Kust sa tead? | Kas peibutusparti tasub valida?

Kes on peibutuspart valimistel? Ja kas neid tasub valida või mitte? Mõlemad küsimused on aktuaalsed just nüüd enne valimisi. Tallinna Ülikooli politoloog Tõnis Saarts aitas neile küsimustele vastata.

Peibutusparte võib olla kahte liiki. Esiteks tuntud inimesed, kes tulevad harilikult kultuuri- või spordimaailmast, kuid kelle puhul on kahtlus, et kas neil on olemas varasem poliitiline kogemus, või ka laiem vaade ühiskonnaelule ja poliitikale.

Paistab, et erakonnad on nad oma nimekirja lülitanud puhtalt kui häältemagnetid, mitte sel eesmärgil, et neist saaksid ka sisulises plaanis kõvad töötegijad riigikogus.

Teine liik peibutusparte on need poliitikud, kes kandideerivad küll riigikogu valimistel, kuid kelle tegelik siht on pigem saada maikuistel valimistel koht Euroopa Parlamendis ning viimaste puhul paistab see ka üsna realistliku kavatsusena.

Kuidas peaks valija käituma? Kas valida peibutusparte või ei?

Tuntud kultuuritegelaste ja sportlaste puhul peaks ennekõike järgima, mida nad avalikkuses räägivad, või siis sotsiaalmeedias, või otse valijatega suheldes lubavad.

Kui nad lubavad seista vaid kitsalt enda valdkonna, näiteks spordi- või kultuuripoliitika edendamise eest, siis peab valija endalt küsima, kas tema jaoks on nende valdkondade käekäik tõesti esmatähtis, ja kui vastus on, et pigem "ootaks laiemat vaadet", siis pole mõtet nii kitsa valdkondliku orientatsiooniga kandidaate valida.

Tõenäoliselt juba suvel Euroopa Parlamenti suunduvate kandidaatide puhul, võiks valija samuti jälgida nende avalikke väljaütlemisi, või siis otse neilt küsida: "Kui osutute valituks ka Euroopa Parlamenti, siis kas jääte edasi riigikokku, või vahetate riigikogu tooli Euroopa Parlamendi saadikukoha vastu?"

Kui vastuseks on midagi ebamäärast, siis ei tasu sellisele kandidaadile panustada, kui sooviks pole just toetada ainuüksi erakonna maailmavaadet, mistõttu konkreetsete kandidaatide isikud ei omagi enam tähtsust. Pigem aga võiks sellise Euroopa institutsioonidesse püüdleja poolt oma hääle anda selleks ettenähtud valimistel, milleks on mai lõpus toimuvad Euroopa valimised.   


"Kust sa tead?" on algatus, mille eesmärk on juhtida tähelepanu tõenduspõhiste otsuste vajalikkusele.

Kampaania peaeesmärk on Riigikogu valimisaastal tõsta rohkem kui varem esile teaduspõhiseid fakte, kui peetakse debatte poliitiliste ettepanekute üle ja seeläbi muuta valmiskampaania targemaks.

Kampaania abil soovivad osapooled levitada teadmist, et:

  • faktidel, tõenditel/põhjendustel ja teaduspõhisel teadmisel on enesestmõistetav osa otsuste tegemisel;
  • teadus on parim vahend, mis meil maailma uurimiseks ja edendamiseks on;
  • teadus on eeltingimus inimkonna ees seisvate suurte ühiskondlike probleemide lahendamiseks.

Kampaania käigus julgustame inimesi rohkem ja julgemat poliitikutelt küsima, millele toetuvad oma otsuste tegemisel ehk millisele tõendusmaterjalile toetuvad.

Rääkige kaasa kasutades teemasilti #KustSaTead

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: