Eriprojektid

Parimad õpilasteadlased uurisid noorte rahvuslikku identiteeti ja hologrammide tegemist

16.04.19 ... Tänavused parimad õpilaste teadustööde riikliku konkursi võitjad

Õpilasuurimus: aktsiis vähendab eeskätt viina tarbimist

08.04.19 ... Alkoholi hind mõjutab viina ja kangete alkohoolsete jookide tarbimist küllaltki palju, vihjab Tallinna Reaalkooli õpilase Katri Liis Kaasiku mitmetahuline analüüs. Joodava õlle kogust aktsiiside tõstmine seevastu aga eriti palju ei vähenda.

Igas kolmandas lihatootes võib leiduda säilimisaja lõpuks liialt baktereid

28.03.19 ... Enamike Eestis müüdavate lihatoodete kvaliteet on kõrge. Igas kolmandas tootes võib leiduda enne säilimisaja lõppu baktereid aga rohkem, kui peetakse üldiselt soovitatavaks, selgub Nõo Reaalgümnaasiumi abituriendi Ketlin Õunapi õpilasuurimusest.

Suur ülevaade: mida leiab Eesti viineritest?

28.03.19 ... Gustav Adolfi Gümnaasiumi õpilasteadlane Madis Mäesalu tegi uurimistöö raames ülevaate, mis sorti liha ja lisaaineid leiab Eestis müüdavatest viineritest.

Õpilasteadlane uuris, kes haiglas gripivaktsiinist keeldub

27.03.19 ... Tervishoiutöötajate vaktsineeritust gripi vastu mõjutab eeskätt nende haridustase, amet ja emakeel, selgub enam kui 2200 töötajaga haiglas levinud hoiakuid uurinud õpilasteadlase Anna-Liis Torm-Kriisi tööst.

Õpilasuurimus: energiajooke joonud hiirtel on kehvem lühimälu

27.03.19 ... Energiajookide joomine muudab kehvemaks hiirte lühimälu ja kasvatab mõnel juhul nende ärevust, selgub Gustav Adolfi Gümnaasiumi õpilase Emma Maria Metsandi uurimusest. Tulemuste inimestele laiendamiseks tuleb teha aga täiendavaid katseid.

Kust sa tead? | Noori poliitika ei huvita

06.03.19 ... Eesti noored ei huvitu ega osale poliitikas – kas see on tõesti nii? ERR Novaator koos Euroopa Sotsiaaluuringuga uuris seda küsimust lähemalt.

Kust sa tead? | Kas Eestis välja rändajad on tõesti "mugavuspagulased"?

05.03.19 ... "Mugavuspagulane" – sõna millega veel hiljaaegu sildistati neid, kes on pühkinud Eesti tolmu jalgadelt ning valinud töötamiseks või ka elamiseks muu riigi. Aga kas need, kes välja rändavad on ikka mugavad ja laisad?

Teaduslikult tõestatud – kust sa tead?

05.03.19 ... "Teadusuuring näitab, et..." või "teadlased on tõestanud,et…" – olete kuulnud selliseid sõnakõlkse? Aga mida teaduslikult tõestatud tegelikult tähendab?

Kust sa tead? | Keda valida?

01.03.19 ... Mille järgi te otsustate, keda valida? Selle kohta on valijakäitumise uurijad arendanud erinevaid teooriaid.

Kust sa tead? | Miks on vaja eestikeelset ülikooli?

28.02.19 ... Küsimusele, miks on vaja eestikeelset ülikooli, täpsemalt eestikeelset teadust ja kõrgharidust, on lihtne vastata. Selleks, et saaksime end nimetada kultuurrahvaks.

Kust sa tead? | Kas sisserändajad võtavad meie töö ära?

27.02.19 ... Enne valimisi on vahest keskmisest enam tõstatunud teema sisserände teemal. Kas ja kui palju Eesti elanikud tegelikult sisserändajaid kardavad ning kuidas on olukord teistes riikides - ERR Novaator uuris algatusega "Kust sa tead?"

Kust sa tead? | Kas võime valitsemise anda andmetele ja algoritmidele?

26.02.19 ... Esindusliku e-riigina räägitakse Eestiski üha sagedamini andmetepõhisest valitsemisest. Mida see õigupoolest tähendab? Uurisime seda koos Tallinna Tehnikaülikooli Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi sotsiaalteaduslike suurandmete kaasprofessori Anu Massoga.

Kust sa tead? | Kas peibutusparti tasub valida?

25.02.19 ... Kes on peibutuspart valimistel? Ja kas neid tasub valida või mitte? Mõlemad küsimused on aktuaalsed just nüüd enne valimisi. Tallinna Ülikooli politoloog Tõnis Saarts aitas neile küsimustele vastata.

Kust sa tead? | Triibulised nimekirjad toovad rohkem naisi parlamenti

22.02.19 ... Kui valimisnimekirjades on naisi ja mehi võrdselt, siis kas ka parlamendis on naisi rohkem? ERR Novaator palus algatuse "Kust sa tead?" raames seda politoloogidel selgitada ja tegi sellest animatsiooni.

Kust sa tead, mida arvavad Eesti elanikud pensionäride toetamisest?

20.02.19 ... Enne valimisi lubavad poliitikud kõigi olukorda parandada, ehkki alati pole päris selge, kuidas seda tehakse. Kuidas aga näevad Eesti elanikud pensionäride, töötute ja lastega perede olukorda? ERR Novaatori ja algatuse "Kust sa tead?" animatsioon vastab sellele küsimusele teadusuuringute abiga.

Kust sa tead? | Tasuta ühistranspordi faktikontroll poliitiku lubadusele

16.01.19 ... Tallinna tasuta ühistranspordi laiendamine ka teiste tasuta transpordiga omavalitsuste elanikele ei ole pruugi kaasa tuua mõju, mida poliitik välja toob. Samuti ei tugine kõik väited uuringutel ja analüüsidel ning kohati on mõistlik hoopis lahendada muid ühistranspordi muresid, kui vaid sõidu hind.

Kust sa tead? | Faktikontroll poliitikute väidetele teadusraha kohta

15.12.18 ... Rahandusminister Toomas Tõniste ja riigikogu rahanduskomisjoni esimees Mihhail Stalnuhhin vastasid kolmapäeval riigikogu infotunnis küsimustele teadusrahastuse kohta. ERR Novaator analüüsis nende vastuseid ning leidis mõne fakti oleva pisut teistsuguse kui poliitiku suust kõlas.

Kust sa tead? | teadlased pole rahul ministri väidetega GMO-de kohta

05.12.18 ... Maaeluminister Tarmo Tamm lubas kuulutada Eesti GMO-vabaks, väites, et Eestis pole EL-iga liitumisest kasvatatud ühtki GMO põllukultuuri. Teadlased aga lükkavad väite Eesti GMO-vabadusest ümber ning seavad taolise lubaduse kahtluse alla.

"Kust sa tead?" algatus nõuab poliitikutelt, et fakte kasutataks õigesti

21.11.18 ... Selleks, et valimiskampaanias oleks selge, millel tuginevad poliitikute väited ja lubadused, on 25 teaduspõhist maailmavaadet toetavad Eesti organisatsioonid ja ettevõtted liitunud algatusega Kust Sa Tead?

Loomaökoloog: 100-protsendilist homoseksuaalsust ei olegi leitud

17.09.18 ... Eelmisel nädalal tõstatunud teema, kas homoseksuaalsus on bioloogias normist hälbimine või mitte, käivitas bioloogidega arutelu selle üle, kas see tõesti nii on. Loomaökoloog Raivo Mänd selgitas, et normid on omased inimkultuurile, kuid selle määratlemine normina või mitte normina on keeruline, kuna täielikult homoseksuaalset käitumist polegi leitud.

Kust sa tead? | zooloog kontrollib Peeter Ernitsa väidet homoseksuaalsuse kohta

11.09.18 ... "Ei saa kuulutada erandeid normiks. See on mulle praegu kõige rohkem vastukarva. Ma olen hariduselt bioloog ja tean väga hästi, mida bioloogias tähendab norm. Homoseksuaalsus ei kuulu normi piiresse," ütles eile Peeter Ernits Postimehele antud intervjuus. Lasime Tartu Ülikooli zooloog Marko Mägil kommenteerida kaheldava väärtusega väidet.

"Prillitoos" käis lasteaias puud istutamas

06.05.18 ... Eesti Rahvusringhääling ja Teeme Ära talgupäev kutsuvad kõiki eestimaalasi istutama 5. ja 6. mail oma puu ja saatma fotod istutusest aadressile err.ee/omapuu. "Prillitoos" käis sel puhul istutamas kirsipuud Laagna Rukkilille lasteaeda.

Hiiehoidja Ahto Kaasik: püha puu võib olla ka linnas

04.05.18 ... Looduslike pühapaikade ja rahvapärimuse uurija Ahto Kaasiku sõnul on oluline hoida traditsioone ja esivanemate kombeid ka tänapäeva linnakeskkonnas ning usub, et puid tuleb hinnata ja märgata.

Martin Veisman istutas "Terevisiooni" otse-eetris oma koduhoovi õunapuu

04.05.18 ... 4. mai "Terevisioon" algas saatejuht Martin Veismani jaoks teisiti, kuna stuudios istumise asemel oli ta koos aednik Heleri Annikoga oma koduhoovis, et istutada sinna üks puu.

Oma puu videolugu: jalutuskäik Tallinna kõige-kõigemate puude juures

04.05.18 ... Silmapaistvad puud elavad üldjuhul tavalist puuelu: tihtilugu märgistamata ja ilma mingi viiteta, mis laseks neile üleliia tähelepanu pöörata. Nii ei pruugigi Kopli elanik teada, et sealsamas poolsaare otsas vohab linna kõrgeim puu. Või Kadrioru elanik, et ta möödus pühapäevasel jalutuskäigul Tallinna vanimast puust, mis kasvab tagasihoidlikult majaaia ääres.

Arborist õpetab: kuidas istutada nädalavahetusel puud?

03.05.18 ... Eesti Rahvusringhääling ja Teeme Ära talgumeeskond kutsuvad 5. ja 6. mail istutama oma puu, tegema sellest pilti ja läkitama foto aadressile err.ee/omapuu. Arborist Heiki Hanso andis "Vikerhommikus" mõned näpunäited edukaks puuistutuseks ja puu suureks kasvatamiseks.

Oma puu lugu: Viiralti tamm on eestluse ja elujõu kehastus

03.05.18 ... Puid on palju, kuid mõned on suurejoonelisemad kui teised. Viljandimaal Vana-Võidu külas kasvav võimas tamm on üks taolisi — lopsakas ja vana. Vahest olulisemgi on aga see, et puu kannab endas kultuurilist sümbolväärtust: kunstnik Eduard Viiralt kujutas tamme 1943. aastal kuivnõeltehnikas valminud gravüüril "Viljandi maastik".

Mikita: eestlasel peab sõprade seas olema alati ka suuri puid

30.04.18 ... Tamme-Lauri tamm on kõige vanem lõunaeestlane ja tõenäoliselt kõige vanem eestlane üldse – teadaolevalt 700aastane. Ta on kõige jämedam puu – 8,5 meetrit – ja tõelise eestlase sünonüüm, leiab kirjanik ja semiootik Valdur Mikita saates "Osoon."

Oma puu: Soesonide peres on igaühel puu, kellega koos kasvada ja end võrrelda

30.04.18 ... Eesti Rahvusringhääling ja Teeme Ära talgupäev kutsuvad kõiki eestimaalasi istutama 5. ja 6. mail oma puu. "Maahommik" käis sel puhul külas Rapla vallas elaval perekond Soesonil, kel on kombeks tähtpäevadel koduhoovi puu istutada. Igal pereliikmel on oma puu ja igal puul oma lugu.

Marko Reikop ja Grete Lõbu otsisid üles enda istutatud puud

27.04.18 ... Eesti Rahvusringhääling ja Teeme Ära talgupäeva meeskond kutsuvad kõiki istutama 5. ja 6. mail oma puu ning saatma sellest pildid ka ERRile. Marko Reikop ja Grete Lõbu otsisid sel puhul üles enda kunagi istutatud puud, et näha, mis on neist saanud.

Graafiline ülevaade: millist puud tasub istutada?

25.04.18 ... Puude rakud on võimelised jagunema sisuliselt lõputult, misläbi piiravad puude kasvu vaid füüsikaseadused. See ei tähenda aga, et nende elu ei saaks lõpetada ebaõnnelikud kokkusattumused.

ERR ja Teeme Ära kutsuvad talgupäeval istutama oma puu

24.04.18 ... Maikuu esimesel nädalavahetusel peetakse igakevadist Teeme Ära talgupäeva ja ERR-i programmides tähistatakse loodusepäeva, mis pöörab pilgu tasakaalus elukeskkonnale, loodusele ja koos tegutsemisele. Eesti Rahvusringhääling ja Teeme Ära talgupäeva meeskond leiavad, et igal eestimaalasel võiks olla oma puu, mis annab jõudu, loob ühiseid mälestusi ja rikastab meie elukeskkonda — sellepärast kutsuvadki 5. ja 6. mail istutama oma puu.

Üheksa lihtsat sammu: kuidas istutada oma puu?

24.04.18 ... Kuigi puu istutamine võib pealtnäha tunduda lihtsa kaevetööna, tuleb ajakirja Aed peatoimetaja Eva Luigase sõnul istiku kasvama panemisel järgida kindlaid samme. Näiteks jättes noore puu toestamata või väetamata ei pruugi koduõuele mulda pandud istik soovitud viisil kasvama hakata. Sestap jagab Luigas lihtsaid näpunäiteid, kuidas alustada puu eluteed.

Graafikulugu: eestlaste levinumad perekonnanimed tulevad puudelt

24.04.18 ... ERR kutsub selleaastase keskkonnakuu puhul istutama 5. ja 6. mai Teeme Ära talgupäeval oma puu, mis loob ühiseid mälestusi ja isikliku sideme loodusega. Eestlaste isiklik side puudega on näha kas või meie nimedest — vaatasime, kui palju on Eestis inimesi, kelle perekonnanimed on seotud puudega.

Oma puu lugu: miks on Päkapiku mänd nii tilluke?

24.04.18 ... Kui tavaliselt kasvavad männid 40-50 meetri kõrguseks, siis Pärnumaal Tori vallas asub neljameetrine kääbusmänd. Miks on puu niivõrd pisike?

Parim õpilasteadus: kuidas tõrjuda liigeshaigusi ja renoveerida 1930. aastate korterit?

09.04.18 ... Neljapäeval ja reedel võib näha Eesti Rahva Muuseumi seinte vahel Eesti saja parima õpilasteadlase töid. Muu hulgas saab nendest teada, kas kuldsõrmust kandes saab ennetada liigeshaigusi ja mida tuleks silmas pidada 1930. aastate stiilis korterite renoveerimisel.

Naftareostus kasvatab rannikumuldade liigilist mitmekesisust

06.04.18 ... Naftareostused võivad tekitada küll märkimisväärset keskkonnakahju, kuid need kasvatavad ka rannikualade mullas leiduvate bakterikoosluste liigilist mitmekesisust, selgub Tallinna Reaalkooli õpilase Margaret Hooki uurimusest.

Kuldsõrmuse kandmine ei pruugi liigesehaiguste käest päästa

04.04.18 ... Reumatoidartriiti põdevaid patsiente uurinud Tallinna Reaalkooli õpilase Johanna Poksi tööst tuleb välja, et kuldsõrmuse kandmine ei vähenda haigusega seotud liigeskahjustusi.

Süüfilis oli tartlaste jaoks tavaline asi

04.04.18 ... Süüfilise jäetud jälgi leiab vähemalt 0,5 protsendi varauusajal Tartu kalmistutele maetud inimeste säilmetelt. Sugulisel teel leviv tõbi levinud toona Eestis seega võrdlemisi laialt, selgub Miina Härma Gümnaasiumi õpilase James Paul Arney uurimusest.

Toiduainete madal hind tuleb keskkonna arvelt

03.04.18 ... Piima, sealiha ja põldherneste kokkuostuhind jääb märgatavalt alla nendega seonduvatele keskkonnakuludele, selgub toiduainete keskkonnamõju uurinud Hugo Treffneri Gümnaasiumi õpilase Kirke Joametsa uurimusest.

Tsensorid lühendasid romaani "Meister ja Margarita" 13 protsendi jagu

03.04.18 ... Nõukogude võim eemaldas Mihhail Bulgakovi tippteosest "Meister ja Margarita" eeskätt viited salapärastele kadumistele ja võimu kuritarvitamisele, selgub Tallinna Reaalkooli õpilasteadlase Aleksandra Lilleoru võrdlevast analüüsist.

Tõhusa alumiiniumpatarei saab ehitada kodus juba paari euroga

02.04.18 ... Suhteliselt tõhusa alumiinium-õhk patarei on võimalik ehitada lihtsate ja odavate vahenditega kodustes tingimustes, selgub Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasiumi õpilase Alex Savolaineni uurimusest.

Eesti kooliõpilased magavad liiga vähe

31.03.18 ... Suurem osa õpilastest magab öösel soovitatust vähem, selgub kolme kooli noori haaranud õpilasuurimustest. Kuigi õpilased on une puudujäägiga seotud probleemidest sageli teadlikud, ei kiputa unehügieeni põhimõtteid järgima. Mõneti võiks olukorda leevendada tundide hilisem algus.

Suur algustäht paneb gümnasistid kukalt kratsima

29.03.18 ... Harjutamine teeb meistriks või pööravadki noored õigekirjale vähem tähelepanu. Sellise järelduse võiks teha Koeru keskkoolis õppiva Triin Aasa õpilasuurimusest.

Lihtne nipp, kuidas vähendada tualetis mikroobide vohamist

29.03.18 ... Seente ja bakterite kasvu avalikes tualettides aitab pidurdada Tallinna Inglise Kolledži õpilase Karen Lauren Vahi uurimistöö kohaselt kõrgem õhutemperatuur.

Õpilasteadus: Eesti noored tahavad valida ja mõtlevad iseseisvalt

28.03.18 ... Õpilastel on valimistel osalemiseks piisavalt tahet ja nad teevad valikuid läbimõeldult, selgub noorte poliitikalembust uurinud Tallinna Inglise Kolledži õpilase Kristiina Krause uurimusest.

Õpilasteadus: rahvuste lõimimiseks läheb tarvis enamat, kui eesti keele õpetamist

28.03.18 ... Kuigi emakeelena vene keelt kõnelevad kooliõpilased saavad hakkama ka eestikeelses keskkonnas, jääb ainuüksi sellest eesti- ja venekeelsete noorukite lõimimiseks vajaka, selgub Tallinna Saksa Gümnaasiumi õpilase Martina Eerme õpilasuurimusest.

Els Heinsalu: lihtsalt vingumisest pole kasu, räägi õigete inimestega

26.02.18 ... "Ei, me ei pea kohtuma ilmtingimata laboris, koha võid ise pakkuda. Jah, reede õhtul sobib ka". Lootus saada Eesti Noorte Teaduste Akadeemia presidendi Els Heinsalu (37) kohta teada midagi enne temaga sama laua taha istumist näib olevat määratud eos läbikukkumisele.

Õpilasuurimus: poisid panevad tähele, tüdrukud jätavad meelde

09.11.17 ... Võiks arvata, et poisid on tähelepanematud, kuid Akadeemiakeses ilmunud õpilasuurimuse tulemused näitavad sootuks muud. Tüdrukud hiilgavad mäluga, kuid poisid pigem tähelepanuga.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: