Ühiskond

Test: tunne ära valeuudis

19.03.19 ... Meediapädevuse nädalal on mõistlik mõelda selle üle, kas info, millega te kokku puutute vastab tõele, on tegu valega või on selles infos korraga nii tõtt kui ka valet.

Teadlane selgitab, mis on ühist heaolu-budismil ja mõnuainel

18.03.19 ... Budistlik traditsioon on läbi aegade olnud oma hoiakult askeetlik ja leidnud, et inimene peaks vabanema igasugu mõnuainetest, et näha tegelikkust moonutusteta, osutab Ühe Minuti Loengus TLÜ humanitaarteaduste instituudi Jaapani uuringute lektor ning Aasia uuringute suuna juht Alari Allik.

Tehisintellekt kirjutas e-etteütlust. Vaata, kuidas ta hakkama sai

14.03.19 ... Tallinna Tehnikaülikooli kõnetuvastus teeb kõnest teksti ning ERR Novaator koos Vikerraadioga pani ta kirjutama tänavust e-etteütlust. Kuidas masinõppetehnoloogial põhinev tehisintellekt ülesandega hakkama sai ning miks tulemus just niisugune oli, selgitas tehnikaülikooli vanemteadur Tanel Alumäe, kes on ka üks selle tehnoloogia loojatest.

Tartu Ülikooli professor rääkis orjusest ja vabadusest Eesti mõtteloos

14.03.19 ... Tartu Ülikooli mõtteloo professor Pärtel Piirimäe pidas inauguratsiooniloengu "Orjus ja vabadus Eesti mõtteloos". Vaata loengu salvestust ERR Novaatoris.

Kuidas mõjutab digitehnoloogia areng eesti keele kasutust?

14.03.19 ... Tartu Ülikoolis tavaks saanud emakeelepäeva avaliku loengu pidas tänavu eesti keele dotsent Liina Lindström, kes rääkis, kuidas mõjutab digitehnoloogia areng eesti keele kasutust. Ülikooli aulas toimunud loengu salvestust näeb ERR Novaatoris.

Teadusartikkel ja muinasjutt – mis neid ühendab?

14.03.19 ... Kuigi teadusartikkel esindab tarbeteksti ja muinasjutt ilukirjandusteksti, vastandudes seeläbi oma põhifunktsioonidelt üksteisele, on neil olemas selge ühisosa – narratiiv, lihtsamalt öeldes lugu. Teadusartiklist kui loost kirjutavad Riina Reinsalu ja Ann Veismann Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituudist.

Uuring: millest tulenevad eelarvamused moslemitest sisserändajate suhtes?

12.03.19 ... Aktiivne sisseränne Euroopasse tekitab kohalike kodanike seas tihtipeale vastakaid tundeid. Millised tegurid mõjutavad eelarvamusi sisserändavate moslemite osas, uuris Tartu Ülikooli andmeuuringute vanemteadur Anu Masso.

Usk karistavatesse jumalatesse võis aidata ühiskondadel organiseeruda

11.03.19 ... Usk karistavatesse jumalatesse võis aidata inimestel laiemate ühiskondade üleselt organiseeruda ja tuua üksteisest kaugel asuvad populatsioonid üheks sidusaks rühmaks kokku, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Dopingul on paralleele loomade sigimiskäitumises toimuva petmisega

10.03.19 ... Petmine ja kellegi teise arvelt isikliku kasu saamine on tegelikult loomariigile omane. Kuidas käib ja milline karistus võltsmängijat ootab, uuris "Aktuaalne kaamera. Nädal" Tartu Ülikooli loomaökoloogia professorilt Raivo Männilt.

Kust sa tead? | Noori poliitika ei huvita

06.03.19 ... Eesti noored ei huvitu ega osale poliitikas – kas see on tõesti nii? ERR Novaator koos Euroopa Sotsiaaluuringuga uuris seda küsimust lähemalt.

Nõukaaja nostalgia või Soomes elamine ei vähenda eestlaseks olemist

06.03.19 ... Nõukogude aega nostalgiliselt meenutav eestlane – kas ta on ikka eestlane? Lätlasest vanemate laps ja enamiku ajast Lätis elanud Kristian Jaak Peterson – kas tema oli eestlane? Või lastega Soome kolinud üksikema – kas tema on eestlane? Kes me, eestlased, oleme?

Soveedipärandi moodiminek ei näita veel noorte ignorantsust

05.03.19 ... Soveedipärandiga mängimist näeb linnaruumis ja moes üha rohkem. Noorte ignorantsust nõukogude aja trauma suhtes sellest välja lugema ei peaks, leiavad teadlased.

Kust sa tead? | Kas Eestis välja rändajad on tõesti "mugavuspagulased"?

05.03.19 ... "Mugavuspagulane" – sõna millega veel hiljaaegu sildistati neid, kes on pühkinud Eesti tolmu jalgadelt ning valinud töötamiseks või ka elamiseks muu riigi. Aga kas need, kes välja rändavad on ikka mugavad ja laisad?

Teaduslikult tõestatud – kust sa tead?

05.03.19 ... "Teadusuuring näitab, et..." või "teadlased on tõestanud,et…" – olete kuulnud selliseid sõnakõlkse? Aga mida teaduslikult tõestatud tegelikult tähendab?

Ühe minuti loeng: kuidas tunda ära populismi?

04.03.19 ... Vastlõppenud valimiste valguses jagab näpunäiteid populismi ära tundmiseks Tallinna Ülikooli filosoofia professor Tõnu Viik

Kust sa tead? | Keda valida?

01.03.19 ... Mille järgi te otsustate, keda valida? Selle kohta on valijakäitumise uurijad arendanud erinevaid teooriaid.

Subkultuure tekib rohkem ühiskonnas, kus on rangemad piirangud

28.02.19 ... Mida rohkem on ühiskonnas piiranguid ja reegleid, seda soodsam pinnas on see erinevate subkultuuride tekkeks, leidis Kadri-Ann Salla oma magistritöös, milles uuris erikoolides tekkinud subkultuure.

Kust sa tead? | Miks on vaja eestikeelset ülikooli?

28.02.19 ... Küsimusele, miks on vaja eestikeelset ülikooli, täpsemalt eestikeelset teadust ja kõrgharidust, on lihtne vastata. Selleks, et saaksime end nimetada kultuurrahvaks.

Kust sa tead? | Kas sisserändajad võtavad meie töö ära?

27.02.19 ... Enne valimisi on vahest keskmisest enam tõstatunud teema sisserände teemal. Kas ja kui palju Eesti elanikud tegelikult sisserändajaid kardavad ning kuidas on olukord teistes riikides - ERR Novaator uuris algatusega "Kust sa tead?"

Uue põlvkonna inimesed lõikavad peresaaki kaks korda – kas tõesti?

27.02.19 ... Kaasaegses ühiskonnas ei ole välistatud, et inimene maitseb pereõnne erinevates vormides ja mitu korda – sellise hüpoteesi püstitas teadussaade "Uudishimu tippkeskus" ning uuris seda sotsiaalteadlaste ja meestearsti abil.

Teadlased arvutasid välja, palju maksab e-hääl

26.02.19 ... E-hääletamine säästab rohkem raha kui ükski teine hääletusviis. Sellega kaasnevad kulud võivad kasvada tulevikus aga koos Eesti tuntuse ja hääletusviisi populaarsusega, leiavad Tallinna Tehnikaülikooli teadlased.

TÜ doktoritöös uuriti küsilauseid, mis ei küsi midagi

26.02.19 ... "Mida sa lödistad?" on näide küsilausest, millega ei küsita õigupoolest midagi ja mille küsija ei oota tavapärast vastust. Selliseid küsilauseid, millega tehakse vestluses midagi muud, kui küsitakse puuduvat infot, on eesti keeles väga palju.

Kust sa tead? | Kas võime valitsemise anda andmetele ja algoritmidele?

26.02.19 ... Esindusliku e-riigina räägitakse Eestiski üha sagedamini andmetepõhisest valitsemisest. Mida see õigupoolest tähendab? Uurisime seda koos Tallinna Tehnikaülikooli Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi sotsiaalteaduslike suurandmete kaasprofessori Anu Massoga.

Kust sa tead? | Kas peibutusparti tasub valida?

25.02.19 ... Kes on peibutuspart valimistel? Ja kas neid tasub valida või mitte? Mõlemad küsimused on aktuaalsed just nüüd enne valimisi. Tallinna Ülikooli politoloog Tõnis Saarts aitas neile küsimustele vastata.

Kust sa tead? | Triibulised nimekirjad toovad rohkem naisi parlamenti

22.02.19 ... Kui valimisnimekirjades on naisi ja mehi võrdselt, siis kas ka parlamendis on naisi rohkem? ERR Novaator palus algatuse "Kust sa tead?" raames seda politoloogidel selgitada ja tegi sellest animatsiooni.

Kas sinine on alati sinine? Ja keda see üldse huvitab?

21.02.19 ... Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituudis doktorikraadi kaitsnud Kaidi Rätsepa huvitab see väga. Kohe nii väga, et ta valis selle oma doktoritöö peamiseks küsimuseks.

Kust sa tead, mida arvavad Eesti elanikud pensionäride toetamisest?

20.02.19 ... Enne valimisi lubavad poliitikud kõigi olukorda parandada, ehkki alati pole päris selge, kuidas seda tehakse. Kuidas aga näevad Eesti elanikud pensionäride, töötute ja lastega perede olukorda? ERR Novaatori ja algatuse "Kust sa tead?" animatsioon vastab sellele küsimusele teadusuuringute abiga.

Raili Marling: kui tõde on konstruktiivne, kas siis kõik tõed on üheväärsed?

18.02.19 ... 13. veebruaril korraldas ajakiri Keel ja Kirjandus konverentsi "Tõde ja tõed humanitaarias". Plokis "Tõde ja ajastu" tegi ettekande ka Tartu Ülikooli anglistika professor Raili Marling, kes rääkis asetatud teadmisest tõejärgsel ajastul.

Riskialtimatel teismelistel on rohkem sõpru

18.02.19 ... Teismeiga on teada-tuntud aeg riskide võtmiseks – seda alates joomingutest kuni hoolimatu autojuhtimiseni. Teadlased on hakanud nüüd aru saama, miks selline käitumine sõprade vahel levib, vahendab Merit Maarits R2 hommikuprogrammi teadus- ja tehnikauudistes.

Kuidas ja miks õppida kiiresti lugema?

15.02.19 ... Kes meist ei oleks põnevasse raamatusse süüvides soovinud, et suudaks kiiremini lugeda ning saaks ometi teada, mis teose lõpus juhtub?

Mare Ainsaar: me vajame demograafilise augu katmiseks sisserännet

12.02.19 ... "Plekktrummi" saatekülaliseks oli sotsioloog Mare Ainsaar, kellega arutleti Eesti rahvaarvu ja selle tulevikuperspektiivide üle.

Põnevad kaardid: kuhu reisivad eesti või vene keelt rääkivad inimesed?

11.02.19 ... Neid kahte kaarti kõrvutades on üsna selge, kumb peegeldab eesti ja kumb vene keele kõnelejate peamisi reisisihtkohti.

Keeleteadlane kohtupingis võib otsustada juhtumi lõpptulemuse

06.02.19 ... Kohtulingvist tegeleb küsimustega, kuidas mõista keelt. Võib tunduda uskumatu, kuid just keeleteadlane võib olla see, kelle teadmistele tuginedes mõni kohtuvaidlus lõpplahenduse leiab.

Eesti lapsed tunnevad end internetis enesekindlalt

04.02.19 ... Homme, 5. veebruaril esitlevad Tartu Ülikooli teadlased Tallinnas Nordic Hotel Forumis üleeuroopalise laste internetikasutuse uuringu EU Kids Online Eesti tulemusi. Konverentsiga "Digilaps, kus tõttad sa?" tähistatakse rahvusvahelist turvalise interneti päeva.

Ainsus ja mitmus võivad hanketingimustes suure segaduse põhjustada

02.02.19 ... Inimesed kasutavad eesti keeles mitmust sageli ka ainsuses olevate esemete või nähtuste puhul ning kohtades, kus tuleb olla ülitäpne - näiteks kohtvaidlustes - tuleb sellest suur segadus. Siis kutsutakse olukorda lahendama keeleteadlane ning kuidas see käib, selgitab kohtulingvist Martin Aher.

Geeniteadlased: hilised ärkajad pole laisad, vaid lihtsalt teistsugused

30.01.19 ... Inimese geenikaardi alusel töögraafiku koostamine on naeruväärne idee. Inimeste eripäradega tuleks arvestada aga senisest rohkem, järeldavad sadu ööpäevarütmidega seotud geenivariante leidnud teadlased.

Doktoritöö: andekus on Eestis hinnas, kuid selle kandjad jäävad varju

30.01.19 ... Andekust nähakse küll hariduses ja ühiskonnas laiemalt olulise ning tähtsana, kuid ande kandja jääb sageli tahaplaanile, selgub Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi doktorandi Halliki Põlda doktoritööst.

Maailmalõpu anatoomia ehk miks inimkond pidevalt oma hukku ennustab

29.01.19 ... Antikristus, tuumasõda, hiigelasteroid ja tehisintellekti mäss – inimkonna võime leida enda hukutamiseks uusi huvitavaid viise kasvab iga sajandiga. Sellele tõuke andvad mehhanismid pole aga aastatega muutunud ja võivad inimeste eksistentsi reaalselt ähvardatavatele probleemidele lahenduse leidmist hoopis raskendada.

Kas nutitelefon kuulab pealt ja kasutab meie andmeid privaatsuse rikkumiseni?

22.01.19 ... Facebooki puhul on ammu kerkinud kahtlus, et seal peetud vestlusi, kirjutatud postitusi ning kommentaare kasutatakse meile reklaami müümiseks. Mõni inimene ei näe selles probleemi, kui tema veebikäitumise põhjal talle personaalsemat reklaami tehakse. Samas võib taoline tegevus tugevalt rikkuda meie privaatsust.

Psühholoogid: ebaratsionaalsuse väljajuurimine on lootusetu, veel rohkem valimistel

22.01.19 ... Valimiskabiinis emotsioonidega põimuv loogika võib anda ootamatuid tulemusi ja ettekäände kahelda inimeste terves mõistuses. Maailm on aga kaugelt liiga keeruline, et üritada ebaratsionaalset käitumist ühiskonnast täielikult välja juurida, leiavad psühholoogid.

Keeleteadlane selgitas häälikuvälte teooriat lapiku maa teooria abil

21.01.19 ... Tallinna Ülikooli emeriitprofessor Mati Hint võttis appi lameda ja kerakujulise maa teooriate vastuolu, et selgitada kaht meie emakeele teadusliku uurimise ajaloos esitatud teineteist välistavat põhimudelit.

Meediakommentaar: valekildudega mängimine lõikab sisse noorrahvuslaste sõnavabadusse

21.01.19 ... Avalikkusele tahtlikult valetamine ja valenime all esinemine andis noorrahvuslastele õppetunni, et valega mängimine piirab nende endi sõnavabadust ning saadab valijatele sõnumi neist kui valetajatest ja vägivallatsejatest, leiab meediakommentaaris Marju Himma.

"Suure paugu teoorias" tutvustati Eesti rohe-lilla-valget trikoloori

21.01.19 ... Ameerika komöödiasarja "Suure paugu teooria" viimane episood algas ootamatu üllatusega, kui televaatajatele tutvustati rohe-lilla-valget trikoloori. Tegemist on tsaariaegse Eestimaa kubermangu lipuga, mis oli otseseks eelkäijaks tänasele sini-must-valgele.

Hiina kooliõpilastel katsetati keskendumist kontrollivaid peavõrusid

21.01.19 ... Hiinas katsetati hiljutises uuringus ettevõtte BrainCo loodud keskendumist kontrollivaid peavõrusid. Uuringus osalesid 10 000 õpilast vanuses 10–17 eluaastat, kes kandsid neid peavõrusid enam kui 21 päeva koolitundide ajal. Õpetajad said samal ajal rakenduse abil jälgida nende keskmisi tähelepanelikkuse tasemeid, vahendab Merit Maarits R2 tehnika- ja teadusuudistes.

Eesti avaandmete tuluallikaks muutmist aeglustab eduka e-riigi pärand

17.01.19 ... Üleilmsetes edetabelites riigi läbipaistvuse ja e-teenuste levikuga esirinnas olev Eestis kuulub avaandmete kasutamise poolest sabassörkijate sekka. Suuresti saab kanda mahajäämuse e-riigi esialgse edu arvele, selgub Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste analüüsist.

Magnus Piirits: mis saab, kui teine sammas ära kaotada?

16.11.18 ... Isamaa lubab oma valimisprogrammis radikaalselt reformida II pensionisammast. Algatus "Kust sa tead?" küsib selle kohta kriitiliselt, mida see sisuliselt tähendab. Siinkohal on paslik tõsta esile mõttekoja Praxis analüütiku Magnus Piiritsa möödunud sügisel kirjutatud analüüs.

Kust sa tead? | Tasuta ühistranspordi faktikontroll poliitiku lubadusele

16.01.19 ... Tallinna tasuta ühistranspordi laiendamine ka teiste tasuta transpordiga omavalitsuste elanikele ei ole pruugi kaasa tuua mõju, mida poliitik välja toob. Samuti ei tugine kõik väited uuringutel ja analüüsidel ning kohati on mõistlik hoopis lahendada muid ühistranspordi muresid, kui vaid sõidu hind.

Mihkel Solvak: e-valijad ja paberil hääletajad on väga sarnased

16.01.19 ... 3. märtsil toimuvad Riigikogu valimised lähenevad pikkade sammudega. Kui turvalised on e-valimised ning kas ja kuidas e-hääletamine valimiste tulemusi mõjutab, rääkis "Terevisioonis" Tartu Ülikooli tehnoloogiauuringute vanemteadur Mihkel Solvak.

Andrei Liimets | Kuidas me kestame?

14.01.19 ... See on küsimus, millele vastuse otsimise võttis sügisel ette arutelusari #kuidasmekestame. Algatuse keskmes on kolm suurt teemat: sündimus, ränne ja tööhõive. Andrei Liimets uuris, mis Eestit nendes valdkondades ees ootab.

Lihavõttesaare ebatavaliste kujude eesmärk võib olla näidata joogivee asukohta

12.01.19 ... Lihavõttesaare hiiglaslikud inimkujud ehk moaid pole pelgalt silmailu. USA antropoloogide hiljutine uuring näitab, et need võidi püstitada eesmärgiga osutada saare elanikele, kus leidub joogivett.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: