Haridus

Ajakiri National Geographic uuest aastast enam eestikeelsena ei ilmu

22.10.21 ELU ... Pandeemiast tingitud reklaami- ja jaemüügi olulise vähenemise tõttu lõpetab jaanuarist ilmumise National Geographicu eestikeelne väljaanne.

HTM-i asekantsleriteks valiti Liina Põld ja Renno Veinthal

22.10.21 HARIDUS ... Haridus- ja teadusministeeriumi üldharidus- ja noortepoliitika asekantsleriks valiti senine üldhariduspoliitika osakonna juhataja Liina Põld. Teaduse, arenduse, kõrg- ja kutsehariduspoliitika asekantsleri rolli hakkab täitma praegune Tallinna Tehnikaülikooli professor Renno Veinthal.

Õpetajad vajavad uuenduste omaksvõtuks aega, mitte kiirkoolitusi

15.10.21 HARIDUS ... Haridus uueneb pidevalt ja varem keeruliseks peetud õppeaineid nagu matemaatika saab tänapäeval õpetada näiteks robotite abil. Kuigi riik toetab koole nutikate õppevahendite ostul, on see maha visatud raha, kui õpetajatele ei anta pikemat aega uue tehnoloogia omaksvõtuks, osutab Tallinna Ülikooli doktoritöö.

Aasta kool 2021: hääleta oma lemmiku poolt

11.10.21 AASTA KOOL ... "Terevisioon" otsib sellelgi aastal Eesti kõige mõnusamat, ägedamat ja uuenduslikumat kooli. Kümne finaali jõudnud kooli seast saab valida oma lemmiku Novaatoris.

Jõhvi Vene Põhikool – aasta kool 2021?

01.10.21 AASTA KOOL ... "Terevisioon" otsib Eesti aasta kooli. Kas selleks võib saada Jõhvi Vene Põhikool, seda otsustab rahvahääletus. Hääletada saab Novaatoris alates 11. oktoobrist kuni 22. oktoobri õhtuni. Lugege kooli tutvustust, vaadake galeriid ja kooli tutvustavat videot ning hääletage!

Sotsiaaluuring: pidevalt õppimine teeb õnnelikuks

09.09.21 HARIDUS ... Elukestvat õppimist peetakse oluliseks, et tagada kindlus tööturul ja tugevdada selle kaudu majandust, kuid oluliselt vähem on uuritud seda, kas õppimine teeb inimest ka õnnelikumaks. Euroopa Sotsiaaluuringu andmete põhjal saab sellele vastata.

Doktoritöö: ta on juba tuttav, see poiss seal veel mitte

09.09.21 ÜHISKOND ... Igas vestluses tuleb meil mingil moel nimetada erinevaid olendeid, esemeid ja abstraktseid nähtusi ehk neile viidata. Viitamiseks saab kõneleja kasutada väga erinevaid sõnu ja fraase. Näiteks ta, see seal, see väike laps ja üks poiss võivad kõik viidata samale tegelasele. See, millise väljendi kõneleja parasjagu viitamiseks valib, sõltub mitmest asjaolust korraga, selgus Tartu Ülikooli doktoritööst.

Vaata enne tele-eetrit: "Maailma kõige targem rahvas" avaosa

07.09.21 HARIDUS ... Maailma kõige targema rahva tegemine ja tugeva õppimisvundamendi ehitus algab enne kooli. Nii on eksperimendisaate "Maailma kõige targem rahvas" uue hooaja avasaate katsejänesed päris pisikesed õppijad – katsetes osalevad 4–5-aastased lasteaialapsed.

Haridusteadlased uuest kooliaastast: paanikata ja võistlemata saame hakkama

01.09.21 HARIDUS ... Algav kooliaasta viib koolipere esialgu koolimajja, kuid juba kolmandat aastat võib olukord igal hetkel muutuda. Eesti haridusteadlaste sõnul elab meie koolisüsteem uue õppeaasta valutumalt üle, kui kõik osalised ametnikest ja koolijuhtidest õpilaseni on valmis koostööks, planeerivad töösse teadlikku puhkust ning jätavad edetabelimaigulise võistluse kõrvale.

Lugemishuvi on tekstimõistmise võti

18.08.21 HARIDUS ... Eluga edukaks toimetulekuks on vaja õppida mõistma erinevaid tekste ning loetust aru saada. Tekstimõistmise arengut mõjutavad aga varajasest east alates mitu erinevat tegurit. Lisaks lugemisoskusele avaldab tekstimõistmise arengule tugevat mõju lugemishuvi.

Kasvatusteadlane: ökokriisi ajal on hariduse roll luua uusi väärtusi

27.07.21 HARIDUS ... Keskkonnakriis sunnib ümber mõtestama erinevaid inimtegevuse valdkondi, sealhulgas haridust ja kasvatust. Ökoloogilise hariduskäsituse poole liikumine eeldab majanduskeskse mõtteviisi kärpimist, väidab Tampere Ülikooli kasvatusteaduse professor Veli-Matti Värri oma teoses "Kasvatus ökokriisi ajastul". Novaatorile antud intervjuud aitas vahendada raamatu eesti keelde tõlkinud Maria-Magdalena Jürvetson.

Ülikoolides on populaarsust kogunud pedagoogika ja sotsiaaltöö erialad

08.07.21 EESTI ... Eesti ülikoolides on populaarseimate erialade pingerida jäänud võrreldes eelmise aastaga suures osas samaks. Sel aastal on üllatuslikult populaarsust kogunud pedagoogilised erialad, samuti sotsiaaltööga seonduv.

Kutsehariduse populaarsus üha kasvab

08.07.21 EESTI ... Viimase kolme aasta jooksul on huvi kutsehariduse omandamise vastu pidevalt tõusnud ning kuigi vastuvõtt veel kestab, on haridusministeeriumil põhjust loota, et rohkem kandidaate võib näha nii sel kui ka järgmistel aastatel.

Doktoritöö: õpilaste arusaam loovusest sõltub kultuuritaustast

07.07.21 HARIDUS ... Tallinna Ülikoolis kaitstavas doktoritöö uuriti loovuse tähendust kooli kontekstis. Selgus, et eestikeelsete koolide õpilased seostavad loovust enam vaba eneseväljendusega, sellal kui venekeelsete koolide õpilased näevad loovust uuenduslikes ideedes.

Kõrgkooli astujate seas on popiks osutunud lasteaiaõpetaja eriala

29.06.21 EESTI ... Suuremates Eesti ülikoolides hakkab tänavune vastuvõtuperiood lõppema: populaarsemate erialade pingerea tipus troonivad seekord psühholoogia, ettevõtlusõpe, IT-süsteemide arendus ning üllatuslikult ka lasteaiaõpetaja eriala.

Õpetajate puudus aina süveneb, keset suve otsivad koolid kümneid töötajaid

28.06.21 EESTI ... Kaks kuud enne uue kooliaasta algust on Eesti koolides taas suur hulk täitmata õpetajate kohti, mis viitab süvenevale õpetajate puudusele.

Ministeerium avas taotlusvoorud e-õppematerjalide loomiseks

21.06.21 EESTI ... Haridusministeerium ning riigi tugiteenuste keskus avasid uued taotlusvoorud digitaalse õppevara loomiseks ja kasutamiseks. Tallinna haridusameti juht Andres Pajula leiab, et taotlusvoorud ei lahenda digitaalsetele õppematerjalidele juurdepääsu probleeme.

Koroonakriisi mõju riigieksami tulemustele jäi tagasihoidlikuks

21.06.21 HARIDUS ... Tänavu kujunesid pea kõigil riigieksamitel sooritajate keskmised punktisummad mullusest pisut madalamaks, kuid haridustöötajate sõnul on koroonakriisi mõjust veel vara rääkida. Ehkki riigieksamid olid ka tänavu vabatahtlikud, ei loobunud õpilased nende tegemisest täielikult. Pigem lähtusid lõpetajad eksamivalikul ülikooli vastuvõtuootustest.

Tallinnas said gümnaasiumi lõputunnistuse ka küpsemad lõpetajad

19.06.21 EESTI ... Pärast pandeemiast räsitud e-kooliaastat on Eesti gümnaasiumid jõudnud edukalt lõpuaktusteni. Verinoorte inimeste kõrval said laupäeval lõputunnistuse ka küpsemad gümnaasiumilõpetajad.

Lõpuaktusi tähistatakse tänavu kooliti isemoodi

16.06.21 EESTI ... Suvise pööripäeva lähenedes peavad põhikooli ja keskkooli lõpetajad lõpuaktusi. Kui siiani on aktused olnud ühetaolised, siis sel aastal tähistatakse neid igas koolis oma maitse järgi.

Varahommikune loeng kärbib tudengi õpiedu

14.06.21 HARIDUS ... Üliõpilased, kes käivad hommikustes loengutes, saavad üldkokkuvõttes halvemaid hindeid kui üliõpilased, kes hommikustes loengutes ei käi. Sellise järelduse võib teha Singapuri teadlaste värskest uuringust.

Eksperdid on õigushariduskriisi lahenduses eriarvamusel

11.06.21 EESTI ... Riigikohtu analüüsi ja õigusorganisatsioonide juhtide hinnangul on õigusharidus jõudnud kriitilisse punkti, kuna kuigi juurat saab õppida Eestis kolmes ülikoolis, kukuvad rohkem kui pooled diplomiga õigusteadlased kutseeksamil läbi. Reedel arutasid ülikoolide, tööandjate ja ministeeriumide esindajad, kuidas õigushariduskriisist välja tulla.

Tallinn riigigümnaasiumite tuules oma gümnaasiumiosi kaotama ei hakka

11.06.21 EESTI ... Kui mujal omavalitsustes tähendab riigigümnaasiumi rajamine seni kohaliku omavalitsuse peetud gümnaasiumiosa sulgemist, siis Tallinnas kehtib erand. Nii haridusministeerium kui Tallinna haridusamet kinnitavad, et neli riigigümnaasiumit tulevad kõik senistele linnagümnaasiumitele lisaks, sest õpilaste hulk on lähiaastatel kasvamas.

Võõrkeele kõnekujundeid aitab lahti muukida lai emakeelne sõnavara

07.06.21 HARIDUS ... Idioome ehk kujundliku tähendusega sõnaühendeid omandab keeleõppija enamasti alles edasijõudnute tasemel õpingute lõpus. Tallinna Ülikoolis kaitstav doktoritöö osutab, et ehkki idioome mõista pole alati kerge, tasub nendega tutvust teha juba varem. Võõraid väljendeid aitavad mõista nii emakeele sarnased kõnekujundid kui ka kontekst.

Video: parimate õpilasteadlaste auhinnagala

27.05.21 HARIDUS ... Õpilaste teadustööde konkursile laekus sellel aastal 205 teadustööd. Neljapäeval autasustakse neist parimaid, ülekannet saab jälgida Novaatori vahendusel.

Ülevaade: sügis toob Eesti ülikoolidesse uusi õppesuundi

26.05.21 TEADUSELU ... Nagu igal sügisel, leiab ka seekord Eesti kõrgkoolide valikust uusi ja uuenenud õppekavu, uusi õppesuundi, nanokraade ja praktikavorme. Uuenduste rõhk on digi- ja rohepöördel, aga ka õpetajakoolituse erinevatel tahkudel.

Digiõppematerjalide hüppeline hinnatõus tõi konkurentsiameti menetluse

25.05.21 EESTI ... Konkurentsiamet algatas järelevalvemenetluse digiõppematerjali Opiq pakkuva ettevõtte suhtes seoses mitmekordse hinnatõusuga. Linnade ja valdade liit ja haridusministeerium pöördusid õppematerjalide pakkujate poole, paludes mõistlikku hinda, mis võimaldaks ka järgmisel õppeaastal koolidel digitaalseid õppematerjale kasutada.

Tõnu Viik tõi prorektoriteks Katrin Saksa, Kristi Klaasmägi ja Katrin Niglase

19.05.21 EESTI ... Tallinna Ülikooli uue rektori Tõnu Viigi moodustatud uues rektoraadis on kolm prorektorit ja viis valdkonnajuhti.

Galerii: Tõnu Viik vannutati TLÜ rektoriks

17.05.21 EESTI ... Esmaspäeval vannutati Tallinna Ülikooli aulas ülikooli rektoriks professor Tõnu Viik.

Kõrgkoolid jätkavad õppeaasta lõpuni kaugõppega

13.05.21 EESTI ... Kuigi uuest nädalast tohivad kõik haridusasutused alustada kontaktõpet, on Eesti kõrgkoolid otsustanud minna valitsusest rangemat teed ja jätkata õppeaasta lõpuni kaugõppega. Lõpetajad saavad füüsiliselt kokku tulla lõpuaktusel.

Esmajärjekorras vaktsiini saama pidanud ülikoolide õppejõud on seni süstimata

07.05.21 EESTI ... Tartu Ülikool (TÜ) edastas märtsis riigikantseleile ligi 2600 vaktsiini sooviva õppejõu nime. Nüüd eraldab riik üle Eesti õppejõududele vaid 600 kaitsesüsti, millest 165 läheb TÜ akadeemilistele töötajatele.

Koroonakriis paljastas Eesti laste vaimse tervise kitsaskohad

29.04.21 HARIDUS ... Koroonapandeemia ajal kasvanud stress ja pinged tõid esile nii koolipsühholoogide nappuse kui ka aastate taha ulatuvad tegematajätmised vaimse tervise edendamise vallas. Süstemaatilisemaid probleeme aitaks aga kasvõi ajutiselt leevendada lastevanemate suurem osavõtlikkus ja laialdasem teavitustöö.

Selgusid 2021. aasta parimad õpilasteadlased

28.04.21 ÕPILASTE TEADUSFESTIVAL ... Sel aastal 20. korda toimunud õpilaste teadustööde riikliku konkursil pälvisid gümnaasiumiastmes esikoha Hugo Treffneri gümnaasiumi õpilased Eliis Grigor ja Jaak Pärtel. Põhikooliõpilastest tunnistati parimaks Tartu Mart Reiniku kooli õpilane Arabella Antons ja Ingel-Ethel Kanistik Tallinna Inglise kolledžist.

Narva keelekümbluskooli lõpetajad tegid samuti eesti keele riigieksamit

19.04.21 EESTI ... Eesti keele eksamit sooritati esmaspäeval ka Narva vanalinna riigikoolis.

Viimsi gümnaasiumis tegi eesti keele riigieksamit 140 abiturienti

19.04.21 EESTI ... Tuhanded abituriendid tegid esmaspäeval eesti keele riigieksamit. Eksamile registreerus 7161 abiturienti, neist 140 tegid eksamit Viimsi gümnaasiumis.

Tuhanded eksameiks valmistuvad abituriendid andsid koroonaproovi

16.04.21 EESTI ... Reedel andsid koroonaproove riigieksamiteks valmistuvad abituriendid, kes teevad esmaspäeval eesti keele riigieksamit. Sellele eksamile on registreerunud üle 7100 õpilase, vabatahtlikku testi registreerus tegema pea 3000 noort.

Üle 2000 noore tegi testi Tallinna gümnaasiumitesse sisseastumiseks

09.04.21 EESTI ... Rohkem kui 2200 noort tegi reedel sisseastumistesti seitsmesse Tallinna gümnaasiumisse astumiseks. Lisaks elektroonilisele testile sõltub gümnaasiumisse pääsemine vestlusest ja senisest õppeedust.

Riigikeele eksam 19. aprillil ilmselt toimub

30.03.21 EESTI ... Kuigi koolid on vähemalt 25. aprillini kontaktõppeks suletud, toimub 19. aprillil siiski suure tõenäosusega 12. klasside eesti keele riigieksam. Kuidas edaspidi haridust puudutavaid piiranguid leevendatakse, ei ole veel otsustatud.

Õpetajatepõuda leevendaks pedagoogiameti positiivsem meediakajastus

19.03.21 HARIDUS ... Õpetajaks õppijaid on viimastel aastatel juurde tulnud nii Eestis kui väikese languse järel ka Soomes. Õpetajaks tuleks õppima veel enam noori, kui seda ametit kajastataks meedias positiivsemalt ning alustavatele õpetajatele pakutaks rohkem tuge, osutavad värskes uuringus osalenud Tartu Ülikooli haridusteadlased.

Ülikoolide riigieksamikursustel on abiturientide seas menu

17.03.21 EESTI ... Eesti ülikoolid pakuvad sel kevadel koolilõpetajatele tasuta e-kursuseid, mis aitavad valmistuda riigieksamiteks. Huvi kursuste vastu on ülikoolide sõnul olnud suur.

Keele ja kirjanduse viktoriin: pane oma teadmised proovile!

15.03.21 HARIDUS ... Kui hästi tunned eesti keelt ja kirjandust? Tee Tallinna ülikooli emakeelepäeva viktoriin ja saad teada!

Direktor eksamitest: otsused võiks tulla kiiremini ja olla täpsemad

11.03.21 EESTI ... Jakob Westholmi gümnaasiumi direktor Rando Kuustik ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et valitsuse ja haridusministeeriumi otsused eksamite toimumise kohta võiksid tulla kiiremini ning need võiks olla täpsemad.

Eesti keele riigieksami toimumisaeg jäi paika

11.03.21 EESTI ... Valitsus otsustas neljapäeval, et vaatamata pandeemia põhjustatud ebakindlusele toimuvad kevadel nii põhikooli kui gümnaasiumi lõpueksamid.

Lõpuklassid saavad kuni kaheks päevaks nädalas kontaktõppele

02.03.21 EESTI ... Valitsuskabinet otsustas teisipäeva õhtul, et lubab lõpuklasside õpilased alates 15. märtsist kuni kaheks päevaks nädalas kontaktõppele.

Hariduslik arvutimäng parandab probleemilahendusoskusi

23.02.21 HARIDUS ... Teadlaste loodud arvutimäng AutoThinking aitab arendada arvuti võimekusi matkivat algoritmilist mõtlemist. Eesti kooliõpilaste seas läbiviidud eksperiment näitas, et esialgu prototüübi faasis olev hariduslik arvutimäng võib saada oluliseks õppevahendiks.

Ministeerium sai ettepaneku teha gümnaasiumi lõpueksamid vabatahtlikuks

16.02.21 EESTI ... Hugo Treffneri Gümnaasiumi direktor tegi haridusministeeriumile ettepaneku teha tänavu ka gümnaasiumi lõpueksamid vabatahtlikuks, et välistada pandeemia olukorras võimalust, kus haiguse või karantiini tõttu jääb noorel kool lõpetamata.

Kersna: õpiraskustega laste arv on kaugõppel kahekordistunud

15.02.21 EESTI ... Haridusminister Liina Kersna ei kiirusta koole kaugõppele saatma, sest see viiks küll nakatumisnäidu korraks alla, ent viirus ei kaoks ikka kuhugi. Pealegi on oluline silmas pidada kõrvalmõjusid, nagu õpiraskuste järsk süvenemine.

Distantsõpe suurendab koolide ja õpilaste seas tasemevahet

14.02.21 EESTI ... Kuigi suur osa õpilasi leiab, et kaugõpe on sama tõhus kui kontaktõpe, ei tea me täpselt, millise jälje pidev kodus õppimine õpilaste teadmistesse jätab. Küll on aga juba praegu näha, et see soodustab ebavõrdsust õpilaste vahel ja mõjutab nende sotsiaalseid oskusi.

TÜ kaugõppes toimunud sügissemestri hinded on eelmistest aastatest paremad

10.02.21 EESTI ... Kuigi veebiõpet peavad nii õpetajad kui ka õpilased kontaktõppest kehvemaks variandiks, näitavad õpitulemused justkui vastupidist. Näiteks Tartu ülikooli äsja lõppenud sügissemestri hinded on eelnevatest aastatest paremad. Kool arvab aga, et üks põhjus võib olla petturluse kasv, mida on veebieksamitel lihtsam teha.

Doktoritöö leidis võimaluse mõõta Eesti gümnasistide teadmiste haaret

08.02.21 HARIDUS ... Tallinna Ülikoolis kaitstud doktoritöös katsetati mõistekaarti kui võimalust mõõta gümnaasiumiõpilaste õppeaineteülest arengut. Töös selgus, et Eesti koolides peaks pöörama gümnaasiumiastmes rohkem tähelepanu õpilastele, kelle areng on olnud põhikoolis kiirem.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: