Video: janu korral võib rüübata südamerahuga ka raba- ja merevett

Foto: ERR

Kuigi Eestis ei ole praegu joogivee kättesaadavusega probleeme, tasub sellegipoolest teada, kust leida vett, kui peaks juhtuma midagi erakordset ja kraanid jäävad tilgatuks.

Ellujäämiskoolitaja Erki Vaikre rääkis, et õnneks on Eestis piisavalt erinevaid veekogusid, kust häda korral joogipoolist hankida. Eestis on palju järvi, jõgesid, rabasid ja oleme ka merega ümbritsetud.

Kuigi inimesed kipuvad arvama, et merevesi joogiks ei kõlba, siis Läänemere soolsus on nõnda madal, et see neere kuidagimoodi ei kahjusta ja kõlbab häda korral lõmpsata küll, peaasi et läheduses pole mõnda suuremat linna. Kui tahad Tallinna mereveest keelekastet, siis tasub see enne igaks juhuks läbi keeta. 

Parim looduslik joogivesi tuleb rabalaukast. Küll aga on rabavesi Vaikre sõnul liiga puhas. Kui terve päeva ainult rabavett juua, siis päeva lõpuks tunneb inimene ikkagi janu. See on nõnda seepärast, et rabavesi pole soolane. Seega tuleks laukast võetud veele ise soola lisada. Nii on kindel, et janu kaob. Küll aga ei tasu veest sõõmu võtta siis, kui seal läheduses mõni korjus vedeleb, näiteks põdrakorjus. 

Miks ei kõlba aga soovesi juua, kuidas teha vahet rabal ja sool ning kuidas ikkagi aru saada, milline vesi passib joogiks ja milline mitte – seda vaata juba videost lähemalt.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: