Kuidas valeuudist ära tunda?

Valeuudist on kerge ära tunda, kui keegi ütleb sulle, et tegu on valeuudisega. Aga mis siis, kui ei ütle?

Faas üks. Tekib kahtlus. Meediat peab tarbima kriitiliselt. Aga mitte paranoiliselt ehk ülekahtlustavalt. Kahtlus peab tekkima juhul, kui tegemist on millegi skandaalsega, mis tekitab suuri tundeid ehk emotsioone. Kahtlus peaks tekkima ka siis, kui sa ei saa täpselt aru, kes on selle info taga ehk kes on selle allikas. Tavaliselt meenutab see mingit päris uudiste-kanalit, aga nagu ei ole ka. Näiteks www.mediaskynewsreporters.com.

Faas kaks. Uurid asja. Elementaarne, aga oluline - loe pealkirjast kaugemale. Valeuudist on ainult pealkirja põhjal väga keeruline tuvastada. Oluline on hinnata loo sisu. On see informatiivne või arutlev? Kas see põhineb faktidel, arvamustel või emotsioonidel? Ole tähelepanelik nende lugude osas, mille autorit ei ole välja toodud. Üks levinud taktika võltslehe autoriteedi suurendamiseks on mõne tuntud ja usaldusväärse lehe aadressi imiteerimine. Veendu, et veebilehe aadress haakuks selle sisuga.

Uuri fotot. Kas see on hiljuti tehtud? Kas autor on pildi all kirjas? Ka fotot saab googeldada ja tuvastada, et seda on kasutatud tavaliselt hoopis teises kontekstis. Samuti võid leida originaalfoto ja avastada, et uudise juures olevale fotole on midagi lisatud või sealt ära kustutatud.

Googelda, kust info pärineb. Kui sa ei leia fakte või teadustöid, millele viidatakse, on asi kahtlane. Jäta meelde, et selliseid rühmitusi nagu Taani, Rootsi või Uus-Meremaa teadlased ei ole olemas. Selliseid fraase võib mõnikord kasutatada ka usaldusväärne ajakirjandus, aga kui viited puuduvad, ei tasuks seda nii või naa tõe pähe võtta. Veel vähem jagada.

Ajakirjanduse põhireegel on see, et kõike saab üle kontrollida. Kui ei saa, on asi kahtlane. Valeuudiste äratundmise kõige tugevam relv on sinu lai silmaring. Ükski skymedianewsreporter ei saa sulle puru silma ajada, kui sa tead, et sellist meediaüksust ei ole olemas. Ükski vaktsiiniparanoia ei poe sulle naha vahele, kui sa tead, kuidas vaktsiinid toimivad.

Selleks, et saada lai silmaring, tuleb muidugi tarbida ka palju meediat, aga pigem seda osa meediast, mis sisaldab kvaliteetset ja usaldusväärset infot

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: