Kust sa tead? | Kas Eestis välja rändajad on tõesti "mugavuspagulased"?

"Mugavuspagulane" – sõna millega veel hiljaaegu sildistati neid, kes on pühkinud Eesti tolmu jalgadelt ning valinud töötamiseks või ka elamiseks muu riigi. Aga kas need, kes välja rändavad on ikka mugavad ja laisad?

Euroopa Sotsiaaluuringu andmetest selgub, et väljarändajad on reeglina nooremad ja tervemad ning seetõttu ka õnnelikumad kui kojujääjad. Etnograafide uuringud on aga näidanud, et väljarändajad on ka ettevõtlikumad – sellest annab ju tunnistust ka fakt, et nad võtavad vastu väljakutse minna otsima mujalt seda, mida siin ei ole.  

Eestist lahkutakse väga erinevatel põhjustel. Jah üks neist on madal palk. Kuid väga paljud lähevad välismaale tööle ja elama hoopis seetõttu, et töötavad rahvusvahelistes organisatsioonides.

Mõistagi lähevad noored välismaale ülikooli ja maailma avastama. Tänapäeva elu lihtsalt on selline, mis lubab olla eestlane kõikjal maailmas.

Erinevatel allikatel elab väljaspool Eestit ligikaudu 200 000 eestlast. See on päris suur vägi ettevõtlikke inimesi, mitte "mugavuspagulasi". Nemadki on eestlased ning Eesti jaoks peitub neis kasutamata potentsiaal.


"Kust sa tead?" on algatus, mille eesmärk on juhtida tähelepanu tõenduspõhiste otsuste vajalikkusele.

Kampaania peaeesmärk on Riigikogu valimisaastal tõsta rohkem kui varem esile teaduspõhiseid fakte, kui peetakse debatte poliitiliste ettepanekute üle ja seeläbi muuta valmiskampaania targemaks.

Kampaania abil soovivad osapooled levitada teadmist, et:

  • faktidel, tõenditel/põhjendustel ja teaduspõhisel teadmisel on enesestmõistetav osa otsuste tegemisel;
  • teadus on parim vahend, mis meil maailma uurimiseks ja edendamiseks on;
  • teadus on eeltingimus inimkonna ees seisvate suurte ühiskondlike probleemide lahendamiseks.

Kampaania käigus julgustame inimesi rohkem ja julgemat poliitikutelt küsima, millele toetuvad oma otsuste tegemisel ehk millisele tõendusmaterjalile toetuvad.

Rääkige kaasa kasutades teemasilti #KustSaTead

Toimetaja: Marju Himma, Mai Beilmann

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: