutus paneb linnud lühema aja jooksul sigima

22.09.20 ... Kliima soojenemine on muutnud lindude pesitsusaja keskmiselt 1,7 päeva lühemaks, selgus Soome teadlaste uuringust. Kuigi nähtuste seose üksikasjad pole veel selged, võib muutuv kliima panna linnupoegi kiiremini suureks kasvama. Samuti võib see muuta pesitsevatele lindudele vajaliku toidukoguse lühemat aega kättesaadavaks.

Elon Musk teatab akupäeval maailmale "ajusid sodiks laskva" uudise

22.09.20 ... Tesla omanik Elon Musk teatab akupäeval ehk 22. septmebril maailmale "ajusid sodiks laskva" uudise. Oletatavasti ütleb ta, et Tesla hakkab edaspidi ise oma elektrisõidukite akusid tootma. Arendatav uut tüüpi aku langetab elektriauto hinda ning võib raputada kogu maailma elektriturgu, arutleb R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Uuring: viikingite geneetiline taust on varem arvatust palju mitmekesisem

21.09.20 ... Viikingid olid geneetiliselt palju mitmekesisem inimrühm, kui seni arvatud, näitab värske geeniuuring. Neist osa olid sarnasemad Lõuna-Euroopas ning Siberis elavatele inimestele kui Skandinaavia rahvastele.

Eesti teadlased said valmis turbauuringute andmebaasi

21.09.20 ... Eesti soode turbarikkus on saanud suure töö tulemusel suurde avalikku andmebaasi. Andmebaas koondab infot nii turba alade kui ka turba omaduste kohta.

Mikroskoobi all paljastus Euroopas müüdava puusöe kahtlane päritolu

21.09.20 ... Suur osa Euroopas müüdavast puusöest pärineb troopilistest metsadest. Sageli on sellise söe tooteinfo eksitav, mistap võib tegu olla ebaseaduslikult raiutud küttematerjaliga, selgub värskest uuringust.

Saturni kaaslase jäine pind on arvatust aktiivsem

21.09.20 ... Saturni kaaslase Enceladuse jäine pind koosneb värskemast materjalist kui seni arvatud.

Väsinud närvirakud muudavad ajataju

21.09.20 ... Kui kiiresti liigub aeg? Subjektiivne ajataju sõltub teatavasti tugevasti olukorrast, nii näitab kogemus. Mõnikord minutid ja tunnid muudkui venivad ja venivad, teinekord kaovad üksteise järel väga ruttu.

Teadlased asuvad uurima kooliaasta alguse mõju COVID-19 levikule

21.09.20 ... Esmaspäeval algab Tartu Ülikooli teadlaste eestvedamisel koroonaviiruse levimuse uuringu üle-eestiline seirelaine, mille tulemused näitavad, kuidas on viiruse levikut mõjutanud kooliaasta algus.

Inimesed saatsid TAI teadlastele uurimiseks üle 6000 puugi

20.09.20 ... Tervise arengu instituut (TAI) palus tänavu esmakordselt saata endale puuke. Kampaania "Pane puuk posti" osutus erakordselt menukaks ja teadlastele uurimiseks laekus 6199 puuki.

Puue on diabeedihaigele lapsele sageli ainus võimalus tugiteenusele ligi pääseda

20.09.20 ... Puuetega laste vanemad on mures, sest sotsiaalkindlustusamet on jätnud just viimasel ajal paljud lapsed puudeastmeta või vähendanud endist puude astet. Ent puude olemasolu on enamasti ainus võimalus ligi pääseda sotsiaaltoetustele ja tugisüsteemile.

Saudi Araabias uitasid juba 120 000 aasta eest inimesed ja elevandid

18.09.20 ... Araabia poolsaar pole alati olnud kõrbeline. Niiskema kliimaga aegadel liikus muistses Araabias nii nüüdisinimesi kui ka suuremaid imetajaid, selgub rahvusvahelisest uuringust.

Hallutsinatsioone võivad kogeda ka terved inimesed

18.09.20 ... Hulk teadustöid on tõestanud, et hallutsinatsioone ei koge ainult skisofreeniat või mõnda muud vaimset häiret põdevad inimesed, vaid pettekujutlusi võib olla ka täiesti tervetel inimestel. Tartu Ülikooli teadlaste uuringust nähtub, et hallutsinatsioonide kogemine on seotud inimese eneseteadlikkusega.

Riigipeadest palgamõrvariteni: selgusid tänavused naljanobelistid

18.09.20 ... Sel nädalal pärjati 30. korda Ig Nobeli preemia võitjaid. Niinimetatud naljanobelistide hulgast leiab tänavu ämblikke kartvad putukauurijad, võimukad valitsusjuhid ning mõrva ära hoidnud palgamõrtsukad.

Võhkadega loomake võis suikuda talveunne juba 250 miljoni aasta eest

18.09.20 ... Lystrosauruse-nimelised imetajate eellased võisid polaaröö ajaks oma elutegevust oluliselt aeglustada ehk langeda talveune-laadsesse seisundisse. Talveuni on seega seni arvatust palju vanem nähtus, selgub värskest uuringust.

Suitsejatel tekib sagedamini surmav ajuverejooks

17.09.20 ... Soome kaksikute võrdlemisel tehtud uuring kinnitab, et suitsetajatel esineb sagedamini tihti surmaga lõppevat insuldivormi.

Teadlane: uue info õppimiseks kasutatakse liiga palju mehaanilist tuupimist

17.09.20 ... Koolis peavad õpilased omandama lühikese aja jooksul palju uusi teadmisi. Novaator uuris, kas Eesti lapsed tegelevad koolis ainult tuupimisega ja kas tuupimine on ainuõige viis uut informatsiooni omandada.

Analüüs: ERR-i portaali uudistest vähem kui seitse protsenti on veebiajakirjanike originaaltöö

17.09.20 ... ERRi veebiplatvormil ilmunud lugudest on uudisteportaali originaalloomingut 6,7 protsenti ning meelelahutusportaali Menu toimetajate originaalartiklite osakaal on 0,5 protsenti, selgus Tartu Ülikooli ajakirjandusuuringute teaduri Marju Himma analüüsist.

Kunstkangaste pesemise tõttu on keskkonda jõunud miljoneid tonne plastprügi

17.09.20 ... Kunstkangast riiete pesemisel satub pesuveega keskkonda suurel hulgal sünteetilisi mikrokiudusid. Värske raporti järgi on viimase 65 aasta jooksul koos pesuveega planeedi veekogudesse jõudnud 5,6 miljonit tonni polüestri- ja nailonkiude.

Teadlased kuulutasid Päikese uue aktiivsustsükli alanuks

17.09.20 ... Päikese uus aktiivsustsükkel on nüüd üsna ametlikult alanud. Rahvusvaheline ekspertrühm kuulutas uue tsükli alguse teisipäevasel telekonverentsil välja.

Aeglasemalt kasvavad kanad on oma eluga rohkem rahul

16.09.20 ... Aeglasemalt suureks sirguvatel kanadel on parem tervis ja mänguhimulisem elu, kui tavaliste kanatõugude esindajatel, selgus rahvusvahelisest selgub kanu ärilistel eesmärkidel kasvatavaid farme haaranud uuringust.

Astronoom Veenuse elumärkidest: vean ise veel muu peale kihla

16.09.20 ... Astronoomid teatasid sel nädalal, et leidsid Veenuse eluvaenulikest pilvelaamadest potentsiaalselt mikroobsete eluvormide olemasolule viitavat gaasi. ERR Novaator uuris Dave Clementsilt, uurimuse kaasautorilt ja Imperial College Londoni astrofüüsika lektorilt, kui kõrgele tasub lasta oma fantaasial lennata.

Venemaalt leiti suurepäraselt säilinud jääaegne karu

16.09.20 ... Põhjapõdrakasvatajad kaevasid Venemaa arktika aladelt välja laitmatult säilinud jääaegse karukorjuse, kirjutavad Jakutskis asuva Kirde föderaalülikooli (NEFU) teadlased.

Doktoritöö: Konn ja lind annavad juhiseid elupaikade taastamiseks

16.09.20 ... Inimtegevuse tagajärjel on looduslike märgalade pindala Maal vähenenud alates 20. sajandist enam kui poole võrra ja langenud paljude liikide arvukus. Tartu Ülikooli nooremteaduri Elin Soometsa kaitstud doktoritöö annab näpunäiteid, mida tuleks Eesti tiikide, märgade hooldatud rannaniitude ja metsanduseks kuivendatud märgalade taastamisel silmas pidada.

Eesti teadlased järjestasid maailma ühe suurima mageveekala genoomi

16.09.20 ... Eesti Maaülikooli teadlaste juhtimisel järjestati esmakordselt Euroopa säga genoom. Kala geneetilist koodi lahti muukides loodavad teadlased paremini mõista säga ülikiire kasvu, hea isu ja pikaealisuse saladusi. Säga võib teadaolevalt kasvada kuni viie meetri pikkuseks ja kaaluda kuni 300 kilogrammi, olles üks suurimaid mageveekalu kogu maailmas.

Viirus levib lauldes, eriti klusiilide tõukel

16.09.20 ... Rääkimine hõbe, vaikimine kuld, ütleb vanasõna. Laulmine pronks, võiks lisada Rootsi teadlaste värske uuringu põhjal.

Eestis püütakse taastada ebapärlikarbi populatsioon

15.09.20 ... Eestis loodetakse taastada looduskaitsealuse ebapärlikarbi populatsioon. Paar tuhat alla millimeetri pikkust karpi on praegu RMK Põlula kalakasvanduses, kus need kasvatatakse nii suureks, et saaks loodusesse lasta.

Koroonapandeemia ajal sündis varasemast rohkem lapsi surnult

15.09.20 ... Kuna eriolukorra ajal polnud rasedate hoolekandeteenused alati kättesaadavad, sündis mitmel pool maailmas senisest rohkem lapsi surnult. Teadlaste sõnul peab sünnituseelne arstiabi olema rasedatele kättesaadav eriolukorrast hoolimata.

Viie riigi teadlased seavad Vene koroonavaktsiini kahtluse alla

15.09.20 ... Viie riigi teadlased tegid pöördumise, milles seadsid kahtluse Venemaa väited toimiva koroonavaktsiini väljatöötamisest.

Doktoritöö aitab hinnata jooksvalt neerudialüüsi tõhusust

15.09.20 ... Dialüüsraviga eemaldatakse kergesti väikese molekulaarmassiga veeslahustavaid ühendeid, keskmise suurusega molekulid võivad nõuda aga eriaparatuuri, selgub Tallinna Tehnikaülikoolis kaitstud doktoritööst. Neerudialüüsi tõhusust oleks võimalik hinnata jooksvalt optilise monitoriga.

Hea uni parandab tähelepanuvõimet ja aitab õppida

15.09.20 ... Magamine on oluline tegevus, millele pühendame umbes kolmandiku oma elust. See ei ole ainult puhkus päevatööst, vaid uni on vajalik meie kehale ja ajule, eriti just kasvuealiste inimeste seas.

Doktoritöö: Eestis lehemädanikku tekitav seen on väga kohanemisvõimeline

15.09.20 ... Eesti Maaülikoolis kaitstud doktoritöös uuris Riinu Kiiker kartuli-lehemädaniku tekitaja P. Infestasnsi genotüüpide levikut. Samuti vaatles ta, milline on selle haigustekitaja populatsiooni struktuur ja mitmekesisus Baltimaades.

Värvid tekitavad kõigis maailma inimestes sarnaseid tundeid

15.09.20 ... Kõik maailma inimesed seostavad omavahel värve ja tundeid. Sealjuures seostuvad erinevais paigus elavatel inimestel samad värvid samade tunnetega, selgub rahvusvahelisest uuringust.

Mürgine gaas Veenuse pilvedes võib olla elu märk

15.09.20 ... Teadlased teatavad, et meie naaberplaneedi Veenuse paksus ja tihedas atmosfääris laiuvates väävelhappestes pilvelaamades leidub ainet, mis võib viidata mikroobsete eluvormide olemasolule.

Teadlased: koroonaviirust ei huvita meie soovmõtlemine karvavõrdki

15.09.20 ... Alates koroonaviiruse pandeemia puhkemisest selle aasta alguses on kirjeldatud enam kui 12 000 erinevat SARS-Cov-2 viiruse mutatsiooni, millest edukamad on jõudnud levida üle terve maailma. Seni kogutud andmetele toetudes on teadlaste sõnul vara loota, et viirus on muutunud nende tõttu vähem surmavaks, küll näib see aga levivat endisest paremini.

Viie aastaga on uue südame saanud 13 Eesti inimest

14.09.20 ... Viie aasta eest hakkasid Eesti arstid koostöös Soome arstidega tegema südamesiirdamisi. Selle aja jooksul on uue südame saanud 13 Eesti inimest.

Teadlased ja tudengid nõudsid Toompeal teadusrahastuse korrastamist

14.09.20 ... Eesti teadlased, õppejõud ja üliõpilased tahavad kõrghariduse ja teadus-arendustegevuse rahastamise korrastamist ning pidasid seetõttu esmaspäeval riigikogu ees sel teemal avaliku koosoleku.

Väikestel saareriikidel napib oma vete plastist puhastamiseks raha

14.09.20 ... UNESCO maailmapärandi nimistusse kuuluva Aldabra rannikualadelt plastprügi eemaldamine läheks maksma 4,68 miljonit USA dollarit. Ühtlasi võtaks see koristustöö aega 18 000 tundi, selgub värskest uuringust. Ühtlasi viitab analüüs, et väikesaartel napib oma veeala koristamiseks raha.

Tulemusliku treeningu võti on trennivaba päev

14.09.20 ... Aktiivselt oma kehalise vormi parandamisega tegelevad inimesed võiksid vähemalt ühel päeval nädalas trenni vahele jätta. Lihased vajavad pingutusest taastumiseks mitu tundi ehk puhkepäeva vahele jätmine võib hea vormi saavutamist hoopis pidurdada, vahendab The Conversation.

Hiina kasutas koroonavaktsiini katsetamiseks sõdureid

14.09.20 ... Hiina sõjaväe teadlased aitasid välja arendada koroonaviiruse vaktsiini, mis on esimesena saanud heakskiidu piiratud kasutamiseks. Siiski on jäänud selgusetuks, kas vaktsiiniuuring on läbi viidud eetilistel põhimõtetel.

Minutiloeng: kuidas on seotud üritusturundus ja gladiaatorid?

14.09.20 ... Üritusturundus kuulub vanimate tegevusalade hulka maailmas ja selle alguseks võib lugeda Vana-Rooma ühiskonda umbes 300 aastat eKr, selgitab minutiloengus Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi külalislektor Olavi Ruhno.

Põllumehed ostavad kasuliku seenelisandi pähe sageli kasutut keemiakokteili

14.09.20 ... Põllumehele on vaja elust kihavat ja viljakat mulda, mistõttu on kasvanud nõudlus mulla bioloogilisi protsesse stimuleerivate toodete ehk biopreparaatide järele. Tartu Ülikoolis valminud magistritöös aga leiti, et kallite preparaatide soetamisel tuleks olla ettevaatlik, kuna need ei suurenda taimekasvu ning pahatihti ei sisalda ka lubatud kasulikke mikroorganisme.

Mihkel Kangur: Eesti teaduse kahanemine

14.09.20 ... Teaduse alarahastusega jätkav valitsus määrab väga selgelt kogu meie rahva elama vaesusesse. See on teadusleppest taganemise hind, mida ei saa kuidagi välja vabandada, kirjutab Mihkel Kangur.

Lennunduse kliimamõju on paarikümne aastaga kahekordistunud

14.09.20 ... Lennusõit aitab arvutuste järgi jõudsalt kaasa üleilmsele soojenemisele. Värske uuringu järgi on lennunduse kliimatsoojendav mõju viimasel ligi paarikümnel aastal ligi kahekordistunud.

Hubble'i pildid teevad tumeda aine veelgi salapärasemaks

14.09.20 ... Salapärane tume aine, mida on maailmaruumis mitu korda rohkem kui tavalist, nähtavat ainet, on osutunud veelgi salapärasemaks kui seni arvatud.

Euroopa Liit võib autode CO2 norme veelgi karmistada

13.09.20 ... Euroopa Komisjon on oma uute kliimapoliitika karmistamise ettepanekute raames koostanud ka soovitused, mille kohaselt peaks autode CO2 heitkogused praegu kavandatust veelgi järsemalt vähenema.

Seeneuputus tegi TÜ loodusmuuseumi näituse tegemise lihtsaks

11.09.20 ... Tartu ülikooli loodusmuuseumis on reedel ja laupäeval väljapanekul sajad seeneliigid, mida parasjagu Eesti metsadest leida võib. Seenenäitus on traditsiooniliselt kestnud juba aastaid, kuid tänavune seenesaak on keskmisest kõvasti suurem.

Eesti rahvastikuplahvatus jäi ära maanappuse tõttu

11.09.20 ... Eesti oli Prantsusmaa järel üks esimesi maailma riike, kus sündimus ja suremus juba 19. sajandi lõpul vähenesid. Seetõttu jäi siinmail ära rahvaarvu plahvatuslik kasv, avab Tallinna Ülikooli doktrant Mark Gortfelder oma väitekirjas Eesti väikese rahvaarvu tagamaid.

vaata saadet

taskuhääling

ole targem

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: