20.05.22 PSÜÜHIKA ... Vaba aja veetmiseks pole ühte universaalset "õnne valemit", mis kõigil ühtselt stressi maandaks. Küll tasub aga meeles pidada, et see peaks olema tegevus tegevuse enda pärast, leiab Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi nooremteadur Karel Kulbin.
19.05.22 LOODUS ... Kuigi Eestis ei ole praegu joogivee kättesaadavusega probleeme, tasub sellegipoolest teada, kust leida vett, kui peaks juhtuma midagi erakordset ja kraanid jäävad tilgatuks.
13.05.22 KESKKOND ... Kliimamuutus toimub liiga kiiresti, et paljudele teistele liikidele elupaika pakkuvate korallrahude päästmiseks piisaks pelgalt nende kaitse alla võtmisest, nendib Tartu Ülikooli mereökoloogia professor Jonne Kotta.
09.05.22 HARIDUS ... "Terevisioon" otsib sellelgi aastal Eesti kõige mõnusamat, ägedamat ja uuenduslikumat kooli. Kümne finaali jõudnud kooli seast saab valida oma lemmiku Novaatoris.
05.05.22 AASTA KOOL ... "Terevisioon" otsib Eesti aasta kooli. Kas selleks võib saada Tallinna Laagna Gümnaasium, seda otsustab rahvahääletus. Hääletada saab Novaatoris alates 9. maist kuni 20. mai lõunani. Lugege kooli tutvustust, vaadake galeriid ja kooli tutvustavat videot ning hääletage!
05.05.22 AASTA KOOL ... "Terevisioon" otsib Eesti aasta kooli. Kas selleks võib saada Jõhvi Gümnaasium, seda otsustab rahvahääletus. Hääletada saab Novaatoris alates 9. maist kuni 20. mai lõunani. Lugege kooli tutvustust, vaadake galeriid ja kooli tutvustavat videot ning hääletage!
05.05.22 AASTA KOOL ... "Terevisioon" otsib Eesti aasta kooli. Kas selleks võib saada Iisaku Gümnaasium, seda otsustab rahvahääletus. Hääletada saab Novaatoris alates 9. maist kuni 20. mai lõunani. Lugege kooli tutvustust, vaadake galeriid ja kooli tutvustavat videot ning hääletage!
05.05.22 AASTA KOOL ... "Terevisioon" otsib Eesti aasta kooli. Kas selleks võib saada Jakob Westholmi Gümnaasium, seda otsustab rahvahääletus. Hääletada saab Novaatoris alates 9. maist kuni 20. mai lõunani. Lugege kooli tutvustust, vaadake galeriid ja kooli tutvustavat videot ning hääletage!
05.05.22 AASTA KOOL ... "Terevisioon" otsib Eesti aasta kooli. Kas selleks võib saada Pärnu Ülejõe Põhikool, seda otsustab rahvahääletus. Hääletada saab Novaatoris alates 9. maist kuni 20. mai lõunani. Lugege kooli tutvustust, vaadake galeriid ja kooli tutvustavat videot ning hääletage!
05.05.22 AASTA KOOL ... "Terevisioon" otsib Eesti aasta kooli. Kas selleks võib saada Jüri Gümnaasium, seda otsustab rahvahääletus. Hääletada saab Novaatoris alates 9. maist kuni 20. mai lõunani. Lugege kooli tutvustust, vaadake galeriid ja kooli tutvustavat videot ning hääletage!
05.05.22 AASTA KOOL ... "Terevisioon" otsib Eesti aasta kooli. Kas selleks võib saada Püha Johannese Kool, seda otsustab rahvahääletus. Hääletada saab Novaatoris alates 9. maist kuni 20. mai lõunani. Lugege kooli tutvustust, vaadake galeriid ja kooli tutvustavat videot ning hääletage!
05.05.22 AASTA KOOL ... "Terevisioon" otsib Eesti aasta kooli. Kas selleks võib saada Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasium, seda otsustab rahvahääletus. Hääletada saab Novaatoris alates 9. maist kuni 20. mai lõunani. Lugege kooli tutvustust, vaadake galeriid ja kooli tutvustavat videot ning hääletage!
05.05.22 AASTA KOOL ... "Terevisioon" otsib Eesti aasta kooli. Kas selleks võib saada Metsküla Algkool, seda otsustab rahvahääletus. Hääletada saab Novaatoris alates 9. maist kuni 20. mai lõunani. Lugege kooli tutvustust, vaadake galeriid ja kooli tutvustavat videot ning hääletage!
05.05.22 AASTA KOOL ... "Terevisioon" otsib Eesti aasta kooli. Kas selleks võib saada Läänemaa Ühisgümnaasium, seda otsustab rahvahääletus. Hääletada saab Novaatoris alates 9. maist kuni 20. mai lõunani. Lugege kooli tutvustust, vaadake galeriid ja kooli tutvustavat videot ning hääletage!
04.05.22 KESKKOND ... Mai on ERR-is traditsiooniliselt keskkonnakuu, mille keskmes on sel aastal vesi. Novaator pani sel puhul kokku lühikese viktoriini, mis aitab ühtlasi aimu saada inimeste igapäevasest kaudsest ja otsesest veekasutusest. Rohkem veeteemalisi artikleid leiab keskkonnakuu erilehelt.
04.05.22 LOODUS ... Toiduahela alumise otsa moodustavate tillukeste elusolendite käitumist mõjutab juba väike kogus mikroplasti, viitab värske uuring. Neist toituvate kalade vahendusel võib jõuda mikroplast ka inimeste toidulauale, rääkis Randel Kreitsberg Raadio 2 saates "Puust ja punaseks".
03.05.22 TELE/RAADIO ... Möödunud talve elektrihindade šokk ja agressiivne idanaaber esitavad teravamalt kui kunagi varem küsimuse: kust tuleb meie elekter täna, homme ning ka kümne aasta pärast? Urmas Vaino juhitud visioonisaade "Pinge 2032" avab kaardid Eesti energeetika pingelisest tulevikust.
02.05.22 TEADUS 3 MINUTIGA ... Tänavuse konkursi "Teadus 3 minutiga" viiest laureaadist sai ülekaalukalt enim vaatajahääli keemilise ja bioloogilise füüsika Instituudi (KBFI) doktorant-nooremteaduri Leenu Reinsalu lühiloeng "Kust kasvaja endale energiat saab?".
02.05.22 KESKKONNAKUU ... "Osooni" avab keskkonnakuu saatega, milles keskmes on veevärk ja kvaliteetne joogivesi. Kui suurem osa Eesti elanikest kasutab ühisveevärgi vett, siis ligi 160 000 eestimaalast saavad oma igapäevase vee oma veevärkidest, kuid vaid kolmandikul neist on vesi täiesti kvaliteetne.
02.05.22 ÜHISKOND ... Koloniseerimiskampaaniate käigus kuju võtnud mõtteviis kannustab nii riike endiselt agressioonile kui ka pidurdab kliimakriisi lahendamist. Lahendus võiks peituda teadmiste dekoloniseerimises, leiab Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituut, riigiteaduste ja rahvusvaheliste suhete lektor Benjamin Klasche.
29.04.22 PSÜÜHIKA ... Veebruaris toimunud konkursi "Teadus 3 minutiga" viie parema loengutest on valminud videoklipid, mille seast saavad nüüd vaatajad valida oma lemmiku. Tartu Ülikooli arstiteaduskonna doktorant Alina Roštšinskaja räägib, kuidas saab kasutada roboteid suhtlemishäiretega laste ravis.
28.04.22 TEHNIKA ... Veebruaris toimunud konkursi "Teadus 3 minutiga" viie parema loengutest on valminud videoklipid, mille seast saavad nüüd vaatajad valida oma lemmiku. Tartu Ülikooli füüsika doktorant Jasper Ristkok räägib oma panusest sajandi megaprojekti – tuumasünteesireaktori - arendamisesse.
27.04.22 TERVIS ... Veebruaris toimunud konkursi "Teadus 3 minutiga" viie parema loengutest on valminud videoklipid, mille seast saavad nüüd vaatajad valida oma lemmiku. KBFI doktorant-nooremteadur Leenu Reinsalu selgitab, kuidas kasvajarakud meie kehast sedavõrd masendavalt suure energia saavad.
26.04.22 TEHNIKA ... Veebruaris toimunud konkursi "Teadus 3 minutiga" viie parema loengutest on valminud videoklipid, mille seast saavad nüüd vaatajad valida oma lemmiku. Tallinna Tehnikaülikooli doktorant-nooremteadur Robert Krautmann räägib uudsetel materjalidel põhinevatest päikesepatareidest, mida on odav toota ja mida saaks kasutada värkvõrgus.
25.04.22 KESKKOND ... Veebruaris toimunud konkursi "Teadus 3 minutiga" viie parema loengutest on valminud videoklipid, mille seast saavad nüüd vaatajad valida oma lemmiku. Otsa teeb lahti Eesti Kunstiakadeemia doktorant Karin Bachmann, kes otsib võimalusi üheülbalise ja vaese linnalooduse rikastamiseks.
21.03.22 KESKKOND ... Ebavajalikud e-kirjad, kasutuna seisvad rakendused ja dokumendid võtavad ootamatult palju ruumi ja elektrit ning tulevikus ähvardab nende keskkonnamõju veelgi paisuda. Digitaalse koristuspäeva tuules oleks seeläbi aeg ka enda postkast kriitilise pilguga üle vaadata, leiab "Ühe Minuti Loengus" Tallinna Ülikooli andmeanalüüsi lektor Triinu Jesmin.
14.03.22 ÜHISKOND ... Tänapäeva maailmas ei ole sõda kuhugi kadunud, kuigi pommid on Eesti inimestest kaugel, toimub sõda meie kõigi kodudes teisel moel – infosõja näol. Lähemalt kirjutab Tallinna Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi rahvusvaheliste suhete lektor Catlyn Kirna.
21.02.22 AJALUGU ... Eesti riigi vapp on küll vaid alla saja-aastane, kuid lõvisid kasutati riigi sümboolikas juba palju varem. Tallinna Ülikooli vanemteadur ja Eesti ajaloomuuseumi teadur-kuraator Ivar Leimus kirjutab, miks on Eesti vapil lõvid.
11.02.22 TEADUSELU ... Konkursi "Teadus 3 minutiga" reedel toimunud tasavägisel võistlusel auhinnati viit enda teadustööst eriti selgelt ja ilmekalt rääkinud noorteadlast.
10.02.22 TEADUS 3 MINUTIGA ... Liigse sotsiaalmeedia kasutamisega hädas olevate noorte aitamine on väga oluline. Samal ajal tuleb meeles pidada, et sotsiaalmeedia kasutamisest on sõltuvuses vaid väike osa noori ning teema on tervikuna meedias oluliselt üle võimendatud, leiab Tallinna Ülikooli tervisekäitumise ja heaolu eriala doktorant Rasmus Sinivee.
09.02.22 TEADUS 3 MINUTIGA ... Praeguseni on kasutatud Eesti haridustöötajate digipädevuse hindamiseks peamiselt välismaiseid küsimustikke, mis ei anna aga õpetajale vajalikku ja edasiviivat tagasisidet. Tallinna Ülikooli teadlased on loonud automatiseeritud kompromissidel põhineva lahenduse, mis aitab leida vastavalt seatud eesmärgile sobiva hindamisviisi ja -vahendid.
09.02.22 TEADUS 3 MINUTIGA ... Nutiseadmete pakutav virtuaalmaailm võimaldab muuta õues õppimist tõhusamaks ja huvitavamaks, kuid neist on kasu vaid juhul, kui lapsed ei kaota seejuures kontakti pärismaailmaga.
08.02.22 TEADUS 3 MINUTIGA ... Laste kehvad sotsiaalsed oskused on kasvav probleem, mille diagnoosimine ja ravi on siiani olnud puudulik. Tartu Ülikooli Lastekliinikus tegutsev neurorehabilitatsiooni teadusrühm koos arvutiteadlastega arendab robot-terapeuti, mis võiks leevendada Eesti laste sotsiaalseid puudujääke.
08.02.22 TEADUS 3 MINUTIGA ... Meis igaühes peitub võime konstrueerida endale ainulaadseid masinaid ja seda ilma eelnevate eriteadmiste või oskusteta. Objektiteater on suurepärane platvorm selle uurimiseks ja rakendamiseks, kirjutab Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia doktorant Erik Alalooga.
07.02.22 NOVAATOR ... Suur osa Euroopa lihatootmisest tugineb Lõuna-Ameerikast, USAst ja Hiinast söödana kohale veetavale sojale, mis on paraku aga tohutu keskkonnakahjuga tegevus. Taanis tehtavad eksperimendid tõotavad aga leida sojale asenduse tavalistest, praegugi Euroopas laialt levinud põllukultuuridest.
07.02.22 TEADUS 3 MINUTIGA ... Koroonaaeg avab harukordse võimaluse sulatada meelelahutuse võserikus omavahel reaalset ja virtuaalset maailma ning laduda vundamendi tervet planeeti haaravate hübriidsündmuste korraldamiseks.
07.02.22 TEADUS 3 MINUTIGA ... Inimkonna energiavajadus kasvab pidevalt ja praeguse tempoga jätkates tuleb tõenäoliselt suur energiakriis. Probleemi lahendamiseks on käimas rahvusvaheline projekt, millega on liitunud koos Eestiga 28 riiki. Plaani järgi "pannakse Päike purki" juba lähimal kümnendil.
07.02.22 ÜHE MINUTI LOENG ... Veebruari viimasel päeval tähistatakse maailmakuulsa teadlase Juri Lotmani 100. sünniaastapäeva. Kuidas mõelda muutustest nagu tema, mõtiskleb Tallinna Ülikooli Juri Lotmani semiootikavaramu juhataja Merit Rickberg.
04.02.22 TEADUS 3 MINUTIGA ... Tuleviku värkvõrgus võivad kaugtöötavad juhtmevabad nutisensorid kasutada pikaaegseks andmete seireks toiteallikana õhukesekilelisi päikesepatareisid, mida arendatakse Tallinna Tehnikaülikoolis.
03.02.22 TEADUS 3 MINUTIGA ... Klientide petmine, oma töötajate elu ohtu seadmine ja keskkonna saastamine võib ettevõtetele maksma minna miljoneid eurosid. Nii selgub EBS-i nooremteaduri, Renee Pesori doktoritööst, mis käsitles ligi 5000 maailma suurimat börsifirmat.
03.02.22 TEADUS 3 MINUTIGA ... Küberkuritegevuse tekitatav kahju on paisunud maailmas viimasel kümnendil sedavõrd suureks, et ületab juba Venemaa SKP-d. Tallinna Tehnikaülikoolis loodud mudel aitab lahata küberpättide tegevusmustreid ja töötada seeläbi välja meetmeid küberkuritegevusest tuleneva kahju vähendamiseks.
02.02.22 TEADUS 3 MINUTIGA ... Sõnaraamatust vaadatakse tavaliselt seda, mida mingi sõna tähendab. Selleks, et sõnaraamat annaks keele kohta võimalikult ajakohast infot, on aga oluline uurida, millises tähenduses sõnu tegelikult kasutatakse.
02.02.22 TEADUS 3 MINUTIGA ... Tartu Ülikooli sporditeaduste ja füsioteraapia instituudis valminud veebipõhine kursus õpetab lapsevanematele, kuidas nad saaksid paremini toetada oma laste sisemist motivatsiooni koolivälisel ajal liikuda.
01.02.22 TEADUS 3 MINUTIGA ... Euroopa Liidu plaan saavutada 2050. aastaks süsinikuneutraalsus paneb proovile riikide energiamajanduse. Probleemi saaks leevendada tuule- ja päikeseenergiast vesiniku tootmisega, kuid enne selle ulatuslikku kasutuselevõttu tuleks leida viis vesiniku tõhusamaks hoiustamiseks. Oma panuse annavad Tartu Ülikoolis tehtavad uuringud.
01.02.22 TEADUS 3 MINUTIGA ... Enamik inimesi maailmas on kogunenud linnadesse, kus nad tarbivad suurtes kogustes kõiki ökosüsteemiteenuseid, sh elurikkust, mille loomises linn keskkonnana ise ei osale. Muude ressursside poolest jõukad linnad virelevad elurikkuse arvestuses tugevalt allpool vaesuspiiri.
31.01.22 TEADUS 3 MINUTIGA ... Maailmas suudetakse ravida vähki aina edukamalt, ent vähiravi on enamasti patsiendile kurnav ja tekitab tõsiseid kõrvaltoimeid. Nende leevendamiseks võib abi olla vähirakkude energia tootmise eripäradele suunatud uutest ravimitest.
31.01.22 TEADUS 3 MINUTIGA ... Viimase 20 aastaga on põllumajandustootjate arv Eestis vähenenud 80 protsenti, kuid ühe põllumajandustootja maakasutuse keskmine pindala on sama ajaga suurenenud viis korda. Paraku ei ole Eestis põllumajandusliku maakasutuse ja -omandi koondumisele piisavat tähelepanu pööratud.
24.01.22 PSÜÜHIKA ... Kui inimene tunneb oma tööga seoses, et on juba kõike teinud ja näinud, kadunud on elevus ja uudishimu ning initsiatiiv, võib ta olla sattunud karjääriplatoole. Mis on karjääriplatoo ning kuidas seda seni uuritud on, räägib Tallinna Ülikooli karjäärinõustamise külalislektor Piret Jamnes.
10.01.22 TERVIS ... Kõik ei jõua pimedal ja külmal aastaajal sooja päikese alla D-vitamiini varusid täiendama. Mida peaks inimene tarbima, et saada piisavalt D-vitamiini, aga ka kõiki teisi vitamiine piisavalt ning miks me neid üldse saama peaksime? Sellele vastab Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži lektor Tagli Pitsi.
26.12.21 ARVAMUS ... Kui inimesel on olnud võim muuta kliimat negatiivses suunas, siis ei tohiks alahinnata ka selle muutuse positiivseks pööramise võimet, kirjutab Kai Rosin algselt värskes Riigikogu Toimetistes ilmunud kommentaaris.