Haridus

"Suud puhtaks": vanemate soovis koolis telefone keelustada peegelduvad nende enda hirmud

08.01.19 ... Vanemate soovis laste nutiseadmete kasutust piirata peegeldub osaliselt nende enda hirm digimaailma suhtes tuntava ebakindluse ees.

Noore haridustegelase preemia pälvisid Triin Toomesaar ja Alar Pukk

08.01.19 ... President Kersti Kaljulaid andis välja haridusvaldkonna preemiad. Noore haridustegelase preemia pälvisid Triin Toomesaar ja Alar Pukk.

TLÜ uus õppehoone sai nurgakivi

07.01.19 ... Tallinna Ülikooli linnakus pandi esmaspäeval nurgakivi uuele hoonele, kuhu tulevad kaasaegsed ruumid ja võimalused eelkõige loovalade õpetamisega seotud üksustele. Näiteks koreograafiat on ülikool seni pidanud õpetama rendipindadel, mis tihti vajadustele ei vasta.

Tartu Ülikooli kolledžid rõhutavad rahasoovi puhul oma regionaalset rolli

07.01.19 ... Tartu Ülikooli kolledžid vajavad edasiseks tegevuseks täiendavat raha, sest lisaks õppetööle on kolledžitel täita regionaalne roll. Lisaülesannete täitmiseks oodatakse riigilt tuge.

Mure eestikeelse hariduse pärast Ida-Virumaal tõi lapsevanemad kokku

04.01.19 ... Neljapäeval kogunes ligi 40 Ida-Virumaa lapsevanemat, et arutada edasisi võimalikke samme eestikeelse ja -meelse gümnaasiumihariduse säilitamiseks Kohtla-Järvel.

Õppelaenu intressimäär alaneb 2020. aastast

03.01.19 ... Haridusministeerium sai valmis eelnõu, millega soovib alates 2020. aastast muuta õppelaenu intressi õppuri jaoks soodsamaks.

Kultuuriteaduste instituuti hakkab juhtima Art Leete

20.12.18 ... Kultuuriteaduste instituudi nõukogu valis 5. detsembril instituudi juhiks professor Art Leete. Uus juht astub ametisse 1. jaanuaril 2019, mil lõppeb praeguse juhataja professor Ülo Valgu ametiaeg.

Repliik | Käed eemale esmakursuslastest!

13.12.18 ... Ettevõtjate võidujooks tudengite värbamisel muutub aasta-aastalt agressiivsemaks, kirjutab EY Eesti personalijuht Helen Pärli.

Koolipäeva hilisem algus parandab õpitulemusi

13.12.18 ... Palju on räägitud sellest, et kool algab õpilaste jaoks võib-olla liiga vara. Ameerika Ühendriikides Seattle'is on nüüd mitte ainult räägitud, vaid ka tehtud.

Viipekeelsed tudengid: tehnoloogilised vahendid ei asenda viipekeeletõlke

11.12.18 ... Viipekeeletõlgi eriala sulgemine Tartu ülikoolis oli samm taandarengu suunas. On hädavajalik tagada kvalifitseeritud viipekeeletõlkide järelkasv ning luua neile võimalused vajalike kogemuste omandamiseks. Eesti viipekeel on kurtide emakeel ning vajalik muu hulgas võrdsuse tagamiseks hariduse omandamisel, leitakse Eesti Üliõpilaskondade Liidu kollektiivses arvamusloos.

Brexit võib teha Eesti üliõpilastel Suurbritannias õppimise keeruliseks

06.12.18 ... Eesti üliõpilastel võib tulevikus muutuda Suubritannia ülikoolides kõrghariduse omandamine keeruliseks, kuna pärast Brexiti üleminekuperioodi suure tõenäosusega õppemaksud kahekordistuvad ja tekivad migratsiooniprobleemid. Viimastel andmetel õpib praegu Suurbritannia ülikoolides napilt üle 1000 Eesti päritolu tudengi.

Kersti Kaljulaid: peame üha rohkem tegelema inimene olemise õpetamisega

06.12.18 ... Sõna "eliitkool" võiks Eestist täielikult kaduda – muu hulgas seda ütleb president Kersti Kaljulaid intervjuus Jõhvi Gümnaasiumi õpilasele Aleksandra Ratkovitšile.

Kultuurikatlas arutleti tulevikutöö üle

04.12.18 ... Teisipäeval toimuval tulevikutöö konverentsil arutletakse töötajate oskuste pideva täiendamisvajaduse üle ning mida on vaja sellest tulenevalt muuta kutsestandardites.

Eksamitulemused: leia oma kooli tulemus matemaatikas, eesti ja võõrkeeltes

29.11.18 ... Allolevatest tabelitest saab otsida, millistes koolides läksid eesti keele. matemaatika ja võõrkeele eksamid kõige paremini. Matemaatika kitsa ja laia eksami tulemused on erinevates tabelites. Samuti saab järjestada koole järjestada tulemuste põhjal.

Õpilaste matemaatikahuvi kasvas riigieksamitel koos teadmistega

29.11.18 ... Õpilased eelistasid riigieksameid tehes valida matemaatikaeksami raskema variandi ja nende hulgas on ka rohkem õppureid, kes teevad eksami väga heale tulemusele või said isegi maksimumpunktid.

Eesti keelt teise keelena õppijate tase tõusis rekordiliseks

29.11.18 ... Eesti keelt teise keelena õppijate keeleoskus on tõusnud viimaste aastate kõrgeimale tasemele, ütles Innove juhatuse esimees Birgit Lao riigieksamite analüüsitud tulemusi kommenteerides.

Õppejõud: noorte digipädevuste üle otsustavad digimaailmas kogemusteta täiskasvanud

29.11.18 ... Noored veedavad digikeskkondades aega rohkem kui inimesed eal varem. Paraku aga kipuvad digimaailmas noorte käitumist suunama vanemad inimesed, kel endalgi puuduvad digioskused. Tartu Ülikooli Narva kolledži noorsootöö õppejõud Anne Kivimäe leiab, et digiühiskonna noorte tundmaõppimiseks on esmalt vaja kuulata noorte seisukohti ja maailmavaadet.

Ott Karulin. Neoliberaalne (tagasi)pööre hariduses

25.11.18 ... "Nagu igas valdkonnas, on ka hariduses ja kõrghariduses omad immanentsed seadused, ent paraku turu- ja majandusloogika ei arvesta nendega, selle pealetung loetakse universaalseks ja kõigile elualadele sobivaks," tõdeb kasvatusteadlane Tiiu Kuurme. Kas neoliberaalne pööre hariduses on tulnud, et jääda, arutavad temaga Marju Lauristin ja Tarmo Soomere. Need ja teised hariduse, teaduse ja kultuuri sõlmpunkte käsitlevad küsimused on arutusel ka sel nädalavahetusel toimuval Eesti Kultuuri Koja, Eesti Haridusfoorumi ja Eesti Teaduste Akadeemia korraldatud kongressil "Õppimine ja areng Eesti kultuuris".

Vahetusõpilased hindavad Eesti koolisüsteemi kõrgelt

24.11.18 ... Eestis õpib kümneid vahetusõpilasi mitmest riigist. Nii nemad kui ka välismaal aastaks õppimas käinud Eesti noored annavad Eesti koolisüsteemile positiivse hinnangu. Kõige olulisem on aga leida vabatahtlik vahetuspere, kes külalist aasta otsa võõrustab.

Vilega potile ja värske õhu puurid lastele – kasvatusnippe läbi sajandi

24.11.18 ... Vilega potil käimine, enne magamaminekut paari laksu andmine ja muud huvitavad kasvatusnõksud on olnud kasvatussoovitustes veel viimase saja aasta jooksul.

Ajaloolane ja kasvatusteadlane Milvi Martina Piir: ajaloo õpetamisel tuleb arvestada inimese ajatajuga

06.11.18 ... "Plekktrummi" saatekülaline oli ajaloolane ja kasvatusteadlane Milvi Martina Piir, kes on oma doktoritöös käinud välja uue ajaloo õpetamise ja käsitlemise viisi, mille keskmes on inimlikud väärtused, mitte verised sõjad ja vallutused.

Tartu õpetajad saavad vaheajal mitmekülgse täiendkoolituse

23.10.18 ... Koolivaheaeg on Tartu kooli- ja lasteaiaõpetajatel sisustatud, nimelt on kolm päeva kestva Tartu haridusfestivali eesmärk õpetajate mitmekülgne täiendkoolitus.

Ilmar Tomusk. Eesti õppekeelele üleminekust keelejärelevalve pilgu läbi

20.10.18 ... Ida-Virumaal, Tallinnas ja Harjumaal on ligi 1800 haridustöötajat, kelle riigikeeleoskus ei vasta kehtestatud nõuetele, kirjutab Ilmar Tomusk värskes Sirbis.

Õpetaja muutis energiatõhusa koolimaja füüsika õppematerjaliks

15.10.18 ... Kas teadsite, et Väätsa Põhikooli hoones kulutab kõige enam energiat söökla, sest töötab siis, kui päikesepaneelid pole veel tööle hakanud? Väätsa koolimaja on liginullenergiahoone ning sellest mõõdetakse igapäevaselt tohutu hulk infot, mille õpetaja Jonas Nahkor muudab põnevaks õppematerjaliks. Ta kirjutas ERR Novaatorile, kuidas ta seda teeb.

Ülo Vooglaid: eesti keele vähenemine ülikoolides on riigireetmine

15.10.18 ... Hariduse elutöö preemia saanud emeriitprofessor Ülo Vooglaid peab meie koolivõrgu nõrgimaks lüliks ülikoole, sest ülikoolides surutakse eesti keelt nurka, mis tema hinnangul võrdub riigireetmisega.

Aasta õpetaja laureaatide täisnimekiri. Elutööpreemia pälvis Ülo Vooglaid

14.10.18 ... Haridus- ja teadusministeerium tunnustas 14. korda aasta parimaid õpetajaid, tublimaid õpilasi ja hariduselu sõpru. Kokku anti aasta õpetaja tiitel välja üheteistkümnes kategoorias ning esimest korda anti välja ka hariduse elutööpreemia, mille pälvis Ülo Vooglaid.

Koolist puudumise taga on ka õpetaja kui alamakstud ullikese kuvand ühiskonnas

11.10.18 ... Miks lapsed ei lähe kooli? Sellele küsimusele vastuse saamiseks usutles ERR Novaator kasvatusteadlast Tiiu Kuurmet. Selgus, et koolist puudumise põhjusi on palju ja need algavad koolist kui suhtluskeskkonnast, kuid ka õpetaja kui alamakstud ullikese kuvandist ühiskonnas.

Lapsevanem: kuidas õppida koolist mitte puudumist, kui kohal ei käi?

10.10.18 ... Erinevalt Eestist on Inglismaal väga range kontroll selle üle, kas lapsed käivad koolis ning see tähendab ka, et kooliskohustust nii kergekäeliselt seal ei eirata, kirjutab Inglismaal elav lapsevanem Kadri-Liis Turton, kes jagas oma mõtteid vastuseks ERR Novaatori loole, mis käsitles koolist puudumise põhjuseid.

Koolist puudumist soodustavad ebameeldivad õpetajad ja pidev kontrollimine

09.10.18 ... 29 protsenti Eesti koolilastest on viimase kahe nädala jooksul tundidest puudunud. See OECD statistika näitab, et OECD riikide võrdluses puuduvad Eesti lapsed koolist päris palju. ERR Novaator uuris Vikerraadio saates "Huvitaja", mis lastele koolis meeldib, mis ei meeldi ning mis põhjustab koolist puudumist.

Heaks kutseõpetajaks ei õpita, vaid töötatakse

08.10.18 ... Kutseõpetajaks saamine erineb üldharidusõpetajaks saamisest. Kui oleme harjunud mudeliga, et gümnaasiumi lõpetaja suundub ülikooli õpetajaks õppima, siis kutseõpetajaks õppimise puhul see nii ei ole.

Haridusministeerium tahab Euroopa Kooli pidamiseks luua sihtasutuse

28.09.18 ... Valitsuskabinet arutab lähiajal haridusministeeriumi ettepanekut luua Tallinna Euroopa Kooli pidamiseks eraldi sihtasutus ehk viia see Innove alt ära.

Vaata, kes on esitatud aasta koolijuhi tiitlile

26.09.18 ... 14. oktoobril antakse "Eestimaa õpib ja tänab" galal aasta õpetaja tiitel haridustöötajatele 11 kategoorias. Selleni jäänud nädalate jooksul tutvustab ERR Novaator konkursi nominente. Teie ees on kolm aasta õppeasutuse juhi tiitli nominenti.

Analüüs: naiste vähesuse taga täppisteadustes on muu kui kooliaja hinded

26.09.18 ... Poiste ja tüdrukute keskmine hinne ning saadavate hinnete vahemik erineb loodus- ja täppisteaduste vallas vähem kui teistes ainetes, järeldavad sadade tuhandete õpilaste sooritust uurinud Austraalia teadlased.

Vaata, kes on esitatud aasta õppejõu tiitlile

24.09.18 ... 14. oktoobril antakse "Eestimaa õpib ja tänab" galal aasta õpetaja tiitel haridustöötajatele 11 kategoorias. Selleni jäänud nädalate jooksul tutvustab ERR Novaator konkursi nominente. Teie ees on kolm aasta õppejõu tiitli nominenti.

Teadlane selgitab, kas keelevaist on olemas ja kuidas seda arendada

24.09.18 ... "Mina võõrkeeli ei oska, mul ei ole keelevaistu". Sellist põhjendust oma puudulikule võõrkeeleoskusele on ikka aeg-ajalt kuulda. Mis see salapärane keelevaist siis on, selgitab Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi õppejuht Tuuli Oder.

Kaks ettepanekut doktoritööst, et noored õpetajad ei lahkuks ametist

22.09.18 ... Küllap on igal õpetajaks õppival üliõpilasel ettekujutus sellest, milline on õpetajatöö, kuid see pilt võib sootuks erineda tegelikust elust, mis omakorda võib olla ajend õpetajaametist lahkumiseks. Tiina Anspal, kes käsitles seda teemat oma doktoritöös, toob välja paar mõtet, kuidas noori pedagooge koolis võiks hoida.

Uuring õpetaja autonoomiast: vabadus õpetada õppekava või mõjutada hariduselu

21.09.18 ... Eesti ja Baierimaa õpetajad peavad autonoomiaks ehk vabaduseks ise otsustada seda, kui saavad klassiruumis valida õpetamisviise ja õpetatavat sisu. Soome õpetajad seevastu räägivad õpetaja autonoomiast kui vabadusest olla hariduselu kujundaja ja korraldaja. Nii selgub hiljutisest Tallinna ja Tartu Ülikooli teadlaste ühisuuringust.

Vaata, kes on aasta kutseõpetaja nominendid

21.09.18 ... 14. oktoobril antakse "Eestimaa õpib ja tänab" galal aasta õpetaja tiitel haridustöötajatele 11 kategoorias. Selleni jäänud nädalate jooksul tutvustab ERR Novaator konkursi nominente. Teie ees on kolm aasta kutseõpetaja tiitli nominenti.

Andur otsmikule – koolid proovivad uusi nutiseadmeid

19.09.18 ... Valga gümnaasiumis jälgivad õpilased kontrolltööde ja praktikumide ajal enda ajutegevust, et selgitada välja, kui keskendunud ollakse.

Vaata, kes on nimetatud aasta tugispetsialisti tiitlile

19.09.18 ... 14. oktoobril antakse "Eestimaa õpib ja tänab" galal aasta õpetaja tiitel haridustöötajatele 11 kategoorias. Selleni jäänud nädalate jooksul tutvustab ERR Novaator konkursi nominente. Teie ees on kolm aasta tugispetsialisti tiitli nominenti.

Nahkhiirte uurimine tõi Eesti noorteadlasele rahvusvahelisel konkursil teise preemia

19.09.18 ... Eesti noor teadlane Karl Hendrik Tamkivi pälvis Iirimaal Dublinis toimunud Euroopa Liidu noorte teadlaste konkursil (EUCYS) teise preemia. Võidu toonud teadustöö raames tehtud tähelepanekud aitavad kaitsta nahkhiiri inimtegevuse kahjuliku mõju eest.

Vaata, miks on olulised õpetajad Priit Pensa, Geil Silm ja Mart Soobik

17.09.18 ... 14. oktoobril antakse "Eestimaa õpib ja tänab" galal aasta õpetaja tiitel haridustöötajatele 11 kategoorias. Selleni jäänud nädalate jooksul tutvustab ERR Novaator konkursi nominente. Teie ees on kolm aasta põhikooli aineõpetaja tiitli nominenti.

Vaata, kes on nominendid aasta klassijuhataja tiitlile

14.09.18 ... 14. oktoobril antakse "Eestimaa õpib ja tänab" galal aasta õpetaja tiitel haridustöötajatele 11 kategoorias. Selleni jäänud nädalate jooksul tutvustab ERR Novaator konkursi nominente. Teie ees on kolm aasta klassijuhataja tiitli nominenti.

Kõlvart: eestikeelne haridussüsteem ei välista vene kooli olemasolu

13.09.18 ... Isamaa fraktsiooni liige Viktoria Ladõnskaja-Kubits ütles, et poliitiline kokkulepe eesikeelsele haridusele ülemineku üle on võimalik. Tallinna linnavolikogu esimehe, keskerakondlase Mihhail Kõlvarti hinnangul aga ei välista eestikeelne haridussüsteem venekeelsete koolide olemasolu.

Üha enam koole tahab palgata haridustehnoloogi, kuid neid on raske leida

12.09.18 ... Üha enam koole soovib palgata endale haridustehnoloogi ehk inimest, kes tegeleks koolis eraldi digiõppe koordineerimisega. Selgub aga, et nagu teistegi tugispetsialistide puhul, on ka haridustehnoloogi leidmine keeruline ülesanne.

Vaata, kes on aasta klassiõpetaja nominendid

12.09.18 ... 14. oktoobril antakse "Eestimaa õpib ja tänab" galal aasta õpetaja tiitel haridustöötajatele 11 kategoorias. Selleni jäänud nädalate jooksul tutvustab ERR Novaator konkursi nominente. Teie ees on kolm aasta klassiõpetaja tiitli nominenti.

Noort õpetajat hoiab koolis heade spetsialistide tugi ja vabadus õpetada

11.09.18 ... Eesti õpetajate kõrge vanus ning õpetajaameti vähene atraktiivsus tähendavad, et õige pea pole peaaegu kedagi, kes koolis õpetaks. Noor meesõpetaja leiab, et õpetajatel on koolis vaja häid tugispetsialiste, tänu kellele jääks noorel õpetajal aega pühenduda õpetamisele.

OECD: Eesti õpetaja seisab klassi ees vähem, kuid koormus on sama, mis mujal

11.09.18 ... OECD avaldas teisipäeval iga-aastase raporti "Haridus lähivaates", milles Eesti puhul tuuakse välja, et teiste riikidega võrreldes on Eestis õpetajal kõige vähem kontakttunde ehk vahetut kokkupuudet õpilasega. Siiski on õpetajate töökoormus sarnane teiste OECD riikide omaga, lihtsalt suurem osa õpetajate tööajast kulub lisaks õpetamisele muude ülesannete täitmisele.

Vaata, kes kandideerivad aasta lasteaiaõpetaja tiitlile

10.09.18 ... 14. oktoobril antakse "Eestimaa õpib ja tänab" galal aasta õpetaja tiitel haridustöötajatele 11 kategoorias. Selleni jäänud nädalate jooksul tutvustab ERR Novaator konkursi nominente. Teie ees on kolm aasta lasteaiaõpetaja tiitli nominenti.

Õppimine on tõhus siis, kui see nõuab pingutust

07.09.18 ... "Väga paljud lapsed läbivad oma koolitee nii, et nad tegelikult ei teadvusta, mida nad seal koolis tegemas käivad," nendib Tallinna Ülikooli hariduspsühholoog Kati Aus. Õppimise juures on väga oluline õppida ka õppima. ERR Novaator uuris näpunäiteid, kuidas seda teha.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: