Kust sa tead? | Noori poliitika ei huvita

Eesti noored ei huvitu ega osale poliitikas – kas see on tõesti nii? ERR Novaator koos Euroopa Sotsiaaluuringuga uuris seda küsimust lähemalt.

Euroopa Sotsiaaluuringu andmetel on Eesti noored küll vähem ühiskondlikult aktiivsed kui nende eakaaslased Lääne-Euroopas, kuid endiste Nõukogude Liidu riikide eakaaslastega võrreldes räägivad Eesti noored oluliselt rohkem kaasa poliitika ja kodanikuühiskonna teemadel.

Eesti noored on vähem aktiivsed poliitikas osalejad kui eakaaslased Lääne-Euroopas, kuid aktiivsemad kui teistes endise Nõukogude Liidu riikides. Autor: ERR

Eesti noored usaldavad riigiinstitutsioone, näiteks riigikogu, politseid aga ka erakondi ja poliitikuid. Ja usaldus nii Eesti kui ka Euroopa Liidu institutsioonide vastu järjest kasvab.

Riigikogu valimistel hääletavad noored tõepoolest harvem kui keskealised ja vanemad inimesed. Parlamenti käib valimas umbes veerand 18–26-aastastest noortest.

Kuid poliitikas osalemine ei tähenda sugugi vaid valimas käimist. Noored on varmad tegutsema mõne mittepoliitilise organisatsiooni heaks, kandma poliitilise sõnumiga märki või kleepsu, osalema demonstratsioonil ning allkirjastama petitsiooni. Ja kõige altimad on noored tegema veebis poliitilise sisuga postitusi: seda on teinud ligi 30 protsenti noortest.

Seega ei saa öelda, et noored ei osaleks poliitikas, nad teevad seda lihtsalt omal moel.

Poliitikas osalemiseks on palju viise, millest valimas käimine on vaid üks.


"Kust sa tead?" on algatus, mille eesmärk on juhtida tähelepanu tõenduspõhiste otsuste vajalikkusele.

Kampaania peaeesmärk on Riigikogu valimisaastal tõsta rohkem kui varem esile teaduspõhiseid fakte, kui peetakse debatte poliitiliste ettepanekute üle ja seeläbi muuta valmiskampaania targemaks.

Kampaania abil soovivad osapooled levitada teadmist, et:

  • faktidel, tõenditel/põhjendustel ja teaduspõhisel teadmisel on enesestmõistetav osa otsuste tegemisel;
  • teadus on parim vahend, mis meil maailma uurimiseks ja edendamiseks on;
  • teadus on eeltingimus inimkonna ees seisvate suurte ühiskondlike probleemide lahendamiseks.

Kampaania käigus julgustame inimesi rohkem ja julgemat poliitikutelt küsima, millele toetuvad oma otsuste tegemisel ehk millisele tõendusmaterjalile toetuvad.

Rääkige kaasa kasutades teemasilti #KustSaTead

Toimetaja: Marju Himma, Mai Beilmann

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: