Lugeja küsib

Lugeja küsib: miks õunapuud üle aasta suurt saaki annavad?

13.09.23 LUGEJA KÜSIB ... Tänavu jäi õunasaak paljudes Eesti aedades väikeseks. Miks niimoodi läks ja miks õunapuud võivadki mõnel aastal anda vähem saaki kui teisel? Novaatorile jagas selgitusi Polli aiandusuuringute keskuse õunviljaliste spetsialist Matis Moks.

Lugeja küsib: mida süüa, et matkapäev vastu pidada?

04.09.23 LUGEJA KÜSIB ... Matkatoidu ja -joogi valik sõltub matka pikkusest ja tõsisusest. Mida peaks üht- või teist tüüpi matkale minnes kaasa võtma, vastavad Tallinna Tehnikaülikooli toiduteadlased Kaarel ja Signe Adamberg.

Lugeja küsib: kas toataimed puhastavad kodus õhku?

25.07.23 LUGEJA KÜSIB ... Puhas õhk on täiesti lõhnatu ning mistahes lõhn viitab õhku sattunud saasteosakestele. Kui hästi või halvasti aitavad aga seejuures õhust saasteosakesi neelata kodused toataimed? Küsimusele vastavad Tartu Ülikooli kopsukliiniku juhataja Rain jõgi ja Eesti Maaülikooli taimefüsioloogia professor Ülo Niinemets.

Kübeke suveteadust: miks grillvorstid pikkupidi lõhkevad

21.06.23 TEHNIKA ... Suvi on täies hoos ja "Terevisiooni" vaatajatel on tekkinud hulga päevakajalisi küsimusi. Tallinna Tehnikaülikooli professor Jaan Kalda selgitab, miks grillvorst alati pikkupidi lõhkeb ja liivalosse saab ehitada mõõdukalt niiskest liivast.

Lugeja küsib: miks kimalasi inimesed kütkestavad?

25.04.23 LOODUS ... Mitmed Novaatori lugejad on kurtnud, et soojemate ilmade saabudes tungib nende elamisse tavapärasest rohkem sumisevaid tegelasi. Eesti Maaülikooli tenuuriprofessor Marika Mänd sõnas, et kimalasi kütkestab nii tehiskeskkonna värvikirevus kui ka pakiline vajadus leida endale uus elupaik.

Lugeja küsib: miks tindikala lõhnab nagu värske kurk?

14.04.23 LOODUS ... Hiljuti alanud meritindi hooaeg tõestab, et see sale kala on oma senist alahinnatud staatust minetamas. Paarist-kolmest kuni üheksa euroni kõikuvad turuhinnad näitavad, et tarbijad on asunud enda jaoks tinditoite avastama. Kes on värske tindiga tegelenud, see aga teab, et traditsioonilist kalalõhna temaga toimetades ei tunne, pigem täidab õhku tugev kurgiaroom. Miks see nii on?

Lugeja küsib: miks on ülestõusmispühadel mitu eri nimetust?

07.04.23 LUGEJA KÜSIB ... Ülestõusmispühade kohta öeldakse sageli ka lihavõtted, munadepühad ja kiigepühad. Novaatori lugejat huvitas, miks on neil pühadel nõnda palju erinevaid nimetusi.

Lugeja küsib: kuidas kõige kergemini muna koorida?

06.04.23 LUGEJA KÜSIB ... Eesootaval nädalavahetusel on kombeks mune keeta ja värvida ning need seejärel enamasti ka ära süüa. Sageli juhtub aga nõnda, et koorides jääb pool muna koore külge. Novaatori lugejat huvitas, kuidas sellist olukorda vältida.

Lugeja küsib: kuidas libedal ajal püsti jääda?

07.12.22 TERVIS ... Tali ei jäänud taeva ka sel aastal ning tänavad on muutunud ootamatult libedaks. Novaatori lugejat huvitas, kuidas tuisumöllus libedaga püsti püsida.

Lugeja küsib: kuidas kütta nii, et küttearve hingetuks ei võtaks?

23.11.22 LUGEJA KÜSIB ... Saabunud talveilmad on pannud inimesi küsima, kuidas kütta kodu nii, et järgmise kuu alguses vastu vaatav küttearve hingetuks ei võta. Tallinna Tehnikaülikooli abiprofessor jagas Raadio 2 saates "Pulss" soovitusi, kuidas kütta võimalikult tõhusalt.

Lugeja küsib: mida teha koerarünnaku korral?

16.11.22 LUGEJA KÜSIB ... Kuigi konkreetne statistika puudub, usuvad eksperdid, et Eestis ei ole kunagi olnud nii palju koeri kui praegu. Seega võib ennustada, et lood inimest ründavatest koertest muutuvad üsna tavapäraseks. Tallinna Ülikooli külalislektor Maarja Tali ja koerte käitumisnõustaja Katrina Jõemaa rääkisid Raadio 2 saates "Pulss" lähemalt, mida teha, kui koer hammustab.

Lugeja küsib: miks sibul nutma ajab?

08.11.22 LUGEJA KÜSIB ... Novaatori lugejat huvitas, miks seest siiruviiruline, pealt kullakarvaline köögivili hakkides silmad kipitama ja pisarad voolama paneb.

Lugeja küsib: kas laktoosivabad tooted on tervislikumad kui laktoosiga?

26.10.22 LUGEJA KÜSIB ... Üha enam leidub poelettidel tooteid, mis on märgistatud sildiga "laktoosivaba". Kui inimest aga laktoositalumatus ei kimbuta, kas siis sellegipoolest tasuks laktoosivabu tooteid tarvitada?

Lugeja küsib: kas tilk tõrva rikub meepoti?

20.10.22 LUGEJA KÜSIB ... Ilmselt on kõik eesti inimesed kuulnud väljendit tilk tõrva rikub meepoti. Novaatori lugejat hakkas huvitama, kas see päriselt vastab tõele ja kuidas eesti keelde üldse sellised väljendid tekivad.

Lugeja küsib: kuidas kõige kiiremini vett külmutada?

11.10.22 LUGEJA KÜSIB ... Novaatori lugeja avastas, et klaasi kallatud jook on liiga soe, aga sügavkülmast said kõik jääkuubikud otsa. Kas uue jää tegemiseks kasutatav vesi peaks olema soe või külm, et see kiiremini jäätuks?

Galerii: kirdetuul sundis mere Eesti rannikult taganema

13.09.22 KESKKOND ... Viimastel päevadel on mitmetele Novaatori lugejatele silma jäänud ebaharilikult madal meretase. Tallinna Tehnikaülikooli meresüsteemide instituudi juhi Rivo Uiboupini sõnul taganeb Eestis meri sedavõrd kaugele paar korda aastas.

Lugeja küsib: kas tehnoloogia võimaldaks lennutada tuumajäätmed Päikesesse?

26.07.22 LUGEJA KÜSIB ... Novaatori lugejal tekkis küsimus, kas tänapäevase tehnoloogia abil oleks võimalik lennutada tuumajäätmed Päikesesse. Küsimusele vastab TÜ Tartu observatooriumi kosmosetehnoloogia osakonna juhataja ja kosmosetehnoloogia kaasprofessor Mihkel Pajusalu.

Lugeja küsib: miks on Eesti kuumarekord ainult 35,6 kraadi?

19.07.22 LUGEJA KÜSIB ... Lääne-Euroopa rekordiliselt kuumadel päevadel tekkis Novaatori lugejal küsimus, miks Eesti kuumarekord selle kõrval üksnes 35,6 kraadiga piirdub. Küsimusele vastab keskkonnaagentuuri peaspetsialist Ain Kallis.

Lugeja küsib: kes on need õudsed Kadrioru puud looritanud vaglad?

15.06.22 LOODUS ... Kadrioru staadioni juures olev puu kattus võrgendikoiga. Tartu Ülikooli entomoloogia teadur Juhan Javoiši sõnul tekitab võrgendikoi sellele suurt stressi.

Lugeja küsib: miks inimkond ideede nimel endiselt tapab?

21.04.22 ÜHISKOND ... Novaatori lugejat Kaidot huvitas, miks on inimkond nõus ideede nimel tapma ja ka ise surma minema, kuigi tänapäeval jaguks ressursse ka neile, kes tapavad. Küsimusele vastab lühidalt Tartu Ülikooli eksperimentaalpsühholoogia professor Jüri Allik.

Lugeja küsib: kas eesti keelest on sõnu liikunud teistesse keeltesse?

15.03.22 LUGEJA KÜSIB ... Palju on räägitud sellest, mis keelest eesti keelde on tulnud mõni sõna. Novaatori lugejal tekkis aga küsimus, kas eesti keelest on läinud mõni sõna mõnda teise keelde. Kas näiteks saab sellisteks pidada sõnu kiiking ja pranglima? Vastavad eesti keele instituudi vanemleksikograafid Meeli Sedrik ja Iris Metsmägi.

Lugeja küsib: miks suusahüppajad enam jalgu koos ei hoia?

21.02.22 LUGEJA KÜSIB ... Novaatori lugejal tekkis küsimus suusahüppajate jalgade asendist hüppe ajal. Kui vanasti hoidsid suusahüppajad jalgu ilusalt ja voolujooneliselt koos, siis miks on nende jalad nüüd V-kujuliselt harali? Vastavad Kristi Loit Eesti Suusaliidust ning Kalle Voolaid Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumist.

Lugeja küsib: kuidas 5G-võrk lennuliiklust häirida saab?

04.01.22 TEHNIKA ... Viimasel kuul on jõudnud välis- kui ka kohalikku meediasse teated USA lennufirmade ja sideettevõtete hõõrumisest. Novaatori lugejat huvitas, kuidas 5G-mobiilivõrk lennuki kõrgusmõõtjat häirida saab, kui need töötavad erinevatel lainesagedustel.

Lugeja küsib: miks talvel laevad (näiliselt) õhku tõusevad?

07.12.21 TEHNIKA ... Esmaspäeval paukunud pakasega võis nii mõnigi Tallinna mererannas kõndinud inimene märgata justkui taevas seilavat laeva. Nähtuse olemuse teeb puust ja punaseks Tallinna Tehnikaülikooli professor Jaan Kalda.

Füüsik vastab, kui energiasäästlikuks saab kodumasinad timmida

23.11.21 TEHNIKA ... Külmikud, pesumasinad jt kodumasinad on muutunud viimase 20 aastaga märgatavalt energiasäästlikumaks. Tallinna Tehnikaülikooli professor Jaan Kalda selgitab, mille arvelt kokkuhoid tuli ja kas elektrihinna tõusu valguses saab sellele loota ka tulevikus.

Füüsik vastab, kas nutitelefoni saaks laadida kehasoojusega

16.11.21 TEHNIKA ... Millal tuleb aeg, kui me ei pea me oma nutitelefoni enam vooluvõrgust laadima ja see ise ennast näiteks kehasoojusest või päikesevalgusest täis laeb? Vastab füüsik, Tallinna Tehnikaülikooli professor Jaan Kalda.

Teadlane vastab, kuidas muuta riigieelarve läbipaistvaks

09.11.21 LUGEJA KÜSIB ... Küsimusele, kas ja kuidas saaks muuta riigieelarve sama läbipaistvaks, kui seda on internetipanga rahaplaneerija, vastab Tallinna Tehnikaülikooli majandusteaduskonna professor Ringa Raudla.

Lugeja küsib: kui hea on kanda saunas ja spaas maski?

02.11.21 LUGEJA KÜSIB ... Alates oktoobri lõpust tuleb Eestis kõigil vähemalt 12-aastastel inimestel kanda maski muu hulgas saunade, spaade, basseinide, veekeskuste ja ujulate üldkasutatavates ruumides. Novaatori lugejatel tekkisid küsimused, kui tõhusalt mask niiskes spaakeskkonnas kaitseb ja kuidas üldse mõjub tervisele maskiga viibimine 80-kraadises saunas.

Teadlane vastab: mis saab prügikasti visatud kohvitopsist?

26.10.21 TEHNIKA ... Peale äraviskamist saab tootest jääde, mille edasine saatus sõltub sellest, kas leidub mõistlik majandusliku tasuvusega rakendus või mitte. Paraku koosnevad pakendid tänapäeval sageli mitmest materjalist, mille üksteisest lahutamine on raske, nendib Tallinna Tehnikaülikooli professor Andres Krumme.

Lugeja küsib: miks tunduvad sügisesed puulehed silmale ilusad?

11.10.21 LUGEJA KÜSIB ... Sügisel on tänaval kolletavaid puid ilus vaadata. Novaatori lugejal tekkis aga küsimus, miks see nii on. Miks tunduvad surevad lehed meile silmaga vaadates meeldivad? Vastab Tartu Ülikooli zooloogia osakonna emeriitprofessor Raivo Mänd.

Lugeja küsib: miks on äsja istutatud puude küljes plastkotid?

24.09.21 LUGEJA KÜSIB ... Novaatori lugejal tekkis küsimus Tallinna linnahaljastuse kohta. Täpsemalt huvitas teda, mis otstarve on rohelistel plastkottidel äsjaistutatud puud toetava vaia küljes. Vastab Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti linnaaednik Merike Salu.

Lugeja küsib: kas linnaaia õunad on söömiseks ohutud?

20.09.21 LUGEJA KÜSIB ... Novaatori lugeja küsis, kas Põhja-Tallinnas vanas puitasumis keskmise liiklustihedusega tänaval elades on tema koduhoovis kasvavad õunad söömiseks ohutud. Kas väetamata ja mürgitamata linnaõun on poes müüdavast importõunast tervislikum? Kui ohutud on aga linnas kasvanud söögiseened? Vastuseid annavad Tallinna Ülikooli keskkonnakorralduse lektor Piret Vacht ning botaanika ja mükoloogia lektor Tõnu Ploompuu.

Lugeja küsib: kuidas kuufaasid seeneusse mõjutavad

26.08.21 LOODUS ... Novaatorit lugevat Liisut huvitas, kas ussivabade seente leidmiseks tuleks minna metsa noorkuu ajal. Sellele, ja küsimusele, miks kukeseened üldjuhul ei ussita, annab vastuse Tallinna Ülikooli botaanika ja mükoloogia lektor Tõnu Ploompuu.

Lugeja küsib: kuidas tekivad rannaliivad?

29.07.21 LUGEJA KÜSIB ... Pehmed ja justkui inimese jaoks loodud liivarannad on paljude jaoks lahutamatu suvepuhkuse osa. Rannaliivade tekkimine eeldab liiva sisaldava settematerjali olemasolu merelainetuse mõjuvööndis ja soodsaid tingimusi liivade kuhjumiseks, sõnas Tartu Ülikooli rakendusgeoloogia professor Alar Rosentau.

Lugeja küsib: miks mind laul peas kummitab?

29.06.21 LUGEJA KÜSIB ... Peas kummitavad laulud on täiesti normaalne nähtus ning võivad aidata salvestada looga seotud mälestusi. Kõige tõhusam abivahend kummitava loo vastu on ümiseda peas aga mõnda teist viisijuppi, sõnas Tartu Ülikooli eksperimentaalpsühholoogia professor Kairi Kreegipuu.

Lugeja küsib: kas kassi nimes peab olema s-täht, et ta kutsele reageeriks?

06.06.21 LUGEJA KÜSIB ... Levinud rahvajutu järgi peaks kassile nimeks panema pigem Miisu kui Miki, sest kassid ei reageerivat nimedele, kust puudub susisev häälik. Novaator uuris asja Maaülikooli loomakliiniku ülemarstilt Aleksandr Semjonovilt, kes ütles, et see väide ei vasta tõele.

Lugeja küsib: kas sääsed levitavad koroonat?

22.04.21 LUGEJA KÜSIB ... Kui putukateadlaste sõnul algab Eestis peagi sääsehooaeg, tekkis Novaatori lugejal küsimus, kas sääsed kannavad uut koroonaviirust edasi ja süvendavad seeläbi pandeemiat. Vastab Tartu Ülikooli funktsionaalse genoomika teadur Erik Abner.

Lugeja küsib: kui hea on kasutada närimiskummi?

18.03.21 LUGEJA KÜSIB ... Novaatori lugejatel tekkisid küsimused, mida arvab stomatoloog närimiskummi, näiteks Orbiti kasutamisest, eriti pärast söögikordi. Vastab Tartu Ülikooli lastestomatoloogia kaasprofessor Jana Olak.

Lugeja küsib: miks puit alati tumedamaks läheb?

05.03.21 LUGEJA KÜSIB ... Algselt heledad või lausa valgena mõjuvad puitinterjöörid võivad aastatega omandada pruune, kollaseid ja oranžikaid varjundeid. Novaator uuris, miks selline "oravapesa" efekt tekib.

Lugeja küsib: kust tuleb toidunimetus hot dog?

17.02.21 LUGEJA KÜSIB ... Pika viineriga sai ehk hot dog on ilmselt tuttav kõigile lugejatele. Mida on aga ühist viinerisaial ja koertel? Vastab Eesti Keele Instituudi vanemleksikograaf Meeli Sedrik.

Lugeja küsib: kas kunstlilled on keskkonnale kahjulikud?

12.02.21 LUGEJA KÜSIB ... Kalmistule pärislillede asemel kunstlilli viia võib tunduda parktiline: need püsivad kaua ilusad ega vaja hooldust. Kas sellel mugaval hauakaunistuse võimalusel on mingeid pahupooli? Vastab KBFI keskkonnatoksikoloog ja akadeemik Anne Kahru.

Lugeja küsib: miks kipuvad veetorud ära külmuma just ilma soojemaks minnes?

11.02.21 TEHNIKA ... Külm ilm ei paku vaid silmailu ega too talverõõmu. Veeta jäänud Novaatori lugejat Tarmot huvitas, miks kipuvad torud ära külmuma just suurema pakase taandudes või on tegu kokkusattumusega. Küsimusele vastavad Tallinna Tehnikaülikooli füüsika osakonna juhataja Jaan Kalda ja küberneetika instituudi dotsent Arvo Mere.

Lugeja küsib: kas kurgutablettide imemine vähendab koroonaviiruse levikut?

02.12.20 LUGEJA KÜSIB ... Seekord huvitas Novaatori lugejat, kas pisikutevastaste kurgutablettide (näiteks Decatyleni) imemine võiks vähendada koroonaviiruse levikut. Kui neid tablette kasutab viirusekandja, siis kas ta võiks ehk teoreetiliselt veidi vähem viirust levitada? Küsimusele vastab Tartu Ülikooli peremeditsiini dotsent Marje Oona.

Lugeja küsib: mida tähendavad hakkide häälitsused?

01.12.20 LUGEJA KÜSIB ... Õhtuti Tartus ringi kõndides kuuleb tihti taevas tiirutavate hakiparvede häälekoori. Mida hakid üheskoos ja üksi oma häälitsustega väljendavad, selgitab Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi linnuökoloog Marko Mägi.

Lugeja küsib: miks osa inimesi ei ärka äratuskella peale üles

28.10.20 PSÜÜHIKA ... Mõnikord inimesed ei ärka äratuskella helina peale üles, aga mõned ärkavad lausa enne äratuskella helisemist. Miks see nii on, vastab ajuteadlane Jaan Aru.

Lugeja küsib: kas kass on karjaloom või eelistab ta elada inimestega üksi?

19.10.20 LUGEJA KÜSIB ... Kui kodus juba on üks kass, ent mõttes on võtta juurde ka teine, võib tekkida kõhklus, kas see on ikka hea mõte. Zoosemiootik ja koolitaja Laura Kiiroja annab nõu, millega arvestada teise kassi majja toomisel.

Lugeja küsib: mille poolest on ralliauto kütus eriline?

08.09.20 TEHNIKA ... Nädalavahetusel toimunud Rally Estonia valguses hakkas Novaatori lugejat huvitama, mille poolest on ralliauto kütus eriline võrreldes tavalise kütusega. Selgitab Tallinna Tehnikaülikooli keemia professor Allan Niidu.

Lugeja küsib: kust tuleb väljend "hapukurgihooaeg"?

15.07.20 LUGEJA KÜSIB ... Südasuvel räägitakse sageli niinimetatud hapukurgihooajast. Kust see väljend on pärit, ning mida sellega on tähistatud, vastavad ajakirjanduse uurijad Roosmarii Kurvits ja Tiit Hennoste.

Lugeja küsib: kes ja kuidas loob raha?

15.06.20 LUGEJA KÜSIB ... Kuigi raha saavad juurde trükkida vaid keskpangad, võib selle korduva väljalaenamise tõttu saada panka pandud 100 eurost 1000 eurot või rohkemgi, selgitab Tartu Ülikooli makroökonoomika professor Raul Eamets.

Lugeja küsib: kas maailmas leidub senini avastamata maavarasid?

17.04.20 LUGEJA KÜSIB ... ERR Novaatori lugejat huvitas, kas leiduda võib ka selliseid maavarasid, mille kasulikkust pole veel seni mõistetud. Küsimusele vastab Rutt Hints, Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituudi teadur ja maapõueressursside programmijuht.

Lugeja küsib

Sul on põletav teadust puudutav küsimus või on sul ettepanek mõne teema sügavamaks kajastamiseks? Klõpsa selle edastamiseks allolevale nupule.

teadusuudiste kokkuvõte

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: