Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lugeja küsib: kuidas täiskuu meie und mõjutab?

Osad teadlased leiavad, et kuufaasid mõjutavad sünnituste arvu.
Osad teadlased leiavad, et kuufaasid mõjutavad sünnituste arvu. Autor/allikas: Ovi Gherman/Creative Commons

ERR Novaatori lugejat huvitas, kas ja kui palju mõjutab täiskuu inimeste une pikkust ja kvaliteeti. Novaatori palvel lahkas küsimust Šveitsi kronobioloogia keskuse direktor Christian Cajochen.

Lihtne vastus on, et teadlased pole veel selles kindlad. Selle üle veel vaieldakse. Kuid kui vaatasime mõne aasta eest tagantjärgi meie laboratooriumis uneuuringute käigus kogutud andmeid, selgus üllatuslikult, et kuufaasid avaldavad meie unele tõepoolest mõju. Vähemalt oli nende vahel korrelatsioon. Kui uurimisalused sattusid väisama meie laborit täiskuu faasi ajal, polnud nende unekvaliteet sedavõrd hea kui näiteks noorkuu ajal. Samale on viidanud ka mõned teised uuringud. Üheselt pole võimalik seda aga praegu tõestada.

Mida täiskuu täpsemalt inimeste unega tegi? Nägime muutusi peaaegu kõigis unenäitajates sh vähenes süva- ja REM-une pikkus. Katsealustel kulus magamajäämiseks rohkem aega ja keskmiselt magasid uurimisalused 20 minutit vähem. Samuti oli inimeste endi arvates nende uni kehvem. See oli meie jaoks üllatav. Kui inimestelt laboratooriumis küsisime, kas nad on ise kuutsükli mõju märganud, oli vastus eitav.

Milliste mehhanismide kaudu Kuu potentsiaalselt inimesi mõjutaks? See on kõige raskem küsimus. Meil pole sellele head selgitust. See ei taandunud meie töös sirgjooneliselt lisavalgusele, sest laboris polnud aknaid. Samuti ei kuulnud uurimisalused, millises faasis Kuu parasjagu oli jne.

Ühe spekulatsiooni kohaselt mängis valgus ikkagi mingit rolli. Märkasime, et täiskuu faasi ajal olid inimesed enne meie laborisse jõudmist aktiivsemad ja viibisid väljas rohkem aega.

_____

Paljud inimesed ei taha Kuu mõju uurida, kuna pelgavad, et neid peetaks kuutõbisteks. Kui küsida näiteks tänaval inimestelt, kas nad usuvad, et Kuu nende und mõjutab, vastavad pooled: ''Jah, muidugi'', mil teised ütlevad: ''Ei, kohe kindlasti mitte! See on lihtsalt suurepärane ettekääne, millega oma halbu harjumusi välja vabandada''.

_____

Teine selgitus võiks olla näiteks, et meie ajus tiksub endiselt nn kuukell, sest paljudel teistel liikidel, eriti mereloomadel on see olemas. Võib juhtuda, et kui me seda hästi kontrollitud laboritingimustes uurime. Me ei saa seostada kuukellaga inimeste puhul ühtegi konkreetset ajustruktuuri.

Kui suur oli vähemalt uurimuse põhjal Kuu mõju võrreldes näiteks enne uinumist siniste LED-ekraanide jõllitamisega? Üldiselt on efekt küllaltki samasugune. Erinevalt kuutsüklite uuringust on õnnestunud aga teistel LED-e käsitlevates uuringutes tehtud järeldusi otseselt kinnitada.

Kuu mõju uuringute puhul... vaadates suuremaid kohorte, mis haaraksid näiteks tuhandet kodus magavat inimest, sa tõenäoliselt Kuu mõju ei märkaks. Inimeste und mõjutab meie ühiskonnas sedavõrd palju tegureid, mis on Kuust tugevamad, alates võimalikust une puudujäägist, helifoonist ja kasvõi uinumisele eelnenud vestlustest. Tõenäoliselt on võimalik selget signaali näha vaid labori hästi kontrollitud tingimustes.

Seega peaksime minu arvates mõju üheseks tõestamiseks tegema esmalt rohkem laborikatseid ja leidma seejärel anatoomilisel tasandil mehhanismi, mis seoks unekvaliteedi Kuu mõjuga.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: