Haridus

Haridusministeerium soovib muuta doktorandid nooremteaduriteks

26.03.20 ... Plaanitava seadusmuudatusega lõpetataks praeguste doktoranditoetuste maksmine ja ülikoolid võtaks doktorandid tööle nooremteaduritena. Sammuga loodetakse vähendada doktorantuurist väljalangemist ja tõsta ühiskonnas doktorikraadi mainet.

Otse kell 14.30: veebiseminar distantsõppest koos presidendiga

25.03.20 ... Hariduse Infotehnoloogia SA (HITSA) korraldab kolmapäeval kell 14.30-16 veebiseminari teemal "10 kodust koolipäeva – õpitud peatükid", mille eesmärk on vaadata tagasi möödunud kümnele päevale distantsõppes ning jagada kogemusi. Seminaril osaleb ka president Kersti Kaljulaid.

Eesti PISA edule panevad aluse tugevad lasteaia- ja klassiõpetajad

25.03.20 ... Eesti õpilaste PISA-testi edu tugineb oskustel, mitte ainult teadmistel. Oskuse õppida ja õpitut mõtestada annavad õpilastele lasteaia- ja klassiõpetajad, selgitavad Tallinna Ülikooli haridusteadlased.

Koduõpe on tekitanud segadust nii kodudes kui ka koolides

20.03.20 ... Esimene koduõppe nädal on tekitanud segadust nii kodudes kui ka koolides. Haridustehnoloogia ettevõtted koos Innovega pakuvad tasuta mitmesuguseid teenuseid, et olukorda leevendada.

Tüdrukud peletab IT-valdkonnast eemale igav arvutiõpetus

13.03.20 ... Ainult 24 protsenti tüdrukutest kaalub gümnaasiumi järel IT-eriala omandamist. Tüdrukute leige huvi IT vastu saab alguse igavast arvutiõpetuse tunnist, selgub Tartu Ülikooli teadlaste värskest artiklist.

Saates "Suud puhtaks" olid teemaks kaasav haridus ja erivajadustega lapsed

10.03.20 ... ETV saates "Suud puhtaks" oli sel korral teemaks kaasav haridus ja hariduslike erivajadustega õpilased.

Tartu ülikoolil tuleb eelarvet väiksemaks korrigeerida

10.03.20 ... Kuna haridusministeerium pani ülikoolide baasrahastuse tänavu erandlikult paika alles märtsis, tuleb oma eelarve liiga optimistlikult koostanud Tartu ülikoolil (TÜ) leppida oodatust paarisaja tuhande euro võrra väiksema rahasummaga.

Ida-Viru riigigümnaasiumid suhtuvad ettevalmistuskursustesse erinevalt

14.02.20 ... Kohtla-Järve riigigümnaasiumis algasid 8. ja 9. klassi õpilastele gümnaasiumiks ettevalmistavad kursused. Jõhvi riigigümnaasiumi hinnangul võiks aga kohalikke põhikoole usaldada ja ettevalmistuskursused pole vajalikud.

Usutlus Jaak Viloga: digiriigi lihtsam arenguperiood on läbi

29.01.20 ... Eesti teenib isegi keskmise IT-vilistlase koolitamiseks kulutatud raha tagasi vaid 2–3 aastaga. Riigi võimetust leida suuremat lisandväärtust loovate võimekuste arendamiseks üliõpilaste pearaha võib pidada seeläbi naeruväärseks, leiab Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi juhataja ja akadeemik Jaak Vilo.

Kehalise kasvatuse uus ainekava jätab hindamise alles

27.01.20 ... Uus, kogu õppekava valmimist ootav kehalise kasvatuse ainekava püüab lastes äratada liikumisarmastust ning lõimib õppesse teisi aineid. Aine numbriline hindamine aga ära ei kao.

Miks rivistatakse õpilased kehalises kasvatuses pikkuse järgi?

27.01.20 ... Nii nagu 20, 50 ja 80 aastat tagasi, algab paljudes koolides kehalise kasvatuse tund endiselt õpilaste rivistamisega pikkuse alusel. Miks just sellise parameetri alusel ja miks ikka veel, tahtis ERR teada.

Praxise analüütik: eliitkoolid tekitavad hariduslikku kihistumist

23.01.20 ... Ehkki Eesti haridus on üldiselt vähe kihistunud ja pakub heal tasemel õpet kõigile lastele, tekitavad niinimetatud eliitkoolid kihistumist, ütles Sihtasutuse Praxise analüütik.

Kutseõpetajad, kes teevad koostööd, suhtuvad haridusmuutustesse positiivsemalt

13.01.20 ... Hariduses on koostöö ja koos õppimine muutunud üha olulisemaks ja ka efektiivsemaks muutustele reageerimise ja kohanemise viisiks, selgitab Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudi kutsehariduse lektor Meidi Sirk.

Haridusekspert PISA tulemustest: edukas on riik, kelle inimesed oskavad mõelda

17.12.19 ... Eesti on aastate eest teinud arukaid muudatusi õppekavades ja õpetajahariduses, leiab USA haridusekspert Marc Tucker. Järgmine väljakutse on aga selles, kuidas õpetada erineva kultuurilise taustaga õpilasi, sest just kultuuriliselt mitmekesise õpilaskonna õpetamine võib õppetulemusi tervikuna alla viia.

MTÜ: alustavate õpetajate hulk kasvab aasta-aastalt, kuid sellest ei piisa

10.12.19 ... Kuigi viimastel aastatel on igal aasta tulnud juurde üha rohkem alustavaid õpetajaid, ei ole neid piisavalt selleks, et katta ära pensionile minevate õpetajate arvu, tõdes mittetulundusühingu Alustavat Õpetajat Toetav Kool juht Triin Noorkõiv.

Madis Somelar: Eesti haridus peaks olema poliitikaülene ja teaduspõhine

10.12.19 ... "Plekktrummis" oli külas Tallinna Reaalkooli ajaloo- ja ühiskonnaõpetaja Madis Somelar, kes arutles, miks ei ole meie targad lapsed, kes PISA testi järgi on Euroopa parimad, samal ajal õnnelikud.

Puiga põhikooli vaevab pärast mitut juurdeehitust jätkuvalt ruumipuudus

09.12.19 ... Kui maakoolides jääb õpilasi aastatega pigem vähemaks, siis Võru vallas asuv Puiga põhikool on hoopis teistsuguse probleemi ees: õpilaste arv on koolis pidevalt kasvanud ja olgugi, et kooli on juba kolm korda suuremaks ehitatud, on seal ikka ruumi puudu.

"Huvitaja": gümnaasiumi informaatikaõppest on võrsunud huvitavaid projekte

06.12.19 ... Septembris käivitunud noorte gümnaasiumi informaatikaõppe ainekava on toonud Eestimaa koolidesse juba mitmeid kasulikke, aega kokku hoidvaid ja lõbusaid IT-projekte.

Õppejuht PISA testi tulemustest: kindlasti saab veel paremini

03.12.19 ... Eesti tõusis viimase PISA testi tulemustega arenenud riikide tippu. Pirita majandusgümnaasiumi põhikooli õppejuhi Anne Reinkorti sõnul näitab see, et Eesti haridussüsteem sammub õiget rada. Samas saab tema hinnangul PISA tulemusi veelgi parandada.

Metoodikud PISA testi tulemustest: Eesti õpetajad on kogenud

03.12.19 ... Haridusmetoodikute hinnangul on Eesti laste PISA testi tulemused tugevad, kuna õpetajaskond on kogenud ja õppekava on üles ehitatud arusaamisele.

Eesti tõusis PISA tulemustega arenenud riikide tippu

03.12.19 ... OECD õpitulemuste uuringu kohaselt ületavad Eesti õpilased oma funktsionaalse lugemisoskuse ja loodusteadusliku kirjaoskuse poolest Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni kuuluvate riikide eakaaslasi piisavalt palju, et kergitada Eesti koondtabeli tippu.

Otse kell 10: haridusministeerium kommenteerib Eesti laste PISA testi tulemusi

03.12.19 ... Teisipäeval avalikustatakse ülemaailmselt rahvusvahelise õpitulemuste uuringu PISA 2018 tulemused. Ülevaate Eesti tulemustest esitavad kell 10 algaval pressikonverentsil haridus- ja teadusminister Mailis Reps, SA Innove PISA peaspetsialist Gunda Tire ning ministeeriumi üldharidus-, keele- ja noortepoliitika asekantsler Kristi Vinter-Nemvalts. Pressikonverentsi saab otsepildis jälgida portaalis ERR.ee.

Tartu ülikool tähistas rahvusülikooli juubelit aktusega

01.12.19 ... 100 aastat tagasi avati Tartus eestikeelne ja eelkõige eestlastest üliõpilastele mõeldud ülikool. Ülikoolipere tähistas suurt sünnipäeva aktusega.

Galerii: rahvusülikooli juubelipidu ERM-is

30.11.19 ... Tartu ülikool tähistab 1. detsembril rahvusülikooli 100. aastapäeva. Pidustused algasid juba laupäeval, mil toimus juubeli auks tõrvikurongkäik, valgusmäng Toomemäel ning õhtu lõpetas suur pidu Eesti rahva muuseumis.

Galerii: rahvusülikooli 100. aastapäeva rongkäik

30.11.19 ... Tartu ülikool tähistab 1. detsembril rahvusülikooli 100. aastapäeva. Pidustused algasid juba laupäeval, mil toimus muu hulgas ülikooli tõrvikurongkäik.

Galerii: valgusmäng rahvusülikooli juubeli auks

30.11.19 ... Tartu ülikool tähistab 1. detsembril rahvusülikooli 100. aastapäeva. Pidustused algasid juba laupäeval, mil toimus juubeli auks Toomemäel muu hulgas valgusmäng.

Kallaste kool püüab vältida teise kooliga liitmist

28.11.19 ... Peipsiääre valla Kallaste kool tahab keelekümbluskooliks muutudes vältida sama valla teise venekeelse kooliga liitmist. Pikas perspektiivis ei pruugi see kooli siiski päästa.

Kust sai alguse koolivormi kandmise traditsioon?

25.11.19 ... Tsaariajal talurahvakoolis vormi ei kantud, kuid gümnaasiumides ja teistes kõrgemates linnakoolides pidi õpilaste kõrval ka õpetaja mundri selga tõmbama. Kust sai alguse koolivormi kandmise tava ning kuidas see on muutunud, selgitab Tallinna Ülikooli Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseumi peavarahoidja Marga Lvova.

Lennuakadeemia rektoriks valiti Koit Kaskel

21.11.19 ... Lennuakadeemia valimiskogu valis neljapäeval rektoriks Koit Kaskeli ning teeb haridusministrile ettepaneku temaga tööleping sõlmida.

Üliõpilased avaldasid Tartus meelt õppejõudude palgatõusu toetuseks

20.11.19 ... Tartu ülikooli ja maaülikooli üliõpilasesindused korraldasid haridusministeeriumi ees meeleavalduse õppejõudude palgatõusu toetuseks. Meeleavaldusele kogunes sadakond inimest.

Pärnus avatakse teeninduse õppekava kehva eesti keele oskusega inimestele

19.11.19 ... Pärnumaa kutsehariduskeskus ja Tartu ülikooli Pärnu kolledž koostavad õppekava, kus vähese eesti keele oskusega õppurid läbivad kõigepealt intensiivse eesti keele õppe ja seejärel asuvad omandama teeninduseks vajalikke teadmisi.

Õpilaste polaarviktoriin viib võitjad Arktikasse

18.11.19 ... Teist korda toimuva 15–19-aastastele koolinoortele suunatud polaarviktoriini võitjad pääsevad koos teadlastega ekspeditsioonile Arktikasse.

Kehvemate matemaatikatulemuste pärast pole põhjust veel muretseda

12.11.19 ... Õpilased said küll sel aastal matemaatika eksamit lahendades vähem punkte, kuid muretsemiseks pole veel erilist põhjust, leiab Eesti koolimatemaatika ühenduse esimees Hele Kiisel.

Suur ülevaade: leia oma kool 2019. aasta riigieksamitulemuste hulgast

11.11.19 ... Tänavuste riigieksamite tulemuste analüüsist selgub, et tulemused on varasemate aastatega võrreldes stabiilsed, teatas SA Innove, kes avalikustas esmaspäeval 2019. aasta riigieksamite tulemuste kokkuvõtted.

Edukaim õppija lahendab 15 protsenti ülesandeid valesti

06.11.19 ... Kes midagi õpib, see teeb ka vigu. See on loomulik ja käib asja juurde. Nüüd on teadlased välja selgitanud, et kõige paremini saab õpitav selgeks siis, kui õppija eksib umbes 15 protsendil juhtudest.

Läänemaa ühisgümnaasiumis näeb kohaliku hariduse ajalugu

05.11.19 ... Läänemaa ühisgümnaasiumi muuseumitoas avaneb pilt sellest, milline on olnud viimase sajandi jooksul Haapsalu gümnaasiumiharidus.

Tartu ülikool valis neljale valdkonnale dekaanid

22.10.19 ... Tartu ülikool valis teisipäeval neljale valdkonnale dekaanid.

Minutiloeng: kuidas saaks koolist mõnus töökeskkond õpetajale?

21.10.19 ... Mis oleks, kui mõtleks koolikeskkonnast hoopis kui start-upist? Nii küsib minutiloengus Tallinna Ülikooli hariduskorralduse professor Eve Eisenschmidt.

"Suud puhtaks": kas põhikooli riiklike lõpueksamite kaotamine on hea plaan?

08.10.19 ... ETV saates "Suud puhtaks" arutasid saatekülalised, kas plaan kaotada põhikooli riiklikud lõpueksamid on hea idee või mitte.

Teadlane selgitab, miks on põhikooli lõpueksamite kaotamine halb mõte

07.10.19 ... Põhikooli riiklike lõpueksamite kaotamine õõnestab Eesti põhihariduse aluskiviks olnud ühtluskooli põhimõtet ja pidurdab sellega võrdsema ühiskonna suunas liikumist, leiab Tallinna ülikooli haridusteaduste instituudi töölõppe ja õpetajate professionalismi teadur Maria Erss.

Selgusid Tartu Ülikooli dekaanide kandidaadid

02.10.19 ... Tartu Ülikooli dekaanide valimise komisjon registreeris nelja valdkonna dekaanide kandidaadid.

Nutika elu abimaterjal õpetajatele

18.09.19 ... ERRi meediakirjaoskuse projekt Nutikas elu pakub õpetajatele tuge erinevate digivahendi kasutamisega seotud teemade käsitlemiseks.

Tudengite õppemaks ei pruugi leida poliitikute toetust

29.09.19 ... Tartu ülikooli hinnangul võiks ülikoolid saada lisaraha, kehtestades tudengitele aastas 1000 euro suuruse õppemaksu. Poliitikud leiavad, et kõrgharidus peab olema kättesaadav ka väiksema sissetulekuga inimestele. Poliitikute sõnul on kõrghariduses teisigi probleeme, mida lahendada.

Teadusliku maailmapildi mõistmine aitab langetada kaalutletud otsuseid

27.09.19 ... Millest me koosneme ja kes me oleme, on tähis aru saada selleks, et osata hinnata enda vajadusi. Kuid koduste vahenditega on raske DNA-d näha, kirjutab Tartu Ülikooli geenitehnoloogia tudeng Signe Parts Teadlaste Öö sündmuste ajal. Sellepärast näevad Parts ja tema kaastudengid terve aasta palju vaeva, et aidata kaasa noorte teaduspõhise maailmapildi kujunemisse. Nad selgitavad, kuidas nad seda teevad.

Nädala teema: kuidas vältida nutiseadme lõksu jäämist?

23.09.19 ... Järgnev on Nutika elu abimaterjal õpetajale tunnis 15-minutiliseks ülesandeks. Arutelu alguses soovitame vaadata lühivideot, seejärel lugeda koos või iseseisvalt siinse artikli teksti ning siis arutada kahel teemal, mis on toodud artikli lõpuosas.

Ministeerium tahab haridusliku erivajadusega laste koolid omavalitsustele anda

20.09.19 ... Haridusministeerium soovib, et kohalikud omavalitsused võtaksid aja jooksul üle HEV- ehk haridusliku erivajadusega laste koolid. Omavalitused ütlevad aga, et nemad ei ole valmis üksi seda koormat kandma.

Algõpetuse professor selgitab, kuidas õpilasi toetavalt õpetada

17.09.19 ... Tartu Ülikooli algõpetuse professor Krista Uibu pidas inauguratsiooniloengu "Kuidas toetab õpetaja oma tegevuse kaudu lapse õppimist?". ERR Novaatorist saab loengut järelvaadata.

Kultuurikomisjon tahab põhikooli lõpueksamite kaotamist pikemalt vaagida

16.09.19 ... Põhikooli lõpueksamitest loobumist arutanud riigikogu kultuurikomisjon saatis eelnõu edasi esimesele lugemisele, kuid komisjoni aseesimehe Heidy Purga sõnul tuleb sellel teemal ilmselt veel pikalt arutelusid pidada ning ära tuleb kuulata võimalikult palju huvigruppe.

Minutiloeng: kiusamine kui suureks kasvamise "loomulik osa"

16.09.19 ... Sageli leiavad inimesed, et koolikiusamine on loomulik ja paratamatu osa suureks saamisest, kuid tegelikult on tegu kahjustava suhtega, millel on tagajärjed kogu eluks, selgitab Tallinna Ülikooli koolipsühholoogia külalislektor Kristiina Treial.

OECD raport: kõrghariduse rahastamiseks tuleb hakata otsima lisaallikaid

10.09.19 ... Kõrgharidusse suunatava raha üldhulk on küll Eestis viimastel aastatel kasvanud, kuid moodustab riigi rahakotist üha väiksema osa. Välismaalt saadavate toetuste vähenemise valguses tuleks hakata mõtlema uute katteallikate leidmisele, selgub värskest OECD raportist.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: