Uudised

Tähtede vahelt tulnud sabatäht osutus ebaharilikult tavaliseks

15.10.19 ... Teisest planeedisüsteemist pärit komeedi 2I/Borisov koostis sarnaneb vähemalt esialgsete vaatluste põhjal Päikesüsteemi sabatähtedele, viitab värske analüüs.

Esimesed teadustulemused Eesti-Soome FinEstBeAMS kiirekanalilt

15.10.19 ... Hiljuti avaldati esimene teadustöö, mis põhineb Rootsis, Lundis asuvasse MAX IV sünkrotronkiirguse keskusesse ehitatud uuel kiirekanalil tehtud eksperimentidel. Tartu Ülikooli füüsikute töö käsitleb kolme ioonse vedeliku keerukat elektronstruktuuri. Kiirekanal on aga valmis kasutamiseks nii kõikide akadeemiliste kui ka rakenduslike teadusteemade uurimiseks.

DNA aitab tuvastada mürkaineid tootvaid mikrovetikaliike

15.10.19 ... Mikrovetikad on toit kaladele ja teistele veeorganismidele ning toiduahelat pidi jõuavad ka inimese söögilauale. Paljud mikrovetikad aga toodavad mürkaineid ning võivad põhjustada mürgistust. Tallinna Tehnikaülikooli meresüsteemide instituudi nooremteaduri Sirje Sildeveri juhtimisel määrati Jaapani põhjaosas Ohhoota meres DNA abil mürke tootvaid mikrovetikaid.

Nobeli majandusauhinna võitjad näitasid, kuidas leevendada üleilmset vaesust

14.10.19 ... Rootsi Riigipanga Alfred Nobeli mälestusauhinna majanduse alal pälvisid sel aastal Esther Duflo, Abhijit Banerjee ja Michael Kremer. Teadlased uurisid eksperimentaalselt, kuidas leevendada üleilmset vaesust.

Teadlased muutsid linnupoja peas laulu

14.10.19 ... Teadlased on töödelnud linnupoegade ajurakke ja muutnud sellega nende laule.

Parkinsoni tõve diagnoosimisel kasutati uut meetodit

14.10.19 ... Parkinsoni tõbi on sageduselt teine liigutushäire maailmas ning seda on keeruline diagnoosida ja ravida. Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna doktorant Toomas Toomsoo tegi oma doktoritöö raames esmakordselt Eestis ulatusliku aju-ultraheli uuringu, mis võimaldab näha keskajus toimuvaid muudatusi.

Linnakuumus tabab rängemalt vaesemat rahvast

14.10.19 ... Linnas on üldiselt soojem kui maal, kuid selgub, et just vaesemad linnaosad kipuvad olema eriti soojad.

Praktilised näpunäited tarbijale ja tootjale listeeriabakterist hoidumiseks

13.10.19 ... Sel nädalal kutsus kalatootja M.V.Wool Veterinaar- ja toiduameti (VTA) nõudel poodidest tagasi 200-grammised viilutatud graaviforelli pakid. Listeeriabakteri levikust on räägitud palju, kuid kui ohtlik või ohutu see mikroob on ning mida inimesed sellest teadma peaksid, uuris "Aktuaalne kaamera. Nädal" Eesti maaülikooli toiduhügieeni professorilt Mati Roastolt.

ITK-s on lülisamba operatsioonidel ametis Põhja-Euroopa ainus robotkäsi

13.10.19 ... Juba mitu nädalat on Ida-Tallinna keskhaiglas (ITK) lülisamba lõikustel ametis robotkäsi. Kui tavaliselt jõuavad uued kallid seadmed Eestisse mitu aastat hiljem, siis Põhja-Euroopa ainuke robotkäsi ongi Tallinnas tööl.

Ööülikool "Elu nutimaailmaga"

13.10.19 ... Raadioteatri Ööülikoolis rääkis Püha Johannese kooli juhataja Liivika Simmul elust nutimaailmaga.

Tiit Ruubeni aastakümnete pikkuse tööga on teadaolevate liblikaliikide hulka lisandunud sadu uusi liike

13.10.19 ... Tiit Ruuben, kellega "Prillitoosi" saatejuht Reet Linna juhtus kunagi isegi koos bändi tegema, on praegusel ajal tunnustatud liblikateadlane, kelle aastakümnete pikkuse töö jooksul on teadaolevate liikide hulka lisandunud sadu uusi liike.

Narva jõkke asustati 5000 tuurakala

11.10.19 ... Reedel asustati Narva jõkke 5000 tuurakala. Teadlased loodavad, et tuurad tunnistavad Narva jõge oma kodupaigana ning hävinud tuurapopulatsioon taastub.

Ökoloogid uurivad õhuniisutuskatsega kliimamuutuste mõju puudele

11.10.19 ... Tartu ülikooli ökoloogia doktorant Kaarin Parts uurib koos meeskonnaga Tartu metsades õhuniisutuskatsega seda, kuidas õhuniiskuse tõus eri taimestikuliike mõjutab. Senistest tulemustest paistab, et see pidurdab puude maapealset kasvu, kuivõrd taimel on mullast keerulisem toitaineid kätte saada.

Neuroteadlane halvatud mehe käima pannud leiutisest: lootusetule patsiendile on antud uus perspektiiv

11.10.19 ... Prantsuse ülikooli teadlased panid hiljuti kõndima 28-aastase seljaaju vigastusega mehe, kes tegelikult enam käia ei suuda. Tartu ülikooli neurokirurgia professor Toomas Asser märkis, et kuigi tegemist on primitiivse lahendusega, on see end õigustanud. See on esimene kord, kui teadlased saavad paranemise mõttes täiesti lootusetus seisundis patsiendile anda uue perspektiivi, tõdes ta.

Elo Liiva e-majakas osutab Eesti elektroonikajäätmete probleemile

11.10.19 ... Prügikunst on üks võimalik viis osundada inimeste ümber valitsevale ebaloogilisusele ja lohakusele. Kunstnik Elo Liiv ehitas Telliskivi loomelinnakusse elektroonikajäätmetest e-majaka, mis peegeldab piltlikult iga päev Eestimaal äravisatava elektroonika kogust.

Suri esimese inimesena avakosmoses käinud Aleksei Leonov

11.10.19 ... 85-aastasena suri Aleksei Leonov, kes käis esimese inimesena 1965. aastal avakosmoses, vahendas Interfax.

Lugeja küsib: kui palju säästab toiduõlist kütus loodust?

11.10.19 ... ERR Novaatorit lugevat Tõnu huvitas, kui mõttekas on Euroopasse kümnete tuhandete kilomeetrite kauguselt kasutatud toiduõli ja muude toidujäätmete toomine, et sellest siin keskkonna säästmise nimel kütust valmistada. Küsimusele vastab seda Hollandis asuva Neste rafineerimistehase näitel uurinud Utrechti ülikooli geoteaduste dotsent Ric Hoefnagels.

Otse: personaalmeditsiini konverents

11.10.19 ... Kuidas on personaalne meditsiin ajas muutunud ja milliseid võimalusi haiguste diagnoosimisel ja ravis on avanud personaalmeditsiini areng, arutletakse täna Tartu Ülikooli arstiteaduskonna aastapäeva teemakonverentsil "100 aastat personaalset meditsiini".

Veetilk püsib kauem, kui arvata võiks

11.10.19 ... Kui lauale potsatab veetilk ja me teda ära ei pühi, siis aurab ta lõpuks ära ikkagi. Aga kui kiiresti?

Jevgeni Ossinovski: haridus on ühiskonna parim investeering

11.10.19 ... Haridussüsteem peab üheaegselt lähtuma kahest põhiväärtusest: kvaliteet ja võrdne ligipääs. Või lihtsamalt (ja Barack Obamalt laenates): et ka kõige vaesema pere laps saaks parima hariduse, kirjutab Jevgeni Ossinovski.

Eleri Pilliroog: kuidas tappa (kõrg)haritud Eestit?

11.10.19 ... Me ei soovi praeguses rahastusolukorras isegi mitte kaaluda muid variante riiklikult rahastatud kõrghariduse kõrval. Samal ajal argumente, miks kõrgharidus peaks olema riiklikult rahastatud, on palju, kirjutab Eesti Üliõpilaskondade Liidu juht Eleri Pilliroog.

Erinevates riikides seostub kollane värv erinevate emotsioonidega

11.10.19 ... Inimesed seostavad värve emotsioonidega. Aga kas riigiti tajuvad inimesed värvidega seotud emotsioone erinevalt? Tuleb välja, et tajuvad ning just päikesevalgus on see, mis selgitab, miks näiteks kollast värvi seostatakse erinevates piirkondades erineva emotsiooniga.

Saturni lähedalt leiti 20 uut kuud

10.10.19 ... Rõngastega planeedi ümber tiirleb kokku vähemalt 82 kaaslast, selgub varem kogutud andmeid põhjalikumalt uurinud teadlaste tööst. Vastleitud kaaslaste toel edestab Saturn oma kuurikkuse poolest isegi Jupiteri.

Terviseminut selgitab, millest sõltub ravimi hind

10.10.19 ... Ravimid on kallid. Õnneks on ravimite ostmisel sageli abiks haigekassa, võimaldades paljusid ravimeid osta soodushinnaga. Kuidas kujuneb ravimite hind ja mille järgi valitakse, millistele ravimitele kehtib soodustus, selgitab terviseminuti loengus haigekassa ravimite ja meditsiiniseadmete osakonna peaspetsialist Argo Aug.

Nobeli keemiapreemia pälvisid liitium-ioonakude loojad

09.10.19 ... Nobeli auhinna keemias said sel aastal John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham ja Akira Yoshino liitium-ioonakude vallas tehtud arendustöö eest.

Nutika elu taskusaade: kust läheb piir meelelahutuse ja kiusu vahel?

09.10.19 ... "Kõiki kiusatakse" ja "lapsed ongi julmad" – ilmselt teate neid sõnakõlkse, mida koolikiusamise puhul öeldakse. Aga sotsiaalmeedias ei ole need inimesed enam koolilapsed, kuid kiusavad sama julmalt. Kust läheb digimaailmas piir kiusu ja meelelahutuse vahel, selle üle arutavad Marju Himma ja Rain Kooli Raadioteatri podcastis ehk taskusaates.

Eksperdid selgitavad, kuidas seletada lapsele psüühilist erivajadust

09.10.19 ... Vaimse tervise raskustest on sageli keeruline aru saada nii täiskasvanutel kui lastel. Kuidas seda seletada lastele, et ei tekiks aluseta eelhoiakuid psüühilise erivajadusega inimeste suhtes, selgitavad Anna-Kaisa Oidermaa ja Imbi Rego.

"Suud puhtaks": kas põhikooli riiklike lõpueksamite kaotamine on hea plaan?

08.10.19 ... ETV saates "Suud puhtaks" arutasid saatekülalised, kas plaan kaotada põhikooli riiklikud lõpueksamid on hea idee või mitte.

Nobeli füüsikapreemia võitjad aitasid mõista Maa kohta universumis

08.10.19 ... Nobeli preemia füüsikas pälvisid sel aastal James Peebles, Michel Mayor ja Didier Queloz, kelle panus aitab mõista universumi evolutsiooni ning Maa kohta ilmaruumis.

Kuidas 2005. aasta jaanuaritorm Rootsi metsalinde mõjutas?

08.10.19 ... 2005. aasta jaanuaritorm murdis Rootsis metsa ja nüüd on teadlased teinud järeldusi, kuidas see metsalindudele mõjus.

Platsenta geenid on eduka raseduse võtmeks

08.10.19 ... Platsenta on ainulaadne organ, mis ühelt poolt ühendab loodet emaga ning teiselt poolt hoiab kahte erineva genoomiga organismi ka lahus. Raseduse mõjutajana on selle tähtsust raske alahinnata.

Eestis on planeerija roll viimase poole sajandi jooksul palju muutunud

08.10.19 ... Sajand tagasi piisas linnaplaneerimiseks valitseja templiga arhitektuursest joonisest, kohaliku kogukonnaga ei olnud vaja plaane arutada. Ajaga on planeerija roll oluliselt muutunud – kunagisest visionäärist on saanud hea ja laialdaste teadmistega läbirääkija, kelle ülesandeks on leida kõiki osapooli rahuldav lahendus. Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudis valminud doktoritöös vaatles Pille Metspalu, kuidas on muutunud planeerija roll Eestis viimase poole sajandi jooksul.

Uuringu tulemus: eestlaste loodud mobiilimäng aitab lastel vähiga võidelda

08.10.19 ... Teaduslik uuring näitab, et eestlaste idufirma Triumf Health loodud uudne mobiilimäng toetab vähihaigete laste ravi. Tegemist on tõsielul põhineva mänguga, mis toimib justkui digitaalne ravim.

Tuul Sepp otsib lestadest ravi vähi vastu

07.10.19 ... Võib juhtuda, et paari aasta pärast teame, kuidas vähki ravida ja seda Läänemere lestade abiga. Just selle eesmärgi nimel töötab praegu linnuteadlane Tuul Sepp.

Eesti füüsikud lahendasid "kurgist banaaniks" muutumise nähtuse

07.10.19 ... Keemilise ja bioloogilise füüsika instituudi (KBFI) teadlaste osalusel lahendati füüsikas pikka aega selgitust oodanud nähtus ehk kuidas ruteeniumit sisaldava ühendi kuju ja ühes sellega tema omadused muutuvad tahkes vormis. Uuringu üks autor Aleksander Rebane selgitab seda kui "kurgist banaaniks" muutumise mehhanismi.

Maailma vanimate olendite fossiilid said tõendust juurde

07.10.19 ... Nüüd on peaaegu kindel, et Austraaliast leitud ligi kolme ja poole miljardi aasta vanused kivistised on tõepoolest kunagised mikroorganismid. Ja kui see on tõesti nii, siis on nad kõige vanemad teada olevad elusolendid Maal.

Nobeli meditsiinipreemia võitjad näitasid, kuidas kohanevad rakud hapnikupuudusega

07.10.19 ... Nobeli füsioloogia- või meditsiiniauhinna pälvisid sellel aastal William Kaelin, Peter Ratcliffe ja Gregg Semenza. Teadlased selgitasid välja, kuidas tajuvad ja kohanevad rakud keskkonnas leiduva hapniku taseme langusega.

Usutlus tõenduspõhise meditsiini ristiisaga: kehva teadust pole mõtet poputada

07.10.19 ... Teadusuuringute kvaliteedi suhtes tuleks olla armutult aus isegi juhul, kui see ei aita veenda inimesi järgima parasjagu õigena tunduvaid tervisesoovitusi, leiab Gordon Guyatt, liha söömise vähendamise kasulikkuse kahtluse saanud analüüsi kaasautor ja tõenduspõhise meditsiini ristiisa.

Katrin Idla ja Marek Strandberg: kuidas muuta majandust? Kogu majandust!

07.10.19 ... Tehnoloogiaekspert Katrin Idla ja ettevõtja Marek Strandberg kirjutavad Marshalli plaanist ja Willy Messerschmitti õppetunnist ehk sellest, kuidas saab realiseerida üleüldist dekarboniseerimiskava ning muuta inimeste tegevus nn kliimaneutraalseks.

Eestist leiti sel aastal juba teine uus kiililiik

07.10.19 ... Juulis leitud suur sinikiil, hiljutine palvetajaritsikas ja nüüd väike-punasilmliidrik – uusi putukaliike on lähiajal Eestisse jõudnud omajagu. Teadlaste sõnul on kliimamuutused oluliseks teguriks lõunapoolsete liikide leviku soodustamisel.

Väikesel tähel on ebatavaliselt suur planeet

07.10.19 ... Meie Päikesest kaheksa korda väiksema tähe ümber tiirleb planeet, mis on ligi poole Jupiteri suurune. Teadlased ei osanud nii väikese tähe juurest nii suurt planeeti sugugi oodata.

Teadlane selgitab, miks on põhikooli lõpueksamite kaotamine halb mõte

07.10.19 ... Põhikooli riiklike lõpueksamite kaotamine õõnestab Eesti põhihariduse aluskiviks olnud ühtluskooli põhimõtet ja pidurdab sellega võrdsema ühiskonna suunas liikumist, leiab Tallinna ülikooli haridusteaduste instituudi töölõppe ja õpetajate professionalismi teadur Maria Erss.

AK Nädal: ülikoolid näevad rahanappusele lahendust osaliselt tasulises kõrghariduses

06.10.19 ... Viimasel nädalal on elavat arutelu pakkunud ülikoolide mõte hakata tudengitelt küsima üldist õppemaksu, sest kõrghariduses napib raha. Õppemaks ei sobitu aga tasuta kõrghariduse ideega. Kas tasuta kõrghariduses hakatakse küsima ka kõigilt tudengitelt tasu ning millised on alternatiivid, uuris "Aktuaalne kaamera. Nädal".

Aune Valk: kas paneme raha juurde või õpetame oluliselt kehvema kvaliteediga

06.10.19 ... Tartu Ülikoolist sai alguse arutelu kehtestada üldine õppemaks, et selle abil korvata üha napimaks jäävat kõrgharidusrahastust. Lisaks õppemaksule on valikuvariant õpetada suuremates rühmades ja oluliselt madalama kvaliteediga, kuid see võiks omakorda viia Eestist ära andekad tudengid, leiab Tartu Ülikooli õppeprorektor Aune Valk.

Semiootik Brexitist: Roos on roos – kas Brexit on Brexit?

05.10.19 ... Ameerika kirjanik Gertrud Stein kirjutas 1924. aastal luuletuses "Püha Emily" (Sacred Emily) kuulsaks saanud luulerea: "Roos on roos on roos on roos" (Rose is a rose is a rose is a rose). Natuke üle üheksakümne aasta hiljem lausus Briti peaminister Theresa May: "Brexit on Brexit" (Brexit means Brexit). Kas need lausungid on samaväärsed?

Raport: ühismeediaga manipuleerib süstemaatiliselt vähemalt 70 riiki

04.10.19 ... Viimase aasta jooksul on üritanud arvutusliku propaganda meetoditega süstemaatiliselt avalikku arvamust kallutada vähemalt 70 riigi poliitilised parteid või riiklikud agentuurid, selgub Oxfordi Ülikooli teadlaste analüüsist.

Hai iidne sugulane nägi välja nagu angerjas

04.10.19 ... Haide ja raide iidne sugulane Phoebodus, keda ujus rohkesti ringi Devoni ajastu meredes ligi 400 miljonit aastat tagasi, oli pikliku kehaga nagu angerjas.

Kabli linnujaama juubeliks näitas end üks siinmail haruldane lind

03.10.19 ... Sügis on käes ja see tähendab, et paljud linnud valmistuvad lõunasse lennuks. Suleliste rändamist on Eestis uuritud üle 100 aasta ja igal aastal näevad vaatlejad üht või kaht haruldast lindu. Kabli linnujaama juubeliks otsustas üks haruldus end kohale tulnud huviliste rõõmuks ka näidata.

Nutipõlvkond kirjutab telefoniga üha kiiremini, kuid harvem

03.10.19 ... Nutipõlvkond kirjutab telefoniga minutis keskmiselt ligi 40 sõna, edestades oluliselt oma eelkäijaid. Samas hoolivad noored oma mõtete teksti teel edastamisest ka üha vähem, viitab enam kui 37 000 osalisega uuring.

Terviseminut: millal helistada perearsti nõuandetelefonile?

03.10.19 ... Igaühel meist võib vahel tervisega probleeme tekkida. Mõnikord on probleemi tõsidust ise keeruline hinnata ja tekib küsimus, kuhu abi saamiseks pöörduda – kas minna kohe EMO-sse, panna aeg perearstile või piisab perearsti nõuandeliinile helistamisest ja apteegis käimisest?
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: