02.03.21 EESTI ... Valitsuskabinet otsustas teisipäeva õhtul, et lubab lõpuklasside õpilased alates 15. märtsist kuni kaheks päevaks nädalas kontaktõppele.
23.02.21 HARIDUS ... Teadlaste loodud arvutimäng AutoThinking aitab arendada arvuti võimekusi matkivat algoritmilist mõtlemist. Eesti kooliõpilaste seas läbiviidud eksperiment näitas, et esialgu prototüübi faasis olev hariduslik arvutimäng võib saada oluliseks õppevahendiks.
16.02.21 EESTI ... Hugo Treffneri Gümnaasiumi direktor tegi haridusministeeriumile ettepaneku teha tänavu ka gümnaasiumi lõpueksamid vabatahtlikuks, et välistada pandeemia olukorras võimalust, kus haiguse või karantiini tõttu jääb noorel kool lõpetamata.
15.02.21 EESTI ... Haridusminister Liina Kersna ei kiirusta koole kaugõppele saatma, sest see viiks küll nakatumisnäidu korraks alla, ent viirus ei kaoks ikka kuhugi. Pealegi on oluline silmas pidada kõrvalmõjusid, nagu õpiraskuste järsk süvenemine.
14.02.21 EESTI ... Kuigi suur osa õpilasi leiab, et kaugõpe on sama tõhus kui kontaktõpe, ei tea me täpselt, millise jälje pidev kodus õppimine õpilaste teadmistesse jätab. Küll on aga juba praegu näha, et see soodustab ebavõrdsust õpilaste vahel ja mõjutab nende sotsiaalseid oskusi.
10.02.21 EESTI ... Kuigi veebiõpet peavad nii õpetajad kui ka õpilased kontaktõppest kehvemaks variandiks, näitavad õpitulemused justkui vastupidist. Näiteks Tartu ülikooli äsja lõppenud sügissemestri hinded on eelnevatest aastatest paremad. Kool arvab aga, et üks põhjus võib olla petturluse kasv, mida on veebieksamitel lihtsam teha.
08.02.21 HARIDUS ... Tallinna Ülikoolis kaitstud doktoritöös katsetati mõistekaarti kui võimalust mõõta gümnaasiumiõpilaste õppeaineteülest arengut. Töös selgus, et Eesti koolides peaks pöörama gümnaasiumiastmes rohkem tähelepanu õpilastele, kelle areng on olnud põhikoolis kiirem.
08.02.21 HARIDUS ... Viimasel ajal tehtud uuringud kinnitavad, et tundi füüsilise tegevuse lõimimisel paranevad õpilaste õpimotivatsioon ja õpitulemused. Tallinna Ülikooli tudengid on nüüd õpetajate abistamiseks loonud ligi 90 eri õppeainetesse sobivat põhikoolile mõeldud liikumisülesannet, kirjutab Tallinna Ülikooli liikumisõpetuse didaktika lektor Eneli Põld-Mändlo.
25.01.21 HARIDUS ... Kui kehalise kasvatuse õpetaja juhib tunnis toimuvat käskude ja pelgalt süütunde tekitamisega, teevad õpilased kaasa vaid hinde saamiseni. Õpilastes igapäevase liikumisharjumuse loomiseks peaks õpetaja laskma õpilastel rohkem tegevusi ise valida, neid ära kuulama ja andma sisukat tagasisidet, selgub Eesti teadlase osalusel valminud rahvusvahelistest uuringutest.
22.01.21 EESTI ... Kui põhikoolide ja gümnaasiumide õpilased saavad nüüd taas koolipingis istuda ning valitsuse piirangute leevenedes võiksid seda teha ka tudengid, on ülikoolid siiski otsustanud alustada ka kevadsemestrit peamiselt kaugõppe vormis.
22.01.21 TEADUS 3 MINUTIGA ... Tallinna Ülikooli nooremteadur Reet Kasepalu uurib, millega tegelevad õpilased rühmatöö ajal. Efektiivsemaks õppimiseks loodud nutikas abiline CoTrack näitab, kui palju keegi ühisesse töösse panustab ja pakub õpetajale välja juhiseid õppimise tõhustamiseks.
15.01.21 HARIDUS ... Hiljuti ilmunud uuring selgitas, millised tegurid mõjutavad koolijuhtide stressi ja rahulolu. Saadud tulemusi saab kasutada koolijuhtide professionaalsuse tõstmiseks ja koolielu tõhusamaks korraldamiseks.
02.01.21 EESTI ... Lähipäevil asutab riik pealinna kolm uut gümnaasiumi ja neile rajatakse uued koolimajad. Kuigi uutes riigigümnaasiumites hakkab õppima ligi 3000 õpilast, ei pea Tallinna linn esialgu vajalikuks oma koolivõrku uuendama hakata.
16.12.20 EESTI ... Tänavuse noore haridustegelase preemia pälvis Emili kooli direktor Indrek Lillemägi ning reaalainete preemia Tallinna reaalkooli ja Kesklinna põhikooli matemaatikaõpetaja Riin Saar.
08.12.20 EESTI ... Teadusnõukoda tegi valitsusele ettepaneku saata vähemalt Ida-Virumaa põhikoolide õpilased viiruseleviku tõkestamiseks juba järgmisest nädalast koolivaheajale. Valitsus teeb otsuse neljapäeval, kuid praegu ettepanek toetust leidmas pigem ei ole.
08.12.20 HARIDUS ... Niinimetatud moodsad õpetamismeetodid ei tarvitse alati olla kõige tõhusamad.
01.12.20 HARIDUS ... Ärevust matemaatika õppimisel kogevad nii loodus- kui sotsiaalteaduste üliõpilased, kuid positiivne hoiak matemaatika suhtes on seotud vähema matemaatikaärevusega, selgus Tartu Ülikooli teadlaste avaldatud uuringust.
24.11.20 EESTI ... Tulevane haridus- ja teadusminister Jaak Aab (KE) kinnitas, et õpetajate palk ei jää järgnevate aastate jooksul muutumatuks.
23.11.20 HARIDUS ... Loodus- ja täppisteaduste ained nagu keemia, füüsika, matemaatika ja bioloogia on ühiskonna arenguks vajalikud, kuid paljude õpilaste silmis keerulised ja igavad. Tartu Ülikooli haridustehnoloog Wilson Ofotsu Otchie pakub võimaliku lahendusena välja videoplatvormi YouTube videod, mis tooks abstraktsed teemad õpilaste jaoks lähemale.
20.11.20 HARIDUS ... Viimastel nädalatel hüppeliselt kasvanud koroonajuhtumite tõttu on pidanud jääma Eestis koju juba tuhanded õpilased. Kliiniline psühholoog ja Tallinna Ülikooli nooremteadur Õnne Uus leiab, et enesejuhitud õppel on omad eelised, kuid vaid juhul, kui noori on selleks piisavalt ettevalmistatud ja seejuures arvestatakse nende ealiste ja arenguliste iseärasustega.
20.11.20 PSÜÜHIKA ... Täiskasvanuna võivad politseiga tõenäolisemalt pahuksisse sattuda inimesed, kel on noorukieas olnud probleeme sõltuvustega, keskendumisraskuste või füüsilise vägivallaga. Eesti teadlaste osalusel valminud uuring annab kätte suuna, kuidas luua agressiivset käitumist ennetavaid tööriistu.
18.11.20 HARIDUS ... Võrreldes eelmise aastaga pole muutunud õpilaste keskmised tulemused riigieksamitel kuigi palju. Samas võib jätta pandeemiast tingitud distantsõpe eksaminandide sooritusele jälje järgnevatel aastatel ja parimal juhul saaks kasutada seda tõmbekeskustest kaugemal asuvate koolide õpilaste järele aitamiseks.
12.11.20 PSÜÜHIKA ... Eksamiperiood võib olla tudengitele stressirohke aeg, mil nad vajavad rohkem vaimse tervisega seotud teenuseid. Ülikool ei jõua aga alati kõigi abivajajateni. Cambridge'i Ülikooli teadlased näitasid, et tudengite vaimset tervist aitab parandada mindfulness'i ehk ärksuse praktikate kursus.
09.11.20 EESTI ... Tallinna Ülikooli rektori kohale on jäänud pürgima kaks kandidaati – Katrin Niglas ja Tõnu Viik, kes mõlemad on ülikooliga juba praegu seotud.
02.11.20 HARIDUS ... Matemaatikat peavad ühtmoodi pigem raskeks aineks kõik õppurid, kuid mehed ja naised õpivad seda veidi erinevalt. Näiteks on naised altimad valemeid lihtsalt pähe tuupima, samas kui mehed otsivad varmamalt õpitu ja elu vahel seoseid, kirjutavad Tartu Ülikooli (TÜ) ja Estonian Business Schooli (EBS) teadlased.
30.10.20 MUUSEUMID ... Proto avastustehas muutub kolmeks nädalavahetuseks leiutamise kuuks, mille fookuses on tulevikuleiutised, teadusetendused ja töötoad ning noored leiutajad.
29.10.20 HARIDUS ... Matemaatika on õppeaine, mida mõned vihkavad, teised armastavad. Matemaatika õppimise juures on oluline just enesekindluse suurendamine, selgus Austraalia teadlaste uuringust.
29.10.20 HARIDUS ... Nii Eesti lasteaednike kui ka lapsevanemate jaoks on tähtis hoolivus, usaldusväärsus ja tegutsemisvabadus. Samas väärtustatakse Eesti lasteaedades võrreldes muu maailmaga rohkem traditsioone, selgub Tallinna Ülikoolis valminud doktoritööst.
26.10.20 EESTI ... Kahanev õpilaste arv paneb Lääneranna valla valiku ette, mida teha Lihula kooli gümnaasiumiastmega. Ühe mõttena on välja käidud, et Pärnumaa väiksemate gümnaasiumide põhjal võiks luua uue riigigümnaasiumi, kuid millist kasu üle kogu maakonna hajutatud koolist oleks, pole veel selge.
26.10.20 HARIDUS ... Kohati tundub, et tänapäeva lapsed on nutikate ekraanide hoida ning digimäng kestab hommikust õhtuni. Kas nutimängud võivad ka olla last arendavad ja kuidas digimängu juhendada, selgitab Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudi haridustehnoloogia lektor Elyna Nevski.
21.10.20 EESTI ... Tallinna koolid rakendavad teise õppeveerandi kahel esimesel nädalal jätkuvalt ennetusmeetmeid - hajutamist ja osalisele distantsõppele saatmise võimalust.
12.10.20 EESTI ... Valitsus plaanib alates järgmisest õppeaastast muuta kõigi kolmandate riikide üliõpilaste jaoks täieulatusliku õppetasu kohustuslikuks. Ülikoolidega seda muudatust aga arutatud ei ole ning rektorite nõukogu arvates vähendaks tasuta õppekohtade kaotamine talendikate spetsialistide jõudmist Eesti tööturule.
12.10.20 EESTI ... Tartu Ülikool plaanib lähiaastatel vähendada võõrkeelsetel õppekavadel tasuta õppekohtade arvu umbes saja kohani.
12.10.20 HARIDUS ... Eelkoolis käinud lapsed arvutavad, loevad ja kirjutavad teistest eakaaslastest paremini. Esimese klassi lõpuks on see edumaa aga pea poole võrra vähenenud, selgub Ameerika psühholoogiaühenduse teadlaste uuringust.
29.09.20 MAAILMA KÕIGE TARGEM RAHVAS ... Kehalise kasvatuse õpetaja käitumisel on otsene mõju sellele, kas õpilane soovib vabal ajal ja edaspidises elus spordiga tegeleda, nii on selgunud Tartu Ülikooli sporditeadlaste uuringutest.
28.09.20 HARIDUS ... Teksti kõrval olevad, kuid selle sisuga mitte kooskõlas olevad pildid hajutavad lugeja tähelepanu. Nii mõistavad lapsed teksti lõppkokkuvõttes kehvemini, selgub Carnegie Melloni Ülikooli teadlaste uuringust.
25.09.20 EESTI ... Tallinna linnapea andis kõigile Tallinna koolidele korralduse koroonaolukorra tõttu eelkooli algus uude aastasse edasi lükata.
17.09.20 MAAILMA KÕIGE TARGEM RAHVAS ... Koolis peavad õpilased omandama lühikese aja jooksul palju uusi teadmisi. Novaator uuris, kas Eesti lapsed tegelevad koolis ainult tuupimisega ja kas tuupimine on ainuõige viis uut informatsiooni omandada.
15.09.20 MAAILMA KÕIGE TARGEM RAHVAS ... Magamine on oluline tegevus, millele pühendame umbes kolmandiku oma elust. See ei ole ainult puhkus päevatööst, vaid uni on vajalik meie kehale ja ajule, eriti just kasvuealiste inimeste seas.
11.09.20 EESTI ... Reedel pühitseti piduliku rongkäigu järel sisse Haapsalu põhikooli uus hoone.
10.09.20 EESTI ... Tartu linn on võtnud Tallinnast pisut teistsuguse lähenemise ning soovitab koolidel rakendada kontaktõpet nii kaua kui võimalik.
08.09.20 PSÜÜHIKA ... Inimelu on täis ohtlikke olukordi, millega toimetulek sõltub suuresti inimese teadlikkusest, aga ka bioloogilistest teguritest. Tartu Ülikooli haridusteadlase Kadi Luht-Kallase doktoritöö pakub välja viisi, kuidas saaks iseenda parema tundma õppimisega liikluses paremini toime tulla.
07.09.20 HARIDUS ... Matemaatika ei ole koolis just kõige populaarsem õppeaine ja ka ülikoolis ei soovi ülearu paljud matemaatikat õppida, ühtlasi napib matemaatikaõpetajaks õppijaid. Vikerraadio saates "Labor" oli eetris Arvamusfestivali teadusala arutelu teemal, millised on teaduspõhised võimalused matemaatika õppimist õpilastele nauditavamaks teha.
06.09.20 EESTI ... Koroonaviiruse võimaliku puhangu hoogustumise korral võib koolidel olla raske asendusõpetajaid leida.
01.09.20 HARIDUS ... Kooliaasta alguse valikus peegeldub enam kui tuhande taha aasta ulatuv kiriklik mõju, selgitab minutiloengus Tallinna Ülikooli Eesti pedagoogika arhiivmuuseumi (EPAM) direktor Veronika Varik minutiloengus.
25.08.20 HARIDUS ... Tekstimõistmine ehk oskus loetust igati aru saada jaguneb kolmeks: sõnasõnaliseks, järedavaks ja hindavaks tekstimõistmiseks. Põhikooli eri vanuseastmete tasemetöödes hinnatakse paraku enamasti neid oskusi ebaproportsionaalselt ning vanemate klasside tasemetööd ei arvesta laste arenguga, leidis Tartu Ülikooli haridusteadlane Triinu Kärbla oma doktoritöös.
20.08.20 EESTI ... Seadus lubab põhikooli klassis õppida 24 lapsel, ometi leidub koole, mille klassides õpib isegi kuni 33 õpilast. Tallinna haridusamet põhjendab olukorda õpetajate nappusega ja leiab, et seaduse täitmise eest vastutavad koolid. Koolid aga on sunnitud vastu võtma kõik lapsed, kes haridusametist neile määratakse.
18.08.20 EESTI ... Valitsus otsustas, et koolidele 50-protsendilise täituvuse nõue ei kehti, mis tähendab, et koolid võivad alustada tööd tavapärases mahus ja klassiruumides. Täpsemad juhised viiruse leviku ennetamiseks saadab haridusministeerium koolidele kolmapäeval, ent Tallinna koolid ja lasteaiad peavad oma juhiseid ootama haridusametilt veel nädala.
12.08.20 EESTI ... Haridusministeerium avastas Narva-Jõesuu kooli tegevust kontrollides hulga puudujääke, muuhulgas õpetajate kvalifikatsiooninõuete rikkumisi ja venekeelseid ainekavu. Omavalitsuse hinnangul on puudused kõrvaldatavad ja kooli tegevust need ei ohusta.
11.08.20 EESTI ... Kui seaduse järgi tohib põhikooliklassis olla maksimaalselt 26 õpilast, on mitmes koolis oluliselt suuremad klassid, sest muidu jääksid soovijad ukse taha. Gümnaasiumiastme klasside suurust seadus ei reguleeri - seal on ka kuni 40 õpilasega klasse.