Kosmosemõistust otsiv tehismõistus leidis raadiosähvatusi

Foto: Kuvatõmmis FRB 121102 audioanalüüsi videost.

Nüüd on siis nii, et mõistus otsib mõistust. Ameerika teadlased on pannud tehismõistuse otsima kosmosest mõistusega olendite märke.

Berkeley California Ülikoolis tegutsev masinõppeprogramm Breakthrough Listen ongi nüüd avastanud kolme miljardi valgusaasta kauguselt meieni jõudnud kiireid raadiosähvatusi.

Kiireid raadiosähvatusi on nähtud ennegi. Need on väga eredad sähvatused, mis vältavad ainult mõne millisekundi. Ei ole aga selge, mis võiks olla niisuguste sähvatuste allikas.

Tavaliselt esinevad need sähvatused ühekaupa, kuid Beakthrough Listen tuvastas neid tervelt 72. Tehisintellekti algoritm leidis sähvatused üles mullu augustis viie tunni jooksul tehtud teleskoopvaatluse salvestisest. Salvestise maht oli 400 terabaiti.

Berkley doktoranddi Gerry Zhangi ja ta kaaslaste loodud algoritm põhineb üsnagi samasugustel võtetel, mida näiteks Google kasutab otsitulemuste optimeerimisel ja piltide klassifitseerimisel.

Sähvatuste allikas, mille hoolimata sellest, et tema olemust ei tunta, on pandud nimi – FRB 121102 –, avastati juba aastal 2012 ja kokku on selle aja jooksul registreeritud umbes 300 sealt pärit sähvatust.

Igas sähvatuses vallandub tohutu energia. Ühe arvutuse järgi kataks sähvatuse energia inimkonna energiavajaduse 30 miljardiks aastaks.

Kas võib neid sähvatusi tekitada mõni väga suure mõistusega tsivilisatsioon, selle üle on tore spekuleerida.

Seniteada faktidest kirjutavad Zhang ja kaasautorid aga ajakirjas The Astrophysical Journal.

Vikerraadio teadusuudised on eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25 ja neid saab järelkuulata teadusuudiste arhiivis.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: