Teadus Tagasivaates

Tudengid eriala tulevikust: Üks veski seisab vete pääl

07.01.16 TEADUS TAGASIVAATES ... Arstiteadusest kõneledes – eriti siis, kui teema on noorte arstide ettevalmistus – tarvitame tihtilugu sõna traditsioon. Teatava uhkuse ja hea põhjusega. Arstiteadus oma tänasel kujul on välja destilleeritud kõigi meie ees kõndinud kolleegide haigevoodi kõrval peetud vestlustest patsientide ja nende lähedastega, keerulistest valvetest ja koduvisiitidest, vigadest ja õnnestumistest.

Tudengid eriala tulevikust: Päikese ja tuule kotti püüdmisest

06.01.16 TEADUS TAGASIVAATES ... Maailma energeetika meenutab justkui korvita korilast. Süüa saab kohapeal ja kaasa saab võtta vaid niipalju, kui peopesadesse mahub. Niimoodi on väga keeruline kogukonda üleval pidada ja põuaaega üle elada. Just nii aga toodetakse meil praegu elektrit – kohe kasutamiseks.

Tudengid eriala tulevikust: Tehnoloogia kui võimuinstrument

04.01.16 TEADUS TAGASIVAATES ... Tuleviku küsimus on eelkõige võimu küsimus. Suur võim on praegu selliste inimeste ning organisatsioonide käsutuses, kellest harva mõtleme ja vähe teame. Google, Apple, Facebook ja Amazon on paljude jaoks kõigest sõnad või parimal juhul nägudeta organisatsioonid. Veel vähem teatakse inimeste kohta, kes moodustavad nende ladviku.

Tudengid eriala tulevikust: millised on meie keele ja suhtluse piirid 50 aasta pärast?

31.12.15 TEADUS TAGASIVAATES ... Mulle tundub, et see, mida me mõistame lugude jutustamise kunstina, on vaja ümber sõnastada. Sest see, kuidas me räägime päeva jooksul juhtunud sündmustest või mida tegelikult mõtleme, kui näeme maailma kõige ilusamat päikeseloojangut, on muutunud, räägib Tartu ülikooli kirjanduse ja teatriteaduse üliõpilane Hanna Linda Korp.

Tudengid eriala tulevikust: mis kasu oleks kodanikupalgast?

30.12.15 TEADUS TAGASIVAATES ... Tänapäeva kiiresti areneva ja uuendusliku maailmamajanduse kontekstis on üles kerkinud hulk ainukordseid probleeme. Euroopa riike räsib juba mitmeid aastaid kõrge töötus, mille on tinginud tootmise automatiseerimine ning ebapiisav kogunõudlus. Tulevikku vaadates ei paista töötusele leevendust tulevat, leiab Tartu ülikoolis majandusteaduse bakalaureusetudeng Roman Lepik.

Tudengid eriala tulevikust: tervislik tudeng 2050

29.12.15 TEADUS TAGASIVAATES ... Tartu ülikooli füsioteraapia bakalaureusetudeng Hannalore Taal kirjeldab, milline võiks olla tudengi tervisekäitumine aastal 2050. Hommik, kell on 7 ja äratuskell heliseb. Unine tudeng avab silmad, läheb kööki ning avab külmkapi. Vastu vaatab ekraan, millelt tudeng valib toidukorraks hommikusöögi ning määrab süsivesikute, valkude ja rasvade osakaalu toidus. Mööduvad mõned sekundid ning peagi tuleb külmkapist välja kauss maitsva ja tasakaalustatud toitainetesisaldusega hommikusöögiga.

Tudengid eriala tulevikust: mustad luiged vabrikus ehk mõtteid hariduse tulevikust

28.12.15 TEADUS TAGASIVAATES ... Hariduse tulevikust rääkides toetutakse tavaliselt kahele eeldusele: kool on kriisis ja parem süsteem on võimalik. See erineb näiteks arutelust tehnoloogia arengu üle, mis lähtub pigem progressiusust ja huvist, mitte rahuolematusest olevikuga, leiab Tartu ülikooli kasvatusteaduste magistrant Indrek Lillemägi.

Tudengid eriala tulevikust: Kas on mõtet juurat õppida?

27.12.15 TEADUS TAGASIVAATES ... Elame ajastul, mil tehnika areneb peadpööritava kiirusega. See paneb aga mõtlema, kas see mõjutab ka minu eriala nii tugevalt, et äkki teeb tehisintellekt tulevikus minu eest töö ära.

Tudengid eriala tulevikust: tuleviku kõrgharidus ja kuidas see täna kohale tuua

26.12.15 TEADUS TAGASIVAATES ... Kunagi tähendas ülikool kohta, kus töötasid kümned teadlased, kelle juurde tuldi lähedalt ja kaugelt, et kuulata loenguid nende teadmistest. 2015. aastal oleme astunud pool sammu sellest ajast edasi, kuid teine pool on veel astuda.

Tudengid eriala tulevikust: usuteaduskonnast maailmakodanikuks

25.12.15 TEADUS TAGASIVAATES ... Üha enam üleilmastuvas ning kultuuriliselt mitmekesistuvas maailmas toimub ka aina rohkem erineva religioossel ning kultuurilisel taustal tekkinud tülisid, mis õigeaegse ning tõhusa sekkumiseta laienevad kiiresti lahendamatuks. Selleks, et ennetada või lahendada taolisi vastuseise ning saada hakkama mitmekultuurilises keskkonnas, läheb aga tarvis eriomaseid ning süvendatud teadmisi kultuuridevahelistest erinevustest, selgitab Kristel-Maria Kadajane TÜ info- ja teadmusjuhtimise magistrant.

Teadus tagasivaates | Õigusajaloo lektor Maie Ruus: tänapäeva tudeng õpib väga valikuliselt

02.10.15 TEADUS TAGASIVAATES ... Tartu ülikooli õigusteaduskonna lektor Maie Ruus on ülikoolis õpetanud 54 aastat. Tema sõnul on õpetamine andnud talle võimaluse olla noorte keskel ja seega ka iseennast pidevalt edasi arendada.

Teadus tagasivaates: Jaan Kõrgesaare akadeemiline karjäär algas juhusest

20.09.15 TEADUS TAGASIVAATES ... Eripedagoogi Jaan Kõrgesaare pikk akadeemiline karjäär nõudis talt mitmete huvide ohverdamist, kuid paljuski tänu lähedaste toele ja abile pälvis ta käesoleva aasta alguses emeriitprofessori aunimetuse.

Teadus tagasivaates: emeriitprofessor Arvo Tikk arstieetikast ja lastehalvatusepideemiast Eestis

19.09.15 TEADUS TAGASIVAATES ... Professor emeritus Arvo Tikk (85) on terve oma professionaalse ning akadeemilise karjääri pühendanud Tartu Ülikooli närvikliiniku edendamisele. Professor Tiku juhtimisel loodi 1958. aasta lastehalvatusepideemia ajal intensiivravisüsteem hingamishalvatusega haigete raviks. Hiljem kujunes sellest välja Tartu närvikliiniku hingamiskeskus, mida hiljem täiendati ka väljasõidubrigaadiga, mis oli oluline edasiarendus intensiivravi põhimõtete juurutamisel Eesti raviasutustes.

Teadus tagasivaates | Henn Käärik: meis oli rohkem puhta teadmise rõõmu

10.09.15 TEADUS TAGASIVAATES ... „Mina ei tunne, et mingid režiimid või riigikorrad oleksid sundinud mind midagi väga ümber hindama,“ ütleb Tartu ülikooli emeriitdotsent Henn Käärik oma senisele akadeemilisele karjäärile tagasi vaadates.

Lugeja küsib

Sul on põletav teadust puudutav küsimus või on sul ettepanek mõne teema sügavamaks kajastamiseks? Klõpsa selle edastamiseks allolevale nupule.

teadusuudiste kokkuvõte

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: