Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lugu sellest, kuidas rahvas 30 aastat tagasi rahvusraamatukogu päästis

Foto: Ekraanitõmmis.

"Kaablile kraav, rahvale vaimuvalgus," nii kirjutas ajaleht Rahva Hääl 1988. aasta juunis rahvarinde kaablikraavi kaevamise aktsiooni kohta, mis toimus Tallinnas tollase Fr. R. Kreutzwaldi nimelise ENSV Riikliku Raamatukogu juures.

Sama kuu 17. päeval lauluväljakul toimunud meeleavalduse ja septembris korraldatud "Eestimaa Laulu" kõrval oli kraavikaevamine üks suuremaid rahvarinde massiüritusi.

Rahvusraamatukogu uuele hoonele oli nurgakivi pandud juba aastal 1986, kuid ehitus venis nii raha, kvalifitseeritud tööjõu kui ka materjali puuduse tõttu.

1988. aasta juunikuus tekkis probleem toitekaabli paigaldamisega Endla tänava alla, mille jaoks pidi käsitsi kraavi kaevama, ent ehitajatel nappis selleks väidetavalt tööjõudu. Et raamatukogu oli juba varem televisiooni kaudu Eesti üldsusele näidanud olukorda ehitusplatsil, teavitasid nad ka kraavikaevamise probleemist, mille peale otsustas rahvarinne asja ise ära teha.

28. juunil koguneski rahvusraamatukogu juurde üle 4000 inimese. Nende seas oli nii eestlasi kui ka venelasi, noori ja vanu, naisi ja mehi. Tuldi labidad käes ja plakatid õlal. Üks neist kuulutas: "Kaevame stalinismile kraavi".

Päeva jooksul kaevati Lilleküla alajaamast Tõnismäele mööda Saturni, Koidu ja Endla tänavat ligi kahe kilomeetri pikkune ja meetrisügavune kraav elektrikaabli jaoks. Kraavi põhi kaeti liivaga. Seejärel veeti laiali seitse jämedat kaablit, mille peale pandi kattekivid ja nende peale muld.

Päev oli palav ja vee kohaletoomisega oli raskusi. Sellepärast tõid naised ja lapsed kaevajatele kodudest süüa ja juua.

Füüsiliselt raskele tööle vaatamata oldi rõõmsas meeleolus, valjuhääldajatest kostus muusika ja kuskilt ilmus lõpuks kohale ka puhkpilliorkester.

Rahvarinde kraavistaabi arvates läks ehitajate ja alltöövõtjate oskamatuse tõttu kaduma mitu töötundi. Kraaviga saadi ühele poole alles kella kahe paiku öösel.

Kuigi rahvusraamatukogu sai oma uude hoonesse lõplikult kolida alles 1993. aastal, kujunes 30 aastat tagasi toimunud kraavikaevamise aktsioon raamatukogu jaoks vaat et otsustavaks, kuna ehitus oleks muidu suure tõenäosusega pikemaks ajaks seiskunud.

Sellega näitas ka rahvarinne demonstratiivselt oma võimekust tõmmata kaasa tuhandeid inimesi mitte ainult miitingutele, vaid ka ühisesse töötegemisse.

Raamatukogule sai valgus ja rahvale vaimuvalgus!

Video on osa Tartu Ülikooli ajalooringi tudengite Minevikuminutite videosarjast.

Toimetaja: Katre Tatrik, Tartu Ülikool

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: