Liigu peamenüü juurde 07.07.16 PÄEVAFAKT ... Nettie Maria Stevens oli USA geneetik, kes koos kolleegi Edmund Beecher Wilsoniga tuvastasid sugukromosoomid, täpsemalt selle, mis määrab lapse soo.
22.09.15 PÄEVAFAKT ... Statistikaameti ajakasutuse uuringu andmetel kulutavad Eesti elanikud päevas söömisele keskmiselt ühe tunni ja 21 minutit. Söögi valmistamisele kulub naistel kolm korda rohkem aega kui meestel, kirjutab statistikaamet.
23.08.15 PÄEVAFAKT ... Paljud uuringud on näidanud, et eluga rahul olemiseks peab inimene kogema ennekõike palju positiivseid emotsioone. Ootuspäraselt on ka Euroopa riikides nii, et oma eluga on rohkem rahul inimesed, kes kogevad rohkem positiivseid ja vähem negatiivseid emotsioone. Samas näitavad Euroopa sotsiaaluuringu 2012. aasta andmed, et positiivsete ja negatiivsete emotsioonide seos eluga rahulolu hinnangutega on Euroopa riikides siiski mõnevõrra erinev.
31.07.15 PÄEVAFAKT ... Kõige vähem tunnevad end üksildasena noored alla 25 aastased mehed. Üksildustunne kasvab nii meeste kui ka naiste puhul koos vanusega ning vanuse ja soo lõikes vaadatuna tunnevad end kõige üksildasemana eakad naised.
23.07.15 PÄEVAFAKT ... 23. juulil 1998. avaldas ajakiri Nature artikli, milles anti teada edukast täiskasvanud rakkude kloonimisest.
16.07.15 PÄEVAFAKT ... USAs New Mexico osariigi kõrbes asuva linnakese Alomogordo lähedal asub koht, kus suudeti esimest korda plahvatama panna tuumapomm. See toimus 16. juulil 70 aastat tagasi.
15.07.15 PÄEVAFAKT ... 15. juulil tähistab Struve geodeetiline kaar 10. aastapäeva UNESCO maailmapärandi nimekirjas. Tallinna vanalinna kõrval on Struve geodeetiline kaar ainus objekt Eestist, mis on väärikasse UNESCO maailmapärandi nimekirja lisatud.
10.07.15 PÄEVAFAKT ... Demokraatlikku valitsemist tähtsustavad enim Küprose ja Skandinaavia riikide elanikud. Kõige vähemtähtis on demokraatlik valitsemine Venemaa elanikele.
30.06.15 PÄEVAFAKT ... Kui mitmetes krimidraamades on DNA juba sõrmejäljed asitõenditena välja tõrjunud, ei saa sama öelda reaalse elu kohta. Uuringutes on ikka ja jälle leitud, et sõrmeotste kurdude ning nõgude rägastik on isikute usaldusväärselt tuvastamiseks piisavalt unikaalne. Samas ei tähenda see, et need ei muutuks aastate möödudes üldse.
12.06.15 PÄEVAFAKT ... Euroopa sotsiaaluuringust, mis palus vastajatel 10-palli skaalal hinnata seda, kuivõrd valitsus seletab oma otsuseid valijatele, selgus, et Eesti elanikud andsid sellele madalamaid hinnanguid, kui on Euroopa keskmine.
05.06.15 PÄEVAFAKT ... Vastupidiselt üldlevinud arvamusele ei ole Eesti inimeste suhtumine teisest rahvusest ja rassist immigrantidesse kurjem kui Euroopas keskmiselt. Eesti on selles osas Euroopa keskmine riik, selgub Euroopa sotsiaaluuringu andmetest.
29.05.15 PÄEVAFAKT ... Kõige suuremat usaldust tunnevad oma riigi institutsioonide vastu Skandinaavia riikide elanikud: taanlased, soomlased ja norrakad. Kuid neist ei jää palju maha ka šveitslased ja hollandlased.
27.05.15 PÄEVAFAKT ... Kuigi tihti arvatakse, et juba enne suve saabumist kerge pruunika jume omandamine aitab kaitsta nahka aastaaega iseloomustava lõõmava päikese eest, pole päevituse pakutav kaitsefaktor (SPF) kõrgem kui neli ehk nahani jõuab umbes 25 protsenti päikesekiirgusest.
22.05.15 PÄEVAFAKT ... Ameerika psühholoogi Frederick Herzbergi teooria järgi on saavutusvajaduse rahuldamine üks oluline tegur, mis inimesi tegutsema paneb. Inimeste saavutusvajadus on erinev, kuid tunne, et nende tööl on mõte ja nad on oma tegevuse tulemusena midagi saavutanud, on vajalik kõigile.
15.05.15 PÄEVAFAKT ... Kõige kõrgemalt hindavad kodumaise meedia poolt antavat infot valitsuse töö kohta rootslased, norrakad, soomlased, iirlased, sakslased ja šveitslased. Eesti elanike hinnang kodumaise meedia usaldusväärsusele valitsuse tööd puudutava info edastamisel jääb alla Euroopa keskmise.
11.05.15 PÄEVAFAKT ... Erinevad uuringud annavad emaks ja isaks olemise rõõmude ja stressi kohta eri riikides erinevaid tulemusi. Enamasti on esimene laps peres rõõmu allikaks, kuid järgmistega on asi keerulisem. Euroopa sotsiaaluuring vastab, kuidas erineb emade eluga rahulolu erinevates peretüüpides?
02.05.15 PÄEVAFAKT ... Eestis ja Kosovos on põhi- ja vähemusrahvuse nägemused vähemusrühmade kaitstusest kõige erinevamad, selgub Euroopa sotsiaaluuringust.
24.04.15 PÄEVAFAKT ... Paljud uuringud on leidnud, et inimese tervis on seotud inimese hariduse ja ametiga. Euroopa sotsiaaluuringu andmed näitavad, et seos tervise ja tunnetatud sotsiaalse positsiooni vahel on eriti tugev Ida-Euroopa riikides, sealhulgas Eestis.
17.04.15 PÄEVAFAKT ... Ootuspäraselt on uni rahutu pigem vanadel kui noortel, selgub Euroopa sotsiaaluuringust. Eriti rahulikult magavad noored mehed, samas kui noorte kuni 25-aastaste naiste uni on üsna rahutu.
03.04.15 PÄEVAFAKT ... Euroopa sotsiaaluuringu andmetel on eestlaste ja siinsete vene keelt emakeelena kõnelevate elanike hinnangute eristumine Euroopa suurim. Vaadeldud on etnilisi vähemusgruppe, kes moodustavad vähemalt viis protsenti riigi elanikkonnast.
27.03.15 PÄEVAFAKT ... Emotsionaalse heaolu seisukohalt on oluline, et inimene oleks iseendaga rahul ega tunneks end äpardununa. Kui inimesel pole võimalust iseenda ja oma saavutuste üle uhkust tunda, kasvab tõenäosus kogeda meeleolulangust ja depressiooni.
20.03.15 PÄEVAFAKT ... Euroopa sotsiaaluuringu andmed näitavad, et eestimaalaste usk teiste inimeste usaldusväärsusse, aususse ja abivalmidusse on Euroopa riikide võrdluses üle keskmise kõrge.
13.03.15 PÄEVAFAKT ... Kõige rohkem on Eestis masendunud vene naised ja kõige vähem eesti mehed.
06.03.15 PÄEVAFAKT ... Enamus Euroopa riike sooviks, et nende inimesed oleksid julgemad lapsi saama ja kasvatama.
27.02.15 PÄEVAFAKT ... Euroopa sotsiaaluuringu andmed näitavad, et ühiskondlikult kõige aktiivsemad on Islandi, Saksamaa ja Norra kodanikud.
13.02.15 PÄEVAFAKT ... Eestis ei sõltu inimeste arusaamad sissetulekute erinevuste vähendamise vajadusest sellest, kas nad on vasak- või parempoolsed, vaid pigem isiklikust majanduslikust toimetulekust.
06.02.15 PÄEVAFAKT ... Eestimaalaste sotsiaalse suhtluse aktiivsus on Euroopa madalaim.
30.01.15 PÄEVAFAKT ... Alates 2004. aastast, mil Eesti esimest korda Euroopa sotsiaaluuringus osales, on eestimaalaste hoiakud sisserändajate suhtes muutunud positiivsemaks. Kõige positiivsemalt hinnatakse seejuures sisserändajate mõju kohalikule kultuurielule.
23.01.15 PÄEVAFAKT ... Euroopa sotsiaaluuringu (ESS) andmed näitavad, et islamiäärmuslased ja islamiusulised ei ole samad rühmad.
30.12.14 PÄEVAFAKT ... Keetmata spagetid purunevad neid pooleks murda üritades reeglina vähemalt kolmeks tükiks. Isegi kuulsa füüsiku Richard Feynmani kukalt kratsima jäänud nähtust suudeti matemaatiliselt rahuldavalt kirjeldada alles vähem kui kümne aasta eest.
29.12.14 PÄEVAFAKT ... Vaatamata sellele, et ühemunakaksikute pärilikkusaine on pea täielikult identne, on nende sõrmejäljed siiski erinevad. Papillaarjoonte võrgustiku kujunemises mängivad lisaks geenidele keskset rolli ka üsas loote arengu ajal valitsevad keskkonnatingimused.
18.12.14 PÄEVAFAKT ... Tubakataimed sisaldavad suhteliselt palju polooniumi isotoopi Po-210. Päevas 1,5 pakki sigarette suitsetava inimese kopsudesse jõuab radioaktiivset ainet piisavalt, et selle lagunemisel vallanduv radioaktiivne kiirgus oleks võrreldav aastas 300 päeval oma rindkerest röntgenpildi tegemisega.
17.12.14 PÄEVAFAKT ... Saturni suurima kuu Titani atmosfäär on nii tihe ja gravitatsioon piisavalt nõrk, et inimesed saaksid seal käte külge kinnitatud tiibu lehvitades lennata. Tõsi, õhkutõusmine nõuab mõningast pingutust.
16.12.14 PÄEVAFAKT ... Kuigi lastele köögiviljade meeldivamaks muutmisel võib tunduda ahvatlevana mainida, et rohke porgandite söömine aitab pimedas näha, on tegu teise maailmasõja ajal sündinud müüdiga.
15.12.14 PÄEVAFAKT ... Inimkeha süsiniku sisaldus jääb 18 protsendi piirimaile, misläbi leidub seda 70 kilogrammi kaaluvas inimeses pea 13 kilogrammi. Keskmise pliiatsi valmistamiseks kulub grafiiti umbes 1,5 grammi. Nii saabki ühest inimesest valmistada umbes 9000 pliiatsit.
27.11.14 PÄEVAFAKT ... Kohvi, vee ja erinevate õllesortide dünaamikat uurinud füüsikud leiavad, et klaasides või kohvitassides nende võnkumisel tekkivate lainete summutamiseks piisaks, kui vedelikku kattev vahukiht oleks viie mulli paksune.
25.11.14 PÄEVAFAKT ... Koerte suu ehitus sobib küll ideaalselt hammaste saaklooma surumiseks, kuid mitte joomiseks. Vee sigade, hobuste või inimeste kombel suhu imemise asemel peavad inimeste parimad sõbrad kiirendama lakutavat vett selle suhu jõudmiseks kuni viiekordse gravitatsioonikiirendusega.
11.11.14 PÄEVAFAKT ... Iga inimese moodustava keharaku kohta kutsub inimkeha koduks ligikaudu kümme mikroorganismi. Neist valdav enamik on ohutud või isegi kasulikud. Ühe eelnevalt ohutuks peetava vetikaid nakatava viiruse lähem uurimine näitab nüüd, et see mõjutab vähesel, kuid siiski olulisel määral inimeste tähelepanuvõimet ja nägemismeele kaudu saadava teabe töötlemist.
30.10.14 PÄEVAFAKT ... Pikemat aega pilvitusse taevasse vaadates võib mõnikord täheldada näiliselt sujuvalt mööda silmade pinda liikumas tillukesi sinakas-valgeid mullikesi. Tegu on veresoontes liikuvate valgete verelibledega. Kui punaste vereliblede mõju suudab aju vaevata välja filtreerida, siis leukotsüütide suurema läbipaistvuse suhtes on raskem kompenseerida.
22.10.14 PÄEVAFAKT ... Kuigi taimede lehti järavad kahjurid ei pruugi alati taime elu ohustada, ei tähenda see, et see sellele meeldiks. Teadlased leiavad, et vähemalt osa taimi suudavad registreerida järamisel vallanduvaid helilaineid ja neile reageerides oma kaitsevõimet tõsta.
15.10.14 PÄEVAFAKT ... Rohkem kui 130 aasta eest Krakatau saarel toimunud vulkaanipurset kuuldi maailma 50 erinevas paigas, mida lahutav veteväli ja maismaa katab umbes kümnendiku Maa pindalast. Purske käigus vallandunud õhuvõnkumisi võib pidada seeläbi kõige valjemateks kirjalikult ülestähendatud helideks, mida inimkond eales kuulnud.
14.10.14 PÄEVAFAKT ... Inimesed on oma liigikaaslaste nägude töötlemises erakordselt osavad. Sama ei saa öelda aga pea alaspidi rippuvate nägude kohta. Reesusmakaakide ja šimpansitega tehtud katsed viitavad, et probleem kimbutab ka teisi primaate – ebatavalise asendi korral tajutakse nägusid pigem nende üksikosade, mitte tervikuna.
10.10.14 PÄEVAFAKT ... Linttrenažööril astuvate inimeste samme kaameratega tähelepanelikult jälginud Ohio osariigiülikooli teadlased märgivad, et ükski samm pole eelneva täpne koopia. Kõndimine on seeläbi võrreldav ettepoole langeva keha järjepideva tasakaalu taastamisega.
03.10.14 PÄEVAFAKT ... Haisid kujutatakse tihti halastamatute külmavereliste tapamasinatena. Koerhaisid uurinud bioloogid märgivad aga, et nende olemus on tegelikult oluliselt nüansirikkam ja kalade iseloom varieerub isenditi – eristada võib nii sotsiaalsema eluviisiga kui üksindust eelistavaid haisid.
01.10.14 PÄEVAFAKT ... Seitsme värvitooniga ei saa hiilata mitte iga vikerkaar. Varahommikul ja hilisõhtul murdub vihmapiiskades üha vähem lühema lainepikkusega valgust, misläbi võib äärmuslikematel juhtudel vikerkaar paista ka monokroomsena.
29.09.14 PÄEVAFAKT ... Ööpäevarütmid näivad olevat kõigil, olgu nendeks inimesed, kanad, mesilased või isegi bakterid. Mehhiko koopakalu uurinud bioloogid leiavad aga nüüd, et need tunduvad pilkases pimeduses elavatel kaladel sellegipoolest puuduvat.
12.09.14 PÄEVAFAKT ... Yorki ülikooli teadlased leiavad, et inimkeha vajab vaistlikult maa taevast eristamiseks gravitatsioonivälja, mille tugevus moodustab Maa omast vähemalt 15 protsenti.
05.09.14 PÄEVAFAKT ... Okeaania vetes elavad küttkalad (Toxotes jaculatrix) kasutavad värske töö kohaselt saagi lehestikult vette tõukamiseks veejugasid, mille moodustava vee liikumiskiirus on joa ulatuses erinev. Teguviis kindlustab, et sihtmärki tabab korraga võimalikult tugev löök.
28.08.14 PÄEVAFAKT ... Igal hommikul kümnete miljonite inimeste kohvi- ja teetassides kohatav kofeiin on piisavalt tugev pestitsiid, et tappa kontsentreeritud dooside puhul tundlikumad putukad loetud tundidega, vastupidavamad selgrootud peavad vastu paar päeva.
18.08.14 PÄEVAFAKT ... Kagu-Aasias elavate perekonda Cyphochilus kuuluvate putukate kitiinist välisskelett peegeldab valgust tõhusamalt kui eredaim paberileht ja kitiinkihi paksust arvesse võttes isegi rohkem kui ükski inimeste poolt loodud kunstmaterjal.