Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Interaktiivne ajajoon: 30 aastat, mil maailm ei lõppenudki

Autor/allikas: ERR

Kui arvestada, et Eesti vanim inimene on 108-aastane, võib piltlikult öelda, et ta on üle elanud vähemalt 70 maailma lõppu. Apokalüpse on ennustatud teadaolevalt juba 70. aastast alates, enamasti on ajendiks religioossed uskumused ja looduses toimuvad muutused. Allolevale ajajoonele on ritta pandud mõnikümmend värvikamat ennustust ja ennustajat.

Maailma lõpu ennustamine on kristlaste jaoks seotud ennekõike Jeesus Kristuse naasmisega maale. Millenniumisse uskujad on kindlad, et pärast maailma lõppu, olgu see lõpetatud kurjusest või sellest, et maailm on jõudnud kõrgeimasse vanusesse (nt 6000 aastat pärast loomist - viimati pidanuks selle loogika kohaselt maailm lõppema 1975. aastal), algab 1000-aastane õnnelik Jeesuse valitsusperiood.

Möödunud sajandi teises kümnendis, mil kaks poliitilist vastasseisu, USA ja Nõukogude Liit võidu relvastusid, tekkis aga üha enam tuumasõja teemalisi ennustusi. Ennustuste ajajoonelt paistab ka, et mida teadlikumaks saavad inimesed neid ümbritsevast kosmoses, seda enam hiilib ligi hirm kõiksusega seotud lõppudest. Olgu see komeet, kes aurustab atmosfääri või taevakeha, mille taha on varjunud hingi koguma tulnud kosmoselaev.

Harvad ei ole olnud juhused, mil ettekuulutuse tegija tähtaja saabudes või selle möödudes oma hinnangud ümber arvutab. Neid on ette tulnud nii 19. sajandi alguses kui ka 20. sajandil.

Püramiidide uurija Charles Piazzi Smyth aga oskas Egiptuse Giza püramiidi mõõtmete põhjal välja arvutada, et Jeesus peaks Maale naasma millalgi aastate 1892 ja 1911 vahel.

Veel neli aastat?

Tõenäoliselt on paljudel hiljutistest lõpukuulutustest kõige eredamalt meeles 2012. aasta detsembris lahvatanud ärevus, kui kardeti, et maiade iidse kalendri lõppedes läheb ka Päike igaveseks looja, sest Maa põrkub asteroidiga. Nüüd tiksub 2016. aasta teist poolt...

Aga igaks juhuks tasuks vaadata ka tulevikku.

USA selgeltnägija ja isehakanud astroloog Jeane Dixon, kelle esimene ennustus 1962. aasta kohta just edukalt ei lõppenud, on arvanud, et maailmalõpp võib saabuda ajavahemikus 2020–2037. Nelja aasta pärast võime tema sõnade järgi ootama jääda Jeesuse naasmist Maale. Jumala poeg peaks siis lõplikult suutma lüüa kurjuse ja Saatana.

Ka 2021. aastaks ennustatakse Jeesuse naasmist. Võib-olla aga juhtub 2026. aastaks ennustatu: Maaga põrkub asteroid. Selle tõenäosuseks hinnatakse aga pigem üks 300 000-le.

Kõige kaugemale ulatuvad ennustused tulevad aga teadlastelt, kelle arvates võib elu maal lõppeda näiteks süsinikdioksiidi taseme järsu kukkumisega, mis omakorda teeb elu Maal võimatuks. Teise variandina ennustatakse Maa lõppu Päikese aktiivsusfaasi lõppemisega, mil laienev täht ka Maa endaga kaasa tõmbab. See võib juhtuda viie miljardi aasta pärast.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: