TV/Raadio

USA kirjutavate tööliste vanamoodne streik jäi ajale jalgu

26.09.23 R2 PORTAAL ... Ehkki Hollywoodi stuudiod otsustasid sõlmida viis kuud kestnud streigi lõpetamiseks ameerika kirjatöölisi esindava ametiühinguga kokkuleppe, on tegu vaid ajutide hingetõmbepausiga. Ühtlasi võib oodata, et tüli tekitanud tehisintellekt suudab lihvida selle ajal oma oskusi märksa rohkem kui inimestest sulesepad, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tehisaru hakkab sõnajärjestuste kõrval inimkäitumist ennustama

25.09.23 R2 PORTAAL ... Suurettevõte Cisco otsus osta 28 miljardi dollari eest tehisintellekti ja küberturvalisusega tegelev ettevõte Splunk ilmestab, et suurte keelemudelite kõrval kasutatakse tehisintellekti tulevikus üha rohkem ka inimeste käitumismudelite loomiseks, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Virtuaalsed tüdruksõbrad tõstavad ebaterveid ilustandardeid

21.09.23 R2 PORTAAL ... Tehisintellekti kiire arengu tõttu peavad naised lisaks ebamaiset ilu pakkuvatele fotofiltritele üha sagedamini rinda pistma ka meesoo salasoovidega kohanduvate virtuaalsete tüdruksõpradega. Abi on vaid inimlikust kontrakultuurist, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Interaktiivne tehisintellekt ihub hammast ChatGPT tähesärale

20.09.23 R2 PORTAAL ... Ehkki OpenAI ChatGPT on juba märkimisväärselt maailma muutnud, on see alles tehisintellektil põhinevate rakenduste argiellu lõimimise esimene samm, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kohatult käituv robot paneb inimesedki punastama

19.09.23 R2 PORTAAL ... Jaapani teadlaste uuringutest selgust, et inimeste empaatia on sedavõrd tugev, et laieneb isegi inimeste jaoks piinlikkuse olukorda sattunud robotitele, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tehisintellekti pimestav sära ähmastab düstoopia piire

18.09.23 R2 PORTAAL ... Tehisintellektile eri rakenduste otsimise valus ununeb kergesti, et paljud väidetavalt inimeste elu mugavamaks tegevad rakendused on düstoopiast vaid juuksekarva kaugusel, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Isejuhtivad taksod on sattunud USA-s kümnetesse avariidesse

14.09.23 R2 PORTAAL ... Sel aastal California osariigis liiklusesse lubatud isejuhtivad taksod on sattunud enam kui sajasse liiklusõnnetusse. Ehkki statistiliselt paistab juhtuvat nendega avariisid sagedamini kui inimeste juhitud autodega, on põhjapanevate järelduste tegemiseks veel vara, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tehisintellekti edu lööb arstiteaduse tõeihale hingekella

13.09.23 R2 PORTAAL ... Suurte keelemudelite edu arstlike diagnooside panemisel tekitab taas ebamugava küsimuse, kas tähtis on teekond ja maailma sügavam mõistmine või pelgalt lõpptulemus, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Valgekraesid räsib hirm kasutuks muutuda

12.09.23 R2 PORTAAL ... Tehisintellekti kiire areng ei lase rahulikult magada ka valgekraedel. USA näitel kasvas aastaga kõrgelt haritud inimeste seas hirm kasutuks muutuda üle kahe korra, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tehisintellekti loomingu avastamist raskendab selle keskpärasus

11.09.23 R2 PORTAAL ... Käsikäes kooli algusega kasvas hüppeliselt ChatGPT kasutajate arv. Samas ei suutnud OpenAI luua keelemudeli loodud teksti avastamiseks ühtegi usaldusväärset tööriista. Probleem vaevab ka teisi tehnohiide, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Spotify'd vaevavad väiksemad ja suuremad küberkelmid

07.09.23 R2 PORTAAL ... Spotify'd hõlptulu teenimiseks ja raha teenimiseks kasutavad küberkelmid pakuvad kütkestava pilku inimloomuse keerukusele ning kestvale võitlusele valguse ja pimeduse vahel, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Pime tehisintellekt annab hoogu palgatööjõu kärpimisele

06.09.23 R2 PORTAAL ... Tehisaru arendamise vallas toimuvad arengud on sedavõrd kiired, et legendaardses jutustuses on peagi paslik asendadada kuus pimedat elevanti kompavat meest kuue inimest kompiva pimeda tehisintellektiga, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Google'i sünnist möödus 25 aastat

05.09.23 R2 PORTAAL ... Ehkki IT-hiid on praeguseks loobunud oma poolametlikust motost "Ära ole õel", tasub sünnipäeva puhul meenutada selle tegevust siiski hea sõnaga, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

IT-tööstuse pärlid kasvatavad jõudsalt maailma süsinikuheitmeid

04.09.23 R2 PORTAAL ... IT-sektori kiire kasvu tõttu saab kirjutada selle arvele üha suurema osa inimkonna õhku paistavatest kasvuhoonegaasidest. Vaid aeg näitab, kas selle tippsaavutusi kasutatakse vaid kiire kasumi teenimiseks või selle tekitavate keskkonnaprobleemide lahendamiseks, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Veebimängud annavad endiselt meestegelastele suurema sõnaõiguse

01.06.23 R2 PORTAAL ... Hiljutisest 50 veebipõhist rollimängu haaranud töö viitab, et sarnaselt filmidele saavad meestegelased seal sõna märksa sagedamini. Praeguse tempo juures võtaks naiste ja meeste dialoogide pariteedi saavutamine rohkem kui kümme aastat, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tehisintellekt muudab Nvidia juhi sõnul igaühe programeerijaks

31.05.23 R2 PORTAAL ... Tehisintellekti ehituseks vajalike protsessorite valmistaja Nvidia juhi Jensen Huangi arvates on programmeerimine muutumas iga inimese argitegevuseks. Viimane omakorda tõotab raputada terve praeguse maailma toimimist, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Hüplik rahvaarvu vähenemine nõuab sõjaajalikke innovatsioone

30.05.23 R2 PORTAAL ... Jaapani ja enamiku teiste arenenud riikide suutmatus oma rahvastiku iivet kasvatada vihjab, et praegu uute tapamasinate väljatöötamiseks tehtavad jõupingutused võiks suunata laste saamise toetamiseks, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Hispaania loodab edendada soolist võrdõiguslikkust kodutööäpiga

29.05.23 R2 PORTAAL ... Hispaania soolise võrdõiguslikkuse sekretär loodab edendada sugudevahelist võrdsust paarsada tuhat eurot maksnud nutilahendusega, millega saab jäädvustada kodutööde tegemiseks kulunud aega. Paraku paistab, et see võib sugudevahelist vastasseisu hoopis suurendada, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Noorte üksilduserohi toidab vaimse tervise kriisi

25.05.23 R2 PORTAAL ... Vaimset tervist hoiavad head suhted, mida noor inimene otsib sageli ühismeediast. Digiajastul leiabki noor sealt sageli enneolematult lähedase seltsilise, kes pole aga tingimata päris inimene ega päriselt heade kavatsustega, hoiatab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Uus analüüsimeetodika aitab taimetoidud tervislikumaks muuta

18.05.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Taimedest valmistatud valgupulbritesse kipuvad kogunema antitoitained, mis vähendavad kasulike ühendite kättesaadavust ja võivad muutuda seeläbi ohtlikuks inimeste tervisele. Eesti teadlased töötasid terve rea võimalusi toodetes antitoitainete sisalduse määramiseks, mis kujutab esimest sammu taoliste taimsete toodete kasulikumaks muutmiseks.

Tehisintellekt pakub rahvale uut oopiumi

18.05.23 R2 PORTAAL ... Iisraeli ajaloolane Yuval Noah Harari hoiatab, et tehisintellekt pakub uut viisi rahvamassidega manipuleerimiseks nii prohvetitele kui ka sulidele. Hoiatava praktilise näitena peab meenutama juhtumit, kus tegi üks Belgia mees pärast suhtlust vestleva tehisintellektiga enesetapu, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tehisintellekti reguleerimine jätab selle loojad ja poliitikud nõutuks

17.05.23 R2 PORTAAL ... Hiljutised USA-s toimunud ärakuulamised näitavad, et head ettekujutust, kuidas tehisintellekti reguleerima peaks, pole nii poliitikutel kui ka intelligentsete süsteemide loojatel, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Nutitelefoni ihalevad lapsed tasub metsa saata

16.05.23 R2 PORTAAL ... Hiljutine suuruuring näitab, et nutitelefoni kasutamisest tulenevate vaimsete probleemide ulatus sõltub suuresti vanusest, mil lapsele nutiseade hangiti. Samas viitab teine varasem uuring, et noored kasutavad metsas võrreldes linnaparkidega telefoni märksa harvem, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Teadvusega masinad kombivad inimeseks olemise piire

15.05.23 R2 PORTAAL ... Enam kui 27 000 valdkonnaga seotud teadlast kutsuvad üles kaasama tehisaru täiustamise juurde ka teadvuseuurijaid. Samas leiab neist osa, et teadvusel oleva tehisintellekti loomine on ohtlik inimeste enda teadvuse tõttu, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Osoon: Virumaa veed puhtaks

27.04.23 SAATED ... Muld on kogu inimkonna toitumise alus, aga enamik meist ei tea sellest kuigi palju. Otsime vastuseid küsimustele, kui heas või halvas seisus on Eesti mullad, miks on muldade tervis oluline ja mida saaks teha, et neid paremini kaitsta? Saate autor on Kristo Elias, toimetaja Kaur Maran, režissöör Keiti Väliste, produtsent Heiki Sepp.

Tormakas bioplastide tootmine võib süvendada keskkonnaprobleeme

11.05.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Biomassist uudsete plastide tootmine võib aidata lahendada keskkonnaprobleeme, kuid seda vaid juhul, kui suudetakse vältida naftapõhiste plastide arendamisel tehtud vigu, leiab Tartu Ülikooli orgaanilise keemia kaasprofessor Lauri Vares.

Lapsed hindavad robotite kehalise osavuse asemel intellekti

11.05.23 R2 PORTAAL ... Väikelaste tundmusi uurinud teadlased leidsid, et lapsed hindavad kõrgelt eeskätt nutilahenduste vaimseid ja emotsionaalseid võimeid. Erinevalt täiskasvanutest pidasid lapsed valeks aga isegi teelusikaga võrreldava tundeskaalaga masinate peale karjumist, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Alkoholisurmad on samal tasemel nagu enne viimast majanduskriisi

10.05.23 TERVIS ... Tervise Arengu Instituut avaldas hiljuti aastaraamatu, millest selgus, et alates 2018. aastast on Eesti inimeste alkoholi tarbimine suurenenud. Praegune olukord meenutab suuresti eelmise majanduskriisieelset aega.

Üha uued haigestumisriskid toidavad küünilist rikastumisiha

10.05.23 R2 PORTAAL ... Hiljutise põhjaliku uuringu põhjal paistab, et pikalt telefoniga rääkimine suurendab võimalust kõrgvererõhutõve tekkeks. Aeg näitab, kas või kuidas uue riski arvelt rikastuda üritatakse, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Elektriautobuum paneb proovile elektrivõrkude ja maailma taluvuspiirid

09.05.23 R2 PORTAAL ... Ennustuste kohaselt peaks vurama maailma teedel kümnendi lõpuks 300 miljonit elektriautot. Samas napib nende tootmiseks toorainet ja senise elukorralduse juures ei pruugi nendele vastu pidada ka riikide elektrivõrk, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Valgusreostus hakkab linnalindude toidulauale

08.05.23 LOODUS ... Linnade valgusreostus vähendab putuk- ja segatoiduliste lindude liigilist mitmekesisust, selgub hiljutisest ülevaateuuringust. Halva mõju tasakaalustamise juures mängivad võtmerolli rohealad, mis toob välja vajaduse nende säilitamiseks ja laiendamiseks.

Sõjaoht võib tuua tulevikus kohustusliku küberkindlustuse

08.05.23 R2 PORTAAL ... Hiljutine kohtulahend kohustab kaheksat kindlustusfirmat hüvitama ravimifirma Mercki tabanud lunavararünde käigus tekkinud kahju. Vahejuhtumi järelmite põhjal võib oodata, et üha rohkemad kindlustusfirmad loobuvad ettevõtete küberohtude vastu kindlustamisest, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tehisintellekt paljastab sõnaahtra inimese rikkaliku mõttemaailma

04.05.23 R2 PORTAAL ... Hiljutine eksperiment viitab, et inimese ajuaktiivsuse lugemine ei võimalda lugeda pelgalt tema mõtteis mõlkuvaid sõnu, vaid ka nende sügavamat tähendust, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Metsade ja niitude lähistel sirgunud Eesti lapsel esineb vähem allergiaid

04.05.23 TERVIS ... Tartu Ülikooli lastearstide ja ökoloogide koostöös valminud uuring näitas, et looduslähedasem koduümbrus parandab inimese tervist, vähendades lastel allergia esinemise tõenäosust. Seega on vaja tähelepanu pöörata ruumilisele planeerimisele, et elukoha ümbruses oleks piisavalt metsi, niite ja soid.

Fosforiidi kasutamine eeldab väärindamismeetodite täiustamist

04.05.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Nõukogude ajal fosforiidimaagi töötlemiseks kasutatud meetodite keskkonnavaenulikkus sunnib otsima teadlasi uusi meetodeid. Kuigi esialgsed laborikatsed viitavad, et appi saaks võtta soolhappe, nõuab lähenemisviisi mõttekuse hindamine täiendavaid uuringuid.

Maailma ühest kõige olulisemast otsusest möödus 30 aastat

03.05.23 R2 PORTAAL ... Nädalavahetusel möödus 30 aastat päevast, kui Tim Berners-Lee loobus koos Euroopa Tuumaorganisatsiooniga kõigist veebiga seotud intellektuaalomandi õigustest. Võib vaid ette kujutada, milliseks oleks kujunenud maailma saatus, kui nende eest oleks hakatud küsima isegi pisikest litsentsitasu, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Euroopa Liidu kava patendisüsteemi reformida tekitas paksu pahameelt

02.05.23 R2 PORTAAL ... Avalikuks saanud regulatsioonide pakett esmatarbetehnoloogiaid käsitleva litsentsiraamistiku täiustamiseks pani pahaselt sumisema nii suured IT-hiiud kui ka kohalikud ettevõtted, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Toiduteadus aitab muuta taimse jogurti maitsvaks ja kasulikuks

27.04.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Ehkki toidulaual loomsete saaduste taimsete toodetega asendamine aitab säästa keskkonda, võib jätta näiteks piimavalgu asemel hernevalgu kasutamine neile imeliku maitse ja tekstuuri. Nõnda nõuab nende laiemalt vastuvõetavaks muutmine sihikindlat arendustööd.

India ettevõtet juhtima pandud ChatGPT tõotab kostitada õpetliku naljaga

27.04.23 R2 PORTAAL ... Indiale uue põlvkonna juhte kasvatava ettevõtte tegevjuhiks valiti ChatGPT. Kuigi juhtumi võiks kanda sirgjooneliselt inimese rumaluse näiteid koondavasse mahukasse kataloogi, tuleb meeles pidada, et ka inimjuhid usaldavad oma otsustes üha rohkem tehisaru, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Viru omavalitsustes kohtuvad tööstushuvid ja keskkonnakaitse

26.04.23 KESKKONNAKUU ... Pika tööstusajaloo, aga ka kauni loodusega Virumaale koonduvad aina enamad suurprojektid fosforiidikaevandustest ja tuumajaamadest uute rahvusparkideni. "Ökoskoop" külastas nelja Lääne- ja Ida-Virumaa omavalitsust, et uurida, kuidas keskkonnaprobleeme koha peal nähakse.

Lugeja küsib: miks Kreeka maasikas maitseb teisiti kui Eesti maasikas?

26.04.23 LOODUS ... Kes tahab juba praegu maasikatega maiustada, peab ilmselt leppima Kreekast saabunud maasikmarjadega. Nende mekk on aga enamjaolt hoopis teistsugune kui suvel kodupõllult korjatud maasikatel.

Suurbritannia loodab saja miljoni naelaga luua tipptasemel tehisaru

26.04.23 R2 PORTAAL ... Maailma eri riikide poliitikud ärkavad tasapisi uude päeva külmas higis, et inimese aju ei kuulugi enam tema passi omanikule. Selle viimane märk on Ühendkuningriigi valitsuse algatus eraldada eelarvest 100 miljonit naela arendusüksuse rajamisele, mille ülesanne on luua riigi enda tehislik aju, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tehisintellekti loodud leiutised panid patendiameti kahvlisse

25.04.23 R2 PORTAAL ... USA patendiamet keeldus väljastamast patenti kahele tehisintellekti abil loodud leiutisele ja järgnenud protesti keeldus arutamast isegi riigi ülemkohus. Keelemudelite populaarsuse tõttu võib hakata liikuma innovatsioon ja kapitalism seetõttu ennustamatus suunas, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Papagoid naudivad üksteisele videokõnede tegemist

24.04.23 R2 PORTAAL ... Kokku 15 papagoid hõlmanud katse näitab, et keerulise ja rikka vaimase võimekusega linnud soovivad olla rõõmsad ning hommikuti ärgates kõigiga koos laulda ja suhelda. Vähemalt juhul, kui seda neile võimaldatakse, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Ökoskoop. Keskkonnateemad Lääne- ja Ida-Virumaa valdades

23.04.23 VIKERRAADIO ... Lääne- ja Ida-Virumaal asuvad Eesti kuulsaimaid tööstuspiirkonnad ja meie riigi tähtsaimad maavarad.

Teadlased loodavad muuta Eesti puidujäätmed pikaealiseks plastiks

21.04.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Puidujäätmete väärindamise kallal töötavad Tallinna Tehnikaülikooli teadlased loodavad jõuda viie kuni kümne aastaga tehnikani, millega toota puidujäätmetest ja muust biotoormest pikaealist ja taaskasutatavat plasti.

Jaapan asus tehisintellekti abil juriidilisi tekste lihtsustama

20.04.23 R2 PORTAAL ... Võimalikult üheseid tõlgendusvõimalusi taotlevad juristid ajavad sageli oma koostatud tekstid sedavõrd keeruliseks, et neid on lihtinimestel hiljem pea võimatu mõista. Jaapani valitsus proovib nüüd, kas juriidilisi tekste on võimalik muuta lihtsamaks juturoboti abil, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Majandusteadlane: paistab, et Eestis jäävad vaesed veel vaesemaks

19.04.23 ÜHISKOND ... Maailma majanduses on toimunud suured muutused, aga TTÜ majandusteadlase sõnul on majanduskriisi raskeim aeg nüüdseks üle elatud. Valitsuse maksumuudatuste tõttu võivad aga vaesed veelgi vaesemaks jääda.

Apple laiendab pangandussektoris oma haaret

19.04.23 R2 PORTAAL ... Apple teatas nädala alguses, et asub pakkuma USA turu keskmisest kümme korda suuremat hoiuseintressi. Kuigi osaliselt on see ilmselt tingitud soovist kinnistada oma kliendibaasi, võib IT-sektori mitmepealine lohe vallandada panganduses ulatuslikumaid maalihkeid, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tehisintellekti abil loodud pilt pettis ära maineka fotokonkursi žürii

18.04.23 R2 PORTAAL ... Sony maailmafoto konkursi žürii kuulutas selle üheks võitjaks tehisintellekti loodud pildi esitanud fotograafi. Elukutseliste piltnike edasisest käitumisest on ilmselt õppida tervel ühiskonnal, leiab R2 tehnikakommentaris Kristjan Port.

Lugeja küsib

Sul on põletav teadust puudutav küsimus või on sul ettepanek mõne teema sügavamaks kajastamiseks? Klõpsa selle edastamiseks allolevale nupule.

teadusuudiste kokkuvõte

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: