"Osoon" uurib, kuidas saab puhas joogivesi meie kraanidesse
"Osooni" avab keskkonnakuu saatega, milles keskmes on veevärk ja kvaliteetne joogivesi. Kui suurem osa Eesti elanikest kasutab ühisveevärgi vett, siis ligi 160 000 eestimaalast saavad oma igapäevase vee oma veevärkidest, kuid vaid kolmandikul neist on vesi täiesti kvaliteetne.
"Osooni" erisaade "Virumaa veed puhtaks: Veevärk" uurib 2. mai saates, kuidas jõuab puhas vesi meie kraanidesse nii maal kui ka linnas, ja mida teha, et vesi pärast kasutamist võimalikult puhtalt taas veeringesse jõuaks.
Ligi 90 protsenti Eesti elanikest kasutab ühisveevärgi vett, mis on kesksetes süsteemides põhjalikult puhastatud ning mille kvaliteet on garanteeritud. Tallinna veevärk on Eesti vanim ning selle juured ulatuvad juba 14. sajandisse. Nagu pealinn ise, nii ei saa ka siinne veevärk kunagi lõplikult valmis ja peab pidevalt kohanema muutuvate oludega.
Saates külastatakse Tallinna veevärgi üht uusimat, hiiglaslikku maa-alust pumplat ja uuritakse, kuidas suurlinnas puhta joogivee eest hea seistakse – kuidas saadakse joogivee standarditele vastavalt puhtaks pigem kesise seisus Ülemiste järve vesi ja mida tehakse sellega pärast kasutamist reoveejaamades.
Samas saavad 160 000 eestimaalast oma igapäevase vee omaveevärkidest, kuid kuna riik omaveevärkide kasutamist ei kontrolli, vastab kõigile kvaliteedikriteeriumitele vaid umbes kolmandiku kaevude vee kvaliteet. Reostus võib seejuures pärineda inimese enda või naabri reoveest – läbimõtlematult üles ehitatud reoveesüsteemid võivad rikkuda kaevuvee ja halvemal juhul peab hakkama vett autoga kaugelt kohale tooma.
Tihtipeale on rikutud kaevuvee põhjus inimese enda madal teadlikkus. Reoveesüsteemid tehakse lihtsalt valedesse kohtadesse või lastakse neil vabalt maapinda joosta. Lääne-Virumaal tegutsev purgija kirjeldab erinevaid oma silmaga nähtud olukordi, kus valesti üles ehitatud septikud või reoveemahutid on toonud endaga kaasa olukordi, mis paratamatult viivad mikroobse reostuse tekkeni kaevudes.
"Osoon" on ETV ekraanil esmaspäeval kell 20.30, varasemaid "Virumaa veed puhtaks" teemasaateid näeb Jupiteris.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa