Uudised

Asekantsler: nahaalset võltsimist teadussüsteemis palju ei ole

22.08.19 ... Haridus- ja teadusministeeriumi teadusala asekantsler Indrek Reimand ütles Vikerraadio saates "Uudis +" Ragnar Nurkse instituudi rahastamisjuhtumit kommenteerides, et kui esitatud väited tõele vastavad, on tegemist mastaapse nahaalse võltsimisega, mida teadussüsteemis palju ei ole.

Riik otsib teadlaste abiga võimalusi elukohaandmete täpsustamiseks

22.08.19 ... Riik on andnud Tartu Ülikooli, Tallinna Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli teadlastele ülesandeks selgitada, kuidas lahendada probleeme, mis tulenevad riiklikes registrites leiduvate elukohaandmete ebatäpsusest. Riik vajab täpseid andmeid selleks, et kujundada paremini avalikke teenuseid.

Aaviksoo: komisjon selgitab Nurkse instituudi rahakasutuses välja tõe

22.08.19 ... Tallinna tehnikaülikooli rektor Jaak Aaviksoo rääkis, et Ragnar Nurkse instituudi raha kasutuse küsimustes selgitab tõe välja spetsiaalselt kokku kutsutud komisjon.

Brexiti tagajärjel suureneb kasvuhoonegaaside emissioon

22.08.19 ... Kui Suurbritannia ja Põhja-Iirimaa Ühendkuningriik Euroopa Liidust lahkub, siis ähvardab kasvuhoonegaaside õhkupaiskumine hoogustuda.

Tehnikaülikool selgitab euroraha kasutamist pressikonverentsil

22.08.19 ... Tallinna tehnikaülikool selgitab kell 12 algaval pressikonverentsil Postimehes on avaldatud süüdistusi Ragnar Nurkse instituudis läbi viidud projektide kulude arvestuse kohta.

Kas tahad teada, mida sa embrüona oma emale ütlesid?

22.08.19 ... Me kõik oleme pidanud suvisel ajal taluma tüütuid sääski ja mõelnud, milline nuhtlus see putukas küll on. Aga kui paljud meist teavad, et meil on sääsega midagi ühist? Nimelt oleme kõik teatud ajal oma elust olnud "parasiidid" ja sõltunud oma kehaliste vajaduste rahuldamisel täielikult kellestki teisest. Nii kirjeldab Tartu Ülikooli kliinilise genoomika ja personaalmeditsiini professor Alireza Fazeli ligikaudu üheksat kuud, mille veedame oma ema üsas.

Ajaleht: TTÜ-s peteti süsteemselt välja euroraha

22.08.19 ... Postimehe andmetel esitasid Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi teadlased Euroopa Komisjonile valeandmeid, millega paisutati TTÜ töökoormus kunstlikult suureks ning raha kanti töötasudeks inimestele, kes projektis ei osalenud.

Nanokile isoleerib tõhusalt soojust

21.08.19 ... Materjaliteadlased on valmis teinud soojusisolaatori, mis on imeõhuke, kuid ülitõhus.

Suled paljastavad illegaalse linnukaubanduse

21.08.19 ... Kuigi illegaalset loomakaubandust piiravad rahvusvahelised seadused, sealhulgas CITES-i konventsioon, on seda keeruline takistada. Näiteks on konfiskeeritud loomade või nende saaduste põhjal keeruline öelda, millise riigi millisest piirkonnast need pärinevad, kuid see teave oleks oluline illegaalse tegevuse peatamiseks.

Tume aine võis tekkida enne tavalist ainet

19.08.19 ... Tumedat ainet on universumis mitu korda rohkem kui tavalist ainet, kuid tema olemust ja päritolu katab tihe saladusloor. Nüüd on teadlased saanud tugevamat tõendust ideele, et tume aine on tekkinud juba enne, kui tekkis tavaline aine.

Maa poolustevahetus võib võtta arvatust rohkem aega

19.08.19 ... Maa magnetpooluste kardetav ümberpöördumine ei tarvitsegi tulla nii kardetav kui seni arvatud.

Tartu Ülikooli lihhenoloogid panid Eesti suursamblikud kaante vahele

19.08.19 ... Samblikud kasvavad nii kividel, puudel kui ka maapinnal ning on seejuures kõik isenägu- ja tegu. Sellest kirevast maailmast annab põhjaliku ülevaate Eesti suursamblike triloogia, mille viimane osa – "Eesti maapinna suursamblikud" – äsja trükist saabus. Varem on ilmunud "Eesti puudel kasvavad suursamblikud" (2011) ja "Eesti kividel kasvavad suursamblikud" (2015).

Spermi kiiruse muutmine võimaldab valida järeltulija soo

19.08.19 ... Uus meetod võimaldab jagada hiirte spermid kaheks nendes leiduva sugukromosoomi alusel. Kui sama suudetakse teha inimeste sugurakkudega, võib võimendada see mitmetes riikides juba olemasolevaid rahvastikuprobleeme.

Rakendusõppe lõpetavad tudengid hakkavad saama bakalaureusekraadi

17.08.19 ... Septembris jõustub uus kõrgharidusseadus, mille kohaselt saavad sügisel rakenduskõrgkooli astuvad üliõpilased lõpetades esmakordselt bakalaureusekraadi, mida välismaal eriti hinnatakse.

Koolid saavad arvutivõrkude kaasajastamiseks 8,3 miljonit eurot

17.08.19 ... Riik suunab 8,27 miljonit eurot sotsiaalfondi toetusraha kõigi Eesti üldharidus- ja kutsekoolide arvutivõrkude kaasajastamisesse 2022. aastaks.

Ainult rinnapiima saab üha vähem imikuid

17.08.19 ... Kuigi ämmaemandad rõhutavad rinnaga toitmise tähtsust nii lapse kui ema tervisele, on täielikult rinnapiimatoidul olevaid imikuid üha vähem.

Veerandil Päikese moodi tähtedest on Maa moodi planeet

16.08.19 ... Paljude tähtede ümber tiirleb planeete, kuid kui paljude Päikese sarnaste tähtede ümber võiks tiirelda Maa sarnaseid planeete?

USA agentuur: tänavune juuli oli seni registreerituist kuumim kuu

15.08.19 ... Tänavune juuli oli kõige kuumem kuu, mis seni vastavate mõõtmiste ajaloos registreeritud, teatas neljapäeval USA riiklik ookeani- ja atmosfääriamet (NOAA), kinnitades Euroopa Liidu varasemaid andmeid.

Tartu Ülikooli geneetikud ja arheoloogid ajavad sõjakate sküütide jälgi

15.08.19 ... Küllap on enamik meist kuulnud sküütidest ja nende kääbashaudadest – kurgaanidest, kuldesemetest ja sõjakast loomusest. Neil, kes sküütidest seni veel midagi kuulnud ei ole, tasub meelde jätta, et sküüdid olid tõenäoliselt iraani keeli kõnelevad karjakasvatajatest rändrahvad. Nad asustasid antiikajal muu hulgas tänu oma suurepärasele ratsutamisoskusele laialdasi alasid praeguse Lõuna-Venemaa, Ukraina ja Kesk-Aasia territooriumil.

Uuring: ülipikaealisuse taga on sageli puuduv sünnitunnistus või vaesus

15.08.19 ... Suurem osa enam kui 110-aasta vanuseks elanud inimestest on sündinud enne riiklike sünnitunnistuste väljastamist või piirkondades, mida kimbutab vaesus ja kuritegevus. Seetõttu võib olla ka ülipikaealiste arv arvatust oluliselt väiksem, viitab värske uuring.

Mikroplast ja Sahara tolm sajavad Arktikas alla üsna sarnasel viisil

15.08.19 ... Mikroplasti kannab inimasustusest kaugele hoopis atmosfäär ning selle toob maa peale kõige paremini lumi. Nii selgub värskest Šveitsi ja Saksamaa teadlaste ühisuuringust.

Päikesekreem aitab kaasa korallide ja muu vee-elustiku hukule

15.08.19 ... Suplejate kehadelt satub merevette päikesekreemi, millel on mõju näiteks korallidele aga ka muudele meres elutsevatele organismidele. Värske uuringu kohaselt eraldub päikesekreemidest vette metallijääke ja toitaineid, mille mõju vee-elustikule on veel teadmata.

Suur kokkupõrge pihustas Jupiteri tuuma

15.08.19 ... Kauges minevikus võis Jupiter kokku põrgata teise suure taevakehaga ja just seetõttu võib tema siseehitus olla pisut eripärane.

Eesti järgmine teadusstrateegia võtab suuna rakendusteaduse edendamisele

14.08.19 ... Teadus- ja arendusnõukogu ehk TAN tegi kolmapäeval väljasõiduistungi, et pakkuda välja suunised strateegiadokumendile, mis määrab, kuhu Eesti teadus-, arendustöö peaks järgmise kümnendi jooksul liikuma. Leiti, et Eesti majanduse edendamiseks on senisest enam vaja rakendusteadust, ehkki ei ole päris selge, kust ja kui palju peaks selle edendamiseks tulema raha.

Euroopa Liidu andmekaitse määrus loob eeldused suureks andmevarguseks

14.08.19 ... Trahve kartvad ettevõtted avaldavad teabenõude peale inimeste sotsiaalkindlustusnumbri, osalise krediitkaardinumbri ja elukoha isegi juhul, kui päringu tegemiseks kasutatakse kõigile kättesaadavaid andmeid.

Vene võimud asusid piirama teadlaste suhtlust välismaiste kolleegidega

14.08.19 ... Venemaa teadus- ja kõrgharidusministeerium saatis juulis teadusorganisatsioonidele uued reeglid, mis teevad Vene teadlaste jaoks keerulisemaks suhtlemise välismaiste kolleegidega.

"Sa suudad seda" mõtteviisi õhutamine parandab laste õpitulemusi

14.08.19 ... Õpilaste akadeemilist võimekust on võib mõjutada nii õppekava kui ka õpetaja, kuid USAs tehtud uuring näitab, et paremaid akadeemilisi saavutusi võib saada ka põgusa veebipõhise mõjutusega, mis lihtsustatult kannab sõnumit: sa suudad seda.

Vara virgujaid on rohkem kui arvatud

14.08.19 ... Mõned inimesed lähevad õhtul meeleldi vara magama ja ärkavad ka hommikul juba enne kukke ning koitu rõõmsa ja väljapuhanuna. Nüüd selgub, et neid inimesi on palju rohkem, kui seni arvatud.

Rebekka Lotman – teadlane, kes on lugenud läbi kõik eestikeelsed sonetid

14.08.19 ... Tartu Ülikooli doktor ja Tallinna Ülikooli Kirjastuse peatoimetaja Rebekka Lotman otsis üles kõik eesti keeles ilmunud algupärased sonetid ja pani kirja selle luulevormi arenguloo Eestis. See on esimene uurimus eesti sonetist pärast Bernard Kangro 1938. aasta teost. Lotmani uuritud enam kui neli ja pooltuhat sonetti saja paarikümne aasta jooksul annavad pildi ka Eesti luuleloost üldiselt, samuti peegeldavad ühiskondlikke arenguid muutuvate riigikordade aegu.

Tulevik võib tuua kassiallergiat leevendava vaktsiini

13.08.19 ... Rühm teadlasi on töötanud välja vaktsiini, mis neutraliseerib ühe kasside süljes leiduvatest allergeenidest. Esimeste katsete põhjal on see ohutu ka neljajalgsetele.

Sündimise viis mõjutab lapse mikrobioomi ja immuunsust

13.08.19 ... Ruutmeetril lapse nahal elab keskmiselt 1,8 miljardit bakterirakku, mis suures osas sarnanevad ema omadega ning nende kooslus sõltub suuresti sellest, kas laps tuli ilmale loomuliku sünnituse teel või keisrilõikega.

Tapva Ebola viiruse vastu leiti kaks tõhusat ravimit

13.08.19 ... Kaks katsejärgus teraapiat parandavad oluliselt inimeste väljavaateid raske haigus üle elada. Kiire ravi korral suri Ebola tõttu vaid iga kümnes.

Kas põlde külastavad linnud toovad maasikasaagile rohkem kasu või kahju?

13.08.19 ... Värske teadusuuring näitab, et maasikasaagile on põlde külastavate lindude kasu ja kahjulikkus tasakaalus.

Newtoni mehaanika aitab ennustada poliitilise protesti edukust

13.08.19 ... Mõnikord on mõnes riigis laulev revolutsioon või mõni muu üldjoontes rahumeelne rahvaliikumine, mis kukutab senise võimu. Nüüd on teadlased välja selgitanud, millistel tingimustel võib ka suhteliselt väike hulk protestijaid riigis režiimimuutuse esile kutsuda.

WHO: Euroopas on nakatunud tänavu leetritesse juba üle 90 000 inimese

12.08.19 ... Euroopas registreeriti esimese seitsme kuu jooksul veidi enam kui 90 000 leetrijuhtumit, kolmandiku võrra rohkem kui möödunud aastal kokku, selgub Maailma Terviseorganisatsiooni värsketest andmetest.

Aafrika antropotseen

12.08.19 ... Inimtegevus liigutab igal aastal rohkem setteid ja kivimeid kui kõik loodusprotsessid ühtekokku, jõed ja erosioon kaasa arvatud. See ei tarvitsegi teid üllatada. Tõenäoliselt olete kohanud igal pool internetis sarnaseid fakte, millega üritatakse juhtida tähelepanu sellele, kui mastaapselt me oleme oma planeeti antropotseeni ajastul ümber kujundamas.

Video: perseiidide tähesaju kõrghetk

12.08.19 ... Perseiidide meteoorivool saavutas sel aastal maksimaalse tugevuse ööl vastu teisipäeva. Ülekannet tähesajust sai jälgida ka ERR Novaatori vahendusel.

Teegardeni tähe planeetidel võib olla vett ja elu

12.08.19 ... Iisraeli teadlased on leidnud uut tõendust, et Teegardeni tähe planeedid on kõige Maa-sarnasemad, mis seni väljastpoolt Päikesesüsteemi avastatud.

Arutelu teadusleppe eetilisusest ja teadusraha tegelikkusest

11.08.19 ... Arvamusfestivali Teadusalal toimunud arutelus tõstatus muu hulgas teema, kas teadusleppe sündimine oli eetiline või ebaeetiline ning mis sõnumi saadab teadusrahastuse praegune seis.

Arutelu: libateaduse leviku piiramiseks tuleb inimesi õpetada infot tarbima

05.08.19 ... Arvamusfestivalil arutasid erinevate valdkondade teadlased teadlaste rolli üle tõenduspõhises argumentatsioonis. Leiti, et teadusliku tõe juurde jõuavad inimesed siis, kui neil on oskused kriitiliselt infot tarbida.

Keskkonnateadlane: katastroofi vältimiseks on vaid paar aastakümmet ja muuta tuleb kõike

10.08.19 ... Kliima ja keskkonna seisukohalt on nii inimkonnal kui ka Eestil vaid paar aastakümmet, et kõik ümber mängida: energiatootmine, toidutootmine ja põllumajandus ning traditsiooniline loodushoid. Keskkonnakatastroofi vältimiseks peavad muudatused olema suured ja põhimõttelised, toonitas keskkonnateadlane Aveliina Helm arvamusfestivali arutelul, mis keskendus kasvu piiride otsimisele.

Arutelu noorte vaimse tervise üle pakkus rea ideid olukorra parandamiseks

10.08.19 ... Vaimne tervis on sisemine rahulolu, tasakaalutunne ning suutlikkus kohaneda elus ette tulevate olukordadega. Aga mis siis, kui inimene kõige sellega toime ei tule? Siis on vaja abi. Kuidas seda abi saada ning mida muuta, et abi vajajateni jõuaks, arutati Arvamusfestivali arutelus "Noorte vaimne tervis – kogemustest lahendusteni".

Noort õpetajat motiveeriks kooli jääma hooliv kollektiiv ja võimalus abi küsida

10.08.19 ... "Üleeilse seisuga oli Õpetajate Lehes 120 töökuulutust," kostis Arvamusfestivali teise päeva haridusalalt, kus arutelu "Mina, õpetajaks?" üritas leida vastuseid küsimustele, miks ei tule noored õpetajaks õppima, ja kui tulevadki, siis mis põhjustab sagedase väljalangemise või läbipõlemise.

Lühiülevaade: mis põhjustab kliimamuutust ja kui tõenäoline on seda pidurdada?

10.08.19 ... Maakera aineringe sõltub sellest milline on elustik maal ja kuidas see jaotunud on. Kliimamuutus on reaalne ja suur oht inimese heaolule, meil on vähe aega inimtekkelise komponendi leevendamiseks. Järgnev artikkel annab ülevaate, mis on mis kliimamuutuses.

Arutelu: võitleks kliimamuutuste vastu puiduga?

10.08.19 ... Puit on tõeline 21. sajandi materjal: see on loodussõbralik, taaskasutatav ning oma kasvamise ajal süsinikku siduv. Kõike, mida toodetakse täna fossiilsetest materjalidest, on võimalik teha puidust. Juba praegu osatakse puidust toota pakendeid, riideid, maju, autosid, päikesepaneele, kosmeetikatooteid ja isegi arvutiekraane.

"Rahva teenrid": kliima ei ole selle valitsuse jaoks oluline teema

10.08.19 ... Olukorras, kus kliima on muutunud üheks olulisemaks probleemiks, millega tegelda, ei ole Eesti valitsus seda veel enda jaoks oluliseks mõtestanud, tõdesid "Rahva teenrite" seekordsed osalejad Arvamusfestivalilt.

Mida rohkem on inimestel aega, seda rohkem nad muretsevad

10.08.19 ... Mida rohkem on aega, seda rohkem on ka aega muretseda. Kuidas muretsemisega toime tulla – kõigile tunnetele ei tasu reageerida, või kui, siis lihtsalt teadliku logelemisega.

Naeratamine maratonijooksu ajal annab jõudu juurde

05.08.19 ... Naeratamine pidavat kergendama valu ja suurendama motivatsiooni füüsiliselt pingutama, isegi kui pingutus läheneb inimvõimete piiridele. Milliseid inimese vaimsete ja füüsiliste võimete piire me lähiajaloos ja -tulevikus näeme, selle üle arutasid teadlased Arvamusfestivalil.

Kaljulaid: Eesti võib anda inimsoole otsustava 10 aastat ökokriisi üleelamiseks

09.08.19 ... President Kersti Kaljulaiu sõnul võib Eesti roll maailmas seisneda kiirema tee näitamises kliimaneutraalsusse. "Iga protsess vajab nutikat katalüsaatorit ning Eesti on end sellisena juba varem tõestanud. Võib-olla see niimoodi võidetud 10 või 20 aastat ongi see, mis päästab inimkonna," lausus president Arvamusfestivali kliimaarutelul.

Lahutust tuleks laste seisukohalt käsitleda kui leina

09.08.19 ... Lahutusega tuleb tegeleda kui leinaga, kus inimesed ei käitu ratsionaalselt ning vajavad tuge, seda nii laste kui ka vanemate seisukohalt. Enne seda tuleks aga luua tugistruktuure, mis ennetaksid paarisuhte lagunemist ning toetaksid pere kooshoidmist, leiti Arvamusfestivali arutelus.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: