Uudised

Eesti tudengid lõid kosmonautide jaoks targad särgid

10.07.20 ... Elu kosmoses on raske ja kallis ning muu hulgas peavad orbiidil olevad kosmonaudid vahetama riideid neli korda päevas. Eesti kunstiakadeemia ja Tallinna tehnikaülikooli tudengid on nüüd loonud targad särgid, mis aitaks muuta nende elu veidi kergemaks.

Ülikoolid ootavad selgust välistudengite kohtlemisel viirusohu ajal

10.07.20 ... Kõrgkoolid ootavad valitsuselt selgemaid juhiseid välistudengite kohtlemiseks viirusohu olukorras. Nii pole seni selge, kas kolmandatest riikidest pärit tudengid peaks õpingutele saabudes olema karantiinis või eneseisolatsioonis ja kes katab võimaliku lisakulu.

Sportlike hiirte verevalgud noorendavad laiskvorst-hiirte ajurakke

10.07.20 ... Vereülekanne korrapäraselt trenni teinud hiirtelt võib väheliikuva hiire aju paremini tööle panna, selgub California Ülikooli teadlaste uuringust. Avastust saab rakendada voodihaigete inimeste aju turgutava ravimi loomiseks.

Viroloogiadotsent: koroonaviiruse õhu kaudu levimist võiks näha võimalusena

10.07.20 ... Nakatumisriski vähendamiseks hoonete ventilatsioonisüsteemide täiustamine ja nende jõulisem käitamine vähendaks võimalust nakatuda ka paljudesse teistesse haigustesse. Sellega kaasnev üldine tootlikkuse kasv avaks ettevõtetele võimaluse selle pealt isegi tulu teenida, leiab Julian Tang, Leicesteri Ülikooli hingamisteede haigustele keskenduv viroloogiadotsent.

Aastatuhande-tagused Siiditee karjakasvatajad olid kassiinimesed

10.07.20 ... Tänapäevased kodukassid saatsid Siiditeel elanud kasahhi karjakasvatajaid juba 1000 aastat tagasi, näitas värske arheoloogiline leid. See tähendab, et Lõuna-Kasahstani aladel asendus karjakasvatus linnaliku eluviisiga arvatust varem.

Magistritöö: isolatsiooni pandud patsiendid tunnevad end räpase ja üksildasena

10.07.20 ... Eestis haiglas kontaktisolatsioonis viibinud inimesed tundsid end häbimärgistatuna, neil oli teiste nakatamise hirm ja raske toime tulla sotsiaalse ja füüsilise eraldatusega. Olukorda ei leevendanud ka tervishoiutöötajate suhtumine, selgub Tartu Ülikoolis kaitstud magistritööst.

Pentateemant on kõva kui teemant ja kerge kui grafiit

10.07.20 ... Süsinik – see mitmekülgselt tähelepanuväärsete omadustega keemiline element, mis on juba andnud meile grafiidi, grafeeni, teemandi, söe ja tegelikult ju lausa elu enesegi, pakub nüüd taas enneolematut põnevust.

Brasiilias on pealtnäha paranenud üks patsient HI-viirusest

09.07.20 ... 36-aastane Brasiiliast pärit mees on pealtnäha paranenud HIV-st. Juhtum võib tõestada, et olemas on inimesele sobiv ravistrateegia HIV raviks, ent põhjapanevaid järeldusi sellest HIV ravi kohta teha ei saa.

Lähiaastate kliima kujuneb vähemalt kraadi võrra sajanditagusest soojemaks

09.07.20 ... Järgmisel viiel aastal on maailma aasta keskmine õhutemperatuur tõenäoliselt üks Celsiuse kraad soojem kui enne tööstusrevolutsiooni, 20-protsendilise tõenäosusega tõuseb ühel tulevatest aastatest aasta keskmine õhutemperatuur sajanditagusest isegi enam kui poolteist kraadi kõrgemaks, ennustab Maailma meteoroloogiaühing (WMO).

Kirglik arendus Koplis püüab raha, kunsti ja kohalikud elanikud kokku liita

09.07.20 ... Novaator ja Vikeraadio käisid uudistamas endises Põhjala kummikutehases, kuhu aktivistid rajavad kultuuripesa. Räämas ja tolmune arendus meenutab Telliskivi loomelinnaku algusaegu, ent eristub teistest omalaadsetest rendikanade, mesitarude ja kogukonnaaia abil.

Teadlased hoiatavad: koroonaviiruse põdemine võib põhjustada ajukahjustust

09.07.20 ... Koroonaviiruse põdemine võib põhjustada tõsiseid neuroloogilisi tüsistusi, sealhulgas põletikku, psühhoosi ja deliiriumi, selgus Suurbritannia teadlaste uuringust.

Polüneeslased ja põlisameeriklased kohtusid sajandite eest

09.07.20 ... Geenianalüüs näitab, et vanad polüneeslased ja Ameerika põlisrahvad on omal ajal omavahel tõepoolest kokku puutunud, nagu arheoloogiliste ja lingvistiliste vihjete põhjal on aeg-ajalt juba ammu kahtlustatud.

Tallinn katsetab sadamas mereprügi püüdjat

08.07.20 ... Tallinna Vanasadama Admiraliteedi basseini on paigaldatud mereprügipüüdur. Seade kuulub Soome ettevõttele Wärtsilä ja on laenatud Tallinna linnale septembrini.

Teadlased: kahe meetri reeglist jääb koroonaviiruse vältimiseks vajaka

08.07.20 ... Mitmed teadlased on pikka aega rõhutanud koroonaviiruse õhu kaudu levimise olulisust. WHO tunnistas aga alles eile, et ikkagi on piisavaid tõendeid koroonaviiruse õhu kaudu levimise kohta.

Surelikkuse meenutamine paneb inimesi rohkem annetama

08.07.20 ... Kui võimalikule annetajale meenutada tema surelikkust, annetab ta palju tõenäolisemalt. Samuti eelistavad inimesed annetada neile tähenduslikke esemeid, et annetatud eseme kaudu nii-öelda edasi elada, selgub Briti Kolumbia Ülikooli teadlaste värskest uuringust.

Balti loomaõigusluse ajalugu katavad verepritsmed

08.07.20 ... Loomade õiguste eest peetaval diskussiooni kirevat kohalikku ajalugu käis Vikerraadio Huvitaja saates tutvustamas Tallinna Ülikooli baltisaksa uuringute ja keskkonnajaaloo professor ning Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse vanemteadur Ulrike Plath.

Hiina meditsiin kogub Eestis poolehoidjaid teaduspõhise debati vältimisega

08.07.20 ... Hiina meditsiin on Eestis konfliktne teema, mille ümber keerleb palju kahtlusi, kriitikat ja eriarvamusi. Kõnealust raviviisi õigustatakse siinses meedias autoriteetsetele ravijatele ja kõikehaaravale meditsiinile rõhudes ning teaduspõhist lähenemist vältides, kirjutavad Tartu Ülikooli teadlased.

Teadlased soovitavad luua kõigi olendite nimekirja

08.07.20 ... Teadlased on tulnud välja ideega, kuidas panna ühte suurde nimekirja kõik maailma looma-, taime-, seene-, bakteri- ja arheliigid.

Ornitoloogiaühing ootab toonekurgede loendamisel inimeste abi

08.07.20 ... Ornitoloogiaühing kutsub märkama ja teada andma valge-toonekure pesadest, mida saab kirja panna veebirakendusse www.eoy.ee/valgetoonekurg. Viimati loendati valge-toonekurgi Eestis kuue aasta eest.

Peagi on võimalik palja silmaga näha Maa lähedalt mööduvat komeeti

07.07.20 ... Maa lähedalt mööduvat komeeti C2020 F3 on võimalik palja silmaga näha. Sabatäht on Maale kõige lähemal 23. juulil.

Esimesed männiriisikad, kukeseened ja puravikud on metsades juba ootel

07.07.20 ... Juunilõpu kuumalainele järgnenud vihmaste ilmade tulemusel saab metsadest juba praegu korjata kukeseeni, pilvikuid, puravikke ning ka varajasi männiriisikaid.

Noorte kehvad sotsiaalsed oskused võivad viia uimastite tarvitamiseni

07.07.20 ... Väheste sotsiaalsete oskustega 15–16-aastastel noortel on suurem risk alustada suitsetamist ja jääda igapäevasuitsetajaks ning tarvitada alkoholi ja teisi uimasteid, selgus Tartu Ülikoolis kaitstud magistritööst.

Graafiline ülevaade: Eesti ülikoolide populaarsemad erialad 2020

07.07.20 ... Peaaegu kõikidesse Eesti ülikoolidesse esitati sel aastal rohkem sisseastumisavaldusi kui möödunud aastal. Õppekavade suhteline populaarsus selle ajaga aga eriliselt muutuda ei jõudnud.

Taimede liigiteke käib parasvöötmes hoogsalt

07.07.20 ... Evolutsioon ei tarvitsegi kõige kiiremini käia maakera kuumimates paikades, nagu enamasti eeldatud, vaid mõnel puhul pigem parasvöötmes.

Kliinilistest psühholoogidest on Eestis suur puudus

06.07.20 ... Psühholoogia eriala on noorte seas olnud aastaid väga populaarne, aga vaatamata suurele huvile on Eestis endiselt suur puudus kliinilistest psühholoogidest. Üks põhjus on rahanappus, mille saaks riik katta vaid 400 000 euroga.

Ülikool: tudengite töötamise ja siiajäämise piiramine peletab kandidaate eemale

06.07.20 ... Ülikoolid tervitavad selguse saabumist välistudengite riiki lubamise küsimuses, samas tekitavad osad valitsuse seatud tingimused muret. Tallinna ülikooli hinnangul peletavad piirangud tulevikus välistudengeid Eestist eemale.

Itaalia mäe all võidi näha kuuma tumeainet

06.07.20 ... Itaalias Gran Sasso mäe all asuva eksperimendiga XENON võidi märgata saladuslikku tumeainet. Eesti teadlaste osalusel valminud töö viitab, et enda olemasolust vaid kaudselt märku andvad osakesed pidid liikuma äärmiselt kiiresti.

Muuseumikogust leiti uut liiki kalasisalik

06.07.20 ... Teadlased on avastanud muuseumikogudest uue ihtüosauruseliigi.

Astronoomid avastasid kuus võimalikku eksokuud

06.07.20 ... Meie Päikesesüsteemi kaheksal planeedil on kamba peale kokku üle kahesaja kuu, kuid kaugemal kosmoses, eksoplaneetide ümber ei ole kuid tiirlemas veel kindla peale nähtud.

Tallinna Ülikool sai mullusest 1000 võrra rohkem sisseastumisavaldusi

04.07.20 ... Tallinna Ülikoolile laekus tänavu 7858 sisseastumisavaldust, mis on tuhatkond avaldust rohkem kui eelmistel aastatel, teatas haridus-teadusasutus.

Metaanalüüs: koroonaviiruse antikehatestide täpsus jätab tihti soovida

03.07.20 ... Koroonaviiruse antikehatestide täpsust ja usaldusväärsust hinnanud teadustööde tulemused kokku võtnud töörühm nendib, et nende kvaliteet on kõikuv ja testitulemuste põhjal immuunpasside väljastamine oleks ennatlik.

Uuring: liigne istumine mõjutab rohkem naiste kehamõõtmeid

03.07.20 ... Kuigi liigne istumine ei ole kasuks kummalegi sugupoolele, mõjutab see märkimisväärselt just naiste vöö- ja puusaümbermõõdu suhet, selgub Tartu ülikoolis kaitstud magistritööst.

Peep Palumaa: PRG744 ehk ühe granditaotluse sekeldused ETAg-i hindamisnõukogus

03.07.20 ... Igal aastal tekib mitmetel teadlastel arvamus, et reaalses elus toimuvad hindamisprotsessid pisut teistmoodi, kui näeb Eestis ette uurimistoetuste raha jagamise ametlik kord, nendib Tallinna Tehnikaülikooli keemia ja biotehnoloogia instituudi professor Peep Palumaa.

Euroliidu T&A toetused tõstsid ettevõtete tööviljakust pea poole võrra

03.07.20 ... Euroopa Liidu ühtekuuluvuspoliitika ettevõtlus- ja innovatsioonitoetused tõstsid toetust saanud ettevõtete tööviljakust peaaegu poole võrra ja lõid neis 20 protsendi ulatuses juurde uusi töökohti.

Mikrokiibitud töötajad peavad oluliseks lojaalsust ja uuendusmeelsust

03.07.20 ... Inimeste mikrokiipimine on tekitanud vastakaid arvamusi nii Eestis kui kaugemal. Paraku napib teadmisi selle kohta, mis on motiveerinud töötajaid nahaaaluse mikrokiibi kasuks otsustama: millist kasu sellest on loodetud ning milliseid riske tajutakse. Just neid küsimusi lahkaski Marleen Otsuse Tartu Ülikoolis kaitstud magistritöö, mis on üks maailma esimestest mikrokiibi kasutajavaadet lahkavatest uurimustest. Marleen Otsus andis töö tulemustest ülevaate Vikerraadio saates Huvitaja.

Puudel aitab kliimastressiga kohaneda kiire juurestiku muutmine

03.07.20 ... Sajandi lõpuks võib kerkida Põhja-Euroopas aasta keskmine õhutemperatuur 2–4 °C, sademeid võib olla neljandiku võrra praegusest rohkem. Puude kohanemine soojema ja niiskema kliimaga ning nende võime süsinikku siduda sõltub suuresti peenjuurte ja juurtega seotud mikroobikoosluste arengust.

Esimesed saurused munesid pehme koorega mune

03.07.20 ... Seni on teadlased enamasti eeldanud, et nii nagu lindudelgi, oli ka saurustel munade koor kõva ja paindumatu. Kuid nüüd väidab rühm teadlasi, et tegelikult olid kõige esimestel saurustel, kes maailma tekkisid, munad kaetud päris pehme ja paindliku koorega.

Uuring: metsaraie on kasvanud hüppeliselt üle terve Euroopa

02.07.20 ... Alates 2016. aastast on kasvanud hüppeliselt nii raiutava metsa ulatus kui ka selle käigus eemaldatava biomassi hulk, viitavad satelliitidelt tehtud mõõtmised. Kuigi metsade üldpindala kasvab Euroopas jätkuvalt, võib takistada see teadlaste sõnul Euroopa Liidu kliimaeesmärkide saavutamist.

Miks reaalteadused on "päris" teadused, aga humanitaarteadused mitte?

02.07.20 ... Humanitaar- ja reaalteadused on justkui kaks erinevat maailma. Miks need kaks kultuuri omavahel pingestatud on ja kas näiteks kvantkirjandusest võiks leida üksteist täiendavaid ühisosi? Nimelt on kvantkirjandus kirjandusžanr, mis leiab inspiratsiooni kvantteooriast. Novaatori podcast'is selgitab teemat lähemalt Tallinna ülikooli kultuuride uuringute doktorant Taavi Remmel.

Lingvistika nõuab nii uljust kui kannatlikkust - pane end proovile!

02.07.20 ... Lõuna-Eestis toimub taas lingvistika olümpiaadil silma paistnud noorte laager, kus õpitakse mõistma keeli ilma neid õppimata. Novaator valis välja mõned ülesanded, mille lahendamise kaudu noored laagrisse kandideerisid.

Elektritööstus eritab ülitugevat kasvuhoonegaasi üha rohkem

02.07.20 ... Süsihappegaas ei ole ainus kasvuhoonegaas, mida inimkond atmosfääri paiskab. Selgub, et hiljutise neljakümne aasta jooksul on väävelheksafluoriidi emissioon tõusnud kohati taevastesse kõrgustesse.

Doktoritöö aitab anda Eesti paneelmajade uuendamisele tööstusliku mõõtme

01.07.20 ... Lähikümnenditel vajab Eestis põhjalikku rekonstrueerimist enam kui 14 000 kortermaja. Värske doktoritöö aitab anda levinud kortermajade tüübi puhul ehitustöödele tööstusliku mõõtme ja kasvatada parimal juhul aastas renoveerivate elamute arvu mitmekordselt.

Maasikas leiduvat rauda tallele panna ei saa

01.07.20 ... Tänavune maasikasuvi on olnud väga viljakas. Seoses marjade kiire valmimisega ning asjaoluga, et vähemalt osa võib tänavu tööjõu puuduse tõttu ka põllule jääda, tõotab kodumaine maasikahooaeg jääda üürikeseks ning suur punane maasikaplahvatus võib lõppeda juba õige pea. Kuidas seda lühikest aega targalt kasutada? Vikerraadio Huvitaja saates andis nõu Tervise Arengu Instituudi toitumisekspert Tagli Pitsi.

Kas Tallinnas on šaakalid?

01.07.20 ... Mitmed inimesed on andnud sotsiaalmeedias teada, et nad on Tallinna erinevates piirkondades šaakaleid kohanud. Kui tõenäoliselt oli tegemist šaakalitega ning kuidas neid õigupoolest levinumatest koerlastest eristada? Vikerraadio Huvitaja saates arutles ja andis nõu Keskkonnaagentuuri peaspetsialist Peep Männil.

Eakatele on keeruline leida õendusabi teenust

01.07.20 ... Rahvastiku vananemise tõttu suureneb ühiskonnas vajadus iseseisva statsionaarse õendusabi ehk õendushaigla teenuse järele. Tartu ülikoolis kaitsud magistritööst selgus, et lähedastel on raske leida eakale õendusabi teenust.

Etniline mitmekesisus aeglustab linnastumist

01.07.20 ... Neis maades, kus elab mitu rahvust, kasvavad linnad aeglasemalt kui ühetaolisema rahvusliku koosseisuga maades.

Heast haridusest ja IQ-st on Tallinna börsil kasu, kuid vaid kindla piirini

01.07.20 ... Kõrgema akadeemilise sooritusvõime ja parema matemaatikaoskusega inimesed teenivad Tallinna börsil suuremat tulu. Samas ei pea olema edukad investorid selle poolest parimatest parimate seas, selgub Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste uuringust.

Hiinas avastati uut tüüpi seagripi tüvi

30.06.20 ... Teadlased on Hiinas avastanud uut tüüpi seagripi tüve, mis on suuteline vallandama üleilmse pandeemia, selgub USA teadusajakirjas PNAS avaldatud uurimusest.

Inimlik hool muudab ronkade suhted pinnapealsemaks

30.06.20 ... Inimese kasvatatud ronkadel rohkem suhteid, kuid need on pinnapealsed, kui loomulikumas keskkonnas kasvanud lindudel, selgub värskest uuringust.

Neutriinod tõendavad Päikese tuumasünteesi teooriat

30.06.20 ... Pilvise ilmaga päike ei paista, kuid Päikeselt saabuvad neutriinod tungivad mängeldes läbi pilvede ja peaaegu sama mängeldes ka läbi terve maakera.
kuulamissoovitus
Albert Einstein (paremal) ja kirjanik, muusik ning Nobeli laureaat Rabindranath Tagore (vasakul).

taskuhääling
ole targem

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: