Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Fakte Euroopa sotsiaaluuringust: eestlaste ja eestivenelaste väärtused erinevad oluliselt

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Euroopa sotsiaaluuringu andmetel on eestlaste ja siinsete vene keelt emakeelena kõnelevate elanike hinnangute eristumine Euroopa suurim. Vaadeldud on etnilisi vähemusgruppe, kes moodustavad vähemalt viis protsenti riigi elanikkonnast.

Ootuspäraselt on väärtushierarhiad sarnasemad kultuuriliselt sarnastel gruppidel, nagu näiteks hispaanlastel ja katalaanidel ning ukrainlastel ja Ukraina venelastel, kelle väärtusstruktuurid kattuvad pea täiel määral. Samuti on väga sarnased Šveitsi saksa ja prantsuse keele kõnelejate ning Belgia hollandi ja prantsuse keele kõnelejate väärtused.

Huvitav on aga see, et kui lätlaste ja leedulaste väärtused on suhteliselt sarnased kohaliku venekeelse vähemusega, siis Eestis on eestikeelsete ja venekeelsete inimeste väärtused erinevamad kui näiteks Iisraelis elavate heebrea ja vene keele kõnelejate väärtused. Siinsed vähemusrahvuse esindajad hindavad võrreldes enamusrahvusega kõrgemalt ühiskonna turvalisust, saavutust ning domineerimist.

Eestlaste ja Eestis elavate vene keele kõnelejate 21 väärtuse keskmiste võrdlus

Faktid on Euroopa sotsiaaluuringu 2012 andmetest välja võtnud Tallinna ülikooli sotsioloogia doktorant Laur Lilleoja.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: