Ühe Minuti Loeng

Teadlane selgitab, kui arendav on lapsele nutimäng

26.10.20 ... Kohati tundub, et tänapäeva lapsed on nutikate ekraanide hoida ning digimäng kestab hommikust õhtuni. Kas nutimängud võivad ka olla last arendavad ja kuidas digimängu juhendada, selgitab Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudi haridustehnoloogia lektor Elyna Nevski.

Teadlane selgitab, miks on vaja järvi kaardistada

12.10.20 ... Eesti 1500 looduslikku järve, millest 90 seisundit peab seirama. Järvede ökoloogiline seisund on meile teada, kuid enamiku kohta puuduvad sügavuskaardid, tõdeb Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi teadur Egert Vandel.

Teadlane selgitab, kuidas tunda ära head seenemetsa

28.09.20 ... Miks on nii, et mõned inimesed toovad metsast välja seeni kilode kaupa, aga teised ei saa näiliselt sarnasest metsast midagi? Tallinna Ülikooli botaanika ja mükoloogia lektor Tõnu Ploompuu selgitab minutiloengus lähemalt, millest see täpsemalt sõltub, missugusest metsast leiab palju seeni ning millisest mitte.

Minutiloeng: kuidas on seotud üritusturundus ja gladiaatorid?

14.09.20 ... Üritusturundus kuulub vanimate tegevusalade hulka maailmas ja selle alguseks võib lugeda Vana-Rooma ühiskonda umbes 300 aastat eKr, selgitab minutiloengus Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi külalislektor Olavi Ruhno.

Minutiloeng: milline on õige eesti nimi?

01.06.20 ... Mitmed põlise kõlaga eesti nimed on rahvusvahelised ja laenatud mujalt siin kõneldud alamsaksa keele vahendusel, märgib Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi eesti keele lektor Annika Hussar.

Teadlane selgitab, kuidas tekivad ühiskondlikud muutused

11.05.20 ... Ühiskondlikel struktuurideel on tavaks kesta palju kauem, kui oleks vajalik või kasulik. Samas ei saa teha sotsiaalseid innovatsioone inimeste jaoks, vaid ainult nendega koos, leiab minutiloengus Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi dotsent Katri-Liis Lepik.

Minutiloeng: 5G loob maailmast digitaalse koopia

27.04.20 ... 5G võimaldab tõenäoliselt detailideni ära kirjeldada kogu meid ümbritseva füüsilise ruumi, tekitades päris maailmast digitaalse koopia, ennustab Tallinna Ülikooli meediainnovatsiooni professor Indrek Ibrus

Teadlane selgitab: kas molutamine teeb targaks?

20.04.20 ... Hiljuti linastunud filmis ütleb Fred Jüssi, et inimene peab regulaarselt laisklema ning kui ta seda teha ei oska, siis peaks ta seda õppima. Tallinna ülikooli teadur Grete Arro selgitab, kas molutamine tuleb kuidagi õppimisele kasuks.

Teadlane selgitab, mida on õppida kriisidest ajaloos

06.04.20 ... Hirmul on suured silmad, teadis hästi juba Eesti vanarahvas. Tallinna Ülikooli pärimuskultuuri dotsent, folklorist Marju Kõivupuu selgitab mida õppida lähiajaloost, hoidmaks kriisiolukorras pea selge.

Teadlane selgitab, kuidas vältida koroonakriisi ajal paanikat

30.03.20 ... WC-paberi otsa lõppemisest oleks palju hullem see, kui poest lõppeks otsa toit, ometi tabas Eesti rahvast hiljuti WC-paberi paanika. Miks kipuvad inimesed tegema ootamatutes olukordades ebaratsionaalseid otsuseid, räägib Tallinna Ülikooli psühholoogiadoktor Eva-Maria Kangro.

Teadlane selgitab, kas allikavett tohib juua

16.03.20 ... Paljud inimesed on kindlasti kuulnud, et allikavesi on puhas ja seda võib juua. Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi vanemteadur Jaanus Terasmaa selgitab minutiloengus lähemalt, miks ei peaks allikavett siiski tarbima.

Ühe minuti loeng: millest räägivad vanad hauakirjad?

09.03.20 ... Eestlastele kuulunud kirjadega hauatähiste kasutuselevõtu aeg ja hulk näib olevat võrdelises seoses eestikeelsete trükiste arvu kasvuga 17. sajandil ja ühtlasi lugemisoskuse edenemisega, selgitab Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi doktor Pille Arnek.

Teadlane selgitab, kui elujõuline on populistlik demokraatia

02.03.20 ... Maailma ajaloos muundub rahva tahtele apelleeriv populistlik demokraatia peaaegu alati teatud liiki diktatuuriks, nendib TLÜ politoloog Tõnis Saarts.

Teadlane selgitab, kas käesolev talv saab tavapäraseks

25.02.20 ... Eesti talved on tulevikus küll üha sagedamini soojemad, niiskemad ja tuulisemad, kuid jäälõhkujaid ja lumesahku pole mõtet vanarauana maha kanda, leiab minutiloengus Tallinna Ülikooli klimatoloogia ja meteoroloogia lektor Jüri Kamenik.

Teadlane selgitab, kuidas kirjandusteosed minevikutunnetust vormivad

17.02.20 ... Kirjandusteadused ja filmid võivad küll meie teadmisi minevikust moonutada, kuid aitavad luua ühist identiteeti, leiab Tallinna Ülikooli võrdleva kirjandusteaduse ja kultuurianalüüsi dotsent Eneken Laanes.

Kuidas erinevad populism ning inimõigused päris- ja digimaailmas?

10.02.20 ... Inimõiguste mittekoherentsuse idee digitaalses keskkonnas tähendab lühidalt, et mittedigitaalses maailmas omaksvõetud inimõiguste normid ja põhimõtted ning ka inimõiguste kaitsevahendid teisenevad digimaailmas. Selle idee autor on Tallinna Ülikooli inimõiguste professor Mart Susi.

Tänaku ilmaennustaja selgitab, kuidas autoralli teadust arendab

20.01.20 ... Autoralli mõjul teadusesse suunatav raha aitab kaasa teaduse arengule ja muutnud sellega keskkonnasõbralikumaks ka tavaautod, leiab minutiloengus Tallinna Ülikooli vanemteadur, Ott Tänaku ilmaennustaja Hannes Tõnisson.

Kutseõpetajad, kes teevad koostööd, suhtuvad haridusmuutustesse positiivsemalt

13.01.20 ... Hariduses on koostöö ja koos õppimine muutunud üha olulisemaks ja ka efektiivsemaks muutustele reageerimise ja kohanemise viisiks, selgitab Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudi kutsehariduse lektor Meidi Sirk.

Mäng, millega keskaja inimesed meelt lahutasid

06.01.20 ... Arheoloogilistel kaevamistel leitakse muu hulgas esemeid, mis on seotud mängu ja meelelahutusega. Sellisteks leidudeks on näiteks luust ja sarvest täringud, mis annavad tunnistust hasartmängude mängimisest keskaegses linnas, selgitab Tallinna Ülikooli arheoloogia teaduskogu koguhoidja Heidi Luik.

Teadlane selgitab, kust pärineb eestlaste kuuseusk

16.12.19 ... Kuuseoksi on nii eestlaste kui ka naaberrahvaste poolt tuppa toodud juba iidsetest aegadest peale, tervet puu tuppa toomisega tehti algust aga alles umbes 150 aasta eest, kirjutab Tallinna Ülikooli taimeökoloogia dotsent Tiina Elvisto.

Kust sai alguse koolivormi kandmise traditsioon?

25.11.19 ... Tsaariajal talurahvakoolis vormi ei kantud, kuid gümnaasiumides ja teistes kõrgemates linnakoolides pidi õpilaste kõrval ka õpetaja mundri selga tõmbama. Kust sai alguse koolivormi kandmise tava ning kuidas see on muutunud, selgitab Tallinna Ülikooli Eesti Pedagoogika Arhiivmuuseumi peavarahoidja Marga Lvova.

Minutiloeng: poeedid on aastasadu "sotsiaalmeediumina" kasutanud sonetti

18.11.19 ... Kindlalt piiritletud arv värsiridu, kindel arv silpe luuletuses ja 14 värsireas – sonett. Või 140 täheruumi ühe sõnumis – Twitteri säuts. Tallinna Ülikooli kirjandusteadlase ja kirjastuse peatoimetaja Rebekka Lotman uuris oma doktoritöös, millega sonett inimesi võlub.

Minutiloeng: kas õlu maitseb tänapäeval samamoodi kui minevikus?

11.11.19 ... Eestlased on pika ajalooga õllenautijad, nagu ka teised rahvad Põhja- ja Ida-Euroopas. Veini jõi siinmail pigem ülemklass. Tallinna Ülikooli baltisaksa uuringute ja keskkonnaajaloo professor Ulrike Plath küsib, kas siinse pruulimise pikk, aga siiski katkenud ajalugu, annab meile võimalusi lisada ka praegusele õllebuumile ajaloolisi retsepte ja kohalikke maitseid?

Minutiloeng: sport aitab stressi ja vananemise vastu

04.11.19 ... Vanuse kasvades on kolm uut ja paljudele üllatavat põhjust, miks peaks kehalist aktiivsust suurendama, selgitab lühiloengus Tallinna Ülikooli spordibioloogia professor Kristjan Port.

Minutiloeng: kuidas saaks koolist mõnus töökeskkond õpetajale?

21.10.19 ... Mis oleks, kui mõtleks koolikeskkonnast hoopis kui start-upist? Nii küsib minutiloengus Tallinna Ülikooli hariduskorralduse professor Eve Eisenschmidt.

Kuidas suhtuda sellesse, et meie nutiseadmed teavad meist kõike?

14.10.19 ... Inimesed annavad vabatahtlikult ära suure osa oma privaatsusest, kui laevad alla näiteks nutirakenduse, mis nõuab ligipääsu suurele hulgale nende andmetele. Miks inimesed seda teevad, selgitab Tallinna ülikooli arvutitunnetuse lektor Mati Mõttus.

Teadlane selgitab, miks on põhikooli lõpueksamite kaotamine halb mõte

07.10.19 ... Põhikooli riiklike lõpueksamite kaotamine õõnestab Eesti põhihariduse aluskiviks olnud ühtluskooli põhimõtet ja pidurdab sellega võrdsema ühiskonna suunas liikumist, leiab Tallinna ülikooli haridusteaduste instituudi töölõppe ja õpetajate professionalismi teadur Maria Erss.

Minutiloeng: miks tänapäeval ollakse nii olevikukesksed?

30.09.19 ... Ela hetkes ning minevik on miski, mis kuulub muuseumisse ning see ei innusta ega paku eeskuju - miks see nii on, arutleb Tallinna Ülikooli kultuuriajaloo professor Marek Tamm.

Minutiloeng: mida annab huumor reklaamile?

23.09.19 ... Miks mõni reklaam on parem kui teine ainuüksi seepärast, et sisaldab nalja, selgitab Tallinna Ülikooli reklaamiteooria lektor Tiina Hiob.

Minutiloeng: mis saab kasutatud külmkapist ja nutitelefonist?

09.09.19 ... Sel aastal tekib maakera iga elaniku kohta üle kuue kilogrammi e-jäätmeid. Mis saab meie vanadest kodumasinatest, kui palju neist ümber töödeldakse ja mida saaks iga inimene teha selle jalajälje vähendamiseks räägib minutiloengus Tallinna Ülikooli keskkonnakorralduse lektor Margus Vetsa.

Kas laulupidu on jätkusuutlik?

17.06.19 ... "Aus vastus on, et ei tea," vastab Tallinna Ülikooli kooridirigeerimise dotsent Raul Talmar. Miks ta nii arvab, selgitab ta ühe minuti loengus.

Marju Kõivupuu: jänese õhkamine ehk mis maksab meie igapäevane prügi?

10.06.19 ... Folklorist Marju Kõivupuu selgitab, kuidas tekkis pürgi meie esivanematel, mida nad sellega peale hakkasid ja mida me võiksime neilt õppida, et tänapäevast prügiuputust ohjeldada. Muu hulgas võiks iga inimene endalt küsida kui palju ma kulutan igas kuus töötunde, et lubada endale prügi?

Mitu minutit liiga valju muusikat kontserdil võib kahjustada kuulmist?

27.05.19 ... Müra või vali muusika võib kahjustada tervist. Aga kui palju on palju, seda seletab Tallinna Ülikooli eksperimentaalpsühholoogia labori projektijuht Avo-Rein Tereping.

Minutiloeng: ämblik võiks olla kõige ägedam budist

13.05.19 ... Kui võtta buddha-loomuse avaldumise peamiseks tunnuseks askeetlik ja pikka aega enesekontrolli nõudev mitteliikumine, siis selle järgi võiks ämblik olla hea näide buddha-loomuse avaldumisest, leiab Tallinna Ülikooli Jaapani uuringute lektor Alari Allik.

Video: hiina keel selgemaks ühe minutiga

06.05.19 ... Hiina keel võib tunduda keeruline, kuid Talllinna Ülikooli hiina uuringute külalislektor Frank Jüris väidab vastupidist ja selgitb seda oma artiklis.

Minutiloeng: pikaajalises mälus salvestub paremini mõtestatult kogutud info

29.04.19 ... Paremini jääb meile meelde info nendest sündmustest, mida kogeme tähelepanelikult ja mõtestatult. Mida teeb selle juures lühimälu ja mida pikaajaline mälu, selgitab Tallinna Ülikooli üldpsühholoogia dotsent Kristjan Kask.

Teadlane selgitab, miks on maja rannajoonele ehitamine rumal mõte

22.04.19 ... Hoonete otse mere äärde rajamist keelav seadus pole kius, vaid toetub sadade aastate pikkusele kogemusele, leiab Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi vanemteadur Hannes Tõnisson.

Ühe minuti loeng: andekus on arendatav ja omane kõigile inimestele

15.04.19 ... Andekus on arendatav, omane igas eas inimesele ja meil kõigil on võimalus ning kohustus arendada nii iseenda andeid kui märgata ja toetada teiste omi, leiab Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudi elukestva õppe lektor Halliki Põlda.

Inimestele sobilik elukeskkond on ohus. Miks me seda põhjustame?

09.04.19 ... Kuidas pestitsiidid mõjutavad linnupopulatsioone, plastijäätmed viljakust, metsakuivendus Läänemerd ja kiirraudtee veerežiimi? Kõik need on äärmiselt keerulised seosed, mida me esmapilgul ei näe, sest need on hoomatavad mõtlemise teel, selgitab Tallinna Ülikooli teadur Grete Arro.

Ühe minuti loeng: palju mõjutab valimistulemusi üks inimene?

01.04.19 ... Kui algselt seostati poliitilisteliidrite kasvavat tähtsust eeskätt USA poliitikaga, siis nüüdseks on selge, et nähtusel on palju laiem kandepind, märgib TLÜ ühiskonnateaduste instituudi poliitikasotsioloogia dotsent Mari-Liis Jakobson.

Minutiloeng: kuidas välistudengid võiksid leevendada Eesti tööjõupuudust?

25.03.19 ... Välistudengeid on viis korda rohkem kui kümne aasta eest. Kas nemad võiksid leevendada tööjõupuudust Eestis, küsib Tallinna Ülikooli Euroopa rändevõrgustiku ekspert Marion Pajumets.

Minutiloeng: õpetaja heaoluks on vaja teda kaitsta (küber)kiusamise eest

20.03.19 ... Õpetaja heaolu koolis määrab selle, kui hästi ta oma tööd teeb või kas ta üldse selles ametis jätkab. Õpetaja heaolu tõstmine ja selleks tarvilike sammude astumine on üks teema, millega Tallinna Ülikooli teadlased koos õpetajate ja õpilastega tegeleb, selgitab TLÜ dotsent Katrin Aava.

Teadlane selgitab, mis on ühist heaolu-budismil ja mõnuainel

18.03.19 ... Budistlik traditsioon on läbi aegade olnud oma hoiakult askeetlik ja leidnud, et inimene peaks vabanema igasugu mõnuainetest, et näha tegelikkust moonutusteta, osutab Ühe Minuti Loengus TLÜ humanitaarteaduste instituudi Jaapani uuringute lektor ning Aasia uuringute suuna juht Alari Allik.

Teadlane selgitab, miks ilmateade pidevalt eksib

11.03.19 ... Ilma ennustamisega seotud keerukustest ning sellest, miks ilmateade näiliselt pidevalt eksib, räägib Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi vanemteadur Hannes Tõnisson.

Ühe minuti loeng: kuidas tunda ära populismi?

04.03.19 ... Vastlõppenud valimiste valguses jagab näpunäiteid populismi ära tundmiseks Tallinna Ülikooli filosoofia professor Tõnu Viik

Minutiloeng: 5 põhjust, miks putukad meile olulised on ja kuidas neid päästa

25.02.19 ... Võtame näiteks hommikusöögi. Kuidas sai võimalikuks, et said juua kohvi, panna pudru peale moosi või võileiva peale tomati? Tänu tolmeldajatele, kellest suurem osa on just putukad.

Minutiloeng: puhtaid ja muutumatuid keeli pole olemas

18.02.19 ... Tihti arvatakse, et kui keel laenab midagi teistest keeltest, on see ohu märk. Tegelikult asi nii ei ole, selgitab Tallinna Ülikooli üldkeeleteaduse professor Anna Verschik.

Teadlane õpetab, kuidas ohutult suuskadega mäest laskuda

11.02.19 ... Pisutki lumerohkem talv toob Eestimaa inimesed suuskadele. Selle juures on tähtis meeles pidada, et iga lihtsamgi liikumine vajab kindlasti vaimu ja keha koostööd, leiab Kaarel Zilmer, Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi rekreatsioonikorralduse lektor ja suusaõpetaja.

Minutiloeng: kas on võimalik armastada robotit?

04.02.19 ... Kogeda roboti lõppematut ja piiritut kiindumist, saada endale mitte kunagi väsiv kaaslane – kas need omadused võiksid üles kaaluda inimese ja roboti suhtes olevaid puudujääke, näiteks asjaolu, et tal/sel tegelikult ei ole tundeid. Sel teemal arutles Tallinna Ülikooli filosoofia professor.

Teadlane selgitab, millest räägivad inimese kohta tema luud

10.12.18 ... Inimluude üksikaasjalik uurimine võimaldab taastada kümnete ja sadade aastate eest elanud inimeste eluloo, märgib Tallinna Ülikooli Humanitaarteaduste instituudi doktorant Liivi Varul.

ole targem

taskuhääling

vaata saadet

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: