Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eredaimad putukad on paberist heledamad

Cyphochilus.
Cyphochilus. Autor/allikas: WIld Centre/Creative Commons

Kagu-Aasias elavate perekonda Cyphochilus kuuluvate putukate kitiinist välisskelett peegeldab valgust tõhusamalt kui eredaim paberileht ja kitiinkihi paksust arvesse võttes isegi rohkem kui ükski inimeste poolt loodud kunstmaterjal.

Sarnaselt tselluloosile ei peegelda kitiin tavaliselt kuigi hästi valgust. Sobiva kamuflaaži või paaritumisel edu toova välimus saavutamiseks peavad putukad appi võtma pigmendid või strukturaalsed värvitrikid, millest viimase puhul sõltub tagasipeegelduva valguse värv pinna struktuurist.

Valge valguse peegeldamiseks peab aga aluspind suutma peegeldada võrdselt igat värvi valgust. See poleks eriline probleem, kui pinna paksusel piiranguid poleks. Väiksemate lennuvõimeliste putukate jaoks on aga iga milligramm oluline. Sestap on perekond Cyphochilus ja nime all Lepidiota stigma tuntud põrnikad leidnud teistsuguse lahenduse. Mõne mikromeetri paksustest kitiinist kettidest moodustub võrgustik, mille geomeetria muudab valguse peegeldamise äärmiselt tõhusaks. Igat värvi valgust peegeldatakse tagasi vaid ühes kindlas suunas, misläbi näivad putukad lumivalgetena.

Teadlased loodavad, et putukate edasine uurimine annab vihjeid, kuidas nähtust jäljendamise läbi inimeste hüvanguks rakendada.

Putukate uurimist kirjeldatakse ajakirjas Scientific Reports.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Scientific Reports

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: