Kust sa tead? | Kas võime valitsemise anda andmetele ja algoritmidele?

Esindusliku e-riigina räägitakse Eestiski üha sagedamini andmetepõhisest valitsemisest. Mida see õigupoolest tähendab? Uurisime seda koos Tallinna Tehnikaülikooli Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi sotsiaalteaduslike suurandmete kaasprofessori Anu Massoga.

Kodanikena jätate oma e-riigiga suheldes iga päev maha hulga andmeid. Samuti annate oma andmed teleoperaatoritele juba ainuüksi siis, kui liigute telefon taskus ringi. Isegi teie aktiivsusmonitor kogub andmeid teie liikumise ja ka une kohta. Ja annab need siis edasi kasutamiseks. Paljusid neist andmetest analüüsitakse selleks, et prognoosida lähitulevikus toimuvaid muutusi.

Üha sagedamini räägitakse aga andmetepõhisest valitsemisest ja otsustamisest. Mis see on?

Näiteks meie mobiiliandmed võivad aidata otsustada, kuhu ehitada tee, et inimesed mugavamalt liikuma pääseksid. Samuti saab meie sõiduandmete põhjal teha ühistranspordi sõiduplaane, mis arvestavad inimeste tegelike liikumistega. See tähendab, et andmed aitavad meil teha oma igapäevaelu kohta tõhusamaid otsuseid.

Aga mis oleks, kui annaksime kogu otsustuse tegemist üle andmetele ja algoritmidele? Näiteks võiksid ju algoritmid teie aktiivsusmonitori andmete põhjal otsustada, kas peaksite saama haigekassalt hüvitist või mitte - sealt on ju näha, kui tervislike eluviisidega te olete. Või näiteks otsustaks teie mobiiliandmete järgi, millise ööbimiskoha ehk elukoha eest te tegelikult peate maamaksu maksma. Kas näete juba võimalust, kuidas andmed teid ahistama hakkavad?

Seega täielikult andmetepõhine otsustamine või valitsemine kindlasti hea mõte ei ole. Andmete abil otsustamine aitab aga teha tõhusamaid ja targemaid otsuseid, kuid ainult andmetele ja algoritmidele siiski valitsemist ja otsustamist anda ei saa.


"Kust sa tead?" on algatus, mille eesmärk on juhtida tähelepanu tõenduspõhiste otsuste vajalikkusele.

Kampaania peaeesmärk on Riigikogu valimisaastal tõsta rohkem kui varem esile teaduspõhiseid fakte, kui peetakse debatte poliitiliste ettepanekute üle ja seeläbi muuta valmiskampaania targemaks.

Kampaania abil soovivad osapooled levitada teadmist, et:

  • faktidel, tõenditel/põhjendustel ja teaduspõhisel teadmisel on enesestmõistetav osa otsuste tegemisel;
  • teadus on parim vahend, mis meil maailma uurimiseks ja edendamiseks on;
  • teadus on eeltingimus inimkonna ees seisvate suurte ühiskondlike probleemide lahendamiseks.

Kampaania käigus julgustame inimesi rohkem ja julgemat poliitikutelt küsima, millele toetuvad oma otsuste tegemisel ehk millisele tõendusmaterjalile toetuvad.

Rääkige kaasa kasutades teemasilti #KustSaTead

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: