Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

LED või säästupirn – kumb on parem?

LED-valgusti tööiga on kuni 50 000 tundi.
LED-valgusti tööiga on kuni 50 000 tundi. Autor/allikas: Ozzy Delaney/Creative Commons

Karina Sein Miina Härma gümnaasiumist võrdles oma uurimistöös LED-pirne hõõgpirnide ja säästupirnidega. Pikem ülevaade uurimusest ilmus veebiajakirjas Akadeemiake.

Hõõgpirnis muundatakse elektrienergia valguseks kõrge temperatuuriga ja pidevat spektrit kiirgava volframhõõgniidi vahendusel. Sealjuures muundatakse 95 protsenti hõõgpirni valgusest soojuseks.

Halogeenpirnid on inertgaasiga (nt argoon, ksenoon) täidetud hõõgpirnid ja võrreldes tavaliste hõõgpirnidega on nende energiasääst ligikaudu 45 protsenti.

Nn säästupirnid on olemuselt hõõgpirni välimusega luminofoorpirnid ehk madalrõhu-gaaslahenduspirnid, kus elavhõbedaaurus tekitatakse kaarlahendus. Neil on pikk süttimisaeg ja nad sisaldavad väikeses koguses elavhõbedat, mistõttu on nad keskkonnale ohtlikud.

LED ehk valgusdiood on tahke pooljuht, mis muundab elektrienergia otse valguseks. Valgusdioodpirnid on väga väikese energiatarbe ja pika tööeaga. Nad säästavad elektrienergiat tavalise hõõgpirniga võrreldes kuni 90 protsenti.

Karina Sein võrdles oma kodu elektrienergia kulu kahel aastal. 2012. aastal kasutati veel säästulampe, kuid ülejärgmiseks aastaks olid kõik säästulambid LED-pirnide vastu välja vahetatud.

Karina arvutas energiakulu muutuse igas kuus ja terve aasta kohta. Kuna kodus oli elektritarbijaid palju ja kogu energiakulust üksnes valgustite energiakulu leida oli keeruline, lisas Karina oma uurimistöösse teoreetilised arvutused selle kohta, kui kiiresti LED-lampide kasutuselevõtt võrreldes hõõgpirnide ja säästupirnidega end ära tasuks.

Ta leidis, et kuigi säästupirnid ja LED-pirnid maksavad praegu enam-vähem ühepalju, räägib viimaste kasuks pikem kasutusaeg ja väiksem koormus keskkonnale.

Samuti on LED-pirnide hind langemas, mis teeb nende kasutamise veelgi otstarbekamaks.

Tegu on väga elulise uurimustööga, kust võib näpunäiteid oma kodukulude vähendamiseks leida igaüks.

Kas teadsid et:

  • Umbes neljandik hoone energiakulust läheb valgustusele.
  • Kõige energiasäästlikum on kasutada sisse-ehitatud valgusallikaga LED-valgusteid.
  • LED-valgusti tööiga on kuni 50 000 tundi, mis toob kokkuhoiu ka hoolduskulu arvelt.
  • LED-lampidel on ka puudusi. Neid ei saa kasutada kuumas ruumis, ülevalgustamise korral on oht silmade tervisele ning LED-valguse violetne-sinine värvusosa takistab unehormoonide tootmist ja võib nii tekitada unehäireid.

Karina Seina õpilasuurimust juhendasid Tartu ülikooli teadlased Erkki Tempel ja Kalev Uiga. Pikema artiklikesega saab tutvuda veebiajakirjas Akadeemiake.

Toimetaja: Pille Säälik, Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: