Maa-lähedane asteroid võib olla Kuu tükk
Väike asteroid, mis tiirutab meie planeedi lähistel, võib teadlaste sõnul olla tegelikult Kuu tükike.
Viie aasta eest avastatud asteroid Kamoʻoalewa on meie kvaasikaaslane. See tähendab, et ta tiirleb ümber Päikese, kuid püsib pidevalt suhteliselt maakera lähedal ja tiirleb näivalt ka ümber Maa.
Kvaasikaaslastest on teada üsna vähe, sest neid on keeruline avastada. Kamoʻoalewa läbimõõt on umbes 40 meetrit ja teda saab igal aastal vaadelda ainult mõne nädala, aprillikuu paiku, mil ta saabub meile piisavalt lähedale, et suurimate teleskoopide pildile jääda.
Benjamin Sharkey Ameerika Ühendriikide Arizona Ülikoolist ja ta kolleegid vaatlesid Kamoʻoalewat Arizonas Grahami mäel asuva Suure Kaksikteleskoobiga.
Nad analüüsisid asteroidi pinnalt peegeldunud päikesevalguse spektrit ja määrasid selle põhjal taevakeha keemilist koostist.
Ilmnes, et koostise poolest sarnaneb Kamoʻoalewa nende kuukividega, mille astronaudid poole sajandi eest Kuult kaasa tõid.
Nii järeldavadki teadlased ajakirjas Communications Earth & Environment, et asteroidki pärineb Kuu pealt.
Teiste seni vaadeldud asteroidide koostise põhjal ei tundu ükski neist Kuult pärinevat. Seetõttu on teadlastel ka raskem nuputada, kuidas Kamoʻoalewa Kuu küljest minema pääses.
Arvutused näitavad, et Kamoʻoalewa jõudis praegusele orbiidile ainult umbes 500 aastat tagasi ja lahkub sellelt umbes 300 aasta pärast.
Nimi Kamoʻoalewa pärineb havai keelest ja viitab neile suurtele võngetele asteroidi liikumises, mille tõttu teda suuremal osal aastast näha ei ole.
Raskemini vaadeldavaks teeb Kamoʻoalewa ka ta väiksus ja tuhmus. Kõige tuhmim täht, mida inimsilm öötaevas võib eristada, on umbes neli miljonit korda heledam kui Kamoʻoalewa oma heledamail hetkil.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Airika Harrik