Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Sõrmejäljed ei püsi elu vältel muutumatuna

Autor/allikas: Chad Miller/Creative Commons

Kui mitmetes krimidraamades on DNA juba sõrmejäljed asitõenditena välja tõrjunud, ei saa sama öelda reaalse elu kohta. Uuringutes on ikka ja jälle leitud, et sõrmeotste kurdude ning nõgude rägastik on isikute usaldusväärselt tuvastamiseks piisavalt unikaalne. Samas ei tähenda see, et need ei muutuks aastate möödudes üldse.

Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes ilmunud uurimuse järeldused põhinevad 15 597 Michigani osariigi politseiregistrisse kantud kurjategijal. Iga uurimisalune oli 5-12 aasta vältel rikkunud seadust vähemalt viiel korral, mis tõi kaasa ka nende sõrmejälgede taasjäädvustamise.

Soweon Yoon ja Anil Jain kasutas sõrmejälgede analüüsimisel kahte erinevat tüüpi lugejat uurides nendega, kui suures ulatuses erineval ajal samalt inimeselt kogutud sõrmejäljed kattusid. Samuti analüüsisid nad, kui hästi tuvastasid need pettust ehk eristasid ühe inimese sõrmejälgi teisest. Tulemuste alusel koostati statistiline mudel, mille abil selgitati välja, kuidas mõjutas kattuvuse määra inimeste vanus, rass, sugu ja võetud sõrmejälgede üldine kvaliteet.

Paar leidis, et isikute vanusel ja sõrmejälgede jäädvustamist lahutanud ajaperioodil oli sellele oluline mõju. Teisisõnu ei tundunud masinale sama inimese sõrmejäljed, kui nende võtmist lahutas näiteks 12 aastat, täpselt samasugusena. Autorid rõhutavad aga, et sellest tingitud eksimusmäär oli väiksem, kui sõrmejälgede üldisest kvaliteedist tingitud erisus.

Kuigi uurimus tõestab seeläbi, et vaatamata levinud tõdemusele ei püsi sõrmejäljed elu vältel täpselt samasugusena, märgivad autorid, et kohtupingis kaasaegsete sõrmejäljelugejate ära petmiseks sellest ei piisa.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: