TV/Raadio

Ettevõtja Mari-Ann Fonseca: aastal 2040 võiks 35 protsenti maailma lihast olla laboriliha

11.08.22 ELU ... Tulevikus hakatakse laborites mikrofiiberlapi sarnase materjali peal liha kasvatama. Tallinnas Lasnamäel asub ettevõte, mis on sellise materjali tootmises maailmas esirinnas. "Ringvaade suvel" käis laboris koha peal uurimas, kuidas materjali tootmine käib ja millal võiks laboriliha massideni jõuda.

"Osoon": kaunite loodusfotode sünnikohad jäävad linnastumisele jalgu

30.05.22 OSOON ... Aastakümneid Eestimaa looduse ilu jäädvustanud fotograaf Remo Savisaar viis "Osooni" võttegrupi paikadesse, kus on tabanud mitmeid Eestis haruldasi liike, kuid kus tänaseks laiutab kinnisvaraarendus.

Inimene on kuningas Oidipus tehismõistuse pimeda prohveti ees

26.05.22 R2 PORTAAL ... Nagu pime prohvet Teiresias vaikis kuningas Oidipuse ees viimase saatusest, võib ka meie mõistes pime tehisintellekt näha meis rohkem omadusi, kui me ise, ent neist vaikida, võrdleb R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Nutiajastut peetakse ohtlikuks, aga tõenditega on probleem

25.05.22 R2 PORTAAL ... Kuigi palju räägitakse nutiseadmete ning ühismeedia halvast mõjust inimese käitumisele ja psüühikale, napib selliste väidete tõestuseks kvaliteetseid uuringuid, arutleb R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kuule võib kerkida esimene andmehoidla juba paari aasta pärast

24.05.22 R2 PORTAAL ... USA-s Floridas tegutsev Lonestar sõlmis lepingu esimeste andmekeskuste rajamiseks Kuu pinnale. Lubaduse täitumisel ja piisavalt paksu rahakoti olemasolul saaks hoida seal juba paari aasta pärast igast planeedi elanikust 50 selfit, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Isejuhtivate autode erikohtlemine võib õpetada neile halbu kombeid

23.05.22 R2 PORTAAL ... Kuigi inimesed pooldavad valdavalt isejuhtivate autode liiklusvoos eristamist, võivad hakata nad taolist autot nähes oma käitumist muutma ja õpetada sellega robotit inimestesse valesti suhtuma, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Videomäng pakub stressivaba võimalust intelligentsuskvoodi arendamiseks

19.05.22 R2 PORTAAL ... Ehkki IQ-testil on omad probleemid ja see ei peegelda kuigi hästi õpilaste tegelikku edukust, vihjab hiljutine uuring, et videomängud pakuvad lastele head võimalust intellekti mitmete tahkude lihvimiseks, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Eurooplaste veebihingi müüakse lakkamatul oksjonil sadu kordi päevas

18.05.22 R2 PORTAAL ... Keskmise eurooplase veebikäitumise andmete nimel konkureerivad päevas sadu kordi tuhanded ettevõtted ja vahendajad. Seejuures on tänu Euroopa Liidus kehtivatele reeglitele olukord veel suhteliselt hea, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port värske iirlaste koostatud raporti tulemusi.

Nihe investeerimiskliimas tõotab ükssarvikud ruunadeks muuta

17.05.22 R2 PORTAAL ... Viimased kümme aastat on lubatud paljutõotavate ideedega tehnoloogiaettevõtete kahjumil kasvada võrreldes varasema ajaga kordades suuremaks. Uberi peadirektori kohtumine investoriga ilmestab aga, et mängureeglid hakkavad muutuma, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Loki pidupäev ehmatas Twitterit himustavat Elon Muski

16.05.22 R2 PORTAAL ... Hulljulgete ettevõtmiste läbi maailma rikkaimaks inimeseks tõusnud Elon Muski tabas 13. reedel ebakindluse puhang. Paar tundi pärast Twitteri ostukõhklust säutsus Musk siiski, et ostmise kavatsus on endiselt jõus, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Muusika elab edasi vaatamata iPodi surmale

12.05.22 R2 PORTAAL ... Legendaarseks saanud iPodide tootmise lõpetamine kuulutab ajastu lõppu ja võib äratada nostalgiat, kuid samas on suutnud Apple laiendada vahepeal sama iPodi tarbimisloogikat oma tervele ökosüsteemile, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tesla võib hakata peagi massiliselt roboteid tootma

11.05.22 R2 PORTAAL ... Värskete kuulduste põhjal on saavutanud ettevõte võimekuse toota umbes 10 000 robotit nädalas ja nende arv võib peagi mitmekordistuda. Kuigi praegu jätkub tööd nii robotitele kui ka oskustöölistele, tõotab see sillutada teed laiematele ühiskondlikele muutustele, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Krüptovargustega kaasneb üha sagedamini füüsiline valu

10.05.22 R2 PORTAAL ... Taskus kantav nutišeif, mille võti on praktiliselt samas kohas ja võetav omaniku käest väiksema või suurema valuga, peibutab sulisid üha sagedamini, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tarkvaratootjate suur kolmik tahab saata salasõnad ajaloo prügikasti

09.05.22 R2 PORTAAL ... Google'i, Apple'i ja Microsofti kokkulepe ei tähenda siiski salasõnade üleöö kadumist. Arvatakse, et nende kasutamine jätkub veel umbes kümme aastat, kuna olemasolevaid tehnoloogiaid on palju ja mitmeid vanu asju muutma ei hakata, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Uus leiutis täiendab virtuaalreaalsust inimlike suudlustega

05.05.22 R2 PORTAAL ... USA-s Carnegie Melloni Ülikoolis tegutsev tuleviku tarbijaliideste töörühma teatas suudlemisliidese loomisest, mis matkib ligilähedaselt inimlikku puudutust, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Keskastmejuhte vaevab pandeemia järellainetus

04.05.22 R2 PORTAAL ... Pandeemiast tingitud kaugtöö vähendas keskastmejuhtide mõjuvõimu, misläbi on valmis neist suur osa valmis rakendama kodukontorisse kiindunute suhtes karistusmeetmeid, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port. Samas võib märgata ka esimesi märke kompromisside leidmisest.

Reporteritund. Veevärk maal ja linnas

02.05.22 VIKERRAADIO ... Räägime veevärkidest nii maal kui ka linnas.

Sõnavabaduse automaatne piiramine soosib autokraate

03.05.22 R2 PORTAAL ... Kuigi sõnavabadusest võidavad veebiruumis eeskätt autokraadid ja populistid, teenivad üllatuslikult katsed valede ja vihakõne levikut piirata neid veelgi rohkem, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Virumaa veed puhtaks

21.04.22 SAATED ... Ligi 90% Eesti elanikest kasutab ühisveevärgi vett. Nende inimeste joogivesi on kontrollitud ja reovee puhastus süsteemselt korraldatud. Ligi 160 000 eestimaalast saavad aga oma igapäevase vee oma veevärkidest, kuid vaid kolmandikul neist on vesi täiesti kvaliteetne. Sageli võib vee saastus pärineda inimese enda või naabri reoveest. Uurime saates, kuidas jõuab puhas vesi meie kraanidesse nii maal kui ka linnas, ja mida teha, et vesi pärast kasutamist võimalikult puhtalt taas veeringesse jõuaks. Autor Kristo Elias, toimetaja Kaur Maran, režissöör Toomas Korts, produtsent Hannela Lippus. Saade on valminud LIFE IP CleanEst projekti raames Euroopa Liidu LIFE programmi toel.

"Osoon" uurib, kuidas saab puhas joogivesi meie kraanidesse

02.05.22 KESKKONNAKUU ... "Osooni" avab keskkonnakuu saatega, milles keskmes on veevärk ja kvaliteetne joogivesi. Kui suurem osa Eesti elanikest kasutab ühisveevärgi vett, siis ligi 160 000 eestimaalast saavad oma igapäevase vee oma veevärkidest, kuid vaid kolmandikul neist on vesi täiesti kvaliteetne.

Jutt Paabeli tornist oli oma ajast aastatuhandete võrra ees

02.05.22 R2 PORTAAL ... Ameerika kultuuripsühholoog Jonathan Haidt nendib, et rahvas ei suuda vaatamata kõiki kõigiga ühendavale suhtlusvõrgustikele rääkida sama keelt ega tunnustada sama tõde, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Keskkonnakoostöö Venemaaga on viidud miinimumi

02.05.22 KESKKOND ... Aastate jooksul välja töötatud koostöö piiriveekogude seirel ja nende olukorra parendamisel on sõjasündmuste tõttu suurelt jaolt peatatud, kuigi andmeid üksteisega veel jagatakse.

Tuntud futuroloog ennustab kodusooja internetist ammutamist

28.04.22 R2 PORTAAL ... USA futuroloog Ramez Naam ennustab, et maju hakatakse soojendama üha enam taastuvallikatest toodetud elektriga, kasutades ära ka serveriparkidest õhkuvat soojust. Eluea pikendamine ja kosmose koloniseerimine tõotab kulgeda aga oodatust vaevalisemalt, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tehisintellekt annab valedele pikad jalad

27.04.22 R2 PORTAAL ... Teadlaste arvates pole isegi teoorias võimalik tuvastada, kui keegi on tehisintellekti "pähe" istutanud kontrolli võimaldava "salaukse". Rääkimata võimalusest, et selline uks on tekkinud sinna kogemata, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Musk kompab uue mänguasjaga sõnavabaduse piire

26.04.22 R2 PORTAAL ... Pole sugugi välistatud, et kogeme koos Elon Muskiga, kui raske on tagada ideaalset sõnavabadust, kui ta peab suure autoturuga Hiinas tegutseva Tesla huvisid kaaluma vastu uiguuride või Hong Kongi elanike inimõigusi ja sõnavabadust, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

"Osoon": kormoranid on asunud Pärnu jõel kalavarusid laastama

25.04.22 LOODUS ... Plahvatuslikult kasvanud arvukusega merelinnud on avastanud toitumisalana Pärnu jõe ja selles kevadeti kudemas käivad meritindi parved. Nii kalamehed kui ka teadlased on seisukohal, et kuidagi peab süvenevasse konflikti sekkuma.

Üksilduseepideemia hakkab varjutama diabeeti haigestumist

25.04.22 R2 PORTAAL ... USA ülemarstiteenistust esindav Vivek Murthy hoiatas, et riigis võitleb rohkem inimesi teiste terviseprobleemide teket soodustava üksilduse kui diabeediga. Probleem süveneb ka ülejäänud maailmas, osutab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Reporteritund. Piiriülene loodus

20.04.22 VIKERRAADIO ... Eestil on oma suure idanaabriga 336 kilomeetrit ühist piiri, millest 200 km on veepiir, Narva jõgi ja Peipsi järv.

Ühendkuningriik võib anda valitud autojuhtidele loa roolis telerit vaadata

21.04.22 R2 PORTAAL ... Ühendkuningriigi transpordiamet valmistab ette seadusmuudatust, mis lubaks isejuhtiva auto roolis viibijal vaadata autosse ehitatud ekraanilt telesaateid. Valitsus usub, et tähelepanu vabastamisega juhtimiselt lisatakse umbes 38 000 uut töökohta, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Intel loodab pugeda tehisintellektiga õpilaste hingesügavusse

20.04.22 R2 PORTAAL ... Pandeemia sunnil alanud zoomi-tundide kogemusest tuli välja, et ekraanil ruudukestest vaatavate laste nägudest ei saa aru, mida nad vajavad. Ettevõte Intel esitles hiljuti õpetajatele mõeldud tööriista, mis kasutab nende lahti mõtestamiseks tehisintellekti abi, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

"Osoon": Tallinna lähistel küpseb kaevanduse ja looduskaitse konflikt

19.04.22 KESKKOND ... Pealinna lähiümbruse peamised paekivikarjäärid ammenduvad juba lähiaastatel, kuid head lahendust uute rajamiseks ei ole – linna ümbrus on tihedalt asustatud ja kus ei ole ees elamurajoone, takistavad kaevandamist loodusväärtused.

Twitteri asutaja esmasäutsu väärtus langes paarsada korda

19.04.22 R2 PORTAAL ... Krüptoinvestor Sina Estavi soetas 2020. aasta talvel mitteasendatava varana (NFT) Twitteri asutaja Jack Dorsey esimese säutsu 2,9 miljoni dollari eest. Kuigi mees lootis teenida selle müüki pannes vähemalt 48 miljonit dollarit, olid inimesed nõus selle eest nüüd välja käima paar tuhat korda vähem raha, vahendab R2 tehnikakommentaarist Kristjan Port.

Muski Twitteri-plaanid põrkuvad inimeste tähelepanu piiratusega

18.04.22 R2 PORTAAL ... Tesla juht väitis, et soovib vabastada sotsiaalmeediaplatvormi "erakordse potentsiaali". Kuna inimeste ärkveloldud aeg ja tähelepanu on piiratud ressurss, peaks suutma erakordse potentsiaali vallandamine röövida teistele teenustele annetatud rahaks konverteeritavat aega ja tähelepanu, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Pandeemia pani klaviatuurid huugama kolm korda päevas

14.04.22 R2 PORTAAL ... Ajalooliselt võis eristada kontoritöötajate päevas kahte tootlikku perioodi. Pandeemiast tingitud kaugtööga kaasnenud rühmasurve tõttu üritavad inimesed üha rohkem endast välja pigistada ka vahetult enne magamaminekut, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Hiina proovikatse tõotab muuta krüptoraha arginähtuseks

13.04.22 R2 PORTAAL ... Hiina suuremates linnades sooritatakse 98 protsenti kaupade ja teenuste eest tasumised juba praegu nutitelefoniga. Värske katse käigus pakub riik kohaliku krüptorahaga tehingute tegemist paarikümnes suures linnas, mille elanike arv on kokku umbes 80 miljonit, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

"Osoon": ühe korra nõude osas jätab riik palli tootjatele ja tarbijatele

12.04.22 NOVAATOR ... Ühekordsete pakendite probleemi lahendamisel näitavad riik ja ettevõtjad üksteisele näpuga. Kõik leiavad, et esimesed otsustavad sammud peab tegema keegi teine.

Hübriidtöö populaarsus võib viia koosolekulaua väljasuremiseni

12.04.22 R2 PORTAAL ... Ühiselt suure kommikausiga laua taga kogunemiste aeg hakkab otsa saama. Samas pole veel sugugi selge, mis seda asendama hakkab, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Metaversum võib vallutada maailma sama ootamatult kui värvitelevisioon

11.04.22 R2 PORTAAL ... Ehkki virtuaalreaalsus võib paista veel üksikute väljavalitute põhjendamatult üleskiidetud privileegina, kipub uute tehnikanähtuste populaarsus kasvama kriitiliste kasutajate arvu ületades hüppeliselt, leiab R2 tehnikakommentaaris R2 tehnikakommentaaris

EL-is sai heakskiidu esimene tehisintellektil põhinev radioloog

07.04.22 R2 PORTAAL ... Järjekordse nutika meditsiiniseadme lisandumise sündmus paistab esialgu triviaalne. Erinevalt varasematest seadmetest on masin nimega ChestLink aga täielikult autonoomne ega vaja diagnoosi panemisel radioloogi järelvalvet, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

SMS-i saatmine osutus moodsa aja kulla asemel kassikullaks

06.04.22 R2 PORTAAL ... Nooremad põlvkonnad eelistavad helistamise asemel üha sagedamini lühisõnumi saatmist. Paraku näib tekitavat see sedavõrd palju vääriti mõistmisi, et seda võib kaasaegse kulla asemel pelgalt kassikullaks, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

"Osoon": Hiiumaa vääriselupaikade otsimine käib harvesteridega võidu

05.04.22 KESKKOND ... Kuigi sadu või tuhandeidki aastaid inimhäiringuteta arenenud vääriselupaigad kuuluvad looduskaitse alla, on nende arvele võtmine käinud aeglaselt, mistõttu on tuhandeid hektareid juba praegu raielankideks muudetud.

Elon Muski Twitteri-huvi kergitas ettevõtte väärtust neljandiku võrra

05.04.22 R2 PORTAAL ... Tesla asutaja Elon Muski otsus soetada kolme miljardi dollari eest Twitteri aktsiaid kasvatas sotsiaalmeediaplatvormi väärtust neljandiku võrra. Samas on veel vara öelda, kas Musk kavatseb jääda passiivseks investoriks või hakkab sekkuma ettevõtte juhtimisse näiteks Twitteri-küsitluste kaudu, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Ukraina sõda võtab vene suunamudijatelt elatusallika

04.04.22 R2 PORTAAL ... Venemaa suunamudijad nõuavad riigis keelustatud Metalt ehk Facebooki ja Instagrami emaettevõttelt saamata jäänud tulude kompenseerimiseks miljard dollarit. Tarkus ei tule ilma valuta, järeldab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Hiina viib poliitharidusmajad kodanike nutiseadmetesse

31.03.22 R2 PORTAAL ... Hiina rahvusliku avaliku halduse akadeemia toonitab, et liitreaalsusel põhinev uudne lahendus võib säästa reisi- ja ajakulu, muuta partei tööd tõhusamaks ning kogeda ja õppida parteilist maailmavaadet endisest sügavamal, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

NY Times: Nokia aitas ehitada Venemaal laiahaardelist jälgimissüsteemi

30.03.22 R2 PORTAAL ... New York Times väidab umbes 75 000 lekitatud dokumendi uurimise põhjal, et Nokia arendas koos Venemaa jõustruktuuridega inimeste jälitamise tehnoloogiat, millega rünnati sealseid ajakirjanikke ja opositsioonipoliitikuid, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Google hoiatas oma tõlkijaid Venemaal tõe rääkimise eest

29.03.22 R2 PORTAAL ... Google andis oma Venemaal tõlketööd tegevatele alltöövõtjatele juhised nimetada Ukrainast toimuvat sõda erakorralisteks asjaoludeks, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port. Kuigi ettevõte on varem riigis oma teiste teenuste pakkumist piiranud, põhjendas Google tõe väänamist sooviga kaitsta oma töötajaid.

"Osoon": rannalindude päästmiseks kiskjate käest peab appi võtma jahipüssid

28.03.22 NOVAATOR ... Väikekiskjate arvukus on Eestis viimaste aastatega tohutult tõusnud ning sellega on häiritud looduse tasakaal. Maas pesitsevate lindude pesade rüüstamine on jõudnud seetõttu sellise tasemeni, et nende püsimajäämine on tõsises ohus.

Venemaa inflatsioon võib kõigutada krüptoraha turgu

28.03.22 R2 PORTAAL ... Isegi kui inflatsioon ei meelita Venemaale täiendavaid krüptokaevurite arvutiparke, võivad olla riigi mõtetel muuta gaasi ja nafta eest tasumine vähemalt osaliselt krüptorahapõhiseks kaugeleulatuvad tagajärjed, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tehisintellekt leidis kerge vaevaga novitšokist kangemaid närvimürke

24.03.22 R2 PORTAAL ... Teadlased kasutavad uute ravimite otsimiseks üha sagedamini masinõppe algoritme. Hiljuti ilmunud teadustöö osutab, et tööriistal on oma varjukülg – kuue tunniga leidis tehisintellekt 40 000 potentsiaalselt surmavat molekuli, millest mitu on tapvamad kui võimsamad teadaolevad närvimürgid, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

NFT-de hullus jätab õigusteadlased nõutuks

23.03.22 R2 PORTAAL ... Ehkki plokiahelatehnoloogial põhinevat mitteasendatavat vara ehk NFT-sid on müüdud praeguseks miljardite dollarite väärtuses, juhivad õigusteadlased tähelepanu, et süsteem ei tekita klassikalist omandi käsutamise suhet. Liiatigi pole veel selge, et ühiskond nõustub austama NFT omaniku õiguseid, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Lugeja küsib

Sul on põletav teadust puudutav küsimus või on sul ettepanek mõne teema sügavamaks kajastamiseks? Klõpsa selle edastamiseks allolevale nupule.

teadusuudiste kokkuvõte

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: