Vaataja küsib: kuidas keedumuna koor paremini lahti saada?
Eesti maaülikooli toiduteaduse ja toiduainete tehnoloogia osakonna dotsendi Ivi Jõudu sõnul saab munade koorimist hõlbustada mitmel viisil.
Lihavõtted ehk munapühad on peagi käes. Taas vallandub Eestis ja kohati mujalgi maailmas munamaania. Vaatamata mõnede traditsioonide kadumisele on paljudes peredes endiselt kombeks mune keeta, neid värvida, sõprade ja sugulastega vahetada ning võistu koksida. Toit pole siiski vaid mänguasi ja millalgi tuleb koksitud munad ära süüa.
Ühel Novaatori vaatajal tekkis küsimus, miks koor alati ühtmoodi lahti ei tule. Otsisime abi teadusest – panime maaülikooli mikromeiereis munad keema ja vestlesime Ivi Jõuduga koore lahti saamise võimalustest.
Värske muna klammerdub koore külge
Toiduteadlane rääkis, et põhjuseid on mitu. Kui muna on väga värske, näiteks vahetult peale munemist, siis on munavalge pH tase madalam ning jääb keetmisel tugevamini membraani külge kinni. Pärast mõningast seismist hakkab aga eralduma munavalgest süsihappegaasi, mille tõttu tõused munade pH." Siis kui pH on kõrgemal väärtusel, siis muna valgud ei jää muna katvate membraanide külge kinni," rääkis Jõudu.
Munade vanust näitab uppumine
Munade vanust saab määrata ka koduste vahenditega, nagu teadlane kohe ka laboris tõestas. Klaasanumas olevasse vette asetati värske ja vana muna. Vana muna jäi pinnale ulpima, värskem vajus aga kohe põhja."See siin on lausa üle kolme kuu vana, kui see jääb niimoodi pinnale ujuma, siis see enam hästi süüa ei kõlba," rääkis Jõudu. Sellegipoolest saab samal meetodil määrata söödavas vanuses ning paremini lahti tuleva koorega muna vanuse. Natuke vanem muna vajub küll ka päris vette, aga jääb siiski põhja kohale hõljuma.
Seega tasub kooritavaks munaks valida vanem muna. "Muna ei tohi olla väga värske. Muna peab olema vähemalt kolm kuni viis päeva vana, pigem isegi nädal või rohkem vana," lisas Ivi Jõudu. On ka arvamusi, et kõige paremad maitseomadused tulevad esile ligi kahe nädala vanustel munadel.
Temperatuur on tähtis
Teine võte, mis aitab pärast koore paremini lahti saada, on enne keetmist munade hoidmine kuni pool tundi toatemperatuuril. Kolmandaks: lisada keeduveele kas soola või natuke äädikat, sool aitab munavalgel kiiremini ja ühtlasemalt kalgenduda ning siis tuleb see pärast membraani küljest paremini lahti.
Ja viimaks on hästi oluline munade kiire jahutamine. "Hea oleks kasutada isegi suisa jäävett. Kui hästi ruttu munad maha jahutada, ei jää munavalge koore all olevate membraanide külge kinni," sõnas Jõudu.