Haridus

Rektor Asser: ma ei näe muud võimalust riigi püsimajäämiseks peale hariduse

18.09.23 HARIDUS ... Toomas Asseri viis aastat rektorina on möödas ja järgmised viis ees; lisaks ülikooli juhtimisele tuleb jätkuvalt olla kõrghariduse kestlikkuse eestkõneleja. "Ma isegi ei näe teist võimalust riigi püsimajäämiseks peale hariduse," ütleb Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser.

Eesti otsib sõja tõttu vähenenud välistudengivoogu uutest riikidest

15.09.23 HARIDUS ... Viimastel andmetel on Eesti kõrgkoolides tänavu alustanud õpinguid ligi 1300 uut välistudengit. Haridus- ja noorteameti (HARNO) programmijuht Eero Loonurm põhjendas varasemast väiksemat arvu mitme teguri kokkulangemise, kuid eeskätt Venemaa alustatud sõjaga. Ära langenud Venemaa asemel otsib Eesti nüüd uusi välistudengite sihtriike.

Farmatseut: täihäbi tagajärjel levib mure kiiremini

08.09.23 TERVIS ... Kooliaasta algul saavad lapsed õppeasutustes jälle rohkem ninapidi kokku ja täidelgi on suurem tõenäosus levida. Tallinna Tervishoiukõrgkooli farmatseut Catri Valneri sõnul on täimure valehäbist mahavaikimine põhjendamatu. Mida varem kodu õppeasutust murest teavitab, seda parem.

Ühe minuti loeng: kaasav haridus takerdub müütide taha

04.09.23 HARIDUS ... Eestis on kaasava hariduse põhimõtet rakendatud õppetöös juba üle kümne aasta. Siiski käib kaasava hariduse ümber jätkuvalt kirgiküttev arutelu. Seejuures ringleb endiselt mitmeid müüte, nendib Ühe minuti loengus Tallinna Ülikooli kaasava hariduse ja eripedagoogika professor Piret Soodla.

Graafikud: Eesti kooliõpilaste arv kasvab jätkuvalt

01.09.23 HARIDUS ... Sel õppeaastal alustab Eesti üldhariduskoolides õppetööd ligikaudu 165 000 õpilast. Võrreldes möödunud aastaga on õpilaste arv kasvanud ligi 2000 võrra.

Tehisaru annab tudengitega võrdväärseid vastuseid

01.09.23 HARIDUS ... Tarkus on tarviline vara, kuid tundub, et tehistarkus on kohati juba veel suurem kui tavaline inimtarkus.

Professor: liiga suur koormus peletab alustavad õpetajad ametist

01.09.23 HARIDUS ... Ehkki haridusega seotud erialadele asub tänavu õppima varasemast rohkem tudengeid, ei kao õpetajate vähesuse mure Eestis kuhugi. Tallinna Ülikooli (TLÜ) õpetajahariduse professor Katrin Poom-Valickise sõnul tuleb otsida seetõttu kooli töökorralduses uusi lahendusi. Kõige paremini viib tema sõnul edasi koostöine õhkkond koolimajas, mille loob pädev koolijuht.

Kõrged ootused panevad õpetajad kolleegilt küünarnukki otsima

31.08.23 HARIDUS ... Uue kooliaasta algus ei ole ainult õpilaste jaoks eriline, vaid ka õpetajatele, kes jälle pärast pikka suvepuhkust klassi ette astuvad. Vikerraadio saates "Huvitaja" uuriti, kuidas on õpetajaamet ajas muutunud ja milliste tunnetega läheb noor õpetaja esmakordselt klassi ette.

Valvsust uinutavale mänguväljakule pakub vaheldust arendav kolahoov

16.08.23 ÜHISKOND ... Tavalisel mänguväljakul on turvaliseks hinnatud kiiged, liumäed ja ronimispuud, mis ei kutsu lapsi vabalt mängima. Seevastu üle maailma vaikselt leviv kolahoovide trend väärtustab laste iseseisvat mängu ja otsustamist. Sel nädalal lisandub Tartus linnafestivalil UIT üks ajutine seiklusväljak ka Eestisse.

Vene koolide sovetlik pedagoogika teeb tulevastele kodanikele karuteene

21.07.23 HARIDUS ... Tegevusvõimekal inimesel on pealehakkamist ja eneseusku ning ta oskab elus toime tulla. Kui eestikeelsete koolide õpilaste tegevusvõimekusega võib üldiselt rahul olla, siis venekeelsetes koolides õpetajad õpilaste iseseisvumist samal määral ei toeta. Teemat uurinud Tallinna Ülikooli dotsent Maria Erss näeb keelereformi kõrval palju suuremat vajadust uue põlvkonna vene õpetajate järele.

Uuring: Vikipeedia alles otsib üldhariduskooli õppetöös oma kohta

07.07.23 HARIDUS ... Kuigi Vikipeediast on saanud paljude jaoks argielu lahutamatu osa, pole Eesti õpetajad endiselt üksmeelel, milline peaks olema selle roll õppetöös, osutab hiljutine uuring.

Ülevaade: Eesti ülikoolide populaarsemad erialad

05.07.23 HARIDUS ... Ülikooli astumiseks avalduste esitamine on jõudnud lõpusirgele. Juba aastaid populaarsete erialade, nagu psühholoogia ja õigusteaduse, kõrval tuntakse üha rohkem huvi ka haridusega seotud erialade vastu.

TÜ doktorant: ebatüüpilise kõnearenguga noored vajavad rohkem toetust

28.06.23 PSÜÜHIKA ... Maailmas kannatab arengulise keelepuude all peaaegu iga 12. laps. Vaatamata neuroerinevuse laiale levikule räägitakse sellest aga liiga vähe, leiab Tartu Ülikooli doktorant Liis Themas. Oma töös uurib ta, kuidas tajuvad sellise diagnoosiga lapsed häälikute pikkust ehk välteid – ühte eesti keele iseloomulikku omadust.

Test: millisele hindele teeksid matemaatika põhikoolieksami?

16.06.23 HARIDUS ... Ehkki põhikooli matemaatikaeksami läbikukkujate arv tekitas sel aastal ühiskonnas palju kahinat, oli õpilaste keskmine tulemus parem kui kahel eelneval aastal. Nende ees seisnud ülesannetega tutvumiseks pane oma teadmised proovile matemaatikaeksamil põhinevas testis.

Õpetajad küsivad liiga vähe kuklakratsimise küsimusi

14.06.23 HARIDUS ... Õpetajad võiksid tundi ette valmistades paremini läbi mõelda, millist mõttetööd iga nende plaanitud küsimus või ülesanne õpilaselt eeldab, leiavad Tallinna Ülikooli (TLÜ) hariduspsühholoogid. Samuti ilmnes Avastusraja keskkonna põhjal, et õpetajad ei kasuta õues alati ära väliskeskkonna võimalusi.

Asser toob TÜ rektoraati uue teadusprorektori

14.06.23 EESTI ... Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser tutvustas 12. juunil ülikooli nõukogule rektoraadi uut koosseisu, milles taastatakse arendusprorektori ametikoht ning uueks teadusprorektoriks saab Kristjan Vassili asemel Mari Moora.

Uuring: koolid jälgivad üha enam õpilaste veebikäitumist

25.05.23 HARIDUS ... Ameerika Ühendriikides on paljud koolid hakanud õpilasi veebis jälgima. Peamiselt seda, kuidas nad seal suhtlevad ning millist sisu loovad. Kuigi eesmärk on ennetada võimalikke probleeme, kaasneb sellega mitmeid eetilisi dilemmasid.

Ülikoolid püüavad suurendada matemaatikaõpetajaks õppijate hulka

08.05.23 EESTI ... Kuigi viimase kolme aastaga on 84 protsenti matemaatikaõpetajaks õppinutest kooli tööle läinud, konkureerivad üldhariduskoolid just matemaatika- ja füüsikaõpetajate pärast. Tudengite meelitamiseks vähendatakse lävendit ja pakutakse ümberõppe võimalust.

Liikumisspetsialist: kui lapsest hoolid, luba tal ise kooli minna

08.05.23 ÜHISKOND ... Vaatamata levinud müüdile iga päev autoga kooli ukse ette sõidutatavatest lastest, saabub Eestis kooli autoga tegelikult vaid iga kolmas laps, osutab Tartu Ülikooli liikumislabori liikumisspetsialist. Sellegipoolest oleks laste heaolule ja arengule, vanemate ajakavale ning keskkonnalegi parem, kui rohkem lapsi läheks kooli aktiivselt ja omapäi.

Õpetajad peavad nägema laste tähelepanu köitmiseks järjest enam vaeva

05.05.23 HARIDUS ... Kuigi koroonaaeg pani õpetajad digilahendusi kasutama, selgus hiljutisest uuringust, et nad ei soovi seda pärast haiguspuhangut jätkata.

Õpilase digipädevus areneb koostöös koduga

04.05.23 HARIDUS ... Õpilase digipädevuse saavutamiseks tuleb õpetaja ja lapsevanem sõlmida üheks meeskonnaks. Hiljuti tehtud uuring annab viis soovitust, kuidas kool ja kodu saavad koostöös lapse digioskust arendada.

Rektorid soovivad, et Vene üliõpilastel lubataks Eestis õpinguid jätkata

03.05.23 EESTI ... Rektorite nõukogu pöördus kolme ministri poole, et Venemaa kodanikud, kes õpivad Eesti kõrgkoolides, saaksid oma õpingud siin lõpetada ja pärast seda kas järgmises õppeastmes jätkata või Eestisse tööle jääda.

Riigieksamid muutuvad järk-järgult elektrooniliseks

25.04.23 EESTI ... Haridus- ja noorteamet (Harno) kavatseb riigieksamid elektrooniliseks muuta. Esimesena peaks 2025. aastal elektrooniliseks muutuma põhikooli eesti keele ja võõrkeele eksam. Gümnaasiumi eksamiteni plaanitakse jõuda 2027. aastal.

Tehisintellekti areng toob tagasi suulised eksamid. Mis veel muutub?

23.04.23 HARIDUS ... Veel hiljaaegu räägiti tehisintellektist kui tulevikumuusikast, aga nüüd on ta kohal. "Aktuaalne kaamera. Nädal" uuris, mida see muudab.

Tartu Ülikooli rektoriks valiti Toomas Asser

20.04.23 HARIDUS ... Tartu Ülikooli rektorivalimiste teises voorus valiti 168 häälega tagasi praegune rektor ja neurokirurgia professor Toomas Asser.

TÜ rektorikandidaadid nägid peamise murekohana piisava rahastuse tagamist

18.04.23 HARIDUS ... Teisipäeval Tartu Ülikooli aulas toimunud debatil olid rektorikandidaadid üldjoontes ühel nõul – ülikooli huvides tuleb kindlustada, et poliitikud täidaks lubadust korrastada kõrghariduse rahastamist, kuid tööd tuleb teha ka ettevõtetega koostöö tihendamise nimel.

Ühe minuti loeng: kas riiklik ideoloogia murrab õpetajate vaimu?

17.04.23 HARIDUS ... Õpetajad jätkavad võimaluste piires enda väärtuste järgimist iga ühiskonnakorra ajal, leiab Tallinna Ülikoolis doktorikraadi kaitsnud Mare Sadam. Samas võivad kohanemismehhanismid inimeseti märgatavalt erineda.

Õpilaste teadustööde konkursi peapreemiad läksid Tartusse ja Kadrinasse

12.04.23 TEADUSELU ... Täna anti Eesti Rahva Muuseumis üle õpilaste teadustööde konkursi riiklikud preemiad ja koostööpartnerite eriauhinnad. Gümnaasiumiastmes pälvisid esikoha Leene Pärtel Hugo Treffneri Gümnaasiumist ja Elo Joandi Miina Härma Gümnaasiumist. Põhikooliõpilastest tunnistati parimaks Laura Veerde Tartu Luterlikust Peetri Koolist ning Saamuel Palu Kadrina Keskkoolist.

Reportaaž: õpilasuurimused vaagisid ChatGPT-d ja süvamereseiret

11.04.23 TEADUSELU ... Tartus Eesti Rahva Muuseumis peeti sel nädalal õpilaste teadusfestivali. Festivali esimesel päeval tutvustasid parimate tööde autorid oma uuringuid posterettekande vormis. Novaator käis oma silma ja kõrvaga uurimas, millega koolinoored tegelevad.

Ekspert: nõrgemaid õpilasi aitaks järele lugemisstrateegiate õpetamine

11.04.23 HARIDUS ... Võrreldes näiteks Soome õpilastega jääb Eesti kooliõpilastel puudu oskusest kasutada erinevaid strateegiaid tekstide mõistmises. Hiljutises uuringus lasid teadlased õpetada õpilastele lugemisstrateegiaid, mille tulemusel paranesid enim nõrgemate ja keskmise tekstimõistmise tasemega õpilaste oskused.

Tartu Ülikooli rektorikandidaadid arutlesid ülikooli tuleviku üle

04.04.23 HARIDUS ... Tartu Ülikooli rektorikandidaadid Toomas Asser, Raul Eamets ja Jaak Vilo kohtusid teisipäeval avalikul väitluskoosolekul.

Tudengid ootavad tulevaselt rektorilt üliõpilaskonna huvide eest seismist

27.03.23 HARIDUS ... Tartu Ülikooli rektorikandidaadid vastasid esmaspäeval üliõpilaste ja üliõpilasesindajate küsimustele. Eeskätt ootavad tudengid tulevaselt rektorilt üliõpilaskonna eest seismist.

Noorsootöötajal aitab läbi lüüa noorte väärtuste mõistmine

22.03.23 HARIDUS ... Kuigi erinevates valdkonnapoliitikates, näiteks noorsoo- ja sotsiaaltöös ning hariduses räägitakse noortesõbralikkusest ja noortekeskset lähenemisest omajagu, pole Eestis noortekesksust üheselt mõtestatud.

Video: paneelarutelu "Kõrgharidus tasuliseks?!"

17.03.23 HARIDUS ... Reedel kell 13 algab Tallinna Ülikoolis paneelarutelu teemal "Kõrgharidus tasuliseks?!", et lahata Eesti kõrghariduse tulevikku. Ülekannet saab jälgida ka Novaatori vahendusel.

Eesti laste kõne arengut pärsib vanemate kesine sõnavara ja käsutamine

15.03.23 HARIDUS ... Hiljuti kaitstud doktoritööst selgus, et lapsevanema ja lapse vahelises argivestluses räägib üldjuhul rohkem lapsevanem, kelle kõne hulk ületab ühes vestluses lapse oma ligi poole võrra. Lapse kõne seisukohast ei ole oluline siiski mitte niivõrd lapsevanema jutukus, vaid see, kui rikast keelt vanem lapsega vesteldes kasutab.

Asser kandideerib Tartu Ülikooli rektoriks

16.02.23 EESTI ... Tartu Ülikooli praeguse rektori Toomas Asseri esitas kandidaadiks meditsiiniteaduste valdkonna nõukogu oma kolmapäevase koosoleku otsusega. Rektorikandidaatide esitamise tähtaeg on 13. märts.

Tartu Ülikooli rektoriks kandideerivad Eamets ja Vilo

14.02.23 EESTI ... Tartu Ülikooli sotsiaalteaduste valdkond esitas rektorikandidaadiks professor Raul Eametsa, enne teda oli loodus- ja täppisteaduste valdkonna poolt üles seatud professor Jaak Vilo kandidatuur.

Erakondade haridusdebatti saatis tung erisustega arvestamise suunas

09.02.23 HARIDUS ... Ehkki selgete tähtaegadega otsus minna üle eestikeelsele haridusele andis koalitsioonierakondadele kerge punktivõidu, sai nii selle täpsete üksikasjade, õpetajate palga kui ka haridusvõrgu korrastamises läbivaks kujundiks rätsepaülikond. Suuremaid olemuslikke erimeelsusi aga debatt ei tekitanud.

Otse kell 17: riigikogu valimiste eelne kõrgharidusdebatt TTÜ-s

08.02.23 HARIDUS ... Tallinna Tehnikaülikoolis toimuval debatil tutvustatakse poliitikute ja erakondade valimisplatvorme, keskendudes kitsamalt kõrgharidusele ning teaduse ja innovatsiooni arengule.

Teadlase koduvisiit: Grete Arro usub, et targad lapsed kasvavad hinneteta

04.02.23 HARIDUS ... Julgete väljaütlemiste ja tugevate seisukohtade poolest tuntud hariduspsühholoog Grete Arro tunneb end ühtviisi sõiduvees nii ülikooliseinte vahel kui tele-ekraanil. Äsja riiklikult tunnustatud teaduse populariseerja tiitli pälvinud teadlane võttis Novaatori vastu koos pisipoeg Karli ning taimede armeega.

Erakondade haridusdebatis küttis kirgi vaid poliitilise sekkumise määr

02.02.23 HARIDUS ... Vikerraadio valimisdebatis olid peaaegu kõik erakonnad ühel nõul, et haridusse investeeritava raha hulk peaks oluliselt kasvama. Suuremaid lahkarvamusi tekitas vaid küsimus, kas õpetajate praegune autonoomia kindlustab Eesti ühiskonnale oluliste väärtuste ja teadmiste edasi andmise.

Digivahendi kasulikkus õppetöös sõltub enim selle kasutajast

30.01.23 TEADUS 3 MINUTIGA ... Digilahenduste kasulikkus õppimises sõltub eelkõige digivahendi kasutajast ja sellest, kuidas õpetaja digilahendusi õppetöösse lõimib, selgub rahvusvahelisest kolm aastat kestnud DigiGeni uuringust ja valmivast doktoritööst.

Professor: oleme Eestis läinud nutisõltuvuse hirmujuttudega liiale

29.01.23 ÜHISKOND ... Nutipõlvkonna lapsed ja noored sündisid maailma, kus nutiseadmed olid elu tavapärane osa. Mida lapsed ja noored digimaailmas teevad ning kuidas täiskasvanu võiks neid pigem mõista kui hukka mõista, rääkis oma hiljuti valminud uuringu valguses Novaatorile Tallinna Ülikooli sotsiaaltervishoiu professor Merike Sisask.

Juturoboti oht võib Eesti ülikoolid taas paberi ja pliiatsi manu viia

24.01.23 TEADUSELU ... Hiljuti USA-s Whartoni ärikoolis tehtud katse näitas, et juturobot ChatGPT sooritaks seal kirjaliku eksami hindele B. Eesti kõrgkoolid on sellisest akadeemilise petturluse võimalusest teadlikud. Kuigi nad veel konkreetseid meetmeid võtnud pole, kaalutakse prorektorite sõnul suulise või paberit ja pliiatsit nõudva teadmistekontrolli juurde naasmist.

USA uuring: lapsevanemad soosivad laste viisakusvalesid

02.01.23 HARIDUS ... Paljud lapsevanemad õpetavad oma võsukestele, et valetamine on paha ja aus olemine hea. Samas näitas USA teadlaste uuring, et vanemad võivad mõnele valele reageerida hoopis soosivalt. Nimelt võib vanem vahel eelistada kuulda lapselt väikeseid viisakusvalesid.

Üliõpilaste teadustööde konkursi peapreemia pälvisid Markus Valge ja Rasmus Pind

14.12.22 HARIDUS ... Teisipäeval autasustati 2022. aasta parimaid üliõpilaste teadustöid. Peapreemia pälvisid sel korral Tartu Ülikooli loomaökoloog Markus Valge ja treenerite täiendkoolituse spetsialist Rasmus Pind.

Minutiloeng: koolitükiga eksides õpitakse sügavamalt

12.12.22 HARIDUS ... Mida rohkem inimene ülesande kallal pusib ja eksib, seda tugevamad ja mitmekülgsemad õppimise käigus tekkivad seosed, leiab Ühe Minuti Loengus Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi nooremteadur Heli Aomets.

Uuring: ülikooli keelepoliitika peab toetuma tegelikule suhtlusele

08.12.22 ÜHISKOND ... Tartu Ülikooli keele- ja rahvusvahelistumise põhimõtetes on ülikool seadnud sihi kindlustada eesti keele kestlikkus, tagades samas ka muukeelsete töötajate kaasatuse. Ülikooli keeleteadlaste uuring osutab, et ainult visioonidokumendist ei piisa ja tarvis on investeeringuid nii keeletehnoloogiasse, eesti keele õppesse kui ka tegevusi, mis toetaksid eesti keele kasutamist ja väärtustamist ühise suhtluskeelena.

Seadusemuudatus sunniks üliõpilasi erialavalikut rohkem läbi mõtlema

08.12.22 HARIDUS ... Haridus- ja teadusministeerium tahtis neljapäeval esitada valitsusele eelnõu kõrgharidusseaduse muutmiseks. Istungi alguses võeti aga eelnõu päevakorrast välja. Kui eelnõu ühel hetkel läbi läheb, peaksid üliõpilased hakkama paremini oma valikuid läbi mõtlema.

Eksperdid soovitavad Eesti kõrgkoolidele õppemaksu, minister seda ei poolda

29.11.22 EESTI ... Teadlased ja kõrghariduseksperdid soovitavad Eestil kehtestada kõrgkoolides õppemaks. Haridusminister Tõnis Lukase sõnul muudatuseks põhjust ei ole.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: