17.03.23 HARIDUS ... Reedel kell 13 algab Tallinna Ülikoolis paneelarutelu teemal "Kõrgharidus tasuliseks?!", et lahata Eesti kõrghariduse tulevikku. Ülekannet saab jälgida ka Novaatori vahendusel.
15.03.23 HARIDUS ... Hiljuti kaitstud doktoritööst selgus, et lapsevanema ja lapse vahelises argivestluses räägib üldjuhul rohkem lapsevanem, kelle kõne hulk ületab ühes vestluses lapse oma ligi poole võrra. Lapse kõne seisukohast ei ole oluline siiski mitte niivõrd lapsevanema jutukus, vaid see, kui rikast keelt vanem lapsega vesteldes kasutab.
16.02.23 EESTI ... Tartu Ülikooli praeguse rektori Toomas Asseri esitas kandidaadiks meditsiiniteaduste valdkonna nõukogu oma kolmapäevase koosoleku otsusega. Rektorikandidaatide esitamise tähtaeg on 13. märts.
14.02.23 EESTI ... Tartu Ülikooli sotsiaalteaduste valdkond esitas rektorikandidaadiks professor Raul Eametsa, enne teda oli loodus- ja täppisteaduste valdkonna poolt üles seatud professor Jaak Vilo kandidatuur.
09.02.23 HARIDUS ... Ehkki selgete tähtaegadega otsus minna üle eestikeelsele haridusele andis koalitsioonierakondadele kerge punktivõidu, sai nii selle täpsete üksikasjade, õpetajate palga kui ka haridusvõrgu korrastamises läbivaks kujundiks rätsepaülikond. Suuremaid olemuslikke erimeelsusi aga debatt ei tekitanud.
08.02.23 HARIDUS ... Tallinna Tehnikaülikoolis toimuval debatil tutvustatakse poliitikute ja erakondade valimisplatvorme, keskendudes kitsamalt kõrgharidusele ning teaduse ja innovatsiooni arengule.
04.02.23 HARIDUS ... Julgete väljaütlemiste ja tugevate seisukohtade poolest tuntud hariduspsühholoog Grete Arro tunneb end ühtviisi sõiduvees nii ülikooliseinte vahel kui tele-ekraanil. Äsja riiklikult tunnustatud teaduse populariseerja tiitli pälvinud teadlane võttis Novaatori vastu koos pisipoeg Karli ning taimede armeega.
02.02.23 HARIDUS ... Vikerraadio valimisdebatis olid peaaegu kõik erakonnad ühel nõul, et haridusse investeeritava raha hulk peaks oluliselt kasvama. Suuremaid lahkarvamusi tekitas vaid küsimus, kas õpetajate praegune autonoomia kindlustab Eesti ühiskonnale oluliste väärtuste ja teadmiste edasi andmise.
30.01.23 TEADUS 3 MINUTIGA ... Digilahenduste kasulikkus õppimises sõltub eelkõige digivahendi kasutajast ja sellest, kuidas õpetaja digilahendusi õppetöösse lõimib, selgub rahvusvahelisest kolm aastat kestnud DigiGeni uuringust ja valmivast doktoritööst.
29.01.23 ÜHISKOND ... Nutipõlvkonna lapsed ja noored sündisid maailma, kus nutiseadmed olid elu tavapärane osa. Mida lapsed ja noored digimaailmas teevad ning kuidas täiskasvanu võiks neid pigem mõista kui hukka mõista, rääkis oma hiljuti valminud uuringu valguses Novaatorile Tallinna Ülikooli sotsiaaltervishoiu professor Merike Sisask.
24.01.23 TEADUSELU ... Hiljuti USA-s Whartoni ärikoolis tehtud katse näitas, et juturobot ChatGPT sooritaks seal kirjaliku eksami hindele B. Eesti kõrgkoolid on sellisest akadeemilise petturluse võimalusest teadlikud. Kuigi nad veel konkreetseid meetmeid võtnud pole, kaalutakse prorektorite sõnul suulise või paberit ja pliiatsit nõudva teadmistekontrolli juurde naasmist.
02.01.23 HARIDUS ... Paljud lapsevanemad õpetavad oma võsukestele, et valetamine on paha ja aus olemine hea. Samas näitas USA teadlaste uuring, et vanemad võivad mõnele valele reageerida hoopis soosivalt. Nimelt võib vanem vahel eelistada kuulda lapselt väikeseid viisakusvalesid.
14.12.22 HARIDUS ... Teisipäeval autasustati 2022. aasta parimaid üliõpilaste teadustöid. Peapreemia pälvisid sel korral Tartu Ülikooli loomaökoloog Markus Valge ja treenerite täiendkoolituse spetsialist Rasmus Pind.
12.12.22 HARIDUS ... Mida rohkem inimene ülesande kallal pusib ja eksib, seda tugevamad ja mitmekülgsemad õppimise käigus tekkivad seosed, leiab Ühe Minuti Loengus Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi nooremteadur Heli Aomets.
08.12.22 ÜHISKOND ... Tartu Ülikooli keele- ja rahvusvahelistumise põhimõtetes on ülikool seadnud sihi kindlustada eesti keele kestlikkus, tagades samas ka muukeelsete töötajate kaasatuse. Ülikooli keeleteadlaste uuring osutab, et ainult visioonidokumendist ei piisa ja tarvis on investeeringuid nii keeletehnoloogiasse, eesti keele õppesse kui ka tegevusi, mis toetaksid eesti keele kasutamist ja väärtustamist ühise suhtluskeelena.
08.12.22 HARIDUS ... Haridus- ja teadusministeerium tahtis neljapäeval esitada valitsusele eelnõu kõrgharidusseaduse muutmiseks. Istungi alguses võeti aga eelnõu päevakorrast välja. Kui eelnõu ühel hetkel läbi läheb, peaksid üliõpilased hakkama paremini oma valikuid läbi mõtlema.
29.11.22 EESTI ... Teadlased ja kõrghariduseksperdid soovitavad Eestil kehtestada kõrgkoolides õppemaks. Haridusminister Tõnis Lukase sõnul muudatuseks põhjust ei ole.
21.11.22 ARVAMUS ... PIAAC-i uuringu kohaselt teevad Eesti töötajad üsna vähe koostööd, mis pärsib sünergia tekkimist. Kuigi töötajatel võidakse lasta tegutseda liiga omapäi, võib olla probleem ka tarvilike oskuste puudumises, kirjutab Aune Valk.
24.10.22 HARIDUS ... Eesti gümnaasiumiõpilane saab koolipingist hulganisti teadmisi mulla koostise, liikide ja erinevate maailma muldade kohta. Samas jääb meie mullahariduses vajaka praktilistest näidetest. Eesti teadlase osalusel valminud uuring soovitabki mulla kui toidu tootmiseks elutähtsa ressursi parema mõistmise nimel viia lapsi rohkem kooliaeda ja õppesõitudele mulda uudistama.
24.10.22 HARIDUS ... Kõrged energiahinnad on ülikoolid murelikuks teinud, sest juba praegu on näha, kuidas planeeritud kulud on oodatust tükk maad suuremad ja tuleb mõelda, kust leida raha arvete maksmiseks. Nii võib kõrgharidusele eraldatud kümme miljonit eurot lisaraha kuluda suuresti arvete tasumiseks.
20.10.22 HARIDUS ... Tüdrukud saavad koolis paremaid hindeid kui poisid – ka juhul, kui teadmised on võrdsed. Itaalia teadlased selgitasid oma uuringus välja mõned selle ilmingu põhjused.
16.10.22 EESTI ... Järgmisest õppeaastast on valitsus lubanud maksta Ida-Virumaal eesti keelt valdavatele üldhariduskoolide õpetajatele teiste Eesti piirkondadega võrreldes poolteist korda kõrgemat palka, aga palgataseme täpsem regulatsioon on alles väljatöötamisel. Sellest tulenevalt on nii koolidel kui ka omavalitsustel tekkinud hulgaliselt vastuseta küsimusi.
13.10.22 EESTI ... Tuleval kevadel tuleb õpilasel põhikool lõpetada koroonaeelsete aastate hindamissüsteemi järgi. Kuigi koolid sooviksid epideemiaaegset leebemat süsteemi säilitada, ei pea haridusministeerium seda mõistlikuks.
11.10.22 EESTI ... Eesti Maaülikooli rektoriks kandideerivad metsateadlane Paavo Kaimre, loomakasvatusteadlane Ülle Jaakma ja mullateadlane Endla Reintamm. Ükski kandidaat suuri ümberkorraldusi kõrgkooli sees ei plaani, samas nõustuvad kõik, et maaülikool tuleb nähtavamaks teha.
14.09.22 TEADUSELU ... Euroopa noorteadlaste konkursil (EUCYS) astuvad sel nädalal võistlustulle Kulla Saatmäe, Emma Lotta Lõhmus ja Taissija Rychkova. Õpilasteadlased võtsid oma uurimistöödes luubi alla Laulatu puisniidu, skisofreenia ja kirjandusteostes esineva üksinduse.
11.09.22 EESTI ... Kooliaasta on alanud ja üha enam võib Eesti koolides kohata alternatiivpedagoogika lähenemisi. Erinevad valikuvõimalused on kasvatusteadlaste ja haridusministeeriumi sõnul tervitatavad, kuni meetodeid kasutatakse, järgides riiklikku õppekava.
25.08.22 PSÜÜHIKA ... Eesti spordikultuur on olnud peamiselt tulemustele suunatud, kuid liigub terviklikku arengut väärtustava käsitluse poole. Nii muutub üha olulisemaks ka sportlaste vaimsete oskuste arendamine. Noorsportlast saab selles vallas toetada just kvaliteetse arengukeskkonnaga ning tema treeneri ja teiste lähedaste koostöös, osutab Tallinna Ülikooli doktoritöö.
16.08.22 HARIDUS ... Paljude vanemate jaoks on laste aitamine koolitöödes täiesti argine tegevus. Kuigi abistamise eesmärk on üllas, ei paista see laste hindeid siiski parandavat, osutab USA teadlaste uuring.
05.08.22 HARIDUS ... Hiljutisest uuringust selgus, et õpilased ja õpetajad suhtlevad omavahel sotsiaalmeedias üha enam. Küll aga on õpilased sageli üsna kriitilised selle osas, mida õpetajatel sobib sotsiaalmeedias jagada ja mida mitte. Näiteks ei peaks pedagoogid noorte meelest jagama pilte, kus tarbitakse alkoholi või ollakse poolpaljas.
02.08.22 HARIDUS ... Nutiseadmeid kasutavad üha nooremad lapsed. Tallinna Ülikooli hariduspsühholoog Grete Arro nentis "Vikerhommikus", et nutiseadmete pakutav kiire mõnutunne rikub laste loomupärase tungi end arendada ja iseseisvalt tegutseda.
28.07.22 HARIDUS ... Kõigil inimestel on kooliajast mälestusi, mida meenutada terve elu. Tartu Ülikooli teadlased kirjutavad, kuidas head koolimälestused võivad inimesi võimestada aastateks. Teisalt võib koduse toetuseta ja õpetajatega pahuksis laste tee kujuneda pigem käänuliseks.
08.06.22 HARIDUS ... Eesti õpetajate ühismeediaoskused on tasemel ja nad oskavad vajadusel kasutada seda ka õppetöös. Selle pakutavatest võimalustest kasu lõikamist raskendab aga end analoogmaailmas tõestanud õpetamismeetodite eelistamine, viitab Tartu Ülikoolis kaitstud doktoritöö.
06.06.22 ÜHISKOND ... Ehkki tõlkija töö on viimase 20 aasta jooksul ajas muutunud, seda eelkõige seoses tehnoloogia arenguga, puututakse stereotüüpsete arusaamadega tõlkimisest endiselt palju kokku ja tõlkija kõige olulisemaks pädevuseks peetakse suuresti ikka head siht- ja lähtekeele oskust, selgub Tallinna Ülikooli tudengite uurimisprojektist.
22.05.22 EESTI ... Sel nädalal kogunes riigikogu kultuurikomisjon, et otsida lahendusi kõrghariduse rahamuredele. Ühelt poolt ootavad ülikoolid riigilt juba sügisel 15-protsendilist tegevustoetuse tõusu, teisalt aga ka pikema perspektiiviga reformiplaani, mis tagaks kõrghariduse jätkusuutlikkuse ka järgmistel aastatel.
12.05.22 EESTI ... Tänavu sügisel saab Tartu Ülikool vastu võtta rekordarvu eriarstiks soovijaid, kuna riik suurendab residentuuri vastuvõttu varasemalt 169 kohalt 186 kohale. Riigi hinnangul on kõige enam praegu puudu perearste ja psühhiaatreid, kelle vastuvõttu suurendati enim.
12.05.22 HARIDUS ... Kuigi gümnaasiumi riigikaitsekursusel harjutatakse ka relvakäsitlust, pole sõjaline ettevalmistus omaette eesmärk. Kui riigikaitseõpetus muutub liiga militaarseks, siis see võib anda vastupidise efekti, samuti ei veena tänapäeva noori isamaa-armastusele rõhumine, leiab Saue Gümnaasiumi ja Tallinna 32. keskkooli riigikaitseõpetaja Rene Rässa.
10.05.22 EESTI ... Haridus- ja teadusministeerium soovib seadusemuudatust, mis annaks uutele tudengitele kohti juurde. Selle jaoks tehakse kallimaks ja keerulisemaks nende õppurite elu, kes soovivad ülikoolis lappida varasemaid tegematajätmisi või näiteks teist kõrgharidust püüda.
10.05.22 HARIDUS ... Ligi viiendik õpilastest kogeb kooliajal kiusamist. Kuigi Eestis on lai valik ennetusprogramme, siis nende rakendamine ei ole alati järjepidev ja seisab paljudes koolides üksikute töötajate õlul, selgus uuringust.
09.05.22 HARIDUS ... "Terevisioon" otsib sellelgi aastal Eesti kõige mõnusamat, ägedamat ja uuenduslikumat kooli. Kümne finaali jõudnud kooli seast saab valida oma lemmiku Novaatoris.
05.05.22 EESTI ... Uus alushariduse seaduse eelnõu näeb ette, et lasteaia õpe toimuks vähemalt poole ulatuses eesti keeles, samuti muutuvad edaspidi töötajatele kehtestatud kvalifikatsiooninõuded. Ennekõike pöörab uus seaduseelnõu aga rõhku individuaalsele lähenemisele ja vajalike tugiteenuste kättesaadavusele.
28.04.22 HARIDUS ... Tartu Ülikoolis valmis viimase 20 aasta jooksul avaldatud teaduskirjanduse põhjal ülevaade eri riikide kõrghariduse rahastamise mudelitest ning nende muutmise võimalikust mõjust nii üliõpilastele kui ka ühiskonnale. Analüüsi tulemusi tutvustatakse neljapäeval toimuval aruteluseminaril.
25.04.22 ÜHISKOND ... Kuigi religioonikallakuga koolides on pilt isesugune, hoolivad Euroopa noored usunditest pigem vähe. Eesti teadlaste osalusel valminud uurimus osutab, et oma esimesed sissejuhatavad usuteadmised saavad noored tihti mõnest telesarjast või YouTube'i videost. Kuigi videosisu võib olla pinnapealne, tutvustab see usundeid üldjuhul võrdsetena.
22.04.22 HARIDUS ... Kuigi teadmised matemaatikast, keeltest ja ajaloost on olulised, peavad koolilapsed olema valmis ka tulevaseks tööeluks. Tulevikuoskusi, nagu koostööd ja ühismõtlemist, saab edukalt harjutada näiteks kodunduse õppeaines, kus elulisi probleeme lahendades saaks õpilased julgelt mõtteid vahetada, osutab Eesti teadlase osalusel valminud uuring.
14.04.22 HARIDUS ... Kuigi eesti lapsed saavad PISA-testides väga häid tulemusi, siis hiljutisest uuringust selgus, et kohati jäävad eesti noorte teadmised finantsteemadel keskmisest madalamaks.
30.03.22 PSÜÜHIKA ... Kui koolilapsi ja tudengeid ümbritsevad klassi- ja kursusekaaslased, siis doktorandid kirjutavad oma tööd sõltuvalt erialast sageli üksi. Tallinna Ülikooli teadlased katsetasid doktorantide toetamiseks uut sorti töötube ja leidsid, et õppuritel oli abi nii enda edusammude tunnetamisest kui ka teiste doktorantide murede mõistmisest.
17.03.22 HARIDUS ... Äärmuslikud ilmastikunähtused, näiteks orkaanid ja tsunamid, nõuavad vaatamata tehnoloogia arengule maailmas endiselt hulgaliselt inimohvreid. Tartu Ülikoolis kaitstud doktoritöö uuris, milline on Eesti, Ameerika Ühendriikide ja Jaapani kooliõpilaste valmisolek loodusõnnetustele reageerimisel ning kuidas seda tõhustada.
14.03.22 TEADUSELU ... Viimasest emakeelepäevast saati on Novaatori portaalis ilmunud nii mõnigi keelte ja keeleteadusega seotud uudis. Kui hoolikalt oled neid märganud sina? Pane end proovile Novaatori keeleviktoriinis.
04.03.22 HARIDUS ... Kuigi õpetajad võivad innukalt öelda, et on uute nutikate õppevahendite kasutamiseks valmis, ei pruugi nad selleks kiires argitöös tegelikult aega leida. Nutilahendusi kasutavad õppetöös sagedamini õpetajad, kellel on toetavad kolleegid, ja õpilased, kelle kogemus uue vahendiga kujuneb toredaks, osutab Tartu Ülikooli doktoritöö.
17.02.22 HARIDUS ... Rektorite nõukogu ei poolda kõrghariduse lähiajal tasuliseks muutmist. Tõsisemaid poliitilisi debatte kõrghariduse rahastamise teemal ootavad rektorid pärast riigikogu valimisi.
16.02.22 HARIDUS ... Tallinna Ülikooli rektori Tõnu Viigi hinnangul võiks Eesti kõrghariduse rahastamist praegu nimetada skisofreeniliseks, sest ühelt poolt räägivad poliitikud, et meil on vaja suurendada kõrgharitud inimeste osakaalu, samas lisaraha selleks ei leita.