Uudised

Varastamine aitab linnaeluga kiiremini kohaneda

25.09.18 ... Toidu hankimiseks kasutavad linnud mitmeid strateegiaid – kes otsib ise saagi, kes jälgib teisi ja tegutseb teiste tulemuse alusel.

Geenimuundus hävitab malaariat levitavad sääsed

25.09.18 ... Hallasääsed levitavad plasmoodiume, kes on malaariat tekitavad algloomad, mis põhjustab palavikuhooge, millesse sureb igal aastal mitu tuhat inimest. Briti teadlased on muundanud hallasääskede geene, nii et nende sigivus väheneb ja laborisääskede populatsioon hävineb 7–11 põlvkonna järel.

Elekter aitas halvatud jalule, põhjus jääb segaseks

25.09.18 ... Seljaajju siirdatud elektroodide ja taastusraviga saab aidata uuesti jalule isegi mitu aastat alakehast halvatud inimesi, viitavad USA-s tehtud katsed. Taastumise täpne põhjus jääb teadlastele endile veel aga selgusetuks.

Aju ja soolestiku infovahetus on kiirem kui seni arvatud

25.09.18 ... Millal oli viimane kord, kui tundsid end ärevana, närvilisena, hirmul või hoopis rõõmujoovastuses? Võib-olla oli see enne olulist testi, ettekannet või abiellumist. Teadlased on leidnud, et side soolestiku ja aju vahel on tegelikult kahesuunaline – nii nagu "liblikad kõhus" tunne on tekitatud aju poolt, võib soolestik edastada rahulolu- või ärevustunnet ajju.

Teadlaste Öö püüab lastes teaduse vastu huvi äratada

24.09.18 ... Teadlaste öö festivali raames peetakse sellel nädalal üle Eesti arvukalt üritusi, mille üks peamine eesmärk on äratada noortes huvi teaduse vastu. Haapsalus innovatsioonikeskuse Innokas korraldatud messil käis kohal üle 2000 lapse.

Teadlaste pensionile jäämisest sõltub Eesti teaduse kvaliteet ja jätkuvus

24.09.18 ... Teadlaskarjäärist väljumine ehk teiste sõnadega pensionile minek on oluline, kuna sellest sõltub, kas noored teadlased kaaluvad Eestis teadlaskarjääri, kas neile üldse on akadeemilisi ametikohti ning kuidas tulevad toime pensionile jäänud teadlased, kui nende sissetulek väheneb sageli enam kui poole jagu.

Teadusuudised: laiskus on meie ajusse sisse ehitatud ja me jätame võõrastele parema mulje kui arvame

24.09.18 ... R2 teadus- ja tehnoloogiauudised keskendusid sel esmaspäeval inimmõistusele ja selle omadustele, mis jätavad meid trennimineku asemel diivanile laisklema ja pärast põgusat tühijuttu võõraga muretsema rumalate asjade pärast, mida me võisime öelda.

Eesti 200 võtaks õpetajate ja teadlaste palgatõusuks laenu

24.09.18 ... Eesti 200 esitles esmaspäeval lisaks varivalitsuse ministritele ka oma maailmavaadet ja reformikava, kus muuhulgas lubatakse õpetajatele ja teadlastele märkimisväärset palgatõusu läbi riiklike võlakirjade ehk laenu võtmise.

Plasti läbipaistvaks tegemisel kasutatav aine bisfenool S kahjustab hiiri

24.09.18 ... Paljud plastpudelid on tänapäeval kuulutatud BPA-vabaks. See tähendab, et nende valmistamisel ei ole kasutatud ainet nimega bisfenool A, mis teeb plasti läbipaistvaks ja tugevaks, kuid mis võib olla tervislikus mõttes kahtlane, sest võib organismis toimida nagu naissuguhormoon östrogeen.

Vaata, kes on esitatud aasta õppejõu tiitlile

24.09.18 ... 14. oktoobril antakse "Eestimaa õpib ja tänab" galal aasta õpetaja tiitel haridustöötajatele 11 kategoorias. Selleni jäänud nädalate jooksul tutvustab ERR Novaator konkursi nominente. Teie ees on kolm aasta õppejõu tiitli nominenti.

Teadlane selgitab, kas keelevaist on olemas ja kuidas seda arendada

24.09.18 ... "Mina võõrkeeli ei oska, mul ei ole keelevaistu". Sellist põhjendust oma puudulikule võõrkeeleoskusele on ikka aeg-ajalt kuulda. Mis see salapärane keelevaist siis on, selgitab Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi õppejuht Tuuli Oder.

Sa meeldid teistele rohkem kui arvad

22.09.18 ... Psühholoogidelt tuleb sulle täna üks hea uudis. Sa meeldid teistele tegelikult rohkem, kui ise arvad.

Maailma esimese looma tiitel vahetas omanikku

22.09.18 ... Maailma esimeseks loomaks saab hetkeseisuga pidada enam kui 550 miljoni aasta eest merepõhjast toitu otsinud ovaalset elukat Dickinsonia, järeldavad iidses kivistises talletunud kolesteroolimolekule uurinud Austraalia ja Venemaa teadlased. Oma roll oli avastuse ilmsiks tulekul mängida ka Eestil.

Kaks ettepanekut doktoritööst, et noored õpetajad ei lahkuks ametist

22.09.18 ... Küllap on igal õpetajaks õppival üliõpilasel ettekujutus sellest, milline on õpetajatöö, kuid see pilt võib sootuks erineda tegelikust elust, mis omakorda võib olla ajend õpetajaametist lahkumiseks. Tiina Anspal, kes käsitles seda teemat oma doktoritöös, toob välja paar mõtet, kuidas noori pedagooge koolis võiks hoida.

ERR Riias: Läti Ülikool asutas liivi keelt ja kultuuri uuriva instituudi

21.09.18 ... Läti Ülikool asutas Liivi instituudi, mis on esimene liivi keele ja kultuuri uurimisele keskenduv teadusasutus maailmas. Et Baltimaade ajalugu algab liivlastest, on Liivi instituudi töö oluline ka Eestile.

Aleksei Turovski: noore põdra ettevaatlikkus on väga veider asi

21.09.18 ... Hannes Hermaküla otsis vastust küsimusele, miks põdrad autode ette jooksevad ja proovis vahendit, mis neid teest eemal hoiaks. Hermakülale oli nendele küsimustele vastamiseks abis zooloog Aleksei Turovski.

Toimetaja valik: 5 ideed ja teadustööd, mis võivad muuta maailma

21.09.18 ... Nädala alguses kogunesid Iirimaal Dublinis omavahel mõõtu võtma 134 noort teadlast 38 riigist. Lisaks põnevate ja uuenduslike teadusprojektide esitlemisele oli neil maailmale saata ka teisi, sügavama tähendusega sõnumeid. ERR Novaator uuris, mis kriibib noorteadlaste hinge kõige enam.

Uuring õpetaja autonoomiast: vabadus õpetada õppekava või mõjutada hariduselu

21.09.18 ... Eesti ja Baierimaa õpetajad peavad autonoomiaks ehk vabaduseks ise otsustada seda, kui saavad klassiruumis valida õpetamisviise ja õpetatavat sisu. Soome õpetajad seevastu räägivad õpetaja autonoomiast kui vabadusest olla hariduselu kujundaja ja korraldaja. Nii selgub hiljutisest Tallinna ja Tartu Ülikooli teadlaste ühisuuringust.

Vaata, kes on aasta kutseõpetaja nominendid

21.09.18 ... 14. oktoobril antakse "Eestimaa õpib ja tänab" galal aasta õpetaja tiitel haridustöötajatele 11 kategoorias. Selleni jäänud nädalate jooksul tutvustab ERR Novaator konkursi nominente. Teie ees on kolm aasta kutseõpetaja tiitli nominenti.

Ecstasy teeb üksiklasest kaheksajala ülisõbralikuks

21.09.18 ... Kui anda kaheksajalale psühhoaktiivset ainet nimega MDMA, mis on tuntud ka ecstasy nime all, muutub kaheksajalg palju sotsiaalsemaks kui tavaliselt ja kipub kangesti teisi kaheksajalgu kallistama.

Kuidas esimese öö õigusest sai eesti rahvuslik narratiiv?

21.09.18 ... Esimese öö õigust ei ole ajaloolise tõsiasjana Eestis kunagi eksisteerinud. Sellegipoolest on sellel uskumusel rahva kultuurimälus oma kindel koht – ja seda juba viimased sada aastat.

Õppetund ID-kaardi kriisist: me ei peaks ootama tehnoloogialt täiuslikkust

20.09.18 ... Aasta tagasi septembris lahvatas ID-kaardi kriis, milles Eesti otsustas anda avalikkusele ausalt teada, et on leitud turvarisk ning inimesed peavad oma ID-kaardid välja vahetama. Kas ja mida tegi Eesti õigesti ning millised olid sellest kriisist saadud õppetunnid, arutati eile eID foorumil.

Eesti teadlaste juhtimisel avastati 20 uut sääseliiki

20.09.18 ... Maaülikooli elurikkuse ja loodusturismi õppetooli vanemteaduri Olavi Kurina juhtimisel avastati juba varem loodusliku mitmekesisuse poolest tuntud Brasiilia vihmametsadest 20 uut sääseliiki.

Sääsed levitavad mikroplasti

20.09.18 ... Plastsaaste levib looduses veel ulatuslikumalt kui seni arvatud, sest tuleb välja, et seda võivad levitada ka putukad.

Hirmutav toiduvideo: katse "mürgise" õuna ja Fantaga – kui ohtlik on toit päriselt?

20.09.18 ... Millega on kaetud poest ostetud õun? Kas Fanta ja teiste värviliste jookide sees on tõesti värvaine, mille saab sealt välja imeda värvieemalduslapiga? Ning kas margariin lahustub vees teisiti kui või? ERR Novaator proovis mõnda inimestes hirmu tekitanud katset korrata. Lühike kokkuvõte on: rahu, ainult rahu; ning soovitus: sööge Eesti toitu.

Arheoloogid loodavad Pirita kloostri püha reliikvia uurimisel parematele vahenditele tulevikus

20.09.18 ... 18.–30. septembrini saab Tallinna Linnamuuseumi fuajees näha Eestis ainsana säilinud keskaegset reliikviat – Pirita kloostri püha reliikviat, mille "Terevisioon" sai eksklusiivselt oma stuudiosse. Reliikviast rääkis lähemalt Tallinna linnamuuseumi arheoloogiakogu hoidja Küllike Tint, kelle sõnul on reliikvia puhul arheoloogidel palju oletusi ja seda tuleb tulevikus paremate vahenditega kindlasti veel uurida.

Video: kuidas automobiil Tallinna jõudis ja mida hobune sellest arvas?

20.09.18 ... 20. sajandi algus tõi kaasa transpordivahendite kiire arengu.

Andur otsmikule – koolid proovivad uusi nutiseadmeid

19.09.18 ... Valga gümnaasiumis jälgivad õpilased kontrolltööde ja praktikumide ajal enda ajutegevust, et selgitada välja, kui keskendunud ollakse.

"Pealtnägija" reportaaž maratonsaatest: maailmakoristuspäeva toimumine oli noateral

19.09.18 ... "Pealtnägija" osales ühe kuupäeva sees maailmakoristuse maratonsaates Uus-Meremaal ja Hawaiil. Eestlaste korraldatud tõenäoliselt ajaloo suurima kodanikuaktsiooni toimumine oli aga noateral.

Eestis avastati uus kiililiik

19.09.18 ... 02. augustil 2018 lisandus Eesti kiilide nimestikku uus liik, paju-lõunakõrsik. Karula lähistelt kobraste poolt ülespaisutatud veekogu kaldalt leitud isane kiil oli Eestisse jõudes ilmselt paarilise otsingul.

Vaata, kes on nimetatud aasta tugispetsialisti tiitlile

19.09.18 ... 14. oktoobril antakse "Eestimaa õpib ja tänab" galal aasta õpetaja tiitel haridustöötajatele 11 kategoorias. Selleni jäänud nädalate jooksul tutvustab ERR Novaator konkursi nominente. Teie ees on kolm aasta tugispetsialisti tiitli nominenti.

Magalhãesi pilvi võis kunagi olla kolm

19.09.18 ... Meie Linnutee galaktikal on kaks tuntud kaaslast – Suur ja Väike Magalhãesi pilv. Nüüd tuleb välja, et kunagi kaugetel aegadel võis neil seltsiks olla ka kolmas pilv, mis praeguseks on aga Suure Magalhãesi pilvega ühinenud.

Nahkhiirte uurimine tõi Eesti noorteadlasele rahvusvahelisel konkursil teise preemia

19.09.18 ... Eesti noor teadlane Karl Hendrik Tamkivi pälvis Iirimaal Dublinis toimunud Euroopa Liidu noorte teadlaste konkursil (EUCYS) teise preemia. Võidu toonud teadustöö raames tehtud tähelepanekud aitavad kaitsta nahkhiiri inimtegevuse kahjuliku mõju eest.

Rainer Nõlvak: prügiprobleemi ulatus alles hakkab välja tulema

18.09.18 ... Kuigi Eestis toimus Teeme Ära talgupäev esimest korda juba kümme aastat tagasi, siis koristuspäeva eestvedaja Rainer Nõlvaku sõnul hakkab prügiprobleemi ulatus alles nüüd välja tulema.

Mikroobid suudavad lagundada merre sattunud naftat

18.09.18 ... Rahvusvahelise projekti GRACE raames uurisid teiste hulgas ka eesti teadlased, kuidas naftareostus levib ja kuidas sellest lahti saada, seda eriti külmadel arktilistel alade. Üks neist teadlastest oli Tartu Ülikooli mikrobioloogia professor Jaak Truu VIkerraadio saates "Labor".

eSIM-iga nutitelefonid niipea Eesti võrgus ei tööta ja mobiil-ID-d ei tunnista

18.09.18 ... Eesti telefonioperaatorid loodavad uue põlvkonna nutitelefonid, millel füüsilist SIM-kaarti enam sees ei ole, järgmise aasta jooksul oma võrku integreerida. Autentimist võimaldavat mobiil-ID teenust aga niipea nende telefonidega kasutada ei saa, selleks peab riik enne lahenduse välja töötama.

Röövlindude arvukuse täpne hindamine eeldab spetsiaalset seiret

18.09.18 ... Võimalikult täpne teave liigi arvukusest aitab haruldaste või vähearvukate liikide puhul kaitsemeetmeid paremini planeerida, suure arvukusega liikide puhul aga prognoosida või vältida võimalikke majanduslikke kahjusid. Millised on parimad meetodid arvukuse teada saamiseks?

Britannia kuulub Mandri-Euroopaga arvatust rohkem kokku

18.09.18 ... Brexit kulgeb juba niigi raskelt, aga nüüd tuleb lisaks kõigele veel välja, et Inglismaa ja Mandri-Euroopa on iidsetest aegadest saati lausa geoloogiliselt ühte köidetud. Terve Cornwalli krahvkond ja Devoni krahvkonna lõunaosa on geoloogilises mõttes täielik Prantsusmaa.

Veider kooselu: sipelgad kasvatavad oma pesas liblikaröövikuid

18.09.18 ... Kas teie usaldaksite oma lapsed sipelgate kasvatada? Ilusad väikesed liblikad, tähniksinitiivad, usaldavad ja nii on evolutsiooni käigus välja kujunenud üks kummastavamaid liikide kooselu vorme – siinsamas Eestis.

TTÜ 100. sünnipäeva kontsertlavastus "Tulevik algas eile"

17.09.18 ... Esmaspäeval tähistas Tallinna Tehnikaülikool oma 100. aastapäeva, mille puhul valmis kontsertlavastus "Tulevik algas eile".

Tallinna Tehnikaülikooli uus lühinimi on TalTech

17.09.18 ... Tallinna Tehnikaülikool (TTÜ) hakkab edaspidi rahvusvahelises turunduses kasutama lühendit TalTech. Varem kasutas TTÜ rahvusvaheliselt lühendit TUT, mis tulenes ülikooli ingliskeelsest nimetusest Tallinn University of Technology.

Metsas on seeni valikuliselt, seente tippaeg võib veel ees olla

17.09.18 ... Kui nüüd sajab ja on soe, siis on oodata, et seeni tuleb veel küll ja küll, rääkis "Ökoskoobi" saates Eesti Loodusmuusemi bioloog Loore Ehrlich.

Loomaökoloog: 100-protsendilist homoseksuaalsust ei olegi leitud

17.09.18 ... Eelmisel nädalal tõstatunud teema, kas homoseksuaalsus on bioloogias normist hälbimine või mitte, käivitas bioloogidega arutelu selle üle, kas see tõesti nii on. Loomaökoloog Raivo Mänd selgitas, et normid on omased inimkultuurile, kuid selle määratlemine normina või mitte normina on keeruline, kuna täielikult homoseksuaalset käitumist polegi leitud.

Tehnikauudised: kliimamuutused annavad orkaanidele jõudu juurde, UK plaanib vastumeetmena rajada Londoni-suuruseid metsi

17.09.18 ... Kuivõrd laupäeval toimus maailmakoristuspäev, olid ka selle nädala teadus- ja tehnikauudiste teemad fookusega just keskkonnateemadel.

HIV-vastasest tinktuurist plasti lagundavate liblikateni – Eesti noor teadus Dublinis

17.09.18 ... Milliste putukatega saab päästa maailma plastprügist? Kuidas paranda nahkhiirte elujärge? Kas ravimtaimetinktuurist võiks olla abi HIV vastu? Neile ja teistele küsimustele otsisid vastust 30. korda toimuvale Euroopa Liidu noorteadlaste konkurssile Eestit esindama sõitnud noored.

Otse kell 14: TTÜ tähistab 100. sünnipäeva aktusega

17.09.18 ... Esmaspäeval tähistab Tallinna Tehnikaülikool oma 100. aastapäeva aktusega, mida algusega kell 14 saab vaadata ERR.ee vahendusel. Õhtul kell 19.25 algavat pidulikku kontserti kannab üle Eesti Televisioon.

Jupiteri kummaline magnetväli suubub sinisesse laiku

17.09.18 ... Jupiteri Suur Punane Laik on tuntud üle ilma. Nüüd on talle tekkinud seltsiline – sinine laik. Sinise laigu avastasid Ameerika Ühendriikide ja Taani astronoomid eesotsas Kimberly Moore'iga Harvardi Ülikoolist, kui analüüsisid NASA kosmosesondi Juno kogutud andmeid Jupiteri magnetväljast.

Vaata, miks on olulised õpetajad Priit Pensa, Geil Silm ja Mart Soobik

17.09.18 ... 14. oktoobril antakse "Eestimaa õpib ja tänab" galal aasta õpetaja tiitel haridustöötajatele 11 kategoorias. Selleni jäänud nädalate jooksul tutvustab ERR Novaator konkursi nominente. Teie ees on kolm aasta põhikooli aineõpetaja tiitli nominenti.

Teadlane selgitab, miks ajakirjanduse pähe rõõmuga reklaami loetakse

17.09.18 ... Oskuslikult tehtud reklaami sarnasus ajakirjandusele õõnestab ühtaegu nii ajakirjanduse usaldusväärsust kui ka pärsib vastutustundlike ettevõtete arengut, hoiatab TLÜ Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi kommunikatsiooni doktorant Rain Veetõusme.

Tehnikaülikooli juubelil avatakse teadlase ja riigimehe Endel Lippmaa büst

16.09.18 ... 17. septembril, Tallinna Tehnikaülikooli 100. aastapäeval avatakse tippteadlase ning riigimehe Endel Lippmaa rinnakuju, mis asub ülikoolilinnaku Akadeemikute alleel.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: