Lugeja küsib

Füüsik vastab, kui energiasäästlikuks saab kodumasinad timmida

23.11.21 TEHNIKA ... Külmikud, pesumasinad jt kodumasinad on muutunud viimase 20 aastaga märgatavalt energiasäästlikumaks. Tallinna Tehnikaülikooli professor Jaan Kalda selgitab, mille arvelt kokkuhoid tuli ja kas elektrihinna tõusu valguses saab sellele loota ka tulevikus.

Füüsik vastab, kas nutitelefoni saaks laadida kehasoojusega

16.11.21 TEHNIKA ... Millal tuleb aeg, kui me ei pea me oma nutitelefoni enam vooluvõrgust laadima ja see ise ennast näiteks kehasoojusest või päikesevalgusest täis laeb? Vastab füüsik, Tallinna Tehnikaülikooli professor Jaan Kalda.

Teadlane vastab, kuidas muuta riigieelarve läbipaistvaks

09.11.21 LUGEJA KÜSIB ... Küsimusele, kas ja kuidas saaks muuta riigieelarve sama läbipaistvaks, kui seda on internetipanga rahaplaneerija, vastab Tallinna Tehnikaülikooli majandusteaduskonna professor Ringa Raudla.

Lugeja küsib: kui hea on kanda saunas ja spaas maski?

02.11.21 LUGEJA KÜSIB ... Alates oktoobri lõpust tuleb Eestis kõigil vähemalt 12-aastastel inimestel kanda maski muu hulgas saunade, spaade, basseinide, veekeskuste ja ujulate üldkasutatavates ruumides. Novaatori lugejatel tekkisid küsimused, kui tõhusalt mask niiskes spaakeskkonnas kaitseb ja kuidas üldse mõjub tervisele maskiga viibimine 80-kraadises saunas.

Teadlane vastab: mis saab prügikasti visatud kohvitopsist?

26.10.21 TEHNIKA ... Peale äraviskamist saab tootest jääde, mille edasine saatus sõltub sellest, kas leidub mõistlik majandusliku tasuvusega rakendus või mitte. Paraku koosnevad pakendid tänapäeval sageli mitmest materjalist, mille üksteisest lahutamine on raske, nendib Tallinna Tehnikaülikooli professor Andres Krumme.

Lugeja küsib: miks tunduvad sügisesed puulehed silmale ilusad?

11.10.21 LUGEJA KÜSIB ... Sügisel on tänaval kolletavaid puid ilus vaadata. Novaatori lugejal tekkis aga küsimus, miks see nii on. Miks tunduvad surevad lehed meile silmaga vaadates meeldivad? Vastab Tartu Ülikooli zooloogia osakonna emeriitprofessor Raivo Mänd.

Lugeja küsib: miks on äsja istutatud puude küljes plastkotid?

24.09.21 LUGEJA KÜSIB ... Novaatori lugejal tekkis küsimus Tallinna linnahaljastuse kohta. Täpsemalt huvitas teda, mis otstarve on rohelistel plastkottidel äsjaistutatud puud toetava vaia küljes. Vastab Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti linnaaednik Merike Salu.

Lugeja küsib: kas linnaaia õunad on söömiseks ohutud?

20.09.21 LUGEJA KÜSIB ... Novaatori lugeja küsis, kas Põhja-Tallinnas vanas puitasumis keskmise liiklustihedusega tänaval elades on tema koduhoovis kasvavad õunad söömiseks ohutud. Kas väetamata ja mürgitamata linnaõun on poes müüdavast importõunast tervislikum? Kui ohutud on aga linnas kasvanud söögiseened? Vastuseid annavad Tallinna Ülikooli keskkonnakorralduse lektor Piret Vacht ning botaanika ja mükoloogia lektor Tõnu Ploompuu.

Lugeja küsib: kuidas kuufaasid seeneusse mõjutavad

26.08.21 LOODUS ... Novaatorit lugevat Liisut huvitas, kas ussivabade seente leidmiseks tuleks minna metsa noorkuu ajal. Sellele, ja küsimusele, miks kukeseened üldjuhul ei ussita, annab vastuse Tallinna Ülikooli botaanika ja mükoloogia lektor Tõnu Ploompuu.

Lugeja küsib: kuidas tekivad rannaliivad?

29.07.21 LUGEJA KÜSIB ... Pehmed ja justkui inimese jaoks loodud liivarannad on paljude jaoks lahutamatu suvepuhkuse osa. Rannaliivade tekkimine eeldab liiva sisaldava settematerjali olemasolu merelainetuse mõjuvööndis ja soodsaid tingimusi liivade kuhjumiseks, sõnas Tartu Ülikooli rakendusgeoloogia professor Alar Rosentau.

Lugeja küsib: miks mind laul peas kummitab?

29.06.21 LUGEJA KÜSIB ... Peas kummitavad laulud on täiesti normaalne nähtus ning võivad aidata salvestada looga seotud mälestusi. Kõige tõhusam abivahend kummitava loo vastu on ümiseda peas aga mõnda teist viisijuppi, sõnas Tartu Ülikooli eksperimentaalpsühholoogia professor Kairi Kreegipuu.

Lugeja küsib: kas kassi nimes peab olema s-täht, et ta kutsele reageeriks?

06.06.21 LUGEJA KÜSIB ... Levinud rahvajutu järgi peaks kassile nimeks panema pigem Miisu kui Miki, sest kassid ei reageerivat nimedele, kust puudub susisev häälik. Novaator uuris asja Maaülikooli loomakliiniku ülemarstilt Aleksandr Semjonovilt, kes ütles, et see väide ei vasta tõele.

Lugeja küsib: kas sääsed levitavad koroonat?

22.04.21 LUGEJA KÜSIB ... Kui putukateadlaste sõnul algab Eestis peagi sääsehooaeg, tekkis Novaatori lugejal küsimus, kas sääsed kannavad uut koroonaviirust edasi ja süvendavad seeläbi pandeemiat. Vastab Tartu Ülikooli funktsionaalse genoomika teadur Erik Abner.

Lugeja küsib: kui hea on kasutada närimiskummi?

18.03.21 LUGEJA KÜSIB ... Novaatori lugejatel tekkisid küsimused, mida arvab stomatoloog närimiskummi, näiteks Orbiti kasutamisest, eriti pärast söögikordi. Vastab Tartu Ülikooli lastestomatoloogia kaasprofessor Jana Olak.

Lugeja küsib: miks puit alati tumedamaks läheb?

05.03.21 LUGEJA KÜSIB ... Algselt heledad või lausa valgena mõjuvad puitinterjöörid võivad aastatega omandada pruune, kollaseid ja oranžikaid varjundeid. Novaator uuris, miks selline "oravapesa" efekt tekib.

Lugeja küsib: kust tuleb toidunimetus hot dog?

17.02.21 LUGEJA KÜSIB ... Pika viineriga sai ehk hot dog on ilmselt tuttav kõigile lugejatele. Mida on aga ühist viinerisaial ja koertel? Vastab Eesti Keele Instituudi vanemleksikograaf Meeli Sedrik.

Lugeja küsib: kas kunstlilled on keskkonnale kahjulikud?

12.02.21 LUGEJA KÜSIB ... Kalmistule pärislillede asemel kunstlilli viia võib tunduda parktiline: need püsivad kaua ilusad ega vaja hooldust. Kas sellel mugaval hauakaunistuse võimalusel on mingeid pahupooli? Vastab KBFI keskkonnatoksikoloog ja akadeemik Anne Kahru.

Lugeja küsib: miks kipuvad veetorud ära külmuma just ilma soojemaks minnes?

11.02.21 TEHNIKA ... Külm ilm ei paku vaid silmailu ega too talverõõmu. Veeta jäänud Novaatori lugejat Tarmot huvitas, miks kipuvad torud ära külmuma just suurema pakase taandudes või on tegu kokkusattumusega. Küsimusele vastavad Tallinna Tehnikaülikooli füüsika osakonna juhataja Jaan Kalda ja küberneetika instituudi dotsent Arvo Mere.

Lugeja küsib: kas kurgutablettide imemine vähendab koroonaviiruse levikut?

02.12.20 LUGEJA KÜSIB ... Seekord huvitas Novaatori lugejat, kas pisikutevastaste kurgutablettide (näiteks Decatyleni) imemine võiks vähendada koroonaviiruse levikut. Kui neid tablette kasutab viirusekandja, siis kas ta võiks ehk teoreetiliselt veidi vähem viirust levitada? Küsimusele vastab Tartu Ülikooli peremeditsiini dotsent Marje Oona.

Lugeja küsib: mida tähendavad hakkide häälitsused?

01.12.20 LUGEJA KÜSIB ... Õhtuti Tartus ringi kõndides kuuleb tihti taevas tiirutavate hakiparvede häälekoori. Mida hakid üheskoos ja üksi oma häälitsustega väljendavad, selgitab Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi linnuökoloog Marko Mägi.

Lugeja küsib: miks osa inimesi ei ärka äratuskella peale üles

28.10.20 PSÜÜHIKA ... Mõnikord inimesed ei ärka äratuskella helina peale üles, aga mõned ärkavad lausa enne äratuskella helisemist. Miks see nii on, vastab ajuteadlane Jaan Aru.

Lugeja küsib: kas kass on karjaloom või eelistab ta elada inimestega üksi?

19.10.20 LUGEJA KÜSIB ... Kui kodus juba on üks kass, ent mõttes on võtta juurde ka teine, võib tekkida kõhklus, kas see on ikka hea mõte. Zoosemiootik ja koolitaja Laura Kiiroja annab nõu, millega arvestada teise kassi majja toomisel.

Lugeja küsib: mille poolest on ralliauto kütus eriline?

08.09.20 TEHNIKA ... Nädalavahetusel toimunud Rally Estonia valguses hakkas Novaatori lugejat huvitama, mille poolest on ralliauto kütus eriline võrreldes tavalise kütusega. Selgitab Tallinna Tehnikaülikooli keemia professor Allan Niidu.

Lugeja küsib: kust tuleb väljend "hapukurgihooaeg"?

15.07.20 LUGEJA KÜSIB ... Südasuvel räägitakse sageli niinimetatud hapukurgihooajast. Kust see väljend on pärit, ning mida sellega on tähistatud, vastavad ajakirjanduse uurijad Roosmarii Kurvits ja Tiit Hennoste.

Lugeja küsib: kes ja kuidas loob raha?

15.06.20 LUGEJA KÜSIB ... Kuigi raha saavad juurde trükkida vaid keskpangad, võib selle korduva väljalaenamise tõttu saada panka pandud 100 eurost 1000 eurot või rohkemgi, selgitab Tartu Ülikooli makroökonoomika professor Raul Eamets.

Lugeja küsib: kas maailmas leidub senini avastamata maavarasid?

17.04.20 LUGEJA KÜSIB ... ERR Novaatori lugejat huvitas, kas leiduda võib ka selliseid maavarasid, mille kasulikkust pole veel seni mõistetud. Küsimusele vastab Rutt Hints, Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituudi teadur ja maapõueressursside programmijuht.

Lugeja küsib: millal hakatakse suurlinnades saastunud õhku puhastama?

15.04.20 LUGEJA KÜSIB ... Kuigi koroonakriisi ajal on suurlinnades hakanud õhk puhtamaks muutuma, on õhusaaste endiselt suur keskkonnaprobleem.

Lugeja küsib: kas spoilerid rikuvad kauaoodatud filmielamuse?

24.05.19 PSÜÜHIKA ... Enne populaarse telesaaga viimase osa nägemist ebameeldiva üllatuse osaliseks saanud ERR Novaatori lugejat Annikat huvitas, kas ta jäi selle võrra kogemuse võrra vaesemaks.

Lugeja küsib: mida teha, kui voodilutikad võimust võtavad?

28.02.19 LOODUS ... Aasta sugulaste tulutut võitlust lutikatega pealt näinud ERR Novaatori lugejat hakkas huvitama, kas teaduselt on lähitulevikus abi oodata või tasub rääkida nendega edaspidi vaid telefoni vahendusel.

Lugeja küsib: kas pikem pikivahe päästab Tallinna ummikutest?

09.01.19 TEHNIKA ... Lõppenud koolivaheaeg on toonud taas Tallinna tänavatele tipptundidel ummikud. Kaasjuhtide agressiivse sõidustiili peale ärritunud ERR Novaatori lugeja Peeter küsis, kas olukorda aitaks leevendada ja liiklust sujuvaks muuta pikema pikivahe hoidmine.

Lugeja küsib: jõulueri

12.12.18 PSÜÜHIKA ... Kuidas pühade ajal paremini välja puhata, miks jõululaulud kummitavad ja mida teevad ostukeskused inimeste taskust raha õngitsemiseks? ERR Novaator vastab lähenevate pühade valguses populaarsematele lugejaküsimustele.

Lugeja küsib: mis Tartu sügelised eriliseks muudab?

02.11.18 TERVIS ... Tartu Ülikooli kliinikum teatas neljapäeval 44 haiglatöötaja nakatumisest sügelistega. Puhang sai alguse ühest, sügeliste koorikulist vormi põdenud patsiendist. ERR Novaator uuris, mis muudab nn norra sügelised eriliseks.

Lugeja küsib: miks riigikogu kohal kaks Päikest säras?

20.10.18 TEHNIKA ... Kolmapäeva õhtul riigikogu hoone aknast avanenud vaatepildi selgitamiseks on peale alanud valimiskampaania ka maisemaid selgitusi.

Lugeja küsib: kas piima joomine soodustab limaeritust?

11.10.18 TERVIS ... Kas külmetada saanud lapsele võib ikka sooja piima anda või teen sellega lapsele karuteene? Hoogsamalt levima hakanud külmetushaigused on pannud muretsema viimastel nädalatel nii mõnegi ERR Novaatori poole pöördunud lapsevanema. Teaduskirjanduse põhjal võib end rahulikult tunda – piima ja lima vaheline seos on keskajal levima hakanud müüt.

Ökoloog: kass roti vastu ei aita, kuid tapab süütuid kõrvalseisjaid

27.09.18 LUGEJA KÜSIB ... Sügis on käes ja peagi asuvad tungima majadesse paremat elupaika otsivad hiire- ja rotihordid. ERR Novaatorit lugevat Triinu huvitas, kas näriliste sissetungi on võimalik ennetada ühtlasi talveõhtutel seltsi pakkuva kassi võtmisega või on tegu enesepettusega.

Lugeja küsib: kuidas inimesed tunnevad, et neid jälgitakse?

26.06.18 PSÜÜHIKA ... Kuigi neil püsivat pilku tajuvad aeg-ajalt isegi pimedad, pole kuuenda meele mängu toomiseks mingit põhjust. Piisab evolutsioonist ja inimeste kombest tähelepanu keskpunktis olemist ülehinnata, leiavad pilgu mõju ja pimenägemist uurinud teadlased.

Lugeja küsib: miks ananassi söömine suu katki teeb?

05.06.18 TERVIS ... Ananassilembest ERR Novaatori lugejat Rutti hakkas huvitama, miks tundub suu pärast ananassi söömist selline, nagu oleks sellest justkui keegi liivapaberiga üle käinud. Võti peitub kahe ananassis leiduvas ensüümis, millel on valke lagundav toime.

Lugeja küsib: kuidas toiduahelas ülespoole liikuda?

12.04.18 LUGEJA KÜSIB ... Kas peale inimeste leidub veel liike, kellel on õnnestunud ennast toiduahelas ülespoole nihutada ja millal inimesed kütitavast kütiks muutusid? ERR Novaatorile saadetud küsimustele vastab Tartu ülikooli loomaökoloogia teadur Tuul Sepp

Lugeja küsib: miks lumikellukesed keset lund ära ei külmu?

06.04.18 LUGEJA KÜSIB ... Uudishimuliku ERR Novaatori lugeja küsimusele, miks lumikellukesed ja teised kevadlilled keset lund ära ei külmu ja mis häda on neil üleüldse sedavõrd vara õitsema hakata, vastab Tallinna botaanikaia taimeteadlane Urmas Laansoo.

Lugeja küsib: kui palju vitamiinivee joomisest kasu on?

28.03.18 LUGEJA KÜSIB ... ERR Novaatori lugejat hakkas huvitama, kas vitamiinidega täiendatud vesi päästab tõesti vitamiinivaegusest või on tegu pelgalt turundustrikiga.

Miks keel lipuvarda külge jääb ehk veidi talveteadust

28.02.18 TEHNIKA ... Koos pakaseliste ilmadega on saabunud ERR Novaatorile terve rida talviseid lugejaküsimusi.

Lugeja küsib: miks tekivad magusaisud?

27.02.18 TERVIS ... Kuigi sõite lõunaajal korralikult ning kõht pole üldse tühi, on tunne, et tahaks midagi magusat. Aga miks meil tekivad need “tahaks midagi magusat” isud, küsis ERR Novaatori lugeja Ester.

Lugeja küsib: miks linnud parves kokku ei põrka?

08.02.18 LUGEJA KÜSIB ... Tänavatel ringi jalutades võib näha õige tihti tuviparvi, mis inimeste ja autode lähenedes loetud sekundite jooksul õhku tõusevad. ERR Novaatori küsimusele, miks need tuvid omavahel kokku ei põrka ja kuidas seda teadmist ära kasutada, vastab Tartu ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi linnuökoloogia teadur Marko Mägi.

Lugeja küsib: kas kuumutades saab hõõgveini teha alkoholivabaks?

20.12.17 TERVIS ... Enne jõulu laekub ERR Novaatorile üksjagu palju küsimusi seoses eelseisvate pühadega. Meie lugejad küsisid kaks hõõgveiniga seotud küsimust, millele palusime vastata Tartu ülikooli keemia instituudi teaduril Marje Kasaril.

Lugeja küsib: kuidas jõuluõhtul mõistlikus koguses süüa?

20.12.17 TERVIS ... Kas terve jõuluõhtu jooksul kogu aeg vaikselt mingeid suupisteid süües sööme sisse rohkem kaloreid, kui kõhtu n-ö ühekorraga täis süües ja pidusöögi ajal looma- ja linnulihast täielikult hoidudes saab üleüldse täiskõhutunne tekkida? Mureliku lugeja küsimustele vastab Montreali neuroloogilise instituudi järeldoktorant ja TÜ psühholoogia instituudi teadur Uku Vainik.

Lugeja küsib: miks Läänemere elustik nii uskumatult igav on?

07.12.17 LUGEJA KÜSIB ... Uudishimuliku ERR Novaatori lugeja küsimusele, miks on Läänemeri ja selle elustik võrreldes lõunamaade omadega suhteliselt igav ja vähevärviline, vastab Tartu ülikooli mereökoloogia juhtivteadur Jonne Kotta.

Lugeja küsib: kui palju valgusfooridest kasu on?

27.11.17 LUGEJA KÜSIB ... Nii mõnigi tallinlane ohkab ilmselt linna järgmise aasta eelarvet lugedes kergendatult – Tallinna ülikooli ees laiuv ülekäigurada on plaanis reguleerida fooridega. Uurisime Tallinna tehnikaülikooli logistikaprofessor Dago Antovilt, kas valgusfoorid võiksid tõepoolest liiklusõnnetuste arvu vähendada või on tegemist kunstliku turvatunde loomisega.

Lugeja küsib: miks napib Eesti tippkorvpallis pikki mängijaid?

02.11.17 LUGEJA KÜSIB ... Miks on Läti ja Leedu tippkorvpallimeeskondades võrreldes Eesti omadega palju rohkem pikki mängijaid, küsis murelik spordihuviline ERR Novaatorilt. Kuigi head ja sirgjoonelist vastust küsimusele pole, aitaks olukorda leevendada rahvaarvu kasvatamine ja pikemate korvpallihuviliste teadlikum treenimine.

Lugeja küsib: mis trammide all sädemeid pildus?

01.11.17 LUGEJA KÜSIB ... Möödunud nädalal, puulehtede langemise aegu võis nii mõnigi tähelepanelik tallinlane märgata trammide alt paiskumas sädemeid, (nagu võib näha ülemisel pildil) ja tunda salongis väidetavalt kohati isegi kärsahaisu. Uurisime lugeja palvel Tallinna tehnikaülikooli teadlastelt, mis siis trammidega lahti oli. Vastab elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi insener Paul Taklaja.

Teadlane: poliitreklaam on nagu C-vitamiin – täpselt ei tea, kas toimib

02.09.17 LUGEJA KÜSIB ... Lähenevate valimiste mõjul on nii mõnegi ERR Novaatori lugeja südamesse pugenud hirm, mis juhtub, kui reklaam tõesti töötab ja ta saatuslikul päeval valmimislipikule vale numbri kirjutab. Tartu ülikooli kognitiiv- ja õiguspsühholoogia professori Talis Bachmanni sõnul on valimisreklaami mõju reaalses elus raske hinnata. Igaks petteks tasub seda aga siiski teha – kaotada on vähem kui võita.

Lugeja küsib

Sul on põletav teadust puudutav küsimus või on sul ettepanek mõne teema sügavamaks kajastamiseks? Klõpsa selle edastamiseks allolevale nupule.

teadusuudiste kokkuvõte

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: