Lugeja küsib

Lugeja küsib: kas kass on karjaloom või eelistab ta elada inimestega üksi?

19.10.20 ... Kui kodus juba on üks kass, ent mõttes on võtta juurde ka teine, võib tekkida kõhklus, kas see on ikka hea mõte. Zoosemiootik ja koolitaja Laura Kiiroja annab nõu, millega arvestada teise kassi majja toomisel.

Lugeja küsib: mille poolest on ralliauto kütus eriline?

08.09.20 ... Nädalavahetusel toimunud Rally Estonia valguses hakkas Novaatori lugejat huvitama, mille poolest on ralliauto kütus eriline võrreldes tavalise kütusega. Selgitab Tallinna Tehnikaülikooli keemia professor Allan Niidu.

Lugeja küsib: kust tuleb väljend "hapukurgihooaeg"?

15.07.20 ... Südasuvel räägitakse sageli niinimetatud hapukurgihooajast. Kust see väljend on pärit, ning mida sellega on tähistatud, vastavad ajakirjanduse uurijad Roosmarii Kurvits ja Tiit Hennoste.

Lugeja küsib: kes ja kuidas loob raha?

15.06.20 ... Kuigi raha saavad juurde trükkida vaid keskpangad, võib selle korduva väljalaenamise tõttu saada panka pandud 100 eurost 1000 eurot või rohkemgi, selgitab Tartu Ülikooli makroökonoomika professor Raul Eamets.

Lugeja küsib: kas maailmas leidub senini avastamata maavarasid?

17.04.20 ... ERR Novaatori lugejat huvitas, kas leiduda võib ka selliseid maavarasid, mille kasulikkust pole veel seni mõistetud. Küsimusele vastab Rutt Hints, Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituudi teadur ja maapõueressursside programmijuht.

Lugeja küsib: millal hakatakse suurlinnades saastunud õhku puhastama?

15.04.20 ... Kuigi koroonakriisi ajal on suurlinnades hakanud õhk puhtamaks muutuma, on õhusaaste endiselt suur keskkonnaprobleem.

Lugeja küsib: kas spoilerid rikuvad kauaoodatud filmielamuse?

24.05.19 ... Enne populaarse telesaaga viimase osa nägemist ebameeldiva üllatuse osaliseks saanud ERR Novaatori lugejat Annikat huvitas, kas ta jäi selle võrra kogemuse võrra vaesemaks.

Lugeja küsib: mida teha, kui voodilutikad võimust võtavad?

28.02.19 ... Aasta sugulaste tulutut võitlust lutikatega pealt näinud ERR Novaatori lugejat hakkas huvitama, kas teaduselt on lähitulevikus abi oodata või tasub rääkida nendega edaspidi vaid telefoni vahendusel.

Lugeja küsib: kas pikem pikivahe päästab Tallinna ummikutest?

09.01.19 ... Lõppenud koolivaheaeg on toonud taas Tallinna tänavatele tipptundidel ummikud. Kaasjuhtide agressiivse sõidustiili peale ärritunud ERR Novaatori lugeja Peeter küsis, kas olukorda aitaks leevendada ja liiklust sujuvaks muuta pikema pikivahe hoidmine.

Lugeja küsib: jõulueri

12.12.18 ... Kuidas pühade ajal paremini välja puhata, miks jõululaulud kummitavad ja mida teevad ostukeskused inimeste taskust raha õngitsemiseks? ERR Novaator vastab lähenevate pühade valguses populaarsematele lugejaküsimustele.

Lugeja küsib: mis Tartu sügelised eriliseks muudab?

02.11.18 ... Tartu Ülikooli kliinikum teatas neljapäeval 44 haiglatöötaja nakatumisest sügelistega. Puhang sai alguse ühest, sügeliste koorikulist vormi põdenud patsiendist. ERR Novaator uuris, mis muudab nn norra sügelised eriliseks.

Lugeja küsib: miks riigikogu kohal kaks Päikest säras?

20.10.18 ... Kolmapäeva õhtul riigikogu hoone aknast avanenud vaatepildi selgitamiseks on peale alanud valimiskampaania ka maisemaid selgitusi.

Lugeja küsib: kas piima joomine soodustab limaeritust?

11.10.18 ... Kas külmetada saanud lapsele võib ikka sooja piima anda või teen sellega lapsele karuteene? Hoogsamalt levima hakanud külmetushaigused on pannud muretsema viimastel nädalatel nii mõnegi ERR Novaatori poole pöördunud lapsevanema. Teaduskirjanduse põhjal võib end rahulikult tunda – piima ja lima vaheline seos on keskajal levima hakanud müüt.

Ökoloog: kass roti vastu ei aita, kuid tapab süütuid kõrvalseisjaid

27.09.18 ... Sügis on käes ja peagi asuvad tungima majadesse paremat elupaika otsivad hiire- ja rotihordid. ERR Novaatorit lugevat Triinu huvitas, kas näriliste sissetungi on võimalik ennetada ühtlasi talveõhtutel seltsi pakkuva kassi võtmisega või on tegu enesepettusega.

Lugeja küsib: kuidas inimesed tunnevad, et neid jälgitakse?

26.06.18 ... Kuigi neil püsivat pilku tajuvad aeg-ajalt isegi pimedad, pole kuuenda meele mängu toomiseks mingit põhjust. Piisab evolutsioonist ja inimeste kombest tähelepanu keskpunktis olemist ülehinnata, leiavad pilgu mõju ja pimenägemist uurinud teadlased.

Lugeja küsib: miks ananassi söömine suu katki teeb?

05.06.18 ... Ananassilembest ERR Novaatori lugejat Rutti hakkas huvitama, miks tundub suu pärast ananassi söömist selline, nagu oleks sellest justkui keegi liivapaberiga üle käinud. Võti peitub kahe ananassis leiduvas ensüümis, millel on valke lagundav toime.

Lugeja küsib: kuidas toiduahelas ülespoole liikuda?

12.04.18 ... Kas peale inimeste leidub veel liike, kellel on õnnestunud ennast toiduahelas ülespoole nihutada ja millal inimesed kütitavast kütiks muutusid? ERR Novaatorile saadetud küsimustele vastab Tartu ülikooli loomaökoloogia teadur Tuul Sepp

Lugeja küsib: miks lumikellukesed keset lund ära ei külmu?

06.04.18 ... Uudishimuliku ERR Novaatori lugeja küsimusele, miks lumikellukesed ja teised kevadlilled keset lund ära ei külmu ja mis häda on neil üleüldse sedavõrd vara õitsema hakata, vastab Tallinna botaanikaia taimeteadlane Urmas Laansoo.

Lugeja küsib: kui palju vitamiinivee joomisest kasu on?

28.03.18 ... ERR Novaatori lugejat hakkas huvitama, kas vitamiinidega täiendatud vesi päästab tõesti vitamiinivaegusest või on tegu pelgalt turundustrikiga.

Miks keel lipuvarda külge jääb ehk veidi talveteadust

28.02.18 ... Koos pakaseliste ilmadega on saabunud ERR Novaatorile terve rida talviseid lugejaküsimusi.

Lugeja küsib: miks tekivad magusaisud?

27.02.18 ... Kuigi sõite lõunaajal korralikult ning kõht pole üldse tühi, on tunne, et tahaks midagi magusat. Aga miks meil tekivad need “tahaks midagi magusat” isud, küsis ERR Novaatori lugeja Ester.

Lugeja küsib: miks linnud parves kokku ei põrka?

08.02.18 ... Tänavatel ringi jalutades võib näha õige tihti tuviparvi, mis inimeste ja autode lähenedes loetud sekundite jooksul õhku tõusevad. ERR Novaatori küsimusele, miks need tuvid omavahel kokku ei põrka ja kuidas seda teadmist ära kasutada, vastab Tartu ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi linnuökoloogia teadur Marko Mägi.

Lugeja küsib: kas kuumutades saab hõõgveini teha alkoholivabaks?

20.12.17 ... Enne jõulu laekub ERR Novaatorile üksjagu palju küsimusi seoses eelseisvate pühadega. Meie lugejad küsisid kaks hõõgveiniga seotud küsimust, millele palusime vastata Tartu ülikooli keemia instituudi teaduril Marje Kasaril.

Lugeja küsib: kuidas jõuluõhtul mõistlikus koguses süüa?

20.12.17 ... Kas terve jõuluõhtu jooksul kogu aeg vaikselt mingeid suupisteid süües sööme sisse rohkem kaloreid, kui kõhtu n-ö ühekorraga täis süües ja pidusöögi ajal looma- ja linnulihast täielikult hoidudes saab üleüldse täiskõhutunne tekkida? Mureliku lugeja küsimustele vastab Montreali neuroloogilise instituudi järeldoktorant ja TÜ psühholoogia instituudi teadur Uku Vainik.

Lugeja küsib: miks Läänemere elustik nii uskumatult igav on?

07.12.17 ... Uudishimuliku ERR Novaatori lugeja küsimusele, miks on Läänemeri ja selle elustik võrreldes lõunamaade omadega suhteliselt igav ja vähevärviline, vastab Tartu ülikooli mereökoloogia juhtivteadur Jonne Kotta.

Lugeja küsib: kui palju valgusfooridest kasu on?

27.11.17 ... Nii mõnigi tallinlane ohkab ilmselt linna järgmise aasta eelarvet lugedes kergendatult – Tallinna ülikooli ees laiuv ülekäigurada on plaanis reguleerida fooridega. Uurisime Tallinna tehnikaülikooli logistikaprofessor Dago Antovilt, kas valgusfoorid võiksid tõepoolest liiklusõnnetuste arvu vähendada või on tegemist kunstliku turvatunde loomisega.

Lugeja küsib: miks napib Eesti tippkorvpallis pikki mängijaid?

02.11.17 ... Miks on Läti ja Leedu tippkorvpallimeeskondades võrreldes Eesti omadega palju rohkem pikki mängijaid, küsis murelik spordihuviline ERR Novaatorilt. Kuigi head ja sirgjoonelist vastust küsimusele pole, aitaks olukorda leevendada rahvaarvu kasvatamine ja pikemate korvpallihuviliste teadlikum treenimine.

Lugeja küsib: mis trammide all sädemeid pildus?

01.11.17 ... Möödunud nädalal, puulehtede langemise aegu võis nii mõnigi tähelepanelik tallinlane märgata trammide alt paiskumas sädemeid, (nagu võib näha ülemisel pildil) ja tunda salongis väidetavalt kohati isegi kärsahaisu. Uurisime lugeja palvel Tallinna tehnikaülikooli teadlastelt, mis siis trammidega lahti oli. Vastab elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi insener Paul Taklaja.

Teadlane: poliitreklaam on nagu C-vitamiin – täpselt ei tea, kas toimib

02.09.17 ... Lähenevate valimiste mõjul on nii mõnegi ERR Novaatori lugeja südamesse pugenud hirm, mis juhtub, kui reklaam tõesti töötab ja ta saatuslikul päeval valmimislipikule vale numbri kirjutab. Tartu ülikooli kognitiiv- ja õiguspsühholoogia professori Talis Bachmanni sõnul on valimisreklaami mõju reaalses elus raske hinnata. Igaks petteks tasub seda aga siiski teha – kaotada on vähem kui võita.

Lugeja küsib: kas Maa asub inimese sünnipäeval ikka alati samas kohas?

14.06.17 ... ERR Novaatori lugejat huvitas, kas Maa on inimese sünnipäeval ikka igal aastal täpselt samas ja kui palju planeedi orbiit aastaga muuta jõuab. Esitasime Tartu Observatooriumi astrofüüsika teadurile Tõnis Eenmäele.

Lugeja küsib: mitu värvi on vikerkaares?

04.06.17 ... Hiljuti aasta esimest vikerkaart näinud Novaatori lugejat paelus küsimus, mitu värvi vikerkaares ikkagi on. Tartu ülikooli füüsika instituudi dotsendi Matti Laane sõnul sõltub tajutavate värvide hulk peaasjalikult meist endist.

Puulehed muudab punaseks stress

18.05.17 ... 9-aastane Eva saatis ERR Novaatorile küsimuse, miks lähevad osade puude lehed sügiseti punaseks, osad aga kollaseks või pruuniks. Palusime sellele küsimusele vastata Tallinna ülikooli botaanika lektoril Tõnu Ploompuul.

Vaataja küsib, "Rakett 69" võitja vastab

10.05.17 ... Televaataja Rene küsis ERR Novaatorilt, kui joosta maratoni maakera pöörlemisele vastupidises suunas, kas siis jõuab finišisse kiiremini kui joosta pöörlemisega samas suunas?

Vaataja soovib teada: kas roheliste laikudega kartuli söömine on ohtlik

03.05.17 ... Miks on kartulil mõnikord rohelised laigud? Kas need on tervisele kahjulikud? Kas piisab laigu ära lõikamisest võib tuleb kogu kartul minema visata?

Vaataja küsib: miks eakamatel inimestel uni varem ära läheb?

15.03.17 ... Novaatori teleuudiste vaatajat huvitas, miks on nii, et eakamad inimesed kipuvad hommikuti varem ärkama. Uurisime seda ajuteadlaselt Jaan Arult, kes selgitas, et lihtsalt öeldes ei ole meie aju mõeldud nii vanaks elama ja seetõttu on tal raskusi une hoidmisega.

Vaataja küsib: kuidas keedumuna koor paremini lahti saada?

08.03.17 ... Eesti maaülikooli toiduteaduse ja toiduainete tehnoloogia osakonna dotsendi Ivi Jõudu sõnul saab munade koorimist hõlbustada mitmel viisil.

Lugeja küsib: miks lapsed korrutustabelit tuupima peavad?

08.02.17 ... Nagu igasugused teadmised ja oskused, aitab ka korrutustabeli tundmine meil muuta oma elu lihtsamaks ja meeldivamaks, leiab Eesti matemaatika seltsi president ja Tartu ülikooli algebra professor Valdis Laan vastuses lugeja küsimusele, miks lapsed korrutustabelit õppima peaksid ja kuidas vältida "matemaatikatrauma" tekkimist.

Lugeja küsib: miks Kuu Maale ei kuku?

24.01.17 ... Miks Kuu Maale ei kuku ja kui Kuu suudab kergitada Maa ookeane, siis miks on planeedi mõju Kuule veel oluliselt suurem? ERR Novaatorile laekunud lugejaküsimusele vastab Tartu Observatooriumi vanemteadur Laurits Leedjärv.

Lugeja küsib: kust tulevad äädikakärbsed?

23.11.16 ... Äädika- ehk puuviljakärbsed ilmuvad majja tavaliselt sedavõrd ootamatult, et võiks kahtlustada nende iseeneslikku õhust ilmumist. Kaasaegsete arusaamadega järgi aga maagiat süüdistada ei tasu. Küsimusele, kust äädikakärbsed tulevad ja kuidas seda ennetada, vastab Tartu ülikooli putukaökoloog Tiit Teder.

Lugeja küsib: kui palju pilvedesse lund mahub?

16.11.16 ... Viimasel nädalal maha sadanud lumi on tekitanud meeleheidet ilmselt nii mõneski Novaatori lugejas. Küsimusele, kui palju lund ühes pilves leidub ja kuidas pilved üleüldse õhus püsivad, aitas vastuse leida Tartu ülikooli loodusgeograafia doktorant ja vabakutseline meteoroloog Jüri Kamenik.

Lugeja küsib: miks teismelistel külm ei ole?

08.11.16 ... Talve saabudes võib nii mõnigi lapsevanem hakata värisema juba selle peale, kui õhukeselt nende järeltulijad riides käivad. Küsimusele, kas teismelistel ei hakka tõesti nii kergesti külm kui nende vanematel, aitas vastust leida Anna Stanhewicz, Pennsylvania osariigi ülikooli inimeste termofüsioloogiale uurimisele keskenduv järeldoktor.

Lugeja küsib: kui suur valim Eestist on esinduslik?

07.11.16 ... ERR Novaatori poole pöördus lugeja küsimusega, kui paljusid inimesi peaks küsitlema, et selle põhjal võiks teha üldistusi kogu Eesti ühiskonnale.

Lugeja küsib: kui mõttekas on talvel mütsi kandmine?

26.10.16 ... Luiged on läinud ja lumigi juba korra maad emmanud. Viimane hetk on sahtlist välja otsida müts, sall ja ülejäänud talvevarustus. Küsimusele, kui palju hoolikalt sätitud soengu sassi ajamisest praktilist kasu sünnib, vastab Tartu ülikooli spordifüsioloogia professor Vahur Ööpik ja Yale'i ülikooli viroloog Ellen Foxman.

Lugeja küsib: miks klounid õõva tekitavad? Testi oma tontlikkust

18.10.16 ... Ameerikas kaost ja hirmu külvavatel klounidel on õnnestunud kinnitada kanda ka Euroopa mandril. Kuuldavasti on klounimaskides ringi jooksvaid inimesi inimesi nähtud isegi Eestis. ERR Novaator uuris, miks tekitavad klounid meis õõva ja sõnuseletamatut ebamugavustunnet.

Lugeja küsib: kuidas täiskuu meie und mõjutab?

17.10.16 ... ERR Novaatori lugejat huvitas, kas ja kui palju mõjutab täiskuu inimeste une pikkust ja kvaliteeti. Novaatori palvel lahkas küsimust Šveitsi kronobioloogia keskuse direktor Christian Cajochen.

Lugeja küsib: miks inimesed ropendavad?

29.08.16 ... ERR Novaatori lugeja küsis meilt, miks inimesed ropendavad ja miks selle käigus sageli just kehaosadele viidatakse. Esitasime küsimuse omakorda Eesti Keele Instituudile (EKI).

Lugeja küsib: kuidas rääkida lapsega jumalast?

11.08.16 ... Kõnelused jumalast või religioonist ei ole keskmisele eestlasele just igapäevane kogemus ning sageli peetakse seda tabuteemaks, vastab Tartu ülikooli religioonipedagoogika dotsent Olga Schihalejev.

Lugeja küsib: kas ööliblikat peibutasid tõesti Cristiano Ronaldo pisarad?

11.07.16 ... Jalgpalli EMi finaali jälgijad ajas eile õhtul elevile Portugali koondise kapteni Cristiano Ronaldo näole maandunud ööliblikas. Sotsiaalmeedias, eriti Twitteris aasitakse juhtunu üle mõnuga. Loodud on ka mitmeid kontosid nimega “Ronaldo Moth” ehk “Ronaldo liblikas”.

Lugeja küsib: miks taimed ülespoole kasvavad?  

29.06.16 ... Kuidas teavad taimed, et nad peavad ülespoole kasvama? ERR Novaatorile laekunud lugejaküsimusele vastab Linda-Liisa Veromann, Eesti maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituudi nooremteadur.

5-aastane ERR Novaatori lugeja küsib: millal on Maa sünnipäev?

27.06.16 ... 5-aastane ERR Novaatori usin lugeja tundis huvi, millal on Maa sünnipäev. Uurisime asja ja saime teada, et Maa sünnipäeva võib aastas tähistada vähemalt kahel korral.

ole targem

taskuhääling

vaata saadet

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: