Mis vahe on faktil ja arvamusel?

Ajakirjanduses peavad fakt ja arvamus seisma lahus. Fakt on tõele vastav info ehk tõsiasi. See on raudne ja kindel. Fakt saab seega olla ainult tõene, mitte vale. Seetõttu ei ole tegelikult olemas sellist asja nagu valefakt või alternatiivne fakt.

Alternatiivne fakt võib olla ainult ilukirjanduslik väljend kõige muu kohta, mis ei ole fakt. Aga see on sama mõistlik, kui nimetada kõiki asju, mis ei ole auto – alternatiivautoks. Nii muutub maailm segasemaks, mitte lihtsamaks.

Uudised peavad tuginema faktidel ning neis ei tohi olla autori ehk ajakirjaniku arvamust. Uudis peab olema tasakaalustatud ja vaba autori hinnangutest. Ehk oled tähele pannud, et isegi ajalehtedes seisavad uudised ja arvamuslood erinevatel lehekülgedel. See on just seepärast, et hoida lahus faktipõhised lood ehk uudised ja arvamused.

Arvamus seevastu ei ole fakt. Arvata võib igaüks. Aga ka arvamus peab tuginema faktidel. Muidu ei ole ühtegi põhjust, miks peaks seda arvamust kuulama või veel vähem – sellega arvestama. Kuna arvamuse üks eesmärke on teisi inimesi veenda, kasutatakse arvamuslugudes argumentatsiooni.

Argument on väide, mida toetab fakt. See tähendab, et arvamust tõestab faktidel tuginev info. Ja neid fakte saab kontrollida. Mida täpsemaid fakte sa oma arvamuses kasutad, seda paremini sa teisi inimesi veenad.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: