02.12.20 LUGEJA KÜSIB ... Seekord huvitas Novaatori lugejat, kas pisikutevastaste kurgutablettide (näiteks Decatyleni) imemine võiks vähendada koroonaviiruse levikut. Kui neid tablette kasutab viirusekandja, siis kas ta võiks ehk teoreetiliselt veidi vähem viirust levitada? Küsimusele vastab Tartu Ülikooli peremeditsiini dotsent Marje Oona.
01.12.20 LUGEJA KÜSIB ... Õhtuti Tartus ringi kõndides kuuleb tihti taevas tiirutavate hakiparvede häälekoori. Mida hakid üheskoos ja üksi oma häälitsustega väljendavad, selgitab Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi linnuökoloog Marko Mägi.
28.10.20 PSÜÜHIKA ... Mõnikord inimesed ei ärka äratuskella helina peale üles, aga mõned ärkavad lausa enne äratuskella helisemist. Miks see nii on, vastab ajuteadlane Jaan Aru.
19.10.20 LUGEJA KÜSIB ... Kui kodus juba on üks kass, ent mõttes on võtta juurde ka teine, võib tekkida kõhklus, kas see on ikka hea mõte. Zoosemiootik ja koolitaja Laura Kiiroja annab nõu, millega arvestada teise kassi majja toomisel.
08.09.20 TEHNIKA ... Nädalavahetusel toimunud Rally Estonia valguses hakkas Novaatori lugejat huvitama, mille poolest on ralliauto kütus eriline võrreldes tavalise kütusega. Selgitab Tallinna Tehnikaülikooli keemia professor Allan Niidu.
15.07.20 LUGEJA KÜSIB ... Südasuvel räägitakse sageli niinimetatud hapukurgihooajast. Kust see väljend on pärit, ning mida sellega on tähistatud, vastavad ajakirjanduse uurijad Roosmarii Kurvits ja Tiit Hennoste.
15.06.20 LUGEJA KÜSIB ... Kuigi raha saavad juurde trükkida vaid keskpangad, võib selle korduva väljalaenamise tõttu saada panka pandud 100 eurost 1000 eurot või rohkemgi, selgitab Tartu Ülikooli makroökonoomika professor Raul Eamets.
17.04.20 LUGEJA KÜSIB ... ERR Novaatori lugejat huvitas, kas leiduda võib ka selliseid maavarasid, mille kasulikkust pole veel seni mõistetud. Küsimusele vastab Rutt Hints, Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituudi teadur ja maapõueressursside programmijuht.
15.04.20 LUGEJA KÜSIB ... Kuigi koroonakriisi ajal on suurlinnades hakanud õhk puhtamaks muutuma, on õhusaaste endiselt suur keskkonnaprobleem.
24.05.19 PSÜÜHIKA ... Enne populaarse telesaaga viimase osa nägemist ebameeldiva üllatuse osaliseks saanud ERR Novaatori lugejat Annikat huvitas, kas ta jäi selle võrra kogemuse võrra vaesemaks.
28.02.19 LOODUS ... Aasta sugulaste tulutut võitlust lutikatega pealt näinud ERR Novaatori lugejat hakkas huvitama, kas teaduselt on lähitulevikus abi oodata või tasub rääkida nendega edaspidi vaid telefoni vahendusel.
09.01.19 TEHNIKA ... Lõppenud koolivaheaeg on toonud taas Tallinna tänavatele tipptundidel ummikud. Kaasjuhtide agressiivse sõidustiili peale ärritunud ERR Novaatori lugeja Peeter küsis, kas olukorda aitaks leevendada ja liiklust sujuvaks muuta pikema pikivahe hoidmine.
12.12.18 PSÜÜHIKA ... Kuidas pühade ajal paremini välja puhata, miks jõululaulud kummitavad ja mida teevad ostukeskused inimeste taskust raha õngitsemiseks? ERR Novaator vastab lähenevate pühade valguses populaarsematele lugejaküsimustele.
02.11.18 TERVIS ... Tartu Ülikooli kliinikum teatas neljapäeval 44 haiglatöötaja nakatumisest sügelistega. Puhang sai alguse ühest, sügeliste koorikulist vormi põdenud patsiendist. ERR Novaator uuris, mis muudab nn norra sügelised eriliseks.
20.10.18 TEHNIKA ... Kolmapäeva õhtul riigikogu hoone aknast avanenud vaatepildi selgitamiseks on peale alanud valimiskampaania ka maisemaid selgitusi.
11.10.18 TERVIS ... Kas külmetada saanud lapsele võib ikka sooja piima anda või teen sellega lapsele karuteene? Hoogsamalt levima hakanud külmetushaigused on pannud muretsema viimastel nädalatel nii mõnegi ERR Novaatori poole pöördunud lapsevanema. Teaduskirjanduse põhjal võib end rahulikult tunda – piima ja lima vaheline seos on keskajal levima hakanud müüt.
27.09.18 LUGEJA KÜSIB ... Sügis on käes ja peagi asuvad tungima majadesse paremat elupaika otsivad hiire- ja rotihordid. ERR Novaatorit lugevat Triinu huvitas, kas näriliste sissetungi on võimalik ennetada ühtlasi talveõhtutel seltsi pakkuva kassi võtmisega või on tegu enesepettusega.
26.06.18 PSÜÜHIKA ... Kuigi neil püsivat pilku tajuvad aeg-ajalt isegi pimedad, pole kuuenda meele mängu toomiseks mingit põhjust. Piisab evolutsioonist ja inimeste kombest tähelepanu keskpunktis olemist ülehinnata, leiavad pilgu mõju ja pimenägemist uurinud teadlased.
05.06.18 TERVIS ... Ananassilembest ERR Novaatori lugejat Rutti hakkas huvitama, miks tundub suu pärast ananassi söömist selline, nagu oleks sellest justkui keegi liivapaberiga üle käinud. Võti peitub kahe ananassis leiduvas ensüümis, millel on valke lagundav toime.
12.04.18 LUGEJA KÜSIB ... Kas peale inimeste leidub veel liike, kellel on õnnestunud ennast toiduahelas ülespoole nihutada ja millal inimesed kütitavast kütiks muutusid? ERR Novaatorile saadetud küsimustele vastab Tartu ülikooli loomaökoloogia teadur Tuul Sepp
06.04.18 LUGEJA KÜSIB ... Uudishimuliku ERR Novaatori lugeja küsimusele, miks lumikellukesed ja teised kevadlilled keset lund ära ei külmu ja mis häda on neil üleüldse sedavõrd vara õitsema hakata, vastab Tallinna botaanikaia taimeteadlane Urmas Laansoo.
28.03.18 LUGEJA KÜSIB ... ERR Novaatori lugejat hakkas huvitama, kas vitamiinidega täiendatud vesi päästab tõesti vitamiinivaegusest või on tegu pelgalt turundustrikiga.
28.02.18 TEHNIKA ... Koos pakaseliste ilmadega on saabunud ERR Novaatorile terve rida talviseid lugejaküsimusi.
27.02.18 TERVIS ... Kuigi sõite lõunaajal korralikult ning kõht pole üldse tühi, on tunne, et tahaks midagi magusat. Aga miks meil tekivad need “tahaks midagi magusat” isud, küsis ERR Novaatori lugeja Ester.
08.02.18 LUGEJA KÜSIB ... Tänavatel ringi jalutades võib näha õige tihti tuviparvi, mis inimeste ja autode lähenedes loetud sekundite jooksul õhku tõusevad. ERR Novaatori küsimusele, miks need tuvid omavahel kokku ei põrka ja kuidas seda teadmist ära kasutada, vastab Tartu ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi linnuökoloogia teadur Marko Mägi.
20.12.17 TERVIS ... Enne jõulu laekub ERR Novaatorile üksjagu palju küsimusi seoses eelseisvate pühadega. Meie lugejad küsisid kaks hõõgveiniga seotud küsimust, millele palusime vastata Tartu ülikooli keemia instituudi teaduril Marje Kasaril.
20.12.17 TERVIS ... Kas terve jõuluõhtu jooksul kogu aeg vaikselt mingeid suupisteid süües sööme sisse rohkem kaloreid, kui kõhtu n-ö ühekorraga täis süües ja pidusöögi ajal looma- ja linnulihast täielikult hoidudes saab üleüldse täiskõhutunne tekkida? Mureliku lugeja küsimustele vastab Montreali neuroloogilise instituudi järeldoktorant ja TÜ psühholoogia instituudi teadur Uku Vainik.
07.12.17 LUGEJA KÜSIB ... Uudishimuliku ERR Novaatori lugeja küsimusele, miks on Läänemeri ja selle elustik võrreldes lõunamaade omadega suhteliselt igav ja vähevärviline, vastab Tartu ülikooli mereökoloogia juhtivteadur Jonne Kotta.
27.11.17 LUGEJA KÜSIB ... Nii mõnigi tallinlane ohkab ilmselt linna järgmise aasta eelarvet lugedes kergendatult – Tallinna ülikooli ees laiuv ülekäigurada on plaanis reguleerida fooridega. Uurisime Tallinna tehnikaülikooli logistikaprofessor Dago Antovilt, kas valgusfoorid võiksid tõepoolest liiklusõnnetuste arvu vähendada või on tegemist kunstliku turvatunde loomisega.
02.11.17 LUGEJA KÜSIB ... Miks on Läti ja Leedu tippkorvpallimeeskondades võrreldes Eesti omadega palju rohkem pikki mängijaid, küsis murelik spordihuviline ERR Novaatorilt. Kuigi head ja sirgjoonelist vastust küsimusele pole, aitaks olukorda leevendada rahvaarvu kasvatamine ja pikemate korvpallihuviliste teadlikum treenimine.
01.11.17 LUGEJA KÜSIB ... Möödunud nädalal, puulehtede langemise aegu võis nii mõnigi tähelepanelik tallinlane märgata trammide alt paiskumas sädemeid, (nagu võib näha ülemisel pildil) ja tunda salongis väidetavalt kohati isegi kärsahaisu. Uurisime lugeja palvel Tallinna tehnikaülikooli teadlastelt, mis siis trammidega lahti oli. Vastab elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi insener Paul Taklaja.
02.09.17 LUGEJA KÜSIB ... Lähenevate valimiste mõjul on nii mõnegi ERR Novaatori lugeja südamesse pugenud hirm, mis juhtub, kui reklaam tõesti töötab ja ta saatuslikul päeval valmimislipikule vale numbri kirjutab. Tartu ülikooli kognitiiv- ja õiguspsühholoogia professori Talis Bachmanni sõnul on valimisreklaami mõju reaalses elus raske hinnata. Igaks petteks tasub seda aga siiski teha – kaotada on vähem kui võita.
14.06.17 LUGEJA KÜSIB ... ERR Novaatori lugejat huvitas, kas Maa on inimese sünnipäeval ikka igal aastal täpselt samas ja kui palju planeedi orbiit aastaga muuta jõuab. Esitasime Tartu Observatooriumi astrofüüsika teadurile Tõnis Eenmäele.
04.06.17 LUGEJA KÜSIB ... Hiljuti aasta esimest vikerkaart näinud Novaatori lugejat paelus küsimus, mitu värvi vikerkaares ikkagi on. Tartu ülikooli füüsika instituudi dotsendi Matti Laane sõnul sõltub tajutavate värvide hulk peaasjalikult meist endist.
18.05.17 LOODUS ... 9-aastane Eva saatis ERR Novaatorile küsimuse, miks lähevad osade puude lehed sügiseti punaseks, osad aga kollaseks või pruuniks. Palusime sellele küsimusele vastata Tallinna ülikooli botaanika lektoril Tõnu Ploompuul.
10.05.17 LUGEJA KÜSIB ... Televaataja Rene küsis ERR Novaatorilt, kui joosta maratoni maakera pöörlemisele vastupidises suunas, kas siis jõuab finišisse kiiremini kui joosta pöörlemisega samas suunas?
03.05.17 LUGEJA KÜSIB ... Miks on kartulil mõnikord rohelised laigud? Kas need on tervisele kahjulikud? Kas piisab laigu ära lõikamisest võib tuleb kogu kartul minema visata?
15.03.17 LUGEJA KÜSIB ... Novaatori teleuudiste vaatajat huvitas, miks on nii, et eakamad inimesed kipuvad hommikuti varem ärkama. Uurisime seda ajuteadlaselt Jaan Arult, kes selgitas, et lihtsalt öeldes ei ole meie aju mõeldud nii vanaks elama ja seetõttu on tal raskusi une hoidmisega.
08.03.17 NOVAATOR ... Eesti maaülikooli toiduteaduse ja toiduainete tehnoloogia osakonna dotsendi Ivi Jõudu sõnul saab munade koorimist hõlbustada mitmel viisil.
08.02.17 LUGEJA KÜSIB ... Nagu igasugused teadmised ja oskused, aitab ka korrutustabeli tundmine meil muuta oma elu lihtsamaks ja meeldivamaks, leiab Eesti matemaatika seltsi president ja Tartu ülikooli algebra professor Valdis Laan vastuses lugeja küsimusele, miks lapsed korrutustabelit õppima peaksid ja kuidas vältida "matemaatikatrauma" tekkimist.
24.01.17 LUGEJA KÜSIB ... Miks Kuu Maale ei kuku ja kui Kuu suudab kergitada Maa ookeane, siis miks on planeedi mõju Kuule veel oluliselt suurem? ERR Novaatorile laekunud lugejaküsimusele vastab Tartu Observatooriumi vanemteadur Laurits Leedjärv.
23.11.16 LUGEJA KÜSIB ... Äädika- ehk puuviljakärbsed ilmuvad majja tavaliselt sedavõrd ootamatult, et võiks kahtlustada nende iseeneslikku õhust ilmumist. Kaasaegsete arusaamadega järgi aga maagiat süüdistada ei tasu. Küsimusele, kust äädikakärbsed tulevad ja kuidas seda ennetada, vastab Tartu ülikooli putukaökoloog Tiit Teder.
16.11.16 LUGEJA KÜSIB ... Viimasel nädalal maha sadanud lumi on tekitanud meeleheidet ilmselt nii mõneski Novaatori lugejas. Küsimusele, kui palju lund ühes pilves leidub ja kuidas pilved üleüldse õhus püsivad, aitas vastuse leida Tartu ülikooli loodusgeograafia doktorant ja vabakutseline meteoroloog Jüri Kamenik.
08.11.16 LUGEJA KÜSIB ... Talve saabudes võib nii mõnigi lapsevanem hakata värisema juba selle peale, kui õhukeselt nende järeltulijad riides käivad. Küsimusele, kas teismelistel ei hakka tõesti nii kergesti külm kui nende vanematel, aitas vastust leida Anna Stanhewicz, Pennsylvania osariigi ülikooli inimeste termofüsioloogiale uurimisele keskenduv järeldoktor.
07.11.16 LUGEJA KÜSIB ... ERR Novaatori poole pöördus lugeja küsimusega, kui paljusid inimesi peaks küsitlema, et selle põhjal võiks teha üldistusi kogu Eesti ühiskonnale.
26.10.16 LUGEJA KÜSIB ... Luiged on läinud ja lumigi juba korra maad emmanud. Viimane hetk on sahtlist välja otsida müts, sall ja ülejäänud talvevarustus. Küsimusele, kui palju hoolikalt sätitud soengu sassi ajamisest praktilist kasu sünnib, vastab Tartu ülikooli spordifüsioloogia professor Vahur Ööpik ja Yale'i ülikooli viroloog Ellen Foxman.
18.10.16 LUGEJA KÜSIB ... Ameerikas kaost ja hirmu külvavatel klounidel on õnnestunud kinnitada kanda ka Euroopa mandril. Kuuldavasti on klounimaskides ringi jooksvaid inimesi inimesi nähtud isegi Eestis. ERR Novaator uuris, miks tekitavad klounid meis õõva ja sõnuseletamatut ebamugavustunnet.
17.10.16 LUGEJA KÜSIB ... ERR Novaatori lugejat huvitas, kas ja kui palju mõjutab täiskuu inimeste une pikkust ja kvaliteeti. Novaatori palvel lahkas küsimust Šveitsi kronobioloogia keskuse direktor Christian Cajochen.
29.08.16 LUGEJA KÜSIB ... ERR Novaatori lugeja küsis meilt, miks inimesed ropendavad ja miks selle käigus sageli just kehaosadele viidatakse. Esitasime küsimuse omakorda Eesti Keele Instituudile (EKI).
11.08.16 LUGEJA KÜSIB ... Kõnelused jumalast või religioonist ei ole keskmisele eestlasele just igapäevane kogemus ning sageli peetakse seda tabuteemaks, vastab Tartu ülikooli religioonipedagoogika dotsent Olga Schihalejev.