Eriprojektid

"Prillitoos" käis lasteaias puud istutamas

06.05.18 ... Eesti Rahvusringhääling ja Teeme Ära talgupäev kutsuvad kõiki eestimaalasi istutama 5. ja 6. mail oma puu ja saatma fotod istutusest aadressile err.ee/omapuu. "Prillitoos" käis sel puhul istutamas kirsipuud Laagna Rukkilille lasteaeda.

Hiiehoidja Ahto Kaasik: püha puu võib olla ka linnas

04.05.18 ... Looduslike pühapaikade ja rahvapärimuse uurija Ahto Kaasiku sõnul on oluline hoida traditsioone ja esivanemate kombeid ka tänapäeva linnakeskkonnas ning usub, et puid tuleb hinnata ja märgata.

Martin Veisman istutas "Terevisiooni" otse-eetris oma koduhoovi õunapuu

04.05.18 ... 4. mai "Terevisioon" algas saatejuht Martin Veismani jaoks teisiti, kuna stuudios istumise asemel oli ta koos aednik Heleri Annikoga oma koduhoovis, et istutada sinna üks puu.

Oma puu videolugu: jalutuskäik Tallinna kõige-kõigemate puude juures

04.05.18 ... Silmapaistvad puud elavad üldjuhul tavalist puuelu: tihtilugu märgistamata ja ilma mingi viiteta, mis laseks neile üleliia tähelepanu pöörata. Nii ei pruugigi Kopli elanik teada, et sealsamas poolsaare otsas vohab linna kõrgeim puu. Või Kadrioru elanik, et ta möödus pühapäevasel jalutuskäigul Tallinna vanimast puust, mis kasvab tagasihoidlikult majaaia ääres.

Arborist õpetab: kuidas istutada nädalavahetusel puud?

03.05.18 ... Eesti Rahvusringhääling ja Teeme Ära talgumeeskond kutsuvad 5. ja 6. mail istutama oma puu, tegema sellest pilti ja läkitama foto aadressile err.ee/omapuu. Arborist Heiki Hanso andis "Vikerhommikus" mõned näpunäited edukaks puuistutuseks ja puu suureks kasvatamiseks.

Oma puu lugu: Viiralti tamm on eestluse ja elujõu kehastus

03.05.18 ... Puid on palju, kuid mõned on suurejoonelisemad kui teised. Viljandimaal Vana-Võidu külas kasvav võimas tamm on üks taolisi — lopsakas ja vana. Vahest olulisemgi on aga see, et puu kannab endas kultuurilist sümbolväärtust: kunstnik Eduard Viiralt kujutas tamme 1943. aastal kuivnõeltehnikas valminud gravüüril "Viljandi maastik".

Mikita: eestlasel peab sõprade seas olema alati ka suuri puid

30.04.18 ... Tamme-Lauri tamm on kõige vanem lõunaeestlane ja tõenäoliselt kõige vanem eestlane üldse – teadaolevalt 700aastane. Ta on kõige jämedam puu – 8,5 meetrit – ja tõelise eestlase sünonüüm, leiab kirjanik ja semiootik Valdur Mikita saates "Osoon."

Oma puu: Soesonide peres on igaühel puu, kellega koos kasvada ja end võrrelda

30.04.18 ... Eesti Rahvusringhääling ja Teeme Ära talgupäev kutsuvad kõiki eestimaalasi istutama 5. ja 6. mail oma puu. "Maahommik" käis sel puhul külas Rapla vallas elaval perekond Soesonil, kel on kombeks tähtpäevadel koduhoovi puu istutada. Igal pereliikmel on oma puu ja igal puul oma lugu.

Marko Reikop ja Grete Lõbu otsisid üles enda istutatud puud

27.04.18 ... Eesti Rahvusringhääling ja Teeme Ära talgupäeva meeskond kutsuvad kõiki istutama 5. ja 6. mail oma puu ning saatma sellest pildid ka ERRile. Marko Reikop ja Grete Lõbu otsisid sel puhul üles enda kunagi istutatud puud, et näha, mis on neist saanud.

Graafiline ülevaade: millist puud tasub istutada?

25.04.18 ... Puude rakud on võimelised jagunema sisuliselt lõputult, misläbi piiravad puude kasvu vaid füüsikaseadused. See ei tähenda aga, et nende elu ei saaks lõpetada ebaõnnelikud kokkusattumused.

ERR ja Teeme Ära kutsuvad talgupäeval istutama oma puu

24.04.18 ... Maikuu esimesel nädalavahetusel peetakse igakevadist Teeme Ära talgupäeva ja ERR-i programmides tähistatakse loodusepäeva, mis pöörab pilgu tasakaalus elukeskkonnale, loodusele ja koos tegutsemisele. Eesti Rahvusringhääling ja Teeme Ära talgupäeva meeskond leiavad, et igal eestimaalasel võiks olla oma puu, mis annab jõudu, loob ühiseid mälestusi ja rikastab meie elukeskkonda — sellepärast kutsuvadki 5. ja 6. mail istutama oma puu.

Üheksa lihtsat sammu: kuidas istutada oma puu?

24.04.18 ... Kuigi puu istutamine võib pealtnäha tunduda lihtsa kaevetööna, tuleb ajakirja Aed peatoimetaja Eva Luigase sõnul istiku kasvama panemisel järgida kindlaid samme. Näiteks jättes noore puu toestamata või väetamata ei pruugi koduõuele mulda pandud istik soovitud viisil kasvama hakata. Sestap jagab Luigas lihtsaid näpunäiteid, kuidas alustada puu eluteed.

Graafikulugu: eestlaste levinumad perekonnanimed tulevad puudelt

24.04.18 ... ERR kutsub selleaastase keskkonnakuu puhul istutama 5. ja 6. mai Teeme Ära talgupäeval oma puu, mis loob ühiseid mälestusi ja isikliku sideme loodusega. Eestlaste isiklik side puudega on näha kas või meie nimedest — vaatasime, kui palju on Eestis inimesi, kelle perekonnanimed on seotud puudega.

Oma puu lugu: miks on Päkapiku mänd nii tilluke?

24.04.18 ... Kui tavaliselt kasvavad männid 40-50 meetri kõrguseks, siis Pärnumaal Tori vallas asub neljameetrine kääbusmänd. Miks on puu niivõrd pisike?

Parim õpilasteadus: kuidas tõrjuda liigeshaigusi ja renoveerida 1930. aastate korterit?

09.04.18 ... Neljapäeval ja reedel võib näha Eesti Rahva Muuseumi seinte vahel Eesti saja parima õpilasteadlase töid. Muu hulgas saab nendest teada, kas kuldsõrmust kandes saab ennetada liigeshaigusi ja mida tuleks silmas pidada 1930. aastate stiilis korterite renoveerimisel.

Naftareostus kasvatab rannikumuldade liigilist mitmekesisust

06.04.18 ... Naftareostused võivad tekitada küll märkimisväärset keskkonnakahju, kuid need kasvatavad ka rannikualade mullas leiduvate bakterikoosluste liigilist mitmekesisust, selgub Tallinna Reaalkooli õpilase Margaret Hooki uurimusest.

Kuldsõrmuse kandmine ei pruugi liigesehaiguste käest päästa

04.04.18 ... Reumatoidartriiti põdevaid patsiente uurinud Tallinna Reaalkooli õpilase Johanna Poksi tööst tuleb välja, et kuldsõrmuse kandmine ei vähenda haigusega seotud liigeskahjustusi.

Süüfilis oli tartlaste jaoks tavaline asi

04.04.18 ... Süüfilise jäetud jälgi leiab vähemalt 0,5 protsendi varauusajal Tartu kalmistutele maetud inimeste säilmetelt. Sugulisel teel leviv tõbi levinud toona Eestis seega võrdlemisi laialt, selgub Miina Härma Gümnaasiumi õpilase James Paul Arney uurimusest.

Toiduainete madal hind tuleb keskkonna arvelt

03.04.18 ... Piima, sealiha ja põldherneste kokkuostuhind jääb märgatavalt alla nendega seonduvatele keskkonnakuludele, selgub toiduainete keskkonnamõju uurinud Hugo Treffneri Gümnaasiumi õpilase Kirke Joametsa uurimusest.

Tsensorid lühendasid romaani "Meister ja Margarita" 13 protsendi jagu

03.04.18 ... Nõukogude võim eemaldas Mihhail Bulgakovi tippteosest "Meister ja Margarita" eeskätt viited salapärastele kadumistele ja võimu kuritarvitamisele, selgub Tallinna Reaalkooli õpilasteadlase Aleksandra Lilleoru võrdlevast analüüsist.

Tõhusa alumiiniumpatarei saab ehitada kodus juba paari euroga

02.04.18 ... Suhteliselt tõhusa alumiinium-õhk patarei on võimalik ehitada lihtsate ja odavate vahenditega kodustes tingimustes, selgub Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasiumi õpilase Alex Savolaineni uurimusest.

Eesti kooliõpilased magavad liiga vähe

31.03.18 ... Suurem osa õpilastest magab öösel soovitatust vähem, selgub kolme kooli noori haaranud õpilasuurimustest. Kuigi õpilased on une puudujäägiga seotud probleemidest sageli teadlikud, ei kiputa unehügieeni põhimõtteid järgima. Mõneti võiks olukorda leevendada tundide hilisem algus.

Suur algustäht paneb gümnasistid kukalt kratsima

29.03.18 ... Harjutamine teeb meistriks või pööravadki noored õigekirjale vähem tähelepanu. Sellise järelduse võiks teha Koeru keskkoolis õppiva Triin Aasa õpilasuurimusest.

Lihtne nipp, kuidas vähendada tualetis mikroobide vohamist

29.03.18 ... Seente ja bakterite kasvu avalikes tualettides aitab pidurdada Tallinna Inglise Kolledži õpilase Karen Lauren Vahi uurimistöö kohaselt kõrgem õhutemperatuur.

Õpilasteadus: Eesti noored tahavad valida ja mõtlevad iseseisvalt

28.03.18 ... Õpilastel on valimistel osalemiseks piisavalt tahet ja nad teevad valikuid läbimõeldult, selgub noorte poliitikalembust uurinud Tallinna Inglise Kolledži õpilase Kristiina Krause uurimusest.

Õpilasteadus: rahvuste lõimimiseks läheb tarvis enamat, kui eesti keele õpetamist

28.03.18 ... Kuigi emakeelena vene keelt kõnelevad kooliõpilased saavad hakkama ka eestikeelses keskkonnas, jääb ainuüksi sellest eesti- ja venekeelsete noorukite lõimimiseks vajaka, selgub Tallinna Saksa Gümnaasiumi õpilase Martina Eerme õpilasuurimusest.

Els Heinsalu: lihtsalt vingumisest pole kasu, räägi õigete inimestega

26.02.18 ... "Ei, me ei pea kohtuma ilmtingimata laboris, koha võid ise pakkuda. Jah, reede õhtul sobib ka". Lootus saada Eesti Noorte Teaduste Akadeemia presidendi Els Heinsalu (37) kohta teada midagi enne temaga sama laua taha istumist näib olevat määratud eos läbikukkumisele.

Õpilasuurimus: poisid panevad tähele, tüdrukud jätavad meelde

09.11.17 ... Võiks arvata, et poisid on tähelepanematud, kuid Akadeemiakeses ilmunud õpilasuurimuse tulemused näitavad sootuks muud. Tüdrukud hiilgavad mäluga, kuid poisid pigem tähelepanuga.

Aasta haridusteoks kuulutati tehnoloogia ja disaini hackathon'id

07.10.17 ... Laupäeva õhtul toimunud galaõhtul tänas haridus- ja teadusministeerium aasta parimaid õpetajaid, tublimaid õpilasi ja hariduselu sõpru. Samuti kuulutati välja aasta tegu Eesti hariduses.

Eestimaa õpib ja tänab: haridusasutuse aasta teo nominendid

06.10.17 ... Haridus- ja teadusministeerium tunnustab 7. oktoobril aasta õpetaja galal "Eestimaa õpib ja tänab" neid haridustöötajaid, kes annavad teistele oma tehtud tööga eeskuju. ERR Novaator tutvustab kuni 6. oktoobrini lugejatele kõigi kategooriate nominente. Jätkame haridusasutuse aasta teo nominentidega – tänavu kandideerivad sellele tiitlile

Eestimaa õpib ja tänab: aasta hariduse sõbra nominendid

04.10.17 ... Haridus- ja teadusministeerium tunnustab 7. oktoobril aasta õpetaja galal "Eestimaa õpib ja tänab" neid haridustöötajaid, kes annavad teistele oma tehtud tööga eeskuju. ERR Novaator tutvustab kuni 6. oktoobrini lugejatele kõigi kategooriate nominente. Jätkame aasta hariduse sõbra nominentidega – tänavu kandideerivad sellele tiitlile Birgy Lorenz, Swedbank AS ja Mart Noorma.

Eestimaa õpib ja tänab: aasta kutseõppeasutuse õpetaja

02.10.17 ... Haridus- ja teadusministeerium tunnustab 7. oktoobril aasta õpetaja galal "Eestimaa õpib ja tänab" neid haridustöötajaid, kes annavad teistele oma tehtud tööga eeskuju. ERR Novaator tutvustab kuni 6. oktoobrini lugejatele kõigi kategooriate nominente. Jätkame aasta kutseõppeasutuse õpetaja nominentidega – tänavu kandideerivad sellele tiitlile Andres Veel, Liis Läll ja Merille Hommik.

Eestimaa õpib ja tänab: aasta suunaja nominendid

02.10.17 ... Haridus- ja teadusministeerium tunnustab 7. oktoobril aasta õpetaja galal "Eestimaa õpib ja tänab" neid haridustöötajaid, kes annavad teistele oma tehtud tööga eeskuju. ERR Novaator tutvustab kuni 6. oktoobrini lugejatele lugejatele kõigi kategooriate nominente. Jätkame aasta suunaja nominentidega – tänavu kandideerivad sellele tiitlile Juhan-Mart Salumäe, Ruuda Lind ja Saima Tell.

Eestimaa õpib ja tänab: aasta õppeasutuse juhi nominendid

02.10.17 ... Haridus- ja teadusministeerium tunnustab 7. oktoobril aasta õpetaja galal "Eestimaa õpib ja tänab" neid haridustöötajaid, kes annavad teistele oma tehtud tööga eeskuju. ERR Novaator tutvustab kuni 6. oktoobrini lugejatele lugejatele kõigi kategooriate nominente. Jätkame aasta õppeasutuse juhi nominentidega – tänavu kandideerivad sellele tiitlile Lii Jairus, Riina Läll ja Veiko Rohunurm.

ENTA: teadus kui haridusuuenduse toetuspunkt, vundament, vaade ja garantii

30.09.17 ... Ülikoole ja teadlasi kritiseeritakse tihti liiga kitsaste uurimisteemade valimise pärast, millest pole vähemalt näiliselt argiprobleemide lahendamisel mingit erilist kasu. Eesti Noorte Teaduste Akadeemia liikmed näitavad aga haridusteaduse näitel, et täpselt seatud kitsas teadustöö fookus on teinekord mitmetahuliste probleemide lahendamiseks hädavajalik.

Eestimaa õpib ja tänab: aasta õppejõu nominendid

26.09.17 ... Haridus- ja teadusministeerium tunnustab 7. oktoobril aasta õpetaja galal "Eestimaa õpib ja tänab" neid haridustöötajaid, kes annavad teistele oma tehtud tööga eeskuju. ERR Novaator tutvustab kuni 6. oktoobrini lugejatele kõigi kategooriate nominente. Jätkame aasta õppejõu nominentidega – tänavu kandideerivad sellele tiitlile Kristjan Liivamägi, Maido Merisalu ja Mari Karm.

IBM aitab prantsuse koolipoiste leiutist turule tuua

26.09.17 ... Sudu, heitgaasid ja tolm – neid näeb ja tunneb sisse hingates suurlinnade tänavatel mõõtmisi tegematagi. Aga kui palju on õhus tahkeid osakesi, mida me sisse hingame? Ja kas me saame seda kuidagi ka mõõta? Prantsuse koolipoisid töötasid välja lihtsa seirevahendi, mille arendust ja turule toomist toetab nüüd IBM.

Otse: selguvad Euroopa parimad noorteadlased

26.09.17 ... Täna kuulutatakse Estonia kontserdisaalis välja Euroopa noorte teadlaste konkursi parimad. Auhinnatseremooniat saab vaadata ERR Novaatorist.

Euroopa noored teadlased on Tallinnas vähi ja muude haiguste ravi otsinguil

24.09.17 ... Kuidas teha tõhusamaks Alzheimeri või dementsuse avastamine või vähiravi? Või kuidas hinnata Ameerika jalgpalluri pea- või kaelatrauma riski suurust mängu jooksul saadud põrutuste alusel? Nende ja mitmete teiste teemade uuringute tulemusi esitlevad praegu Tallinnas toimuval Euroopa noorte teadlaste konkursil (EUCYS) õpilasteadlased Euroopast.

Tallinnas võtavad mõõtu Euroopa parimad noored teadlased

23.09.17 ... Igal sügisel kogunevad ühte Euroopa pealinna Euroopa Liidu primad õpilasteadlased ja võistlevad stendiettekanete ja esitlustega oma teadustöid. Esimest korda toimub see võistlus – Euroopa Liidu noorte teadlaste konkurss (EUCYS) Tallinnas.

Eestimaa õpib ja tänab: aasta gümnaasiumiõpetaja nominendid

22.09.17 ... Haridus- ja teadusministeerium tunnustab 7. oktoobril aasta õpetaja galal "Eestimaa õpib ja tänab" neid haridustöötajaid, kes annavad teistele oma tehtud tööga eeskuju. ERR Novaator tutvustab kuni 6. oktoobrini lugejatele kõigi kategooriate nominente. Jätkame gümnaasiumiõpetaja nominentidega – tänavu kandideerivad sellele tiitlile Agne Kosk, Eda Piisang ja Aleksandr Kirpu.

Eestimaa õpib ja tänab: aasta põhikooli aineõpetaja nominendid

20.09.17 ... Haridus- ja teadusministeerium tunnustab 7. oktoobril aasta õpetaja galal "Eestimaa õpib ja tänab" neid haridustöötajaid, kes annavad teistele oma tehtud tööga eeskuju. ERR Novaator tutvustab järgmise kuu aja jooksul lugejatele kõigi kategooriate nominente. Jätkame põhikooli aineõpetaja nominentidega – tänavu kandideerivad sellele tiitlile Lauri Vilibert, Peeter Jõeloo ja Tiivi Rüütel.

Eestimaa õpib ja tänab: aasta klassijuhataja nominendid

19.09.17 ... Haridus- ja teadusministeerium tunnustab 7. oktoobril aasta õpetaja galal "Eestimaa õpib ja tänab" neid haridustöötajaid, kes annavad teistele oma tehtud tööga eeskuju. ERR Novaator tutvustab kuni 6. oktoobrini lugejatele kõigi kategooriate nominente. Jätkame aasta klassijuhataja nominentidega – tänavu kandideerivad sellele tiitlile Aivar Vinne, Evely Siimsoo ja Hille-Made Varul.

Eestimaa õpib ja tänab: aasta klassiõpetaja nominendid

14.09.17 ... Haridus- ja teadusministeerium tunnustab 7. oktoobril aasta õpetaja galal "Eestimaa õpib ja tänab" neid haridustöötajaid, kes annavad teistele oma tehtud tööga eeskuju. ERR Novaator tutvustab kuni 6. oktoobrini lugejatele kõigi kategooriate nominente. Jätkame aasta klassiõpetaja nominentidega – tänavu kandideerivad sellele tiitlile Merike Silm, Sirle Persidski ja Triinu Järvalt.

Eestimaa õpib ja tänab: aasta lasteaiaõpetaja nominendid

11.09.17 ... Haridus- ja teadusministeerium tunnustab 7. oktoobril aasta õpetaja galal "Eestimaa õpib ja tänab" neid haridustöötajaid, kes annavad teistele oma tehtud tööga eeskuju. ERR Novaator tutvustab kuni 6. oktoobrini lugejatele kõigi kategooriate nominente. Alustame aasta lasteaiaõpetaja nominentidest – tänavu kandideerivad sellele tiitlile Gladi Sivard, Kaidi Lahe ja Marika Moks.

Avatud materjalidega kontrolltöö pole kerge õpilasele ega õpetajale

21.07.17 ... Kontrolltöid tunneb Eesti kool hästi. Samas on arusaam kontrolltööst kaunis kitsas ja ei kasutata ära teadmiste kontrollimise vorme, mis vastaksid palju paremini praeguse aja nõuetele selles osas, kuidas on tegelikult mõttekas õppida ja mida on vaja hiljem teada või osata, kirjutab Tallinna Saksa gümnaasiumi õpilane Roosi Lilles.

Ajakirjaanalüüs: kuidas on Naine 30 aasta vältel muutunud?

21.07.17 ... Eliis Tischler Gustav Adolfi Gümnaasiumist uuris naiste kujutamist meedias ning tegi seda 1984. aasta ajakirja Nõukogude Naine ja selle mõttelise järglase Eesti Naise 2013. aasta väljaande persoonilugude põhjal.

Geeniteadlasel Tõnu Eskol on igav DNA

03.06.17 ... Geenivaramu asedirektoril, populatsiooni ja funktsionaalse genoomika vanemteaduril Tõnu Eskol on mõistagi ka oma geenid uuritud ning teadaolevaid suuremaid riskimutatsioone pole seal ilmnenud. Tema DNA on “igav” ehk geenid on head, tervis, kasv ja akadeemiline võimekus ning muud näitajad on soodsad.

Eestlased peaksid UV-kiirguse mõjule enam tähelepanu pöörama

02.05.17 ... Kui palju jõuab UV-kiirgust Eestis maale ja inimesteni ning kuidas mõjutavad seda pilved? Tartu observatooriumi nooremteadur Margit Aun uuris seda Tartu üliloolis kaitstud doktoritöös ja pani esimest korda kirja andmed Eesti UV-kiirguse spektrite ja koguste kohta.

"Laboris" tutvustati parimat õpilasteadust

01.05.17 ... Teadlase kommentaaris vaatleb füüsik Els Heinsalu viimase aja olulisemaid ühiskonna- ja pereelu sündmusi teadlase pilguga.
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: