Uudised

Sumisevas baaris kaaslase mitte kuulmine võib olla seotud dementsusega

03.08.21 TERVIS ... Kuulmine on miski, mida enamik meist peab enesestmõistetavaks. Uus uurimus näitab aga, et täiskasvanud peaksid tähele panema muutusi kuulmises, sest kuulmisraskused võivad olla seotud dementsuse ehk nõdrameelsuse tekkega vanemas eas.

Hiina mõttepärimuses sulatab muusika tardumusse vajunud meele

03.08.21 AJALUGU ... Värskelt ilmunud uurimuslik tõlkekogumik "Muusika ja muundus" tutvustab varast Hiina muusika- ja ennustuskultuuri ning annab ülevaate muusika pinnalt välja kasvanud filosoofilisest pärimusest. Teose autori Margus Oti sõnul aitab muusika Hiina mõttepärimuses liigutada inimese sisekosmost, aga on oluline ka riigivalitsemises ja sõjapidamises.

Juhirollist keeldumine pole omane vaid Eesti presidendikandidaatidele

03.08.21 ÜHISKOND ... See, et võimalik presidendikandidaat Kaja Kallase või Jüri Ratase pakkumise esmapilgul justkui tagasi lükkab või selle vastu leiget huvi üles näitab, pole omane vaid Eesti ühiskonnale. Ühtlasi peab mõnes ühiskonnas juht positsioonile pääsemiseks läbi tegema ka alandavaid või tema positsiooni naeruvääristavaid rituaale, sõnas sotsiaalantropoloog Aet Annist.

Ärihoonete raiskav energiakasutus ohustab rohepööret

02.08.21 TEHNIKA ... Kuigi Eestis peetakse hoonete uuendamist tähtsaks, ei taga ärihoonete renoveerimine oodatud energiatõhusust. Tallinna Tehnikaülikooli teadlased selgitasid, et kaks kolmandikku ärihoonetest, sealhulgas kontori- ja kaubandushooned ei saavuta renoveerimise tulemusel loodetud energiatõhusust ega vasta hoonete rekonstrueerimise pikaajalises strateegias seatud eesmärkidele.

Raha pärast vaidlevad abikaasad lahutavad sagedamini

02.08.21 ÜHISKOND ... Vaidlused raha teemal võivad nii mõnegi paari lahku viia. See väide sai nüüd teaduslikku kinnitust, kui selgus, et raha pärast vaidlevad abikaasad võivad lahutada teistest kaks korda tõenäolisemalt.

Iidsed pterosaurused võisid olla lennuvõimelised juba kohe pärast koorumist

02.08.21 AJALUGU ... Iidsete lendavate pterosauruste koorunud pojad võisid olla lennuvõimelised kohe, kui kestast välja said. Nende kunagiste roomajate lend oli aga täiskasvanutega võrreldes pisut teistsugune.

Saaremaal on Valjala maalinnuse väljakaevamised toonud ilmsiks mõndagi uut

01.08.21 AJALUGU ... Saaremaal käivad arheoloogilised väljakaevamised ajaloolises Valjala maalinnuses ning praeguseks on avastatud juba mõndagi varem tundmatut.

Piret Ehin: praegune presidendi valimise süsteem vajab muutmist

01.08.21 ARVAMUS ... Eesti praeguse presidendivalimiste süsteemiga kaasnevad ebakindlus ja määramatus, mis võivad vähendada valimiste legitiimsust, kahandada sobivate isikute soovi kandideerida ning võõrandada kodanikke poliitikast. Kokkuvõttes tähendab see, et Eesti praegune presidendivalimiste süsteem vajab muutmist, kirjutab Tartu Ülikooli võrdleva poliitika kaasprofessor Piret Ehin.

Pikk kuivus on seenemetsas oma töö teinud

31.07.21 EESTI ... Pikk põud on läbi saanud ja tihedad vihmasajud annavad lootust juba seenele minna. Põud on samas oma töö teinud.

Juhan Hellerma: kas ajaloo paisumisel on piirid?

31.07.21 ARVAMUS ... Traditsiooniline inimkeskne vaade ajaloole teeb aina enam ruumi käsitlustele, mis rõhutavad asjade ja looduse agentsust ja rolli ajalooprotsessi osana, kirjutab Juhan Hellerma algselt Sirbis ilmunud ülevaates.

Teadlased tegid veest kullakarva metalli

30.07.21 TEHNIKA ... Ühendades omavahel naatriumi ja kaaliumi elektronid ning vee, valmistas rahvusvaheline teadlasrühm kuldse läikega ja elektrit juhtiva metallilise vee.

Venelaste mooduli mootoririke lükkas ISS-i paigast

30.07.21 UNIVERSUM ... Rahvusvahelise kosmosejaamaga 29. juulil põkkunud Vene labormooduli Nauka tõukurid käivitusid valel hetkel teadmata põhjustel. See kallutas jaama asendit 45 kraadi võrra. Ehkki jaam on nüüdseks taas paigas ja keegi viga ei saanud, pole Nauka süttimise põhjus veel selge.

18. sajandi talupojale võis kooselunormide rikkumine lõppeda peakaotusega

30.07.21 AJALUGU ... Kui tänapäeval eelistatakse tihti vabaabielu, siis eesti talukultuuris on abielul ja pulmadel väärikas koht. Pulmapidustused vältasid jõukamatel talupoegadel terve nädala, kooseluga seotud normide rikkumine võis aga lõppeda surmanuhtlusega, sõnas abielu tähendust 18. sajandi Eesti- ja Liivimaal uurinud Tartu Ülikooli eesti ja võrdleva rahvaluule kaasprofessor Merili Metsvahi.

Austraalia papagoid viljelevad prügikastide avamise kultuuri

30.07.21 LOODUS ... Kultuur ja innovatsioon pole vaid inimeste pärusmaa: üksteiselt võivad uusi oskusi õppida ka loomad. Näiteks levivad Austraalias Sydney linnas elutsevate kakaduude seas nipid, kuidas edukalt prügikaste lahti muukida, selgub värskest uuringust.

Mükoloog: seeni tasub tänavu otsida juba vihma saanud metsast

29.07.21 LOODUS ... Ehkki suvi on olnud kuum ja põuane, tasub mükoloog Veiko Kastanje sõnul seenemetsa minna igal juhul. Tihedaim seenehooaeg kestab tema sõnul augusti viimasest nädalast septembri lõpuni. Kuna seened arenevad piisava niiskuse mõjul mõne tunniga, tasub neid otsida metsadest, kus juba on veidi vihma tulnud.

Teadlased nägid esimest korda musta augu taga valgust

29.07.21 UNIVERSUM ... Musti auke ümbritseb sedavõrd äärmuslik magneti- ja gravitatsioonikeskkond, et meilegi peaks näha olema augu ümber põiklevat valgust, mis peegeldub selle tagaküljelt tagasi. Vähemalt peaks see nii toimima Einsteini üldrelatiivsusteooria ennustuste järgi. Nüüd nägi rahvusvaheline rühm astronoome, et ennustus sai tõeks.

Eelmisel aastal mõjutasid kliimat enim maastikupõlengud

28.07.21 KESKKOND ... Ehkki koroonapandeemia tõttu saastasid suletud ühiskonnad 2020. aastal keskkonda tavapärasest vähem, leidsid USA teadlased, et koroonakriis polnud mullu suurim kliimamõjutaja. Suurima löögi andsid kliimale hoopis Austraalia ulatuslikud maastikupõlengud.

Virtuaalne lõbusõit osutab migreeniga inimeste aju eripärale

28.07.21 PSÜÜHIKA ... Saksa teadlased tegid virtuaalsete Ameerika mägede katsega kindlaks, et migreeni all kannatavate inimeste aju võib toimida veidi teisiti kui ülejäänutel. Ajuaktiivsuse muutuste tõttu kogevad migreeniga inimesed merehaigust ja iiveldust teistest rohkem isegi kujutletaval lõbusõidul.

Keskkonnaühendus: elektriautode CO2 emissioon on bensiiniautode omast märksa väiksem

28.07.21 MAJANDUS ... Elektriautode põhjustatud CO2 emissioon, mis võtab arvesse nii nende valmistamist kui ka kasutamist, jääb oluliselt väiksemaks kui sisepõlemismootoriga sõiduautodel, väidab Rahvusvaheline Puhta Transpordi Nõukogu (ICCT) enda tellitud uuringu tulemustele viidates.

Inimese luustik tõi päevavalgele maailma vanima hairünnaku

28.07.21 AJALUGU ... 3000 aastat tagasi leidis Jaapani kaguosa rannikul aset verine sündmus. Nimelt tappis haikala kalastama või merekarpe otsima läinud mehe. Ohvri kalapüügikaaslased tirisid seejärel käe ja jalata jäänud mehe surnukeha arvatavasti maale tagasi.

Kasvatusteadlane: ökokriisi ajal on hariduse roll luua uusi väärtusi

27.07.21 HARIDUS ... Keskkonnakriis sunnib ümber mõtestama erinevaid inimtegevuse valdkondi, sealhulgas haridust ja kasvatust. Ökoloogilise hariduskäsituse poole liikumine eeldab majanduskeskse mõtteviisi kärpimist, väidab Tampere Ülikooli kasvatusteaduse professor Veli-Matti Värri oma teoses "Kasvatus ökokriisi ajastul". Novaatorile antud intervjuud aitas vahendada raamatu eesti keelde tõlkinud Maria-Magdalena Jürvetson.

Jupiteri suurima kuu atmosfääris võib olla veeauru

27.07.21 UNIVERSUM ... Hubble'i teleskoobi andmete põhjal otsustades võib Jupiteri suure jäise kuu Ganymedese pinnalt atmosfääri eralduda veeauru.

Elutühjus Antarktika pinnases tekitab küsimusi tulnukate leidmise kohta

27.07.21 LOODUS ... Mikroobe ehk mikroskoobiga nähtavaid mikroorganisme leidub isegi kõige karmimates elutingimustes. Nad on kõikjal, ka Mount Everestil. Mikroobe on leitud ka Rahvusvahelise Kosmosejaama kere küljest.

Lutsar: Inglismaa langenud näite on vara piirangute kaotamisega seostada

26.07.21 VÄLISMAA ... Nädal tagasi kaotati Inglismaal pea kõik koroonapiirangud, misjärel asusid Suurbritannia nakatumisnumbrid langema. Eesti teadusnõukoja juht professor Irja Lutsar ütleb, et seoste tõmbamine nende kahe sündmuse vahele on veel ennatlik.

Demograafid: kohortsündimuse näitaja järgi kompab Eesti ideaali piiri

26.07.21 ÜHISKOND ... Enne valimisi kohtab avalikkuses taas sõnavõtte sündimuse teemal. Seetõttu kirjutas Eesti demograafia keskuse teadur Liili Abuladze Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi kodulehel, et rahvastikuteaduse "teadusvaldkonda ähvardab täielik (poliitiline) kaaperdamine". Novaator uuris, kuidas tuleks rääkida Eesti sündimusest teadlase vaatepunktist.

Paapua Uus-Guinea mägielanikud on kõrgusega kohastunud

26.07.21 AJALUGU ... Austraalia lähistel paikneval Paapua Uus-Guineal on inimesed elanud ligikaudu 50 000 aastat. Värskest uurimusest selgus, et võrreldes saare madalamatel osadel elavate inimestega on sealsetel mägielanikel arenenud välja suuremad kopsud ja laiem rindkere.

Surmalähedaste kogemuste taga võib olla iidne kiskjahirm

26.07.21 PSÜÜHIKA ... Väljend "elu lipsas silme eest läbi" pole sündinud tühjalt kohalt. Eluohtlikusse olukorda sattumisega seostuvaid surmalähedasi kogemusi kirjeldatakse üle terve planeedi ja seda sõltumata kultuurilisest taustast. Rühm teadlasi väidab nüüd, et tegu on sama vana evolutsioonilise jäänukiga, kui on seda tung kiskjate eest põgeneda.

Vaid murdosa inimese DNA-st on ainuomane meie liigile

26.07.21 AJALUGU ... Teadlased võisid jälile saada sellele väikesele protsendile DNA-st, mis on ainulaadne ja mis annab tänapäeva inimesele just meile omased omadused.

Viikingiaegsed koduloomad olid praegustest oluliselt väiksemad

25.07.21 EESTI ... Saaremaal Salme alevikus peeti tänavu suvel mitmel nädalavahetusel viikingilaagrit erinevate töötubade ja loengutega. Zooarheoloogi loengust sai muu hulgas teada, et kui viikingiaegsete ja tänapäeva inimeste pikkuses oluliselt erinevusi polnud, siis koduloomad olid sajandeid tagasi oluliselt väiksema kasvuga.

Äärmuslikud ilmastikutingimused surmavad aastas viis miljonit inimest

23.07.21 KESKKOND ... Monashi Ülikooli juhitud ja Tartu Ülikooliga koostöös valminud maailma suurimas kliima tervisemõju uuringus selgus, et äärmusliku külma ja kuuma temperatuuri tõttu sureb aastas enam kui viis miljonit inimest. Kuuma õhutemperatuuri tagajärjel kasvanud suremus võib edaspidi globaalse soojenemise tõttu veelgi kiireneda.

Odrarikka õllesordi eripära märkab ka juhujooja

23.07.21 KESKKOND ... Käsitööõlle maitset ei mõjuta üksnes humal. Rühm asjaarmastajatest õllemekkijaid näitas värskes uuringus, et konkreetse kesvamärjukese maitse võib eriliseks muuta ka selles kasutatud odralinnaste sort.

Koroonaviiruse delta tüve kõrvale on kerkinud kaks uut mutatsiooni

23.07.21 VÄLISMAA ... Peale juba kõige levinumaks muutunud koroonaviiruse delta tüve on maailmas hakanud levima ka teised uued viiruse mutatsioonid. Venemaale on jõudnud Brasiiliast pärit gammamutatsioon, USA-s Houstonis tuvastati aga lambda tüvi.

NASA kulgur alustab Marsil elu märkide otsimist

22.07.21 UNIVERSUM ... NASA kulgur alustab Marsil kuivanud järvest pinnaseproovide võtmist.

Šimpansid ja gorillad kaklevad mõnikord elu ja surma peale

22.07.21 LOODUS ... Pole teada, et šimpansid ja gorillad peaksid mingit vihavaenu ning mõlemad inimahviliigid elavad paiguti rahumeelselt koos. Seda rohkem üllatusid Saksa teadlased, kes olid esimest korda ajaloos tunnistajad kahe liigi surmataplustele.

Tiibeti liustikujääst tuli päevavalgele kümneid senitundmatuid viiruseid

22.07.21 LOODUS ... Guliya liustiku jääpuursüdamikke uurinud teadlased leidsid 33 erinevat viirust, millest suurem osa olid teadusele tundmatud. Töörühma oletab, et need kasutasid enda paljundamiseks samast liustikujääst leitud baktereid.

Astronoomid leidsid neli hulkurplaneeti

22.07.21 UNIVERSUM ... Planeedid ei tiirle ainult tähtede ümber, vaid neid võib kohata ka neid lahutavas kosmoseavaruses. Rühm astronoome on leidnud nüüd tähtede vahelt neli Maaga võrreldavat mõõtu eksoplaneeti.

Koroonakriisis on eriti palju kannatanud ühiskonna raskustes grupid

22.07.21 EESTI ... Koroonakriisis kannatasid eriti rängalt ühiskonnagrupid, kes on niigi raskustes kas rahapuuduse või sõltuvusprobleemide tõttu, selgus Tartu ülikooli ühiskonnateaduste instituudis tehtud uuringust.

Graafik: koroonavaktsiini on saanud ligi 250 miljonit EL-i elanikku

21.07.21 TERVIS ... Nädala keskpaigaks oli saanud Euroopa Liidus vähemalt ühe koroonaviiruse vastu aitava vaktsiinisüsti peaaegu 247 miljonit inimest ehk üle 55 protsendi ühenduse elanikest. Eesti jääb liidu keskmisele endiselt alla.

Äikeseuurija: kliimamuutus toob üha enam äärmuslikke sademeid

21.07.21 LOODUS ... Esimese eestlasena Saksamaal EUMETSAT-is välku registreeriva ilmasatelliidi missiooni juures töötava äikeseuurija Sven-Erik Enno sõnul Eesti äikeserohkusega kuidagi silma ei paista. Kliima soojenedes jõuab tema sõnul aga õhku rohkem niiskust, mis tähendab üha sagedamini äärmuslikke sademeid.

Samblikud hoiavad metsa elurikkust

21.07.21 LOODUS ... Looduslähedased metsandusvõtted võimaldaksid elutingimusi poole rohkematele samblikuliikidele, kirjutab Tartu Ülikooli samblikuurija Piret Lõhmus.

Samblikud jäävad ellu ka avakosmoses

21.07.21 LOODUS ... Samblike järgi saame hinnata, kui puhtas keskkonnas me elame. Mõned samblikud on aga nõnda visad, et suudavad ellu jääda ka avakosmoses, kirjutavad Tartu Ülikooli samblikeuurijad Polina Degtjarenko ja Piret Lõhmus.

Samblikke peeti pikalt uurimiseks liialt ebaolulisteks ja veidrateks

21.07.21 LOODUS ... Pikka aega peeti samblikke veidrateks taimedeks ning vaid umbes 150 aastat tagasi avastati, et samblik on hoopis unikaalne kooseluline ehk sümbiootiline eluvorm, mille moodustavad seen ja mikrovetikas. Seega ei uuri teadlased samblikke vaadeldes mitte ühte vaid mitut organismi korraga, kirjutavad Maaülikooli ja Tartu Ülikooli teadlased.

Naised saavad ühiskonna arvates vanaks meestest varem

21.07.21 ÜHISKOND ... Naised ja mehed jõuavad keskikka samal ajal, kuid vanaks saavad naised meestest varem, seda iseäranis meeste hinnangul. Nii tuleb välja Euroopa Sotsiaaluuringu andmetest ja teadlased juhivad sellega tähelepanu tõenäolisele probleemile ühiskonnas.

Kui mängus on toit, ei pruugi koerad inimest abistada

21.07.21 LOODUS ... Koerad ei pruugi teha inimestele vastuteeneid. Seda vähemalt juhul, kui tegu on toiduga. Nimelt leidsid teadlased, et "inimese parim sõber" ei paku inimesele alati toitu isegi siis, kui inimene on enne ise koerale maiust andnud.

Jäärade kastreerimine pikendab nende eluiga

21.07.21 TERVIS ... Kastreeritud isalammastel ehk oinastel kulgeb geenidest sõltumatu vananemine aeglasemalt. Asi võib olla selles, et kastreeritud loomadel eritub kehas vähem androgeeni hormooni, mis kiirendab epigeneetilist vananemist, selgus rahvusvahelisest uuringust.

Video: Amazoni asutaja purustas mitu kosmoselennu-rekordit

20.07.21 UNIVERSUM ... Konkurents kosmoseettevõtete vahel muutub üha tihedamaks. Miljardär Jeff Bezos kavatseb lennata teisipäeval oma ettevõtte Blue Origin ehitatud kosmoselaeva New Shepard pardal ilmaruumi. Ühes temaga võtavad lennu ette seni vanim ja noorim astronaut ning Bezose vend.

Koerad mõistavad inimest paremini kui hundid

20.07.21 LOODUS ... Koertel on kaasasündinud võime saada inimesest paremini aru kui huntidel, leidsid Ameerika teadlased oma uuringus.

Tallinna linnaruumi kütavad uusarendused ja autostumine

20.07.21 KESKKOND ... Suurem kuumalaine on selleks korraks möödas, kliimaprognooside kohaselt kimbutavad need tulevikus linnu aga üha sagedamini. Kuigi teadlased peavad Tallinna lähtepunkti muutustega kohanemiseks veel võrdlemisi heaks, hoiatavad nad uusarenduste puhul järeleandmiste tegemise eest ja rõhuvad vajadusele rajada uusi kõrghaljastusega rohealasid.

Hobiornitoloog: teaduse ohvriks ei tohi tuua ühtegi lindu

19.07.21 LOODUS ... Hobiornitoloog Sven Hõbemägi on linde märgistanud juba kakskümmend aastat. Lindude rõngastamine on nõudlik hobi, sest iga pesa tuleb enne linnupoegade rõngastamist enne vaadelda. Pesale võib läheneda alles siis, kui linnupojad on juba piisavalt vanad, kuid mitte veel lennuvõimelised.

Käitumisuurija: teisest sambast lahkujad on umbusaldavamad

19.07.21 ÜHISKOND ... Tartu Ülikoolis valmivast doktoritööst selgub, et teisest pensionisambast lahkujaid ja sinna jääjaid eristab usalduse tase institutsioonidesse ning riskivalmidus.

Lugeja küsib

Sul on põletav teadust puudutav küsimus või on sul ettepanek mõne teema sügavamaks kajastamiseks? Klõpsa selle edastamiseks allolevale nupule.

teadusuudiste kokkuvõte

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: