Ühiskond

Minutiloeng: mis muudab palgapäeva oluliseks?

26.09.23 ÜHE MINUTI LOENG ... Tänapäeval saab enamik Eesti töölkäivatest inimestest iga kuu kindlal päeval kindla summa palka. Ajalooliselt pole see aga alati nii olnud, kirjutab Tallinna Ülikooli sotsiaalpoliitika teenekas professor Anu Toots.

Laste kriitikameelt pärsib usk meediaplatvormide aususesse

25.09.23 ÜHISKOND ... Veebimaailm on tänapäeval põimunud üha enam laste igapäevastesse mängudesse. Siiski on lastel mitmeid väärarusaamu interneti toimimise osas. Näiteks usuvad noored, et päevakajalistel teemadel tehtud videod kontrollib keegi enne avaldamist üle.

Ajakirjanduse professor: võim peab ikka ajakirjandust natuke kartma

23.09.23 ÜHISKOND ... Eesti ajakirjanduses on olemas nii tugev uuriv ja analüüsiv pool kui ka ajakirjanduse mainet õõnestav klõpsumeedia, osutab Tartu Ülikooli ajakirjanduse professor Halliki Harro-Loit. Just analüüsivõimelist ühiskonna valvurit tuleb tema hinnangul hoolega hoida ja võimaldada. Murettekitavam on seis vallalehtedega, mis sõltuvad omavalitsuse rahast.

Hiina ekspert: käsumajandusega edukat kiibitööstust ei ehita

19.09.23 ÜHISKOND ... Kaasaegse majanduse vundamendiks olevate arvutikiipide ehitamine on sama palju kunst kui teadus, misläbi ei pruugi käsupõhises süsteemis tipptasemel kiipide ehitamiseks piisata isegi kümnete miljardite eurodeni ulatuvatest investeeringutest, leiab Stanfordi küberpoliitika keskuse teadur Andrew Grotto.

Eesti otsib sõja tõttu vähenenud välistudengivoogu uutest riikidest

15.09.23 HARIDUS ... Viimastel andmetel on Eesti kõrgkoolides tänavu alustanud õpinguid ligi 1300 uut välistudengit. Haridus- ja noorteameti (HARNO) programmijuht Eero Loonurm põhjendas varasemast väiksemat arvu mitme teguri kokkulangemise, kuid eeskätt Venemaa alustatud sõjaga. Ära langenud Venemaa asemel otsib Eesti nüüd uusi välistudengite sihtriike.

Eesti toidujulgeolek vajab senisest suuremat tähelepanu

14.09.23 ÜHISKOND ... Ehkki Eesti riik ja ettevõtjad hakkasid koroonapandeemia ning pingelise julgeoleku olukorra tõttu varasemast rohkem mõtlema, kuidas rahvas ära toita ja rasked ajad üle elada, pole elanikkond tervikuna veel ootamatusteks valmis, selgub hiljutistest uuringutest.

Eesti inimesed saavad lapsi üha enam peale "parim enne" möödumist

12.09.23 TERVIS ... Meeste viljakus hakkab vähenema 40. ja naistel 30. eluaastates. Sellest hoolimata saab taasiseseisvunud Eestis üha rohkem naisi lapsi peale 35. eluaastat ja vanim värske isa on olnud 82-aastane. Arstide sõnul kaasnevad hilisema vanemlusega omad terviseriskid, kuid neid on võimalik üha paremini maandada.

Tubakafirmad tegid toidud üliisuäratavaks

11.09.23 ÜHISKOND ... Mõni toit võib olla väga isuäratav, lausa käestpandamatu, kuid mitte heas mõttes. Niinimetatud rämpstoidud näiteks kipuvad sisaldama koostist, mis võib tekitada sõltuvustki, kuid mille tervislikkus on kahtlane, et mitte öelda pikemas plaanis negatiivne.

Hennoste: ükski meediaorganisatsioon pole ju ilma väärtuste ega ideaalideta

09.09.23 EESTI ... Igal meediaorganisatsioonil peaksid olema väärtused, ideoloogia ja ideed, millest ta lähtub ning soov täita oma rolli ja hoida kinni oma agendast, rääkis ajakirjandusõppejõud, kirjandus- ja keeleteadlane Tiit Hennoste Vikerraadio saates "Reedene intervjuu".

"Vaata, et kuuli ei saa": Eesti ajakirjanikud kogevad eri liiki ähvardusi

28.08.23 ÜHISKOND ... Pealkirjas on väljavõte kirjast, mille sai üks Eesti uuriv ajakirjanik pärast konfliktse teema kajastamist. Hiljutine uurimistöö vaataski lähemalt, milliste rünnakutega peavad ajakirjanikud rinda pistma. Uuringu autor loodab, et sõnad jäävad vaid sõnadeks, ent kunagi ei tea.

Elus pettunud populismipooldajad jätavad säästud kogumata

22.08.23 ÜHISKOND ... Ökonomistid eeldavad sageli, et mida individualistlikum on ühiskond, seda uljamalt võtavad inimesed riske. Tallinna Tehnikaülikooli doktoritöö osutab aga risti vastupidisele seosele. Samuti selgitab töö, miks pole populistlikke ideid toetavatel inimestel tõenäoliselt sääste.

Professor: meediamaastiku võtmesõna on ettevõtlikkus

22.08.23 ÜHISKOND ... Septembris toimub Tallinna Ülikoolis rahvusvaheline ekraanimeedia tööstuse trende lahkav konverents. Selle peakorraldaja on Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi professor Ulrike Rohn, kelle arvates on ümber aeg, mil ettevõtlikkuse õpetamine oli vaid ärikoolide pärusmaa.

Teadlased annavad soovitusi teadusuuringu usaldusväärsuse hindamiseks

16.08.23 TEADUSELU ... Terviseteadlased muretsevad, et inimesed hakkavad edaspidi loobuma uuringutes osalemisest. Seetõttu pakuvad nad välja seitse lihtsat soovitust, kuidas iga inimene saab uuringu teaduspõhisuses ja usaldusväärsuses veenduda ning julgustavad uuringutes osalema.

Valvsust uinutavale mänguväljakule pakub vaheldust arendav kolahoov

16.08.23 ÜHISKOND ... Tavalisel mänguväljakul on turvaliseks hinnatud kiiged, liumäed ja ronimispuud, mis ei kutsu lapsi vabalt mängima. Seevastu üle maailma vaikselt leviv kolahoovide trend väärtustab laste iseseisvat mängu ja otsustamist. Sel nädalal lisandub Tartus linnafestivalil UIT üks ajutine seiklusväljak ka Eestisse.

Raport: kliimasoojenemine toob suveturistid Põhja-Euroopasse

09.08.23 KESKKOND ... Kui kliima muutub kolm või neli kraadi soojemaks, kaotavad Lõuna-Euroopa rannakuurordid pea kümme protsenti oma suvistest turistidest, osutab Euroopa Komisjoni raport. Sel juhul külastaks Põhja-Euroopa randu suviti viis protsenti praegusest enam turiste. Eesti teadlaste sõnul võiks Eesti näha siin oma turismi uut õitsenguvõimalust.

Tallinna vanalinnas käib elaniku kohta rohkem turiste kui Veneetsias

03.08.23 ÜHISKOND ... Reisides kipuvad inimesed külastama kindlaid piirkondi ja tuntumaid vaatamisväärsusi, samal ajal kurtes, et turiste on liiga palju. Tallinnas on selline paik vanalinn, kuhu kohalikul elanikul on üha vähem põhjust minna.

Uuring: Facebooki algoritmide muutmine jättis kõlakojad püsti

28.07.23 ÜHISKOND ... Ameerika Ühendriikide presidendivalimiste ajal 2020. aastal muutsid Facebook ja Instagram ajutiselt katse jaoks oma algoritmi. Ehkki muudatuse mõte oli kõlakodadesse kapseldumist vähendada, jäid inimeste poliitilised vaated endiseks, kirjutavad USA teadlased.

Uuring: ajakirjanduse käsitlused alternatiivmeditsiinist on polariseerivad

26.07.23 ÜHISKOND ... Rahva- ja alternatiivmeditsiini menu Eesti ühiskonnas on aastate jooksul peegeldunud meediapildis. Samas jõudsid teadlased järelduseni, et kajastused on üldjuhul polariseerivalt negatiivsed või positiivsed. Seda sõltuvalt väljaandest ning ajakirjanike valikutest ja eelistustest.

Minutiloeng: mis saab tulevikus rannakülade turismist?

25.07.23 ÜHISKOND ... Rannaküla elanikule võib turist olla sissetulekuallikas. Milliseks kujuneb tulevikus sellise turismi tulevik, arutleb Ühe Minuti Loengus Tallinna Ülikooli inimgeograafia professor Hannes Palang.

Eesti energeetika võib 2040. aastaks saada peaaegu süsinikuneutraalseks

24.07.23 KESKKOND ... Eestil on energiamajanduses võimalik 2040. aastaks saavutada elektri- ja soojussektoris süsinikuneutraalsus, kirjutavad Tallinna Tehnikaülikooli teadlased Rohetiigri energia teekaarti tutvustades. Samas jääb kliimaeesmärk praeguse seisuga täitmata transpordisektoris, sest napib majanduslikult ja keskkonnakaitseliselt sobivaid lahendusi.

Vene koolide sovetlik pedagoogika teeb tulevastele kodanikele karuteene

21.07.23 HARIDUS ... Tegevusvõimekal inimesel on pealehakkamist ja eneseusku ning ta oskab elus toime tulla. Kui eestikeelsete koolide õpilaste tegevusvõimekusega võib üldiselt rahul olla, siis venekeelsetes koolides õpetajad õpilaste iseseisvumist samal määral ei toeta. Teemat uurinud Tallinna Ülikooli dotsent Maria Erss näeb keelereformi kõrval palju suuremat vajadust uue põlvkonna vene õpetajate järele.

Eesti vanemahüvitiste süsteem soodustas teiste ja kolmandate laste sündi

17.07.23 ÜHISKOND ... Eestis 2004. aastal kehtestatud eelnevast sissetulekust sõltuv vanemahüvitis soodustas teiste ja kolmandate laste sündi, selgus Tallinna Ülikooli Eesti demograafia keskuse hiljuti avaldatud uuringust. Ehkki mõju oli arvudes mõõdetuna pigem tagasihoidlik, kinnitab töö, et sündimuse suurendamisse panustatud vahenditel on oma mõju.

Eetikauurija: ChatGPT-d saatev kõmu röövib tähelepanu tegelikelt probleemidelt

07.07.23 TEHNIKA ... Kuigi tehisintellektiga seotud eksistentsiaalseid riske ei tohi eirata, paisutab nendest pidevalt rääkimine TI-lahendusi ümbritsevat kõmu. Viimane omakorda aitab juhtida tähelepanu kõrvale juba praegu inimesi vaevavatelt probleemidelt ja hägustada suurte IT-ettevõtete vastutust, leiab Alan Turingi instituudi eetikauurija Mahiri Aitken.

Eurotoetused kergitasid Eesti väikefirmades palku, kuid mitte tootlikkust

03.07.23 ÜHISKOND ... Euroopa Liidu regionaalarengu fondist toetust saanud Eesti ettevõtete müügitulu ja nende töötajate palk tõusis teistest samaväärsetest firmadest märksa kiiremas tempos. Samas jäi toetuse vahetu mõju ettevõtete tootlikkusele tagasihoidlikuks, viitab hiljutine analüüs.

Eestikeelne kool avab vene lapsele värava Eesti ühiskonda

28.06.23 ÜHISKOND ... Tartu Ülikooli teadlased uurisid, millist rolli mängib vene noorte Eesti ühiskonda lõimumisel see, kas õpitakse eesti või venekeelses koolis. Selgus, et eestikeelne kool ja eestlasest elukaaslane aitavad vene noortel hakata elama eestikeelses keskkonnas.

Vene sõjavastased leiavad lohutust muusikavideo kommentaariumist

20.06.23 ÜHISKOND ... Venemaal leidus juba enne täiemahulise sõja algust muusikuid, kes laulsid ühiskonnakriitilistel teemadel. Nüüd tuuritab osa neist piiri taga ja ühendab Venemaalt pagenud sõjavastaseid. Teine osa jäi Venemaale ja levitab sõjavastast meelsust muu hulgas vanade laulude uustõlgendustega, osutab Tartu Ülikooli doktorant.

Kaitseväes õpitud oskuste kasutamine tsiviilelus sõltub ajateenijast endast

09.06.23 ÜHISKOND ... Ajateenistuses omandatud teadmised ja kogemused tulevad nii tööandjate kui ka ajateenijate hinnangul edaspidises elus kasuks. Kas kogemusi ja oskusi päriselt kasutatakse, sõltub aga juba inimese enda motivatsioonist ja pealehakkamisest, selgus Tartu Ülikooli ning Kaitseväe Akadeemia uuringust.

Moraalne allakäik on illusioon

09.06.23 ÜHISKOND ... Tundub, et ühiskonna moraalne allakäik on inimestele muret valmistanud aegade algusest saati. Nüüd osutab värske teadusuuring, et see mure rajaneb arvatavasti siiski illusioonil.

Julia Gerda Sokk: ettevõtetel on aeg hakata kaugtööd tõsiselt võtma

07.06.23 ARVAMUS ... Töötajad ja tööotsijad üle maailma ootavad ettevõtetelt juhiseid töökorralduseks pärast pandeemiat (1, 2) kuid paljud organisatsioonid pole üle vaadanud oma paindliku töö korraldust (1, 2, 3, 4) ja hoopis vähendavad kaugtöö võimalusi (1, 2), kirjutab Manchesteri Ülikooli magister Julia Gerda Sokk.

Uuring: turvalises kodus kohanevad lapsed vanemate lahkuminekuga paremini

07.06.23 ÜHISKOND ... Tartu Ülikooli teadlaste uuringust selgus, et kui vanemad lähevad lahku, jäävad laste vajadused tihti tagaplaanile, sest vanemad on kimpus omavaheliste probleemidega.

Meediauurijad: rünnakud ajakirjanike vastu viivad enesetsensuurini

06.06.23 ÜHISKOND ... Pinged ja rünnakud meedia pihta viivad ajakirjanikke alateadlikku enesetsensuurini, selgub värskest uurimistööst. Ajakirjanikud piiravad ennast teemade valikul tihti seda enesele teadvustamata, sest rünnakute mõju sageli pisendatakse ega taheta tunnistada.

Autokooli lisatund tasalülitab loomupärase liiklusraevu

05.06.23 PSÜÜHIKA ... Osa inimesi satub liiklusõnnetustesse teistest sagedamini. Tartu Ülikooli doktoritöö osutab, et inimese riskeerivat käitumist liikluses mõjutavad nii geenid, isiksus, vaimne tervis kui ka elustiil. Samas ilmnes, et kui autokoolis sellele teemale eraldi tähelepanu pöörata, satuvad lõpetajad liiklusõnnetustesse oluliselt vähem.

Eesti lastekaitsetöötajad peavad rinda pistma ähvardustega

05.06.23 ÜHISKOND ... Kuigi lastekaitsetöötajad puutuvad kokku klientidepoolse vägivallaga, ei saa nad tihtipeale tuge oma tööandjalt. See kõik võib viia aga läbipõlemiseni ja seetõttu vahetuvad valdkonnas töötajad väga sageli.

Eesti on idupioneer, aga teaduspõhist ettevõtlust napib

25.05.23 TEADUSELU ... Teadmussiirde käigus jõuab teadus ülikooli seinte vahelt ettevõttesse, kes arendab sellest ühiskonnale vajaliku toote või teenuse. Eduka teadmussiirde võti on teadlase ja ettevõtja võimalikult võrdsel tasemel huviga koostöö, selgub Tartu Ülikooli doktoritööst. Enne koostöö algust võiksid mõlemad partnerid veenduda, et teine on üldse valmis ja võimeline nende panust vastu võtma.

Andresed ja Pearud klaarisid oma tülid ära omakeskis

24.05.23 AJALUGU ... Kui "Tõest ja õigusest" võib jääda mulje, et Eesti talupoeg oli kohtulembene, siis Eesti ajaloolaste äsjane uuring seda ei kinnita. Vallakohtuprotokollide ühisloome materjalist nähtus, et pigem käis talupoeg kohut harva ja juhuslikult. Sarikaebajad olid ennemini vallaametnikud, kel oli kana kitkuda paljude inimestega.

Säästlik liikumine maal arvestab nii koolilapse kui ka turistiga

23.05.23 ARVAMUS ... Maapiirkondade kasvav autosõltuvus ja inimeste vajadustele mitte vastav ühistransport on viimasel ajal palju kõlapinda leidnud. Tartu ja Tallinna ülikooli teadlased uurisid, milliseid säästvaid liikuvuslahendusi kasutatakse Euroopa maapiirkondades ja kui hästi need toimivad.

Soome televisooni lihareklaamid kütsid kirgi mõlemal pool lahte

19.05.23 KULTUUR ... Soome hiidettevõte Kesko hakkas 1970. aastatel riigi esimese kaubaketina kasutama telereklaami, et rohkem liha müüa. Telekokk Väiski suu läbi saatis Kesko vaatajatele sõnumi, et liha pole kallis ja igaüks võib sellest toitu valmistada. Soome meediauurija sõnul on tänapäevaste kliimasõnumite valguses omal ajal juurutatud toitumisharjumused nüüd soomlaste seas visad muutuma.

Uus hiidandmebaas tõstab kilbile väikekeelte võlu

18.05.23 ÜHISKOND ... Ehkki mahukaid keeleandmebaase on tehtud varemgi, valmis rahvusvahelisel teadlasrühmal seni suurim andmestik Grambank. Viimase valmimisele kaasa aidanud Eesti keeleteadlase sõnul rõhutab uus andmebaas eriliselt just kõnelejaskonnalt väikeste keelte panust maailma keelelisse väljendusrikkusesse. Ka Uurali keeled on tema sõnul Grambankis hästi pildis.

Kallutatud tehismõistus paneb teksti autorile omi mõtteid pähe

18.05.23 ÜHISKOND ... Tehisintellekt teeb tekstide kirjutamise lihtsamaks. Oht on aga selles, et vilgas kõrgtehniline abimees võib panna teksti autorile sõnu suhu, ja mis veelgi hullem — nagu nüüd selgub, koguni mõtteid pähe.

Laste saamine ajab mehed tööle, naised koju

17.05.23 ÜHISKOND ... Viimastel aastatel on kasvanud osaajaga töötajate arv. Ühelt poolt võib põhjus olla selles, et inimesed soovivad rohkem aega perega veeta. Teisalt ei leia üha rohkem inimesi täiskohaga tööd.

Uuring: kõnetempo sõltub vanusest, soost ja vestluspartnerist

12.05.23 ÜHISKOND ... Sügavalt juurdunud stereotüübil, et eestlased räägivad aeglaselt, puudub teaduslik alus.

Spordisotsioloog: Eestis napib põlvkondadeüleseid sportimiskohti

11.05.23 TERVIS ... Hiljutine liikumisuuring osutab, et piisavat liikumiskoormust saab vaid veerand Eesti lastest ja 40 protsenti täiskasvanutest. Spordisotsioloog Peeter Lusmägi sõnul võiks väheliikuv täiskasvanu alustada jalutamisest ja ajapikku mõelda näiteks treeneri juhendatud tervisejooksule.

Kaugel asuv töökoht annab hoobi inimese tervisele

08.05.23 TERVIS ... Kui inimese töökoht asub tema kodust enam kui kolme kilomeetri kaugusel, võib see soodustada passiivset eluviisi, kirjutavad Rootsi teadlased. Samuti võib inimese harjumustele halvasti mõjuda kodu või kontori kõrval tegutsev baar.

Liikumisspetsialist: kui lapsest hoolid, luba tal ise kooli minna

08.05.23 ÜHISKOND ... Vaatamata levinud müüdile iga päev autoga kooli ukse ette sõidutatavatest lastest, saabub Eestis kooli autoga tegelikult vaid iga kolmas laps, osutab Tartu Ülikooli liikumislabori liikumisspetsialist. Sellegipoolest oleks laste heaolule ja arengule, vanemate ajakavale ning keskkonnalegi parem, kui rohkem lapsi läheks kooli aktiivselt ja omapäi.

Madli Raudkivi - hoolduspere: kellele ja milleks?

02.05.23 TEADUS 3 MINUTIGA ... Konkursi "Teadus 3 minutiga" finalistide sekka valitud Tallinna Ülikooli sotsioloogia eriala doktorant Madli Raudkivi selgitab oma teadusvideos, mis motiveerib Eesti inimesi hoolduspereks hakkamaks ja kuidas neid otsuse langetamise juures julgustada.

Majandusteadlane: paistab, et Eestis jäävad vaesed veel vaesemaks

19.04.23 ÜHISKOND ... Maailma majanduses on toimunud suured muutused, aga TTÜ majandusteadlase sõnul on majanduskriisi raskeim aeg nüüdseks üle elatud. Valitsuse maksumuudatuste tõttu võivad aga vaesed veelgi vaesemaks jääda.

Poliittehnoloogia teeb jagatud tunde mõnust hävitava relva

19.04.23 PSÜÜHIKA ... Kui inimesed midagi üheskoos kogevad, tekib neil sageli sarnane tunne. Nad jagavad seda tunnet aga juhul, kui peavad teist inimest piisavalt lähedaseks, osutab Eesti filosoof. Kuna kaaslastega tunnete jagamine on inimese jaoks igal juhul meeldiv, kasutavad seda osavalt ära poliittehnoloogid.

Kunstnikupilk avab teadlasele Tallinna trammipeatuste argiilu

18.04.23 KULTUUR ... Etnograafias kasutatakse joonistamist ja visandamist vahel teadlikult uurimisvõttena. Eesti kunstnik ja doktorant uurib sel moel trammide ja trammipeatuste omapära ning atmosfääri. Ta visandas üles kõik Tallinna trammipeatused ja tõdeb nüüd, et inimesed kasutavad peatusi palju rohkemaks, kui pelgalt trammi ootamiseks.

Majandusteadlane: maksumuudatused olid oodatavad ja asjakohased

14.04.23 ÜHISKOND ... Koalitsioonilepingusse kirja pandud maksumuudatused on saanud omajagu kriitikat. Majandusteadlase sõnul tuleb maksustada nii palju, kui on hädavajalik riigi kulude katmiseks.

Kestlikum pakendimajandus taandub tootjate valikutele

13.04.23 KESKKOND ... Tänavune jätkusuutlikkuse uuring näitas muu hulgas, et kaks kolmandikku Eesti inimestest ei saa aru, milline toode on kestlik ja pakend taaskasutatav. Novaator vestles sel teemal Eesti pakendiekspertidega ja püüdis teemasse selgust tuua. Kui pakendit vältida ei saa, võiks asjatundjate sõnul eelistada ringlevat või ümbertöötatavat pakendit.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: