Bot'id ja trollid

Kui rääkida meediast, eriti sotsiaalmeediast, ei saa üle ega ümber kahest põneva nimega tegelasest. Ühe nimi on troll ja teise nimi bot. Neid kasutatakse tihti samas lauses ja nad võivad vahel sarnaselt käituda, aga tegelikult on troll ja bot täiesti erinevat liiki isendid. Nagu kassid ja robotid.

Bot tähendabki robotit. Aga bot ei ole füüsiline robot, vaid arvutiprogramm. Ja nii nagu on olemas häid ja halbu arvutiprogramme, on olemas ka häid ja halbu bot'te.

Head bot'id on näiteks juturobotid ehk chatbot'id, mis aitavad meelt lahutada või kiirendavad ettevõtte kliendisuhtlust. Chatbot teab levinud küsimustele vastuseid ja hoiab kõigi aega kokku. Twitteris on samuti häid bot'te, kes jagavad põnevaid tsitaate ja pilte või kombineerivad huvitavaid tähendusteta lauseid.

Aga bot'id võivad olla ka halvad. Internetis valmistavad peavalu pahatahtlikud bot'id, kes esinevad päris inimestena. Selliseid bot'te kasutatakse enamasti selleks, et moonutada ühiskonnas toimuvaid arutelusid, võimendada poliitilisi sõnumeid, rünnata teisi kasutajaid või muuta teatud hashtag'e ehk teemaviiteid populaarseks. See on võimalik, sest arvutikoodiga saab bot luua lõputul hulgal bot'te ja nendega ka sisu luua.

Trollid ei ole arvutiprogrammid, vaid päris inimesed. Trolli defineerib see, mida ta internetis teeb. Enamasti toimetab troll postituste, videote ja piltide all ning kirjutab solvavaid, mürgiseid ja negatiivseid kommentaare. Ta on peaaegu alati anonüümne ja teeb seda, et saada poliitilist kasu või soovib lihtsalt inimestele haiget teha.

Kui sa näed, et keegi õhutab tülisid ja vihkamist, kruvib üles pingeid, propageerib rassismi, šovinismi või midagi sarnast, võid talle vabalt öelda – ära trolli. Samas võid ka teda lihtsalt ignoreerida. Nii on kõigil puhtam ja kuivem tunne.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: