Ühiskond

“Hea Eesti isa” erinevate riigikordade ajal

24.03.18 ... Mees muutis oma lihasjõu päeva lõpuks markadeks. Ootustele vastava elatustaseme saavutamiseks peavad ka naised töötama, ja siinse madala palgataseme tõttu harilikult täiskoormusega. „Uuelt mehelt“ oodatakse, et ta planeeriks koos naisega rasestumist. Need on mõned mehe- ja isarollid erinevatest aegadest; neist andis Feministeeriumis ülevaate Marion Pajumets, Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi soo- ja rändesotsioloog.

Ööl vastu pühapäeva algab suveaeg – miks seda vaja on?

24.03.18 ... Ööl vastu pühapäeva keeratakse kellad üks tund edasi ehk minnakse üle suveajale. Energiasääst, küünalde kokkuhoid, tarbimise survestamine – mis argumendid peituvad kellakeeramise taga?

TÜ uuring: kas me oleme nutitelefonide kasutamisega liiale läinud?

23.03.18 ... Tartu Ülikooli psühholoogia instituudi uurijad Karin Täht, Kristiina Saal ja parasjagu USA-s tudeeriv Dmitri Rozgonjuk küsitlesid üle 400 Eesti tudengi, et teada saada, kui sageli nad loengutes sotsiaalmeediat kasutavad ja kuidas on see soetud sügava ja pindmise õpistiiliga.

Baltimaade illegaalne võõrtööline pärineb tavaliselt Ida-Euroopast

23.03.18 ... Illegaalsed võõrtöölised on üks rahvusvahelise varimajanduse levinumaid tuluallikaid ning Põhja- ja Baltimaade tööturg pole kolmandates riikidest tulevate varitööliste probleemist puutumata jäänud. Näiteks Eestis leiab tavapäraselt Ida-Euroopast pärinev must tööjõud enim rakendust ehitus- ja põllumajandussektoris, selgitas Euroopa rändevõrgustiku Eesti kontaktpunkti ekspert Silver Stõun.

Ruth Annus: Eesti rändepoliitikat pole kodanikule piisavalt selgitatud

23.03.18 ... Rändepoliitikat kujundatakse paljude osapoolte koostöös ning ideaalis peab sündima vastus küsimusele “Keda Eestisse ootame?” ühiskondliku kokkuleppe alusel. Kuigi ettevõtjaid, teadlasi, poliitikuid ja teisi eksperte on suudetud aktiivselt otsuste langetamisse kaasata, on rändepoliitika otsustuskohad tavakodanikele endiselt kauged, tõdes siseministeeriumi kodakondsus ja rändepoliitika osakonna juhataja Ruth Annus

Rahvastikutrendid võivad lähiaastatel ebaseaduslikku töötamist kasvatada

23.03.18 ... Euroopa demograafilised trendid viitavad sellele, et ebaseaduslik tööhõive võib kasvada või vähemasti selle ohjamine muutuda tulevatel aastatel keerulisemaks, kuna suur osa viimastel aastatel ebaseaduslikult Euroopasse saabunud migrantidest pole saanud veel kindlat staatust ning peavad süsteemiveskite jahvatamise ajal sissetuleku teenimiseks ebaseaduslikult töötama – nii arutles Põhja- ja Baltimaade rändekonverentsil OECD rändepoliitika vanemekspert Jonathan Chaloff.

Keskealiste naiste Instagrami fotodel domineerivad fitness ja mood

19.03.18 ... Keskealised ehk 40ndates ja 50ndates eluaastates naised avaldavad pildikeskkonnas Instagram fotosid, milles tõstavad esile head kehalist vormi ja moodi, selgub Tallinna Ülikooli hiljutisest uuringust. Muutunud on trend, et vananevad naised on nähtamatud – pildid tõstavad esile vananemismärkideta vananemist.

Mitmekesisus rikastab otseses mõttes, kuid säilitada tuleb kaine meel

18.03.18 ... Üleskutse sooliselt, vanuseliselt, etniliselt ja muidu mitmekesise töötajaskonna loomiseks ei ole vaid järjekordne poliitkorrektsuse ilming. Soovituse taga peitub ka lihtne majanduskasu. Samas ei saa see olla eesmärk omaette.

Video: foneetikud soovivad Novaatori lugejatele teaduslikku emakeelepäeva

14.03.18 ... Tartu ülikooli foneetikalabori teadlased salvestasid keeleuurimiseks mõeldud seadmega katkendi Kristjan Jaak Petersoni luuletusest “Kuu” ja tervitavad ERR Novaatori lugejaid: “Tundkem rõõmu emakeelsest teadusest ja emakeele teaduslikust uurimisest!”

Keeleteadlane Reet Kasik: Eesti riigi püsimises on võtmeroll ülikoolil

13.03.18 ... Reet Kasik on keeleteadlane, pühendunud õppejõud ja õpetlane, kellele valitsus andis tänavu Ferdinand Johann Wiedemanni keeleauhinna.

Teadlane teab: Eesti kirjandus on suur

12.03.18 ... Kuigi eesti keelt kõneleb emakeelena vaid umbes miljon inimest, tõuseb nende seast esile piisavalt andekaid inimesi, et muuta eesti kirjandus nähtavaks terves maailmas, leiab humanitaarteaduste instituudi eesti kirjanduse ja kirjandusteooria professor Piret Viires

Usk nõidusesse on inimaju paratamatu kõrvalprodukt

10.03.18 ... Ohjeldamatult teleoloogiline mõtlemine pole looduse ja asjade suhtes adekvaatne, sest neil ei ole eesmärki, tõdeb assürioloog Amar Annus.

Vale lippab veebis tõest kiiremini

09.03.18 ... Valeinfo levib veebis tõest kiiremini isegi robotite, kasumit taotlevate veebilehtede ja vene trollideta, selgub Twitteri inforuumi uurinud teadlaste tööst. See omakorda toob välja väärinfo tõrjumisega seonduvad raskused.

Telesarjadelembus viis doktorikraadini ehk heade kavatsustega halvale teele

09.03.18 ... Äsja Tartu ülikoolis kultuuriteadustes doktoritöö kaitsnud Siim Sorokin uuris oma väitekirjas seda, kuidas vaatajad suhestuvad väljamõeldud inimestega, täpsemalt sarja “Breaking Bad” ehk eesti keeli “Halvale teele” tegelaskujudega.

Sotsiaaluuring: naised ja mehed ei saagi ühiskonnast nii erinevalt aru

08.03.18 ... Naistepäev on aeg, kus naised saavad pidu pidada ning mehed rõõmustada naiste üle. Ühtlasi on see aeg naiseks ja meheks olemise üle järgi mõelda. Euroopa Sotsiaaluuring võttis ette andmestikud ja vaatas, mille poolest naised ja mehed erinevad, kuid ka sarnanevad.

Arvutiteadlane: maailma vallanud rahu on hapram kui paistab

02.03.18 ... Maailmas on toimunud viimase 70 aasta jooksul toimunud oluliselt vähem sõdu, kui sellele eelnenud sajandi jooksul. Pikka rahu statistiliste mudelitega uurinud Colorado ülikooli arvutiteadlase Aaron Clauseti sõnul pole suure sõja puhkemise tõenäosus aga tegelikult langenud, mistõttu tuleks seda ka rohkem hinnata.

Eesti noorteadlane uuris Kanadas pilke jälgides eestlaste keelekasutust

02.03.18 ... Silmad võimaldavad meil näha maailma, ent peegeldavad ka seda, mida me mõtleme ja kuidas me maailmas toimuvat mõistame, kirjutab Tartu ülikooli vilistlane, noor keeleteadlane Kaidi Lõo.

"Meediatund" uurib, millist väärtust loob ERR Eesti Lauluga

02.03.18 ... Tänane Vikerraadio saade "Meediatund" käsitleb avalik-õigusliku meedia tegutsemist platvormide üleselt ja koostöös eraettevõtetega, nagu konkurss Eesti Laul võimalusi pakub.

Selfi teeb nina suureks

02.03.18 ... Su nina ei tarvitsegi olla nii suur, kui sa ise arvad. Eriti juhul, kui sulle meeldib tihti endast telefoniga selfisid ehk isepilte teha. Ameerika teadlaste väitel võib telefoniga tehtud lähipidil nina proportsonaalselt suuremana paista, kui ta tegelikult on.

Semiootik kohtupingis

01.03.18 ... Semiootilise ekspertiisi kasutamine õigusvaidlustes on järjest tavapärasem asi. Vähemalt Eestis. Kuid mitte alati pole see nii olnud.

Minevikuminutid: iseseisvusreferendumiga saadeti korda midagi vägevat

28.02.18 ... Eestis 1991. aasta 3. märtsil toimunud referendum oli mitmeski mõttes oluline samm omariikluse taastamiseks.

Inimkond pole suutnud veel oma sõjahimu taaka õlgadelt raputada

26.02.18 ... Maailm on näinud viimase 70 aasta jooksul sedavõrd vähe suuri sõdu ja sõjaohvreid, et seda tuntakse teadlaste seas "pika rahu" nime all. Ükskõik, kuidas võib paista olukord massimeedia vahendusel. Samas on veel vara öelda, kas inimkond on muutunud tõepoolest rahumeelsemaks, viitab uus uurimus.

Eesti teaduse fenomen: rahvaluulearhiiv. Mall Hiiemäe

25.02.18 ... Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul iseloomustab sel nädalal iga päev üks Eesti teadlane mõnda oma hinnangul Eesti teaduse jaoks tähendusrikast sündmust, nähtust või isikut. Eesti Kirjandusmuuseumi vanemteadur ja tänavune teaduse elutööpreemia laureaat Mall Hiiemäe räägib Eesti Rahvaluule Arhiivist.

Pärimus: rahvaprohvet ennustas eestlaste iseseisvust juba 19. sajandil

21.02.18 ... 19. sajandi keskpaigas elas Orava kandis mees keda hüüti Kordoks, ristinimega Jaan Valge. Tema täpsed eludaatumid on teadmata, kuid teda teatakse kui selgeltnägijat, kes ennustas rongide, lennukite ja telegraafi tulemist. “Pealtnägija” toimetaja Anna Gavronski uuris folkloristidelt selle ebatavaliselt populaarse rahvapärimuse kohta ka seda, mida Kordo olla ette näinud eestlaste iseseisvumisest.

Minevikuminutid: sinimustvalge oli okupatsioonivastane sümbol

21.02.18 ... Sinimustvalge heisati esmakordselt Pika Hermanni torni 25. veebruaril  1918. Sakslaste saabudes võeti see aga maha. Uuesti heisati lipp 12. novembril 1918.

Proovi tumedat poolt – valeuudiste vastu aitab nende kirjutamine

20.02.18 ... Vilumuse valeuudiste ja manipulatsioonikatsete märkamiseks saab omandada tõhusalt kirjutades prooviks ise lausvalet sisaldavaid uudiseid ja teisi sihilikult eksitades, leiavad Cambridge'i ülikooli teadlased.

Teadlane teab, millest tuleb hiina keele keerulisus

19.02.18 ... Kui soovitakse anda iseloomustuse millelegi, mis tundub mõeldamatult keeruline või arusaamatu, öeldakse tihti: “Raske nagu hiina keel”. Kas hiina keel on tõesti nii raske? Jah ja ei.

Lääneühiskonna arengut kujundanud progressimüüt mõraneb

14.02.18 ... Progress on pidev areng paremuse suunas. Progressimüüt või -usk on ühiskondlik ootus, millele on lääne ühiskonda üles ehitatud viimased 200 aastat. See müüt on hakanud mõranema – sellest annavad aimu näiteks viimaste aastate sündmused nagu Brexit, Donald Trumpi presidendiks valimine ning kliimamuutuste ja teaduspõhisuse eitamine.

Uuring: Eesti Laul koordineerib kohaliku popmuusika innovatsiooni

16.02.18 ... Eesti Laul aitab kanda kinnitada uutel artistidel ja mitmekesistab muusikasüsteemi, selgub Tallinna ülikooli meediauurijate värskest teadustööst. Kuid Eesti Laulul on ka oma pahupool, mis seotud Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) ja erameedia koostööga. Tasub küsida, millist väärtust loob ERR Eesti Lauluga?

Meeste agressiivsust ei põhjusta testosteroon, vaid ühiskond

15.02.18 ... Kas meestele omaseks peetud agressiivsus on bioloogiline või on tegemist hoopis sotsiaalsest keskkonnast põhjustatud nähtusega? Indiast pärit Tartu ülikooli filosoofiamagister Tarun Gidwani arutles Feministeeriumis selle küsimuse üle ja pakub välja ka lahenduse.

Semiootika saab olla abiks kaubamärkide kaitsel

14.02.18 ... Adibass, Reedbok - kas tulevad tuttavad ette? Need on tuntud kaubamärkidele sarnanevad võltstoodete kaubamärgid. Kui keegi teeks näiteks kaubamärgist Novaator oma teadusväljaande Noviaator, peaks asja arutama kohtus. Ja kohtus saab tulla appi semiootika.

Miks Tartu ülikooli keeleteadlased keelele klemme kleebivad?

14.02.18 ... Tartu ülikooli keeleteadlased ostsid foneetikalaborisse uued seadmed. Peene nimega artikulograaf võimaldab neil rääkimise ajal tundlike sensoritega jälgida keele ja huulte liikumist.

Mis on (teaduslikust vaatenurgast) Eesti tõeline rahvussport?

10.02.18 ... Algavale taliolümpiale kaasaelajaid võiks rahustada teadmine, et rahvusliku spordiala selgitamise hiljutise küsitluse põhjal oli tugitoolisport suusatamise järel hinnatud teisel kohal. Miks? "Sest kõige lahedam on ikka ise vaadata, kuidas teised tegutsevad, ja korraldusi jagada."

Tarmo Jüristo | Kuidas Ruanda ja Senegal Eestist mööda läksid

09.02.18 ... Tänavusel vabariigi juubeliaastal on saanud kombeks heita pilk 100 aasta tagusesse aega. Üks põhjustest, miks me seda tehes võime õigustatult uhkust tunda, on tõsiasi, et Eesti oli esimeste riikide seas, kus naised juba sajand tagasi said õiguse nii valimistel osaleda kui ka neil valitud saada. 

Video: Tartu ülikooli magistrant uuris, millal tänavakunst pole tänavakunst

09.02.18 ... Tartu on Eesti tänavakunsti paradiis. Paljuski tänu tänavakunstifestivalile on kohalik kogukond hakanud nägema selles eneseväljendusviisis väärtust, olgu see siis esteetiline või mõtteaineline. See on sedavõrd tavapäraseks muutunud, et Tartu linn reklaamis ennast koguni ühe festivali käigus valminud teosega.

TÜ professor: hooli oma lapse privaatsusest ja tunnetest ka sotsiaalmeedias

09.02.18 ... Eesti lapsed tunnevad sageli neid kujutavate ühismeediasse jõudnud fotode tõttu piinlikust. Harvad pole juhud, kui need on üles laadinud tema ema ja isa. Lahendus on Tartu ülikooli meediauuringute professor Andra Siibaku sõnul lihtne – iga postituse tegemine tuleb lapsega läbi rääkida.

Kätlin Konstabel | (Eba)normaalne

09.02.18 ... Palju sellest, mida lapsena või noorpõlves haridusteel õpime, paraku ununeb. Osa tuleb hilisema elu jooksul korduvalt meelde ja võib maailmast arusaamisel abikski olla. Minu jaoks on üks sellistest infotükkidest kunagi kliinilise psühholoogia algkursusel saadud teadmine sellest, et küsimusele „Mis on normaalne?“ vastates võib aluseks võtta väga erinevaid lähtekohti. 

Aga kui kasvataks ja püüaks termiite, kuid miks?

07.02.18 ... Ghanas, Kongo külas käib hommikune termiitide toitmine. Miks?

Kadri Mats: kas robotitele tuleks anda inimõigused?

06.02.18 ... Tom käib kohut oma endise tööandjaga, teraskonstruktsioone tootva ettevõttega. Kui Tom kaks aastat tagasi tööle võeti, asendas ta viis töötajat, kes vabastati töölt, kuna ettevõte soovis tõsta tootlikkust. 

Vanurid jäävad ilma olulisest igapäevaeluks tarvilikust infost

02.02.18 ... Eestis kasvab probleem: eakatel napib digioskusi, mis takistab neil olemast täisväärtuslik kodanik. Tegu on inimestega, kel veel mitu aastakümmet elu eest, kuid kes ei saa hakkama näiteks internetipanga või e-riigi kasutamisega.

TÜ uuring: miks on hispaanlastel raske eesti keelt rääkida?

01.02.18 ... Tartu ülikooli eesti ja soome-ugri keeleteaduse esimese aasta doktorant Katrin Leppik selgitab enda bakalaureuse- ja magistritöö tulemuste põhjal, mis on eesti keele häälduse juures raske hispaania emakeelega kõnelejatele.

TTÜ lektor: kellakeeramise majanduskasu on minimaalne kui mitte negatiivne

30.01.18 ... Suveaja laialdasemast kasutuselevõtust on möödunud veidi enam kui sajand. Vahepeal muutunud olude tõttu võib olla sellel nüüdseks aga energia säästmise asemel loodetule vastupidine mõju, märgib Tallinna tehnikaülikooli organisatsiooni ja juhtimise õppetooli lektor Maris Zernand-Vilson.

Graafik: tuumateadlased keerasid kella, viimnepäev on kahe minuti kaugusel

26.01.18 ... Teadlased otsustasid nihutada inimkonna kaugust maailmalõpust sümboliseeriva "Viimsepäeva kella" seiereid poole minuti võrra. Viimati oli maailma hävingule nii lähedal ehk südaööst kahe minuti kaugusel 1950. aastatel.

"Pealtnägija": Achilleus oli Eesti kangelane?

24.01.18 ... Felice Vinci on kirjanik, kes väidab oma raamatus “Homerose eeposte Läänemere päritolu”, et Homerose eepose üks peakangelastest Achilleus oli hoopis eestlane, täpsemini seto ja Trooja asus hoopis Soomes. Felice Vinci selgitas oma pöörase teooria põhjusi Anna Gavronskile.

Kultuuriministeerium toetab Lembitu pealuu otsinguid 10 000 euroga

24.01.18 ... Kultuuriministeerium toetab muistse malevajuhi Lembitu pealuu otsimiseks loodud Eesti-Poola ühisprojekti 10 000 euroga.

Sotsiaalvõrgustikud piiravad inimeste poliitikateadmisi

23.01.18 ... Inimesed, kes arvavad, et saavad kogu neile vajaliku info üksnes sotsiaalvõrgustikest, eksivad. Värskest uuringust selgub, et sotsiaalvõrgustikes olev poliitika teemaline info ei anna inimesele tervikpilti ja ohustab selle kaudu omamoodi demokraatia toimimist. Olukord on parem nendega, kes kasutavad infokanalitena traditsioonilise ajakirjanduse kanaleid ehk televisiooni, raadiot, uudisteportaale ja ajalehte.

Kolme lapse emale keskmise palga tagamine vajab rakenduses läbimõtlemist

22.01.18 ... Kolme või enama lapse emale keskmise palga maksmine võib saata laste saamist julgustava sõnumi. Samuti aitaks perede jõustamine järele Eestit Euroopas, kus erinevate riikide võrdluses oleme peretoetuste rahalises mõõtmes mahajääjate hulgas.

Kohtusemiootika: miks on kohtuteaduses palju vigu?

22.01.18 ... Koomik John Oliver seadis hiljutises telesaates „Last Week Tonight“ küsimuse alla kohtuteaduse valiidsuse. Populaarsed teleseriaalid nagu „CSI“ kultiveerivad ühiskonnas ettekujutust kohtuteadusest, mis suvaliste ettejuhtuvate tõendite põhjal suudab tõsikindlalt tuvastada kellegi süü või süütuse.

Eesti võitjate põlvkond väärtustas toimetulekut eneseväljendusest enam

19.01.18 ... Nad on 1964. ja 1965. aastal õnnesärgis sündinud lapsed, kes jõudsid oma parimasse ikka 90ndatel ning aitasid ellu viia üleminekut turuühiskonnale. See põlvkond oli Eesti taasiseseisvumise ajal parimas elueas ning sai võimaluse avardada ja kasutada turuühiskonnas tekkinud uusi võimalusi. Nad olid edukad kohanejad. 

Hulkade hulk on targem kui lihtsalt hulk

19.01.18 ... Rahvatarkus võib olla üllatavalt täpne, kuid veelgi täpsem võib hiljutise teadusuuringu järgi olla läbi arutatud rahvatarkus.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: