Ekraanita nutitelefon võib aidata sõltlaste asemel hoopis pimedaid

Esmajoones nutisõltuvuse käes vaevlevatele inimestele loodud häälkäsklustele reageeriv telefon võib hipsterite tujukuse tõttu muuta pikas plaanis hõlpsamaks hoopis nägemispuudega inimeste elu, märgib R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
Elame võimalustest kubisevas maailmas. Juhtub nii head kui ka halba. Bilanssi on küll keeruline hinnata, mistõttu on vähemalt meeltes vaja hoida positiivset tasakaalu. Olgu järelduseni jõudmiseks toodud mõned uuemad tähelepanekud.
Probleemide poolelt leiab näiteks, et ülemaailmselt on vähemalt lähi- või kaugnägemise kahjustus 2,2 miljardil inimesel. Peaaegu pooltel juhtudest oleks saanud nägemiskahjustuse ära hoida. Suures osas peab halvema vältimiseks sellega jätkuvalt tegelema. Halvenev nägemine langetab tootlikkust, mille ülemaailmseks aastaseks kaotuseks hinnatakse 417 miljardit eurot. Kuigi nägemiskaotus võib mõjutada igas vanuses inimesi, on suurem osa nägemispuudega ja pimedatest inimestest üle 50-aastased.
On teada, et nisuvalgud, nagu gluteen, võivad vallandada haigusi nagu tsöliaakia või nisuallergia. Aastatel 2018 avaldatud ülevaateuuring, millesse kaasati aastatel 1991–2016 tehtud 96 varasemat uuringut igast maailmajaost järeldab, et vereanalüüside põhjal on ülemaailmne tsöliaakia levimus 1,4 protsenti ja peensoole koest võetud koeproovile tulemuste põhjal 0,7 protsenti.
Lõuna-Ameerikas on vastav näitaja 0,4 protsenti, Aafrikas ja Põhja-Ameerikas 0,5 protsenti, Aasias 0,6 protsenti ning Euroopas ja Okeaanias 0,8 protsenti ehk keskmiselt harvemini kui üks inimene sajast.
USA-s kogutud andmetel väldib aga teadlikult gluteeni umbes iga kolmas ameeriklane. Gluteenivabu toite leiab umbes iga neljanda USA restorani menüüs. Üleilmse gluteenivabade toodete turu suurus ületas 2021. aastal 20 miljardit eurot ja peaks aastatel 2022–2028 kasvama üle 2,5 protsendi aastas.
Turgu kasvatavad jõudsalt järelikult terved inimesed, kes on mingil põhjusel diagnoosinud endale notseeboefekti. Tegemist on platseebo nähtuse sugulasega, selle erinevusega, et toimeaineta tabletis kasu nägemise asemel nähakse reaalse mõjutajata hoopiski halba.
Nähtus kuulub psühholoogia valdkonda ja seda võib võtta kui sotsiaalset nakkust. Nähtub, et ühe sotsiaalse rühma moodustavad hipsterid. Tegemist on peamiselt noorepoolsete isikutega, kes järgivad uusimaid trende ja moodi, eriti neid, mida peetakse väljaspool kultuurilist peavoolu. Muu hulgas erinevad neil ka moodsad allergiad, sh gluteenitalumatus.
Enamasti suhtutakse taolistesse hipsteritesse heatahtlikult. Kuigi leidub ja juhtumeid, kus teenindavat personali võib tabada ebatavaliste palvete rahuldamise väsimus. Näiteks Uus-Meremaa restoranis, kus niinimetatud hipsterite allergiatega arvestamisel lisatakse arvele kolme euro suurune lõiv.
Ülemaailmselt vaatavad inimesed keskmiselt päevas ekraani 6 tundi 58 minutit. Mõnes riigis on vastav näitaja peaaegu 11 tundi. Z-põlvkonna ehk 10–25 aastaste ehk vastav näitaja on keskmiselt üheksa tundi. Ärkveloldud ajast ekraanide ees veedetud osa suurust seostatakse mitmete sotsiaalsete ja tervise probleemidega. Muu hulgas süüdistatakse ekraanide ees veedetud aega ebatervislike toitumisharjumuste ja moekate söömisharjumuste levikus, toites sealhulgas gluteeniga seostatud notseeboefekti.
Need olid näited rikkas maailmas pessimismi toitvatest murelikest nähtustest. Optimismile annab lootust värske idee ekraanita nutitelefonist nimega Mymanu. Esmapilgul pakub uus telefon abi neile, kes ise ei suuda ekraaniaega vähendada. Kõnes käskudele reageeriv kõrvaklappidega telefoniga saab helistada, saata sõnumeid, kuulata muusikat ja tarbida muud sõnalist meediat. Väga hea praktiline telefon inimestele, kel pole asja ekraanidega.
Ühed neist on vabatahtlikud, iseenda ja kiusatustega võitlejad. Teised on nägemispuudega saatuse tõttu. Need, kellest maailma arenguid keerutav tarbimise pea- ja kõrvalvoolude vahendamise äri pole eriti hoolinud.
Üpris suure kindlusega võib pakkuda, et ekraanidest hoidujate tahtejõud saab ühel hetkel otsa ja nad loobuvad pimedast telefonist. Kardetavalt põrmustab see uue telefoni arendajate äriplaanid. Appi võivad tulla hipsterid, kelle jaoks oleks omapärane telefon suurepärane individualismi vabameelsust rõhutav ja peavoolu trotsimist tõendav sümbol.
Mõne aja pärast käivitub nn hipsteri efekt. Ehk kui kõik püüavad olla hipsterid, siis ollakse lihtsalt samasugune peavoolumass. Siis on vaja eristamiseks leida midagi uut. Loodetavasti on saavutanud ekraanita telefonid selleks ajaks piisava tasuvusega tootmismahu ja need leiavad endale tõelise tarbija nägemispuudega inimeste seas.
Elame rikkas maailmas, kui vaid oskame seda märgata.
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Portaal"