Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Fakte Euroopa sotsiaaluuringust: Eesti elanikud usuvad, et inimesed on ausad ja abivalmid

{{1426851244000 | amCalendar}}
Käepigistus
Käepigistus Autor/allikas: Flickr Commons

Euroopa sotsiaaluuringu andmed näitavad, et eestimaalaste usk teiste inimeste usaldusväärsusse, aususse ja abivalmidusse on Euroopa riikide võrdluses üle keskmise kõrge.

Eestlased on üle keskmise usaldavad ning kuuluvad nende näitajate poolest samasse gruppi mitmete Lääne-Euroopa riikidega. Kõige tulisemalt usuvad inimeste headusesse taanlased, kellele järgnevad ülejäänud skandinaavlased. Kõige vähem peavad teisi usaldusväärseks ja abivalmiks mitmete post-kommunistlike riikide ja Lõuna-Euroopa maade elanikud.

Et teised inimesed võivad neid ära kasutada, kalduvad Eestis arvama veidi enam mehed kui naised. Üldiselt on Eesti keelt emakeelena kõnelevad inimesed usaldavamad kui koduse keelena vene keelt rääkivad inimesed.

Mida kõrgem on inimese haridus, sest enam ta arvab, et teised inimesed on usaldusväärsed, ausad ja abivalmid. Rohkem usuvad inimeste abivalmidusse väiksemates asulates ja taludes elavad inimesed. Kõige enam usuvad Eestis inimeste usaldusväärsusesse, abivalmidusse ja heatahtlikkusse eakad.

Teadusuuringutes on leitud, et inimesed on teiste inimeste suhtes usaldavamad demokraatlikes riikides, kus inimeste poliitilised õigused on kaitstud, represseerimise tase on väga madal, riik on usaldusväärne ning inimesed on sotsiaalselt suhteliselt võrdsed.

Faktid on Euroopa sotsiaaluuringu 2012 andmetest välja võtnud Tartu ülikooli sotsiaalpoliitika nooremteadur Mai Beilmann.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu ülikool; Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: