TV/Raadio

Musk tahab inimesed maailmasõja jalust Marsile pakku saata

22.03.18 ... Sama hooga, millega edendab Elon Musk inimkonna transpordisüsteemi võimekust keskkonnasõbralikumate elektriautodega, tegeleb ta "Pagana Suure Raketi" kavandamisega, et mõned maalased Marsile pakku saata, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Video: milline see palju räägitud tselluloos siis on?

21.03.18 ... Puidurafineerimistehase aruteluga seoses on palju räägitud tselluloosi tootmisest, kuid kas teate, milline tselluloos välja näeb, kus me teda igapäevaelus kasutame ja mida sellest veel teha annab?

Demokraatia kaitsmisega raha ei teeni

21.03.18 ... Demokraatia kaitsmisega eriti raha ei teeni ja elle õõnestamine on kordades tulusam. Sellise järelduse võib teha hoogu koguvast skandaalist, mis puudutab Facebooki rolli valijate tahtega manipuleerimist hiljutistel valimistel Euroopas ja Ameerikas, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Esimest juhita auto ohvrit saadab staliniliku statistika vari

20.03.18 ... Ühe inimese surm on tragöödia, miljonite hukk aga pelk statistika. Erandiks pole ka esimene isesõitva auto poolt alla aetud inimene, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Malbe sotsiaalvõrgustik muudeti türanne teenindavaks poliitiliseks relvaks

19.03.18 ... Facebook oli sunnitud tunnistama, et laskis sotsiaalvõrgustikust välja imeda 270 000 vabatahtliku andmete asemel andmeid umbes 50 miljoni kasutaja kohta. Neid omakorda kasutati valijate tahte manipuleerimiseks kasutatava tööriista loomiseks, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Käes on viimane hetk töö tähtsuse unustamiseks

15.03.18 ... Tehisintellekti tõttu kaduvate töökohtade tõttu on viimane aeg teha algust ühiskonna töökeskse meelelaadi muutmisega. Vastasel korral ähvardab hüppeliselt kasvanud vaba aja hulk viia eneseteostuse kasvu asemel alkoholi, narkootikumide ja vägivalla abil reaalsusest põgenemiseni, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Bali valitsus keelab vaikuse päeval mobiil- ja internetiside kasutamise

14.03.18 ... Kiirustamine ei tähenda ilmtingimata rohkem ja kaugemale jõudmist. Aeglasema elustiili pooldajatele on tulnud nüüd tahtmatult vastu Bali saare valitsus, keelates selle nädala lõpuks 24 tunniks lisaks raadio ja teleülekannetele kõikidele saarel viibijatele ka mobiilse- ja internetiside, teatab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Eesti neiu peab Norras koeragiidi ametit

13.03.18 ... "Osoon" tunnistas Norras koeragiidi ametiga tutvumise järel, et selle võlud ületavad külma ilma talumisega seonduvaid katsumusi.

Veebi leiutaja hoiatas interneti relvaks muutumise eest

13.03.18 ... Ülemaailmse veebiteenuse leiutamisest möödus 12. märtsil 29 aastat. Sellega seoses tegi selle leiutaja söör Tim Berners-Lee avaliku pöördumise, milles kutsub üles tegema seadusandlikke samme vältimaks veebikeskkonna relvaks muutumist, teatab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Umbusklike ja närviliste robotite pealetung näib inimloomuse tõttu paratamatu

12.03.18 ... Suure osa robotautodega juhtunud õnnetuste taga oli puhas inimlik kiuslikkus. Nii ei pruugi olla ehk ime, kui näeme tulevikus teedel, kaubamajades ja mujalgi umbusklikke, kergelt ärrituvaid ja konfliktialteid masinkodanikke, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Teadlased on aidanud kaitsta Peipsi kalavarusid Baeri päevist saadik

12.03.18 ... Vanasti olevat olnud Peipsi järv nii kalarikas, et sellega oleks saanud ära toita Liivimaa ja pool Venemaad. Püügivahendite arenedes suudeti see 19. sajandi teiseks pooleks siiski sisuliselt tühjaks püüda. Seda võib pidada murdepunktiks, millest alates hakkasid järvel silma peal hoidma teadlased.

Tänavanurgal viiuldamine on muutumas youtube'imisest tulusamaks

08.03.18 ... YouTube'iga elatise teenimine on muutunud sedavõrd raskeks, et kohati oleks mõistlikum teenida raha metroos või tunneli viiuli mängimisega, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tehisintellektist võib saada inimajaloo edukaim kurikael

07.03.18 ... Tehisintellekti esimeses täisajaga töökohaks saab kriminaalne ettevõtlus, vahendab Califonia ülikooli õigusinstituudi teadlase Lynn Lopucki kurjakuulutavat ennustust R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Naftatööstus suretab välja traditsioonilist Põhja-Norra kalurikultuuri

06.03.18 ... Kuigi praegu teatakse Norrat suure naftariigina, peetakse turska siiski Norra tähtsaimaks ekspordiartikliks. Samas ohustavad naftatööstuse puuraugud ja fossiilkütuste kasutamisest tingitud kliimamuutused üha enam kalavarusid ja seeläbi Põhja-Norra traditsioonilist kalastuskultuuri.

USA-s algas üleriiklik kampaania nutisõltuvuse vähendamiseks

06.03.18 ... Ameerika Ühendriikides on alanud üleriiklik kampaania inimeste hoiatamiseks kaasaegse tehnolooogia kasutamisega seonduvate ohtude eest, teatab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kas sa tead, milline riik su e-kirju lugeda võib?

05.03.18 ... USA-s käimasoleva kohtumenetluse tulemusest võib sõltuda, millistel riikidel on õigus tulevikus nõuda lugemiseks sinu e-kirju, teatab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Robert Linna kehastus katses tänavamuusikuks: jumala kõhe oli

28.02.18 ... Teadussaade "Heureka" korraldas eksperimendi, et selgitada välja, kui palju mängib välimus ja tuntus rolli selles, milline on inimeste hinnang. Katse peaosas oli Elephants from Neptune'i laulja Robert Linna.

Katse: Jalakäijatele on ülekäigurajal kõige ohtlikum 70 km/h lähenev auto

20.02.18 ... "Heureka" proovis järele, kui hea on jalakäijate oskus hinnata läheneva sõiduki kiirust ja kaugust. Vabatahtlikud hindasid silma järgi läheneva sõiduki kiirust ning veeretasid auto teele palli siis, kui arvavad, et veel viimasel hetkel ohutult üle tee jõuaksid.

"Heureka" test tõestas, et pikivahe on liikluses ülioluline

20.02.18 ... Linnas on tagantotsasõit üks kõige levinum õnnetus. "Heureka" uuris järele, mis õnnetuse taga on ja kuidas seda vältida.

Eesti teaduse fenomen: edetabeliedu. Jüri Allik

20.02.18 ... Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul iseloomustab sel nädalal iga päev üks Eesti teadlane mõnda oma hinnangul Eesti teaduse jaoks tähendusrikast sündmust, nähtust või isikut. Tartu ülikooli psühholoogiaprofessor, Eesti Teaduste Akadeemia liige Jüri Allik räägib Eesti teaduse edust rahvusvahelises edetabelis.

Analüüs: tulnukate sõnumid võivad olla nende lugemiseks liiga ohtlikud

15.02.18 ... Maavälise tsivilisatsiooni saadetud sõnum võib olla sedavõrd ohtlik, et võib-olla on targem see enne lugemist hävitada, teatab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port USA teadlaste vastilmunud teadustöö põhjal.

Muretsemiseks pole põhjust, tehisintellektist ei saa kommunisti

14.02.18 ... Maailmal pole vaja karta, et tehisintellektist saab kommunist, ükskõik mida räägib tuntud riskikapitalist Peter Thiel, lohutab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port. Loogika on lihtne – töölisklassi huvide edendamise asemel kaotab see selle täielikult.

Miljonäriks saamine on raskem kui kunagi varem

13.02.18 ... Nüüdisaegset elukorraldust iseloomustab uudne paradoks: kunagi varem pole olnud nii lihtne olla miljardär ja nii raske saada miljonäriks, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Elon Muski usk inimkonda on natukene paranenud

12.02.18 ... Vaid päev pärast Tesla orbiidile lennutamist nentis Elon Musk, et autosid tootva Tesla Motorsi viimase kolme kuu kahjum küündis 675 miljoni dollarini. Selle valguses on ehk kummaline kuulda, et Muski usk inimkonda on tema enda sõnade kohaselt kasvanud, sedastab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

IT-hiidude hoolimatus ähvardab anda inimkonna arengule surmahoobi

08.02.18 ... IT-hiidude hoolimatus ähvardab muuta inimkonnale seni evolutsiooniliselt kasulikuks osutunud sõltuvuskäitumise sellele hukatuslikuks, nendibR2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

HPV vaktsiin ei ole teistest vaktsiinidest ohtlikum

07.02.18 ... Riiklikku immuniseerimiskavasse on lisatud alates sellest aastast tütarlaste kaitsesüstimine inimese papiloomviiruse (HPV) vastu. Kuigi sotsiaalmeedias on HPV vaktsiiniga seostatud ohtlikke kõrvaltoimeid, siis Eesti Ravimiamet pole tõsiseid tüsistusi vakstineeritutel täheldanud.

Kas õiguse mõistmise võiks usaldada juba arvuti hoolde?

06.02.18 ... Tehisintellektil võib puududa küll inimlik vaist, kuid vähemalt ei mõjuta selle otsuseid täiskõhutunne. Ehk on aeg usaldada patustajate kohtu mõistmine arvuti hoolde, küsib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kõik uudised on majandusuudised ja see ei ole hea

05.02.18 ... Ajaloost õppides võib jõuda üldistuseni, et kõik uudised on tegelikult majandusuudised. Kõik, mis toimub, mõjutab majandust või siis paljastab hoiakuid ja käitumisi, mis asuvad peagi seda mõjutama. Kahjuks on kõik majandusuudised halvad uudised, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kasvav üksildus toob valitsusse kassi- ja koeraministrid

01.02.18 ... Kasvava üksilduseepideemia varjus muutuvad lemmikloomad üha tähtsamaks. Nii pole ehk ime, kui üle maailma hakkavad tekkima üksilduse- ja õnneministrite kõrvale ka näiteks kassi- ja koeraministrid, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Soros: IT-hiidudest on saanud varakapitalistidest kasiinopidajad

31.01.18 ... Davoses toimunud majandusfoorumil said sakutada suurem osa seni rikkalikku lugupidamist nautinud IT-suurettevõtest. Ainult aeg näitab, palju nad kriitikat arvesse võtavad, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Anonüümsete trenniandmete avalikustamine reetis USA sõjaväebaaside asukoha

30.01.18 ... Masinõpe võib muuta ohtlikuks isegi kõige süütumad toorandmed. Anonüümsete trenniandmete kogumisega leiba teeniv Strava paljastas tahtmatult Afganistani ja Süüria kõrbemaastikul asuvad USA sõjaväebaasid, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Ühismeedia on muutnud maailma illusionistide mänguväljakuks

29.01.18 ... Inimese maailmapilti kujundab maailmas nähtavate korduste arv ja käitumist ihalus rühma kuulumise järele. Nii pole ime, et tänu ühismeediale saab tekitada trende ja muuta maailma päris inimeste asemel juba pelgalt illusioonidega, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Google muutub üha mürgisemaks

25.01.18 ... Inimlikest pahedest ei näi olevat pääsu isegi kõige helgemalt alustanud tehnoloogiaettevõtetel. Google õlitas USA poliitilist masinavärki möödunud aastal rohkem kui keegi teine, hiljuti ettevõttest lahkunud nimekas programmeerija heidab sellele ette aga klientide asemel konkurentidele keskendumist, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kodust on saanud interneti kasutamise keskjaam

24.01.18 ... Meie siin Eestis suhtume alates sajandi algusest interneti kasutamisesse inimõigusena. Maailmas on oma suhet internetiga määratlenud sel viisil vähesed, aga see ei tähenda, et nad kasutaksid seda teisiti või vajaksid vähem, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Ghana valuuta: kuld ja kakao

23.01.18 ... Ghana üks jõukam paik, Ashanti piirkond Obuasis, on maailmas tuntuks saanud just kullakaevandamise ja kakao kasvatamisega ning seal käis kohalikul kakaofarmeril külas “Osoon”.

Osoon tutvustab: kanakull

23.01.18 ... Looduses on alati nii, et elu ja surm käivad käsikäes, see on vankumatu seadus. Kellegi surm võib karmil talvekuul aga tähendada väga paljudele elu. Selleks, et loodusjäädvustaja saaks näha liike, eriti haruldasemaid ja pelglikke, tuleb leida koht, kus on toitu. Ja siit tulebki mängu surm.

Hiiumaa plastitootjad toodavad prügikilest uusi kotte

23.01.18 ... Hiiumaad saab nimetada Eesti plastisaareks, sest seal paiknevad Eesti juhtivad plastitootjad. Üks neist on Käinas asuv Biobag Dagöplast. Et plastitootmine ei tundu esialgu kõige keskkonnasõbralikum tööstusharu, siis kuivõrd suur mõju on Hiiumaal asuval ettevõttel meie loodusele?

KITT, kus oled ehk mida teha isesõitvasse autosse roninud purjutajaga

23.01.18 ... Isesõitvad autod on pannud mitmed riigid nõutult kukalt kratsima, mida teha autorooli taha tikkuvate purjakil inimestega, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tehisintellekt tõotab muuta inimkonda rohkem kui tule või elektri kasutuselevõtt

22.01.18 ... Ajaloolise kogemuse põhjal tabavad tulevikutehnoloogiate mõjudega tegelemist vältivaid riike muutused kõige rängemalt. Seega peab oskama muutusi lihtsalt võimalikut hästi ära kasutada, olgu selleks tuli, elekter või tehisintellekt, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tehnika areng muudab tööorjad looduslasteks

18.01.18 ... Tööviljakuse tõstmiseks parema keskkonna otsimisel on hoidnud inimesi kinni vaid üksainus tegur – voolupistik. Kaugel ei pruugi olla aga aeg, kus uue ajastu elumahla saab ammutada pargipingi kõrval lebavatest koerapabulatest, lohutab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Krüptorahale lööb noa selga lihtlabane saamahimu

17.01.18 ... Krüptovaluuta täielik sõltumatus riikidest on illusioon, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port. Riikidest rohkem teeb sellele aga kahju lihtlabane inimlik ahnus.

Enamik võltsrahast on äratuntav juba sõrmede vahel katsudes

16.01.18 ... Eksimatult saab pärisraha ära tunda vesimärgi järgi, aga turvaelemente, mida kahtluse korral kontrollida, on veelgi. Noored Antero ja Sonja proovisid järgi, kas tunnevad eksimatult ära õiged eurod.

Uudisvoo uuendused kergitavad Facebooki lammaste hinda

16.01.18 ... Facebooki uudisvoos tehtavate uuenduste taga võib olla osaliselt lihtne tõdemus, et platvormikasutajad ei jaganud enam reklaamiostjatega piisavalt palju detaile oma isiklikust elust, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Hawaii raketidraama kui "Maailmade sõja" kuuldemängu kaasajastus

15.01.18 ... Planeeti uputav valeinfo on muutnud inimesed ümbritseva maailma suhtes sedavõrd skeptiliseks, et tõsiselt ei võeta isegi ametlikke hoiatusi peagi lähenevast katastroofist, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Ekspert: toidupoe ülesehitus on võrreldav kasiinoga

11.01.18 ... Kaupluse ülesehituse loogikast rääkides tõdes tarbijakäitumise ekspert Ivar Soone, et see sarnaneb kasiinole.

Kui ei meeldi, jäta endale – Walmarti-Amazoni võitlus võtab äärmuslikke vorme

11.01.18 ... Veebikaubandusega konkureerimine on pannud tegema päris poode üha uusi trikke. Nii lubab Walmarti kaubanduskett USA-s klientidel nende aja säästmiseks tagastatavad tooted endale jätta. Pole aga sugugi selge, kui palju sellest kõigest kasu on, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Aeg on tunnistada, et töötamine kahjustab tõesti tervist

10.01.18 ... Vaevalt peab ükski terve mõistusega inimene stressi, depressiooni ja ängistust puhkuseks. Nüüdisaegsete töötavade tõttu on saanud sellest aga karm reaalsus, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port. Paraku ei näita mitte miski, et probleemi saaks lahendada uute tehnoloogiliste lahendustega.

Sõprust 150 euro eest ehk kuidas virtuaalmaailm inimsuhete hinda tõstab

09.01.18 ... Üha rohkem inimeste omavahelisest suhtlusest leiab aset virtuaalmaailmas. See toob omakorda kaasa reaalsete suhete hinna kasvu, Jaapanis tuleb head sõpra matkiva näitleja teenuste eest käia välja juba 150 eurot, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Ühismeediast tõotab saada eneseimetlejatest sotsiopaatide kasvulava

08.01.18 ... Ühismeediast leiab tavalisest suurema tõenäosusega nartsissistlikke sotsiopaate. Paraku ei näita ükski märk, et ühismeediaplatvormid oleks nende tegevuse piiramisest huvitatud, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

iPõlvkond ei oska korralikult pidu panna ja see on probleem

04.01.18 ... Kaasaja noored veedavad oma eakaaslastega koos üha vähem aega ja pidudel käimisest on saanud pigem tüütu kohustus. See tõotab teha neile vanemas eas aga tõsise karuteene, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: