Eriprojektid

Otse: teaduskonverents "Kuidas targalt roheliseks pöörata"

20.10.21 TEADUSELU ... Riigikogus toimub kolmapäeval kaheksas teaduspoliitikakonverents "Teadus kui Eesti arengumootor (VIII). Kuidas targalt roheliseks pöörata". Ülekannet saab jälgida Novaatori vahendusel.

Minutiloeng: kuidas lepitada tüli

18.10.21 PSÜÜHIKA ... Enamik inimesi tahab elada rahus ja üksteisemõistmises, aga vaidlused, tülid ja sõjad on siiski meie igapäevased kaaslased. Optimistid arvavad, et rahulike aegade vahepeal on tülisid ja vaidlusi. Pessimistid arvavad vastupidi – tülide ja sõdade vahepeal on pisut rahuaega. TLÜ läbirääkimiste psühholoogialektor Arno Baltin räägib, miks tekib tüli ja kuidas leida rahu.

Kuidas disainer elukeskkonda kujundab?

18.10.21 ROHEPÖÖRE ... Toodete ja teenuste loojana on disainer lahutamatu osa jätkusuutlikkust tootmissüsteemist ja majandusmudelist.

Mida tähendab metsarahvaks olemine?

18.10.21 ROHEPÖÖRE ... Tihti öeldakse, et eestlased on metsarahvas, aga kui seda väljendit lähemalt uurida, siis selgub, et erinevate inimeste jaoks tähendab see väga erinevaid asju.

Mis saab kliimamuutuste ajal põhiõigustest?

18.10.21 ROHEPÖÖRE ... Kliimamuutused ohustavad inimõigusi, mida kaitsevad meie põhiseadus ja Euroopa inimõiguste konventsioon.

Kuidas edendada igaühe huvides olevat kliimakaitset?

18.10.21 ROHEPÖÖRE ... Kliimamuutustega toimetulek on justkui õpikunäide kollektiivse tegutsemise probleemist. Omahuvist lähtudes kalduvad inimesed ühisomandis olevaid ressursse liigselt kasutama, kuigi nende häving pole kellegi pikaajalistes huvides.

Milleks meile vesinik?

18.10.21 ROHEPÖÖRE ... Kuigi vesinikku peetakse sageli tulevikutehnoloogiaks, on selle tootmine ja käitlemine juba praegu argipäev.

Turba nõudluse kasvu rohepööre ei pidurda

16.10.21 RAADIOUUDISED ... Järjest karmimatest keskkonnanõuetest hoolimata kasvab linnastumise tõttu turbatoodete nõudlus.

Erik Mikkus: toetagem neil valimistel noori

15.10.21 ARVAMUS ... Igaüks meist saab tuttava noore käest küsida, kas ta on juba valinud, ning ta päriselt ära kuulata. Niisamuti saab igaüks meist otsida üles enda valimisringkonnas noore pädeva kandidaadi, kes vajab tuge vast rohkemgi kui pikaaegne volikogu liige, kirjutab Erik Mikkus.

Rohepööret lubav Hiina rajab rohkem söeelektrijaamu kui teised riigid kokku

14.10.21 R2 PORTAAL ... Kuigi tootmismahtudelt paigaldab Hiina rohkem päikesepaneele ja taastuvenergeetikalahendusi kui ükski teine riik maailmas, pole kasvavast energianäljast pääsu, nendib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Valdemar Verner Okspuu: insener kui Eesti majanduse päästja

13.10.21 ARVAMUS ... Inseneride vähesus tööturul on juba pärssimas Eesti tööstuse arengut ja pidurdamas majanduse edasist kasvu. Eesti tööstust võib pärssida ka rohepööre tänu kitsendavatele direktiividele. Just sellepärast on vaja tööstusesse rohkem arendusmeelseid tööstusinsenere ja tootearendusspetsialiste, kirjutab Valdemar Verner Okspuu.

16-aastased on ühiskonnas ühed aktiivsemad ja isepäisemad valijad

12.10.21 ÜHISKOND ... Sel nädalal pääsevad juba teist korda valimiskasti juurde ka 16–18-aastased Eesti noored. Vanuserühmade võrdluses on nad agaramad valijad kui näiteks 25–30-aastased ning rahvas keskmiselt, osutab Tallinna Ülikooli sotsiaalpoliitika professor Anu Toots. Vähene majanduslik seotus riigiga teeb noortest tema sõnul iseseisvamad otsustajad.

Kalev Kallemets: tuumajaamad tooksid elektri hinna alla

12.10.21 ARVAMUS ... Möödapääsmatult tõusevad kliima kuumenemise ning energiahinna tõttu ka ehitusmaterjalide ja toiduainete hinnad. Seega peame hoomama ilmast sõltuva energiasüsteemi tõsist haavatavust. Kõige ilma- ja tarnekindlam energialiik on tuumaenergia, kirjutab Kalev Kallemets.

Kümme riiki tahavad EL-i roheinvesteeringute nimekirja ka tuumaenergiat

11.10.21 MAJANDUS ... Kümme Euroopa Liidu liikmesriiki saatsid Euroopa Komisjonile pöördumise, milles soovivad, et Euroopa Liit lisaks oma uude roheinvesteeringuid sisaldavate jätkusuutliku rahanduse reeglite nimekirja ka tuumaenergia, teatas Tšehhi tööstusministeerium esmaspäeval.

Aasta kool 2021: hääleta oma lemmiku poolt

11.10.21 AASTA KOOL ... "Terevisioon" otsib sellelgi aastal Eesti kõige mõnusamat, ägedamat ja uuenduslikumat kooli. Kümne finaali jõudnud kooli seast saab valida oma lemmiku Novaatoris.

Energiakriis tõi esile Euroopa suure sõltuvuse Vene gaasist

10.10.21 MAJANDUS ... Paljud inimesed said möödunud nädalal kätte hüppeliselt tõusnud elektri- ja gaasiarved. Samale probleemile otsib praegu lahendusi kogu Euroopa. Energiakriis on toonud esile Euroopa suure sõltuvuse Vene gaasist ja meie kehva valmisoleku ebasoodsate asjaolude kuhjumiseks.

Minutiloeng: miks lõhnab muld eriliselt?

04.10.21 KESKKOND ... Mõnikord tajume, et muld lõhnab eriti hästi. Seda juhtub tavaliselt suvel pärast vihmasabinat ja samuti sügisel. Mullale erilise lõhna andvast ühendist räägib lähemalt Tallinna Ülikooli taimeökoloogia dotsent Tiina Elvisto.

Aas: rohepööret ei ole olemas, on protsess

01.10.21 EESTI ... Majandus- ja taristuminister Taavi Aas (KE) ütles ERR-i veebisaates "Otse uudistemajast", et talle ei meeldi sõna "rohepööre", sest üleöö maailm rohelisemaks muutuda ei saa. Tema sõnul on tegemist protsessiga. Samuti saates osalenud Olev-Andres Tinn (Rohelised) märkis, et riik on roheliste lahenduste leidmisega juba 15 aastat hiljaks jäänud.

Uulu Põhikool - aasta kool 2021?

01.10.21 AASTA KOOL ... "Terevisioon" otsib Eesti aasta kooli. Kas selleks võib saada Uulu Põhikool, seda otsustab rahvahääletus. Hääletada saab Novaatoris alates 11. oktoobrist kuni 22. oktoobri õhtuni. Lugege kooli tutvustust, vaadake galeriid ja kooli tutvustavat videot ning hääletage!

Rakvere Ametikool - aasta kool 2021?

01.10.21 AASTA KOOL ... "Terevisioon" otsib Eesti aasta kooli. Kas selleks võib saada Rakvere Ametikool, seda otsustab rahvahääletus. Hääletada saab Novaatoris alates 11. oktoobrist kuni 22. oktoobri õhtuni. Lugege kooli tutvustust, vaadake galeriid ja kooli tutvustavat videot ning hääletage!

Parksepa Keskkool - aasta kool 2021?

01.10.21 AASTA KOOL ... "Terevisioon" otsib Eesti aasta kooli. Kas selleks võib saada Parksepa Keskkool, seda otsustab rahvahääletus. Hääletada saab Novaatoris alates 11. oktoobrist kuni 22. oktoobri õhtuni. Lugege kooli tutvustust, vaadake galeriid ja kooli tutvustavat videot ning hääletage!

Kohtla-Järve Gümnaasium - aasta kool 2021?

01.10.21 AASTA KOOL ... "Terevisioon" otsib Eesti aasta kooli. Kas selleks võib saada Kohtla-Järve Gümnaasium, seda otsustab rahvahääletus. Hääletada saab Novaatoris alates 11. oktoobrist kuni 22. oktoobri õhtuni. Lugege kooli tutvustust, vaadake galeriid ja kooli tutvustavat videot ning hääletage!

Jõhvi Vene Põhikool – aasta kool 2021?

01.10.21 AASTA KOOL ... "Terevisioon" otsib Eesti aasta kooli. Kas selleks võib saada Jõhvi Vene Põhikool, seda otsustab rahvahääletus. Hääletada saab Novaatoris alates 11. oktoobrist kuni 22. oktoobri õhtuni. Lugege kooli tutvustust, vaadake galeriid ja kooli tutvustavat videot ning hääletage!

Ruila Põhikool - aasta kool 2021?

01.10.21 AASTA KOOL ... "Terevisioon" otsib Eesti aasta kooli. Kas selleks võib saada Ruila Põhikool, seda otsustab rahvahääletus. Hääletada saab Novaatoris alates 11. oktoobrist kuni 22. oktoobri õhtuni. Lugege kooli tutvustust, vaadake galeriid ja kooli tutvustavat videot ning hääletage!

Tallinna Juudi Kool - aasta kool 2021?

01.10.21 AASTA KOOL ... "Terevisioon" otsib Eesti aasta kooli. Kas selleks võib saada Tallinna Juudi Kool, seda otsustab rahvahääletus. Hääletada saab Novaatoris alates 11. oktoobrist kuni 22. oktoobri õhtuni. Lugege kooli tutvustust, vaadake galeriid ja kooli tutvustavat videot ning hääletage!

Tartu Tamme Gümnaasium - aasta kool 2021?

01.10.21 AASTA KOOL ... "Terevisioon" otsib Eesti aasta kooli. Kas selleks võib saada Tartu Tamme Gümnaasium, seda otsustab rahvahääletus. Hääletada saab Novaatoris alates 11. oktoobrist kuni 22. oktoobri õhtuni. Lugege kooli tutvustust, vaadake galeriid ja kooli tutvustavat videot ning hääletage!

Türi Ühisgümnaasium - aasta kool 2021?

01.10.21 AASTA KOOL ... "Terevisioon" otsib Eesti aasta kooli. Kas selleks võib saada Türi Ühisgümnaasium, seda otsustab rahvahääletus. Hääletada saab Novaatoris alates 11. oktoobrist kuni 22. oktoobri õhtuni. Lugege kooli tutvustust, vaadake galeriid ja kooli tutvustavat videot ning hääletage!

Jõhvi Gümnaasium - aasta kool 2021?

01.10.21 AASTA KOOL ... "Terevisioon" otsib Eesti aasta kooli. Kas selleks võib saada Jõhvi Gümnaasium, seda otsustab rahvahääletus. Hääletada saab Novaatoris alates 11. oktoobrist kuni 22. oktoobri õhtuni. Lugege kooli tutvustust, vaadake galeriid ja kooli tutvustavat videot ning hääletage!

Hans Väre: kallis elekter tuleb lõpuks odavam

29.09.21 ARVAMUS ... Hinnatõus on alati valus. Osal inimestest võib see hakata ohustama lausa toimetulekut ja nende aitamiseks peab riik koos omavalitsustega kahtlemata sekkuma. Ent meil tuleb ka aduda, et praegune kallis elekter on investeering tulevikku, leiab Hans Väre Vikerraadio päevakommentaaris.

Rahvusvaheline Energiaagentuur: hinnatõusu põhjus pole rohepööre

28.09.21 MAJANDUS ... Elektri- ja gaasihindade järsu tõusu põhjus ei ole Euroopa Liidu kliimapoliitika ning seepärast ei tohiks Euroopa rohepööret pooleli jätta, ütles Rahvusvahelise Energiaagentuuri (IEA) tegevdirektor Fatih Birol.

Tarmo Seliste: toidu päästmisega süsinikuneutraalsusesse

28.09.21 ARVAMUS ... Kui suudame päästa rohkem toitu, saab igaüks meist sentigi juurde maksmata panustada rohepöörde eesmärkide saavutamisse, kirjutab Tarmo Seliste.

Merendussektori hinnangul võib EL-i rohepööre panna laevad tankima kolmandates riikides

27.09.21 MAJANDUS ... Laevandusettevõte Tallink, Logistika ja Transiidi Assotsiatsioon ning Eesti Sadamate Liit leiavad, et Euroopa Liidu rohepöörde algatuse Fit for 55 (Eesmärk 55) raames tehtud ettepanek panna keskkonnamaksud ka laevakütusele ohustab EL-i laevafirmade senist ärimudelit ning võib sundida neid hakata tankima kolmandate riikide sadamates.

Madis Vasser: elektri hinda tõstab mineviku tegevusetus

27.09.21 ARVAMUS ... Viimastel nädalatel on paljude poliitikute uueks hobiks kujunenud elektrihinna osas midagi arvata. Poliitilised ideed keskenduvad valemi kõige väiksematele teguritele: taastuvenergia tasu kaotamine ja aktsiisi jätkuv allasurumine. Peaks aga olema selge, et saame seda, mida riiklikult toetame, kirjutab Madis Vasser.

Tiit Land: tahame tõsirohelist

27.09.21 ARVAMUS ... Tallinna Tehnikaülikool lisab oma tegevustes senisele vapikirjale "Mente et Manu" ehk "mõistuse ja käega" uue sõna: "roheliselt". Aga mitte pesu- vaid tõsiroheliselt, kirjutab Tiit Land.

Indrek Kiisler: EL-i rohepööre ei realiseeru väljapakutud kujul kunagi

25.09.21 ARVAMUS ... Brüsselis kokku joonistatud kombel Euroopa rohepööret ei tule. Ma olen näinud liiga palju seda tüüpi tühipabereid ja nende hilisemat prügikorvi kukkumist. Tegelikult liiguvad asjad meie planeedil paremuse poole ka ilma tohutute programmide ja üleskutseteta, kirjutab Indrek Kiisler.

Sikkut näeb rohepöörde valupunktidena Eesti jaoks transporti ja metsandust

24.09.21 EESTI ... Euroopa Liidus algatatud rohepöördega võivad Eesti jaoks valupunktideks kujuneda CO2 heitmete vähendamine transpordis ning kõik metsandusega seonduv, ütles riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjoni aseesimees Riina Sikkut (SDE).

Video: loeng õnnelikkuse mõõdupuust

24.09.21 PSÜÜHIKA ... Millest me siis räägime, kui räägime õnnelikkusest ja millest see sõltub? Sellest ja paljust muust räägib Tallinna Ülikooli eksperimentaalpsühholoogia labori projektijuht Avo-Rein Tereping. seminaril "Millest me räägime, kui räägime õnnelikkusest?".

Tõnis Mölder: kõrge elektrihind pole rohepööre

22.09.21 ARVAMUS ... Praegune elektrihind ei tee kellelegi heameelt ja see mõjutab meid kõiki. Kõrged hinnad pole rohepööre, vaid näitavad meile praeguseid kitsaskohti nii energiasüsteemis kui ka poliitikakujundamises, kirjutab Tõnis Mölder vastukajas Helir-Valdor Seederi kommentaarile "Õhinapõhise rohepöörde lõks".

Helir-Valdor Seeder: õhinapõhise rohepöörde lõks

22.09.21 ARVAMUS ... Tänavune elektrihinna tõus näitab esimesi märke sellest, kui kehvasti on planeeritud praegune Euroopa kliimastrateegia. Pikemas perspektiivis on kliimastrateegia hind niivõrd kõrge ja tähtajad ebarealistlikud, et rohepööre on sellisel kujul sisuliselt teostamatu, kirjutab Helir-Valdor Seeder.

Video: vestlusring parimast vaimu toidust

21.09.21 TEADLASTE ÖÖ ... Septembri keskel toimub "Teadlaste öö" festival, mille raames toimub sel aastal üle Eesti mitmeid toiduga seotud arutelusid ja töötubasid. Tallinna Ülikoolis toimunud vestlusringis tuli juttu vaimu toidust ehk sellest, kuidas parimal viisil vaimset tervist hoida.

Jupiter kutsub avastama teadust ja selle superkangelasi

20.09.21 TELE/RAADIO ... Sel nädalal toimuva Teadlaste Öö festivaliga on liitunud ka ERR-i veebikanal Jupiter koos Vikerraadio ja ETV-ga, mis pakub kuulamiseks-vaatamiseks inspireerivaid kohtumisi teaduse superkangelastega.

Tuul Sepp: maailma koduseks muutmisega on kerge liiale minna

18.09.21 ARVAMUS ... Mis on kodu ja kust üldse tuleb kodutunne kui selline? Tartu Ülikooli loomaökoloog Tuul Sepp annab Eesti Arhitektuurimuuseumi juubelinäituse kogumikus vastuseid. Samuti arutleb ta artiklis, kust läheb piir kodu ja liigse keskkonna ümberkujundamise vahel.

Parts: taastuvenergialahendused ei too juhitavaid võimsusi juurde

15.09.21 MAJANDUS ... Lühiajalise lahendusena elektrihinna rekordilisele tõusule pakub peaminister Kaja Kallas (RE) kehvemal järjel inimestele võimalust küsida kohalikust omavalitsusest toetust. Endine majandusminister Juhan Parts aga leiab, et taastuvenergiale rajatavad tulevikulahendused ei taga Eestile energiajulgeolekut nii nagu juhitavad võimsused.

Asmann: CO2 kvoodi hinnatõus on kümne aasta asemel saavutatud poole aastaga

15.09.21 MAJANDUS ... Viru Keemia Grupi juhatuse esimees Ahti Asmann heitis poliitikutele kliimaneutraalsuse saavutamisel ette otsustamatust ning kõrge elektrihinna kohta ebapädevaid otsuseid. Hinnatõusu veab CO2 eest makstav hind.

Jaak Aaviksoo: kliimapoliitika ja rahvuslikud huvid

15.09.21 ARVAMUS ... Ma ei vastusta mingil määral vajadust kliimaväljakutsega tegeleda, aga tegeliku tulemuse saavutamiseks ei ole kõige olulisem mitte kiirus ja ambitsioonikus, vaid läbimõeldus ja vastutustundlikkus. Ka rohepöördel tuleb lähtuda Eesti rahvuslikest huvidest, kirjutab Jaak Aaviksoo.

Margit Sutrop: uus hariduse arengukava määrab sihid järgmiseks 15 aastaks

14.09.21 ARVAMUS ... Uus hariduse arengukava lähtub hariduse enda kitsaskohtade lahendamise vajadusest ja hoidub ütlemast, milline peaks olema maailm, mille me oma lastele ja lapselastele jätame. See aga tähendab, et loobume hariduse kaudu ümbritseva maailma kujundamisest ega suuda tegelikult olla valmis globaalseteks muutusteks, sealhulgas rohe- ja digipöördeks, kirjutab Margit Sutrop.

Aastal 2030 nõuaks Euroopa norm autolt kütusekulu alla kahe liitri

13.09.21 MAJANDUS ... Euroopa Komisjon kava näeb ette, et aastaks 2030 peavad turule lubatavad sisepõlemismootoriga sõiduautode heitenormid olema kaks korda tänasest väiksemad. Kuna see on teadlaste hinnangul ebarealistlik, siis peaksid autotootjad keskenduma põhiliselt elektriautode tootmisele.

Ahti Asmann: Eesti inimesed ja ettevõtjad vajavad rohepöördes selgust

09.09.21 ARVAMUS ... Eesti vajab ühiskondlikku kokkulepet väljendavat kliimaseadust. Ilma kokkulepitud õiguslike piirideta tähendab rohepööre selgusetut ettevõtluskeskkonda, kus pole võimalik teha pikaajalisi otsuseid ega investeeringuid, kirjutab Ahti Asmann.

Kliimaeesmärgid jätaks enamiku gaasi- ja naftavarudest maapõue

09.09.21 KESKKOND ... Selleks, et tulevikus piirduks üleilmne temperatuuritõus pooleteise kraadiga, tuleb inimestel puutumata jätta hulganisti fossiilkütuseid. See tähendab, et kasutamata jääks ligi 60 protsenti teadaolevatest nafta- ja 90 protsenti kivisöevarudest, osutab Briti teadlaste uuring.

Vaata enne tele-eetrit: "Maailma kõige targem rahvas" avaosa

07.09.21 HARIDUS ... Maailma kõige targema rahva tegemine ja tugeva õppimisvundamendi ehitus algab enne kooli. Nii on eksperimendisaate "Maailma kõige targem rahvas" uue hooaja avasaate katsejänesed päris pisikesed õppijad – katsetes osalevad 4–5-aastased lasteaialapsed.

Lugeja küsib

Sul on põletav teadust puudutav küsimus või on sul ettepanek mõne teema sügavamaks kajastamiseks? Klõpsa selle edastamiseks allolevale nupule.

teadusuudiste kokkuvõte

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: