X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Mis on valeuudis?

Valeuudis eeldab tavaliselt kahte asja.

Esiteks on see enamasti uus ehk uudise moodi info, mis tundub korraga nii uskumatu kui ka usutav. Teiseks jätab see mulje nagu tegu oleks ajakirjandusega. Aga kui valeuudis on vale, siis mis eristab valeuudist lihtsalt valest? Kui su sõber räägib Youtube'is, et tahab saada kirjanikuks, kuigi tegelikult tahab saada influenceriks, siis see on vale, aga mitte uudis.

Teine pool on see, et valeuudis on vale. Aga siin on oluline vahe. Valeuudis ei ole kirjaviga, valesti tsiteeritud lause või inimlik eksimus. Valeuudis on see, kui keegi levitab tahtlikult valet, et saada otsest ja/või kaudset kasu. Valeuudis võib näiteks mustata mõnd poliitikut – selle taga võib olla teine poliitik, kes tahab järgmistel valimistel ise rohkem hääli saada. Valeuudis võib külvata paanikat, et tekitada inimestes hirmu või näiteks müüa oma imeravimit. Valeuudis võib panna inimest külastama mingit kodulehte, et näidata reklaame, nende pealt raha teenida või panna salaja pahavara inimese arvutisse. Ja valeuudis võib olla lihtsalt vale uudis. Kogemata avaldatud vale informatsioon. Juhtub, aga õnneks harva.

Valeuudised on ühiskonnale sama kahjulikud nagu valesti valatud vundament. Kui valele infole ehitada peale uued teadmised, tuleb sellest üks Pisa torn. Aga selline, mis ei püsi.

Toimetaja: Kerttu kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: