Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Musta auku langev tume aine annab kosmilisi sähvatusi

Musta auku langev tume aine võib olla mõnede lühiajaliste raadiokiirgussähvatuste allikas. Need mõistatuslikud raadiolainepahvakud kanduvad meieni miljardite valgusaastate kauguselt ja ega keegi täpselt ei tea, kuidas nad tekivad.

Ega keegi ei täpselt ju sedagi, mis on see tume aine, mida Aiichi Iwazaki Tokyost Nishogakusha Ülikoolist võrguajakirjas arXiv seletuseks välja pakub.

Aga Iwazaki on vähemalt läbi mõelnud ja välja arvutanud, et kui salapärane tume aine, mis kogu maailmaruumi, küll suhteliselt ebaühtlaselt paistab sisustavat, koosneb teoreetiliselt ennustatavatest osakestest aksionidest, siis võivad just aksionidest moodustunud suuremate kehade musta auku kukkumised niisuguseid võimsaid raadiosähvatusi põhjustada, mida astronoomid aegajalt märkavad.

Iwazaki väidab, et kuna noor universum oli väiksem kui praegune, siis sattusid aksionid ka praegusest tihedamini üksteisega kokku, mis võimaldas neil võib-olla moodustada isegi niinimetatud aksiontähti.

Need tähed võisid siis koguneda galaktikate keskmetesse, kus nad võisid sattuda sealsete hiigelsuurte mustade aukude akretsiooniketastesse ehk musta augu ümber tiirutavasse ja sellesse langemist ootavasse ainekogumisse, kus nad siis suure kiirenduse tõttu võisidki kiirata ilmaruumi võimsaid elektromagnetlaineid, mis nüüd miljardeid aastaid hiljem, miljardeid valgusaastaid läbinuna meieni jõuavad.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: