Haridus

Teadlane: uue info õppimiseks kasutatakse liiga palju mehaanilist tuupimist

17.09.20 ... Koolis peavad õpilased omandama lühikese aja jooksul palju uusi teadmisi. Novaator uuris, kas Eesti lapsed tegelevad koolis ainult tuupimisega ja kas tuupimine on ainuõige viis uut informatsiooni omandada.

Hea uni parandab tähelepanuvõimet ja aitab õppida

15.09.20 ... Magamine on oluline tegevus, millele pühendame umbes kolmandiku oma elust. See ei ole ainult puhkus päevatööst, vaid uni on vajalik meie kehale ja ajule, eriti just kasvuealiste inimeste seas.

Fotod: Haapsalu põhikooli uus hoone pühitseti sisse

11.09.20 ... Reedel pühitseti piduliku rongkäigu järel sisse Haapsalu põhikooli uus hoone.

Tartul on koolidega Tallinnast veidi erinev lähenemine

10.09.20 ... Tartu linn on võtnud Tallinnast pisut teistsuguse lähenemise ning soovitab koolidel rakendada kontaktõpet nii kaua kui võimalik.

Ekstravertsed õpilased ja algajad autojuhid riskivad teistest rohkem

08.09.20 ... Inimelu on täis ohtlikke olukordi, millega toimetulek sõltub suuresti inimese teadlikkusest, aga ka bioloogilistest teguritest. Tartu Ülikooli haridusteadlase Kadi Luht-Kallase doktoritöö pakub välja viisi, kuidas saaks iseenda parema tundma õppimisega liikluses paremini toime tulla.

Mis teeb matemaatika õppimise keeruliseks?

07.09.20 ... Matemaatika ei ole koolis just kõige populaarsem õppeaine ja ka ülikoolis ei soovi ülearu paljud matemaatikat õppida, ühtlasi napib matemaatikaõpetajaks õppijaid. Vikerraadio saates "Labor" oli eetris Arvamusfestivali teadusala arutelu teemal, millised on teaduspõhised võimalused matemaatika õppimist õpilastele nauditavamaks teha.

Asendusõpetajate leidmine võib olla sel sügisel raske

06.09.20 ... Koroonaviiruse võimaliku puhangu hoogustumise korral võib koolidel olla raske asendusõpetajaid leida.

Minutiloeng: miks algab kooliaasta just 1. septembril?

01.09.20 ... Kooliaasta alguse valikus peegeldub enam kui tuhande taha aasta ulatuv kiriklik mõju, selgitab minutiloengus Tallinna Ülikooli Eesti pedagoogika arhiivmuuseumi (EPAM) direktor Veronika Varik minutiloengus.

Doktoritöö: põhikooli tasemetööd hindavad laste tekstimõistmist ühekülgselt

25.08.20 ... Tekstimõistmine ehk oskus loetust igati aru saada jaguneb kolmeks: sõnasõnaliseks, järedavaks ja hindavaks tekstimõistmiseks. Põhikooli eri vanuseastmete tasemetöödes hinnatakse paraku enamasti neid oskusi ebaproportsionaalselt ning vanemate klasside tasemetööd ei arvesta laste arenguga, leidis Tartu Ülikooli haridusteadlane Triinu Kärbla oma doktoritöös.

Seaduse erand on saanud reegliks: paljudes klassides õpib lubatust rohkem lapsi

20.08.20 ... Seadus lubab põhikooli klassis õppida 24 lapsel, ometi leidub koole, mille klassides õpib isegi kuni 33 õpilast. Tallinna haridusamet põhjendab olukorda õpetajate nappusega ja leiab, et seaduse täitmise eest vastutavad koolid. Koolid aga on sunnitud vastu võtma kõik lapsed, kes haridusametist neile määratakse.

Koolid pääsevad klasside poole täituvuse nõudest

18.08.20 ... Valitsus otsustas, et koolidele 50-protsendilise täituvuse nõue ei kehti, mis tähendab, et koolid võivad alustada tööd tavapärases mahus ja klassiruumides. Täpsemad juhised viiruse leviku ennetamiseks saadab haridusministeerium koolidele kolmapäeval, ent Tallinna koolid ja lasteaiad peavad oma juhiseid ootama haridusametilt veel nädala.

Ministeerium leidis Narva-Jõesuu koolis palju puudujääke

12.08.20 ... Haridusministeerium avastas Narva-Jõesuu kooli tegevust kontrollides hulga puudujääke, muuhulgas õpetajate kvalifikatsiooninõuete rikkumisi ja venekeelseid ainekavu. Omavalitsuse hinnangul on puudused kõrvaldatavad ja kooli tegevust need ei ohusta.

Osad põhikoolid ei pea klassi suuruse piirist kinni

11.08.20 ... Kui seaduse järgi tohib põhikooliklassis olla maksimaalselt 26 õpilast, on mitmes koolis oluliselt suuremad klassid, sest muidu jääksid soovijad ukse taha. Gümnaasiumiastme klasside suurust seadus ei reguleeri - seal on ka kuni 40 õpilasega klasse.

Ministeeriumi juhend annab koolidele pigem soovitused kui kohustused

11.08.20 ... Soovitused, kuidas sel sügisel õppetööga alustada, annab haridusministeerium koolidele järgmise nädala algul. Ministeerium põhjendab juhiste hilist saatmise aega sooviga kasutada neis koroonaviiruse leviku kõige uuemaid andmeid.

Ministeerium loodab üleüldist distantsõpet sügisel vältida

10.08.20 ... Haridus- ja teadusministeerium (HTM) ootab praeguse seisuga kõiki lapsi, õpilasi ja üliõpilasi sügisel tagasi haridusasutustesse. Täpsemad soovitused uue õppeaasta korraldamiseks valmivad ministeeriumi ja terviseameti koostöös ja peaksid koolidesse jõudma lähinädalatel.

Noored leiutajad ehitavad eratundide portaali

31.07.20 ... Nädala pikkune Hüppelaua suvekool pakub nutikatele noortele võimaluse viia oma toode või teenus idee tasandilt teostuseni.

Tehnikaülikool pakub koroonariskiga riikide välistudengitele kohta järgmisel aastal

28.07.20 ... Tallinna tehnikaülikool ootab koroonariskiga riikidest pärit tudengikandidaatidele õppekohta järgmisel aastal. Avatud ülikooli e-õppes saab õpinguid alustada juba varem.

Praeguse seisu järgi algab õppetöö sügisel tavapäraselt

14.07.20 ... Kui epidemioloogiline olukord Eestis drastiliselt ei muutu, alustavad koolid septembris õppetööd tavapäraselt. Koolides koroonaviirusesse nakatunute avastamisel reageeritaks sellele juhtumipõhiselt ning kõiki koole ei suletaks.

Ülikoolid ootavad selgust välistudengite kohtlemisel viirusohu ajal

10.07.20 ... Kõrgkoolid ootavad valitsuselt selgemaid juhiseid välistudengite kohtlemiseks viirusohu olukorras. Nii pole seni selge, kas kolmandatest riikidest pärit tudengid peaks õpingutele saabudes olema karantiinis või eneseisolatsioonis ja kes katab võimaliku lisakulu.

Graafiline ülevaade: Eesti ülikoolide populaarsemad erialad 2020

07.07.20 ... Peaaegu kõikidesse Eesti ülikoolidesse esitati sel aastal rohkem sisseastumisavaldusi kui möödunud aastal. Õppekavade suhteline populaarsus selle ajaga aga eriliselt muutuda ei jõudnud.

Kliinilistest psühholoogidest on Eestis suur puudus

06.07.20 ... Psühholoogia eriala on noorte seas olnud aastaid väga populaarne, aga vaatamata suurele huvile on Eestis endiselt suur puudus kliinilistest psühholoogidest. Üks põhjus on rahanappus, mille saaks riik katta vaid 400 000 euroga.

Ülikool: tudengite töötamise ja siiajäämise piiramine peletab kandidaate eemale

06.07.20 ... Ülikoolid tervitavad selguse saabumist välistudengite riiki lubamise küsimuses, samas tekitavad osad valitsuse seatud tingimused muret. Tallinna ülikooli hinnangul peletavad piirangud tulevikus välistudengeid Eestist eemale.

Tallinna Ülikool sai mullusest 1000 võrra rohkem sisseastumisavaldusi

04.07.20 ... Tallinna Ülikoolile laekus tänavu 7858 sisseastumisavaldust, mis on tuhatkond avaldust rohkem kui eelmistel aastatel, teatas haridus-teadusasutus.

USA bioloogiaõpikutes esile toodud teadlased on valdavalt valged mehed

26.06.20 ... USA bioloogiaõpikutes tõsteti iga naisteadlase kohta esile seitse meest, seejuures mustanahalisi naissoost teadlasi polnud analüüsitud õpikutes kordagi esindatud.

Mehed võib jätta kõrgkooli ukse taha kehv lugemisoskus

25.06.20 ... Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) kuuluvates riikides aitab kõrgharidust omandavate meeste osakaalu vähenemist selgitada eelarvamuste kadumine tüdrukute akadeemiliste võimete osas ja poiste kehv funktsionaalne lugemisoskus, viitab hiljuti ilmunud uuring.

Maailma ülikoolide edetabelid: Tartu Ülikool parandas kohta, TTÜ langes

11.06.20 ... Võrreldes läinud aastaga on Eesti suuremate ülikoolide positsioon maailmas veidi muutunud. QS pingerea järgi on Tartu Ülikool tõusnud 285-ks, Tallinna Tehnikaülikool poolesaja koha võrra langenud ning Tallinna Ülikool püsib edetabelis mullusel kohal. CWUR pingereas on kõik Eesti ülikoolid viimase aastaga veidi kukkunud.

Osad noored lükkavad piirangute tõttu muutuva õppe pärast ülikooliõpingud edasi

10.06.20 ... Hulk ülikoole nii Eestis kui ka välismaal plaanivad sügisest alustada hübriidõppega, mis enamasti tähendab, et massiloengud toimuvad vaid interneti vahendusel. Mõni õpilane on seetõttu otsustanud välisõpinguid aasta võrra edasi lükata.

Narva tahab riigigümnaasiumite kõrval säilitada ka linnagümnaasiumid

09.06.20 ... Narva linnavolinikud arutasid teisipäeval haridusministeeriumi esindajatega riigigümnaasiumide rajamise plaani. Ministeerium tahab Narva ehitada kahte riigikooli, kuid linnavõim soovib alles jätta ka mõned munitsipaalgümnaasiumid, mis riigikoolidega õpilaste nimel võistlema hakkavad.

Abituriendid loodavad ministeeriumi abil siiski Londonisse ülikooli pääseda

09.06.20 ... Haridusministeerium väljastab abiturientide palvel välismaistesse ülikoolidesse sisseastumiseks dokumente, mis tõendavad, et nad on sooritanud kõik võimalikud eksamid sel aastal. Mõni Londoni ülikooli pürgija aga pelgab endiselt, et sellest ei piisa, kuna sisseastumisel nõutakse kolme riigieksamit, mida Eestis sel aastal teha ei saanud.

Eesti õpetajad rakendavad laste mänguhimu oskuslikult

09.06.20 ... Mõne aasta tagune uuring näitas, et Eesti õpetajatest kasutab 94 protsenti tunnis õppemeetodina mängimist. Eesti õpetajad rakendavad laste mängulembust kõikvõimalike oskuste ja teadmiste õpetamisel, kirjutab Tallinna Ülikooli doktrant Triinu Jesmin.

Rohkem haridust tagab vanemas eas parema mälu

09.06.20 ... Haridus kaitseb vanemaid inimesi, eriti naisi, mälu kaotuse eest. Georgetowni ülikooli teadlaste tehtud uuringust selgus, et need lapsed, kes on rohkem koolis käinud, neil on vanemas eas parem mälu.

Abituriendid unistavad lõpupeost

05.06.20 ... Kui riigieksamite toimumine on koroonaajal rangelt reglementeeritud, siis lõpuaktuste korraldamine 2+2 reeglit järgides toimub koolides erinevalt. Lõpupeod lükkuvad valdavalt juulikuusse ja plaanid on veel tegemata.

Kümnendikul Tartu gümnaasiumikatsetel osalenutest lasub spikerdamiskahtlus

05.06.20 ... Tartu gümnaasiumide ühiskatsetel matemaatikatesti korraldanud õpetajate tähelepanekul võis üle kümnendiku õpilastest kasutada lahenduskäikudel ühe mobiilirakenduse abi. Tõestada aga midagi ei saa.

Abiturient: kiusatust eesti keele eksamist loobumiseks ei tekkinud

29.05.20 ... Laagna gümnaasiumi abiturient Magne Trubitsõn kinnitas, et temal ei tekkinud mõtet loobuda sel aastal vabatahtlikuks muudetud eesti keele riigieksami tegemisest.

Eksamisessiooniks valmistumine käib tänavu samuti teistmoodi

26.05.20 ... Tänavu on üliõpilaste eksamisessioon hoopis teistsugune kui muidu, sest eksamid, esitlused ja kaitsmised on kolinud veebi. "Aktuaalne kaamera" käis Tartus vaatamas, kuidas sessi tippajal eksamiteks valmistumine käib.

Tallinna tehnikakõrgkooli rektorina jätkab Enno Lend

26.05.20 ... Tallinna tehnikakõrgkooli rektorina jätkab Enno Lend, kes on juhtinud seda kooli viimased kümme aastat.

Eesti koolid esitlevad 1. septembrit harva tarkusepäevana

25.05.20 ... Esimest septembrit ei tähistata enam laialdaselt tarkusepäevana ning lapsi kutsutakse kooli pigem lakooniliste teadetega, mis on enamasti esitatud lihtsalt teksti kujul.

Marju Himma: ainult veebipõhine õpe võtab õppimisest ära kõige väärtuslikuma

25.05.20 ... Veebiloengute ja muude digitaalsete õppeviiside kasutamine on kindlasti avardanud teadmiste omandamist, kuid kaduma läheb vahetu suhtlus inimesega, mis on kõige väärtuslikum osa õppimisest, leiab Vikerraadio päevakommentaaris ajakirjandusõppejõud Marju Himma.

Lõpuaktused piirangute ajal: droonifotodest veebiülekanneteni

20.05.20 ... Koolid otsivad loovaid võimalusi, et lõpuaktused piirangutele vaatamata siiski ära pidada.

Haridusministeerium: distantsõppeks peab ka sügisel valmis olema

19.05.20 ... Haridusministeerium veel sügiseseks võimalikuks uueks koroonaviirusepuhanguks ettevalmistusi ei tee, keskendudes praegu õppeaasta lõpetamisele. Küll aga tuleb vaktsiini saabumiseni olla koolidel valmis ka sügisel distantsõpet korraldama.

Distantsõppes juhuslike rakenduste kasutamine seab ohtu pere privaatsuse

18.05.20 ... Distantsõpe tuli Eesti koolidele ootamatult. Paremini ettevalmistunud koolid kogesid lendstarti, teised takerdusid aga digitihnikusse ning olid sunnitud koolipäeva praktilisel korraldamisel improviseerima. Paljud pöördusid sotsiaalmeedia poole, mis toob noorema kooliea puhul kaasa reeglite rikkumise. Näiteks Facebookis tohivad tegutseda vähemalt 13-aastased isikud, nooremad peaksid sealt eemale hoidma.

Omavalitsuste hinnangul pole kaugõppe ajal koolitööst kõrvale jäänute arv oluliselt kasvanud

16.05.20 ... Haridusministeeriumi andmetel ei võta praegu õppetööst osa umbes 1500 üldhariduskoolide õpilast, aga kuna enne eriolukorra kehtima hakkamist riiklikult selliseid andmeid ei kogutud, ei saa praegu ka võrrelda, kas ja kui palju on kaugõppe periood selliseid lapsi lisaks toonud. Omavalitsused koolitööst kõrvalejäänute arvu olulist kasvu ei näe.

Doktoritöö: täiskasvanu otsib ülikooliõpingutelt mitmekesist tähendust

12.05.20 ... Täiskasvanud üliõpilased tahavad õpingute ajal olla kaasatud, rohkem suhelda ja koostöiselt õppida, selgub Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudi doktorandi Katrin Karu doktoritööst.

Kõik koolid on muutnud sisseastumiskatsete aega ja vormi

11.05.20 ... Eriolukorra tõttu on sisseastumiskatsete toimumise aegu ja vorme muudetud kõigis Eesti koolides ja neisse sisseastujad on uues olukorras.

TTÜ rektorikandidaatide viimane debatt: rahvusvahelisusest rahajagamiseni

08.05.20 ... Tallinna Tehnikaülikooli rektori valimise viimasel debatil rääkisid kandidaadid ülikooli arengusuunadest, rollist ühiskonnas, rahvusvahelistumisest ja koostööst erasektoriga.

Eesti õpilased panid PISA finantskirjaoskuse testi pika puuga kinni

07.05.20 ... Eesti õpilaste rahatarkuse teadmised on teistest riikidest peajagu üle. Kuue aastaga on Eesti teinud tabelis suurima tõusu, kerkides kolmandalt kohalt esimeseks.

Koolidirektor: lõpuaktused ilmselt päris ära ei jää

06.05.20 ... Jakob Westholmi gümnaasiumi direktor Rando Kuustik ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et lõpuaktused koolis ilmselt päris ära ei jää, aga need toimuvad kriisiolukorrale sobivamas vormis.

Ülikoolid on pidanud välistudengite vastuvõtmiseks mööndusi tegema

05.05.20 ... Paljude riikide abituriendid on tänavu ootamatute väljakutsete ees - nende küpsuseksamid on tühistatud või toimuvad teistel alustel. Eesti ülikoolid pole veel täheldanud väliskandidaatide arvu kahanemist, küll aga on nad pidanud eriolukorra tõttu vastuvõtu korraldamisel mööndusi tegema.

Võõrkeeleeksami ärajäämine seab välismaal õppida soovijad keerulisse olukorda

04.05.20 ... Välismaale õppima minna soovijad on võõrkeele riigieksami ärajäämise tõttu keerulises olukorras. Haridusminister Mailis Repsi väitel arvestavad Euroopa ülikoolid pandeemia tõttu tekkinud takistusi, kuid Tallinna reaalkooli abiturientide sõnul nõuavad Suurbritannia ülikoolid siiski kolme riigieksami sooritamist.

Ühismeediast võiks saada õpetajatele eldoraado, kuid seda ei osata kasutada

27.04.20 ... Koolitunnis on nutitelefoni kasutamine sageli keelatud ning sotsiaalmeediat kasutatakse õppetöös harva. Tegelikult saaks õpetajad sotsiaalmeediaplatvorme edukalt kasutada nii õpilaste aineteadmiste kui ka suhtlusoskuste arendamisel, selgub Tartu Ülikooli teadlaste ülevaateuuringust.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: