Ühiskond

Kas nutitelefon kuulab pealt ja kasutab meie andmeid privaatsuse rikkumiseni?

22.01.19 ... Facebooki puhul on ammu kerkinud kahtlus, et seal peetud vestlusi, kirjutatud postitusi ning kommentaare kasutatakse meile reklaami müümiseks. Mõni inimene ei näe selles probleemi, kui tema veebikäitumise põhjal talle personaalsemat reklaami tehakse. Samas võib taoline tegevus tugevalt rikkuda meie privaatsust.

Psühholoogid: ebaratsionaalsuse väljajuurimine on lootusetu, veel rohkem valimistel

22.01.19 ... Valimiskabiinis emotsioonidega põimuv loogika võib anda ootamatuid tulemusi ja ettekäände kahelda inimeste terves mõistuses. Maailm on aga kaugelt liiga keeruline, et üritada ebaratsionaalset käitumist ühiskonnast täielikult välja juurida, leiavad psühholoogid.

Keeleteadlane selgitas häälikuvälte teooriat lapiku maa teooria abil

21.01.19 ... Tallinna Ülikooli emeriitprofessor Mati Hint võttis appi lameda ja kerakujulise maa teooriate vastuolu, et selgitada kaht meie emakeele teadusliku uurimise ajaloos esitatud teineteist välistavat põhimudelit.

Meediakommentaar: valekildudega mängimine lõikab sisse noorrahvuslaste sõnavabadusse

21.01.19 ... Avalikkusele tahtlikult valetamine ja valenime all esinemine andis noorrahvuslastele õppetunni, et valega mängimine piirab nende endi sõnavabadust ning saadab valijatele sõnumi neist kui valetajatest ja vägivallatsejatest, leiab meediakommentaaris Marju Himma.

"Suure paugu teoorias" tutvustati Eesti rohe-lilla-valget trikoloori

21.01.19 ... Ameerika komöödiasarja "Suure paugu teooria" viimane episood algas ootamatu üllatusega, kui televaatajatele tutvustati rohe-lilla-valget trikoloori. Tegemist on tsaariaegse Eestimaa kubermangu lipuga, mis oli otseseks eelkäijaks tänasele sini-must-valgele.

Hiina kooliõpilastel katsetati keskendumist kontrollivaid peavõrusid

21.01.19 ... Hiinas katsetati hiljutises uuringus ettevõtte BrainCo loodud keskendumist kontrollivaid peavõrusid. Uuringus osalesid 10 000 õpilast vanuses 10–17 eluaastat, kes kandsid neid peavõrusid enam kui 21 päeva koolitundide ajal. Õpetajad said samal ajal rakenduse abil jälgida nende keskmisi tähelepanelikkuse tasemeid, vahendab Merit Maarits R2 tehnika- ja teadusuudistes.

Eesti avaandmete tuluallikaks muutmist aeglustab eduka e-riigi pärand

17.01.19 ... Üleilmsetes edetabelites riigi läbipaistvuse ja e-teenuste levikuga esirinnas olev Eestis kuulub avaandmete kasutamise poolest sabassörkijate sekka. Suuresti saab kanda mahajäämuse e-riigi esialgse edu arvele, selgub Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste analüüsist.

Magnus Piirits: mis saab, kui teine sammas ära kaotada?

16.11.18 ... Isamaa lubab oma valimisprogrammis radikaalselt reformida II pensionisammast. Algatus "Kust sa tead?" küsib selle kohta kriitiliselt, mida see sisuliselt tähendab. Siinkohal on paslik tõsta esile mõttekoja Praxis analüütiku Magnus Piiritsa möödunud sügisel kirjutatud analüüs.

Kust sa tead? | Tasuta ühistranspordi faktikontroll poliitiku lubadusele

16.01.19 ... Tallinna tasuta ühistranspordi laiendamine ka teiste tasuta transpordiga omavalitsuste elanikele ei ole pruugi kaasa tuua mõju, mida poliitik välja toob. Samuti ei tugine kõik väited uuringutel ja analüüsidel ning kohati on mõistlik hoopis lahendada muid ühistranspordi muresid, kui vaid sõidu hind.

Mihkel Solvak: e-valijad ja paberil hääletajad on väga sarnased

16.01.19 ... 3. märtsil toimuvad Riigikogu valimised lähenevad pikkade sammudega. Kui turvalised on e-valimised ning kas ja kuidas e-hääletamine valimiste tulemusi mõjutab, rääkis "Terevisioonis" Tartu Ülikooli tehnoloogiauuringute vanemteadur Mihkel Solvak.

Andrei Liimets | Kuidas me kestame?

14.01.19 ... See on küsimus, millele vastuse otsimise võttis sügisel ette arutelusari #kuidasmekestame. Algatuse keskmes on kolm suurt teemat: sündimus, ränne ja tööhõive. Andrei Liimets uuris, mis Eestit nendes valdkondades ees ootab.

Lihavõttesaare ebatavaliste kujude eesmärk võib olla näidata joogivee asukohta

12.01.19 ... Lihavõttesaare hiiglaslikud inimkujud ehk moaid pole pelgalt silmailu. USA antropoloogide hiljutine uuring näitab, et need võidi püstitada eesmärgiga osutada saare elanikele, kus leidub joogivett.

Laialt levinud uurimus valeuudiste levikust osutus valeks

11.01.19 ... Mõne aasta eest maailmameedias laia kõlapinda leidnud ja ka ERR Novaatoris kajastatud valeuudiste levikut puudutanud uurimus sisaldas piisavalt suuri vigu, et töö autorid otsustasid selle teaduskirjandusest eemaldada.

Doktoritöö: Eesti ajakirjanike stressi ja läbipõlemist põhjustab rutiinipuudus

11.01.19 ... Ühendatud toimetustes, kus ajakirjanikud peavad sageli suutma luua uudiseid erinevatele meediumidele, ei ole välja kujunenud rutiine, mis toetaksid ajakirjanikke nende töös ning selle taga on asjaolu, et toimetuste juhid ei oskagi tõhusalt taolisi tööprotsesse juhtida.

Mobiiliandmete uuring: Eesti aktiivsed eakad reisivad üllatavalt palju

10.01.19 ... Võiks arvata, et kiirenevas ühiskonnas reisivad noored nii Eesti sees kui välismaal rohkem kui eakad. Eesti teadlaste hiljuti avaldatud uuringu tulemused näitavad aga muud ning pakuvad üllatavat infot hoopis meie pensionäride reisimise kohta.

E-riigi vereringe: logianalüüs paljastab, millised e-kodanikud me oleme

10.01.19 ... Eesti e-riigi vereringeks olev X-tee andmevahetuskiht on maailmas palju tähelepanu saanud. Meie eeskujul on sarnase internetipõhiseks andmevahetuseks mõeldud taristu loonud juba mitmed riigid, kirjutab Tartu Ülikooli tehnoloogiauuringute vanemteadur Mihkel Solvak.

Uuring: soolist ebavõrdsust süvendavad meeste kehv tervis ja alkoholilembus

03.01.19 ... Mehed on naistest enamikes arenenud riikides eeskätt kehva tervise tõttu ebavõrdsemas seisus, selgub uudsest soolise ebavõrdsuse indeksist. Lihtsaid lahendusi silmapiiril ei paista.

Professori soovitused vanematele sotsiaalmeedias lastepiltide postitamiseks

02.01.19 ... Tartu Ülikooli meediauuringute professor Andra Siibak on kahe eelkooliealise tüdruku ema. Avalikku Intagrami kontot tal ei ole, kuid Facebookis on tal ligi 400 sõpra, kellega ta on jaganud pilte ka oma tütardest. Seega on ta loonud – nii nagu väga paljud teisedki emad – oma järeltulijatele digitaalse jalajälje.

Kui hea on Eestis elada ehk mida räägivad Exceli tabelid?

01.01.19 ... Heaolu on subjektiivne nähtus. Nõnda saab vaielda lõputult ka selle üle, kui rahul saab olla Eesti riigiga sada aastat pärast selle sündi. Üks võimalus laiema vaatenurga saamiseks on heita pilk statistikale.

Bioloogid on oluliselt vähem religioossed kui füüsikud

31.12.18 ... Briti füüsik ja kosmoloog Stephen Hawking ei uskunud jumalasse. Maailmatuntud briti evolutsioonibioloog ja teaduskirjanik Richard Dawkins ei usu samuti jumalasse. Kas füüsikud käivad rohkem kirikus kui bioloogid ning kas teadlaste religioossus sõltub nende uurimisvaldkonnast, nendele küsimustele otsisid vastust USA teadlased.

Lea Altnurme. Milleks modernsetele eestlastele esoteerika?

21.12.18 ... Lea Altnurme kirjutab, miks on modernse maailmamõistmise juures eestlased kasvanud nii esoteerikalembesteks.

Vanimast joonistusest GMO-lasteni: teadusmaailma 10 tähtsat lugu aastal 2018

21.12.18 ... Kliimamuutuste paratamatus, esimesed muudetud geenidega lapsed ja punasel planeedil laiuv tulisoolane järv on vaid mõned näited lugudest, mis panid sel aastal ERR Novaatori toimetajaid esmalt ahhetama ja seejärel sügavalt järele mõtlema.

Uuring: sarivaletajatest poliitikute toetust vähendab regulaarne faktikontroll

19.12.18 ... Poliitiku suust kõlavate valeväidete ümber lükkamine muudab küll valijate maailmapilti, kuid meeliskandidaadi asemel kellegi teise eelistamiseks peab jääma nende lemmik valega vahele mitmeid kordi järjest, selgub värskest teadustööst.

Zoosemiootikud uurivad: kus algab inimene ja lõpeb loom?

18.12.18 ... Milline näeks filosoofia välja loomade pilgu läbi? Kas see pilk aitaks inimest paremini mõista? Miks tasub sellele küsimusele loomaaeda külastades mõelda? Äsja Tartu Ülikoolis kaitstud semiootika doktoritöödes selgitati lähemalt inimeste ja (teiste) loomade suhteid.

Arvamus: teadus pole naiste asi?

17.12.18 ... Naiste diskrimineerimist teaduses soosib sageli probleemi pisendamine, mis omakorda viib naiste teadusest lahkumiseni, leiab feministlikust mõttest mõjutatud ajaloolane Ksenia Shmydkaya väljaandes Feministeerium.

Doktoritöö kirjeldab eestluse kehastusi külma sõja aegses USAs

17.12.18 ... Milline oli eestlus külma sõja aegses USAs ja kuidas selles väljendus huumor, muusika, haridus, vaba aja veetmine ning akadeemiline ränne − seda kõike uuris oma doktoritöös Tallinna Ülikooli doktorant Maarja Merivoo-Parro.

Meedia: Taylor Swifti kontserdil kasutati fännide peal näotuvastustehnoloogiat

17.12.18 ... Väljaande Rolling Stone järgi innustati Taylor Swifti kontserdi külastajaid Rose Bowli nimelisel staadionil Los Angeleses külastama pop-up boksi, kus sai vaadata kaadritagust materjali Swiftist proovi tegemas. Samas boksis aga tehti väidetavalt fännide nägudest pilte, misjärel võrreldi neid sadade Taylor Swifti teada-tuntud jälitajate andmebaasis olevate piltidega, vahendab Merit Maarits R2 teadus- ja tehnikauudistes.

Neandertallaste geenid annavad mõnele eurooplasele lapikuma pea

17.12.18 ... Inimestel, kellel on kaks neandertallastelt pärit geeni, on kolju lapikum ja piklikum, natuke nagu neandertallastel endil. Pea kuju erinevus on nii väike, et see ei ole palja silmaga selgelt tuvastatav, kuid uuringud näitavad, et nende geenidega inimestel töötab aju natuke teistmoodi.

Naispeaosalistega filmid toovad suuremat kassatulu kui meespeaosalistega filmid

12.12.18 ... "Trollid", "Teismelised ninjakilpkonnad", "Moana", "Pahupidi", "Wonder Woman" on olnud kõik ülemaailmsed kassahitid, kus peaosa mängivad naised. Need filmid on ka osa laiemast suundumusest. Creative Artists Agency (CAA) ja shift7 andmeil tõid need filmid, kus peaosas olid naised, aastatel 2014–2017 suurema kassatulu kui need, kus peaosas olid mehed, olenemata sellest, kas need filmid toodeti vähem kui kaheksa või enam kui 88 miljoni euro eest.

Soovitused ajakirjanikele: kuidas vältida võltsuudiste jõudmist ajakirjandusse

11.12.18 ... Maia Klaassen otsis oma bakalaureusetöös selgitust sellele, kuidas valeinformatsiooni sisaldavad uudised professionaalses uudismeedias levivad ning millised on valdkonna ekspertide selgitused selle tekkepõhjustele. Ühtlasi leiab tema tööst viis soovitust ajakirjanikele, et valeuudised ei jõuaks ajakirjandusse. See uurimus pälvis riiklikul üliõpilastööde konkursil preemia.

Andmepõhine otsustamine ilma sotsiaalteadlasteta automatiseerib ebavõrdsuse

11.12.18 ... Teie aktiivsusmonitori logid, teie e-maksuamet, teie nutitelefoni kasutamise tulemusel tekitatud andmed, teie tegevused sotsiaalmeedias – kõik on kokku andmed, mis võimaldavad joonistada teist pildi, kuid kas tahaksite, et pelgalt nende andmete põhjal tehtaks teie elu ja tervist mõjutavaid otsuseid?

Professor: maailm vajab kapitalismi kõrvale uut sorti majandusmudelit

11.12.18 ... Jagamismajandusest ja ühisomandist peab saama inimkonna tuleviku huvides suurkorporatsioonide lüpsilehma asemel ühiskonna tuluallikas, leiab Euroopa Teadusnõukogu 1,1 miljoni euro suuruse grandi toel jaanuarist tulevikutööd uurima hakkav Vasilis Kostakis, Tallinna Tehnikaülikooli Ragnar Nurkse instituudi professor.

Video: viiesaja tuhandes tallinlane oli kokkuleppemäng

06.12.18 ... Pärast teist maailmasõda hakkas Tallinn kiiresti kasvama. See toimus peamiselt võõrtööjõu abil, mida oli tarvis tööstuse arendamiseks. Kaasa aitas ka mitmete uute linnaosade rajamine, sealhulgas Lasnamäe ja Mustamäe.

Mees, tänu kellele tähistame täna rahvusülikooli 99. sünnipäeva

01.12.18 ... Täna 99 aastat tagasi, 1919. aasta 1. detsembril toimus aktus, millega avati ametlikult emakeelne Tartu Ülikool.

Meediakommentaar: ajakirjanikud ei pruugi mõista valeinformatsiooniga nakatumise ohtu

26.11.18 ... Ajakirjanduse kohustus oleks poleemikat tekitavas teemas aeg maha võtta, teha endale esmalt selgeks, milles täpsemalt küsimus ja alles siis hakata avaldama ühe ja teise poole kommentaare, leiab Marju Himma Vikerraadio meediakommentaaris.

Robotitel kulub ühismeedia väärinfoga küllastamiseks vaid mõni sekund

23.11.18 ... Valimiste eel ühismeedias levivate valeuudiste hulk on kasvanud iga aastaga. Väärinfo toel avalikku arvamust kallutavate automaatkontode aktiivsust jälginud teadlased nendivad, et tehnikamaailma hiidudel oleks aeg vahetada osa kasutajamugavusest inforuumi puhtuse vastu.

Must Reede ja FAANG aktsiate hinnalangus

22.11.18 ... Novembri neljanda neljapäeva järgset reedet võiks pidada kapitalistliku kaubavahetuse demopäevaks kui maailma haarab joovastav pakkumise ja ostmise tants. Tantsu allegooria sobib kajastama mõlema osapoole meelehead ja samas teineteisega arvestamist.

Kätlin Konstabel | Poliitikutest ja ahvidest ehk rohkem tundetaipu ja makjavellismi

21.11.18 ... Vahel tundub, et suur samm edasi oleks seegi, kui meie tipp-poliitikud õpiks käituma nagu Frans de Waali edukad šimpansid, kirjutab psühholoog ja pereterapeut Kätlin Konstabel.

Improteater Eestis: ettearvamatu ja austajaid koguv kunstivorm

21.11.18 ... Alati ainukordne improteatri etendus peidab endas vaatamata näilisele juhuslikkusele näitlejate põhjalikku ettevalmistust. Eesti teatrimaastikul on improteater viimase kümne aasta jooksul leidnud kindla pesa ning kogub populaarsust ettearvamatuse ja aktuaalsete teemade käsitlemisega.

Õigusteadlane: ränderaamistiku poleemikas on vastutus nii poliitikutel kui ka teadlastel

19.11.18 ... Eesti meedias ja poliitilises debatis lahtirullunud ÜRO ränderaamistiku poleemikal on üks oluline aspekt, mis seni jäänud suurema tähelepanuta: kogu avaliku ning poliitilise diskursuse sisuliseks algatajaks ja otsustavaks kaalukeeleks sai kahe Eesti teadusmaastikul kõrgelttunnustatud õigusteadlase arvamus raamistiku tähenduse ning õigusliku siduvuse osas ning see vastandus teiste erialaspetsialistide väidetule. Kogu arutelu analüüsib Euroopa Ülikool-Instituudi õigusteaduse doktorant ja advokaat Birgit Aasa.

Lugejakiri | Saamaks eestlaseks ei pea kaotama vene identiteeti

19.11.18 ... Vene keele ja kultuuri mõistmine ning sellega samastumine ei takista olemast truu Eesti riigile ning ühisele eesmärgile – eesti keele ja kultuuri säilitamisele läbi aegade, kirjutab Tartu ülikooli riigiteaduste tudeng Aleksei Jašin.

Teadlane selgitab, kuidas tants ühiskonnas kehtivaid norme peegeldab

19.11.18 ... Teame, et tants on hea kehale ja meelele, kuid vähem teadvustame, et tants on kiire ja tõhus viis kehalise kogemuse ja sotsiaalsete kehaga seotud arusaamade edastamiseks, sest teabevahetus toimub peegelneuronite kaudu kehalt kehale, ilma aju sekkumiseta, selgitab Tallinna Ülikooli tantsuteooria lektor Heili Einasto.

Pühapäeval tähistatakse akadeemilise pärandi päeva

16.11.18 ... Pühapäeval, 18. novembril tähistab kogu Euroopa akadeemilise pärandi päeva. Mis on akadeemiline pärand ja kellele seda vaja on, kirjutab Tartu Ülikooli muuseumi teadusdirektor Jaanika Anderson.

Veebiviktoriin: põnev linnageograafia küsimus USA paneelelamute kohta

15.11.18 ... Rahvusvaheline geograafianädal toimub 2018. aastal 11.–17. novembrini. Tartu ülikooli geograafiatudengite organisatsioon EGEA-Tartu korraldab selle raames juba kolmandat korda kooliõpilastele mõeldud veebiviktoriini.

TÜ arstiteadlased: Eesti riik ei väärtusta arstiteadust piisavalt

15.11.18 ... Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnale teeb meelehärmi, et peaaegu neli aastat tagasi valminud tervishoiustrateegias kokku lepitud eesmärgid on suuremas osas ellu viimata või pole nende elluviimist alustatudki.

Veebiviktoriin kartograafiast ja kellakeeramisest

14.11.18 ... Rahvusvaheline geograafianädal toimub 2018. aastal 11.–17. novembrini. Tartu ülikooli geograafiatudengite organisatsioon EGEA-Tartu korraldab selle raames juba kolmandat korda kooliõpilastele mõeldud veebiviktoriini.

Doktoritöö: kaugtöö on tööea pikendamiseks soodne võimalus

13.11.18 ... Kaugtöö on vaimse töö tegijate hulgas üha rohkem levinud. See omakorda eeldab ka tööandjatelt enam pingutust töö korraldamisel. Kaugtöö eelis on peamiselt paindlikkus töötaja jaoks, kellel on võimalik ise valida töötamise aeg ja koht.

Urmas Viilma: usundiõpetuse puudumine ajab eestlased esoteerika rüppe

13.11.18 ... Eesti koolides ei ole usundiõpetust. See ei tee eestimaalastest aga ateiste, vaid esoteerikasse uskujad. Valitsev usuline ebamäärasus on koguni julgeolekurisk, kirjutab Eesti luterliku kiriku peapiiskop Urmas Viilma.

Keeleteadlane kontrollis Eesti Päevalehe faktikontrolli Kaja Kallasele

13.11.18 ... Kohtulingvistika kaasustega tegelev keeleteadlane Martin Aher vaatab Eesti Päevalehes ilmunud faktikontrolli keeleteoreetilisest vaatepunktist ning seletab pisut lahti eesti keele keerdkäiku, mis selle juhtumiga kaasas käib.

Tuul Sepp: kui inimesed pöörduvad pseudoteaduse poole, on see teadlaste tegemata töö

13.11.18 ... "Plekktrummi" saatekülaline oli evolutsioonibioloog Tuul Sepp, kellega arutleti selle üle, millised on inimkonna võimalused tegeleda suurte keskkonnaprobleemidega.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: