Demagoogia

Inimestele meeldib oma arvamusi jagada ja teisi veenda. Selles ei ole midagi halba. Vastupidi - see on üks demokraatliku ühiskonna alustest. Kui aga häid fakte või argumente ei ole, kuid veenmissoov on suur, kasutatakse tihti ebaausaid mõjutamisvahendeid ehk demagoogiat. Parim kaitse demagoogia vastu on tark pea.

Sind rünnatakse isiklikult. Selle asemel, et seada kahtluse alla sinu väited, seatakse kahtluse alla sinu isik. Ette võetakse su vanus, sugu ja see, et sa elad näiteks Põlvas. Ja mida need Põlva inimesed üldse teavad?

Tähelepanu juhitakse teemalt kõrvale. See algab tavaliselt sõnadega: "Palju olulisem probleem on see..." Kui arutelu käib teemal, mis kell peaks kool algama, hakatakse rääkima hoopis PISA-testidest, õpetajate koormusest või sellest, et tänapäeva noored on ühed suured laiskvorstid. 

Sind kuhjatakse argumentidega üle. Esitatakse palju fakte ja statistikat, mis on valed või lihtsalt ei puutu teemasse. Kui asud neid ümber lükkama, esitatakse veel fakte, mis taas teemaga kokku ei lähe.

Õlgmees ehk vaieldakse vastu millelegi, mida sa tegelikult ei öelnud. Esmalt jäetakse ekslik mulje nagu sa oleksid midagi väitnud. Nii luuakse välja mõeldud vastane ehk õlgmees. Seejärel hakatakse seda väidet naeruvääristama. Erinevate nurkade alt ja väga veenvalt. Selle käigus võib aga kuulajatel ununeda, et seda mõtet, mida naeruvääristatakse, ei olegi sa kunagi öelnud. 

Väärdilemma. Selle puhul jäetakse mulje, et valida on ainult kahe enamasti halva variandi vahel. Näiteks: kas sa armastad tänast Eestit või kolid siit heaga minema. Tegelikult on ju veel variante. Näiteks võib Eestis midagi muuta, et siin elamine oleks kõigile toredam.

Libeda nõlva puhul maalitakse pilt, kus ühe asja lubamine viib teiste, vastuvõetamatute tagajärgedeni. Näiteks, kui riik lubab samasooliste abielu, siis hakkavad inimesed abielluma ka kasside, puude ja elektripistikutega.

Kui kuuled või näed kedagi demagoogiat kasutamas, juhi sellele alati tähelepanu. Ja mis kõige olulisem. Ära seda ise kasuta. Faktidest ja heast argumentatsioonioskusest piisab igas olukorras.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: