Kust sa tead? | Keda valida?

Mille järgi te otsustate, keda valida? Selle kohta on valijakäitumise uurijad arendanud erinevaid teooriaid.

Näiteks ratsionaalse valiku teooria kohaselt peaksite alustuseks valijana olema teadlik probleemist, millele on vaja lahendust, siis peaksite teadma ka võimalikke lahendusvariante. Valijana peaksite põhjalikult uurima valimisprogramme, otsima neist probleemidele lahendusi, programme võrdlema ja tegema otsuse teile kõige kasulikuma kandidaadi või erakonna poolt. Päris palju tööd, kas pole?

Sotsialiseerumisteoorial on palju ühist sotsiaalsete representatsioonide teooriaga ning sotsialiseerumisteooriale viitab ka Tallinna Ülikooli politoloog Mari-Liis Jakobson. Selle kohaselt mõjut valija otsust see, mida arvavad kandidaadist või erakonnast selle inimese lähedased, sõbrad või pereliikmed.

Päevakorraseade (agenda setting) teooria järgi peaks valimised võitma erakond, kes tuli välja meie jaoks hetkel kõige olulisema teemaga. Teisisõnu valivad selle teooria kohaselt inimesed neid erakondi või kandidaate, kes oskavad ära tabada hetkel olulise teema ja sellega valijaid kõneleda.

Poliitilise ökonoomia teooria kohaselt sõltub valimistulemus osaliselt majandusseisust. Kui majandus õitseb, usaldavad inimesed võimul olevat valitsust ja valib selle suure tõenäosusega tagasi.

Uuringud aga ütlevad, et Eesti valija teeb sageli otsuse alles valimiskabiinis ning tema otsuse juurde võib tuua põhjusi kõigist eelnevatest teooriatest. Lõpuks on aga küsimus selles, kas teete teadliku valiku.


"Kust sa tead?" on algatus, mille eesmärk on juhtida tähelepanu tõenduspõhiste otsuste vajalikkusele.

Kampaania peaeesmärk on Riigikogu valimisaastal tõsta rohkem kui varem esile teaduspõhiseid fakte, kui peetakse debatte poliitiliste ettepanekute üle ja seeläbi muuta valmiskampaania targemaks.

Kampaania abil soovivad osapooled levitada teadmist, et:

  • faktidel, tõenditel/põhjendustel ja teaduspõhisel teadmisel on enesestmõistetav osa otsuste tegemisel;
  • teadus on parim vahend, mis meil maailma uurimiseks ja edendamiseks on;
  • teadus on eeltingimus inimkonna ees seisvate suurte ühiskondlike probleemide lahendamiseks.

Kampaania käigus julgustame inimesi rohkem ja julgemat poliitikutelt küsima, millele toetuvad oma otsuste tegemisel ehk millisele tõendusmaterjalile toetuvad.

Rääkige kaasa kasutades teemasilti #KustSaTead

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: