Liigu peamenüü juurde 12.01.25 LUGEJA KÜSIB ... Lugeja tõi töökoha hallitavast keldrist koju kastitäie asju, millel polnud esmapilgul midagi viga ja asetas kasti vannituppa. Kolme päevaga levis keldris kohatud valget värvi hallitus tema kodus mitmesse kohta, näiteks laualambi paberkuplile. Inimene märkas hallitust ka oma autos ja riietel. Millega on tegu, vastab Tartu Ülikooli mükoloogia teadur Jane Oja.
24.12.24 ÜHISKOND ... Aastate vältel on saanud Novaatori lugejad vastuse mitmetele jõuludega seotud küsimustele, millele on pühade saabudes paslik tagasi vaadata, et jõulud kergemalt üle elada ja neist rohkem rõõmu tunda.
20.12.24 LUGEJA KÜSIB ... Füüsikale toetudes ei pea kõhn inimene häbi tundma, kui tema saunaskäik või jääaugus sulistamine jääb tema tüsedamast kaaslasest lühemaks, leiab Tallinna Tehnikaülikooli füüsikaprofessor Jaan Kalda.
11.12.24 LUGEJA KÜSIB ... Tänavuse seisuga on Eesti lehmad piimatootmise näitajate poolest Euroopa tipus, edestades oma aastase piima kogusega lehma kohta ka Taanit. Eesti Maaülikooli söötmisteaduse õppetooli juhi professor Meelis Otsa sõnul tulemust ühe võluvitsaga ei seleta.
05.12.24 LOODUS ... Talve hakul on hakanud ka Novaatori lugejate koju ilmuma kutsumata külalised, kes levivad ka nende tuttavate kodudes. Tänavu sügisel olla neid väga palju, ummistades muu hulgas tulekahjuandureid. Kes nad sellised on ja palju seepärast muretsema peaks? Küsimusele vastab Tartu Ülikooli entomoloog Tiit Teder.
08.10.24 LUGEJA KÜSIB ... Sügisega on saabunud ka uus vaktsineerimishooaeg – üks poogib gripi vastu, teine valmistub talvisteks lõunamaareisideks ning kolmas uuendab kompleksvaktsiine. Mis saab aga siis, kui kõik need süstid on vaja korraga ära teha? Vastab Tartu Ülikooli peremeditsiini kaasprofessor Marje Oona.
30.09.24 LUGEJA KÜSIB ... Mis juhtub, kui viskad metsa alla õuna ja plastikkoti? Õun kõduneb mõne aja pärast ära, aga kott jääb paarisajaks aastaks tuultele keerutada. Novaatori lugeja Jüri tundis huvi, miks loodus sedapsi töötab. Vastab Tartu Ülikooli bioorgaanilise keemia kaasprofessor Darja Lavõgina.
23.09.24 LUGEJA KÜSIB ... Rahvasuu räägib, et sooja toitu külmikusse panna ei tohiks. Miks aga on vaja toit enne külmikussepanekut maha jahutada? Küsimusele vastab Maaülikooli toiduohutuse juhtimissüsteemide lektor Katrin Laikoja.
20.09.24 LUGEJA KÜSIB ... Kes poleks meist lapseeas sisse visanud akent või kildudeks kukutanud klaasist anumat. Ometi paistab klaas silma oma äärmiselt tugeva keemilise stabiilsuse poolest, leides kasutust tuumajäätmete hoiustamisest keemialaboriteni. Sellest, miks on klaas nõnda vastupidav materjal, rääkis Novaatorile Tartu Ülikooli füüsikalise keemia nooremteadur Miriam Koppel.
19.09.24 LUGEJA KÜSIB ... Mööda Eestimaad ringi sõites hakkavad ikka ja jälle silma endistel põllumaadel laiuvad päikesepargid. Nüüd sattus aga Novaatori lugeja Merilyn nägema pilti USA Arizona osariigist, kus katavad päikesepaneelid rohumaade asemel hoopis parkimisplatse. Sellest ka küsimus: miks seda meil ei tehta?
10.09.24 LOODUS ... Kust tulevad ja kuhu lähevad millimallikad? Miks neid jätkuvalt ka septembris Eesti vetest nii palju leiab ning kas nende põhjal saab midagi öelda ka vee temperatuuri, ilma või suve pikkuse kohta? Vastab Tartu Ülikooli merebioloog Jonne Kotta.
21.08.24 LUGEJA KÜSIB ... Matkal või äärmuslikus olukorras tuleb joogivett ammutada loodusest: jõgedest, järvedest ja ojadest. Kuidas aga olla kindel, et suvaline looduses leiduv vesi ikka kõlbab juua? Vastab vee-ekspert, Tallinna Tehnikaülikooli emeriitprofessor Rein Munter.
30.07.24 LUGEJA KÜSIB ... Eesti sumedate suveööde juurde kuulub nagu kord ja kohus ritsikate ja tirtsude sirin. Miks need kentsaka välimusega putukad nii sihikindlalt laulu löövad, rääkis Novaatorile Tartu Ülikooli entomoloogia kaasprofessor Tiit Teder.
02.07.24 LUGEJA KÜSIB ... Kes meist poleks armudes või ootusärevalt õhinat tundes kõhus liblikaid kandnud? Sellest, mitu värvilist tiivulist inimese närvisüsteemis ja neerupealistel elutseb, rääkis Novaatorile Tartu Ülikooli inimese füsioloogia professor Eero Vasar.
28.06.24 LUGEJA KÜSIB ... Suvel ujuma minnes on küllaltki tavaline, et kõige intensiivsem külmatunne saabub siis, kui vesi tõuseb keha pinnal järgemööda pihani. Kui jalgadele on külm lihtsasti talutav ja terve keha pikkuses vette sulpsatades kaob külmatunne mõne hetkega, siis miks on puusapiirkond temperatuurimuutustele sedavõrd tundlik? Novaator uuris asja.
27.06.24 LUGEJA KÜSIB ... Ilmselt on igale nutiseadme või sülearvuti omanikule tuttav pilt kotis end omavoliliselt sõlme keeranud juhtmetest. Ehkki tekkinud pusad võivad võhikule näida korrapäratute ja juhuslikena peitub sõlmede taga terve matemaatiline süsteem.
19.06.24 LUGEJA KÜSIB ... Paari nädala eest pakkus ajakirjanduses lugejatele imestamisrõõmu ja õudusunenägude ainest teade Ropka paisjärves ujunud mehe jalga hammustanud vee-elukast. Ehkki ohvril vedas ning tegu polnud hai, vaid hoopis kohaliku haviga, tekkis Novaatori lugejal küsimus, miks haugid vahel siiski inimesi hammustavad.
30.04.24 LUGEJA KÜSIB ... Paljudele tuleb ilmselt üllatusena, et seeni võib metsast leida ka kevadel. Miks jääb aga enamik seeneliike sügist ootama ja oma viljakehi enne suve tulekut välja ei aja? Novaatorile andis aru Tartu Ülikooli mükoriisauuringute professor Leho Tedersoo.
29.04.24 TERVIS ... Hiljuti hakkas Tiktokis levima väide, et sügavkülmutamine muudab leiva tervislikumaks. Kuivõrd on väitel teaduslikku alust, selgitab Ashtoni Ülikooli tõenduspõhise meditsiini ja toitumise osakonna juhataja Duane Mellor.
09.03.24 LUGEJA KÜSIB ... Plaanitava magustatud jookide maksuga tõuseb nende jookide hind, mille suhkrusisaldus on vähemalt viis grammi saja milliliitri kohta. Maks ei laiene aga käsitöölimonaadile ja ravimitele. Kas näiteks koduses smuutis sisalduv suhkur on kuidagi limonaadisuhkrust erinev, selgitab Tervise Arengu Instituudi ekspert Tagli Pitsi.
23.02.24 LUGEJA KÜSIB ... Kui Uno Loopi huvitas küsimus "mis värvi on armastus", võib tegelikult olla nii, et inimesed seda värvi ei näegi. Sellest, miks on inimeste värvinägemine võrreldes teiste lindude ja loomadega üsna kesine, rääkisid Novaatorile Tartu Ülikooli entomoloog Kelly Kittus, linnuökoloog Marko Mägi ja Tallinna Ülikooli zooloogia lektor Arno Põllumäe.
21.02.24 LUGEJA KÜSIB ... Ilmselt on iga last hoiatatud, et sildade all on jää õhem kui mujal ja seetõttu sinna minna ei tohi. Novaator uuris asja ning palus jää paksust mõjutavaid tegureid kommenteerida Tallinna Tehnikaülikooli Küberneetika instituudi professor Jaan Kaldal.
24.01.24 LUGEJA KÜSIB ... Nüüd, kui Jaapan on oma maanduriga Kuule jõudnud, on paljude Novaatori lugejate pilgud öises tähistaevas. Kui planeedid pole päris üksinda ja mõnel on kaaslaseks kuu, siis kas ka mõnel kuul on seltsiliseks oma planeet? Sellest kõigest rääkis ERRile Tartu observatooriumi tähefüüsika teadur Tõnis Eenmäe.
10.01.24 LUGEJA KÜSIB ... Kuigi käre pakane on hetkeks taandunud, valutavad paljud lugejad oma talveilmast puretud käsi. Miks külm nahale liiga teeb ja kuidas kätekreemid mõnikord aitavad, selgitas Novaatorile Eesti Naha- ja Suguhaiguste Arstide Seltsi president Pille Konno.
02.01.24 TEHNIKA ... Suvel kuumade ilmadega hoiatatakse südamehaigeid, et nad peaksid olema tavapärasest ettevaatlikumad. Samuti soovitatakse jälgida neil kastepunkti. Tallinna Tehnikaülikooli füüsikaprofessor Jaan Kalda selgitab, miks on see sama oluline saunas leili visates.
27.12.23 LUGEJA KÜSIB ... Kui inimesel hakkab lume all ilma jopeta kiiresti külm, siis mõne taimeliigi jaoks on pehme lumevaip eluspüsimise tingimus. Miks on mõnel taimel talvel soe ja miks teised ikkagi teki sisse tuleks mässida, rääkis Novaatorile Eesti Maaülikooli taimekasvatuse ja taimebioloogia õppetooli tenuuriprofessor Ülo Niinemets.
27.12.23 TERVIS ... Kui kogukam inimene võib olla füüsiliselt tugevam ja kõhnem jälle kiirem, siis kuidas mõjutab kehakaal saunarõõme ja leilivõttu? Vastab Tallinna Tehnikaülikooli füüsikaprofessor Jaan Kalda.
20.12.23 LUGEJA KÜSIB ... Kuigi lumevaip on jalge alt kadunud ning alles jää ja kiviklibu, pakitseb paljude Novaatori lugejate hingel küsimus: millest see nüüdseks sulanud paks lumelöga, mis igal talvel tänavaid katab, ikkagi tekib.
18.12.23 LUGEJA KÜSIB ... Vast ei leidu kedagi, kel poleks lemmikbändi õõnestav mürin või põntsuv tantsumuusika ihukarvu turri ajanud. Miks muusika kananahka tekitab, rääkis Novaatorile Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia teadur ja teaduseetika nõustaja Marju Raju.
14.12.23 LUGEJA KÜSIB ... Pakase ja viiruste tulekuga haarab üha rohkem inimesi nohurohtude ja ninasprei järele. Milline on selliste ravimite pika- ja lühiajalise tarvitamise mõju meie ninadele, rääkis Novaatorile Tartu Ülikooli otorinolarüngoloogia arst-õppejõud ja kliinilise meditsiini instituudi kõrvakliiniku juhataja Mihkel Plaas.
26.10.23 LUGEJA KÜSIB ... Ilmselt on nii mõnigi lugeja tundnud oma lindistatud häält kuuldes teatavat ebamugavust või võõristust. Niisamuti näeb inimene selfil justkui palju parem välja, kui kellegi teise tehtud fotol. Miks see niimoodi on, selgitas Novaatorile Tartu Ülikooli eesti foneetika kaasprofessor Pärtel Lippus.
17.10.23 LUGEJA KÜSIB ... Maailmas pildistatakse rohkem kui kunagi varem, nii pidulikel kui ka argihetkedel. Aeg-ajalt tuleb siiski ette, et muidu kenal fotol on inimeste silmad punased. Miks see nii on ja mida selle vältimiseks teha saab? Nõu annab Tallinna Tehnikaülikooli füüsikaprofessor Jaan Kalda.
13.09.23 LUGEJA KÜSIB ... Tänavu jäi õunasaak paljudes Eesti aedades väikeseks. Miks niimoodi läks ja miks õunapuud võivadki mõnel aastal anda vähem saaki kui teisel? Novaatorile jagas selgitusi Polli aiandusuuringute keskuse õunviljaliste spetsialist Matis Moks.
04.09.23 LUGEJA KÜSIB ... Matkatoidu ja -joogi valik sõltub matka pikkusest ja tõsisusest. Mida peaks üht- või teist tüüpi matkale minnes kaasa võtma, vastavad Tallinna Tehnikaülikooli toiduteadlased Kaarel ja Signe Adamberg.
25.07.23 LUGEJA KÜSIB ... Puhas õhk on täiesti lõhnatu ning mistahes lõhn viitab õhku sattunud saasteosakestele. Kui hästi või halvasti aitavad aga seejuures õhust saasteosakesi neelata kodused toataimed? Küsimusele vastavad Tartu Ülikooli kopsukliiniku juhataja Rain jõgi ja Eesti Maaülikooli taimefüsioloogia professor Ülo Niinemets.
21.06.23 TEHNIKA ... Suvi on täies hoos ja "Terevisiooni" vaatajatel on tekkinud hulga päevakajalisi küsimusi. Tallinna Tehnikaülikooli professor Jaan Kalda selgitab, miks grillvorst alati pikkupidi lõhkeb ja liivalosse saab ehitada mõõdukalt niiskest liivast.
25.04.23 LOODUS ... Mitmed Novaatori lugejad on kurtnud, et soojemate ilmade saabudes tungib nende elamisse tavapärasest rohkem sumisevaid tegelasi. Eesti Maaülikooli tenuuriprofessor Marika Mänd sõnas, et kimalasi kütkestab nii tehiskeskkonna värvikirevus kui ka pakiline vajadus leida endale uus elupaik.
14.04.23 LOODUS ... Hiljuti alanud meritindi hooaeg tõestab, et see sale kala on oma senist alahinnatud staatust minetamas. Paarist-kolmest kuni üheksa euroni kõikuvad turuhinnad näitavad, et tarbijad on asunud enda jaoks tinditoite avastama. Kes on värske tindiga tegelenud, see aga teab, et traditsioonilist kalalõhna temaga toimetades ei tunne, pigem täidab õhku tugev kurgiaroom. Miks see nii on?
07.04.23 LUGEJA KÜSIB ... Ülestõusmispühade kohta öeldakse sageli ka lihavõtted, munadepühad ja kiigepühad. Novaatori lugejat huvitas, miks on neil pühadel nõnda palju erinevaid nimetusi.
06.04.23 LUGEJA KÜSIB ... Eesootaval nädalavahetusel on kombeks mune keeta ja värvida ning need seejärel enamasti ka ära süüa. Sageli juhtub aga nõnda, et koorides jääb pool muna koore külge. Novaatori lugejat huvitas, kuidas sellist olukorda vältida.
07.12.22 TERVIS ... Tali ei jäänud taeva ka sel aastal ning tänavad on muutunud ootamatult libedaks. Novaatori lugejat huvitas, kuidas tuisumöllus libedaga püsti püsida.
23.11.22 LUGEJA KÜSIB ... Saabunud talveilmad on pannud inimesi küsima, kuidas kütta kodu nii, et järgmise kuu alguses vastu vaatav küttearve hingetuks ei võta. Tallinna Tehnikaülikooli abiprofessor jagas Raadio 2 saates "Pulss" soovitusi, kuidas kütta võimalikult tõhusalt.
16.11.22 LUGEJA KÜSIB ... Kuigi konkreetne statistika puudub, usuvad eksperdid, et Eestis ei ole kunagi olnud nii palju koeri kui praegu. Seega võib ennustada, et lood inimest ründavatest koertest muutuvad üsna tavapäraseks. Tallinna Ülikooli külalislektor Maarja Tali ja koerte käitumisnõustaja Katrina Jõemaa rääkisid Raadio 2 saates "Pulss" lähemalt, mida teha, kui koer hammustab.
08.11.22 LUGEJA KÜSIB ... Novaatori lugejat huvitas, miks seest siiruviiruline, pealt kullakarvaline köögivili hakkides silmad kipitama ja pisarad voolama paneb.
26.10.22 LUGEJA KÜSIB ... Üha enam leidub poelettidel tooteid, mis on märgistatud sildiga "laktoosivaba". Kui inimest aga laktoositalumatus ei kimbuta, kas siis sellegipoolest tasuks laktoosivabu tooteid tarvitada?
20.10.22 LUGEJA KÜSIB ... Ilmselt on kõik eesti inimesed kuulnud väljendit tilk tõrva rikub meepoti. Novaatori lugejat hakkas huvitama, kas see päriselt vastab tõele ja kuidas eesti keelde üldse sellised väljendid tekivad.
11.10.22 LUGEJA KÜSIB ... Novaatori lugeja avastas, et klaasi kallatud jook on liiga soe, aga sügavkülmast said kõik jääkuubikud otsa. Kas uue jää tegemiseks kasutatav vesi peaks olema soe või külm, et see kiiremini jäätuks?
13.09.22 KESKKOND ... Viimastel päevadel on mitmetele Novaatori lugejatele silma jäänud ebaharilikult madal meretase. Tallinna Tehnikaülikooli meresüsteemide instituudi juhi Rivo Uiboupini sõnul taganeb Eestis meri sedavõrd kaugele paar korda aastas.
26.07.22 LUGEJA KÜSIB ... Novaatori lugejal tekkis küsimus, kas tänapäevase tehnoloogia abil oleks võimalik lennutada tuumajäätmed Päikesesse. Küsimusele vastab TÜ Tartu observatooriumi kosmosetehnoloogia osakonna juhataja ja kosmosetehnoloogia kaasprofessor Mihkel Pajusalu.
19.07.22 LUGEJA KÜSIB ... Lääne-Euroopa rekordiliselt kuumadel päevadel tekkis Novaatori lugejal küsimus, miks Eesti kuumarekord selle kõrval üksnes 35,6 kraadiga piirdub. Küsimusele vastab keskkonnaagentuuri peaspetsialist Ain Kallis.