Uudised

Renoveeritud korterelamute energiasääst võib jääda plaanitust väiksemaks

21.05.22 TEHNIKA ... Tallinna Tehnikaülikoolis kaitsmisele tulevas doktoritöös uuriti, kui palju kortermajade renoveerimisega kütteks kuluvat energiat kokku hoitakse. Kuigi kütteenergiakulud langesid keskmiselt poole võrra, on väitekirja põhjal nii mõnigi kord renoveerimiseelsed rehkendused liiga lootustandvad.

Veekogu puhastab fosforist taimedega kaetud tehismärgala

21.05.22 KESKKOND ... Eestis kipub praegusjalgi liiga palju toitaineid intensiivse põllumajanduse tõttu veekeskkonda jõudma ning paljude siseveekogude veekvaliteet on just seetõttu kesises või halvas seisus. Üks võimalus põllumajandustegevuse tõttu vette sattunud taimetoitaineid kätte saada on rajada tehismärgala. Eesti teadlaste osalusel valminud uuring osutab, et selline märgala peaks olema taimedega kaetud ja soovitavalt sügavama veetasemega.

Ahvirõugete puhangu põhjused jäävad veel selgusetuks

20.05.22 TERVIS ... Vähemalt seitsmes riigis on viimastel nädalatel tuvastatud mitukümmend ahvirõugete juhtumit. Tegu on haruldase ja tavaliselt raskesti leviva nakkushaigusega, mille uue puhangu põhjuseks peavad teadlased selle levikut sugulisel teel või õhu kaudu, aga ka inimkonna kaduvat rõugeimmuunsust.

Minutiloeng: vaimse tervise pant peitub vabas ajas

20.05.22 PSÜÜHIKA ... Vaba aja veetmiseks pole ühte universaalset "õnne valemit", mis kõigil ühtselt stressi maandaks. Küll tasub aga meeles pidada, et see peaks olema tegevus tegevuse enda pärast, leiab Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi nooremteadur Karel Kulbin.

Kääbusplaneet Ceres on asteroidivöös tulnuk

20.05.22 UNIVERSUM ... Kääbusplaneet Ceres mõjub Marsi ja Jupiteri orbiidi vahelises asteroidivöös natuke nagu võõrkeha. Nüüd on tuge saanud teooria, et Ceres ongi asteroidide vöös omajagu võõravõitu keha, mis ei olegi mitte sealtkandist pärit, vaid on saabunud omal ajal hoopis kaugemast paigast.

Teadlased astuvad suuri samme, et paljastada ravimi kõrvaltoimete põhjuseid

19.05.22 TERVIS ... Sama ravim võib ühel inimesel toimida nõnda, nagu peab, teisel aga tekitada tõsiseid kõrvalmõjusid. Missugused on selle taga peituvad põhjused ja kuidas saaks tulevikus neid vältida, kirjutab Tartu Ülikooli farmakogeneetika teadur Kristi Krebs.

Teadlane: 10 aasta eest vahetatud aknad on tänapäeva mõistes kõlbmatud

19.05.22 MAJANDUS ... Kümme aastat tagasi paigaldatud head uued aknad on tänapäeva mõistes täiesti kõlbmatud ja raiskavad energiat, ütles Tallinna Tehnikaülikooli professor akadeemik Jarek Kurnitski, kommenteerides Euroopa Komisjoni ettepanekuid energiatõhususe parandamiseks.

Egiptuse meteoriit on tekkinud supernoova-ainest

19.05.22 UNIVERSUM ... Egiptuse kõrbest leitud kummaline kivi on kõige otsesem supernoovaplahvatuse toode, mida iial maa peal nähtud.

Video: janu korral võib rüübata südamerahuga ka raba- ja merevett

19.05.22 LOODUS ... Kuigi Eestis ei ole praegu joogivee kättesaadavusega probleeme, tasub sellegipoolest teada, kust leida vett, kui peaks juhtuma midagi erakordset ja kraanid jäävad tilgatuks.

Suurem osa Eesti hooneid võiks saavutada süsinikuneutraalsuse 2050. aastaks

18.05.22 KESKKOND ... Euroopa Liidu seatud eesmärgi kohaselt peaksid olema kõik Euroopas asuvad hooned 2050. aastaks nullheitega ehk liginullenergiahooned. Hiljutise uuringu põhjal liigub Eesti eesmärgi täitmise suunas, kuid teadlased hoiatavad, et komistuskiviks võivad saada väikeelamud ja paljude hoonete energiatarbimise kohta puuduvad usaldusväärsed andmed.

Muistne hammas viitab denisi inimeste laiale levikule

18.05.22 AJALUGU ... Kagu-Aasias asuva Laose põhjaosas asuvast koopast välja kaevatud hambafossiil võis kuuluda noorele denislasest tüdrukule, kes suri umbes 164 000–131 000 aasta eest. Kui tõlgendus kinnitust leiab, võib see olla esimene kivistis, mis tõestab, et praeguseks väljasurnud inimeste sõsarliik elas ka Kagu-Aasias.

Uuring: ajateenistusse minnakse innukalt ja kõrgete ootustega

18.05.22 ÜHISKOND ... Ajateenijad hindavad teenistusega kaasnevaid häid elamistingimusi ja treenimisvõimalusi. Samas aga langeb ajateenistuse ajal profisportlaste treeningmotivatsioon, selgus Tartu Ülikooli ja Kaitseväe Akadeemia ühisest uuringust.

Ajalootekstide uurimine võib aidata ennustada rohepöörde tulevikku

18.05.22 ÜHISKOND ... Ajaloolisi tekste analüüsinud teadlased leidsid, et senini vaid teoreetiline suurte ühiskondlike muutuste, nagu rohepöörde, käigu uurimiseks kasutatav mudel töötab ka päris maailmas.

Šimpansite häälitsusjadad on keerukad ja reeglipõhised

18.05.22 LOODUS ... Teadlased on õppinud paremini tundma ahvide keelt. Nad uurisid šimpansite häälitsusi ja avastasid mitmeid korduvalt kasutatavaid häälitsuste jadasid.

Avalik arvamus jätab jälje suurkiskjate arvukusele

17.05.22 LOODUS ... Paarikümne aasta eest suhtusid eestlased ilvesesse ja karusse lõunanaabritest märksa tolerantsemalt. Ühiskondlikud muutused kipuvad mõjutama aga ka ulukite asurkondade seisundit, misläbi oleks vaja nende teaduspõhiseks majandamiseks pilti hädasti kaasajastada.

Karl Lembit Laane: kõrgharidus vajab lisaraha, mitte peenhäälestust

17.05.22 ARVAMUS ... Haridus- ja teadusministri lahendus kõrghariduse alarahastatusele on trahvida ülivõimekaid, ümberõppijad ja vähekindlustatuid. Kõrgharidus vajab aga lisaraha, mitte peenhäälestust, kirjutab Karl Lembit Laane.

Eesti füüsik teeb Kuu peale lampe

17.05.22 UNIVERSUM ... Tartu Ülikooli kaasprofessor Mihkel Pajusalu ehitab kosmosesse valgusallikaid, mis aitaks näha seal, kuhu inimene ei pääse.

Eesti teadlased jõudsid Euroopa aasta leiutaja auhinna finaali

17.05.22 TEHNIKA ... Energia kiireks talletamiseks ja vabastamiseks sobiva süsinikumaterjali kallal tehtud arendustöö kindlustas Eesti teadlastele koha Euroopa aasta leiutaja innovatsiooniauhinna finaalis.

Uuring: videomängud võivad kergitada laste IQ-d

17.05.22 PSÜÜHIKA ... Kuigi üldiselt peetakse videomängude mõju laste ajudele halvaks, näitas rahvusvaheline uuring pigem vastupidist. Uurijad leidsid lastel võimaliku seose pikema mänguaja ja parema IQ-testi tulemuse vahel.

Sügis toob Eesti kõrgkoolidesse tulevikualasid ja mikrokraade

17.05.22 TEADUSELU ... Tänavu saab Eesti kõrgkoolides alates sügisest õppida mitmel uuel õppekaval nüüdiskultuurist kaasaegse majanduseni. Kõrghariduse ebapiisava rahastuse tõttu sulgevad ülikoolid aga kokku seitse õppekava, piiravad valikainete hulka ja avavad uusi täiendõppeprogramme ehk mikrokraade.

Rannikumärgalasid on veidi vähemaks jäänud

17.05.22 KESKKOND ... Teadlased, kes analüüsisid enam kui miljonit pilti, mille satelliidid on aastate jooksul meie koduplaneedist teinud, annavad teada, et padurandu, mangroove ja muid vesiseid mereäärseid alasid on paarikümne aastaga umbes 4000 ruutkilomeetri võrra vähemaks jäänud.

Tonga vulkaanipurske mõjud ulatusid kosmosesse

16.05.22 KESKKOND ... Kui Tonga saarestikus asuv Hunga Tonga-Hunga Ha'apai vulkaan 15. jaanuaril võimsalt purskas, oli tagajärgi tunda lausa ionosfääris.

Mart Saarma: Eestile kuluks ära rohkem professoritest miljonäre

16.05.22 TEADUSELU ... Eestis võiks märksa rohkem olla professoritest miljonäre, siis oleks ka selle majanduse tulevik globaalse konkurentsi skaalal märkimisväärselt helgem, leiab akadeemik Mart Saarma.

Kotkauurija: harrastusteadus võiks sagedamini teadustööks vormuda

16.05.22 LOODUS ... Tavainimeste kaasamine teadustöösse ehk harrastusteadus on Eestis, nagu mujalgi maailmas, üha populaarsem. Eesti Maaülikooli teadlased analüüsisid kotkakaamerate teemaliste foorumite sisu. Nad tõdesid, et kodanikuteadus töövõttena toimib ja võiks praegusest sagedamini päädida teaduslike avaldamistega.

Kiilil on enda õigetpidi pööramiseks kaval nipp

16.05.22 LOODUS ... Mis juhtub kiiliga, kui ta keerata tagurpidi? Õige vastus – ta keerab end kohe õigetpidi tagasi ja lendab edasi. Võiks ju lihtsalt öelda, et just selle tähtsa tõiga ongi teadlased nüüd välja selgitanud, kuid kui nii öelda, siis ei oleks see päris lõpuni täielik.

Linnuvaatlejad kogunesid Eesti liigirikkaimat vaatlustorni selgitama

14.05.22 ELU ... Laupäeval oli rahvusvaheline rändlindude päev ning sel puhul kogunesid linnuvaatlejad erinavatesse linnuvaatlustornidesse, et välja selgitada kõige liigirikkam vaatlustorn.

Proviisor: apteeker oli meie maailma ja surnute vahemees

14.05.22 AJALUGU ... Sel aastal tähistas Tallinna raeapteek juubelit: 600 aastat tagasi mainiti apteeki esimest korda. Tegemist on Euroopa vanima apteegiga, mis on kõik need aastad tegutsenud samas kohas. Tartu Ülikooli farmakognoosia professor ja farmaatsia ajaloo õppejõud Ain Raal kirjutas selleks puhuks raamatu "Raeapteek 600", mis annab värvika ülevaate apteegi ajaloost. Näiteks oli raeapteek kohvikukultuuri algataja Eestis ning sealt sai muuseas ravimina muumia kätt, siili uriini ja inimrasva.

Merebioloog: korallrahude kaitse nõuab superkorallide aretamist

13.05.22 KESKKOND ... Kliimamuutus toimub liiga kiiresti, et paljudele teistele liikidele elupaika pakkuvate korallrahude päästmiseks piisaks pelgalt nende kaitse alla võtmisest, nendib Tartu Ülikooli mereökoloogia professor Jonne Kotta.

Instagram tõstab noorte luulehuvi

13.05.22 ÜHISKOND ... Kui varem olid inimesed harjunud luulet lugema raamatust, siis nüüd piisab sotsiaalmeediarakenduse Instagram avamisest. Ehkki nii mõnigi ei pea Instagrami luulet pärisluuleks, on selle menu toonud eriti noorema põlve seas värske huvi luule kui kunstiliigi vastu ja ka luuleraamatute müügi kasvu terves läänemaailmas.

Peipsi vetikasupi võib muuta mürgiseks vaid üks geenijupp

13.05.22 LOODUS ... Mida rohkem jõuab veekogudesse toiteaineid, seda soodsamad on seal tingimused kiiresti kasvavatele sinivetikatele. Kuigi sinivetikad võivad põhjustada inimesel nahaärritust, on nende mürgisuse tuvastamiseks vaja ühendada keemilisi ja molekulaarseid meetodeid, osutab Eesti Maaülikoolis peagi kaitstav doktoritöö.

Taimed kasvavad Kuu pinnases kiduralt

13.05.22 UNIVERSUM ... Esimest korda maakera ajaloos on teadlased pannud Kuu pinnamaterjalis kasvama maise taime, isegi mitu. Taimed ei kasvanud kuigi hästi, kuid nad kasvasid siiski.

Astronoomid avaldasid esimese pildi Linnutee suurest mustast august

12.05.22 UNIVERSUM ... Rühm astronoome üle kogu maailma avaldasid neljapäeval esimese pildi Linnutee keskmes asuvast supermassiivsest mustast august.

Video: konverents elurikkuse andmete kättesaadavusest

13.05.22 LOODUS ... Laupäeval toimub Eesti kolmanda taksonoomia päeva raames konverents "Elurikkuse digiteenused". Seekord võetakse luubi alla elurikkuse andmete kättesaadavus.

Tartu Ülikool võtab sügisel vastu rekordarvu eriarstiks õppijaid

12.05.22 EESTI ... Tänavu sügisel saab Tartu Ülikool vastu võtta rekordarvu eriarstiks soovijaid, kuna riik suurendab residentuuri vastuvõttu varasemalt 169 kohalt 186 kohale. Riigi hinnangul on kõige enam praegu puudu perearste ja psühhiaatreid, kelle vastuvõttu suurendati enim.

Koroonat põdenud eakad surevad eakaaslastest sagedamini kuni aasta hiljem

12.05.22 TERVIS ... Koroonaviirusega nakatuvad teistest sagedamini raskete kaasuvate haigustega ja rasvunud inimesed. Haigust põevad aga kordades raskemalt vanemad inimesed ja nende suremusrisk püsib Eestis eakaaslastest kõrgemana ka aasta pärast nakatumist, osutab sotsiaalministeeriumi tellitud analüüs.

Riigikaitseõpetaja: patriotismi süstimisega noorte kaitsetahet ei suurenda

12.05.22 HARIDUS ... Kuigi gümnaasiumi riigikaitsekursusel harjutatakse ka relvakäsitlust, pole sõjaline ettevalmistus omaette eesmärk. Kui riigikaitseõpetus muutub liiga militaarseks, siis see võib anda vastupidise efekti, samuti ei veena tänapäeva noori isamaa-armastusele rõhumine, leiab Saue Gümnaasiumi ja Tallinna 32. keskkooli riigikaitseõpetaja Rene Rässa.

Tähes leidub rohkem kui pool periooditabelit elemente

12.05.22 UNIVERSUM ... Tähed siravad öötaevas lihtsate heledate täppidena, aga tegelikult võib nende keemiline koostis olla üllatavalt mitmekesine.

Ehitusplatsilt välja kaevatud koge on arheoloogidele kui varakamber

11.05.22 AJALUGU ... Lootsi tänava keskaegne kaubalaev teisaldatakse Lennusadamasse ja konserveeritakse, otsustas Eesti Meremuuseum. Siiani on vrakk arheoloogidele osutunud tõeliseks varakambriks: üks viimaseid leide oli keskaegne kompass, tööriistu ja ammunooli on samuti leitud.

Maailm võib kombata Pariisi kliimaleppe piiri juba järgmisel viiel aastal

11.05.22 KESKKOND ... Ühinenud Rahvaste Organisatsioon hoiatas sel nädalal, et üleilmne keskmine õhutemperatuur võib järgmise viie aasta vältel kerkida vähemalt ajutiselt 1,5 °C üle tööstuspöörde-eelse taseme.

Nihkesse läinud kevad paneb proovile Eesti looduse konservatiivsuse

11.05.22 LOODUS ... Aastaajad on Eestis nihkes ja näiteks varakevad algab siin 70 aasta taguse ajaga võrreldes kuu aega varem. Loodusteadlaste sõnul võib muutus anda mõnele liigile võimaluse turvalisemalt sigida, kuid teiste vahel konkurentsi teravdada. Samuti on Eestisse tulevikus oodata üha uusi lõunapoolseid liike.

Ämblikuvõrku kleepunud mikroplast aitab linnaõhku seirata

11.05.22 LOODUS ... Mikroplastiosakesi leidub tänapäeval — võib peaaegu liialdamata öelda — kõikjal. Ei ole siis imestada, et neid satub ka ämblikuvõrku.

Meediapausi eristab pausimeediast inimese juhtroll

11.05.22 PSÜÜHIKA ... Meediatarbimisel on uus rütm ehk meediapausid murravad nutiseadmete kasutajate igapäevarutiinidesse, pannes neid kooli- või tööasju katkestama, toovad oma teadusartiklis välja Tartu Ülikooli teadlased.

Eerik Kumari looduskaitsepreemia tänavune laureaat on Hendrik Relve

10.05.22 ELU ... Eerik Kumari looduskaitsepreemia tänavune laureaat on Eesti loodust ja selle väärtusi nii sõnas, pildis kui ka muusikas tutvustanud Hendrik Relve.

Ülikoolidesse ruumi juurde: uuesti- ja ümberõppimine läheb kallimaks

10.05.22 EESTI ... Haridus- ja teadusministeerium soovib seadusemuudatust, mis annaks uutele tudengitele kohti juurde. Selle jaoks tehakse kallimaks ja keerulisemaks nende õppurite elu, kes soovivad ülikoolis lappida varasemaid tegematajätmisi või näiteks teist kõrgharidust püüda.

Vanade eestlaste linnuhuvi ulatus võitluskukkedest jahikullideni

10.05.22 AJALUGU ... Zooarheoloogia uurib arheoloogilistelt objektidelt, näiteks asulakohtadelt, kalmetelt ja linnustelt leitud loomaluid. Tartu Ülikoolis kaitsmisele tulev doktoritöö selgitas, milliseid linde Eesti aladel kasutati ja kuidas nendesse suhtuti. Muu hulgas tuli välja, et vanad eestlased kasutasid lindude küttimiseks jahikulle ja korraldasid kukevõitlusi.

Seireuuring: nakatumine väheneb jõudsalt, kuid koroonalaine pole läbi

10.05.22 TERVIS ... Koroonasse nakatumine on tuntavalt vähenenud, kuid viiruselaine pole veel läbi, viitavad Tartu Ülikooli juhitava seireuuringu seekordsed tulemused. Täiskasvanud elanikkonna hõlmatus viirusevastaste antikehadega püsib üsna muutumatu.

Atmosfääris kasvab heeliumi hulk

10.05.22 UNIVERSUM ... Süsihappegaas ei ole ainus gaas, mille kogus atmosfääris suureneb. Ameerika teadlased on nüüd avastanud, et Maa atmosfääri sugeneb tasapisi juurde ka heeliumi.

Pooled koolitöötajad ei usu, et saavad kiusamist ennetada

10.05.22 HARIDUS ... Ligi viiendik õpilastest kogeb kooliajal kiusamist. Kuigi Eestis on lai valik ennetusprogramme, siis nende rakendamine ei ole alati järjepidev ja seisab paljudes koolides üksikute töötajate õlul, selgus uuringust.

Soome lahe rannikurahvad suhtlesid tihedalt juba 800 aasta eest

09.05.22 AJALUGU ... Kukruse külast leitud luud ja muistised vihjavad, et Põhja-Eesti ja Soome lõunaranniku rahvaste kaubandussidemed olid tihedad juba 800 aastat tagasi.

Seasüdame saanud mehe võis tappa seaviirus

09.05.22 TERVIS ... David Bennett seenior suri 57-aastasena kaks kuud peale seda, kui talle siirati esimese inimesena maailmas geenmuundatud seasüda. Nüüd leiti tema kehast jälgi sigade tsütomegaloviirusest. Bennetti kirurg ja paljud teisedki oletavad uues raportis, et viirus võis olla mehe surmaga seotud.

keskkonnakuu ERR-s

Lugeja küsib

Sul on põletav teadust puudutav küsimus või on sul ettepanek mõne teema sügavamaks kajastamiseks? Klõpsa selle edastamiseks allolevale nupule.

teadusuudiste kokkuvõte

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: