Teaduslikult tõestatud – kust sa tead?

"Teadusuuring näitab, et..." või "teadlased on tõestanud,et…" – olete kuulnud selliseid sõnakõlkse? Aga mida teaduslikult tõestatud tegelikult tähendab?

Teadusliku tõestuse keskmes on uurimisküsimus või hüpotees, millele otsitakse vastust vaatluste või mõõtmistega ehk teadusliku meetodiga. Sama meetodit kasutades peab katse olema korratav ja saama peab sama või ligilähedase tulemuse. See tõestabki, kas asjad on nii või naa või kuidas asjad on. Teaduslik meetod on seega viis tõsikindlate teadmiste saamiseks meid ümbritseva maailma ja elu kohta.

Sageli aga püütakse teaduslikult tõestatuse silti külge kleepida asjadele, mida ei ole teadusliku meetodiga tõestatud. Näiteks väidetakse, et mingi hulk rahvast arvab nii või naa, ehkki küsitud pole piisavalt paljudelt, et sellist üldistust üldse saaks teha. Või pole üldsegi küsitud seda, mille vastust esitletakse.

Sõnapaariga "teaduslikult tõestatud" püütakse kõnealust eset või nähtust esitada teadlase kui autoriteedi väitena ja anda sellele tõeväärtus.

Tegelike teaduslike tõestustega on aga nii, et neis enamasti ei rõhutata, et see tulemus saavutati just teadusliku tõestuse kaudu, seda näitavad juba loomulikult muud asjad.

Näiteks tuuakse teadusuuringute puhul välja, millise meetodiga tulemus saadi, keda või mida täpselt uuriti, kes olid uuringu teinud teadlased ja mida kriitilist võiks öelda meetodi ja tulemuste kohta. Samuti on oluline see, kes uuringut rahastas, nii saate ise otsustada, kui palju te usaldate tulemusi.

Läbipaistvus on see, mis tagab uuringu tõeväärtuse ja see ei vaja enam silti "teaduslikult tõestatud". Seega tasub küsida kasutatud meetodi ja tulemuste algallika järele iga kord, kui keegi väidab, et tegu on "teaduslikult tõestatud" väitega.


"Kust sa tead?" on algatus, mille eesmärk on juhtida tähelepanu tõenduspõhiste otsuste vajalikkusele.

Kampaania peaeesmärk on Riigikogu valimisaastal tõsta rohkem kui varem esile teaduspõhiseid fakte, kui peetakse debatte poliitiliste ettepanekute üle ja seeläbi muuta valmiskampaania targemaks.

Kampaania abil soovivad osapooled levitada teadmist, et:

  • faktidel, tõenditel/põhjendustel ja teaduspõhisel teadmisel on enesestmõistetav osa otsuste tegemisel;
  • teadus on parim vahend, mis meil maailma uurimiseks ja edendamiseks on;
  • teadus on eeltingimus inimkonna ees seisvate suurte ühiskondlike probleemide lahendamiseks.

Kampaania käigus julgustame inimesi rohkem ja julgemat poliitikutelt küsima, millele toetuvad oma otsuste tegemisel ehk millisele tõendusmaterjalile toetuvad.

Rääkige kaasa kasutades teemasilti #KustSaTead

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: