Ühiskond

Loomaökoloog: 100-protsendilist homoseksuaalsust ei olegi leitud

17.09.18 ... Eelmisel nädalal tõstatunud teema, kas homoseksuaalsus on bioloogias normist hälbimine või mitte, käivitas bioloogidega arutelu selle üle, kas see tõesti nii on. Loomaökoloog Raivo Mänd selgitas, et normid on omased inimkultuurile, kuid selle määratlemine normina või mitte normina on keeruline, kuna täielikult homoseksuaalset käitumist polegi leitud.

Teadlane selgitab, miks ajakirjanduse pähe rõõmuga reklaami loetakse

17.09.18 ... Oskuslikult tehtud reklaami sarnasus ajakirjandusele õõnestab ühtaegu nii ajakirjanduse usaldusväärsust kui ka pärsib vastutustundlike ettevõtete arengut, hoiatab TLÜ Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituudi kommunikatsiooni doktorant Rain Veetõusme.

Graafik: maailm muutub üha negatiivsemaks, eestimaalastel on ükskõik

13.09.18 ... Eesti paigutus möödunud aastal kõige vähem halbu emotsioone kogenud riikide edetabelis 3. kohale, edestades sellega enamikke vanu tööstusriike. Sarnaselt teistele endise idabloki maadele nappis uuringufirma Gallup korraldatud küsitluse põhjal aga ka häid kogemusi.

Agu Leinfeld | Teeme Eestist kosmoseühiskonna

12.09.18 ... Eesti ühiskonna järgmine suur eesmärk võiks olla püüd muutuda selliseks, et põhimõtteliselt tuldaks toime ka kosmoses, kirjutab siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskuse strateegiadivisjoni endine juht, IT-kolledži nõukogu liige Agu Leinfeld.

Eesti koostab reformikava, mis arvestab maailma probleemidega aastal 2035

12.09.18 ... Eesti asub koostama pikaajalist riiklikku reformikava, milles võetakse arvesse meie ees aastal 2035 seisvaid probleeme. Selleks pannakse järgneva kahe aasta jooksul paiga järgmise 15 aasta arengueesmärgid.

Mida tähendab elurikkus looduses ja erakonnas?

05.09.18 ... Täna teatas endine Vabaerakonna esimees Artur Talvik, et asutab uue erakonna, mille nimeks saab Elurikkuse erakond. Jättes kõrvale selle uudise poliitilise tausta, otsustas ERR Novaator lugejaile hoopis meelde tuletada, mida tähendab mõiste elurikkus.

Tehnikauudised: tehisintellekti ülemvõimust päästev rumalus ja silmaliigutustest isiksuseomadusi tuvastav tarkvara

03.09.18 ... Inimeste suhted tehisintellektiga on jätkuvalt kahetised. Ühelt poolt nähakse selle tohutut kasu teatud probleemide lahendamisel ja teaduses, teisalt peljatakse jätkuvalt seda, et mingil hetkel viib tehisintellekti edasiarendamine inimkonna hukuni, mille vastu on viimane aeg võtta meetmeid.

Arvuti liigitas kunstivoolud korrapära ja keerukuse alusel

28.08.18 ... Inimesed on kunsti teinud koopaajast peale. Kunstistiile ja -voole on olnud palju. Nüüd on Brasiilia ja Sloveenia teadlased uurinud eri paigust ja ajastuist pärit kunstiteoseid muidu peamiselt füüsikas kasutatavate analüüsimeetodiga ja leidnud, et ka nende meetoditega saab kunstis üsnagi hästi stiile ja ajastuid eristada.

Humanitaaride digimeetodid võimaldavad mõõta stressitaset ka Facebooki postitusest

27.08.18 ... Sõnakasutuse järgi on võimalik öelda, millises tujus inimene on. Sotsiaalmeedia postitused reedevad nii keele kui veel paljude muude andmete kaudu inimese kohta hirmuäratavalt palju, näiteks sellegi, kui pinges või pahas tujus keegi on.

Lugeja küsib: kust tuleb Doktorivorsti nimetus?

22.08.18 ... ERR Novaatori lugeja Anvar tundis huvi, kust tuleb tootenimetus Doktorivorst, sest tänapäeval seostavad inimesed seda mõnikord naljatamisi sellega, et see vorst on taskukohane doktorantidele või doktoritele, ehkki ajal, mil see tootenimetus kasutusele võeti oli levinum hoopis kandidaadikraad.

Mis on majanduslik vägivald ja miks seda Eestis ei karistata?

22.08.18 ... Kas teie mees takistab teil iseseisvalt perekonna rahaasjade üle otsustada ja sisseoste teha? Kas teie mees on teil keelanud töötada väljaspool kodu? 14% Eesti naistest vastab nendele küsimustele jaatavalt.

Erapoolikus või erapooletus - kohtuekspert selgitab

17.08.18 ... Kohtueksperdi kui autori usaldusväärsus on kahtlemata üks võtmeküsimusi mis tahes ekspertiisidokumendi adekvaatsel hindamisel. Vaatleme lähemalt, mida sellest probleemist on seni kirjutatud ning millised on nende arvamusavalduste järelmid praktilisele koostööle ekspertide ja õigusvaidluse osapoolte vahel.

Kalduvus valeuudiseid uskuda tekib juba lapseeas

09.08.18 ... Ärevuse ja stressi maandamiseks fantaasiamaailmast abi otsimine võib vähendada laste võimet edaspidises elus kriitiliselt mõelda ning muudab nad seeläbi vastuvõtlikumaks valeuudistele ja propagandale, järeldavad USA psühholoogid.

Lugu sellest, kuidas rahvas 30 aastat tagasi rahvusraamatukogu päästis

08.08.18 ... "Kaablile kraav, rahvale vaimuvalgus," nii kirjutas ajaleht Rahva Hääl 1988. aasta juunis rahvarinde kaablikraavi kaevamise aktsiooni kohta, mis toimus Tallinnas tollase Fr. R. Kreutzwaldi nimelise ENSV Riikliku Raamatukogu juures.

Video: Vabadust ja Vaba Euroopat kuulati segajatest hoolimata

07.08.18 ... Külma sõja puhkemisel loodi USA kongressi rahastusel raadiojaamad Vaba Euroopa ja Vabadus.

Simóne Eelmaa | Eesti kasvatab oma vangidest veel suuremad kurjategijad

06.08.18 ... Kui sageli näen, et vanglast on maalitud pilt kui puhkekeskusest, kus paremaid rehabiliteeritakse ja halvemad ongi parandamatud. See paneb ohkama. Isiklikult kogetu põhjal väidan, et pigem kasvatame oma vangidest veel suuremad kurjategijad.

Video: pooletunnise Mahtra sõja 100. aastapäeva tähistati suurejooneliselt

06.08.18 ... 160 suve tagasi, see on 1858. aasta 14. juunil, vana kalendri järgi 2. juunil, toimus Juuru kihelkonnas Mahtra mõisas kohalike meeste ülestõus. See oli talurahva vastuhakkude kõrgpunkt – suurima talupoegade arvuga ülestõus. Mahtrast alguse saanud rahutuslaine levis teistessegi Eestimaa kubermangudesse.

Raport ja graafikud: Eesti alahindab Venemaa juhitud infokorratuse ulatust

06.08.18 ... Venemaa mõjutustegevust, milles kasutatakse ära kõiki infokorratuse vahendeid alates valeuudistest kuni majanduslikult vähekindlustatute mõjutamiseni, on mitmekesises vormis näha enamikus Kesk- ja Ida-Euroopa riikides, sealhulgas ka Eestis, selgub välispoliitika võrgustiku Ukrainian Prism värskest raportist.

Kristiina Esop | Kui vastutustundlik on Eesti ettevõtlus

03.08.18 ... Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi tegevjuht Kristiina Esop kirjutab, kui kaugele Eesti ettevõtlus on jõudnud oma ühiskondliku vastutuse mõtestamisel.

Suur graafikulugu: terror näitab üle kogu maailma taandumismärke

02.08.18 ... Maailmas toime pandud terroritegude ja nende tõttu hukkunud inimeste arv vähenes kolmandat aastat järjest. Sellele vaatamata on hukkunud viimasel kümnendil terroristide käe läbi rohkem inimesi kui kunagi varem, selgub USA-s asuva Marylandi ülikooli START konsortsiumi iga-aastasest analüüsist.

Aimar Ventsel | Lubjakate vastulöök

27.07.18 ... Mis meie keskealistel meestel viga on, et nad noori kui just ei vihka, siis pelgavad küll, arutleb Aimar Ventsel oma arvamusloos.

Jaanus Kangur | Vangistuse varjatud pale

26.07.18 ... Vangla kannab praegu pelga kättemaksu eesmärki ning see pole kannatanu(te) õigustatud kättemaks, vaid riigi ehk võimu kättemaks indiviidile allumatuse eest. Kuriteo eest määratud karistuse eesmärk peaks aga olema hoopis muu – tekitatud kahju heastamine nii palju kui võimalik, nendib Jaanus Kangur.

Uuringu järgi tuleks ülikoolilinna uued õppehooned kesklinna ehitada

25.07.18 ... Tartus ei ole õhukvaliteet ja liiklusummikud täna veel probleem, ent ülikoolilinnaku äärelinna kolimine võib need mured suureneva liikluskoormuse tõttu tulevikus siiski esile kutsuda, leiab Tartu Ülikooli geograafiaosakonnas bakalaureusekraadi kaitsnud Anni Kaup.

Uuring: Eesti inimesed valivad pensionifondi pigem kellegi teise soovituse järgi

20.07.18 ... Võiks arvata, et majandusasjades targemad ja suurema sissetulekuga inimesed teevad oma pensionipõlve kindlustamiseks teadlikumaid valikuid, kuid finantskirjaoskuse uuringust selgub, et see pole nii.

Alternatiivmeediat usaldavad rohkem need, kes on ühiskonnaelust võõrdunud

18.07.18 ... Kaasaegses ühiskonnas hakkamasaamiseks on tähtis olulise ja vajaliku informatsiooni kättesaamine. Paraku ei ole see kõigile inimestele võrdselt ligipääsetav, kirjutab Tartu Ülikooli sotsioloog Andu Rämmer.

Keeleteadlane selgitab, kuidas fakt ja väärtushinnang kohtus erinevad

17.07.18 ... Kujutlege, et Aadu Aaberg loeb hommikul ajalehest enda kohta järgnevat pealkirja: "Aadu Aaberg on varas!". Kui Aadu peab ennast ausaks inimeseks, kes usub õigusriiki, siis ta pöördub oma õiguste kaitseks kohtusse. Kahjuks võib ta siinkohal takerduda Eesti seaduste tihnikusse.

Rahatarkus: vanaduspuhkuse rikkus nõuab planeerimist ja tegutsemist kohe täna

17.07.18 ... Pikka aega ühe tööandja jaoks töötamine on asendunud lepinguliste projektitöödega, mida aga meie panga- ja pensionisüsteem ei toeta. Millist rahatarkust nõuab selline tööelu, et vanaduspuhkusel ei peaks sente lugema, selgitab EBSi doktorant ja MTÜ Rahatarkus kaasasutaja Leonore Riitsalu.

Kogu, hajuta ja riski ehk targa investori esimesed sammud

16.07.18 ... Aktsiaturul raha kasvatamine võib tunduda lihtne viis, kuidas enda sääste kasvatada, aga enne kui hüpata suhteliselt ebastabiilsele väärtpaberiturule, peaks alustav investor tegema selgeks mõned riskijuhtimise põhitõed, leiab Tallinn Tehnikaülikooli majanduslektor ja investor Kristjan Liivamägi.

Graafikud: eestlane loeb päevas keskmiselt rohkem kui ükski teine eurooplane

13.07.18 ... Eurostati andmete kohaselt kulutati 2016. aastal Euroopa Liidu riikides üle 90 miljardi euro raamatutele, ajalehtedele ja ajakirjadele. See on umbes 200 eurot EL-i kodaniku kohta ning moodustab 0,6 protsenti euroliidu SKTst. Tekib küsimus, kes selle kõik ära jõuab lugeda, aga vastus on lihtne: eestlased.

Teadlased tegid Tartule uue ja linlaste vajadusi arvestava bussivõrgu

12.07.18 ... Linnaliinibussid hakkavad uue liinivõrgu järgi sõitma järgmise aasta 1. juulist. Ettepaneku, milline võiks olla uus liinivõrk, on teinud Tartu Ülikoolist võrsunud Positium LBS koostöös Soome ettevõttega WSP Finland. Uus liinivõrgu kava läbib enne kasutusele võtmist veel ka avaliku aruteluringi.

Arheoloogid kaevasid Woodstocki festivali ala

09.07.18 ... Tänavu augustis möödub 49 aastat legendaarsest Woodstocki festivalist. Pea pool sajandit on piisavalt lühike aeg, et mäletada selle muusikafestivali suurejoonelisust, kuid piisavalt pikk aeg, et ära unustada, mis täpselt kus toimus.

Tallinna Ülikooli teadlased lõid mängud inseneridele ja programmeerijatele

09.07.18 ... Mänge, näiteks arvutimänge, saab luua ka erialase õppimise eesmärgil ning siis nimetatakse neid mänge tõsimängudeks. Tallinna Ülikooli teadlased on äsja valmis saanud kolme tõsimänguga, mis on ennekõike mõeldud inseneridele.

Teadlane: muutusi ettevõttes saab teha ka nii, et säilib töötajate usaldus

05.07.18 ... Kui muudatuste tegemiseks valitakse ettevõttes või organisatsioonis autoritaarne tee, siis eesmärk küll saavutatakse, kuid usaldus kaob, leiab Kanada organisatsiooniteadlane Ann Langley.

Pelk pudelitehnoloogia uuendus võib muuta kogu õlletehase organisatsiooni

04.07.18 ... Üks pealtnäha väike uuendus, näiteks õllepudeli muutmine keskkonnasõbralikuks, võib tähendada ettevõtte jaoks kogu oragnisatsiooni ümberkorraldamist alates väärtustest ja identiteedist kuni tööprotsessideni. Oma uuringutest just ühe sellise näite varal rääkis ERR Novaatorile Taani Majanduskooli organisatsiooniteooria professor Tor Hernes.

Rein Raud. Veel kord geneetilise ja kultuurilise piirist

30.06.18 ... Väide, et ühed inimgrupid on teistest mõnedel aladel paremad oma geneetilise koodi tõttu, ei ole siiski teaduslikku kinnitust leidnud, kirjutab Rein Raud värskes Sirbis.

Eksistentsiohud võivad olla pakilisemad kui tervishoid ja vaesus

29.06.18 ... Tervishoiule raha kulutamine vaestes riikides on ilmselt kulutõhusam kui jõukamates riikides. Eksistentsiohtude leevendamiseks raha kulutamine võib aga olla veelgi prioriteetsem.

Terroritegudele paneb rohkem kaasa tundma ohvrite rahvus ja rass kui vägivald ise

29.06.18 ... Kansase ülikooli teadlaste uuringust selgub, et inimeste reaktsioon rahvusvahelistele terrorirünnakutele sõltub toimumiskoha lähedusest, ohvrite rahvusest ja rassist – rohkem lähevad hinge lähiriikides ja valgenahalistega toimunud juhtumid.

Raamatuarvustus: maailm muutub paremaks hoolimata ajakirjanduse negatiivsusest

27.06.18 ... Steven Pinker "Enlightenment Now: The Case for Reason, Science, Humanism, and Progress"2018556 lkPenguin Books

Sotsiaalse normi muutmiseks peab alternatiivi toetama vaid iga neljas

22.06.18 ... Kehtiva sotsiaalse normi muutmiseks peab uut ideed toetama inimrühmast või ühiskonnast tervikuna vähemalt neljandik. Maagilise piiri ületamisel õnnestub veenda vähemusel reeglina oma teguviisi õigsuses ka kõiki teisi, nähtub rühmade käitumist lahanud teadustööst.

Graafikulugu: eestlased on õnnelikud, kuid arenguruumi jagub

22.06.18 ... Kolm neljandikku eestimaalastest on õnnelikud, selgub maailma väärtuste uuringu tulemustest. Põhivajaduste rahuldamise järel peitub õnnelikkuse edasine kasv positiivsetes igapäevategevustes, näiteks juhuslike inimeste päeva paremaks muutmises.

Demokraatia käib maailmas alla

22.06.18 ... Vähe sellest, et inimkonna keskmine intelligentsuskvoot IQ tundub olevat langusele pööranud, nagu hiljuti teadusuudises juttu oli. Ka demokraatlik riigi- ja ühiskonnakorraldus on asunud allakäigule, kui uskuda muu hulgas üht hiljuti tehtud teadusuuringut.

Jaanipäeva eri: "õiget" eesti jaanipäeva pole olemas

21.06.18 ... Eesti on saanud osaks maailmakülast ja riigis elab erineva rahvusliku taustaga inimesi sedavõrd palju, et "ametlike" jaanipäevakommete kehtestamine on juba ette läbikukkunud katse, kuigi paljud inimesed ikka ja jälle tahavad teada, kuidas eesti jaanipäeva "õigesti" tähistada, leiab folklorist Marju Kõivupuu.

Daniele Monticelli: kommunism oli kohutav eksperiment, aga ebavõrdsusega ei pea leppima

20.06.18 ... Kommunismi üritus kehtestada võrdsust ebaõnnestus traagiliste tagajärgedega. See aga ei tähenda professor Daniele Monticelli meelest, et peaksime ebavõrdsusega leppima.

Spordi ilu on vaataja silmades ehk jalgpalli esteetilisest väärtusest

15.06.18 ... Neljapäeval, 14. juunil algasid 21. jalgpalli maailmameistrivõistlused, kus võõrustajamaa Venemaa läks Moskvas asuvas Lužniki staadionil vastamisi Saudi Araabiaga. Kohtumine lõppes tulemusega 5:0 Venemaa kasuks ja kuigi finaalturniiri iga järgmise mängu peamine eesmärk ongi selgitada välja parem meeskond, istuvad miljonid jalgpalliaustajad kohapeal tribüünidele ning kodudes televiisorite ette mitte ainult selleks, vaid ka seepärast, et jalgpall on miski, mis pakub neile sügavat esteetilist kogemust.

Keeleteadlane küsib: kas Eesti õigussüsteem on selge ja teaduspõhine?

14.06.18 ... Usaldus Eesti kohtusüsteemi vastu langes rekordmadalale pärast menetluse lõpetamist Edgar Savisaare suhtes tema tervise tõttu. Valukohaks sai kohtuniku ekspertarvamuste käsitlus, kus arvesse võeti üht seitsmest. Martin Vaher vaatab keeleteadlase pilguga, kuidas saaks kaotatud usaldust tagasi võita.

Minevikuminutid: kuidas Eesti kullavarud tagasi kodumaale jõudsid?

14.06.18 ... Milline saatus oli Eesti kullavarudel pärast teist maailmasõda ja kuidas saadi need 1990ndatel tagasi, et käivitada taasiseseisvunud riigi majandust?

Loomakaitsja: tõhusaks loomade aitamiseks tuleb tegutseda teaduspõhiselt

13.06.18 ... Loomakaitseorganisatsiooni Nähtamatud Loomad asutaja ja president Kristina Mering leiab, et inimestel on palju head tahet, aga see ei saa alati kokku teadusliku infoga. Sääraselt tegutsedes langetatakse otsuseid, mis ei tee nii palju head kui võiks.

Doktoritöö: alates sajandivahetusest tehakse eesti kirjanduselus revolutsiooni pigem vaikselt ja töiselt

12.06.18 ... Täna, 12. juunil kaitseb doktoritööd Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi doktorant Priit Kruus. Tema töö uuris eesti kirjandusrühmitusi ja teisi noorkirjanike kooslusi aastail 1996–2013. Esimest korda on kirjutatud põhjalik teaduslik uurimus neist kirjandusrühmitustest, kes on uue sajandi eesti kirjanduselu tohutul määral mõjutanud. Tegemist on eesti uuema kirjandusloo kireva ja viljaka etapiga, kust võrsus ligi 100 tänapäeva eesti kirjanikku.

Urmo Kübar: pensionifondi me ju ei vali tunde järgi, miks aga heategevust?

11.06.18 ... Heategevuse puhul sageli ratsionaalsust esimeseks ei seata. Arvatakse, et pole oluline, kuhu annetad, peaasi, et üldse annetad. Vabariigi Presidendi vabakonnanõunik Urmo Kübar nii ei arva.

Irooniast vulgaarsusteni – õpilasuurimus otsis Kivirähki võlu võtit

11.06.18 ... Andrus Kivirähki teosed pakatavad irooniast ja ebaharilikest võrdlusest. Täiendavalt võib lugejat kütkestada kirjaniku oskuslik barbarismi ja vulgarismi kasutus, selgub Janek Vaabi õpilasuurimusest.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: