Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kõndimine on pidev kukkumisest hoidumine

Autor/allikas: Nicolò Paternoster/Creative Commons

Linttrenažööril astuvate inimeste samme kaameratega tähelepanelikult jälginud Ohio osariigiülikooli teadlased märgivad, et ükski samm pole eelneva täpne koopia. Kõndimine on seeläbi võrreldav ettepoole langeva keha järjepideva tasakaalu taastamisega.

Yang Wang ja Manoj Srinivasan kasutasid katse tarbeks tihti kaasaegsetes filmides rakendust leidvat motion capture tehnoloogiat, mis võimaldas jalgade liikumist millimeetrise täpsusega jälgida. Paar leidis kümmet katsealust uurides, et jalad ei langenud isegi tasasel pinnal püsiva kiirusega liikudes kunagi täpselt samasse kohta. Esmapilgul näis selle lõplik asukoht olevat täiesti juhuslik.

Liikumise põhjal koostatud mudel näitas aga, et jalalaba tulevast asukohta sai küllaltki täpselt ennustada sellele eelnenud vaagnaluu liikumise põhjal. Isegi täpsemini, kui jala teiste osade liikumise alusel. Wang ja Srinivasan kirjutavad ajakirjas Biology Letters, et „vaagnaluu näib jala tulevase asukoha kohta teadvat palju rohkem kui jalg ise“. Keha hakkab piltlikult ettepoole külili kukkuma, kuid jalgade sobivasse kohta liigutamisega suudetakse seda tavaliselt vältida.

Paar märgib, et inimeste käimise paremini mõistmine võiks anda inseneridele vihjeid, kuidas paremini liikuda suutvaid roboteid ja eksoskelette luua.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Biology Letters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: