Keskkonnakuu

Maailma Seemnepanga direktor: hakkame seemneid massiliselt tagasi saatma

27.05.20 KESKKOND ... Üks arktilise Svalbardi saarestiku kuulsamaid rajatisi on tulijale kohe esmapilgul nähtav – lennujaama lähistel asuvasse vanasse kaevandupiirkonda rajatud Maailma Seemnepank peidab oma jäises põues pea miljonit erinevat seemnenäidist üle kogu maailma. Suurem osa hoidlapinnast on veel vaba, ent sordid, mida sinna võiks saata, surevad massiliselt välja, tõdeb Maailma Seemnepanga tegevdirektor Stefan Schmitz Novaatorile antud intervjuus. Näiteks Ameerika Ühendriikides on viimase saja aastaga ligi 90% puu- ja juurvilja sortidest kaduma läinud.

Keskkonnakuu filmisoovitus: "Seeme – rääkimata lugu"

26.05.20 KESKKONNAKUU ... Seemned on meile sama tähtsad nagu vesi, õhk ja muld, räägib permakultuuri disainer Marian Nummert keskkonnakuu filmikommentaaris.

Antropotseen: inimese ajajärk

21.05.20 KESKKONNAKUU ... See lugu läheb tagasi aastasse 2008, mil grupp teadlasi tegi Londoni Geoloogia Ühingu stratigraafia komisjonile ettepaneku nimetada praegune ajajärk antropotseeniks. Mõte on selles, et tänapäeva inimene on oma toimimise ja tegutsemisega muutunud maailmas nii mõjuvõimsaks jõuks, et teda võib võrrelda teiste geofüüsikaliste jõudega.

Antropotseen – inimkonda jäävad mälestama massväljasuremise jäljed

21.05.20 KESKKOND ... Inimesed muudavad planeeti kiiremini kui miski muu viimase 65 miljoni aasta jooksul. Kauges tulevikus tegutsevatele geoloogidele võib paista terve kuulsusrikas inimeste ajastu – antropotseen – aga eriskummalise, kuid Maa ajaloos vaid viivu kestnud ajutise nähtusena.

Eesti lagealad räägivad süsteemsest metsapõletamisest

21.05.20 KESKKOND ... Kuigi tänapäeval räägime metsapõlengutele mõeldes eeskätt soojeneva kliima mõjust, on ajaloos metsi maha põletanud inimene ise. Kuidas on alepõllundus kujundanud Eesti maastikke ning kui hästi eri liiki puud põlevad, rääkis Novaatorile Tallinna Tehnikaülikooli geoloog Siim Veski.

Bioloog: intensiivne tootmine asetab loomad nende jaoks ebaloomulikku keskkonda

19.05.20 KESKKONNAKUU ... Teisipäeval kell 21.30 on ETV2 eetris film "Loomade söömine", mis räägib USA näitel põllumajanduse, eriti loomakasvatuse intensiivistumisest viimase poole sajandi jooksul. Filmi juhatab sisse bioloog Aleksei Lotman.

Mikroseened aitavad karjääri muuta roheliseks niiduks

19.05.20 KESKKOND ... Arvestades niitude kahanemise pöörast kiirust viimase saja aasta jooksul, on selge, et looduskaitse üksi ei suuda väärtuslike niiduelupaikade ja nendel elavate liikide säilimist tagada. Teadlased on asunud otsima võimalusi luua niidukooslusi endistesse kaevanduspiirkondadesse.

Eesti on piimandusmaa, kuid tulevik on linnukasvatuse päralt

19.05.20 KESKKOND ... Eestis toodetakse piima pea kaks korda rohkem, kui elanikkonna varustamiseks vaja. Samas peab üha rohkem inimesi kanu ning tulevikus ootab linnulihatootmist tõus, rääkis Novaatorile Eesti Maaülikooli dotsent Ragnar Leming.

Kibeta võib jääda viimaseks Tallinnas sündinud ninasarvikuks

15.05.20 LOODUS ... Suve hakul kolmeseks saav must ninasarvik Kibeta kolib peagi Inglismaale Twycrossi loomaaeda. Tema ema Kibibi ja isa Kigoma jäävad Tallinnasse. Ehkki mõlemad on hea tervise juures, ei pruugi nad enam kunagi järeltulijaid saada, kuna haruldaste liikide paljundamise otsuseid loomaaiad ise ei langeta.

Keskkonnakuu filmikommentaar: "Viimane valge"

12.05.20 KESKKONNAKUU ... Teisipäeval kell 21.30 on ETV2 eetris dokumentaalfilm maailma viimasest isasest põhja laimokk-ninasarvikust nimega Sudan. Filmi juhatab sisse Osooni saatejuht Sander Loite.

Timo Palo: praegusel põlvkonnal puudub fossiilkütustesse investeerimiseks voli

07.05.20 KESKKOND ... Pealekasvav põlvkond on varasematest keskkonnateadlikum ja teeks nende tulevikku mõjutavate otsuste langetamisel praegusest generatsioonist teistsuguseid valikuid, leiab polaaruurija ja presidendi kliimanõunik Timo Palo.

Mesinik: mesindus aitaks inimühiskonda ka selle mustematel päevadel

05.05.20 KESKKOND ... Mesilaste pidamisega saab põhimõtteliselt hakkama iga inimene ja on tegevusena kättesaadav ka vaesus elavatele inimestele, leiab ETV-2s Keskkonnakuu raames linastuvat filmi "Meemaa" kommenteerinud mesinik Mart Kullamaa.

Inimene liigutab kaevandamisega päevas rohkem pinnast kui looduslikud jõud

13.05.19 KESKKOND ... Tuul, vesi ja teised looduslikud jõud liigutavad päevas ligikaudu 60 miljonit tonni pinnast. Inimesed liigutavad sama aja jooksul 156 miljonit tonni pinnast. Kuna kogu aeg võetakse kasutusele uusi tehnoloogiaid, kiireneb ka Maa ressursikasutus.

ERR-i programmides on käimas keskkonnakuu

06.05.19 KESKKONNAKUU ... ERR-i programmid tähistavad maid traditsiooniliselt keskkonnakuuna. Tänavu on teemafookuses jäätmed ja prügi sorteerimine, millele pööravad tähelepanu nii ERR-i raadio- kui ka telekanalid. Kasulikke näpunäiteid jagub läbi terve kuu ja häid nippe on oodatud jagama ka kõik inimesed.

Keskkonnakuu dokumentaalfilm vaatab Prantsusmaa metsade kadumist

06.05.19 KESKKONNAKUU ... Mets on majanduslik väärtus, aga ka ökoloogiline ja sotsiaalne väärtus. Selle tasakaalu puudumine viib konfliktideni, nagu oleme näinud viimastel aastatel Eestis, aga näiteks ka Prantsusmaal. Viimasest ehk Prantsusmaa metsade kadumisest räägib keskkonnakuu film "Metsade aeg".

Sissejuhatus maailma päästmisse: ökoloogi kuus soovitust

07.07.18 KESKKONNAKUU ... Kliimasoojenemine, liikide kadumine ja elukõlbuliku keskkonna kadumine on faktid, mida paljud inimesed teavad. Neid toetavad sageli uuringute ja andmestike kainestavad faktid. Ökoloog Aveliina Helm aga läheneb asjale teist pidi: lisaks hirmujuttudele pakub välja soovitused maailma päästmiseks.

Video: milline see palju räägitud tselluloos siis on?

21.03.18 KESKKONNAKUU ... Puidurafineerimistehase aruteluga seoses on palju räägitud tselluloosi tootmisest, kuid kas teate, milline tselluloos välja näeb, kus me teda igapäevaelus kasutame ja mida sellest veel teha annab?

Läänemere bakteri abil saab keskkonda saasteainetest puhastada

18.12.17 KESKKONNAKUU ... Anni Britta Pajoma Tartu Jaan Poska gümnaasiumist konstrueeris oma uurimistöö raames Läänemerest pärineva saasteaineid lagundava bakteri mutantse tüve. Selle abil uuris ta toksilise aromaatse ühendi – fenooli – lagundamisrajas osaleva ensüümi mõju bakteri ainevahetusele. Uurimus ilmus veebiajakirjas Akadeemiake.

Keskkonnafilm: kõrgklassi jahiturism õigustamas looduse hävitamist

02.05.17 KESKKONNAKUU ... "Kõige ebameeldivam on näha, kuidas inimene laseb looma maha ja tunneb sellest tohutu suurt rõõmu," ütleb zooloog Lennart Lennuk kommenteerides keskkonnakuu dokumentaalfilmi "Safari".

Mai on ETV2-s taas keskkonnakuu

28.04.17 TELE/RAADIO ... Teisipäeva ja neljapäeva õhtuti jõuab ETV2-s eetrisse üheksa värsket ja haaravat dokumentaalfilmi, mis avavad maailma seninägematul moel.

Lugeja küsib

Sul on põletav teadust puudutav küsimus või on sul ettepanek mõne teema sügavamaks kajastamiseks? Klõpsa selle edastamiseks allolevale nupule.

teadusuudiste kokkuvõte

vaata saadet

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: