Uudised

Asteroidimaanduri põrkeline laskumine aitab vaatlusandmeid tõlgendada

13.12.19 ... Kui Jaapani kosmosesond Hayabusa2 poetas möödunud aasta lõpus Maa-lähedase asteroidi Ryugu pinnale maanduri MASCOT, siis salvestas sondi pardakaamera maanduri laskumist üsna üksikasjalikult. Nüüd on teadlased ülesvõtteid põhjalikult uurinud ja piinliku täpsusega välja selgitanud, kuidas laskumine kulges.

Jaak Aaviksoo: teadus ja raha

13.12.19 ... Akadeemiline teadus on tervikliku teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni süsteemi lõiketera, mille rahastamistki tuleb vaadelda osana sellest kooslusest, kirjutab Jaak Aaviksoo algselt Riigikogu Toimetistes ilmunud kommentaaris.

Maaülikooli teadlased otsisid Valgevene soodes suur-konnakotkaid

13.12.19 ... Eesti soodes enam suur-konnakotkaid ei leidu, kuid siinsetel teadlastel on palju teadmisi selle liigi kohta ning nii aitasidki Eesti Maaülikooli teadlased seda üliharuldaseks muutunud liiki otsida ja hoida Valgevene soodes.

Enne alternatiivenergeetika kasutuselevõttu peab Eesti uuendama põlevkivitehnoloogiat

12.12.19 ... Kuni uusi, kasutusvalmis ning stabiilseid energiatehnoloogiad pole, tuleb Eestil hoida ja tõhusamalt kasutada senist põlevkivil tuginevat energiatootmist, vastasel juhul leiame end viie aasta jooksul tõsisest energiakriisist, leiab Tallinna Tehnikaülikooli energiatehnoloogia professor Alar Konist.

Üliõpilasteaduse peapreemiad pälvisid Rebekka Lotman ja Marek Mooste

12.12.19 ... Rebekka Lotman uuris oma doktoritöös kõiki eesti keeles ilmunud algupäraseid sonette ning pani kirja selle luulevormi arenguloo Eestis. Marek Mooste doktoritöö eesmärk oli valmistada ja uurida teatud tüüpi katalüsaatormaterjalide pinna- ja elektrokeemilisi omadusi.

Galerii: Vikipeedia teadusfoto konkursi kandidaadid

12.12.19 ... Nädala lõpuni saab saata fotosid MTÜ Wikimedia Eesti korraldavatele konkursile "Teadusfoto 2019". ERR Novaator toob ära valiku seni maailma ülejäänud riikidest laekunud piltidest.

Indoneesia koopamaaling jutustab maailma vanimat lugu

12.12.19 ... Inimestele on ammust aega meeldinud jutustada lugusid. Kui ammust, sellest annab aimu üks iidne Indoneesia koopamaaling.

Fotolugu: Tallinna tehnikaülikooli raamatukogu läbi 100 tegevusaasta

11.12.19 ... Tallinna tehnikaülikooli raamatukogu tähistab kolmapäeval oma 100. sünnipäeva. ERR kultuuriportaal toob välja mõned seigad raamatukogu kogudest.

Ravimihärra Ain Raal põrutab apteegireformile lutsuliku huumoriga

11.12.19 ... Kui Arno kursusekaaslastega farmakognoosia (droogiõpetus) praktikumi jõudis, oli koolimaja alles pooleldi pime, rohkem kui pooled uksed veel lukus, töövahendid lohakalt laudadel ja ravimikappide uksed ripakil, kirjutab Tartu Ülikoolis tegutsev ravimihärra Ain Raal. "Kevade", "Suve" ja "Viimse reliikvia" ainetel valminud följeton* on professori teravmeelne vastus kurbloolisele apteegireformile.

Kunstkuuse keskkonnasõbralikkus on enamasti meelepete

11.12.19 ... Kõik sõltub sellest, mitu aastat kunstkuuske kasutada plaanitakse ja kui kaugele kuuse hankimiseks sõita tuleb. Tavaliselt kipub puude keskkonnamõju võrdluses peale jääma aga ehtne ja looduses kasvanud jõulupuu.

Otse kell 11: Riigikogu Toimetiste värske number keskendub Eesti teadusele

11.12.19 ... Kolmapäeval esitletakse Toompea lossis Riigikogu Toimetiste (RiTo) uut numbrit, mille keskmes on Eesti teadus, selle viimased sada aastat ning hetkeolukord. Kell 11 algavat otseülekannet esitluselt saab jälgida portaalis ERR.ee.

MTÜ: alustavate õpetajate hulk kasvab aasta-aastalt, kuid sellest ei piisa

10.12.19 ... Kuigi viimastel aastatel on igal aasta tulnud juurde üha rohkem alustavaid õpetajaid, ei ole neid piisavalt selleks, et katta ära pensionile minevate õpetajate arvu, tõdes mittetulundusühingu Alustavat Õpetajat Toetav Kool juht Triin Noorkõiv.

Gröönimaa jää sulab arvatust kiiremini

10.12.19 ... Gröönimaa jääkilp sulab arvatust kiiremini ja võib sajandi lõpuks miljonid inimesed ohtu seada, hoiatasid teadlased teisipäeval.

Madis Somelar: Eesti haridus peaks olema poliitikaülene ja teaduspõhine

10.12.19 ... "Plekktrummis" oli külas Tallinna Reaalkooli ajaloo- ja ühiskonnaõpetaja Madis Somelar, kes arutles, miks ei ole meie targad lapsed, kes PISA testi järgi on Euroopa parimad, samal ajal õnnelikud.

TTÜ teadlased tõstsid uue põlvkonna päikesepaneelide tõhusust

10.12.19 ... Tallinna Tehnikaülikooli materjaliteadlastel õnnestus asendada päikesekiirgust neelavas materjalis osa vasest hõbedaga, mis võimaldab tõsta uue põlvkonna päikesepatareide tõhusust.

Enceladuse vettpurskavate jäälõhede päritolu sai selgemaks

10.12.19 ... Teadlased on aimu saanud, miks on Saturni kuu Enceladuse lõhed just lõunapooluse lähedal ja miks paiknevad üksteisega paralleelselt, võrdsete vahemaadega justkui tiigri vöödid.

Kas vanad haigused nagu katk võivad tulla tagasi?

10.12.19 ... Mõne nädala eest tuli Hiinast uudis, et kaks inimest haigestus katku. Järveküla kooli 6.b klassi reporterid käisid "Aktuaalse kaamera" lasteuudiste tarvis uurimas, kuidas üldse saadakse teada vanadest haigustest ja kas on oht, et need tänapäeval taas levima hakkavad.

Noorte soovitused nutisõltuvuse vältimiseks

10.12.19 ... ERRi meediakirjaoskuse projekt "Nutikas elu" kogus sügisel kokku õpilaste ideed, kuidas vältida nutisõltuvust ning üldiselt kasutada nutiseadmeid ning ekraane arukalt. Need mõtted kehtivad hästi ka täiskasvanutele. Järveküla kooli 6.b klass vormis need mõtted ka "Aktuaalse kaamera" lasteuudiste looks.

AK lasteuudiste reporterid uurisid, mida teeb keskkonnaminister keskkonna heaks

10.12.19 ... Eelmisel nädalal algas Hispaania pealinnas Madridis ÜRO kliimakonverents. See oli oluline, kuna poliitikud peaksid seal otsustama, milliseid samme astuda, et kliimamuutuse mõjusid leevendada. Järveküla kooli 6.b klassi õpilased uurisid "Aktuaalse kaamera" lasteuudiste saates, mida Eesti kliimakonverentsi tegi ning mida teeb keskkonnaminister keskkonna säästmiseks.

Puiga põhikooli vaevab pärast mitut juurdeehitust jätkuvalt ruumipuudus

09.12.19 ... Kui maakoolides jääb õpilasi aastatega pigem vähemaks, siis Võru vallas asuv Puiga põhikool on hoopis teistsuguse probleemi ees: õpilaste arv on koolis pidevalt kasvanud ja olgugi, et kooli on juba kolm korda suuremaks ehitatud, on seal ikka ruumi puudu.

Eesti disainer päästab aluspükstega maailmameresid

09.12.19 ... Disainer Kirsti Mikkov otsustas pärast üht ebamugavat koosolekut hakata iseendale aluspükse tootma ja päästab seeläbi ka maailmameresid.

Otseülekanne: Eesti teadusmaastiku päevakajalised küsimused

09.12.19 ... Teadusfoorum TeadusEST käsitleb teaduseetika ning hea teadustava järgimise küsimusi ja arutleb teaduse rahastusviiside aruandluskoormuse üle. Otseülekannet konverentsist saab vaadata teisipäeval kell 11 ERR Novaatori vahendusel.

Teadlased annavad nõu, kuidas Eestis ennetada enesetappe

09.12.19 ... Mida vanemaks inimene saab, seda suuremaks kasvab ka enesetapu ehk suitsiidi sooritamise tõenäosus, seda eriti üksi elavate ja töötute hulgas. Tartu Ülikooli teadlased uurisid, kes ja mis põhjustel sooritavad enesetapu ning pakuvad välja rea lahendusi, kuidas enesetappe Eestis saaks ära hoida.

Internetikaabel aitab maavärinat mõõta

09.12.19 ... Merealused kiudoptilised kaablid, mis toovad meile kiire interneti, võivad aidata mõõta ka maavärinaid.

Liustike sulavesi aitas olenditel lumepalli-ajastu üle elada

09.12.19 ... Sadu miljoneid aastaid tagasi, kui kogu maakera oli kaetud jääga, jäid hapnikku vajavad olendid ellu liustike sulavetes. Nii väidavad teadlased, kes on uurinud Austraalias, Namiibias ja Californias kunagistest liustikest järele jäänud rauarikkaid settekivimeid.

Terviseamet: ettevõtjad võiks Ukraina töölisi leetrite vastu vaktsineerida

08.12.19 ... Eestis on tänavu olnud juba 26 leetritesse haigestumist ning kui lapsed on üldjuhul vaktsineeritud, siis oht nakatuda on just täiskasvanutel, kes seda pole vaktsineeritud või on vaktsiini saanud aastakümneid tagasi. Ukraina leetriepideemiat arvestades soovitab terviseamet vaktsineerimist ka Ukraina võõrtööjõudu kasutavatele ettevõtetele.

Vanad põldudevahelised metsatukad on ökohüvede allikad

07.12.19 ... Värskelt avaldatud rahvusvahelisest uurimusest selgub, et põllulappide vahel olevad juba mõne-hektari suurused metsatukad võivad pakkuda nii rohemeeli kõditavat elurikkust kui ka märkimisväärset valimit ökohüvesid praktikutele. Tingimuseks on aga metsatuka ajalooline järjepidevus.

Kahtlaselt käituv loom võib põdeda marutaudi

07.12.19 ... Kahtlaselt käituva mets- või koduloomaga tuleb olla ettevaatlik ja sellise loomaga kontaktis olnud inimene peaks kahtluse korral pöörduma kohe lähima haigla erakorralise meditsiini osakonda, sest ta võib põdeda marutaudi, hoiatavad terviseamet ning veterinaar- ja toiduamet.

"Huvitaja": gümnaasiumi informaatikaõppest on võrsunud huvitavaid projekte

06.12.19 ... Septembris käivitunud noorte gümnaasiumi informaatikaõppe ainekava on toonud Eestimaa koolidesse juba mitmeid kasulikke, aega kokku hoidvaid ja lõbusaid IT-projekte.

Kasvav konkurents võib muuta inimesed küborgiks

06.12.19 ... Tihenev konkurents majanduslike ja sotsiaalsete hüvede nimel võib survestada üha suuremat hulka inimesi täiustama end tehnoloogiliselt hoolimata isiklikest tõekspidamistest, hoiatab esti Kunstiakadeemia nooremteadur ja filosoof Oliver Laas.

Poorne materjal saab saasteaine heitgaasist kätte

06.12.19 ... Teadlased on välja mõelnud uue hea võtte, kuidas auto heitgaasidest lämmastikdioksiid kätte saada.

Tartu Ülikooli teadlased arendavad koos Mozillaga Firefoxi tõlkeprogrammi

06.12.19 ... Hiljuti levis rahvusvahelistes tehnoloogiauudiste portaalides uudis Mozilla uuest tõlkeprogrammist Bergamot. Vähesed teavad, et kõrgetasemelises meeskonnas aitavad masintõlget paindlikumaks ja kvaliteetsemaks teha ka Tartu Ülikooli keeletehnoloogid. Arvutiteaduse instituudi keeletehnoloogia professor Mark Fišel avab koostöö tagamaid.

Aasta mullaks valiti erodeeritud muld

05.12.19 ... Mullapäeval kuulutati 2020. aasta mullaks Eestis enamasti kõrgendike lagedel ja nõlvadel paiknev erodeeritud muld.

Usutlus Svante Pääboga: kultuur on meie geenidest palju tähtsam

05.12.19 ... Kultuur on inimeste enesemääratluse ja ajaloo puhul geenidest oluliselt tähtsam. Inimeste eri liikideks jagamine aga mõttetu akadeemiline harjutus, leiab paleogenoomikale aluse pannud Svante Pääbo.

Teadlased: puidu osakaalu suurendamine fossiilkütustes on üks lahendus

05.12.19 ... Üha kasvavat keskkonnaohtu kujutavat fossiilsete kütuste kasutamist saab keskkonnasõbralikumaks muuta neile puidu lisamise teel – sellise vahekokkuvõtteni jõudsid oma aasta väldanud uurimuses Tallinna Tehnikaülikooli soojusenergeetikud.

Kliimamuutus jaotab pingviinid võitjaiks ja kaotajaiks

05.12.19 ... Muutub kliima, muutuvad ka pingviinid. Kuid mitte kõik pingviiniliigid ei muutu ühte moodi ja ühepalju.

Merihobukesed aitavad Tartu teadlastel uurida raseduse evolutsiooni

05.12.19 ... Merihobukesed on imelised kalad. Isane kala kasvatab arenevaid embrüoid oma kõhupaunas platsenta sarnase elundi abil – merihobukese raseduse uurimine võimaldab paremini mõista ka raseduse kohastumuslikke protsesse inimestes. Tartu Ülikooli teadlastega teeb koostööd merihobukeste ekspert Kanaari saartelt.

Maailma majandus kasvas süsinikuheitmetest oluliselt kiiremini

04.12.19 ... Riigid paiskasid lõppeval aastaga õhku taas rekordilises koguses süsihappegaasi. Teisalt jäi kasv oluliselt alla maailma majanduskasvule, mistõttu võib olla tuleviku suhtes ettevaatlikult lootusrikas, selgub värskest raportist.

Vanad inimesed vajavad depressiivsuse ennetamiseks rohkem tähelepanu

04.12.19 ... Tartu Ülikoolis tehtud analüüs näitas, et vanus 80 ja enam aastat, naissugu, läbipõetud depressiivsus ja vähene füüsiline aktiivsus on Eesti kesk- ja vanemaealiste depressiivsuse tekkes olulised tegurid. Uuringu tulemustest nähtub, et kuna depressiivsete riskirühma kuulub üha enam eakaid, peaks mõtlema perearsti visiidi aja pikendamisele, et ennetada vaimse tervise halvenemist.

Pingeolukorrast väljatuleku ajumehhanism sai selgemaks

04.12.19 ... Kõigil meil on mõnikord pingelisemaid aegu. Kui need läbi saavad, siis võib võtta veel mõnda aega, enne kui suudame elust jälle täiel rinnal rõõmu tundma hakata. Või kuidas kunagi, või kuidas kellelgi. Asi sõltub, nagu tihtilugu ikka, asjaoludest.

Teadus- ja arendustegevuse kulud kasvasid mullu viiendiku võrra

04.12.19 ... Eestis kulutati 2018. aastal teadus- ja arendustegevusele 365,6 miljonit eurot, mida on viiendiku võrra enam kui aasta varem.

Õppejuht PISA testi tulemustest: kindlasti saab veel paremini

03.12.19 ... Eesti tõusis viimase PISA testi tulemustega arenenud riikide tippu. Pirita majandusgümnaasiumi põhikooli õppejuhi Anne Reinkorti sõnul näitab see, et Eesti haridussüsteem sammub õiget rada. Samas saab tema hinnangul PISA tulemusi veelgi parandada.

Metoodikud PISA testi tulemustest: Eesti õpetajad on kogenud

03.12.19 ... Haridusmetoodikute hinnangul on Eesti laste PISA testi tulemused tugevad, kuna õpetajaskond on kogenud ja õppekava on üles ehitatud arusaamisele.

Mihhail Lotman: eesti keel on surve all, on alati olnud surve all

03.12.19 ... Poliitikute ja ametnike võimalused eesti keele arendamisel on väga piiratud. Keel areneb poeetide, teadlaste, filosoofide ja muude tarkade ja vaimukate inimeste kõnepruugis. Mida me aga saame teha, on luua keele arenguks mõnevõrra soodsamad tingimused ning kõrvaldada mõned takistused, eriti need, mille oleme ise tekitanud, kirjutab Mihhail Lotman.

VTA proovid näitavad: M.V. Wooli tehased kubisevad listeeriabakterist

03.12.19 ... Veterinaar- ja toiduamet (VTA) võttis meetmed M.V. Wooli kalatööstuse suhtes tarvitusele pärast Euroopa toiduohutusasutustelt kiirteavitussüsteemi kaudu tänavu märtsis saadud häirest viies riigis avastatud listeeriabakteriga, mis põhjustas 15 haiguspuhangut. Tegemist oli tüvega ST1247, mida VTA on avastanud M.V. Wooli toodetest ja tootmisest kokku 35 korral ning mida saab seostada üksnes selle tootjaga, selgub VTA avalikustatud ettekirjutusest kalatöötlejale.

Papagoid on suured toiduraiskajad ja sel on head tagajärjed

03.12.19 ... Kui inimeste seas on raiskamine üsna tavaline nähtus, siis loomade seas ei kohta seda just sageli, sest toiduraiskamisest saamata jäänud energia võib halvemal juhul tähendada hukkumist. Seepärast tarbivad paljud kiskjad kogu murtud saagi, jättes söömata vaid seedimatu, ning peidavad saagi hilisemaks tarbimiseks vaid vajadusel.

Satelliit mõõdab väikeste mereloomade pendelrännet

03.12.19 ... Teadlased on kaugseire kaudu saanud enneolematult tervikliku globaalse ülevaate väikeste mereloomade ööpäevasest vertikaalsest pendelrändest.

Eesti tõusis PISA tulemustega arenenud riikide tippu

03.12.19 ... OECD õpitulemuste uuringu kohaselt ületavad Eesti õpilased oma funktsionaalse lugemisoskuse ja loodusteadusliku kirjaoskuse poolest Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni kuuluvate riikide eakaaslasi piisavalt palju, et kergitada Eesti koondtabeli tippu.

Otse kell 10: haridusministeerium kommenteerib Eesti laste PISA testi tulemusi

03.12.19 ... Teisipäeval avalikustatakse ülemaailmselt rahvusvahelise õpitulemuste uuringu PISA 2018 tulemused. Ülevaate Eesti tulemustest esitavad kell 10 algaval pressikonverentsil haridus- ja teadusminister Mailis Reps, SA Innove PISA peaspetsialist Gunda Tire ning ministeeriumi üldharidus-, keele- ja noortepoliitika asekantsler Kristi Vinter-Nemvalts. Pressikonverentsi saab otsepildis jälgida portaalis ERR.ee.

Graafikud: teadlased küsisid uuringuteks 78 miljonit, said 18,7 miljonit eurot

02.12.19 ... Teadusagentuur on praegu teinud uurimisrühmadele teatavaks esialgsed otsused, millised teadusuuringud võiksid saada rahastuse. Lõplikud otsused ning teemad, mida teadlased selle raha eest uurima hakkavad, selguvad uue aasta alguseks.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: