Uudised

Loodusmuuseumi uus näitus räägib Eesti soodest

20.11.18 ... Viis protsenti Eesti maismaast on kaetud elussooga, mida on oluliselt vähem kui tavaliselt arvatakse ja vanades raamatutes kirjutatakse, ütlevad loodusmuuseumi töötajad. Loodusmuuseumi peagi avataval uuel püsinäitusel saab tutvuda meie soode tüüpidega ja nendega, kes seal elavad - olgu ta loom, putukas või taim.

Otse kolmapäeval: teadus sotsiaalmeedias – meelelahutuse ja müra vahel

20.11.18 ... Kas teadus peab olema sotsiaalmeedias nähtav? Kas Eesti teadus on täna ühismeedias olemas? Mida on sotsiaalmeedial teadusele ja teadusel sotsiaalmeediale pakkuda? Kas sotsiaalmeedia on teadlase ja teaduskommunikaatorite vaenlane või sõber? Kas ja kuidas anda vastulöök sotsiaalmeedias levivale pseudoteadusele?

Geenitestiga saaks varakult reageerida mitmele keerulisele pärilikule haigusele

20.11.18 ... Kuna geenitestiga on võimalik varakult teada saada, kas teil on defektiga geen, mille tagajärjel kindlasti ilmneb raske pärilik haigus, siis oleks nõnda võimalik keerulisi haigusi varakult avastada ja ravida, leiab Tartu Ülikooli geneetika professor Maris Laan.

Mõõdik dušikäepideme küljes pani inimesed vett ja energiat kokku hoidma

20.11.18 ... Eks me inimesed kipu ikka raiskama – tarvitama meie käsutuses olevaid ressursse, kas või näiteks vettki hooletumalt kui mõistlik oleks.

Teadus- ja tehnikauudised: sagenevate loodustulekahjude mõju kliimamuutustele ja allaneelatav mängupult

19.11.18 ... R2 hommikuprogrammi teadus- ja tehnikauudised võtsid ette nii tõsised kui ka vähemtõsised uudised – sagenevate loodustulekahjude mõju kliimasoojenemisele ning uut sorti mängu, mida mängida oma kõhus.

Õigusteadlane: ränderaamistiku poleemikas on vastutus nii poliitikutel kui ka teadlastel

19.11.18 ... Eesti meedias ja poliitilises debatis lahtirullunud ÜRO ränderaamistiku poleemikal on üks oluline aspekt, mis seni jäänud suurema tähelepanuta: kogu avaliku ning poliitilise diskursuse sisuliseks algatajaks ja otsustavaks kaalukeeleks sai kahe Eesti teadusmaastikul kõrgelttunnustatud õigusteadlase arvamus raamistiku tähenduse ning õigusliku siduvuse osas ning see vastandus teiste erialaspetsialistide väidetule. Kogu arutelu analüüsib Euroopa Ülikool-Instituudi õigusteaduse doktorant ja advokaat Birgit Aasa.

Aleksei Jašin: saamaks eestlaseks ei pea kaotama vene identiteeti

19.11.18 ... Vene keele ja kultuuri mõistmine ning sellega samastumine ei takista olemast truu Eesti riigile ning ühisele eesmärgile – eesti keele ja kultuuri säilitamisele läbi aegade, kirjutab Tartu ülikooli riigiteaduste tudeng Aleksei Jašin.

Kummaline mikroob võib lisada evolutsioonipuusse uue haru

19.11.18 ... Sadakond aastat tagasi leitud mikroobid erinevad loomadest, seentest ja teistest päristuumsetest piisavalt palju, et väärida omaette evolutsioonipuu haru, leiavad olendite DNA-d uurinud Kanada teadlased.

Linnuteel uitab rohkesti üksikuid planeete

19.11.18 ... Kõik planeedid ei tiirlegi mõne tähe ümber – on ka planeete, mis liiguvad tähtedevahelises ruumis täiesti omaette. Nüüd on astronoomid avastanud veel kaks niisugust uitplaneeti.

Teadlane selgitab, kuidas tants ühiskonnas kehtivaid norme peegeldab

19.11.18 ... Teame, et tants on hea kehale ja meelele, kuid vähem teadvustame, et tants on kiire ja tõhus viis kehalise kogemuse ja sotsiaalsete kehaga seotud arusaamade edastamiseks, sest teabevahetus toimub peegelneuronite kaudu kehalt kehale, ilma aju sekkumiseta, selgitab Tallinna Ülikooli tantsuteooria lektor Heili Einasto.

Robot žestikuleerib nagu vilunud kõnemeister

17.11.18 ... Eestlastele on ette heidetud, et oleme kõneldes võib-olla natuke liiga puised ja monotoonsed, vahest isegi robotlikud. Varsti seda robotlikkust aga enam ette heita ei saa, sest Korea teadlased on õpetanud roboti väga elavalt ja sisukalt žestikuleerima.

VIDEOLUGU | Senised võimed ei taga tippspordis enam soovitud tulemusi

17.11.18 ... Kogu rattaspordimaailm muutub päev-päevalt teaduslikumaks ja Eesti ei saa siinkohal maha jääda. Oma õla on rattasportlastele alla pannud Tallinna Ülikooli teadurid Indrek Rannama ja Karmen Reinpõld, kes alustasid teisipäeval jalgratturite testimist. Kolme päeva jooksul vaadatakse üle 11 sportlast ning neli tundi kestvat testi korratakse ratturitega 4-5 korda aastas. Selline protsess võimaldab tulevikus sportlastel ja treeneritel tõhusamalt treeninguid juhtida ja planeerida paremate tulemuste saavutamiseks.

Uuring: neandertallased polnud nüüdisinimestest vägivaldsemad

16.11.18 ... Neandertallane pole viimasel kümnendil avaldatud teadusuuringute põhjal juba ammu sõimusõna. Kümnete neandertallaste koljusid uurinud teadlased järeldavad nüüd, et nad polnud toonastest nüüdisinimestest ka vägivaldsemad ning vigastasid end nendega võrreldaval määral.

Teadlased hääletasid kilogrammi mõiste muutmise üle: kõik poolt

16.11.18 ... Prantsusmaale Pariisi kogunenud 57 riigi metroloogid hääletasid täna kilogrammi definitsiooni muutmise üle. Kõik kohalolnud riikide esindajad hääletasid poolt, kohal ei olnud Kasahastani esindajat. Nüüd tähendab see, et mitu kilogrammiga seotud mõõtühikut defineeritakse ümber.

Eestis saab kasvatada kvaliteetseid laua- ja veiniviinamarju

16.11.18 ... Eestis on võimalik kasvatada viinamarju, mille magusus on piisav, et kasutada marju nii söömiseks kui ka veini valmistamiseks. Sellele tulemusele jõudis oma uurimistöös Jaan Poska Gümnaasiumi õpilane Helen Riisalu.

Gröönimaa liustiku all peitub hiigelsuur meteoriidikraater

16.11.18 ... Gröönimaa jääkatte all, umbes kilomeetri sügavusel on peidus suur meteoriidikraater. Ainult paarkümmend seni teada kraatrit on tast veel suuremad, jää alt ei ole aga varem mitte ühtki meteoriidikraatrit leitud.

TÜ arvutiteadlaste rakendus aitab märgata haigustega seotud geene

16.11.18 ... Tartu Ülikooli arvutiteadlastel on valminud veebirakendus, mille abil on võimalik tuvastada näiteks kasvajatega seotud geene. Uus rakendus lihtsustab geeniteadlaste tööd ja säästab nende aega.

Pühapäeval tähistatakse akadeemilise pärandi päeva

16.11.18 ... Pühapäeval, 18. novembril tähistab kogu Euroopa akadeemilise pärandi päeva. Mis on akadeemiline pärand ja kellele seda vaja on, kirjutab Tartu Ülikooli muuseumi teadusdirektor Jaanika Anderson.

Maailmamere soojenemist hinnanud teadlased tegid vigu

15.11.18 ... Hiljuti ilmunud teadustöö põhjal on soojenenud maailmameri arvatust kiiremas tempos. Uurimuse autorid nendivad nüüd, et avastasid analüüsist vigu, mille tõttu ei saa nad olla tulemustes sama kindlad kui varem.

Austraalia minister tühistas pehmete teaduste grandid kui "ühiskonnale kasutud"

15.11.18 ... Austraalias tühistas endine haridusminister 11 uurimistaotlust humanitaar- ja sotsiaalteadustes. Põhjenduseks väide, et need maksumaksja raha eest tehtud uuringud ei anna ühiskonnale tagasi kasu.

Radikaalne plaan kirjastajate taltsutamiseks võib piirata teadlaste tegutsemisvabadust

15.11.18 ... Plaan kärpida teadusmaailma suurimate kirjastajate mõjuvõimu on kitsarinnaline ning seab löögi alla akadeemilise vabaduse, leiavad ligi 1200 teadlast Euroopa teadusagentuuridele, ülikoolidele ja uurimisasutustele suunatud avalikus kirjas.

Kauaoodatud teade: Eesti Noorte Teaduste Akadeemia valib uusi liikmeid

15.11.18 ... Eesti Noorte Teaduste Akadeemia (ENTA) ootab oma liikmeskonda uusi noorteadlasi.

Tudengid leidsid, kuidas toota vetikatest loodusele kahjutut päikesekreemi

15.11.18 ... Tartu Ülikooli loodusteaduste ja tehnoloogia õppekava üliõpilased töötasid välja loodusliku UV-kaitsevahendi tootmise viisi. Naha vastupanuvõimet tugevdava ja põletikuvastase toimega kreem on veemaailmale ohutu.

Veebiviktoriin: põnev linnageograafia küsimus USA paneelelamute kohta

15.11.18 ... Rahvusvaheline geograafianädal toimub 2018. aastal 11.–17. novembrini. Tartu ülikooli geograafiatudengite organisatsioon EGEA-Tartu korraldab selle raames juba kolmandat korda kooliõpilastele mõeldud veebiviktoriini.

Naabertähe juurest leiti uus eksoplaneet

15.11.18 ... Päikesest ainult kuue valgusaasta kaugusel asuva Barnad tähe ümber tiirleb eksoplaneet. Värske leid kinnitab astronoomide võimekust leida teiste tähtede lähistelt planeete, mille aasta pikkus on võrreldav Maa omaga

TÜ arstiteadlased: Eesti riik ei väärtusta arstiteadust piisavalt

15.11.18 ... Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnale teeb meelehärmi, et peaaegu neli aastat tagasi valminud tervishoiustrateegias kokku lepitud eesmärgid on suuremas osas ellu viimata või pole nende elluviimist alustatudki.

Otseülekanne: foorum teaduse hindamisest

14.11.18 ... Kuidas suunata uurimistoetuste taotlejaid rohkem ühiskonnale oluliste teemade uurimisele ning toetada uuenduslikke ja piire murdvaid uurimisprojekte teadusharude koostöös? Kuidas võtta hindamisel arvesse mitmekesisust ja elusündmustest tekkinud pause karjääriteel? Kuidas tunnustada mittelineaarseid karjääriteid ning võtta rohkem arvesse teadlaste tulevikupotentsiaali?

Heeringavaala ja mägigorilla arvukus on tänu looduskaitsjatele tõusnud

14.11.18 ... Hävimisohus heeringavaala ja mägigorilla arvukus on tänu looduskaitsjate pingutustele kasvanud, teatas Rahvusvaheline Looduskaitseliit (IUCN) kolmapäeval.

Arvustus. "Miks me magame?" ehk kuidas tööandjale hilinemist õigustada

14.11.18 ... Ajuteadlase Matthew Walkeri une olulisusele pühendatud teose voodikaaslaseks võtmine tekitab hommikul süümepiinu.

Merepinna tõustes võivad korallsaared hoopis kasvada

14.11.18 ... Kui kliima soojeneb ja merepind tõuseb, mis saab siis väikestest ookeanisaartest? Värske teadusuuringu järgi ei ole korallsaarte pärast ehk isegi põhjust karta. Pigem vastupidi – madalad korallsaared näiteks Maldiivi saarestikus võivad merepinna tõusust kasugi saada.

Kesine uni kallutab lapsed sööma kiirtoitu ja maiustusi

14.11.18 ... Värske uuring seob napiks jääva uneaja laste ja noorte kehvade toitumisharjumuste ja ekraaniajaga. Mõistagi on tegu mõneti suletud ringiga, sest ka kehva ja lühikese une taga on omakorda ebakvaliteetne toit ja liigne ekraaniaeg.

Antibiootikumide vähendamisel loomade ravis on Eestil veel arenguruumi

14.11.18 ... Veterinaarravimite müügiandmed näitavad, et loomade ravis kasutatavate antibiootikumide kogus Eestis kasvas kuni 2014. aastani. Eelmiseks aastaks oli see langenud kaheksa aasta taguse aja tasemele, kuid siiski on Eestil selles valdkonnas kõvasti arenguruumi.

Veebiviktoriin kartograafiast ja kellakeeramisest

14.11.18 ... Rahvusvaheline geograafianädal toimub 2018. aastal 11.–17. novembrini. Tartu ülikooli geograafiatudengite organisatsioon EGEA-Tartu korraldab selle raames juba kolmandat korda kooliõpilastele mõeldud veebiviktoriini.

Päikesesüsteemi lähedalt leiti uus eksoplaneet

14.11.18 ... Päikesest ainult kuue valgusaasta kaugusel asuva Barnad' tähe ümber tiirleb eksoplaneet. Värske leid kinnitab astronoomide võimekust leida teiste tähtede lähistelt planeete, mille aasta pikkus on võrreldav Maa omaga

Järjejutu 5. osa | Aga ühel päeval on üldtehisintellekt kohal...

13.11.18 ... Ühel päeval, olgu see 20 või 100 aasta pärast – kui inimkond vahepeal kuhugi tagasi ei lange – seisame silmitsi millegagi, mis on meist targem. Mida see kaasa toob? Selle üle arutleb ulmekirjanik Ats Miller tehisintellekti teemalise järjejutu viimases osas.

Doktoritöö: kaugtöö on tööea pikendamiseks soodne võimalus

13.11.18 ... Kaugtöö on vaimse töö tegijate hulgas üha rohkem levinud. See omakorda eeldab ka tööandjatelt enam pingutust töö korraldamisel. Kaugtöö eelis on peamiselt paindlikkus töötaja jaoks, kellel on võimalik ise valida töötamise aeg ja koht.

Külmal ajal vajavad metskurvitsad kosumiseks rohkem aega

13.11.18 ... Talvitav lind peab oskama energiat säästa, kuna ilma halvenedes võib energiat kuluda rohkem, kui toiduga on võimalik saada. Lisaks külmale võib rasva põletamist kiirendada inimhäiring, kuna pagemine nõuab lisaenergiat.

Urmas Viilma: usundiõpetuse puudumine ajab eestlased esoteerika rüppe

13.11.18 ... Eesti koolides ei ole usundiõpetust. See ei tee eestimaalastest aga ateiste, vaid esoteerikasse uskujad. Valitsev usuline ebamäärasus on koguni julgeolekurisk, kirjutab Eesti luterliku kiriku peapiiskop Urmas Viilma.

Keeleteadlane kontrollis Eesti Päevalehe faktikontrolli Kaja Kallasele

13.11.18 ... Kohtulingvistika kaasustega tegelev keeleteadlane Martin Aher vaatab Eesti Päevalehes ilmunud faktikontrolli keeleteoreetilisest vaatepunktist ning seletab pisut lahti eesti keele keerdkäiku, mis selle juhtumiga kaasas käib.

Veebiviktoriini 1. küsimus: loodusgeograafia - mis on pildil?

13.11.18 ... Rahvusvaheline geograafianädal toimub 2018. aastal 11.–17. novembrini. Tartu ülikooli geograafiatudengite organisatsioon EGEA-Tartu korraldab selle raames juba kolmandat korda kooliõpilastele mõeldud veebiviktoriini.

Tuul Sepp: kui inimesed pöörduvad pseudoteaduse poole, on see teadlaste tegemata töö

13.11.18 ... "Plekktrummi" saatekülaline oli evolutsioonibioloog Tuul Sepp, kellega arutleti selle üle, millised on inimkonna võimalused tegeleda suurte keskkonnaprobleemidega.

Tita naerab nagu ahv

13.11.18 ... Väike tita naerab teistmoodi kui täiskasvanu. Kui täiskasvanu naerab, siis toob ta naerukõhinat kuuldavale peaaegu ainult väljahingamisel, tita aga naerab nii sisse- kui ka väljahingamisel, ja selle poolest sarnaneb ta hoopis teiste primaatidega.

Teada-tuntud kilogrammiga võib nädala lõpus hüvasti jätta

12.11.18 ... Reedel hääletavad rahvusvahelise kaalude ja mõõtude konverentsil osalevad teadlased kilogrammi definitsiooni muutmise üle. Eesti turuplatsil kartulite ostmisel senisest ettevaatlikum olema ei pea.

Järjejutu 4. osa | Mida on tehisintellektist oodata lähiaastatel?

12.11.18 ... Oodata on äärmiselt suuri muutusi. Need kõik pole halvad, kuid me näeme juba täna tulevikušokis primaate – muudatused toimuvad liiga kiiresti. Pole enam põlvkondi aega harjuda, harjuda tuleb aastatega. Nii võtab lähiaastate tehisintellekti arengud kokku ulmekirjanik ja toimetaja Ats Miller järjejutu 4. osas.

Teadlased veetsid haruldase linnu loendamiseks öid üksildastes soodes

12.11.18 ... Mudanepp on kurvitsaline haudelind, Eestis väga haruldane. Selleks, et loendada kui palju neid siin on, veetsid looduskaitsjad ohtralt magamata öid soode kõige üksildasemates osades.

Tartu teadlaste uudne arvutusmeetod tuvastab superbakterite "pahad" geenid

12.11.18 ... Tartu Ülikooli teadlased töötasid välja arvutusmeetodi, mis aitab kiiresti tuvastada bakteritel ravimresistentsust põhjustavad geenid. Uus meetod võimaldaks täpsemalt määrata patsientidel infektsiooni tekitavate bakterite omadusi ja teha selle kaudu ravi personaalsemaks.

Aasta looma luulevõistlusele laekus töid ka räpi vormis

12.11.18 ... Eesti Loodusmuuseumi, MTÜ Aasta Loom ja Looduskalender.ee korraldatud aasta looma luulekonkursil osales tänavu kokku üle 250 võistlustöö ja rohkem kui 40 koolist üle Eesti. Tihedast konkurentsist valis žürii välja 18 kirjatööd, mille autoreid ootab preemiareis loodusfotograaf Remo Savisaarega ilvese elupaikadesse.

Teadus- ja tehnikauudised: lihamaks ja retseptiravimid jõgede toiduahelas

12.11.18 ... R2 hommikuprogrammi teadus- ja tehnikauudised võtsid seekord käsitleda Oxfordi ülikooli teadlaste ette pandud lihamaksu ja retseptiravimitest pungil veeloomastiku Austraalias, Melbourne'is.

Neutriinod aitasid maakera massi mõõta

12.11.18 ... Maakera mass on tavamõistes väga suur. Kuid selgub, et seda massi saab väga hästi mõõta ka ülimalt väikeste ja kergete osakeste, neutriinode abil.

Teadlane selgitab, kuidas erineb tõde jamast

12.11.18 ... Faktid, alternatiivsed faktid, valefaktid - mis on tõde, mis pooltõde ja mis vale, seda on üha keerulisem selgelt väljendada. Selgust aitab tuua Tallinna Ülikooli filosoofia külalislektor Oliver Laas.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: