TV/Raadio

Süvenev tähelepanukriis muudab tulemusliku töö sõnakõlksuks

19.03.19 ... Tähelepanu defitsiit süveneb. Ühendkuningriigis läbiviidud uuring osutab, et kontoritöötajatel kulub jagub kaheksatunnisest tööpäevadest tulemuslikule tööle vähem kui kolm tundi, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Looduskaitsebioloog: lageraiele on üsna raske leida ökoloogilisi põhjendusi

18.03.19 ... Eesti on metsariik, statistika järgi moodustab mets meie riigi pindalast ligi poole. Elurikkuse jaoks üliolulisi vanu loodusmetsi on meil alles vaid 2% metsamaast. Erinevate režiimidega kaitstavat metsa on kokku umbes veerand metsamaa pindalast. Loodus on tervik ja ökosüsteemile olulised liigid elavad ka tulundusmetsades. Kuidas majandada metsa nii, et metsa elurikkus säiliks?

Usaldus robotite vastu sulab kriisihetkel kiiremini kui märtsilumi

18.03.19 ... Etioopias toimunud lennuõnnetuse taustal on kohane meenutada, et suure osa tehnikaseadmete ohutus on kasvanud just tänu inimese rolli vähendamisele, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port. Enne põhjalikku uurimist on seega vara öelda, kas õnnetuse algpõhjus peitus masina või inimese tehtud veas.

Nimekas tehnoloogiainvestor külvab Räniorgu sotsialismiseemneid

14.03.19 ... Terve maailma hüvanguks tehisintellekti arendav konsortsium OpenAI teatas, et asub loodavate lahendustega raha teenima. Kasutatavat ärimudelit võib pidada aga USA-s mõnede arvates isegi kommunistlikuks, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Keskmine nutitelefon on WC-potist seitse korda räpasem

13.03.19 ... Kasvava küberkuritegevuse varjus kipub ununema, et digitaalne hügieen ei tohiks piirduda vaid virtuaalse maailmaga. Keskmisel nutitelefonil elab baktereid umbes seitse korda rohkem kui WC-potis, hoiatab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

VIDEO JA FOTOD: Kuidas püüda pildile ööhirmutajat?

12.03.19 ... Madal, tõrrepõhjast tulev või pudelisse puhumist meenutav hääl, mis kostab kilomeetrite kaugusele, on andnud ainest paljudele hirmujuttudele. Hääle omanik on aga täiesti ohutu lind hüüp, kes tegutseb peamiselt ööhämaruses ning jääb roostikes elades inimestele peaaegu märkamatuks.

Maailm vajab digiohtude kohitsemiseks küberjuriste

12.03.19 ... Digimaailm areneb sedavõrd kiiresti, et programmeerijad võiksid kaaluda metsiku lääne reguleerimiseks juristi elukutse omandamist, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port. Liiatigi pole transistorite ja inimestega manipuleerimisel kuigi palju vahet.

Amazoni ja Airbnb võib hukutada nende liigne tõhusus

11.03.19 ... USA presidendikandidaat Elisabeth Warren lubas hakata presidendiks saades tükeldama Ränioru suurettevõtteid. Samas jättis ta mugavalt mainimata, et firmade edu tugineb pühaks lehmaks peetava tõhususe kasvatamisel, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Video: kauneima vastlaliu saab looduslikel jääväljadel

05.03.19 ... Külmunud luhad, jäätunud meri ja jääkaane all rabalaukad pakuvad õige ilma korral parimat võimalust uisutamiseks ja kelgutamiseks. "Osooni" saatejuht Kristo Elias käis Soomaal Kuresoo laugastel matkajuhi Bert Rähniga, kes on juba 10 aastat uisumatku teinud.

Video: Eesti kõige aplam mageveekala ei karda ka mõrda sattumist

04.03.19 ... Osoon näitab, kuidas talvisel Peipsil püütakse Eesti kõige aplamat mageveekala – lutsu.

Merikotka lugu Eesti looduskaitses

25.02.19 ... 20. sajandi keskel väljasuremise äärel olnud merikotka päästmist võib pidada loodus- ja keskkonnakaitse ilusaks võiduks. See lind on siiani alles ja tal läheb hästi.

Y-põlvkonna kangelanna alustab 100 000 dollari nimel aastast nutipaastu

21.02.19 ... Uue ajastu kangelane, New Yorgis elav 30-aastane Elana alustab sel reedel aasta kestvat tundmatut ja okkalist teekonda nutitelefonita, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Info tahab olla vaba, raha suurfirmade juures

20.02.19 ... Mida suurem on ettevõte, seda rohkem näivad olevat riigid huvitatud sellele maksusoodustuste tegemisest ja isegi selle tegevusele peale maksmisest, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Netiarmastus võib röövida lisaks südamele ka rahakoti ja säästud

19.02.19 ... Armuvalus hingesugulase otsijatelt raha väljapetmisest on saanud USA-s aastas kõige suuremat rahalist kahju tekitav tarbijapettuse liik, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Ellujäämiskoolitaja: elektrisõltuvus on üks tänapäeva maailma põhihädasid

18.02.19 ... Ellujäämiskoolitaja Romas Javoiši arvates ei tea tänapäeva inimene enam, mida teha siis, kui elementaarsed asjad, näiteks elekter, ühel hetkel ära võetakse.

Tehismõistust arendav MTÜ teatas üliohtliku meistervaletaja loomisest

18.02.19 ... Tehismõistust terve inimkonna hüvanguks arendav konsortsium OpenAI ehmus nende valeuudiseid trükkivast masinkirjutaja võimetest sedavõrd palju, et otsustas selle värske mudeli avalikkuse ette toomisega oodata, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

USA teadlased muundasid mõtted eristatavaks kõneks

13.02.19 ... USA teadlased nuputasid välja, kuidas muuta kõneks inimeste lihtsamat sorti mõtteid. Kuigi esialgu võimaldab eristada tehnika vaid numbreid, võib terendada kaugemas tulevikus ka võimalus mõtete ajju kirjutamiseks, ennustab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Saksamaa kartelliamet asus Facebooki veristama

12.02.19 ... Saksamaa föderaalne kartelliamet andis Facebookile sooja soovituse loobuda kasutajate kohta andmete kogumisest, kuid jätkata samas neile teenuse pakkumist, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Soome kodanikupalk pani inimestel silmad särama, kuid tööle ei utsitanud

11.02.19 ... Soomes 2017. aastal alanud kodanikupalga eksperimendi esialgsed tulemused viitavad, et tingimusteta sissetulek Soome töötuid tööle ei aidanud. Ideed ei tasu siiski veel maha kanda, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Automatiseerimislaine ähvardab jagada inimkonna kaheks alamliigiks

07.02.19 ... Hoogu koguv automatiseerimislaine tõotab jagada inimkonna juba lähitulevikus kaheks alamliigiks: ilusateks ja intelligentseks eloideks ning koledateks ja tõrjutud morlokite kogukonnaks, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Samsungi terabaidise mäluga telefon paneb pättidel silmad särama

06.02.19 ... Samsung alustas esimese 1 TB suuruse nutitelefonile mõeldud välkmälu-mooduli tootmist. Eelnevate kogemuste põhjal täitub see õige pea infoprügiga, millest on kasu vaid omaniku raha himustavale pätile, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Vabadust ihkav info otsib abi jõustruktuuridelt

05.02.19 ... Eraettevõtete andmebaasidesse kuhjuv ja vabadust ihkab info ei pea võimalusel paljuks ka jõustruktuuride väisamist, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Isejuhtivad autod vähendavad ummikute asemel ühistranspordi kasutamist

04.02.19 ... Uute tehnoloogiate kasutuselevõtu mõju on ennustamatu, sest inimesed lihtsalt ei tea, mida nad teevad või tahavad, järeldab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Facebook maksis alaealistele nende järele luuramise eest

31.01.19 ... Facebooki pesutsükkel pole veel läbi. Alaealistele privaatse võrguteenuse kasutamise eest kuus paarkümmend dollarit maksnud ettevõte kogus salamisi infot ka nende veebitegevuste kohta, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Küberkuritegevus jätkab inimliku rumaluse toel vohamist

30.01.19 ... Inimlik rumalus pole kuhugi kadunud. Värske statistika kohaselt loovutavad internetikasutajad küberpättidele päevas keskmiselt 220 000 eurot, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Davose majanduseliit vaatas tehisintellekti pealetungile läbi sõrmede

29.01.19 ... Davose majandusfoorumil arutleti avalikult tehisintellekti laiema rakendamisega seotud sotsiaalse vastutuse üle, telgitagustes rääkisid ettevõtjad aga teist juttu, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Soros: tehisintellekti kriitikavaba kasutamine ohustab demokraatiat

28.01.19 ... USA riskikapitalist ja filantroop George Soros hoiatas Davose majandusfoorumil demokraatlikke riike tehisintellekti kriitikavaba rakendamise eest nii tugeva sõnumiga, et öeldut võrreldi põletatud maa taktikaga, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Huawei muutus hetkega heast haldjast kurjaks koletiseks

24.01.19 ... Miljardites mõõdetava piiritu lahkusega maailmas silma paistnud Huawei muinasjutulisest muutumisest teeb R2 tehnikakommentaaris ülevaate Kristjan Port.

Jaapani robohotelli pidaja vallandas pooled töölised

23.01.19 ... Enam kui 90 protsendi ulatuses robotpersonali kasutanud Jaapani hotellipidaja otsustas vallandada nende puudujääkide tõttu enam kui pooled robottöölised, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Võitlus inimeste unetundide nimel muutub üha pingelisemaks

22.01.19 ... Inimeste uneaega edukalt rahaks muutev Netflix teatas, et on saanud endale tõsise konkurendi – arvutimängu Fortnight, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Ränioru hiigeleksperiment muudab töötajad sunniviisiliselt laborirottideks

21.01.19 ... Klassikalise töösuhte lõhkumiseks viimastel aastatel küll rohkelt vaeva näinud. Üha rohkem paistab aga, et maailm tahab Ränioru hiigeleksperimendi hoopistükkis unustada ja vihtuda tööd Aristotelese vaimus, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Apple laiendab hoogsalt seriaalide ja filmide tootmist

17.01.19 ... Telefoniäri kokku kuivamine sunnib laiendama Apple'it oma tavapärast tegevusvaldkonda. Nii plaanib tehnoloogiahiid toota alanud aastal vähemalt paarkümmend originaalset seriaali ja filmi, vahendab R2 tehnikakommentaaris Krisjan Port.

Deemonlik nutitelefon võib vähendada südame äkksurmade arvu

16.01.19 ... Paradoksaalsel kombel võib kodust elu tööstressiga täitev nutitelefon vähendada südame äkksurma juhtumite arvu. Tegu on siiski vaid oletusega, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Suurema osa veebi sisust on loonud ebanormaalsed inimesed

15.01.19 ... Veebi kasutamine on muutunud küll viimase aastakümnega hüppeliselt lihtsamaks, kuid selle sisu loomisega tegeleb endiselt vaid murdosa elanikkonnast, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Hiinast tõotab saada elektriautode imeriik

14.01.19 ... Suurte autotootjate aastaeelarveid uurinud uudisteagentuuri Reuters analüüs viitab, et Hiinast saab lähitulevikus maailma juhtiv autoriik ja kõik elektrisõidukitega seotud imeline hakkab seostuma Hiinaga, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Amazon ähvardab järjekordade kaotamisega tavapoode pankrotiga

10.01.19 ... Amazoni otsus hakata pidama poode ka päris maailmas võib kuulutada hukku kõige tavalisematele toitu ja tarbekaupu müüvatele kauplustele, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

USA-s levib hirm spioonrongide ees

09.01.19 ... Ameerika Ühendriikide pealinnal Washingtonil on plaanis hankida peagi uusi metroovaguneid. Hiina ettevõtete edu eelnevatel hangetel on tekitanud riigi julgeolekuekspertides hirmu tänavale ilmuvate luurerongide ees, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port

Analüüs: elektriauto eelistamine tuleb tavaautoga sõitmisest poole odavam

08.01.19 ... Elektriautodega sõites võib säästa aega ja raha, kuid nende populaarsuse kasvades ei pruugi olla enam varsti tänavaid ja maanteid, millel neljarattalisega üleüldse liikuda saaks, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Facebooki programm enesetappude ennetamiseks kompab inimeste taluvuspiire

07.01.19 ... Tehnoloogiahiiu katse ennetada inimeste ukse taha politsei saatmisega enesetappe meenutab kohati suure venna tegevust raamatust "1984", vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Madal sündivus paneb Jaapani otsima abi robotitest ja võõrtöölistest

03.01.19 ... Jaapan laseb vaatamata eelnevale robotilembusele 2019. aastal riiki pea 350 000 võõrtöölist. Riigi iibeprobleeme see aga ilmselt ei lahenda, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Robotautod annavad hoogu masinapurustajate liikumisele

02.01.19 ... USA-s Arizona osariigis on registreeritud paari aasta jooksul üle paarikümne isejuhtiva auto vastu suunatud vandalismijuhtumi. Masinapurustajate liikumine võib järgnevatel kuudel veelgi laieneda, ennustab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Lootus kunstnike Kuu taha saatmiseks hakkab täituma

27.12.18 ... Jaapani miljardäri Yukasu Maezwana plaan lennata rühma kunstnikega Kuu taha võib saada tuleval aastal tiibadesse uut tuult, ennustab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Musk avas Hawthorne'i linna all elektriautodele esimese testtunneli

20.12.18 ... Leiutaja ja ärimagnaadi Elon Muski plaan linnaliiklust revolutsiooniliselt muuta hakkab tasapisi vilja kandma, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Huawei finantsdirektori arreteerimine võib päädida verise virtuaaltaplusega

19.12.18 ... Minevikus on kuningate ja kuningannade troonilt kangutamine päädinud sageli sõjaga. Nii võib tuntud tehnoloogiafirma Huawei finantsdirektori Meng Wanzhou arreteerimine vallandada verise tapluse vähemalt virtuaalsel lahinguväljal, arutleb R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Vanemate nutisõltuvus ajab lapsed telefone peitma

18.12.18 ... Oktoobris möödus 35 aastat, kui inimkond alustas kooselu esimese põlvkonna ehk 1G mobiiltelefoniga. Pole aga head ilma halvata – kaugel asuvate inimeste ühendamise kõrval on mõjunud need laastavalt pere- ja lähisuhetele, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Aasta popimatest salasõnadest kumab läbi stabiilne geniaalsus

17.12.18 ... Aasta kõige populaarsemate salasõnade põhjal mängib inimeste mõttemaailma ukse avamisel võtmerolli endiselt lapselik lihtsameelsus, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Facebooki värsked patendid õõnestavad usku vabasse tahtesse

13.12.18 ... IT-hiiu Facebooki uued patendid aitavad mõjutada kaupmeestel ja ostukeskustel inimesi viisil, et viimased ei pruugi seda ise tajudagi, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Arvuti juures söömine ohustab tervist

12.12.18 ... Rahuliku ööune tagamiseks on targem mitte mõelda värsketele teadusuuringutele, mille põhjal elab eriti perioodiliselt toidu lähistel paiknevatel arvutiklaviatuuridel rohkelt baktereid ja teisi haigustekitajaid, hoiatab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tõelised tehnopioneerid lõpetavad ajaloo prügikastis

11.12.18 ... Ainulaadse teenusega turule tuleva ettevõtted põruvad võrreldes nende kopeerijatega sageli sedavõrd võimsalt, et vajuvad igaveseks unustusse, toites müüti innovatsiooni ja majandusedu lahutamatust seosest, järeldab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tulevik kuulub ekspertide asemel lastele ja ulmekirjanikele

10.12.18 ... Maailm on muutunud juba piisavalt keerukaks, et seda tulevikus revolutsiooniliselt muutvate sündmuste ette nägemisel tasub usaldada ekspertide asemel lapsi ja ulmekirjanikke, järeldab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: