Uudised

Doktoritöö: meie mälestusmärkide väärtustamine on seotud baltisakslusega

25.11.20 AJALUGU ... 20. novembril kaitses Kristina Jõekalda Eesti Kunstiakadeemias doktoritöö, mis uurib kunstiajaloo ja muinsuskaitse kui distsipliinide kujunemist baltisaksluse vaatepunktist.

California koopakunstnikud võisid kasutada hallutsinogeene

25.11.20 AJALUGU ... California koopalakke maalitud ratas ja liblikas kujutavad hallutsinogeenset taime, mida sealsed põlisasukad sajandite eest koopas närimas käisid, viitab USA ja Briti teadlaste uuringust. Taime tarvitamist annavad tunnistust koopast leitud tubakarullid.

Erinevate linnuliikide kohtingud lõppevad haruharva produktiivselt

25.11.20 LOODUS ... Evolutsiooniliselt lähedaste liikide ristumisel tekkival hübriidil on mõlema liigi tunnused. Liikide ristumisel võivad tekkida ka uued liigid, kuid seda, millised linnuliigid on üldse võimelised ristuma, teame valdavalt laboriuuringutest. Üldiselt toimub hübridiseerumine lindude seas suhteliselt harva.

Päikest varjav puru võiks kaitsta Aafrikat põua eest

25.11.20 KESKKOND ... Teadlased soovitavad Aafrikas päikesepaistet pisut vähemaks keerata, et vältida suuri põudu ja veekriise – näiteks nagu see, mis tabas mõne aasta eest Lõuna-Aafrikas Kapimaad ja Kaplinna.

Aab: õpetajate palk ei jää kindlasti neljaks aastaks samaks

24.11.20 EESTI ... Tulevane haridus- ja teadusminister Jaak Aab (KE) kinnitas, et õpetajate palk ei jää järgnevate aastate jooksul muutumatuks.

Soojemad talved toovad rohkem uppumissurmi

24.11.20 KESKKOND ... Pehmematel talvedel võib uppumissurmade arv võrreldes tavapärasega kohati isegi viiekordistuda, selgub kümnel põhjapoolkera riigi, sh Eesti statistikal põhinevast tööst.

Uuring: joogivee saastus võib tulla inimese enda või naabri reoveest

24.11.20 KESKKOND ... Omaveevärkidest saab Eestis vett ligikaudu 12 protsenti ehk umbes 160 000 inimest, kelle kaevude osas pole riiklikku järelevalvet. Keskkonnaministeeriumi tellitud hiljutine uuring näitas, et vaid kolmandikus kaevudest vastas joogivesi kõigile kvaliteedikriteeriumitele. Sageli on saastus pärit inimese enda või naabri reoveest.

"Tsoonis" sportlased pendeldavad kahe vaimse seisundi vahel

24.11.20 PSÜÜHIKA ... Hämmastavaid tulemusi saavutavad sportlased, aga ka teiste elualade esindajad satuvad enda sõnul soorituse ajal tsooni. Kui seni peeti seda üheks kindlaks meeleseisundiks, siis nüüd tegid Austraalia teadlased kindlaks, et tsoone on kahte tüüpi: voolaadne ja haardelaadne tsoon.

Homoseksuaalsuse ajaloo allikad maalivad minevikust kirju pildi

24.11.20 AJALUGU ... Homoseksuaalsus pole vaid kaasajale omane nähtus, sellest annavad tunnistust Vana-Kreeka aristokraatlike meeste elukombed või teated homoseksuaalide kaitsejumalast ja abielu võimalikkusest Vana-Hiinas Fujiani provintsis.

Immuunsüsteemi toimimine sõltub kella- ja aastaajast

24.11.20 TERVIS ... Meie immuunsüsteemil on olemas justkui kell ja kalender, mistõttu võime muutuda nakkuste suhtes vastuvõtlikumaks just teatud kellaaegadel või aastaaegadel.

Pärtel Poopuu ja Andero Uusberg: kas konstruktiivne ajakirjandus päästab päeva?

24.11.20 ÜHISKOND ... Esmaste teadusuuringute põhjal aitab konstruktiivsem raamistus leevendada ajakirjandusest tingitud negatiivseid tundeid ja loob teoreetiliselt eeldused probleemide lahendamiseks. Samas pole see praktikas sugugi tagatud, leiavad Tartu Ülikooli psühholoogia magistrant Pärtel Poopuu ja afektiivse psühholoogia vanemteadur Andero Uusberg.

Hiina kosmoseaparaat saadeti Kuule pinnaseproove võtma

24.11.20 UNIVERSUM ... Hiina kosmoseagentuur saatis eile õhtul Eesti aja järgi Wenchangi kosmodroomilt ilmaruumi kosmoseaparaadi Chang'e 5, mis jõuab reedeks Kuu peale.

Graafikud: Eesti püsis koroonapiirangute leebuse poolest Euroopas esirinnas

23.11.20 TERVIS ... Oxfordi Ülikooli teadlaste jooksva ülevaate põhjal olid Eestis koroonaviiruse tõkestamiseks kehtestatud riiklikud piirangud leebemad vaid vähestes Euroopa riikides. Ehkki peagi kehtima hakkav maskikohustus ja klasside osaline distantsõppele suunamine tõukab Eestit keskmike poole, on ühiskonna üldine avatus siiski suhteliselt suur.

Haridustehnoloog: YouTube'i videod võivad päästa reaalainete õppe

23.11.20 HARIDUS ... Loodus- ja täppisteaduste ained nagu keemia, füüsika, matemaatika ja bioloogia on ühiskonna arenguks vajalikud, kuid paljude õpilaste silmis keerulised ja igavad. Tartu Ülikooli haridustehnoloog Wilson Ofotsu Otchie pakub võimaliku lahendusena välja videoplatvormi YouTube videod, mis tooks abstraktsed teemad õpilaste jaoks lähemale.

Oxfordi Ülikool tõestas oma koroonavaktsiini tõhusust

23.11.20 TERVIS ... Oxfordi Ülikooli ja AstraZeneca loodud vaktsiin hoiab haiguse tekke ära vähemalt 70 protsendil nakatunutest ja võib olla sobiva doosi kasutamisel veelgi tõhusam. Võrreldes teiste kliiniliste katsete kadalipu läbinud vaktsiinidega on seda odavam toota ja säilitada.

Teadlased peatasid enda sõnul osaliselt inimrakkude vananemise

23.11.20 TERVIS ... Iga kord, kui mõni rakk inimese kehas pooldub, kaotab inimene tükikese oma noorusest. Selle käigus lühenevad meie pärilikkusinfot kandvate kromosoomide otsad ehk telomeerid. Nüüd on Iisraeli teadlased enda sõnul 26 patsiendil selle lühenemise tagasi pööranud

"Prillitoosi" arvutitund: kuidas veebis raamatuid laenutada ja lugeda

23.11.20 TEHNIKA ... Seekordses arvutiõppe rubriigis õpime, kuidas kasutada Tallinna Keskraamatukogu e-raamatukogu ELLU, kus on võimalik raamatuid laenutada ja internetis neid lugeda.

Ringa Raudla: Eesti pensionireform ja vabaduse talumatu kergus

23.11.20 ARVAMUS ... Pensionikindlustuse ostmise kohustuslikuks tegemise taga polnud mitte riigi soov Eesti inimest kuidagi kiusata, vaid tagada, et turg antud kindlustusliiki üldse pakkuda suudaks, leiab TTÜ Ragnar Nurkse instituudi fiskaalse valitsemise professor Ringa Raudla.

Teadlased õpetavad, kuidas talvel linde toita

23.11.20 LOODUS ... Inimestele meeldib talvel lindudele lisatoitu pakkuda. Mida peaks meeles pidama, et see tegevus tooks lindudele kasu mitte kahju?

Ravimtaim kaitseb end korjajate eest varjevärvusega

23.11.20 LOODUS ... Hiinas kiviklibustel mäenõlvadel kasvav lilleke on inimtegevuse tagajärjel värvi muutnud.

Uuring: pandeemia ajaks peaksid inimesed kolima linnast maale

23.11.20 ÜHISKOND ... Kui maailmas hakkab levima pandeemia, näiteks COVID-19, siis on riigivalitsuste üheks esimeseks reaktsiooniks sulgeda piirid teiste riikidega, aga võib-olla isegi omaenda haldusüksuste vahel.

Irja Lutsar ja Tuuli Metsvaht: mõtestades personaalset meditsiini

22.11.20 ARVAMUS ... Ravimikalkulaatorid on ravimite manustamise, ambulatoorse ravi tuleviku argipäev, tõeline personaalmeditsiin, kirjutavad Irja Lutsar ja Tuuli Metsvaht algselt Sirbis ilmunud ülevaates.

Psühholoog: koju saadetud lapsed vajavad õppimisel rohkem mõistmist ja tuge

20.11.20 HARIDUS ... Viimastel nädalatel hüppeliselt kasvanud koroonajuhtumite tõttu on pidanud jääma Eestis koju juba tuhanded õpilased. Kliiniline psühholoog ja Tallinna Ülikooli nooremteadur Õnne Uus leiab, et enesejuhitud õppel on omad eelised, kuid vaid juhul, kui noori on selleks piisavalt ettevalmistatud ja seejuures arvestatakse nende ealiste ja arenguliste iseärasustega.

Ebavajalikud meilid saastavad planeeti

20.11.20 KESKKOND ... Kliimamuutustega võitlemisel võib peagi avaneda uus rinne ning inimesi hakatakse suunama meilide saatmisel säästlikkusele.

Leedu järve põhjast tulid välja keskaegse sõduri säilmed

20.11.20 AJALUGU ... Enam kui 500 aasta eest vajus keskaegse sõjamehe surnukeha teadmata põhjusel Leedus järve põhja. Sajandeid muda all peidus olnud säilmed tulid nüüd päevavalgele ehitustööde tõttu.

Antisotsiaalne käitumine sõltub lisaks geenidele ka eluvalikutest

20.11.20 PSÜÜHIKA ... Täiskasvanuna võivad politseiga tõenäolisemalt pahuksisse sattuda inimesed, kel on noorukieas olnud probleeme sõltuvustega, keskendumisraskuste või füüsilise vägivallaga. Eesti teadlaste osalusel valminud uuring annab kätte suuna, kuidas luua agressiivset käitumist ennetavaid tööriistu.

Legendaarne Arecibo raadioteleskoop lõpetab varinguohu tõttu töö

20.11.20 TEADUSELU ... Üks maailma suuremaid raadioteleskoope, Puerto Ricos asuv Arecibo teleskoop lõpetab töö. Ameerika Ühendriikide riiklik teadusfond teatas, et töö jätkamine oleks liiga ohtlik.

Ootamatu: pidalitõbi räsib Aafrika šimpanse

19.11.20 LOODUS ... Varem vaid inimesi kurnanud keha moonutav haigus on esmakordselt avaldunud metsikutel šimpansidel.

Margus Pedaste: õpetajate järelkasvust ja väärtustamisest

19.11.20 ARVAMUS ... Õpetajate järelkasv ei ole piisav ja amet piisavalt väärtustatud – küsimus on riiklikult rahastatud programmi puudumises, kirjutab professor Margus Pedaste.

Pfizeri ja BioNTech sõnul töötab nende koroonavaktsiin arvatust tõhusamalt

19.11.20 TERVIS ... Ravimihiid Pfizer ja selle Saksa partnerettevõte BioNTech teatasid pärast täiendavat katseandmete analüüsi, et nende vaktsiini tõhusus küündib 95 protsendini. Varem olid ettevõtted teatanud, et nende vaktsiin hoiab ära haiguse tõttu 90 protsendil inimestest, vahendab Science.

Madis Somelar: oleme seadmas ohtu tulevaste põlvkondade haridust

19.11.20 ARVAMUS ... Kool on ühiskonna peegel – koolis avalduvad väärtused ja hoiakud, mis on iseloomulikud sellele ühiskonnale. Oleme praeguses Eesti arengus jõudnud olukorda, kus seame ohtu tulevaste põlvkondade hariduse ja seeläbi ka ühiskonna kvaliteedi, kirjutab Madis Somelar.

Nutiseade teeb kärsituks

19.11.20 PSÜÜHIKA ... Telefon mõjutab meie käitumist, ja mitte alati heas suunas. Värskest teadusuuringust ilmneb, et sagedased mobiilinäppijad on teistest kärsitumad ja impulsiivsemad.

Minutiloeng: mis teeb linna tervisest hoolivaks?

19.11.20 KESKKOND ... Head elukvaliteeti pakkuvale linnakeskkonnale on iseloomulik, et selles on hea elada nii kahekuusel lapsel, 36-aastasel kui ka 80-aastasel inimesel. Mis teeb linna meie tervisest hoolivaks, selgitab Tallinna Ülikooli jätkusuutliku arengu prorektor Helen Sooväli-Sepping.

Suur ülevaade: leia oma kool 2020. aasta riigieksamitulemuste seast

18.11.20 HARIDUS ... Võrreldes eelmise aastaga pole muutunud õpilaste keskmised tulemused riigieksamitel kuigi palju. Samas võib jätta pandeemiast tingitud distantsõpe eksaminandide sooritusele jälje järgnevatel aastatel ja parimal juhul saaks kasutada seda tõmbekeskustest kaugemal asuvate koolide õpilaste järele aitamiseks.

Arvustus | "Replacing Aging" kui inimmasinate remonditöökoja äriplaan

18.11.20 TERVIS ... Igavese nooruse otsingud ei kuulu enam pelgalt mütoloogia ega fantaasia valda. Populaarteaduslikus monograafias "Replacing Aging" esitab neuro- ja geeniteadlasest autor üsna üksikasjaliku kujutluspildi, kuidas elundite, kudede ja rakkude asendamine uutega saaks juba lähitulevikus pikendada inimese kui bioloogilise masina tervena elatud aastaid.

Eesti teadlaste loodud meetod aitab puhastada vett antibiootikumijääkidest

18.11.20 TEHNIKA ... Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste loodud uus osoonimeetod puhastab vett antibiootikumijääkidest.

Arvustus | "Ravimitest maakeeles" selgitab, kuidas arukalt ravimeid tarbida

18.11.20 ARVAMUS ... "Ravimitest maakeeles" on lihtsasti loetav raamat, mis käsitleb hästi ravimitega seonduvaid küsimusi olemasolevate teadmiste tasemel, kirjutab Tartu Ülikooli geriaatria dotsent Kai Saks. Raamat annab aimu, miks ravimeid peaks tarvitama arsti või apteekri soovituste kohaselt, mitte iseenese tarkusest.

Universumil ja ajul on ühesugune struktuur

18.11.20 PSÜÜHIKA ... Maailmakõiksusel ja inimese ajul on palju ühist. Selline tähelepanuväärne tõik on selgunud kahe Itaalia teadlase ühisest interdistsiplinaarsest uuringust.

Värske seireuuring: koroonaviirusega on nakatunud 0,4 protsenti elanikest

17.11.20 TERVIS ... Koroonaviirus on levinud Eestis laialdasemalt kui kunagi varem, selgub Tartu Ülikooli teadlaste korraldatud seireuuringust. Peremeditsiini professor Ruth Kalda hinnangul on nakatunute arv siiski väiksem, kui võis karta terviseameti ametliku statistika põhjal.

Mürareostus ei lase lindudel rahus keha kinnitada

17.11.20 LOODUS ... Kõrgema mürataseme korral ja linnastunud keskkonnas külastavad linnud toitumiskohti harvemini, seetõttu võib linnas elavate lindude toitumisefektiivsus väheneda.

Roosilõhnast kopsurohuni - teadlased asuvad ajaloohõngu sünteesima

17.11.20 AJALUGU ... Peagi tööle asuv rahvusvaheline uurijaterühm hõlmab nii humanitaar- ja reaalteadlasi, kultuuripärandi hoidjaid kui ka parfüümitootjaid. Mastaapse projekti tulemusel kaardistatakse Euroopa lõhnaajalugu ning ka see, kuidas lõhnade tajumine ja tähendus sajandite jooksul muutunud on.

Teadlased said ühendust satelliidiga Hämarik

17.11.20 UNIVERSUM ... Septembris orbiidile lennanud tudengisatelliit Hämarik andis endast märku pühapäeva õhtul, kui teadlased kasutasid ühenduse saamiseks võimsamaid antenne.

Sügavalt Hiina maapõuest leiti tükk Vaikse ookeani põhja

17.11.20 LOODUS ... Ravusvaheline teadlasrühm leidis Hiina maapõuest enam kui 400 kilomeetri sügavuselt jälgi muistsest merepõhjast. Tegu on Vaikse ookeani kunagise osaga, mis sukeldub ajas üha sügavamale Maa vahevöösse.

Kosmoseekspert: SpaceX-i raketid teevad mehitatud kosmoselennud odavamaks

17.11.20 UNIVERSUM ... NASA kasutas inimeste kosmosesse viimiseks erafirma ehitatud raketti, mis on ka korduvkasutatav. Tallinna Tehnikaülikooli kosmosevaldkonna juht Rauno Gordon ütles "Terevisioonile", et korduvkasutatavad raketid toovad kosmosetehnika hinna allapoole.

Doktoritöö uurib suure põgenemise väikeseid paate

17.11.20 AJALUGU ... 2017. aasta sügisel märkas Mirja Arnshav ühes Ojamaa sadamas huvitavat vana paati, mis osutus Teise maailmasõja käigus Baltikumist Rootsi pagenute aluseks. Sel päeval tärganud huvi päädis 13. novembril Stockholmi Ülikoolis doktorikraadi kaitsmisega.

WHO: leetrisurmade arv on viimaste aastatega hüppeliselt kasvanud

17.11.20 TERVIS ... Leetrisurmade arv on kasvanud 2016. aastast kuni 2019. aastani maailmas pea poole võrra. Leetrivaktsiini pole saanud maailmas veel piisavalt inimesi, et haigust kontrolli alla saada ja seejuures on koroonaviiruse pandeemia tõttu vaktsineerimine paljudes riikides vähenenud.

Muusikaterapeut: imiku muusikalembust toetab heliline emaüsk

17.11.20 PSÜÜHIKA ... Lapse kuulmine areneb välja juba poole raseduse ajal ehk ta hakkab muusikat kuulama juba enne sündi. Muusikaterapeut Marion Musting soovitab emadel oma kõhubeebidele laulda, sest lisaks ema-lapse suhte tugevdamisele arendab varane kokkupuude muusikaga ka lapse aju.

Elumolekule võib tekkida ammu enne tähti ja planeete

17.11.20 UNIVERSUM ... Kõige lihtsamat aminohapet glütsiini, üht põhilist elusolendite jaoks vajalikku ainet, võib tekkida ka sügava avakosmose karmides oludes.

"Prillitoosi" nutiabi: kuidas kasutada Skype'i

16.11.20 TEHNIKA ... Seekordses nutiabi tunnis õpime, kuidas saab arvutis Skype'i alla laadida ja seda kasutada.

Hea kõhurasv võib kergendada koroonaviiruse kulgu

16.11.20 TERVIS ... Ehkki kõrge kehamassiindeks on COVID-19 läbipõdemisel riskitegur, ei sõltu haiguse kulg ainuüksi inimese rasvaprotsendist. Oluline on hoopis elundeid ümbritseva vistseraalrasva käekäik. Viimane võib selgitada, miks põevad naised COVID-19 läbi kergemini, selgub eestlaste osalusel valminud rahvusvahelisest uuringust.

ole targem

Lugeja küsib

Sul on põletav teadust puudutav küsimus või on sul ettepanek mõne teema sügavamaks kajastamiseks? Klõpsa selle edastamiseks allolevale nupule.

taskuhääling

vaata saadet

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: