Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sigaretisuitsus leidub polooniumit

Autor/allikas: Dale/Creative Commons

Tubakataimed sisaldavad suhteliselt palju polooniumi isotoopi Po-210. Päevas 1,5 pakki sigarette suitsetava inimese kopsudesse jõuab radioaktiivset ainet piisavalt, et selle lagunemisel vallanduv radioaktiivne kiirgus oleks võrreldav aastas 300 päeval oma rindkerest röntgenpildi tegemisega.

Kuue aasta eest vene pagulase Aleksandr Litvinenko surma tinginud poloonium-210 lagunemisel vabaneb alfakiirgus. Kuigi alfaosakesed on suhteliselt energeetilised, pole heeliumituumade läbistusvõime kuigi suur. Nii saavad kahjustada vaid suitsuga kokkupuutuvad kopsud ja hingamisteed.

Tänaseni on jäänud ebaselgeks, kas sissehingatav poloonium tõstab märkimisväärselt ka kopsuvähki haigestumise riski – tubakasuitsus leidub ohtralt ka teisi vähkitekitavaid aineid, mis muudab polooniumist lähtuva täpse riski määramise keerukaks.

Poloonium jõuab tubakataimedesse tavaliselt apatiidist toodetud fosforväetiste vahendusel – mineraal sisaldab raadiumit, mille lagunemisahelast leiab ka polooniumi. Elemendi kuhjumist soodustab ka tubakataime lehtede ehitus. Väikeste karvakestega kaetud pinnad toimivad filtritena, mis püüavad õhust lisaks polooniumile ka mitmeid teisi keemilisi elemente ja ühendeid.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: