Uudised

Ornitoloog: praegu on hästi mitmekesine rändeaeg

22.09.23 ELU ... Ornitoloog Tarvo Valker rääkis "Terevisioonis" otseülekande teel Põhja-Pärnumaalt, milliseid rändlinnud end seal näole annavad, lisades, et käesolev rändeaeg on väga mitmekesine.

Otse: seminar Eesti teaduseetika hetkeseisust ja tulevikust

22.09.23 TEADUSELU ... Reedel korraldab teadusagentuur Tallinna Tehnikakõrgkoolis teaduseetika seminari "Kuidas toetada teadlasi eetilise teadustöö tegemisel?". Ülekannet seminarilt saab jälgida Novaatori vahendusel.

Avastatud aine aitab astronautide luid hoida

22.09.23 TERVIS ... Kosmoses on tore lennata, aga paraku käib see lõbu pisut tervisele; muu hulgas hakkavad kaaluta olekus hõrenema luud. Ameerika teadlased on nüüd leidnud kosmilise luuhõrenemise vastu rohtu.

Kuul võib leiduda vett arvatust märksa vähem

21.09.23 UNIVERSUM ... Kuigi seniste kuumissioonide käigus kogutud andmed viitavad, et Kuu pooluste lähedal leidub veejääd, võib olla selle koguhulk arvatust märksa väiksem, nendivad selle arengulugu modelleerinud teadlased.

Maailma vanim puitrajatis võib muuta senist arusaama kiviajast

21.09.23 AJALUGU ... Teadlased avastasid maailma vanima näite puidu kasutamisest ehitusmaterjalina. Kahe omavahel ühendatud puutüki vanus ulatub peaaegu poole miljoni aastani. Vanimad Homo sapiensi ehk nüüdisinimese fossiilid on ligikaudu 300 000 aastat vanad ehk puitu võis töötleda hoopis mõni teine inimliik. Samuti võib see viidata paiksele eluviisile.

Füsioterapeut: jutt õigest rühist on iganenud

21.09.23 TERVIS ... Inimeste argipäevi täitva kontoritöö ja nutilembuse tõttu viibivad nad üha pikemalt sundasendis. Füsioterapeut Signe Valgemäe nentis, et sellest tulenevate tervisehädade ennetamiseks tuleks nn õige rühi otsimise asemel päeva jooksul kehaasendeid võimalikult sageli vahetada.

Suur linn teeb linnu silmad väikseks

21.09.23 LOODUS ... Suurlinna tuled ei meelita ainult inimesi, vaid mõnikord ka loomi ja linde. Nüüd on teadlased tähele pannud, kuidas linnatuled võivad ka lindude evolutsioonilist arengut suunata.

"Pealtnägija": kukkurhuntide ellu äratamine kütab kirgi ja kombib eetikapiire

20.09.23 LOODUS ... Autraalia ja ameerika teadlased tahavad moodsa geenitehnoloogia abil taaselustada tasmaania tiigri ja seejärel teisi väljasurnud liike. Kui pooldajate sõnul avab katse ukse päris elu Jurassic Park'ile ja annab looduskaitsele täiesti uue mõõtme, peavad teised seda sõgedaks raha raiskamiseks, mis teeb looduskaitsele hoopis karuteene.

Geneetikutel õnnestus järjestada väljasurnud tasmaania tiigrite RNA-d

20.09.23 LOODUS ... Rootsi teadlastel õnnestus järjestada enam kui saja aasta eest surnud kukkurhundi nahast ja lihastest eraldatud valgusünteesiks tarvilike molekule. Tegu on ühtlasi esimese korraga, kui geneetikutel on õnnestunud üksikasjalikult uurida ammu väljasurnud loomalt pärit RNA-d.

Lillepõldude liigirikkusega tasub piiri pidada

20.09.23 LOODUS ... Mesilaste arvukuse turgutamiseks on Euroopa Liit viimasel ajal hakatud toetama lillepõldude rajamist. Hiljutine uuring viitab, et võimalikult suure liigirikkuse taotlemise asemel tuleks tolmeldajate elu hõlbustamiseks piirduda käputäiest liikidest koosneva lilleseguga.

Eesti teadlaste loodud mudel aitab jäätmed tõhusamalt toiduks muuta

20.09.23 TEHNIKA ... Tallinna Tehnikaülikooli teadlased lõid uue mudeli, mis aitab muuta biomassist toidu tootmise tulevikus senisest tõhusamaks. Põhilist abimeest kujutab selles protsessis uudsete omadustega punane pärm.

Valmivast ÕS-ist leiab nii gasellfirma kui ka lennuhäbi

20.09.23 KULTUUR ... Uus õigekeelsussõnaraamat ehk ÕS valmib 2025. aastal. Eesti keele instituudi juhtivleksikograaf Margit Langemetsa sõnul käib töö praegu käänduvate kohanimede, tsitaatsõnade ja lühenditega. Uuest ÕS-is leiab uudisõnadena aga nii suunamudija, gasellfirma kui ka hooliku.

Jogurt aitab küüslaugulõhna vastu

20.09.23 KESKKOND ... Küüslauku süüa võib olla kasulik tervisele, kuid samas pigem kahjulik sotsiaalsele sidususele: küüslaugu kange lõhn võib lähedale juhtujaid parajalt pelutada.

Eestist rändavad sookured kolme suunda

19.09.23 LOODUS ... Käes on aeg, mil loodusesõbrad saavad nautida ühte uhkemat sügisest vaatemängu ehk sookurgede rännet.

Hiina ekspert: käsumajandusega edukat kiibitööstust ei ehita

19.09.23 ÜHISKOND ... Kaasaegse majanduse vundamendiks olevate arvutikiipide ehitamine on sama palju kunst kui teadus, misläbi ei pruugi käsupõhises süsteemis tipptasemel kiipide ehitamiseks piisata isegi kümnete miljardite eurodeni ulatuvatest investeeringutest, leiab Stanfordi küberpoliitika keskuse teadur Andrew Grotto.

Hiinast leitud lõualuu võib ürginimeste sugupuud laiendada

19.09.23 AJALUGU ... Hiina idaosast päevavalgele tulnud 300 000 aasta vanune lõualuu vihjab, et toona maakeral elanud inimlaste mitmekesisus oli arvatust veelgi suurem. Samas pole teadlaste sõnul veel kindel, kas leitud ürginimene väärib pärislõua puudumise ning ainulaadse arhailiste ja nüüdisaegsemate tunnuste segu tõttu uueks inimliigiks kuulutamist.

Koroonaviirusega nakatumine on tõusuteel, ringi liigub palju uusi tüvesid

19.09.23 TERVIS ... Koroonaviiruse levik on viimastel nädalatel hakanud Eestis jälle veidi tõusma. Kuigi risk rahvatervisele püsib suhteliselt madalal, liigub ringi hulganisti erinevaid tüvesid. Samuti hakatakse Eestis peagi kasutama ka kõige uuemate tüvede vastu mõeldud vaktsiini.

Maa kõikuv telg on Sahara aeg-ajalt rohetama löönud

19.09.23 LOODUS ... Sahara ei ole alati kõrb olnud. Eelajaloolistel aegadel on praeguse kõrbe asemel laiunud savannid ja metsad, voolanud jõed ja sillerdanud järved.

Professor: tehisintellekt päästab biotehnoloogia pimeduses kobamisest

18.09.23 TEADUSELU ... Ehkki tööstuse digiteerimine ja tehisintellekti areng kiirendab märkimisväärselt biotehnoloogia arengut, ei kao vajadus inimliku loomingulisuse ja kriitikameele järele kuhugi, leiab Taani Tehnikaülikooli Novo Nordiski fondi bioloogilise jätkusuutlikkuse keskuse teadusdirektor Lars Nielsen. Muutuv maailm avab täiendava võimaluse ka IT-vallas vilunud Eesti ülikoolidele.

Tiit Land: ülikool vastutab ka tulevaste tudengite ees

18.09.23 ARVAMUS ... Teravamalt kui kunagi varem on Eesti ülikoolide ette kerkinud vastutuse teema ja seda nii tulevaste tudengite kui ka ühiskonna tuleviku vaates, ütles Tallinna Tehnikaülikooli rektori Tiit Land ülikooli 105. aastapäeval peetud kõnes.

Rektor Asser: ma ei näe muud võimalust riigi püsimajäämiseks peale hariduse

18.09.23 HARIDUS ... Toomas Asseri viis aastat rektorina on möödas ja järgmised viis ees; lisaks ülikooli juhtimisele tuleb jätkuvalt olla kõrghariduse kestlikkuse eestkõneleja. "Ma isegi ei näe teist võimalust riigi püsimajäämiseks peale hariduse," ütleb Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser.

Teadur: nõuetele vastab vaid iga kolmanda kodukaevu vesi

18.09.23 KESKKOND ... Möödunud nädalal tuli uudis, et Räpina valla alevikus on joogivesi reostunud. Alles hiljaaegu oli probleeme ka Kuressaare joogiveega. Tallinna Ülikooli teadur Oliver Koit tõdes, et kuigi üldjuhul on põhjavee kvaliteet Eestis hea, tuleb otsida mitmel pool Eestis lähitulevikus alternatiivseid joogiveeallikaid.

Minikoaala täidab tühikut kukkurloomade evolutsiooniloos

18.09.23 AJALUGU ... Kakskümmend viis miljonit aastat tagasi elas keset Austraaliat väike koaala. Nüüd on teadlased leidnud mõned selle koaalaliigi hambad ja teinud neist järeldusi kukkurloomade arenguloo kohta.

Väiksem särginumber teeb jalgpalluri saledamaks

18.09.23 PSÜÜHIKA ... Õige rõivavalik aitab soovi korral saledam välja paista. Näiteks annavad sellesuunalise efekti vertikaalsed triibud.

Uuring: mõned patsiendid mäletavad oma surma

15.09.23 PSÜÜHIKA ... Mõnel südameseiskumisega patsiendil jätkab aju tööd veel elustamise ajalgi. Rühm USA ja Ühendkuningriigi teadlasi oletab, et tegu on niinimetatud surmalähedaste kogemuste bioloogilise alusega.

Eesti otsib sõja tõttu vähenenud välistudengivoogu uutest riikidest

15.09.23 HARIDUS ... Viimastel andmetel on Eesti kõrgkoolides tänavu alustanud õpinguid ligi 1300 uut välistudengit. Haridus- ja noorteameti (HARNO) programmijuht Eero Loonurm põhjendas varasemast väiksemat arvu mitme teguri kokkulangemise, kuid eeskätt Venemaa alustatud sõjaga. Ära langenud Venemaa asemel otsib Eesti nüüd uusi välistudengite sihtriike.

Röövlinnud eelistavad püügisööstul kindlat pöörlemissuunda

15.09.23 LOODUS ... Nii nagu inimesi on parema- ja vasakukäelisi, kohtame emma-kumma kehapoole eelistusi ka mujal loomariigis. Nüüd on teadlased uurinud seda nähtust lähemalt lindude seas, täpsemalt suuladel.

Vanemate vaktsiinipelgus võib tagasi tuua ohtlikud lastehaigused

14.09.23 TERVIS ... Sügisilmade saabumise ja kooliaasta algusega ei jää enam kaugele ka nakkushaiguste hooaeg. Sedapuhku võib anda raskemate nakkushaiguste levikule hoogu viimase kümne aastaga oluliselt vähenenud vaktsiinidega hõlmatus.

Uuring nihutas rasvumisepideemia alguse arvatust varasemaks

14.09.23 TERVIS ... Taani teadlaste andmetest nähtub, et ülekaalulisus ja rasvumine muutusid laialt levinud tervisemureks juba mitukümmend aastat enne seda, kui teema avalikkuse huviorbiiti tõusis. Miks see nii oli, jääb esialgu veel mõistatuseks.

Tihaseliikide rohkuse salgas määrab kisklusrisk

14.09.23 LOODUS ... Mitu pead on ikka mitu pead ja see võib kehtida ka tihaste puhul. Eesti teadlase osalusel valminud uuring viitab, et kui mingis piirkonnas on kiskjaid palju, moodustavad eri liiki tihased turvakaalutlustel suuremaid linnusalku.

Allan Sims: metsastatistikat koostatakse teaduslikel alustel

14.09.23 ARVAMUS ... Arvamused selle kohta, milline metoodika metsaressursside hindamisel on õige, on muutunud natuke juba usu küsimuseks. Eestis on metsakorraldusega süsteemselt tegeletud enam kui sada aastat ja see aitab metsade majandamisel arvestada vajadusega, et metsaressurssi jätkuks nii praegu kui ka tulevikus, kirjutab üle kahekümne aasta metsastatistika teemadega tegelenud Allan Sims.

Eesti toidujulgeolek vajab senisest suuremat tähelepanu

14.09.23 ÜHISKOND ... Ehkki Eesti riik ja ettevõtjad hakkasid koroonapandeemia ning pingelise julgeoleku olukorra tõttu varasemast rohkem mõtlema, kuidas rahvas ära toita ja rasked ajad üle elada, pole elanikkond tervikuna veel ootamatusteks valmis, selgub hiljutistest uuringutest.

Marsil on vähe mineraale, sest puuduvad elu ja laamad

14.09.23 UNIVERSUM ... Planeedil Maa on teada ligi kuus tuhat mitmesugust mineraali, naaberplaneedil Marss seevastu on mineraale teada ainult 161.

Lugeja küsib: miks õunapuud üle aasta suurt saaki annavad?

13.09.23 LUGEJA KÜSIB ... Tänavu jäi õunasaak paljudes Eesti aedades väikeseks. Miks niimoodi läks ja miks õunapuud võivadki mõnel aastal anda vähem saaki kui teisel? Novaatorile jagas selgitusi Polli aiandusuuringute keskuse õunviljaliste spetsialist Matis Moks.

Suri mäluteaduse korüfee Endel Tulving

13.09.23 TEADUSELU ... Esmaspäeval suri 96-aastasena Endel Tulving, mäluteaduse suurkuju ning üks 20. sajandi väljapaistvamaid psühholooge ja tuntumaid eesti soost teadlasi kogu maailmas.

Energiaagentuur ennustab fossiilkütustele väikest langust

13.09.23 KESKKOND ... Esimest korda ajaloos on näha, et nõudlus nafta, gaasi ja kivisöe järele saavutab sel kümnendil haripunkti ning hakkab sealt edasi langema, märkis rahvusvahelise energiaagentuuri (IEA) juht sel nädalal. Pöördepunkti põhjus on puhtamate energiaallikate ja elektriautode võidukäik.

Jääliustik reedab vulkaani purskamiskavatsuse

13.09.23 LOODUS ... Hävitavaid vulkaanipurskeid tuleb aeg-ajalt ikka ette nii nagu hävitavaid maavärinaidki, kuid ette teada, millal kuskil purskama hakkab, ei ole mõnikord kuigi palju lihtsam kui maavärinat prognoosida.

Eesti inimesed saavad lapsi üha enam peale "parim enne" möödumist

12.09.23 TERVIS ... Meeste viljakus hakkab vähenema 40. ja naistel 30. eluaastates. Sellest hoolimata saab taasiseseisvunud Eestis üha rohkem naisi lapsi peale 35. eluaastat ja vanim värske isa on olnud 82-aastane. Arstide sõnul kaasnevad hilisema vanemlusega omad terviseriskid, kuid neid on võimalik üha paremini maandada.

Eesti tööstusdoktorant leidis kestliku teksakanga valemi

12.09.23 TEHNIKA ... Igas sekundis müüakse maailmas 73 paari teksapükse. Samas kulub ühe teksapaari tootmiseks 7000 liitrit vett. Üks võimalus ressursimahuka teksatööstuse kestlikumaks muutmiseks on luua vastupidavamaid kangaid. Eesti tööstusdoktorant töötaski selle kallal, kuidas leida parim teksakanga kiuline koostis ja optimaalsed parameetrid keskkonnahoidliku laserkulutuse tegemiseks.

Käsnad hoiavad infot läheduses ujunud kaladest

12.09.23 LOODUS ... Käsnad imavad endasse vett, aga koos veega ka mitmesugust keskkonnainformatsiooni, mis jääb neisse ka pidama ja mida võime neist kätte saada.

Eesti pääses kliima iseärasuste tahtel põhjapoolkera kuumimast suvest

11.09.23 KESKKOND ... Käesoleva aasta suvi oli põhjapoolkera mõõtmisajaloo kõige soojem, Eesti suve temperatuur ületas aga keskmist vaid napilt. Kuidas õnnestus Eestil piltlikult öeldes üleilmsest soojenemisest kõrvale hiilida? Klimatoloogid kinnitavad, et kui kusagil on kuum, peab kusagil ka paratamatult jahedam olema.

Seismoloog: maavärinate asemel tapavad inimesi savimajad

11.09.23 LOODUS ... Marokot raputas reede õhtul tugev maavärin, milles hukkus üle 2000 inimese ning vigastatuid oli vähemalt sama palju. Eesti geoloogiateenistuse seismoloog Heidi Soosalu sõnul oli maavärin väga maapinna lähedal, ent purustuste ulatusse andis panuse ka kohalik ehitusstiil.

Tubakafirmad tegid toidud üliisuäratavaks

11.09.23 ÜHISKOND ... Mõni toit võib olla väga isuäratav, lausa käestpandamatu, kuid mitte heas mõttes. Niinimetatud rämpstoidud näiteks kipuvad sisaldama koostist, mis võib tekitada sõltuvustki, kuid mille tervislikkus on kahtlane, et mitte öelda pikemas plaanis negatiivne.

Musti auke võib olla meile lähemal kui seni teatud

11.09.23 UNIVERSUM ... Hüaadide täheparves, meist vaid 150 valgusaasta kaugusel võib leiduda musti auke. Nii väidab rahvusvaheline teadlasseltskond eesotsas Stefano Torniamentiga Itaaliast Padova Ülikoolist.

Doktoritöö: muutus kehakaalus võib vormida ka isiksust

11.09.23 PSÜÜHIKA ... Kuigi ühiskonnas levinud arvamuse järgi mõjutavad inimese isikuomadused tema kehakaalu, ei paku uurimistulemused sellele tingimata kinnitust. Pigem ilmnes Tartu Ülikooli doktoritöös vastupidine seos: suurem kehakaal võib mõjutada inimese isiksuseomadusi. Töö autori sõnul ei ole teadusuuringud niisiis andnud alust panna tüsedamate inimeste kaalu nende iseloomu süüks.

Hennoste: ükski meediaorganisatsioon pole ju ilma väärtuste ega ideaalideta

09.09.23 EESTI ... Igal meediaorganisatsioonil peaksid olema väärtused, ideoloogia ja ideed, millest ta lähtub ning soov täita oma rolli ja hoida kinni oma agendast, rääkis ajakirjandusõppejõud, kirjandus- ja keeleteadlane Tiit Hennoste Vikerraadio saates "Reedene intervjuu".

Farmatseut: täihäbi tagajärjel levib mure kiiremini

08.09.23 TERVIS ... Kooliaasta algul saavad lapsed õppeasutustes jälle rohkem ninapidi kokku ja täidelgi on suurem tõenäosus levida. Tallinna Tervishoiukõrgkooli farmatseut Catri Valneri sõnul on täimure valehäbist mahavaikimine põhjendamatu. Mida varem kodu õppeasutust murest teavitab, seda parem.

Vähk kimbutab noori üha sagedamini

08.09.23 TERVIS ... Maailmas on viimase 30 aastaga kasvanud alla 50-aastaste seas vähki haigestumine ligi 80 protsenti. Ehkki vähiravi on üha tulemuslikum, suri haiguse tõttu seeläbi 2019. aastal 28 protsenti rohkem inimesi kui 30 aasta eest, selgub hiljutisest uuringust.

Galerii: loodusmuuseumi näitusel saab enne metsa minemist endale seened selgeks teha

07.09.23 EESTI ... Möödunud kuu sajused ilmad kinkisid erakordselt hea seeneaasta ning mükofiilide rõõmuks avati loodusmuuseumis ka traditsiooniline seenenäitus. Eelkõige tasub tänavu tundma õppida mürgiseeni, sest neidki leidub metsades tavapärasest enam.

Meresauruste kael kasvas kiiresti pikaks

08.09.23 LOODUS ... Nii nagu kaelkirjakul ja luigel, oli ka dinosaurustel tihtilugu pikk kael, kusjuures mitmesugustel maa-, vee- ja õhusaurustel kujunes pikakaelsus välja üksteisest sõltumatult.

Lugeja küsib

Sul on põletav teadust puudutav küsimus või on sul ettepanek mõne teema sügavamaks kajastamiseks? Klõpsa selle edastamiseks allolevale nupule.

teadusuudiste kokkuvõte

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: