TV/Raadio

Elon Musk teatab akupäeval maailmale "ajusid sodiks laskva" uudise

22.09.20 ... Tesla omanik Elon Musk teatab akupäeval ehk 22. septmebril maailmale "ajusid sodiks laskva" uudise. Oletatavasti ütleb ta, et Tesla hakkab edaspidi ise oma elektrisõidukite akusid tootma. Arendatav uut tüüpi aku langetab elektriauto hinda ning võib raputada kogu maailma elektriturgu, arutleb R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Psühholoogiale tuginevad ettevõtted jahivad negatiivseid arvustusi

17.09.20 ... Inimloomuse eripärasid märganud ettevõtted ja majutusasutused on hakanud parema kuvandi loomiseks kirjutama internetis enda kohta hävitavaid arvustusi, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

David Beckham asub e-spordi ettevõttega börsilt kuulsust otsima

16.09.20 ... Maailmakuulus jalgpallur David Beckham asutas e-spordile keskenduva ettevõtte, millega plaanib peagi börsile minna. Maailmavallutusplaanidest on puudu vaid üks tähtis komponent – meie kõigi raha, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Robotid ja tehisintellekt peibutavad põllumajandust uue revolutsiooniga

15.09.20 ... Põldude endisest hüppeliselt paremini harimiseks ei piisa enam põllumeeste nutikusest. Nii pole ime, kui kiire rikastumise muinasjuttude populaarsesse narratiivi hakkavad lisanduma õige pea põllumajandusega seotud ettevõtete nimed, ennustab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Nutikas tekstiloomeprogramm hoiatas inimkonda selle enda lolluse eest

09.09.20 ... Tehismõistuse arendamisega tegelev ettevõte OpenAI lasi kirjutada selle tekstiloomeprogrammil GPT-3 tehisintellekti kaitsva essee. Teksti ladususele ja veenvatele argumentidele vaatamata sarnaneb tulemus kaasaegsele "Punamütsikese" muinasjutule, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Ebaõiglane robotõpetaja paneb lapsed elust õppima

08.09.20 ... Koroonaviiruse tõttu koolides kiirkorras kasutusele võetud tehnilised lahendused avavad suurepärase võimaluse elust õppimiseks. Olgu nendeks ebaõiglase hindamisalgoritmi tõttu tänavale tulek või robotõpetaja ninapidi vedamine, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Mis teeb matemaatika õppimise keeruliseks?

07.09.20 ... Matemaatika ei ole koolis just kõige populaarsem õppeaine ja ka ülikoolis ei soovi ülearu paljud matemaatikat õppida, ühtlasi napib matemaatikaõpetajaks õppijaid. Vikerraadio saates "Labor" oli eetris Arvamusfestivali teadusala arutelu teemal, millised on teaduspõhised võimalused matemaatika õppimist õpilastele nauditavamaks teha.

Kaugtööplatvormid kaotavad üksikisiku võimestamise asemel inimlikkust

07.09.20 ... Tõhususe kasvatamise ja argielu hõlpsamaks muutmise nimel üha rohkemate valikute masinatele usaldamisel võivad olla ootamatud kõrvalmõjud, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Veebipoodide edu muudab e-kaubanduse hiiud kontrrevolutsionäärideks

02.09.20 ... Koroonakriis kiirendas küll innovatsiooni ja lühendas tarneahelaid, kuid inimeste isu on täitmatu. Nõnda pole imekspandav, et Amazon otsib muu hulgas oma töötajate meelsusel silma peal hoidvaid vastuluureeksperte, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tehnikakommentaar: TikTok mõõdab USA presidendi tõelist kaalu

01.09.20 ... Hiina piiras seoses USA presidendi korraldusega TikToki müümiseks tehisintellekti tehnoloogiate eksporti. Iga kolmanda ameeriklase võimaliku pahameele ja ostust huvitunud ettevõtete jõulist lobitöö potentsiaali tõttu päädib vahejuhtum ilmselt Donalt Trumpi jaoks poliitilise nõrkusehoo katarsisega, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Vene turist pakkus Tesla infosüsteemi lunavaraga nakatamise eest miljon dollarit

31.08.20 ... Vaid paar nädalat enne uudse ajuliidese esitlemist pidi ettevõtja ja riskikapitalist Elon Musk rinda pistma teatega, et Venemaa turist pakkus autotootja Tesla infosüsteemi lunavarajupi sokutamise eest miljon dollari, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Reporteritund. Ida-Virumaa keskkonna tulevik

25.08.20 ... Neljapäevane "Reporteritund" on salvestatud Ida-Virumaal, Eesti üheks reostunumaks jõeks nimetatud Purtse jõe kaldalt, kus toimus 10. korda ümbruskonna keskkonnaprobleeme lahkav keskkonna- ja kultuurifestival Purfest.

Läbi Rakvere linna voolav Soolikaoja tekitab teadlastes palju küsimusi

19.08.20 ... 15000 elanikuga Rakvere linna läbiv Soolikaoja on tugevasti muudetud veekogu, mis on oma ülemjooksul mitmeks tiigiks paisutatud, seejärel maa alla viidud ja linnast väljudes voolab loodusliku sängi asemel kuivenduskraavis. Rahvasuus ka "Solgiojaks" ristitud veekogu veest on leitud mitmeid saasteaineid ja seetõttu on Soolikaoja juba aastaid teadlaste uurimisobjekt.

Itaalia mäe all võidi näha kuuma tumeainet

06.07.20 ... Itaalias Gran Sasso mäe all asuva eksperimendiga XENON võidi märgata saladuslikku tumeainet. Eesti teadlaste osalusel valminud töö viitab, et enda olemasolust vaid kaudselt märku andvad osakesed pidid liikuma äärmiselt kiiresti.

Kalad aitavad saada ülevaadet Virumaa veekogude olukorrast

24.06.20 ... Selleks, et saada parem ülevaade Virumaa vesikonnast, on kümneaastase projekti LIFE IP CleanEst raames alustatud kalade märgistamist. Põhjalikuma info saamiseks loodetakse abi ka kalameestelt.

Putukauurija: tolmeldajate arvukust võiks tõsta põlluäärsed metsaribad

08.06.20 ... Eestis elavad kimalaseliigid eelistavad elupiagana metsaseid põlluservi. Kimalastest oleks põlluharijale kasu tolmeldajatena, mistap võiks põldude servad olla võimalikult laiad ning põllud metsalappidega läbisegi, rääkis Tartu Ülikooli entomoloog Virve Sõber.

TTÜ teadlane: põllumajanduse mõju Eesti vee kvaliteedile on üsna suur

03.06.20 ... Kuigi põllumajanduse mõju vähendamiseks on töötatud Euroopa tasandil välja üle 100 meetme, pole Läänemeres reostuskoormuse vähenemist märgata. Eestis toimuvast aitab parema pildi saada Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste juhitav põhjalik kompeksuuring.

Koroonaviirusest tingitud kaugtööbuum ohustab eeskätt meeste tööhõivet

01.06.20 ... Koroonaviiruse tekitatud kaugtöösund võib panna mitmeid tööandjaid mõtlema, kas sama tööd saaks teha ära senisest odavamalt ja tõhusamalt, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Reportaaž maoekspeditsioonilt: hoiatav hammustus võib olla ka mürgita

28.05.20 ... "Osooni" saatejuht Sander Loite jagab muljeid võttepäevast, mille eesmärk oli kohata ja filmida nii rästikuid kui nastikuid. Rästik on Eesti ainus mürkmadu ja võimalik, et just selle pärast kiputakse teda kartma. Aga kas hirmuks on põhjust?

Twitter soovitas Trumpi jälgijatel esimest korda faktidega tutvuda

28.05.20 ... Ühismeediahiid Twitter lisas USA presidendi säutsudele esimest korda valeväidetele viitavad hoiatuslipikud. Kuigi Donald Trump ähvardas vastukaaluks kinni panna kõik ühismeediaplatvormid, näivad olevat trumbid viimaste käes, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tehisintellekt läheb programeerijate töökohtade kallale

27.05.20 ... Laiema automatiseerimislaine taustal ei tasu unustada, et tehisintellekt ohustab ka programmeerijate töökohti, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Maailma Seemnepanga direktor: hakkame seemneid massiliselt tagasi saatma

27.05.20 ... Üks arktilise Svalbardi saarestiku kuulsamaid rajatisi on tulijale kohe esmapilgul nähtav – lennujaama lähistel asuvasse vanasse kaevandupiirkonda rajatud Maailma Seemnepank peidab oma jäises põues pea miljonit erinevat seemnenäidist üle kogu maailma. Suurem osa hoidlapinnast on veel vaba, ent sordid, mida sinna võiks saata, surevad massiliselt välja, tõdeb Maailma Seemnepanga tegevdirektor Stefan Schmitz Novaatorile antud intervjuus. Näiteks Ameerika Ühendriikides on viimase saja aastaga ligi 90% puu- ja juurvilja sortidest kaduma läinud.

Keskkonnakuu filmisoovitus: "Seeme – rääkimata lugu"

26.05.20 ... Seemned on meile sama tähtsad nagu vesi, õhk ja muld, räägib permakultuuri disainer Marian Nummert keskkonnakuu filmikommentaaris.

Koroonakriis muudab töö tegemist pöördumatult

26.05.20 ... Kui seni käsitleti kaugtööd vaid vana töö kodust tegemisena, siis viirusohust tingitud murrangud tõotavad muuta pöördumatult ka tööd ennast ja selle iseloomu, leiab R2 tehnikakommentaarist Kristjan Port.

Õilsat tehisintellekti arendav ettevõte hankis ülivõimsa superarvuti

25.05.20 ... Inimkonna laiema hüvangu nimel tehisintellekti arendav ettevõte OpenAI sai oma käsutusse võimsuse poolest maailma viienda superarvuti. Kuigi selle mõju üle saab vaid spekuleerida, võib oodata ilmselt inimolemust lahkavate algoritmide loomise vallas tehtava arendustöö hüppelist kiirenemist, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Reporteritund. Eesti jõgede olukord

20.05.20 ... Neljapäevases "Reporteritunnis" võtame teemaks Eestimaa jõgede olukorra. Eesti jõgedel on loendatud kokku üle 1000 paisu. Neist ligi 75 protsenti on kaladele ületamatud ning umbes 40 protsenti mõjutavad oluliselt kalastiku, põhjaloomastiku ja taimestiku seisundit.

Antropotseen: inimese ajajärk

21.05.20 ... See lugu läheb tagasi aastasse 2008, mil grupp teadlasi tegi Londoni Geoloogia Ühingu stratigraafia komisjonile ettepaneku nimetada praegune ajajärk antropotseeniks. Mõte on selles, et tänapäeva inimene on oma toimimise ja tegutsemisega muutunud maailmas nii mõjuvõimsaks jõuks, et teda võib võrrelda teiste geofüüsikaliste jõudega.

Paras aeg asuda internetti koguma

21.05.20 ... Viiruse jõust pole veel lõpuni aru saadaud. Üldjoontes nõustutakse, et mõju ulatub haigusest kaugemale. Märgatav osa mõjujõust on seotud haigestumise hirmuga. Siis tulevad tegevused mis on seotud hirmu tõttu muutunud käitumistega. Seejärel kohanetakse uue tegutsemise viisiga jne. Ühel hetkel põrgatakse küsimuse vastu kas kõike peab nüüd teisiti tegema? Vastus on ilmne – ei! Kui vana moodi ei saa, siis lükkame edasi kuni tekib võimalus õiget moodi tegemise juurde tagasi minna. Teisalt leidub tegevusi, mida ei saa edasi lükata. Neid tuleb jõuga suruda uude malli.

Antropotseen – inimkonda jäävad mälestama massväljasuremise jäljed

21.05.20 ... Inimesed muudavad planeeti kiiremini kui miski muu viimase 65 miljoni aasta jooksul. Kauges tulevikus tegutsevatele geoloogidele võib paista terve kuulsusrikas inimeste ajastu – antropotseen – aga eriskummalise, kuid Maa ajaloos vaid viivu kestnud ajutise nähtusena.

Eesti lagealad räägivad süsteemsest metsapõletamisest

21.05.20 ... Kuigi tänapäeval räägime metsapõlengutele mõeldes eeskätt soojeneva kliima mõjust, on ajaloos metsi maha põletanud inimene ise. Kuidas on alepõllundus kujundanud Eesti maastikke ning kui hästi eri liiki puud põlevad, rääkis Novaatorile Tallinna Tehnikaülikooli geoloog Siim Veski.

India idufirmade muinasjutu lõpp?

20.05.20 ... India tehnoloogiasektori idufirmade lugu võrrelda muinasjutuga, milles alustati tuhandete lennukite ehitamist kuni saabus viirusenõidus mis peatas lennuradade ehituse, kivistas reisijad ja mässis rahaloitsu bürokraatlikku ämblikuvõrku.

Bioloog: intensiivne tootmine asetab loomad nende jaoks ebaloomulikku keskkonda

19.05.20 ... Teisipäeval kell 21.30 on ETV2 eetris film "Loomade söömine", mis räägib USA näitel põllumajanduse, eriti loomakasvatuse intensiivistumisest viimase poole sajandi jooksul. Filmi juhatab sisse bioloog Aleksei Lotman.

Koera käskiv robot räägib meist

19.05.20 ... Inimeste tung majapidamisrobotitega vestelda muudab nad koerte jaoks autoriteetsemaks.

Mikroseened aitavad karjääri muuta roheliseks niiduks

19.05.20 ... Arvestades niitude kahanemise pöörast kiirust viimase saja aasta jooksul, on selge, et looduskaitse üksi ei suuda väärtuslike niiduelupaikade ja nendel elavate liikide säilimist tagada. Teadlased on asunud otsima võimalusi luua niidukooslusi endistesse kaevanduspiirkondadesse.

Eesti on piimandusmaa, kuid tulevik on linnukasvatuse päralt

19.05.20 ... Eestis toodetakse piima pea kaks korda rohkem, kui elanikkonna varustamiseks vaja. Samas peab üha rohkem inimesi kanu ning tulevikus ootab linnulihatootmist tõus, rääkis Novaatorile Eesti Maaülikooli dotsent Ragnar Leming.

Vana raamatupoe vaim kavatseb Amazonile amazoni teha

18.05.20 ... Amazoni lõputuna näiva kaubavaliku arvutisse paigutamine oli lihtne, kuid edukas samm raamatuturul. Kui 2011. aastal kuulutas Borders'i raamatuäri välja pankroti, süüdistati eduloo lõpetamises revolutsioonilist äriideed arendanud Amazoni. Koroonakriisist tingitud distantseerumine soosib samuti uudse kaupluse kogemuse omaksvõttu, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kibeta võib jääda viimaseks Tallinnas sündinud ninasarvikuks

15.05.20 ... Suve hakul kolmeseks saav must ninasarvik Kibeta kolib peagi Inglismaale Twycrossi loomaaeda. Tema ema Kibibi ja isa Kigoma jäävad Tallinnasse. Ehkki mõlemad on hea tervise juures, ei pruugi nad enam kunagi järeltulijaid saada, kuna haruldaste liikide paljundamise otsuseid loomaaiad ise ei langeta.

Koroonaäpid võivad nurjata Euroopa Liidu turismi elavdamise meetme

14.05.20 ... Euroopa Komisjon plaanib turismisektori elavdamiseks reisigarantiisüsteemi loomist. Paraku loobib meetmele kaikaid kodarasse viirusohu eest hoiatavad koroonaäppide mitmetahulisus, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Autotootja Tesla taasavas keelule vaatamata California suurtehase

13.05.20 ... Elektriautosid tootva Tesla juhi Elon Musk otsuse põhjal paistab, et mees tahab muuta oma renomeed põnevamaks vähemalt mõnda aega kartseris viibimisega, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Keskkonnakuu filmikommentaar: "Viimane valge"

12.05.20 ... Teisipäeval kell 21.30 on ETV2 eetris dokumentaalfilm maailma viimasest isasest põhja laimokk-ninasarvikust nimega Sudan. Filmi juhatab sisse Osooni saatejuht Sander Loite.

Kriisiolukord avab võimaluse haridusrevolutsiooniks

12.05.20 ... Kriisiolukord avab viimaks võimaluse hariduse vallas põhjaliku revolutsiooni korraldamiseks. Järelemõtlematult tegutsedes võivad lõpetada õpetajad aga pükste tagataskus, võideldes tähelepanu nimel röstsaiaga, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Koroonaviirusega kohanemine kaotab salamisi tööl käimise võlu

11.05.20 ... Nakatumisohu vähendamiseks töökohtadel tehtavad ümberkorralduste ulatuse tõttu võib olla vähemalt esialgu kodust töötamise võludest raske loobuda, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kaadrisse jäänud raamaturiiul paljastab kuulsuste tõelise pale

07.05.20 ... Karantiiniajal koju tungiv videosild võivad paljastada avaliku elu tegelaste harituse kohta nii mõndagi huvitavat. Jääb üle loota, et enesekuvandi parandamiseks koju hangitavad raamatud ja raamaturiiulid kasvatavad ka nende lugemust ja silmaringi, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Timo Palo: praegusel põlvkonnal puudub fossiilkütustesse investeerimiseks voli

07.05.20 ... Pealekasvav põlvkond on varasematest keskkonnateadlikum ja teeks nende tulevikku mõjutavate otsuste langetamisel praegusest generatsioonist teistsuguseid valikuid, leiab polaaruurija ja presidendi kliimanõunik Timo Palo.

USA ja Huawei vastasseisust võib tõusta kasu kõigile

06.05.20 ... Huawei ja USA vastasseis tõotab muuta 5G-lahenduste vallas toimuvat arendustööd avatumaks ning lõhkuda sellega varem tekkinud tehnikahiidude monopole. Lõpptulemusena võidavad nii lõppkasutajad kui ka arendajad, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Pandeemia ihub hammast kapitalistlikule tarbimismudelile

05.05.20 ... Telefonimüük kukkus maailmas esimese kolme kuuga umbes 12 protsenti, õõnestades klassikalist tarbimismudelit. Vana telefoni demonstreerimine võib muutuda pandeemia tõttu isegi omamoodi popiks kultuurifenomeniks, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Mesinik: mesindus aitaks inimühiskonda ka selle mustematel päevadel

05.05.20 ... Mesilaste pidamisega saab põhimõtteliselt hakkama iga inimene ja on tegevusena kättesaadav ka vaesus elavatele inimestele, leiab ETV-2s Keskkonnakuu raames linastuvat filmi "Meemaa" kommenteerinud mesinik Mart Kullamaa.

Viirus aitab vange sotsialiseerida

04.05.20 ... Tervete inimeste jälgimisest ja riskiga indiviidide isoleerimisest tekkivat kogemust võidakse tulevikus üle kanda tänastele vangidele, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Pandeemia aitab tuua maailmakaardile uue Utoopia

30.04.20 ... Koroonaviiruse pandeemia aitab lõhkuda teise maailmasõja järel tekkinud töökultust ja puhub eluvaimu sisse Oscar Wilde'i kirjeldatud Utoopiale, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

vaata saadet

taskuhääling

ole targem

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: