Liigu peamenüü juurde 08.05.23 LOODUS ... Linnade valgusreostus vähendab putuk- ja segatoiduliste lindude liigilist mitmekesisust, selgub hiljutisest ülevaateuuringust. Halva mõju tasakaalustamise juures mängivad võtmerolli rohealad, mis toob välja vajaduse nende säilitamiseks ja laiendamiseks.
04.10.21 LOODUS ... Tartu Ülikooli teadlaste eestvedamisel valminud uuringus analüüsiti ligi 40 000 taimeliigi maapealseid tunnuseid ja enam kui 2000 liigi kohta kogutud juurestikuandmeid. Saadud teadmised aitavad mõista, millised tunnused või nende komplektid mõjutavad taimede ökoloogiat ja kasvukeskkondadega kohastumist.
05.07.21 KESKKOND ... Metsatulekahjusid esineb inimeste tõttu palju rohkem, kui tuleks neid ette looduslikult. Samas on oluliselt väiksem ka nende ulatus, leiab Helsingi Ülikooli häiringuökoloogia dotsent Kajar Köster.
11.01.21 KESKKOND ... Ida-sinivuti tibudega tehtud katse näitas, et ka õrn öine valgusreostus muudab lindude seedimise vähem tõhusaks. See tähendab, et linnud peavad ellujäämiseks rohkem sööma ning nende immuunsus on nõrgem ja stressitase kõrgem, rääkis Tartu Ülikooli loomaökoloog Tuul Sepp.
30.11.20 TERVIS ... Koroonahaigete vereproovis leiduvate signaalmolekulide alusel on võimalik saada aimu, kuidas inimese organism parasjagu nakkuse taltsutamisega toime tuleb. Signaalmolekulides võib peituda ka võti haigust raskemalt põdevate patsientide seisundi leevendamiseks.
19.10.20 KESKKOND ... Eesti praegusest rannajoonest kilomeetrite kaugusel asuvad rannavallid viitavad, et enam kui kolme tuhande aasta eest algas Läänemere piirkonnas suur tormide ajajärk. Täiendavad uuringud võivad anda aimu, kui võimsaid laineid võib näha siinkandis tänapäeval, leiab Tallinna Ülikooli vanemteadur Hannes Tõnisson.
28.09.20 TEHNIKA ... Eesti teadlaste ja ettevõtjate ehitatud müüonidetektor võiks asendada tulevikus lennujaamades, postikeskustes ning mujal pruugitavad röntgeniaparaadid. Esimese tööstuslikult toodetava seadmeni jõudmine võib võtta veel mõne aasta.
07.09.20 HARIDUS ... Matemaatika ei ole koolis just kõige populaarsem õppeaine ja ka ülikoolis ei soovi ülearu paljud matemaatikat õppida, ühtlasi napib matemaatikaõpetajaks õppijaid. Vikerraadio saates "Labor" oli eetris Arvamusfestivali teadusala arutelu teemal, millised on teaduspõhised võimalused matemaatika õppimist õpilastele nauditavamaks teha.
06.07.20 TEHNIKA ... Itaalias Gran Sasso mäe all asuva eksperimendiga XENON võidi märgata saladuslikku tumeainet. Eesti teadlaste osalusel valminud töö viitab, et enda olemasolust vaid kaudselt märku andvad osakesed pidid liikuma äärmiselt kiiresti.
08.06.20 LOODUS ... Eestis elavad kimalaseliigid eelistavad elupiagana metsaseid põlluservi. Kimalastest oleks põlluharijale kasu tolmeldajatena, mistap võiks põldude servad olla võimalikult laiad ning põllud metsalappidega läbisegi, rääkis Tartu Ülikooli entomoloog Virve Sõber.
16.03.20 TERVIS ... Sepsis ehk veremürgitus ohustab väikelapsi rohkem kui täiskasvanuid, ütleb mikrobioloog Irja Lutsar. Ta paneb inimestele südamele, et sepsise ja teiste haiguste ravi ei tohi koroonapuhangu ajal tähelepanuta jätta.
10.03.20 TERVIS ... Osa eakamate inimeste valgetest verelibledest ei suuda geenide avaldumises toimunud muutuste tõttu toota sama palju energiat kui noorte inimeste rakud, vihjab Tartu Ülikooli teadlaste värske uuring.
20.02.18 TEADUSELU ... Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul iseloomustab sel nädalal iga päev üks Eesti teadlane mõnda oma hinnangul Eesti teaduse jaoks tähendusrikast sündmust, nähtust või isikut. Tartu ülikooli psühholoogiaprofessor, Eesti Teaduste Akadeemia liige Jüri Allik räägib Eesti teaduse edust rahvusvahelises edetabelis.
25.11.17 LOODUS ... Kärbes võib olla väga tüütu putukas, aga nüüd tuleb välja, et ta on ka palju ohtlikum putukas kui seni kardetud.
16.10.17 LOODUS ... Mõnikord juhtub, et uusi loomaliike avastatakse korraga terve trobikond. Nii on see nüüd juhtunud Myanmaris, sooja kliimaga Kagu-Aasia maal, mida tuntakse ka Birma nime all, kus teadlased on avastanud ühest üsna väikesest piirkonnast tervet 19 senitundmata gekoliiki.
29.09.17 ARHIIV ... Vikerraadio teadussaade "Labor" tähistas neljapäeval oma 12. sünnipäeva avaliku salvestusega.
25.09.17 ARHIIV ... Tosin aastat toimetanud Vikerraadio teadussaade "Labor" kutsub sünnipäeva puhul kõiki huvilisi avalikule salvestusele – sel neljapäeval, 28. septembril arutlevad kuus väljapaistvat teadlast ja teaduse populariseerijat Tallinna vanalinnas Labori baaris teemal, kas teadus päästab maailma?
04.09.17 LOODUS ... Tallinna tehnikaülikooli professor Erkki Truve rääkis „Labori“ teadlase kommentaaris sellest, et kuigi inimese genoom on väga suures ulatuses sarnane nii šimpansi, hiire kui ka hallitusega, siis oleme siiski erinevad, kuid just see erinevus on meeldetuletus vastutusest ka nende kaugete sugulaste ees.
04.09.17 LOODUS ... Taimede lehtede suurust mõjutab temperatuur ja vesi. Kuna troopikataimedel on nii sooja kui vett küllaldaselt, kasvatavad nad oma lehed suureks. Ka Eestis on vett rohkesti, kuid siinsete taimede lehed ei kasva nii suureks – miks? Eesti teadlase Ülo Niinemetsa osalusel valminud rahvusvaheline uuring annab sellele vastuse, mis on bioloogidele üle maailma suureks üllatuseks.
02.09.17 LOODUS ... Sama taimeliigi lehed võivad üleilmselt võrreldes olla väga erinevad. Mõelge kasvõi toalille monstera peale, mille lehed Eesti kliimas on üsna väikesed võrreldes troopikas kasvava liigikaaslasega.
28.08.17 LABOR ... Inforevolutsiooni teine laine ei too endaga küll kaasa düstoopilist maailma, kus vajatakse vaid piiratud arvul insenere ja mänedžere, kuid ilmselt jõuame ära näha töönädala pikkuse vähendamise, kodanikupalga jm tööhõivet vähendavad meetmed. Samal ajal muudab revolutsioon oluliselt inimeste argielu, leiab saates "Labor" kõlanud teadlase kommentaaris Tallinna tehnikaülikooli tarkvarateaduse instituudi vanemteadur Andri Riid.
21.08.17 UNIVERSUM ... Musta auku langev tume aine võib olla mõnede lühiajaliste raadiokiirgussähvatuste allikas. Need mõistatuslikud raadiolainepahvakud kanduvad meieni miljardite valgusaastate kauguselt ja ega keegi täpselt ei tea, kuidas nad tekivad.
16.08.17 KESKKOND ... Antarktise jääkilbi alt on avastatud ligi sada vulkaani. Või vähemalt on need koonusjad pinnavormid teadlaste hinnangul üsna tõenäoliselt vulkaanid.
22.05.17 TEADUSELU ... Kui veel viie aasta eest soovisid IT-ettevõtted peamiselt programmeerijaid ning tehisintellekti spetsialistide vastu oli huvi leige, siis nüüd otsivad needsamad firmad tikutulega just tehisintellekti arendajaid. Tartu ülikooli bioinformaatika professor Jaak Vilo ültes teadussaates „Labor“, et praegu on riigi valik, kui palju neid tippspetsialiste suudavad ülikoolid koolitada.
01.05.17 LABOR ... Teadlase kommentaaris vaatleb füüsik Els Heinsalu viimase aja olulisemaid ühiskonna- ja pereelu sündmusi teadlase pilguga.
23.04.17 LABOR ... Noore universumi kiirpaisumise ehk inflatsiooni ajajägu õige matemaatilise mudeli otsimisest kõneleb Tartu ülikooli füüsikateoreetik Laur Järv, kes avaldas sel teemal koos teiste Eesti kolleegidega artikli mainekas teadusajakirjas Physical Review Letters.
02.04.17 LABOR ... Mis on lainikud ja miks sai prantsuse matemaatik Yves Meyer lainikute uurimise eest Abeli auhinna, selgitab laineteadlane Tarmo Soomere.
26.03.17 LABOR ... Sookurg Ahja 5 on oma kevadisel kojurändel jäänud pikemalt peatuma Põhja-Iisraelis, kus inimesed toidavad teda ja veel tuhandeid liigikaaslasi maitsva maisiga. Noore kure panusest maailma teadusse räägib Eesti maaülikooli ornitoloog Aivar Leito.
20.06.16 LABOR ... Eestil on praegu unikaalne võimalus luua infotehnoloogia, meditsiini ja genoomika pinnalt midagi maailmas unikaalset – aga see võimalus tuleb ka kiiresti ära kasutada, leiab teadlase kommentaaris Tõnu Esko Tartu ülikooli Eesti geenivaramust.
06.06.16 LABOR ... Kuidas teeb tänapäeva teadus võimalikuks tehnika arengu, arutleb teadlase kommentaaris Tallinna tehnikaülikooli teadusfilosoof Peeter Müürsepp.
30.05.16 LABOR ... Millised on eesti keele tehnoloogia väljavaated ajal, mil maailmas luuakse juba suurkeelte vahelist otsekõne tõlget, arutleb Einar Meister Tallinna tehnikaülikooli küberneetika instituudist.
23.05.16 LABOR ... Tallinna tehnikaülikooli biorobootika keskuse professor Maarja Kruusmaa arutleb teadlase kommentaaris, kas peaksime meie igapäevellu ilmuvaid roboteid avasüli tervitama või igaks juhuks siiski pisut pelgama.
16.05.16 LABOR ... Kahemõõtmeliste materjalide põhise nanoelektroonika tulevikust teeb teadlase kommentaari Jüri Krustok. Geenide rollist inimese haridustee pikkuse kujundajana kõneleb hiigelsuure rahvusvahelise uuringu põhjal Tõnu Esko. Kalle Olli annab põhjaliku ülevaate planetaarse mugavustsooni püsimise üheksast piirtingimusest.
02.05.16 LABOR ... Toksikoloog Anne Kahru räägib teadlase kommentaaris headest ja halbadest mürkidest. Inimgeograaf Tarmo Pikner annab ülevaate linnade arengu tänapäevastest suundumustest. Teaduskirjanik Tiit Kändler jutustab dopingust spordis ja kultuuris Chris Cooperi raamatu ''Run, Swim, Throw, Cheat'' põhjal.
11.04.16 LABOR ... Kahte teadusala tegusalt ühte liita ei ole niisama lihtne, leiab teadlase kommentaaris Tallinna ülikooli maastikugeograaf Hannes Palang.
28.03.16 LABOR ... Teadlase kommentaaris arutleb Tallinna ülikooli spordibioloog Kristjan Port lähemalt teadustulemuste tõepärasuse hindamiseks laialdaselt kasutatava statistilise p-väärtuse levinud väärtõlgenduste üle, mille tõttu peavad oma tulemusi eksklikult õigeks isegi teadlased ise.
14.03.16 LABOR ... Vesinikkütus tuleb niikuinii, lubab teadlase kommentaaris akadeemik Enn Lust. ESTCube-2 ja ESTCube-3 tulevikuplaanidest räägib meeskonnajuht Karl Reinkubjas. Milliseid vilju märkavad noppida saarlased, teab etnobotaanik Raivo Kalle.
07.03.16 LABOR ... Bioloog Kalle Olli räägib teadlase kommentaaris inimkonna mugavustsoonist ja ohtudest, mis võivad meid sealt välja ajada.
29.02.16 LABOR ... Kas tehismõistus jõuab inimmõistusele järele, arutleb ajuteadlane Jaan Aru. Kui kaua kestab inimkond, mõtiskleb rahvastikuteadlane Mare Ainsaar. Mida uut põnevat leiab raamaturiiulilt, jutustab teaduskirjanik Tiit Kändler
22.02.16 LABOR ... Leideni ülikooli astronoom Mihkel Kama käib teadlase kommentaaris välja idee, kuidas toetada paremini tublisid noori teadlasi.
15.02.16 LABOR ... Kas klaas punast veini on tõesti tervisele sama hea kui tund aega jõusaalitreeningut, arutleb teadlase kommentaaris Tallinna ülikooli rektor, biokeemik Tiit Land. Kuidas avastati gravitatsioonilained, räägib füüsik Andi Hektor. Mis tõukab inimhulki riigist riiki rändama, selgitab inimgeograaf Tiit Tammaru.
08.02.16 LABOR ... Tallinna tehnikaülikooli mäeinstituudi dotsent Veiko Karu räägib, et uut tehnoloogiat abiks võttes saab maavarasid kaevandada nii, et rahul oleksid kõik asjaosalised.
01.02.16 LABOR ... Inimgeograaf Rein Ahas räägib teadlase kommentaaris, kuidas muundavad digitaalajastu uuendused hotellinduses linnaplaneerimist ja turismiäri olemust.
25.01.16 LABOR ... Hariduslikust neuroteaduse ja selle vajalikkuse üle mõtiskleb teadlase kommentaaris Tallinna ülikooli psühholoog Grete Arro.
18.01.16 LABOR ... TTÜ küberneetikainstituudi mehaanikateadlane, akadeemik Jüri Engelbrecht räägib lihtsate sõnadega mittelineaarsete protsesside analüüsikeskuses uuritava keerukate nähtuste maailma varjatud võludest.
11.01.16 LABOR ... Sel nädalal kohtusid Tallinnas väljaspool Eestit tegutsevad noored teadlased. Teaduste Akadeemias toimunud haaravalt sisuka konverentsi korraldaja ja Cambridge'i ülikooli biofüüsikadoktorant Kadi Liis Saar mõtiskleb saate algul teadlase kommentaaris veidi teaduse olemuse ja rolli üle üleüldse.
21.12.15 LABOR ... Pariisi kliimakokkulepet ja selle tähendust Eestile lahkab teadlase kommentaaris Tallinna ülikooli ökoloog Mihkel Kangur.
14.12.15 LABOR ... Teadlase kommentaaris põhjendab füüsik Andi Hektor, miks on hea, kui teadlased on mobiilsed: liiguvad teadusasutuste vahel ja töötavad ka välismaal.
07.12.15 LABOR ... Viimasel ajal on hakanud üha enam ülivastupidavad bakterid, kes ei lase end heidutada ka antibiootikumidest. Probleemi olemusest ja võimalikest lahendustest annab ülevaate Tanel Tenson Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudist.
23.11.15 LABOR ... Teaduse tulevikku käsitleva teadlase kommentaari annab äsja teadusajakirjanduse sõbraks kuulutatud füüsik Jaak Kikas.