Labor

Valgusreostus hakkab linnalindude toidulauale

08.05.23 LOODUS ... Linnade valgusreostus vähendab putuk- ja segatoiduliste lindude liigilist mitmekesisust, selgub hiljutisest ülevaateuuringust. Halva mõju tasakaalustamise juures mängivad võtmerolli rohealad, mis toob välja vajaduse nende säilitamiseks ja laiendamiseks.

Suuruuring heidab valgust maailma taimede muutlikkusele maa all ja peal

04.10.21 LOODUS ... Tartu Ülikooli teadlaste eestvedamisel valminud uuringus analüüsiti ligi 40 000 taimeliigi maapealseid tunnuseid ja enam kui 2000 liigi kohta kogutud juurestikuandmeid. Saadud teadmised aitavad mõista, millised tunnused või nende komplektid mõjutavad taimede ökoloogiat ja kasvukeskkondadega kohastumist.

Häiringuökoloog: metsatulekahjud on looduse loomulik osa

05.07.21 KESKKOND ... Metsatulekahjusid esineb inimeste tõttu palju rohkem, kui tuleks neid ette looduslikult. Samas on oluliselt väiksem ka nende ulatus, leiab Helsingi Ülikooli häiringuökoloogia dotsent Kajar Köster.

Tuul Sepp: valgusreostus rikub lindude seedimise

11.01.21 KESKKOND ... Ida-sinivuti tibudega tehtud katse näitas, et ka õrn öine valgusreostus muudab lindude seedimise vähem tõhusaks. See tähendab, et linnud peavad ellujäämiseks rohkem sööma ning nende immuunsus on nõrgem ja stressitase kõrgem, rääkis Tartu Ülikooli loomaökoloog Tuul Sepp.

Vereproov võib anda aimu haiglasse jõudnud koroonahaige saatusest

30.11.20 TERVIS ... Koroonahaigete vereproovis leiduvate signaalmolekulide alusel on võimalik saada aimu, kuidas inimese organism parasjagu nakkuse taltsutamisega toime tuleb. Signaalmolekulides võib peituda ka võti haigust raskemalt põdevate patsientide seisundi leevendamiseks.

Eesti rannikut kimbutasid pronksiajal võimsad tormid

19.10.20 KESKKOND ... Eesti praegusest rannajoonest kilomeetrite kaugusel asuvad rannavallid viitavad, et enam kui kolme tuhande aasta eest algas Läänemere piirkonnas suur tormide ajajärk. Täiendavad uuringud võivad anda aimu, kui võimsaid laineid võib näha siinkandis tänapäeval, leiab Tallinna Ülikooli vanemteadur Hannes Tõnisson.

Eesti müüonidetektor võib asendada lennujaamade röntgenseadmed

28.09.20 TEHNIKA ... Eesti teadlaste ja ettevõtjate ehitatud müüonidetektor võiks asendada tulevikus lennujaamades, postikeskustes ning mujal pruugitavad röntgeniaparaadid. Esimese tööstuslikult toodetava seadmeni jõudmine võib võtta veel mõne aasta.

Mis teeb matemaatika õppimise keeruliseks?

07.09.20 HARIDUS ... Matemaatika ei ole koolis just kõige populaarsem õppeaine ja ka ülikoolis ei soovi ülearu paljud matemaatikat õppida, ühtlasi napib matemaatikaõpetajaks õppijaid. Vikerraadio saates "Labor" oli eetris Arvamusfestivali teadusala arutelu teemal, millised on teaduspõhised võimalused matemaatika õppimist õpilastele nauditavamaks teha.

Itaalia mäe all võidi näha kuuma tumeainet

06.07.20 TEHNIKA ... Itaalias Gran Sasso mäe all asuva eksperimendiga XENON võidi märgata saladuslikku tumeainet. Eesti teadlaste osalusel valminud töö viitab, et enda olemasolust vaid kaudselt märku andvad osakesed pidid liikuma äärmiselt kiiresti.

Putukauurija: tolmeldajate arvukust võiks tõsta põlluäärsed metsaribad

08.06.20 LOODUS ... Eestis elavad kimalaseliigid eelistavad elupiagana metsaseid põlluservi. Kimalastest oleks põlluharijale kasu tolmeldajatena, mistap võiks põldude servad olla võimalikult laiad ning põllud metsalappidega läbisegi, rääkis Tartu Ülikooli entomoloog Virve Sõber.

Irja Lutsar: koroonaviiruse ajal ei tohi unustada teiste haiguste ravi

16.03.20 TERVIS ... Sepsis ehk veremürgitus ohustab väikelapsi rohkem kui täiskasvanuid, ütleb mikrobioloog Irja Lutsar. Ta paneb inimestele südamele, et sepsise ja teiste haiguste ravi ei tohi koroonapuhangu ajal tähelepanuta jätta.

Tartu teadlaste uuring aitab mõista, miks immuunsüsteem vananedes alla käib

10.03.20 TERVIS ... Osa eakamate inimeste valgetest verelibledest ei suuda geenide avaldumises toimunud muutuste tõttu toota sama palju energiat kui noorte inimeste rakud, vihjab Tartu Ülikooli teadlaste värske uuring.

Eesti teaduse fenomen: edetabeliedu. Jüri Allik

20.02.18 TEADUSELU ... Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul iseloomustab sel nädalal iga päev üks Eesti teadlane mõnda oma hinnangul Eesti teaduse jaoks tähendusrikast sündmust, nähtust või isikut. Tartu ülikooli psühholoogiaprofessor, Eesti Teaduste Akadeemia liige Jüri Allik räägib Eesti teaduse edust rahvusvahelises edetabelis.

Kärbsed levitavad arvatust rohkem haigusi

25.11.17 LOODUS ... Kärbes võib olla väga tüütu putukas, aga nüüd tuleb välja, et ta on ka palju ohtlikum putukas kui seni kardetud.

Myanmaris tuli päevavalgele trobikond gekoliike

16.10.17 LOODUS ... Mõnikord juhtub, et uusi loomaliike avastatakse korraga terve trobikond. Nii on see nüüd juhtunud Myanmaris, sooja kliimaga Kagu-Aasia maal, mida tuntakse ka Birma nime all, kus teadlased on avastanud ühest üsna väikesest piirkonnast tervet 19 senitundmata gekoliiki.

Galerii: Teadussaade "Labor" tähistas 12. sünnipäeva

29.09.17 GALERIID ... Vikerraadio teadussaade "Labor" tähistas neljapäeval oma 12. sünnipäeva avaliku salvestusega.

Vikerraadio teadussaade "Labor" kutsub maailma päästmise plaane arutama

25.09.17 TELE/RAADIO ... Tosin aastat toimetanud Vikerraadio teadussaade "Labor" kutsub sünnipäeva puhul kõiki huvilisi avalikule salvestusele – sel neljapäeval, 28. septembril arutlevad kuus väljapaistvat teadlast ja teaduse populariseerijat Tallinna vanalinnas Labori baaris teemal, kas teadus päästab maailma?

Erkki Truve: nii hallitus, puravik kui bakter on inimese sugulased

04.09.17 LOODUS ... Tallinna tehnikaülikooli professor Erkki Truve rääkis „Labori“ teadlase kommentaaris sellest, et kuigi inimese genoom on väga suures ulatuses sarnane nii šimpansi, hiire kui ka hallitusega, siis oleme siiski erinevad, kuid just see erinevus on meeldetuletus vastutusest ka nende kaugete sugulaste ees.

Eesti taimede lehesuuruse määrab ööjahedus

04.09.17 LOODUS ... Taimede lehtede suurust mõjutab temperatuur ja vesi. Kuna troopikataimedel on nii sooja kui vett küllaldaselt, kasvatavad nad oma lehed suureks. Ka Eestis on vett rohkesti, kuid siinsete taimede lehed ei kasva nii suureks – miks? Eesti teadlase Ülo Niinemetsa osalusel valminud rahvusvaheline uuring annab sellele vastuse, mis on bioloogidele üle maailma suureks üllatuseks.

Miks on troopika monstera lehed suuremad kui Eestis kasvava taime omad?

02.09.17 LOODUS ... Sama taimeliigi lehed võivad üleilmselt võrreldes olla väga erinevad. Mõelge kasvõi toalille monstera peale, mille lehed Eesti kliimas on üsna väikesed võrreldes troopikas kasvava liigikaaslasega.

Tarkvarateadlane: inforevolutsiooni uus laine teeb inimese üha abitumaks

28.08.17 LABOR ... Inforevolutsiooni teine laine ei too endaga küll kaasa düstoopilist maailma, kus vajatakse vaid piiratud arvul insenere ja mänedžere, kuid ilmselt jõuame ära näha töönädala pikkuse vähendamise, kodanikupalga jm tööhõivet vähendavad meetmed. Samal ajal muudab revolutsioon oluliselt inimeste argielu, leiab saates "Labor" kõlanud teadlase kommentaaris Tallinna tehnikaülikooli tarkvarateaduse instituudi vanemteadur Andri Riid.

Musta auku langev tume aine annab kosmilisi sähvatusi

21.08.17 UNIVERSUM ... Musta auku langev tume aine võib olla mõnede lühiajaliste raadiokiirgussähvatuste allikas. Need mõistatuslikud raadiolainepahvakud kanduvad meieni miljardite valgusaastate kauguselt ja ega keegi täpselt ei tea, kuidas nad tekivad.

Antarktise jää alt leiti sadakond vulkaani

16.08.17 KESKKOND ... Antarktise jääkilbi alt on avastatud ligi sada vulkaani. Või vähemalt on need koonusjad pinnavormid teadlaste hinnangul üsna tõenäoliselt vulkaanid.

Vilo: riigist sõltub, kas IT-firmadele jagub tehisintellekti arendajaid

22.05.17 TEADUSELU ... Kui veel viie aasta eest soovisid IT-ettevõtted peamiselt programmeerijaid ning tehisintellekti spetsialistide vastu oli huvi leige, siis nüüd otsivad needsamad firmad tikutulega just tehisintellekti arendajaid. Tartu ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo ültes teadussaates „Labor“, et praegu on riigi valik, kui palju neid tippspetsialiste suudavad ülikoolid koolitada.

"Laboris" tutvustati parimat õpilasteadust

01.05.17 LABOR ... Teadlase kommentaaris vaatleb füüsik Els Heinsalu viimase aja olulisemaid ühiskonna- ja pereelu sündmusi teadlase pilguga.

"Laboris" anti ülevaade kõnetuvastuse ja masintõlke viimastest saavutustest

23.04.17 LABOR ... Noore universumi kiirpaisumise ehk inflatsiooni ajajägu õige matemaatilise mudeli otsimisest kõneleb Tartu ülikooli füüsikateoreetik Laur Järv, kes avaldas sel teemal koos teiste Eesti kolleegidega artikli mainekas teadusajakirjas Physical Review Letters.

Laboris selgitati, kuidas lainikud laineid löövad

02.04.17 LABOR ... Mis on lainikud ja miks sai prantsuse matemaatik Yves Meyer lainikute uurimise eest Abeli auhinna, selgitab laineteadlane Tarmo Soomere.

Labor: kured tulevad, õhulõhed sulguvad

26.03.17 LABOR ... Sookurg Ahja 5 on oma kevadisel kojurändel jäänud pikemalt peatuma Põhja-Iisraelis, kus inimesed toidavad teda ja veel tuhandeid liigikaaslasi maitsva maisiga. Noore kure panusest maailma teadusse räägib Eesti maaülikooli ornitoloog Aivar Leito.

''Laboris'' räägiti kaasaegsetest materjaliuuringutest

20.06.16 LABOR ... Eestil on praegu unikaalne võimalus luua infotehnoloogia, meditsiini ja genoomika pinnalt midagi maailmas unikaalset – aga see võimalus tuleb ka kiiresti ära kasutada, leiab teadlase kommentaaris Tõnu Esko Tartu ülikooli Eesti geenivaramust.  

''Laboris'' sukelduti Päikese hingeellu

06.06.16 LABOR ... Kuidas teeb tänapäeva teadus võimalikuks tehnika arengu, arutleb teadlase kommentaaris Tallinna tehnikaülikooli teadusfilosoof Peeter Müürsepp.

''Laboris'' tutvustati ulmelist keele- ja kosmosetehnikat

30.05.16 LABOR ... Millised on eesti keele tehnoloogia väljavaated ajal, mil maailmas luuakse juba suurkeelte vahelist otsekõne tõlget, arutleb Einar Meister Tallinna tehnikaülikooli küberneetika instituudist.

''Laboris'' tutvustati maailma parimat neutronite allikat

23.05.16 LABOR ... Tallinna tehnikaülikooli biorobootika keskuse professor Maarja Kruusmaa arutleb teadlase kommentaaris, kas peaksime meie igapäevellu ilmuvaid roboteid avasüli tervitama või igaks juhuks siiski pisut pelgama.

''Laboris'' lahati geenide ja haridustee vahelisi seoseid

16.05.16 LABOR ... Kahemõõtmeliste materjalide põhise nanoelektroonika tulevikust teeb teadlase kommentaari Jüri Krustok. Geenide rollist inimese haridustee pikkuse kujundajana kõneleb hiigelsuure rahvusvahelise uuringu põhjal Tõnu Esko. Kalle Olli annab põhjaliku ülevaate planetaarse mugavustsooni püsimise üheksast piirtingimusest.  

''Laboris'' lahati linnade arengu viimaseid trende

02.05.16 LABOR ... Toksikoloog Anne Kahru räägib teadlase kommentaaris headest ja halbadest mürkidest. Inimgeograaf Tarmo Pikner annab ülevaate linnade arengu tänapäevastest suundumustest. Teaduskirjanik Tiit Kändler jutustab dopingust spordis ja kultuuris Chris Cooperi raamatu ''Run, Swim, Throw, Cheat'' põhjal.

''Laboris'' tutvustati eesti astronoomide abil leitud rekordsuurt galaktikasüsteemi

11.04.16 LABOR ... Kahte teadusala tegusalt ühte liita ei ole niisama lihtne, leiab teadlase kommentaaris Tallinna ülikooli maastikugeograaf Hannes Palang.

''Laboris'' otsiti võimalusi teaduse avatumaks muutmiseks

28.03.16 LABOR ... Teadlase kommentaaris arutleb Tallinna ülikooli spordibioloog Kristjan Port lähemalt teadustulemuste tõepärasuse hindamiseks laialdaselt kasutatava statistilise p-väärtuse levinud väärtõlgenduste üle, mille tõttu peavad oma tulemusi eksklikult õigeks isegi teadlased ise.  

''Laboris'' räägiti saarlaste marjaeelistustest

14.03.16 LABOR ... Vesinikkütus tuleb niikuinii, lubab teadlase kommentaaris akadeemik Enn Lust. ESTCube-2 ja ESTCube-3 tulevikuplaanidest räägib meeskonnajuht Karl Reinkubjas. Milliseid vilju märkavad noppida saarlased, teab etnobotaanik Raivo Kalle.

''Laboris'' lahati inimeste rände ja tehnika arengu vahelisi seoseid

07.03.16 LABOR ... Bioloog Kalle Olli räägib teadlase kommentaaris inimkonna mugavustsoonist ja ohtudest, mis võivad meid sealt välja ajada.  

''Laboris'' arutleti inimkonna kestlikkuse üle

29.02.16 LABOR ... Kas tehismõistus jõuab inimmõistusele järele, arutleb ajuteadlane Jaan Aru. Kui kaua kestab inimkond, mõtiskleb rahvastikuteadlane Mare Ainsaar. Mida uut põnevat leiab raamaturiiulilt, jutustab teaduskirjanik Tiit Kändler

''Laboris'' räägiti unest ja unenägudest

22.02.16 LABOR ... Leideni ülikooli astronoom Mihkel Kama käib teadlase kommentaaris välja idee, kuidas toetada paremini tublisid noori teadlasi.

''Laboris'' lahati gravitatsioonilainete hingeelu

15.02.16 LABOR ... Kas klaas punast veini on tõesti tervisele sama hea kui tund aega jõusaalitreeningut, arutleb teadlase kommentaaris Tallinna ülikooli rektor, biokeemik Tiit Land. Kuidas avastati gravitatsioonilained, räägib füüsik Andi Hektor. Mis tõukab inimhulki riigist riiki rändama, selgitab inimgeograaf Tiit Tammaru.

''Laboris'' võeti luubi alla Euroopa merede tulevik

08.02.16 LABOR ... Tallinna tehnikaülikooli mäeinstituudi dotsent Veiko Karu räägib, et uut tehnoloogiat abiks võttes saab maavarasid kaevandada nii, et rahul oleksid kõik asjaosalised.

''Laboris'' jutustati Horisondi mineviku-, oleviku- ja tulevikulugu

01.02.16 LABOR ... Inimgeograaf Rein Ahas räägib teadlase kommentaaris, kuidas muundavad digitaalajastu uuendused hotellinduses linnaplaneerimist ja turismiäri olemust.

''Laboris'' otsiti teadvust ja selle jälgi

25.01.16 LABOR ... Hariduslikust neuroteaduse ja selle vajalikkuse üle mõtiskleb teadlase kommentaaris Tallinna ülikooli psühholoog Grete Arro.  

''Laboris'' lahati mikofluiidika ja mittelineaarsete protsesside võlusid

18.01.16 LABOR ... TTÜ küberneetikainstituudi mehaanikateadlane, akadeemik Jüri Engelbrecht räägib lihtsate sõnadega mittelineaarsete protsesside analüüsikeskuses uuritava keerukate nähtuste maailma varjatud võludest.

Välismaal tegutsevad eesti noorteadlased tutvustasid "Laboris" oma igapäevatööd

11.01.16 LABOR ... Sel nädalal kohtusid Tallinnas väljaspool Eestit tegutsevad noored teadlased. Teaduste Akadeemias toimunud haaravalt sisuka konverentsi korraldaja ja Cambridge'i ülikooli biofüüsikadoktorant Kadi Liis Saar mõtiskleb saate algul teadlase kommentaaris veidi teaduse olemuse ja rolli üle üleüldse.  

"Laboris" võeti luubi alla kliimalepe ja pagulasandmed

21.12.15 LABOR ... Pariisi kliimakokkulepet ja selle tähendust Eestile lahkab teadlase kommentaaris Tallinna ülikooli ökoloog Mihkel Kangur.

"Laboris" anti näpunäiteid toidutungi vaigistamiseks ja tutvustati Pongi mängivat tehismõistust

14.12.15 LABOR ... Teadlase kommentaaris põhjendab füüsik Andi Hektor, miks on hea, kui teadlased on mobiilsed: liiguvad teadusasutuste vahel ja töötavad ka välismaal.

"Laboris" tehti tutvust ravimresistentsete bakteritega

07.12.15 LABOR ... Viimasel ajal on hakanud üha enam ülivastupidavad bakterid, kes ei lase end heidutada ka antibiootikumidest. Probleemi olemusest ja võimalikest lahendustest annab ülevaate Tanel Tenson Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudist.  

"Laboris" lahati teaduse tulevikku ja üldrelatiivsusteooriat

23.11.15 LABOR ... Teaduse tulevikku käsitleva teadlase kommentaari annab äsja teadusajakirjanduse sõbraks kuulutatud füüsik Jaak Kikas.  

Lugeja küsib

Sul on põletav teadust puudutav küsimus või on sul ettepanek mõne teema sügavamaks kajastamiseks? Klõpsa selle edastamiseks allolevale nupule.

teadusuudiste kokkuvõte

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: