Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Leedlamp meelitab putukaid hõõglambist vähem

Foto: Adrain Pratt/Creative Commons

Putukad tulevad õhtul ja öösel ikka valguse peale kohale, kui on putukarohke aastaaeg. Nüüd selgub, et modernne leedlamp tõmbab putukaid ligi siiski märksa vähem kui traditsiooniline hõõglamp.

Seesuguse avastuse tegid inglise teadlased Bristoli ülikoolist, kes soovivad nüüd asja edasi uurida, et välja selgitada, kas lambivalikuga saab vähendada ka inimeste kokkupuutevõimalusi niisuguste putukatega, kes levitavad näiteks malaariat või Zika palavikku.

Andy Wakefield ja ta kolleegid seadsid mitmele poole Edela-Inglismaale üles putukalõkse, mida valgustasid kas hõõg-, kompaktluminofoor- või leedlambid. Lõksudesse kogunes üle 4000 putuka, kelle liigilise kuuluvuse teadlased ka määrasid.

Selgus, et leedlampide juures langes lõksu neli korda vähem putukaid kui hõõglampide juures ja kaks korda vähem kui kompaktluminofoor- ehk kõnekeelsemalt säästulampide juures.

Teadlased juhivad ajakirjas Ecology and Evolution tähelepanu, et sääseperekonda Culicoides kuuluvate liikide isenditest, kellest mõned levitavad ka loomade haigusi, kogunes tervelt 80 protsenti hõõglampide juurde, 15 protsenti kompaktluminofoorlampide juurde ja ainult viis protsenti leedlampide juurde.

Wakefield ja ta kolleegid ei oska seletada, miks eelistavad putukad just hõõgniidi valgust, aga kahtlustavad, et oma osa on siin hõõglambist eralduval suuremal soojusel. Soojust võivad putukad pidada märgiks loomade olemasolust, kelle verd nad sooviksid imeda.

Uurimistööd rahastasid Briti looduskeskkonna uuringunõukogu ja lambitootja Integral LED. Ettevõtte turundusdirektor Sanjiv Kotecha ütles, et on tulemustega rahul.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: