Kust sa tead, mida arvavad Eesti elanikud pensionäride toetamisest?

Foto: ERR

Enne valimisi lubavad poliitikud kõigi olukorda parandada, ehkki alati pole päris selge, kuidas seda tehakse. Kuidas aga näevad Eesti elanikud pensionäride, töötute ja lastega perede olukorda? ERR Novaatori ja algatuse "Kust sa tead?" animatsioon vastab sellele küsimusele teadusuuringute abiga.

Pensionäridel on raske eluga toime tulla. Lastega peredele on vaja suuremaid lastetoetusi. Valitsus peaks töötutele tagama rahuldava elatustaseme. Selliste sotsiaalpoliitiliste väidete üle arutatakse enne valimisi rohkem kui tavaliselt. Aga mida arvavad sellest Eesti elanikud?

Euroopa Sotsiaaluuringu andmete kohaselt arvab suur osa Eesti inimestest, et pensionäride elustandard on halb, kümne palli skaalal vaid neli. Suur osa inimestest leiab, et just valitsus peab tagama eakatele rahuldava elustandardi.

Samuti peaks just valitsus olema see, kes tagab töötavatele vanematele lasteaiakohad.

Kui küsida aga töötute kohta, siis veidi üle keskmise leiab, et valitsus peaks tagama rahuldava elatustaseme ka töötutele.

Nii eakate, töötute kui ka lapsevanemate jaoks hea elustandardi tagamine tähendab aga raha, enamasti maksumaksja raha.

Näiteks, kui Euroopa Sotsiaaluuring küsis, kas inimesed oleksid nõus palju kõrgemate maksudega, et valitsus pakuks täiendavaid sotsiaaltoetusi lastega peredele, selgus, et Eesti jaguneb kaheks: vastu oli 49 protsenti, poolt 51 protsenti.  

Seega leiavad Eesti elanikud, et meie pensionäride, töötute ja lapsevanemate elujärg vajab parandamist ning seda võiks ennekõike teha valitsus.


"Kust sa tead?" on algatus, mille eesmärk on juhtida tähelepanu tõenduspõhiste otsuste vajalikkusele.

Kampaania peaeesmärk on Riigikogu valimisaastal tõsta rohkem kui varem esile teaduspõhiseid fakte, kui peetakse debatte poliitiliste ettepanekute üle ja seeläbi muuta valmiskampaania targemaks.

Kampaania abil soovivad osapooled levitada teadmist, et:

  • faktidel, tõenditel/põhjendustel ja teaduspõhisel teadmisel on enesestmõistetav osa otsuste tegemisel;
  • teadus on parim vahend, mis meil maailma uurimiseks ja edendamiseks on;
  • teadus on eeltingimus inimkonna ees seisvate suurte ühiskondlike probleemide lahendamiseks.

Kampaania käigus julgustame inimesi rohkem ja julgemat poliitikutelt küsima, millele toetuvad oma otsuste tegemisel ehk millisele tõendusmaterjalile toetuvad.

Rääkige kaasa kasutades teemasilti #KustSaTead

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: