TV/Raadio

Tudengite prügiblogi 3. päev: mis saab edasi vanadest riietest?

22.05.19 ... Vanu riideid koguvad enim Uuskasutuskeskus, Tallinna Jäätmejaam ja Humana - mida teevad nad kogutud riietega? "Üks äge viis tekstiili või muid, näiteks lõngajääke, ära kasutada, on valmistada kaltsuvaipasid või lapitekke. Mu ema heegeldas mulle lõngajääkidest voodikatte," ütlevad ERRi keskkonnakuu prügiblogijad värskes sissekandes.

Katastroofi põhjustanud mudalaviin kasvatas keskkonnaaktivisti

23.05.19 ... Keskkonnaaktvisistid, kliimaaktivistid, ühiskonnaaktivistid - kust nad tulevad ja kuidas inimesed selleks kujunevad? Sellele küsimusele vastab noor kliima-aktivist Kertu Birgit Anton, kes kommenteerib ERRi keskkonnakuu filmi "Meelekindlus".

ÜRO raport hoiatab häälassistentide liigse naiselikkuse eest

23.05.19 ... ÜRO värskes raportis hoiatatakse, naishäälel kõnelev tehisintellekt süvendavad juba olemasolevaid soorolle, mis soodustab omakorda naiste diskrimineerimist, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

USA ja Rootsi teedele ilmuvad peagi tundetaipmatud robotautod

22.05.19 ... Mitmes Euroopa riigis ja USA-s hakkavad vedama peagi katse korras posti ja kaupa isejuhtivad veoautod. Paraku pole põhjust arvata, et masinad suudavad juba lahti mõtestada inimeste tundeid ja sellest tulenevaid iseärasusi nende sõidukäitumises, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Doktoritöö: värvaine aitab täpsemini mõõta vees leiduvaid mikrovetikaid

21.05.19 ... Kui vetikaid on liiga palju, muutub veekogu veekvaliteet kehvaks ning selles elavad kalad hukkuvad. Seetõttu otsitakse järjest enam viise, kuidas vetikate hulka ja liike vees täpsemini määrata ning ühe sellise meetodi kohta kaitstakse täna Eesti Maaülikoolis doktoritöö.

Kõikvõimas internet on hakanud otsast mädanema

21.05.19 ... Hiljutine MySpace'i otsus kustutada miljonite muusikute kümned laulud ilmestab, et digiandmed pole surematud ja interneti kasvamiseks peab see paratamatult otsast mädanema, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

USA ja Venemaa salateenistused tegid koostööd kliimamuutuste uurimisel

20.05.19 ... Külma sõja järel tegid USA ja Venemaa luureagentuurid koostööd kliimamuutuste uurimise osas, nii selgub keskkonnakuu dokumentaalfilmist "Spioonid planeedi tuleviku nimel".

Maailma kuulsaima kassi surm paneb otsima uut esmaspäeva päästjat

20.05.19 ... "Tusase kassi" surma valguses on kohane meenutada, et internet pole täitunud miljardite kassipiltide ja miljonite videotega põhjuseta ning need on praeguseks ära hoidnud ilmselt rohkem kui ühe esmaspäevast tingitud infarkti, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

"AK. Nädal": inimesed kasutavad endiselt arutul määral kilekotte

19.05.19 ... Kuigi juba aasta algusest ei saa klient poe kassast enam tasuta õhukesi kilekotte ja tavaliste kilekottide hind on läinud märgatavalt kallimaks, kasutavad inimesed endiselt arutul määral nii õhukesi kilekotte kui ostavad ka massiliselt tavalisi kilekotte. Õhukesest kilekotist loobumine ja taaskasutatavast materjalist poekoti kasutamine oleksid aga kõige lihtsamad võimalused, kuidas inimene saaks oma harjumusi keskkonnateadlikumaks muuta, nentis "Aktuaalne kaamera. Nädal".

Rohkem kui 1000 inimest üle Eesti istutas reedel ligi 45 000 puud

17.05.19 ... Üle 1100 inimese istutas reedel Eesti eri paigus metsa. Kokku istutati 11 hektarile ligi 45 000 puud.

Film toidu evolutsioonist toob välja GMO pooldamise ja vastasuse põhjused

16.05.19 ... Keskkonnakuu film "Toidu evolutisoon" räägib GMOdes ehk geneetiliselt muundatud organismidest, täpsemalt toidust. Aga mitte ainult sellest, see räägib ka usaldusest ja inimlikkusest ning sellest, kuidas toita 30 aasta pärast üheksat miljardit inimest.

Tehisintellekti õpetajad meenutavad üha rohkem koloniaalajastu orje

16.05.19 ... Tehisintellekti maailma tundma õpetavaid inimesi võib võrrelda lapsevanemate asemel orjatöölistega, kes jäävad oma kogemusi jagades iga kord nende võrra rumalamaks, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Vabakasutuses perepildid sattusid masinpiilurite haardesse

15.05.19 ... Näotuvastustehnoloogiate hüppelise arengu tõttu on tõenäoline, et masinate treenimiseks on kasutatud ilma selgesõnalise loata pea iga internetti jõudnud näopilti, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

"Suud puhtaks": kuidas ühendada keskkonna kaitsmine ja soov kasvatada sissetulekuid?

14.05.19 ... ETV saade "Suud puhtaks" keskendus sel nädalal ÜRO raportile, mis ütleb, et kasvava inimmõju tõttu on väljasuremisohus ligikaudu miljon taime- ja loomaliiki, seades ohtu ka inimeste enda heaolu. Saatekülalised arutlesid selle üle, kuidas ühendada omavahel vajadus kaitsta keskkonda ja soov kasvatada sissetulekuid?

Haruldane mürakarude video: "Osoon" sattus ootamatult karude pulma

14.05.19 ... Tartumaal Laeva jõe alamjooksu taastamistööde järel kalastiku seiret filmima läinud meeskonda tabas suur üllatus. Mööda jõge paatidega liikudes märgati taamal luhal kahte tumedat kogu, kes osutusid ennastunustavalt müravateks pruunkarudeks.

Nimekas inimloouurija: teada-tuntud maailm võib lõppeda 2050. aastaks

14.05.19 ... Inimloouurija Jared Diamond kirjeldab värskes raamatus tosinat võimalust, kuidas võiks pääseda inimkond tervet planeeti ootavast katastroofist. Sellegipoolest lõpeb maailm vähemalt sellisena, nagu me seda teame, 2050. aastaks 49-protsendilise tõenäosusega, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Inimene liigutab kaevandamisega päevas rohkem pinnast kui looduslikud jõud

13.05.19 ... Tuul, vesi ja teised looduslikud jõud liigutavad päevas ligikaudu 60 miljonit tonni pinnast. Inimesed liigutavad sama aja jooksul 156 miljonit tonni pinnast. Kuna kogu aeg võetakse kasutusele uusi tehnoloogiaid, kiireneb ka Maa ressursikasutus.

Uberi börsile tulek paljastas inimliku ahnuse ja arguse piirid

13.05.19 ... Uberi börsile tulek pakkus suurejoonelist vaatemänngu kannatliku kahtluse ja ahnuse võitlusest. Võib aga küsida, kas nendest painatud investorid on ikka kõige paremad strateegid, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Video: Mis kasu on pakendite sorteerimisest?

09.05.19 ... Kodus tekkivate jäätmete korrapärasel käitlemisel on võimalik maa seest ammutatud loodusressurssidele anda palju pikem eluiga. Osooni saatejuht Kristo Elias käis Ragn-Sells AS turundus- ja kommunikatsioonijuhi Rainer Pestiga Nõmme linnaosa pakendikotiringil, avalike pakendikonteinerite juures ja pakendite sorteerimiskeskuses uurimas, mis kasu on pakendite sorteerimisest.

Noored tunnevad end vaatamata ühismeediale üksildasemalt kui kunagi varem

09.05.19 ... Vaatamata üha rohkematele suhtlusvõimalustele kohtuvad inimesed omavahel vähem kui kunagi varem. Füüsiliste kontaktide arvu langus kasvatab aga depressiooni ja meeleoluhäirete riski, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Pimestava infovoo käest päästab nutikas kõrvapai

08.05.19 ... Tähelepanu nimel käiva karmi võitluse varjus muutuvad üha populaarsemaks audioraamatud ja taskuhäälingud, laiendades ühtaegu inimeste silmaringi ja pakkudes võimalust põgeneda kasvõi hetkeks stressist kubisevast maailmast, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Agressiivse jalakäija sündroom võttis internetis muinasjutulised mõõtmed

07.05.19 ... Inimeste ürgne kärsitustunne on muutnud interneti ja reklaamimüügi toimel sedavõrd võimsaks, et meenutab kohati juba Lewis Carrolli jutustust "Alice Imedemaal", nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

ERR-i programmides on käimas keskkonnakuu

06.05.19 ... ERR-i programmid tähistavad maid traditsiooniliselt keskkonnakuuna. Tänavu on teemafookuses jäätmed ja prügi sorteerimine, millele pööravad tähelepanu nii ERR-i raadio- kui ka telekanalid. Kasulikke näpunäiteid jagub läbi terve kuu ja häid nippe on oodatud jagama ka kõik inimesed.

Keskkonnakuu dokumentaalfilm vaatab Prantsusmaa metsade kadumist

06.05.19 ... Mets on majanduslik väärtus, aga ka ökoloogiline ja sotsiaalne väärtus. Selle tasakaalu puudumine viib konfliktideni, nagu oleme näinud viimastel aastatel Eestis, aga näiteks ka Prantsusmaal. Viimasest ehk Prantsusmaa metsade kadumisest räägib keskkonnakuu film "Metsade aeg".

Ühiskond vahetas igavustunde üksilduse, viha ja rumaluse vastu

06.05.19 ... Kuigi kristlikus väärtusruumis on peetud igavlemist laiskusega võrreldavaks patust juba ajaarvamise algusest saadik, on muutnud selle tõrjumiseks loodud tehnoloogiad inimesi üksildasemaks, vihasemaks ja rumalamaks, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Uuring: sajandi lõpuks kummitab Facebookis 4,9 miljardit surnut

02.05.19 ... Senise kasvu jätkudes on Facebooki kasutajate seas peaaegu viis miljardit inimest, kelle maine elu on jõudnud vahepeal lõppeda, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port Oxfordi Ülikooli interneti instituudi teadlaste värsket uuringut.

Emaks olemine aitas teadlasel esimesena märgata ja uurida šimpanside tundeid

02.05.19 ... Naisteadlane Jane Goodall oli esimene, kes Aafrikas šimpanse uurides andis neile nimed ning kirjutas üles nende emotsioone, kuid selle teadustöö tulemusi ei võtnud ülejäänud teadlaskond üldse kergesti vastu, sest tegu oli uudse lähenemisega ning isehakanud naisteadlasega. Ehkki tema uuringuid on praeguseks tunnustatud, on vahel suhtumine naisteadlastesse jätkuvalt sarnane.

Facebooki rekordtrahv kergitas selle väärtust 40 miljardi dollari võrra

30.04.19 ... Facebooki suhkrutrahv osutub ilmselt magusaks kogemuseks. Ettevõttele määratud enam kui kolme miljardi suurune karistus kergitas selle väärtust ligikaudu 40 miljardi dollari võrra, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Pesuvoltija amet muutub üha helgemaks karjäärivalikuks

29.04.19 ... Pesu voltiva roboti arendamisele keskendunud ettevõtte pankroti valguses on põhjust meenutada, et mitmed inimestele lihtsad ülesanded on liiga kõvaks pähkliks isegi tipptasemel tehisintellektile, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Netflixi ja HBO populaarsus murdis USA filmiakadeemia selgroo

25.04.19 ... Netflixi, Hulu, HBO ja teiste voogedastuskeskkondade populaarsus on kasvanud sedavõrd suureks, et USA filmiakadeemia värske otsuse kohaselt võivad kandideerida need teatud eritingimustel isegi Oscaritele, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Apple'i näotuvastus võis viia süütu teismelise vahistamiseni

24.04.19 ... Näotuvastustehnoloogiad eksivad veel piisavalt sageli, et nende veelgi laialdasema kasutuselevõtuga prahvataks tammi tagant hirmude ja spekulatsioonide laine, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Nutivaba eine arendab lapse aju ja vähendab ülekaalulisuse riski

23.04.19 ... Nutikalt söömiseks tasub jätta nutiseade einestamisel taskusse ja kutsuda lauda ka teised pereliikmed, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Rööprähklemine tegi inimesest inimese, kuid pole enam edu võti

22.04.19 ... Kuigi rööprähklemine kui selline pole ohtlik ja on toonud inimkonnale minevikus isegi edu, võib viia see nüüdisajal taandarenguni, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port viimaste teadusuuringute põhjal.

Anarhistidest paarikest ähvardab avamerele kodu rajamise eest surmanuhtlus

18.04.19 ... Tehnoanarhia leiab rahvusvahelistesse vetesse pagemisega enda riikidest ja seadustest vabastamiseks üha uusi võimalusi. Paraku ei pruugi neid kammitsevatest seadustest hoolida ka riigid, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tuhandete USA seadusalgatuste taga seisab poliitiku asemel huvirühm

16.04.19 ... Tehisintellekti abil USA seadusalgatusi uurinud ajakirjanike rühm leidis, et iga sajanda seadusloomega seotud teksti taga peitub rahvaesindaja asemel üks või teine huvirühm, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Nahkhiireuurijad panevad nahkhiirte talvituspaigad valve alla

15.04.19 ... Kas teate, kus talvituvad meie looduskaitsealused nahkhiired? Nagu linnud, rändab ka osa nahkhiirte liike Eestist lõuna poole, aga suurem osa jääb siia talvituma. Sobivaimateks talve veetmise kohtadeks on inimkätega rajatud endiste kaevanduste, militaarrajatiste maa-alused tunnelid. Eestimaa Looduse fondi nahkhiire ekspert Lauri Lutsar näitas ETV saatele "Osoon" Harjumaa paepealsel asuvat lahtist 8 meetri sügavust auku, kust nahkhiired sisenevad oma talvekorterisse, aga seda külastavad ka militaarhuvilised.

Google ja Facebook tungivad jõudsalt inimeste mälestustesse

15.04.19 ... Kaugel ei pruugi olla ajad, kui eraelu ja maailma ajaloo tähtsamaid hetki meenutades tulevad esimesena pähe Google'i ja Facebooki sisustatud ekraanile ilmunud postitused, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Telefonisõltlaste tõttu hukkub maailma teedel tuhandeid inimesi

11.04.19 ... Autojuhtimise ajal telefoni kasutamine on võrreldav ligi 0,8-promillise joobega, selgub USA teadlaste analüüsist. Telefonisõltlaste arvu kasvu vaadates on seega aeg küsida, kas autoroolis telefoni kasutamise eest võiks määrata senisest karmimaid karistusi, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Liiga suur valikuvabadus mürgitab armu- ja ostusisu

10.04.19 ... Internet peaks muutma maailma piirideta maailmakülaks. Uuringutest nähtub aga, et suurem valik muudab nii sobiliku kauba kui ka meelepäraste inimsuhete leidmist oluliselt keerukamaks, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Euroopa Liit avaldas juhised eetilise tehisintellekti loomiseks

09.04.19 ... Euroopa Liit loodab vaatamata mujal maailmas ebaõnnestunud sarnastele katsetele luua helge väärtusraamistiku, milles tegutsemisest võidavad nii toodete arendajad kui ka kasutajad, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Saaremaa väravas asub luikede tapamasin

08.04.19 ... Lindude rändeajal ilmub sotsiaalmeediasse hulganisti pilte ja videoid Väikese väina tammil elektriliinides hukkunud luikedest. ETV saade "Osoon" käis probleemi uurimas ja mida selle lahendamiseks tehakse. Meid võttis vastu kohalik mees, Väikese väina seltsi esindaja Heiki Hanso.

Hoiatav näide – võlakoorem muudab USA-s kõrghariduse omandamise mõttetuks

08.04.19 ... USA näitel on muutunud õppimine läänemaailmas kohati juba sedavõrd kulukaks, et sellega kaasnev võlakoorem hakkab ületama kraadiga kaasnevast kõrgemat palgast lõigatavat tulu, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Eesti on ainus Läänemere riik, kes suudaks taastada kõik oma lõhejõed

06.04.19 ... Eestil on võimalus taastada jõgedes sobiv olukord, et seal saaksid elada lõhed, meriforellid ja siirdesiiad. "Osoon" käis uuris, kui tõenäoline on Eesti lõhejõed taastada. Selgus, et me suudaksime taastada kõik oma ajaloolised lõhejõed.

Juunis algavatel olümpiamängudel pistavad rinda loomad ja tehisintellekt

04.04.19 ... Juuni algavad esimesed ühtaegu tehisintellekti ja loomade võimekust mõõtvad olümpiamängud. Kõigi eelduste mõõdetakse nende käigus aga pigem tehisintellekti rumalust, mitte tarkust, järeldab R2 tehnikakommnetaaris Kristjan Port.

Tesla autopilooti sai ajada segadusse süütuna paistva prügiga

03.04.19 ... Tesla autode autopilooti sai sundida vastassuunda sõitma väikeste kleepsudega ja mõjutada selle käitumist ka süütuna paistva prügiga, vahendab R2 tehnikakommentaaris Hiina häkkerite värskemaid saavutusi Kristjan Port.

Facebooki juht nõudis ootamatult suurettevõtete karmimat reguleerimist

02.04.19 ... Facebooki juhi Mark Zuckerbergi üleskutsest luua internetikasutajate õigusi kaitsev raamistik kumab läbi pragmatism ja küünilisus, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Youtube'i jäneseurg paljastab inimeste manipuleeritavuse

01.04.19 ... Uus-Meremaal toimunud massitulistamine sunnib taaskord küsima, kas videote mõjul äärmuslike vaadete omandamises on süüdi meediasisu tarbijad või seda pakkuvate keskkondade haldajad, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

McDonaldsi tehisintellekt asub õõnestama vaba tahte vundamenti

28.03.19 ... McDonalds asuv juurutama USA-s ja tõenäoliselt ka mujal maailmas süsteemi, mis ennustab toidukohta sisenenud kliendi soove juba enne seda, kui viimane ise otsuseni tellimisotsuseni jõuab, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kõrgmood murdis Apple'i selja

27.03.19 ... Apple'i revolutsiooniline katse lõimida omavahel püsivalt tehnoloogia- ja moetööstus kukkus läbi, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Vatikanis otsiti Jumala, inimese ja tehisintellekti kolmikainsust

26.03.19 ... Vatikanis peetud tehisintellekti ja robootika tulevikku lahanud konverentsil ei kaotanud sõrmi ega pead isegi need tulevikukuulutajad, kelle nägemus näeb ette Jumala näo järgi loodud keha ja hinge lahutamist, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Keskkonnakuu ERR-s

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: