TV/Raadio

Uudne seiresüsteem aitab märgata toidutööstusesse imbuvaid pisipahalasi

23.03.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Kiiresti muutuv maailm pakub üha suuremaid väljakutseid ka Eesti toidutööstusele. Nii võib üleilmastunud maailmas jõuda siia nii uusi mikroobe kui ka kliimasoojenemine anda eeliseid praegu ohututele bakteritele. Abi võib olla paremast seirest.

Eesti poisid loevad päevas kuus minutit

23.03.23 ÜHISKOND ... Kuigi nii mõnedki uuringud väidavad, justkui magavad ja liiguvad lapsed Eestis liiga vähe, siis statistikaameti ajakasutuse uuringu järgi liiguvad lapsed päevas umbes tund aega – täpselt nii palju, kui WHO soovitab. Samuti tulevad täis soovituslikud unetunnid. Küll aga loevad noored väga vähe.

Amazoni järjekordset vallandamislainet leevendab 10 000 koera

23.03.23 R2 PORTAAL ... Alates aasta algusest on vallandunud IT-hiid Amazon umbes 27 000 töötajat, samas on registreeritud Amazonis töökohale ligi 10 000 koera. Neljajalgsete positiivset mõju tootlikkusele ei tasu aga alahinnata, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tehisintellekt trügib eeskätt kõrgepalgaliste ja valgekraede marjamaale

22.03.23 R2 PORTAAL ... Hiljutine analüüs viitab, et praeguse põlvkonna keelemudelid ohustavad sagedamini kõrgharidust nõudvaid ameteid. Uuringu põhjal tuleks vähemalt lähitulevikus orienteerida end ümber kriitilist mõtlemist nõudvatele erialadele või hakata tegema füüsilist tööd, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Masinate ülemvõim võib alata prügikastist

21.03.23 R2 PORTAAL ... New Yorgi tänavatele kaks iseliikuvat prügikasti jätnud teadlased paljastasid, kui varmad on inimesed suhtlema ja aimama neist tegelikult mitte midagi teadva ega arvava roboti soove, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan port.

Vanemate töökultus ajab hauda ja noored vihale

20.03.23 R2 PORTAAL ... Lõuna-Korea näide vihjab, et elu tööga täitmine viib haige ühiskonnani, millest annavad tunnistust nii ülimadal sündivus kui ka kõrge enesetappude määr. Samas paistab, et vihaste noorte hääled on jõudnud viimaks ka riigi poliitikuteni, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Ahju aetav ligniin tõotab keemiatööstuses naftat asendada

16.03.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Puidule selle jäikuse andva ligniini väärindamist on peetud aastaid sedavõrd keeruliseks, et see rändab praegu suuresti põletuskatlatesse. Uute tehnoloogiate abil võib see pakkuda aga lähteainet paljude naftast saadavate kemikaalide tootmiseks.

Keelemudelite hüppeline areng toob KITT-i teleseriaalist tänavale

16.03.23 R2 PORTAAL ... Muu hulgas legendi staatusesse tõusnud Pontiac Firebird Trans Ami valmistanud General Motors teatas hiljuti, et kavatseb lisada oma uutesse autodesse vestleva tehisintellekti mudeli ChatGTP, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Eesti laste kõne arengut pärsib vanemate kesine sõnavara ja käsutamine

15.03.23 HARIDUS ... Hiljuti kaitstud doktoritööst selgus, et lapsevanema ja lapse vahelises argivestluses räägib üldjuhul rohkem lapsevanem, kelle kõne hulk ületab ühes vestluses lapse oma ligi poole võrra. Lapse kõne seisukohast ei ole oluline siiski mitte niivõrd lapsevanema jutukus, vaid see, kui rikast keelt vanem lapsega vesteldes kasutab.

OpenAI esitles uut murdelist keelemudelit GPT4

15.03.23 R2 PORTAAL ... Ettevõte OpenAI tutvustas uut murdelist tehisintellekti GPT4, mis on oma väärtussüsteeme lõhkuma asunud eelkäijast veelgi loomingulisem ja faktitäpsem. Paraku paistab taas, et sellega inimestele tekitatav lisastress jääb entusiasmilaine varju, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Venemaa sõda näitas kätte erateenustele toetumise kitsaskohad

14.03.23 R2 PORTAAL ... Ehkki erasektori võimekuse jõudmine rahvusriikide tasemele aitab osutada mitmeid teenuseid senisest odavamalt ja tõhusamalt, meenutas Venemaa agressioon maailmale, et ettevõtete põhihuvi seisneb riskide maandamises ja kasumi teenimises, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Populaarne juturobot võib reeta tahtmatult ettevõtete ärisaladusi

13.03.23 R2 PORTAAL ... Nii IT-hiid Amazon kui ka mitmed teised ettevõtted keelasid oma töötajatel laineid lööva juturoboti ChatGPT kasutamise, sest see näib teadvat asju, mida said nende sõnul teada vaid ettevõtte töötajad, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Väike bakter muudab Eesti tööstusjäätmed rõivaste lähteaineks

09.03.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Eesti teadlased uurivad baktereid, mis suudavad toota gaasistatud jäätmetest erinevaid kasulikke ühendeid, millest saab omakorda valmistada rõivaid ja teisigi argielus tarvilikke tooteid.

Ühiskondlik surve ajab nutikaid töötegemist simuleerima

09.03.23 R2 PORTAAL ... Kaasaegne kontoritöö eeldab sageli lühiajalist intellektuaalset pingutust, mille käigus sündivad lahendused toovad tööandjale kasu pikemaks ajaks. Kuigi vaimsete ressursside taastamiseks on nutikamaid lahendusi, nõuab ühiskond aga töötajatelt endiselt vahepealsel ajal laua taga istumist, järeldab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Ajalooliselt on naine olnud Eesti ühiskonnas mehega samal pulgal

08.03.23 AJALUGU ... Naise roll on Eesti ajaloos palju muutunud. Enne kristluse tulekut oli siinsetel naistel võrreldes muu maailmaga tunduvalt rohkem õigusi.

Linnastumist leevendavaid kompaktlinnu piirab fantaasiavaesus

08.03.23 R2 PORTAAL ... Vandenõuteoreetikud kõrvale jättes näib Suurbritannia näitel olevat 15-minuti-linna idee populaarne nii poliitikute kui ka linnaelanike seas. Paraku paistab, et nende kavandamisel ei osata veel mõelda tulevikuteenuste peale, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Iseteeninduspoed langevad järjepanu inimliku mugavuse ohvriks

07.03.23 R2 PORTAAL ... Jaekaubanduse vallas kätt proovinud Amazon otsutas sulgeda iga neljanda täielikku iseteeninduskogemust pakkuva poe. Probleemid kimbutavad ka Amazoni kopeerinud kaubaketti Walmarti, näitlikustades, et innovatsiooni omaksvõtt nõuab inimliku mugavuse kindlustamist, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Küberneetika hüppeline areng tõotab täiendada inimesi lisajäsemetega

06.03.23 R2 PORTAAL ... Inimesed õppisid hiljutise teadustöö raames kasutama nende külge aheldatud lisapöialt loetud minutitega. Samas ei tasu aga Teslaboti näitel unustada, et samal ajal õpivad robotid enda koopiate valmistamist, misläbi võib jääda lisajäsemete pakutav eelis üürikeseks, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kasulikuna paistva bakteri toidulauale toomine võib võtta kümme aastat

02.03.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Inimeste muutunud eluviis ja keskkond on viinud inimeses elava bakterikoosluse vaesumiseni. Ehkki uute prebiootikumidega on võimalik soolestiku tervist parandada, võib võtta bakterite kasulikkuses ja ohutuses veendumine kuni kümmekond aastat.

Juturoboti abil jutluse kirjutanud rabi tabas surmahirm

02.03.23 R2 PORTAAL ... New Yorgis tegutsev rabi kasutas oma iganädalase jutluse koostamiseks vestlevat tehisintellekti ChatGPT. Sõnumi näiline jumalikkus tekitas rabis surmahirmu ja võib tekitada eksistentsiaalseid küsimusi ka teiste usundite järgijates, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Sotsiaalne surve ajab noored valimiskasti juurde

01.03.23 ÜHISKOND ... Sel nädalal saavad kõik hääleõiguslikud inimesed valida Eestis riigikogu. Uuringud on näidanud, et kõhklevad noored ajab valima see, kui nende lähikondlased valimistel osalevad ja sellest räägivad.

Ford hankis patendi autode automaatseks teisaldamiseks

01.03.23 R2 PORTAAL ... Värskelt väljastatud patendist lähtudes võivad leida endale võetud kohustusi eiranud kodanikud end poest naasmise järel olukorrast, kus nende auto on vahepeal iseseisvalt minema sõitnud, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Virtuaalelu suhtekõrb tungib päris maailma

28.02.23 R2 PORTAAL ... Värske USA statistika viitab, et alla 30-aastastest meestest on üle 60 protsendi on vallalised. Samas otsivad aga meeleheitlikult kaaslasi ka naised, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tehisintellekti areng tõotab kõigutada tavapäraseid liigirolle

27.02.23 R2 PORTAAL ... Tehnika arengu tõttu võib peagi oodata, et sotsiaalmeediasse ilmuvad pamfletid inimsoo õigusest teha robotite tööd, millele sarnanevaid trükiseid võis näha enne naiste emantsipatsiooni, ennustab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Neljapäevase töönädala eksperimenti saatis Suurbritannias edu ja menu

23.02.23 R2 PORTAAL ... Pooleaastases katses osalenud 61 ettevõttest 54 kavatsevad vabatahtlikult samas režiimis edasi töötada ja koguda veel kogemusi. Paraku pole veel sugugi selge, kas töötajad ei hakka täiendava vaba päeva arvelt lihtsalt rohkem tööd tegema, nullides selle kasuliku mõju, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Muusika võib aidata võõrkeeli paremini omandada

23.02.23 PSÜÜHIKA ... Eesti teadlased oletavad, et muusikal on keeleõppes väga suur roll. Selle asemel, et tuupida pähe erinevaid sõnu ja lauseid, võiks tulevikus uut keelt harjutada hoopis muusika abil.

Isejuhtivate autode pealetung võib viia riigipiiride tugevdamiseni

22.02.23 R2 PORTAAL ... Suurbritannias kütab täiskasvanute seas kirgi vaidlus, kas riigi teedele peaks lubama isejuhtivad autod, mida kontrollitakse mõnest teisest riigist, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port. Sõltumatu nõukoja esialgne soovitus näeb ette selle selget keelamist.

Energiahinna šokk innustas ettevõtteid serveritega kodusooja tootma

21.02.23 R2 PORTAAL ... Kriisid kipuvad ikka ja jälle kiirendama üleminekut innovaatilisemale ning säästlikumale energeetikale. Nii pole ime, et mitmetes riikides testitakse lahendusi, mis võimaldavadserveri jahutamisel tekkiva soojusega tuba kütta, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Juturoboti sõnaosavus tõotab uinutada inimeste reklaamiresistentuse

20.02.23 R2 PORTAAL ... Kuigi viimase põlvkonna juturobotid ei saa veel ise aru, mida nad täpselt teevad, suudavad mängida need inimeste tajumehhanismidele juba piisavalt hästi, et uinutada inimeste väljakujunenud valvsust reklaamide suhtes, ennustab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Keemiatööstuse fossiilkütuste nälga võivad kustutada puidujäätmed

16.02.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Eesti teadlased loodavad muuta puidutööstuses tekkivad jäätmed vetikate abil kasulikeks lähteaineteks, mida saaks kasutada muu hulgas ravimite ja kosmeetikatoodete tootmiseks.

USA usaldas viimaks hävituslennuki juhtimise tehisintellekti hoolde

16.02.23 R2 PORTAAL ... USA õhujõud teatasid nädala alguses tehisintellekti edust hävituslennuki F-16 juhtimisel. Päästikule vajutamises ja lahingkäskluste andmises usaldavad relvajõud siiski veel esialgu inimeste ülimuslikkust, vahendab R2 tehnikakommentaaris Krisjtan Port.

Näilise partnerimere taga laiub steriilne raamatupidamine

15.02.23 R2 PORTAAL ... Suhtluse ja partneri otsimise veebiavarustesse kolimise tõttu sarnaneb armastuse leidmine üha rohkem poodeldes defitsiitse kauba tabamisele. Paraku paistab, et hoolimata sektori miljardite eurodeni ulatuvast käibest muutuvad uue asjastu suhted üha steriilsemaks, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Romantika pole kadunud: eluarmastuse võib leida ka Tinderist

14.02.23 ÜHISKOND ... Internet on muutnud viimase paarikümne aastaga inimeste eluolu tundmatuseni. Tallinna Ülikooli osaluskultuuri professor märkis aga Raadio 2 "Pulss" valentinipäeva erisaates, et inimese põhiolemust ja käitumist pole muutnud isegi Tinder.

"Osoon": pakendite taaskasutus seisab parema disaini taga

14.02.23 KESKKOND ... Pakendi õigesse prügikasti viskamine on praeguseks kujunemas juba sotsiaalseks normiks, kuid prügi sorteerimisega sama oluline on ka ringlussevõtmist soosiv disain, selgitasid eksperdid "Osoonis".

Murrangulisse keelemudelisse imbuvad ettevõtete moraalinormid

14.02.23 R2 PORTAAL ... Hiljutises ajakirjanduslikus eksperimendis keeldus Microsofti otsinguteenus Bing kirjutamast inimesele soovituskirja eetilistel kaalutlustel. Samas pole teada, mida kõike võidakse taoliste piirangutega nii heas kui ka halvas võidakse sellise teenusega põhjustada, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Google'it tõotab kimbutada valentinipäeva nädalal kibe kaotusvalu

13.02.23 R2 PORTAAL ... Kiirkorras avalikkuse ette toodud tehisintellekti tehtud piinliku vea tõttu kukkus Google'i aktsiate väärtus märgatavalt. Võib oodata, et otsingumootori hülgab hulk inimesi ka valentinipäeva nädalal, ennustab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Pärmil põhinev rakuvabrik aitab muuta puidusodi väärt kemikaalideks

09.02.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Ainuüksi Eesti saetööstustes tekib praegu igal aastal tuhandeid tonne puiduprügi, mis paremal juhul sooja ammutamiseks ahju aetakse. Raiskamist aitaks vähendada pärmil põhineva rakuvabrikud, mille arendamisega tegelevad ka Eesti teadlased.

Unenõustaja: ideaalne uni on peaaegu kättesaamatu unistus

09.02.23 TERVIS ... Krooniline unepuudus võib põhjustada tõsiseid tervisehädasid, kuid ei tasu muretseda, kui mõni öö ei saa sõba silmale. Arstilt tasub otsida abi juhul, kui seda juhtub sageli. Kui aga inimene on hapra unega, siis sellega tuleb leppida ja teha ei olegi suurt midagi.

Liikluse sujuvust võiks parandada neljas foorituli

09.02.23 R2 PORTAAL ... USA teadlaste teadustöö vihjab, et liikluse sujuvust parandaks nii isejuhtivate autode liiklusesse lisandumine kui ka valgusfoori neljanda tule lisamine – käsu järgida eesoleva auto käitumist, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Maailma juhtkujud näevad selle tulevikku üdini vastandlikes toonides

08.02.23 R2 PORTAAL ... ÜRO peasekretäri Antonio Guterresi ja USA presidendi Joe Bideni kõnesid sobib kokku võtta Oscar Wilde tõdemusega, et kuigi me elame kõik rentslis, vaatavad tähtede poole vaid meist mõned, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Kasvav energianälg kannustab pruuni kullapalavikku

07.02.23 R2 PORTAAL ... Viimase paari aastaga on asunud energiahiiud sõlmima USA-s usinalt eelkokkuleppeid suuremate piimatööstustega. Nõnda paistab, et vanarahvas ilmutas sõnniku ja raha vahele erinevate seoste tõmbamisega harukordset ettenägemisvõimet, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Tehisintellekt hiilib vargsi kohtunike töölauale

06.02.23 R2 PORTAAL ... USA-s Columbia osariigis peetud protsessil kasutas kohtunik otsusele jõudmiseks keelemudeli ChatGPT abi. Paraku tõestab juba lihtne näide, et tehisintellektil põhineval süsteemil on praegu inimeste väärtustest suva ja see ei pruugi inimeste püstitatud ülesannet üleüldse mõista, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Hapuvadak võib jõuda peagi seaküna asemel inimeste toidulauale

02.02.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Mitmete piimatoodete valmistamisel tekkivale hapuvadakule kasutusvõimalusi otsinud teadlased muutsid selle joogikõlbulikuks ja kasulikuks tervisejoogiks.

OpenAI esitles petturitest tehisintellekte tuvastavat tehisintellekti

02.02.23 R2 PORTAAL ... Ettevõte OpenAI töötas välja tööriista, mis aitab tuvastada eelnevalt välja töötatud keelemudeli ChatGPT loodud tekste. Võib aga oodata, et probleemi lahendamise asemel tekitab see nutikate arvutiprogrammide vastu eelnevast veelgi suuremat umbusku, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

McDonald's loodab tõrjuda noortekampu klassikalise muusika ja wifi-keeluga

01.02.23 R2 PORTAAL ... Noortekampadega hädas olevad Inglismaa kiirsöögikohad loodavad peletada neid õhtuses vööndis klassikalise muusika mängimise ja wifi-ühenduse piiramisega. Pole veel selge, kas idee autorid mõtlesid abinõud disainides ka filmi "Kellavärgiga Apelsin" lõpu peale, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Suurlinnades tühjenevad büroohooned ennustavad ajastu muutust

31.01.23 R2 PORTAAL ... Juba aastavahetuse paiku tehtud analüüs viitas USA büroohoonete tühjenemisele. Laiemaid muutusi ilmestab nüüd Amazoni otsus müüa märkimisväärse kahjumiga jätkuva kasvu ootuses San Fransisco lähistel hangitud maatükk, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Rahvalaulu jooned elavad räpiridades edasi

30.01.23 KULTUUR ... Kuigi räpp ja rahvalaulud võivad pealtnäha tunduda täiesti erinevad, on neil ka teatav ühisosa.

Tehisintellektil põhinevat töötajaskonda kimbutab inimeste keskpärasus

30.01.23 R2 PORTAAL ... Ehkki tehisintellektist on saanud moesõna ja see tungib mitmete inimekspertide marjamaale, muutub selle koolitamine järjest kulukamaks. Viimane annab lootust, et õppimisvõimelisemad inimesed ei jää ka tulevikus töötuks, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Nooremteadur: naer aitab peita piinlikkus- ja ebamugavustunnet

26.01.23 KULTUUR ... Naer on igapäevaelu lahutamatu osa. Kui enamjaolt seostatakse naermist mõne lõbusa olukorraga, siis naermiseks on teisigi põhjuseid. Jälgides hoolikalt, mil vestluspartner naerab, on võimalik tema vastust aimata.

Geoloog: haruldasi muldmetalle tasub jahtida põhimaavara kaevandades

26.01.23 TÄHELEPANU! TEGEMIST ON TEADUSEGA ... Ehkki maailma nõudlus haruldaste muldmetallide järele on hüppeliselt kasvanud, ei muuda nende kaevandamine Eestit ratsarikkaks, leiab Tartu Ülikooli geoloogiaprofessor Kalle Kirsimäe. Küll aga tasub nende väärindamisele mõelda põhimaavara kaevandades.

Lugeja küsib

Sul on põletav teadust puudutav küsimus või on sul ettepanek mõne teema sügavamaks kajastamiseks? Klõpsa selle edastamiseks allolevale nupule.

teadusuudiste kokkuvõte

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: