Haridus

Õpetajad võtavad stressi oma töö loomuliku osana

22.03.19 ... Kuigi õpetajate päev on sügisel, siis kiirem ja stressirohkem aeg pedagoogidel on ilmselt kevadel, kui suve ootamise kõrval on vaja kooliaasta kokku tõmmata. Ideaalis võiks see aeg mööduda niimoodi, et nii õpetajatel, õpilastel kui ka miks mitte, lapsevanematel kõik närvid alles jääksid.

Töörühm kogunes Kohtla-Järve riigigümnaasiumi keeleküsimust arutama

21.03.19 ... Kohtla-Järvel kogunes esimest korda töörühm, mis peab aitama valitsusel lahendada sügisel avatava Kohtla-Järve riigigümnaasiumiga seotud segadused.

Doktoritöö: õpingud ei paku üliõpilastele piisavat väljakutset

14.03.19 ... Õpiväljundid ei nõua tudengitelt piisavat vaimset pingutust, et see motiveeriks neid õppimisse tõsiselt panustama, selgub Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudi doktorandi Kaija Kumpas-Lengi doktoritööst.

Algab võistlus aasta kooli tiitlile

11.03.19 ... Hakkab lähenema taas see aeg, kus õpilased saavad esitada oma kooli aasta kooli tiitlile. Milline on praegu igapäevaelu eelmisel kevadel aasta kooli tiitli pälvinud Tallinna 32. keskkoolis, saab vaadata "Terevisiooni" videost.

Mida peaks tänane või tulevane tudeng teadma erakondade valimisprogrammidest?

25.02.19 ... Eesti Üliõpilaskondade Liidu juhatus analüüsib erakondade programme kõrghariduse, selle ligipääsetavuse ja tudengite õiguste ning võimaluste seisukohalt.

Paljud vene põhikoolist tulevad õpilased on gümnaasiumis eesti keelega raskustes

23.02.19 ... Paljude poliitdebattide keskseks teemaks on tõusnud Kohtla-Järve riigigümnaasiumi keeleteema, aga gümnaasiumid on ainult muremäe tipp. Probleem on tegelikult selles, et paljud venekeelsed põhikoolid ei suuda välja õpetada noori, kes suudaksid gümnaasiumis õppida osagi aineid riigikeeles.

Heli Aru-Chabilan. Õppimine koolis aastal 2035

22.02.19 ... 23 aastat tagasi sai alguse Tiigrihüppe programm. Algatusest, mille eesmärk oli toimetada kõikidesse koolidesse arvutid ja ühendada koolid Internetiga, on tänaseks kasvanud välja midagi sootuks enamat. Sellest tekkis eestlaste usk endasse kui rahvasse, kes julgeb käia uutel radadel, luua uusi lahendusi. Tiigrihüppe ajastu koolilapsed on tänased edukad iduettevõtjad.

Jüri Jõema: kas IT-sektor peab hakkama matemaatikaõpetajatele lisapalka maksma?

22.02.19 ... Õpetajate palkade diferentseerimist ei maksa karta, leiab Jüri Jõema.

Eiki Berg: ingliskeelset õpet ei pea kartma

22.02.19 ... Et tagada kõrghariduse kvaliteet ja erialade säilimine, on ingliskeelset õpet kohati vaja samavõrd kui eestikeelset õpet. See ei saa tulla eestikeelse õppe arvelt, aga ei pea jääma tulemata üksnes emotsioonidele tuginedes, kirjutab Tartu ülikooli professor Eiki Berg.

Reps: riik on seni jätnud eestikeelse hariduse Ida-Virumaal kogukonna probleemiks

18.02.19 ... Haridusminister Mailis Reps rääkis "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et siiani on riik jätnud eestikeelse hariduse korraldamise Ida-Virumaal kohaliku kogukonna probleemiks, aga nüüd on valitsusel võimalik viia kogu piirkonna haridussüsteemi lisaraha.

Kristina Kallas: eestlastele pole vaja eraldi kooli, aga eestikeelse õppe mahtu tuleb tõsta

18.02.19 ... Eesti 200 esimees Kristina Kallas ütles Kohtla-Järve riigigümnaasiumi ümber tekkinud vaidluse valguses, et eestlastele ei ole vaja eraldi oma kooli, vaid tegelikult tuleb kogu Ida-Virumaal tõsta eestikeelse õppe mahtu ja taset.

Ratas: täielikult eestikeelne haridus poleks Kohtla-Järve koolis realistlik

18.02.19 ... Peaminister Jüri Ratase sõnul pole Kohtla-Järvel nii palju piisava eesti keele oskusega õpilasi, et loodav 300-kohaline riigigümnaasium täielikult eestikeelsena alustada saaks.

Kohtla-Järve eesti kogukonda pahandab riigigümnaasiumi kakskeelseks viimine

17.02.19 ... Haridusministeeriumi otsus luua Kohtla-Järve riigigümnaasium kakskeelsena, tähendab, et linna ei jää alles enam ühtegi täielikult eestikeelset gümnaasiumi. See tekitab kohalikus eestikeelses kogukonnas pahameelt, kuna nende sõnul sillutab ministeerium teed ka eestimeelsuse kadumisele Ida-Virumaalt.

ERR-i žürii: "Valimisstuudio" haridus- ja teadusväitluse võit Repsile Hussari ees

14.02.19 ... Seekordse "Valimisstuudio" võit läks ametisolevale haridusministrile, kuid poliitika uustulnuk Lauri Hussar esines haridus- ja teadusteemalises saates teise koha vääriliselt, leidis ERR-i žürii.

Eesti ülikoolides saab plagiaadikahtlustuse igal aastal käputäis tudengeid

14.02.19 ... Viimastel aastatel jääb lõputöö plagieerimisega kõigi Eesti ülikoolide peale kokku aastas vahele vähem kui kümme tudengit. Rikkumiste täpse esinemissageduse leidmist takistab üleriikliku statistika puudumine ja plagiaadi hägus mõiste.

Uute ingliskeelsete õppekavade avamine suurendab Tartus ühiselamukohtade probleemi

13.02.19 ... Tartu ülikool avab uuel õppeaastal neli ingliskeelset magistriõppekava, mis vähendab sügisel ülikooli tulevate Eesti tudengite võimalusi ühiselamukoha saamisel, kuna välisüliõpilastele peab ülikool ühiselamukoha garanteerima.

Reps: Kohtla-Järve riigigümnaasium alustab kakskeelsena

13.02.19 ... Haridusminister Mailis Repsi teatel on täiesti selge, et Ida-Virumaa kohalikus kogukonnas tervikuna puudub valmisolek alustada poole aasta pärast 1. septembril Kohtla-Järve loodavas riigigümnaasiumis sajaprotsendilise eestikeelse õppega.

Haridusuuendaja: maailm vajab ümmargusi inimesi, mitte vaid programmeerijaid

11.02.19 ... Maailm pole suutnud küll veel õppetöös uutest haridustehnoloogiatest kasu lõigata, kuid haridussüsteemide reformimine ja õpilaste võimestamine on neile lähitulevikus oluliste oskuste õpetamiseks hädavajalik, leiab USA riikliku haridus- ja majanduskeskuse juht Anthony Mackay.

Ülikoolidesse pürgijate võõrkeelteoskus on aastatega vähenenud

11.02.19 ... Gümnaasiumides on saksa keele õpe teinud viimase kümne aastaga läbi drastilise languse, tehes üha enam teed inglise keelele. Samal ajal aga on ülikooli filoloogiat õppima läinud noorte inglise keele tase kehvem kui varem. Prantsuse keel hoiab gümnaasiumides oma marginaalset positsiooni.

Elukohajärgse kooli taotluste vastuvõtt algab Tallinnas märtsist

11.02.19 ... Esimeste klasside õpilastele elukohajärgse kooli määramise taotlusi saab Tallinna haridusametile esitada 1.-15. märtsini, ülelinnalise vastuvõtuga koolides on vastuvõtt juba alanud.

Joonatan Nõgisto. Kõrgharidus kui kodaniku kasvulava

11.02.19 ... Kõrgharidus on kriitilise tähtsusega sild erasfääri ja avaliku sfääri vahel. See tutvustab õppijale laiemat sotsiaalset konteksti, mille sees tema eriala asetseb, ja õpetab seeläbi võtma vastutust maailma eest, mida me ühiselt jagame, kirjutab Joonatan Nõgisto.

Tallinna tehnikakõrgkool ja Lääne-Viru rakenduskõrgkool liituvad

08.02.19 ... Haridusministeerium tegi ettepaneku liita Lääne-Viru rakenduskõrgkool Tallinna tehnikakõrgkooliga alates 2019. aasta septembrist.

Uuring: laste internetis veedetud aeg kulub järjest vähem koolile ja üha enam muule

05.02.19 ... Eesti lapsed kasutavad igapäevaselt internetti järjest rohkem. Kui võrrelda vene ja eesti lapsi, siis vene lapsed kasutavad internetti isegi rohkem, kuid siinjuures pole oluline vaadata vaid ekraani ees veedetud aega, vaid seda, millega lapsed seal tegelevad.

Kohtla-Järve linn pooldab riigigümnaasiumis 60/40 õppekava

01.02.19 ... Haridusministeeriumi kantsler Mart Laidmets nentis, et sügisel Kohtla-Järvel avatava riigigümnaasiumi õppekeeltes lõplikku selgust veel ei ole. Linn soovib, et ministeerium järgiks esialgset plaani ja jätaks lisaks eestikeelsele õppele ka n-ö 60/40 õppekava.

Töörahu otsiv haridusministeerium kohtub nüüd Kohtla-Järve vene kogukonnaga

01.02.19 ... Haridusministeeriumi kantsler Mart Laidmets teatas, et ministeerium plaanib kiiresti kohtuda Kohtla-Järve venekeelse kogukonna esindajatega, et leida töörahu sealse riigigümnaasiumi loomisel.

Parteide hariduslubadused: eestikeelne õpe ja kõrgem palk õpetajatele

30.01.19 ... Eestikeelsele haridusele ülemineku või eesti keele taseme parandamise teema leiab pea kõikide erakondade valimisprogrammidest.

Koolipäeva nõudeid vaaginud töörühma juht tõrjus haridusministeeriumi kriitikat

29.01.19 ... Sotsiaalministeeriumis kooli päevakava puudutava määruse kohendamiseks kaks aastat koos käinud töörühma juht Triin Toomesaar ei olnud nõus haridusministeeriumi kriitikaga, et valmiv eelnõu tegeleb ülereguleerimisega. Tema sõnul lähtuti koolilaste tervisest ning muudatused peaksid koolidele palju paindlikkust pakkuma.

Eleri Pilliroog: praegune toetussüsteem peab ülal tudengite ebavõrdsust

29.01.19 ... Kõrghariduse ligipääsetavus ja kättesaadavus ei ole veel tagatud pelgalt tasuta kõrghariduse pakkumisega, kuna sotsiaalsete garantiide süsteem ei arvesta tudengite tegelikku rahalist seisu, kirjutab Eleri Pilliroog.

Robotõpe toob matemaatikatundi uusi sõnu

25.01.19 ... Selleks, et õpilane saaks aru juhendmaterjalist, kuidas robotiga tunnist ümber käia, on vaja eestikeelset ja lapsele mõistetavat terminoloogiat. Tallinna Ülikoolis on üks noor teadlane selle ette võtnud.

Haridusministeeriumi kantsleriks saab Mart Laidmets

24.01.19 ... Valitsus kinnitas haridus- ja teadusminister Mailis Repsi ettepanekul ministeeriumi kantsleriks endise asekantsleri ja praeguse SA Innove juhatuse liikme Mart Laidmetsa. Eelmine kantsler Tea Varrak lahkus ametist vastuolude tõttu ministeeriumi töötajatega.

Tartu Ülikool lõpetab viipekeele tõlkidele rakenduskõrghariduse andmise

23.01.19 ... Tartu Ülikooli senati mulluse otsusega on selge, et 2020. aasta lõpuks sulgeb ülikool eesti viipekeele tõlkide õppekava täielikult. Samas on viipekeele tõlke Eestis jätkuvalt vaja, et ka vaegkuuljatele oleks tagatud võimalused kasvõi igapäevaelus hakkama saamiseks.

"Suud puhtaks": vanemate soovis koolis telefone keelustada peegelduvad nende enda hirmud

08.01.19 ... Vanemate soovis laste nutiseadmete kasutust piirata peegeldub osaliselt nende enda hirm digimaailma suhtes tuntava ebakindluse ees.

Noore haridustegelase preemia pälvisid Triin Toomesaar ja Alar Pukk

08.01.19 ... President Kersti Kaljulaid andis välja haridusvaldkonna preemiad. Noore haridustegelase preemia pälvisid Triin Toomesaar ja Alar Pukk.

TLÜ uus õppehoone sai nurgakivi

07.01.19 ... Tallinna Ülikooli linnakus pandi esmaspäeval nurgakivi uuele hoonele, kuhu tulevad kaasaegsed ruumid ja võimalused eelkõige loovalade õpetamisega seotud üksustele. Näiteks koreograafiat on ülikool seni pidanud õpetama rendipindadel, mis tihti vajadustele ei vasta.

Tartu Ülikooli kolledžid rõhutavad rahasoovi puhul oma regionaalset rolli

07.01.19 ... Tartu Ülikooli kolledžid vajavad edasiseks tegevuseks täiendavat raha, sest lisaks õppetööle on kolledžitel täita regionaalne roll. Lisaülesannete täitmiseks oodatakse riigilt tuge.

Mure eestikeelse hariduse pärast Ida-Virumaal tõi lapsevanemad kokku

04.01.19 ... Neljapäeval kogunes ligi 40 Ida-Virumaa lapsevanemat, et arutada edasisi võimalikke samme eestikeelse ja -meelse gümnaasiumihariduse säilitamiseks Kohtla-Järvel.

Õppelaenu intressimäär alaneb 2020. aastast

03.01.19 ... Haridusministeerium sai valmis eelnõu, millega soovib alates 2020. aastast muuta õppelaenu intressi õppuri jaoks soodsamaks.

Kultuuriteaduste instituuti hakkab juhtima Art Leete

20.12.18 ... Kultuuriteaduste instituudi nõukogu valis 5. detsembril instituudi juhiks professor Art Leete. Uus juht astub ametisse 1. jaanuaril 2019, mil lõppeb praeguse juhataja professor Ülo Valgu ametiaeg.

Repliik | Käed eemale esmakursuslastest!

13.12.18 ... Ettevõtjate võidujooks tudengite värbamisel muutub aasta-aastalt agressiivsemaks, kirjutab EY Eesti personalijuht Helen Pärli.

Koolipäeva hilisem algus parandab õpitulemusi

13.12.18 ... Palju on räägitud sellest, et kool algab õpilaste jaoks võib-olla liiga vara. Ameerika Ühendriikides Seattle'is on nüüd mitte ainult räägitud, vaid ka tehtud.

Viipekeelsed tudengid: tehnoloogilised vahendid ei asenda viipekeeletõlke

11.12.18 ... Viipekeeletõlgi eriala sulgemine Tartu ülikoolis oli samm taandarengu suunas. On hädavajalik tagada kvalifitseeritud viipekeeletõlkide järelkasv ning luua neile võimalused vajalike kogemuste omandamiseks. Eesti viipekeel on kurtide emakeel ning vajalik muu hulgas võrdsuse tagamiseks hariduse omandamisel, leitakse Eesti Üliõpilaskondade Liidu kollektiivses arvamusloos.

Brexit võib teha Eesti üliõpilastel Suurbritannias õppimise keeruliseks

06.12.18 ... Eesti üliõpilastel võib tulevikus muutuda Suubritannia ülikoolides kõrghariduse omandamine keeruliseks, kuna pärast Brexiti üleminekuperioodi suure tõenäosusega õppemaksud kahekordistuvad ja tekivad migratsiooniprobleemid. Viimastel andmetel õpib praegu Suurbritannia ülikoolides napilt üle 1000 Eesti päritolu tudengi.

Kersti Kaljulaid: peame üha rohkem tegelema inimene olemise õpetamisega

06.12.18 ... Sõna "eliitkool" võiks Eestist täielikult kaduda – muu hulgas seda ütleb president Kersti Kaljulaid intervjuus Jõhvi Gümnaasiumi õpilasele Aleksandra Ratkovitšile.

Kultuurikatlas arutleti tulevikutöö üle

04.12.18 ... Teisipäeval toimuval tulevikutöö konverentsil arutletakse töötajate oskuste pideva täiendamisvajaduse üle ning mida on vaja sellest tulenevalt muuta kutsestandardites.

Eksamitulemused: leia oma kooli tulemus matemaatikas, eesti ja võõrkeeltes

29.11.18 ... Allolevatest tabelitest saab otsida, millistes koolides läksid eesti keele. matemaatika ja võõrkeele eksamid kõige paremini. Matemaatika kitsa ja laia eksami tulemused on erinevates tabelites. Samuti saab järjestada koole järjestada tulemuste põhjal.

Õpilaste matemaatikahuvi kasvas riigieksamitel koos teadmistega

29.11.18 ... Õpilased eelistasid riigieksameid tehes valida matemaatikaeksami raskema variandi ja nende hulgas on ka rohkem õppureid, kes teevad eksami väga heale tulemusele või said isegi maksimumpunktid.

Eesti keelt teise keelena õppijate tase tõusis rekordiliseks

29.11.18 ... Eesti keelt teise keelena õppijate keeleoskus on tõusnud viimaste aastate kõrgeimale tasemele, ütles Innove juhatuse esimees Birgit Lao riigieksamite analüüsitud tulemusi kommenteerides.

Õppejõud: noorte digipädevuste üle otsustavad digimaailmas kogemusteta täiskasvanud

29.11.18 ... Noored veedavad digikeskkondades aega rohkem kui inimesed eal varem. Paraku aga kipuvad digimaailmas noorte käitumist suunama vanemad inimesed, kel endalgi puuduvad digioskused. Tartu Ülikooli Narva kolledži noorsootöö õppejõud Anne Kivimäe leiab, et digiühiskonna noorte tundmaõppimiseks on esmalt vaja kuulata noorte seisukohti ja maailmavaadet.

Ott Karulin. Neoliberaalne (tagasi)pööre hariduses

25.11.18 ... "Nagu igas valdkonnas, on ka hariduses ja kõrghariduses omad immanentsed seadused, ent paraku turu- ja majandusloogika ei arvesta nendega, selle pealetung loetakse universaalseks ja kõigile elualadele sobivaks," tõdeb kasvatusteadlane Tiiu Kuurme. Kas neoliberaalne pööre hariduses on tulnud, et jääda, arutavad temaga Marju Lauristin ja Tarmo Soomere. Need ja teised hariduse, teaduse ja kultuuri sõlmpunkte käsitlevad küsimused on arutusel ka sel nädalavahetusel toimuval Eesti Kultuuri Koja, Eesti Haridusfoorumi ja Eesti Teaduste Akadeemia korraldatud kongressil "Õppimine ja areng Eesti kultuuris".

Vahetusõpilased hindavad Eesti koolisüsteemi kõrgelt

24.11.18 ... Eestis õpib kümneid vahetusõpilasi mitmest riigist. Nii nemad kui ka välismaal aastaks õppimas käinud Eesti noored annavad Eesti koolisüsteemile positiivse hinnangu. Kõige olulisem on aga leida vabatahtlik vahetuspere, kes külalist aasta otsa võõrustab.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: