Haridus

Ülikoolid ootavad selgust välistudengite kohtlemisel viirusohu ajal

10.07.20 ... Kõrgkoolid ootavad valitsuselt selgemaid juhiseid välistudengite kohtlemiseks viirusohu olukorras. Nii pole seni selge, kas kolmandatest riikidest pärit tudengid peaks õpingutele saabudes olema karantiinis või eneseisolatsioonis ja kes katab võimaliku lisakulu.

Graafiline ülevaade: Eesti ülikoolide populaarsemad erialad 2020

07.07.20 ... Peaaegu kõikidesse Eesti ülikoolidesse esitati sel aastal rohkem sisseastumisavaldusi kui möödunud aastal. Õppekavade suhteline populaarsus selle ajaga aga eriliselt muutuda ei jõudnud.

Kliinilistest psühholoogidest on Eestis suur puudus

06.07.20 ... Psühholoogia eriala on noorte seas olnud aastaid väga populaarne, aga vaatamata suurele huvile on Eestis endiselt suur puudus kliinilistest psühholoogidest. Üks põhjus on rahanappus, mille saaks riik katta vaid 400 000 euroga.

Ülikool: tudengite töötamise ja siiajäämise piiramine peletab kandidaate eemale

06.07.20 ... Ülikoolid tervitavad selguse saabumist välistudengite riiki lubamise küsimuses, samas tekitavad osad valitsuse seatud tingimused muret. Tallinna ülikooli hinnangul peletavad piirangud tulevikus välistudengeid Eestist eemale.

Tallinna Ülikool sai mullusest 1000 võrra rohkem sisseastumisavaldusi

04.07.20 ... Tallinna Ülikoolile laekus tänavu 7858 sisseastumisavaldust, mis on tuhatkond avaldust rohkem kui eelmistel aastatel, teatas haridus-teadusasutus.

USA bioloogiaõpikutes esile toodud teadlased on valdavalt valged mehed

26.06.20 ... USA bioloogiaõpikutes tõsteti iga naisteadlase kohta esile seitse meest, seejuures mustanahalisi naissoost teadlasi polnud analüüsitud õpikutes kordagi esindatud.

Mehed võib jätta kõrgkooli ukse taha kehv lugemisoskus

25.06.20 ... Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) kuuluvates riikides aitab kõrgharidust omandavate meeste osakaalu vähenemist selgitada eelarvamuste kadumine tüdrukute akadeemiliste võimete osas ja poiste kehv funktsionaalne lugemisoskus, viitab hiljuti ilmunud uuring.

Maailma ülikoolide edetabelid: Tartu Ülikool parandas kohta, TTÜ langes

11.06.20 ... Võrreldes läinud aastaga on Eesti suuremate ülikoolide positsioon maailmas veidi muutunud. QS pingerea järgi on Tartu Ülikool tõusnud 285-ks, Tallinna Tehnikaülikool poolesaja koha võrra langenud ning Tallinna Ülikool püsib edetabelis mullusel kohal. CWUR pingereas on kõik Eesti ülikoolid viimase aastaga veidi kukkunud.

Osad noored lükkavad piirangute tõttu muutuva õppe pärast ülikooliõpingud edasi

10.06.20 ... Hulk ülikoole nii Eestis kui ka välismaal plaanivad sügisest alustada hübriidõppega, mis enamasti tähendab, et massiloengud toimuvad vaid interneti vahendusel. Mõni õpilane on seetõttu otsustanud välisõpinguid aasta võrra edasi lükata.

Narva tahab riigigümnaasiumite kõrval säilitada ka linnagümnaasiumid

09.06.20 ... Narva linnavolinikud arutasid teisipäeval haridusministeeriumi esindajatega riigigümnaasiumide rajamise plaani. Ministeerium tahab Narva ehitada kahte riigikooli, kuid linnavõim soovib alles jätta ka mõned munitsipaalgümnaasiumid, mis riigikoolidega õpilaste nimel võistlema hakkavad.

Abituriendid loodavad ministeeriumi abil siiski Londonisse ülikooli pääseda

09.06.20 ... Haridusministeerium väljastab abiturientide palvel välismaistesse ülikoolidesse sisseastumiseks dokumente, mis tõendavad, et nad on sooritanud kõik võimalikud eksamid sel aastal. Mõni Londoni ülikooli pürgija aga pelgab endiselt, et sellest ei piisa, kuna sisseastumisel nõutakse kolme riigieksamit, mida Eestis sel aastal teha ei saanud.

Eesti õpetajad rakendavad laste mänguhimu oskuslikult

09.06.20 ... Mõne aasta tagune uuring näitas, et Eesti õpetajatest kasutab 94 protsenti tunnis õppemeetodina mängimist. Eesti õpetajad rakendavad laste mängulembust kõikvõimalike oskuste ja teadmiste õpetamisel, kirjutab Tallinna Ülikooli doktrant Triinu Jesmin.

Rohkem haridust tagab vanemas eas parema mälu

09.06.20 ... Haridus kaitseb vanemaid inimesi, eriti naisi, mälu kaotuse eest. Georgetowni ülikooli teadlaste tehtud uuringust selgus, et need lapsed, kes on rohkem koolis käinud, neil on vanemas eas parem mälu.

Abituriendid unistavad lõpupeost

05.06.20 ... Kui riigieksamite toimumine on koroonaajal rangelt reglementeeritud, siis lõpuaktuste korraldamine 2+2 reeglit järgides toimub koolides erinevalt. Lõpupeod lükkuvad valdavalt juulikuusse ja plaanid on veel tegemata.

Kümnendikul Tartu gümnaasiumikatsetel osalenutest lasub spikerdamiskahtlus

05.06.20 ... Tartu gümnaasiumide ühiskatsetel matemaatikatesti korraldanud õpetajate tähelepanekul võis üle kümnendiku õpilastest kasutada lahenduskäikudel ühe mobiilirakenduse abi. Tõestada aga midagi ei saa.

Abiturient: kiusatust eesti keele eksamist loobumiseks ei tekkinud

29.05.20 ... Laagna gümnaasiumi abiturient Magne Trubitsõn kinnitas, et temal ei tekkinud mõtet loobuda sel aastal vabatahtlikuks muudetud eesti keele riigieksami tegemisest.

Eksamisessiooniks valmistumine käib tänavu samuti teistmoodi

26.05.20 ... Tänavu on üliõpilaste eksamisessioon hoopis teistsugune kui muidu, sest eksamid, esitlused ja kaitsmised on kolinud veebi. "Aktuaalne kaamera" käis Tartus vaatamas, kuidas sessi tippajal eksamiteks valmistumine käib.

Tallinna tehnikakõrgkooli rektorina jätkab Enno Lend

26.05.20 ... Tallinna tehnikakõrgkooli rektorina jätkab Enno Lend, kes on juhtinud seda kooli viimased kümme aastat.

Eesti koolid esitlevad 1. septembrit harva tarkusepäevana

25.05.20 ... Esimest septembrit ei tähistata enam laialdaselt tarkusepäevana ning lapsi kutsutakse kooli pigem lakooniliste teadetega, mis on enamasti esitatud lihtsalt teksti kujul.

Marju Himma: ainult veebipõhine õpe võtab õppimisest ära kõige väärtuslikuma

25.05.20 ... Veebiloengute ja muude digitaalsete õppeviiside kasutamine on kindlasti avardanud teadmiste omandamist, kuid kaduma läheb vahetu suhtlus inimesega, mis on kõige väärtuslikum osa õppimisest, leiab Vikerraadio päevakommentaaris ajakirjandusõppejõud Marju Himma.

Lõpuaktused piirangute ajal: droonifotodest veebiülekanneteni

20.05.20 ... Koolid otsivad loovaid võimalusi, et lõpuaktused piirangutele vaatamata siiski ära pidada.

Haridusministeerium: distantsõppeks peab ka sügisel valmis olema

19.05.20 ... Haridusministeerium veel sügiseseks võimalikuks uueks koroonaviirusepuhanguks ettevalmistusi ei tee, keskendudes praegu õppeaasta lõpetamisele. Küll aga tuleb vaktsiini saabumiseni olla koolidel valmis ka sügisel distantsõpet korraldama.

Distantsõppes juhuslike rakenduste kasutamine seab ohtu pere privaatsuse

18.05.20 ... Distantsõpe tuli Eesti koolidele ootamatult. Paremini ettevalmistunud koolid kogesid lendstarti, teised takerdusid aga digitihnikusse ning olid sunnitud koolipäeva praktilisel korraldamisel improviseerima. Paljud pöördusid sotsiaalmeedia poole, mis toob noorema kooliea puhul kaasa reeglite rikkumise. Näiteks Facebookis tohivad tegutseda vähemalt 13-aastased isikud, nooremad peaksid sealt eemale hoidma.

Omavalitsuste hinnangul pole kaugõppe ajal koolitööst kõrvale jäänute arv oluliselt kasvanud

16.05.20 ... Haridusministeeriumi andmetel ei võta praegu õppetööst osa umbes 1500 üldhariduskoolide õpilast, aga kuna enne eriolukorra kehtima hakkamist riiklikult selliseid andmeid ei kogutud, ei saa praegu ka võrrelda, kas ja kui palju on kaugõppe periood selliseid lapsi lisaks toonud. Omavalitsused koolitööst kõrvalejäänute arvu olulist kasvu ei näe.

Doktoritöö: täiskasvanu otsib ülikooliõpingutelt mitmekesist tähendust

12.05.20 ... Täiskasvanud üliõpilased tahavad õpingute ajal olla kaasatud, rohkem suhelda ja koostöiselt õppida, selgub Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudi doktorandi Katrin Karu doktoritööst.

Kõik koolid on muutnud sisseastumiskatsete aega ja vormi

11.05.20 ... Eriolukorra tõttu on sisseastumiskatsete toimumise aegu ja vorme muudetud kõigis Eesti koolides ja neisse sisseastujad on uues olukorras.

TTÜ rektorikandidaatide viimane debatt: rahvusvahelisusest rahajagamiseni

08.05.20 ... Tallinna Tehnikaülikooli rektori valimise viimasel debatil rääkisid kandidaadid ülikooli arengusuunadest, rollist ühiskonnas, rahvusvahelistumisest ja koostööst erasektoriga.

Eesti õpilased panid PISA finantskirjaoskuse testi pika puuga kinni

07.05.20 ... Eesti õpilaste rahatarkuse teadmised on teistest riikidest peajagu üle. Kuue aastaga on Eesti teinud tabelis suurima tõusu, kerkides kolmandalt kohalt esimeseks.

Koolidirektor: lõpuaktused ilmselt päris ära ei jää

06.05.20 ... Jakob Westholmi gümnaasiumi direktor Rando Kuustik ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et lõpuaktused koolis ilmselt päris ära ei jää, aga need toimuvad kriisiolukorrale sobivamas vormis.

Ülikoolid on pidanud välistudengite vastuvõtmiseks mööndusi tegema

05.05.20 ... Paljude riikide abituriendid on tänavu ootamatute väljakutsete ees - nende küpsuseksamid on tühistatud või toimuvad teistel alustel. Eesti ülikoolid pole veel täheldanud väliskandidaatide arvu kahanemist, küll aga on nad pidanud eriolukorra tõttu vastuvõtu korraldamisel mööndusi tegema.

Võõrkeeleeksami ärajäämine seab välismaal õppida soovijad keerulisse olukorda

04.05.20 ... Välismaale õppima minna soovijad on võõrkeele riigieksami ärajäämise tõttu keerulises olukorras. Haridusminister Mailis Repsi väitel arvestavad Euroopa ülikoolid pandeemia tõttu tekkinud takistusi, kuid Tallinna reaalkooli abiturientide sõnul nõuavad Suurbritannia ülikoolid siiski kolme riigieksami sooritamist.

Ühismeediast võiks saada õpetajatele eldoraado, kuid seda ei osata kasutada

27.04.20 ... Koolitunnis on nutitelefoni kasutamine sageli keelatud ning sotsiaalmeediat kasutatakse õppetöös harva. Tegelikult saaks õpetajad sotsiaalmeediaplatvorme edukalt kasutada nii õpilaste aineteadmiste kui ka suhtlusoskuste arendamisel, selgub Tartu Ülikooli teadlaste ülevaateuuringust.

Tallinna gümnaasiumite sisseastumiskatsed toimuvad virtuaalselt

24.04.20 ... Esialgselt märtsis või aprillis toimuma pidanud koolikatsed lükkuvad edasi ning need sooritatakse elektrooniliselt. On ka neid koole, kus katsed enne eriolukorda ära tehti.

Viiruse levik pole kahandanud välistudengite huvi Eesti vastu

21.04.20 ... Senised märgid näitavad, et välistudengite huvi Eesti kõrgkoolide vastu pole koroonaviiruse leviku tõttu kadunud. Tallinna tehnikaülikooli ja EBS-i on õppima asumise avaldusi tulnud esialgu isegi rohkem kui aasta varem.

Kaugõppe hästi läbinud lapsed võiksid suvevaheajale pääseda märksa varem

20.04.20 ... Ametlikult lõppeb kooliaasta tänavu 10. juunil, aga kuna alates 15. maist ei toimu enam tunniplaanijärgset distantsõpet, siis võiksid koolitükid hästi selgeks saanud lapsed pääseda koolivaheajale märksa varem. Koolid seda võimalust aga kasutama ei kipu ning eelistavad distantsõppega jätkata ka pärast 15. maid.

Eriolukord võib kutsekoolide lõpetamised kaugemale nihutada

13.04.20 ... Eriolukord võib kutsekoolidele tähendada koolide lõpetamise nihkumist, sest praktiliste oskusteta on paljudel erialadel keerukas kutseeksamiks valmistuda. Haridusministeerium töötab välja täpseid juhiseid, kuidas jätkub õpe kutsekoolides, kui distantsõpe lõpetatakse.

Õpilastele jääb veel hulk kooli lõpetamisega seotud küsimusi segaseks

12.04.20 ... Neljapäeval toetas valitsus haridusministri plaani, et viiruse taandumise korral saaks alates 15. maist õppetöö järk-järgult taastada. Otsustati, et põhikoolis jäävad lõpueksamid ära ja gümnaasiumilõpetajad teevad kaks riigieksamit. "Aktuaalne kaamera. Nädal" kuulas koolilõpetajate muresid.

Doktoritöö: halvustavad pildid ja videod on küberkiusamine

08.04.20 ... Ajal, mil suur osa laste päevast möödub ekraani ees, on kübermaailma kolinud ka kiusamine. Lapsed ise tajuvad küberkiusamisena enim halvustavaid pilte ja videoklippe ning seda, kui nende kontode privaatsust rikutakse, selgub Karin Naruskovi värskest doktoritööst.

Haridusministeerium soovib muuta doktorandid nooremteaduriteks

26.03.20 ... Plaanitava seadusmuudatusega lõpetataks praeguste doktoranditoetuste maksmine ja ülikoolid võtaks doktorandid tööle nooremteaduritena. Sammuga loodetakse vähendada doktorantuurist väljalangemist ja tõsta ühiskonnas doktorikraadi mainet.

Otse kell 14.30: veebiseminar distantsõppest koos presidendiga

25.03.20 ... Hariduse Infotehnoloogia SA (HITSA) korraldab kolmapäeval kell 14.30-16 veebiseminari teemal "10 kodust koolipäeva – õpitud peatükid", mille eesmärk on vaadata tagasi möödunud kümnele päevale distantsõppes ning jagada kogemusi. Seminaril osaleb ka president Kersti Kaljulaid.

Eesti PISA edule panevad aluse tugevad lasteaia- ja klassiõpetajad

25.03.20 ... Eesti õpilaste PISA-testi edu tugineb oskustel, mitte ainult teadmistel. Oskuse õppida ja õpitut mõtestada annavad õpilastele lasteaia- ja klassiõpetajad, selgitavad Tallinna Ülikooli haridusteadlased.

Koduõpe on tekitanud segadust nii kodudes kui ka koolides

20.03.20 ... Esimene koduõppe nädal on tekitanud segadust nii kodudes kui ka koolides. Haridustehnoloogia ettevõtted koos Innovega pakuvad tasuta mitmesuguseid teenuseid, et olukorda leevendada.

Tüdrukud peletab IT-valdkonnast eemale igav arvutiõpetus

13.03.20 ... Ainult 24 protsenti tüdrukutest kaalub gümnaasiumi järel IT-eriala omandamist. Tüdrukute leige huvi IT vastu saab alguse igavast arvutiõpetuse tunnist, selgub Tartu Ülikooli teadlaste värskest artiklist.

Saates "Suud puhtaks" olid teemaks kaasav haridus ja erivajadustega lapsed

10.03.20 ... ETV saates "Suud puhtaks" oli sel korral teemaks kaasav haridus ja hariduslike erivajadustega õpilased.

Tartu ülikoolil tuleb eelarvet väiksemaks korrigeerida

10.03.20 ... Kuna haridusministeerium pani ülikoolide baasrahastuse tänavu erandlikult paika alles märtsis, tuleb oma eelarve liiga optimistlikult koostanud Tartu ülikoolil (TÜ) leppida oodatust paarisaja tuhande euro võrra väiksema rahasummaga.

Ida-Viru riigigümnaasiumid suhtuvad ettevalmistuskursustesse erinevalt

14.02.20 ... Kohtla-Järve riigigümnaasiumis algasid 8. ja 9. klassi õpilastele gümnaasiumiks ettevalmistavad kursused. Jõhvi riigigümnaasiumi hinnangul võiks aga kohalikke põhikoole usaldada ja ettevalmistuskursused pole vajalikud.

Usutlus Jaak Viloga: digiriigi lihtsam arenguperiood on läbi

29.01.20 ... Eesti teenib isegi keskmise IT-vilistlase koolitamiseks kulutatud raha tagasi vaid 2–3 aastaga. Riigi võimetust leida suuremat lisandväärtust loovate võimekuste arendamiseks üliõpilaste pearaha võib pidada seeläbi naeruväärseks, leiab Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi juhataja ja akadeemik Jaak Vilo.

Kehalise kasvatuse uus ainekava jätab hindamise alles

27.01.20 ... Uus, kogu õppekava valmimist ootav kehalise kasvatuse ainekava püüab lastes äratada liikumisarmastust ning lõimib õppesse teisi aineid. Aine numbriline hindamine aga ära ei kao.

Miks rivistatakse õpilased kehalises kasvatuses pikkuse järgi?

27.01.20 ... Nii nagu 20, 50 ja 80 aastat tagasi, algab paljudes koolides kehalise kasvatuse tund endiselt õpilaste rivistamisega pikkuse alusel. Miks just sellise parameetri alusel ja miks ikka veel, tahtis ERR teada.

Praxise analüütik: eliitkoolid tekitavad hariduslikku kihistumist

23.01.20 ... Ehkki Eesti haridus on üldiselt vähe kihistunud ja pakub heal tasemel õpet kõigile lastele, tekitavad niinimetatud eliitkoolid kihistumist, ütles Sihtasutuse Praxise analüütik.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: