Haridus

Vaata, kes on esitatud aasta koolijuhi tiitlile

26.09.18 ... 14. oktoobril antakse "Eestimaa õpib ja tänab" galal aasta õpetaja tiitel haridustöötajatele 11 kategoorias. Selleni jäänud nädalate jooksul tutvustab ERR Novaator konkursi nominente. Teie ees on kolm aasta õppeasutuse juhi tiitli nominenti.

Analüüs: naiste vähesuse taga täppisteadustes on muu kui kooliaja hinded

26.09.18 ... Poiste ja tüdrukute keskmine hinne ning saadavate hinnete vahemik erineb loodus- ja täppisteaduste vallas vähem kui teistes ainetes, järeldavad sadade tuhandete õpilaste sooritust uurinud Austraalia teadlased.

Vaata, kes on esitatud aasta õppejõu tiitlile

24.09.18 ... 14. oktoobril antakse "Eestimaa õpib ja tänab" galal aasta õpetaja tiitel haridustöötajatele 11 kategoorias. Selleni jäänud nädalate jooksul tutvustab ERR Novaator konkursi nominente. Teie ees on kolm aasta õppejõu tiitli nominenti.

Teadlane selgitab, kas keelevaist on olemas ja kuidas seda arendada

24.09.18 ... "Mina võõrkeeli ei oska, mul ei ole keelevaistu". Sellist põhjendust oma puudulikule võõrkeeleoskusele on ikka aeg-ajalt kuulda. Mis see salapärane keelevaist siis on, selgitab Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi õppejuht Tuuli Oder.

Kaks ettepanekut doktoritööst, et noored õpetajad ei lahkuks ametist

22.09.18 ... Küllap on igal õpetajaks õppival üliõpilasel ettekujutus sellest, milline on õpetajatöö, kuid see pilt võib sootuks erineda tegelikust elust, mis omakorda võib olla ajend õpetajaametist lahkumiseks. Tiina Anspal, kes käsitles seda teemat oma doktoritöös, toob välja paar mõtet, kuidas noori pedagooge koolis võiks hoida.

Uuring õpetaja autonoomiast: vabadus õpetada õppekava või mõjutada hariduselu

21.09.18 ... Eesti ja Baierimaa õpetajad peavad autonoomiaks ehk vabaduseks ise otsustada seda, kui saavad klassiruumis valida õpetamisviise ja õpetatavat sisu. Soome õpetajad seevastu räägivad õpetaja autonoomiast kui vabadusest olla hariduselu kujundaja ja korraldaja. Nii selgub hiljutisest Tallinna ja Tartu Ülikooli teadlaste ühisuuringust.

Vaata, kes on aasta kutseõpetaja nominendid

21.09.18 ... 14. oktoobril antakse "Eestimaa õpib ja tänab" galal aasta õpetaja tiitel haridustöötajatele 11 kategoorias. Selleni jäänud nädalate jooksul tutvustab ERR Novaator konkursi nominente. Teie ees on kolm aasta kutseõpetaja tiitli nominenti.

Andur otsmikule – koolid proovivad uusi nutiseadmeid

19.09.18 ... Valga gümnaasiumis jälgivad õpilased kontrolltööde ja praktikumide ajal enda ajutegevust, et selgitada välja, kui keskendunud ollakse.

Vaata, kes on nimetatud aasta tugispetsialisti tiitlile

19.09.18 ... 14. oktoobril antakse "Eestimaa õpib ja tänab" galal aasta õpetaja tiitel haridustöötajatele 11 kategoorias. Selleni jäänud nädalate jooksul tutvustab ERR Novaator konkursi nominente. Teie ees on kolm aasta tugispetsialisti tiitli nominenti.

Nahkhiirte uurimine tõi Eesti noorteadlasele rahvusvahelisel konkursil teise preemia

19.09.18 ... Eesti noor teadlane Karl Hendrik Tamkivi pälvis Iirimaal Dublinis toimunud Euroopa Liidu noorte teadlaste konkursil (EUCYS) teise preemia. Võidu toonud teadustöö raames tehtud tähelepanekud aitavad kaitsta nahkhiiri inimtegevuse kahjuliku mõju eest.

Vaata, miks on olulised õpetajad Priit Pensa, Geil Silm ja Mart Soobik

17.09.18 ... 14. oktoobril antakse "Eestimaa õpib ja tänab" galal aasta õpetaja tiitel haridustöötajatele 11 kategoorias. Selleni jäänud nädalate jooksul tutvustab ERR Novaator konkursi nominente. Teie ees on kolm aasta põhikooli aineõpetaja tiitli nominenti.

Vaata, kes on nominendid aasta klassijuhataja tiitlile

14.09.18 ... 14. oktoobril antakse "Eestimaa õpib ja tänab" galal aasta õpetaja tiitel haridustöötajatele 11 kategoorias. Selleni jäänud nädalate jooksul tutvustab ERR Novaator konkursi nominente. Teie ees on kolm aasta klassijuhataja tiitli nominenti.

Kõlvart: eestikeelne haridussüsteem ei välista vene kooli olemasolu

13.09.18 ... Isamaa fraktsiooni liige Viktoria Ladõnskaja-Kubits ütles, et poliitiline kokkulepe eesikeelsele haridusele ülemineku üle on võimalik. Tallinna linnavolikogu esimehe, keskerakondlase Mihhail Kõlvarti hinnangul aga ei välista eestikeelne haridussüsteem venekeelsete koolide olemasolu.

Üha enam koole tahab palgata haridustehnoloogi, kuid neid on raske leida

12.09.18 ... Üha enam koole soovib palgata endale haridustehnoloogi ehk inimest, kes tegeleks koolis eraldi digiõppe koordineerimisega. Selgub aga, et nagu teistegi tugispetsialistide puhul, on ka haridustehnoloogi leidmine keeruline ülesanne.

Vaata, kes on aasta klassiõpetaja nominendid

12.09.18 ... 14. oktoobril antakse "Eestimaa õpib ja tänab" galal aasta õpetaja tiitel haridustöötajatele 11 kategoorias. Selleni jäänud nädalate jooksul tutvustab ERR Novaator konkursi nominente. Teie ees on kolm aasta klassiõpetaja tiitli nominenti.

Noort õpetajat hoiab koolis heade spetsialistide tugi ja vabadus õpetada

11.09.18 ... Eesti õpetajate kõrge vanus ning õpetajaameti vähene atraktiivsus tähendavad, et õige pea pole peaaegu kedagi, kes koolis õpetaks. Noor meesõpetaja leiab, et õpetajatel on koolis vaja häid tugispetsialiste, tänu kellele jääks noorel õpetajal aega pühenduda õpetamisele.

OECD: Eesti õpetaja seisab klassi ees vähem, kuid koormus on sama, mis mujal

11.09.18 ... OECD avaldas teisipäeval iga-aastase raporti "Haridus lähivaates", milles Eesti puhul tuuakse välja, et teiste riikidega võrreldes on Eestis õpetajal kõige vähem kontakttunde ehk vahetut kokkupuudet õpilasega. Siiski on õpetajate töökoormus sarnane teiste OECD riikide omaga, lihtsalt suurem osa õpetajate tööajast kulub lisaks õpetamisele muude ülesannete täitmisele.

Vaata, kes kandideerivad aasta lasteaiaõpetaja tiitlile

10.09.18 ... 14. oktoobril antakse "Eestimaa õpib ja tänab" galal aasta õpetaja tiitel haridustöötajatele 11 kategoorias. Selleni jäänud nädalate jooksul tutvustab ERR Novaator konkursi nominente. Teie ees on kolm aasta lasteaiaõpetaja tiitli nominenti.

Õppimine on tõhus siis, kui see nõuab pingutust

07.09.18 ... "Väga paljud lapsed läbivad oma koolitee nii, et nad tegelikult ei teadvusta, mida nad seal koolis tegemas käivad," nendib Tallinna Ülikooli hariduspsühholoog Kati Aus. Õppimise juures on väga oluline õppida ka õppima. ERR Novaator uuris näpunäiteid, kuidas seda teha.

Aasta gümnaasiumiõpetaja nominendid: Kaia Tamm, Villu Raja ja Erkki Tempel

07.09.18 ... 14. oktoobril antakse "Eestimaa õpib ja tänab" galal aasta õpetaja tiitel haridustöötajatele 11 kategoorias. Selleni jäänud nädalate jooksul tutvustab ERR Novaator konkursi nominente. Teie ees on kolm aasta gümnaasiumiõpetaja tiitlile esitatud õpetajat.

Reformierakond lubab kooliharidust alates 6. eluaastast

06.09.18 ... Reformierakonna kolm peamist lubadust haridusvaldkonnas eelseisvatel riigikogu valimistel on üleminek eestikeelsele haridussüsteemile, koolihariduse algus kuuendast eluaastast ja õpetaja palga tõstmine üle 2000 euro.

Loodusainete andmiseks napib juba õige pea õpetajaid

05.09.18 ... Eestis ei lähe värske OSKA raporti kohaselt vaatamata keskmisest kõrgemale palgale õpetajaks õppima endiselt piisavalt inimesi, et asendada vanuse tõttu pensionile jäävaid õpetajaid. See seab ohtu häid tulemusi andva haridussüsteemi jätkusuutlikkuse.

Galerii: Tallinna Euroopa kool alustab õppeaastat uue hoone avamisega

03.09.18 ... Teisipäeval avatakse Tallinna Euroopa kooli uus hoone aadressil Tehnika 18.

Omavalitsused investeerivad riigi toel põhikoolihoonetesse ligi 60 miljonit

03.09.18 ... Lähiaastail saab 12 omavalitsust kas täiesti uue või rekonstrueeritud põhikoolihoone, milleks kulub ligi 60 miljonit eurot.

Aasta õpetaja konkurss: kes kandideerivad hariduse sõbra tiitlile?

03.09.18 ... 14. oktoobril antakse "Eestimaa õpib ja tänab" galal aasta õpetaja tiitel haridustöötajatele 11 kategoorias. Selleni jäänud nädalate jooksul tutvustab ERR Novaator konkursi nominente. Esimesena tutvustame inimesi ja kollektiive, kes on esitatud aasta hariduse sõbra nominendiks.

Kas robotid võtavad õpetajatöö üle?

03.09.18 ... Robotitele oma töö kaotamise võimaluse üle on ilmselt iga täiskasvanud inimene vähemalt korra mõelnud.

Kooliaasta algus on suurele perele kulukas ettevõtmine

02.09.18 ... Kooliaasta algus on kooli minevatele jütsidele rõõmus sündmus, kuid nende vanematele päris kulukas ettevõtmine, eriti kui peres on koolilapsi mitu. Kui palju kulub raha, kui kooli tuleb saata mitu last, selle arvutas välja üks Pärnu pere, kelle käis külas "Aktuaalse kaamera" ajakirjanik Silvia Sool.

"Aktuaalne kaamera" küsis, mida inimesed arvavad põhikooli lõpueksamite kaotamisest

02.09.18 ... Haridusminister Mailis Reps tegi teatavaks plaani loobuda eksamitest põhikooli lõpus. "Aktuaalse kaamera. Nädal" korrespondendid küsisid inimestelt eri Eesti paigus, kas nad pooldavad põhikooli lõpueksamite kaotamist või mitte.

Suur hulk koole alustab uut õppeaastat õpetajate puudusega

02.09.18 ... Suur hulk koole alustab uut õppeaastat ilma kõigi õpetajateta, eriti vähe on tööturul matemaatikaõpetajaid, keda otsib väidetavalt kuni 80 kooli. Tungi reaalainete pedagoogiks õppimise vastu ei paista kuskilt ning värskelt pedagoogiks värvatutest pooled loobuvad juba pärast esimest õpetajaaastat.

Lauri Leesi ootab õpetajatele suuremaid palku: praegu elatakse minuvanuste õpetajate najal

01.09.18 ... Pikaaegse koolijuhi Lauri Leesi arvetes peaks hariduse peale kulutama kaheksa protsenti riigitulust, nii nagu paljudes Aasia riikides.

Aaviksoo sõnul on vastutusvaldkonnad ülikoolide vahel paika loksunud

31.08.18 ... Ülikoolid alustasid reedel uut õppeaastat aktusega. Tallinna tehnikaülikooli rektori Jaak Aaviksoo sõnul on vastutusvaldkonnad ülikoolide vahel paigas.

Kaheksas Tallinna huvikoolis tõuseb õppemaks

31.08.18 ... Algavast kooliaastast tõuseb kaheksas Tallinna huvikoolis õppemaks. Seda, kui palju õppemaks suureneb, otsustab iga huvikool ise, arvestades kooli vajadusi.

Uue kooli avamine Raplas tõstab riigigümnaasiumide arvu 15-ni

31.08.18 ... Raplas avati reedel uus riigigümnaasium ning koos sel sügisel samuti avatavate Paide ja Viimsi riigigümnaasiumidega tegutseb algaval õppeaastal Eestis kokku 15 niisugust kooli.

Pärnus kuulutati välja koolirahu

31.08.18 ... Pärnus kuulutati välja algava õppeaasta koolirahu.

Ministeerium otsustab Euroakadeemia tuleviku pärast järelevalvet

30.08.18 ... Haridus- ja teadusministeerium algatab Euroakadeemias riikliku järelevalve ning seisukoht õppeasutuse sulgemise või jätkamise üle kujundatakse lähtuvalt nii järelevalve tulemustest kui kõrg- ja kutsehariduse kvaliteediagentuuri värskest akrediteerimisaruandest.

Euroakadeemia ei saanud õppetegevuseks vajalikku akrediteeringut

29.08.18 ... SA Archimedes Eesti Kõrg- ja Kutsehariduse Kvaliteediagentuuri (EKKA) hindamisnõukogu otsustas Euroakadeemiale akrediteeringut mitte anda.

Galerii: kes on aasta õpetaja nominendid

29.08.18 ... Tänavuse aasta õpetaja lõppvooru nominendid selgusid riikliku komisjoni põhjalike arutelude tulemusel. Kokku selgitati välja 11 kategooria nominendid.

Direktor põhikooli eksamite kadumisest: natuke peab inimene pingutama

28.08.18 ... Reaalkooli direktor Ene Saar ütles kommenteerdes haridusministeeriumi soovi jätta põhikooli lõpust ära eksamid, et praegu on veel palju segadust. Tema sõnul ei tohiks aga eksamite tegemine õpilastele probleem olla ning õpilased peavad ka veidi pingutama.

Tööandjate sõnul on Eestis krooniline spetsialistide puudus

28.08.18 ... Sügisel hakkab Riigikogu muutma kutseõppeseadust, et kaotada riiklik koolitustellimus ja reageerida kiiremini piirkonna tööturu vajadustele. Tööandjate keskliidu sõnul on Eestis suur spetsialistide puudus.

Põhikoolis kaovad lõpueksamid, gümnaasiumi lõpus tuleb sooritada ka valikeksam

28.08.18 ... Põhikooli lõpueksamid ja tasemetööd praegusel kujul kaotatakse, teatas haridusminister Mailis Reps kooliaasta alguse pressikonverentsil.

Kooliaasta graafikul: kui palju ja millises õppeastmes õppureid alustab?

28.08.18 ... Uus kooliaasta algas mõnes koolis juba selle nädala esmaspäeval, enamikus üldhariduskoolides ja kõrgharidusasutustes algab õppeaasta aga 3. septembril. Kui palju õppureid koolipinki läheb, saab teada allolevalt graafikult.

Kutseõppes kaob riiklik koolitustellimus

28.08.18 ... Riigikokku jõuavad sügisel kutseõppeseaduse muudatused, millega kaob kutseõppes riiklik koolitustellimus, teatas haridusminister Mailis Reps kooliaasta alguse pressikonverentsil.

Tartus asub õppima välistudengeid enam kui 70 riigist

27.08.18 ... Tartu on välistudengite seas jätkuvalt populaarne õppimispaik: sel sügisel on Tartu Ülikooli oodata välistudengeid 75 riigist, Eesti Maaülikooli 35 riigist.

Tallinna lapsed said tutvuda 60 huvikooli ringidega

25.08.18 ... Eeloleval kooliaastal ei saa Tallinna lapsed tegevusvõimaluste puuduse üle kurta - laupäeval toimunud vabaajamessil "No Vaata 2018" tutvustas huviringe ning sportimisvõimalusi ligi 60 huvikooli, noortekeskust ja organisatsiooni.

Erakoolid koguvad populaarsust

23.08.18 ... Pea aastakümne jooksul on erakoolid Eestis järjest populaarsust kogunud. Kasv on aastast aastasse toimunud nii koolide kui ka õpilaste arvus, erandiks ei ole ka algav õppeaasta.

Haridusministeerium jätab nutiseadmete lubatavuse üle otsustamise koolidele

15.08.18 ... Eesti haridusministeerium ei pea vajalikuks koolides nutiseadmete tunnivälist kasutamist riiklikult reguleerima hakata, nagu otsustas teha Prantsusmaa. Koolidele endile jäetakse vabad käed, kuni telefonide kokkukorjamiseni terveks koolipäevaks, kui õppeasutus seda vajalikuks peab.

20 keskkoolilõpetajat lähevad stipendiumi abil välismaa tippülikoolidesse

14.08.18 ... Eesti ettevõtjad, haridusministeerium ja sihtasutus Archimedes tunnustasid noore õpetlase stipendiumiga keskkoolilõpetajaid, kes suunduvad õppima välismaa tippülikoolidesse.

Käosaar: eestikeelse haridusega hirmutamine ühist keeleruumi ei loo

10.08.18 ... Üldiselt pole Vene perekondadel mitte midagi selle vastu, kui nende järeltulija õpib juba lasteaias eesti keele selgeks, kuid Vene päritolu lapsevanemad kardavad, et puhtalt Eesti koolis õppimine tapab lapse huvi oma emakeele, kultuuri ja kommete vastu. Sestap leidsid ERRi laval toimunud arutelu "Ühine keel" osalejad, et Eesti koolisüsteem ei saa mitte kunagi täielikult selga keerata venekeelsele õppele.

Täiskasvanutele ei piisa õppimiseks kohusetundlikust koolitunnis istumisest

07.08.18 ... Teadmiste omandamisel ei piisa ainult lugemisest, kuna uute oskuste ja teabe talletamisel on oluline õpitut mõtestada ja varasemate teadmistega seostada, milleks tihti napib tunnis aega. Samas leiab Tartu Ülikooli kõrgkoolipedagoogika dotsent Mari Karm, et täiskasvanuõppes arendatud uued õppemeetodid on tekitanud uute teadmiste kinnistamiseks rohkem aega.

Stardirahaga meelitatakse noori õpetajaid klassi ette nüüd ka Tartus ja Tallinnas

26.07.18 ... Aasta alguses vastu võetud seaduse järgi saavad nüüd ligi 13 000 euro suurust lähtetoetust taotleda ka Tartus ja Tallinnas värskelt tööle hakanud õpetajad, lisaks laienes toetus ka tugispetsialistidele.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: