Haridus

Repsi plaan lõpetada põhikooli lõpueksamid tekitab vastakaid arvamusi

23.05.18 ... Haridus- ja teadusminister Mailis Reps ei pea põhikooli lõpueksameid praegusel kujul vajalikuks. Koolijuhtide ja õpilaste seas tekitab idee vastakaid arvamusi.

Eripedagoogiliste väikeklasside loomist pärsib nii ruumi- kui personalipõud

22.05.18 ... 1. veebruarist kehtib seadusemuudatus, mis näeb varasemast täpsemalt ette hariduslike erivajadustega lastele väikeklassi avamise. Haridusministeerium eraldas selleks kohalikele omavalitsustele ka raha, ent koole kummitab nii spetsialisti- kui ruumipõud, samuti tegi seadusejärgimise keeruliseks poole õppeaasta pealt muutunud mängureeglid.

Margus Haidak | Üliõpilase õigused ja kohustused uues kõrgharidusseaduses

22.05.18 ... Uus seadus toob mitu sisulist muudatust kõrghariduse omandamisse. Milliseid, kirjeldab Margus Haidak.

Koolikohtade jaotuse on vaidlustanud mõned vanemad

21.05.18 ... Tallinna koolikohtade jagamine tõi lapsevanematelt, kes haridusameti otsusega rahul pole, kaasa vaidlustusi. Nendega tegeleb edasi linna sisekontroll.

Teadlane koolikohtade jagamisest: Eesti viljeleb peidetud koolivalikut

17.05.18 ... Koolikohtade jagamisel puudub selgus, millistest põhimõtetest riik ja kohalik omavalitsus lähtuvad, leiab Tallinna Ülikooli avaliku poliitika dotsent Triin Lauri.

Tartu kõrgem kunstikool muudab nime

15.05.18 ... Tartu Kõrgema Kunstikool (TKK) saab ajaloolise järjepidevuse alusel augustist alates nimeks Kõrgem Kunstikool Pallas.

Koolijuhtidele terendab kohustus enda taset komisjoni ees tõestada

15.05.18 ... Riigikogus läbis esimese lugemise eelnõu, mis võimaldab tulevikus hinnata direktorite töö tulemuslikkust ning vastavust kvalifikatsiooninõuetele vähemalt üks kord viie aasta jooksul.

Tartu Ülikool võttis aegade suurima laenu

15.05.18 ... Tartu Ülikooli rektori kohusetäitja Tõnu Lehtsaar sõlmis esmaspäeval lepingu OP Corporate Bankiga, et laenata 24,4 miljonit eurot kolme ehitusinvesteeringu rahastamiseks.

Müüt purustatud: Raua sauna ei ole koolieelikuid sisse kirjutatud

14.05.18 ... Tallinnas on aastaid ringelnud visalt müüt, et 21. kooli vastas asuvasse Raua sauna on fiktiivselt sisse kirjutatud sadu koolieelikuid, kelle vanemad soovivad neile õppekohta eliitkooli elukohajärgses klassis. Siiski on saunahoonesse sisse kirjutud noortekeskuste vabatahtlikud.

"AK. Nädal" uuris koolikohtade ja fiktiivsete sissekirjutuste teemat

13.05.18 ... Esimesse klassi minevatel lastel ja veelgi enam nende vanematel on praegu pinev aeg, sest täpselt nädala pärast ehk hiljemalt 20. maiks teatab Tallinna haridusamet, millistesse koolidesse on lapsed määratud sügisel kooliteed alustama. Tuleb välja, et koolide määramine toob jätkuvalt kaasa fiktiivseid sissekirjutusi. Miks see nii on, uuris "Aktuaalne kaamera. Nädal".

Õpetaja vaenulikkus vähendab õpiedu

12.05.18 ... Kes meist mäletaks "Kevadest" õpetaja Lauri. Õpetaja Laur oli hea ja sõbralik õpetaja, kuid kahjuks ei ole kõik õpetajad ja õppejõud päris sama sõbralikud ja sellel on omad tagajärjed.

EKA professor: tudengitele hinnete panemisest pole erilist kasu

09.05.18 ... Koolistressi ja koolilõpu paanika vähendamiseks võiks soorituse tähtede ja numbritega mõõtmise asemel kujundava hindamissüsteemi laiemat rakendamist, leiab Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuriprofessor Hannes Praks.

TTÜ-s asub tööle mäendusspetsialistist Kanada professor

07.05.18 ... Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituut muutub rahvusvahelisemaks ja tõsiselt kaalutakse, kas minna magistriõppekavas üle inglise keelele.

"Rakett 69" kaheksanda hooaja võitis Kadi Siigur

05.05.18 ... Laupäeva õhtul jõudis ETV-s eetrisse noorte teadusvõistluse "Rakett 69" kaheksanda hooaja superfinaalsaade, milles kuulutati võitjaks 17-aastane Hugo Treffneri gümnaasiumi õpilane Kadi Siigur.

Reportaaž “Rakett 69” finaalist: “Võistlejad, teie aeg saab kohe läbi!”

05.05.18 ... Õhk on paks. Pole täpselt kindel, kas kultuurikatla tolmust, õhku paisatud efektitossust või kohe algava võistluse pingest. Kaameraid on rohkem kui “Aktuaalse kaamera” stuudios õhtuse saate ajal. Valgus helgib nagu ööklubis.

Mehaanikasein arendab Tartu Tamme gümnaasiumi õpilaste insenerioskusi

04.05.18 ... Tartu Tamme gümnaasium tõi kooli mehaanikaseina, millel saavad õpilased vahetunnis oma insenerioskusi arendada.

Ahhaa keskuses saab näha eelajaloolisi vee-elukaid

03.05.18 ... Teaduskeskuses Ahhaa avati näitus "Ahhaa, meresaurused!".Hulk eelajaloolistest vee-elukatest on elusuuruses, liigutavad ja teevad häält.

Nutikas trikk koolidele: lapsed õpivad ka koridoriseintelt

03.05.18 ... Vahetunni ajal koridoris, tegevusnurgas või koolihoovis aega veetes omandavad lapsed hulga teadmisi, mistõttu tasub näiteks seinu ja treppe kasutada ära teadmiste edastamiseks, selgub hiljutisest Eesti Haridusteaduste Ajakirjas ilmunud artiklist.

Analüüs: vajaduspõhised õppetoetused hariduses on ajale jalgu jäänud

02.05.18 ... Viis aastat jõus olnud vajaduspõhiste toetuste maksmise süsteem kõrghariduses on ajale jalgu jäänud, selgus haridusministeeriumi analüüsist.

Valgusest jalajälje abil juhiti tähelepanu pimedate muusikahariduse probleemidele

01.05.18 ... Esmaspäeva õhtul moodustas üle 250 inimese valgusest jalajälje, et juhtida tähelepanu pimedate muusikahariduse kitsaskohtadele.

Tartu ülikooli tudengid pääsevad taas raamatukokku

25.04.18 ... Ligi kaks aastat kestnud Tartu Ülikooli raamatukogu renoveerimise esimene etapp on lõpule jõudnud. Remont jätkub, aga alates tänasest on hoone lugejatele osaliselt avatud.

TÜ raamatukogu avab kolmapäeval taas oma uksed

24.04.18 ... Tartu Ülikooli raamatukogu renoveerimise esimene etapp on jõudnud lõpule ning homme, 25. aprillil kell 12 avatakse maja lugejatele. Kuigi remont raamatukogus jätkub, saavad tudengid peagi uues keskkonnas kevadiseks eksamisessiooniks valmistuda.

E-eksamini läheb veel aastaid

13.04.18 ... Esmaspäeval teevad abituriendid eesti keele eksamit, mis on esimene kolmest kohustuslikust riigieksamist. Et eksamimaterjali rangelt turvatud teekond õpilasteni ei oleks nii keeruline ja kulukas, testib Innove juba mõnda aega elektroonilist eksamit. Selle teostumiseni läheb aastaid aega, kuna paljudes koolides ei ole näiteks veel piisavalt arvuteidki.

Tartus tunnustati parimaid õpilasteadlasi

13.04.18 ... Reedel tunnustati Eesti Rahva Muuseumis õpilaste teadustööde riikliku konkursi parimate tööde autoreid.

STEM ained muutuvad STEAMiks, kuid Eestis takistab arengut õpetajate väljaõpe

13.04.18 ... STEM ehk loodus- ja täppisteaduste ainete juurde lisatakse üha enam tähte A, mis sisuliselt peaks tähistama loovuse ja meeskonnatöö oskuste kasutamist näiteks probleemõppes. Eestis on küll olemas tehnoloogia, mis seda kõike toetaks, kuid takistuseks kipub saama õpetajate vähene ettevalmistus taolist õppemetoodikat kasutada.

Vähene huvi laia matemaatikaeksami vastu süvendab Eestis inseneripõuda

13.04.18 ... Vaid veidi üle poole gümnaasiumilõpetajatest valib põhjalikuma ehk laia matemaatikaeksami. Tallinna Tehnikaülikool tunneb muret selle pärast, et nii ei ole ülikooli astujate seas piisavalt potentsiaalseid tulevasi insenere. Ministeerium aga probleemi ei näe.

Aaviksoo: agressiivsetele ambitsioonidele ei tohi järele anda

09.04.18 ... Ülikoolide meeleheitlikud sammud on seitsmeks aastaks külmutatud kõrghariduse rahastamise valguses mõistetavad. Ei tohi aga unustada, et vastutusvaldkondade ümberjagamine ja soovidele vastu tulemine teeb pikas plaanis kahju kõigile, leidis Tallinna Tehnikaülikooli rektor Jaak Aaviksoo saates Uudis+.

Video: kuidas loetakse punktkirja?

09.04.18 ... Enamik inimesi on näinud pimedatele mõeldud punktkirja, kuid olete kunagi mõelnud, kuidas seda loetakse? Kuidas punktkirja loetakse, seletab lahti Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudi eripedagoogika külalislektor Anneli Veispak.

Haridusvaldkond saab oma riiklikku hariduspreemia

07.04.18 ... Haridusvaldkonnas ei ole täna riiklikku aastapreemiat ja elutööpreemiat ette nähtud, kuid ministeerium plaanib selle ellu viia.

Koolide huvi asendusõpetajate vahendajate vastu kasvab

06.04.18 ... Paljud koolid on õpetajate haigestumisel hädas neile asendaja leidmisega, kuid olukorda püüavad leevendada kodanikuaktivistide loodud mittetulundusühingud. "Aktuaalne kaamera" tutvus ühega neist ning selgus, et koolide huvi kaks kuud Tallinnas tegutsenud asendusõpetajate vahendusprogrammi vastu aina kasvab.

Esimesed e-ülesandekogud on peagi kõikidele õpetajatele kättesaadavad

30.03.18 ... Sihtasutuse Innove uuringute ja arenduskeskus on välja töötanud uudse e-õppevara ning maist muutub esimeste e-ülesannete kogude kasutamine avalikuks.

Konguta koolis on põnevaid ameteid tutvustamas käinud 100 külalisõpetajat

29.03.18 ... Tartumaal asuva Konguta kooli õpilastele on viimasel paaril aastal peale kooliõpetajate käinud tunde andmas ka 100 külalisõpetajat. Nii on õpilased tavaliste õppeainete omandamise kõrval saanud teadmisi ka investeerimisest, optikast ja mitmest põnevast ametist.

Suur algustäht paneb gümnasistid kukalt kratsima

29.03.18 ... Harjutamine teeb meistriks või pööravadki noored õigekirjale vähem tähelepanu. Sellise järelduse võiks teha Koeru keskkoolis õppiva Triin Aasa õpilasuurimusest.

Üks tegevus mõjutab lapse keele arengut enam kui vanemate haridus ja palk

26.03.18 ... Sotsiaalteadlasi on pikka aega huvitanud, kas ja mil määral mõjutab lapse keele arengut nende vanemate sissetulek, haridus ja töö ehk sotsiaalmajanduslik staatus. Tuleb aga välja, et vanema sotsiaalmajanduslik taust mängib oluliselt vähem rolli, kui üks tegevus, mida on vaja teha lapse keele arengu soodustamiseks.

Reps: õpetajatele tuleb rohkem iseseisvust pakkuda

24.03.18 ... Reedel lõppenud õpetajaameti tippkohtumisel rõhutas minister Mailis Reps Eesti näitel, et õpetajaid on põhjust usaldada ja neile ka õpetamistöös suuremat iseseisvust pakkuda.

Teadlane seletab, miks Eesti õpilastel silmad ei sära

19.03.18 ... Eesti kooliõpilased on oma teadmiste poolest maailma tipus, teisalt paistame aga välja kesise koolirõõmu poolest. Õpilased on küll targad, aga nende silm ei sära.

"Aktuaalne kaamera. Nädal" uuris, mida peavad kandidaadid TÜ rektori ametis tähtsaks

18.03.18 ... Tartu ülikool peab veidi rohkem kui kuu aja pärast valima endale järgmiseks viieks aastaks uue rektori. Ametikohale kandideerivad praktilise filosoofia professor Margit Sutrop ja neurokirurgia professor Toomas Asser.

Võidu koolikoha valimisel on sotsiaalselt kahjulikud tagajärjed

12.03.18 ... Võistluslik trügimine koolidesse, mis selekteerivad ehk valivad õpilasi katsetega ja koolide vabadus riisuda koor on sotsiaalselt kahjulike tagajärgedega, sedastab Tallinna ülikooli avaliku poliitika dotsent Triin Lauri Sirbis.

Üliõpilaste sõnul pole tasuline kõrgharidus lahendus

03.03.18 ... Eesti Üliõpilaskondade Liit kommenteeris rektorite sõnavõttu tasuta kõrghariduse kohta, öeldes, et tasuline kõrgharidus ei ole lahendus ning teemasse tuleb rohkem süveneda.

Soome keele õpetajad jätavad kavandatud piketi ja petitsiooni esitamise ära

02.03.18 ... Rahanappuse tõttu on Tallinna Ülikool pidanud viimase viie aasta jooksul sulgema või ümber korraldama ligi veerandi eestikeelsetest õppekavadest. Nädal tagasi selgus, et eeloleval sügisel ei toimu vastuvõttu soome keele ja kultuuri peaerialale. 

Kultuurikomisjoni liikmete hinnangul vajab Eesti ka tasulist kõrgharidust

02.03.18 ... Tallinna Ülikooli õppeprorektor Priit Reiska leiab, et ülikoolidele võiks anda võimaluse viia lisaks tasuta õppele läbi ka tasulist õpet. Riigikogu kultuurikomisjoni mitmed liikmed on samuti seda meelt, et kõrgharidusse tuleks kaasata eraraha.

Kutseõppe koolilõuna toetus tõusis samuti ühele eurole

01.03.18 ... Valitsus kinnitas eelnõu, millega suureneb kutseõppeasutustes pakutava tasuta koolilõuna toetust 78 eurosendilt ühele eurole õpilase kohta päevas.

Abiturientidel käib ringsõit Eesti ülikoolide lahtiste uste päevadele

28.02.18 ... Kuigi abiturientidel on vaheaeg, jätkub neile sel nädalal tegevust ehk rohkemgi kui kooliajal, sest neil, kes ei ole veel suutnud otsustada, mida peale gümnaasiumi lõppu edasi õppida, on praegu kibekiire aeg, et kõikide ülikoolide lahtiste uste päevad läbi käia. Hoolimata pingutustest tõdevad abituriendid, et igale poole ei jõuagi.

Kooliõpetaja: kodutööde kaotamine ei ole hea mõte

27.02.18 ... Tasuks kuulata praktikuid, neid, kes iga päev koolis töötavad, sedastab eesti keele ja kirjanduse õpetaja Igor Kaasik vastates väljaande Edasi hiljutisele arutelule kodutööde kaotamise üle. Tema hinnangul ei ole kodutööde kaotamine mitmel põhjusel sugugi hea mõte.  

Tallinna ülikool sulgeb soome keele ja kultuuri eriala kulude kokkuhoidmiseks

26.02.18 ... Tallinna Ülikoolis on soome keelt ja kultuuri peaerialana õpetatud enam kui 25 aastat. Eelmise nädala lõpus tuli aga ootamatu teade, et eeloleval sügisel vastuvõttu soome keele erialale ei toimu. Alates tänasest on soome keel põhiainena kustutatud ka ülikooli kodulehel olevast Euroopa keelte ja kultuuride õppekavast.

Analüüs: teadus ei peagi huvitama kõiki Eesti tüdrukuid

22.02.18 ... Eesti ei suuda koos paljude lääneriikidega motiveerida reaalainetele toetuvaid erialasid õppima isegi neid tüdrukuid, kellel oleks selleks akadeemilised eeldused ja huvi, nähtub värskest analüüsist.

Tallinna 21. kool sai laste loovust arendava Lego innovatsioonistuudio

20.02.18 ... Tallinna 21. koolis avati teisipäeval Baltimaade esimene Lego innovatsioonistuudio. Projekti EduInnoLab raames luuakse pealinna koolides kokku kaheksa samasugust laborit, mille eesmärk on moodsal moel arendada laste loovust ja mõtlemist.

Valitsus lihtsustab kolmandatest riikidest pärit tudengite saabumist

15.02.18 ... Valitsuse heaks kiidetud eelnõu kohaselt võetakse välismaalaste seadusesse üle Euroopa Liidu õpi- ja teadusrände direktiiv, mis lihtsustab kolmandatest riikidest pärit teadlaste ja üliõpilaste liikumist Euroopa Liidu sees ning seeläbi ka nende saabumist Eestisse.

Pakosta tahab õppekavas suuremat võrdõiguslikkuse kajastamist

14.02.18 ... Soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinik Liisa Pakosta tegi haridusministeeriumile ettepaneku täiendada riiklikku õppekava nii, et seal räägitaks ka meeste ja naiste võrdsetest võimalustest ja kohustustest perekonnas, mida praegune õppekava tema hinnangul piisavalt ei kajasta.

Mart Rannut: meie keelekavades pole olnud lõhna ka teoreetilistest alustest

12.02.18 ... "Keelekaval puudub teoreetiline põhi ja see on olnud kõikide strateegiate ja kavade põhiline puudus," rääkis saates Tartu ülikooli Narva Kolledzi õppejõud Mart Rannut. Põhjus on Mart Rannuti hinnangul spetsialistide puuduses, sest meil ei valmistata ette spetsialiste, kes oskaksid keele toimimist ühiskonnas juhtida.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: