Mõistatusliku raadiosähvatuse päritolugalaktika on leitud

Foto: CSIRO/Dr Andrew Howells

Mõnikord jõuab kaugelt kosmosest Maale kiire sähvakas raadiolaineid. Keegi ei tea, mis neid nn lühiajalisi raadiosähvatusi tekitab, kuid nüüd on teadlased ühe sellise sähvatuse allikale tähelepanuväärselt täpselt jälile saanud.

Keith Bannisteril Austraalia teadusasutusest CSIRO ja ta kolleegidel läks korda tuvastada, et eelmise aasta septembris nähtud raadiosähvatus pärines ühe ülikauge galaktika äärealalt. Galaktika ise on umbes meie Linnutee suurune ja asub meist tervelt 3,6 miljardi valgusaasta kaugusel. Ainult korra varem on sähvatuse allikas galaktika täpsusega kindlaks tehtud, kuid sel puhul oli tegu korduvalt sähviva allikaga, mis tegi asukoha määramise kergemaks.

Galaktikad on väga suured ja võib tunduda, et allika määramine galaktika täpsusega ei ole mingi eriline saavutus, kuid tegelikult on ikka küll, kui galaktika asub meist nii üüratult kaugel. Bannisteril ja ta kaaslastel oli ka õnne, sest nende Lääne-Austraalias asuv raadioteleskoop oli õigel hetkel just õigesse suunda rihitud. Tavaliselt leitakse sähvatused üles automaatvaatluste hiigelsuurtes andmekuhjades põhjalikult sobrades.

Mida täpsemini on allika asukoht teada, seda rohkem on lootust lõpuks aru saada, millest raadiosähvatused tekivad.

Oma avastusest kirjutavad Bannister ja kaasautorid ajakirjas Science.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: